Spannende wielerwedstrijd aan de Delftlaan Zandvoort ziet optimisme de zomer tegemoet met Spijskokerij heeft geen klanten meer Singelloop en singelrace grootse evenementen BLIKSEMAFLEIDERS aid De bekoring der moedeloosheid en de verantwoordelijkheid van de huisbezoeker AGENDA Judo en Jiu-jitsu in Concertgebouw SPORT SPORTWEEK 1951 Turndemonstraties op openbare pleinen en athletiek voor jongeren Ondanks koud en nat voorseizoen HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? CRETONNE WOENSDAG 4 JULI 1951 PAGINA 2 JAARVERGADERING ST. VINCENTIUSVERENIGING Spijs-kokerij op non-actief Vrij ernstige aanrijding op de Schoterweg Aanbeveling rechter Arron dissementsrechtbank Haarlem Concert in openluchttheater Spreekuur burgemeester EXAMENS Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Eigen herdenking gemeentewet Bekoring der moede loosheid I 1 V erantwoordelijkheid ■WEEK! Singelloop Geslaagden R.K. Mulo- school, Ged. Oude Gracht OVERVEEN Sportweekprogramma Hercules en Leonidas demonstreren HET HOOGSEIZOEN NADERT JAC. P. THIJSSE MONTESSORI-LYCEUM Eindexamen H.B.S. B Amusementsbedrijf op de N oord-Boulevard Athletiek voor jongeren Eindexamen R.K. Lyceum voor meisjes Sancta Maria Haarlem K.J.M.V.-Zomerfeest D.W.T.V.Z.V. 7—7 Jubileum in Provinciaal Ziekenhuis J. de Groot gehuldigd BEDEVAART NAAR DEN BRIEL Dinsdag 10 Juli a.s. WASSERIJ DUYN MAANDAG ARRIVEERT CIRCUS STRASSBURGER Voorstellingen alleen in Heemstede, niet in Beverwyk FAILLISSEMENTEN WATERPOLO Haarlem versloeg De Meeuwen De Haarlemse Reddings brigade oogstte vele lauweren Negerballet voor middelbare scholen „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEEBSTRAAT 10 - TEL. 11403 in vrolijke bloem 95 dessins 120 br. Een korte maar pittige jaarvergade. ring hield de Sint Vincentiusvereniging te Haarlem gisteravond in het eigen gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt. Leerrijke gedachten werden de aanwe zigen meegegeven, zowel door deken Kuilman als door de nieuwe president van de Bijzondere Raad, de heer Th. Verhoeven. Met een toepasselijk woord installeer de de president een viertal leden, waar na de secretaris, de heer P- Muringer, het jaarverslag over 1950 uitbracht. Daarin wordt herinnerd aan de luister rijke viering van het 100-jarig bestaan der vereniging. /\an de zo geslaagde jaarmarkt „Oudt Haerlem", de loterij en de busjesactie onder de schooljeugd. De opbrengst van een en ander was f 27-500, aardoor 400 bedeelde gezin nen een rijke feestuitdeling konden krijgen in geld en verschillende katho lieke organisaties een feestgave- Verder herinnerde de secretaris aan de ere. middag in het Concertgebouw, tijdens welke de president, ir. P. C. v. d. Heij den, een hoge Pauselijke onderschei ding kreeg. Als een schok werd 4 Juni de droeve mededeling gevoeld, dat deze onvergetelijke charitatieve werker plotseling was overleden. Het aantal leden van de heren-con ferenties bedroeg 207 (203), het leden tal van de enige dames-conferentie liep terug van 6 op 2. De kerkcollecten brachten f 23.800 op of f 4100 meer dan een jaar te voren- De totale ontvangst van alle conferenties was f 54-350, iets meer dan de totale uitgaven- Er wer den 314 (295) gezinnen bezocht. Acht personen werden bekeerd of tot hun godsdienstplichten teruggebracht, 16 kinderen op katholieke scholen ge- plaatst, 10 kinderen in gestichten, 67 kinderen werden uitgezonden etc- De spijskokerij, in de crisisjaren voor de oorlog en tijdens de bezetting toe verlaat voor zovelen, draaide het afge lopen jaar niet, omdat er geen afnemers waren. Ondanks dat naar Christus woord de armen en dus de armoede altijd bjj ons zullen zijn en blijven, Is het aanschijn' der armoede en daar. mede de wijze, waarop wij haar tege moet tred» t, sterk veranderd. De secre taris vervolgt dan: in het algemeen ge sproken valt er een nivellering vast te stellen tussen de levensomstandigheden van de armen en de beter gesitueerden. De huidige sociale wetgeving Is aan dit alles niet vreemd en in dit verband mo. gen wjj spreker, van een zegen der so ciale wetgeving. De commissie „Vrije Tijd" mocht een Een 60-jarige dame werd gistermor gen om half tien op de Schoterweg door een personenauto gegrepen. Zij fietste naar links de rijweg over en wilde de dr. Leydsstraat inrijden. Hierbij gaf zij geen teken van richtingverandering aan en lette niet op het verkeer, dat haar achterop kwam. Zij werd door een pas serende auto aangereden en vijf meter meegesleurd. Met een zware hersen schudding, mogelijk een schedelbasis- fractuur, werd het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd. Ter voorziening in de vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Haarlem is door de arrondissements rechtbank te Haarlem een lijst van aan beveling opgemaakt, waarop in alphabe- tische volgorde zijn geplaatst: 1. mr. H. J. M. Cokart, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotter dam; 2. mr. W. S. da Costa, substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam; 3 jhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, substituut griffier bij de arrondissements-recht bank te Breda; mr. D. van Leijden, sub stituut-griffier bij en rechtsplaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te Haarlem, is met het lot afgevallen te gen een der bovengenoemde candidaten. Zondag 8 Juli om 3 uur geeft de har monie „Crescendo" o.l.v. de heer Jac. Bijster een ccncert in het openlucht theater. De burgemeester van Haarlem zal Vrijdag 6 Juli geen spreekuur houden. Kennemer Lyceum Geslaagd voor het einddiploma HBS-A van het Kennemer Lyceum; de dames N. Frijns, M. Kuperus, L. Rinkel, I. Teer, G. Tol, R. Beekes, R. de Bruin, R. Cie- remans, R. Koomen, S. Pely, R. Schef- fer, N. Verboom en E. v. d. Werff en de heren R. van Alphen, G. Elich, E. van Hensen van Uningen, N. van der Horst, P. Pauw, H. Poortvliet, P. Brikkenaar van Dijk, T. Hoogewerff, J. Postma, G. Smit en H. v. d. Stadt. Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem Voor het eindexamen van de afd. Gymnasium zijn geslaagd: Diploma A: de dames C. Dooyes, L. L. Keuzekamp, L. C. Kouwenhoven, T. v. d. Lee, A. M. M. Versluys, A. M. Volkers, C. G. van Wijk en de heren T. Baarda, K. Fuchs, P. H. Kooymans, L. Koster, W. J. van der Liinden, A. J. Roest, J. A. W. Sillevis Smitt, J. Smit, J. P. Ver hoef! Afgewezen 2. Diploma B: de dames A. A. Braakman, H. de Maaker, A. de Ruig en de heren F. L. Binsbergen, H. Boekenoogen, C. Koppenaal, A. A. Loman, J. J. van der Niiet, A. F. Sanders, G. J. Tammes. Af gewezen: geen. GEBOREN: C. C. van LoyPeper- koorn, z.; E. A. Ph. van der Meij—Pa- ramor, z.; R. SteenBcbeldijk, z.; A. de Smidt—Luke, z.: J. E. BouwendalEt- tekoven, z.; G. Molhoekvan Looij, z.; G. Bakkervan Blokland, z.; Th. W. VennikerGigengack, a.; C. Schelfaut Oudhoff, d.; G. C. M. Ophoff—Hüsken. d.; J. G. van Meelvan Slooten, d.; J. van Schievan Roode, d.; F. J. Windig Ravenhorst, d.; J. van GeskerDek ker, d.; A. OtteRolvers, d. Zoals bericht komt de gemeenteraad van Bloemendaal niet morgenavond, maar morgenmiddag om 4 uur bijeen. De burgemeester zal een openingswoord spreken en hierna zal het woord wor den gevoerd door de heren Rohling, Wildt Meyboom, De Jong Schouwen burg en Vliegen, die ieder in een korte toespraak de betekenis van de gemeen tewet voor de plaatselijke gemeenschap zullen belichten. nuttig programma afwerken, voor ge middeld 60 personen. De contact-avon den van kapelaan v. d. Zalm hebben groot succes geoogst- Hoewei de resultaten ven het Liefde werk Bibliotheken moeilijk te peilen zijn, mogen enige statische cijfers niet achterwege blijven. De vijf bibliotheken hadden 837 (805) lezers, die 62-870 (54-223) boeken afnamen. De ontvangen leesgelden be liepen f -33.87. In de loop van het jaar werd de samenwerking met de R.K. Leeszaal en Bibliotheek werkelijkheid. De commissie Stille Armen verstrek te aan 22 gezinnen geldelijke hulp. De aanvragen zijn belangrijk toegenomen. Uitgegeven werd f 3-728-15 of f 643-98 méér dan men ontving. Uit het alge meen magazijn werden 1172 stuks kle ding, matrassen, dekens etc. betrokken. Het Liefdewerk Kinderbescherming groeit nog steeds en telt 112 pupillen, waarvan 65 in gezinnen geplaatst zijn, 42 in gestichten en de rest op proef thuis. Deze commissie staat voor een moei lijk jaar. Door nieuwe voorschriften van het Departement blijft er geen mo gelijkheid open niet aanvaardbaar voogdij af te wijzen. Hieruit kunnen niet te overziene problemen ontstaan, welke evenwel met gezamenlijke krachtsinspanning overwonnen kunnen worden. Uw vereniging heeft enige gelijkenis met de Kerk van Christus, stelde deken Kuilman in zijn toespraak vast. De Kerk is onveranderlijk in haar leer stukken en alleen veranderlijk in de wijze waarop zij deze bekend maakt. De St- Vincentiusvereniging is onveran derlijk in haar doel, eerstens de zelf heiliging oer leden en daarna het geven in stoffelijke goederen aan de even- mens- Door een zuiver op God gericht persoonlijk leven kunnen de Vincen- tianen veel overdragen op de geeste lijk en materieel in nood verkerenden- Het werk kent veel tegenspoed, en dan kan de bekoring der moedeloos- BIOSCOPEN: Rembrandt: De zwarte roos (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Nancy gaat naar Rio (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Voorpost in Marokko (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Wilde vaart op Kaapstad (18 j.) 2.30 en 8 uur; City: Manon (volw.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Onschul dige Jeugd en Het Springwonder (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 4 Juli: Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vie Company met „The Knight of the Burning Pestle", half 9, Grote Kerk: Orgelconcert in het kader van het Holland Festival, 8 uur. Donderdag 5 Juli: Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vic Company met „The Knight of the Burning Petsle", half 9. Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. heid een woord gaan meespreken. Die bekoring kunnen we van ons af werpen, ging de deken voort, als we het volgende overwegen: God ver langt niet, dat we iets bereiken, maar dat we streven naar dat bereiken. Wij, zwakke mensen, streven naar zelfheiliging en streven er naar van de medemens iets moois te maken. Met dit ideaal en deze zekerheid is veel te verrichten en God zal tevre den zijn als het streven volgehouden wordt. Tenslotte sprak de president over de verantwoordelijkheid der Vincentianen, aan de hand van een toespraak, die hij onlangs hoorde. De verantwoordelijkheid tegenover de armen is groot, omdat de verleende hulp het lot van hun kinderen kan be palen. Daar waar grote mensen met on nadenkende zorgloosheid, die des kinds is, handelen, treedt de Vincentiaan als vader op met een onuitputtelijk geduld. Als de ouders de juiste weg op gaan ligt voor de kinderen veelal een schone toekomst open. De armen van geest moeten niet alleen opgevoed worden tot mensen met begrip, maar ook tot bur gers, tot figuren in het maatschappelijk leven. Zij moeten bovendien christenen zijn en dat worden zij niet door zalven de woorden, maar door een fel levend goed voorbeeld van degenen, die hen bezoeken. Zo komt de Vincentiaan' in de gezinnen met louter liefde en met een grote verantwoordelijkheid tegen over God, die hem voor een prachtig werk heeft uitverkoren. 50JUMI 'A 7JUU 195 f HAARLEM Op het moment dat dit blad onder de ogen van onze lezers komt zit de helft van de Haarlemse Sport week er practisch op. Heden, Woensdag avond concentreert zich vanzelfsprekend de grootste belang stelling op de kracht sportavond in het Concertgebouw waar o.m. de Nederlandse kampioenboksers, de gebroeders v. d. Zee zullen optreden en naast een 'be langwekkend nummer gewichtheffen de liefhebbers van de judo- en jiu jitsu- sport waar voor hun geld zullen krijgen. Het judo-programma wordt geopend door de heer J. Nauwelaerts de Agé 2e dan die een inleiding geeft over het begrip jiu jitsu en judo. Vervolgens wordt het valbreeksysteem gedemon streerd met het judo-principe. De jeugd demonstreert technische judo-handelin gen gevolgd door klassikale randori- training. De zelfverdediging wordt ge demonstreerd door twee Cios-leerlingen. Ook een dame laat zien dat het zwakke geslacht heel goed jiu jitsu kan beoefe nen. Er worden judo-teamwedstrijden gehouden en competitie tegen 10 man gemaakt. De grote clou is de stedenwedstrijd HaarlemAntwerpen. Het Haarlemse team bestaat uit: P. v. d. Geest, le kyu; H. Koelemeijer, le kyu; J. Borger, 2e kyu; R. Schulz, 2e kyu; J. Feith, 3e kyu. Er vallen weinig voorspellingen te doen over deze wedstrijd. Bijzondere aandacht vraagt nog de langzame uitvoering van een nummer zelfverdediging. De avond wordt beslo ten met een straatgevecht. Het geheel staat onder leiding van J. Nauwelaerts de Agé, 2e dan. Medewerkenden: de Sportacademie te Bloemendaal, de judo club Haarlem en Cios. De Donderdagavond staat in het teken van de turnclubs, de watersport met een singelrace voor kano's en voor athletiek- liefhebbers is er een singelloop door Haarlem uitgestippeld. Bij de tumde- monstraties willen we nog even vermel den dat in het officiële Sportweekpro gramma GIOS aan de Schotersingel om 20.30 zou beginnen. Dit moet echter om 19 uur zijn. Omtrent de singelrace voor kano's kunnen we berichten dat er gevaren wordt in de één-persoons Standaard- klasse van de Ned. Kano Bond. Start en, finish zijn aan de Nieuwegracht bij het gebouw van de Gem. Geneesk. Dienst. Startvolgorde om de dertig seconden. De route is Nieuwegracht, Kinderhuissingel, Zijlsingel, Leidsevaart, Raamsingel, Gast huissingel, Kampersingel, Spaarne, Nieu wegracht finish. Voor de singelloop over een afstand van 3 km schijnt ditmaal grote belang stelling te bestaan. De start is aan de Friese Varkensmarkt. Het parcours gaat over: Nieuwegracht, Kinderhuisvest, Raaks, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Frie se Varkensmarkt. De athletiek-commissie van het Sport week-comité verzoekt de burgerij op de trottoirs te blijven zodat de deelnemers op de rijweg kunnen lopen. De burger deelnemers worden verwacht om half acht in de school Friese Varkensmarkt, de militairen aan de Koudehornkazerne. Verleden week slaagden te Amster dam voor het Mulo-B diploma de heren G. S. M. Beuk. F. E. J. Christoffels, W. J. Heus, H. Huygen, F. L. Pieters, W. C. J. van der Pol, A. J. van Rooden, J. H. Zeinstra en G. J. Hartogh. Afgewe zen: 3. Woensdag 4 Juli: 19.45 uur: Krachtsportavond in het Gem. Concertgebouw. Judo: HaarlemAntwerpen. Gewichthef fen: HaarlemUtrecht. Boksen: H. v. d. ZeeM. Snoek; J. v. d. Zee C. In de Berke; J. C. AntonisseF. Kouwijzer; H. AntonisseP. van Kla veren. 19.30 uur: Propaganda-zwemfeest in Sportfondsenbad. 19.00 uur: Basketball: PolitieMi litairen, binnenplein Doelen. Honk bal selectiewedstrijd: twee Haarlem se negentallen. Betrouwbaarheidsrit voor motoren. Start en finish Rip- perda-kazerne. Volleyball: Brand weer 2—EHVC 2 (heren) en EHVC— Die Raeckse (dames), Overtonstraat. Donderdag 5 Juli 19.00 uur: Turndemonstraties op openbare pleinen, Zaanenplantsoen, Theemsplein, Sportweide Haarlem Noord, Schotersingel. Honkbal Ju nioren RCHAjax, EDO-terrein. 19.30 uur: Handbalwedstrijd dames v. O. de Bruynstraat, HOCRapidi- tas BGV-comb. Basketball Ooster kwartier I—Rest van Haarlem (he ren), speelplaats Juliana van Stol- bergschool. Volleyball-demonstraties op parkeerterrein HFC „Haarlem" EHVC I— IHJ (dames) en EHVC— CIOS (heren). 20.00 uur: Singelloop over 3 km. Start en finish Friese Varkensmarkt. Kano: Singelrace. Start en finish Nieuwe Gracht. De organisatoren van de Haarlemse Sportweek, deelnemers aan diverse tak ken van sport en duizenden Haarlemse sportliefhebbers kunnen over de Dins dagavond van de Sportweek tevreden zijn. Hoewel de vooruitzichten ten aan zien van de weersomstandigheden niet bepaald opwekkend waren, hebben de weergoden de pret niet willen verstoren, zodat de wedstrijden op allerlei sport gebied een uiterst vlot en prettig ver loop hebben gehad. De traditionele Wielerwedstrijd aan de Delftlaan, de turndemonstraties op openbare pleinen en een zeer geslaagd athletiekfestijn voor jongeren waren wel de voornaamste gebeurtenissen van deze druk bezette sportavond. Enorm was de belangstelling voor het wielerfestijn. De H.S.V. De Kampioen komt de eer toe voor een perfecte orga nisatie te hebben gezorgd. Trouwens, goede wijn behoeft geen krans. Het klopt altijd bij De Kampioen en ook gisteren heeft zij zich weer van haar beste zijde laten zien. En.bovendien was het een interessante strijd, waarin van het prille begin af in een zeer hoog tempo werd „gedraaid". Diverse uitlooppogingen hadden aanvankelijk geen succes, want zij werden onmiddellijk de kop inge drukt. Eerst na 21 ronden, het parcours ging over 35 ronden met een afstand van 77 k.m., scheen een uitlooppoging van Elshout, Hilgersom en Van 't Riet succes te hebben, maar na enkele ronden van felle strijd was deze poging ook tot mis lukken gedoemd. Negen ronden voor het einde ondernamen Van Leeuwen, Brug- genkamp en Van 't Riet een nieuwe se rieuze poging, hetgeen eveneens mis lukte. Maar 5 ronden voor de finish scheen een ernstige poging van de uit stekend rijdende Adri Voorting tot suc ces te leiden. In gezelschap van Ver- straeten, welke laatste echter spoedig terugviel, nam de Haarlemmer een voor sprong van ongeveer 100 meter en het was Oosterhout uit Lage Zwaluwe die hem daarbij steun verleende. Fel joeg het peleton de vluchtelingen achterna en onder leiding van Piet van Roon, Pafort en Hilgersom slaagde het inmid dels uitgedunde gezelschap er in de vluchtelingen te achterhalen en bij het luiden van de bel voor de laatste ronde stoof het gehele gezelschap in felle sprint op de finish af. Voorting bleek toe te veel van zijn krachten te hebben gevergd en in een hardnekkige sprint werd de strijd beslist. De Velsenaar H. Kruitwaart bleek de sterkste in de tijd van 1 uur, 39 min. en 24 sec. De Haar lemmers P. Peters, P. Duif en P. van Roon volgden in dezelfde tijd, waarna K Verstraeten uit Breda op de vijfde plaats geklasseerd werd. Adri Voorting kreeg de prestatie-prijs. Bij de vier turnclubs, welke op deze avond beslag legden op de openbare pleinen, waren de R. K. clubs Hercules en Leonidas van de partij. Het spijt ons echter te moeten vertellen dat Hercules een minder goede indruk vestigde. Er scheen iets aan de organisatie te hape ren, want ver over de vastgestelde tijd werd afgemarcheerd naar het Theems plein. Zonder tamboers, die te laat wa ren, werd in een zeer ongedisciplineerde houding gemarcheerd over de Wester gracht en bij de Spoorwegovergang voegden de twee tamboers zich voor de grote groep. Het tempo dat deze trom melslagers daarbij aangaven leek ons eerder geschikt voor een begrafenis dan voor een sportdemonstratie, die toch in de eerste plaats bedoeld was om het Haarlemse ppbliek te tonen dat ook onze R. K. Turnclubs de toets der critiek kunnen doorstaan. Gelukkig was de ove rigens wel wat lange uitvoering op het Theemsplein van beter gehalte, maar omdat ook de afmarsch nu niet bepaald een stoere en flinke houding te zien gaf, is de algemene indruk absoluut -onvol doende geworden. Zouden we het een volgende keer niet zo kunnen doen dat onze R. K. clubs Geslaagd de heren: P. van Boetzelaer, J. ter Haar, E. H Hellendoorn, R. de Jong, H. P. van Leeuwen, A. J. Mcijers, J. E. Nijboer, Ch. G. L. Robert, J. M. Schulte, F. A. J van Seters; de dames: N la Nobel Y. C. Stelma. Nu het Zandvoortse hoog-seizoen na dert, is het belangwekkend om na te gaan hoe het voor-seizoen is verlopen. Bij verschillende zakenmensen zijn wij eens gaan praten en het zijn over het algemeen geen opgewekte klanken die men dan te horen krijgt. Het voor-sei zoen is tegengevallen en heeft minder opgeleverd dan het vorig jaar. De Mei maand was koud en nat en het eind van de maand Juni was op sommige dagen bepaald winterachtig. Afgezien van wat mooi weer in de eerste weken van Juni, animeerde de natuur niet tot een be zoek aan Zandvoort, De strandpachters ondervonden daarvan direct de nade len; in het bijzonder de bad-inrichtin- gen. Het bezoek aan het strand bleef tot dusver beneden dat van het vorige jaar. Deze gang van zaken vond zijn weerslag op een ander element in het Zandvoort se zomerbedrijf. In de maand Mei is weinig verhuurd geworden en meer dan een badgast gaf er de voorkeur aan het „handgeld" te verspelen en de ge meubileerde vertrekken in het toen nog kille Zandvoort ongebruikt te laten. De verhuur voor andere maanden werd ook door de weersgesteldheid gestagneerd; het schaarser wordende geld speelt hierbij eveneens een rol. Men ziet op vele plaatsen nog aankondigingen „ge meubileerde kamers te huur" hangen, al schijnt de maand Augustus nagenoeg „volgeboekt" te zijn. De wijziging van de Strandweg en de aanleg van de middenboulevard heeft een verandering gebracht in de bezet ting van het strand. Was vroeger in de buurt van de Strandweg de massa op een gepakt, door de bij de Rotonde ge maakte trappen en de gemakkelijke af gangen naar het strand in noordelijke en zuidelijke richting, vindt een grote re spreiding van het publiek plaats, het geen het genot van de bezoekers slechts ten goede kan komen. De brede trot toirs langs de nieuwe Boulevards zijn een grote attractie voor het publiek. Het is jammer dat de straatverlichting nog niet in orde is, zodat deze promenade gelegenheid in de avonduren niet door alle bezoekers zal worden benut. Het paviljoen „Sandevoerde" moest wijken voor de flatbouw en daardoor heeft Zandvoort tijdelijk een caiè-met- terrassen-aan-zee minder. Hopelijk zal op ongeveer dezelfde plaats net vol gend jaar een nieuw café-bedrijf in ex ploitatie zijn. Een grote aanwinst voor de badplaats accommodatie is het dezer dagen ge opende, volgens het ontwerp van de Heemsteedse architect Loogman gebouw de, fraaie paviljoen „Zuid" dat in café en op de terrassen plaats biedt aan 300 personen. Na een moeilijk voor-seizoen, staat Zandvoort thans aan het begin van het hoog-seizoen. De stichting „Touring Zandvoort" maakt a.s. Zaterdag een aanvang met de gebruikelijke avond concerten. Het circuit van Zandvoort zal honderden automobilisten en motor rijders gelegenheid geven om in het fraaie duingebied te toeren. Te wemig bekend is nog dat dit duingebied evenals de aangrenzende dennebossen voetpaden heeft waarvan de wande laars gratis gebruik kunnen maken. Voor de ontspanning is men dus niet uitsluitend aangewezen op het strand en de zee. Zandvoort ziet de zomer ondanks de tot dusver teleurstellende resultaten met optimisme tegemoet. In een periode van luttele weken moeten door harde arbeid de kosten van een geheel jaar worden goedgemaakt. De Zandvoorters hebben daarom maar één wens: zon, zon en nog eens zon! Op de Noord-Boulevard te Zandvoort wordt een grote circustent opgericht. Daarin zullen gedurende het badseizoen cabaret- en andere voorstellingen wor den gegeven. Hierdoor wordt ongetwij feld in een behoefte van de badgasten voorzien, vooral nu „De Schelp" als amusementsbedrijf is uitgeschakeld we gens de huisvesting van gerepatrieer- den. A.s. Zaterdag wordt de eerste voor stelling gegeven, waarvoor een gevari eerd gezelschap van artisten is geënga geerd. niet op een avond gelijk demonstreren? En dan de St. Jorisband voorop en een tikje meer discipline dan Dinsdagavond. Het aanzien van de R. K. Turnbeweging zou er zeker door stijgen! Leonidas gaf een uitstekende uitvoe ring in Haarlem-Noord, op het Zaanen plantsoen en op het Dietsveld nog ver der Noordwaarts was het de G. V. „VOLO" met de demonstratie-ploeg van C'IOS, die talrijke toeschouwers enkele uren aangenaam bezig hield. En aan de Pladellastraat was het de G. V. Turnlust met een goed verzorgd programma dat uitstekend tot uitvoering kwam. Het is ongetwijfeld goed om eens een beetje critiek te lanceren in de verwach ting dat men in volgende jaren daar pro fijt van zal trekken. Ook bij het athle- tiek-festijn op het Sportveld aan de Van Oosten de Bruynstraat was het niet helemaal rozengeur en maneschijn, want om te beginnen was er geen geluidswa gen. Om duistere redenen weggebleven. Gevolg hiervan was dat de overigens toch wel forse stem van de heer Van Gelderen, de leider van deze avond, ge weld werd aangedaan. Met assistentie van zegge en schrijve één agent van po litie was het hem te enen male onmo gelijk het talrijke publiek op een be hoorlijke afstand te houden, omdat er bovendien niet voor de nodige afzetting was gezorgd. Nu was het weliswaar een buitengewoon gezellige, maar toch ook zeer lastige drukte op deze speelweide. Een ieder dartelde maar lustig over het sportterrein alsof er geen banen beston den en er geen wedstrijden gelopen moesten worden. Maar ondanks alles, een prettig en sportief athletiekfestijn, waaraan tegen de verwachting meer scholieren dan verenigingen deelnamen. En omdat de scholieren blijk gaven over meer dan gewone capaciteiten te beschikken, heb ben we nog enkels winstpunten kunnen boeken ook. Het is daarom te verwach ten dat in volgende jaren de inschrij ving voor de scholieren-wedstrijden voor de CCSA van de KNAU zodanig zullen zijn, dat ook in Haarlem deze wedstrij den doorgang kunnen vinden. Ruim 160 deelnemers verschenen aan de start voor de 4 x 60 meter estafettes, in rechte banen gelopen, en na diverse spannende wedstrijden waren de volgen de resultaten behaald: Meisjes 1415 jaar: 1. Ketelaarschool 32.3; 2. Holland 33. Meisjes 16—17 jaar: 1. chr. Lyceum 31.5; 2. Gita 31.5. Jongens 1415 jaar; 1 Klaas de Vries- school 30.2; 2. Chr. Lyceum 31.5. Jongens 1617 jaar: 1. Coornhert Ly ceum 291; 2. Bronsteeschool 29.2. Dames: 1. Concordia 31.5; 2. Gita 32. Volleyball en softbal maakten het uit gebreide menu volledig. Geslaagd diploma A Gymnasium: de dames E. Kamp, Bloemendaal; H. Schoenmakers, Haarlem; A. Tervoort, Overveen; afgewezen 2. Voor diploma B: A. Haverman, Haarlem; E. Keule- mans, Heemstede; E. de Vries, Aerden- hout; A. Voets, Haarlem; afgewezen geen. Middelb. meisjesschool geslaagd de dames: W. v. Dam, M. Eiseling, Chr. Friethoff, C. van Galen, H. Gottmer, A. van Kessel, E. van Luxemburg, C. Nelis, I. Rooyers, E. Schalkx, P. Stammeijer, te Haarlem; Th. Bothe, M. Dreiklufft, L. van Vlijmen. R. Weismuller te Oever veen; M. Alofs, A. van Dijkman, S. Meyer, H. van Oudvorst, M. Philips, J. Roozen, M. Ruysenaars, A. van Schagen, M. Schnabel te Heemstede; B. Lommerse te Hillegom; B. Maas en H. Stoop te Bloemendaal; P. v. d. Schoot, Benne- broek; P. v. Doom en J. Thorborg te Beverwijk; M. Peper en L. van Royen te Zandvoort; H. Morlang en A. Wilms Floet te Santpoort; Th. Simonis te Lisse, en M. Verdegaal te Sassenheim. Zondag 8 Juli organiseert de K.J.M.V. „St. Augustinus" afd. Haarlem tot be sluit van de Sportdag 1951 een groots zomerfestijn in de kroonzalen van Brink- mann. Grote Markt. Deze avond krijgt een bijzonder cachet door de medewer king van o.a. de Magiër en Telepaath „Ted Murio", het dansorkest „The Blues Masters" zal voor het muzikale gedeelte van de avond zorgen. Kaarten- voor deze avond zijn ver krijgbaar bij het bestuur en het R. K. Middenstandsbureau, Kruisstraat 25. De klimatologische grillne van Moe der natuur hebben in de afgelopen week het verloop van de waterpolo- competities danig in de war gestuurd daar de temperatuur van het water hierdoor zodanig gedaald was dat ver scheidene wedstrijden moesten worden afgelast. Zaterdagavond was de tempe ratuur echter weer iets opgelopen en konden enkele wedstrijden doorgaan. De wedstrijd DWTVZV werd in de zweminrichting aan de Houtvaart, voor de tweede klasse C heren, gespeeld. Het was een wel zeer wisselvallige wed strijd waarbij DWT niet ontevreden mag zijn met het behaalde gelijk spel. Op keurige wijze bezorgde Visman de Vel- senaren de leiding maar Fons Rooze- krans deed de Velsense voorsprong te niet gaan en bezorgde de Haarlemmers een voorsprong van 31. Met een door slagbal verkleinde Gravemaker de ach terstand waarna bij een aanval van de Haarlemmers de bal tot hoekworp werd verwerkt. Frans Lablans nam de hoek worp en plaatste de bal naar zijn broer Jan, die niet aarzelde en de bal meteen het VZV-doel inzond. Verrassend snel liet hierna Schoone tot tweemaal toe de bal in het DWT-doel verdwijnen. Met 44 ging de rust in. Nadat gedraaid was verkregen de Velsenaren door in schieten van Gravemaker een voor sprong van 46. Frans Lablans bracht de stand op 56 waarna Visman er een schepje vo.or de Velsenaren opgooide en de stand op 57 bracht. Dat hierna de stand nog op gelijke voet zou komen was een verrassing waar Fons en Ben Roozekrans voor zorgden, met nog 30 seconden te spelen was de stand 77. Deze laatste halve minuut werd de strijd voor het DWT-doel uitgestreden. De Haarlemmers gaven echter geen kans en nadat enige aanvallen tot hoekwor- pen waren verwerkt klonk het eind signaal. De wedstrijd DWT 2DAW 2, reserve derde klasse B is niet doorgegaan daar de Alkmaarders niet verschenen. 1 Juli was het vijf en twintig jaar geleden dat de heer J. de Groot als instructeur-rietvlechter in dienst trad bij het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Dit feit werd Maandag in het ge bouw „Meerzicht" feestelijk herdacht. Vele personeelsleden en ook anderen gaven van hun belangstelling blijk. Als eerste spreker richtte de eerste genees heer-directeur P. v. d. Esch het woord tot de jubilaris. In zijn toespraak zwaai de hij de heer De Groot grote lof toe voor de wijze waarop de jubilaris zijn vaak lang niet gemakkelijke taak gedu- renue deze vijf en twintig jaren heeft verricht. Ook de wijze waarop de heer De Groot steeds voor de belangen van het personeel op de juiste wijze in de bres is gesprongen, werd door spreker met dankbaarheid gememoreerd. Onder aanbieding van de gebruikelijke enve loppe en een fraai bloemstuk, sprak dr. v. d. Esch de wens uit, dat de heer De Groot nog vele jaren zijn beste krach ten voor het Ziekenhuis zal mogen blijven geven. Als tweede spreker richtte de heer R. Verbeek, hoofdadministrateur der Provinciale Ziekenhuizen van Noord- Holland, het woord tot de jubilaris. Hij ging terug tot Mei 1926, het jaar, dat de toenmalige eerste geneesheer-directeur en spreker zich wendden tot de direc teur van de Rietvlechtschool te Noord- wolde, teneinde mede met hem de mo gelijkheid te bespreken tot het aanstel len van een zijner leerlingen als in structeur-rietvlechter bij het Provin ciaal Ziekenhuis. De keus was niet moeilijk en viel op de heer De Groot. Ook de heer Verbeek roemde de wijze waarop de jubilaris zijn taak steeds heeft verricht en deed zijn woorden me de namens de eerste-geneesheer-direc- teur vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering in de vorm van een tweetal boekwerken. Verder spraken nog wethouder H. de Boer, de heer P. Bas namens de Algem. Bond van Ambtenaren en vervolgens de heer B. Th. v. d. Putten namens de Kath. en Chr. Bonden van Overheids personeel, welke sprekers de heer en mevr. De Groot geschenken en bloemen aanboden, terwijl als laatste spreker, mede namens de patiënten werkzaam in de rietvlechterij, de heer H. Bouman, het woord voerde. Nadat de heer De Groot in een slot woord de belangstellenden en alle sprekers hartelijk dank had gezegd voor hun waarderende woorden, alsmede voor hun geschenken en fraaie bloem stukken en men gelegenheid had ge kregen de jubilaris de hand te drukken, werd deze gezellige bijeenkomst in het fraaie „Meerzicht" met het gebruiken van een consumptie gesloten. Heeft u al besloten om a.s. Dinsdag 10 Juli meda naar Den Briel te gaan? Het hoogste kerkelijk gezag gaat u daarin voor. Z. H. Exc. Mgr. J. P Hui- bers gaat mede ter bedevaart, 'Laten vele katholieken een grote 'eerbied hebben voor onze Nederlandse marte laren door in groten getale deel te ne men aan deze bedevaart In het teken van het Heilig Jaar kan men ook de Ju bileumaflaat verdienen. Het wordt u zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De luxe touringcars komen in elke plaats in de naaste omgeving van Haarlem. Raadpleeg de grote aanplakbiljetten, welke u in elke parochiekerk kunt vinden waaropde vertrekuren zijn aan gegeven en de advertentie in dit blad. Advertentie AM S T KR DAM S E V 'KA IIT 20 TFT.. 11053 Maandagmorgen vroeg komt de lange extra-trein van het Nederlandse circus Strassburger uit Alkmaar naar Haarlem een trein, die ditmaal meer dan zeven tig wagens vervoert, omdat er voor het waterballet zoveel extra materiaal no dig is. Zo zijn er drie grote tankwagens, een pompwagen, een verwarmingswa gen, terwijl er natuurlijk ook nog een machine is. die de kracht levert, om al les in beweging te brengen. Voorts nog extra wagens voor het vervoer van het eigenlijk materiaal van het waterballet. Het spreekt vanzelf, dat er ook extra- personeel geëngageerd is, behalve dan nog een troep balletmeisjes onder lei ding van balletmeester Frankly uit Amsterdam, die tevens meedoen in de romantische wild-west show „Hallo Texas". Het is reeds jaren geleden, dat een dergelijke show met Indianen en Cowboys gegeven werd, die voor jong en oud vol afwisseling is. In de water pantomime, waarbij tienduizenden liters water de piste binnenstromen, werkt ook het gehele personeel mede en ziet men prachtige kleurfonteinen en fan tastische lichteffecten rondom een dan seres uit het hoge Noorden. Van het overige gedeelte, dat geheel uit nieuwe nummers bestaat, noemen we behalve de mooiste paarden van Europa in nieuwe dressuur en de jonge baby-olifanten, die een Hollandse klom pendans uitvoeren, een gemengd roof dierennummer van leeuwen en tijgers, dat men sedert jaren niet meer zag in ons land en dat zeer veel belangstelling trekt omdat de temmer Adriber een Ne derlander is uit de school van Klant. Voor het overige zorgen een Nederlands luchtnummer, waarvan de vrouwelijke artiste een negentienjarig meisje uit Amsterdam is, Belgische clowns, een scherts-taxi en muzikale excentrieken, drie Italianen, die reeds voor de televi sie in Eindhoven werkten, voor een cra zy-komiek nummer. Een man, die recht op één vinger kan staan en vele andere internationale nummers garanderen een boeiende circusvoorstelling. Zo wacht Haarlem en wijde omgeving een vijftal dagen een waar circusfestijn vol luchtige momenten. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 3 Juli 1951 geen faillissementen uitgesproken. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 27 Juni 1951 is m staat van faillissement verklaard: J P de Nobel, koopman, te Haarlem, Timorstraat 5. Rechter-Commissans; mr. H G. Rambonnet. Curator: mr. J. D. A. Viskil, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd op 29 Juni 1951 het faillissement van: W. J. Smeets, leraar, destijds te Bloemen daal, Midden Duin en Daalscheweg 28. Rechter-Commissaris: mr. J. P- Peter sen. Curator: mr. L. S. Römelingh, Haar lem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is op 2 Juli 1951 geëindigd het faillissement van: L. W. Kok, meubelmaker, Badhoeve dorp, gem. Haarlemmermeer, Sperwer straat 21. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. H. Junge, Haarlem. Door gisteravond in Stoops-bad een overwinning van 61 te boeken in de wedstrijd tegen Meeuwen bezet Haar lem nu de tweede plaats in de hoofd klasse competitie met 6 punten uit 5 wedstrijden. Meeuwen en SVH volgen ieder met 4 punten uit 5 wedstrijden en HVGB en ZIAN vormen het staartstuk met ieder 2 punten; Zian heeft echter S wedstrijden gespeeld waartegenover HVGB 3 wedstrijden. HZPC gaat met 10 punten aan de kop. In de eerste speelhelft konden de Am sterdammers het spel van de Haarlem mers nog wel bijhouden maar gaf Gerrit Bijlsma de Meeuwen-midvoor Van Feg- gelen geen kans om de hem toegespeelde ballen tot een doelpunt te verwerken. Na een aardige combinatie van de Haar lemmers was het Diepersloot die de bal het Meeuwendoel inschoot. Op keurige wijze bracht Cor Braasem vervolgens de Haarlemvoorsprong, met een boogbal, op 20 waarmede de rust inging. Na de hervatting benutte Van Feggelen een kans en werd het 21. In het verdere gedeelte van de wedstrijd hadden de Amsterdammers weinig meer in te bren gen. De Haarlemmers kregen vrij spel. Jan Paanakker bracht de Haarlemvoor sprong op 31. Braasem stelde vervol gens Bijlsma in de gelegenheid het vierde doelpunt te maker waarna Braa sem twee doelpunten voor zijn rekening nam waardoor de eindstand voor Haar lem 61 werd. In de wedstrijd Haarlem 3Robben 3, reserve eerste klasse B, werden de pun ten gedeeld, eindstand 11. Voor de reserve derde klasse B werd gespeeld de wedstrijd Haarlem 4-DWT 2 met als resultaat 10. Haarlem 6 kreeg voor de kringcompe titie heren HPC 4 op bezoek en moesten de Haarlemmers met 82 het onderspit delven. In Groenendaal ontving HPC 5 DWT 3, er werden geen doelpunten ge maakt. Door de Haarlemse Reddingsbrigade is Zondag op glorieuze wijze deelgeno men aan wedstrijden om de nationale kampioenschappen van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen die in Vught werden gehouden. Als groepsprijzen werden door de Haarlem se Reddingsbrigade de volgende tro- pheën gewonnen: de door mr. F. Teu- lings, vice-minister-president, beschik baar gestelde verguld zilveren medaille voor de beste prestatie bij de heren; de verguld zilveren medaille beschik baar gesteld door prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant voor de beste presta tie geleverd door de dames; de zilveren medaille van de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen voor de Brigade met het beste medische gedeelte; de zil veren medaille voor de Brigade met het hoogst aantal punten medisch welke beschikbaar was gesteld door het „Oran je Kruis". Ook de „De Keulenaar" wis selbeker en „De Bierlee" wisselbeker bleven in het bezit van de HRB. Wat de verdere prestaties van de Haarlem mers aangaat het volgende: In de op- drachtwedstrijd wonnen de Haarlem mers zowel bij de beren als bij de da mes de eerste prijs. In de wedstrijd pop- duiken dames was het Do Turkenburg die beslag op het kampioenschap bij de dames legde. R. Oudolfd leverde de beste prestatie in de wedstrijd popdui- ken voor meisjes. G. van Bruggen won wederom de wedstrijd 50 m. gekleed zijslag-zwemmen heren; Paula van Bruggen won de wedstrijd 50 meter ge kleed vrijeslag-zwemmen bij de dames. De wedstrijd 50 meter enkelvoudige rugslag gekleed dames werd door Truus Terina gewonnen; J. Nales eindigde op ae tweede plaats. In de zelfde wedstrijd voor heren was het Joop Scheepers die de tweede plaats bezette, N. Terreehorst won de wedstrijd 25 meter enkelvoudi ge rugslag gekleed meisjes en volgde R. Oudolf op de derde plaats. Ook de esta fette 4 x 25 meter vervoer van een drenkeling leverde voor de Haarlem mers zowel bij de dames als bij de heren een eerste prijs op. In de wedstrijd 50 meter zwemmend redden eindigde bij de heren Th. van Koningsbruggen op de tweede- en G. van Bruggen op de der de plaats. De meisjesploeg van Haarlem won de wedstrijd 3 x 25 meter wissel- siagestafette gekleed. Do Turkenburg prolongeerde het kampioenschap in de wedstrijd 150 meter zwemmend redden, gekleed, met medische proef en bleef daardoor voor een jaar in het bezit van de A. J. Meyerink-beker. Bij de heren was het wederom Joop Scheepers die de titel op zijn naam kreeg en daarmede ook de Ritzerbeker voor een jaar hield. Ook de wedstrijd 100 meter schoolslag gekleed werd door Do Turkenburg ge wonnen en Zonneveld legde bij de he ren beslag op de tweede prijs. En tot slot werden ook door Haarlem de eer ste prijzen gewonnen in de wedstrijd wisselslagestafette 3 x 50 meter gekleed; bij de heren Haarlem I de eerste prijs en bij de dames Haarlem I de eerste en Haarlem 2 de tweede prijs. Al met al is het wel een succesvolle dag voor de Haarlemse Reddingsbrigade geworden. Wederom stelt het bestuur van het Openluchttheater te Bloemendaal leerlingen van gymnasia, middelbare en U.L.O.-scholen te Haarlem, Bloemendaal en Heemstede in de gelegenheid te pro fiteren van een artistieke gebeurtenis, n.l. van de voorstellingen op 14 en 15 Juli van het befaamde „Ballets nègres" van Berto Pasuka. Het aanvangsuur is 2% uur namiddags. De aanmelding tot deelneming kan geschieden via de scholen. Advertentie HAARLEM Advertentie Advertentie KRUISSTRAAT tl HAARLEM TELEFOON 11491

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2