n n n n n n ff ff DE WEEK IN STAD EN STREEK West-Friese boerenbruiloft op de Grote Markt COLD WAVE?? T)F NIFIIWF KFRK VAN I1SSE Sober, maar schoon van architectuur op het priesterkoor Zljn Bloemencorso belooft groter en mooier dan ooit te worden MOLENDIJKS KAPSALONS Tuinconcert in het Marine Hospitaal AGENDA Goed wielerprogramma in de Sportweek Radio Moors HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? ZATERDAG 30 JUNI 1951 PAGINA 2" De Bloemenfeestweek 1951 Het bloemencorso Volksdansen Ja, maar van Buitenlandse gasten dobberden nog op zee Concerten PROGRAMMA HAARL. BLOEMENFEEST 1951 ZOMERAVOND-VOETBAL Zilveren koorleden I Ziekentriduum Bloemendaal Oproep aan de Haarlemmers Burgerlijke Stand A. Heimig ere-voorzitter van Kennemerland SiMl Sportweek-snippers Officiële publicatie Verhoging gedistilleerd- accijns Strijd tegen T.B.C. Haarlemse bevolking wordt doorgelicht CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE Zondagsdiensten SPAARNDAM Opening tentoonstelling „Het Christelijk Gezin" De bloemenfeestweek 1951 zal, zoals uit het kort gepubliceerde programma blijkt, weer enige nieuwe en zeker veel pnbliek trekkende attracties hebben. Niet het minst de West-Friese boeren bruiloft, die op Vrijdag 20 Juli des mid dags om half drie zal plaats vinden. De stoet, bestaande uit 5 sjezen, 1 barouchet en 2 speelwagens vertrekt pl.m. 2 uur vanaf de gemeentekwekerij aan de Kleverlaan en gaat via Schoter- weg, Frans Halsstraat, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat en Barteljoris- straat naar het Stadhuis, alwaar bet „huwelijk" wordt voltrokken tussen me juffrouw Agi Stam en de heer Gert Visser. Deze „plechtigheid" wordt via luid sprekers uitgezonden door de bekende West-Friese conferencier Kees Stet, zo dat het publiek op de Grote Markt deze gebeurtenis mee kan beleven. Na het „huwelijk" vindt er een maaltijd plaats op de Grote Markt en zullen West- Friese boerendansen ten beste worden gegeven, alles in de originele en prach tige West-Friese costumes. Ook hierbij verleent Kees Stet zijn medewerking. Bi.i eventueel slecht weer gaat het ge zelschap, dat uit pl.m. 36 personen be staat, na de huwelijksvoltrekking naar het Concertgebouw in de Lange Be gijnestraat, waar alsdan de maaltijd en het dansen zullen plaats vinden. De belangstelling voor het Bloemen corso, dat op Zaterdag 21 Juli door de stad zal trekken, is groter dan vorige jaren. Reeds nu is zeker, dat 40 grote ■"/agens zullen meerijden, waaronder een volledig bemande boot van de reddings brigade. Ook de Friezen rijden met hun 8 wagens, die dan natuurlijk met bloe men versierd zullen zijn, mee. Met de ervaringen van vorige jaren zal getracht worden op tijd te vertrek ken en ernstige hiaten te voorkomen. Na elke twee wagens zullen enkele spe ciaal geïnstrueerde padvinders volgen om door tekens en anderszins het ver band in de stoet te behouden. Het ver trek is óm half drie vanaf de Span jaardslaan. De verdere route is als volgt: Dreef, Flein, Grote Houtstraat, Grote Markt langs Stadhuis, Smedestraat. Kruisstraat, Kruisweg, Kennemerplein, Frans Hals- plein. Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Julianapark. Riiksstraatweg, Zaanenlaan. Marnixstraat, Velserstraat. Kleverpark weg. Ostadestraat, Brede Schotersingel, Kenaupark. Nassaulaan. Oude Gracht, Gierstraat. Grote Houtstraat. Plein Wa genweg 'tegenover Garage ..Den Hout" links af». Helenalaan. ontbinden bij „Dreefzicht". Veel publiek zullen ook ongetwijfeld de volksdansen trejeken. Te Amsterdam wordt kort voor de Haarlemse Bloemen- week een internationaal congres van volksdanser^ gehouden. De Schotten en de Zweden hebben zich bereid verklaard enige dagen later naar hun land terug tg-gaan, waardpor zij in Haarlem .kun nen demonstreren. Ditmaal is niet de Grote Markt voor hei dansen gekozen, maar o.a. het Florapark, waar ongeveer 1000 tot 1500 mensen kunnen kijken. Een groep oude bomen zal een natuur lijke mlijsting vormen en een juiste Advertentie SAJiTPOORTERPLEDJ 1. Tel. 19706 Op de verjaardag van Prins Bernhard werd des namiddags in de tuin van het Marine Hospitaal te Overveen een con cert gegeven door de Marinierskapel onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland. Daarbij zouden o.a. aanwe- z g zijn de officieren van het interna tionale eskader, dat in IJmuiden ligt. De oefeningen op zee bleken echter zo lang te duren, dat de officieren niet meer tijdig in Overveen konden zijn. Tegen de Zuidelijke vleugel van het gebouw was een muziektent geplaatst. Op het brede grasveld daarvoor hadden O.a. plaats genomen de burgemeester van Velscn mr, M. M. Kwint, de wnd. bur gemeester van Bloemendaal mr. F. P. Th. Rohling, de wethouders van Haar lem de heren Bakker, Geluk en Happé. talrijke doctoren uit Haarlem met hun echtgenoten en andere genodigden. Namens de Marine aanhoorde ook Schout bij Nacht Broekhof het concert. Voor de pauze werd een kopje thee geserveerd en toen het 6 uur was gewor den, begaf men zich naar een open luchtbuffet om een apéritif te nutti gen. Het kraampje met de nieuwe Hol landse haring bleek echter de meeste aftrek te hebben. Commandant dr. Mel- lema bleek opnieuw een uitstekend gast heer te zijn. Hij was het redelijk goede weer ten volle waard. verlichting wordt beproefd. Ook Maud Kool met haar Kennemer dansgroep zal o.a. in dit mooie park optreden. Het operaconcert op 20 Juli belooft weer een groot succes te worden. Het gebeurt niet vaak, dat men koor en or kest van eerste kwaliteit heeft. Haarlem is zo gelukkig de H.O.V. en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te bezitten, waardoor een eerste klas con cert gegarandeerd wordt. Solisten zijn de sopraan Erna Spoorenberg en de alt Annie Woud. Na de pauze zal een Verdi-programma worden uitgevoerd. De toegangsprijs is zo laag gesteld, dat iedere liefhebber van operamuziek naar het Concertgebouw kan trekken. De Koninklijke Militaire Kapel zal concerteren ten bate van de oorlogs slachtoffers onder de Nederlandse mili tairen. Wij hopen nog nader op de ver schillende onderdelen van Het feest programma terug te komen, maar willen reeds nu onze erkentelijkheid uiten je gens de comité s van Haarlems Bloei, die Haarlemmers en hun gasten weder om een feestweek aanbieden die klinkt als een klok en bovendien, financieel beschouwd, op een stevig fundament staat. Zaterdag. 14 Juli: 14.00 uur: Vertrek bloemenkoningin van het stadhuis. 14.00 uur: Opening Lunapark. 16.00 uur: Opening tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel" in het Waagge bouw. Zondag, IS Juli: 14.00 uur: Windhondenrennen op een nog nader te bepalen terrein. 19.30 uur: Internationale volksdansen door Schotse en Zweedse Volksdans groepen in het Florapark. Maandag, 16 Juli: 20.00 uur: Kerkconcert door „Poly hymnia" in de Grote Kerk. 19.30 uur: Internationale volksdansen door Schotse en Zweedse Volksdans groepen op het plein in de Gijsbr, van Aemstelstraat in Haarlem-Noord. Dinsdag, 17 Juli: 20.00 uur: Opvoering sprookje „Rood kapje" in de tuin van café-restaurant „Dreefzicht". Bij slecht weer in de zaal. 20.00 uur: Concert van de Kon. Mil. Kapel in het Gemeentelijk Concertge bouw. 21.00 uur: Dansuitvoering door Maud Kool en haar groep in het Noorder Sportpark (programma II. 20.00 uur: Orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk. Woensdag IS Juli: 19.30 uur: Volksdansen op de Grote Markt door Volksdanscentrum Haarlem. 20 uur: Concert door Fanfarecorps in het Noorder Sportpark. Donderdag, 19 Juli: 15.00 uur: Orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk. 19.30 uur: Trommelaars. 21.00 uur: Taptoe door Harmoriie Crescendo. "Vrijdag, 20 Juli: 14.30 uur: Westfriese Boerenbruiloft op de Grote Markt. 20.00 uur: Operaconcert in het Ge meentelijk Concertgebouw. Zaterdag, 21 Juli: 14.30 uur: Bloemencorso. 21.00 uur: Dansuitvoering door Maud Kool en haar groep in het Florapark (programma II). 23.00 uur: Vuurwerk. In de muziektent op de Dreef zullen op verschillende dagen concerten ge geven worden. Gedurende de feestweek is de ge meentekwekerij aan de Kleverlaan voor het publiek te bezichtigen dagelijks, ook des Zondags, van 912 uur, tan 1417 en van 19—21 uur. De uitslagen van deze week luiden: Afd. A: Fort. BoysSpringbokken 06; WAKRBK I afgelast; Nederland 1MWO afgelast. DW I was vrij. Afd. B: Holl. NauticVermaat 30; HSM I—'t Westen 3—3; GMC—Heere mans v. Leuven 14. Booy was vrij. Afd. C: DW II—WSM II afgelast; FKFNederland II 62; Damevo Blokmetaal 15; HaakRBK II 74. Het programma voor de week van 2 tot en met 7 Juli luidt: Afd. A: 3 J Juli: Springbokken RBK I terrein OG; 3 Juli: Fort. Boys Nederland I terrein WH- 4 Juli: DW I—MHO. NAC vrij. Afd. B: 2 Juli: WSM I—Holl. Nautic terrein O G.; 3 Juli: VermaatGMC terrein THB; 7 Juli: Heeremans-v. Leu venBooy terrein WH (4 u.). 't Wes ten vrij. Afd. C: CBK II—DW II terrein WH; WSM IINederland II terrein THB: FKFDamevo terrein Heemstede; HaakBlokmetaal terrein WH. Zondag 1 Juli herdenken de heren P. Damme, H. Hetem en J. P. Snoeks de dag dat zij vijf en twintig jaar iid zijn van het St. Gregorius Magnuskoor. Tot hun intentie wordt die dag om half acht een plechtige gezongen H. Mis opgedragen in de parochiekerk van St. Joannes de Doper aan de Amsterdam- straat lr>. de tuin door cli iki Mnme hospitaal te Overveen werd een tuinconcert gegeven kapel onder leiding van kapt. G. Nieuwland. Het concert werd commandant en doktoren van het hospitaal aan de pestiën- e, hgt geallieerde eskader, dat momenteel in IJmuiden ligt. Foto: Overzicht tijdens het concert. BIOSCOPEN: Rembrandt: De zwarte roos (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Nancy gaat naar Rio (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Voorpost in Marokko (18 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; 1 rans Hals: Wilde vaart op Kaapstad (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Manon (volw.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „Straatjongens" en „Het spring- wonder" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 30 Juni: Openluchttheater Prov. Ziekenhuis, Sant poort: Die Schöpfung, half 4. Zondag 1 Juli: Concertgebouw: R.K. Bond van Zangver enigingen. Zangconcours m.m.v. verschil lende koren, 12 uur. Prov. Ziekenhuis, Santpoort: Zangfesti val. Maandag 2 Juli: Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vic Company met .„The Knight of the Bur ning Pestle", half 9. Grote Kerk: Orgelconcours m.m.v. 5 jon gere organisten (Holland Festival), 8 u. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: Tekeningen en et sen van Rembrandt (t.m. 3 Sept.). Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103, (tijdel. ing. Voorhoutstraat 8.»: Tweede jaarlijkse tentoonstelling van wer ken van Jacobus v^n Looy. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur. 's Zo. van 1417 u. (t.m. 2 Juli). Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen, Plein 13: Schilderijen van meesters der 17de, 18de en 19e eeuw. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 14—17 uur. Het luifeitje, Groot Heiligland 15: Olie verfschilderijen door Sjoerd de Vries. Ge opend op werkdagen van 1016.30 uur (t.m. 16 Juli). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten worden waargenomen door fa. C. G. Loo- meyer en Zn., Barteljorisstraat 11. tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apotheek 't Gildehuys, Konin ginneweg 3, tel. 12038. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot. Gr. Houtstraat 9. tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co.. Raad huisplein 7, tel. 28523. R.K. iMilitair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25». Spreekuren dagelijks (beh. Zondag): 1012 cn 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren Ma. 24 uur; Wo. 2—3 uur; Do. 1011 uur Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30: spreekuur dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. HONDERD EN TACHTIG zieken hebben zich gemeld HONDERD VIER EN TWINTIG UIT HAARLEM. Zes en vijftig uit de omgeving. Var 8 Haarlemmers mocht ik f 41.50 ontvangen, om de onkosten te bestrij den. Vanuit de omgeving deed men mij f 133.50 toekomen en straks op Zondag 8 Juli zal de parochie Bloemendaal, zoals ze dat gewend is, een collecte opbrengen, die niet ver beneden de duizend gulden zal blijven. Mag ik dan van DE STAD niet iets meer vei/wachten? Er is zoveei nodig: niet alleen voor de vervoerkosten, niet alleen vöor ver snaperingen, n et alieer. voor kerkver- siering, maar ook voor het onderhouden en bijkopen van de inventaris. Ziehier nijn begroting van inkom sten: Collecte Bloemendaal veilig begroot op f 700. Reeds ontvangen uit de omge ving 133.50 Reeds ontvangen uit de stad Haarlem 41.50 Nog te ontvangen uit de stad Haarlem Helpt U de vraagtekens in te vullen? Hartelijk dank! L. BEUNE Pastoor Bloemendaal Giro 69230 GEBOREN: M. L. van MelsenHart man z; G. M. KoppenBouman z; C. Hoogland—Groenendijk z; P. M. Vink Rutte d; A. J. G. SonneveldNielen d; W. T. van LentLagerwerf d. OVERLEDEN: D. Goudschaal—Van Eaare 79 j. Zomerkade; J. van Snippen burg 78 j, Muiderslotweg; A. J. Nikkelen 50 j, Zaanenlaan; A. J. Fens 50 j. Spie gelstraat; D. Flemming 78 j, Hazepaters- laan. zo <s c r cl De Zuid-Oostelijkgelegen zijgevel van de nieuwe kerk (ep istelkant). Vóóraan de zijbeuk met plat dak, daarachter het schip met zadeldakLinks een van de „door-de-w€€kse'> in gangen (met uit-stekend tochtportaal op deze niet perspectivische tekening niet als zodanig zichtbaar en rechts de aangebouwde sacristie en bijsacristie. Ongeveer in het midden van de zijgevel van het schip de fraaie klok kestoel, welke één van de functies van de toren zal overne men. Zoals men weet mogen de nieuwe kerken uit soberheidsoverwzgingen niet met een toren worden gebouwd. Ls Li llLMmjU ff JLé JXÊjJXMX f ZM tl RjXkJtJMJ royale rechthoekige ruimte is met een laag hekwerk afgezet; de losse preek- Wat het uiterlijk der nieuwe kerk be treft zij gewezen op de „strek" boven de ramen. Dit metselwerk, van onderen enigszins hol, van boven vlak, maar in de breedte schuin uitlopend, vormt een verlevendiging van de vlakke muren. Een pastorie wordt nu nog niet ge bouwd, daar het beschikbare bouw volume onvoldoende is. Men wacht dus maar tot de tijden beter zijn; intussen blijft pastoor Staadegaard wonen in net huis aan de Oranjelaan. GSs»" Voor Katholiek Lisse breekt over en kele weken een belangrijke 5 dag aan: half Juli wordt de bouw aanbesteed van de Mariakerk aan de Oranjelaan. Menigeen heeft het lang geleken eer men zover was, dat aan aanbesteding gedacht kon worden; de bouwpastoor was al maanden en maanden in de paro chie en nog altijd hoorde men niet meer dan dat er gerekend en getekend werd, gewikt en gewogen. Maar bouwpastoor Staadegaard was werkelijk niet met uit gewerkte plannen voor een nieuwe kerk kant en klaar in zijn zak naar Lisse ge komen; deze plannen moesten nog ge tekend en berekend worden en met dit passen en meten heeft het architecten bureau Paardekooper en Barnhoorn in samenwerking met Ir. N. van der Laan te 's-Hertogenbosch maandenlang de handen vol gehad. De architecten hadden rekening te houden met wensen en wen ken van hogerhand en werden ten zeer ste gehandicapt door de niet ophoudende stijging der bouwprijzen Zo langzamerhand was wel bekend geworden, dat een toren bij de nieuwe kerk wel tot de vrome wensen zou blij ven behoren, en menigeen vreesde al, dat door de enorm gestegen bouwprijzen de kerk reeds op papier zou ineenschrom pelen tot een schuurkerk. Maar dat is meegevallen. De tekenin gen geven al vast een indruk van het geheel: een grote kerk, die ondanks alle soberheid toch zowel wat het exterieur als het interieur betreft aan hoge schoonheidseisen beantwoordt. De kerk, die circa 1000 zitplaatsen zal hebben, bestaat uit drie beuken, geschei den door tweemaal acht zeer slanke be tonnen kolommen; de zijbeuken zijn af gedekt met een plat dak, het schip met een zadeldak. Het gebouw is in zijn ge heel 24 m. breed en 42 m. lang, met de grote absis meegerekend: 46 m. De voorgevel vertoont over de volle breedte van het schip een inspringend portaal met twee kolommen. In het midden bevindt zich de hoofdingang, bedoeld als ingang bij plechtigheden en als uitgang op Zondag; de gewone „door deweekse" ingangen zijn de portalen achteraan aan weerskanten van de kerk. Links in het portaal geeft een deur toe gang tot de kapel van Maria van Fati- ma, de patrones van de nieuwe parochie, welke kapel door een open hekwerk van de kerk is afgescheiden. Deze kapel zal heel de dag door toegankelijk zijn; al is dan de kerk zelf gesloten. Aan de epistelkant, rechts dus, vindt men naast het grote portaal de doop kapel. De doopvont ligt wat dieper dan de kerk; een bron immers ligt altijd lager dan het land er omheen; zo heeft men tevens een herinnering aan de vroeger gebruikelijke onderdompeling. Tussen doop- en Mariakapel en de zij ingangen is plaats voor twee losse biechtstoelen; voor in de kerk zijn nog twee biechtstoelen in de zijmuren uit gebouwd. De banken in de zijbeuken laten langs de kerkmuren nog een smal looppad vrij. De achtergevel vertoont drie halfron de uitbouwen: één grote absis achter het hoofdaltaar en twee kleine achter de zijaltaren. Aan de epistelkant komen sacristie en bijsacristie met daaronder de verwarminginstallatie. De vloer van Ttrrrrt m Voorgevel van de nieuwe kerk. Daar het geen perspectivische tekening is, komt niet tot uiting, dat de doop- en Mariakapel (resp. rechts en links) naar voren springen. Daartussenin bevindt zich het portaal met de hoofddeur in de terug- liggende frontgevel. De bekende Zaterdagmiddagvoetbal club „Kennemerland" hield Donderdag j.l. haar algemene vergadering, tijdens welke haar voorzitter, de heer A. Hei mig, zijn functie neerlegde in verband met zijn hoge leeftijd. De heer Heimig, die tevens bestuurs lid is van de afdeling Haarlem van de K.N.VB., was van de oprichting af van Kennemerland, nu dertig jaar geleden, bestuurslid van deze vereniging, waar van de laatste 25 jaren voorzitter. Met algemene stemmen werd de heer Hei mig tot ere-voorzitter van de vereni ging benoemd- Tot zijn opvolger werd gekozen de heer J- J- Ph- van Vliet. De vergadering had een vlot verloop en de nogal uitgebreide agenda werd in een snel tempo afgewerkt. De Dinsdagavond in de Sportweek schijnt de meest geschikte avond te zijn voor de wielrenners. Het is n.l. niet voor de eerste keer dat in de Sportweek op Dinsdagavond een wielerwedstrijd wordt georganiseerd. Ook dit jaar op Dinsdag 3 Juli a.s. zijn het de wielrenners, die speciale aandacht komen vragen van het sportlievende Haarlemse publiek. Op het bekende parcours in Haarlem- Noord, daar in de buurt van de Delft- houden, zullen njeer dan zestigvan <jg beste "Nederlandse amateur-renners el kaar de palm der overwinning gaan be twisten. In een strijd over 60 ronden zullen deelnemers uit alle windstreken van ons vaderland een felle strijd leve- len om de zo kostbare zege. Want juist in de rijen der amateurs wordt altijd nog op de meest sportieve wijze om de overwinning gestreden en een zege in een belangrijk evenement als juist de wielerwedstrijd in de Haarlemse Sport, week is, wordt zwaar geteld. Daarom zal de strijd fel zijn en daar om ook zullen onze Haarlemse vertegen woordigers in het Wielerfestijn zo'n har de noot te kraken krijgen. Maarop wielrengebied telt Haarlem altijd nog mee. Hebben we niet twee stadgenoten in de Tour de France? Wereld en Olym pische kampioenen heeft onze goede Spaarnestad geteld en in de categorie der huidige amateurs hebben we mo menteel nog diverse uitstekende krach ten. We noemen o.m. een Th. Drost, een P Duif, P. Peeters en P. Pieters, en nog diverse anderen, die het de overige deel nemers geducht lastig zullen maken. In elk geval is een bezoek aan het wielerfestijn. dat onder de deskundige leiding staat van de H.S.V. „De Kam pioen", ongetwijfeld aan te bevelen, en Gisteren heb ik haar voor het eerst van mijn leven gezien. Beppie Landmeter, 21 jaar, lang 1.65 meter voorzien van mooie donkerbrui ne ogen en uitgedost met natuurkrul- lend donker-bruin haar. In Haarlem zijn vele meisjes van 21 jaar. In Haar lem hebben vele meisjes mooi donker bruine ogen. En wat het natuurkrul- lend haar betreft moet men zuiver op het geloof, dat de natuur sterker is dan kapper afgaan. Toch is Beppie Landmeter straks niet zo maar een bloemstedelijk meisje met bepaalde aantrekkelijke eigenschappen zonder meer. Uit veertien candidaten is zij namelijk gekozen tot de bloemenko ningin 1951. Zeg nu niet, dat ge met dit gedoe niets te maken wilt hebben en dat een schoonheidswedstrijd tussen de kinderen, die het Zaterdagse bad verlaten hebben, u meer aantrekt. Haarlems Bloei, dat een dergelijke ko ningin enkele jaren geleden introdu ceerde, wijst een schone jongedame niet aan na een misselijke demonstra tie van decadentiedoch uitsluitend om u en mij in de bloemenweek er aan te herinneren, dat de vrouw de schoonste bloem der schepping is. „Hoe is 't in vredesnaam mogelijk, dat jullie in Haarlem tot zo iets zijn geko men" zei een Zuiderling, die er zich overigens al op verheugde de uitver korene voor dit jaar te zien rijden aan het hoofd van het bloemencorso. Ik wist er geen antwoord op en ging te rade bij een der 29 oer-echte stad genoten met een geregistreerd certifi caat. De eerste de beste had al een pittig antwoord klaar. „Juist omdat de veel verspreide mening over de stijf heid en terughoudendheid van de Haarlemmers geloochend dient te wor den is zo'n bloemenkoningin een on misbaar attribuut in onze feestweek", verklaarde de oer-echte, lood-zware. „Het merkwaardige is echter" ging hij voort, „het opzienbarende, dat wij ge- certificeerden met plezier wuiven en lachen naar zo'n koninginnetje, als het feestelijk uitgedost door onze straten rijdt. De geïmporteerden ga pen het feestelingetje aan, liefst met half-open mond, schudden als ze voor bij is het hoofd vol vraagstukken en meesmuilen zoiets als „nou als 't mijn dochter wasJlebt u aan deze mening voldoende?" Ik had er meer dan voldoende aan. Wat dacht u le zer, zouden wij, eerzame courant van vijf en zeventig jaren, met heivaste beginselen, ons bezig houden met deze materie als wij er de onschuld niet van inzagen? Wij schuwen immers de blijdschap niet en het doet ons dus deugd als een feest, nog wel ven bloemenfeest, wordt opgeluisterd cn schoner gemaakt do or een vlot metske in een mooi costuumke. Dat costuumke zal de moeite waard zijn. Ik zal er speciaal de lezeressen wat van vertel len, nadat hier eerst een onthulling volgt. In Amerika woont al jaren de uit Haarlem afkomstige mode-teke- naar Jacq Vanderniet, een trouwe abonné op de Nieuwe Haarlemse Cou rant. Hij werkt daar als een der voornaamste medewerkers van de Hollywood Screen Fashion Designing en heeft een grote reputatie als ontwer per. Vanderniet las in onze krant, dat Haarlems Bloei tips vroeg voor de feestweek 1951 en hij schreef daarop het comité, dat hij een speciaal ont werp wilde maken voor een costuum, dat de bloemenkoningin zou moeten dragen. Deze aanbieding was niet aan dovemansoren gezegd en het resultaat is, dat Beppy Landmeter er als een droom zal uitzien. Het gewaad want dat is het wordt in Nederland gemaakt en bestaat uit zacht-lila taft- zijde, omgeven door 6'A meter dubbel lila tule. Ik heb de tekening gezien en u zult mij vergeven, dat mannen ogen meer kunnen opnemen dan man- nenpennen kunnen beschrijven. De de tails moet u straks zelf maar consta teren, dames. Wel kan ik u medede len, dat de hals omzoomd zal zijn door lila en rose anjers, die ook alweer een novum vormen. De firma Van Stave ren te Aalsmeer heeft ze na veel zor gen gekweekt en binnenkort zullen ze, na nummering en keuring, worden vrijgegeven. Dan zal ook de open auto, waarin de koningin zal plaats nemen, met deze nieuwe anjers versierd wor den. In de volgauto zullen vier meis jes tussen 8 en 10 jaar plaats nemen. Zij zullen ook gekleed gaan in rose taftzijde met wijd-uitstaande rok, die aan de kleding van de ballerina's doet denken. En nu nog even enkele bijzonderhe den over Beppie Landmeter. Zij is enige erfgename en werkt bij de ad ministratie der P.T.T. Toen zij veer tien maanden oud was vertrok zij met haar ouders naar Indië, vier jaar later kwam zij een half jaar in het vader land terug en in 1946 nogmaals. Ten slotte vestigde zij zich in 1949 voor goed in Haarlem, al kan men natuur lijk nooit zeggen waar de toekomst haar brengen zal. Wilt u nog meer roeten? Kom, kom, dit nieuws is wel zo aardig als dat over atoombommen, Chinezen en Perzen. Geen enkele film held heeft onze nuchtere majesteit- voor-een-week liet hoofd op hol kun nen brengen. Ze houdt het liever bij Chopin en wie zal haar daar ongelijk in geven? Grote sportprestaties staan niet op haar naam, maar paardrijden en nu en dan wat zwemmen geven haar een heerlijke ontspanning. En nu is 't genoeg. De hele „Stad en streek aan haar. tot vandaag nog een onbe kende stadgenote, gewijd is bijna overdreven. Maar daar is mister Van derniet, onze abonné in het bevriende Amerika, het meest schuldig aan. Lieve lezeressen, er staat u wat te wachten. En als de zon op 14 Juli gul wil schijnen, weldan zullen mis schien ook de lezers een oogje aan de btoemenstoet wagen. Met de 29 oer- echte, geregistreerde stadgenoten. SPAARNEBABBELAAR. we vermoeden dat de wieler-ronde aan de Delftlaan als van ouds weer enorme belangstelling zal trekken. De start is om 7 uur. Zondag 1 Juli 14.00 uur: Défilé. Massale turndemon- stratie op Haarlem-terrein 20.00 uur: Tafeltennis. Tuinzaal Con certgebouw. G. Roland no. 1 van Bel gië, du Buy, v. Zoelen en Stoop. De softballwedstrijd (dames) tus sen 2 Haarlemse negentallen, ter voor bereiding van de wedstrijd Haarlem Amsterdam op Dinsdag 3 Juli as., wordt niet op het terrein aan de mr. Jan Gerritzslaan gespeeld, maar op het Gem. Sporttex'rein aan de Kleverlaan. Aanvang iFuuf.' Tijdens het propaganda-zwemleest op Woensdag 4 Juli in het Sportiond- senbad wordt een Waterpolo-wedstrfjd gespeeld tussen het Haarlems Zevental en een voorlopig Militair Zevental ter voorbereiding van de Militaire kam pioenschappen in Stockholm. Op de grote Sportavond in het Krelagehuis op Vrijdag 6 Juli, is aan het schermprogramma nog iets toege voegd- Er heeft n.l- nog een equipe wedstrijd sabel plaats tussen Militairen uit de Ripperda-kazerne tegen een bur ger-equipe Amsterdam (D-O-S. en Hei- nekens). In verband met een verhoging van de gedistilleerdaccijns op 2 Juli a.s. is een ieder, zowel verbuiker of hoofdgebrui ker van een opslagplaats alsmede parti culier, die met ingang van 2 Juli a.s. meer dan 25 liter gedistilleerd, ongeacht de sterkte, in voorraad heeft, ingevolge artikel 11 der wet verplicht hiervan ui terlijk op 3 Juli a.s. tegen geaagteKeini ontvangbewijs, schriftelijk aangifte te doen ten kantore van de Ontvanger der Accijnzen. Van partijen gedistilleerd verzonden vóór 2 Juli a.s. en ontvangen op óf na 2 Juli a.s. moet aangifte worden gedaan uiterlijk op de eerstvolgende werkdag na de inslag van die partijen door de gebruiker of hoofdgebruiker van de op slagplaats, alwaar het gedistilleerd is in geslagen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van de Ontvangers en bij de ambtenaren der Accijnzen. Het niet doen van de aangifte of het doen van een onjuiste aangifte is straf baar. Ten kantore van de Ontvanger der Accijnzen zijn desgewenst aangiftefor mulieren verkrijgbaar. De inspecteur der Invoer rechten en Accijnzen. Het bevolkingsonderzoek is reeds tweemaal in de Haarlemse gemeente raad ter sprake gekomen bij de begro tingsbehandelingen. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen on der verwijzing naar Amsterdam, Hil versum en Zwolle om ook in Haar lem hiermede te beginnen. De kwestie werd grondig besproken met het bestuur van de Haarlemse vereniging tot bestrijding van de tuber culose, dat aan het college van B. en W. verzocht iemand uit zijn midden aan te wijzen, die als voorzitter zou optre den van een te vormen comité. Met deze taak belastten B. en W. de heer W. C. Bakker, wethouder van financiën en van volksgezondheid. Onder diens voorzitterschap zijn on langs enige personen op het stadhuis bijeengekomen, ter vorming van het comité, dat zich tot taak zal stellen het doen verrichten van een bevolkingson derzoek op longtuberculose, door mid del van schermbeeldfotografie. Tot deze bijeenkomst waren uitgeno digd: mevr. J. van Nispen-van Wely, mevr. M. D. Eickholz-de Wijs (beiden van het U.V.V.); dr. O. H. Dijkstra (voorz. Haar], ver. tot bestrijding der t.b.c.) dr. C. C. ridder van Rappard (Maatsch. ter bevordering der genees kunst, kring Haarlem); mej. A. J. van Paassen, R. M. J. A. Schlatmann, B. Schnitger (namens de drie kruisvereni gingen); P. J. Kapteyn (uit Werkge versorganisatie); A. van der Veldt (Raad van overleg der Haarlemse Vak- centralen); R. Peereboom en H. W. ftl. van Os. (Het comité zal nog aangevuld worden met een vertegenwoordiger van de te Haarlem werkende ziekenfondsen en met een nog te benoemen t.b.c.-arts). In zijn openingswoord wees voorzitter Bakker er op. dat de Haarlemse ver eniging tot bestrijding van de t.b.c. alle belangstelling heeft voor het bevol kingsonderzoek, doch dit werk ge zien de omvang van het project on mogelijk zelf ter hand kan nemen: daar om is tot dit speciale doel een comité in het leven geroepen. Het comité zal wor den gesplitst in verschillende sub- comité's, o.a. voor administratie, pers en propaganda, wijkindeling, financiën, contact met het bedrijfsleven enz. Tijdens de vergadering werd een werkcomité samengesteld, bestaands uit: wethouder W. C. Bakker, voorzitter'; H. W. M. van Os, secretaris; mr. P. Fuhri Snetl&ge, penningmeester; mevr. M. D. Eickholz-de Wijs; H. Oderkerk en de nog te benoemen t.b.c.-arts. Dank baar dient opgemerkt te worden, dat de ïgn mevr. Eickh.oUz de volle- cftf-e' medt-werlclnTÏ ïrttpllPëért van nët administratief apparaat van de U.V.V., terwijl de, heer Oderkerk, chef van de afdeling bevolking der gemeentesecre tarie, de inschakeling van de gemeente lijke citograaf waarborgt. Het werkcomité is inmiddels zijn voorbereidende werkzaamheden begon nen. Alle medewerking van de verschil lende comités zal belangeloos verricht worden. AdoertenM» Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 114S3 De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 1 Juli waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badngs, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772 Politie es brandweer: tel. 28850, Zoals wij gisteren vermeldden wordt hedenmiddag om 3 uur door deken J- Kuilman een expositie betreffende het Christelijk Gezin geopend. De tentoon stelling is voor het publiek echter op de volgende tijden toegankelijk: Zaterdag van 4 tot 9 uur en Zondag van 10 tot 9 uur. Heemstede's burgemeester koopt bij zijn echtgenote even een oliebol aan de kraam, die in de Raadhuisstraat is opgesteld. De opbrengst van de oliebollen i» voor de bleekneusjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2