Ernstige bezwaren tegen verhoging van vermogensbelasting en successierecht K.V.P.-fractie door ontwerpen onaangenaam verrast Slechts één zege voor de Fransen in het Olympisch Stadion vanK. A IV I. KAN Deense zwemsters door de Nederlandse ver overtroefd oitrmae VAN SW0L ZONDER MOEITE IN ACHTSTE FINALE PRIJZENOORLOG!! KLEIN MAAR DAPPER SCHEEPVAART BERICHTEN Belevenissen van de struisvogel Rasmus Sprint en omnium voor Nederland GESLAAGD een horloge r Waterpoloteam 5-1 tegen Zweden «ast setós® "lïSaa ösavsyrüS Wij luisteren naar Favoriet Nieuws 15% Korting Zomerstoffen AANDRANG OP MEER BEZUINIGINGEN en dan.... Zilveren Jongens- horloges vanaf f 14.95 EEN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR Ook Van Swol-Rinkel winnen fraai Handlangers van Manus Oly veroordeeld J Sim, Sam en Rasmus naar Afrika VRIJDAG 29 JUNI 1951 PAGINA 5 BELASTINGONTWERPEN IN DE TWEEDE KAMER Hoeveel bedraagt het tekort Uitstellen tot 1952 Geen geld verspillen Meer bezuinigen met garantie en verzekering Talrijke bezwaren 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK rai BIJGEVULD met JAVA-KAPOK In MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.50 2 persoons matras f 15.— Nog enige VERENTIJK voor Uw verenbed Ook per meter HAARLEMSCH MATRASSENHU I S GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485 tAfijL Sportsnippers PATER VICT. BEEKMAN Gardiaan studiecentrum der Franciscanen Mgr. Mihalovics niet in gevangenis overleden A V. 47.50 Zaterdagmorgen 9 u. begint de verkoop van 'n grote partij Egyptische Damesregenmaniels mei capuchon-, changeant, of ruitvoering v.a. Sportcolberts v.a. f 15.90 - Pantalons vjl Prima Kamgaren Herencostuums v.a. Tweedelige Sportcostuums v.a. Blauwe Gabardine Herenregenjassen v.a. Jongens Plnsfourcostunms v.a. Winterjassen v.a.g 14.40 Sf* Kamgaren- en Tropicalcostuums voor de TB 'IMP* GROOTSTE en DIKSTE HEREN TE VEEL DM OP TE NOEMEN! W» Zorgt dat U er bij bent! Dat kan alléén WW voorheen ANEGANG 10, thans: JC- hoek GEN. BOTHASTR. 130 bij de Gen. Cronjéstr. (Vergardering van Donderdag, geopend te 13 uur, voorzitter mr. Kortenhorst). s De Kamer besluit om Prins Bernhard een gelukwens te zenden in verband met zijn verjaardag. Voortgezet worden de beraadslagin gen over de belastingontwerpen. Dr. LUCAS (Kath.) vreest, dat som migen in de woorden van de h.eer .Hof- stra (Arb.) misschien twijfel aan de goede trouw van de werkgevers heb ben beluisterd. Spr. is van mening, dat de gehele bevolking de offers, die gebracht moe ten worden, gelijk moet verdelen. Zij, die van mening zijn, dat de grote ge zinnen ten onrechte extra hulp krijgen, zien de zaak verkeerd, want de defen- sielasten vragen extra offers van de grote gezinnen. Spr. maakt bezwaar tegen een door- eenhalen van de gewone dienst en de buitengewone dienst II. Dit is n.l. oor zaak van het feit, dat de minister tot een groter tekort komt dan eigenlijk aanwezig is. Volgens sommigen is het tekort maar 109 millioen. De minister mag voorts onder geen beding geldopscheppend optreden, door middel van de Nederlandsche Bank. Dan doet hij de offers, die worden gebracht om de koopkracht te verminderen, weer te niet. De minister moet dus een of fer brengen en zijn theorie van de goed koop-geldpolitiek loslaten. De werkingsduur van de ontwer pen is te lang. We kunnen niet vier jaar vooruit zien. Er kunnen zich mogelijkheden tot verhoging van de middelen voordoen, de ruilvoet kan beter worden enz. Is de minister net daar niet mee eens en is het niet beter de werkingsduur te beperken tot 31 December 1953? Hoe stelt de minister zich nu de ver wezenlijking van de verbetering van de betalingsbalans voor? Is er een plan? Prof. van den Brink beantwoord de deze vragen in de Eerste Kamer niet bevredigend. Is de minister het niet eens, dat de spaarders vertrouwen moeten krijgen in de politiek van de regering, opdat de spaarzin niet verloren gaat? Spr. voelt veel voor een bezuinigings commissie, die verslag zal uitbrengen aan de Kamer; zij moet niet uit Ka merleden bestaan. Indien de regering zou besluiten om het Zondagsrjjverbod weer in te stel len, dan is het billijk, dat de belasting van automobilisten wordt verlaagd. Het bedrijfsleven krijgt in de nota over de fiscale winstvaststelling geen te gemoetkoming, die het niet reeds had. De indiening van de ontwerpen op de vermogensbelasting en op de succes siewet is voor spr.'s fractie geen aange name verrassing geweest. In de vermo genssfeer zijn in de loop der jaren reeds grote offers gebracht. De minister dient, nu hij de vermogens zo zwaar belast, te bedenken, dat hij de lust tot sparen bij de bevolking teniet doet. Spr. heeft geen bezwaar tegen belasting van de kapitaalbezitters, maar wel tegen een overmatige belasting van deze groep. Spr. overweegt een amendement. De verhoging van het successierecht in de rechte lijn is moeilijk te verdedigen. Ook op dit punt zal spr. een amende ment indienen. Inzake de inkomstenbelasting zegt spr. dat de grens van f 8000 te laag ge acht moet worden. Zij moet niet bene den de f 12.000 liggen. Voorts dient het tarief gedifferentieerd te worden. Tegen de leeftijdsverlaging voor de kinderaf trek heeft spr. grote bezwaren. Dit bezwaar is groter, nu de Kamer de vorige week de regering niet heeft wil len volgen in de poging om de grote ge zinnen tegemoet te komen. De verhoging van de weeldebelas ting is voor bepaalde industrieën een bittere pil. Zullen zij niet worden weggevaagd? Dit is ook een nadeel i.v.m. de export en dus met de beta lingsbalans. Wat de overige conse quenties van de wijziging van de om- nog ernstiger bezwaren. Dit voorstel is kapitaalvemietigend. De heer WELTER (Kath. Nat) heeft de indruk, dat de heer Hofstra de eerste verkiezingsrede voor de P. v. d. A. heeft gehouden. De toestand is slecht, maar het is niet de schuld van de P. v, d. A., zo redeneerde hij. Inderdaad, de toestand is ook zeer ernstig. Spr. citeert enkele uitspraken en bestrijdt dan de rede van de heer Hofstra. De P. v. d. A. zou tegen de arbeiders moeten zeggen, dat ze so berder moeten leven, harder moeten werken en dat de importen beperkt moeten worden. Spr. betoogt, dat we moeten afwach ten, hoe de defensielasten over de lan den zullen worden verdeeld. De rege ring weet nog niet zeker, of wij 1500 millioen gedurende vier jaren moeten uitgeven. Wij moeten tegen de anderen zeggen, dat we bereid zijn om te doen wat we kunnen, maar dat we geen 1500 millioen kunnen uitgeven. De regering zou een bezuinigings commissie moeten instellen. Dat is de enige manier om te komen tot een be perking van 's lands uitgaven. Overi gens is het niet mogelijk om een indruk te vormen van de toestand van de fi nanciën. Dat is bijzonder jammer, want nu kunnen we ook moeilijk de urgen ties van deze ontwerpen nagaan. Het parlement is thans niet gerech tigd deze voorstellen aan te nemen, omdat de raming van de middelen, vol gens de cijfers van de minister zelf niet juist zijn. Ook de cijfers van de budge- taire positie wijzen niet op de nood zaak om nu nieuwe lasten op te leggen. Het tekort is wel niet verontrustend. Speciale bezwaren en principiële be zwaren heeft spr. tegen de verhoogde vermogensbelasting en de verhoogde succssiebelasting. Zij werken kapitaal vemietigend. Tenslotte zegt spr., dat dit debat moet worden opgeschort tot begin 1952. Dan kan de Kamer de positie van 's lands financiën beoordelen en de regering weet dan, wat in N.A.T.O.-verband van ons land wordt verlangd op het gebied van de defensie. Ir. VAN DIS (St.-Ger.) zegt, dat de financiële positie van ons land veel be ter zou zijn geweest als een zuinig beheer was gevoerd en als niet 7/8 van ons koninkrijk was afgesneden. Ons volk moet zich dat realiseren, opdat het weet, waar de zware lasten aan gewe ten moeten worden. Aan het lidmaatschap van de V. N. wordt geld verspild, voorts aan de bu reaucraten en aan de regering van In donesië. Daartegen gaat spr.'s bezwaar. Ook tegen het voorstel inzake de ven nootschapsbelasting heeft spr. bezwaar, voornamelijk tegen de progressie. Spr. voelt meer voor opcenten op deze be lasting. De verhoging van de vermogensbelas ting is kapitaalvemietigend. Daarom heeft spr. ook tegen dit voorstel ern stige bezwaren. De heer HOOGCARSPEL (Comm.) zegt, dat deze belastingverhogingen niet onvermijdelijk zijn Zij zijn namelijk een gevolg van de verkeerde politek van deze regering, die geheel en al onder worpen is, door hetgeen uit Amerika wordt gedicteerd. Het zijn immers de hoge defensieuitgaven, die ons land in de moeilijkheden brengen. Voorts komt er niets terecht van de sociale rechtvaardigheid. De arbeiders worden aan de rand van de armoede gehouden en de ondernemerswinsten stijgen voortdurend. Zie maar in het rapport van de S.E.R naar de verde ling van het nationale inkomen. Spr. heeft zeer ernstig bezwaar tegen de verlaging van de kindergrens van 21 tot 16 jaar. Zwaar zullen daardoor worden getroffen de gezinen met kin deren, die niet studeren. Dat zijn juist de arbeidersgezinnen, want de kinde ren van beter gesitueerden studeren wel. De verhoging van de vermogensbe lasting vindt spr. wel een erg schuch tere poging, om hen, die de meeste stof felijke goederen bezitten, tel laten mee dragen in de lasten, die het gevolg* zijn van de verdediging van de „stoffelijke waarden". De heer RITMEESTER (VVD) zegt, dat wij financieel op een vulkaan le ven. maar intussen geeft de minister de Kamer geen goed inzicht in de be groting, want hij voegt de gewone dienst en de buitengewone dienst II samen. Spr. dringt er op aan, dat het staats apparaat zo zuinig mogelijk beheerd zal worden. Dit is nog lang niet het ge val. Speciaal bij Oorlog en Marine kan men zuiniger te werk gaan. Onjuist acht spr. het, om een extra belasting op de winst te leggen, temeer daar bovendien de vennootschapsbelas ting nog wordt verhoogd. Spr. zou de voorkeur geven aan een verhoging van de inkomstenbelasting voor hen die meer dan achtduizend gulden verdie nen. Op deze wijze verdeelt men de lasten eerlijk. Tegen de verhoging van de omzetbe lasting heeft spr. het bezwaar, dat te veel artikelen in het weeldetarief zijn gebracht. De vermogensbelasting is in wezen een aanvullende inkomstenbelasting. De vermogensinkomsten moeten belast wor den, niet het vermogen, de bron van welvaart zelf. Spr. heeft groot be zwaar tegen een verhoging van de suc cessierechten. De minister van Financiën, prof. mr. Lieftinck, verzoekt zijn antwoord tot Vrijdag te mogen uitstellen. De vergadering wordt te 23.20 uur gesloten. Advertentie Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 Juni. Zó on barmhartig waren de weergoden nu weer niet, dat zij het openingsprogram- ma van het wielereeizoen op de Amster. damse Stadionbaan met plenzende regen wilden verstoren. Het bleef bij wat dreiging van sombere wolken, maar het voortreffelijke programma, dat met een totaal van 6.000 toeschouwers spor tief gesproken veel te weinig waarde ring kreeg, ondervond niet de minste stoornis. De interessante wedstrijd Ne derlandFrankrijk leverde uiteindelijk de Nederlanders de meeste triomfen op. De stayerswedstrijd verloren ze met gering verschil (39—33), maar onze sprinters behaalden het voordeel met 9 punten tegen de Fransen 13 en onze omniumploeg eiste 3 overwinningen voor zich op, waartegenover de Fransen er géén wisten te stellen. De superioriteit van onze landgenoten bleek al duidelijk in de amateur-sprint, waar Hijzelendoorn onbetwist de sterk ste was in alle matches a deux. Kleef- stra, die van Le Normand en Cousin had verloren, behaalde in de match a de gevolgen in Beneluxverband. De heer VAN DE WETERING (C.H.) vraagt, hoe het nu werkelijk met de begrotingssituatie '51 staat. De geld- scheppende en inflationistische dreiging kan worden vastgesteld, dus de zorgen van ons volk zijn vergroot. Wat de inkomsten- en loonbelasting aangaat, zegt spr. bezwaar te hebben om nu de leeftijdsgrens voor de kinderaf trek te verlagen. Spr. vraagt inlichtin gen over de financiële consequenties voor de staat. De inkomstenbelasting van de bedrijfswinsten acht spr. zeer onjuist en onrechtvaardig. Het is een terugkeer van de ondernemingsbelas ting. Als de minister de 20 millioen niet kan missen dan kan deze wellicht wor den gehaald uit een verdere verhoging van de inkomstenbelasting, echter zon der discriminatie. Het huidige voorstel is o.m. funest voor de tuinbouw. Over de wijziging van de vennoot schapsbelasting is Spr. niet enthousiast, omdat het weer een verzwakking is van het bedrijfsleven. Deze verhoging is verre van ongevaax-lijk; voorts moeten bezwaren gemapkt worden tegen dit systeem van progressie. Tegen de verhoging Van het tarief op de vermogensbelasting heeft spr. enige bedenkingen. De vermogens worden thans aangetast en dit is in feite een extra belasting 0p het in komen. Tegen de wijziging van de successiewet heeft spr. zo mogelijk sprong van dertig meter nam. Alleen Hijzelendoorn bleek toen nog in staat hem in de laatste bocht toch te passé, ren. Niet minder éclatant was de meer derheid van de Nederlanders in de om- mum voor profs- Schulte won met grote voorsprong op Mateoli en Piël de 10 ,met tien klassementen en ook de tijdrit per ploeg met vliegende start, ging zonder mankeren naar de Neder landers (1 min. 5.6 sec.1 min. 6.8 sec.). ïn Ploegachtervolging over 5 km- heeft Mateol; gedaan wat hij kon, om de dynamische kracht van de Neder landse ploeg te breken, maar hij kreeg te weinig steun van zijn maats en slaagde niet. Zelfs het feit dat Faanhof een lekke band kreeg, brak de cadans van onze landgenoten niet- De befaam de tandem Schulte-Peters reed de 5 km. uit m een tijd, die 2.6 sec. sneller was dan die van de drie Fransen Ma teoli, Piel en Rioland. De stayerswedstrijd leverde de Fran, sen hun enige triomf op, dank zij de goede vorm van wereldkampioen Le- sueur. Maar Jan Pronk is toch de man geweest, die de beide ritten over 33 en 50 km. leven heeft ingeblazen- In de eerste rit kwam hij met een formidabe le sprong uit de zevende positie naar de eerste stormen, om een duel met Lesueur te leveren. Vier ronden lang lagen de renners zij aan zij; toen moest Pronk terug. Vijf km. voor het einde kwam hij echter opnieuw. Nu slaagde Advertentie hij er in de Fransman te passeren, maar deze gooide er een formidabele eind spurt uit en de vermoeide Pronk werd toen zelfs nog dpor Bakker gepasseerd. Desondanks was de Heiloër ook in de laatste rit de voornaamste belager van Lesueur, die nu echter de teugels strak in handen hield en onze landgenoot niet de minste kans gaf. De totaaluitslag van beide ritten werd: 1. Lesueur 2 p.; 2. Pronk 5 p.; 3. Bakker 5 p-; 4. Lamboley 9 p.; 5. Go- deau 11 p.; 6- Solente 11 p.; 7. Bijster 14 p.; 8. De Best 15 p.. De Best was in de laatste race gevallen, maar hij heeft de wedstrijd desondanks kunnen uitrij den. (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, 28 Juni. Het felle „heja, heja" dat gisteravond over de Groningse stadsparkvijver klonk, heeft de Scandi navische vertegenwoordigers bij de in ternationale zwemwedstrijden niet tot grote daden kunnen inspireren. Zowel de prestaties van de Deense dames, die na de eerste dag van de interland-ont moeting NederlandDenemarken een achterstand van 10Vi19)£ opliepen, als van de Zweedse zwemsters en water- polospelers, die met 51 door onze Europese kampioenen op eerbiedige af stand werden gehouden, vielen tegen. De Nederlandse zwemwereld kan dus met tevredenheid op dit contact terug zien, ondanks het feit, dat opvallende prestaties achterwege bleven. Gerenom meerde krachten als Greta Andersen, Jytte Hansen en Mette Ove Petersen bleven op alle nummers kansloos en finishten dikwijls achter de twee Neder landse deelneemsters. Greta Andersen werd regelmatig door Irma Schuhma- cher verslagen op de 400 m. vrije slag in een strijd, waarin zij zelfs geen kracht meer vond tot een eindsprint en die haar een achterstand van 5 meter op leverde. De tijden waren resp. 5.31.6 en 5.37.7. Rineke Symons en Mette Ove Pe tersen gaven elkaar niets toe en finish ten gelijktijdig in 5.41.9, waarmee de stand 6!4iy2 werd. De 200 m. school slag bracht nog minder strijd en leverde zelfs een verrassing op toen bleek, dat het opkomende Groningse zwemstertje Rika Bruins met haar tijd (3.1.1) in een niet-officiële serie het dichtst achter Lies Bonnier (2.57.5) bleef. Het nummer leverde een dubbele Nederlandse zege op doordat ook Nel Garretsen (3.3.3) de Deensen J. Hansen (3.6.1) en Kirsten H. Jensen (3.9.1) de baas bleef. Ook de wisselslag estafete gaf in zekere zin een verrassing door het tegenvallen van het Deense viertal, dat zelfs achter de plaat selijke., Groningse ploeg eindigde. Het was voor het Noorden toch een mooi nummer, omdat voor de eerste maal een vertegenwoordigster in het nationale team meezwom. Janny Rubingh finishte met Nel Garretsen, Lies Bonnier en Irma Schuhmacher 2114 sec. vóór de Denen in 5.25.3. De Zweedse ploeg maakte een tijd van 5.46.6 en bleef dus ook nog boven de Deense prestatie. De officiële interland waterpolowed- strijd NederlandZweden voor heren, waarmee de avond werd besloten, ein digde met een royale 5—1 zege voor Advertentie onze landgenoten, die daarmee bewezen, dat zij nog steeds voor het sterkste wa terpoloteam ter wereld mogen doorgaan. Weliswaar zijn de Nederlanders wel eens in een betere vorm geweest, dat neemt niet weg, dat de overwinning op de Zweden zeer verdiend en overtui gend was. De Zweden, die enigszins te leurstelden, zijn er practisch geen mo ment aan te pas gekomen. Wel namen zij in de eerste minuut verrassend door een doelpunt van midvoor Helbrand de leiding, maar daarna gaf Nederland voortdurend de toon aan en dank zij uitstekend spel van in het bijzonder aanvoerder Braasem, maar ook van Bijlsma, kregen de voorspelers herhaal delijk mooie kansen. De Zweden moes ten zich beperken tot enkele uitvallen, die een kick- en rush-karakter droegen. Het was jammer, dat de Zweden, die blijkbaar moeilijk een nederlaag konden verkroppen, zich aan ongeoorloofd spel gingen bezondigen. Vooral linksachter Holm nam het niet zo nauw. Scheids rechter Bouwkens uit Brussel echter wel en daarom kreeg Nederland in deze wedstrijd mear liefst -drie strafworpen toegewezen. Het werden ook drie doel punten. Uit de eerste strafworp maakte v. Feggelen gelijk en uit een zeer mooie aanval scoorde Cabout het tweede Ne derlandse doelpunt. Uit een nieuwe strafworp bracht „De Turk" de stand op 31 en hiermee werd gedraaid. Na de rust hebben de Zweden doelman v. Gel der slechts nog éénmaal in werkelijk gevaar gebracht. De Nederlanders be hielden het sprekende overwicht en be reikten door doelpunten van v. Feggelen en Bijlsma (strafworp) een 51 eind stand, welke zeker niet geflatteerd kan worden genoemd. Zonder veel moeite heeft Van Swol ook de derde ronde overleefd en zich met een vlotte zege op de Fransman Chatrier in de achtste finales geplaatst. Van Swol begon met een aantal fouten achter elkaar, maar weldra had hij zich hersteld en met sterk aanvallend spel, waarbij zijn service en z|jn smashes weer een belangrijke rol speelden, scha kelde h|j de Fransman in drie sets uit. In de achtste finales komt Van Swol thans tegen de geplaatste Amerikaan Flam. Het is niet waarschijnlijk dat onze landgenoot ook deze hindernis zal nemen, maar in Wimbledon-tennis is alles mogelijk. Dat bleek reeds bij de nederlagen van Budge Patty in de twee de ronde en die van het Amerikaanse dubbel Flam-Lai'sen tegen de Zweden Bergelin en Davidson. Ook op de vierde dag bleven verrassingen niet uit. De Italiaan Gardini schakelde Gardner Mulloy uit en Tony Mottram sloeg een der favorieten Drobny. Nel Hermsen heeft het tegen Barbara Davidson-Scofield niet verder kunnen brengen dan tot het winnen van totaal drie games. De Amerikaanse speelde voortdurend op de backhand van de Nederlandse speelster, die reeds in de eerste set was geslagen. In de derde ronde van het heren en kelspel sloeg Flam (V.S.) de Brit Bul- lington met 6—3 6—4 6—4. Bergelin (Zweden) bleef de Italiaan Cucelli de baas in vier sets: 57 62 64 63. Verdere uitslagen luiden: Heren enkel spel derde ronde: Richardson (V.S.) sl. Petrovie (Z. Sl.) 26 60 62 75; Sturgess (Z.-A.) sl. Axelsson (Zweden* 4—6 6—0 6—4 6—2. Verdere uitslagen heren enkelspel, derde ronde: Mottram (G.-B.) sl. Drobny (Eg.) 5—7 6—4 2—6 7—5 8—6; Savitt (V. S.) sl. Nielsen (Denem.) 64 16 6—3 64; Van Swol (Ned.) sl. Chartrier (Fr.) 6—4 6—3 6—4. Dames enkelspel, derde ronde: mevr. Barbara Davidson (V. S.) sl. Nel Herm sen (Ned.) 6—1 62. Heren dubbelspel, eerste ronde: Rin kel en Van Swol (Ned.) sl. Cockbum en Levy (Z.-A.) 6—0 6—4 7—5. Dames dubbelspel, eerste ronde: Nel Hermsen en Zus Schmier (Ned.) sl. mevr. Dowdeswell (Kenya) en mevr. Panton (G.-B.) 1—6 6—1 6—3. In een uitstekend gespeelde partij plaatsten Van Swol en Rinkel zich in de tweede ronde van het heren dubbelspel door een drie sets-overwinning op het Zuid-Afrikaanse paar Cockburn-Levy. Vooral Rinkel speelde aan het net zeer goed, aan de baseline goed gesteund door zijn partner. De eerste set werd al heel gemakkelijk gewonnen, in de tweede hadden onze landgenoten het moeilijker waarna de derde set een op windend duel te zien gaf Met een ge lukkig netballetje van Levy kwamen de Zuid-Afrikanen op 54 te staan maar Van Swol egaliseerde de stand met een formidable servicegame en in de vol gende game slóeg Rinkel met fraaie crossvolleys door Levy's service. Rinkel won daarop zijn eigen servicegame en daarmede de partij. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wij serveren diverse EXQUISE ROOMIJS COMBINATIES die U doen watertanden. De bekende Noorse internationaal Johannesen heeft dezer dagen uit Italië een definitief aanbod gekregen van on geveer f 95.000.Dit voorstel is door de Noor van de hand gewezen. Hij blijft als amateur in Noorwegen spelen. Annie Veldhuijzen en A. Kayser, bei den van De Robben, wonnen te Utrecht een zwemwedstrijd over .2 km. in het Merwedekaanal. Beyderwellen werd dit maal bij de heren tweede met 45 sec. achterstand. Tijdens de atletiekwedstrijden, wel ke Zondag 1 Juli a.s. te Rotterdam zul len worden gehouden, zal Fany Blan- kersKoen by gunstig weer en als ze zich in topconditie voelt, een poging doen om het wereldrecord op de 100 yards, dat sedert 31 Maart 1950 met 10.7 sec. op naam van de Australische Marjorie Jackson staat, te verbeteren. Onze landgenoot Wim van Est is vierde geworden met een achterstand van ruim één minuut op de Belg Van Ende, tijdens een wegwedstrijd over 170 km. te Heusden (B.). Het bestuur van de F. A. heeft be sloten, dat er geen rechtstreekse tele visie-uitzending plaats zal hebben van de bekerfinale in 1952. De Alkmaarse rechtbank heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen H. teP. en Ch. K., beiden uit Amsterdam, die zich in December en Januari in ge zelschap van Manus Oly op verschillen de plaatsen aan diefstallen hadden schuldig gemaakt. Tegen elk hunner eiste de Officier van Justitie drie jaar gevangenisstraf. Vandaag hoorden zij zich veroordelen tot twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. Tot opvolger van de kortelings over leden pater Hazebroek, gardiaan van het studiecentrum der Franciscanen te Nijmegen, is benoemd pater Victorius Beekman, tot nu toe belast met de zorg voor de katholieke gerepatrieerden in Den Haag. Mgr. Mihalovics, medebeklaagde in het proces tegen kardinaal Mindszenty, is niet in de gevangenis over leden, zoals wij Dinsdag j.l., op gezag van het Franse persbureau A.F.P., die dit weer van Radio Vaticana wist, heb ben bericht. Wij vernemen, dat Mgr. Mihalovics enige tijd geleden uit Hon garije wist te ontvluchten en het laatst verbleef te Mundelein in de Amerikaan se staat Illinois. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 muz., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram.. 10.00 kleuters. 10.15 gram- li .00 zieken. 11.50 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram- 12,33 gram- 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws. 13.20 amusem.mux- 14.00 gram- 14.20 piano, 14.40 amateurs- uitz- 15.15 kroniek van letteren en kunsten, 15.50 omroeporkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. 18.00 gram- 18.15 binnenlands overzicht, 18.25 gram- 18.40 regerings- uitz.: Zoeklicht op de Westerse defen sie, 19.00 nieuws. 19.15 ..Dit is leven", causerie, 19.21 sport, 19.30 gram- 19.52 journalistiek weekoverz- 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram- 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 arausem muziek. 21.53 sport, 22.00 amusem.orkest, gemengd koor en solis ten. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 Maastr. Stedelijk Orkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 hieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram- 8.00 nieuws. 8.18 orgel, 8.45 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie, 10.05 prot pr. VARA: 10.20 herh- 11.30 strijktrio, 12.00 gram- 12.33 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 Hawaiianmuziek. 13.45 gram- 14.00 jeugd. 14.20 harmonie-ork- 14.40 koorzang. 15.00 boek, 15.15 accor deonorkest, 15.45 Van de wieg tot het graf. causerie, 16.00 gram- 16.30 sport, 16.45 kamerorkest en solisten, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 dansmuziek. 18.45 sport, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 causerie. 19.55 Deze week. cause rie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten. 20.15 Metropole-orkest, koor en solisten, 20.50 Tlrolermuziek, 21.15 so cialistisch comm., 21.30 Instrumentaal sextet, 21.55 Onder de pannen, hoorspel. 22.15 gram- 22.30 dansmuziek, 23.00 nieuws. 23.15 orgel, 23.30 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 15.45 opera-orkest. 18.30 gevar. muziek. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek. 14.00 orkestconcert. 15 00 lichte muziek, 16.00 lichte muziek. 17.15 jazzmuziek, 20.00 populaire muziek. 22.30 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.12.00 amusem.muziek. 1325 om roeporkest en solist. 14.00 amusem muz 20.05 populaire muziek. 21.30 dansmuz. 22.25 symphonie-orkest en solist. 23.00 amusem.muziek, 0.10 lichte muziek, 1.00 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr 347 en 249 m.: 14.12 orkestconeert 16.50 ka mermuziek, 20.00 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 operamuziek. 14.00 orkestconcert, 14.30 kamermuziek. 20.00 omroeporkest en soliste. 23.05 Jazz muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 17.10 lichte muziek, 20.00 omroepork- 21.00 lichte muziek, 21.30 jazzmuziek. 27.50 U zult verwonderd staan wat er te zien is in onze DRIE ETALAGES HAARLEM-NOORD - Telef. 12447 ZEGT HET VOORT! W Wij hebben geen filialen. Aan winkeliers en kooplieden wordt beslist niet verkocht Wij zijn beslist GOED en GOEDKOOP KOOPT LIEFST IN DE MORGENUREN JW MAANDAG DE GEHELE DAG GEOPEND "WH f 27.50 WILLEMSTAD 29 te Pta. Cardon. ALBIREO 29 v. Rott. te Hamburg. ALPHACCA 29 te Vitoria. ALPHERAT 27 v. Galveston n. Rott. ARKELDIJK p. 28 Keywest n. Rott. AAGTEKERK Kobe 29 te Pt. Said. AKKRUMDIJK 29 te Durban. AMSTELDIJK p. 29 Dungeness n. Rott. AMSTELDIEP p. 29 Oporto n. Nederland. AMSTELDIJK 29 te Le Havre. ALAMAK Calc. n. Rott. 29 te Suez. ALCHIBA 29 te B. Aires. AMPENAN p. 28 Masawah n. Rott. ARUNDO Sorel n. Amst. p. 29 ScUlys. BANTAM 28 te Balikpapan. BALI n. N. Guinea 29 te Djeddah. BARENDR. 28 v. Singapore n. Miri verb. BONAIRE 29 v. Georgetown te Amst. BREDA 1/7 te Amst. verw. CONGOSTROOM 28 te Hamburg. CERAM 29 t. anker bij Vizagapatam. COTTICA 28 v. Trinidad te Paramaribo. CUMULUS 29 te Rott. DUIVENDR. 27 v. Dakar n. Lagos. ESSO A'DAM 29 te Rott. ENGGANO 28 v. Rastanura n. Kuweit GAROET p. 29 Dungeness n. Djak. GRAVELAND 29 v. Rott. te Amst. GROTEKERK 28 v. Beira n. Durban. HECUBA p. 28 Ouessant n. Madeira. HYDRA 29 v. Amst. n. Buena Ventura. JAGERSFONTEIN 29 te Freetown. JAPARA p. 29 Ouessant 1/7 te Rott. KEDOL 29 v. Amst. te Southampton. KERTOSONO 29 te Semarang. KEILEHAVEN p. 29 Dungeness n. Amst. KLIPFONTEIN 29 te Lorenco Marques. KOT A GEDE 29 te Semarang. KOTA AGOENG p. 28 Gibr. n. Halifax. LAURENSKERK p. 28 Kp. Blanco n. Rott. LEKKERKERK 29 v. Bombay n. Karachi. Advertentie op alle A.s. ZATERDAG, MAANDAG en DINSDAG Enorme sortering van nieuwe dessins. Aan onze zaak zijn gedipl. coupeuses verbonden, die Uw Japon maken voor Prima coupe. BARTELJORISSTRAAT 27 - TEL. 11770 f ZO.— MATARAM 29 te Djakarta. MODJOKERTO 28 rede Belawan. MUIDERK. p. 29 Rasmadaka n. Rott. NIGERSTROOM 28 te Hamburg. ORANJE Amst. n. Djak. 29 te Pt. Said. ORANJESTAD verm. 5 v. Amst. n. Kingston. OO TM AR SUM 29 v. Rott. te Bremen. POLYPHEMUS 29 te Surabaja. PR. Fr. HENDRIK p. 28 Fatherpt. n. Chic. PRINS MAURITS 28 te Havre. PR. WILLEM III 28 te Bremen. POELAU LA UT 28 te Tandjong Pandan. PR. J. W. FRISO 29 te Bremen PR. WILLEM m 29 te Hamburg. TOSARI p. 29 Minieoy n. Belawan. ROTTI p. 29 Ouessant 30 te Amst. RIOUW 29 v. Bombay te Madras. ROEBIAH Djak. n. Amst. 29 te Suer. RUYS 28 v. Hongkong n. Yokohama. RUNKERK p. 29 Guardafui n. Monbassa. RUNLAND p. 29 Burlings n. B. Aires. SLAMAT 29 v. Bahrein n. Kuweit. SALTA 1/7 10.00 te Amst verw. SAPAROEA p. 29 Dungeness n. Rott. SAPAROEA 30 te Rott. verw. SIBAJAK 29 v. Sydney te Surabaja. STAD DORDT p. 29 Dungeness n. Genua. SALATIGA 29 te Djakarta. SAMARINDA 28 v. Surab. n. Makassar. SIBAJAK p. 28 N.-kust Flores n. Surab. STAD HAARLEM p. 29 Dover n. Sas v. G. TABINTA 29 v. Djak. te TALISSE p. 29 Miami n New Orleans. TAMO 29 v. Lorenzo te B Aires. TOMORI 29 v. Rott. n. Boston. TARAKAN 29 v. Surab. te Makassar. TEGELBERG 29 te Lorenco Marques. UTRECHT 28 te Pt. Elisabeth MIDDELLANDSE ZEE VAART ATLAS 29 te Genua DANAE 29 te Tanger. GORDÏAS 29 te Patras HECTOR 29 te Alexandrie HERCULES 28 te Kimassi MIDAS 29 te Cadix NESTOR 29 Kp. St. Vincent n. Rott. NIEUWEHAVEN 29 te Agadir. TANKVAART BARENDR 28 v. Singapore 30 te Mlrl. CALT DELFT p. 29 Malta n. Sidon CALT HAGUE p. 29 Lissabon n. Sidon. CALT. LEIDEN d. 29 Kp. Bon n. Sidon CALT NED d 29 Kreta n. R'dam. CALT. UTRECHT p. 99 Ko. Bon n Rott. CLEODORA 26 v Mirt te Yokohama. GORILLA 28 v. Stanlow 30 te Rott. DUTVENDR. p. 28 Freetown n Lagos. ETREMA p 28 Malta n. Merseyrtver. MALVINA 28 v. Fladju n. Surabaja. MARPESSA 29 te Maracaibo MTTRA 28 v Aalesund n. Rott. OMALA p 28 Sombrero-eil n Lissabon. PERN A p 29 Kp. St Vinet. n. Stanlow. ROTULA 29 v. Pladju te Miri SLIEDRECHT 29 te Tripoli (Libanon.) STAND PENDOPO 28 od de Musi. STAND. TALANGAKAR 28 te Singapore TANKHAVEN I 29 te Soengei Gerong. TANKHAVEN n 27 te Poeloe Bukom TARIA 29-30 v. Speza te Pt Said. WOENSDR. p. 28 Ttnidad n. Rio de Jan. ONDTVINA 29 te Pt. Said openhogen Copyright 21. Toen de trein weer doorreed, kwam de profes sor aan het raampje en gooide het doosje met ver- standspillen naar Sam. „Dank je wel, dat je mijn leven gered, hebt", riep hij. ,JAls je deze pillen eet, zul je heel erg wijs en verstandig worden." De trein reed weg en de bakker zei tegen Sam, dat hij de pillen dadelijk moest proberen. Maar Sam deed dat niet. Zij reden de berg op en Sam. zat achter in de auto met het doosje pillen in. zijn handen. Hij wilde een paar pilletjes opeten, zonder dat de an deren het merkten. Wat zou hij dan ineens verstan dig zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5