Opperbevel der UN O-strijdkrachten dient met N.-Korea over wapenstilstand te onderhandelen Chinese communisten worden er blijkbaar buiten gehouden Tussen neus en lippen m De kaarten op tafel RAFFINADERIJ VAN ABADAN ZAL WORDEN GESLOTEN Proces zal zich in de komende 48 uur geleidelijk voltrekken L PRINS BERNHARD, ZOON VAN EEN RITMEESTER, DIE GEEN BELEDIGING VAN KEIZER WILHELM II SLIKTE „Bereid tot overleg" Tot hoofd en hart Politieke delinquenten in Indonesië Het weer REGERING VAN PEKING WELLICHT ADVISEUR KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN Mgr. Grosz tot 15 jaar veroordeeld In September radar op Schiphol Nieuwe actie van de Tsjechische regering Trekken Chinezen terug uit Korea? Westerling mag niet naar België Algehele evapuatie wordt voorbereid J Monument Bergrede op H. Landstichting DONDERDAG 28 JUNI 1951 o 75ste JAARGANG No. 25109 MOSKOU GEEFT NADERE OMSCHRIJVING VAN VREDESVOORSTELLEN Noodwet treedt 1 Juli in werking 5 Verklaring van 16 landen met troepen op Korea H Tegen de Katholieke Kerk DAMESPANTALONS „ONZE PRINS, IN HET PUBLIEK EN BINNENSKAMERS" De raffinaderij van Abadan zal geleidelijk aan in de komende 48 uur worden gesloten, zo heeft een woord voerder van de Anglo Iranian" vanmiddag medegedeeld. Deze mededeling werd gedaan, nadat de Perzische autori teiten hei bureau van de algemene bedrijfsleider, in de nabijheid van Abadan, in bezit hadden genomen. Mossadeq vraagt Truman's bemiddeling Staatsloterij De winst van Uw leven wordt ver kregen uit de donkere uren. Drake haalt er een bokser bij Gemeenschappelijk overleg van olieproducenten Binnenkort meer dan duizend vrijlatingen? Zondag inzegening door Mgr. AI f rink BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïIHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind, hoofdzake lijk tussen Zuid-West en Noord-West. Dezelfde of iets hogere temperatu ren. Zon: 4.2221.04. Maan: 0.5416.50. De Sovjei-Unie heefi een nadere omschrijving gegeven van de vredesvoorstellen, die Jacob Malik Zaterdag in zijn radiorede heefi gedaan. Rusland wenst een conferentie tussen hei opperbevel van het Noord-Koreaanse leger en hei verenigd opperbevel van de UNO-sirijdkrachten tenein de ie onderhandelen over een wapenstilstand in Korea, al dus melden Reuier, A.P, en U.P. uit Washington. Volgens hei Russische voorstel zullen de Chinese communisten der halve blijkbaar builen de op til zijnde wapenstilstandsbe sprekingen worden gehouden. Waarnemers ie Washington zijn evenwel van mening, dat de Chinezen wellicht als ad viseurs van de Noord-Koreanen zullen optreden. Zoals be kend heefi Peking steeds volgehouden, dat de Chinese troepen in Korea „vrijwilligers" zijn. Andrei Gromyko, de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, zou deze verduidelijking; van het Russische standpunt gistermiddag; ge geven hebben tijdens een bespreking met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Alan Kirk. Over de resultaten van dit onderhoud op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat twintig minuten duurde, is noch in Washington, noch in Moskou van officiële zjjde iets meegedeeld. Hoewel tij dens de conferentie van Kirk en Gromyko o.a. de kwestie van de waarborgen tegen schendingen van een eventuele overeenkomst tot het staken van het vuren^ nog niet opgehelderd is, ^acht men in Westerse kringen deze jongste n»t.,..i,i,„i.„» althans op het eerste gezicht hoop- ontwikkeling in het Korea-gesehil gevend. NmMUHinnmmnHtimnmmiimiiHiimmmHnniimHii Met ingang van 1 Juli treedt de nood wet Kinderbijslag kleine zelfstandigen in werking. Iedere zelfstandige, die Ne derlander is en hier te lande zijn woon plaats heeft, kan nu, indien hij drie of meer kinderen heeft beneden de leeftijd van zestien jaar en zijn inkomen be neden een bepaalde inkomensgrens blijft, aanspraak op kinderbijslag maken. Deze inkomensgrens is: bij drie kin- dcPCTi f 24O0 per jaar; bij vier- Kinderen f2600 per jaar; bij vijf kinderen f2800 per jaar en zo vervolgens voor elk vol gend kind f 200 per jaar hoger. Kinderen van 16 t.m 20 jaar, die onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vor mend- of vakonderwijs of die blijvend arbeidsongeschikt zijn, kunnen op één lijn gesteld worden met kinderen bene den zestien jaar. Uitbetaling van de kinderbijslag ge schiedt eenmaal in de drie maanden na inzending door de zelfstandige van een kinderbijslagbiljet. Aanvraagformulieren voor kinderbijslaglijsten zijn verkrijg baar bij de Raden van Arbeid en hun bijkantoren. Mgr. Grosz, aartbisschop van Kalocsa is door het gerecht te Boedapest tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. In het Zaterdag door Jacob Malik bekend gemaakte vredes-voorstel was sprake van onderhandelingen die ge voerd zouden moeten worden tussen de „belligerenten" in Noord-Korea. Kirk heeft Gromyko gisteren gevraagd dit begrip „belligerenten" nader te om schrijven. Gromyko heeft Kirk nu laten weten, dat hiermede bedoeld worden Noord-Korea en de Verenigde Naties en dat de commandanten te velde van beide groepen over een wapenstilstand dienden te onderhandelen. De conferentie van Kirk en Gromyko in Moskou wordt in Washington be schouwd als een eerste stap op de weg naar verkennende besprekingen tussen Oost en West. Men is van mening, dat er enige tijd voorbij kan gaan voordat men weet of een order tot het staken van het vuren in feite mogelijk is. Omdat het Westen aandringt op voldoende waarborgen tegen schendingen van een eventuele overeenkomst is er enige reden om aan te nemen, dat alleen militaire on derhandelingen te velde naar de me ning van de Amerikaanse regering on voldoende zullen zijn. Er is kans, dat Washington zal voorstellen, dat meer uitvoerige politieke besprekingen ab soluut noodzakelijk zijn. Gistermiddag ontving de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, van de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Alan Kirk, over diens besprekingen met Gromyko een rapport, dat met spoed naar het State Depart ment was doorgezonden en dat omschre ven werd als „lichtelijk hoopvol". Na de ontvangst ontbood Acheson onmid dellijk enige van zijn voornaamste me dewerkers bij zich om te beraadslagen en het rapport te vergelijken met de verslagen, die zijn opgemaakt van de besprekingen tussen Amerikaanse en Russische diplomaten, in Moskou ge voerd ten tijde van het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Waanzinnig Amerikanisme De Amerikaanse schrij ver van reisverhalen Tem ple Fielding is bezig vijf tien lieden bij elkaar te trommelen voor een speci ale super-de-luxe-caviaar- champagne-en-Cadillac- rondreis door Europa en Afrika, die 37 dagen zal duren. De prijs bedraagt 14.850 dollar, ongeveer 56.430 gulden per persoon, maar Fielding wil niet iedereen die dat betalen kan meehebben. Hij zoekt mensen, die hun zorgen aan de kant weten te zet ten en met een vergenoegd gezicht afstand kunnen doen van ruim 1500 gul den per dag. „We moeten mensen hebben ,die amusant zijn^ zegt hij, „geen parvenu s, die geen olijvenprikker van een tandenstoker kun nen onderscheiden, maar lieden, die het beste ge wend zijn. Geen verwen de jochies of prima-don na's, maar prettige kerels met goede manieren, die kunnen grinniken als we in Asmara (Erithrea) des morgens om vier uur een aansluiting missen." Tot dusver heeft Fiel ding 62 aanvragen gekre gen, maar hij heeft er slechts negen geaccep teerd. Onder deze „uitver korenen" zijn er drie uit Texas, twee die „in de olie" zijn en er blijkbaar 37 dagen lang in wensten te blijven, een veeboer, een mode-ontwerper uit New York en de dochter van een papierfabrikant. Een schoenenfabrikant werd afgewezen, hoewel hij bereid was 5000 dollar extra te betalen. „Het was hem alleen maar om re clame te doen," zei Fiel ding. „Fielding's karavaan", toals hij zelf natuurlijk zonder reclame-bedoelin gen zijn oezelschav noemt, zal in gereserveerde luxe- vlieguigen, extra-treinen en gecharterde jachten Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Egypte, Ethi opië, Kenya, Italië, Zwit serland en Spanje bezoe ken. In Italië zal men rei zen in de particuliere trein van Mussolini, waar in deze met Hitier het eer ste verdrag tussen de as- mogendheden heeft onder tekend. In de grote ste den zal men zich laten rondrijden in eigen Cadil lacs of Alfa Romeo's, die 12000 dollar per stuk kos ten. De deelnemers zullen worden bediend door hun eigen mannelijk en vrou welijk dienstpersoneel en zij zullen worden onder gebracht in koninklijke appartementen met slaap kamers ter grootte van een kleine Cineac. In De nemarken zullen zij twee dagen doorbrengen in een kasteel, dat zeven eeuwen oud is en omgeven door een slotgracht met zwa nen. In Parijs zal\ een In dische Maharadja hun in Maxim" een diner aan bieden, dat 3000 dollar zal kosten. Vlak bij de pyra- miden in de schaduw van Cairo zullen zij dineren in de tent van een sjeik en aangenaam worden bezig gehouden door een tovenaar, een fakir en 18 Egyptische danseressen. In hun eigen snelboten zullen zij tussen de Deen se eilanden rondtuffen, bij de Laplanders in het Hoge Noorden van Noor wegen zullen zij pas ge vangen zalm, wilde sneeuwhoenders en ge roosterde walvismoten eten. Zij zullen picknicken aan de oever van het Tsana-meer, de bron van de Blauwe Nijl, en een vacht doorbrengen in een boomhut, vanwaar zij ge garandeerd olifanten, rhi- nocerossen en buffels en misschien ook luipaarden en wilde zwijnen zullen zien. Op het eiland Major ca zullen zij paardrijden, vissen, zwemmen, bergen beklimmen en voorden vermaakt door Andalusi- sche danseressen, die uit Madrid zullen komen overvliegen. Tenslotte hoopt men, maar deze hoop is natuurlijk een ijdele, op Castel Gandolfo door de Paus te zullen worden ontvangen. De karavaan vertrekt op 7 Juli met haar eigen vowraad champagne en andere wijnen, whiskey caviaar, sigaren, likeuren en parfums, die door de deelnemers zelf zijn ge kozen. Fielding geeft toe, dat deze expeditie een ver bijsterende buitensporig heid is. „Het is ten top gedreven anti-soberheid", zegt hij. „Het is precies wat de Russische Tsaren ten val bracht, het Romein se Rijk ineen deed stor ten en de Franse Revolu tie veroorzaakte, maar voor één keer in ons le ven van hard werken is het een verdraaid, goeie mop." Wij zouden eraan willen toevoegen, dat het in de ze tijd, waarin mïllioenen door hongersnood worden bedreigd, duizenden van Fielding's landgenoten in de strijd tegen het com munisme sneuvelen, bitte re armoede wordt geleden en materialisme en genot zucht als kanker bestre den dienen te worden, een uiting is van waanzinnig Amerikanisme, van een ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheidsbe sef, van protserig slechte manieren. Als het com munisme ergens munt uit kan slaan, dan is het wel uit een dergelijke mani festatie van geldpatsers als Fielding die een z.g.n. „goeie mop" op touw heeft gezet. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Ronden gelooft men, dat berichten, dat de geallieerden in Korea een perma nente verdedigingslinie bouwen in de buurt van de 38ste breedtegraad, juist zijn, aldus meldt Reuter. Deze linie, zo verklaart men, zou de veiligheid na een eventuele wapenstilstand vergroten. Tevens zou de linie kunnen dienen om een eventueel nieuw offensief van de Noordelijken tegen te houden. De zestien landen, die troepen in Ko rea hebben, hebben gisteren verklaard bereid te zijn deel te nemen aan „een actie, die beoogt een oprechte en blij vende vrede in Korea te bewerkstel ligen". Zy deelden dit mede in een ge meenschappelijke verklaring, die zij uitgaven na een bijeenkomst op het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Zij vroegen verder nadere inlichtin gen over de verklaring van Malik. Zij zeiden in hun verklaring,- dat zij er nota van genomen hadden, dat er stap pen worden genomen om zulk een op heldering te verkrijgen". Bij een carrosseriefabriek te Waddinx- veen is het gebouwtje vervaardigd voor de binnenkort op Schiphol te plaatsen zoogenaamde Groundcontrolled Ap proach (G.C.A.) radar (een beveili gingssysteem voor het „binnenpraten" van vliegtuigen, die met slecht zicht willen landen) van de Rijksluchtvaart dienst van het ministerie van Verkeer erï Waterstaat. Volgende maand zal met de installa tie van de apparatuur een begin wor den gemaakt, waarna begin September de eerste proeflandingen zullen kunnen aanvangen. In diplomatieke en kerkelijke kringen in Wenen is men van mening, dat de Tsjechische regering een nieuwe stap heeft gedaan om de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije van het Yaticaan los te maken, aldus meldt A.P. Men citeer de een bericht van het Tsjechische nieuws-agentschap waarin mededeling werd gedaan van de oprichting van een „nationaal vredescomité van Rooms-Ka- tholieke priesters". Aan het hoofd van het comité, dat waarschijnlijk is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de lagere geestelijkheid staat de ge- excommuniceerde priester Joseph Plo- jhar. Plojhar, die thans minister van Gezondheid is, is geruime tijd geleden door het Vaticaan wegens zijn commu nistische activiteit geëxcommuniceerd. Westelijke woordvoerders vestigen er de aandacht op, dat dit comité veel weg heeft van het comité dat onlangs in Hongarije is opgericht. Het Hongaarse comité werd gevormd kort voordat aartsbisschop Jozef Grosz, over wie de communistische rechtbank vandaag het vonnis zou uitspreken, gearresteerd werd. Het comité heeft met de Hongaar se regering onderhandelingen gevoerd tei verkrijging van hogere staatssubsidie vcor de priesters en hoopt klaarblijke lijk in de plaats te treden van het Epis copaat en de Kerk te maken tot een spreekbuis van het Kremlin, aldus ver klaren Westelijke woordvoerders. Het Hongaarse comité bestaat eveneens uit vertegenwoordigers van de lagere gees telijkheid. Advertentie De ellende van de oorlog drukt wel het zwaarst op de duizenden vluchtelingen, vrouwen en kinderen, dis weerloos en opgejaagd door het land trekken. Een aantal van deze beklagenswaardige mensen, die per trein naar het Zuiden ver trekken. Al hun bezittingen hebben zij bij zich. Velen hebben slechts datgene wat zij dragen. Een hoofdofficier van het leger der Verenigde Naties heeft vanmorgen te Tokio verklaard, aldus meldt Reuter, dat de Chinezen troepeneenheden van aanzienlijke omvang uit Korea naar Mandsjoerije hebben teruggetrokken. De Chinezen hadden in April nog drie maal zo veel troepen in Korea als nu. aldus deze zegsman. BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Een gelukkig gevolg van de dis cussie De BruijnDuynstee is, dat de kaarten thans open op tafel komen te liggen en door een ieder kunnen worden gezien. De „leidende" standen van de St. Adel- bertsvereniging, de middenstand en de intellectuelen, die zich thans liever tot de „lijdende" standen rekenen, hebben duidelijk te kennen gegeven een verder afglijden naar links van de K. V. P. niet te appreciëren. Het N. V. V. heeft zich achter prof. Lief- tinck en zijn belasting- en crediet- contróle-pölitiek geschaard en levens de progressieve „machtige" K. A. B. zijn steun toegezegd in haar strijd tegen wat zij „reactie en conserva tisme" pleegt te noemen. Veel ge heimzinnigheid en mooi-weer-spe- lerij is te niet gedaan. Het koekoek één-zangkoor is in de war geraakt De hele situatie is daardoor over zichtelijker en reëler geworden. Het heeft geen zin bestaande moei lijkheden en controversen te nege ren of te camoufleren, beter is het ze ernstig onder de ogen te zien en ze zo mogelijk tot oplossing te bren gen. Met een schijneenheid zijn de katholieken niet gebaat, alleen een sterke eenheid op reële basis kan hun positie in de landspolitiek handhaven. Zulk een eenheid is méér dan ooit gewenst, leant internationaal trach ten de socialisten West-Europa ge heel in handen te krijgen. Dat heeft Straatsburg en dat heeft thans het wippen van Serrarens uit het bestuur van het Internationale Arbeidsbureau bewezen. Het socialisme en de socia listen in het Westen mogen nog zo eerlijk anti-communistisch zijn. zij staan in de leer nu eenmaal ontegen sprekelijk dichter bij het communis me dan de overtuigde christenen. En wat de practijk betreft, moeten socia- lisaties en nationalisaties op de duur leiden vaar een staatssocialisme, dat alleen nog maar in naam van het Rus sische communisme verschilt. REFLECTOR. L .ooi Prins Bernhard der Nederlanden viert morgen zijn veertigste verjaardag en Nederland zal op die dag met grote dankbaarheid herdenken alles wat de Prins in de veertien jaar dat wij hem kennen voor ons land heeft gedaan. Hij heeft voor zijn nieuwe vaderland gewerkt en gevochten, hij heeft plannen gemaakt en zelf de stoot gegeven tot belangrijke initiatieven. Veel bijzonderheden over het leven en werken van de Prins kan men vinden in het onlangs verschenen boek van dr. Waterink: „Onze Prins, in het publiek en binnenskamers", waarvan de lezer hierbij een bespreking aantreft. 1907. Het Duitse leger paradeert voor Keizer Wilhelm II in Paderborn. Regi ment na regiihent trekt, voorbij. De commandanten van de bataljons en eskadrons groeten met zwierige zwaai vam hun sabel de keizer en Zijne Majesteit beant woordt correct de hem gebrachte groet. Daar nadert een eskadron huzaren, gecommandeerd door een ritmeester, en plotseling draait de keizer zich om en begint tegen alle regels in een gesprek met enkele leden van het gevolg. Het is een slag in het gezicht voor de jonge officier, die daar aan komt rijden. Doch dan gebeurt wat in het keizerlijke Duitsland niemand voor mogelijk zou hebben gehouden. Er klinkt een commando en het eskadron galoppeert links uit de flank en keert de keizer de rug toe. Zo iets is „nie dagewesen" in het keizerlijke Duitsland. Hier pleegt een man welbewust moord op zijn eigen carrière, omdat hij zich fier de belediging niet laat welgevallen, waarmee de keizer in hem zijn Huis tracht te treffen, dat zich al eerder de vijandschap van Zijne Keizerlijke Majesteit op de hals had gehaald, omdat het niet voor willekeur wilde bukken. De officier, die dit stoute stukje uithaalde, was Prins Bernhard zur Lippe, de vader van do Prins der Nederlanden, die morgen zijn 40ste verjaardag zal vieren. Met bovengeschetste episode begint dr. J. Waterink het boek, dat hij ter ge legenheid van deze verjaardag over onze Prins Bernhard heeft geschreven. En met reden, kan men zeggen. Want uit dit optreden spreken wel bijzonder sterk de karakteristieke eigenschappen van de leden van het Huis zur Lippe: fierheid, besluitvaardigheid en een sterke afkeer van de Pruisische cadaverdisci- pline. Het zijn deze eigenschappen, die ook Prins Bernhard sieren en die uit de feiten en gebeurtenissen, die dr. Waterink in zijn boek schetst, telkens weer naar voren komen. Op overeen komstige wijze als zijn vader in Pader born treedt Prins Bernhard op tegen de leider van „Haus Oraniën!" het tehuis waar de prins verblijft tijdens een deel van zijn gymnasiumstudie in Berlijn als deze hem onrechtvaardig behandelt. Sterker nog spreken deze karakter trekken uit de houding en het optre den van de Prins tijdens en na de oor log, waarmee hij zich de grote waarde ring heeft verworven van het Neder landse volk, dat Z. K. H. juist in die jaren heeft leren kennen als een man van karakter, als „onze prins", aan wie de noden en problemen van het volk zeer ter harte gaan en die zich met Morrison legde gisteren wederom een verklaring af in het Lagerhuis, doch hij had weinig nieuws over de situatie in Perzië. Hij sprak over de uitnodiging van de Perzische premier aan het personeel van de Anglo Iranian Oil Company zich in dienst te begeven by de nieuwe nationale oliemaatschappy, en zei: „Wij vinden het moeiiyk te geloven dat dit uiterst bekwame en trouwe personeel er naar zal verlangen zijn contracten te breken en te dienen onder een regering, die zulke duidelijke bewijzen heeft geleverd van onverzoenlijkheid en gebrek aan werkelijkheidszin". Morrison bevestigde, dat alle Britse vrouwen en kinde ren uit Perzië geëvacueerd werden. rison, de minister van Defensie Shinwell, de kanselier van de schatkist Gaitskell. Churchill, Eden en Lord Salisbury. Na deze bijeenkomst ontving Attlee even eens de leider van de liberale fractie. Clement Davies, terwijl Churchill be raadslaagde met de leiders van zijn fractie. De eerste Britse experts van de Anglo- Iranian zijn gisteren, aldus Reuter, van de afgelegen olieveldenjin Abadan aan gekomen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij betreft het hier een „voorlopige evacuatie", teneinde een algemene evacuatie, zo deze nodig mocht zyn, te vergemakkeiyken. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren, aldus A.P., aan Irak toestemming gevraagd om gebruik te maken van de havens en andere transito-faciliteiten van dit land als het plotseling in de noodzakeiykheid komt te verkeren om 2500 Britse technici van de Anglo-Iranian Oil Company in het naburige Iran buiten gevaar te stellen Er is nog niet besloten tot de evacuatie van de Britse werknemers van de A.I.O.C., maar hun gezinnen zijn reeds buiten het land gebracht. De Iraakse haven Basra ligt aan de overzijde van de Shat-El-Arab rivier op ongeveer 64 kilometer afstand van Abadan en de verbinding over de 450 meter brede stroom wordt onderhouden door veerboten. Premier Mossadeq heeft aan president Truman verzocht te bemiddelen in het Erits-Iraanse geschil, zo wordt door functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Teheran onthuld, Zij verklaarden dat ambassadeur Henry Grady vanochtend bij minister van Bui tenlandse Zaken Bagher Kazemi werd geroepen. Aan de ambassadeur werd een brief van Mossadeq aan Truman ter hand gesteld, waarin de Iraanse positie in het geschil werd duidelijk gemaakt en verzocht werd om Truman's bemidde ling. De tekst van deze brief zou van daag nog worden vrijgegeven. Het Belgische blad „De Volksgazet" publiceert een dienstbericht van de Belgische Veiligheidsdienst, gericht aan alle politie-, douane- en rijkswachtpos ten langs de Belgische grens en op de vliegvelden, waarin wordt bekend ge maakt, dat Westerling voornemens zou zijn naar België terug te keren. Hst is mogelijk, aldus het dienstbericht, dat Westerling zich aandient onder de valse naam Lambrecht, waarop onlangs door een Nederlands consulaat een pas poort zou zijn afgeleverd. Deze vreem deling mag in België niet worden toe gelaten. Zelïs niet op vertoon van of ficiële documenten. Op no. 13159 in de derde klasse tweede lijst, is een prijs van f25.000 gevallen. Inmiddels is te Londen uit Perzië be richt ontvangen, dat inderdaad het ge hele Britse personeel van de Anglo Iranian als één man geweigerd heeft de Perzische uitnodiging tot dienstneming bij de nieuwe nationale oliemaatschappij te aanvaarden. In een schrijven aan de Perzische oliecommissie wezen zij op het feit, dat zij contractuele verplich tingen hadden ten opzichte van de Anglo Iranian, welke het hun onmoge lijk maakten in dienst te treden bij een andere oliemaatschappij. Gistermiddag vroeg Churchill in het Lagerhuis aan Attlee of hg bereid was een deputatie te ontvangen, bestaande uit hemzelf, Anthony Eden en Lord Salisbury. Laatstgenoemde is leider van de conservatieven in het Hogerhuis. Attlee verklaarde het met Churchill eens te zijn dat er dingen waren waar over het beter was niet in het Lagerhuis te spreken op dit critische tijdstip en hii verklaarde zich gaarne bereid Churchill „en zqn vrienden" te ontvangen. Kort daarop vond een bijeenkomst plaats in Attlee's particulier vertrek in het Huis. Aanwezig waren Attlee, Mor- heel zijn persoon geeft om te helpen, waar hij kan. In zijn eerste toespraak voor de Ne derlandse radio, bij de bekendmaking van de verloving met Prinses Juliana, zei de prins: „Ik wil trachten mij zo spoedig mogelijk met mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken." Ne derland weet thans dat dit geen holle frase is geweest. Bij talloze gelegenheden heeft de prins laten blijken, dat hij uit stekend op de hoogte is van de econo mische en culturele problemen van Ne derland en meermalen hebben buiten landse journalisten hun bewondering ge uit over de zeer deskundige wijze waar op de prins zijn uiteenzettingen gaf. Doch daar bleef het niet bij. Met in zet van zijn gehele persoon heeft de prins zich steeds ingespannen om mee te helpen aan de oplossing van de moeilijkheden, waarin Nederland, voor al na de oorlog, is komen te verkeren. (Vervolg op pag. 3) De bespreking, die Eric Drake, direc teur van de Anglo-Iracnse oliemaat schappij, met de Perzische autoriteiten heeft gevoerd, alvorens hij op bevel van Londen naar Irak uitweek, had een stormachtig verloop. Drake, die van sabotage beschuldigd was, waarop in Perzië de doodstraf kan staan, vroeg of de Britse consul-generaal te Khoromsha, majoor Capa. bij de conferentie aanwe zig moent zijn. Vóór de Perzen gelegen heid hadden dit te verhinderen, was majoor Capa, ex-legerkampioen zwaar gewicht boksen, al binnen. De Perzen wilden daarop de besprekingen beëin digen, maar majoor Capa verklaarde: „Ik heb het volste recht een Brits on derdaan te beschermen". Het gesprek werd toen voortgezet en Drake vertelde de Perzen nog eens onomwonden wat hij van hun optreden dacht. Toen Drake vertrokken was, kwam oud-bokskam pioen Capa nog eens terug en pro testeerde krachtig tegen de beschuldi gingen aan het adres van Drake. Ten aanzien van het Perzische oliecon flict werd op de jaariykse algemene vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Petroleum Mg. door de direc teur-generaal mr. B. Th. W. van Hasselt een verklaring afgelegd, waarin hij op merkte, dat het nog te vroeg is om voor spellingen te doen hoe de verwarde situatie aldaar zal uitpakken. De Ko- ninklijke/Shell-groep heeft geen recht streeks belang in Perzië, maar de Per zische bijdrage aan de wereldvoorzie ning van olieproducten is betrekkelgk bezien toch van voldoende belang om by een afsnijden hiervan de gehele olie- indnstrie direct of indirect een zekere weerslag te doen ondervinden. Vandaar dat deze industrie op verschillende plaatsen bezig is, in gemeenschappe lijk overleg de nodige middelen te be ramen. om gezamenlijk een dergelgke situatie zo veel mogelijk voor de olie- verbruikers over de gehele wereld op te vangen. De procureur-generaal in Indonesië, mr. Suprapto, heeft medegedeeld, dat meer dan 1000 politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten overeenkom stig het regeringsbesluit betreffende de vrijlating van gevangenen. Op het ogen blik is de procureur-generaal bezig de laatste hand te leggen aan de lijst van vrij te laten gevangenen. Mr. Suprapto deelde mee, dat deze lijst een geheel andere is dan de vorige van 950 politieke delinquenten. De nieuwe lijst is door de procureur-gene raal zelf opgesteld, na adviezen te heb ben aangehoord van de plaatselijke Officieren van Justitie, de politie en de weermacht. De nieuwe lijst vormt de eerste stap, die binnenkort zal worden herhaald om alle personen die niet lan ger aangehouden dienen te worden vrij te laten, aldus de procureur-gene raal. Zondag half vier zal Z. H. Exc. Mgr. dr. ,3. Alfrink het nieuwe monument der Bergrede op de H. Landstichting bij Nijmegen inzegenen. Om vijf uur zal Mgr. Alfrink in de Cenakelkerk een plechtig Lof celebreren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1