Generaal Ridgway stelt bijeenkomst voor ter bespreking wapenstilstand Premier van Siam ontvoerd mCOMOTIIF Grootste olieraffinaderij ter wereld in het geding 1 Tussen neus en lippen Onduldbaar Deens hospitaalschip in haven van Wonsan plaats van samenkomst met rode commandant Felle strijd van leger, luchtmacht en politie tegen de marine Perzisch telegram van bijna dertien folio-vellen aan Int. Gerechtshof Zo nodig ook Zondag zitting IN KOREA EEN SUP NADER TOT DE VREDE Tot hoofd en hart Het weer 'firni! w nurxftio bejwyea buy; DIPLOMATIEKE KRINGEN VERWACHTEN EEN SPOEDIG „STAAKT HET VUREN" Nog vele millioenen voor militaire hulp WALT DISNEY OP VACANTIE IN NEDERLAND Argentinië bestelt cyclotron Nog koel, maar kans op zonniger weer Over de werkloosheids wet Pokkenpatiënt maakt het goed ZATERDAG 30 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25111 Vrijdagmiddag heeft generaal Ridgway, opperbevelheb ber der verbonden troepen in Korea, de opperbevelhebber der Noordelijke troepen uitgenodigd tot een bijeenkomst met zijn vertegenwoordiger aan boord van het Deense hospitaalschip „Jutlandia" in de haven van Wonsan ter bespreking van een wapenstilstand. De uitnodiging ge schiedde over de radio enige uren nadat de zestien aan de strijd in Korea deelnemende landen tot overeenstemming waren gekomen over een aanbod om het vuren te staken. Algemene instructies over onderhandelingen om lot een wapenstilstand te geraken waren daarna door president Truman naar generaal Ridgway gezonden. Zij waren op gesteld door de Nationale Veiligheidsraad der V.S. in over leg mei het State Departement. Tot nu toe is nog geen bericht ontvangen, dal het aanbod door de Noordelijken is aanvaard. M ar shall: Bekentenissen afgedwongen EXECUTIE VAN NEGER IN DE V.S. OPGESCHORT Productie van tekenfilms gaat normaal door fa irj BOTSING TUSSEN TWEE GOEDERENTREINEN Baanvak Den BoschVught gedeeltelijk versperd Levertijd van Philips twee en een half jaar Jackson pessimistisch Adenauer naar de V.S.? S.E.R. moet adviseren KHAKI SHORTS - SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De schrijver Willem Frederik Her mans. die zich reeds een trieste reputatie heeft verworven met een roman, die voor elk op welvoeglijk heid prijsstellend mens weerzinwek kend is. publiceert op het ogenblik in het tijdschrift „Podium" een roman, waarin de katholieken in de taal van schutting- en urinoir-opschriften in hun heiligste gevoelens worden gekrenkt en beledigd. Wij kunnen en willen uit eer bied voor onze lezers en onszelf dit niet met aanhalingen uit 's heren Her mans' geschrijf op deze plaats staven. Maar hoe bont deze scribent het maakt, moge blijken uit het feit. dat de niet- katholieke „Telegraaf" zich afvraagt, of dat nu zo maar mag. De Justitie, die er tegenwoordig als de kippen bij is om de pers op de vingers te tikken, wanneer die zich vrijmoedigheden ver oorlooft, welke als een belediging voor haar of haar organen of voor vooraan staande personen kunnen worden uit gelegd of opgevat, heeft tot nu toe nog niets tegen het geschrijf van de heer Hermans, het tijdschrift, waarin hij pu bliceert, of de uitgever, die het ver zorgt, ondernomen. Wellicht wacht zi.i op een formele aanklacht wegens be lediging van katholieke zijde. Het wordt hoog tijd, dat zulk een aan klacht wordt ingediend, want deze „li teratuur" of „belletrie" (veel te mooie namen voor het vuil, dat de heer Her mans opdist) is niet alleen voor de ka tholieken, maar voor alle welopgevoe de mensen eenvoudig onduldbaar. De heer Hermans maakt een walgingwek- kend misbruik van de vrijheid van het woord en aan dit misbruik dient een einde te worden gemaakt. Bovendien benadeelt hij de Nederlandse literatuur en haar beoefenaren, die het in deze tijd toch al buitengewoon moeilijk heb ben, omdat hij met zijn geschrijf bij een al te gemakkelijk generaliserend publiek het letterkundige werk der jongeren in discrediet brengt en de overheid met haar plannen om de letterkundige tijd schriften te steunen, rotte bananenschil len voor de voet gooit. wmm> v -'>> j-j-.v' ti Generaal Matthew B. Ridgway, Een groep Siamees marine-personeel heeft gisteren een staatsgreep onderno men en de minister-president, veldmaar schalk Phiboen Songgram, ontvoerd. De toestand is zeer verward. Leger-, lucht macht- en politie-eenheden leverden vandaag felle strijd met. de Siamese vloot in een poging om de veldmaar schalk te bevrijden. De rebellerende vloot werd gebombardeerd uit de lucht en het leger leverde strijd met behulp van tanks. De marine beweert evenwel, dal de actie legen A'iuuoen-èonggram is ondernomen door „officieren van alle drie de gewapende diensten", die onte vreden waren over het regime van de premier Dit werd verklaard door de radio van de Siamese marine, die tevens zou heb ben omgeroepen, dat de opstandelingen de regering hadden overgenomen omdat men ontevreden was over het huidige regiem. De radio van het leger daarentegen deelde mede, dat de minister van Bui- De Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft Vrijdag in zijn getuigenis voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Af gevaardigden o.m. zijn teleurstelling uitge sproken over de vorderingen van enige West-Europese landen bij de organisatie van hun defensie. De minister zei, dat de V.S. er op moes ten rekenen tenminste nog de drie komen- de jaren vele millioenen aan buitenlandse militaire hulp te moeten besteden. Van de 6.300 millioen dollar, bestemd voor militaire hulp alleen, is het meren deel voor West-Europa. „Ik denk", zo zeide Marshall, „dat de gelden, die voor ons mi litaire hulpplan gevraagd zullen worden, tenminste over de fiscale jaren 1953 en 1951 hetzelfde bedrag zullen omvatten als het geen thans gevraagd wordt." Hierna zouden de West-Europese landen zover met hun productie gevorderd moe ten zijn, dat de Amerikaanse hulp geleide lijk zou kunnen worden verminderd. tenlandse Zaken, Nai Warakarn Bantsja, na de ontvoering van de premier de leiding van de regering had overgeno men. Het personeel van de marine was door de onderminister van Defensie in de kazernes geconsigneerd. Volgens mededelingen van passagiers van een KLM-vliegtuig, dat vanmorgen uit Bangkok te Singapore aankwam, werden bij hun vertrek de buitenwij ken van Bangkok door vliegtuigen van .de. Siamese luchtmacht ..«ebonabardeerd. Luchtvaartmaatschappijen hebben alle vluchten op Bangkok geannuleerd. De telegraafkantoren in de stad waren niet toegankelijk voor publiek of pers. De staatsgreep werd ingeluid met de ontvoering van Phiboeh Songgram, toen deze gisteren aanwezig was bij de overdracht van de baggermachine „Man- hatten" door de V. S. aan Siam, in d, haven van Bangkok. Onder de ogen van honderden bui tenlandse diplomaten, regeringsleiders en leden van de gewapende macht werd Phiboen Songgram, juist toen hij de loopplank van de overgedragen bagger machine wilde opgaan, door een uit de menigte naar voren gekomen groep ma rinemannen overvallen en met het pistool op de borst, gedwongen aan boord te gaan van een marinebark, die daar na snel de rivier opvoer. Minister-president Phibul werkte met de Westelijken samen voor het treffen van maatregelen bij een eventuele com munistische opmars naar de belangrijke voedsel-producerende landen van Zuid- Oost-Azië. Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft de executie van een 25-jarige ne ger, Paul Washington, opgeschort, een uur en twintig minuten, voordat Washington zou worden terecht gesteld. Paul Washington is beschuldigd van aanranding van een blanke vrouw in 1948. Washington's advocaat verklaarde, dat zijn cliënt niet voldoende vertegen woordigd was tijdens het proces en dat men hem bekentenissen had afgedwon gen. Het oppergerechtshof zal in zijn nieuwe zittingsperiode, die 1 October begint, uitspraak doen. Generaal-majoor F. W. Festing, een van de sous-chefs van de stafvyan Montgomery, speciaal belast met de organisatie van de opleidingen in de Nato-landen heeft op verzoek van de minister van Oorlog ge durende de eerste helft van de week Neder land bezocht, zo deelt de Legervoorlich- tingsdienst thans mede. Het doel van dat bezoek was, de uitvoering van de Neder landse plannen tot opbouw van mobilisa bele divisies te onderzoeken en voorts zich op de hoogte te stellen van de opleidingen en de daarmede te bepalen graad van ge oefendheid hier te lande. 80UWE/V.' De boodschap van Ridgway, die ge adresseerd is aan de opperbevelhebber van de communistische strijdkrachten m Korea, luidt: „Als opperbevelhebber van het com mando der V.N. heb ik opdracht gekre gen u het volgende mede tc delen: Mij is medegedeeld, dat u wellicht een bijeenkomst wenst ter bespreking van een wapenstilstand, die voorziet in het staken van de vijandelijkheden en alle daden van gewapend geweid in Korea met voldoende waarborgen voor de handhaving van een dergelijk bestand. Na de ontvangst van een mededeling van u, dat een dergelijke samenkomst verlangd wordt, zal ik bereid zijn mijn vertegenwoordiger te benoemen. Ik zal tezelfdertijd ook een datum voorstellen waarop hij met uw vertegenwoordiger zou kunnen samenkomen. Ik stel voor, dat een dergelijke bijeenkomst zou wor den gehouden aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Won san". Volgens Reuter zou Ridgway gemach tigd zijn het volgende-voor te stellen: 1. Een gedemilitariseerde zone van 3? km breedte ever Korea, 2. Neutrale waarnemers om in Noord- en Zuid-Korea toezicht te hou den, 3. Geen vervoer van wapens, muni tie of versterkingen naar Korea, 4. Geen overschrijding van de linies door vliegtuigen. De militaire bevelhebbers zouden het vraagstuk van waarborgen tegen een heropenen van de vijandelijkheden be spreken. Communistische voorstellen voor een wapenstilstand zullen eerst door Wash ington goedgekeurd moeten worden voor Ridgway verder kan onderhande len. - Men verwacht, dat hij generaal James A. van Fleet als zijn vertegen woordiger zal aanwijzen. De bekendmaking van generaal Ridgway's stappen geschiedde gelijk tijdig op het ministerie van buiten landse zaken en dat van defensie te Washington, voorts te Tokio en op het hoofdkwartier van de V.N. De opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse strijdkrachten is 4 V/alt Disney met zijn vrouw en beide dochters is gistermiddag voor een korte vacantie in Nederland op Schiphol aangekomen. (Van onze verslaggever) Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse en van zovele alom bekende te kenfilms, is gisteren met zijn vrouw en zijn twee dochters uit Engeland in ons land aangekomen. En met de voortvarendheid en vaar digheid, beroemde Amerikanen eigen stond hij 's middags in het Amstel-hotel een uitgebreide schaar van persverte genwoordigers te woord. Overigens hoofdzakelijk om te betogen, dat hij „werkelijk niets kon bedenken, dat de moeite waard zou zijn om naar te luis teren." Maar dat nam niet weg dat de cineast tóch het een en ander uit de doeken deed. Bijvoorbeeld dat tijdens zijn af wezigheid de productie van tekenfilms in zijn studio's normaal doorgaat. Disney heeft ongeveer 800 schrijvers, musici, fotografen, technici en teke naars in dienst dat hij in Engeland de laatste hand had gelegd aan zijn eerste speelfilm „Tressure Is land", dat hij al weer bezig is aan een tweede, „Robin Hood" geheten en dat hij blij was „even vacantie in Europa te kunnen nemen." En toen men hem vroeg, waarom hij zijn speelfilms in Engeland en niet in Amerika maakte,, stelde hij nuchter en zakelijk vast:' „that's an economie thing." Dinsdag gaat Disney naar Denemarken en daar na per vliegtuig naar Parijs, waar hij vrouw en kinderen voorlopig achter laat om zijn werk in Lopden voort te zetten. Zijn laatste en omvangrijkste getekende film „Alice in Wonderland" zal in December a.s. in ons land worden vertoond. Lijden is de weg waarlangs onze j vreugde volmaakt wordt. maarschalk Kim il Soeng. Hij is te vens premier van Noord-Korea. De Noord-Koreaanse commandant te velde is generaal Nam II. De Chinese commandant te velde is de veteraan generaal Peng Teh Hoeai. Het Deense hospitaalschip is het Een stukgeschoten telefoonpaal met bossen in elkaar verwarde draden, hier en daar een puinhoop; een straatbeeld in Seoel, de hoofdstard van Zuid-Korea. Dit alles herinnert het oude Koreaanse moedertje op de voorgrond aan een jaar verbitterde strijd in Korea, waaraan weldra een einde zal komen, indien de twee partijen overeenstemming kunnen bereiken over de voorwaarden. 13.164 ton metende motorschip „Jut landia", dat door de Deense rege ring ter beschikking van de V..N. werd gesteld. De gevechtslinie in Korea strekt zich thans uit van een punt aan de West kust even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, loopt vervolgens naar het Noorden tot ongeveer dertig km. ten Noorden van de breedtegraad in het midden van Korea en eindigt tenslotte aan de Oostkust, veertig km. ten Noor den van de breedtegraad- Afgezien van een kustgebied ten Noord-Westeji van Seoel, de Zuid-Koreaanse hoofdstad, zijn in geheel Zuid-Korea thans geen Noord-Koreaanse troepen meer, maar kleine groepen guerillastrijders zijn nog actief in de bergen van Zuid-Korea. In het begin van de afgelopen nacht z|jn bij Den Bosch twee goederentrei nen tegen elkaar gebotst. Vier wagons werden versplinterd en enkele andere zijn uit het spoor geraakt. De twee locomotieven zijn ernstig beschadigd. De spoorbaan Den BoschVught was ge deeltelijk versperd, zodat de reizigers treinen op dit traject over enkel spoor moesten worden geleid. President Péron van Argentinië heeft Vrijdag verklaard, dat de Nederlandse atoomgeleerde professor C. J. Bakker in Mei alleen naar Argentinië gekomen is voor het verkopen van electronische goederen, die nodig zijn voor het Argen tijnse atoomenergieproject. President Péron maakte bekend, dat Argentinië een synchro-cyclotron van het modernste type bij Philips zou ko pen en tevens een cascade type voor de productie van kort-levende isotopen. Tevens zou Argentinië bij Philips elec tronische microscopen en instrumenten voor afscheiding van isotopen kopen. Hij zei, dat Argentinië geen atoom bommen zou vervaardigen. Tevens kon digde hij aan, dat een goed deel van het tweede vijfjarenplan zou gebaseerd zijn op atoomenergie, die niet gebruikt zal worden voor imperialistische doel einden. „Argentinië wil geen voet buiten zijn grenzen zetten omdat het niemand wenst aan te vallen, maar God spare hen die een voet proberen te zetten op onze bodem omdat ze geen tijd zouden krij gen een tweede stap te maken. Wij zijn niet zwak en de dag dat ze* ons aanval len zullen zij ondervinden dat we ons kunnen verdedigen." Het Nederlandse cyclotron weegt 200.000 kg. Het werd vervaardigd onder leiding van prof. dr. C. J. Bakker en ir. F. A Heyn en is het grootste cyclotron van Europa. Het werd in November 1949 in werking gesteld Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Zelden is een zaak bij de behandeling voor het Hogere Internationale Rechts college zo actueel als die, welke hedenmorgen om half elf voorkwam te Den Haag: het verzoek van Engeland, op grond van art. 41 van de Statuten tot het Internationale Gerechtshof gericht, om voorlopige beschermende maatregelen aan te geven ter handhaving van de rechten van het Verenigd Koninkrijk in Perzië. Dit verzoek heeft volgens art. 61 van het reglement van het Hof voorrang gekregen boven alle andere zaken en er is, zo werd van Britse zijde gisteren te Den Haag verklaard, uitzonderlijk snel op gereageerd. Het Hof zal, naar wij vernemen, zo nodig Zondag de behandeling van de zaak voortzetten. de Perzische vertegenwoordigers zullen hun zaak dan ook niet in Den Haag ver dedigen. Mocht het Hof tot de conclusie dat het wel bevoegd is, dan zouden er instructies voor de heren moeten komen, zo verklaarde de Perzische gezant. Hiermede komt het geschil zelf, dat zowel de Britse regering als de Anglo Iranian Oil Company op 26 Mei j.l. aan hangig hebben gemaakt, nog niet aan de orde en bij de behandeling van het verzoek om tussentijdse beschermende maatregelen speelt ook nog de vraag of in dit geval de zaak wel onder de jurisdictie van het Hof valt. Dit is een aangelegenheid waarover het Interna tionale Gerechtehof zelf te beslissen heeft, maar het kan de beschermende maatregelen ook afkondigen voordat dn laatste is uitgemaakt. Maatregelen voor hetgeen gedaan dient te worden of nagelaten.... Zo verklaarde gistermiddag de juridische adviseur van het Foreign Office, Sir Eric Beckett: als er niet met grote om zichtigheid gehandeld wordt in Perzië, gaat de grootste olieraffinaderij ter we reld verloren. In eerlijke verontwaar diging zette de Britse jurist, die met de „Attorney-General", Sir Frank Sockice, het verzoek van het Foreign Office in het Vredespaleis verdedigt, uiteen, dat er geen enkele legale lijn in de handelwijze van de Perzische rege ring valt te ontdekken. De tegenpartij van haar kant con strueert de zaak aldus: Perzië laat zich aan de handtekening, die zijn vertegenwoordiger Tagizadeh op 29 Mei 1933 onder een contract voor 32 jaar met de Anglo-Iranian zette, weinig gelegen liggen, omdat het deze overeenkomst als afgedwongen beschouwt. Men beleefde gisteren in Den Haag met deze confrontatie van twee stand punten een voorspel van de zaak, die heden begon en feitelijk meer dan dat, want de Perzen hadden vandaag geen verdediger bij het Internationale Hof, maar wel maakte de Perzische gezant, Z. Exc. Hossein Navab, de tekst bekend van een telegram van bijna dertien foliovellen lengte, dat Vrijdagmiddag aan de president van het Hof, prof. Jules Basdevant, is overhandigd. In dit bezwaarschrift wordt een wei nig vleiend beeld gegeven van de gedra gingen der oliemaatschappij in Perzië: De geschiedenis van royalties, welke sedert 1901, toen een Britse onderdaan voor het eerst een concessie verwierf, in het geheel niet of niet volgens de af spraak betaald werden, openlijke inmen ging van Britse zijde bij verkiezingen in Perzië en tenslotte een overeenkomst, welke men afgedwongen noemt. Het opgelegde contract heeft dus, zo heet het in het Perzische telegram, geen wettelijke waarde, maar zelfs al zou het die wel bezitten, dan nog kan de Britse regering geen rechten doen gelden op grond van een overeenkomst, gesloten met een Britse onderneming. Het feit. dat de Britse regering een groot deel van de aandelen dezer maatschappij in handen heeft verandert de status van die onderneming niet. Er is dus in feite geen geschil tussen Perzië en het Ver enigd Koninkrijk en het statuut van het Internationale Gerechtshof zegt nadruk kelijk, dat alleen staten partij kunnen zijn in geschillen voor het Hof reden waarom Perzië de bevoegdheid van het Hof in deze zaak niet erkent. De gisteravond in ons land gearriveer- De directeur-generaal van de Anglo-Ira nian, Basil R. Jaekson, sprak Vrijdag op een lunch te Londen van Ameri kaanse journalisten zijn mening uit, dat er geen ander resultaat mogelijk is dan een algehele sluiting van de Iraanse olievelden. „Wij zijn tevens van me ning, dat wij nooit een overeenkomst met Perzië zullen bereiken, zolang Mossadeq premier is", zo zei hij. Vrijdag heeft de algemeen bedrijfs leider der Brits-Iraanse oliemaatschap pij, Eric Drake, voor zijn vertrek uit Basra naar Londen, verklaard, dat hij bevel had gegeven, dat het werk in de raffinaderij te Abadan en de olievelden zo lang mogelijk moest worden voort gezet. Hiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimii De West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer is door prof. Georg Shuster, commissaris van de V. 8. in Beieren, die John MacCloy naar Washington ver gezelde, uitgenodigd voor een bezoek aan de V. S. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk nog veel bewolking, maar morgen ook opklaringen. Droog weer. Weinig wind. Iets hogere tem peraturen. Zondag: Zon: 4.2321.03 Maan: 1.34—19.23. Maandag: Zon: 4.2421.03. Maan: 2.07—20.24. (Van onze weerkundige medewerker) Zo zonnig als het grootste deel van Juni zich heeft gedragen, zo koel en somber zijn de laatste dagen van deze overigens niet ongunstige zomermaand. Al enige dagen gaat in een groot deel van ons land de zon schuil achter een dik wolkendek, waardoor vooral overdag de temperatuur zeer laag blijft. Op de meeste plaatsen steeg het kwik gisteren niet hoger dan 15 a 17 graden Celsius, temperaturen, die af en toe ook op een zachte winterdag gemeten worden. Tij dens een nachtelijke opklaring daalde het kwik in Brabant en in het midden van ons land tot 5 a 6 graden Celsius. Ons land ligt geheel onder invloed van een krachtig hoge drukgebied. dat zich uitstrekt van de Azoren tot Scandinavië. Het centrum lag hedenmorgen aldus het K.N.M.I., bij het Franse weerschip voor de Golf van Biscaye. Het komende weekeinde zal het droog blijven. Hoewel de kans op zonnige pe rioden groter wordt, loopt de tempera tuur toch nog niet tot zomerse waarden cp. De Julimaand zal morgen dan ook een rustig, maar koel entree maken, waarbij na enige dagen van afwezigheid de zon af en toe ook weer een woordje zal meespreken. ^ifliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiumiiiiiiiiiiimiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiniuiiiiiii^ iiiiiiHHutnnwmiHMuuH Onbedoelde zeifoperatie Het Engelse medische weekblad „Lancet'' heeft het verhaal gepubliceerd van een onbedoelde zeif operatie. Het verhaal is afkomstig van dr. John Slobach uit Basingstoke. Dr. Slobach vertelt dan, dat een 55-jarige gepension- neerde Engelse officier, die leed aan paranoia, een soort van krankzinnig heid, die zich uit in neer slachtigheid en vervol gingswaan, op een nacht zichzelf met zijn revol ver, kaliber 38 m.M., een kogel door dt rechterslaap joeg, die er aan de linker kant weer uitkwam. In plaats van zichzelf te do den, had de officier door dit schot slechts de voor ste hersenkwabben ver wijderd op een wijze, wel ke bij sommige soorten van krankzinnigheid met succes langs operatieve weg wordt toegepast. De volgende morgen stond hij op, kleedde zich aan en maakte zijn eigen ontbijt klaar. Zijn vrouw vond hem aan tafel. Uit beide zijden van zijn hoofd sij pelde een straaltje bloed. De man werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de wond werd verzorgd en de beensplinters werden weggenomen. Hij verloor zijn geheugen, doch zijn physieke toestand was goed. „Na drie maanden", aldus dr. Slobach, „was de patiënt geestelijk zeer goed. vooruitgegaan. Hij redeneerde verstandig, had belangstelling voor zijn omgeving, werkte mee met de artsen en las kranten. Twee maanden later kon hij naar huis gaan. Hij was van zijn wond en van zijn krank zinnigheid genezen en had zijn geheugen terug. Zijn vrouw heeft echter meegedeeld, dat hij welis waar normaal was, maar dat zijn humeur even moeilijk was gebleven als voorheen. Geen overbodige luxe Met grote plechtigheid heeft men in New York Amerika's nieuwste luxe passagiersschip, de 51.000 ton metende „United Sta tes", gedoopt en te water gelaten. De „United Star tes" is het grootste en snelste schip, dat ooit in de V. S. is gebouwd. Het kost 70 millioen dollar. Het heeft accommodatie voor 2000 passagiers en 1000 man bemanning. Of ficieel is de snelheid 30 knopen, maar men ver wacht, dat die in werke lijkheid aanzienlijk groter zal zijn. Men is geneigd zich af te vragen, of de bouw van dit reuze-schip geen overbodige luxe moet heten in deze tijd van noodzakelijke le vensversobering, óók voor de Verenigde Staten, Maar als men hoort, dat dit schip zo ontworpen is, dat het in tijd van oorlog als troepenschip zal kun nen dienen en het een hele divisie naar alle ha vens ter wereld zal kun nen brengen zonder on derweg brandstof te be hoeven in te nemen, moet men helaas concluderen, dat het als zodanig geen overbodige luxe kan wor den geacht. Gisteravond arriveerden op Schiphol een aantal vrijwilligers uit Suriname voor Korea. In het restaurant werden de jongens officieel ontvangen. In verband met het feit, dat door de regering een beslissing moet worden genomen omtrent de datum van inwer kingtreding van de Werkloosheidswet, hebben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken het advies gevraagd van de Sociaal-Economische Raad omtrent de invloed, die invoering van de nieuwe verzekering zal kunnen uitoefenen op het prijs- en loonpeil en daarmee op de algemene economische positie hier te lande Aan de Raad is gevraagd zijn oordeel vóór 1 Augustus a.s. te willen geven. Zoals gemeld is in Geleen een geval van pokken geconstateerd. Het betreft hier een patiënt, die onmiddellijk in een ziekenhuis in Sittard w-erd opgenomen. Alle contacten werden direct geïsoleerd. De patiënt bevindt zich in goede condi tie. In verband hiermede wordt in Sit tard voor alle inwoners kosteloos gele genheid gegeven tot herinenting. Ook de inwoners van Geleen worden heringeënt Een volksa&nsfeest dat Zon dag zou worden gehouden, is op initia tief van de organisatoren uitgesteld. Advertentie Zou dit een betere kijk op de wereld zijn? BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1