SPORTWEEK EN ZONDAGSHEILIGING SANTPOORTS FEESTWEEK 30 JULI^l AUGUSTUS <zS>nac& Huur- en verzorgingspriizen vun en verzorgtngsprijzen Delft-weide bekeken GOSTUUMS NAAR MAAT ZWEEDSE P0L0PL0EG NAAR HAARLEM PRIJZEN-OORLOG WOLLEN DEKENS AGENDA c CENTRA KLEDINGBEDRIJF Zaterdag massale turndemonstraties SPORT ■WEEK! Kampioenschap van Nederland op de korte baan? Factotum" begon met officiële bezoeken bij WASSENAAR t/'o Station Handgemeen op strand te Zandvoort De laagste prijs V. DUIVENBODEN f 79.50 DONDERDAG 28 JUNI 1951 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Rondom Delft-weide Natuurbescherming gehonoreerd Sport op Zondag Keten op sportterreinen Natuurbescherming Regenjassen f 3.— p. week Kennemerplein 1 SIGARENMAGAZIJN „BE FORENS" SCHOOLLEVEN EN BEROEPSKEUZE Leerzame ouderavond in school aan Westergracht |£pf, Burgerlijke Stand Begrafenis van dr. J. M. A. van Schuylenburch 40-JARIG JUBILEUM BIJ G.E.B. G. van Eek, technisch hoofdambtenaar Haak-in expositie komt naar Kennemerland Dronken bollenkweker veroordeeld Broeder Joannes slaagde Nog 2 dagen VRIJDAG en ZATERDAG Raadselachtige steekpartij in de De Witstraat SCHOOLKINDEREN RAAPTEN 12.000 COLORADOKEVERS Waar concurrentie toe leiden kan BOND VAN BLOEM BOLLENHANDELAREN Adres tegen Wet op het Credietwezen Haarlemse bedevaart naar Heiloo Gymnastiek-demonstraties op Zondag 1 Juli a.s. Kennemer damtournooi met Roozenburg DANSAVOND MAUD KOOL Ten bate van Unicum en prima kwaliteit biedt U 3x4 moquette Karpet Ged. Oude Gracht 1 ©8-110 Sadat de burgemeester Woensdagmiddag, gebruind door een vacantie in het Zuiden, de raadsvergadering geopend had, herdacht hij de overleden administra teur, de heer H. Meeusen. Het is niet de gewoonte, zei de voorzitter, een in me- moriam te wijden aan ambtenaren, maar de thans ontslapene was van een zeer bijzonder formaat, die niet hoog genoeg te schatten verdiensten voor de gemeente verzamelde. Geen ondergeschikt ambtenaar, maar van velen een vriend en een raadsman. Twaalf uur voor zijn dood nam hij als waarnemend-secretaris nog deel aan een vergadering van het college en naar menselijke berekening had hij van daag aan mijn linkerzijde moeten zitten. God heeft anders beslist en moge hem in vrede doen rusten. De raad ging daarna heerlijk op zijn praatstoel zitten om de troosteloze re genmiddag te vergeten. Een Junivergadering met kunstlicht en een rillerige temperatuur, het is toch maar een raar landje waarin wij wonen. De agenda punten waren niet zeer belangrijk, maar herhaaldelijk heeft de vroedschap be wezen niet op millioenen te kijken, maar wel op de duizendjes. velden betreden mogen worden en dat er geen klachten over vernieling zijn. Hier is de gron- echter te stap, hetgeen te betreuren is, wantmooie plant soenen zijn mooi voor de bewoners, maar een gruwel voor de kinderen. De hoofdschotel van de middag werd gevormd door het debat over de ver goedingen die van de toekomstige be woners van het Tehuis voor Bejaarden aan de Orionweg worden gevraagd. De P.v.d.A.-leden Goedée en Janssen hadden dienaangaande vragen gesteld. Zij meenden, dat de prijzen te hoog wa ren en niet in overeenstemming met de strekking van het raadsbesluit inzake het verlenen van medewerking voor de bouw van het Tehuis. De heer Goedée wees er op, dat de huurprijs voor een twee-bed-flat twee jaar geleden op f 28,per maand was gesteld en nu op f 58,geprojecteerd is. De opzet was, dat personen met rijksouderdomsrente de flats zouden bewonen en dat het op nemen van meer gegoeden uitzondering zou zijn. Maar van de gegadigden kun nen verreweg de meesten het gevraagde geld niet opbrengen. Er zijn sinds twee jaar grote prijsstijgingen geno teerd en de kosten van onderhoud en bedrijfsvoering mogen apart berekend worden; maar heeft dit een verdubbe ling van de huurprijs tengevolge? De opzet, die de raad voor ogen zweefde, wordt nu te niet gedaan; het mooie doel is voorbijgestreefd. Ook de gevraagde waarborgsommen achtte spr. voor velen te hoog. Tenslotte vroeg hij of de publicatie in de dagbladen betreffende de stag natie van de bewoning der flats door laksheid van de woningbouwvereniging juist was. Wethouder Angenent betreurde het, dat de circulaire met de nieuwe huur- en verzorgingsprijzen te vroeg door de Stichting Bejaardenzorg is verspreid. Maar anderzijds stonden vele gegadig den te dringen om in dit complex te worden opgenomen, waartoe zij de voorwaarden wilden weten. De nieuwe prijzen nebben velen doen schrikken. De leiding van het gemeentelijk ener giebedrijf was buiten haar boekje ge gaan, door uitgaven tot een bedrag van f 45.000 te doen. zonder de vereiste cre- dieten verkregen te hebben. Dit bedrag werd per suppletoire begroting van de post „kabelnettendie een overschot had. overgeheveld. Verschillende raadsleden waren ont stemd en wethouder Bakker (A.R.) gaf dan ook de verzekering, dat zoiets niet meer gebeuren zaL Binnen het raam der administratie is een credietbewaking ingesteld bij het G.E.B.. Bij Openbare Werken is overleg dienaangaande bezig. De f 45.000 zouden seker gevoteerd zijn en de toenmalige president-directeur heeft geheél te goe der trouw gehandeld. De suppletoire begroting werd goed gekeurd. Het voorstel om tot een bedrag van f 5000 deel te nemen in een garantie fonds voor de Sportweek 1951 gaf aan leiding tot een discussie over de Zon dagsheiliging. De heer Spek (A.R.) had de bekende principiële bezwaren en verweet het college de uitbreiding van de sport evenementen op Zondag. Ditmaal voegde de heer Van Turn hout (K.V.P.) zich namens zijn fractie bij deze spreker, omdat een demon stratie van' de Kennemer Turnkring op half negen in de Zondagmorgen was vastgesteld. Vóór des middags 12 uur behoort geen sport becefend te worden, wil men de christelijke bevolking niet kwetsen in haar inzichten. Wethouder Geluk (P v. d. A.) voerde ter verdediging aan dat de Turnkring Zondag 1 Juli zijn veertigjarig bestaan wilde vieren en dat toen verzocht is dit in het kader van de Sportweek te doen. Gevraagd was het Haarlem-terrein, maar het Noorder-Sportpark, ver buiten de bebouwing gelegen, werd aangewezen. Om tegemoet te kernen aan de verlan gens van de katholieken zullen de och tendwedstrijden niet voor het publiek toegankelijk zijn. De voorzitter verklaarde, dat hij nog geen toestemming had gegeven voor de wedstrijden en zich wilde beraden. Is de bijeenkomst niet voor het publiek toegankelijk, dan is het echter de vraag of de burgemeester er iets mee te ma ken heeft. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg of de Turnkring zijn jubileum viert op kosten van het Comité Sportweek- Hij achtte het onjuist als de financiële be langen van beide aan elkaar gekop peld worden. Dit bleek het geval te zijn- De voordracht werd met 269 stemmen aangenomen- Enig debat ontstond bij de voorstel len om het credie voor de bouw van een gebouwtje op de kinderwerktuin te verhogen van f 17.700 tot f 19.200 en een crediet van f 6-84C te verlenen voor het plaatsen van 2 keten op de sport terreinen aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruynstraat. Het eerste object werd duurder, om dat het om financiële redenen te laat kon worden uitgevoerd. De keten moe. ten een noodoplossing geven en zo spoe dig moge-jk zal de raad een voordracht bereiken voor het bouwen van defini tieve kleedgelegenheden. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) vroeg of het gebouwtje op het ijsclub terrein niet gebruikt kon worden- Hier op antwoordde wethouder Geluk, dat de ijsbanen winst opleveren en dat het dus niet aangaat op dit terrein de ac- comodatie te verminderen. De credieten werden verleend. De natuurbescherming bleek de gehele raad ter harte te gaan- Het voorstel om t 5.000 ter beschikking te stellen voor dit doel en voor de natuurbescher- mingsweek in September ging er met vlag en wimpel door- Enige leden had. den er bezwaar tegen, dat in de voor dracht vermeld werd, dat de opbrengst van gerooide bomen f 16 000 meeviel, waaruit de f 5.000 dan geput konden worden. Zij achtten de natuurbescher ming van zo groot belang, dat er altijd geld voor te vinden moet zijn. Wethouder Geluk deelde In dit ver band mede, dat in Groningen alle gras maar ze waren sober gehouden, want de exploitatierekening heeft nog een te kort. Als men weet hoeveel Den Haag zal bijdragen kan dit tekort misschien worden opgeheven. Het bestuur der Stichting is bereid de begroting ter visie van de raadsleden te leggen. De wethouder ontkende niet, dat de bedongen prijzen te hoog zijn voor de genen. die krachtens een ouderdoms- verzekering moeten bestaan. De ge meente zal dan ook in bepaalde geval len moeten bijspijkeren. Men moet niet over het hoofd zien, dat het leven sinds 1949 tussen 20 en 25% duurder is geworden. Naast de huurprijs betalen de bewoners van „Delft-weide" voor de algemene ver zorging, als centrale verwarming, licht, tuin etc. Men weet hoeveel de kolenprijzen gestegen zijn. Daarnaast mag de service, die via het verzor gingshuis gegeven wordt, niet onder schat worden. In Raalte waar het eerste huis van de Landelijke Stichting Bejaardenzorg staat, is na één jaar practijk gebleken, dat de differentiatie in de behuizing niet volkomen juist is gebleken. Er worden meer flatjes voor één persoon gevraagd. Deze zullen gebouwd wor den op een stuk grond dat op het terrein gereserveerd is voor uitbrei ding. Veertig bedden komen er daar door bij, waartegenover de algemene kosten van net gehele complex in evenredigheid niet verhoogd worden. Met complete ouderdomsvoorziening kan men tot een maximum van f 1470,— per jaar komen. Spr. ontkende, dat de woningbouw vereniging de bezetting van het opge leverde tehuis tegen houdt. Zeer bin nenkort zullen de duurste flats reeds bezet zijn. De woningbouwvereniging heeft er wel prijs op gesteld de huur overeenkomsten te kennen en die waren er nog niet. De grootte van de waar borgsom wilde de wethouder nog eens onder de loupe nemen. De heer Goedée zou het zeer op prijs stellen als het gemeentebestuur en bet stichtingsbestuur onderhandelingen be gonnen over het plaatsen van minder draagkrachtigen in het Tehuis. Wanneer er collectief in de huur wordt bijgedra gen zou de gemeente zeggenschap in de stichting moeten hebben. Wethouder Angenent verklaarde na drukkelijk, dat het stichtingsbestuur herhaaldelijk betreurd heeft, dat de prijzen zo hoog moeten liggen. Ook dit bestuur ziet op deze wijze het doel van het complex grotendeels onbereikbaar. Met erkentelijkheid deelde de wethou der mede, dat het stichtingsbestuur een zeer behoorlijk werkkapitaal heeft bij eengebracht. BIOSCOPEN Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 'n Vrouw met slechte reputatie (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gouden jungle (18 j.)f 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Fabiola (volw.), 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Hotel Berlin (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy" en „Zet 'm op boys", (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 28 Juni Schouwburg: „Je kunt 't toch niet mee nemen", liefdadigheidsvoorstelling ten bate van het Marine Sanatorium, 8 uur. Advertentie Een en kleine vooruitbetaling f 5— per week Pracht coupe Keuze uit de mooiste dessins. Levering binnen 14 dagen. Geen Bank. Discretie verzekerd. (t.o. Kruisweg-viaduct) Tel. 19373, Haarlem (gesloten huis) Advertentie H.H. ROKERS ATTENTIE! WIJ PRESENTEREN UI'. Naast onze bekende RECLAME BOLKNAK 15 cent per stuk, DE PETIT CORONA voor de zeer lage prijs van 10 CENT PER STUK. Ook 50 stuks kistbanderoile. Deze beide soorten worden alleen voor onze zaak gemaakt en uitsluitend samengesteld uit prima overzeese tabakken. De kwaliteit wordt door ons voor 100 gegarandeerd. Neemt proef! Al onze sigaren worden verkocht uit vol-automatische electrische droogkasten, zodat deze onder alle weersomstandigheden aan de hoogste eisen voldoen. de zaak met de grootste sortering rook- en rokersartikelen. H. N. A. GOOSSENS JR., SCHOTERSINGEL 89 C hoek Maarten van Heemskerkstraat. Telefoon 18592. Bezorging franco huis. De belangstelling voor de ouderavond die gisteren in de gymnastiekzaal van de R.K. jongensschool aan de Wester gracht gehouden werd. was enorm. Het hoofd van de school, de heer P. B. van Eerdenburg, kon dan ook in zijn ope ningswoord zijn vreugde uiten over de grote opkomst van de ouders, die, naar hij hoopte, een leerzame avond zouden hebben. Het ontbrak op deze bijeen komst niet aan leerrijke gedachten. Na een kort inleidend woord van plebaan H. W. Agterof hield de directeur van het R.K. Bureau voor Beroepskeuze te Amsterdam, de heer Sluyters, een ver handeling over school- en beroepskeu ze. In het kort schetste spreker de gang van zaken bij een adviesbureau voor beroepskeuze. Hoe de kinderen (en ook wel volwassenen) een schriftelijke en een practische test ondergaan en daar bij door psychologen worden geobser- De kwestie bleek behandeld te zijn. daarna voldoende iï De commanderende officieren van de mijnenvegers, die aan de oefening „Facto tum" deelnemen, zijn Woensdag op het raadhuis te Velsen door burgemeester Kivint ontvangen. Foto: Burg. Kwint in gesprek met de commandant der Franse schepen, kolonel G. G. Jaquet (links) en capt. E. H. Thomas DSC (geheel links), commandant van de Engelse schepen. 30JUMI7JUU HAARLEM GEBOREN: J. G. van HeusdenBaas. z; M E. AbrahamsVan Kuijeren, z; H. J. van BalgooiSteenhorst, z; E. ValstarJaski, z; B. PrinsBraam, d; i. P. van KotenVan Blokland, d. ONDERTROUWD: 27 Juni: W. van het Veld en M. Eiser. H. R. Hezebroek en E. Outhuis. J. F. Pardoel en J. M. Bakker, M. Heemskerk en D. Assen delft. R Hoekstra en G. de Ruiter, C. var, Dijk en S. P. van Steynen. P. J. Walkeuter en D. Koning. J. Hoppen brouwer en G. Paap, R. Brand en J. M. Hooning, H. van der Wiel en B. Dijk stra, H. Timmermans en J. H. de Jong, J. C. Cramer en S. M. E. Hulshoff, J. Spykstra en N. Jonkhof. W M. Teeuwen en A. Langeveld. G. Bunschoten en J. A. M. van Paradijs. J. W Verzeilberg en H. Braak. R. van de Kaa en A. E. van Kaam, F. C Leijen en C. E. Bon, A. Meijer en H. Kroezen, C. J. Toorenent en G. A. Sabel. A. S. Verstrate en G. Hoffies. N. Zeulevoet en A. E. de Vries, C. Wouterse en H J. Borgers. L. Koning en A. de Groot. J. Roof en J. M. Kuij- per. A. Dijkstra en E W. Waleveld. R. Wierda en G. H. Borger, P. W. Otter- spoor en A. 3 Uitgeest. GEHUWD: 27 Juni: G. W. Nijhuis en M. A. Glas. B. Kenter en R. Vige, J. van den Berg en E. Musch. J. P. Reu- ling en M L. van Daalen, P. Straathof en T. J. Kooien. P. F. van der Kamp en S. P. de Graaff, P. H. M. Ruyzenaars en M. B. Ronde, C van Wezel en J A. M. Stalpers, K. Pen en E. H. van de Nouwland, C de Haan en A. van Vliet, G. van Schie en G. Bakker, A. Cuijon en C. A. F. van Dijk, T. R. J. ORmans en D Harst. OVERLEDEN: J. M. A. van Schuij- lenburch, 75 jKleverparkweg; I. van der Bijl—Ott. 80 j.. Damiatestraat; C. H. van den BoomFlentrop, 76 j„ Haze patersïaan; I Kraait Het Zweedse na tionale polozevental, dat in de komende dagen ini Groningen en Roermond tegen het Nederlandse ze vental uitkomt, speelt Maandagavond 2 Ju li tegen het Haar lems Zevental. De laatsten zullen hun uiterste best moeten doen om een rede lijk resultaat tegen deze Zweden te kunnen boeken. Het Zweedse zevental werd in Wenen Dij de Europese kampioenschappen no. 2 achter ons Nederlandse team; de wed strijd tussen deze beide ploegen wel ke eindigde met 43 voor Nederland was een der beste van het gehele Weense tournooi. In het voorjaar van 1950 had het Nederlands zevental in Stockholm zelfs de kous op de kop gekregen met 97. De samenstelling van het Zweedse zevental luidt: Rune Oberg Erik Holm Roland Spanberg Stig Johansson Ake Julin Hans Hellbrand Arne Jutner. Van deze spelers komen er 5 uit Stockholm, Hellbrand en Johansson zijn echter lid van Elfsborg uit de tex tielstad Boras. Erik Holm en Spanberg zijn de beste spelers van het zevental, dat bekend staat om haar faire spel. De Zweden spelen veelal het Hollandse systeem, veel en snel zwemmen, bij voetballen zou men zeggen „switchen". Het Haarlemse zevental is als volgt samengesteld: Doel: E. Vrugt, H.P.C. Achter: C. Braasem, Haarlem; D. Bon- gertman, H.V.G.B., G. Bijlsma. Haarlem. Voor: W. Geurtsen, H.P.C.A. Rol, HVGB; J. J. Hogeland Jr., HVGB. Reserves: D. Brokken, HVGB; E. Prager HPC en A. Nater, HVGB. De wedstrijd wordt geleid door de voorzitter van de Kon. Ned. Zwem- bond, de heer Jan de Vries. Samenstelling van het Haarlems ze vental voor Woensdagavond 4 Juli in het Sportfondsenbad te Haarlem: Doel: D. Brokken, HVGB. Achter: C. Braasem- Haarlem; E. Prager, HPC; A. Nater, HVGB. Voor: W. Geurtsen. HPC; J. G. Swier, VZV; B. Diepersloot, Haarlem. Twaalfhonderd turnsters en turners zullen Zondagmiddag met een gevari eerd tumfeest op het terrein van „Haar lem" de reeks gebeurtenissen tijdens de Haarlemse Sportweek openen, na het In de parochiekerk van het Heilig Hart in net Kleverpark droeg pastoor J A. Zonderland hedenmorgen de plech tige Requiemmis op voor de zielerust van dr. Van Schuylenburgh. De pastoor werd geassisteerd door de paters Peer- deman en Gianotten. Het parochieel zangkoor zong de requiem van Perosi onder leiding van Paul Broersen met orgelbegeleiding van Aat Broersen. De kerk was bijna geheel gevuld met gelo vigen, onder wie het kerkbestuur, waar van de thans overledene deel uitmaakte, bestuursleden van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" en van de Katholieke Kinderuitzending. Verder vele medici en patiënten, onder wie vele niet-katholie- ken. Op het R. K. Kerkhof te Overveen was de belangstelling niet minder groot. Pastoor Zonderland verrichtte de ab- soute, en toen een schat van bloemen rendom de geopende groeve geschaard was. werd voor de zielerust van de over leden geneesheer gebeden. Honderden J Visscher 8 dl Leidse- i maakten daarna van de gelegenheid ge- I bruik om de familie te condoleren. officiële begin Zaterdagavond op de Grote Markt. Bovendien zal deze demon stratie, die om- half drie des middags begint, worden voorafgegaan door een fleurige gymnastenstoct door de straten van Haarlem-Noord, die om tien minu ten vóór half twee van de Middenweg vertrekt. Deze turndemonstratie van de Ken- nemer Turnkring, vormt een deel van de reeks gebeurtenissen die deze regio nale organisatie van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum heeft georganiseerd. De optocht, die door trommelkorpsen en muziek aantrekkelijk wordt gemaakt en die door de talrijke kleurige vlaggen en vaandels zekef indruk zal maken, neemt de volgende route: Middenweg, Zaanenlaan. Marnixstraat, Pijnboom- straat, Soendaplein, Rijksstraatweg, Van Nesstraat, Planetenlaan, „Haarlem"- terrein. Op het terrein zal de stoet worden op gesteld waarna de vaandelgroet aan het hopelijk talrijke publiek zal worden ge bracht. Vervolgens wordt een aantrek kelijk programma afgewerkt, waarin massale nummers en keurgroepen van verenigingen zullen optreden. Ook de dames- en herenkeurkorpsen van de Kennemer Turnkring zullen met hoog- opgevoerd toestelturnen luister bijzetten aan de prestaties. Een bijzondere attractie vormt de medewerking van de C.I.O.S.-club, stu denten van de sportschool in Overveen, die met grondgymnastiek voor een spec taculair optreden zullen zorgen. De leiding van deze veelzijdige de monstratie is in handen van de heer C. Th. Smal. Op 1 Juli zal de heer G. van Eek, technisch hoofdambtenaar en chef van de afdeling Inspectie-Eleciriciteit van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem de dag herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van boven genoemd bedrijf. De heer Van Eek had in 1911 reeds enige jaren praktijk achter de rug in het particuliere bedrijf. Vermeldens waard is daarvan, dat hü nog werkzaam is geweest bij de eerste gloeilampen fabriek van Philips. Gaarne vertelt hij hoe hij in die dagen getuige was van de wedstrijd tussen de beide broeders dr. ir. G. L. F. Philips en dr. A. F Philips, waar bij laatstgenoemde trachtte meer te verkopen dan de jonge fabriek kon leveren. De electrotechniek heeft sinds die da gen een geweldige ontwikkeling door gemaakt. De oorspronkelijke installatie methoden zijn verlaten. Het is de heer Van Eek gelukt door zijn warme belangstelling volkomen op de hoogte van zijn vak te blijven. Gedurende zijn ambtsperiode werden vele belangrijke installaties in gemeente gebouwen door hem ontworpen en on der zijn toezicht uitgevoerd. De jubilaris zal Maandag 2 Juli, des namiddags van 35 uur receptie hou den in het Café-Restaurant „Dreef- zicht" aan de Fonteinlaan. Vannacht werd ingebroken in een cho coladefabriek te Haarlem. De daders hebben kans gezien over een schutting te klimmen en via een deur, die ver moedelijk niet afgesloten was, een kan toortje binnen te dringen, waar enige blikjes sigaretten, 3 kistjes sigaren en 2 kg. rollen chocolade worden vermist. De Harddraverijvereniging „Santpoort en Omstreken", die in Februari van dit jaar zijn 15-jarig bestaan in zijn hui dige vorm vierde, heeft de voornaam ste voorbereidingen voor de traditionele kortebaan-draverij en de al even tra ditionele Santpoortse feestweek „ter omlijsting van" die draverij reeds ge troffen. Om bij het lunapark te begin nen: Er was voor de inschrijving grote belangstelling, veel groter dan voor gaande jaren, waaraan het batig saldo voor de exploitanten vorig jaar wel niet vreemd zal zijn geweest. Het ge volg hiervan is, dat Santpoort dit jaar een kermis krijgt, welke die van vorig jaar in verscheidenheid verre zal over treffen. Omtrent de verschillende sportieve metingen heeft het bestuur zich ernstig beraden. De ringrijderij is zo uitge sproken een Santpoortse traditie, dat deze onmogelijk gemist kan worden. Dinsdag 31 Juli zal de Hoofdstraat bij de Weyman dus weer kampterrein zijn en gezien de aftrek, die deze ringrijderij tot ver in de omtrek heeft, mag ook nu weer een grote deelname, zowel op de fiets, op het losse paard en met tilbury's verwacht worden. Deze ringrijderij zal dus het feestprogramma openen. De hitten-race heeft echter voor de techniek moeten wijken. Er is wel ani mo onder de jongelui om met zo'n echt werkpaard aan een race deel te nemen, maar de werkpaarden zijn gaan ontbre ken en op een tractor is er niet veel aardigheid aan. Het bestuur heeft daar om gemeend, hoewel node, afstand te moeten doen van dit programma-onder deel, maar er komt iets voor in de plaats. Als de plannen doorgaan, krijgt Santpoort op Woensdag 1 Augustus een wielerwedstrijd te zien, waaraan pro minente amateurs zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling, dat deze „Ron de van Santpoort" georganiseerd zal worden onder auspiciën van de N. W U. door de Haarlemse Rennersclub „De Kampioen". Voor het parcours heeft het bestuur gedacht aan dezelfde route als op Koninginnedag werd gevolgd. Mogelijk dat de renners dan 80 tot 90 ronden te rijden krijgen, zodat de toe schouwers alle gelegenheid hebben het verloop van de wedstrijd te volgen. Ook de kortebaan-draverij op de Ha- gelingerweg zal waarschijnlijk een iets ander tintje krijgen. In verband met het enige maanden geleden gepasseerde 15-jarig bestaan van de vereniging in zijn huidige vorm, heeft het bestuur aan de bond verzocht dit jaar aan de vereniging „Santpoort en Omstreken" de organisatie van de kampioenschap pen van Nederland op de korte baan te willen opdragen. Hierop is nog geen bevestigend antwoord ontvangen, maar evenmin een ontkennend en daarom heeft het bestuur goede moed, dat het door zal gaan. In dat geval stelt ook de bond prijzen beschikbaar, wordt de deelname aantrekkelijker en zal het ge volg zijn, dat prima paarden aan de start zullen verschijnen. Zoals gebruikelijk is de Vrijdag in deze feestweek weer bestemd voor volksvermakelijkheden, niet alleen in het lunapark, maar ook nog met andere spelen. En voor de sluitingsdag denkt het bestuur aan een taptoe, te verzor gen door enkele muziekcorpsen met medewerking van een tambours- en pijperscorps. Er is ook nog een tweede suggestie voor deze sluitingsdag geko men, maar daar eerst nog ondei'zocht moet worden of dit in Santpoort uit voerbaar is, moeten nadere bijzonder heden hieromtrent nog even worden vastgehouden. Het gebruik wil, dat wanneer de marine in een haven binnenvalt, het maritieme gezag zijn opwachting gaat maken bij het burgerlijk gezag. Zo ar riveerden Woensdagmorgen kwart voor twaalf 23 marine-officieren in 3 station cars bij het raadhuis van Velsen, waar het gezelschap in de raadzaal officieel door de burgemeester der gemeente, mr. M. M. Kwint, werd ontvangen. De groep Nederlandse bevelvoerende offi cieren stond onder leiding van de com mandant van de „Soemba", luitenant ter zee le klasse Jongewaard, de oudst- aanwezige Engelse officier was captain Thomas, bij de Belgen wat dit luitenant ter zee le klasse Van Waesberghe en bij de Fransen kolonel Jaquet. De ontvangst ten raadhuize, waarbij de wethouders niet aanwezig waren, droeg een gemoedelijk en sober karak ter. Na een kopje koffie met cake wer den sigaren en sigaretten rondgediend en vervolgens had men bij een glas sherry of port alle gelegenheid nader kennis te maken. Zo liet de Britse cap tain Thomas veel belangstelling blijken voor de staande klok bij de ingang van de raadzaal, die nog heel wat meer te zien geeft dan alleen de juiste tijd. Des middags om half zes heeft burgemees ter Kwint een tegenbezoek gebracht aan de vloot, die in IJmuiden ligt. Voor de Jantjes was het Woensdag de eerste dag van het lunapark, dat om 2 uur zijn poorten opende. Het weer werkte niet bijster mee en ook de we tenschap dat dit centrum van vermaak nog tot de volgende week Zaterdag be schikbaar blijft om de dubbeltjes uit de diverse beurzen los te peuteren, heeft vooral vele burgers weerhouden om ook een kijkje te gaan nemen. Des avonds was het er bepaald stilletjes. Alleen „Ome Jaap", de man met het grote rad van avontuur en de fantastische prij zen, had een druk-beklante zaak. Maar het duurt nog lang voordat het Zater dag 7 Juli is en als er voor die tijd nog een paar zonnige dagen komen, zal het daar met de drukte ook wel beter wor den. veerd. Vele ouders zullen zich afvra gen, wanneer het de beste tijd is om hun kind te laten testen. Ik geef het advies aldus spreker om hiertoe over te gaan als het kind in de hoogste klas van de lagere school zit. Er zijn echter uitzonderingen. Het kan zijn, dat het voor het kind beter is om zich eerder aan een psychologisch onderzoek te onderwerpen wanneer het in het schoolleven moeilijkheden ondervindt. Dikwijls zijn de ouders niet op de hoogte van de - moeilijke tijd, die hun kinderen op de lagere school doorma ken, of zij gaan er achteloos aan voor bij. Er zijn wel kinderen, die veel beter het Buitengewoon Lager Onderwijs kunnen volgen, hetgeen helemaal geen schande is. Door een verkeerde gang van zaken wordt het kind zo dikwijls ontmoedigd en dat is toch beslist niet nodig. Het psychologisch onderzoek heeft een groot paedagogisch cachet. Onze taak aldus spreker gaat verder dan het geven van studie- of school advies. Wij ondervinden maar al te dikwijls, hoe de ouders hun kinderen hopeloos verkeerd behandelen. Onze ervaring is, dat de opvoeding van de kinderen practisch al achter de rug is na het 6de jaar. Aan het eind van zijn causerie deed de heer Sluyters nog een greep in de geweldige voorraad pro blemen, waarmee hij in de loop van de jaren te maken had gehad. Tot slot van deze zeer geslaagde ouderavond werden enige culturele films gedraaid. Van Dinsdag 24 tot en met Zater dag 28 Juli zal de Haak-in expositie ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds in Haarlem komen. Het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft voor het goede doel belangeloos het Krelagehuis ter beschikking ge steld. Deze tentoonstelling, welke alle be langrijke plaatsen in Nederland bezoekt, wordt in Haarlem, als centraal punt voor Kennemerland, gehouden teneinde alle inwoners uit Haarlem en omlig gende gemeenten, zoals Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Beverwijk, Vel sen, IJmuiden, Bennebroek, Hillegom, Hoofddorp en de gehele Haarlemmer meer in de gelegenheid te stellen de zeer aantrekkelijke voorwerpen, die tij dens de Haak-in actie bijeen werden gebracht, te bezichtigen. Voor de organisatie is een werk-co- mité gevormd, bestaande uit mevr. M. D. Eickholz—De Wijs, te Bloemendaal, namens het Koningin Wilhelmina Fonds, afd. Haarlem; mevr. C. FonteynVonk, Haarlem, namens hét Koningin Wil helmina Fonds, afd. Haarlem; B. W. Lasschuit te Haarlem, namens de Ka mer van Koophandel en Fabrieken; S. J. Warmer te Haarlem, namens de Haar lemse Middenstandscentrale; W. van Willige te Haarlem, voorzitter Kenne mer Journalistenkring; H. C. Vermeu len te Heemstede. Nadere mededelingen hierover zul len te zijner tijd in dit blad worden vermeld. Vanmorgen veroordeelde de Haarlem se rechtbank de 36-jarige bollenkweker S. A. van Z. uit Heemskerk tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, een maand gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. Deze verdachte had op de avond van de 29ste Maart de auto van een winke lier uit Beverwijk aangereden, terwijl hij onder de invloed van alcohol achter het stuur gezeten zou hebben. Een van zijn passagiers was hierdoor verwond. Gisteravond was het groot feest in de Deo, want broeder Joannes Degeling was geslaagd voor het staatsexamen heilgymnastiek en massage. Vier in het wit geklede broeders haalden hem met een grote auto van het station. De ge slaagde werd hier bedolven onder een ware bloemenregen. Bij het ziekenhuis aangekomen moest broeder Joannes een tweede regenbui ondergaan: uit de ramen gooiden de broeders volle handen confetti op hem neer. Advertentie Orders worden gereser veerd voor levering per 16 Juli of 1 Augustus. 17 Gisteravond tegen tien uur werd in de De Witstraat een man aangetroffen, die door messteken aan zijn hals verwond was. Hij werd naar het Grote Gasthuis vervoerd en kon na verbonden te zijn terugkeren naar het logement waar hij thuishoorde. Een buurtbewoner zou de man plotseling van zijn fiets hebben zien vallen, toen hij gisteravond na be zoek aan een café naar zijn logement in het midden vari de De Witstraat reed. Hij was enigszins dronken, even als de man in wiens gezelschap hij het café verlaten'zou hebben. Deze laatste is ingesloten en wordt vandaag aan een nader verhoor onderworpen. Wie de messteken heeft toegebracht is voorals nog een raadsel. Het slachtoffer zelf zegt dat hij het niet weet en zijn gezel was vannacht nog te zeer dronken om een deugdelijk politieverhoor te onder gaan. Gistermorgen is er een grote hoeveel heid Coloradokevers aan het Bloemen- daalse Strand aangespoeld. De jeugd van een Bloemendaalse school is er op uitgerukt om deze dieren op te rapen. In totaal hebben de schoolkinderen 12 a 13.000 kevers verzameld. Hedenmorgen omstreeks half vijf waren twee Zandvoortse schelpenvissers op het strand bezig schelpen op hopen te verzamelen, toen op een gegeven moment, oen Noordwijkse concurrent met zijn vrachtauto ter plaatse ver scheen, die met drie helpers de schelpen op zijn auto begon te laden. Er ontstond een vechtpartij tussen de Noordwijkers en de Zandvoorters, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De beide vissers uit Zandvoort kregen hulp van een derde Zandvoorter, maar konden niet verhinderen dat de Noordwijkse bestuurder weg reed. Een achtervolging werd lopend ingesteld, maar juist na derde een tweede schelpen-auto uit Noord wijk, die op het groepje inreed. Twee konden nog bijtijds wegspringen doch de 27-jarige P. T. werd aangereden. Met een linker bovenbeenbreuk moest hij per ziekenauto naar de Mariastich- ting te Haarlem worden overgebracht. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en nam de aanrijdende auto in beslag, terwijl de 24-jarige bestuur der uit Noordwi,jk werd opgesloten. Het bestuur van de Bond van Bloem bollenhandelaren heeft met ernstige be zorgdheid kennis genomen van het Ont werp van Wet tot Toezicht, op het Cre dietwezen met bijbehorende Memorie van Toelichting en daarom aan de leden der Tweede Kamer een adres gezonden. Het bestuur schrijft: Waar onze Bond reeds sinds 1900 een belangrijke tak van het bedrijfsleven vertegenwoordigt, welke voor de economische positie van ons land met name ook als deviezen- bron van zeer bijzondere betekenis is, vervult het ons vooral met zorg dat in dit wetsontwerp credietverlening aan de overheid niet beperkt wordt maar daar entegen ten aanzien van het bedrijfsleven wel een ingrijpende bevoegdheid tot beperking wordt gecreëerd. Wij vrezen ernstig dat hierdoor de door onze bond vertegenwoordigde tak van bedrijfsleven in ernstige mate zou kunnen worden belemmerd en daardoor tevens aan de algemene economische positie van ons land groot nadeel kan worden toegebracht. Wij menen niet tot een uitvoerige ont wikkeling der gronden, waarop ons standpunt steunt, hier te moeten over gaan, doch zouden ons te dien aanzien willen aansluiten bij de argumenten, welke reeds van andere zijden ter sta ving der ingediende bezwaren zijn aan gevoerd. Met de meeste klem geven wij u dan ook in overweging bedoeld Ontwerp van Wet in de huidige vorm niet aan te ne men, doch het althans zodanig te doen wijzigen, dat besnoeiing der ontwikke ling van het bedrijfleven en het aan banden leggen daarvan zoveel mogelijk wordt voorkomen. Dinsdag 3 Juli wordt weer de Haar lemse bedevaart naar Heiloo gehouden. Het vertrek is bepaald op 9 minuten over negen. Men verwacht, dat aan deze bedevaart, waaraan de mogelijkheid is verbonden de jubileumaflaat te verdie nen, een groot aantal pelgrims uit Haar lem en omstreken zullen deelnemen. Als onderdeel van de jubileumfees ten van de Kennemer Turnkring ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, organiseert de K.T.K. in het kader van de Sportweek grote gymnastiekwed- strijden en -demonstraties, welke Zon dag 1 Juli a.s. gehouden zullen wor den. 's Middags wordt op het Haarlem-ter rein door circa 1000 tumers(sters) het openingsnummer gedemonstreerd. Aan deze demonstratie gaat nog een optocht vooraf, waaraan naar schatting ruim 1200 personen zullen deelnemen, begeleid door twee muziekcorpsen en drie trommelcorpsen. Deze optocht ver trekt om 1-30 uur van de Middenweg, hoek Orionweg en komt te circa 2.15 u. op het terrein van „Haarlem" aan. Na het massale optreden van alle deelnemers(sters) volgt daarna vereni gingsoptreden van talrijke verenigingen uit de Kennemer Turnkring en uit an dere kringen, met lenigheids-, knots en hoepeloefeningen, springkast, tremp- lin paardspringen en tafelspringen, en hoogbrug. Medewerking verlenen ook de beide keurcorpsen van de K.T.K. met ringen en hoogrek, alsmede een groep studenten van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders uit Overveen met gronagymnastlèk. Tot slot zullen de meisjes en dame» van de Kennemer Turnkring het jubi leumnummer van de Kring demonstre ren, waarna allen weer in gesloten for matie zullen afmarcheren naar de kleed gelegenheid. De acht sterkste Kennemer dam mers hebben zich bereid verklaard om in een invitatietournooi wereldkampioen Piet Roozenburg te bekampen. Deze wedstrijd zal er hoofdzakelijk op gericht zijn om hem voor te bereiden op de ko mende titelmatch tegen zijn Amster damse uitdager R- C. Keiler. Door te gelijkertijd de persoonlijke titel van het district Kennemerland aan dit tournooi te verbinden, wil men de te genstand voor Roozenburg, die uiter aard buiten mededinging voor de prijzen meespeelt, zo groot mogelijk te ma ken. De wedstrijd begint Woensdag 4 Juli te Haarlem bij „Oosterkwartier" en eindigt Maandag 6 Augustus d.o.v. even eens te Haarlem bij de Haarlemse dam club. De overige ronden vinden afwis selend te Heemstede, IJmuiden en Haar lem plaats,. Tegenstanders voor de wereldkam pioen zijn: B. Dukel, H. Laros, J. B. Sluyter, W. de Jong, IJme de Jong, Abe de Jong, H. Willemse en T. Postma. Het dertigjarig bestaan der Neder landse Vereniging van Dansleraren zal te Haarlem gevierd worden op Donder dag 4 Juli, met een receptie, een diner en een bal met demonstraties op dans- gebied in het gebouw der H.K.B. De jubilerende organisatie ontving reeds een gelukwens van de minister president Zaterdagavond geeft Maud Kool met haar groep een dansavond in het bos van „Unicum" onder auspiciën van de Jan van Goyenstraatvereniging te Heemstede. Deze uitvoering Is ten bate van „Unicum."* Maud Kool zelf ver zorgt enige solodansen. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TRI. SI750 Speciaal adrea voor Bahmi goreng - Nasi goreng - Loempia's met taugee en satee babi. Advertentie U kijkt U vergelijkt U koopt bij V. DUIVENBODEN WONINGINRICHTING Tel. 17165

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2