Vrijgeleide voor de onderhandelaars Roden adviseren delegaties per jeep te doen reizen m Plezierboot geëxplodeerd op de Spree NEGEN DUIZEND VOGELS IN AVIFAUNA ZWAARDVIS" tweemaal sneller lil Hf - WmWv I Tussen neus en lippen If BUS RIJDT TEGEN VRACHTAUTO „Zware jongens" beroven loopjongen van 1500 gulden Begrijpelijke obstinaatheid Kinderen maakten een schoolreisje MINSTENS 45 DODEN PLAN VOOR AMBONEZENDORP TE ALPHEN AAN DE RIJN en geen kijkspel Bestrijden guerilla's Russen in Litauen? dan het geluid Tot hoofd en hart STRAALVLIEGTUIGEN TERUGGEGEVEN Comité '45-'50 verliest kort geding Nieuwe „Seafuries" Schacht naar Indonesië vertrokken Snuiver buiten werking bij Britse onderzeeërs Zij ensceneerden aanrijding ter camouflage w riUfxmo vejjMijm ow); Het weer Bedoeld als bijdrage tot behoud van eigen cultuur en eigen karakter Buiten politieke sfeer Plannen tot bouw van een groot hotel Spoorwegen eisen half millioen VRIJDAG 6 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25116 Voorbereidingsbesprekingen te Kaesong Piloten in Tsjechoslowakije goed behandeld furVu°rganisa^ie Bronzen ster voor Korea-strijders f 40.000 VERDUISTERD Van Koningin Juliana Stichting Eén dode, acht gewonden Wielrenner rijdt tegen auto RIJKSKWEEKSCHOOL Eindexamen handenarbeid SWEAT-SHIRTS „De slag om Arnhem" vV ÈmËmm Dodelijk ongeval op T.T.-circuit BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. """ii'iiiiiitiiiiumimmiiiiuiiiHHiMniiiitiiiiiiiiiiHiHiiiH De Tsjechische autoriteiten hebben Donderdag aan vertegenwoordigers van de Amerikaanse luchtmacht de beide Amerikaanse Thunderjets van het type F-84 teruggegeven, die op 8 Juni in de buurt van Praag een noodlanding heb ben moeten maken. De beide piloten een Noor en een Amerikaan, waren reeds gisteren vrijgelaten. De Amerikaanse luitenant Roland heeft te Frankfort verslag uitgebracht over zijn ervaringen. Op 8 Juni waren hij en de Noor Johansen met hun straal jagers in de buurt van Praag geland omdat hij zijn peiling was kwijtgeraakt. Hij was goed behandeld. Men -as heel vriendschappelijk, terwijl men trachtte militaire inlichtingen aan hem te ontfutselen. De Tsjechen hadden hem 34 uur in een leunstoel laten zitten nadat hij geland was, maar hij kreeg voedsel, sigaretten en koffie gedurende het lange verhoor. ,'J was vaak verhoord. Hij had vragen ge te beantwoorden over van de Amerikaanse ^eigerd Ove en "gens had men bij die verhoren niet alles -- ^em lichamelijk te kwellen en pejj verliep betrekkelijk vriendschap en,. 1, Ze vroegen me wat ik over de jechische luchtmacht gehoord had antwoordde, dat ik niet wist, dat ze een hadden, zei Roland. Dezer dagen heeft de commandant van ue tweede divisie aan het front in Korea Amerikaanse dapperheidsonderschcidin gen uitgereikt aan personeel behorend tot het 38e regiment infanterie. Uit zjjn handen ontvingen tien leden van het Nederlands detachement Verenigde Na ties de bronzen ster wegens betoonde moed tijdens de gevechten in de pe riode van 18 Mei tot en met 1 Juni j.l. De Nederlandse dragers van de bronzen ster zijn: korporaal C. F. J. de Beer, uit Tilburg; soldaat der eerste klasse G. van der Hee, uit Gouda; eerste luite nant Th. Holland, uit Breda; soldaat der eerste klasse J. H. Hoornweg van Rij. uit Rotterdam; sergeant C. J. de Jong, uit Alphen aan de Rijn; sergeant majoor C. Platzer, uit Noordwjjk aan Zee; korporaal M. Teuwens, uit Soer°n- donk; sergeant G. J. H. Wijnen, uit Boxmeer; korperaal E. C. Woesthoff, uit Bandung; sergeant J. van Wunnik, uit Maastricht: De verzorgingsorganisatie van ex- politieke delinquenten, die sinds enige tijd de naam voerde „Stichting Comité 1945-1950", zal deze naam niet langer wogen dragen. Dit bepaalde de presi dent van de Amsterdamse rechtbank. Wr. c. W. Thöne, die vandaag uitspraak cced in kort geding, waarin de „Stich- lnS 1940-1945" als eiseres optrad. WerH do naam „Stichting 19451950" van f uin den' waarbij een dwangsom Paald. VOor elke overtreding werd be I3e tyï- heeft nister van Marine, ir. C. Staf, Jnaf0„- vergezeld van de vlagofficier hef fleel> schout bij nacht F. Stam op Schi 7;rrein van de Fokkerfabriek te me twee „Seafuries" overgeno- beM V00r de Koninklijke Marine. Deze "e vliegtuigen zijn de eerste van en serie van vijf en twintig, die door cikker in licentie van de Hawker-fa- hrieken worden gebouwd. De adj.commies V. E., op het depar tement van Sociale Zaken te Parama ribo, heeft kans gezien een bedrag van ruim f 40.000 van de Koningin Juliana- stichting te verduisteren. De man is in arrest genomen; hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Radio-Peking heeft Donderdag een verklaring van de Noord-Korcaanse op perbevelhebber en de commandant van de Chinese vrijwilligers uitgezonden, waarin generaal Ridgway verzekerd wordt van vrijgeleide voor de drie ver bindingsofficieren van de V.N. en twee tolken, die naar Kaesong gaan voor de wapenstilstandsbespreking. Hun wordt echter verzocht de tocht per jeep en niet per helicoptère te maken. Generaal Ridgway heeft de vijf per sonen aangewezen, die de delegatie zullen vormen. De geallieerde delegatie zal bestaan uit een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, een kolonel van het Ame rikaanse marinierskorps, een Zuid- Korcaanse kolonel en twee tolken. Radio Peking zond het volgende ant woord: Generaal Ridgway, wij hebben uw tweede antwoord ontvangen gedateerd 5 Juli. Wij stemmen in met het aantal verbindingsofficieren 'R hun aides, die gij zendt en met de tijd van hun ver trek naar Kaesong. Wij nemen op ons hun vrijgeleide te garanderen, doch voor hun grotere vei ligheid en om de mogelijkheid van een misverstand tot een minimum te beper ken, stellen wij voor, dat zij per con- vooi van jeeps naar Kaesong reizen. Te zelfder tijd laten wij u weten, dat onze drie verbindingsofficieren, onder wie zich een kolonel bevindt, tezamen met twee tolken en ontvangst-personeel en hulp, op 7 Juli 's morgens om 5 uur, een dag voor de inleidende bijeen komst, uit het gebied van Pyongyang zullen vertrekken in een convooi van vijf jeeps en vijf motor-trucks naar het gebied van Kaesong via Sariwon en Namtsjonjom, om de inleidende bijeen Komsten, waarover beide partijen het eens zijn geworden, voor te bereiden en er aan deel te nemen. Elk motorvoertuig zal een witte vlag voeren. Wil van deze inlichting nota nemen. Troepen der verbonden legers gingen Donderdag ten Zuid-Oosten van Koeng- song tot de aanval over en vorderden onder geringe tegenstand enkele kilo meters. Bombardementsvliegtuigen B-29 bombardeerden stellingen van de tegen stander in het gebied van Pyongyang en Koemsong. Een Amerikaanse mustang is achter de vijandelijke linie neergestort. Het Amerikaanse ministerie van De fensie maakte bekend, dat de Ameri kaanse verliezen op het slagveld in Korea tot dusverre 78.110 man bedragen. Dit totaal is 1361 hoger dan een week geleden. A.P. meldt uit Rome, dat dr. Hjalmar Schacht, de voormalige Nazi-minister van Financiën, vandaag uit Genua naar Indonesië is vertrokken. Het Romeinse dagblad „II Tempo" schrijft dat Schacht het aanbod, om de supervisie uit te oefenen over het Indonesische ministe rie van Financiën, aangenomen heeft. Schacht heeft geweigerd de berichten te bevestigen of te ontkennen. Op de Rijksweg bij Nijmegen is een autobus, waarmede vacantiegangers van de Coöp. Landbouwvereniging „De Eendracht" te Vorden uit Valkenburg terugkeerden, op een stilstaande vracht auto gereden. Van de buspassagiers werd er één gedood en acht anderen liepen ernstige verwondingen op. De bus werd gedeeltelijk opengereten. Donderdagmorgen vroeg waren in to taal 57 personen in Vorden bijeen, om met twee autobussen uit Zutphen een reisje naar het Sauerland in Duitsland te ondernemen. Daar evenwel het pak ket met de vereiste papieren uit 's-Gravenhage niet was gearriveerd, werd besloten een dagtocht naar Val kenburg te maken. A ldus geschiedde. Op de terugreis overkwam de tweede bus het ongeluk bij het passeren van een tegenligger op de plaats waar ge heel aan de rechterzijde van de weg een truck was geparkeerd. Deze truck was geladen met ijzeren balken. De vrachtauto was zelf wel van een achter licht voorzien, maar hef is nog niet duidelijk of de ongeveer anderhalve nieter achter de truck uitstekende bal ken wel van een waarschuwingslicht waren voorzien. De bus reed met de rechterzijde tegen deze balken. Gisteravond hield een ploeg renners van de Zaanse wielerclub D.T.S. een oefeningsrit in de Wijde Wormer. Bij het passeren van een aan de rechter kant van de provinciale weg stilstaande auto reed de 19-jarige amateur-wiel renner Klaas de Lange uit Oostzaan te gen een uit tegenovergestelde richting komende auto. Zwaar gewond werd hij opgenomen; tijdens het vervoer naar het stadsziekenhuis te Purmerend is hij overleden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Op Maandag j.l. slaagden duikers van de Britsche marine erin de beschadigde schnorkel van de gezonken onderzeeër „Affray" naar de oppervlakte te bren gen. De schnorkel werd aan land onder zocht en gisteren maakte de admirali teit bekend dat een tijdelijk verbod was uitgevaardigd voor het gebruiken van de schnorkel door Britse onderzeeërs. Dit betekent dat Britse onderzeeërs zich tot nader order onder water zullen moe ten bedienen van hun batterijen inplaats van de dieselmotoren die voor luchttoe voer afhangen van het snuiver-apparaat. De Haarlemse politic heeft de hand weten te leggen op twee „zware jon- gens", die Zaterdag 9 Juni een zeven tienjarige loopjongen van vijftienhon derd gulden hadden beroofd. Op die" dag werd de jongeman, die het geldbedrag naar een bank moest bren gen, onderweg aangesproken door twee mannen. Zij hadden tegen hem gezegd: „Wij moeten dat geld hebben", maar de loopjongen had bezwaren gemaakt. Men kwam tenslotte overeen om een aanrij ding te ensceneren, die dan de beroving moest camoufleren. Tegen de jongen, die zeer bang was, werd gezegd: „Als je op de bank komt, dan zeg je maar dat je het geld bij de aanrijding hebt verloren". Op de Riviervismarkt vond de opvoering van de botsing plaats. Een van de aan randers reed met zijn fiets tegen die van de loopjongen op. Toen de politie van hef „ongeval" in kennis werd ge steld, was degene die de aanrijding ver oorzaakt had verdwenen. De jongeman met zijn beschadigde fiets vertelde, dat de ander doorgereden was, zonder zich van de gevolgen van de botsing op de hoogte te stellen. Zoals later bleek, was hij echter op het moment van de aan rijding het geld reeds kwijt. Op de bank had hij daarentegen gezegd, wat zijn twee belagers hem hadden voorgehou den. Het was op de 29e Juni dat de politie een zekere R. in een café aan hield, omdat deze bij de aanrijding be trokken zou zijn. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat deze man. tezamen met een zekere F. J. H„ de loopjongen beroofd had. Ook de andere „zware jon gen" werd aangehouden en verhoord Deze bleek nog wel meer op zijn gewe ten te hebben. In 1948 had hij in Den Haag uit een Ned. Herv. kerk twee zakjes met geld gestolen en uit een hotel duizend gulden. Geëxamineerd: 12 candidaten. Afge wezen: twee candidaten. Geslaagd de heren: H. Abspoel, Haarlem; R. Band, Oostzaan; G. Boddé, Zandvoort; B. Gjal- tema, Driehuis; K. Mol, Haarlem; B. Munnik, Haarlem; J. v. d. Poll, Haar lem; B. Roelofs, Haarlem; W. Schipper, Beverwijk; T. v. d. Voort, Leiden. Overzicht tijdens een H. Mis in de open lucht, die door pater L. G. v. d. Vrande op Korea voor de katholieke manschappen van het Nederlands detachement wordt opgedragen. Op de rivier de Spree in Oost-Berljjn is Donderdag een plezierboot, waarmee honderdtwintig kinderen van 8 tot 14 jaar een schoolreisje maakten, geëxplo deerd en gezonken. Volgens het Oost- Duitse persbureau Adn. wordt het aantal doden op 45 geschat. 24 lijken zijn ge borgen. Vijftien kinderen zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis ge bracht. Berichten uit West-Beriijn spreken van zestig doden. Onmiddellijk na de explosie van de motor van het schip vloog de boot in brand. De kinderen sprongen in het water met brandende kleren. Sommigen hunner verdronken voor men te hulp kon komen. De kapitein van de plezierboot is gearresteerd. Het onderzoek heeft tot dusverre uitgewezen, dat de eigenaar, tegen de bestaande reglementen in, de dieselmotor had verwisseld voor een benzinemotor zonder de autoriteiten daarvan in kennis te stellen. Volgens het Oost-Bërlijnse persbureau zijn de reddingswerkzaamheden bemoei lijkt door de weigering van de West- Berlijnse politie om hulpauto's toe te staan de weg naar de plaats van de ramp door de Amerikaanse sector af te snij den. Het schip zou particulier bezit zijn. De West-Berlijnse autoriteiten zeggen echter, dat uit de registers blijkt dat het vaartuig eigendom van de staat is. Het Adn-bericht werd gepubliceerd bijna 12 uur na de brand. Er waren meer dan 140 personen aan boord geweest, hoewel maximaal 98 geoorloofd was. De West-Berlijnse politie en brandweer hadden aangeboden te helpen, maar de Oost-Duitse autoriteiten wezen het aanbod van de hand. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Wie er ook tevreden mogen zijn met het vooruitzicht op een mogelijke beëindiging van de strijd in Korea, met de Zuid-Koreanen, De Zuid-Ko- reaanse president Syngman Khee moet zelfs te kennen hebben gegeven, dat de Zuid-Koreanen zich niet meer aan de beslissingen van de Verenigde Naties zullen houden, indien de 38ste breedtegraad als wapenstilstandsgrens zou worden vastgesteld. Het spreekt vanzelf, dat men in de kringen der V. N. over deze dwarsheid niet bijster te spreken is, maar Amerika en zijn bondgenoten mogen bedenken, dat zij zelf het zijin geweest, die het princi pieel juiste doel van hun militaire actie in Korea, n.l. het keren en on gedaan maken van de Noord-Koreaan- se agressie, hebben uitgebreid tot het vestigen van een verenigd Korea on der democratisch régime. Deze doel- uitbreiding heeft uiteraard, haar uit werking op de strijdlust der Zuid- Koreanen niet gemist en het is begrij pelijk dat zij thans een imkrimping van het voorgespiegelde doel tot zijn principieel verantwoorde proporties met lede ogen aanzien. Bovendien zul len de Zuid-Koreanen zich afvragen, wat er van de veiligheid en de rust van hun democratische staat zal over blijven, wanneer de troepen der V. N. het veld zullen hebben geruimd en hun verwoeste land en gedecimeerde volk de door Rusland en Rood China gerugsteunde communistische Noord- Koreanen als naaste buur zullen be houden. Hebben dus de V. N. de oor zaak van de realcitrante houding der Zuid-Koreaanse bondgenoten aan zich zelf te wijten, van de andere kant piogen de Zuid-Koreanen zich tijdig herinneren, dat zonder de actieve hulp van de V. N zij al lang tot het ver leden zouden behoren en geen toe komst meer hebben. REFLECTOR Verwachting tot Zaterdagavond: Voor het Noorden en midden van het land: Zwaar bewolkt met af en toe enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht warmer; morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor het Zuiden van het land: Enkele verspreide opklaringen en overwegend droog weer; meest matige Zuid-Westelijke wind. Iets warmer, vooral in de nacht. Zon: 4.28—21.01. Maan: 7.26—22.47. (Van onze verslaggever) De directeur van Avifauna, de heer G. van den Brink, heeft op een pers conferentie nadere mededelingen ver strekt over het reeds door ons gepu bliceerde plan in Alphen aan de Rijn een Ambonezendorp te stichten. Het initiatief tot het plan steunde, aldus de heer Van den Brink, op zuiver sociale basis. Er is geen moment aan gedacht, dat het politieke weerstanden zou kun nen oproepen, daar het juist de bedoe ling is het buiten de politieke sfeer te houden. Ten onrechte is, zo zegt de heer Van den Brink, geschreven over een kijk spel. Het plan is gericht op een oplos sing, waarbij de prestaties van de Am bonezen primair zullen zijn, en het feit van de Ambonese sfeer een vanzelf sprekende bijkomstigheid. Men wil dit verwezenlijken door in het Ambondorp gedurende de gehele zomer een grote pasar te houden, een markt dus in de originele sfeer, waar de bezoekers de e™ fraai overzicht van een der nieuwe volièregalerijen op Avifauna. Eén druk P d.e knop en men hóórt de vogels (achter glas) tureluren af kwinkeleren, al naar gelang het beestje gebekt is. (Van onze verslaggever) is 5een twÜfeI mogelijk: Avifauna, RH„gr° „„VOffeIpark Alphén aan de uJL"' 's een van de fraaiste en ook meest - ochte recreatie-oorden in ons land. vogelschat is met ongeveer tweedui zend stuks uitgebreid, zodat de totale voorraad thans ruim negenduizend exemplaren bedraagt. Het bezoek houdt hiermede gelijke tred. Verleden jaar werd de 500.000ste bezoeker genoteera op 28 Augustus nu heeft men bijna eenzelfde aantal bereikt. Er zijn de afgelopen maanden ver schillende reizen gemaakt naar Centraal- Afrika om exotische vogels aan te kop:-n. Er bestaan nu plannen in Australië, Nieuw-Guinea en Zuid-Amerika vogels te gaan kopen. In Nieuw-Guinea heeft men het speciaal voorzien op de priëei- vogel, een vogeltje, dat zeer zeldzaam is. Eerst ver achter Hollandia loopt men die kans een exemplaar van deze exotische diersoort te vangen. De prieel-vogel bouwt geen nestje, zoals wij dat kennen, maar vervaardigt van allerlei takken en gewas een huisje, een prieeltje van daar de naam. Avifauna is dit jaar enkele fraaie galerijen volières rijker geworden. Achter glas kan men de meest uit zonderlijke en zeldzame vogelsoorten bewonderen in een passende omge ving, met waarlijk kunstzinnige achtergronden, geschilderd door Henk Poesiat. Een luidspreker installatie maakt het mogelijk, dat men de vogels in de galerij ook hoort. In een andere galerij, geheel verduisterd, heeft men verlichte vo lières aangebracht, zonder glas en zonder afrastering. De clou hier is. dat de vogels door het licht in hun volières blijven, terwijl de toeschou wer, niet gehinderd door glas of draad, een natuurlijke impressie van het geheel krijgt. Een aardig idee, goed uitgevoerd, weer met fraaie achtergronden van Poesiat De voortvarende directeur, de heer G. van den Brink, heeft een kinderspeeltuin doen aanleggen en verder heeft hij zijn keukeninstallatie zodanig uitgebreid, dat tweeduizend personen tegelijk kunnen dineren of lunchen. Er bestaan voorts plannen in de onmiddellijke omgeving van Avifauna een hotel te stichten. producten van de arbeid der Ambone zen zullen kunnen kopen. Als deze pasar veel bezoek en een grote omzet krijgt zal de vraag de arbeid bevorderen van de Ambonese werkers in alle kampen. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan een omvangrijk kassenbedrijf, op te bouwen met behulp van Nederlandse kwekers en andere deskundigen, waarin de Am bonezen tropische gewassen en vruch ten zullen kweken. Naast die pasar zul len de prestaties der Ambonezen zich kunnen richten op uitvoeringen van muziek en spelen. De kunstenaars uit de kampen zullen ten dele permanent, ten dele in opeenvolging in het Ambon dorp worden geconcentreerd. Gedacht wordt o.a. aan de vervaardiging in handarbeid van decoratieve kunstvoor werpen, zilverwerk, houtsnijwerk en weef- en vlechtwerk. Als doel van een en ander geldt de morele en materiële rehabilitatie van degenen, die door bepaalde omstandig heden, waar hier niet verder op behoeft te worden ingegaan, tijdelijk in Neder land verblijf houden. Als zij prestaties kunnen leveren, waarvoor zij een ty pische aanleg en geschiktheid hebben, zullen deze werkzaamheden en het daarbij te ontwikkelen teamwork een voorbereiding kunnen worden voor de nederzettingen t.z.t. in de tropen. Het dorp, aldus verder deze mededelingen op de persconferentie, zal een kern kunnen worden ook voor de Ambone zen in de kampen, een bijdrage tot be houd van hun cultuur en van hun eigen karakter. Volgens de dertigjarige Franz Mein- zinger, die kortgeleden uit Litauen, waar hij drie jaar gedwongen gewoond heeft, in Bamberg (Beieren) is terug gekeerd, strijden in Littauen nog hon derdduizenden guerilla-strijders tegen de Russen. De guerilla-strijders, die met Russi sche machinepistolen uitgerust zijn, doch ook buitgemaakte Duitse en Pooise wapens gebruiken, opereren meest in de bossen. Om hun voorraden aan te vul len vallen ze herhaaldelijk Russische legerkampen aan. Ernstige tegenaanval len werden niet ondernomen. In een geval werden vijftig Russische vracht auto's met soldaten de bossen ingezon den, doch keerden slechts twintig auto's bij het vallen van de avond terug. De guerilla's leven in bunkers en zetten wachtposten uit in de toppen van de bomen aan de rand der bossen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een eis tot schadevergoeding van 50.000 pond half millioen gulden inge diend bij het Engelse Hooggerechtshof in hun zaak tegen de Gaumont Distribu ters Ltd. en C. T. Brock and Son Fire works Ltd. Deze zaak zou 17 Juni dienen voor de Kings Bench Division (een af deling van het Engelse Hooggerechtshof) doch counsel Hodgson vroeg gisteren de zaak te verwijzen naar een officiële scheidsrechter. Bij opnamen in September 1945. ge maakt voor de film „Theirs is de Glyr" (De slag om Arnhem) zijn n.l. verloren gegaan een vrijwel onbescha digd diesel-mechanisch rijtuig alsmede een eveneens vrijwel onbeschadigd die- selelectrisch driewagen-treinstel. Bij de schriftelijke voorbereiding heeft, na een aanvankelijke ontkenning van verantwoordelijkheid de gedaagde in middels de verantwoordelijkheid erkend, zodat het nu hoofdzakelijk zal gaan over de vaststelling van het schadecijfer. w (Van onze luchtvaartmedewerker) De Amerikaanse marine heeft deze week officieel bekend gemaakt, dat de Douglas „Skyrocket", een supersonisch straalvliegtuig met raketaandrijving, tij dens verscheidene experimentele vluch ten „sneller en hoger" heeft gevlogen, dan enig ander bekend vliegtuig. De mi litaire autoriteiten houden de juiste ge gevens omtrent snelheid en hoogtepla- tój fond van het toestel om veiligheidsre- denen geheim, maar luchtvaartdeskun- 'f ,«J digen schatten de snelheid, die het vlieg- tuig op grote hoogte heeft bereikt, op tweemaal de snelheid van het geluid. De luchtvaartmedewerker van de Los Angeles Times verklaart over inlichtin gen te beschikken, dat de „Skyrocket" een snelheid van 2092 km per uur be reikt heeft. Volgens zijn collega van de Daily Telegraph zou het toestel zelfs een snelheid van 2145 km per uur ge baald hebben. Op de hoogte, waarop de proefnemingen zijn genomen, is de snel heid Van het geluid ongeveer 1062 km per uur. De Douglas Skyrocket D 558-2 is een supersonisch proefvliegtuig waaruit in de toekomst waarschijnlijk een groot aantal marinejagers zullen worden ont wikkeld. Tot nog toe zijn er drie van deze vliegtuigen gebouwd. Het eerste f'N I V' giniiiiiiiiniiiiiiitriiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiriiiiiiiiiiii^ Laster is als de bliksem. Bij voor keur treft hij de hoogste punten Dit keer niet in de Sovjet-Unie Franse vissers uit Avig non hebben in de Rhöne een steur van twee me ter lengte gevangen, die 160 pond woog. Zestig pond daarvan was kavi aar. Geen plezierreisje Twaalf van Ruslands grootste dansers en mu sici zijn voor de eerste maal ten Westen van het IJzeren Gordijn. Zij lei den in Florence, de vro lijkste stad van Italië, een bijna kloosterlijk terug getrokken leven. Zij zijn er om deel te nemen aan de „Maand der Muziek". Zij worden voortdurend vergezeld van een amb tenaar van de Sov jet ambassade in Rome. Wel iswaar wonen zij in het deftige Excelsior Hotel, maar zij gebruiken slechts de achtertrappen om in en uit te gaan en eten in een speciaal voor hen gereserveerde eet zaal, waar niemand an ders toegang heeft. On der hen bevindt zich de slanke, gracieuze Galina Klanova. de eerste balle rina van Rusland en mis schien de grootste danse res van de wereld. De meesten van hen spreken vloeiend Engels en Frans, maar zij mogen het. niet bewijzen. Zij hebben nog geen woord tegen vreem den gesproken, zelfs niet tegen de kellners. Zij eten alles wat hun wordt voorgezet. Zij vragen niets extra's. Geen van hen drinkt wijn bij het eten of komt in de bar van het hotel, niettegen staande er speciaal voor hen wodka werd ingesla gen. Alleen Klanova wisselt soms enkele woorden in het Engels of Frans met het hotelpersoneel. Zij ziet er uit als een Wes terse zakenvrouw. Zij kleedt zich eleganter dan haar ultra-conservatieve collega's Toen zij in Flo rence aankwam beleefde zij een verrassing. Twee jonge Amerikaanse toe risten stuurden haar een enorm boeket witte ro zen met een kaartje, waarop stond: „Hulde van twee Amerikaanse kapitalisten". Klanova heeft met de rozen haar kamer opgevrolijkt. Zoals de meeste bezoekers van Florence besteden de Russen veel tijd aan het bezichtigen van musea en kunstschatten. In de winkels hebben zij tot nu toe nog niets gekocht. Er wordt blijkbaar angstvallig voor gewaakt, dat. het gegeven van Ernst Lubitsch' vermaarde film „Ninotchka" met Greta Garbo in de hoofdrol, geen werkelijkheid gaat worden. Door hefschroefvlieg- tuig gered Een hefschroefvlieg- tuig van de New Yorkse politie heeft met goed gevolg de 43-jarige klok kenmaker Peter Burr uit een hoogst benarde posi tie gered. Hij was van een 30 m. hoge bouwstelling m,'-'I gevallen en aan een uit steeksel van de toren van de St. Johns kathedraal blijven hangen, ongeveer zoals het befaamde paard van de nog befaamdere baron van Münchhausen. Een grote menigte sloeg de redding per helicop tère gade. Burr liep slechts enkele lichte ver wondingen op. vliegtuig van dit type, dat weer een ver beterde versie was van de Douglas Sky- streak, vloog de eerste maal in Februari 1948. De twee andere Skyrockets waar van de ene deze opmerkelijke snelheid bereikte, werden later gebouwd en aan merkelijk verbeterd aan de hand van de ervaringen die men bij de proefvluchten met het eerste toestel heeft opgedaan. De Skyrocket die vanwege zijn vis vormige romp en het lange naaldvormi- ge rompuitsteeksel voor de helling en snelheidsmeter in Amerika ge woonlijk zwaardvis wordt genoemd, beschikt over een straalmotor van het type Westinghouse J. 34 en een raket motor die voor de extra voortstuwing zorgt. Twee grote luchthappers aan weerszijden van de romp zorgen voor de luchttoevoer. De straalbuis bevindt zich aan de onderzijde van de romp, onge veer halverwege tussen de vleugel en de staart. De raketmotor wordt op een grote hoogte bijgeschakeld. zodat het vliegtuig gedurende een korte tijd een ongelooflijke snelheid kan bereiken. De romp is opgebouwd uit een magnesium legering en de vleugels en de staart uit aluminium. Donderdagavond is op het T.T.-circuit te Laaghaierveen een ongeluk gebeurd, dat de 19-jarige A. van der Puy uit Bad hoevedorp het leven heeft gekost. Hij was als helper mee naar Assen gegaan. Een der motoren moest nog even wor den geprobeerd, waarmee Van der Puy zich belastte. Te Laaghaierveen is hij op een links naast de weg staande wa gen gebotst en daarbij zodanig gewond, dat hij later te Assen aan de gevolgen is overleden. In de gemeente Wanneperveen is de 17-jarige wielrijdster, Femmigie Heite uit Wanneperveen, door een uit tegen overgestelde richting komende bus ge grepen en op slag gedood. Op het ran geeremplacement van het station Hen- ff j tenslotte wilde de wegwerker der Ned. Spoorwegen, de 62-jarige J. Lan- kamp, een spoor overstreken, toen juist emgeafgekoppeide wagons kwamen aanrollen. L. struikelde, waardoor hij door een wagen werd gegrepen Met ernstige verwondingen werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hii later is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1