Vele levensmiddelen in te duur „kleedje 1 NEDERLANDSE BOERENDAG IN ONTARIO HANDGEMEEN DER ZIELZORGERS tf/00 Mensen op reis 1 Nederlandse verbruiker zou per jaar f 100 millioen kunnen bezuinigen E' Nieuwigheden in Valkenburgs imitatie-steenkolenmijnen DE WERELD VAN DEZE WEEK MEDEWERKING VAN DE HUISVROUW ECHTER VOORAF NOODZAKELIJK ?i Een kip is niet zo duur als een koe m Ook vaklieden zijn vol lof FESTIVAL-AGENDA ZATERDAG 30 JUNI 1951 PXGINA 5 9f Millioenen guldens naar de vaalt Kippenbouillonsoep, shag en havermout Enorme besparingen zijn gemakkelijk mogelijk Een aangename en leerzame bijeenkomst voor tweehonderdtachtig emigranten STICHTING EX-POLITIEKE DELINQUENTEN GEDAGVAARD Kort geding voor rechtbank te Amsterdam Medisch standpunt De stop bij Lobith MINISTER IN CASSATIE OPBRENGST VAN ACCIJNZEN IN MEI SCHERP GESTEGEN KATH. KOLENHANDELAREN EREN HUN PATROON Symphonie-orkesten bij Federatie van Kunstenaars U blijft monter en fris wanneer u geniet van de defe**' (Van een bijzondere medewerker) Wy willen heus wel een toontje lager zingen met de dure verpakkingen. Heel erg graag zelfs! Als het alleen van ons afhangt, gaan wij morgen aan de dag nog bevorderen dat de huisvrouw veel minder behoeft uit te geven aan allerlei veel te dure wikkels, doosjes en flesjes welke immers toch in de vuilnisbak terecht komen. Aldus vrklaarden ons enkele fabrikanten bij wie wij informeerden of de huisvrouw enig voordeel zou kunnen hebben bij een versobering van het ver pakkingsmateriaal. En wat dat beoogde voordeel voor de huisvrouw betreft, daaromtrent was men van mening dat dit in bepaalde en heus niet zeldzame gevallen belangrijk zal kunnen zijn. Want wat er de laatste jaren voor veel te kostbare verpakking door het publiek wordt betaald, is werkelijk héél erg geworden. .,WU willen er graag een stukje zuivere luxe afdoen. Waarom niet?", zo was de algemene opvatting. Maar tot nu toe bleek het kopend publiek een besliste voorkeur te hebben voor het artikel met het spectaculaire wikkel, ook al kan dit tenslotte geen andere bestemming hebben dan de vuilnisbak. Daar is men het in industriële kring wel zonder enige aarzeling over eins dat b.v. vele levensmiddelen, zonder ook maar in het minst aan eigenlijke waarden in te boeten, vrij aanzienlijk in prijs omlaag zouden kunnen indien zij gebracht zouden worden in een enigs zins versoberde verpakking. Want dat fraai uitgevoerde wikkeltje, dat blikken busje, dat zakje van rubber film, dat cartonnen doosje vormden voor de oorlog toen ons land behoorde tot de z.g. goedkope landen wel een zeer bescheiden kosten-onderdeel van het ge heel, doch in het (na-oorlogse Nederland beslist niet meer. Onder invloed van allerlei omstandigheden en niet in het minst door het feit dat Nederland arm is geworden, is de prijs van vele verpak kingsmaterialen successievelijk zo hoog geworden dat de verpakkingen in veel sterkere mate dan voor de oorlog, een rol zijn gaan spelen in de consumenten prijs van het product. Dit klemt te meer indien de Nederlandse koper wenst vast te houden aan de verpakkingsvormen van „dé goeie oude tijd". De industrie en de huisvrouw geven er thans zoveel geld voor uit dat men zich moet gaan afvragen of het in beider belang niet veel beter zou zijn om daar in juist eens wat te gaan versoberen. Enorme bedragen zijn de laatste jaren gemoeid met de verpakkingskosten die globaal 15 tot 30% uitmaken van de te betalen consumentenprijs. Men heeft er eenvoudig geen idee van maar wie de cijfers hoort, schrikt van deze vorm van luxe welke volkomen overbodig is, welke kapitalen kost en welke de huis vrouw slechts een denkbeeldig voordeel brengt, want tenslotte is de meeste ver pakking bestemd voor het vuilnisvat! Wie op dit terrein aan het rekenen gaat, komt tot verbazingwekkende cij fers en uit die cijfers blijkt dan dat de Nederlandse consument toch wet wat al Advertentie Een ander voorbeeld: de huisvrouw heeft graag specerijen in blik: peper, nootmuskaat. Weet men wel dat blik verpakking voor die artikelen 50% van de consumenten-prijs uitmaakt? Specerijen in carton-verpakking zou den circa 30% goedkoper zijn dan wat men thans voor dezelfde hoeveelheden in blik- moet betalen. In Duitsland kent men eenvoudig voor specerijen geen blikverpakking omdat men daar de doelmatigheid en het voordeel van car ton-verpakking algemeen heeft geaccep teerd. Ook ten aanzien van andere arti kelen leven wij in Nederland wel een beetje te ver boven onze stand. De laatste jaren is verpakte kippen bouillonsoep een zeer gewild artikel geworden. Dat komt omdat de bekende fabrieken in dit artikel uitstekende kwaliteit leveren. De verpakking in het blinkende, doch zeer dure tin-plate maakt het artikel echter duurder dan nodig is. Een zakje kippenbouillonsoep (voor vier borden) kost f 0.45: het zakje van tin-plate dat, na gebruik van de inhoud, in het vuilnisvat gedeponeerd wordt, kost ruim f0.12. Ook langs deze weg gaan enorme kapitalen nodeloos verloren; kippenbouillon-soep in cello Dhaan is even doelmatig en veel goed koper. Deze dure luxe verpakking is de Nederlandse fabrikanten echter op gedrongen door de kippenbouillonsoep uit het buitenland. Het publiek vond de buitenlandse pakjes van tin-plate zó mooi. dat de binnenlandse industrie noodgedwongen de cellophaan-verpak- king moest veranderen in de dure tin-plate-verpakking. Ongeveer eenzelfde gang van zaken heeft zich voorgedaan bij de verpakking van shag. Toen de Belgische shag op de Nederlandse markt kwam in de luxe zilver-verpakking, waren Nederlandse kervers wel verplicht dezelfde dure verpakking te gaan voeren. Dat bracht een enorme kostenverhoging mede, welke natuurlijk afgewenteld werd op de verbruiker. Zo zou men nog voor tientallen ar tikelen kunnen doorgaan. Wij volstaan met nog één voorbeeld; havermout. De cartonnen doos, waarin 500 gram ha vermout wordt gebracht, kost minstens f 0.12. Dezelfde hoeveelheid, verpakt in een stevige papieren zak, zou circa 0.10 goedkoper uitvallen. Het is volkomen duidelijk dat men in ons layid tè lichtzinnig omspringt met de waarden, welke in tè luxe verpak kingen geïnvesteerd en verloren gaan. Volgens een voorzichtige schatting zou teder gezin in Nederland per week f 1.kunnen besparen, indien de huis vrouw. daar waar nuttig en mogelijk, de meer eenvoudige verpakking zou prefereren boven de luxe verpakking. Per jaar zou daardoor de nuttige koop kracht stijgen met niet minder dan circa 100 millioen gulden. Ook de bespa ring op de deviezen zou niet zonder be tekenis zijn. Het behoeft geen betoog, dat de in dustrie van voedingsmiddelen een ver sobering in de verpakking voorstaat. Pogingen in die richting hebben echter duidelijk gemaakt, dal de meeste ver bruikers nog steeds een besliste voor keur hebben voor het spectaculaire wikkel, hoewel de prijs van het con sumptie-artikel daardoor nodeloos duurder uitvalt. Men staat op het standpunt dat de verbruiker in deze voortdurend voorgelicht moet worden, opdat men geleidelijk aan zal kunnen overschakelen naar een eenvoudiger niveau van verpakkingen, waarin een werkelijk voordeel voor de consument gelegen is. Te Vence in de heu veis bij Cannes is dezer dagen de door de 81-jarige kunste naar Henri Matisse ontworpen kapel voor de zusters Do minicanessen inge wijd. Zowel in Frankrijk als in het buitenland trekt deze kapel door haar bijzondere ar chitectuur grote aandacht. Matisse, die in Vence woon achtig is, werd in de oorlog door de zusters Dominica nessen verpleegd tijdens een zware ziek te. Hij deed toen de gelofte een ka pel voor de zusters te bouwen indien hij zou genezen. Matisse genas en na de oorlog kwam hij zijn gelofte na. Zo als op de foto te zien is, heeft de ka pel zeer hoge smal le ramen, waarin fel gekleurd glas is aangebracht. Matis se ontwierp voor de kapel enkele wand schilderingen. o.a. een meters-hoge fi guur van de H. Do- minicus. te zorgeloos de weg is opgegaan van nodeloze verspilling. Het is natuurlijk niet doenlijk om van de duizenden con sumptie-artikelen welke worden aange boden, precies de verpakkingskosten vast te stellen en aan de hand daarvan aan te tonen welke enorme kapitalen volkomen overbodig, op de vaalt te rechtkomen, Om het probleem te onder kennen is deze volledigheid ook niet nodig; daarvoor kan men volstaan met enkele uitgewerkte voorbeelden. Nemen wij b.v. de consumptie-artikelen onder de loupe welke doorgaans in blikver pakking worden aangeboden. Voor som mige artikelen van die groep is blikver pakking noodzakelijk, helaas wel, want blikverpakking is een zeer dure verpak king. Het blik van b.v. de bekende bus groenten kost maar eventjes f 0.18; als de huisvrouw de bus geledigd heeft de poneert zij dus f 0.18 in de vuilnisem mer. Als men nu weet dat per jaar 40 millioen blikken bus-groenten in con sumptie komen dan betekent dat een hoeveelheid weggeworpen blik ter waarde van ruim f 7.000.000.Zoals gezegd: deze verspilling is helaas onver mijdelijk; groenten kunnen practisch niet anders geconserveerd worden dan in blik. Maar in hoevele gevallen zou blik vervangen kunnen worden door een even doelmatige doch veel goedkopere verpakking? Jarenlang is b.v. het artikel appelmoes in dezelfde dure blikken van f 0.18 op de markt gebracht terwijl voor dit artikel de veel goedkopere glasver pakking zeker zo doelmatig is. De totale verkoop van appelmoes in blik kan voor het binnenland gesteld worden' op circa 7 millioen blikken per jaar. Indien deze 7 millioen eenheden in glas gebracht zijn. dan was daaruit een be sparing per jaar te voorschijn gekomen van niet minder dan f700.000. (Speciale correspondentie) „En dat gaat naar Den Bosch toeHoe leutig en blij klonk dit bekend en overigens bij deze gelegenheid weinig passend vaderlandse wijsje op de Neder landse Boerendag in Guelph bij Ontario, toen tweehonderdtachtig Nederlandse Canadezen, alle werkzaam in de landbouw, elkaar ontmoetten op een snikhete dag in Juni. De deelnemers waren voor een groot deel meer dan tweehonderd mijl van Guelph vandaar gekomen om deze Dutch Farmers' Day, een trefpunt van de emigranten, bij te wonen. En hoe ontroerend klonk daarna in de reus achtige dining-hall, een girote kerk gelijk, het aloude en de emigranten zo dier bare Wilhelmus. Zij allen waren zeer onder de indruk wie hier niet bij geweest is kan zich dit moeilijk voorstellen. mannen bezochten o.a. de afdeling land" bouwwerktuigen, waar het nieywste mo del compicker, een machine die maïs kolven oogst en waarvoor slechts één man nodig is, stond opgesteld en waar ook nieuwe modellen in ploegen en zaaimachines aanwezig waren. Daarna werd in een show de trots van de Ca nadese boer aan paarden, koeien, var kens en schapen getoond. Een interes sante uiteenzetting over de kaasberei ding, een rondgang door de koelhuizen en de bezichtiging van een Canadees selectiebedrijf, vormden de hoogtepun ten voor de mannelijke deelnemers. Deze boerendag was georganiseerd door Nederlanders, werkzaam aan de Ontaro Agricultural College en samen werking met leden van de Nederlandse ambassade in Ottawa en de staf van de Ontario Agricultural College (O.A.C.) te Guelph. Hij is een groot succes gewor den. De aanwezigheid van de Neder landse ambassadeur, de heer A. Lovink, en leden van de Nederlandse ambassade, dioeg zeer tot het welslagen er van bij. Deze Dutchday was een verlengstuk van de Farm en Homeweek, die dit College telkenjare organiseert en die door alle Canadese landbouwers, vele met hun vrouwen, uit de, Zuid-Oosthoek bezocht wordt. De emigranten hebben een zeer aan gename en leerzame dag gehad. Oude bekenden vonden elkaar, naaste buren in Nederland, nu honderden mijlen van elkaar, haalden oude reisherinne ringen op; ervaringen werden uitge wisseld over geluk en tegenslag in Canada. Nieuwe kennismakingen wer den aangeknoopt en al spoedig heerste er op het College een gezellige Hol landse sfeer. De ambassadeur heeft een boeiende toespraak gehouden. Hij heeft gewezen op de verbondenheid met het oude moederland, die de emi granten, in weerwil van het feit, dat zij zich volledig moeten aanpassen, moet bezielen. Hq beklemtoonde de noodzaak van hulp en kameraadschap en spoorde allen aan hard te werken, opdat de Canadezen de Nederlandse emgiranten blijven zien als stoere ke rels en graag geziene gasten. Tenslotte spoorde hij allen aan op deze dag hun kennis te vergroten. Hiervoor was gelegenheid te over. De Veel belangstelling bestond er voor de moderne kippenfarm. Dit kleinvee is vaak een van de hoekstenen, waarop de Nederlandse emigrant zijn eigen bedrijf opbouwt. De opmerking die een van de aanwezigen maakte, moge tekenend zijn voor de economische toestand van een adspirant Nederlandse boer in Canada: .Een kip is niet zo duur als een koe". Bijverdiensten van de kippen- en var kenshouderij stellen de boer in staat de duurdere stukken materiaal, als paar den, koeien of tractors te kopen. Onder de talrijke aanwezigen viel op het groot aantal geestelijken en domi nees. Zij zijn een grote steun voor de emigranten en hun werk is zeer veel omvattend. De Canadese immigratie-autoriteiten hadden voor deze dag hun volle mede werking verleend. Hun aanwezigheid was niet alleen van voordeel voor de Nederlanders, maar ook voor hen zelf, immers ze zagen een bijeenkomst met een Nederland karakter, dat in Canada zo hoog staat aangeschreven. De Neder landse emigranten hopen van harte dat deze Dutch Farmers' Day tot een tra ditie wordt. Ex-politieke delinquenten hebben na de opheffing van de „Stichting Politieke Delinquenten" een nieuwe stichting ter verzorging van deze groep opgericht en die de naam gegeven; „Stichting Comité 1945-1950". Daartegen heeft de uit het verzet voortgekomen .Stichting 1940- 1945", die de verzorging op zich heeft genomen van slachtoffers van het ver zet. protest aangetekend. Zij heeft de Stichting der ex-politiekè delinquenten laten dagvaarden. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne. diende dit kort geding, waarbij de „Stichting 40-45" als eisende partij de president verzocht de „Stichting Comité 45-50" als gedaagde op te dragen de naar haar mening verwarring wekkende naam te wijzigen. In dit geding zal Vrijdag 6 Juli a.s. uitspraak worden gedaan. Prins Bernhard heeft op paleis Soest- dijk de Militaire Willemsorde 4e klasse Uitgereikt aan de reserve-kolonel vlie ger-waarnemer XX I* Asjes. Een overzichtsfoto van de deelnemers aan de Nederlandse Boerendag in Guelph bij Ontario. en nar uit de stad van Erasmus, dezelfde die het zakboekje voor ge leerde mensen schreef, zeide eens: „Ook de priester-huis- dokter ware een grote aan winst voor een vernieuwde maatschappij". Het is merk waardig, dat een modern ddnkende mens, al versteekt hij zijn mening onder een naamloze narrenkap, zo re gelrecht terugvalt op de maatschappelijke orde der oudste en primitieve volke ren. Over twee weken zult U in deze rubriek een soort priester-dokter ontmoeten in een kort vertoog over Chris tian Science, en U zult het dan met mij ééns zijn, dat een dergel ij ke priester dokter onaanvaardbaar is. De combinatie priester-medicus is in onze tijd vrijwel on denkbaar; de bestaande uit zonderingen in enkele missie gebieden en een groot man als Albert Schweitzer (zen deling-arts) zijn de uitzonde ringen die deze regel beves tigen. Mijns inziens moet ech. ter een oplossing worden ge vonden voor de schijnbare tegenstrijdigheid in de ziel kundige behandeling, die enerzijds door de geestelijke, anderzijds door de psychiater wordt toegepast. Het doel van beiden is n.l. het zelfde: de zielevrede zij het bij de een als hoofddoel, bij de an der als daaraan verbonden nevendoel. Over de zielevre de schreef de Amerikaanse radiopriester Mgr. dr. Fulton J. Sheen een boek, waarin het probleem priester-dokter aan de orde komt. Hij noem de de priester een vertegen woordiger van de morele or de. de psychiater een verte genwoordiger van de emotio nele orde. Daar staan ze; naast elkaar; in de practijk staan ze veelal tégenover elkaar en dreigen, bij wijze van spreken, handgemeen te worden. De priester verwijt de psychiater, dat zijn be handeling te weinig rekening houdt met de hogere zede lijke waarden, adviezen geeft in strijd met de moraal, en het geweten der patiënten afstompt; de psychiater op zijn beurt werpt de priester voor de voeten, dat hij zijn biechteling troost met „lap middeltjes", dat hij hem van de wal in de sloot helpt, om dat hij de menselijke verlan gens niet begrijpt en zieke lijke toestanden niet tijdig herkent. Een samenwerking in het belang van de hulpe loos aan zichzelf overgele verde zwakke mens wordt op deze wijze onmogelijk. Sheen schrijft, dat het schuldgevoel wegens niet erkende zonden de oorzaak is van vele storingen in het zieleleven van de hedendaag se mens. De waarheid van deze stelling wordt o.a. be vestigd door de katholieke Zwitserse psychiater Mae- dei\ die haar vijfentwintig jaar geleden al onder woor den bracht. Regelmatige biecht voorkomt, dat de zondenschuld wordt verdrongen, dat onze gewetens angsten de wijk ne men naar het onder bewustzijn en zich later uiten in neer slachtigheid, dwang handelingen en angsttoestanden. Tho mas van Aquino verkondigde reeds omstreeks 1270, dat iedere gedachte, die de geest kwelt, dit te meer doet naar mate ze wordt verdrongen. De mens, die zijn geweten lam legt en zijn ongebrei deld instinct volgt, wordt tenslotte slaaf van de zon den. Het verleidelijke mis bruik van de instincten moet worden bedwongen, niet verdrongen (zoals de gelo vige geneigd is te doen). Dit is een actieve overgave, een steeds weer overwinnen van ons tot het boze nei gende i k, hetgeen, uiteinde lijk tot het geluk voert. Er zijn vele andere oorzaken voor onaange name geestelijke conflicten dan alleen he; zondebesef, waar de priesterlijke leids man weinig of niets aan kan veranderen en die slechts door de psychiater kunnen worden verholpen; boven dien is een betrouwbaar psy chiater, bij voorkeur een katholieke psychiater, de aangewezen persoon om de diep afgegleden zonden schuld uit 't onderbewustzijn op te delven, omdat anders de ontplooiing van de pfer- soonlijkheid definitief ge stoord blijft. Indien d e priester zó goed psychiatrisch en dieptepsychologisch is georiënteerd, dat hij althans een psychisch ge stoorde biechteling op tijd kan verwijzen naar een psychiater, die een juist en gevoelig in zicht heeft in de mo rele o rdg, dan worden de verschillend gespecialiseerde zielzorgers inderdaad „hand gemeen", maar dan in deze gunstige betekenis, dat ze elkaar de hand reiken op het „slagveld" van de biech teling-patiënt, en alleen dan zijn de ideale voorwaarden aanwezig voor een spoedig en zo volmaakt mogelijk herstel van de zielevrede. De taak van de psychiater zal dan zijn: begrijpen en leiden, oplossen van de kwellende symptomen en prikkelen tot een volledig leven, hetgeen ook inhoudt de grondlegging en stimule ring van een juiste ge we tensfunctie. 1. M, De minister van Verkeer en Water staat, van mening, dat orde in de Rijn vaart onontbeerlijk te achten is, zal bij de Hoge Raad in cassatie gaan van het arrest van het Gerechtshof te 's-Gra- venhage, waarbij de ministeriële be schikkingen, waarop weigering tot in- en uitklaring bij Lobith werd geba seerd, door het Hof onverbindend wor den verklaard. (Van onze correspondent) Tot de meest interessante beziens waardigheden van Valkenburg behoort ongetwijfeld de imitatie-steenkolenmijn in de Daelhemerberg. Hier vindt men, verborgen in de uit mergel gehouwen ruimtende meest markante werkpun ten bijeen uit het ondergrondse mijnbe drijf. Gedurende de voorbije winter en lente is dit Mijnmuseum opnieuw uit gebreid. Wederom zullen de toeristen verschillende nieuwigheden kunnen be wonderen, zoals een moderne galerij met kolenposten, een moderne schut- gootinstallatie, een in mergel uitgehou wen doorsnede van een mijn, het pro ductieschema van het zo merkwaardige kolenveredelingsbedrijf der Staatsmij nen, het Stikstofbindingsbedrijf, welks handelsproducten in een aparte zaal staan tentoongesteld. Sinds tientallen jaren bestaat practisch geen gelegenheid meer tot ondergronds bezoek aan onze Limburgse mijnen. Er is ook geen bedrijf, waar dit bezoek, in dien het werd toegestaan tot zoveel stoornis en tijdverlies zou leiden. Toen dan ook een ondernemend particulier in 1917 beslooi een imitatie-mijn aan te leggen, hebben de mijnóirecties deze ge legenheid gretig aangegrepen om de sympathieke belangstelling voor de met de sluier van geheimzinnigheid omhul de mijnindustrie, zoveel mogelijk te be vredigen. Aanvankelijk de Domaniale Mijn en later de Staatsmijnen, hebben gedaan wat zij konden, om door het be schikbaarstellen van materialen de imi tatie-mijn te maken tot een zo getrouw mogelijke nabootsing van de „echte mijn. Zoals zij nu is aangelegd, bevredigt zij niet alleen de mensen van het vak duizend mijnwerkers bezoeken jaar lijks deze surrogaat-mijn en zijn steeds vol lof maar ook de „leken", de tienduizenden toeristen, die tijdens het verblijf te Valkenburg terecht menen deze imitatie-mijn niet te mogen „missen". Jaarlijks bezoeken ruim 30.000 toeristen de mijn. Sinds haar oprichting in 1917 heeft zij al meer dan 1.000.000 bezoekers getrokken. Niet alleen als imitatie-mijn is de Daelhemergroeve aantrekkelijk, maar ook als grot. Want zij toont allerlei spo ren van de hoge ouderdom van de Lim burgse bodem. Verschillende geologische Het ministerie van Financiën merkt bij de stand der Rijksmiddelen over Mei 1951 o m. op, dat voor de gezamen lijke kohierbelastingen opnieuw een lager bedrag aan aanslagen werd opge legd dan in de vorige maand. Inclusief opce ten en vermenigvul digingsfactor voor de gemeentefonds belastingen beliep het ten kohiere ge brachte bedrag slechts f 50.4 min-, te. genover i 59-8 min. in de voorgaande maand. De daling van het maandelijks opgelegde bedrag sinds Februari j.l. hangt o.m. samen met het geleidelijk aflopen van de voorlopige aanslagrege ling inkomsten- en vermogensbelasting 1950 en vennootschapsbelasting boek jaar 1949. De ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen beliepen in de maand Mei f 180.5 min-, tegenover in Maart en April j.l. respectievelijk f 177 en f 174.5. Daar slechts voor een bedrag van f 50-4 min. aan aanslagen werd opgelegd, daalde het nog in te vorderen bedrag evenals in de voorgaande maand vrij aanzienlijk en wel met f 130.1 min. tot f 1-127.4 min. De niet-kohierbelastingen leverden in de maand Mei f 329.1 min. op, tegenover f 319.5 min. in de voorgaande maand. Aan loonbelasting werd in Mei, onder invloed van de jongste tariefsverlaging, een betrekkelijk gering bedrag ontvan gen, n.l. f 55.1 min. Relatief hoog was het bedrag aan bieraccijns, dat in Mei werd geïnd, n-1. f 2-3 min.; blijkbaar is de normale sei zoensstijging dit jaar iets eerder inge zet dan in 1950, toen de maand Mei f 1.3 min. had opgeleverd. De ontvang sten uit hoofde van de accijns op sui ker stegen na de lage opbrengsten in Maart en April j.l. vry scherp tot f 10-1 min. in de afgelopen maand. De op brengsten van de accijns op tabak en op gedistilleerd handhaafden zich met f 24.7 en f 8.5 min. ongeveer op het ni veau van de voorgaande maand. De rechten van successie, welke tot dusverre in elke maand van 1951 op vallend hoge bedragen van ongeveer f 8.5 min. hadden opgebracht, leverden in de afgelopen maand een opbrengst van f 6.8 min. In de maand Mei nam het bruto- kohierbedrag van de beide buitenge wone heffingen toe met f 7.1 min. en bereikte daarmede een totaal van f 3.554 min. Hiervan heeft f 2.466.3 min. betrekking op de vermogenaanwasbe- lasting en f 1.087.7 min. op de vermo gensheffing ineens. Doordat de terug gaven in de afgelopen maand stegen tot ca. f 438 min., vorderde het netto- kohierbedrag met f 1 min. tot f 3.116 min. De ontvangsten uit hoofde van de buitengewone heffingen, welke in de afgelopen maand f 7.9 min. beliepen, lagen op een enigszins hoger niveau dan in de voorgaande maanden van dit jaar. Doordat de parochie Overloon als enige in Nederland de H. Theobaldus tot patroon heeft, is haar een groot voor recht ten deel gevallen. De R.K. Bond van Kolenhandelaren in Nederland, die dezelfde Heilige tot patroon heeft, had het plan om in een kerk, bij voorkeur met deze patroon, een altaar op te rich ten. Thans is in overleg met de pastoor van Overloon besloten dit altaar te plaatsen in de nieuwe kerk. die de hui dige noodkerk zal gaan vervangen. Te vens besloten de R.K. kolenhandelaren op hun jaarvergadering te Valkenburg een jaarlijkse tocht naar Overloon te organiseren met een H. Mis in de paro chiekerk op het feest van St. Theobal dus. bijzonderheden, ook voor de leek zeer aantrekkelijk, worden door deskundige gidsen verklaard (oud-mijnwerkers, die eveneens toelichting verstrekken in de imitatie-kolenmijn) Bovendien is de Daelhemergroeve, meer nog dan andere Valkenburgse grotten, interessant om haar „ondergrondse" flora en fauna. Tenslotte hebben verschillende Lim burgse en Brabantse kunstenaars samen gewerkt om op de mergelwanden de schoonste episoden uit de Valkenburgse geschiedenis in beeld te brengen. De kunstschilder Hartigh. inmiddels overle den, schiep zelfs een voortreffelijk mau soleum, waarin hij de Limburgse groten uit de culturele, sociale en wetenschap pelijke wereld vereeuwigde Wat de bekende folklorist J. v. Ven heeft geschreven in Schoon Neder land bleef actueel: „Wat thans te zien is in het inwendige van de Daelhemer groeve maakt een tocht naar Valken- ourg reeds lonend." Het Verbond van Verenigingen van le den der Nederlandse Symphonie-orkes ten heeft besloten toe te treden tot de Nederlandse federatie van beroepsvere nigingen van kunstenaars zo deel deze ons mede. Bij het orkestenverbond zijn aangesloten de orkesten van Gronin gen. Maastricht, Arnhem. Utrecht. Rot terdam. Haariem en de Nederlandse Opera. Zondag 1 Juli AMSTERDAM Stadsschouwburg: 8 u. Soirée Fran chise v. Ned. Opera. Carré: 8 u. Leer om Leer v. Ned. Co- medie. Tuschinski: Met eervol ontslag. Alhambra: God heeft de mensen no dig. 's-GRAVENHAGE Metropole Tuschinski: Met eervol ont slag. Maandag 2 Juli AMSTERDAM Stadsschouwburg: 8.15 u. Hima Kesar- codi, klass. Hindoedansen. Carré: 8 u. Leer om Leer v. Ned. Co- medie. I.C.C.: 8.30 u. Marius Flothuis over Monteverdi. Tuschinski: Met eervol ontslag. Alhambra: God heeft de mensen nodig. BLOEMENDAAL Openluchttheater: 8.30 u. Young Vic: The night of the burning pestle. HAARLEM Oude St. Bavo: 8 u. Orgelconcert improvisaties. •s-GRAVENHAGE Metropole Tuschinski: Met eervol ont slag. Advertentie De trein naar Alkmaar schuift weg en de rolronde juffrouw uit Heiloo laat een diepe zucht schie ten. „Ik ben altijd weer blij als ik levend uit Amsterdam kom", zegt zij en neemt een pepermuntje om de goeie afloop te vieren. „Tja, ik begrijp nooit, dat er niet veel méér ongelukken gebeuren in zo'n stad. Als ik dat zo eens aankijk, je zou zwéren, dat er tien dooien per dag in zitten", bekent een meneer ~uif Wor merpeer, „ik fiets altijd, maar mij niet gezien in Mokum". „Een kwestie van wennen", vindt een jongeman met een bril en banaan- gele schoenen, „ik jakker de hele dag met een auto door de stad, heel ge woon". „Daar heb je het nou! Jakkeren, met een auto! Dat zijn de kr.van 'de straat! Die maken de brokken en de lijken", valt de Fiets uit Wormerveer uit. „Tuttut, die fietsers zijn me ook nog al lekker", smaalt juffrouw Heiloo, „die r-tdingen staan een voetganger ook altijd naar het leven". De verkeersconversatie wordt pittig. Een heer in plusfour blijkt de verde diger van de bromfietsers te zijn. Een jonge vrouw heeft altijd de fouten van iedereen gezien vanaf de duo van een zware motor. „Dat zijn helemaal moordenaars", beweert juffrouw Heiloo. Het dispuut wordt bloedwarm en de meneer met zwarte nagelranden, die tot nog toe alleen maar geluisterd heeft, begint te sussen: „Hoor nou us. Wie ut is, is ut, weg- piraten zijne ut allemaal. Of je nou fietst of bromt of knalpottert, loopt of in een slee zit, ze benne allemaal hard- stikke fout. Niemand, die zich an de verkeersregels houdt. De een loopt te maffe en een ander heeft haast, dur is maar één manier, dat ze ut lere: allemaal zonder uitzondering één keer een flink verkeersongelukkie en twee weken naar het ziekenhuis. Dan kijken ze voortaan wel uit". „Ik laat me hangen, als u geen auto rijdt", zegt Wormerveer dan na zijn eerste verbazing. „Ik auto? Wasutmaarwaar!", lacht de zware-nagel man, „ik ben trambe stuurder". Het voorstel van Malik om de oorlog in Korea te beëindigen. heeft deze week alle aan dacht getrokken. En dat is geen wonder. De hele wereld blijkt nu plotseling van ■HIM mening, dat die strijd, die al zo veel offers aan bloed en goed heeft gekost, zo spoedig mogelijk tot een einde moet komen. De staatslieden en de gene- rèals, de radiosprekers en andere makers van de openbare mening moeten met deze nu alles-over- heersende gedachte reke ning houden en het is niet goed te zien hoe men die oorlog nu nog lang zou kunnen gaande houden. Natuurlijk proberen beide partijen zo goed mogelijk hun gezicht te redden. Zo wel de Amerikanen als de Russen zeggen, dat het gestelde doel werd be reikt, dat de agressie werd afgeslagen en dat de 38ste breedtegraad, waar het onzalige spel be gon, ook een geschikt punt is om het drama te beëindigen. Het is nu maar te hopen, dat men zo spoedig mogelijk tot over eenstemming komt over een wapenstilstand. Van het oorlogsterrein wordt al minder actie gemeld; naar het schijnt heeft het gevoel, dat de vrede zo dichtbij is gekomen, de vechtlust reeds danig af gekoeld. Het gevaar voor een derde wereldoorlog is in de loop van de oorlog in Korea her haaldelijk zeer dreigend geweest. Zó acuut werd dit gevaar geacht, dat velen thans tot de con clusie komen: als de derde wereldoorlog had moe ten uitbreken, dan was er alle aanleiding geweest om n u. tijdens dit Kore aanse conflict, uit te bar sten. Dat die uitbarsting tenslotte niet is gekomen en dat er 'n soort machts evenwicht tussen Oost en West blijkt te bestaan, is voor deze optimisten een aanwijzing, dat die nieu we wereldoorlog nu wel helemaal niet meer ko men zal. Het schijnt in derdaad. dat men voor de consequenties van het ge bruiken van atoomwape nen en voor het recht streeks in de oorlog bren gen van China en Rusland is teruggeschrokken. Wel iswaar wordt met -het uitbreken van de vrede" een economische crisis verwacht, die zich o.a. zou demonstreren in een cata strofale daling van de prijzen, maar dit perspec tief heeft voor de over grote meerderheid der be volking in elk geval min der afschrikwekkende as pecten. dan een nieuwe wereldoorlog met atoom wapenen, die men zich in derdaad niet verschrikke lijk genoeg kan voorstel len. Toch is er aïlerwege grote belangstelling voor nieuwe ontdekkingen op het gebied der atoom energie. De befaamde professor Richter, die in Argentinië zijn opzienbarende ont dekkingen alvast door gro te woorden laat vooraf gaan, verklaarde dezer dagen, dat de wereld spoedig versteld zou staan van de dingen, die hij zou laten zien. Vooral de atoomspecialisten in de Verenigde Staten zouden een verrassing beleven. Hij zou namelijk aan tonen. dat alles wat men in Amerika op het gebied van de atoomsplitsing, ten koste van vele milliarden dollars had bereikt, waar deloos zou zijn. Hoewel kort geleden de indruk werd gewekt, dat profes sor Richter niet veel meer dan een charlatan zou zijn. is men de laatste tijd schijnbaar geneigd hem ernstig» te nemen. Of dit gerechtvaardigd is. moet nog blijken zodra hij zijn atoomgeheim openbaart. Natuurlijk wordt door dit alles de nieuwsgierigheid gewekt, zoals ook het be richt. dat één van de zo geheimzinnig verdwenen Britse diplomaten. Mac- Lean, naar officieel wordt meegedeeld, ingewijd was in allerlei atoomgeheimen, in niet geringe mate tot de fantasie spreekt. Inmiddels vreest men, dat er in'Perzië een nieu we vuurhaard bezig is te ontbranden, zelfs nog vóór de oorlogs brand in Ko rea is ge blust. Maar de pogingen om een minnelijke schik king te bereiken, waaraan ook de Verenigde Staten hun medewerking geven, worden nog geenszins op gegeven. De hoop schijnt daarom niet geheel onge rechtvaardigd, dat een op lossing alsnog zal worden verkregen, waarbij het echter wel onvermijdelijk zal blijken, dat Engeland een veer zal moeten laten. Als het op machtspolitiek aankomt is de kracht van het Britse imperium wel zeer geslonken. Maar de wetenschappelijke en technische bekwaamheden waarover Engeland be schikt, kunnen moeilijk worden gemist. En dat is de laatste troef, die Brit- tsnnië in het conflict met Perzië heeft overgehou den naar het schijnt. De lachende derde is Egypte. Misschien is er een zekere symboliek te zien in het optreden van koning Fa- roek van Egypte, die zich op huwelijksreis bevindt in Italië en in een restau rant in Napels Italiaanse liedjes heeft gezongen. Het publiek applaudis seerde en koningin Narri- man zat glimlachend aan de zijde van haar gemaal. Voorwaar een beeld dat opwekkender aandoet dan alles wat ons in de laatste tijd in de interna tionale politiek voor ogen werd gevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5