i ■K SCHOTH Leonidas-dames winnen verdiend op R.K. Sportdag in Halfweg WELDRA 120 BEJAARDEN IN COMPLEX „DELFT-WEIDE" a Deense en Zweedse ook naar zwemsters komen Haarlem VERKEERSDIPLOMA'S IN HAARLEM EN BLOEMENDAAL UITGEREIKT Omstreden architectuur en zorgelijke exploitatie temperen de vreugde Bouw eiste anderhalf millioen gulden VOOR DE REIS ARAPLUIES AGENDA SPORT 7SN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR In keuken regende het even hard als buiten De heren verliezen DINSDAG 26 JUNI 1951 PAGINA 2 HAARLEMS KATHOLIEK INITIATIEF VERWEZENLIJKT SS! ÉÉsiiiSÉl *f« S5' r. r' i vSrr; inschuifbare Burgerlijke Stand 67STE BEDEVAART NAAR BRIELLE Dinsdag 10 Juli a.s. Dr. J. M. A. v. Schuylenburch overleden Aanrijding tussen brom fiets en auto Spreekuur loco-burgemeester Ledenvergadering D.S.S. Herdenking Gemeentewet te Haarlem ■WEEK! Bloemendaal ZANDVOORT ZEESTROMINGSMETER TE ZANDVOORT Poppententoonstelling van Bond Zonder Naam Wielrijder door auto gegrepen Bromfietser reed oude dame aan Het onweer van vannacht Wie zal schade nu vergoeden? Examens H.B.S. B Restauratie van het Molentje VOOR BRILLEN Sportdag R.K. Uloschool HEEMSTEDE Vergadering H.B.C. Beeld voor tuin raadhuis Bouw van drie woningen Gemeenteraad Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York o o iMt j - s Er zijn maar weinig Haarlemmers, die het flat-complex met verzorgingshuis voor bejaarden aan de Orionweg archi tectonisch kunnen bewonderen. Men gebruikt kwalificaties als fabriek, bol lenschuren kantoorgebouw etc. en heeft er over het algemeen maar wei nip goe de woorden voor over. Omdat het ech ter voornamelijk om het interieur gaat, de ruimten waarin de ouden van dagen moeten verblijven, hebben wij met beide handen de mogelijkheid aange grepen om het inderdaad om zijn schoonheid zeer aanvechtbare exterieur te kunnen vergeten terwille van de practische bruikbaarheid van het inner lijk. Maar ook daarin kunnen wij de bouwmeester, prof. G. Holt, in ver schillende opzichten niet volgen. Men zal zich herinneren, dat in de zomer van 1949 het katholiek initiatief om bet probleem der huisvesting van bejaarden enigszins op te lossen grote bijval mocht oogsten. Enige Haarlemse notabelen stelden zich beschikbaar om een plaatselijk stichtingsbestuur te vor men. De officiële aanvrage voor de bouw van een complex moest echter geschieden door de R. K. Woningbouw vereniging St. Bavo, daar deze vereni ging krachtens de woningwet zou bou wen en daarna het complex zou ver huren aan de Stichting. De woning bouwvereniging had het recht de ar chitect uit te nodigen en kon juridisch beschikken over de credieten. Tegen de wil van het stichtingsbestuur werd prof. Holt aangesteld, terwijl de mede architecten ir. W. de Bruyn uit Utrecht en H. Klein Schiphorst uit Haarlem practisch geen invloed op de bouw konden uitoefenen en zich dan ook, naar wjj hebben vernomen, terugtrok ken. De bouw werd aanbesteed en veron dersteld werd, dat de officiële inge bruikneming van het tehuis omstreeks Kerstmis zou kunnen geschieden. Dit lukte niet, zodat de termijn naar half Februari verschoven werd. Thans, vijf maanden na de vastgestelde termijn van oplevering is het complex nog niet klaar, voornamelijk, omdat de verleen de credieten ver overschreden werden. De bouw zou f392.000.kosten en voor de totale installatie was f 108.000. uitgetrokken. Het Stichtingsbestuur moest intussen tot de conclusie komen, dat een zeer groot gedeelte van het laatstgenoemde bedrag door de bouw werd opgeslokt, zodat er geen tuin kan worden gemaakt, geen terreinverlich ting, geen voorgeschreven hek op ste nen voeting etc. Het heeft extra geld moeten aantrekken om de grootste moeilijkheden te overwinnen. Daarbij kwam nog het feit, dat twee flatgebouwen, die naast de vijf ge bouwde op het terrein zouden verrij zen, niet tot uitvoering konden komen, omdat de tekeningen niet klaar waren toen de aannemer zijn werk wenste op te leveren Het gevolg daarvan is, dat de exploitatie duurder is dan veronder steld werd. Op onze vraag wanneer de bewoners hun intrede zullen doen, werd ons ge antwoord: het gemeentebestuur heeft enige weken geleden aan de woning bouwvereniging opgedragen het stich tingsbestuur te berichten, dat de flatjes Advertentie voor 'm koffer of tas GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM, IEL. 18036 GEBOREN: J. G. Duits—Winter z; A. M. Zuijdam—Koek z; A. J. de Haan— Hommersen z; A. LodewijkMeijer z; W. A. E. Janssen z; T. V. E. Schipper— Bruijnzeels z\ H. CornetCornet z; S. E Bierenbroodspot-De Jong z; D. Heijer- manList z; M. H. van der Wijden^ Slatman d; A. Post—Van Dansik d; T. Godthelp—-Salverda d; H. van Duffelen —Pull d; P. J. SeljeeTuijten d; S. Dercksen—Spanjer d; E. GeerlingsLie- verse d; A. M. de RuijterGroot 2 d. ONDERTROUWD: G. J. M. Evers en O A. M. Balm. OVERLEDEN: E. C. van 't Woudt— Kok 63 j, Schouwtjesplein; H. C. Ger- branda—Veldwijk 66 j. Pleiadenstraat; E. S. Mostert—Hoogendam 78 j, Ver- spronckweg; A. Roels 66 j, Spaarndam- merdijk. blij fnohtglUkl^ghtZenetnalriii? en f per maand Wat betreft het ver- veel licht en lucht en talrijke zorgingshuis wordt huisvesting ver- verhuurd kunnen worden. Maar het stichtingsbestuur heeft nog steeds niets gehoord. Enige wrijving tussen de instanties, die in dit geval hecht hadden moeten samenwerken, kan zeker niet ontkend worden. Deze wrijving zou het gevaar op kunnen leveren, dat op alle slakken zout gelegd wordt en daarom hebben wij onze eigen ogen de kost gegeven in het verzorgingshuis en de flats. Wij moeten eerlijk bekennen, dat de bejaarden, die in dit complex kunnen wonen Overal is practische architectonische vondsten veraangenamen het verblijf. De kamers voldoen aan alle eisen, de eetzaal is geriefelijk en goed gelegen, de grote recreatiezaal, als een enorme serre aan de Zuidzijde uitgebouwd, mag met recht een juweel van architectuur ge noemd worden. Die zaal is een vondst! Maar we hebben anderzijds toch wel ernstige crltiek op het bouwwerk Wanneer men door een kleine deur waarboven een luifel, die in het midden open is om de regen niet te kwetsen in de hall van het verzorgingshuis komt, krijgt men de indruk een fa briekshal te betreden en bij het bestij gen van de trap naar de eerste verdie ping is weinig fantasie nodig om zich op een stoomboot te wanen. Holt heeft zijn stijl consequent doorgevoerd, in staal en tegels, in de witte muren en de zee groene deuren; hij heeft de utiliteit niet verwaarloosd, maar de kilte evenmin. Waarom hij de achterzijde van de flatjes zó lelijk moest maken zullen misschien alleen zijn volgelingen kun nen verklaren. Waarom aan de buiten zijde witgeschilderde beton-golfplaten zijn toegepast, zal de toekomst wellicht leren. Vochtwerend blijken ze nu al net te zijn. En waarom moet het hijsblok niet gebruikt worden? Waarom de deu ren van die woninkjes voor ouden van dagen van draadglas voorzien werden, is moeilijk te vatten. En waarom nergens een brievenbus of een bel te vinden is, laat zich niet begrijpen. Honderd drie en twintig personen zullen daar aan de Orionweg—Anthonie Fokkerlaan straks van een rustige oude dag genieten. Zes en veertig bedden telt het verzorgingshuis en de overige zijn in de flatgebouwen. Indertijd heb ben wij uitvoerig over de opzet ge- Geen spoor en boot meer, welke de pelgrims van de Haarlem-Bedevaart naar het Martelveld zal brengen om daar de Nederlandse martelaren te ver eren, maar nu prettige luxe touring cars. Deze stoppen te IJmuiden, Drie huis, Santpoort, Bloemendaal, Over- veen, Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Slo ten, Badhoevedorp, Lijnden-Vijfhuizen Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond, Zandvoort, Bentveld, Vogelenzang, Zilk Haarlemmerliede, Halfweg. Aan deze bedevaart, welke in het te ken van het H. Jaar staat, wordt ook deelgenomen door Zijne Hoogw. Excel lentie Mgr. J. P. Huibers. Mogen vele pelgrims uit Haarlem en omstreken het voorbeeld van onze Bisschop volgen. De vertrektijden vindt men op de grote biljetten welke overal in eike parochie kerk te vinden zijn. Het geheel staat onder geestelijke leiding van de Hoog- eerw. Deken J. J- A. Kuilman. Voor verdere gegevens zie adverten tie in dit blad. Omtrent het overlijden van dr. van Schuylenburch werd ons nog het vol gende medegedeeld. Dr. Joseph M. A. van Schuylenburch werd 13 Juni 1.1. in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" ter observatie opge nomen. Zijn toestand liet zich tot gister morgen redelijk aanzien. Toen om streeks half twaalf een inzinking ge constateerd werd, werd de rector ge waarschuwd, die daarna de patiënt biechthoorde en naar de Kapel ging om het H. Sacrament als teerspijze aan deze zieke te brengen en hem daarna het H. Oliesel toe te dienen. Op de zie kenkamer gekomen bemerkte de rector, dat de toestand van de patiënt zó snel achteruitging, dat deze de H. Communie niet meer kon ontvangen, aangezien hij reeds buiten bewustzijn geraakt was. Daarom werd terstond overgegaan tot de toediening van het H. Oliesel. Nadat aan de zieke vervolgens de pau selijke zegen gegeven was, overleed deze enkele ogenblikken later. ons van een ver ontslagen mogen schreven, zodat wij dere uiteenzetting achten. De reflectanten op woonruimten heb ben mededeling ontvangen van de ge calculeerde vergoedingen, die voor ve len een ontgoocheling geacht werden. De nagenoemde prijzen zijn echter sa mengesteld uit de huur en vergoedin gen voor centrale voorzieningen als daar zijn: centrale verwarming, warm watervoorziening, tuin, puibewassing, recreatie- en logeervoorzieningen, als mede genotsmogelijkheid van centrale keuken en ziekenverpleging. Voor twee bed-flats variëren de ver goedingen, inclusief bovenvermelde voorzieningen, tussen f 58 en f 75 per maand. Voer drie-beds flats variëren de vergoedingen eveneens inclusief bo venvermelde vergoedingen, tussen f 77 Ieend aan één of twee personen met volledig pension en genot van dezelfde centrale voorzieningen. Deze pension- prijzen variëren voor één persoon tus sen f 135 en f 160 per maand, voor twee personen tussen f 175 en f 260 per echt paar per maand. In bepaalde gevallen kan via de Gem. Dienst voor Soc. Zaken financiële hulp verleend worden. "De Zusters Dominicanessen van Zwol le hebben de verzorging op zich geno men van het tehuis, dat de naam „Delftweide" zal dragen en dat voor alle gezindten bedoeld is. Vier zusters zijn er reeds met als directrice Moeder Antonine Elders. Enige meisjes zullen de zusters bij het werk assisteren. Laat ons hopen, dat zij spoedig met hun wer kelijke taak kunnen beginnen. BIOSCOPEN Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2 4.13, 7 en 9.15 uur. Palace: 'n Vrouw met slechte reputatie (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gouden jungle (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Fabiola (volw), 2.20, 7 en 9.15 uur. City: Hotel Berlin (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy" en „Zet 'm op boys", (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 26 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Zondagmiddag rond vier uur vond er op de hoek van de Grote Markt en de Grote Houtstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brom fiets. De bromfietsrijder reed vermoede-^, lijk te veel links van de weg en kwam met de auto in botsing. Een: 51-jarige dame, die achter op de bromfiets zat, kwam te vallen en brak haar enkel. Zij werd naar het Grote Ziekenhuis ver voerd. Wethouder F. Rohling, tevens loco burgemeester, houdt Vrijdag 29 Juni in plaats van 1012 uur, van 35 uur spreekuur. Maandagavond had in café-restau rant Brinkmann een druk bezochte ledenvergadering plaats. Na de opening door de voorzitter, de heer J. van Liemt, werden de diverse jaarverslagen voorgelezen en goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek nogmaals, dat DSS een grote en bloeiende vereniging is, terwijl de finantiële positie gunstig te noemen is. Dit bleek o.m. uit het voor vast in dienst nemen van een Engelse trainer. Bovendien is het dit jaar mogelijk le den en donateurs een fraai clubblad te kunnen aanbieden. Op voorstel van de leden werd het aantal bestuursleden tot zeven beperkt, van de vier aftredende leden werden er twee herkozen. De hierop volgende verkiezingen van de kas- en technische commissie had een vlot verloop. De geestelijk adviseur, kapelaan W. Grimbergen, sprak hierna de vergade ring toe. In zijn korte maar krachtige rede wees hij op de betekenis van het algemeen welzijn voor een vereniging met ten achter stelling van het persoon lijk belang. Vervolgens benoemden de aanwezige leden, op voorstel van de voorzitter, de heer B. Bosdijk voor zijn vele verdien sten tot ere-lid. Na de vlot verlopen rondvraag werd deze vergadering gesloten. De raad van de gemeente Haarlem zal Donderdag 5 Juli, des avonds 7.20 uur, bijeen komen ter herdenking van -t feit, dat honderd jaar geleden de gemeentewet tot stand kwam. 50 JUNI V. 7JUU 195) HAARLEM Ter gelegenheid van de landenwedstrijd zwemmen Nederland- Denemarken-Z weden in Groningen en Roer mond komen zeer sterke buitenlandse damesploegen in ons land. De Haarlemse Sportweek heeft deze Deense en Zweedse ploegen bereid gevon den nog een dag lan ger in ons land te blijven en ook in Haarlem aan de start te komen. Deze ploegen zullen tegen sterke Nederlandse zwemsters op Maan dagavond 2 Juli in Stoop's bad aan de start komen. Tevens zal er op die avond van bijzonder goed waterpolo te genie ten zfjn, het Haarlems zevental komt n.l. tegen het Nationale Zweedse zevental uit. Een goede zwemwedstrijd hoort bij de Sportweek in Haarlem. In de voor gaande jaren zag Haarlem selectiewed strijden voor de Olympische Spelen en de Europese kampioenschappen in haar Sportweekprogramma opgenomen. Ook dit jaar belooft het een bijzondere avond te worden! De Deense dames bezetten voor de oorlog de eerste plaats op zwemgebied, Enige weken geleden zijn weer de jaarlijkse verkeersexamens afgenomen en ditmaal hebben er niet minder dan 65 scholen aan deelgenomen. In totaal zijn er 2079 leerlingen geëxamineerd, van wie er 1730 het examen op de fiets aflegden en 349 te voet. 1884 kinderen worden met het verkeersdiploma bij gemaakt; 195 zijn er ditmaal teleurge steld. maar deze candidaatjes zullen het stellig volgende maal beter doen. Vanmorgen om negen uur was het een hele drukte bij de Kleverlaan en de Dreef. Dit waren namelijk de verzamel punten voor de geslaagde scholieren, die van hier af in optocht naar 't Rembrandt- theater gingen om daar het diploma in ontvangst te nemen en een leuke film te zien. Terwijl de leerlingen het theater binnenstroomden, speelde de Haarlemse politiekapel een feestelijke mars voor hen. De voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Om streken de heer A. M. M. van Loon be steeg dan het podium om de geslaagde jongens en meisjes veel geluk te wensen met het behaalde succes. „Jullie hebben nu laten zien dat je heel goed weet hoe het in het verkeer toegaat", zei hij, „en nu hoop ik dat jullie dit ook altijd zult tonen. Niet minder dan 300 kinderen sterven er jaarlijks door een verkeers ongeval en daarom doe lk een beroep op jullie. Jullie kunnen eraan meewer ken om dit cijfer omlaag te brengen". Na deze ernstige woorden zongen de jongens en meisjes gezamenlijk het vro lijke „Jongens, meisjes, opgestaan, wij gaan wandelen", waarna de heer H. van den Weyer, voorzitter van de Onderwijs Verkeerscommissie, het woord nam. Deze had bij de politie in Haarlem de dodelijke ongevallen opgevraagd en was tot de ontdekking gekomen, dat er bij de twaalf dodelijke verkeersongevallen, die er vanaf begin 1951 in Haarlem zijn gebeurd, geen schoolkinderen betrokken waren. De slachtoffers waren op één na allen volwassen; het twaalfde ongeluk betrof een kind van ongeveer vier jaar. Hieruit trok de heer v. d. Weyer de conclusie, dat het geleerde zeer zeker zijn nut had. Spreker besloot met een woord van dank tot de leerkrachten. Twintig leerlingen moesten vervol gens op het podium komen om een fietsvlaggetje in ontvangst te nemen. Dit kregen zij omdat zij het examen zonder fouten hadden afgelegd en bo vendien een extra vermelding van de politie hadden gekregen- De morgen had een feestelijk besluit. Er werden een geestige Engelse tekenfilm ver toond en de ook paedagogisch waarde, volle speelfilm „Circusj-rgen". Toen de schooljeugd het Rembrandttheater ver liet, kregen ze bij de uitgang een trac- tatie in handen gestopt- Vanmorgen werden slechts de helft van de diploma's uitgereikt. Morgen ochtend om half tien vindt de uitrei king plaats van de overige diploma's. Er zullen dan ook weer twintig vlagge tjes worden uitgereikt. Ook in Bloemendaal werden de ver- keersdiploma's vandaag uitgereikt en wel in Domi, waar de helft van de ge slaagde schoolkinderen om half tien bijeen kwam- Veertien scholen met een totaal van 500 leerlingen hadden aan het examen deelgenomen. Van deze 500 zijn er 457 geslaagd. De jongens en meisjes werden toege. sproken door de waarnemend voorzit ter van de Vereniging voor Veilig Ver keer, de heer R- D. Lagendaal, die hun veel geluk wenste- Er werd eveneens een aantal onderscheidingen uitgereikt aan diegenen, die het examen foutloos aflegden- Deze eretekenen bestonden evenals in Haarlem uit de veilig ver- keerswimpel; 23 kinderen mochten deze in ontvangst nemen. De jeugd vermaakte zich tot slot met de film „Twee jongens en een auto" en het optreden van de goochelaar Swen- gali. Nadat zij op een tractatie werden onthaald, keerden de jongens en meis jes huiswaarts- Vanmiddag zullen de overige school kinderen hun diploma in ontvangst nemen. De Zandvoortse strandexploitant Jaap Termes, heeft een toestel geconstru eerd, waarmede hij wil aantonen dat er geen onder, en bovenstroirren in de zee bestaan. Tot op heden werd er aangenomen, dat er vooral bij landwind een onder stroom, tegenovergesteld aan de boven- stroom zou bestaan, die vooral voor baders gevaar opleverde. Met dit toestel wil de uitvinder nu aantonen, dat dit onjuist is. Het geheel wordt in zee geplaatst op de bodem, waarbij het roer onderaan de stroming onder de zeespiegel weergeeft door mid del van de pijl die boven water uit- steekt, het vaantje en een extra boei geven de windrichting en de boven- stroom aan. Volgens J5ap Termes werd zijn theo rie al bij de eerste plaatsing van het toe stel bevestigd. De Bond Zonder Naam heeft een poppen- tentoonstelling samengesteld. De spreuken, welke iedere maand door de Bond worden gelanceerd, zijn daarin uitgebeeld in ver schillende poppengroepen. Deze tentoon stelling zal in verschillende plaatsen van ons land worden gehouden. Zandvoort heeft daarvan de primeur. Op Zondag 29 Juli zal deze tentoonstelling in het patro naatsgebouw worden geopend door de bur gemeester van Zandvoort. De heer J. de Jager, adjunct-commies ten kantore van de gemeente-ontvan ger van Geldermalsen is met ingang van 15 Juli 1951 benoemd tot klerk ten kan tore van de gemeente-ontvanger van Zandvoort. vooral door de sprekende prestaties van de beroemde Ragnild Hveger. Vorig jaar in Wenen bij de Europese kampi oenschappen behaalde Nederland over het geheel de beste prestaties en won de hiervoor beschikbare Brediusbeker. Toch bezitten de Denen in Grete An dersen een zeer goede zwemster, die momenteel zeer goed in vorm is. Zij werd in 1948 Olympisch kampioene op de 100 m. vrije slag en no. 3 in Wenen achter onze beide vertegenwoordigsters Irma Schumacher en Wies Vaessen op deze afstand. Op de 400 m. nam Grete echter revanche op Irma en werd na een fantastische race Olympisch kam pioene. Nog steeds is zij wereldrecord houdster op de 100 yards vrije slag met 58.2 sec. Naast haar heeft ook Mette Ove Pe tersen uitstekende prestaties op de 100 m. vrije slag behaald, onlangs maakte zij nog de goede tijd van 1 min. 8! Jytte Hansen, de snelste Deense schoolslag zwemster, trok in Londen reeds veler aandacht; zij komt regelmatig onder de bekende 3 minutengrens. Toch levert Jytte haar beste prestaties op de 100 m. omdat zij deze afstand kan vlinderen, een slag waarop de Denen sterk oefe nen. De rugslagzwemsters Gerda Olsen en Rita Nielsen zijn van goed interna tionaal gehalte, doch kunnen het tegen onze topklasse waarvan vermoedelijk Geertje Wielema zal starten niet bol werken. Van de Zweedse zwemsters zijn de vrije slag-zwemsters Ingegard Fredin en Marianne Lundquist de meest bekende: zij werden in Wenen no. 4 en 5 op de 100 m. vrije slag met tijden van 1 min. 9.5 en 1 mm. 9.7, keurige tijden voor het zware Praterbad. Zowel de Deense als de Zweedse Zwembond ziet deze landen-ontmoeting al als een voorbereiding voor de Olym pische Spelen 1952 in Helsinki. Als U daar niet heen kunt(l), komt dan Maan dagavond naar Stoop's Bad, want dan krijgt U vast een voorproefje te zien van dit grootste aller sportfeesten. Nabij de Catharijnebrug vond giste ren een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een personenauto. De fietser tra-hl, een file auto's te passeren, die voor de opengedraaide brug stond te wachten. Hij laveerde tussen de auto's door, maar bemerkte niet dat uit de richting van het Don kere Spaarne een auto naderde. Hij werd aangereden en op de motorkap geslingerd. Met een bloede..de wonde aan de km en een hersenschudding is hfj naar St. Joan de Deo vervoerd Een 88-jarige dame, C. K. uit Bent veld, die gistermiddag zonder voldoen de op het verkeer te letten de Gedemp te Oude Gracht overstak ter hoogte van de Jacobijnestraat, werd door een passerende bromfietser aangereden- Zij viel en brak haar linkerbovenarm, waarna zij naar het Grote Gasthuis vervoerd is. Advertentie 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK en BIJGEVULD met JA VA-KAPOK in MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.SO 2 persoons matras f 15.—» Nog enige VERENTIJK voor Uw verenbed. Ook per meter KAARLEMSCH MATRASSENHUIS GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485 Het onweer, dat gepaard gaande met hevige slagregen, vannacht boven on ze stad woedde, heeft voor de bewo ners van perceel 55 aan de Bakker straat wel zeer onaangename gevolgerj gehad. In de keukenkamer van het bo venhuis regende het bijna even hard als buiten. Het water stroomde uit de zoldering neer op het meubilair. Het vloerkleed was al gauw doordrenkt ero verdween onder het langzaam stijgende water, dat weldra een hoogte bereikte van een decimeter. Het gehele plafond leek een douche en aan het stoppen van deze waterval viel niet te denken. Toen de bewoner tot de ontdekking kwam wat er aan de hand was, kon hij niet eens meer het licht opsteken, want het gevaar voor kortsluiting was niet denkbeeldig. Vanmorgen zijn wij een kijkje gaan nemen. De bewoner leidde ons naar de onder water staande keukenkamer. Het was een triest gezicht. Straaltjes water vielen via de lampenkap op de tafel kleed, dat aan alle kanten drupte. Wat was nu de oorzaak van deze stortvloed? Men wees ons op de steiger, die achter tegen het huis was opgesteld. Twee dagen voor Pinksteren was een begin gemaakt met het vernieuwen van de dakgoot. Plotseling waren echter de werkzaamheden gestaakt, omdat, naar men zei, de werklieden nodig waren voor een groter werk ergens anders. Sindsdien bleef de steiger daar staan, maar werd ook de half voltooide dak goot aan zijn lot overgelaten. De zink- bekleding bleef achterwege. Het water werd wel afgevoerd, maar blijkbaar m de richting van de keukenkamer. Zo lang het droog weer was werd hiervan geen last ondervonden en als het eens een beetje regende werden de muren wel vochtig, maar dat was eigenlijk niet ongewoon, omdat de bewoners dit al tijd reeds hadden ondervonden. De re genbuien van Zaterdag dwongen de huisvrouw al tot het opdweilen van de keukenkamer. Wat er vannacht echter gebeurd is. is verschrikkelijk voor de bewoners. Zij vragen zich af wie de waterschade aan hun huisraad zal ver goeden. De dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht is op de hoogte gesteld (Ongecorrigeerd) Voor het eindexamen aan de H.B.S. B met 5-jarige cursus slaagden E. S. Bar- tels, A. de Boer, W. J. Buurman, D. A. Cornelisse, E. Ch. David Richard, mej. W. den Exter, R. Gitz, G. H. Kolb, P. J. de Mik, J. T. Th. van der Ree, R. J. Roest, mej. Th. C. Vestering, J. L. T. Visser, M. G. de Vries, J. H. Wesselink, R. H. Zandstra, H. Bouman, L. van der Bruggen. W. C. Dees, D. C. S. van Duin, mej. L. M. van Duin, mej. J. H. Hellen- berg, K. F. Klaje, P. O. Oli, S. Oli, mej. J. Polak, W. Prins, B. J. Rechter, H. van der Roest, B. Schippers, W. Thenu, G. D. van Voorthuijsen, P. B. Mierop, J. van Beek. H. D. van den Berg, A. W. J. E. van de Bunt, Th. Croes, mej. Y. E. Ton- tijne, J. van Groos, E. L. Kammer, E. de Koster, mej. D. J. Mieras, H. F. H. van Moll, R. S. Piekhaar, M. G. Reinhardt, C. H. Schoen, J. Swart, mej. S. N. Tjiong, W. F. Tjiong, J. C. Vermeulen, H. W. Boeree, G. Bonnema, R. C. van dep Broek, L. B. Cornelisse. B. A. Th. van Dierendonck, R. van Huët, W. M. Jong- bload, Sj. Jongstra, A. Kuik, J. W. Lan- geveld, W. Metz, A. B. Roosen, E. Spil- ker. R. W. Spoelstra, P. H. Teunis. S. B. Tijmstra, W. B. Vernont, R. Vinckx, A. Walraven, A. van Zanten, J. W. K. Zwart, K. Oltmans. Afgewezen: 16 can- didaten. Teruggetrokken: 3 candidaten. De as, waaraan de wieken van het Molentje te Groenendaal bevestigd zijn, moet dringend vernieuwd worden, waar toe aan de gemeenteraad een crediet van f 850 gevraagd wordt. Advertentie OCX Service Gr. Houtstraat 37 Haarlem Zondag j.l. waren de beide eerste dames- en herenhandbal-elftallen van R.K.S.V. Leonidas uitgenodigd op een R.K. Sportdag in Halfweg als gasten van de handbalvereniging D.O.P. De wedstrijd van de dames ging aan vankelijk gelijk op, doch na 10 minuten gelukte het de linksbinnen mej. A. An dree Wiltens, Leonidas de leiding te geven. Enkele minuten daarna was het de rechtshalf, die met een zuiver schot de stand op 2—0 bracht. De Halfwegse dames verplaatsten hierna het spel. Goede aanvallen werden opgezet, doch vele goed gerichte schoten werden door de keepster mej. J. Brocke uitstekend gestopt. Enkele minuten voor de rust werd een snelle Haarlemse aanval met succes bekroond. 3—0. De D.O.P.-dames vielen na rust ver woed aan. Nadat een 13 m.-worp goed werd benut, slaagde de midvoor er in de stand op 32 te brengen. Er ont stond nu een spannende strijd, die ge ruime tijd duurde, doch mej. N. An dree Wiltens doelpuntte nog tweemaal, zodat de dames van Leonidas verdiend met 52 zegevierden. Een volledig Leonidas-herenelftal bond de strijd aan tegen heren D.O.P. Dezen namen in het begin het initiatief in handen, doch de Haarlemse verdedi ging met de midhalf P. Kol aan het hoofd sloeg de aanvallen af. Geleidelijk aan kwam de voorhoede van Leonidas los en na een snelle aanval slaagde J. v. Brugge er in zijn ploeg de leiding te geven. Na de rust namen de gasten het initiatief volkomen in handen. Vele schoten werden op het doel gelost, doch de keeper was in uitstekende vorm. Bij een uitval van D.O.P. maakte een van de verdedigers een fout; de hiervoor toegewezen 13 m.-worp werd benut, 1f. De strijd kreeg een spannend ka rakter en nadat 2 doelpunten van Leo nidas werden geannuleerd, wist de midvoor Boekhorst D.O.P de leiding te geven, welke enkele seconden voor het einde werd vergroot, zodat de D.O.P.- heren met 31 wonnen. Verder werden nog enkele athletiek- wedstrijden gelopen, waarin de Leoni- das-man T. Bogaard op de 1500 m. de derde plaats bezette. De uitslagen van de gisteren gehou den sport der R.K. Ulo-school, Ge dempte Oude Gracht, zijn: Vierkamp: Groep A: 1. Wout van der Pol, 246 p.; 2. Rinus Scheffer, 240 p.; 3. Kees Kros- kinski, 237 punten. Groep B: 1. Kees Huisman, 236 p.; 2. Bob Moors, 231 p.; 3. Hein Kramers, 229 p. Groep C: 7. Wim Pannekeet, 189 p.; 2. Jan van der Putten, 184 p.; 3. Harry Eypelaar, 175 p. 1500 meter: Wout van der Pol, 48 sec.; Kees Nijman, 5 m.; Rudi Muijlaert. 1200 meter: Hein van Lent, 4 m. 13.8 sec.; Gerard Houtkamp, 4 m. 23 sec.; Frans Kramer. 1000 meter: Jan Nederstigt, 3 m. 29.4 sec.; Wim van Bruggen; Antoon van Zijp. Estafette: 4 x 80 m.: IA in 48.6 sec. 4 X 200 m.: 2B in 1 m. 55.4 sec. 4 x 400 m.: 3B in 4 min. 23 sec. Onder de enthousiaste leiding van de voorzitter, de heer J. A. A. Elsenburg, hield de voetbalafdeling van HBC Maandagavond een algemene ledenvergadering die slechts matig was bezocht. In zijn openingswoord gewaagde de voozitter van de nieuwe geest die over HBC vaardig begint te woren en die naar hij vertrouwde, er toe zal leiden, dat de club in het komende seizoen een grote stap voorwaarts gaat ondernemen. Hij wees er op, dat de financiële toestand van de afdeling ten nauwste samenhangt met de verrichtingen van het eerste elftal en beloofde de vergadering dat het bestuur met alle krachten die aanwezig zijn, zal helpen, de gestelde doeleinden te bereiken. De heren E. Kerker, secretaris en T. Kok kelkoren, penningmeester gaven elk een. keurig verslag omtrent de toestand van de afdeling. Beiden waren optimistisch, alhoe wel er nog steeds een vrij groot nadelig saldo is. Het verslag van de penningmeester, werd nog toegelicht door de heer J. Blank, lid van de sportraad van HBC. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. A. Elsenburg, J. J. Boot en J. v. d. Eem werden bij enkele candidaatstelling herko zen. terwijl in de vacature, ontstaan door de heer J. v. d. Berg werd benoemd de heer J. Steenbrink Jr. Ook de elftalcommissie werd. na vele discussie, wederom voor een jaar herbenoemd. Na een kort woord van de geestelijke adviseur, kapelaan C. Bakker, die op de noodzakelijkheid wees dat In Heemstede een R.K. voetbalclub moet zijn, werd na een drukke rondvraag de vergadering gesloten. De St. Hieronymus-Aemilianusstich- ting te Amsterdam, eigenaresse van Huize Bosbcek aan de Glipperweg biedt gratis aan de gemeente aan het beeld, staande in de voortuin van dat huis. Dit beeld, dat licht beschadigd is, stelt voor een levensgrote vrouwenfiguur met haar rechterhand een kinderfiguur tje ondersteunende, het beeld is van na tuursteen en rust op een dito voet. Het blok, waarop beeld en voet staan, is van klinkers gemaakt en met specie besmeerd, aldus de indruk gevend van een voetstuk Het' is de bedoeling' om Voor dit beeld na aanvaarding een plaats aan te wijzen in de tuin van het Raadhuis. B. en W. stellen voor te verkopen 1350 M2 bouwterrein aan de Westzijde van de Berliozlaan voor f 11000 aan een bouwmaatschappij uit Den Haag. Op deze grond zullen drie eengezinswonin gen gebouwd worden De raad der gemeente Heemstede vergadert Donderdag 28 Juni, des mid dags om half vijf. B. en W. vragen een crediet van f 500 voor vernieuwing van het hek van de Wilhelminaboom op het Wilhelminaplein. Het hek zal verlaagd worden. Voorge steld wordt het gemeentepersoneel voor 1951 een voorschot op de vacantietoeslag toe te kennen overeenkomstig de rijks regeling. Geboren: G. A. van Leeuwen en C. J. M. Balvert, z. G. M. Diependaal en E. Nuijten, z. P. M. van der Gugten en C. C. Huldy, z. B. H. Bal en S. E. Kos ter, d. Getrouwd: F. Pieters en E. J. van der Eem; J. Kaptein en W. A. Kroon; L. Blommert en J. Th. Helleman; A. N. van Bockom Maas en C. Heinhuis. Overleden: J. A. M. Middeldorp, 26 Wed. E. G. Leuven-Prins, 72 j. H. Abma-Doorn, 37 j. (Niet-officUBe Koersen) Vorig Opening Slot 26/8 3(4 Nederi. 1948 88(8 3% pCt. Ned. 1950 88% 3-3% Nederland 1947 89%-% 89% 3 Ned. 62-64 belJac. 90% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 89% Ned. Handel Mf). eert 149 A.K.Ü. 169* Van Berkels Patent 110 Calvé-Delft eert 110 Van Gelder 15b Kon. Hoogovens eert 144% Unilever cert 239% §"4 238% Ned. Kabel 211 Philips 15587* 160 Kon. Petroleum 288 -9 284% •Amsterdam" Rubber 115* 112 Holl. Amerika Lfjn 169 Kon. N. stoomb. Mi] 126 125% Ned. Scheepv. Unie 148% 148% H.VA 119U/4 118 Deli Mil eert 905-91 Caims Philips f 107. 25/6 22/6 Anaconda Coppe. 38% 40% Bethlehem Steel 48 49% Chrysler Corp. 67% 67% General Electric 52% 54% General Motors 47% 47% Hudson Motors 14% 14% Kennecott Copper 73% 74% Montgomery Ward 68 70 North American Co 17% 17% Radio Corp- 20 19% Republic Steel 37% 39 Shell Union Oil 58 53% Southern Pacific 63 Southern Railway 48% 50% Tidewater 35% 35% U.S. Steel 39 44 ex div. Advertentie N.van BREEMENgC°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2