Wapenstilstandsvoorwaarden tot strikt militaire kwesties beperkt Chinese „vrijwilligers" moeten aan besprekingen deelnemen MGR. GROSZ VEROORDEELD TOT VIJFTIEN JAAR TWEE DODEN, DRIE ZWAAR GEWONDEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Cultuurbehoud Tussen neus en lippen PERZISCHE REGERING BEREID TOT TERUGNEMEN VAN DE INGEDIENDE ANTI-SABOTAGEWET Tot hoofd en hart KANS OP OVEREENKOMST GROOT GEACHT Regering van Peking kan haar figuur redden Het Westen over een jaar gereed Scherp protest van de „Osservatore Romano RUSLAND BEZIT 100 ATOOMBOMMEN Het weer Oliepool in de V.S. Brits personeel zou dan op de Anglo-Iranian aan het werk moeten blijven Auto door trein gegrepen en opzij gesmakt Afwachtende houding in Engeland Meisje onder pantserauto Eén pokkengeval te Geleen Brand in villa van luchtvaartattaché VRIJDAG 29 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25110 SOVJET-STANDPUNT INZAKE KOREA NADER VERDUIDELIJKT Stafchef van Eisenhower: De doodstraf voor pater Ferenc Vezer De vonnissen Volgens democratisch lid van het Amerik. Huis Benelux-Voorunie Door Belgische Kamer bekrachtigd Voor levering aan Engeland gedurende Perzische crisis Enige ontspanning in het olie-conflict Aminah moetl 5.000 straits dollar betalen AANGIFTEBILJETTEN VOOR INKOMSTENBELASTING Instructie per radio Op slag dood tzi£um Rusland geef goud ierug FALCON REGENKLEDING amiitimntnimnimiiimmHHmiiimiiiiiiimtmmnitnmtinninmmimniimimmmnmimiiimmraiimmtimimimin BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur; Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 1 O NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milttmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal Zowel in de Russische als in de Amerikaanse hoofdstad is nu van officiële zijde bevestigd, dat Gromyko, tijdens zijn onderhoud met Kirk, de vredesvoor stellen van Malik heeft verduidelijkt. Het State Department heeft evenwel meegedeeld, dat Gromyko te kennen heeft gegeven, dat de Chinese „vrijwil ligers" wèl aan de wapenstilstandsbesprekingen tussen de militaire bevelheb bers dienen deel te nemen. Het Sovjet-voorstel houdt evenwel in, dat de voor waarden tot „strikt militaire kwesties" beperkt zullen blijven. Ook na deze correcties op eerdere, on-officiële berichten, blijft het voorzichtig optimisme in Westerse kringen voortduren. In welingelichte diplomatieke kringen in Moskou werd gezegd, dat de kans op een militaire wapenstilstand in Korea en een beëindiging van de Koreaanse oorlog groot is, aldus meldt A.P. Hoge functionarissen van de V.N". hebben zich optimistisch uitgelaten over de mo gelijkheid van een bestand in Korea binnen enkele dagen, zo meldt Reuter uit New York. Het Amerikaanse ministerie ver klaart, dat Gromyko te kennen gaf dat het de taak zou moeten zijn van de militaire vertegenwoordigers van het commando der verhonden legers en het commando van de Zuid-Koreaanse re publiek aan de ene kant, en aan de mi- litaire vertegenwoordigers van het Noord-Koreaanse commando èn van de Chinese „vrijwilligers-eenheden" aan de andere kant, om over een wapenstil stand te onderhandelen. Gromyko wees er voorts op, dat de wapenstilstand een bevel tot het staken van het vuren zal moeten inhouden en beperkt zal moeten blijven tot strikt militaire kwesties, zonder er zaken van politieke of territoriale aard in te men- De stafchef van generaal Dwight D. Eisenhower, luitenant-generaal Alfred M. Gruenther, heeft verklaard, dat de westelijkt, wereld nog niet in staat is Europa te verdedigen, doch dat een eventuele agressor over een jaar op zijn tellen zal moeten passen. Gruenther verklaarde dit gisteren tijdens een bij eenkomst van de American Club óf Paris. De gaping tussen Oost en West Is nu nog te groot, doch als wij in het huidige tempo doorgaan, zal deze in 1952 voor een aanzienlijk deel gedicht zijn. Gruenther noemde de vorderingen die gemaakt zijn opmerkelijk. „Wij staan voor een periode van'span ningen, die nog wel enige tijd zal du ren. Men moet erg optimistisch zijn om binnen tien jaar een einde van de ze spanning te verwachten", aldus ver klaarde Gruenther. gen. De militaire ertegenwoordigers zullen voorts de kwestie van de verze kering tegen een hervatting der vijan delijkheden Vnoeten bespreken. Afge zien van het sluiten van een wapenstil. stand heeft de Russische regering geen speciale stappen op het oog, die gericht zijn op de vreedzame regeling, waarop Malik doelde. Gromyko duidde echter aan, dat het aan de partijen op Korea overge laten diende te worden welke, daar uit voortvloeiende, speciale schikkin gen gemaakt zouden moeten worden voor een politieke en territoriale re geling. Hij verklaarde dat de Sovjet regering geen kennis draagt van het standpunt van de Chinese communis tische regering aangaande de verkla ring van Mali1'. Uit de officiële bekendmaking, die gisteren door het Amerikaanse minis- terie werd vrijgegeven, blijkt, dat Gro myko met het oog op de toekomstige onderhandelingen de militaire verte genwoordigers van de Chinese commu nisten en het Noord-Koreaanse opper bevel een gelijkwaardige positie toe kent Sommige verantwoordelijke auto riteiten hadden oo~spronkelijk uit het rapport van Kirk over de commentaren van Gromyko de conclusie getrokken, dat de Russen onderscheid maakten tussen de Noord-Koreanen en de Chi nese militaire leiders, in dier voege, dat de Chinezen slechts een adviserende status zouden bezitten. Gromyko schijnt de theorie te willen handhaven, dat de Chinezen in Korea in feite slechts vrijwilligers zijn en dat deze zelf, of anderen voor hen, een wa penstilstand kunnen sluiten, zonder dat daarbij technisch het Chinese commu nistische regiem is gemoeid. De bedoe ling, zo r nt men, is de Chinese rege ring in staat te stellen haar figuur te redden, aangenomen, dat het Russische voorstel voor een wapenstilstand niet in de eerste plaats een propagandastunt is. Gezaghebbende kringen verklaarden, dat het antwoord de V.S. noch opgeto gen noch terneergeslagen maakte. Au- Mgr. Grosz, de 64-jarige aartsbisschop van Kalocsa, is gistermiddag door het gerechtshof te Budapest tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jongste van de negen beschuldigden die terecht hebben gestaan, de 32-jarige pater Ferenc Vezzer, werd telr dood veroordeeld. Vijf beklaagden werden eveneens schuldig bevonden en tot gevangenisstraffen veroordeeld. De ttvee overigen zullen opnieuw worden berecht. Op twee na hebben alle veroordeelden hoger beroep aangetekend, aldus meldt Reuter. Mgr Grosz gaf geen enkel teken van emotie, toen zijn vonnis werd uitgesproken. voor een militaire rechtbank. Hij had bekend zich schuldig te hebben ge maakt aan samenzwering, spionnage en zwarte handel. Dr. Laszlo Nevey, ge wezen hoofdambtenaar van een minis terie, zal later worden berecht. 11 De „Osservatore Romano" noemt het vonnis, dat een Hongaars gerechtshof gisteren over Mgr. Grosz heeft uitge sproken, een nieuwe tragedie en een nieuwe misdaad van Budapest. Het von nis, aldus het blad, was „voorafberaamd en in ieder geval onrechtvaardig", aldus meldt U.P. „Voor de tweede maal in korte tijd treft het vonnis van Budapesi niet alleen Hongarije, maar het gehele katholicisme", aldus het blad. Het von nis werd uitgesproken „om het katho licisme te onderdrukken en neer te ha len naar de willekeur van een materia listische opvatting van leven en gemeen schap" Aartsbisschop Grosz werd schuldig bevonden aan: a. Het leiden van een organisatie die omverwerping van het heersende regiem beoogde; b. Zwarte handel; c. Hulp aan vluchtelingen en d. misdaden tégen het Hongaarse volk. Zes van de acht andere beklaagden werden ook schuldig bevonden. Eén van hen, pater Ferenc Vezzer, werd ter dood veroordeeld wegens moord, aanzetting tot moord en misdaden tegen het Hon gaarse volk. Dr. Paul Bozsik, priester en lid van het vooroorlogse parlement, kreeg 10 jaar gevangenisstraf wegens het leiden van een samenzwering tegen de rege ring, en pater Istvan Czellar kreeg 10 jaar wegens misdaden tegen het Hon gaarse volk, het verbergen van vuur wapens en het vervalsen van documen ten. Vendel Endredy, een cistercienser abt, kreeg 14 jaar wegen» het leiden van een samenzwering, spionnage en zwarte handel. Gyula Hagyo-Kovacs, die voor de oorlog lid van de senaat was, kreeg 13 jaar wegens samenzwering en on wettige speculatie. Endre Farkas, een advocaat, kreeg acht jaar wegens sa menzwering en spionnage. Dr. Alajos Pongracz, gewezen Hongaars employé van de United States Information Ser vice in Boedapest, moet terecht staan toriteiten van het State Department hebben onmiddellijk de vertegenwoor digers van de zestien landen, die troe. per in Korea hebben, geraadpleegd- Engeland heeft zijn voornaamste ge delegeerde t, de U.N.O., sir Gladwyn Jebb, opdracht gegeven, te trachten met spoed opheldering over het Russische plan voor een wapenstilstan. in Korea te verkrijgen van Jacob Malik persoon lijk. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de toekomst van Formo sa en de kwestie van de toelating van communistisch China tot de V.N. geen factoren zullen vormen bij enige rege. ling van het Koreaanse conflict. Ache son deelde aan de Commissie voor Bui tenlandse Aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden mede, dat de V.S. „hardnekkig het standpunt inne men, dat de Chinese communisten niet moet worden toegestaan zich schietend een weg te banen naar dr V-N."- Ache son verklaarde, da» de kwestie Formo sa geregeld diende te worden door „vreedzaam overleg" door de V.N. na het herstel van de vrede in Korea. Clarence Cannon, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft gisteravond in het Huis verklaard, dat volgens de jongste militaire inlichtingen de Sovjet-Unie de beschikking heeft over honderd atoom bommen. Cannon verklaarde dit in een rede, waarin hij er bij het Huis op aan drong de regering tijdelijk gelden toe te wijzen, totdat de normale toewijzin gen zijn goedgekeurd. Ingeval van een oorlog en een Rus sische aanval, aldus Cannon, kan vol gens militairen worden verwacht, dat Russische vliegtuigen door de Ameri kaanse verdediging heen kunnen komen en zeventig bommen neer kunnen gooien op Amerikaanse steden Cannon ont vangt als voorzitter van de commissie voor toewijzingen van het Huis dikwijls zeer geheime inlichtingen van regerings functionarissen. Met 153 tegen 19 stemmen en 14 ont houdingen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers de Bene- lux-Voorunie bekrachtigd. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 4.23—21.64. Maan: 1.11—18.13. Met een vaardigheid, beroepsbrandweerlieden eigen, begeeft een viertal cadetten van het Britse Vrouwelijke Leger Corps zich met eert lichte motorspuit naar de plaats van een denkbeeldige brand. De meisjes volgen een opleiding tot officier bij dit corps in de opleidingsschool te Hindhead in Surrey. De Amerikaanse regering heeft giste ren haar goedkeuring gehecht aan een vrijwillige overeenkomst tussen achttien Amerikaanse oliemaatschappijen, die in het buitenland opereren en zich bereid hebben verklaard de Britten te voorzien van petroleum ter vervanging van de olie die Groot-Brittannië moet missen tengevolge van de Iraanse crisis. Charles E. Wilson, het hoofd der „de fensiemobilisatie" verklaarde dat de Amerikaanse maatschappijen, van wie verscheidene uitgebreide olievelden in het Midden-Oosten bezitten, de „bevrien de landen" zullen bevoorraden, door het inbrengen van hun ressources in een pool. (Telefonisch van onze Londense correspondent) I LONDEN, hedenmorgen. De dag van gisteren bracht het eerste teken, dat wellicht de Perzische regering niet geheel van alle inzicht is verstoken, en althans enig besef heeft wat er voor Perzië op het spel staat. De regering bood namelijk, volgens hier uit Perzië ont vangen berichten, aan om de anti-sabotagewet (welke volgens Morrison's ver klaring in het Lagerhuis de positie van het Engelse personeel onhoudbaar zou maken) in te trekken, mits het Britse personeel van de „voormalige" Anglo Iranian zich bereid verklaarde zijn arbeid voort te zetten. Deze plotseling draai van Monsadeq en de zijnen volgde vrijwel onmiddellijk op een later als onjuist herroepen bericht dat de raffinaderijen binnen 48 uur gesloten zouden moeten worden wegens gebrek aan opslagruimte voor geraffineerde olie, nu de tank schepen niet langer laadden. In Londen was het aanbod van Mossadeq aanleiding voor een nauwelijks hoorbare zucht van verademing, omdat men hoopt dat dit aanbod zal worden gevolgd door een meer redelijke houding van de Perzische regering. Doch bet tegelijkertijd hier gearriveerde bericht dat de directeur-gene raal van de raffinaderijen Mason, met een aantal andere leidende figuren, uit het hoofdkantoor was gezet, remde het optimisme enigszins, il - - :ï'V vv»v tÊÊÊÊÊÊÊÊMÊMmMMmi Mevr. Gordon K. Smith uit Brooklyn heeft vier inwoners uit Breukelen geadop teerdde eerste groep van Breukelenaren, die een' bezoek zullen brengen aan Brooklyn, dat zijn naam aan het Nederlandse plaatsje ontleent. Sinds enige jaren, nadat Brooklyn zijn Nederlands zusteroord geadopteerd had, bestaat er ei nauwe band tussen beide plaatsen. Men ziet het gezelschap hier op het terras van een der wolkenkrabbers van Rockefeller Centre in New York. V. I. n. r. de vice- consul-generaal van Nederland J. W. A. van Hattum, miss Marguerite Soloman, die het initiatief nam tot de adoptie van Breukelen, mej. Henny Woudenberg, Gerard Palisir, mevr. De Zeeuw en mej. H. Smith. De onbewaakte overweg in de weg HellendoornNjjverdaal naar Holten in Overijssel heeft Donderdagmiddag twee doden en drie zwaar gewonden geëist. Om kwart voor vijf n.l. is een in Rotter dam thuishorende personenauto, be stuurd door de heer G. C. Ridders, di recteur van de „Galak gecondenseerde melk mij. N.V." te Rotterdam, gegrepen door de uit Zwolle naar Almelo pas serende trein. De auto werd aan de ach terzijde door de locomotief gegrepen en opzij gesmakt. De gevolgen waren ont zettend. Toen hulp naderbij kwam, ble ken te zjjn overleden de 58-jarige echt genote van de heer Ridders, mevrouw H. Riddersvan Dijk, en de moeder van haar pleegdochter, de Weense mevrouw HofmannBorsdorf. Zeer ernstig gewond werden de heer Ridders, de pleegdoch ter van de fam. Ridders, F. Hofmann en haar vader. Zij zijn naar het algemeen ziekenhuis te Almelo overgebracht. De locomotief liep tengevolge van de botsing met een der voorassen uit de rails en reed zo nog ongeveer vierhon derd a vijfhonderd meter door. De rails werd over die afstand geheel ontzet en biels werden versplinterd. Passagiers uit de trein waren het eerst op de plaats van de ramp aan wezig. Enkele E.H.B.O.'ers onder hen verleenden de eerste hulp. Zij troffen de inzittenden van de auto in en nabij het wrak aan. De auto is, nadat de locomotief haar aan de achterzijde greep, zijdelings tegen een telegraafpaal gesmeten en totaal vernield. De telegraafpaal knapte. Onder de verwoeste auto troffen de hulpverlenenden een hondje aan, dat vermoedelijk aan een der fami lies behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen. Het uitzicht van de weg op de spoor baan wordt door inwoners van de ge meente Hellendoorn-Nijverdaal „prima" genoemd. Men vraagt zich af, hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Ver moed wordt, dat de inzittenden van de auto eikaars aandacht hebben gevestigd op het natuurschoon van het zgn. „ra vijn", dat de spoorlijn ZwolleAlmelo aldaar passeert, en toen de van de an dere zijde naderende trein niet hebben opgemerkt. Gelukkigen zijn rijk; de rijken niet altijd gelukkig. MlilllIHHIillllUllllilllllllMlilllllllllllllHIIIMIIIIItllllilHIIIII Het Hof van Appèl te Singapore heeft Cheh Aminah,? de z.g. pleegmoeder van Bertha Hertogh, opgelegd 9.823 straits dol lar te betalen als onderdeel van de kosten, verbonden aan het beroep dat zij met Man soor Adabi heeft ingediend tegen het on geldig verklaren van het huwelijk tussen Adabi en Bertha door het Opperst Ge rechtshof. Bovendien zal Aminah nog 5000 dollar moeten storten als zekerheidsstelling. Worden deze bedragen niet voor 20 Juli voldaan, dan bestaat de mogelijkheid dat het Hof van Appèl het beroep, waarvan de behandeling is vastgesteld gedurende de pe riode 25 tot 30 Juli, niet in behandeling zal nemen. In Singapore is enige tijd geleden een openbare inschrijving geopend om het ver eiste bedrag bijeen te krijgen. Vermoede lijk is voldoende geld voor het beroep bij eengekomen. Zoals bekend is, zullen de aangifte biljetten voor de inkomstenbelasting over 1950 vóór 15 Juli a.s. ingevuld naar de Inspecteurs der belastingen moeten worden teruggezonden. In verband hiermede zal in de Regeringsuitzending „Verklaring en Toelichting" van heden avond te 19.15 uur over Hilversum I een radio-vraaggesprek over het invul len van het aangiftebiljet worden uit gezonden. Ook bet gerucht dat Mossadeq's brief aan president Truman een verzoek be vatte voor Amerikaanse bemiddeling, een gerucht dat eveneens onjuist bleek, deed hier gisteren zijn invloed gelden, evenals de vriendelijk wenk van Nehroe aan de Perzische reg«ering zich te matigen. Gezamenlijk weerspiegelden zich deze factoren in het feit dat de aan delen van de Anglo Iranian gisteren aanzienlijk stegen op de Londense ef fectenbeurs en hun hoogste notering be reikten sinds acht weken. De Anglo Iranian maakte gisteren een tweede interimdividend bekend van 25 procent. Tezamen met het eerste inte rimdividend betekent dit een slotdivi- dend van 30 procent, een slotdividend, want naar gisteren duidelijk werd ge maakt was de term „tweede interim dividend" slechts gebruikt om de maat schappij een excuus te geven vooralsnog niet de winstcijfers te publiceren, onge twijfeld omdat men het tactisch minder juist acht hogere winstcijfers te publi ceren. nu de Perzen toch al zo boos zijn. Inmiddels blijft de Britse regering (•evenals de kruiser „Mauritius", die nu tegenover de raffinaderijen van Aba- dan voor anker is gegaan in Iraakse wateren) afwachten wat er verder ge beurt. Ofschoon het aanbod van Mos sadeq de anti-sabotagewet in te trek ken enige ontspanning heeft gebracht in de situatie, wordt het vooralsnog niet mogelijk geacht dat het 1 Britse personeel in Perzië zich bereid zal ver klaren te werken voor Perzië onder de huidige omstandigheden. Het intrek ken van de gewraakte wet verandert niets aan het feit, dat het personeel contractuele verplichtingen bezit te genover de Anglo Iranian. Er zal eerst nog meer moeten worden onderhan deld tussen Perzië en Engeland, en het is niet te verwachten dat Engeland wederom het initiatief zal nemen na de vernederende ervaringen tot heden opgedaan De conservatieven maken zich blijk baar enigszins ongerust over de houding van Amerika, welke huns inziens op meer overtuigende wijze het Engelse standpunt in Perzië behoorde te steu nen. Twijfel over de houding van Washington vormde aanleiding tot een vraag van Anthony Eden in het Lager huis. Hij vroeg Morrison of hij kennis had genomen van een verklaring, ge publiceerd door de Amerikaanse am bassade in Teheran, volgens welke de Perzische premier Truman uitgenodigd zou hebben te bemfddelen in het Anglo- Perzisch conflict. Morrison verklaarde deze vraag niet te kunnen beantwoor den totdat hü beschikt over officiële informatie. De conservatieven zyn blijk- Donderdagmiddag is een 14-jarige wielrijdster op de Ceintuurbaan te Am sterdam het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Zü werd gepas seerd door een militaire pantserwagen. Vermoedeiyk is zy iets naar links uit geweken en gegrepen door het uitste kende reservewiel, zy kwam te vallen en raakte onder het rechter achterwiel. Het meisje was op slag dood. Dit is het 34ste verkeersongeval met dodeiyke afloop, dat in de eerste zes maanden van 1951 in Amsterdam is ge beurd. sunisrur covers sirs O» pitch 9 J Blutst concessies \u*tt al arab baar bevreesd dat Amerika, in plaats van zich achter het Britse standpunt te stellen, zich tot bemiddeling bereid zou verklaren, hetgeen zou inhouden dat Amerika zich eerst zou moeten distan- ciëren van het Engelse «tandeunt Volgens gewoonlijk welingelichte Per zische kringen heeft de Sovjet-Unie al dus Reuter, er in toegestemd elf ton goud, die zich tot nu toe in Moskou be vonden. aan Perzië terug te geven. Een terugbetaling van het goud zou Perzië helpen zijn financiële moeilijkheden te overwinnen, als de oliebronnen gesloten zouden moeten worden, 't Goud zou gele verd worden als betaling voor Perzische diensten aan de Sovjet-Russische bezet tingstroepen in de oorlog. De betaling was echter vertraagd. Te Teheran kon geen bevestiging van bo venstaand bericht verkregen worden. Binnen enkele dagen wordt echter een verklaring hieromtrent verwacht. Inmiddels heeft gisteren de Perzische regering medegedeeld, dat zij geen ver tegenwoordigers naar Den Haag zou zen den voor de zitting van het Internatio nale Gerechtshof van Zaterdag in ver band met de oliekwestie. President Truman heeft gisteren te Washington gezegd van mening te zijn, dat er ruim gelegenheid is tot regeling van de Perzische petroleumcrisis, aldus A.P. De vrees, dat de cultuur onder de huidige financieel uiterst moei lijke omstandigheden als ..over bodige luxe" op Gods genade door de regering overboord zou worden gezet, is gelukkig niet bewaarheid geworden. De NedeTland.se Opera is voorlopig ge red. van een samenvoeging van het Rott. Philharmonisch Orkest en het Residen tie-orkest en van een opheffing van de Haarlemse Orkest Vereniging zal niets komen. Alleen het ballet van de Ne derlandse Opera zal het loodje moeten leggen, maar daartegenover staat, dat er een concentratie in de Nederlandse balletwereld zal worden beproefd, waarbij de leden van het ballet ran de Ned. Opera zullen mogen solliciteren. Helemaal zonder slachtoffers te maken en zonder bezuinigingen en reorganisa ties door te voeren heeft het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een en ander niet voor elkaar kunnen krijgen, maar door een wacht geldregeling zullen de gevolgen voor de gedupeerden zoveel mogelijk wor den verzacht. Hoofdzaak is en blijft, dat de instellingen ran nationaal of gewestelijk cultureel belang, die histo risch georoeid zijn en op een waarde volle traditie kunnen bogen, met over heidssteun in stand zullen worden ge houden. Dit is niet alleen van eminent belang voor ons volk zelf. maar ook voor het steeds toenemend touristen- verkeer naar ons land. bij welk ter- keer tenslotte ons volk en 's Rijks schatkist ten zeerste gebaat zijn. Een mooi resultaat van langdurig en dik werf moeizaam overleg, dat echter met goede wil en helder inzicht werd ge voerd. REFLECTOR. In Geleen (Limburg) is een geval van pokken geconstateerd. Enkele dagen ge leden. toen de diagnose nog niet vast stond. zijn alle maatregelen genomen om om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het is niet duidelijk wanneer en waar de patiënt de infectie heeft opgelopen. Het onderzoek naar de oorsprong der ziekte is in volle gang. De bevolking der gemeenten Geleen en Sittard is aange raden de adviezen, welke ter voorko ming van verdere uitbreiding worden gegeven, nauwkeurig op te volgen. Het laat zich aanzien, dat door het vroegtijdig nemen van maatregelen verdere uitbreiding der ziekte kan worden tegengegaan. Een vrij ernstige orand heeft gewoed in de villa van de luchtvaartattaché van de Amerikaanse ambassade te Wasse naar. Toen brandweer en politie arri veerden, bleek de gehele benedenver dieping reeds in lichter laaie te «taan. Terwijl het blussingswerk ter hand werd genomen, ontruimde men de vertrekken, die nog niet door het vuur waren aan getast. Een gedeelte van de kostbare inboedel kon bij omwonenden in veilig heid worden gebracht; niettemin be loopt de schade een bedrag van vele duizenden guldens. De butler, die overhaast uit zijn bed sprong, brak zijn arm en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Volkssprookje of werkelijkheid? - In alle bladen heeft groot opgemaakt het aan grijpend verhaal gestaan over zes Duitsers, die ja renlang m Polen in een bunker met levensmidde len opgesloten hebben gezeten. Twee zouden zelfmoord hebben ge pleegd. twee zouden zijn overleden, en twee zou den levend te voorschijn zijn gekomen. Van deze laatste twee zou één on middellijk aan een hart verlamming zijn gestor ven, toen hij naar buiten kwam. Het Engelse Zon dagsblad „Reynolds News" oppert thans de veron derstelling, dat heel dit sensationele ver haal slechts op een Oost- Eurppees volkssprookje zou berusten. Ter sta ving van deze veronder stelling drukt het blad het volgende artikel af uit een twintig jaar oud nummer van het Berlijn- se tijdschrift „Die Buch- gilde": „Tijdens opruimings werkzaamheden in het fort Ossowietz werd in een verwoeste levensmid- delenbergplaals een le vende Russische soldaat uit de (eerste) wereld oorlog aangetroffen. Hij had negen jaren in een onderaardse ruimte ge leefd." Ossowietz ligt 300 km. van Gdynia in Polen, w-aar thans een soortge lijk geval zich zou heb ben voorgedaan. „Die Buchgilde" publi ceerde het verhaal van de geredde Rus in April 1931. Het schreef toen „De Rus was ingesloten door de ontploffing van een mijn. Al de tijd, dat hij in de bergplaats zat, voedde hij zich met vlees en melk, die in grote hoe veelheden voorradig wa ren. Hij had een voor raad kaarsen, die nier jaren duurde. Daarna leefde hij vijf tot zes ja ren in volslagen duister nis. Toen men hem vond, was hij overdekt met haar en maakte hij de in druk van een crude man. Door het daglicht ver loor hij zijn gezichtsver mogen. Slechts heel lang zaam herstelde dit zich. Na een kort verblijf in Warschau zonden de Poolse autoriteiten hem terug naar zijn woning aan de Don." „Reynolds Neu-s" acht het mogelijk, dat het verhaal van deze Rus in Oost-Europa twin tig jaar lang van mond tot mond is gegaan en een soort rar. volks sprookje is geworden. De „Hessische Nachrich- ten" te Kassei bericht echter, dat de Duitser, die er het leizen heeft afge bracht, thans in staat is enkele woorden te stame len. Zijn naam stond op de identiteitsplaat, die men onder zijn halfver gane kleren aantrof. De autoriteiten hebben ech ter nog geen vergunning gegeven die naam te pu bliceren. Naar aanleiding van dit laatste bericht vraagt men zich af, hoe men on middellijk te weten is gekomen, dat twee van de opgesloten Duitsers zelfmoord hebben ge pleegd en twee aan ziek ten zijn gestorven, wan neer de enige overleven de eerst nu in staat is en kele woorden te stame len. Volkssprookje of wer kelijkheid, in ieder ge val bewijst deze geschie denis hoe moeilijk het zelfs in onze tijd van per fecte communicatiemid delen is om met. zeker heid de waarheid te ach terhalen omtrent iets, dat ergens ter wereld ge beurd heet te zijn. Overbodige permanent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1