REGERING VRAAGT 50 MILLIOEN VOOR DE BURGERLIJKE VERDEDIGING TA Ene de Moorman: DE PRUS DEP WRAKE 1 Openluchtspel „Dsjenghis Khan" van Utrechtse studenten ÏEM TOT DE RAND VAN DE AFGROND 2 millioen voor sirenes, voor houw van schuilkelders 5 millioen MET ATOOMBOM WORDT REKENING GEHOUDEN Koningin en Prins bij de première MINISTER LIEFTINCK HOUDT VAST AAN DE GEVRAAGDE VERHOGING VAN 245 MILLIOEN K. V.P. op de bres voor belangen van de grote gezinnen r,s,r mo"t geden,"n' -bed is ook voor U Ideaal! FESTIVAL-AGENDA Maatregelen urgent geacht Hij was zijn hoofd kwijt i Sjafrudin wordt president-directeur Meer Nederlanders naar Canada HIP*®!!! WOENSDAG 4 JULI PAGINA 3 Atoombom FILMS CAMERA'S Verduistering en alarmering ....maar nu is de zaak in orde Javasche Bank Lekker warm en volkomen geruisloze vering. BELASTINGONTWERPEN IN DE TWEEDE KAMER BESPREKINGEN AFGEBROKEN VOOR INTERN OVERLEG MET DE MINISTER Motie inzake de omzet belasting Wordt U gekweld DOOR LEO BRADY 31 De kinderafrek De minister K.P.M.-secretaris ter aarde besteld Geroofde auto onbeheerd te Djakarta teruggevonden Jhr. van Lidth de Jeude Op grond van het definitieve plan, zoals dit door de regering is vastgesteld worden thans by suppletoire begroting voor 1951 de eerste credieten tot een to taalbedrag van f 50.000.000 aangevraagd. Zoals in de nota van de minister van Oorlog en Marine inzake het defensiebeleid van 5 Mei 1951 is medegedeeld, ligt het in de bedoeling voor de jaren 1952^ 1953 en 1954 nog f 30.000.000 te besteden, in totaal dus f 80.000.000. Daarbij is richtsnoer voor de regering geweest, dat de organisatie van de burgerlijke verdediging gelijke tred moet houden met de op bouw en voltooiing van de militaire verdedigingsvoorbereiding, aldus blijkt uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbe groting 1951 (Burgerlijke Verdediging). Met volledig besef voor de omvang en de uitgebreidheid van de organisatie van de burgerlijke verdediging, vertrouwen de ministers Van Maarseveen en Teulings dat deze, indien de gevraagde credieten worden verleend, eind 1952 zover zal zijn gevorderd, dat zij, zo de omstandigheden daartoe onverhoopt zouden nopen, binnen enkele dagen ten volle op voet van paraatheid kan worden gebracht. Omtrent een eventuele aanval met een atoombom kan het volgende Advertentie WT Donderdag 5 Juli AMSTERDAM Concertgebouw 8.15 u. Concertgebouw orkest ol.v. Leopold Stokowski. Stadsschouwburg 8.15 u. Hommage a la danse classique. Carré 8 u. Ned. Comedie: Leer om Leer. City io u. The next voice you hear. Tuschmski Met eervol ontslag. Alhambra God heeft de mensen nodig. 's-GRAVENHAGE Tuschinski-Metropole Met eervol ont slag. SCHEVENINGEN Kurzaal 8.15 u. Mariemma, Spaanse dansen. BLOEMENDAAL Openluchttheater 8.30 u. Young Vic: The knight of the burning pestle. Vermits de burgerlijke verdediging wordt opgezet in de veronderstelling, dat de militaire verdediging stand houdt en een van haar zeer belangryke taken juist is een voorwaarde te scheppen voor het gaande houden van het maatschap pelijk en economisch leven, meent de regering, dat de industriële capaciteit van eigen land in staat zal zyn de ma teriële uitrusting van de burgerlijke verdedigingsorganisatie hij slijtage of verliezen aan te vullen. Daarom heeft zij in haar voorstellen niet begrepen het vormen van een ma- terieelreserve en acht zij het tevens ver antwoord op zichzelf noodzakelijke voor zieningen als bijvoorbeeld een betere uniformering van het personeel der bur gerlijke verdedigingsorganisatie dan thans wordt voorgesteld, eerst enige tijd na de mobilisatie door te voeren. Het vooruitzicht dat binnen enkele maanden al het nodige beschikbaar zal worden gesteld, zal het personeel over de bezwa ren van de begintijd kunnen doen heen stappen, mits van de aanvang af de mid delen, welke onontbeerlijk zijn voor eigen veiligheid en een doeltreffend op treden, aanwezig zijn. Men zal zich de eerste tijd willen behelpen met minder geschikt vervoermaterieel en voorlopige eenvoudige uniformkleding, als men maar ziet, dat desondanks de organisatie overeenkomstig de plannen kan werken. De burgerlijke verdedigingsorgani satie mag ook niet meer krachten tot zich trekken dan onontbeerlijk zijn. Zoveel mogelijk is er naar gestreefd de taken, welke de burgerlijke ver dediging stelt, te doen verrichten door reeds in vredestijd bestaande diensten, opdat niet een geheel nieu we organisatie behoeft te worden tot stand gebracht, maar volstaan kan worden met een uitbouw door des kundige krachten van wat thans reeds aanwezig is. Bovendien is, waar mogelijk, een plaats ingeruimd voor particuliere verenigingen, wel ke zich op het terrein van de ram penbestrijding bewegen. Teneinde het aantal slachtoffers bij aanvallen zoveel mogelijk te beperken, is een aantal preventieve maatregelen geboden. Nu de navigatiemiddelen zich zodanig hebben ontwikkeld, dat een vliegtuig ook zonder oriëntering met visuele middelen, nauwkeurig zijn posi tie kan bepalen, kan de vraag gesteld worden, of het nog zin heeft in oorlogs tijd een totale verduistering toe te pas sen, zoals in de afgelopen oorlog het ge val is geweest. De regering is van me ning, dat deze vraag bevestigend dient te worden beantwoord. De apparatuur, welke nodig is voor deze oriëntering, is zo ingewikkeld en kostbaar en het per soneel, dat deze apparatuur moet ver zorgen en bedienen, zal een zó zorgvul dige scholing moeten hebben, dat een eventuele aanvaller zich ten aanzien van de toepassing van dergelijke navi gatiemiddelen grote beperkingen zal moeten opleggen. Verduistering zal hem weliswaar niet behoeven te verhinderen zijn aanvalsobject te vinden, maar hem wel dwingen tot een aanzienlijk grotere krachtsinspanning. Ten behoeve van de alarmering zijn in de A-gemeenten en enkele B-gemeen ten sirenes nodig, welke een zestal dui delijk van elkaar te onderscheiden sig nalen kunnen voortbrengen (lucht alarm, luchtalarm geëindigd, twee sig nalen voor het oproepen van verschil lende groepen van reservisten, die niet permanent op post behoeven te zijn, waarschuwing voor gasgevaar). De kos ten hiervan zijn begroot op f2 000.000. Op drukke verkeerspunten, in zaken- en winkelweken, waar zich veel pu bliek kan bevinden, dat bë luchtalarm niet tijdig dekking kan vinden bij ge brek aan schuilgelegenheid, dient tot de inrichting van openbare schuilplaatsen te worden overgegaan. Voor de komen de jaren is hiervoor een bedrag beno- digl van in totaal f 5.000.000. worden medegedeeld. In verband met de versnelling van de bewape ning in West-Europa is de kans, dat een tegenstander van atoomwapens gebruik zal maken, gestegen. Voors hands mag echter worden betwij feld, of in Nederland zó belangrijke doelen aanwezig zijn, dat zij in aan merking komen voor aanvallen met atoombommen. De regering gaat er van uit, dat het afwerpen van één enkele atoombom op ons land na 1952 als mogelijk dient te worden beschouwd. Hiermede is bij de orga nisatie van de burgerlijke verdedi ging in de drie grootste gemeenten, alsmede by de dislocatie van het to- Advertentie Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen en dan weer had hij geen hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij het fotogra feren wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zij schafte zich de Philips Flitscamera aan, zó eenvoudig te han teren, dat de foto's niet kunnen mis lukken. Overdag prachtfoto's (zonder flitslamp)des avonds of binnens huis even schitterende opnamen (met flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flits camera gaarne zien. tale landeiyke hulpverleningspoten- tieel en het verwezenlijken van een nationale concentratie van dit po tentieel rekening gehouden. Bij de bestrijding van de gevolgen van een eventuele aanval met het atoomwapen, achten de ministers een verkennings- en ontsmettingsdienst noodzakelijk "voor het onderkennen van radiatiegevaren en het ontsmetten van slachtoffers. Gelet op de aanmaakmo- gelijkheden en levertijden van de in dit verband nodig geoordeelde radiatiever- kenningsapparatuur, stellen de minis ters zich voor het hiervoor benodigde bedrag (geraamd op f 227.000) eerst op de begroting voor het jaar 1952 te plaat sen. Het zwaartepunt van de burgerlijke verdedigingsorganisatie ligt bij de ge meenten, al dan niet in kringen ver enigd, met een coördinatie in provinciaal verband. Daarnaast is voor de centrale overheid de zeer belangrijke taak weg gelegd de werkzaamheden van de lagere organen te coördineren, teneinde tot de waarlijk nationale organisatie te gera ken. Hiervoor is reeds thans nodig een uitbreiding van het ambtelijk apparaat van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dit apparaat zal tevens tot taak hebben het verder uitwerken van de organisatievorm, het geven van richt lijnen omtrent te treffen zelfbescher mingsmaatregelen, het samenstellen van algemeen geldende gedragsregels, de organisatie van de geprojecteerde mo biele Rijkshulpverleningscolonnes, het samenstellen van instrutiemateriaal voor het kader en het lager personeel, de voorbereiding en uitvoering, zowel in technisch als in commercieel opzicht, van de noodzakelijke aanschaffingen. De door de provinciën en gemeen ten te maken kosten zijn voor 1951 begroot op f 1.835.000. Het aan de gemeenten toekomende bedrag zal op basis van een normvergoeding worden verdeeld. Gezien de internationale verhoudingen en de voorbereidingen van militaire aard, acht de regering het krachtig ter hand nemen van de burgerlijke verde diging geboden en ten zeerste urgent. Uitstel zou niet verantwoord zijn. De nationale verdediging is met een doel matige militaire verdediging alleen niet gewaarborgd. Een succesvole militaire verdediging zou toch nog vruchteloos kunnen zijn, indien het achterland in eenstortte tengevolge van het falen van de burgerlijke verdediging. Deze burger lijke verdediging is mogelijk en ligt bin nen ons bereik. De regering vertrouwt, dat het haar zal gelukken deze tezamen met de militaire verdediging tijdig ge heel paraat te doen zijn. 5. Onbewust van de bezorgdheid van de koning over zijn wegblijven rijdt Awain langzaam door de velden, langs de weg, die in Noordelijke richting leidt. Somber staan zijn ogen en diepe rimpels trekken door zijn voorhoofd. Maar niet de terugkeer naar de koningsburcht houdt zijn gedachten bezig. Eén naam dwarrelt steeds maar door zijn hoofd: Heidrun! De naam van het meisje, dat haar trouw aan de koning met de dood moest bekopen. Mijn vrouw ware zij geweest, denkt Awain bitter, indien zij de koning niet had ontmoet. Als Eric er niet geweest was Nors rijdt Awain voort. Hij heeft geen oog voor de landbouwers, die hem eerbiedig groeten. Weg wil hij, weg uit deze streek, weg van de burcht van Wograrn. Naar Tyrfing zal hij rijden, naar de burcht van Olaf, waar Heidrun opgegroeid is. Olaf zal hem veel kunnen vertellen over haaralleswat zij hem zelf niet meer zeggen kan De dichte bossen nemen de eenzame ruiter op. Loodzwaar voelt hij zijn hoofdt moe is hij, oneindig moe van het denken, altijd maar weer denken. Het beneemt hem de siaap en maakt het Iepen welhaast waardeloos voor hem. Hij moet het van zich afzetten, maar hij kan het niet. Om hem heen zijn de geluiden van het bos, het zingen van vogels en de verre roep van een wolf. Hij hoort het nauwelijks. Maar dan trekt een ongewoon gerucht Awain's aandacht. Was dat niet een klaag lijk hinniken? Bijna automatisch begeeft hij zich in de richting waar het geluid vandaan is gekomen. Ja, werkelijk, het is een paard, een gezadeld paard. Hoe komt het dier hier zo alleen? vraagt Awain zich af. Een dof gekreun van tussen de bomen geefthem het antwoord. Snel loopt Awain er op toe. Als aan de grond genageld blijft hij staan. Afkeer en verontwaardiging strijden om de overhand. Want daar ligt een man geknield, de handen op de rug gebonden. Het kreunen doet Awain ijzen. Het hoofd van de man is met gruwelijke wreedheid tegen de boom gebonden Het Indonesische kabinet heeft de be noeming goedgekeurd van mr. Sjafrudin Prawiranegara tot president-directeur van de Javasche Bank. De regering is van oordeel, dat Sjafrudin de juiste man is voor deze functie, ondanks het feit, dat Sjafrudin onder de huidige omstan digheden nationalisatie van de Javasche Bank niet kan goedkeuren. De benoe ming is in overeenstemming met de voorstellen van de directie en de raad van commissarissen van de Javasche Bank. Van de commissaris voor de emigratie vernemen wij, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de belangstelling voor emigratie naar Canada zich in toene mende mate ontwikkelt. Het laat zich aanzien, dat zich ongeveer 18.000 Neder landers, waarbij vrouwen en kinderen, voor emigratie in het volgend jaar zul len aanmelden. Voor ongeveer twee der- derda van dit aantal zal werk moeten worden gevonden in de landbouw en aanverwante bedrijven. De overigen kunnen in andere beroepen worden ge- plaats. Alleen in administratieve be trekkingen is plaatsing practisch onmo gelijk. Het Canadese immigratiekantoor begint reeds in Augustus met de keu ring. Advertentie Een van de hoogtepunten vam het 63ste lustrum van de Utrechtse Univer siteit is Dinsdagavond de opvoering van het openluchtspel „Dsjenghis Khan" geweest. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhardt, in de feestelijke Dom stad door velen langs de weg hartelijk toegejuicht, woonden, temidden van vele autoriteiten, de voorstelling bij. Aan de opvoering, waaraan leden van het Corps van de Vrouwelijke Studen tenvereniging in zeer groten getale medewerkten, was grote zorg besteed en de regisseur, Louis Saalborn, had er een groot schouwspel van gemaakt, met enige voorkeur voor het statische; de bewegingen van grote groepen had hij summier gehouden; zij vormden voor het merendeel een' kleurige, mooi ge groepeerde ruimtevulling, waartegen het individuele spel zich voltrok. Het individuele spel droeg trouwens hetzelfde karakter: het streefde naar een gedragen en, gestyleerde vorm. Het stuk, ontworpen door F. de Waard en A. E. M. van der Does de Willebois, en door de laatste in verzen geschre ven, vroeg ook om een dergelijke ver tolking; het bekommert zich niet om individuele lotgevallen, zelfs nauwe lijks. om de figuur van Dsjenghis Kahn, maar meer om de ideeënstrijd, die achter zijn optreden gezocht kan wor den. Het is op deze wijze een stuk ge worden, dat zich meer tot het verstand dan tot het hart richt, dat zijn kracht derhalve vindt in fraai onder woorden gebrachte ideeën en dat stelt wel hoge eisen aan de tpelers, willen zij een le vendig contact met de toeschouwer tot stand brengen. In de opzet van deze opvoering moest dat contact langs twee wegen tot stand komen: langs het oog en langs het oor en men moest constateren, dat deze twee wegen dikwijls te ver van elkan der verwijderd lagen. Het oog had meestal zoveel te verwerken optrek kende menigten, prachtig dravende paarden, dat het oor zijn aandacht wel eens vergat, vooral ook, omdat de gespreken tekst niet voldoende boeien de kracht meekreeg zelfs ai wende men er op de duu- aan, dat men de stemmen via de luidsprekers achter zich hoorde en de spelende spelers vóór zich zag. Men liet zich dus maar bezig houden door de fraaie uiterlijkheden van de vertoning, waardoor men de grote gang van het verhaal wel kon bij houden. Maar toch miste men, wat men ook bij een openluchtspel graag wil on dergaan: dat men gelooft en geboeid wordt door wat er gebeurt. Er zou natuurlijk een hele stoet me dewerkers te noemen zijn: de uitste kende muziek van Sem Dresden, uitge voerd onder leiding van Paul Hupperts (jammer dat zij zo nu en dan de tekst te zeer verstoorde), het imposante decor van jkvr. R. J. M. yan der Does de Willebois, die ook de tekeningen maakte voor de fraaie costuums, ver der ontworpen door mevr. E. M. Cou perus, onder wier leiding zij door de meisjes-studenten werden vervaardigd. Bij deze namen mogen wij het laten. Zij hadden ruimschoots hun aandeel m de waardering, waarvan het talrijk pu bliek getuigde. Toen het spel daar aan de Croeselaan gespeeld was, trok Dsjenghis Khan met zijn hele gevolg door 't in „Samarkand" omgedoopte oude sticht en alle straten waarlangs de nachtelijke maskerade kwam stonden urenlang volgepropt met mensen. Onderwijl schetterden de orgels van de nog volop draaiende kermisver makelijkheden allerhande melodieën door de nacht. De maskerade vormde een logisch sluitstuk van het openluchtspel. De Mongoolse legerscharen trokken met al hun attributen uit „Samarkand" te rug In de lange optocht, omgeven door zeshonderd militaire fakkeldragers, wa ren kamelen, olifanten, woestijnpaarden, zebra's, ponies en veelsoortige Mon goolse voertuigen Tijdens de tocht werden ontvangsten voor de Mongoolse heerser gehouden bij het stadhuis, het universiteitsgebouw de studentensocië teit en bij een be kend studentenca fé in de volksbuurt, de voormalige Wijk C. Op het bordes van het stadhuis, waar H. M. de Ko ningin met Prins Bernhard en een groot aantal autori teiten de maskera de aanschouwden, werd Dsjenghis Khan ontvangen' door het gemeen tebestuur. Voor de sociëteit aan het Janskerkhof, waai de deelnemers even eens een hulde in ontvangst te nemen kregen, ging het studentikoos toe en de honderden reü nisten haalden hier tot het ochtendglo ren hun oude stu dentenherinnerin gen nog eens extra op. Het openlucht spel wordt Don derdag en Zater dag herhaald. (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur; voorzitter Mr. Kortenhorst) Voortgezet worden de beraadslagingen over de ontwerpen tot verhoging van de belastingen. De heer VAN DEN HEUVEL (AR.) zegt, dat Korea onze positie inderdaad slechter heeft gemaakt. Men moet ech ter niet doen alsof het voordien allemaal zo best ging. Het is onjuist om de vijf procent consumptiebeperking en de beperking van de investeringen als tegenstelling- tussen de belangen van de arbeiders en die van de ondernemers te zien. Het is nog de vraag voor wie de investering beperking het grootste offer zal zijn voor de ondernemers of voor de ar beiders. Een gedwongen lening waar de beer Hofstra voor pleitte zou funest zijn. Men zou de aanslag voor de ver mogensbelasting tqt grondslag nemen. Wat de heer Hofstra zei over het be drijfsleven, moet een hoon zijn voor de ondernemers. Inderdaad zijn er enige grote bedrijven, die in 195Ó goed heb ben geboerd. Mkar zie nu eens naar de middenstandsbedrijven; men weet een voudig niet hoe men de belastingschuld moet voldoen en ruimt maar op om geld binnen te krijgen. Met betrekking tot de omzetbelasting dient spr. de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat aan de door de Regering voorgestelde wëziging van de omzetbelasting, wat het weelde- tarief en het heffingspercentage voor Advertentie H. M. de Koningin en Prins Bernhard bij de gala-première van „Dsjenghis Khan". door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en. drogist 0.83, 2.08 en 7.94. (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum. Utrecht.) driet te verzwakken tot iets van de da- een andere zonde. Het koperen kruis- Ik zal het proberen". Het was alleen gelijkse beslommeringen. Pastor Kirk- beeld glom dof in het afgeschermde zon- maar een plicht voor haar „Moet ik man was een van de velen, deel van een licht, de doornen staken fijntjes omhoog nog iets anders doen?" menigte zjelen, die de hemel bestorm- van het gebogen 'l""rn''n „Nee, niets", antwoordde hij. „Niets den, elk met een afzonderlijk Oordeel, behalve bidden". elk met een eigen excuus. Hoewel er Hij bleef in de studeedkamer; de deur ook waren, het bleef toch iets afzonder- ging achter haar dicht, het glas rin- lijks, dacht de priester, het enkele mus- kelde zachtjes, hij hoorde het getik van je, het enkele haar op het hoofd, haar hakjes op de stoep, daarna werd »Kent u een die Maitm Lynn mo\rgeHy\-?MgSli^^ buurtj hij is van deze parochie. Lynn moest gaan opzoeken,' om te hu—elijk zou^rorden doorgezet; en of die g^jgST" IS^SSStTSS&'SSSS S hoofd. De doornen van de zonden, dooreengestrengeld, in elkaar verward, en zo scherp, dacht hij allemaal verwant, zoals de verschil lende generaties van één geslacht, die alle hardnekkig dezelfde lelijke trek vertonen. Hij antwoordde alleen maar en dacht er aan, dat hy Martin te die trotse onberispelijk geklede jonge dede donkereJx*p, vrouw en die overdreven zelfverzekerde (VI) „J. T. Murray en Zoon, Toegewijde lijk. Zijn moeder is pas gestorven jongeman. Misschien was zijn wilde ri gisteravond". Het leek nu lang geleden, Bc'diemne"*"zêlden 'de"blauwe neon-ïet- naar de aangrenzende staat tevergeefs |e uren waren volgeperst met Bbelang- geweest; als hij was thuisgebleven, zou rijke gebeurtenissen. „Daar ben ik ge- hy misschien in deze kamer zijn ge- - weest toen de moordenaar kwam en had hij de gewelddaad, daar aan het schrijf bureau bedreven, kunnen verhinderen. Mandel kwam terug. „Daar ben ik niet veel wijzer van geworden", zei hij, terwijl hij op zijn gemak in een stoel ging zitten. „Ik heb niet veel geslapen. ters boven het trottoir; ze waren bleek - - en vlekkerig in het daglicht. Naast de weest voor pastoor rvirkman mij ach- deur was een bord, waarop de medede- ter dat meisje aanstuurde. Een buur- ung plechtiger werd herhaald. Een re- vrouw heeft mij geroepen, maar de zoon clame voor de gewone man en één voor ïtoV» I Ir- nio+ ct C71 on TTii «rno niot Illllie" J_ u n i t_ 1 rt rri.i heb ik niet gezien. Hij was niet thuis". „Zijn moeder gestorven", zei Mandel in gedachten. „O, is het dat". „Is er enig verband"? de deftigaards, dacht Martin, terwijl hij op de bel drukte. De herfstwind ver dreef de warmte van de zon en hij merkte, dat hij huiverde in zijn nauwe Ik kwam hem tegen toen ik hier- pak. Hij stak zijn handen in'zijn zak- We hebben ons vanmorgen vroeg met heen ging. Bij het Galaxytheater, waar ken en zette zijn voeten van elkaar, de i_!_j 1">-* -:~L J 1 kjn „pjjgffgnjj naar de ,jgUr waarvan de glasruit door een stijf gordijn was be de notaris in verbinding gesteld. Dat gisteravond die roofoverval is gepleegd". heeft ook niet veel opgeleverd. Pastoor Mandel zag weer het gekwelde jonge d Kirkman beheerde het geld van het gezicht, de angstige blik in de ogen dekt. Het huis "had "de zonderlinge waar meisje tot haar meerderjarigheid. Inder- een angst, die ook wel verdriet kon zijn digheid van een grafsteen, die rechtop tijd had hij zelf ook wat, het moet een geweest. „Gisteravond dacht ik een in de grond is gezet; de gewone bijkom- tamelijk welgestelde familie zijn ge- ogenblik, dat de twee misdrijven mis- stigheden als ramen, deur en portiek, weest". schien met elkaar in verband konden waren zoveel mogelijk aangepast aan De priester had bewondering voor het staan". Hij glimlachte tegen de priester de sombere bestemming, die zelfs sprak vaaidige brein dat de afval en de brok- en staarde hem aan. „Waarschijnlijk uit de lichtreclame, het koperen bord stukken van een heel leven doorzocht een poging om het mijzelf gemakkelijker en de opgetrokken markies. Het was om er de betekenis, de structuur van te te maken". Hij liep naar de deur. „Ik ook iets meer dan de lege ogen van de leren kennen. kende Martin Lynn's vader. Hij had blinde ramen; het had een eigen ka- „Hij laat u wat geld na". Mandel keek een dossier mets bijzonders vóór rakter. Evenals ik, dacht hij, staat het de kant van het raam uit. „Voor men- ln.."e rlvler sprong". Hij bleef staan z-~ J- J - sen die in moeilijkheden verkeren, staat met zijn hand aan de deurknop. „U zult er in de clausule. En er zijn kleine le- waarschijnlijk zeggen, dat alle dingen gaten voor de huishoudster, de koster mft elkaar in verband staan, dat iedere en nog een paar mensen; er is een ver- misdaad op de een of andere manier zekering voor de begrafenis en er samenhangt met een andere", wordt bepaald, dat die eenvoudig moet De ene zonde gekoppeld aan de an- zijn. Nergens genoeg geld voor een dere, dacht de priester, als een trein, moord". waaraan geen einde komt: in elkaar De bijzonderheden trachtten het ver- gevlochten, allemaal ergens rakend aan op één lijn met de dood. Hij omklemde het vijftig-dollar biljet in zijn zak. Hij zou het hier besteden om er een mooiere kist voor te krijgen, met betere voering, glimmende koperen handvaten, grotere kaarsen; hij zou voor het laatste uiterlijk van zijn moe der een miniem aureooltje kópen. (Wordt vervolgd). de grossier betreft, zeer ernstige be zwaren zyn verbonden, verzoekt de Regering de genoemde onderdelen van dit wetsontwerp te vervangen door een voorstel er toe strekkende het heffings percentage bë de fabrikant zodanig te wijzigen, dat een equivalerende op brengst wordt verkregen en gaat over tot de orde van de dag. De heer HOFSTRA (Arb.) herhaalt zijn vraag, wat het de Staat kost, als de leeftijdsgrens niet op zestien maar op zeventien of achttien jaar wordt gesteld. De minister wilde aansluiten bij de Kinderbijslagregeling. Daar is iets voor en iets tegen. Voor velen zal het gun stiger zijn als twee etappen worden ge creëerd. De minister schijnt bereid te zijr, om te praten over een aantal ar tikelen, die in het hoge weeldetarief zijn opgenomen. Maar wat zal de minis ter voor compensaties eisen? Dr. LUCAS CKath.) vraagt opnieuw van de minister een duidelijk beeld te mogen ontvangen van de middelen en de uiigaven. Het verband tussen de belastingen en de betalingsbalans is niet zeer duidelijk Met name vindt spr. dit niet waar het de successierechten betreft. In het algemeen is spr. van mening dat de opbrengst hoger dan 109 mil lioen, maar geen 245 millioen dient te zijn. Spr. hoopt, dat de minister met de verschuivingen van direct naar indirect bedoelde, dat hij bij voorkeur deze ver schuiving niet wenst. Hoewel spr. dus van mening is, dat de totale opbrengst minder kan zijn dan de minister wenst en dus jor een aantal amendementen van spr. geen compensatie gesteld be hoeft te worden, zal spr- niet tegen alle compensaties zijn. Te denken is bijv. aan belasting op vervoersdiensten in plaats van het voorstel inzake de mo torrijtuigenbelasting- Dat de regering zich de vorige week heeft neergelegd by het meerderheid- besluit van de Kamer tegen de wil van de grootste partij, waarop het Ka binet steunt de de grote gezinnen niet verder te helpen, was teleurstel, lend. Dit ging tegei. het regeringspro gram in. Des te meer is de houding van deze minister tegenover de grote gezin nen te betreuren. Gaat de regering nu zelf haar programma afbreken? Het voorstel van de minister strookt niet met de mening van spr.'s fractie. Zij wil er niets maar dan ook niets van weten. Een amendement helpt hier niet. De minister trekke dit dan in, of brenge een technische herziening aan. Zo niet, -an zal spr.'s fractie tegen stemmen. De heer WELTER (Kat. 'Nat.) zegt dat de minister had moeten afwachten, of er zich geen redenen zouden voor doen, die belastingverhoging onnodig maken. Ne moeten nu eenmaal uiterst voorzichtig zijn met het opleggen van nieuwe lasten. De heer RITMEESTER (V. en D.) zegt, dat zowel de minister als de an dere sprekers terecht betoogd hebben, dat we er slecht voor staan. Hoe komt dat? Mede tengevolge van het beleid van de regering. Had de regering niet kunnen -ien aankomen, dat de tijden zo slecht zouden worden? De minister van Financiën, prof. mr. LIEFTINCK, zegt voor het einde van zijn rede in eerste instantie de hoop uitgesproken te hebben, dat de Kamer meer adhaesie zou betuigen en minder critiek zuo laten horen. Inderdaad was onze positie ook vóór .Korea" niet zo gunstig, maar spreker noemde in zijn eerste rede ook de twee de wereldoorlog en de oorlog in Indo nesië. Echter was er wel in 1949 een grote verbetering ingetreden. De regering ziet op dit moment geen aanleiding om tot tussentydse maatre gelen over te gaan; als het nodig mocht zyn, kan dit onmiddellijk gebeuren, want de regering is paraat. Spr. kan hierover ook thans niet meer zeggen. Inderdaad is de verdeling in N. A. T. O.-verband nog niet geheel gereed. Maar de regering dient toch reeds de voorbereidingen te treffen, anders komen wij veel te laat. In verband met onze belangen op en overzee moeten wy voor bepaalde onderde len meer uitgeven dan bijvoorbeeld België. Sprekende over het budgetair tekort, wijst spr. andermaal op de baten voor eenmaal, die in 1951 zullen binnenko men. Deze kunnen slechts worden aan gewend ter dekking van het tekort op de kapitaaldienst. Het zou een weniig verstandig financieel beleid zijn om deze bedragen voor de dekking van de andere diensten te gebruiken. De re gering is van mening, dat het begrotings tekort en het tekort op de betalingsba lans alleen al geen verdere risico's toe laten en dus de 245 millioen noodzake lijk zijn. Het gewijzigde fiscale winstbegrip dient in 1950 door te gaan, omdat de prijsstijgingen voor een groot deel in 1950 plaats hebben gegrepen. Indien de leeftijdsgrens voor de kin deraftrek zou worden gesteld op 17 jaar, zou dit de staat twee millioen schelen; op 18 jaar zou het 4V& millioen koster- Tegen dr. Lucas zegt spr., dat hij moet zien, dat de maatregel betrekking kan hebben op de grote gezinnen. Spr. wil ook de grote gezinnen wel tegemoet komen, maar dat houdt niet in, dat daarom deze gehele maatregel ingetrok ken dient te worden. Wat een techni sche herziening aangaat, spr. is bereid tot overleg, want hij zou niet willen, dat de grote gezinnen worden gedupeerd, dit is tegen het regeringsprogramma in. Spr. wacht suggesties af en zal na gaan of hij zelf een technische herzie ning zal kunnen vinder.. Spr. deelt weer mede, dat een spe ciale adviescommissie zich heeft uitge sproken tegen een overwinstbelasting. Daarom heeft spr. daarvan afgezien en een voorstel tot verhoging van de ven nootschapsbelasting ingediend. Er bestaan grote bezwaren tegen om in plaats van de verhoogde motorrij tuigenbelasting het tarief van de ver voerdiensten te verhogen. Te meer daar zich in het vervoer een verschuiving ten nadele van de spoorwegen en ten voordele van het wegvervoer voordoet. Het heeft spr. genoegen gedaan, dat de heer Van den Heuvel in zijn motie zich voorstander heeft betoond van de integrale compensatiegedachte. Maar daar blijft het dan ook bij. De in de motie vervatte regeling zou zwaar drukken op het budget van hen, die leven op de grens van het bestaan; van hen, die kleine inkomens genie ten. De regering is bereid om een nota van wijziging in te dienen voor de lijst van goederen, die vallen onder het weelde tarief. Een compensatie zal echter ge vonden moeten worden. Dit betekent een verhoging van het tussentarief. De fiscus stelt en heeft steeds ge steld dat progressie in de vermogens belasting samengaat met het draag krachtbeginsel. Spr. citeert woorden van mr. Teulings over dit punt. De progressie wordt eenvoudig aanvaard als ethische eis om te komen tot een gelijkmatige druk. We moeten hier de praktische politiek niet uit het oog ver liezen. Spr. erkent overigens, dat ''de som van de inkomstenbelasting en de ver mogensbelasting niet mag uitgaan boven het inkomen. Spr. zal een sug gestie doen om het ontwerp te wij zigen. Onze successiebelasting is een van de laagste van de ons omringende landen. Hier dient geen wijziging in het voorstel aangebracht te worden. Wat de indirecte belastingen aangaat, noemt spr. als suggestie voor compen satie een verhoging van het tussenta rief; voor de directe belastingen het betrekken van tantièmes in de extra winstbelasting en een verhoging van de vennootschapsbelasting. Na een pauze van veertig minuten deelt de voorzitter mede, dat het hem gewenst lijkt om eerst intern overleg te plegen met de minister, alvorens te beginnen met de behandeling van de ar tikelen en de amendementen. De Ka mer gaat daarmee accoord. De verga dering wordt te 22.45 uur gesloten. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, en de waar nemend Hoge Commissaris, de heer ochuurmann, bevonden zich Dinsdag onder de honderden belangstellenden bij de begrafenis van de op Zondagavond op de Van Heutz boulevard te Djakarta door autodieven vermoorde secretaris van de K.P.M., de heer Koning Het graf van het slachtoffer op het Tanah Abang-kerkhof was bedolven onder tientallen bloemstukken. P? looft in een advertentie m oc ™nen te DJakarta een beloning van 25.000 rupiah uit voor hen. die aanwijzingen kunnen geven, die leiden tot het aanhouden van degenen, die de roof en moord hebben gepleegd. Inmid dels is de auto onbeheerd te Djakarta teruggevonden. Het was een Chevrolet met het stuur aan de linkerkant, het geen in Indonesië zeldzaam is en dus gevaarlijk is voor de daders, van wie nog geen spoor is gevonden. De ledenvergadering van de Algemene Bond van Forensen heeft met algemene stemmen besloten Jhr. ir. O. C A van Lidth de Jeude tot erelid te benoemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3