MASSA-DEPORTATIES IN HONGARIJE Ongewensten worden op beestachtige bij duizenden tegelijk weggevoerd RODE AUT0C0L0NNE MET WITTE VLAGGEN NAAR KAES0NG VERTROKKEN Peters op de vijfde plaats l J I Tussen neus en lippen SLACHTOFFERS GAAN EEN ZEKERE DOOD TEGEMOET wijze 9 Juli: dag van geestelijk verzet naar Zuid-Amerika O m Staakt het vuren D M „HOLLANDS WELVAREN" Tol hoofd en hart .Het weer VRIJ ZOMERS WEER, MORGEN REGEN Voorbereidingen voor inleidende besprekingen thans geheel voltooid Meunier wint derde rit ■K w MORRIS beforeyea iiaj! WAGEN MET SALPETER ZUUR OMGESLAGEN GRIEKSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN /.ATERDAG 7 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25117 Ontstellende verklaring van uitgewezen Amerikaanse diplomaten OMZET VRACHTBEDRIJF BIJ K.L.M. VERDUBBELD „Dierenhotel" op Schiphol m i/r MBMI iSSSli Geschenken voor ministers van Argentinië, Chili en Urugay Hr. Ms. „Van Galen" TRUMAN SCHRIJFT AAN STALIN Over vriendschap tussen de twee grote volken I HEREN SHORTS-SHIRTS j Brandweer en personeel van chemische fabriek paraat VOOR STUDIEREIZEN Eén millioen techn. hulp Rantsoenering van spiritus opgeheven BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rul*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllnneter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Twee Amerikaanse diplomaten die door het communistische Hongarije uitgewe zen zijn, hebben gisteren, onmiddellijk na hun aankomst aan deze zijde van het IJzeren Gordijn verklaard, dat duizenden anti-communisten, die op het ogen blik op beestachtige wijze uit Boedapest gedeporteerd worden „een zekere dood" tegemoet gaan. De Amerikanen ziin getuige geweest van nazi-achtige deporta ties van gehele gezinnen, die binnen 24 uur hun woningen moesten verlaten. Zij schatten, dat 14.700 mannen, vrouwen en kinderen, die de communistische regering „ongewenst" achtte, in de afgelopen weken uit hun woningen gezet zijn. De gedeporteerden moeten zelf maar zien hoe zij aan voedsel, verwarming en andere levensbehoeften komen. „Dit betekent in de winter een zekere dood, indien zij daarvóór al niet zijn omgekomen als gevolg van de honger en gebrekkige medische verzorging", aldus verklaarde een van de diplomaten. Sherer, een van de diplomaten, was tweede secretaris van de Amerikaanse delegatie in Boedapest. Hij en mej. Ruth Tryon, directrice van de U.S.I.S. in de Hongaarse hoofdstad, worden door de communistische regering als personae non grata beschouwd. Nadat zij bevel gekregen hadden 't land wegens „spion- nage" binnen 24 uur te verlaten, kwa- OP de 9e Juli viert de Kerk van Nederland zoals ieder jaar het feest van de 19 martelaren, die in 1572, in een van de felste jaren van de geloofsstrijd in Nederland, in Den Briel de marteldood stierven voor hun ge loofstrouw. Meer dan 12 eeuwen na de geestelijke overwinning op het Romein se Rijk, bevochten door martelaren en belijders, bleek de trouw aan de Kerk ook in de Nederlanden. De 9e Juli is voor ons méér dan alleen een dag van herinnering. Die dag komt te staan in de volle actualiteit als wij zien hoe actueel het belijden van Chris tus en zijn Kerk is tegenover de haat vav het heidendom in 1951 en wel in een groot deel van de wereld tussen Berlijn en Peking. Daar zijn de tijden van de catacomben teruggekeerd, alleen ver meerderd met het misdadig raffinement, waartoe het heidendom in staat is. In de eerste eeuwen leefden de chris tenen in hun eenzaamheid geestelijk op de stroom van brieven en berichten over het martelaarschap, die rondgingen tus sen de kerken. Vandaag lezen wij de berichten over de martelaren en belij ders in de kerken van Hongarije, Tsje cboslowakije, Joegoslavië en China op de krantenpagina's in de zakelijke, koele berichtgeving van de persbureaux. Het lijkt er dikwijls op alsof we 't schouw spel van Christus' grote getuigen aller eerst lezen als „nieuws" en daarna gaan we zoals na alle nieuws over tot de orde van de dag, d.w.z. tot de wanorde van onze sleur en onze talloze beuze larij en. ..Wat kunnen wij doen?", vragen dan duizenden enthousiaste en vurige jonge katholieken. En ze vragen dat met on geduld en bitterheid in hun stem. Ze hebben al eerder geprotesteerd. Maar ze weten, dat zelfs millioenen handteke ningen de éne handtekening in het Kremlin niet ongedaan kunnen maken. Geweld zou misschien het aantal marte laren alleen maar oneindig vergroten. Maar wat kunnen wij dan doen? We hebben één afdoend ant woord: precies hetzelfde wat de Chris tenen van alle tijden deden in de dagen der vervolging: bidden, offeren, boete doen, zich versterven. In één groots woord: groeien in liefde. Dit altijd zelfde antwoord is ook het enige. Dus ook vandaag, in 1951, nu na Kardinaal Mindszenty ook Mgr. Grösz en zijn ge zellen de meest moderne consequentie van het martelaarschap, verlies van eigen wil en verlies van eigen persoon lijkheid, hebben aanvaard. Daarom zullen We Maandag 9 Juli maken tot een dag, waarop we zo intens mogelijk de gemeenschap beleven, die wij hebben met de vele vervolgden in Hongarije en overal tot in 't Verre Oos ten, als ledematen van het ene Mystieke Lichaam. Op die dag zullen we 's morgens deel nemen aan het Offer van Christus voor de „Heilige Katholieke Kerk", vóórhaar vrede, voor haar eenheid in de gehele wereld, zoals de Canon dat plechtig uit drukt. Ov die dag zullen wij ons werk, opgedragen aan Christuszo goed moge lijk doen, zodat we tenminste één dag ons leven plaatsen in de sfeer van 't Goddelijk Licht, dat de heidenen zowel aan deze als aan gene zijde van het IJzeren Gordijn trachten te verduisteren, 's Avonds zullen we ons van andere dingen vrij maken om alleen of samen met anderen in onze kerken te bidden voor onze vervolgde broeders en zus ters, voor de 60.000.000 katholieken, die geroepen zijn om voor hun Kerk getui genis af te leggen. Zo, in gemeenschap met de Marte laren van Gorkum, smeden we die ge weldige band van universele liefde als een lichtende ring om deze duistere aarde. Zo louteren wij ook onze eigen harten, onze eigen zielen, zo reinigen wij ook de tempel van Gods Kerk in eigen land. De martelaren van Gorkum wijzen ons op het heden. Zij stierven voor hun trouw aan de Eucharistie en het Hij- maatschap van de Paus. De Eucharistie is nog altijd God met ons en de Paus staat nog altijd in ons midden. Daarvoor Hjdt en strijdt de Kerk in een haive Gereld, in Europa en Azië. °t> 9 Juli zijn wij één in de grote ge- "Lfenschap der Christelijke liefde, m offer en boete. P. WESSELING, C.SS.R. men zij gisteren 40 minuten voor het verstrijken van de tijdslimiet, in Oosten rijk aan. Sherer werd vergezeld door zijn vrouw en beide kinderen. Sherer en miss Tryon noemden de Hongaarse beschuldigingen „absurd en belachelijk" en „het oude liedje" Zij verklaarden, dat met de deportaties uit Boedapest onverflauwd doorgegaan wordt. De oppositie van de Katholieke Kerk is letterlijk de kop ingedrukt. De belangstelling voor de V.S. is echter nog groot. De bibliotheek van de U.S.I.S. is Dins dag op bevel der communisten gesloten. „Men sloot haar kennelijk, omdat men haar invloed vreesde," verklaarde miss Tryon. Het was de laatste actieve afde ling van de U.S.I.S in Oost-Europa. Op gewone werkdagen werd het Ameri- Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking en in de middag kans op enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Ma tige tot zwakke veranderlijke wind. Vrij warm. Zondag: Zon: 4.29—21.00. Maan: 8.41—22.59. Maandag: Zon: 4.3020.59. Maan: 9.5623.09. helpt oe BISSCHOP HEKkeh BOVW&V/ (Van onze weerkundige medewerker) De bewoners van onze Zuidelijke pro vincies hebben er gisteren maar weinig van gemerkt, dat hun landgenoten in de Noordelijke helft van ons land on der een dicht wolkendek leefden, waar uit af en toe regen en motregen viel. Een vrijwel stationnair front ligt nu ai vier en twintig uur over Duitsland, het Noorden van ons land naar Enge land. Langs dit front komt veel bewol king en ook vandaag hier en daar weer motregen voor. De temperatuur is ech ter aangenaam, namelijk achttien tot twintig graden Celsius, al kan dat lang niet tegen het Zuiden op, waar het KNMI vandaag temperaturen tot vier en twintig graden Celsius verwacht. Het laat zich vandaag af en toe aan zien, dat wij een periode met warm zomerweer tegemoet gaan. Deze Illusie moeten wij onze lezers echter- be sparen, daar over Ierland al weer een nieuw front met regen en koelere oceaanlucht zich vrij snel naar het Zuid-Oosten beweegt. Dit front kan reeds morgen ons land bereiken, waar bij af en toe enige regen en na de frontpassage koelere lucht ons land zal binnenstromen, waardoor het weer we derom een wisselend karakter krijgt. kaanse centrum door gemiddeld 300 per sonen bezocht. Op de Zaterdagen kwa men er wel 1000, onder wie vele kinde ren, die de Amerikaanse documentaire films wilden zien. „De bezoekers, die in het centrum kwamen, werden niet ver volgd," aldus verklaarde miss Tryon, „maar de geheime politie had er spion nen en in Februari werd ,het centrum veertien dagen lang omsingeld." Sherer deelde mee, dat volgens de ramingen wekelijks ongeveer 2100 „on gewensten" uit Boedapest gedepor teerd worden. „Gisteren was men er nog mee bezig." „De aanzeggingen, dat de mensen hun woningen moeten ver laten," zei hij, „worden op Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgereikt." De families krijgen 24 uur de tijd. De vol gende morgen vroeg, dus op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, komen vrachtauto's van de politie, die de ge zinnen wegvoeren. Uit brieven, die wij ontvangen heb ben blijkt, dat slecht weinig gezinnen nog verenigd op de plaats van bestem ming aankomen, aldus verklaarde She rer. „De mannen, die gezond zijn van lijf en leden, worden naar werkkampen ge zonden. Deze schijnen langs wegen en spoorwegen en op boerderijen en rijst velden te liggen. Zij schijnen eerst naar een centraal kamp te gaan en vervolgens over andere gedistribueerd te worden Uit brieven hebben wij vernomen, dat zij zeer slecht gekleed worden en dat de levensomstandigheden ellendig zijn. Ze wonen in stallen zonder ligging en ver warming." „De vrouwen schijnen met hun echt genoten meegezonden te worden en in dien zij niet kunnen werken, brengen zij hun tijd door met het organiseren van eten. De kleine kinderen gaan naar staatsscholen, waar zij op communisti sche wijze opgevoed worden." Sherer verklaarde voorts, dat de berichten over de arrestatie van vier Rooms-Katholieke bisschoppen in verband met het proces tegen aartsbisschop Jozef Grösz juist schijnen te zijn. „Het proces," zei hij, „heeft duidelijk doen uitkomen, dat het ten doel had de invloed van het bis schoppelijke college en de Kerk te ver nietigen." De omzet van het vrachtbedrijf der K.L.M. is in 1950 verdubbeld in verge lijking met de omzet in 1949. Over de. periode Januari t.m. Mei 1951 werd ver voerd 5120 ton, tegen 3423 ton in het zelfde tijdvak van 1950. Aan het einde van dit jaar zal op Schiphol het vrachtgebouw der K.L.M. gereed komen. Daar zal ook een „die renhotel" in worden ondergebracht. De uit alle delen van de wereld aange voerde dieren kunnen daar verblijven gedurende de tijd die rest voordat ze naar dierentuinen in ons land of het buitenland worden vervoerd. De K.L.M. vervoert ook veel textiel. In overleg met een Nederlandse fabri kant is een speciaal rek ontworpen, waardoor het mogelijk is confectie- dameskleding onverpakt te vervoeren. I'.siwwy',. J-t m k ,»rr| De oude, uit negen overspanningen bestaande spoorbrug over de Ohio-rivier bij Cairo (Illinois V.S.) wordt door eert nieuwe vervangen. Telkens als een nieuuie overspanning gereed is gekomen en op haar plaats gebracht, wordt de oude te water gelaten" en later in de rivier in stukken gebrand. De foto toont zulk een „stukje" metaal, dat 158 meter lang, 21 meter hoog en 100 ton zwaar is en met een plons in de rivier terecht komt. Argentinië Het Argentijnse Huis van Afgevaardigden heeft met 78 tegen 3 stemmen het door de aanhangers van president Peron ingediende wetsvoor stel, tot hervorming van het kiessys teem, aanvaard. Volgens dit ontwerp zullen alle Argentijnen op achttienjarige leeftijd stemgerechtigd zijn. Alle voorbereidingen voor de inleidende besprekingen over een wapenstilstand in Korea, die morgen te Kaesong gehouden zullen worden, zijn voltooid. Kort nadat de roden gisteravond via de radio hun definitieve goedkeuring hadden gehecht aan de getroffen regelingen, is vanmorgen vroeg de autocolonne van de communistische onderhandelaars nit de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyong yang over de verkeersweg naar Kaesong vertrokken. De autocolonne der roden bestaat uit vijf jeeps en vijf vrachtauto's, alle voorzien van witte vlaggen. De geallieerde luchtmacht heeft ondertussen als eerste eenheid van de strijdende partijen opdracht gekregen het vuren te staken, zij het dan voor een beperkt gebied. Alle vliegtuigen hebben opdracht gekregen vijf mijl van het centrum van Kaesong verwijderd te blijven en zich te onthouden van strijd in de lucht binnen het gebied van vijf mijl van de verkeersweg van Pyongyang naar Kaesong. Patrouilles van de strijdkrachten der V.N. berichtten, dat de Noordelijken be zig zijn het stadhuis van Kaesong te herstellen en schoon te maken, opdat het gebouw kan dienen als plaats voor de onderhandelingen. Beide partijen hebben nu vrije doortocht voor de lcle- gatie van de andere partij gegarandeerd. Kaesong ligt in het niemandsland vlak ten Zuiden van de 38ste breedtegraad aan het Westelijk fror.t. (Van onze verslaggever) m te bewijzen, dat de Nederlandse handel en industrie het wél meent met de relatie tot de Zuid-Ame rikaanse landen, door welke Z. K. H Prins Bernhard kortgeleden een good- will-reis maakte, heeft men besloten de ministers van Economische Zaken van Argentinië, Chili en Uruguay enkele specimen van specifiek Nederlandse exportproducten te sturen. En het hoeft niemand te verbazen dat men daarbij de keuze heeft laten vallen op twee weliswaar zeer uiteenlopende, maar ook zeer hel „Hollandse welvaren" verte genwoordigende artikelen als haring en genever. Temeer niet als ivij u vertel len dat het initiatief voor deze gang van zaken werd genomen door de Bond. van haringhandelaren en de firma Hulst kamp. De goederen worden door de K.L.M. gratis te bestemder plaatse bezorgd. En gisteren werden dan de goede gaven op Schiphol aan de gezagvoerder van het desbetreffende toestel, de heer Ruyter van Steveninck, letterlijk en aan de consuls van Uruguay en Argentinië symbolisch overhandigd. Wij behoeven nauwelijks uiteen te zetten, dat dit ge beuren een uitgesproken folkloristisch cachet droeg. Daar was om te beginnen Huibertje Nutbey, een in vol ornaat ge stoken Katwijkse vissersvrouw, die de hoogwaardigheidsbekleders op het plat form van het vliegveld waar een goed deel van de lading stond opgesteld een knus tonnetje van het vermaarde Hollandse pekelige voedsel in de han den duwde; de hartelijke hoop uitspre kend dat het de heren maar lekker zou smaken. En de heer Hulstkamp zelve, compleet met ringbaard, was komen opdagen om persoonlijk enkele levens grote kruiken van zijn zeer oude gene ver onder de autoriteiten te verspreiden. Kortom, daar werd gisteren onder het minzaam toeziend oog van dr. F. A. de Graaff, de particulier secretaris van Prins Bernhard, een prachtige vader landse hartelijkheid ten toon gespreid. Dat het de Excellenties in die verre stre ken goed moge bekomen. Morgenochtend vertrekt de geallieerde delegatie, eveneens onder bescherming van de witte vlag, naar Kaesong. Het hangt van de weersomstandigheden af of de geallieerde afgezanten de tocht zullen maken per jeep of per helicop- tere. De Noordelijken hebben er bij Ridgway op aangedrongen opdracht te geven aan zijn delegatie per jeep te reizen, aldus meldt U.P. vandaag uit Korea. Zowel radio Peking ais radio Pyong yang blijven er op wijzen, dat bèëin diging van de strijd in Korea slechts het begin zal zijn van het streven naai een oplossing van alle vraagstukken het Verre Oosten betreffende. Beide radiostations waarschuwden voor te groot optimismé ten aanzien van de besprekingen over een staken van het vuren. Zij wezen er op dat de Ame rikanen wellicht voornemens waren voordeel te trekken uit een overeen te komen gevechtspauze om nieuwe aan vallen voor te bereiden. Inmiddels hebben geallieerde officie ren aan het Westelijk-Centrale front meegedeeld, dat naar zij aannamen 350.000 Chinese soldaten gereed zijn voor een aanval op het Westelijk-Centrale front tussen 15 en 25 Juli, ingeval de onderhandelingen mislukken. Zij zeiden dat de kern van deze strijdmacht zich bevindt in de onmiddellijke nabijheid van de „ijzeren driehoek" Chorwon- KumhwaPyongyang. Uit toegenomen autoverkeer achter de Chinese linies blijkt volgens frontoffi cieren, dat de Noordelijken hun troepen tegenover de geallieerde linies thans versterken. „Als niet wordt besloten het vuren te staken wacht ons een zware strijd. De Chinezen die zijn teruggetrok ken uit de ijzeren driehoek hebben zich verenigd met sterke strijdkrachten ten Noorden van Pyongyang". Langs het gehele Koreaanse front du ren ondertussen de lichte gevechten voort. Vrijdag hebben Amerikaanse ma rine-eenheden en de marineluchtmacht De oude jenever en de jonge haring voor Zuid-Amerika. 9 Het was vandaag mooi weer tussen Gent en Le Tréport, telefoneerde onze sportredacteur gisteravond uit deze laatste plaats. Maar de derde etappe van de Tour de France was een tamme ver toning, waarin nog minder gebeurde dan in de eerste. Wagtmans, die in de buurt van de Belgisch-Franse grens met Rosseel en Zaaf op de vlucht sloeg en 4 minuten voorsprong had toen een lekke band hem in zijn kraag greep, heeft daarmee voor een van de weinige interessante episodes gezorgd. De Zwit ser Rossi, winnaar van de eerste etappe, deed dat nog eens op de laatste 25 kilo meter naar Le Tréport, toen hij meer dan 1 minuut voorkwam, maar ten slotte in de sprint op de Boulevard van Le Tréport door Meunier werd ver slagen. Peters won de sprint van het grote peleton en werd daardoor vijfde. In dat zelfde peleton zaten al onze land genoten met uitzondering van Dielissen, die een slechte dag had en ruim 9 minu ten na de winnaar als een der laatsten binnenkwam. IJver niet tegen maar met elkander. siniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiii'? iiMnMMituMatmiaiMiiiiiiiiiiiMiiMiiMttmM laaiaiiiiiaaiaiaiaaaiaaaaaiiaiiiaaiaiiiiiaaiiiaiaaiiaiaaaaiiaaaaaiiii De laatste Men herinnert zich het sensationele bericht van de zes Duitsers, die zes jaar lang in een geblok keerde bunker waren op gesloten en waarvan slechts twee levend te voorschijn kwamen. Een van deze twee stierf on middellijk na zijn bevrij ding. In de Engelse pers heeft men de veronder stelling geopperd, dat heel dit verhaal slechts op een soort Oost-Euro pees volkssprookje zou berustenomdat in 1931 een soortgelijke geschie denis werd vermeld over een Rus uit de eerste ivereldoorlog. De „West- Deutsche AUgemeine Zei- tung" verklaart thans echter van Poolse kringen in Berlijn te hebben ver nomen, dat de enige overlevende van het Duitse zestal in een zie kenhuis te Warschau aan scheurbuik is overleden. Gebrek aan vitaminen had de 32-jarige soldaat te zeer uitgeput om hem nog te kunnen redden. Samenwoning Het Engelse weekblad „The Medical Press" schrijft, dat de woning nood de directe oorzaak is van de helft van de gevallen van zenuwziekte in Engeland, Honderddui zenden mensen wonen in ondraaglijke omstandig heden samen met men sen, met wie niet i« om te gaan of vijandig tegen over elkaar staan." Voor duizenden is het -woord „particulier leven" een holle fraze. aldus schrijft, het. Is het bij ons anders? En wat komt er onder moeilijke omstandigheden terecht van practische naastenliefde? Perzisch Hoewel het. Perzische koninklijke huis over millioenen beschikt moest een zijner leden onlangs 22 dollar lenen om in Jackson in Michigan een boete wegens te sv.el rij den te betalen. Dit lid was prins Mahmoud, een broer van de Sjah, die aan de universiteit van Michigan studeert. Toen de verkeersagent, die hem aanhield, zéide, dat hij met 22 dollar beboet was, begon de prins ze nuwachtig in zijn porte feuille en zijn broekzak ken te grabbelen, om dan met een vuurrood hoofd naar een parkeerplaats in de buurt te hollen, waar drie andere Perzen wacht ten. Van hen pompte hij de benodigde dollars. Daarmee is de prins ech ter nog niet van alles af, want hij moet ook nog terechtstaan voor te snel rijden zonder rijbewijs. Wonsan en doelen aan de Oostkust zwaar bestookt. Het bombardement was het zwaarste sedert het uitbreken van de oorlog. Vrijdagmorgen vroeg zijn de eerste vliegtuigen van vliegdekschepen gestart voor aanvallen, die gisteren de gehele dag hebben geduurd. De aanval len werden uitgevoerd in golven van vijftig vliegtuigen. De Nederlandse torpedoboot jager, Hr. Ms. „Van Galen", die zich thans in de Koreaanse wateren bevindt, heeft gedu rende Mei en begin Juni deelgenomen aan luchtdoelschietoefeningen, seinoefe- ningen en onderzeebootafweeroefenin- gen, tezamen met Amerikaanse en Australische schepen. De „Van Galen" maakte tevensdeel uit van het jager- scherm van een Amerikaans vliegkamp schip. Op een der Zondagen werd op zee een H. Mis opgedragen, door een Amerikaanse vlootaalmoezenier, die daartoe per helicoptere van schip tot schip werd overgebracht. President Truman beeft gisteren een brief aan de Russische regering gezon den als begeleidend schrijven van een resolutie, welke onlangs door het Con gress is aangenomen en waarin uitdruk king gegeven werd aan de vriendschap van de V S. jegens alle volkeren het Russiche volk inbegrepen. De tekst van het schrijven, dat gericht is aan de pre sident van de Sovjet-Unie, wordt nog niet gepubliceerd. Eerst moet de brief via diplomatieke kanalen zijn bezorgd. De resolutie was door het Congress aangenomen als een uitdaging aan de Russische heersers om het ijzeren gor dijn op te halen en het Russische volk te laten weten, dat het Amerikaanse volk wenst zijn vrjend te zijn. Er wordt in verklaard, dat de „kunstmatige bar rières welke de twee landen scheiden, betreurd wórden. Voorts wordt ver- kiaard. dat de Russische regering de zaak van de vrede ten zeerste kan be vorderen door deze hinderpalen weg te nemen en een vrije uitwisseling van inlichtingen toe te staan. (V; (Van een bijzondere medewerker) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De heer en mevrouw Malik als gastheer en gast vrouw in het duurste hotel van New York, Op een zijweg van de Waarderweg, op het terrein van de chemische fabriek RIDS, is gisteravond omstreeks half zes een truck met oplegger door een defect aan de stuurinrichting van de weg ge raakt en omgeslagen. De oplegger was met een tank beladen; deze viel eraf en schuurde geheel open. De inhoud, bestaande uit 17.000 liter gemengd zwa vel- en salpeterzuur, vloeide uit over het land. Er ontstond een enorme rook ontwikkeling en daar de uitwerking van deze giftige dampen zeer gevaarlijk is, werden in allerijl de arbeiders van de fabriek gewaarschuwd. Deze hebben tien ton ongebluste kalk over het salpeter zuur heen gegooid. De brandweer, die inmiddels gearri veerd was, is tot elf uur bezig geweest met het natspuiten van de plekken waar het gevaarlijke goedje was neergekomen. De truck is door een kraanwagen weg getrokken. De Griekse kamer van afgevaardigden heeft met 125 tegen 74 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de rege ring-Venizelos. De Epek, het progressieve centrum- blok, onder leiding van Piastiras, en de rechtse Populisten van Tsaldaris steun den de nieuwe homogeen-liberale rege ring. Venizelos stelde zijn regering aan de kamer voor als een „tijdelijke", die tot taak heeft, dt nieuwe verkiezingswet door het parlement te loodsen en de da. turn voor algemene verkiezingen vast gesteld te krijgen. Verwacht wordt dat in Septembe: een zakenkabinet zal worden mengesteld, ter overbrugging van de periode, die aan de algemene verkiezingen voorafgaat- e keel zou schor, de tong droog en de vulpen leeg raken, van al dat gediscussieer. Op zich is dat natuurlijk niet zo erg. Een gezonde twist kan de sfeer wel eens zo doen klaren, dat men achteraf blij is een keer te heb ben gevochten. Toch lopen we al een paar weken met een zeer onprettig ge voel rond. Waar we ons maar vertonen wordt het gesprek gebracht op de twist van Voorst contra De Bruijn v.v. Be paald pijnlijk was het. dat iemand uit intellectuele kring. die we overigens tot onze beste vrienden mogen rekenen, ons dezer dagen opmerkte: ..begin je je zo zoetjes aan niet te schamen, deel uit te maken van die „oppermachtige" KA B? Mag ik binnenkort ook bij jou on der de vleugels kruipen?" Is het won der. dat hierop een wat geprikkelde dis cussie volgde? Een onprettige smaak in ac- mond kregen we toen we in de krant het bericht lazen, dat de voorzitter van de socialistische vakbeweging zich soli dair verklaarde met De Bruijn in diens optreden tegen de „reactie". Een solida riteitsverklaring uit die hoek smaakt ons bepaald onaangenaam. We willen best aannemen, dat de samenwerking NVV, KAB. CNV een zeer groot goed is, dat op het ogenblik niet gemist kan worden. Toch kunnen we vaak niet aan de indruk ontkomen, dat we tot deze samenwerking „veroordeeld" zijn. Iedere keer toch als de NVV-mensen de kans zien, zetten ze ook en vooral de katho lieke arbeiders, met wie ze nu plotse ling zo solidair zijn, een hak. Denken we maar eens éven terug aan de be kende rede van de heer Vermeulen in Genève over de invloed van de bis schoppen in de katholieke vakbeweging. Het treft voor het NVV wel zeer onge lukkig. dat hun solidariteitsverklaring op dezelfde dag in de pers werd afge drukt als waarop deze zelfde NVV-ers de enige ICAB-er in de Internationa, le organisatie van de Arbeid eenvoudig opzij hebben gezet. Nee, nee, deze soli dariteit lusten we niet. Daar zitten ons te gevaarlijke, maar vooral te onwaarachtige kanten aan. Laten wij maar trachten de gegroeide en helaas nog steeds groeiende tegen stellingen in ons katholieke volksdeel zelf op te lossen. Het is onze stellige overtuiging dat dit niet behoeft en zelfs niet mag geschieden op basis van „koste wat kost", maar het kan en moet op grond van het feit dat wij allen be lijders zijn van dezelfde Godsdienst, die voor elke mens gelijke consequenties heeft. Wanneer we nu eens zouden beginnen ons af te vragen: zijn er, in het betoog van de man, met wie ik het op zovele punten oneens ben. ook punten, waarin ik hem kan bijvallen? Zou dan het ge sprek niet een geheel andere wending nemen? Zeker, we willen herhalen het geen we veertien dagen geleden schre ven: aanvankelijk wekte de vorm, die de lopende discussie ging aannemen, ook bij ons een gevoel van verontwaar diging. waarvoor wij redelijke gronden aanwezig achtten. Evenwel hebben we daarbij onmiddellijk gesteld dat de be weringen, die beogen aan te tonen, dat we in Nederland de verkeerde richting aan het uitgroeien zijn ten dele reeds uitgegroeid zouden zijn zeer beslist een nader gesprek nodig maken- Hier wordt immers niet meer of min der gesteld dan dat we bezig zijn de beginselen, waarop „progressieven" en reactionnairenzich beiden beroepen, onjuist te interpreteren- Is er. na hetgeen tot nu toe geschied de, nog kans voor zulk een, op peil staand gesprek? Deze vraag kan naar onze mening zonder twijfel bevestigend worden beantwoord, niet alleen 1) tengevolge van datgene wat tot nu toe werd gezegd, 2) maar ook op grond van betrekke lijk recente en oudere ervaringen en 3) niet minder op grond van de fei telijke verhoudingen in ons land. Hetgeen met name de voorzitter van de St. Adelbertsvereniging gesteld heeft, is niet alleen negatief, niet alleen waarschuwend, maar heeft ook wel degelijk een constructieve in houd. .In de overgrote meerderheid van het katholieke volksdeel worden dezelfde beginselen gehuldigd, beginselen neer. gelegd o.m. in Pauselijke en Bisschop pelijke brieven, die in ons Katholieke volksdeel niet alleen worden aanvaard, maar aan de verwerkelijking waarvan ook van harte wordt medegewerkt, zo wel in de kringen van de K.A.B.. van de Middenstand, de Werkgevers en van St. Adelbert". ,De uitwerking van ons aller be ginselen dreigt zo uiteen te lopen, loopt reeds zo uiteen, dat slechts met moeite deze uiteenlopende lijn weer naar el kaar toegebogen kan worden. En toch, het moet!" Hier worden twee feiten geconsta teerd: a) we boren aan dezelfde tunnel, ieder van onze eigen kant uit, en b) er is de concrete dreiging dat we elkaar niet op gelijke hoogte in het bergmas- sief zullen ontmoeten, dus uiteindelijk helemaal niet zullen ontmoeten. Voor de hand liggende conclusie: ingenieurs, aan de conferentietafel! Doe nieuwe metingen, nieuwe proefboringen; mis schien moet de een wat dalen, de ander wat stijgen, iets naar links of rechts, maar een aansluitend geheel moet de totaal-boring vormen, anders wordt het nooit een bruikbare tunnel. Wederzijd se verwijten van ondeskundigheid hel pen hier niets! Vervolg op pag. 5) Inzake de tussen de regeringen van ons land en de V.S. bereikte overeen stemming over het besteden van een millioen gulden uit de tegenwaarde rekening van het Marshallfonds voor technische hulp wordt uit Den Haag nog vernomen, dat deze technische bij stand zal bestaan uit het maken van studiereizen door Nederlandse deskun digen naar de V.S. op verschillend ge bied, teneinde zich op de hoogte te stel len van de vorderingen en de huidige toestand van wetenschap en techniek. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten in verband met de per 2 Juli 1951 van kracht geworden accijnsverhoging op gedistilleerd de rantsoenering van de grondstof spiritus welke gold voor grootverbruikers met ingang van 9 Juli 1951 op te heffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1