Het graven van Noordzeekanaal en wat daaraan voorafging „Hulpactie India" start heden Nieuwe films in Haarlem Het probleem van de ploegendienst Kleine dingen van het dagelijkse leven Radiorede min. Mansholt OUDE MEESTERS bij Heerkens Thijssen m ZATERDAG 30 JUNI 1951 PAGINA 4 NOORDZEEKANAAL—IJMUIDEN 1876—1951 „Nederlands Koning trok een lijn over de kaart" In étappes uitgevoerd Onlusten in Wijkeroog WATERPOLOPROGRAM „JAN GIJZEN" TWINTIG JAAR „Het Witte Paard" R.K. Bond van Zangverenigingen Tweede concoursdag in Haarlems concertzaal CIRCUS STRASSBURGER NAAR HEEMSTEDE De Zwarte Roos Komende week in Rembrandt Frans Hals City Palace Spaarne VAN FLUIT TOT FLUIT VII Geen tijd voor verenigings werk? Indeling ploegendienst Wonen in eigen dorp Continu en vitamine mm wmz i Luxor EINDEXAMEN RIJKS- KWEEKSCHOOL Examens Examen gemeente administratie Amsterdam, sedert eeuwen een centrum van handel en later ook van industrie, heeft de laatste eeuwen herhaaldelijk zijn positie bedreigd gezien door de ont wikkeling van de techniek, die steeds gwoter schepen ontwierp, waardoor telkens weer opnieuw het hart van de hoofdstad voor de overzee-se handel onbereik baar werd. Eerst voeren de zeilschepen rondom de kop van Noord-Holland om dam via de Zuiderzee in Amstelredamme te meren. De vaarweg slibde dicht en na veel wikken en wegen, na jaren van werken, werd in 1824 het ruim 85 km lange Noordhollands kanaal in g>ebruik genomen. Een enorme vooruitgang, maar van korte duur en opnieuw werd de verbinding van Amsterdam met de zee urgent. ,,N eerlands Koning, getroffen door de bezwaren, waaronder Amsterdams scheepvaart -n handel gebukt gingen, tekende eens", zo zegjt een historieschrijver, mot een potlood op de kaart dwars door de duinen de weg naar de zee, die de ondernemingsgeest van Amsterdam weldra als de aangewezen weg zou erken nen". Of dit inderdaad historisch is, wordt door sommigen betwijfeld, maar dit is in ieder geval de wTeg geworden, waarmee Amsterdam thans de kortst moge lijke verbinding met de zee heeft. Het is lang niet allemaal rozengeur en maneschijn geweest met de voorberei ding en het graven van dit kanaal. Na men als Willem Anthony Froger. Justus Dirks, H. A. Insinger, S. W. Josephus Jitta. het zijn er slechts enkele uit de grote verzameling van hen, die zich be ijverd hebben voor dit kanaal, vaak be schimpt om hun ideeën, evenals een mr. S. Vissering, die als een Jules Verne in 1348 al „Een uitstapje naar Y-muiden" schreef, toen kanaal, sluizen en haven plaats nog in het geheel niet bestonden. Plan na plan is verworpen, vaak alleen maar door een kortzichtige politiek die vreesde, dat het eigenbelang geschaad werd. Het zou te ver voeren, hier in al te veel technische details te treden, zowel ten aanzien van de plannen, als met be trekking tot de uitvoering van het werk. dat ruim 10 jaar in beslag nam. Dat het aantal tegenstanders van de plannen r.iet gering was, moge blijken uit het fgit. dat het onmogelijk bleek in eigen llmd voldoende kapitaal "aan te trekken, zodat tenslotte Engelse ingenieurs een belangrijke bijdrage hebben geleverd, wel in flagrante tegenstelling met het heden, nu het juist de Hollandse water bouwkundigen ziin, die over de gehele wereld uitzwermen voor de meest gi gantische werken. Tevens diene men zich in te denken met welk een eenvou dige hulpmiddelen en gereedschappen de grondwerkers zich moesten behelpen voor dit karwei. Het graven van het Noordzeekanaal valt in verschillende delen uiteen. Daar is eerst de bouw van spui- en schut sluizen in Schellingwoude, de bouw van 2 sluizen met een spuisluis in IJmuiden en de indijking van de polders tussen Amsterdam en Kennemerland, waardoor kostbare cultuurgrond werd gewonnen. Door de droogmaking kwam ruim 5.000 hectare vruchtbare akkergrond vrij, n 1. Noord- en Zuidwijkermeerpolder 482 h.a., Noord- en Zuidwijker Spaarndam- merpolder 520 h.a.. Houtrakpolder 1.350 h.a., Nauemase-, Westzaner- en Zaan dammerpolder 612 h.a., grote IJ-polder 1 980 h.a.. Amsterdammer polder 400 h.a. en Noorder IJ-polder 465 h.a. Op 1 November 1875, dus precies een jaar voor de officiële opening, was het baggerwerk in het kanaal zover gevor derd, dat dit door schepen met een diep gang van 514 m. bevaren kon worden. De doorgraving van de duinen en de bouw vaa de sluizen te IJmuiden was op 13 Juni 1876 zo ver, dat aan 3 log gers toestemming kon worden gegeven om door het kanaal naar zee te trekken. Zij vertrokken, gesleept door een sleep boot van de rederij Gebr. Goedkoop 's morgens om 8 uur van de Oosterdok- sluis in Amsterdam en waren om 1 uur in volle zee. Een ramtorenschip van 285 voet lang en met een diepgang van 43 d m. vertrok, na uitgebreide voorzorgs maatregelen op 17 Augustus van Am sterdam naar IJmuiden, maar het duur de tot 3 October voordat men het door de sluizen durfde te slepen en nauwe lijks had het deze verlaten of het ge raakte even buiten de vaargeul vast. Met koortsachtige Ijver is toen gewerkt om de officiële opening op 1 November 1876 te kunnen doen plaatsvinden. Tal loze gebouwen schoten uit de grond. Het post- en telegraafkantoor stond op het punt geopend te worden en er was een kust-seinpost ingericht om door middel van vlaggeseinen met de in- en uitvarende schepen in communicatie te treden. En half October werd op de beurs voor het eerst een charter-partij getoond met de vermelding „Van Bom bay op Nieuwediep of Velsen". Dat het niet altijd pais en vree ge weest is bij de doorgraving van het Noordzeekanaal, schreven wij reeds. Wijkeroog, dat nu Velsen-Noord heet, heeft dit aan den lijve ondervonden. In September van het jaar 1866 kwam het bij het zandvervoer tot ernstige onge regeldheden, die ontstaan waren door de knibbelarij op het loon, die de on derbaas Cornelissen zich had veroor loofd. Het geschil liep zo hoog. dat de hulp van het garnizoen te Haarlem moest worden ingeroepen. De polder werkers hadden gepoogd zich op Cor nelissen te wreken, doch deze had bij tijds in een schuit kunnen vluchten om daags daarna te vertrekken. Het woe dende volk verkeerde echter in de waan, dat hij zich te Wijkeroog op hield, waar vele Engelsen, die met het toezicht op de kanaalwerkzaamheden waren belast, woonachtig waren. Op de morgen van de 5e September werd het werk gestaakt en begaf men aieh en masse naar Wükeroog om Cor nelissen op te vorderen. Het hek, dat het bureau omgaf, was echter gesloten en de toegang werd verdedigd door de stalmeester March, die zich tenslotte ernstig bedreigd voelde, zyn pistool trok en een der polderwerkers, een overigens oppassende jongeman uit de Haarlemmermeer, neerschoot. In de schermutseling, die daarop ontstond, poogde het volk het huis te bestormen, terwijl de justitie, door enige dragon ders geholpen, trachtte March te arres teren en in bescherming te nemen. De brigadier der Rijksveldwacht, die er met enige van zijn manschappen en de dragonders in geslaagd was in het huis te komen, kreeg een schotwond in zijn kaak en zij allen konden tenslotte niet voorkomen, dat het huis mtt de aangrenzende bakkerij in brand gesto ken werd. De stalmeester stormde naar buiten, waar hij zwaar mishandeld en verminkt werd. doch tenslotte ook be vrijd. Het aanrukken van cavalerie en infanterie deed de rebellen aftrekken, maar het werk werd niet hervat en Wijkeroog kreeg inkwartiering van de militairen. Die goeie oude tijd! Op 1 November van. dit jaar is het 75 jaar geleden dat Koning Willem 111 aan boord van de ,JJe Stad Breda" het Noordzee kanaal officieel opende en dat IJmui den ontstond. Er bestaan plannen om dit feit in de eerste week van Sep tember feestelijk te herdenken. In een serie artikelen zullen wij gedu rende een aantal weken de geschie denis van Holland-op-zijn-smalst tijdens de laatste eeuw belichten, waarbij wij 'n dankbaar gebruik maken van het on-uitgegèven boek „Geschie denis van Velsen-IJmuiden" van de heer Frans J. M. Wijnekus, uit wiens manuscript wij vele interessante ge gevens konden putten. Mochten er onder onze lezers zijn, die zich frappante gebeurtenissen uit de geschiedenis van IJmuiden herin neren of deze uit overlevering ken nen, dan zullen wij graag bezien of wij hiervoor in het kader van deze serie een plaatsje kunnen inruimen. Eventuele correspondentie te richten aan ons kantoor Bonifaciusstraat 27, IJmuiden-Oost, tel. 5790. Het programma van de in de week van 2 Juli tot en met 7 Juli te spelen water polo wedstrijden luidt: Comp. KNZB: Maandag 2 Juli: dames: 2e kl. A: VZV —ADZ. Dinsdag 3 Juli: heren, hoofdklasse: HaarlemMeeuwen; res. Ie kl. B: Haar lem 3Robben 3; res 3e kl. B: Haarlem 4—DWT 2. Woensdag 4 Juli: dames. 2e kl. A: DWR Nereus; 3e kL D: DWR 2Neerus 2 E: Meeuwen 2HVGB 2: heren: res. Ie kl. A: Haarlem 2SVH 2; res. 2e kl. A- DWR 2—HPC 3; res. 3e kl. B: DWR 3—DAW 2. Donderdag 5 Juli: dames, 2e kl. A: ADZDWT, VZV—DWR; 3e kl. D DWT 3VZV 2; heren: 2e kl. C: VZV—Sleu telstad; res 2e kl A: Nereus 2HVGB 3; 3 kl. F: SNA—HZV. Vrijdag 6 Juli: dames, 3e kl. A: HPC Haarlem: heren: res. Ie kl. B: HVGB 2—DJK 2: 2e kl C: HPC—DWT; res, 3e kl. F: ZIAN 4—VZV2. Zaterdag 7 Juli: dames, 2e kl. A: HV GBVZV; heren: hoofdklasse, HVGB SVH; res. 3e kl.. B: HGV4 Haarl. 4. Kringcompetitie: Dinsdag 3 Juli: heren, HPC 5DWT 3. Haarlem 6 HPC 4. Woensdag 4 Juli: meisjes, HPCDWR. Donderdag 5 Juli: dames, DWT 4r—HZV 1. Vrijdag 6 Juli: heren, HVGB 5HPC 4; jongens: HV GB a—DWT. Zaterdag 7 Juli: hefen, DWT 3—Haarlem 5; jongens: DWT— HVGB b. Gezicht op de in aanbouw zijnde sluizen van het N oordzeekanaal, naar een uit 1872 stammend aquarel, dat berust in het gemeente-archief van Amsterdam. Hedenavond om 20.05 uur zal minis ter Mansiiolt via de radio een beroep doen op allen en zeer in het nijzoncier op de jeugd van Nederland om de nood, waarin India verkeert, te helpen leni gen. Met de rede van de minister zal de Nederlandse regering het sein geven voor het begin van eei grootscheepse actie ten behoeve van de door hongers nood getroffen millioenen-bevolking van het land, een actie, die gevoerd zal worden onder het motto: „Hulpactie India". Een van de voornaamste onderdelen van deze actie zal worden gevormd door een systeem van uitgifte van voedselbonnen. Leden van de Neder landse Jeugd-Gemeenschap zullen in samenwerking met de vereniging „Ne- derland-India" overal in Jen lande deze bonnen te ko^p aanbieden tegen de prijs van vijf en twintig cent per stuk. Het geld dat op deze wijze binnenkomt, zal door terzgke kundige organisatoren worden esteed om levensmiddelen, die voor verzending naar en consumptie in Zondag 1 Juli bestaat de jeugdherberg „Jan Gijzen" twintig jaar. Er zal geen officiële feestviering plaats hebben; de genen. die Zondag echter in de jeugd herberg vertoeven, zullen een kleine feestelijkheid meemaken. Nadat in October 1928 in onze stad een comité was opgericht om aan de opbouw van een landelijke jeugdher bergen-organisatie mee te werken, werd in 1929 in gebouw Excelsior aan de Jansweg een jeugdherberg gevestigd. In 1931 werd de huidige jeugdherberg in Haarlem-Noord van de gemeente ge huurd, daar het oude te klein was ge worden. Het nieuwe gebouw werd 4 Juli geopend. In 1940. tijdens de oorlogs dagen was de „Jan Gijzen" als hospitaal ingericht. In 1946 kon de jeugdherberg pas weer in gebruik genomen worden. het geteisterde land geschikt zijn aan te kopen. De bonnen hebben slechts waarde als quitantie. Vele instellingen en bedrijven hebben reeds hun volledige medewerking toe gezegd. Zo heeft o.a- de KL.M- zich be reid verklaard de eerste voedselver. zending ter grootte van een ton gratis naar de plaats van bestemming te ver voeren. Ook diverse scheepvaartonder nemingen men hoopt tot het veistu- ren van scheepsladingen voedsel te kun nen komen hebben hun instemming met de actie betuigd- De dringende noodzaak van hulpver lening aan India blijkt uit het optreden van Amerika en talrijke andere landen in deze- Op internationaal plan worden reeds geruime tij i. alle krachten inge spannen om de vier honderd millioen zielen tellende bevolking van de ellen de van de hongersdood te verlossen. „Nederland, dat zelf zijn hongerwin ter heeft gekend, kan en mag nierin niet achterblijven. Men behoeft slechts kennis te nemen van het enkele feit, dat b.v- door het mislukken van de rijstoogst in Bengalen ruim dri-en-een- half millioen slachtoffers zijn gevallen, om zich bewust te worden van de nood zakelijkheid van een actie, welke be oogt een land over een dergelijke ramp heen te helpen en voor een herhaling daarvan te vrijwaren". Aldus sprak een der organisatoren van de actie, op een persconferentie in het Kon. Instituut voor de tropen te Amsterdam gehouden De belangstelling van de H.W.P.-ers voor de simultaanwedstrijd tegen de heer Schneiders, lid van Haarlem, bleek groot te zijn. Ondanks verwoede tegen stand boekte de simultaan-speler een prachtig succes, door 14 partijen te win nen, 3 partijen werden remise, terwijl er 4 werden verloren, zodat een resul taat van 73.8% werd bereikt. Vooral in het eindspel bleek de grote kracht van de simultaan-speler. Voor H.W.P. won nen: v. d Stoop, Reeuwijk Sr., M. v. d Berg en de Ree. v. Deyzen, Klein en Heymans boekten remise. Voor de zo merwedstrijden werden nog gespeeld: Viehoff Stevens Jr. 01. Bleekemo- len v. d. Putte 10. Banken Stol- voort 01, Holtkamp Jr. W. Happel ft—1. Op de tweede dag zullen naast enige koren in de lage afdelingen optreden: 9 gemengde koren in de eerste. 4 in de uitmuntendheid en 2 in de ere-afdeling, bovendien 3 mannenkoren, 1 in de ere, 2 ir. de superieure afdeling. Onder leiding van H. Beyersbergen van Henegouwen zingt „Caecilia" uit Den Haag 2 werken van Diepenbrock: „Ecce ouomodo mo- ritur" en „Veni Creator". Het Streeker Mannenkoor onder Reinier Moeskops Sr. en de „Verenigde West Friese Zangers" onder J. J. Stam hebben als verplicht koorwerk „Jubelstadje'' van Oscar van Hemel, de vrij gekozen- nummers zijn van Verhoeff en Boedijn. Uit de 1ste afdeling vermelden we: „St. Caecilia", directeur -Jan Nibbering met Morgenzang van Henk Andriessen, „Onder Ons", Velsen van Lou Tervoort met Cupidos van Purcell en „Super flu- mina Babylonis" van Gounod. Uit de uitmuntendheid-afd. Limmen „In pace nata" Limmen onder leiding van Brusch- ke met werken van Mozart en Waelrant Zang en Vriendschap", Bovenkerk, on der Jos. ten Velden, o.a. met Sweelinck s ,Tu as tout seul". uit de ere-afd. Arti Vocali" uit Den Haag, directeur Antoon Maessen met het 6-stemmige „Ave Ma ria" van Bruckner en Madrigaal van Waelrant. Alles te zamen genomen een puik stel koren onder voortreffelijke leiding met artistieke koorwerken. Dat de belang stelling minstens zo groot moge zijn als de vorige week! Ditmaal zal het Nederlandse circus Strassburger niet zoals gewoonlijk in Haarlem, maar zoals vroeger jaren, te Heemstede spelen, nabij het sportter rein. Aanleiding daartoe is het feit, dat het Phoenixterrein niet beschikbaar is, maar tevens, dat 't circus, indien het te Heemstede staat, meer in het centrum van een gehele streek staat. Circus Strassburger bezoekt alleen Haarlem en zal niet te Beverwijk spelen. De gala-première te Heemstede vindt plaats Maandag 9 Juli. Circus Strass burger vertoont ditmaal voor het eerst sedert meer dan twintig jaar weer het klassieke waterballet, dat in de reeds bezochte steden zeer groot succes be haalde. Karei Strassburger heeft in zijn over dadig programma ook een „wild-west" „Hallo Texas" ingevoegd, die bij jong en oud zeer in de smaak valt. Voor de pauze wordt een circensisch programma vertoond, dat ook voor Haarlem en omstreken geheel nieuw ia en waarin onder meer optreden de zes Arabische-volbloedhengsten, die deze winter in Amsterdam debuteerden en Strassburger's vier baby-olifanten, die o.a. een Hollandse klompendans laten zien. De „Eerste Nederlandse Verpakkings- beurs" mag, bij terugblik, zeker zeer geslaagd genoemd worden. Er werden zaken gedaan met een groot aantal lan den, ook buiten Europa, terwijl de deel nemers over de interesse in eigen land vol lof zijn. Een onder de deelnemers gehouden enquête wees dan ook uit, dat ca. 70% zich vóór een beurs in het volgende jaar verklaarde, terwijl 20% onvoorziene om standigheden wilde voorbehouden. De organisatoren besloten daarom in 1952 en wel van 23 t/m 30 Mei een tweede Verpakkingsbeurs te houden, welke één dag korter zal duren, doch drie in plaats van twee avonden zal worden openge steld. „De zwarte roos" behandelt een ge schiedenis uit de vroege middeleeuwen. Tyrone Power, de held van het verhaal, én Angelsakser, heeft een duchtige af keer van de Normandiërs, dat is met een van de aanvang af duidelijk. Op reeds zeer jeugdige leeftijd maakte hij vervolgens samen met een bevriende boogschutter een omvangrijke zwerf tocht over Gods aardbodem; in die dagen voorwaar geen kinderwerk. Het is niet doenlijk alle avonturen op te sommen waar de zeer bedrijvige Tyrone zoal tegenop loopt. Het zij u voldoende te weten dat hij in China een soort aards paradijs prijs geeft en dat hij hef tig collaboreert met een uitermate barse Mongolen-aanvoerder; de laatste official wordt uitgebeeld door de vierkante Or son Welles, die maar steeds gevaarlijk doet met half-geloken ogen. Door al deze hartverscheurende situaties heen loopt een zeer jeugdig meiske heur hart, dat nauwelijks nog op toeren schijnt te zijn gekomen, te verliezen. Alle avonturen die tijdens een lange reis op een tanker kunnen gebeuren krijgt men in de film „Wilde vaart op Kaapstad" voorgezet. Afgezien van en kele sentimentaliteiten rond een Indo nesisch jongetje en de gevoeligheden om „de" vrouw is dit een mannelijk relaas van een gevaarlijke tocht, waarvan de brand in een der ruimen het summum aan spanning geeft. De film is in haar soort boeiend. (18 jaar). In City wordt een reprise gegeven van Manon, de Franse film van Clouzot. Manon is een luchthartig schepseltje, dat haar vriend naar de onderwereld doet afzakken; het eind van het drama is een moord. Met een schip voor Joden komen Mapon en haar vriend in Pales tina aan, waar zij door de Arabieren wordt vermoord. Clouzot heeft dit werk met meester hand opgebouwd en vooral de lijdens weg der Joden is aangrijpend van con ceptie. Het geknoei met de liefde door het meisje wekt echter afkeer en daarom beeft de K.F.C. de film voor strikt vol wassenen verklaard. „Nancy goes to Rio" is een amusante muziekfilm in technicolor. Weliswaar is het gegeven wat afgezaagd, maar toch kunnen zij die van een aardig liedje, een beetje show en Carmen Miranda houden er wel van genieten. Nancy, een jong zangeresje, gaat naar Rio om daar een rol te spelen die voor haar moeder bestemd is. Het slot is, dat zij wel die rol krijgt, maar niet de man, die zij hebben wil. Die blijft voor ma ma gereserveerd. En dit verhaal, dat enkele traantjes eist, veel zang en dans, speelt zich af in de kleurrijke stad Rio de Janeiro, waar alleen maar luxe schijnt te zijn. Net iets voor liefheb bers, maar die moeten achttien jaar zijn. Dan kunnen zij van een genoeglijke vacantiefilm genieten. In „Spaarna" draait een aardig ver haal over Tommy, een elfjarige jongen en zijn onafscheidelijke metgezel Skip- py, een trouwe hond. Tommy, wiens va der dood is, kan niet meer op de school blijven, waar hij nu op is en als er een heer komt om hem naar een weeshuis te brengen, loopt hij weg. Samen be leven Tommy en Skippy veel avontu (Van onze Beverwijkse redacteur) Een kind kreeg van St. Nicolaas een mooie, glanzende bal met leuke figuurtjes erop. Het speelde ermee op straat. Per ongeluk viel de bal in de tuin van een buurman. Woedend kwam deze naar buiten, pakte zyn zakmes, sneed de bal in tweeën en gooide de stukken voor de voeten van het snikkende kind. We hebben dit eens ooit door een raadslid in de raadsvergadering te Castricum horen ver tellen, In welk verband is ons ontgaan, maar dit gebeurde is ons bijgebleven, omdat het veel indruk maakte: de kleine dingien van het leven, in vreugde of verdriet spreken zoveel sterke dikwijls dan het grote, het nieuws over Korea, over Perzië of wat dan ook. Het zyn de kleine dingen, die ons leven uitmaken, de kleine dagelijks dingen. Die zyn ook voor de continu-arbeider en zijn gezin van zo groot belang. Vandaar, dat we eerder over de keline dingen spreken in deze artikelen, dan over de grote problemen, al raken ook deze ons. Opvallend trouwens is het, dat juist die kleine dingen in de correspondenties de meeste aanJacht hebben. We willen dus nog wat met de kleine dingen, van grote betekenis overigens in het leven van de continu-arbider en diens gezin bezig» blijven. Zaterdag 30 Juni, Zondag 1 Juli en Woensdag 4 Juli zal ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van het Rem- brandthuis, een deskundige toelichting gegeven worden tot Rembrandt's etsen en de tentoonstelling „Rondom het Rem- brandthuis". Aanvang 2 uur Adres Jo- denbreestraat 46. Amsterdam-C. De heer Theo Beerendonk zal een demon stratie geven van het drukken van et sen. De heer C. v. Zwet Slotemaker, IJmuiderstraatweg 42, IJmuiden-Oost, grijpt in zijn schrijven naar aanleiding van hetgeen de heer Duijn op 2 Juni vertelde, terug op de kwestie culturele ontspanning en organisatie-werk. Hij brengt dit ongemerkt tevens in verband met hetgeen wij vorige week schreven over het gezinsgeluk. Hij vraagt zich af: moet culturele ont spanning en het grootmaken van een organisatie gaan ten koste van het ge zin? Dik onderstreept antwoordt hij dan: Neen. Wanneer collega Duijn tegen hem zei, dat hij iedere avond op pad was en dat hij het wel eens moeilijk kreeg met zijn vrouw, dan raadde hij hem aan meer in zijn gezin te blijven, want daar vind je je geluk". Zelf vertelt de heer v. d. Zwet Slotemaker. heb ik voor een vereniging moeten bedanken, omdat er van een geregeld bezoek geen spake was. Nee. wij continu-Iopers hebben eer te ongeregeld leven om ons met zaken bui ten het gezïnsvervand te gaan be moeien". Dat is nu eens echt een onmerking om rustig over te filosoferen. Vele huis moeders zullen de heer v. d. Zwet Slote maker dankbaar zijn voor deze opmer king. We zijn georganiseerd tot en met, zouden in de wintemaanden gemakke lijk avond aan avond naar vergaderin gen, bijeenkomsten, besprekingen enz. enz. kunnen gaan. Maar tussen het uiterste van het nooit-eens-rustig-thuis- zijn en het uiterste van de heer v. d. Zwet Slotemaker ligt nog de gulden middenweg. Altijd aan moeders rokken verveelt ook! Neen, het komt ons voor, dat ook de continu-arbeider tijd moet vinden voor ontspannings- en ontwik kelingsavonden, hij heeft die zelfs nodig zouden we willen zeggen om fit te blij ven en om wat „geluk" in zijn gezin te biengen. Wel is het eer. feit, en dat weet de heer v. d. Zwet Slotemaker ook. dat het verenigingswerk meestal neerkomt op de schouders van enkelen, die zich voort durend moeten uitslagen om de zaak op gang te houden. Niet alleen in de kringen van de continu, merkt men dit verschijnsel! Deze mensen worden overbelast en schaden het gezinsleven meermalen door hun activiteit voor de gemeenschap. Of dit verantwoord is? We zouden met de heer v. d. Zwet Slote maker willen zeggen: neen. Op hetgeen de schrijver verder naar voren brengt, gaan we liever in een persoonlijke brief in. Zijn bemerkingen over de ploegen dienst en wat daarmee samenhangt, zijn ons zeer welkom. In een uitgebreid schrijven, dat nauw samenhangt met het gezinsleven,het geestelijk, cultureel en ontspannings leven, vraagt de heer H. Haver, Zwa luwstraat 13, Haarlem-Noord, zich af, waarom de ploegendienst van 62. 210> 106 loopt. Nu is dit een bedrijfstech- nische aangelegenheid, die eigenlijk buiten het bestek van onze artikelen valt. We vernemen echter, dat deze ma terie wel eens eerder ter sprake is ge komen in kernvergaderingen. Er is eens voorgesteld aan Hoog ovens de dienst een uur op te schui ven. De kwestie vervoer vormde toen het onoverkomelijke bezwaar. Het voor stel van de heer Haver ligt evenwel anders, en zonder de pretentie te hebben ons in bedrijfs-technische aangelegen heden te willen mengen, vinden we het interessant onze lezende ploegendienst mensen, zijn schrijven voor te leggen. De heer Haver zou de ochtenddienst van 84 uur willen zien. Dan hoeft men 's avonds niet op een uurtje te kijken en heeft meer mogelijkheden om deel te nemen aan het geestelijke culturele en ontspanningsleven. De middagdienst van 412 uur. Hier zit niet veel muziek in, ook niet als men om 2 uur begint tot 10 uur. Begint men om 4 uur, dan kan men 's middags op een behoorlijke tijd middageten gebrui ken. Dat is dan vooral van belang voor Hoogovenarbeiders, die buiten Bever wijk en Velsen wonen een behoorlijk aantal. Het zou de huisoeders zeker veel plezier doen. De nachtdienst van 12 tot 8 uur. Wat anders niet mogelijk is, is dan wel mo gelijk. Men kan ook nu weer deelnemen aan het geestelijke, culturele en ont spanningsleven. Men is wel later thuis natuurlijk, maar dat is mogelijk een voordeel, want nu is alles rustig, wan neer men direct naar bed wil. De kin deren zijn naar de Kindermis en naar school. Óok kan men 's avonds nog een uurtje of twee, drie gaan slapen, voor dat men naar z'n werk moet. Natuurlijk, zegt de heer Haver, is dit alles maar een voorstel. Ik weet niet of het technisch mogelijk is of op andere gronden misschien onmogelijk. Maar wel weet ik. dat er meerdere continu-arbeir ders zijn, die mijn mening delen. Ontkend kan niet worden, dat deze zienswijze voor een groot deel de moei lijkheden van het geestelijk, cultureel Wij nemen ons voor in een der volgende artikelen de voordelen nadelen misschien?) te bespreken, die er voor de continu-arbeider in gelegen zijn in eigen dorp (Hille- gom, Uitgeest, Assendelft, om enke le plaatsen te noemen) te blijven wonen en zich niet „naar de in dustrie-centra te laten zuigen". Het woningvraagstuk maakt dit pro bleem zeer actueel. Wie daarover zijn mening wil uiten schrijve ons, of sture bericht om een afspraak te maken voor een bespreking. Voorts de gedachte: hoe denkt men over een kath. beurs van kost huizen voor jonge industrie-arbei ders? Over deze en andere zaken de continu-dienst en het gezin van de continu-arbeider betreffende schrij ve men: Redactie, Smedestraat 5, Haarlem of Stumplüusstraat 45, Beverwijk. en ontspanningsleven voor continu-ar- beiders zou opheffen. Een testing van alle Hoogovenmensen zou daarin goed werk kunnen opleveren". Een kwestie, die de heer Haver door bemiddeling van de arbeiderskern en de Sociale Afdeling met zijn directie zou moeten bespreken. De kleine dingen van het leven heb ben we gezegd, voordat we de corres pondentie bijwerkten. De heer S. Slote maker, Adrichemstraat 54,Beverwijk, spreekt in zijn originele schrijven over zoiets, dat van grote beetkenis is: het opgewarmd eten. Zijn schrijven is een/ gesprek over continu en vitamine C. „De fluit was gegaan en de afgaande ploegen haastten zich naar de kleed- en wasgelegenheden. Wij hadden op de cokesoven een zware dag achter de rug. Storing aan de vulwagen had enig op onthoud veroorzaakt en we hadden hard moeten pezen om met ons tijdschema uit te komen. Jan. die de uitdrukmachine bedient, liet zich als een zoutzak op een bank vallen en zei: „Kerel, ik bij blij dat het er voor vandaag weer op zit. Ik weet niet hoe het komt, maar ik ben de laatste tijd niks fit. Er zit geen grie- zetje fut meer in me. En het gekke van het geval is, het zit 'm niet alleen in m'n spieren, maar ook in m'n hersens. Ik kan niet denken, ben vergeetachtig en moet mezelf dwingen m'n gedachten bij het werk te houden". „Heb je dat al lang", vroeg ik. „Ach wat zal ik je zeggen'" antwoordde Jan, „op een ge geven ogenblik heb je het in de gaten en dan realiseer je je eigen dat het al een tijdje zo is". „Weet je waar de schoen bij jouw wringt, Jan?" „Nou?" „Tekort vitamine C". „O", antwoordde Jan afwezig, z'n schoenen vastmakend. Toen drong het tot hem door, en met een ruk overeind komend, smaalde hij: „zeg probeer met iemand anders de kachel aan te maken, toe nou, vitamine C. 't Is tegenwoordig alles vitamine wat de klok slaat. Straks krijg je in plaats van je prakkie, een koppie vitamine tabletjes op je bord, overgoten met een vitamine-sausje. Nou, geef mijn portie maar aan Fik. Ik hou me bij de Hol landse kost. m'n vader is er ook zeventig mee geworden". „Nou, nou Jan, loop niet zo hard van stapel. Er is niemand die de goede kwaliteit van de Hollandse kost in twijfel trekt, maar evenzeer is het waar, dat door verschillende oor zaken de kwaliteit veel aan waarde kan verliezen, m.a.w. dat het voedsel niet voldoende die stoffen, of zoals men ze ook noemt, vitaminen bevat, die ons lichaam nodig heeft. De z.g. voorjaars moeheid komt voor uit gebrek aan vita mine C. Er is nog iets, dat het vitamine C.- lekort in de hand werkt. Onlangs las ik in een blaadje, uitgegeven door Van Gelder (Papierfabriek), dat opgewarmd eten vrijwel geen vitamine C. bevat, omdat deze stof slecht bestand is tegen hitte en inwerking van de lucht. Welnu hoeveel continu-arbeiders krijgen re gelmatig opgewarmd eten opgediend. Dat zyn er vele. Over de bezwaren van opgewarmd eten een volgende keer, Jan. Ik hoop dat dit vitamine-praatje je niet te zwaar op je maag zal liggen. Ik ga naar moe der de vrouw. De mazzel". Tot zover de heer Slotemaker ditmaal. Is er ook literatuur over deze onder werpen? heeft men ons gevraagd. Niet direct over de ploegendienst, maar lite ratuur over de industrie-arbeider is er voldoende. We noemen dr. A. M. Kuy- laars S.J., „Werk en Leven" van de in dustriële loonarbeider als object van een sociale ondernemingspolitiek (Steufert Kroese, Leiden); dr. F. L. Polak „De wentelgang der wetenschap en de maatschappij van morgen" (idem); dr. J. Waterink „De mens in het bedrijf" (Zomers en Keuning, Wageningen); dr. F. J. C. J. Nuyens „.Gemeenschapsleer voor het bedrijfsleven". Het mag dan zware kost zijn. de ontwikkelde arbei- dej kan deze zeker, met vrucht, genie ten. Overigens komt een en ander nog wel ter sprake in citaten bij deze ar tikelen. Zoals de kleinekorrels in de zoutloods van de Mekog de gro te berg van vruchtbaarheid voor de landerijen' en tuinen betekent in uitstekende kunstmest, zo vormen de kleine din gen huiselijkheid, verzorgde maaltijd enz. de< grot vreugde van het gezin van de continu-arbeider, kleine bestanddelen vam een waardevol geheeU ren. Zij ontmaskeren een moordenaar en als beloning ontvangt Tommy een studiebeurs voor zijn gehele leven. Hierdoor kan hij naar zijn oude school terugkeren en Skippy behoeft hem niet meer te verlaten. Na deze film „Onschuldige jeugd", komt een spannende detectivestory „Het springwonder". Hierin maakt de toeschouwer een wilde jacht mee op een aantal juwelendieven. Veertien jaar moet je zijn om dit allemaal mee te maken. Alles wat met het Vreemdelingen legioen te maken heeft oefent op velen nog een grote aantrekkingskracht uit. Dit wetende zorgen de filmproducenten ervoor, dat er om de zoveel tijd een beeldverhaal over deze materie aan de markt komt- „Voorpost in Marokko" is de titel van de geschiedenis, die men nu heeft samengesteld. George Raft als kapitein der legionnairs speelt er de eerste viool in. Hij moet de dochter van een Arabisch stamhoofd veilig door de woestijn naar het huis van haar vader brengen. Tegelijkertijd moet hij echter zien uit te zoeken of de oude heer ten aanzien van Frankrijk iets kwaads in zijn schild voert. Dit laatste blijkt het geval te zijn, dus is het vechten gebla zen. Op zich zou zulks voor de kapitein r.og zo erg niet zijn daar is hij ten slotte voor maartussen hem en de dochter van zijn vijand is een tedere genegenheid ontstaan. Men voelt het wel: er rijzen tal van complicaties; het einde is in-droevig. De rolprent laat prachtige opnamen van paardrijden zien en hier en daar heeft regisseur Florey zijn best gedaan ons iets van de sfeer der woestijn te laten proeven. Achttien jarigen en ouderen kunnen terecht. De kunsthandel Heerkens Thijssen doet de laatste tijd weinig van zich horen, dit sluit evenwel met in, dat de kunstliefhebber haar moet afvoeren van zijn program. Want, in plaats van tentoonstellingen die een. af gerond oeuvre presenteren en die een bepaalde tijd lopen, herbergen de zalen thans een steeds wisselende collectie, die samengesteld is uit de voortbreng selen van de schilderkunst, desnoods vanaf de Primitieven. De attractie van deze wijze van pele mêle exposeren is het element van ver rassing dat er in schuilt. Een klein Litho-tje van Fantin Latour: een op de rug geziene zittende vrouw met de mo numentaliteit van een landschap; een. zee met baadsters van 'Jan Sluyters; een vertellinkje over een marktdag van de romanticus Verveer, overspoeld met prachtig gereefd licht: dat zijn zo de onverwachte attenties die men tegen komt op weg naar de achterzaal die ons vandaag bijzonder interesseert om de bezetting met 17de eeuwse meesters. Van een niet nader bepaalde Utrecht se meester zagen we een gaaf geschil derde leutige knaap met een open en prettig gezicht, spelende op de rommel pot, speelkaarten in de muts en met saucijzen behangen. In de voordracht: het neerzetten van het model en de observatie, zou men aan Hals willen denken, de penseelwering evenwel is een gans andere. Dan is er van een eveneens onbekende 16de eeuwer een eenvoudig ingedeeld portretje van een man in decoratief-rode mantel en een bontmuts op het hoofd. Vef'clor zijn het vooral -de schilders van de waterkant die excelleren. Een helder renaissance-landschap dat door het charmante koele blauw wordt be paald, is het vroegste. Jan Porcellis ontdekte de atmosfeer als bindend ele ment in dat spel van water en lucht; terwijl vóór hem de gebeurtenis de aan dacht opeiste en de golven louter als decoratie behandeld waren, acht hij de natuur het meest boeiend, en voert slechts omwille van de regie een paar scheepjes zeilend op. Water, land en lucht vormen daaromheen een eenheid in de subjectieve zegging van een poëet. Klaarder is Jan van Goyen met zijn heldere verven, zijn haast nonchalante horizon-afsluiting in zijn dunne geel bruine penseelstreek: dat kleine paneel tje doet de hele voornaamheid van zijn eeuw vermoeden. Hoe weinig er feitelijk en essentieel is gewijzigd tot aan de 19de eeuw, wordt geïllustreerd door een paarden- stuk. In het tijdvak zou men er Wou wermans verwachten. Chronologisch verdwaald, hangt er een doek van W. Verschuur dat bij veel andere meesters in deze zaal toch nog wel goed aan sluit. Het is gecomponeerd omwille van een hei-belicht wit paard, prachtig ge spannen van volume en lichtend als sa tijn. De liefhebber, die het officiële kunst bezit kent, zal een luchtig overzicht van de oude scholen in de hem beken de voorbeelden die hier worden ge toond, zeker appreciëren. L. T. Nuttige handwerken: Geëxamineerd en geslaagd 11 canaidaten, de dames: J. Benema, Heemstede; W. de Korte, Haar lem; E. Kok, Santpcprt; A. Kroon, Haarlem: F. Ran, Heemstede; T. Schef- fers,- Sassenheim; R. Sperwer, Heemste de; L. Schouten, Haarlem; T. Sterren burg. Zandvoort; L. Voogd, Eindhoven; H. Wassenaar, Noordwijk. Handenarbeid: Geëxamineerd en ge slaagd 14 eandidaten, de dames: T. Bil- stra, Haarl.meer; T. v. Ek, Heemstede; G. Groenendaal, Haarlem; G. deq Heij- er, Haarlem; A. Jordans, Haarlem; G. Lippe, Heemstede; L. Paulis, Haarlem; M. Maarse. Aalsmeer; A. v. Poelgeest, Zandvoort; W. Prins. IJmuiden: J. Ree kers, Haarlem: R. de Rocxk, Haarlem; L. Schouten, Haarlem; R. Terol, Haar lem. Voor de mondelinge en schriftelijke cui'sussen van de S.V.V., de Amsterdam- se Beurs Club, de Haagse Assurantie Club en de Vereniging van Personeel uit het Verzekeringsbedrijf zijn ge slaagd voor: Algemene opleiding. Assurantie We tenschap: Th. v. Haaster (Vogelenzang); A. F. Kiljan (Haarlem); W. v. Smaalen (Heemstede); M. Zonneheld (Sassen heim). Brandverzekering. Voortgezette op leiding: A. J. Bouwens (Haarlem); G. v. Zeggeren (Haarlem). Variaverzekering. J. F. Dienaar. N. A, v. d. Leeuw (beiden te Santpoort). Transportverzekering. A. F. M. van Mens (Castricum). Voor het examen Gemeente-Admi nistratie te Den Haag gehouden, zijn ge slaagd: de dames J. Böttger en P. A. Westerhuis er. de heren W. van Am- melrooij, J. W. Boss, M. E. Bouwmees ter, A. Brouwer, W. J. Hesp, J. Hoek stra, H. J. Justa, E. van Kleef, R. Th. Onderwijzer, F. Reijmerink en G. Schmidt, allen te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4