Min. Lieftinck verdedigt in Tweede Kaï zijn belastingontwerpen Enkele symptomen wijzen op een lichte verbetering jiU hefDagkoek EtMR Amerika's nationale feestdag PAS OP, dat je NIET MI SSL A A T TEKEN wedstrijd Gevechten stalen kledint m Paniek Gelukwensen uit alle delen der wereld ÏVOROL geelt helder witte tanden! „LUXOR" werpmolens de BESTE No. 34 DomU, DAG 30 JUNI 1951 PAGINA „Hoofdofficieren kunnen best met de trein reizen" De budgetaire toestand Bezuinigingen De ontwerpen zelf De motorrytuigenbelasting De vermogensbelasting Mededelingen uit besloten vergadering van de S.E.R. - <ie vherie rttLe. ollfa n/fc SU Liturgische weekkalender Landelijk soc. charitatief centrum naar Den Bosch De verjaardag van Prins Bernhard Clandestiene goudhandel berecht (Vergadering van Vrijdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst.) Voortgezet worden de beraadslagingen over de belastingsontwerpen. De minister van financiën, PROF. MR. LIEFTINCK kiest als uitgangspunt van zijn antwoordrede de noodzaak van 1500 millioen, uitgaven voor de defensie en de noodzaak om het staatsbudget en d<- betalingsbalans sluitend te maken. De oorlog in Korea had grote invloed op onze invoer, op onze ruilvoet en op de defensie-uitgaven. Wat het eerste punt aangaat, onmid- deilijk na net uitbreken van de strijd, deed zich een sterke invoerdrang gelden. In Zwitserland begon deze drang reeds twee maanden eerder. Aangaande de verslechtering kan ge steld worden, dat, als de prijsverhou ding zich in normale richting had voortbewogen, ons tekort op de beta lingsbalans 800 millioen a 1 milliard minder zou hebben bedragen. De verhoogde invoer en de achter uitgang van de ruilvoet hebben span ningen veroorzaakt, die «verontrustend genoemd moeten worden. Daarnaast staat de zelfstandige bedreiging van het budgetair evenwicht door de verhoogde subsidies op de levensmiddelen en de verhoging van de defensie-uitgaven. De regering is nu bezig met de uitvoering van het dekkingsplan. De verlaging van de subsidies en de con sumptiebeperking leveren 'eder een bate op van 275 millioen. Deze belas tingontwerpen zijn het vervolg. Dan is er nog het w. o. op de credietcontróle. dat, naar spr. hoopt, spoedig in behan deling komt en voorts zijn er de pun ten van het bankdisconto en de onderhandse lang lopende lening, waardoor de rentevoet wordt gewij zigd. De heer Hofstra vroeg, wat de rege ring op korte termijn denkt te doen. Het antwoord is, dat w^e het hoofd koel moeten houden en niet al te ongeduldig moeten zijn. Wellicht acht men dit een onbevredigend antwoord, maar het is het enig mogelijke. We moeten een pe riode van aanloop hebben. Bovendien wijzen enkele symptonen in de richting van een lichte verbetering. De laatste zes weken is onze deviezenvoorraad niet verder geslonken. 'Tussenliggende maatregelen neemt de regering dus thans niet, hoewel zij zich realiseert, dat die elk ogenblik nodig kunnen zijn en dus paraat is. De directe aanleiding tot het indienen van deze ontwerpen is de verhoogde defensieinspanning. De 1% milliard zijn een ontzaglijke belasting op de nationale economie en op het budget. Het wordt nog zwaarder, omdat het bedrag in een snel tempo moet worden besteed. De minister van Economische Zaken en spr. hebben een jaar geleden betoogd, dat 850 a 900 millioen de uiterste grens was van ons vermogen. Desondanks hebben beiden zich in het nieuwe kabinet ver enigd met de milliard, in de weten schap, dat het een groot gevaar inhoudt voor onze budgetaire en monetaire positie. Vandaar dan ook, dat ingrijpen de maatregelen nodig zijn. Men vergete niet, dat Nederland, op het Verenigd Koninkrijk na, het hoogste percentage van de begroting uitgeeft voor de defensie, n.l. 28.2 pet. Dit geldt de Europese landen. In Amerika en Canada is het percentage van de be groting, dat voor de defensie is bestemd resp. 68 en 46. De heer Welter is van mening, dat we met 1500 millioen te hoog grijpen. We moeten laten weten, dat we het niet kunnen. Welnu, de inspanning gaat onze krachten ook eigenlijk te boven. We lopen n.l. het gevaar dat we het econo mische en sociale front al te veel ver zwakken. In vertrouwen dat de V. S. ons door voldoene dollarhulp in staat zullen stellen dit te doen, heeft de regering echter de zaak aangepakt. Dat deze hulp spoedig kome, want uitstel maakt de verwezenlijking van het beleid zeer moeilijk. Het is verheugend, dat velen inzien, dat offers moeten worden gebracht. De vreugde wordt echter wel getemperd door een overmaat van critiek op deze belastingontwerpen, die tot dekking van de uitgaven dienen. Overigens is spr- bereid aan te nemen, dat de Kamer het bedrag wel wil noteren, maar dat zij hier en daar wenst te verschuiven. Men. bedenke echter wel, dat het op grote, zo niet overwegende bezwaren zou stuiten, als een verschuiving zou plaats vinden van de directe belastin gen naar de indirecte belastingen. De belastingmaatregelen moeten n.l. in samenhang gezien worden met de maatregelen tot consumptieverlaging, in concreto de verlaging van de sub sidies. Hoe moeten we nu de budgetaire toe stand beoordelen? Op basis van de be grotingstoestand '51? Moeten we de bij zondere „eenmalige" baten van dit jaar meetellen? We kunnen inderdaad niet blijven staan bij de begroting '51. Dat geeft geen belangrijk uitgangspunt voor een dek kingsplan van vier jaar. We moeten tevens een waarborg zoeken voor de handhaving van het budgetaire en mone taire evenwicht gedurende die periode. Dit betekent intussen, dat indien zich gunstige ontwikkelingen voordoen, de regering bereid is. verzachtingen aan te brengen. Het is spr. piet wel duidelijk wat voor bezwaar men heeft tegen een sa menvoeging van de gewone dienst en de buitengewone dienst II. De aard van de uitgaven en de verhouding op de kapitaalmarkt, maken het uitermate ge vaarlijk om niet een deel van het geld uit de belastingen te halen. Indien de middelen alleen met leningen zouden moeten worden gedekt, zou dit een zo danige spanning te weeg brengen op de kapitaalmarkt, dat middelen voor an dere zaken slechts gevonden zouden worden op zodanige wijze, dat er fla- toire gevaren zouden ontstaan. De aandacht van de regering is bij voortduring op bezuinigingen gericht. In de nota is een aantal bezuinigingen genoemd, die het bedrag van f 100 mil lioen overtreffen. Deze bezuinigingen zijn ook gerealiseerd. De inkrimping van de staatsdienst be sprekende, zegt spr., dat we het inder daad voornamelijk moeten vinden in het afsnijden van bepaalde taken. De regering heeft zich bereid verklaard met de Kamer hierover van gedach ten te wisselen. De reactie van de Ka mer was, dat men plotseling alleen nog maar sprak over efficiency-bezuinigin- gen. Daar wil men nu een commissie voor hebben, die niet uit Kamerleden bestaat. Nu is het afsnijden van staats taken een kwestie van beleid. Dit kan alleen maar gebeuren in overleg met de Staten-Generaal; wil deze dit niet, dan kan de regering niets doen, tenzij zij dat, geheel eigenmachtig doet. Spr. wil bepaald niet uitgaven, die ten onrechte worden gedaan, verdedigen. Zo is hij het b.v. volmaakt oneens met zijn col lega, die van mening is, dat hoofdoffi cieren niet met een trein kunnen rfjden. Wat nu de ontwerpen zelf aangaat, zegt spr., dat, indien de marktprijs daalt, de contribuabelen deze mogen volgen bij hun opgave inzake winst- vastelling/ De heer HOTitta" w-nae' We' 'Mor prSCtfSch Ieder gëRöldigd en moét nieuwe vaststelling ook pas in '51 la ten ingaan (inplaats van in '50). om dat de verzwaring van de belastingen ook in '51 ingaat. Spr. acht dit niet nodig. Het is de bedoeling om de schijnwinsten te ontzien, die in de loop van het vorige jaar zijn ontstaan. De beperking van de vervroegde af schrijving ontmoette bij een aantal sprekers nogal bezwaren. De bezwaren kunnen de toèts van een critische be oordeling echter moeilijk doorstaan. De heer Lucas bedenkt bij de kwes tie van de grens van de kinderaftrek oij de inkomstenbelasting het feit, dat dé Kamer de regering de vorige week niet is gevolgd inzake de kinderbijslag voor grote gezinnen. Nu schreef een schrijver in de Volkskrant, die zijn ar tikelen laat vooraf gaan door een ster (prof. Romme, red.) dat de kwestie van de kinderaftrek nog niet het slechtste deel van de belasting-ontwerpen is. Het zou spr. spijten nu toch met deze schrij ver en de heer Lucas in conflict te ko men De gezinnen met kinderen boven de 10 jaar, die reeds verdienen, zijn meest al die gezinnen, die er niet het slechtst aan toe zijn. Het is niet gezegd, dat dit de grote gezinnen zijn. Veeleer zjjn het gezinnen, die tot dusver te veel zijn ontzien. Sprekende over de zakenbelasting op de winst, zegt spr., dat het inkomen uit bedrijfswinst het meest heeft geprofi teerd van de na-oorlogse ontwikkeling, anders gezegd van de prijsstijgingen en de export. De cijfers over de verdeling van het nationale inkomen bewijzen, dat voldoende. Onder de huidige om standigheden is het dus billijk de win sten van de natuurlijke personen en tie vennootschappen zwaarder te belasten. Tegen deze maatregel kunnen, zo ge zien, toch weinig steekhoudende bezwa ren worden aangevoerd. De heren Van den Heuvel en Van de Wetering zien in deze belasting een weerkeren van de ondernemingsbelas ting. De laatste sprak van willekeur. Maar het is wel een zeer vergaande stelling, te zeggen, dat de belasting geen rekening mag houden met het verschil in bron. Een algemene verhoging van de inkomstenbelasting in plaats van deze maatregel zou lijnrecht in strijd zijn met de beslissing van de Kamer van 1950 met betrekking tot de mid dengroepen. Tegen een verhoging van de grens van f 8000 moet ernstig gewaarschuwd worden. Het zou niet alleen te veel schelen voor de schatkist, maar boven dien zijn de kleine winsten beschermd en is de progressie boven de f 8000 ge ring. Als men met de gezinsomvang rekening wil houden, bedenke men, dat dit bij huren, renten en pach ten ook niet gebeurt. Een aange kondigd amendement zou spr. eerst wil len zien. Het heeft spr. voldoening geschonken, dat men tegen de verhoging van de ven nootschapsbelasting in het algemeen geen grote bezwaren heeft laten horen. Voor een wederinvoering van het Zondagsrijverbod voelt spr. niet veel. De voordelen zijn niet zo groot als men denkt. Het aantal motorrijtuigen is in ons land zeer snel toegenomen. Het begint een gevaar voor onze deviezenpositie te worden. Enige remming is noodzakelijk. Men vergelijke met het buitenland. Men vergete niet dat vrachtauto's minder zijn verhoogd dan personenauto's. De maatregel is op zich zelf te betreuren, maar is onvermijdelijk. De verhoging van de weeldebelasting is niet in strijd met de unificatie van de accijnzen. De term weelde is overigens niet juist; we kunnen beter spreken van het hoge tarlief van de omzetbelasting. Indien ernstige gevolgen voor sommige bedrijfstakken zouden optreden is de regering bereid correcties toe te passen. Tussen de beide wereldoorlogen na men de vermogensbelasting en de suc- cessierechten 5% van de totale be lastingen voor hun rekening. Thans 1% We moeten ons, wat dit aan gaat, niet een al te dogmatisch stand punt innemen. Onder normale om standigheden zou men met enige re den kunnen pleiten om deze belastin gen laag te houden. Het niet dogma tische standpunt is tussen de beide wereldoorlogen ook ingenomen, o.m. door Nolens. in '21, hoewel hij in '11 een ander standpunt had verdedigd. De verhoging van deze belasting zal 27 millioen opleveren, dit is toch niet veel in het totale dekkingsplan; daar om zal men dit plan toch niet mogen aantasten om deze reden. De vermogensbelasting is geen belas ting op het inkomen uit het vermogen, maar op het vermogen zelf, de factor vair draagkracht. Dit standpunt wordt .ViVrrtvwi/^;.v«v«wv/. fry.v.w.w. niet worden prijsgegeven. Spr. hoopt, dat zijn beantwoording er toe mag bijdragen, dat hij nu wat meer adhaesie en wat minder critiek zal ho ren. Spr. herhaalt echter, dat hij be reid is tot overleg, maar niet tot een verschuiving naar de indirecte belastin gen. Het wil spr. voorkomen, dat er nog wel iets tot stand is te brengen, on danks deze beperking. De spreektijd voor de replieken wordt bepaald op een half uur per spreker. De vergadering wordt te 17.15 uu ge sloten. In de zevende openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad, welke gisteren te Den Haag werd ge houden, heeft de heer Ruppert (C.N.V.) zijn ontstemming geuit over het feit, dat een bijeenkomst van het departe ment Rotterdam der Nederlandse Maat schappij van Nijverheid en Handel het lid van de S.E.R., de heer Van San- dick, mededelingen heeft gedaan uit een besloten vergadering van de raad. Be sloten werd deze aangelegenheid op een volgende besloten vergadering te behandelen, waarna zij eventueel nog in een openbare bijeenkomst aan de orde zou kunnen komen. Advertentie "TTeb ik daar onlangs weer hele ver- £~~j halen moeten aanhoren over de brasem, over Nieuwersluis en over een extra-super-de-luxe kwatileits- hengel. p;ét is namelijk alleen, ik kon jammer genoeg niet mee, met die hengel naar eerdergenoemde plaats getrokken om de cms welbekende vloermatjes te gaan inrekenen. En dat schijnthem aardig gelukt te zijn. Afgaande al thans op hetgeen piet mij vertelde. Lang niet mals moet het geweest zijn. „Lap pen" waren het en niet zo weinig ook. Ik weet wel dat je met dergelijke vis- verhalen de zoutpot niet op een afstand dient te houden, latijn is voor de henge laar nog geen dode taal, maar ik ken mijn vismaat onderhand wel een beetje. Daarom begreep ik dat, al was er dan ook maar de helft waar van Wat mij werd opgedist, het evengoed behoorlijk raak was daar in Nieuwersluis. Van de winter al had hij erover ge sproken dat hij een andere witvis-hen- gel wilde kopen. Hij had namelijk een Bels of een Fransoos gezien, met een jicht bamboestokje van een meter of vijf e" Sp ervan was vervaardigd van uiterst dun splitcane. En omdat hij dat stokkie vond, sloeg ie met de buitenlander aan het smoezen. Dat ging dan wei met pijn en met handen en voe- lcn'™r' vertrouw daartoe Piet, hij wem gewaar op welke manier hij net zo" Seltje in zijn bezit kon krijgen. En nog voor J juni had piet inder. ding in zijn kast staan. Een J Prijzig was het wel, maar hij had er nu eenmaal zijn zinnen op gezet. En dan weet U wel hoe dat gaat. Enfin, met dat kostbare kleinood in het fou- draal is Pietje op stap gegaan, gewa pend met allerhande zinkers en pauw- pennen. Nu ben ik van huis uit geen brasemvisser. Ik doe het wel van tijd tot tijd, maar het zit niet in mijn bloed. Zo'n net vol brasem ziet er natuurlijk goed uit, dat moet ik toegeven, maar ik vind het echte luiaards, die nog te belabberd zijn om voor hun leven te vechten. In de regel vergeten ze dat tot ze goed en wel in het schepnet zit ten en ze daar met hun vruchteloos gespartel nog net even het haakje van je sim slaan. Nee, het enigste wat mij er werkelijk van kan bekoren, is de beet, als zo'n lange Rotterdammer langzaam en bibberend tot de kurk naar boven komt. Maar dat is dan ook alles. Toch speet het mij naderhand, dat ik niet mee kon. maar ja, omdat Min. Lieftinck een beetje krap zat, heb ik een paar over uren gemaakt. Stom van me, want ze wilden wel bijten, ze wa- Advertentie rén wat je noemt los! Die brasems, wel te verstaan. Want Piet was niet eens zo vroeg begonnen. Het was al over vijf geweest toen hij de eerste in het netje kreeg. En terwijl de omstandigheden toch heus niet zo denderend waren, Oostenwind zonder bewolking had de vis geregeld gebeten door alle mor genuren heen. Tot een uur of twaalf hadden ze zich alsmaar gemeld, met als gevolg, dat het nieuwe hengeltje plenty te doen had en op die manier kon tonen of het het geld waard was. Volgens Piet was het dat dubbel en dwars. Het bleek een uitzondelriijk snelle hengel, toch krachtig, die licht in de hand bleef ook al verstreek de tijd. En dat is nodig, wil je tenminste snel blijven reageren na een „zitting" van veie uren. Pas tegen de middag had Piet gelegenheid gehad een boter hammetje op te peuzelen. Hij had toen een dikke dertig pond in z'n leefnet. Maar toen was het ook grotendeels ge beurd. Want niet alleen kreeg hij min der vaak beet, maar tevens waren het geen brasems van een kilo meer, zoals in de vroegte. Ze bleven veel kleiner van stuk, zodat na verloop van tijd de zaak bijeen gepakt werd en Piet naar Mokum terugkeerde. Hij kon niet nalaten even bij mij aan te wippen om mij de verhalen op te hangen waarmee ik hier boven be gon. Een volgende keer ga ik ook mee naar dat viswater, maar je zal zien; dan wil het natuurlijk net niet. Df. V.V.V. Bij gelegenheid van „Thanksgiving day" (Nationale feestdag) trekken er grote optochten door de straten van New York. De op de foto opgeblazen politie-agent (ballon) die over de straat zweeft, trekt wel bijzondere belangstelling. De vierde Juli is Amerika's grootste nationale feestdag. Op deze datum vieren de Ameri kanen de verjaardag van de Onafhankelijkheidsverklaring. Deze historische gebeurtenis had plaats op de 4de Juli 1776. Volgens de gewoonte moet de ze dag gevierd worden met plechtige getuigenissen van toegewijdheid aan de Almach tige God. Ook veel uiterlijk vertoon en parades, met volks spelen, sport, kanongebulder, klokgelui, vreugdevuren en feestverlichtingen komen er bij te pas. Als er een ding algemeen ge bruikelijk is bij de viering van de vierde Juli is het wel het gebruik van vuurwerk. Kinde ren zien maanden van tevoren al uit naar deze dag en sparen hun zakcentjes om kabaalma- kende voetzoekers en andere soorten vuurwerk te kopen. Een mensenleeftijd of nog En hier volgt dan het slot van de korte inhoud van het verhaal „Dombo de vliegende olifant". Zo je weet wordt deze nieuwe gekleurde tekenfilm van Walt Disney binnenkort in ons land vertoond. 's Nachts droomt Dombo, dat hij midden in de wolken zweeft, fcrt*i of vi»U*. met een troep rode olifanten en zijn vriend de muis Timothy. Als hij wakker wordt, zitten hij en de muis in de top van een boom en zien geen kans om weer beneden te komen. Dan komt, er hulp en steun van vijf oude kraaien. Het blijkt dat Dombo's grote oren heel goed dienst kunnen doen als vleugels. Wanneer hij geleerd heeft hoe zijn oren te gebruiken om mee te vliegen, is Dombo beroemd en in plaats van hem te be spotten, heeft iedereen de groot ste bewondering voor de „vlie gende olifant". Timothy wordt Dombo's di recteur en laat hem over de hele wereld met groot succes woonhuizen wordt de vlag uit gestoken. Er worden boottochten geor ganiseerd op meren en rivie ren. Hardloopwedstrijden, ba seballwedstrijden, touwtrek ken. zwemwedstrijden, ge wichtheffen, roei- en tennis wedstrijden en andere tour- nooien zijn aan de orde van de dag. In veel Westelijke steden worden „rodeo's" gehouden. Cowboys en arbeiders van de veefokkerijen, met breedge rande hoeden, helkleurige hals doeken en fantasielaarzen, rij den op bokkende wilde paar den, waarmede zij geldprijzen kunnen winnen. In het Zuiden en in de z.g. ..Middle West" is geen vier- Juli-picnic compleet zonder gebraden kip en watermeloen. Eigengemaakt roomijs is hier bij ook een zeer gewilde lek kernij. In alle 48 staten vin den gezinsherenigingen plaats, waarbij drie of vier generaties bijeen komen onder de bomen bij boerderijen, in achtertuin tjes in de steden of in open bare perken, waar zij dan ge nieten van een overvloedige picnic. Men kan er zeker van zijn, dat de kinderen voldoende voetzoekers hebben om de hele dag kabaal te maken en de hond in doodsangst onder het bed te houden. De kinderen wachten met ongeduld op het vallen van de avond, opdat zij hun vuurwerk kunnen afste ken. In openbare parken wor den dikwijls fantastische vuur werken afgestoken. langer geleden waren de 4 Juli feestelijkheden niet com pleet zonder parades, muziek, hoogdravende toespraken. De voorlezing van de Onafhanke lijkheidsverklaring was ge woonlijk een onderdeel van het plechtige gebruik. Ofschoon tegenwoordig in sommige de len des lands parades en toe spraken nog steeds in zwang zijn, vieren de meeste Ameri kanen deze dag op een rustiger wijze dan hun voorouders. Te genwoordig is de vierde Juli een dag van rust en ontspan ning in de vrije natuur. Vele gezinnen maken een lunch mand klaar en maken met de familie-auto een tocht naai buiten, gaan een dagje vissen op de rivier of maken een tocht door de bergen. In de dichtbevolkte steden trekken de gezinnen naar de parken, het strand of de dierentuin. Uit alle gebouwen en particuliere Uit 't leven van Thomas More „Houd je eer hoog man, raap al je moed bij elkaar en pas goed op dat je niet misslaat!" Zo sprak Thomas More. toen hij, ter dood veroordeeld, zijn hoofd op het schavot moest neerleggen. Wie was die Thomas More? Thomas More is één der grootste en heiligste mannen van Engeland geweest. Thomas More was een uit stekend huisvader. Ondanks al zijn drukke bezigheden en vele belangrijke ambten, besteedde hij voortdurend zijn zorgen aan zijn huisgezin. Ook *al moest Thomas More vaak op reis, ook al was hij dikwijls niet thuis aanwezig, de kinde ren waren heus geen vreem den voor hem. Ze wisten, dat vader met al hun vorderingen, met heel hun doen en laten op de hoogte wenste te blijven. Daarom werden er heel veel brieven geschreven; in het la tijn. Indien het echter maar even mogelijk was. verbleef Thomas More in zijn gezin, gebruikte tezamen de maaltijd en leidde het avondgebed Hierbij was ook het personeel aanwezig. Aan tafel werd meestal ook een gedeelte van de H. Schrift gelezen. Alleen al, zo zeggen sommi ge schrijvers, door het voor beeldig leven als huisvader, zou Thomas More de heiligheid bereikt kunnen hebben. Thomas More was echter nog veel meer. Hij was ook een groot schrijver. De inhoud van zijn werken is voor ons nog te moeilijk' Maar uit al zijn wer ken blijkt duidelijk zijn groot optreden. Hij rust niet voordat zijn dikhuidige vriend een film contract in Hollywood krijgt. En het spreekt natuurlijk van zelf, dat Dombo's moeder ogen blikkelijk haar vrijheid heeft herkregen. Ziezo, en nu allemaal aan het werk om een leuke tekening naar eigen idee te maken. Wij verwijzen nog naar de Jeugd krant No. 3133, waarin wij uitvoerig hebben gesproken over hetgeen je te doen hebt. Dus: naar aanleiding van het verhaal en de erbij afgedrukte afbeeldingen, zelfstandig een leuke originele tekening maken en kleuren. Uitsluitend eigen werk mag worden ingezonden. Teken maar flink groot hoor, dat is ook gemakkelijker om te kleuren. Voor de prijzen ver wijzen wij naar de Jeugdkrant van vorige week. Inzendingen moeten uiterlijk Maandag 9 Juli op ons bureau zijn of kunnen rechtstreeks worden toegezonden aan „RKO Radio Films", Keizersgracht 698 te Amsterdam. Vergeet vooral niet om duidelijk adres en leeftijd op de tekening te ver melden en schrijf aan de bui tenkant of omslag „Tekenwed strijd Jeugdkrant". Nu krijgen jullie dus een mooie gelegenheid om te tonen wat je kunt! Wij wensen jullie veel succes toe. De uitslag wordt natuurlijk in de Jeugdkrant bekend ge maakt Ow.S.V. In de beroemde Tower (oud kasteel) van Londen wordt een tentoonstelling gehouden van wapenrustingen. Behal ve tal van stukken, welke ver vaardigd werden in de ko ninklijke werkplaatsen, die in 1511 door Hendrik VIII wer den gesticht, zijn er tal van inzendingen, afkomstig uit Musea van New York, Stock holm en Parijs. In de middeleeuwen droegen vele krijgers harnassen, dat weten jullie natuurlijk wel uit de geschiedenis. Zo'n stalen wapenrusting diende om het lichaam voor kwetsing door vijandelijke aanvalswapens te beschutten. Het eerst ging men een beschutting gebrui ken, bestaande uit honderden kleine ringetjes aan elkaar geklonken, dat men maliën kolder noemde. Die kleding droegen de krijgers boven een lederen onderkleed, dat met wol was opgevuld. Al spoedig ging men de wapenrusting verbeteren door stalen platen te gebruiken en daarvan werd een harnas gemaakt, waarme de het gehele lichaam werd bedekt, compleet met helm en ijzeren of pantserhandschoe nen. In zijn volledige ontwik keling bestond het harnas uit helm-, halskraag- en diverse arm- en schouderstukken en schootstuk. Om de armen en benen te kunnen bewegen, werden de stukken apart ge maakt en kleinere platen slo ten de verbindingen tussen de stalen platen af. Misschien heb je in een mu seum wel eens een echt har nas gezien. Behalve gewone, zijn er echter mooie sierhar- nassen, die bij feestelijke ge legenheden of bij tournooien werden gedragen. Je weet toch wat een toumooi is? Dat is een vreemd woord voor steekspe len. Die benaming gaf men in de middeleeuwen aan de rid derlijke kampspelen. Het steekspel was eigenlijk een wapenoefening van de ridders in vredestijd. Soms vormden zich gezelschappen, die op bepaalde tijden zulke steekspelen beoefenden. Door herauten werden de bepalin gen bekend gemaakt; de plaats, waar het steekspel werd gehouden (meestal op een marktplein in de stad), was door een omheining afgesloten en het strijdperk, ook wel het Thomas More. Godsvertrouwen. Al verliezen we alle wereldse zaken, zo zegt Thomas, dan moeten we dat niet erg vinden: hoofdzaak is: dat we Christus niet ver liezen. De boeken en geschriften van Thomas More hebben voor de wereld en bijzonder ook voor de Katholieke Kerk, een blijvende waarde gekregen. Er is echter nog veel meer. Thomas More was ook een groot staatsman. Langs allerlei ambten bereikte hij tenslotte de hoogste functie, die Enge land kende: het kanselierschap. Eerste dienaar van de koning werd hij. Maar juist dit hoge ambt zou zijn ter dood veroordeling ver oorzaken. Want de koning, van wie Thomas More eerste dienaar was, was Hendrik de Achtste. Het was onder deze koning, dat de Katholieke Kerk van Engeland zich losscheurde van de Kerk van Rome. Het was koning Hendrik de Achtste, die de Paus niet langer als opper hoofd van de Kerk wilde er kennen, omdat.... de Paus weigerde het tweede huwelijk van de koning goed te keuren, daar diens eerste vrouw nog leefde. De politieke ge schiedenis, die bij deze kwes tie ook een belangrijke rol speelt, is te moeilijk om hier behandeld te worden. Koning Hendrik de Achtste had ge hoopt. dat hij Thomas More, één der meest geziene en ge achte mannen van Engeland, wel op zijn hand zou krijgen. Maar daarin vergiste Hendrik de Achtste zich lelijk. Bijna heel Engeland, leken zowel als geestelijken, volg den de koning in zijn dwaling. Eén geestelijke: Kardinaal Fisher en één staatsman Tho mas More, weigerden de nieu we wetten, waarbij alles gere geld werd, te ondertekenen Beiden moesten die weige ring met de dood bekopen. Zo werd Thomas More ten slotte, als trouw dienaar van Christus' Kerk, ook nog een martelaar voor die Kerk. Het was op de 6de Juli van het jaar 1535. dat Thomas Mo re naar het schavot geleid werd om onthoofd te worden. Alvorens de houten stellage te bestijgen richtte Thomas zich tot de volksmenigte en zei". „Ik roep u tot getuigen, mijn broeders, dat ik sterf in en voor het geloof aan de Ka tholieke Kerk. Als trouwe die naar van de koning, maar op de eerste plaats als trouw die naar van God." Zo rustig en verzekerd zag deze dappere strijder de dood tegemoet, dat hij op het scha vot staande, de beul kon toe spreken: „Houd je eer hoog, man, pas op dat je niet mis'- In 1925 is Thomas More, te gelijk met Kardinaal Fisher, heilig verklaard. Vrijdag 6 Juli viert de H. Kerk het feest van de H. Tho mas More. Het harnas dat koning Hendrik VIII van Engeland droeg in de strijd en tijdens tournooien. „krijt" genaamd (vandaar de benaming „in het krijt staan") was met een dikke laag zand bedekt, omdat een uit het za del gestoten ridder niet al te veel letsel zou ondervinden bij zijn val van het paard. Om het veld stonden tribunes voor de toeschouwers. (Slot volgt) Pan was de Griekse god der bossen en velden, beschermer van de herders en hun kud den, maar hy zag er met zijn afzichtelijke tronie, zijn bok- kepoten, staart en horens al lesbehalve vriendelijk uit Ook had hij de hebbelijkheid de mensen door een plotseling opduiken van achter een boom of struik een hevige schrik aan te jagen. Het moet hem zelfs gelukt zijn de Titanen, anders voor geen klein gerucht ver vaard, op de vlucht te jagen. Het is daarom, dat we spreken van een paniek, wanneer een grote schrik de "mensen hun bezinning doet verliezen, of met andere woorden als een panische schrik hen be vangt ZONDAG 1 Juli: Kostbaar Bloed van Christus; eigen Mis: 2 gebed 7e Zondag na Pinksteren: (in gelezen Missen: 3 S. Jan); Credo; prefatie v. h. H. Kruis; laatste Evangelie v. d. Zondag; rood. MAANDAG: O. L. Vrouw Visitatie, eigen Mis; (in gelezen Missen: 2 H.H. Processus en gezellen); Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. Haarlem: Kerkwijding v. d. eigen kerk; Mis Terribilis; Credo; gewo ne prefatie; wit. DINSDAG: H. Leo II, Paus, belijder; Mis Si diligis; 2 H.H. Petrus en Paulus; 3 tot de H. Maagd; Credo; prefatie v. d. Apos telen; laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus (uit Mis v. 4 Juli); wit. Haar lem: O. L. Vrouw Visitatie; eigen Mis; 2 H. Leo II: Credo; prefatie v. O. L. Vr.: wit. Den Bosch: H. Rumoldus, bisschop, martelaar; Mis Sacerdotes Dei: 2 H. Leo II; 3. H.H. Petrus cn Paulus; Credo; pre fatie v. d. Apostelen; laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus (uit Mis v 4 Juli); rood. Breda: Alle H.H. Bisschop pen van Breda; eigen Mis; 2 H. Leo II; zie verder Den Bosch; wit. WOENSDAG: onder het octaaf v. d. H.H. Petrus en Paulus; Mis v. h. feest; 2 gebed v. d. 7de Zondag na Pinksteren; 3 tot de H. Maagd; Credo; prefatie v. d. Aposte len; rood. Haarlem: 3 Kerkwijding; laat ste evangelie v. d. H.H. Petrus en Pau lus. Utrecht: overbrenging v. d. H. Mar- tinus; Mis Statuit: 2 H.H. Petrus en Pau lus; Credo., prefatie v. d. Apostelen; wit. DONDERDAG: H. Antonius Maria Zacca- ria, belijder; eigen Mis; 2 H.H. Petrus en Paulus. Haarlem: 3 Kerkwijding; Credo: prefatie v. d. Apostelen; wit. VRIJDAG: octaafdag v. d. H.H. Petrus en Paulus; Mis v. h. feest. Haarlem: 2 Kerk wijding: Credo: prefatie v. d. Apostelen: rood. Eerste Vrijdag v. d. maand: Plech tige votiefmis ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes; Credo; prefatie v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: H.H. Cyrillis en Methodius, bisschoppen, belijders: eigen Mis. Haar lem: 2 Kerkwijding: 3 H. Willibald; wit Den Bosch: Zoete Lieve Vrouwe v. d Bosch; eigen Mis: 2 H.H, Cyrilius en Me thodius; Credo: prefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 8 JULI: 8ste Zondag na Pinkste ren: Mis v. d. dag; 2 H. Elisabeth: 3 tot alle heiligen. Haarlem: 3 Kerkwijding; Credo; prefatie v. d. H. Driev.; groen. (Van onze correspondent) Het landelijk sociaal charitatief cen trum, tot nu toe voorlopig gevestigd ten huize van de secretaris, mgr. G. Dekkers, Vincentiusstraat 36 te Roosen daal, is met ingang van heden gevestigd te 's-Hertogenbosch, Goudenregen straat 8. Uit alle delen der wereld zijn gisteren de hele dag telegrammen blijven binnen stromen op paleis Soestdijk, waarin de Prins wordt gelukgewenst met zijn veertigste verjaardag. Ook uit de Zuid- Amerikaanse landen, die de Prins op zijn laatste reis heeft bezocht, kwamen felicitaties binnen, o.a. van president Peron en mevrouw Eva Peron. De Prins hoorde tijdens zijn verjaar dagspartij van de order van de Argen tijnse regering aan Philips voor de leve ring van een cyclotron. Dit was voor de Prins min of meer een verjaardagsge schenk, daar deze order toch indirect te danken is aan de door hem gevoerde besprekingen in Argentinië. De Ambonezen in het hun toegewezen woonoord te Teuge hebben de verjaar, dag van de Prins luisterrijk gevierd. Na bet hijsen van de Nederlandse vlag en de vlag van de republiek Zuid-Moluk- ken werd een korte plechtigheid gehou den, die o.m. werd bijgewoond door de burgemeester van Voorst, mr. G. W. J. baron van der Feltz. Een Ambonese sergeant van het voormalige KNIL, Talahatu, sprak in de Maleise taal een korte rede uit. „Deze dag", zo zei hij o.m., „is voor ons Zuid-Molukkers een blijde dag. Eeuwenlang heeft het volk van de Zuid-Molukken zich verblijd op dagen als deze, ddgen waarop onze liefde en verbondenheid met het Nederlandse volk en het Huis van Oranje duidelijk tot uiting kwamen". ■De meervoudige economische kamer van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de tweeling broeders Van der B. te Antwerpen, doch van geboorte Nederlanders. Hun was het verhandelen van ongeregistreerd goud ter waarde van circa f 15.000 ten laste gelegd. G. van der B. werd tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. D. van der B. hoorde zich tot twee maanden met aftrek en een boete van f 3000 veroordelen. Hij werd on middellijk in vrijheid gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9