Rode opperbevelhebbers accoord met Ridgway's voorstel Gebied van Koesong als punt van samenkomst genoemd Badmeester en twee eiland Ameland kinderen op het verdronken BUS BIJ AFDALING OP TWEE WIELEN DOOR DE BOCHT MARINIERS IN S1AM GEVEN ZICH OVER RODEN WILLEN EERSTE BESPREKINGEN PAS NA 10 JULI HOUDEN Jr Waarschuwing niet te gaan zwemmen niet opgevolgd Staakt het vuren! Familievete in Doetinchem Ongevallen eisen zeven doden Tot hoofd en hart Nieuwe socialistische internationale REDDING MET DE DOOD Radiozender der marine vernietigdtwee oorlogs schepen tot zinken gebracht Proces tegen Oatis te Praag begonnen Het weer MAANDAG 2 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25112 Overleg over sluiten van wapenstilstand op Korea De opperbevelhebber van hel Noordkoreaanse volksleget. Kim II Sung, en de bevelhebber van de „Chinese vrijwilli gers" in Korea, Peng Teh-Huai, hebben in een gezamenlijk ondertekende verklaring, die door Radio-Peking is uitge zonden, het voorstel van generaal Ridgway inzake het openen van besprekingen over een wapenstilstand in Korea aanvaard. De verklaring luidt als volgtr „Aan generaal Ridgway, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Ver. Naties". „Uw verklaring van 30 Juni van dit jaar betreffende vredes besprekingen is ontvangen. Wij zijn gemachtigd u mede te delen, dat wij er mee instemmen, uw vertegenwoordigers te ontmoeten voor hei voeren van besprekingen over hei stopzetten van militaire actie en hei tot stand brengen van de vrede. Wij stellen als plaats van bijeenkomst voor in hei gebied van Kaesong aan de 38sle Breedtegraad. Indien u daarmede instemt, zijn onze vertegenwoordigers bereid Juli^95i^nW°°rdigers *e on±moe:ten tussen 10 Juli en 15 Getekend: Kim II Sung, opperbevelhebber Koreaanse volks- ger. eng Teh-Huai, commandant Chinese vrijwilligers Aanvaarding door Ridgway verwacht Te Frankfort in het leven geroepen Schuldigen aan het proces- Grosz geëxcommuniceerd Reacties Droevig einde van uitstapje BEKOCHT Nederlander vermoord te Djakarta Kindje in wastobbe verdronken Remmen werkten niet Slechts één inzittende gewond Jongeman doodgestoken BADCOSTUUMS De dwaasheid der wijzen is altijd nog meer waard dan de wijsheid der dwazen. Lijkje vermist jongetje gevonden Ballon daalt op dek van schip Ernstige aanrijding bij Westkapelle BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumptiiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. lOmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zrcb het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Verwacht wordt, dat generaal Ridg way. opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, spoedig ral bekend maken, dat hij Kaesong als plaats van ontmoeting voor de besprekingen over een wapenstilstand zal aanvaarden, al dus meldt Reuter hedenmiddag uit To kio. Op zijn hoofdkwartier werd mede gedeeld, dat men werkt aan de bijzon derheden van Ridgway's antwoord. vo?rstf.iV<iSl!iring' waarbij Ridgway's uitzenriir a v aangen0men. werd in de Elan Hnö ra<Iio-Peking voorafge- deW trompetgeschal en de mede- u 4. 1? er betaigrijk nieuws was van het Koreaanse front." bekend bad generaal Ridgway voorgesteld de besprekingen te houden aan boord van het Deense hospitaal- schip ..Jutlandia" in de haven van Wonsan, 120 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad op de Oostkust van Korea. De „Jutlandia" ligt in de haven van Pusan gereed om onmiddellijk uit te varen. Kaesong, thans door de communisten als plaats voor de besprekingen aange geven, ligt 3l/2 km. ten Zuiden van de 38stc breedtegraad, ongeveer 50 km. ten Noordwesten van Seoul. Het is het enige gebied waar de communisten nog stellingen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bezet houden. Kaesong, de oude hoofdstad van Korea, is vrij wel geheel verwoest. Practisch was het de laatste weken niemandsland, waarin nti* ■■faRieerde als communistische patrouilles, zonder op verzet te stuiten, doordrongen. De keuze van Kaesong door de com munisten wordt in Tokio opgevat als een gebaar, dat de Chinezen en Noord- Koreanen in staat moet stellen „hun gezicht te redden." Men neemt aan dat de ll.N.O, op dit punt geen bezwaren zal maken. Oeneraal Ridgway vernam gister- Afgevaardigden van 33 socialistische partijen hebben Zaterdag te Frankfort formeel de Tweede Socialistische Inter nationale in het leven geroepen. De nieuwe Internationale zal de plaats in nemen van de Comisco, de Commissie van de Internationale Socialistische Con ferentie, die de raad van dit nieuwe lichaam zal worden. De gedelegeerden uit 30 landen, tien millioen socialisten vertegenwoordigen de, hebben Zondag een nieuw socialis tisch manifest besproken, genaamd «Verklaring van de beginselen van het democratische socialisme". Dit manifest zou de officiële grond slag zijn van de herstelde socialistische Internationale. Men noemde het „de eerste internationale code der socialis tische beginselen sinds Karl Marx in zijn adres aan het eerste internationale congres te Londen in 1864 de ideolo gische grondslag van de partij legde" Het manifest verlangt staatscontrole op de industrie en veroordeeld zowel het communisme als het kapitalisme. Na een langdurig debat kon men het Zondag echter nog niet eens worden over fle definitieve bewoordingen van het manifest. De stemming, die over de aan neming moet beslissen, is tot vandaag uitgesteld. Zaterdag zijn alle Hongaarse autori teiten die betrokken waren bij de ar restatie en de veroordeling van mgr. Josef Grosz geëxcommuniceerd. De excommunicatie was vervat in een buitengewoon decreet van de Heilige Congregatie van het Consistorie. De excommunicatie strekt zich uit tot allen die, in welke rang dan ook en in welke omstandigheid dan ook, tegen de aartsbisschop zijn opgetreden, en tot hen die anderen hebben aangezet deze mis.- daad te begaan of op enigerlei wijze hieraan hun medewerking verleenden. avond het nieuws van de aanvaarding van zijn voorstel, toen hij op het punt stond in zijn woning in de Amerikaan se ambassade te Tokio naar bed te gaan. Het was bijna 11.30 's avonds, Tokio-tijd, toen zijn hoofdkwartier in het Dai tch-gebouw hem het bericht doorgaf. Een uur lang werden hem bij zonderheden doorgegeven. Daarna ging bij om half een 's nachts slapen. Generaal Peng Teh Hoeai, bevel- c* hebber der Chinese „vrijwilligers" in Korea, die mede het antwoord aan generaal Ridgway heeft ondertekend, staat bekend als een van China's meest bekwame commandanten te velde en als een vasthoudend onderhandelaar. In dc communistische militaire hiërarchie volgt hij vlak achter generaal Tsjoe Teh. Hernieuwd optimisme was de officiële reactie van functionarissen en diploma ten van de V. N. nadat bekend was ge worden dat de communisten er mee hadden ingestemd over een staken van het vuren in Korea te onderhandelen. Minder enthousiast en verbaasd was men echter over het verzoek der roden dc besprekingen tot de tweede week van Juli uit te stellen. De tekst van de gemeenschappelijke verklaring der Koreaanse en Chinese bevelhebbers wordt inmiddels door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bestudeerd. Mogelijkheden die, wat betreft het uitstel, geopperd worden, zijn: 1. De roden nemen eenvoudig hun toevlucht tot ouderwets marchanderen en willen niet de indruk geven dat zij sterk naar vrede verlangen. 2. De communisten hebben misschien tijd nodig om de onderhandelingsstrate gie tussen Moskou, Peking en Pyong yang te coördineren. 3. Misschien is er werkelijk wrijving in het communistische kamp en hebben de Chinezen lang niet zo veel lust als hun vrienden in Moskou om de Kore aanse oorlog af te schrijven. Een vooraanstaand waarnemer liet zich aldus uit ..er zijn dozijnen proble men die deze besprekingen kunnen tor pederen en ik vind die vertraging van tien dagen niet prettig". De Britse minister van Defensie, Emanuel Shinwell, verklaarde te Man chester: „Dit is opwekkend nieuws. Ik hoop, dat de wapenstilstand tengevolge zal hebben, dat niet alleen militairen, doch ook diplomaten bij elkaar zullen komen. Ik hoop, dat het zal betekenen, dat wij binnenkort een viermogend- heden-conferentie zullen aanschouwen." Het bericht dat de Roden in Ko rea met onderhandelen instemmen is door de Franse autoriteiten met instemming begroet en zij hopen op een snel einde van de gevechten. Zondag hebben de Zuid-Koreanen te Pusan op een massa-bijeenkomst ge protesteerd tegen een wapenstilstand bij de 38ste breedtegraad. Het Chinese blad „Ta Kung Pao", dat algemeen beschouwd wordt als het se mi-officiële orgaan van de Chinese volksregering, heeft vandaag in een hoofdartikel verklaard, dat door voor te stellen de besprekingen aan boord van het Deense hospitaalschip bij Wonsan te houden „Ridgway klaar blijkelijk nog hoopte voor overwinnaar door te gaan en zijn tegenstanders te ontmoeten in een gebied, dat onder zijn militaire controle staat. Natuurlijk is dit voor de Koreaanse en Chinese bevel hebbers niet aanvaardbaar." Het Chi nese en Koreaanse voorstel om be sprekingen te houden in Kaesong, dat in het Niemandsland aan de 38ste breedtegraad ligt, toont hun oprechte wens tot een vredelievende regeling te komen, aldus het blad. De land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de V.N. zetten vandaag hun nor male operaties tegen de Noordelijken in Korea voort. Geallieerde militaire waar nemers in Tokio verwachtten geen ver mindering van de militaire activiteit van de verbonden troepen, totdat in feite de wapenstilstandsovereenkomst door de bevelhebbers te velde zal zijn getekend. j Badmeester Jacob Plat uit Nes (Ameland) ei» twee leden van de gereformeerde knapen- en meis.iesvercniging van Grootegast (Friesland), de 15-jarige Anna Smith en de 14-,jarige Roelof Niemcyer, zijn Zaterdag bij Nes (Ameland) ver dronken. Dit was het rampzalig einde van het één-daags uitstapje, dat een groep van zestig kinderen uit Grootegast onder leiding van vijftien ouderen ondernam naar Ameland. Eén der leiders en nog een jongen van de groep werden bewuste loos uit het water gehaald. Bij hen konder. de levensgeesten door toepassing van kunstmatige ademhaling worden opgewekt. Het ontzettende ongeluk, dat dus in totaal drie mensenlevens heeft gekost, ge beurde, toe» het meisje Smith zich té ver in zee had begeven en anderen haar te hulp wilden komen. In hotel Schtema hadden de kinde ren een glaasje ranja gedronken en wilden daarna in zee gaan. De badmees ter had nog gewaarschuwd dat was ongeveer om twee uur dat het in verband met de vloed nog te vroeg was om te gaan zwemmen. Zij werden aan geraden zulks uit te stellen tot vier uur. De kinderen zijn toen gaan pootje baden. Badmeester Plat moest reeds aan stonds blazen, dat een paar kinde ren, die zich te ver in zee hadden gewaagd, terug moesten komen. Maar de langgerekte toeter was nog niet verklonken, of het geschreeuw klonk, dat iemand in zee was ver dwenen. Aanhankelijk zag men het meisje nog boven water, zo ver telde een ooggetuige. Veschillende kinderen en begeleiders trachten haar nog te bereiken, doch zonder succes. Toen sprong badmeester Plat. volledig gekleed met trui, broek en schoenen, te water. Alles speelde zich onder een grote verwarring vlak onder de kust af. Anna Smith was inmiddels verdwenen en de badmeester moest duiken om haar te vinden. Zijn zware klpding heeft hem zonder twijfel hierbij parten gepeeld. Toeii men vanaf het strand met een lijn te water ging om hem te red den. kon men nog slechts zijn ontzielde lichaam aan land brengen. Ook Roelof Niemeyer die tot het gezelschap uit Grootegast behoorde kwam bij zijn po ging om het meisje te redden jammer lijk om het leven. De toestand van de begeleider en de jongeman, die bewusteloos uit het water zijn gehaald, is bevredigend. De kin deren en hun begeleiders ziin Zaterdag middag weer vertrokken naar Groote gast, waar begrijpelijkerwijze grote ont steltenis heerst. Op Ameland is men van mening, dat het gebeurde te wijten is aan het ver onachtzamen van de waarschuwing om niet vóór vier uur te gaan zwemmen. I>e kinderen hadden ook van de bege leiders opdracht gekregen uitsluitend te gaan pootjebaden. Enkelen hunner heb ben zich hieraan niet gestoord. Men meent voorts, dat badmeester Plat, die zonder zich een ogenblik te bedenken te water sprong de zaak te licht heeft opgenomen. „Hij had een lijn moeten meenemen", zegt men in Nes. De bad meester laat een vrouw en drie kinde ren achter. 7600 Deense duiven stegen Zondagmorgen van Schiphol op voor hun lange vlucht van 700 km naar hun vaderland Dene marken. Deze duiven waren met 3 ge charterde vliegtuigen in de loop der vorige week aangekomen. Van Neder landse zijde was de organisatie in handen van de duivensportvereniging „Lucht post" te Amsterdam. Van Deense zijde waren hier de heren Rud. Ovesen en W. Hundevadt. In Denemarken kan iedereen, ook niet duivenbezitters, wed den op een bepaalde duif, precies als bij de paardenrennen. Zondagavond is op de Van Heutzboule- vard (Europese wijk) te Djakarta de Nederlander M. C. de Koning door twee personen doodgeschoten. Van tevoren hadden zij de auto van het slachtoffer gestolen. Een andere Nederlander, M. L Mees, werd bij dit incident gewond. Zaterdagavond zijn nog twee inwoners van Djakarta, onder wie een Chinees bij roofovervallen vermoord. Dc laatste jaren was in de buiten landse politiek groot nieuws zel den goed nieuws, maar binnen drie dagen is de wereld nu ai tweemaal verblijd met een gunstige tijding. Vrij dag heeft MacArthur's opvolger, gene raal Ridgway. de rode bevelhebbers in Korea uitgenodigd tot een bespreking cn gisteren hebben deze communistische militaire leiders geantwoord, dat zij be reid waren te komen praten. Precies een week nadat de Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties. Jacob Malik, een staakt-het-vuren voorstelde, schijnt de beëindiging van de strijd op Korea inderdaad een feit te gaan worden. Na een jaar van verwoede gevechten zijn beide partijen ogenschijnlijk weer op hun uitgangspunt teruggekeerd. Ogen schijnlijk. want al staan opnieuw de communisten ten Noorden en de Geal lieerden ten Zuiden van do 38ste breed tegraad en al zijn de UNO-troepen er niet in geslaagd de Noord-Koreanen te bevrijden, toch hebben zij iets bereikt, wat voor de hele nog in vrijheid levende mensheid van de grootste waarde is: zij hebben de communisten in Pyongyang, Peking cn Moskou duidelijk gemaakt, dat agressie niet geduld wordt: dat de Westerse naties niet straffeloos toelaten, dat een land onder het rode juk wordt gehra eht. et was een historisch ogenblik, toen president Truman, een jaar geleden, het grootse besluit nam om de Zuid-Koreanen met alle middelen bij te staan Nog imposanter echter wa ren de solidariteitsverklaringen van dc talrijke UNO-lanaen. die zich aan de zijde der Zuid-Koreanen en Amerikanen schaarden. De UNO-vlag. waaronder deze verenigde strijdkrachten streden, vormde het symbool van de grote een heid. die er plotseling in de Verenigde Naties tot uiting kwam. De fout van München zou niet worden herhaald, de expansiepolitiek van Hitier vóór en die van Stalin na 1945 had eindelijk de poli tici wijzer gemaakt. Alleen een krachtig optreden, en een moedig aanvaarden van de daaraan verbonden risico's, zou de vrije wereld kunnen redden. Dat de po litieke weg, die Truman vorig jaar om deze tijd is ingeslagen, de juiste was is nu. op dit ogenblik, nog eens duidelijk gebleken; want de communistische be reidheid om over vrede te praten be wijst wel. dat de rode machthebbers tot het inzicht gekomen zijn. dat hun oor spronkelijke opzet verijdeld is. Vreselijk is intussen het lot van de Koreanen. die deze oorlog moesten meemaken. De el lende in Korea is onbeschrijflijk. Vele Geallieerde soldaten en vooral Ameri kanen, maar ook tal van Koreaanse bur gers, zijn omgekomen in deze bloedige vrijheidsstrijd. Duur is tot nog toe een algemene wereldoorlog afgekocht. Groot was de prijs, die gevraagd werd om het communistische juk af te weren. Oorlog is iets afschuwelijks, dat heb ben wij het afgelopen jaar in Korea weer eens gezien. Ook een oorlog zonder atoombommen. Laten wij God bidden, dat 't einde van de Koreaanse oorlog ge komen zij, en dat dit einde een tijdperk van rust, moge inluiden; hetgeen als de Perzische olie niet gaat ontvlammen op het ogenblik niet ondenkbaar is. Toen mevr. V. d. B. aan dc Gilde- straat te Bussum haar bijna 2-jarige kleine miste, ging zij op zoek, doch trof het kind nergens. Uiteindelijk ging zij bij de buren kijken, omdat het kind daar nog wel eens speelde; dezen waren niet thuis. Mevr. V. d. B. kon echter de woning binnenkomen en vond daar haar kindje in een wastpbbé, gevuld met zeepsop. Het kind bleek reeds te zijn overleden. Twee en dertig Nederlandse touristen hebben Zondag een angstig moment doorgemaakt, toen de remmen van hun autobus niet normaal bleken te werken bij het afdalen van een zeer steile en gevaarlijke helling in de Belgische olaats Stavelot. De chauffeur, H. Weerman, trachtte vele malen met de motor vaart te min deren, doch zonder resultaat. Een ge sloten spooroverweg, halverwege de helling, kon nog op het laatste ogenblik worden geopend, om de bus door te laten. Een der inzittenden, mevr. Wiers uit Emmen, geraakte in paniek en sprong naar buiten, waardoor zij verwondingen opliep. Naar van de zijde der Rijkswacht te Stavelot vernomen wordt, is haar toestand minder ernstig dan oorspronkelijk werd gemeld. Zij zal over enkele dagen naar huis kunnen terugkeren. Alle georganiseerde tegenstand van de rebellerende Siamese mariniers tegen, de regeringsstrijdkrachten eindigde Zondagmorgen met dc overgave van het gar nizoen in het marine-zendstation. Minister-presideM Phiboen Songgran, die Za terdagavond door de rebellen werd vrijgelaten, heeft zich opnieuw aan het hoofd der regering gesteld. In een officieel communiqué werd Zondag verklaard, dat het hoofdkwartier der rebelle* verwoest was en dat de leiders van de opstand de vlucht hadden ge nomen Loyale leger- en politietroepen bezetten het marine-zendstation, waar mede een 'einde kwam aan de georganiseerde strijd tusscr. de regeringsstrijd krachten en de rebellen-eenheden, zo meldde het communiqué. Via de politieradio deelde minister president Phiboen Songgran mede dat hij na zijn vrijlating door de rebellen net de marine-commandant admiraal Loeang Sindhoe Komalvavin naar dc hoofdstad was teruggekeerd. Songgran richtte tot alle leden der strijdkrachten de oproep rustig te blijven. In gelijke zin richtte Komalvavin zich tot het Vanochtend om acht uur is in de ge rechtszaal van de Pankrac-gevangenis te Praag het proces begonnen tegen de op 23 April j.I. te Praag gearresteerde cor respondent van het Amerikaanse pers bureau Associated Press, William Oatis. Oatis wordt onder meer beschuldigd van spionnage. marinepersoneel, dat hij opdroeg het vuren te staken. Blijkbaar legden de re bellen de wapens neer kort nadat de vlootcommandant het woord tot de ma rine had gericht. Het garnizoen in het zendstation hield het verzet het langst vol, maar toen elders de wapens werden neergelegd, staakten ook deze rebellen de strijd, ook al omdat zij door hun voorraden heen waren en niet meer op aanvullingen behoefden te rekenen. Volgens de. radiozender van de po litie heeft de groep, die de staatsgreep op touw gezet heeft, de vlucht geno men. De radiozender der marine is ver nietigd. Vliegtuigen van de luchtmacht hebben Siams grootste oorlogsschip, de kanonneerboot Sri Ayuthia, en een tor pedojager tot zinken gebracht. De zwaarste strijd heeft gewoed rondom het radiostation der marine, dat in een wijk is gelegen waar vele buitenlan ders wonen. Een groot aantal burgers is om het leven gekomen, maar juiste cijfers zijn nog niet bekend. Toen dc bus nog in volle vaart was, i zag de chauffeur zich genoodzaakt een scherpe hoek om te slaan. Naar oogge tuigen mededeelden is de bus, zonder slachtoffers te maken, op twee wielen de bocht omgegaan Slechts één uit dui zend bestuurders zou het er, naar het oordcel van de Rijkswacht, zó af kun nen brengen. Na het nemen van de bocht, kon de bus, die inmiddels de vaart had verloren, tot stilstand worden gebracht. Behalve mevr. Wiers is nie mand gewond. Op het zogenaamde Fort, een beruch te buurt in het centrum van Doetin- aem, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een vechtpartij plaats gehad, welke aan een van de vechtersbazen 't leven heeft gekost. Diverse leden van de famielies Eulink en Van Dam waren naar de kermis in Doetinchem ge weest en keerden zeer opgewonden in Doetinchem terug. Bij het tramstation in Doetinchem sloeg een lid van de ene familie een ander de ogen dicht, maar de politie kon de orde herstellen. Toen zij later nog eens op het Fort ging kijken bleek de woede weer te zijn op gelaaid. Het was een strijd op leven en dood geworden, waarbij de 30-jarige Iein Eulink met een mes een dusdanige teek in de borst opliep, dat hij leven- oos ineenzakte. De familie Eulink nam dadelijk wraak en sloeg alle ruiten van de woning van de familie Van Dam n. Gelukkig kon de politie door kracht dadig ingrijpen eindelijk een eind aan het gevecht maken. Zij nam de vechters bazen mee naar het bureau. Wie de dood van Hein Eulink op zijn geweten heeft, is nog niet bekend Phiboen Songgran. de minister-president van Siam. die ontvoerd werd, is inmid dels weer vrijgelaten. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen is bij de spoorbrug over het Reitdiep in het verlengde van de Stadhouderslaan te Groningen het lijkje van de zesjarige Appie Hoeksema opge haald. Zoals gemeld, was dit jongetje sinds de vorige week Woensdag vermist. Overal werden nasporingen gedaan. Begunstigd door goed zomerweer is Zondag in Mierlo het jaarlijks kersen oogstfeest gehouden. Ongeveer vijftig duizend bezoekers hebben genoten van een prachtige sprookjesoptocht met va riaties op het kersenfeest. Het feestpro gramma dat aan de kersenkoningin aangeboden werd, was zeer gevarieerd. Van drie tot zes hadden „De Bieten bouwers" en Peerke Verbakei veel suc ces. Vervolgens tiad de voorzitter van de installatieraad, de heer A. Richters, naar voren, om „Hare Majesteit" in Brabants dialect toe te spreken. Hierna volgde de „gezagsoverdracht" door bur gemeester Termeer. Verwachting tot Dinsdagavond: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot zwakke Weste lijke tot Noord-Westelijke wind. Koeler, vooral in het binnenland. Zon: 4.35—21.03. Maan: 2.52—21.13. De Nederlandse ballonvaarders, het echtpaar Boesman en de heer De Vos Klootwijk zijn Zaterdag in Kopenhagen opgestegen voor een tocht per ballon over de Sont. Voor deze vaart waren de „Henri Dunant" en de ..Delia Mou- ton" uit Nederland naar Denemarken gekomen en uit de aard der zaak was de belangstelling van de Denen voor deze twee ballonnen zeer groot. Boven het water gekomen kwam de heer De Vos Klootwijk, balloncom mandant van de „Delia Mouton" ech ter in een lastig parket te verkeren. Plotseling viel er een windstilte en er zou gevaar hebben bestaan dat hij op zee had moeten dalen. Een der in de buurt patrouillerende politieboten bracht echter redding en voor de eer ste maal in de ballongeschiedenis daalde een balion succesvol op het dek van een schip. Zondagmiddag één uur is op de Pro vinciale weg van Westkapelle naar Domburg een motor, bestuurd door de horlogemaker W. P. uit Domburg, in volle vaart tegen een bus gereden. De bestuurder, zijn echtgenote en een kind je van een jaar werden hierbü op slag gedood. Op het moment van de aanrij ding was het zicht op de weg zeer slecht tengevolge van de rookontwik keling van een duinbrandje. Aan boord van het s.s. „Grebbe- stroom" van de Hollandse Stoomboot Maatschappij, gelegen aan de Handels kade te Amsterdam, is een ernstig on geluk gebeurd. Bij het hijsen van de lading zijn enkele stukken uit de strop gevallen. Twee arbeiders werden ge troffen. Eén was op slag dood; de twee de kreeg verwondingen, o.a. brak hij een arm. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. De 27-jarige N. G. te Maastricht, die Zaterdagmorgen op de Lage Kanaaldijk te Maastricht met zijn fiets tegen een autobus reed, is des avonds in het St. Annadal-ziekenhuis aan de zeer ernstige verwondingen overleden. Het slacht offer was de enige zoon uit een gezin van vijf kinderen. Voorts is in het St. Annadal-ziekenhuis overleden de 47-ja- rige F. F. uit Nijmegen, die te Heer bij Maastricht uit een slaapkamerraam was gevallen. Hij was vader van twee kin deren. °P Damrak te Amsterdam is een 70-jarige voetganger door een tram trein van lijn 25 aangereden. De man. die onder invloed van sterke drank verkeerde, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd en is daar later overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1