Hevige gevechten in de IJzeren Driehoek 10 jaar gevangenisstraf voor Oatis VOORTREFFELIJK WERK VAN STEUN WETTIG GEZAG I Tussen neus en lippen Strijd op Korea wordt voortgezet tot schikkingen zijn getroffen Betreurenswaardig Geen oud-S.S.-ers bij Veiligheidsdienst PERZISCHE PREMIER HEET GEBAKERD Politieagent en Volkenrecht E Prins Bernhard ere-doctor Tot hoofd en hart Uitwisseling verwacht van krijgsgevangenen Karakter van leven op het land wordt aangetast Hongaarse regering eist zeggingsmacht RODEN ACCOORD MET VOOROVERLEG K.L.M. breidt haar activiteit uit m Amerikaanse Journalistenvereniging dient protest in bij Tsjechische zaakgelastigde Het weer Vacantieweer in mineur Parlement geeft echter geen gehoor aan zijn verzoek tot drievoudige spoed" In de technische wetenschap Felle boerderijbranden in Deursen Man met mes gestoken WOENSDAG 4 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25114 Z. H. de Paus waarschuwt tegen trek naar de stad Bij kerkelijke benoemingen Zondag 8 Juli als datum genoemd Radio-Peking en Radio-Py ongyang hebben vandaag medegedeeld, dai de Noorde lijken de uitnodiging van ge neraal Ridgway voor hel houden van voorbereidende besprekingen over een sla ken van hel vuren lussen ver tegenwoordigers van beide partijen hebben aanvaard. Als datum wordl genoemd Zondag 8 Juli en als plaats Kaesong in 't niemandsland. Op Europees luchtnet IÉ I L rlilft TERUGKEER GEVANGENEN UIT RUSLAND Indon. administrateur vermoord VERGIFTIGDE KERSENVLA GEGETEN? Drie arrestaties na verdacht sterfgeval vandoor Drie gezinnen dakloos èfee MORRIS iefjmycu imj! I FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruw. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Terwfjl de speculaties over de sluiting van een wapenstilstandsovereenkomst in Korea voortduren wordt er in het omstreden gebied zelf nog hevig gevochten. Uitgeputte geallieerde infanteristen hebben Dinsdag de hoogste top van de „IJzeren driehoek", na drie dagen van bloedige gevechten tegen fanatieke Chi nezen veroverd. Ook aan de andere delen van het front levert men nog verwoed strijd. In tegenstelling tot andere berichten meldde Dinsdag U.P. dat geen nieuwe Chinese legergroep van Mandsjoerije naar Noord-Korea is overgebracht. Intus sen blijven de geallieerden waakzaam. Een hoge Amerikaanse functionaris heeft Dinsdag verklaard, dat de strijdkrachten der V.N. de strijd in Korea zullen voortzetten tot men het over een wapenstilstand is eens geworden en alle schikkingen getroffen zijn om te garanderen dat het vuren metterdaad gestaakt Wordt. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie verwachten een spoedig en gunstig antwoord van de Noordelijken op generaal Ridgway's ver zoek om een bijeenkomst op Donderdag ter regeling van technische bijzonder heden voor een conferentie over een wapenstilstand op Korea. Waarnemers te Wasnington betwijfe len of de Noordelijken bereid zullen zijn, in te stemmen met een vroegere datum dan 10 Juli voor het begin van de eigenlijke conferentie. Welingelichte waarnemers in Moskou hebben de verwachting uitgesproken, dat tijdens de Koreaanse wapenstil standsbesprekingen ook een accoord •ver de uitwisseling van krijgsgevan genen gesloten zal worden, aldus meldt A.P. uit Moskou. Zij zeiden, dat een uitwisseling in be ginsel vermoedelijk geen moeilijkheden zou opleveren, maar dat er over de details van de regeling wellicht diep gaand gediscussieerd zou moeten wor den. Men meent in Moskou, dat de Russen de idee van een uitwisseling zullen steunen. De Britse hoofdgedelegeerde bij de V.N., sir Gladwyn Jebb, verwacht dat de wapenstilstandsonderhandelingen in Kaesong lang zullen duren en bijna zeker moeilijk zullen zijn. Wat betreft de toelating van de Chinese volksrepu bliek tot de V.N., verklaarde sir Glad wyn, dat zijn regering van mening is, dat deze kwestie op het ogenblik moet blijven rusten. President Syngman Rhee heeft Dins dag verklaard, dat Zuid-Korea geen wapenstilstand aan de 38ste breedte graad kan aanvaarden omdat dat een concessie zou zijn. Z. H. de Paus heeft dezer dagen in een rede voor het R. K. internationale landbouwcongres te Rome de over de gehele wereld waarneembare trek van de bevolking van het land naar de stad zowel aan het Marxisme als aan „over dreven economisch liberalisme" geweten Industrieel kapitalisme heeft in vele streken van de wereld de groei van de landbouwproductie bevorderd en dc lichamelijke en geestelijke levensstan daard van de plattelandsbevolking ver hoogd, aldus de Paus. De invloed van het industriële kapitalisme bedreigt echter „het specifieke karakter van het leven op 't land en maakt het gelijk aan 't leven in stads- en industriecentra. Het land wordt eenvoudig een uitbreiding of een aanhangsel van de stad. Het verla ten van het land leidt tot de ernstigste crisis voor de sociale economie zelf." De Heilige Vader beval het volgende aan om de plattelandsbevolking in te passen in het algemene kader van de sociale economie: internationale hulp aan in ontwikkeling ten achter gebleven gebieden, agrarische hervorming, inter nationaal georganiseerde emigratie, betere plaatselijke groepering van aan vullende nationale economische stelsels en betere verdeling van het productie vermogen. De Hongaarse presidentiële raad heeft gedecreteerd dat de benoemingen door het Vaticaan van hoge kerkelijke auto riteiten afhankelijk zijn van goedkeuring door de Raad en dat deze volmacht een terugwerkende kracht heeft tot Januari 1946. Het decreet betreft de benoeming van aartsbisschoppen, bisschoppen, assi stent-bisschoppen, abten en priors van orden. Gezegd werd, dat deze maatregel noodzakelijk is, omdat het Vaticaan nalaat om, zoals voor de oorlog gebeur de. de formele toestemming tot de be noeming van zulke dignitarissen aan de regering te vragen. Het decreet blijft van kracht tot een bilaterale overeen komst tot stand komt. Er werd echter niet bij verteld met ™ie de regering bereid zou zijn een bilaterale overeenkomst te sluiten. Op bestaan geen diplomatieke betrekkingen tussen Hongarije en het Vaticaan. Een klein Perzisch vaartuig passeert een tankschip, dat gemeerd ligt bij de Anglo-lraanse Olie Maatschappij te Abadan. Het laatste Engelse tankschip heeft thans na lossing van de reeds in genomen lading de rede van Abadan verlaten. De K.L.M. heeft enkele uitbreidingen aangebracht in haar Europese luchtnet. Met ingang van 30 Juni is de frequentie van de tweemaal wekelijkse luchtver- binding AmsterdamInnsbruck ver hoogd tot driemaal per week. Op Zater dagen wordt tweemaal en op Zondagen eenmaal naar het Oostenrijkse touristen- centrum gevlogen; de vliegtuigen arri veren op dezelfde dagen op Schiphol. Behalve de in samenwerking met S.A.S. en Sabena gevlogen dagelijkse dienst AmsterdamChristiansandOslo v.v. is sedert 16 Juni j.l. een driemaal weke lijkse rechtstreekse verbinding tussen Amsterdam en Oslo geopend. Deze dienst wordt uitgevoerd op Maandagen, Woensdagen en Zaterdagen. Tenslotte is, om de weekend-drukte op te vangen, per 30 Juni j.l. op Zaterdagen de nachtdienst op Londen verdubbeld. Het Nederlands Detachement in Korea is uit de voorste linies teruggenomen en geniet thans na vijfti dagen onafgebroken strijd een welverdiende rust. Voor het afscheid van het front paradeert de troep voor de commandanten. Er werden woorden van lof gesproken en er werd hulde gebracht aan de mannen, die hun leven hebben gegeven voor de vrijheid. De rechtbank te Praag heeft de Ame rikaanse journalist William Oatis van daag tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van spionna- ge. Oatis heeft geen beroep aangetekend tegen het vonnis, dat na een tweedaags proces werd geveld. Na het uitzitten van zijn straf waarvan de helft bij goed gedrag zal worden kwijtgescholden zal Oatis worden uitgewezen. Zijn drie medeverdachten, allen Tsjechische em- ployé's van A.P., kregen aanzienlijk hogere straffen. Thomas Svoboda werd tot twintig jaar, Pavel Wojdinek tot achttien jaar en Peter Munz tot zestien jaar veroordeeld. Voordat gisteren het proces te Praag werd beëindigd heeft de openbare aan klager in zijn requisitoir erkend, dat het feit, dat de beklaagde Oatis een buitenlander was, als verzachtende om standigheid kon worden aangemerkt. Oatis zelf hield een laatste pleidooi, waain hij zei dat hij schuldig was. Hij zei: „Het spijt mij, dat ik mij in dit s land heb ingelaten met spionnage. Ik deed het niet omdat ik een vijand ben van de werkende klasse. Ik behoor zelf tot de werkende klasse. Ik heb het al leen gedaan omdat ik luisterde naar verkeerde opdrachten uit het buiten' land en omdat ik onder invloed kwam van vekeerde mensen in Tsjechoslowa kije. Ik heb mijzelf gekwetst en mijn vrienden. Ik heb de republiek bena deeld en haar vijanden geholpen. Ik heb de zaak van de vrede benadeeld en de zaak van de oorlog bevorderd. Uw veiligheidsdienst heeft mij met grote consideratie behandeld, hoewel ik het niet verdiende. Uw rechtbank heeft mij hoffelijk behandeld Ik dank u voor dit alles. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, Lincoln White, noemde op een persconferentie te Washington het pro ces tegen Oatis „een communistische propagandastunt". De bedoeling was „het Amerikaanse volk in het clgemeen en de Amerikaanse pers in het bijzon der te bezwalken". De Amerikaanse jounalistenvereniging heeft bij monde van haar president, Harry Martin, bii de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde te Washington, Jan Vinar, geprotesteerd tegen het proces. Toen Martin zijn schriftelijk protest kwam toelichten wees de Tsjechoslo waakse zaakgelastigde het protest van de hand. Hij deelde verder mee, dat hij het protest niet aan zijn regering zou door zenden, omdat het „schandelijke en be ledigende taal" bevatte. Vanavond zullen in Oldenzaal arrive ren 26 van de 65 Nederlandse gevan genen, die onlangs uit Rusland in Duits land zijn aangekomen. Zij worden over genomen door de marechaussee, die hen naar het demobilisatiecentrum in Amers foort brengt.. Geneeskundig en verder onderzoek zullen enige dagen in beslag nemen. Daarna gaan de ex-gevangenen naar huis. Voor zover Bijzondere Rechtspleging belang in hen stelt, zul len zij door de justitie worden opge roepen. In de nabijheid van de onderneming Manjingsal bij Subang is de vorige week de onder-administrateur van het bos beheer, de 56-jarige J. Manoppo, ver moord. ui litiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opkla ringen en overwegend droog weer Overwegend matige wind uit Noorde lijke richtingen. Koel weer. Zon: 4.26—21.02 Maan: 4.57—22.14 (Van onze weerkundige medewerker) Het weer tussen Zuid- en Noord-Ne derland gaf gisteren nog al groot ver schil te zien. In het Noorden viel enige regen met op Terschelling zelfs onweer, terwijl in het Zuiden het grootste deel van de dag de zon scheen. In Eindhoven steeg het kwik hierbij nog tot 26 graden Celsius. Van Engeland nadert echter een storing, die vandaag regen brengt, waar- jjij later tevens koelere lucht van de Noordzee wordt aangevoerd. Een rug van hoge luchtdruk kan morgen bij koel weer weliswaar enige verbetering bren gen. maar ten Zuid-Westen van IJsland beweegt zich al weer een nieuwe en vrij actieve Oceaandepressie naar het Oos ten. Het weer ziet er dus voor het ove rige deel van deze week voor de vacan- tiegangers niet bepaald zomers uit. De discussie in het openbaar tussen P^of. F. Duynstee. rector *mag- nificus van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, en F. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter der St. Adelbertvereniging, enerzijds en de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B. anderzijds, schijnt voorlopig ten einde te zijn. Niet omdat de heer De Bruijn met kracht van argumenten de aanhangers van de zgn. „rechtse idee" zou hebben overtuigd of verslagen, maar omdat de opponenten van de heer De Bruijn de door hem aange slagen toon van die aard achten, dat zij er in het openbaar niet verder op in willen gaan om erger te voorko- men„ Wij vinden dit uitermate betreu renswaardig, omdat daaruit blijkt, dal over brandende actuele vraagstukken betreffende de huidige politieke koers in ons land en de invloed, die de K.A.B. daarbij uitoefentonder ka tholieken op het ogenblik blijkbaar niet zo in het openbaar gedebatteerd kan worden, dat er geen rel uit dreigt te ontstaan. Voor zover de heer An- driessen, de voorzitter van de K.V.P. en oud-hoofdbestuurslid van de K.A.B., zich in het twistgeschrijf mengde, bleef de goede toon bewaard, zodat wij nog niet willen wanhopen aan het verloop van het overleg, dat binnenkamers iti de K.V.P. op gang zal worden gebracht. In de politieke strijd kan tem.perament een duchtig wapen zijn. mits het be heerst blijft. Voor eerlijk en redelijk overleg tussen geloofsgenoten, die uit gaan van dezelfde beginselen en op grond van 'die beginselen naar een algemeen aanvaardbare practische po litiek streven, zijn echter goede wil en wederkerig respect doelmatiger. REFLECTOR. Te Maasbree-Baarlo is een jonge moe der van vier kinderen na het eten van klaarblijkelijk vergiftigde kersen vla overleden. In verband met dit verdachte sterfge val, heeft de politie haar man en twee buurvrouwen gearresteerd. Bij een van haar thuis heeft de verslagene de ker senvla gebruikt, waarna zij plotseling ineenzeeg. Amerika. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat de „Douglas Skyrocket", een supersonisch vliegtuig, dat zich in een experimenteel stadium bevindt, sneller en hoger is dan enig ander bekend vliegtuig gevlogen heeft. De gegevens worden nog geheim ge houden. In de gisteravond gehouden vergade- ring van de Eerste Kamer heeft minis ter Van Maarseveen bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat zeer binnen kort de taakomschrijving van de Na tionale Reserve een feit zal worden. Thans zijn 9940 mannen goedgekeurd van de 18800 vrijwilligers. De keuringseisen zullen worden verlaagd. Bij reserve-, grens-, Rijks- en gemeentepolitie zijn thans 7000 man Ingedeeld. Volgens spr. treft Steun Wettig Ge zag geen blaam voor de langzame gang van zaken. Dit instituut heeft tegenslag gehad door het te langzaam beginnen met het opleiden en het verstrekken van kleding en wapenen. Daarom heb ben sommige vrijwilligers zich terug getrokken. Thans gaat alles beter. Steun siimiiniiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiuii' Het Perzische parlement heeft Dinsdag geen gevolg gegeven aan het ver zoek van minister-president Mossadeq, twee maatregelen in verband met de oliecrisis „met drievoudige spoed" te behandelen. Het parlement ging uiteen zonder gestemd te hebben over een wet, volgens welke Perzen gestraft zullen worden, die „een verbintenis" hebben gehad met de Brits-Iraanse oliemaat schappij. Evenmin werd een voorstel in behandeling genomen tot vorming van een speciale parlementaire en juridische commissie tot onderzoek van de documenten, die onlangs in kantoren van de maatschappij te Teheran in beslag waren genomen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 2 Juli. en Romeinse politie agent, die een zak kenrolster had laten ontsnappen, was de oor zaak van een uitvoerig debat voor de Romeinse rechtbank, waarbij in het volkenrecht bedrevenen elkaar om de oren sloe gen (zij het dan niet in letterlijke zin) met het verdrag van Lateranen en de daaraan verbonden verdragen tussen Italië en de Heilige Stoel. Het begon op een mor gen in April van het Hei lig Jaar in de Sint Pieter, waar een langvingerige Italiaanse verrast werd met haar hand in de tas van een pelgrim. Een pau selijke earabiniere met een hoge kolbak op het hoofd betrapte de dieveg ge op heterdaad, doch in plaats van haar te bren gen naar een van de vele biechtstoelen, waar men terecht kan in alle talen ter wereld, nam hij haar k ,arm naar buiten op "et Sint Pietersplein en leverde haar precies bij de travertij nband aan de rand van het plein, waar het grondgebied van de Vaticaanse staat ophoudt, over aan een Italiaanse politie-agent. Maar wat de dievegge niet gelukt was bij de gendarme van de Paus, dat lukte haar wel bij de Italiaanse earabi niere: ze ging er van door. En nu, meer dan een jaar later, moest de ea rabiniere terecht staan, omdat hij een arrestant door zijn nalatigheid had laten ontsnappen. De eis was twee maanden. En toen is er een langdurig debat begonnen over de vraag of iemand, die door een Pauselijke gendarme wordt overgegeven aan een Italiaanse politie agent, wel een arrestant is van de laatste. De twee advocaten van de verdediging meenden, dat daar eerst een formele „uitlevering" voor nodig was volgens de vormen en onder de voorwaarden van het internationaal recht. De advocaten be toogden, dat de dievegge dus helemaal geen ar restant was en dat een politie-agent, die een da- bij zich heeft, die niet zijn arrestant is, dezelve zeer geschikt weg kan laten lopen, zonder dat hij m?' twee maanden hechtenis moet uitboeten. Maar de rechtbank wil de van deze aantrekke lijke redenering niets we ten en de politie-agent moet dus zitten. Naar van officiële zijde is vernomen, is de olieproductie ins Aghadjari, ten Noorden van Abadan, gestaakt. De pro. ductie staat thans onder Perzische lei ding. Verder heeft het Perzische ministerie van Oorlog bekend gemaakt, dat de Perzische autoriteiten besloten hebben, de garnizoenen in Zuid-Perzië te ver sterken. Binnenkort zal een artillerie regiment de haven van Abadan bezet ten „om eventuele incidenten en sabo tagedaden te verhinderen". Reuter verneemt uit welingelichte bron te Teheran dat de Perzische rege ring voornemens is haar diplomatieke vertegenwoordiger te Tel Aviv, terug te roepen. De Perzische regering zou zich hiermee de steun van de Arabische staten willen verzekeren, voor het ge. val zij haar geschil met de regering van Irak aan de Veiligheidsraad zou voorleggen. Zoals bekend is verwijt Perzië Irak, dat Irak :yn gebied aan de Britse strijd krachten ter beschikking stelt. In de Madjlis stelde Dinsdag de af gevaardigde Bahadin Chobod voor, dat Perzië de diplomatieke onderhandelin gen met Engeland zou afbreken wegens „de poging tot intimidatie door het zen den van de kruiser „Mauritius" naar Abadan". Tevens stelde hij voor de betrekkin gen te verbreken met alle landen, die weigerden oliedeskunciigen beschikbaar te stellen ter vervanging van het Britse personeel. 1 De West-Duitse regering zou het hoogst ongewenst achten, iniien West- Duitse technici naar Perzië zouden gaan om te helpen bij de genationaliseerde olie-industrie, aldus heeft een regerings woordvoerder te Bonn medegedeeld- Ongeveer 800 Indische en Pakis taanse employé's van de Brits- Iraanse oliemaatschappij hebben de Perzische autoriteiten in een ge meenschappelijk schrijven meege deeld, cat zij niet voor de nieuwe Perzische oliemaatschappij willen werken en Perzië willen verlaten. De Perzische regering heeft gewei gerd, het visum van Rawl Knox, cor respondent var de Londense „Obser ver" te verlengen. Hij moet tegen Za terdag Perzië verlaten hebben. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft, op voorstel van de afde ling der algemene wetenschappen, be sloten aan Prins Bernhard wegens „zeer uitstekende verdiensten" de graad van doctor in de technische wetenschap, ho noris causa te verlenen. De erepromotie zal op een nader te bepalen datum in een plechtige bijeen komst van de senaat geschieden. Sta meer de gemeenschap dan uw eigen wil ten dienste. j Generale repetitie van een begrafenis De heer J. N. Gern- hardt te Burlington in Amerika had maar één grote kopzorg in zijn 75- jarig hoofd. Hij was n.l. bang, dat zijn begrafenis niet zó zou verlopen, als hij het wel wenste. Daar om heeft hij die maar nu reeds laten houden, com pleet met treurmuziek, lijkrede vam de dominee en koor. Hij heeft alles op gramofoonplaten laten vastleggen, die zullen moeten worden gespeeld, wanneer eenmaal de dag van zijn echte begrafenis zal zijn aangebroken. Dui zenden mensen verdron gen zich in de aula op het plaatselijk kerkhof om de dienst bij te wonen. Gernhardt zelf was er heen gereden op de bok van de lijkkoets. Dragers torsten een lege doodkist het gebouw binnen, op de voet gevolgd door de toe komstige inhoud als naast denkbarre familieDood ernstig woonde het le vende lijk de hele plech tigheid bij. „Nu weet ik tenminste, wat er zal ge beuren bij mijn begrafe nis", zei hij na afloop. Kinderdroom ver wezenlijkt Op een der Londense emplacementen stond een grote glimmend-zwarte locomotief kleine rook wolkjes uit te puffen ten teken, dat het gevaarte gereed was om zijn dag taak te beginnen. Plotse ling weerklonk een knar send geluid. De locomo tief begon te rijden. Der tig meter verder kwam hy echter weer tot stil stand om dan achteruit rijdend weer precies op zijn punt van uitgang te rug te keren. De ploeg baas, die met een vuur- IIIIIIIIHIMNUHinnWHUIHHIIIItlMMNIIMmilMHIUIItmilMlllltlllMIIUIIIItllUliaMIKmiUUlJ rood hoofd kwam aan rennen, zag een kleine, roetzwarte schooljongen om het hoekje van de stookplaats gluren. „Neem me niet kwalijk, meneer", zei het jochie, „dot heb ik nou altijd willen doen, maar eh heb ik hem niet netjes weer op zijn plaats ge zet?" Plakmiddel Een zekere Wong Tai Koek is in Singapore tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanplakken van affiches met communistische leu zen. Hij plakte deze vast met bananen. Zeven ba- nanen waren genoeg voor negen affiches. De bana nen zijn in Singapore „iets" goedkoper dan hier. Repeterende breuk De heer en mevrouw 'Arthur Lavallee in Ame rika trouwden in 1936, scheidden in 1942, trouw den weer in 1944, scheid den weer in 1947 en zijn thans voor de derde maal met elkaar in het huwe lijk getreden. Als getuige fungeerde hun twaalfja rig dochtertje. Zou dit een betere kijk op de wereld zijn? V.'ettig Gezag deed en doet voortreffe lijk werk. Ten aanzien van de „Velser tapijten" zei de minister, dat de burgemeester van Velsen in 1945 als oorlogsslachtoffer in het huis van een N.S.B.-er is onder gebracht. Hij heeft bruikleen-contracten voor meubilair getekend. Dit meubilair werd intussen verkocht. Toen de burge meester de woning verliet, heeft hij hiervan het bureau onroerende goederen op de hoogte gesteld. De eigenaar heeft onmiddellijk de goederen weggehaald, zodat controle niet mogelijk was. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de burge meester zich kleedjes van betrekkelijk geringe waarde zou hebben toegeëigend. De Commissaris der Koningin is dezelf de mening toegedaan. De minister verklaarde voorts, dat de kampen voor ongehuwde Ambonezen zullen worden opgeheven; de vrijgezel len zullen naar de gewone kampen ver huizen. Over de binnenlandse veiligheidsdienst sprak mr. Teulings. Deze dienst moet helaas worden gehandhaafd en uitge breid, om democratische instellingen van het Nederlandse volk die gebaseerd zijn op het Christendom, tegen subver sieve elementen te verdedigen. Spr. ontkende, dat thans bij de B.V.D. of vroeger bij de Centrale Veiligheids dienst oud-S.S.-ers, ex-spionnen uit Duitse dienst en dergelijke figuren als de Belg Sweerts in dienst zouden zijn of geweest zouden zijn. De Kamer nam hierna de begroting van Binnenlandse Zaken zonder hoofde lijke stemming aan met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Dinsdagmiddag is, vermoedelijk door spelende kinderen, brand veroorzaakt in een hooiberg te Deursen. Het vuur werd door de felle wind aangewakkerd en sloeg over op nabij gelegen boerderijen. Een kapitale boerderij, een gewone boer derij en een woonhuis brandden af. waardoor drie gezinnen dakloos werden. De schade, die geraamd wordt op onge veer één ton, wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Omstreeks acht uur Dinsdagavond heeft een 58-jarige man in de Bloed- straat te Amsterdam een 75-jarige man bii een vechtpartij met een mes in het onderlijf gestoken. Het slachtoffer is m ernstige toestand naar hel Binnen gasthuis vervoerd, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek De dader kon worden aangehouden. Beide man nen verkeerden onder invloed van ster ke drank. Advertentie BaKTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1