Beverwijk schept jaarlijkse traditie van gladiolenfestijn De beweeglijke naald van de etser Restaurant Lion d'Or j Restaurant 't Hccrenhefc Heemsteedse Jeugd-Natuurwacht opgericht OEsm DE WEEK IN STAD EN STREEK o Gladiolen-corso op 4 Augustus Bruidsbouquet, W", Succes Schotels 12.50 Geslaagde sportavond in het Krelagehuis afl v.Empelen Grote V;V.V.-week Een De ets is de meest gevoelige prentvorm voor de kunstenaar AGEXDA HERINGA WUTHRICH Haarlemse politie wint op sabel SPORT FOYER KLEEDJES Jongetje verdronken ZATERDAG 7 JULI 1951 PAGINA 2 GROOT PLAN VAN V.V.V. VERWEZENLIJKT Kennemerland als Gladiolen-centrum Winrlhondenrennen in Sportpark De Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal Ziekentriduum Bloemendaal De brand in de Cronjéstraat Burgerlijke Stand 1 CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „DELFTWEIDE", DE R.K. STICHTING VOOR BEJAARDEN Oprichting van een toneel vereniging in de K.A.B. Concert mei soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag DonderdaCT °Te}e,tte' Kippenlever Vrijdag Zaterdag SPORTWEEK 1951 WEEK 60x120 diverse dessins 50 en kleuren - §1111Migl Tafeltennis Haarlemse Politie wint Tassendief weer bezig Zondagsdiensten SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht Geslaagd H.H. MISSEN OP ZONDAG Zilveren kloosterfeest Verenigde Kath. Dammers De gladiool is een zeer fraaie, decoratieve bloem, die door vele boller.kwekers in midden-Kennemerland met voorliefde gekweekt wordt. Beverwijk is het mid delpunt van dit gladiolengebicd. Voor de V.V.V. „Midden-Kennemerland" is dit, naast de aansporing van de A. N. V. V. ook boven het Noordzeekanaal iets te organiseren in het belang van de spreiding van het vreemdelingenverkeer, de aanleiding geweest om de plannen te ontwerpen een gladiolenfestijn als jaar lijks terugkerende traditie in Beverwijk te gaan houden. Dat wordt dus een Au- gustusfeest, tijd waarin de gladiool in alle luister bloeit. Van 412 Augustus zal Beverwijk staan in het teken van de gladiool en duizenden vreemdelingen trekken door de vele feestelijkheden, die worden ontworpen, de fraaie en in drukwekkende stadsversiering, de uitingen van cultureel leven, ontspanning en sportdemonstraties. Wat Lisse, de bollenstreek, met het indrukwekkende bloe mencorso in de tulpentijd betekent, zal Beverwijk in de gladiolen-periode, in Augustus moeten worden. Als Gladiolen-centrum neemt Kennemerland de derde plaats m Nederland in, na de Bloem bollen streek en West-Friesland. Van de 674 H.A. grond in de streek met bloembollen-beteeld, zijn 174 H.'A. voor de gladiolen bestemd, 133 H.A. voor de late tulpen en 57 H.A. voor de vroege tulpen. De gladiolenteelt is de grootste cultuur van Kenne merland. Beverwijk, middelpunt van Kennemerland, kan dus met het vol ste recht zijn gladiolenfeest organi seren De V.V.V. heeft de volle medewerking gekregen van de Ned. Gladiolus Vereni ging. die net plan met enthousiasme steunt en zelfs een wisselprijs beschik baar stelde voor het grote gladiolen- corso, dat op Zaterdag 4 Augustus de V.V.V.-week inluidt. Contacten zijn ge legd met de verenigingen voor Bloem bollencultuur tot aan de Egmonden en reeds heeft men de ondervinding, dat de kwekers grote interesse hebben voor dit jaarlijks terugkerende corso. Er is een commissie van voorbereiding en regeling gevormd. Hierin hebben zit ting de heren A. J. Martens. R. W. A. Muijen en Fr. Pleeging. De jury zal onder leiding staan van de heer J. F Ch. Dix van Heemstede, bestuurslid van de Ned. Gladiolus Vereniging. Het corso staat open voor vier groepen: A reclame; B verenigingen en gezelschappen; C par ticulieren: D kleinere voertuigen (deel nemers boven de 8 jaar). De versierin gen, ook de reclames, moeten geheel van gladiolen zijn. Het corso zal een uitge breide route volgen en zich hoogstwaar schijnlijk ook buiten de stadsgrenzen bewegen. Door de' V.V.V wordt de medewer king van de gehele burgerij ingeroepen, bijzonder ook van de winkelstand, om straten en woningen met gladiolen te versieren Men hoopt bijvoorbeeld in de gazons langs de Breestraat kuipen met gladiolen geplaatst te zien. Heel de stad moet feestelijk in het teken van de gla diool staan. Om 3 uur Zaterdag 4 Augustus zal dus het gladiolencorso een feestelijke tocht maken door de rijk versierde gladiolen- stad. Na afloop van het corso overwogen wordt de praalwagens e.d. op bepaalde punten van de stad enkele dagen ter bezichtiging en opluistering te laten staan worden in het Gemeentelijk Sportpark aan de Hendrik Mandeweg door de Haagse Windhondenrennen vereniging windhondenrennen georgani seerd. Een uiterst spannende en boeien de strijd, waaraan door verschillende kampioenshonden wordt deelgenomen. Zondag 5 Augustus wordt in het Ge meentelijk Sportpark een voetbalwed strijd gespeeld tussen een eerste-klasser en een combinatie van spelers uit Mid den-Kennemerland. Voor Maandag 6 Augustus staat een Openluehtvoorstelling op het program- ma. Deze wordt, indien men daartoe de goedkeuring van het gemeentebe stuur kan verkrijgen, in de rozentuin van Scheybeeck gegeven door leerlin gen van de hoogste klas der Amster damse Toneelschool. Dinsdag 7 Augustus is bestemd voor de kinderspelen, die men in sportpark „Adrichem" hoopt te organiseren. Woensdag 8 Augustus vindt in ditzelf de sportpark een tournooi van welpen en adspiranten plaats. Donderdag 9 Augustus wordt de tra ditionele kortebaan-draverij door de Harddraverijvereniging „Prins Bern- hard" in de Breestraat gehouden. De vereniging doet pogingen om de dag roet een vuurwerk te besluiten. Vrijdag 10 Augustus geven SSS, Turn- lust en Hercules athletiek-, turn- en gymnastiekdemonstraties. Advertentie een bloemstuk of een klein pulletje bloemen, altijd iets aparts en welverzorgd door Bloemenmagazij n LI IN N h W I G 18, HEEMSTEDE Tel. 2-80-86 De Beverwijkse rennersclub „Kenne merland" heeft de organisatie op zich genomen van een Zaterdag 11 Augustus te houden „Ronde van Beverwijk" voor amateurs en nieuwelingen langs een in overleg met de politie-autoriteiten te bepalen parcours. Reeds nu zijn meer dan zestig inschrij vingen binnen, zodat dit wielersport evenement zeker bijzonder zal slagen. De feestelijkheden worden Zondag 12 Augustus besloten met een stertocht voor bromfietsen. Deze zal eindigen in het Gem. Sportpark, terwijl in de omge ving van dit sportpark vaardigheids- proeven worden afgelegd. Onnodig te zeggen, dat het geheel van feestelijkheden omkranst wordt door muziek van zoveel mogelijk gezelschap pen, die de stemming zullen brengen, terwijl ook een bal champêtre op het programma staat. Deze opsomming van hetgeen ln de VVV-week te Beverwijk in het kader van het gladiolenfestijn te doen zal zijn, laat zien dat men erin geslaagd is. net centrum van Kennemerland volop in de belangstelling te plaatsen. De VVV „Midden-Kennemerland" nam met me dewerking van het Beverwijkse gemeen tebestuur, de Gladiolus Vereniging, Bloembollencultuur en vele plaatselijke verenigingen een initiatief, dat voor de stad en omgeving van goede betekenis zal blijken te zijn. Een voortreffelijk be gin van een jaarlijkse traditie, een Au- gustus-traditie, moge deze VVV-week te Beverwijk betekenen. Pastoor L. Beune te Bloemendaal deelt ons mede, dat voor het ziekentri duum. dat a s. Dinsdag begint 155 zie- gen zijn toegelaten, waarvan 92 liggende. Van deze 155 komen er 104 uit de stad Haarlem. Tot nu toe is voor dit tri duüm te Bloemendaal f307,ontvan gen, waarvan 19 Haarlemmers f 104,50 voor hun rekening namen. De pastoor vertrouwt, dat in de ko mende dagen nog verschillende giften zullen binnenkomen, nu Haarlem en Bloemendaal Zondag weer de jaarlijkse collecte voor dit triduum houden. Nadat de bedden en ligstoelen ver nieuwd en aangevuld zijn, is nu een grotere uitgave nodig voor het kopen van 50 zitstoelen, die dan jaren mee zullen gaan. Giften in natura en bonnen voor koffie worden gaarne ingewacht aan de pastorie te Bloemendaal. Giften in geld kan men gireren op nummer 69230 ten name van pastoor Beune, of Maandag op onze redactie bezorgen. Over de oorzaak van de felle brand in de Generaal Cronjéstraat vernemen wij nog het volgende: Een 66-jarige man Chr. F. S.. die het blijkbaar koud had, maakte om ongeveer half négen een straalkacheltje aan in de werkplaats achter de herenmodezaak van Koster- mtns. Enige minuten later ontdekte hij ten vlam achter zich en zag het cellu loid branden, dat daar was opgeslagen. Hij gooide het brandende gedeelte op de binnenplaats, maar de vlammen sloegen over op een andere hoeveelheid cellu loid. ongeveer 700 kilogram. Verder ver nemen wij dat de fam. Marchand in te genstelling met wat gisteren bericht werd, de huisraad wél verzekerd had. GEBOREN; J. W. Sindorf-Faas, z.; W. J. E. Wassink-Köhler, z.; A. H. van Huizen-van Gastelen, z.; D. C. Dorlandt Hoogduin, d.; Th. M. van Kouteren- Harren, d. GETROUWD: W. C. van den Dool en A. W .Kroon. OVERLEDEN; C. H. Vrugt 77 j„ Lange Bogaardstraat; E. Waleveld-van Da aanleiding tot deze zomerse serie kunstbijdragen is de voor Haar lem unieke tentoonstelling in de Vleeshal, waar niet minder dan 144 etsen van Rembrandt uitgestald zijn. Opdat deze collectie met zoveel moge lijk begrip en kennis van zaken genoten worde, willen we. nadat eerst het beeld van Rembrandt in de vorige bijdragen een vastere omlijning heeft gekregen voor de lezers, ook de techniek wat nader bekijken. Alle druktechnieken zijn terug te voeren op drie hoofdgroepen: hoog-, diep- en vlakdruk. Hoogdruk wil zeg gen, dat de hoge gedeelten van met inkt bestreken stempels overgedrukt worden op papier. Krant, boek, visite kaartje en houtsnede zijn er voorbeel den van. In diepdruk verschijnen de meeste geïllustreerde tijdschriften; de ets en de gravure zijn de eerste toe passingen van deze techniek, waarbij de inkt door het papier weggezogen wordt uit de groeven, die in een gladde gepolijste drukplaat zijn aangebracht. Het jongste procédé is de vlakdruk, die door Senefelder als „steendruk" of „lithografie" werd uitgevonden. Het principe berust op een zodanig gepre pareerde geheel vlakke plaat, dat deze slechts plaatselijk inkt aanneemt en overzet op het papier dat er tegen aan geperst wordt. Op deze wijze worden gewoonlijk affiches, fles-etiketten en muziekschrift gedrukt De moderne toepassingen met hun soms geraffineerde technische vindin gen en veelheid van mogelijkheden kunnen wij voor dit geval rustig bui ten beschouwing houden. De vlak druk, haar modernste benaming is off set, is ons eveneens te jong, zodat we ons kunnen bepalen tot de grondvormen van hoog- en diepdruk: de houtsnede, de gravure en de ets, die in deze volg orde, vrij vlug na elkaar, in de middel eeuwen zijn ontstaan. De voor onze Westerse beschaving eerste technische vermenigvuldigings de werken van de schilders door de gravure een grotere bekendheid kon den krijgen Vooral in Antwerpen, de wereldhaven van die tijd, was een drukke nering voor plaatsnijders en -drukkers, met een afzetgebied door de hele beschaafde wereld. Rubens had er zijn eigen atelier met bekwame, geheel op zijn persoon ingestelde graveurs. Maar ook het omgekeerde vond plaats. De in Italië ontstane renaissance kwam onder ogen van de Hollandse schilder school door middel van de geïmporteer de gravures. In het begin der 16e eeuw reeds, drukte men zelfs verscheidene kleuren over elkaar waardoor de gravu re, behalve de voorstelling, ook een suggestie van de kleur kon geven. Ook de principes van onze moderne meer- kleurige reproductie waren dus al hon derden jaren geleden bekend. Maar eerst de ontwikkeling der fotografie heeft revolutionnaire mogelijkheden opgeleverd. variëren een bekend gezegde als wij beweren dat iedere tijd de druktechniek krijgt die' hij verdient. Voor de religieus levende gothiek was het de oprechte houtsnede, voor de verfijnde, werelds gerichte renaissance mens was het de elegante gravure, voor het tijdvak in de Hollandse kunst dat het „Realisme" wordt genoemd en waarin de atmosfeer als een nieuw ele ment wordt geproefd, komt de ets in zwang. In de gravure met haar klassicistische vormentekening en haar vertellend ka rakter, kon de 17e eeuwse Hollandse kunstenaar zijn gevoelens niet meer uiten. De zorgvuldig uitgemeten harmoni sche en rhythmische lijnvoering, het moeilijke bedrijf om met de stalen stift een lijn, even strak als soepel en vloeiend in het koper te snijden was hem te moeizaam. Zijn poëtische gevoe lens werden spontaan ontladen door de koper luchtig beschreef. Krast hij rechtstreeks op het gepo lijste koper dan noemt men de afdruk daarvan een „droge-naald-ets". De an dere mogelijkheid is, de koperplaat met een dun laagje vernis te beöf kkc. waar door zout- of salpeterzuur het in de methode is, zeer vermoedelijk m ons .t>eweeglijke etsnaald waarmee hij het land. in de 14e eeuw ontstaan, vrijwel r- direct nadat het papier was uitgevonden. „Vóórdien kende men slechts de handschriften", boeken, die in sierlijke letters stuk voor stuk met de hand werden nageschreven wanneer er be hoefte was aan meerdere exemplaren. Ze werden kostbaar uitgevoerd met sierlijke, pagina-grote beginletters. „Ini tialen" genaamd en verlucht met de illustraties, die wij „Miniaturen" noe men. Het betekende dus een enorme tijds besparing plus een veel grotere be hoeftebevrediging toen men op het idee gekomen was om een tekst met prentje, éénmaal in een plankje gekerfd, met inkt in te smeren en op papier af te wrijven, zoveel keren men dat wenste. De spoedig volgende constructie van een drukpers maakte het werk nog eenvoudiger. Bij de kunstzinnige bekoring van de oude houtsneden mogen we het maat schappelijk belang, dat in de eerste plaats door deze uitvinding werd ge diend, niet over het hoofd zien. Het onderwijs was er zeer mee gebaat en de kennis, die het volk moest bijge bracht worden, kreeg nu een wel zeer eenvoudige verbreidingsmogelijkheid ais we denken aan de tijdrovende en om slachtige. hoewel zeer schone, wijze van volkslering door middel van „mirakel - en „sinne"spelen (oorsprong van het Westerse toneel!) in en buiten de ker ken. De toenmalige taak van twee kun sten: toneel en schilderkunst werd overgenomen door dé nieuwe drukkunst, die hun ontwikkeling op dat moment ingrijpend van koers veranderde. Het is begrijpelijk dat de mensen, die zich het nieuwe handwerk eigen maak ten, voortbouwden op de stijl der minia tuurkunstenaars, en even vanzelfspre kend is het voor die tijd dat het nieuwe handwerk, hoezeer ook om practische motieven beoefend, tevens een kunst uiting was. Een der eerste drukkers is de Haar lemmer Bellaert. Tot voor kort was men voor het drukken van al het letter werk aangewezen op de boekdruk, de hoofdruk, waarvan de houtsnede de vroegste vorm is. De diepdruk werd slechts gebruikt voor de illustraties. Het drukken van tekst m diepdruk en off-set is eerst van onze tijd. Waren de afbeeldingen door de houtsnede wat stijf en houterig de gravure vertoonde een grotere elegance Stellen we beide drukmethoden in hun doel en appreciatie naast elkaa dan zien we dat de oudste Kerk en volk dient, terwijl de jongere kopergravure in dienst staat van de meer elegante, wereldse taferelen en in de verfijnde smaak der edelen valt. Zij heet dan ook te zijn ontstaan uit het ciseleerwerk der edelsmeden, lieden van grotere be schaving en uit een ander milieu dan de houtsnijders Hoewel de Florentij» Maso Finiguerra wordt genoemd als ae uitvinder omstreeks 1460, zijn er van een Vlaamse kunstenaar afdrukken van een koperplaat bekend, te dateren 1430/1440. Reproductietechniek in de meer mo derne zin werd de gravure, toen men Bioscopen: Palace: Strijd zonder genade (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Het wonder (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Mabok de wilde olifant (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Dodge-City (14 j.), 2.15, 4.30. i en 9.15 u. Spaarne: „Het wrekende zwaard" en „Song of India' <14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u., Zo.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag 7 Juli Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vic Company met „The Knight of the Burning Pestle", half 3 en half 9. Zondag 8 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Hima Kesarcodi met klassieke Hindoedansen, half 9. Openluchttheater: Concert, 3 u. Maandag 9 Juli Sportpark Heemstede: gala-première Circus Strassburger, 8 u. Tentoonstellingen Vleeshal Grote Markt. Tekeningen en etsen van Rembrandt. (t/m 3 September). Geopend op werk dagen van 1017 uur, 's Zondags van 10—17 uur. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen. Plein 13. Schilderijen van meesters der 17de, 18de en 19de eeuw. Geopend op werkda gen van 1012.30 en van 14—17 uur. Het Lulfeltje, Groot Heiligland 15. Olieverfschilderijen door Sjoerd de Vries, Geopend op werkdagen van 10 16.30 (t/m 16 Juli) APOTHEKEN. De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 915 Juli waargenomen door apo theek van Rijn, KI Houtweg 15. tel. 10539; fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek. Kruis straat 26, tel. 11174; Schoterbosapotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711. ZIEKENVERVOER: Fa .Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tele foon 21400; te Heemstede Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", da gelijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruis weg 25). Spreekuren: dagelijks (behalve Zondag): 10—12 en 14.302100 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreekuren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraamverzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 2—3 u.; Do. 10—11 uur. Bnr. voor Huwelijksvoorlichting: spreekuur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdagavond 7.30—8.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9. dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantoor uren 95 uur. krasjes blootliggende metaal kan aan tasten en zodoende de in het vernis ge kraste tekening door bijten in het koper wordt daarna het vernis ver wijderd en de koperen plaat met inkt besmeerd en met een lap de plaat weer schoon gepoetst, dan blijft in de groefjes de inkt achter. Onder de druk van de etspers geeft de koperplaat haar inkt af aan t' vochtig gemaakte papier dat met behulp van'een lap vilt tot in de groeven geperst kan worden. Door de elasticiteit van het papier komt zelfs de hele ko perplaat er als een moet in te staan. Is de inkt niet heel zorgvuldig van de op pervlakte weggehaald, dan zal deze als een zeer lichte toon op het papier over gezet worden. De etser maakt van deze mogelijkheid graag gebruik om er zorg vuldig gewolkte nuances van tint mee te verkrijgen. Door allerlei spitsvondigheden is men er zelfs in geslaagd het karakter en de kleur van b.v krijtlijn en penseelstreek in de ets te imiteren, hetgeen toege past werd bij het reproduceren van krijttekeningen en aquarellen. Deze kunstjes, in ons land bedacht, vonden hier echter weinig aftrek maar in Frankrijk en vooral in Engeland zijn ze zeer uitgebuit voor het vervaardigen van grote kleurige wandprenten. De grote Hollanders in de Gouden Eeuw hebben de etstechniek veelvuldig gebruikt als zelfstandig kunstenaarsma teriaal maar dan uitsluitend in de zui vere vorm van droge naald en zuur-ge- beten ets, soms deze beide mogelijkheden combinerend zoals we nog zullen zien. L. T. Advertentie HAARLEM De courantenartikelen van 26 Juni 1.1. over de „Stichting voor bejaarden" aan ae Orionweg hebben bij verschillende instanties beroering verwekt ook bij mij. De praemature verschijning daarvan betreur ik. Ik kan me voorstellen, dat ijverige, naar nieuws purende schrijvers in cou ranten gaarne gebruik maken van een hun aangeboden gelegenheid waarop ïeeds lang gewacht was, om zich volle dig uit te spreken over dingen van im portantie, waartoe ook „Delftweide", de katholieke Stichting voor bejaarden, ge tekend kan worden. Maar was het niet beter geweest, dat een rondgang door deze Stichting nog wat was uitgesteld? De persartikelen zouden zeer zeker een vcor verschillende instanties mildere inhoud hebben gehad Een ieder bekijkt het resultaat van een lofwaardig streven met zijn eigen ogen. Maar veel hangt bij het uitspreken van een oordeel af van de vraag, wan neer het resultaat bezichtigd is. Welnu: ..Delftweide" werd bezocht op een tijdstip., waarop o.a. aan de afwer king van buiten nog zeer veel te wensen over bleef. En verder: het nieuwe complex ge bouwen voor bejaarden aan de Orion weg is tot stand gekomen in een tijd waarin zoveel mogelijk moest worden bezuinigd, in een tijd, waarin alle prijzen nog onrustbarend stegen, zodat veel afwezig moest blijven van hetgeen het inwendige en uitwen dige van deze gebouwen in perfectie had kunnen doen toenemen. De bouw van „Delftweide" is verge zeld gegaan van vele moeilijkheden, die niet te voorkomen waren, ook wel van moeilijkheden, welke voorkomen had den kunnen worden. Is het verstandig, terug te denken aan deze laatste soort van moeilijkhe den? Och neen! Zij, die hebben samengewerkt tot de bouw van „Delftweide", meenden het allen goed, één grote streep achter alles wat voorbij is! De toekomst zal leren, dat er met de tot-stand-koming van Delftweide" iets goeds gebracht is in Haarlem. J. J. A. KUILMAN, Deken Nu de commissie tot samenstelling van een reglement tot oprichting van een toneelvereniging is gereed gekomen, komt men van zelf tot de oprichting van een toneelvereniging. Het is de bedoe ling van het dagelijks bestuur van de K.A.B.afdeling Haarlem, waar in iedere kring een zogenaamd toneelclubje be stond, deze te doen opheffen en daarvoor in de plaats te stellen een algemene toneelvereniging. Daarom wordt ieder K.A.B.-lid, zowel dame als heer. welke zich aangetrokken gevoeld tot het toneel, verzocht zich te laten inschrijven voor deze op te richten toneelvereniging, m het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Toe zeggingen, welke vroeger reeds waren opgegeven, moeten zich weer opnieuw melden, omdat waarschijnlijk niet alle adressen bekend zijn efi om fouten te voorkomen Van Vrijdag af kon men zich opgeven, mits men lid van de K.A.B. is, dit geldt ook voor de dames. Het adres is. gebouw St. Bavo, Smedestraat. De Zandvoortse muziekkapel zal hedenavond te 714 uur een con cert geven nabij de Rotonde te Zand- voort. Advertentie J/a Gebraden Kip, Pommes-frites, Compote. Saucijsjes, Bloemkool, verse aard. Tuinboontjes met spek, Ham, gesmolten boter, verse aard. Ossentong, Madeirasauce. groente, verse aardapp. gebakken aardappelen. Gebakken Tong, gemengde salade, aard. Wiener Rostbraten, Snijbonen, aardappelen. Zoals wjj reeds enige tijd geleden mededeelden, bestonden te Heemstede bij de Vereniging voor School- en Werktuinen plannen om een Jeugdna- tuurwacht op te richten. Deze waren reeds enige tijd hangende, doch na onze publicatie heeft men er schot achter gezet en zo waren Vrijdagmiddag ver tegenwoordigers ((sters) van alle scho len te Heemstede met het bestuur van de Vereniging voor School- en Werktui nen, de burgemeester, mr. A G. A. Ridder van Rappard, en de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen, in het Sportparkrestaurant bij elkaar gekomen, teneinde deze Jeugdnatuur- wacht. definitief op te richten. Na een inleidend woord van de presi dente, mevrouw v. Nispenv. Wely, nam de heer Disselkoen het woord en gaf allereerst een uiteenzetting omtrent doel en streven van deze Natuurwacht. Het spreekt daarbij vanzelf, aldus de wethouder, dat de leden van de Natuur wacht in de eerste plaats zelf het goede SOJUNI'i 7JUU 195 1 De voorlaatste avond van Haarlems Sportweek was ge wijd aan de moder ne balspelen, zoals volleyball, basket ball, zaalhandbal, ter wijl tafeltennis en schermen het pro gramma aanvulden, zodat de talrijke toe schouwers in het Krelagehuis wel van het een en ander hebben kunnen genieten. Omdat boven dien onze beste Nederlandse vertegen woordigers in deze takken van sport el kaar in sportieve ontmoeting bekamp- HAARLEM Advertentie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Buuringen, 64 j., Zomervaart; G. Visser, haar. ging benutten om er bestaande 67 j, iMolukkenstraat. schilderijen mee af te beelden, zoöat Toen ik nog 'n broekje in het vak was, kenden we de komkommer tijd. zo bij uitstek geschikt voor journalisten, die overtollige fantasie moesten spuien. Er waren dagen bij, dat het binnenlands nieuws met een halve kolom bekeken was en dat veer tig regels copie uit de stad met moeite werden verzameld. De chef verweet me eens, dat ik mijn karige geld verdiende met duimen draaien en zon sparen, maar diezelfde avond had hij zelf ook niets in de krant. Prachtige verhalen werden de lezers voorgezet: over zeeslangen en opgravingen gou den dukaten, onderaardse gangen in het hart van de stad, veldslagen op de Blinkert. De rubrieken burgerlijke stand en gevonden voorwerpen wer den met de uiterste zorg omringd, om dat er op gerekend kon worden en als er in die komkommertijd een moord mocht gebeuren was men een week lang met nieuws onder de pannen. Hoe heel anders is dat in Haarlem de laat ste jaren. Men kan gerust zeggen, dat er geen komkommertijd meer is, al zullen de groenteboeren het tegendeel kunnen bewijzen. Wat er allemaal in het buitenland voorvalt behoef ik u niet te vertellen en wat het binnen land aan nieuws biedt is zeker niet karig. Dat parlement van ons kwettert lustig voort, ongelukken van impor tantie vullen dagelijks de kolommen en de jubilea zijn niet van de lucht. Maar in de stad weet men helemaal niet van ophouden. Er is dagelijks meer te vermelden dan de kolommen plaats bieden. Een sportweek, gemeen teraadsvergaderingen, roofovervallen, rechtszaken, congressen en tentoonstel lingen aan de Lopende band. De schouwburg moge dan wel gesloten zijn, het openluchttheater vraagt niet minder intens de aandacht van de cri ticus. Haarlems Bloei moet het van de zomermaanden hebben en belegt een dag of tien feest met attracties om van te smullen. Zelfs Provinciale Staten, die een paar maal per jaar bijeen komen, hebben half Juli zeer geschikt geacht om een praatje te maken in het koele 'provinciehuis aan de Dreef. De wederwaardigheden der badplaatsen moeten in dé krant: als het mooi weer is zorgt de massa voor copie en als het een slechte zomer is schrijven we over de moeilijkheden van de seizoenwer kers. nze Beverwijkse redacteur is maar goed uit met de aardbeien. Als de zon te veel schijnt en er valt geen water lukt de oogst niet en alt er te veel water vit de hemel valt en de zon de grond niet opdroogt mis lukt de oogst ook. In ons rare landje komt het er dus op neer, dat hij altijd wat te jammeren heeft. Wij, Haarlem mers ik wilde schrijven stedelingen, vergetende dat Beverwijk ook een sfad is en niet zo krenterig begrijpen van de aardbeien-politiek niet veel. Nu die heerlijke, sappige vroeg-zomer- vruchten er zijn, kunnen we er niet aankomen zonder het evenwicht in het huishoudelijk budget te verstoren. De jam-fabrieken en de diepvries-maat- schapp:'en kopen de vruchten op. op dat we aardbeien zullen eten. wanneer het helemaal geen aardbeientijd meer is. Midden in de ivinter zegt de re clame, kunt u smullen. Maar midden in de zomer zie ie ze bijna niet. Je zult ze w èl zien en nü smullen! schreef onze Beverwijkse collega en hij toog naar de tuinders om enkele sloffen te vullen met de edelste en fijnste soorten. Bepakt en beladen kwam de eergevoelige stakkerd op onze redactie en hij is met lege sloffen en vele loftuitingen teruggekeerd. JT "f et is tot nu toe een rare zomer. J J_ die weinig rust geeft aan bont mantels en winterjassen. Daar om voelde ik me volkomen thuis op een congres van dansleraren, die ver telden wat er in het komende seizoen gedanst zal worden en daarna door Engelse en Franse paren de praktijk door de theorie lieten verwisselen. De Mambo-Jambo, stammende uit Cuba en een kruising van samba en rumba zal in de komende winter het land op stelten zetten. Nouer zit weer kabaal genoeg in. Het ding wordt ge danst op sterk gesyncopeerde muziek en er komen nogal wat bewegingen in voor. Nu ben ik nooit een held op de dansvloer geweest, maar met die sam ba most ik wl medoen, mdat d jugd jeugd van vijf tot achttien er de hui selijke vloeren van deed scheuren. Stel je voor, dat vader de samba niet zou kunnen heen en weer stappen! Wat een vader! Maar die Mambo-Jambo lijkt me niets voor onze goede, frisse en misschien wat stijve vaderlanders. Daar komt niets van terecht. Wilt ge nog meer nieuws? De tango zal meer dan vorige jaren hoogtij vieren, maar minder slepend, meer temperamentvol gedanst moeten worden. Hoe dat alle maal moet gaan met die dansmeesters kan 'n leek niet beoordelen, maar ik zag op dat congres heel wat oudere heren, met lintjes en medailles op de borst, die de Mambo-Jambo-jaren zeker achter de rug hebben. SPAARNEBABBELAAR. ten, kreeg men inderdaad goed sport te aanschouwen, zodat ook deze avond als bijzonder geslaagd aangetekend mag worden. In alle zalen van het Krelagehuis was het feest. De zaalhandbalwedstrijd ging tussen Concordia (Haarlem) en Aals meer, waarbij de club uit Aalsmeer ze gevierde met 1714. De basketballwedstrijd bracht de 2 bondsploegen in het strijdperk. Een hoogst interessante ontmoeting, Welke in een overwinning voor de A-ploeg eindigde. 3322, ruststand 2210. Volleyball voor dames en heren werd met de grootste aandacht gevolgd. De dames kampioen van Nederland Boome rang uit Amsterdam trad in het veld tegen Celebes uit Rijswijk Den Haag, nummer twee van de dameslijst, en een zelfde ontmoeting vond plaats tussen d« herenploegen van RVC (Rijswijk) en VHH (Amsterdam) resp. nummer één en twee in de laatste strijd om het Neer- lands kampioenschap. Er werd zeer goe de sport geboden. De uitslagen waren: BoomerangCe lebes 2—1. RVC—VHH 0-2. Enkele van de beste Haarlemse spe lers op het gebied van tafeltennis heb ben de toeschouwers op enige uitsteken de partijen vergast. Een extra attractie vormde het mede spelen van twee onzer beste Nederlandse dames mej. Van Woe- sik en mej. Beek. Hier waren de uitslagen: Mej. Beek slaat mej. Van Woesik 1821, 2220, 2115. Abbevé verliest van Wolters 21—16, 18—21, 19—21. Wolters verliest van Brandse 721, 20—22. Dubbelspel: BrandseDuineveld ver liezen van WoltersAbbeve 1821, 21— 19, 13—21. In de schermwedstrijd op sabel tussen de politie van Haarlem en Leiden ble ven onze Haarlemse politiemannen in de meerderheid. Zij klopten de Leide- naars met 1510. Haarlem: Rijswijk 4 gew. partijen, Hoitslag 4, Wassenaar 1, Wieldraayer 3 en v. d. Broek 3 gew. partijen. Leiden: Verzij ben 5, Bloemzaad 2, v. d. Kaay 1, De Vos 1, Ham 1 gew. partijen. Een wedstrijd op degen tussen een Militaire equipe van de Ripperda-kazer- ne en een burger equipe uit Amsterdam (HeinekensDOS) werd door de Am sterdammers met 1510 gewonnen. Voetbal HaarlemAmsterdam. Op het terrein van Haarlem traden de junioren ploegen van Haarlem en Am sterdam tegen elkaar in het strijdperk. Deze ploegen hadden elkaar in het laat ste vierbonden tournooi niet ontmoet. De Amsterdamers wonnen met 10 door een doelpunt van v. d. Berg in de eerste helft. De Haarlemse jongens gaven uit stekend partij en hadden een gelijkspel wel verdiend. En nu vanavond naar het Haarlem terrein, voor het sluitingsfeest van de Haarlemse Sportweek. Gisteravond omstreeks vijf uU? ^yie*ün de 3-jarige H. J. v. G. en een de 3-jarige J. D, toen zij aan ..Wa" ren in het water van het Noorderbuiten, spaarne. Het jongetje J. ?elf uit het water kruipen, het andere jongetje echter niet. Nadat J. T>. Van huis hulp was gaan halen, wist de va£eT Yan het dren- kelingetje zijn kind op het droge te bren gen. Twee doktoren hebben met behulp van een zuurstofapParaa^ S^tiacht de levens geesten weer op te wekken. Deze waren echter reeds geweken. Voor de derde maal in korte tijd is een dame van haar handtasje beroofd. Van nacht om kwart voor één fietste een 31- jarige dame op de Zijlweg. Ter hoogte van garage Kimman werd zij ingehaald door een andere fietser, die al geruime tijd achter haar reed. Toen de dame merkte dat de wielrijder haar fietsmandje had aan geraakt, stapte zij af waarop de fietser rechtsomkeert maakte. Hb had zich ech ter reeds meester gemaakt van haar hand tas, die in het fietsmandje lag en waarin zich o.a. een bedrag van vijftien gulden bevond. voorbeeld moeten geven en dus rrooit verkeerde dingen mogen doen. Voorts moeten zij ook anderen opwekken, dit voorbeeld te volgen en het goede voor beeld vooral zal het moeten doen. Spr. gaf vervolgens uiting aan zijn voldoe ning over de enorme belangstelling, die de jeugd voor deze Natuurwacht heeft. Had men gehoopt op enige tientallen aanmeldingen, spoedig werden het hon derdtallen en in totaal hebben duizend kinderen zich opgegeven. Dit is het beste bewijs, dat de jeugd zelf over tuigd is, hoezeer de natuur beschermd moet worden tegen vernieling en het gunstige gevolg daarvan zal zijn, dat men niet, zoals elders, bezorgd behoeft te zijn voor ontspoorde jeugd, wan neer ze overal is zoals de Heemsteedse jeugd. Met de wens, dat de Natuur wacht aan de gestelde verwachtingen zal voldoen, verklaarde de wethouder daarna deze als ingesteld. Vervolgens sprak de burgemeester een kort woord en hij vond het voor de aanwezige jeugd een plechtig mo ment, omdat zovelen het besluit heb ben genomen, toe te treden en dus ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Het gaat hier om de bescherming van het schone van Heemstede, van de bloe men en de planten en het is de taak geworden van de jeugd aan deze be scherming mede te werken. Straks, in 1953 wordt Heemstede de plaats van de bloemen, als de Flora komt en dan zal ook de Heemsteedse Natuurwacht be kend worden tot over die grenzen. Daarna overhandigde de burgemees ter de insignes en werd medegedeeld, dat a.s. Maandag op de scholen aan alle leden een insigne zal worden overhan digd. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 8 Juli waargenomen door dr. J. Reuring, Aerdenhoutsduinweg 8, Aer- denhout, telefoon 26035 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Wittstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man. Binnenweg 206208, tel, 28320. Politie en brandweer: tel. 28850. Artsen: J J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde. Broekbergenlaan 42. Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal tel. K 2500-22181. O L Vrouw van Altijdd. Bijstand: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis? en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. IN DE WEEK H.Ö. Missen 7 en 8 uur. MAAN DAG 7.30 uur Maria-garde I. DINSDAG 7 30 uur Maria-congr. jongevrouwen. WOENSDAG 7.30 uur H. Familie jonge mannen. VRIJDAG 7.30 uur Lof. ZA TERDAG 5—9 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. De heer C. J- van Staveren te Zand- voort slaagde voor het diploma ge- meentefinanciën. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidse Vaart» 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 mm. HL Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15, (Hoogmis) en 11 uur H. Antonius van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30, 8.30, 10, 11 en 12 uur. O. L. Vrouw Rozenkrans (Spaarne): 6.15 7.30, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam- straat): 6.30, 7.30, 8.45, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45, 8.45 (Hoogmis) 10.30 en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7,45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 8-30, T.9K 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O- L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 63°. 7 30. 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenbeid (Bloemendaal): 7, 8.30 (Hoogmis). 1015 en 11.30 uur. H Sacrament (Bloemendaal): 7.30 e» 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9, (Hoogmis) en 10.3» uur (Hoogmis). H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7 30, 9 uur (Hoogmis) en 1' uur. H. Bavo (Heemstede): 6 30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur H. Agatha (Zandvoort): 6.30, 7.30, 9 en 10.15 Uur. H. Adelbertus (Spaarndam) 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Zuster Clotilda, hoofd van de R. K. Montessorischool voor kleuters, viert 1 Augustus haar zilveren professiefeest. Woensdag 11 Juli wordt tot intentie van de jubilaresse een hoogmis opgedragen om half negen des morgens in de paro chiekerk van het H. Hart. De huldiging door de schoolkinderen vindt plaats op 11 en 12 Juli. Belang stellenden kunnen Zuster Clotilda de 11e JuL van 4 tot 5 uur in de zaal der lagere school. Velserstraat 17, de hand drukken. Voor de onderlinge competitie wer den gespeeld: Groep A. A. Andrlnga—Th. van Wort 1—1 Jac. v. d. KroftJ. Lucas 92 Joh. v. d. KroftD. A. Rump mtg. KWARTETWEDSTRIJD V.K.D.—SPORTIEF Th. van Wort—J. Jonker n.o. 20 C MulW. Bakker 11 G. HesselmanJ. Lichtendahl 2 G. FaaijH. Dijkhuizen 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2