Wagtmans verspeelt vier voorsprong door lekke minuten band Diederich behoudt gele trui in tamme derde étappe Laga in de finale te Henley Kampioenschap in kleurencombinaties D Belevenissen van de struisvogel Rasmus Goed hersteld met 252 deelnemers MAGISCH FIGUUR Savitt kampioen enkelspel wmm i Vijfde plaats voor Peters, maar MOEILIJKE DAG VOOR DIELISSEN 2Ya lengte voorsprong BESTE DEENSE RIJDERS Congres internationale biljart-federatie in Scheveningen Schoenmakers op weg naar huis Sim, Sam en Rasmus naar Afrika Nieuw motorcircuit te Etten Wimbledon Geen groots spel in de finale p IP m up ZATERDAG 7 JULI 1951 PAGINA 4 Blakend van str^dlust Uitslag en klassementen zegt de ploegleider Eerste rondeel uit de Ronde OLYMPISCH STADION ran 5 Augustus ook weer Duitsers aan de start Jachtwerven en watersport bedreigd Scheepvaartberichten SCHAAKRUBRIEK Mm.iÉÉLJ Alphense rijwielvierdaagse besloten DAMRUBRIEK HP Wfc m. W M. m m W, m m, 1 PYv/ Onze sportredacteur telefoneerde ons Vrijdagavond uit Le Treport: Vier minuten ver was Wout Wagtmans met de Belg Kosseel en de chocolade bruine Noord-Afrikaan Abdelkader Zaaf voor het peleton uitgevlucht, toen er onverwacht een grimmige en meedogenloze achtervolger naar zijn wiel kwam gesprongen: de tegenslag. Dezelfde tegenslag die gisteren Wim van Est uit de kopgroep had weggetrokken en die nu de triomftocht van de kleine Bredanaar door het Noord-Franse mijngebied met een lekke band re soluut afbrak. Dit gebeurde in Sailly, iets meer dan 80 kilometer na de start te Gent en ruim 30 kilometer nadat het drietal in de buurt van de Belgisch- Franse grens op de loop was gegaan. 30 kilometer, waarin de Nederlandse volgerskolonie haar voldoening niet onder stoelen of banken stak over het feit, dat er weer een witte trui in het offensief was gegaan en waarin zy druk met chronometers heen en weer jakkerde tussen de vluchtelingen en het peleton, daarbij met voldoening vaststellende, dat de voorsprong van haar landgenoot en zijn beide gezellen niet alleen regelmatig, maar ook snel groeide. Dat deze ontsnappingspoging rijkelijk vroeg werd begonnen, kwam waarschijnlijk ook wel een ogenblik bij haar op, maar dat de vlucht van Wagtmans en de zijnen mogelijk niet meer zou betekenen dan vlagvertoon, kon de vreugde toch nauwelijks verstoren. Wèl hielp het haar om op het moment dat Wagtmans zijn nieuwe band ging omleggen, de teleurstelling om die tegenslag gemakkelijker te verdragen. Ook Wagtmans nam het geval trou wens heel nuchter op. Hij deed het enige wat hem op dit ogenblik tfe' doen stond, verzorgde zijn fiets zonder zich te haasten en wachtte daarna nog liever een minuutje op het peleton, dan dat hij zijn krachten verspilde aan de achtervolging van Rosseel en Zaaf, waardoor hij uitgeput en dus ook zon der ook maar de minste kans om zich daar te handhaven misschien weer aan de kop zou arriveren. En met zijn terugtocht was deze overmoe dige uitlooppoging ook meteen in de kiem gesmoord. Rosseel ging in net gezelschap van Zaaf nog wel even door, maar hij miste de energie van Wagtmans danig en liet zich, ondanks een voorsprong van nog altijd 3 minu ten, na een tijdje rustig terugzakken. Zaaf bleef nog even doorgaan, maar kon het tenslotte op z'n eentje ook niet houden en verspilde nog 40 kilo meter lang kostbare krachten, die op de laatste kilometers naar Le Treport zijn achterstand van 9 minuten waar schijnlijk hadden kunnen verminde ren. Met het antwoord, dat Wagtmans na mens zijn kameraden waarschijnlijk wat vroeg, maar in ieder geval op een psychologisch goed ogenblik op de onfortuinlijke etappe van gisteren gaf, was het herstel van de Nederlandse ploeg echter nog niet compleet. Toen namelijk op de Boulevard van de derde aankomstplaats een groot peleton ver woed om de vijfde plaats achter een ^ejt,tal weglopers sprintte, dook uit die warreling van kleuren plotseling de w;üte trui van Peters, scherp snijdend als een mes naar voren. Voorbij Voor- ting en Van Est, voorbij Guegan en Remy en tenslotte met een verschil van enkele centimeters, maar duidelijk ge noeg ook nog voor Ockers, die van de kop was vertrokken. Dat was dus een uitstekende vijfde plaats, die er het hare toe heeft bijgedragen om de giste ren geleden schade te herstellen. Het was voor het overige een etappe, die met de levendige strijd van gis teren eenvoudig niet kon worden ver geleken. Zij was zelfs nog tammer dan de eerste rit en wanneer er de demar rage van Wagtmans en de zijnen niet was geweest, zou het nog eentoniger zijn geworden dan op die eerste dag. Pas op het allerlaatste moment kwam er weer leven in de strijd, toen net terrein in de omgeving van het zwaar verwoeste Abbeville meer geacciden teerd werd en de sterke jonge Zwitser Rossi daarvan gebruik trachtte te ma ken om er tussenuit te trekken en zijn tweede etappezege te behalen. De toeters en de claxons van de wa gens in de volgerskaravaan zijn van dat ogenblik af niet meer in ruste geweest. De verslaggevers, die bij het gezapige gangetje van het peleton, dat bijna een uur te laat in Le Tréport arriveerde, in het steeds warmer wordende zonnetje rustig een uiltje zaten te knappen, scho ten plotseling wakker en haastten zich om het pièce de résistance van hun reportage aan de bron zelf, dus in het gevolg van de onstuimige Rossi te gaan halen. Om kort te gaan, Rossi heeft hun die stof gegeven. Het levenslustig enthou siasme, waarmee hij zichzelf de lange heuvelruggen opstuwde, deed zelfs de Italiaanse reporters, die hun literaire ammunitie overigens tot de bergetappes plegen te bewaren, met belangstelling opzien. De stoffige, maar lachende kop van de revelatie der jongste Ronde van Zwitserland boog zich nu eens diep over het stuur in een vastberaden poging om het peleton door zoveel mogelijk kracht te zetten voor goed te ontlopen, dan weer hief hij zijn lachende ogen en zijn blinkende tanden naar de tienduizenden langs de weg. die hem toejuichten alsof hij een landsman van hen was. Maar ook met behulp van die spor tieve steun zou Rossi de sprong niet halen. Toen hy meer dan 1 minuut op het peleton was uitgelopen, sprongen Cogan en daarna Meunier, Bauvin en de Luxemburger Kemp hem achterna. De laatste drie haalden Rossi bij de sterke beklimming naar de Boulevard in en le verden met de Zwitser een heftige slag om de eerste plaats, die tenslotte door Meunier werd gewonnen voor Rossi GERARD PETERS Kemp en Bauvin. Cogan kon het tempo niet bijhouden en verspeelde zijn vijfde plaats, zoals wij schreven, aan Peters, die Van Est, Voorting en Faanhof in zijn kielzog mee naar de eindstreep bracht. Uit dat peleton waren Demulder. Biver en Quentin door een valpartij weggerukt. De Belg en de Luxemburger bereikten lopend de eindstreep, maar Quentin moest naar de finish worden ge dragen. Hij is officieel niet eens binnen gekomen, omdat men hem voor de finish neerzette en vandaar naar de zieken wagen transporteerde. Intussen was bijna gelijk met het eerste peleton een tweede groep gearriveerd, waarin zich de Nederlanders Wagtmans en Dekkers bevonden. Dielissen was er dus niet bij. Die had vandaag met grote moeilijkhe den te kampen en werd zelfs bij dit niet al te hoge tempo uit de wielen gereden. Hij arriveerde tenslotte in Le Tréport in gezelschap var. Zaaf met een achterstand van ruim 9 minuten. De uitslag van de dercfe etappe luidt: 1. Meunier (Fr. West Zuid West) 7.05.14 (met bonificatie: 7.04.14). 2. Rossi (Zwits.) z. t. (met bonifica tie: 7.04.44). 3. Kemp (Lux.) z. t. 4. Bauvin (Fr. Oost Zuid Oost) z. t 5. Peters (Ned.) 7.06.12. 6. Ockers (Belg.) z. t. 7. Gueguen (Frankr.) z. t. (Van onze sportredacteur) Het commentaar, dat Kees Pelle- naers als chef d'équipe van de Neder landers over deze derde etappe gaf, komt hierop neer, dat hij tevreden is over de manier waarop de Nederlan ders zich hebben hersteld. Hij reali seert zich daarbij heel goed, dat het ditmaal een betrekkelijk gemakke lijke dag is geweest, maar dat was nu eenmaal zo en dat heeft het de Nederlanders gemakkelijker gemaakt, hun zelfvertrouwen terug te vinden. De vijfde plaats van Peters, de eerste van het grote peleton, doet daar na tuurlijk nog een schepje bovenop. De ontsnappingspoging van Wagtmans? De Pel wrijft even langs zijn baard. „Dat kon immers niets worden", zegt hij dan resoluut en in ons hart moe ten we dat natuurlijk met hem eens zijn. Maar helemaal van harte gelijk geven kunnen we hem pas, wanneer hij de suggestie van de hand wijst, dat hij bij Wagtmans had moeten zijn, toen die zijn lekke band kreeg. Bij zo'n inderdaad geringe kans, die hij, Pel, zelf niet als een kans be schouwt, kon hij de rest van zijn ploeg niet aan haar lot overlaten. 8. Remy (Frankr.) z. t. 9. ex aequo: Verschueren (Belg.), Bal- dassari (Frankr.), Bartotin (Frankr.), Bobet (Frankr.), Gauthier (Frankr.), Geminiani (Frankr.), Gueguen (Frankr.) Lucien Lazarides (Frankr.), Muller (Frankr.), Teisseire (Frankr.), Bintz (Lux.), Goldschmidt (Lux.), Dekkers (Ned.), Faanhof (Ned.), Van Est (Ned.), Voorting (Ned.), Gual (Spanje), Lan- garica (Spanje), Serra (Spanje), Cha- patte (Parijs), Aeschlimann (Zwitserl.), Huber (Zwits.), Koblet (Zwits.), Som- mer (Zwits.), Leo Weilenmann (Zwits.), Geo Weilenmann (Zwits.), Bartali (It.), Biagioni (It.), Coppi (It.), Franchi (It.), Albertini (It.), Magni (It.), Milano (It.), Pezzi (It.), Zanazzi (It.), Baycns (Belg.), Couvreur (Belg.), Decock (Belg.), de Hertog (Belg.), Derijck (Belg.), De Rijcke (Belg.), Rosseel (Belg.), Van En- de (Belg.), Robic (Parijs). Marineili (lie de France), Cogan (West Zuid West) en nog een dertigtal renners, al len op de negende plaats ex aequo. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Diederich (Lux.) 19 uur en 8 sec., 2 Ockers (Belg.) 19.02 49, 3 Meu nier (West Zuid-West) 19.03.00, 4 Redolfi (lie de France) 19.03.36, 5 Bauvin (Oost Zuid-Oost) 19.03.52, 6 Rossi (Zwits.) 19.04.00, 7 Geminiani (Frankr.) 19.04.29, 8 Demulder tBelg.) 19.04.35, 9 Kemp (Lux.) 19.04.44. 10 Marineili (lie de France) 19.04.49, 11 Desbats (West Zuid- West) z. t., 12 Huber (Zwits.) 19.04.50, 13 ex aequo: Remy (Frankr.) 19.04.58, Bartali (It.), Coppi (It.), Magni (It.), Koblet (Zwits.), Derijcke (Belg.), Ros seel (Belg.), Baldassari (Frankr.), Bobet (Frankr.), Gauthier (Frankr.), Lucien Lazarides (Frankr.), Beyaert (lie de France), allen in dezelfde tijd als Remy. 27 Wagtmans (Ned.) 19.05.31. Faanhof is 53e ex aequo met de Zwitsers Geo Weilenmann en Sommer in 19.08.20. 80 Peters (Ned.) 19.11.03, 82 Van Est (Ned.) 19.13.30, 90 Dekkers (Ned.) 19.17.05, 103 Voorting (Ned.) 19.20.28, 114 Dielissen (Ned.) 19.29.47. Het ploegenklassement luidt thans: 1 Luxemburg 57.10.14, 2 België 57.11.17, 3 Zwitserland 57.11.50, 4 West Zuid-West Frankrijk 57.13.23. 5 He de France 57.13.23, 6 Frankrijk 57.13.33, 7 Italië 57.14.02, 8 Oost Zuid-Oost Frankrijk 57.14.46, 9 Spanje 57.16.02, 10 Parijs 57.16.36. 11 Nederland 57.21.06, 12 Noord- Afrika 57.29.38. (De plaats, die Peters na de etappe van gisteren in het algemeen klassement inneemt, is o.i. niet juist. Bij navraag kon men ons echter niet nader inlich ten. Red.). In de halve finale van de strijd om de Grand Challenge Cup heeft Laga met 244 lengte gewonnen van Barcelona. De tijd van Laga bedroeg 7 min. 29 sec. Bradley en Burnell sloegen in de hal ve finale (double sculls) het Duitse paar Wiike en Neuberger met drie lengten in de tijd van 8 min. 41 sec. De Engelsen Davies en Kemp zegevierden over Collet Vingerhout (België) in 8.31, De Thames Rowing Club sloeg Gusar (Zuidslavië) in de halve finale van de Stewards Cup met Vj lengte in de tijd van 8 min. In de halve finale van de Diamond Sculls won de Engelsman Fox van de Belg Demoulin. Fox liet acht mi nuten 58 sec. voor zich afdrukken. De Belgen Rosa en Van Antwerpen wonnen zeer gemakkelijk van het Britse paar BrownSlingsby in de halve finale van de Silver Goblets. In de halve finale van de Grand Challenge Cup gaf Laga een demonstra tie van sterk en beheerst roeien. De Ne derlandse ploeg was reeds van de start af duidelijk superieur en geen ogenblik in gevaar. Beide ploegen vertrokken met een tempo van 37 slagen per minuut. De Nederlanders lieten daarna het tempo zakken tot 30 slagen, terwijl de Span jaarden hun tempo verhoogden tot 38. Toen er 500 meter was afgelegd hadden de Nederlanders met een tempo van 31 reeds een halve lengte voorsprong. Bar celona roeide toen met 38 slagen per minuut. Laga vergrootte geleidelijk aan de voorsprong, waardoor het na 750 me ter leidde met twee lengten. Daarna liep Laga meer en meer uit en ging met 2*14 lengte voorsprong als eerste over de fi nish. In de andere halve finale van de Grand Challenge Cup heeft Lady Mar garet Club Cambridge met 1% lengte van Leander (G.B.) gewonnen. De tijd van Cambridge bedroeg 7 min. 7 sec De Deen Larsen won op gemakkelijke wijze van de Engelsman Lutz in de hal ve finale van de Diamond Sculls. De tijd van Larsen bedroeg 9 minuten 2 sec. De tijden van Laga en Lady Margaret Club Cambridge, die morgen in de finale uitkomen, kunnen niet vergeleken wor den, want beide ploegen roeiden onder verschillende omstandigheden. Zowel de Nederlandse als de Engelse ploeg had den wind tegen, doch deze was niet con stant en veranderde van tijd tot tijd in sterkte. De 66-jarige Zweed Gustaaf Hakansson uit Gantofta is nogal wat mans op de fiets, 'Als niet-officiële deelnemer rijdt hij mede in de Ronde van Zweden, van Haparamda in het Noorden naar Ystad in het Zuiden, een afstand van 1800 kilometer. En dat niet alleen; hij is zelfs alle beroepsrenners en andere ervaren jonge wielrijders stukken voor door het feit, dot hij veel minder slaap nodig heeft dan zij. Iedere dag na het beëin digen van zijn traject gaat hij naar het hoofd van de plaatselijke politie en laat de tijd van aankomst en de datum in zijn speciaal „log-boek" afstempelen. e Mexicaanse persbroe der wiens naam ons op dit moment niét te binnen wil schieten, omdat zij behalve muzikaal ook ta melijk lang is, vormt alieen bij wijze van transatlantisch debutant bij de Tourkara vaan een curiosum. Voor het overige gaat zijn figuur vol komen ten onder in dit ka kelbonte gezelschap van zeg ge en schrijve 252 sprekende en rennende reporters; dit temeer omdat hij zijn som brero en pistolen heeft thuis- gelaten en zijn kleurige om slagdoek, vanwege de bran dende hitte, op dit moment nog keurig netjes in zijn grote leren koffer ligt opge vouwen. Ik hoef u wellicht het tafereel niet af te schilderen dat dit legertje van grote en kleine, dunne en dikke, maar allemaal een beetje exotisch toegetakelde mannen en mannetjes oplevert. Het is weer de voorstelling van alle jaren; een kampioenschap in gewaagde kleurencombina ties, rare petjes en uitzinnige overhemden. Een man in een colbertje zou in dit gezel schap met de vinger worden nagewezen en iemand die het zou presteren een hoed te dragen kon er zeker van zijn, dat zijn verschijning in de sportbladen van een stuk of zes landen als een aardi ge, maar onherroepelijk voorbije herinnering aar» de praehistorie zou worden ge- signaleerd. Zelfs de Neder landse journalisten hebben hun overhemd-met-losse- boord-en-stropdas op de bo dem van hun koffers begra ven en zich met flatteuze wijnrode, roestbruine, hei- oranje, okergele en azuren- blauwe blouses-met-open kraag bij het gezelschap en de temperatuur aangepast. Veruit het grootste gedeelte van ons gezelschap bestaat uit veteranen van de Tour en een van de eersten die we bij het rendezvous in Metz tegen het lijf liepen, was onze brave Italiaanse collega Ruggero Radice. De lezer herinnert zich Radice zonder twijfel als de man die twee jaar geleden in het Italiaanse étappeplaatsje Aosta de arme telefoniste Mariella Torta uit Turijn in snikken deed uit barsten, toen hij een fel be wogen Philippica afstak aan het adres van de helaas af wezige autoriteiten van de Italiaanse P.T.T. en verder aan alles wat in de verste verte maar schuldig zou kunnen zijn aan het hoogst onplezierige feit, dat de niet- Italiaanse journalisten bij de -Tour de France die avond tevergeefs op hun verbin dingen met het vaderland zaten te wachten. De donkere athleet Hugo Cornet uit Montpellier, die we u bij vorige gelegenheden beschreven hebben als de tierende vernieler van tele fooncellen en -toestellen in Luchon, ontbreekt evenmin op het appèl. Het belooft dit jaar een gemakkelijke Ronde voor hem te worden, want hij hoeft inplaats van de ge bruikelijke twaalf bladen die anders met smart op zijn nieuws en commentaar zaten te wachten, nu slechts elf sportrubrieken met zijn er varingen vol te pennen. De goedmoedige Hubert v. d. Vijver en de gepassion- neerde Luc Varenne van de Vlaams en Frans sprekende Belgische radio-omroep, de len nog altijd broederlijk de vorstelijke ruimte in hun grote open Chevrolet. Maar de Italiaanse radioploeg heeft zijn sterkte van vier tot acht man opgevoerd en volgt de Ronde in de muisgrijze, duur- biinkende Fiats, waarmee de lichtblauwe overalls van de bemanning weldadig har moniëren. Werkelijk jammer dat de Italiaanse luisteraars van dit aangenaam gezicht niet mee kunnen profiteren! De automobielindustrie ie in dit rijk geschakeerde en gevarieerde gezelschap al even luisterrijk vertegen woordigd. Onder de drie en vijftig automobielen bewe gen zich Fords, Chevrolet s Morissen, Skoda's en Pon- tiacs even goed als de meer speciale merken voor dit werk, de Delahaye, Hotch- kiss,, Panhard, Renault, Ci- troën, Fiat en Opel. Daar naast daveren nog drie en dertig motoren met verslag gevers over de Franze we gen. zoals de Guzzi, FN, de BMW, Terrot enzovoorts. En dan maar debatteren over de wagens die het beste klim men en die het minst snel koken! Opgewonden discus sies van halve en hele vak mensen. die in vorige jaren dit hebben ondervonden en dat hebben beleefd en die met deze wetenschap gewa pend voor de Ronde van 1951 een koelingssysteem hebben uitgedacht en toege pastenfin, men zal dat straks in de Pyreneeën wel beleven. Waarmee we maar willen zeggen, dat deze Tour de France niet alleen een kwes tie van fietsen is, maar ook van paardekrachten, koppe lingen, versnellingsbakken en sproeiers. Zoals veruit het grootste deel van ons dat bij de beklimming van de ber gen, ondanks alle mogelijke maatregelen, tot zijn schade en schande trouwen, ook wel weer zal ervarenCr. Advertentie 9 JULI 20 UUK SENSATIONELE START VAN DE Team Denemarken Vóórverkoop is reeds in volle gang. Team HOLLAND Co Boef. Tinus Metselaar, Henk Steman e.a. K K x R x O x M x L ROM XXX XXX XXX XXX T S N Vervang elk kruisje in bovenstaande figuur door een der letters: E E E E E E E E G L N N N N P--P zodat horizontaal als verticaal dezelfde woorden te lezen zijn. Oplossingen in te zenden uitsluitend op briefkaart tot en met 16 Juli aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraad sel) N.Z. Voorburgwal 65 Amsterdam. Oplossing 23 Juni: AK KER KER KE REN REN DA BEL BEL LO NA NA JADE DE Ff LE LE GA TOR TORPE DO DO MI NO NOBEL Na loting werden de prijzen toegekend aan: C. v. d- Schalk, Zomerzorgerlaan 7 In het Kurhaus te Scheveningen is gisteren een begin gemaakt met het twee-daagse congres van de internatio nale biljart-federatie. Het congres wordt in Nederland gehouden in verband met het 40-jarig jubileum van de Neder landse Biljartbond, dat in September zal worden gevierd. Als nieuwe leden van de UIFAB werden Peru, het Saargebied en Italië met algemene stemmen aangenomen. Duitsland werd eveneens wederom als lid geaccepteerd, met de stem van Ne derland echter tegen, daar ons land de tijd nog niet gekomen achtte om het contact met dit land te herstellen. Het gevolg hiervan zal zijn dat in het a.s. biljartseizoen in Nederland zeker geen officieel internationaal kampioenschap zal worden georganiseerd. Wel zullen de Nederlandse spelers aan dergelijke kampioenschappen in het buitenland kunnen deelnemen, ook al zou Duitsland er vertegenwoordigd zijn. In tegenstelling tot het bericht va.» het A. N. P., volgens welk «JchoerMia- kers gisteren toch gestart was voor de derde etappe, werd 's avonds gemeld, dat de commissarissen van de Tour de France geen toestemming hadden gege ven om toch te starten. Schoer>nakers was ondertussen al op weg naar Neder land. Vier en twintig spelers, onder wie tien buitenlanders, hebben ingeschreven voor de internationale amateur-golf- kampioenschappen voor heren, die gis teren op de banen van de Hilversumse golfclub zijn begonnen. De athletiekfederatie van Japan heeft bekend gemaakt, dat Japan door be middeling van de Japanse gedelegeerde bij het O.I.C., dr. Ryutaro Azuma. een aanvraag zal indienen tot organisatie van de Olympische Spelen 1960. A.'M/L. Copyright 28. Sam vond het helemaal met prettig om in net bed van de otide neger te slapen. Toen hij dus de ballon tag rende hij meteen naar buiten en daar ontdekte hij de oude neger. Sam bracht hern vlug naar zijn eigen bed toe. De ballon had hij stevig vastgebonden. Toen bond hij zichzelf aan de ballon vast en zeilde weg, naar de top van de berg toe. Hoog in de lucht kwam er een klein vogeltje naar de ballon toe. Sam vroeg zich af fvat dat vogeltje wel van plan was. Bloemendaal: J. Oudenaller. P. Ving- boonsstraat 16 Hilversum; mej. J. Perry, Leidsevaart 112 Haarlem; E. Knaven Sijmons, Geuzenkde 20 I Amsterdam; mevr. Peters, Vlietsorgstraat 9 Haarlem: H. Ottema, le Atjehstraat 49 huis, Am sterdam. In verband met de toekenning der prijzen wordt de deelnemers verzocht bij inzending te vermelden of zij jonger dan wel ouder dan 18 jaar zijn. (Van onze Brabantse redactie) De bekende motorraces te Etten zullen dit jaar een internationaal karakter hebben. Er is een stichting „Motor circuit Etten" in het leven geroepen, waaarvan de heer L. de Bruyn voorzit ter is en waarin de motorclub West-Bra bant en het gemeentebestuur van Etten zijn vertegenwoordigd. Het nieuwe, 6 K.M. lange circuit, dat thans zijn vol tooiing nadert, zal volgens deskundigen van de K.N.M.V. uiterst snel zijn. Hoewel nog niet alle contracten zijn afgesloten.' mag verwacht worden dat op 5 Augustus a.s. behalve Nederlanders en een Italiaan ook Belgen, Fransen, Zwitsers en voor het eerst na de oorlog ook weer Duitsers aan de start zullen verschijnen. De Kon. Verbonden Ned. Watersport verenigingen en de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. hebben gezamenlijk bij öe Tweede Kamer hun bezwaren ken baar gemaakt tegen het voornemen van de regering om de weeldebelasting op pleziervaartuigen te verhogen van 15 pCt. op 30 pCt. van de bruto-verkoop- prijs, hetgeen neerkomt op een verho ging van niet minder dan 43 pCt. van de werfprijs Een dergelijke belasting zou de gena deslag betekenen voor de nieuwbouw van jachten voor Nederlandse rekening, aldus de adressanten. De export van jach ten is een belangrijke deviezenbron, maar de bedrijven kunnen het niet zon der Nederlandse opdrachten stellen. „Het ziet er niet alleen somber uit voor onze jachtwerven, wanneer het wetsont werp ongewijzigd zou worden aangeno men, maar ook voor de Nederlandse wa tersport, die een vorm van ontspanning is. die door alle lagen van de bevolking wordt beoefend en daarvoor ewt bron van gezondheid en werkkracht bete kent." Op de eerste dag van de derde cricket- testmatch EngelandZuid Afrika wist Engeland het initiatief in handen te nemen door het Afrikaanse team met een totaal van 158 aan de kant te zet ten en met 50 runs voor het verlies van een wicket van antwoord te dienen. ALCYONE p. 6 Finisterre n. Sydney. AMPENAN p. 6 Gibraltar n. Rotterdam. AMSTELPARK p 6 Scillys n. Amsterdam. BLIJDENDIJK 6 n. New York. CRONENBURGH 6 n. Bilbao. GROOTEKERK 6 te Pt. Elisabeth. JAGERSFONTEIN 7 te Antw. KEDOE 6 te Genua. KERTOSONO 7 te Balikpapan. LAERTES 7 te Aden. LARENBERG p. 6 Kp. St. Vine, n. IJm. LAURENSKERK p. 6 Ouessant n. A dam. LEMSTERKERK 6 te Marseille. LINDEKERK 6 te Rotterdam. NIGERSTROOM 5 te Antwerpen. ORANJESTAD 6 n. Madeira. POELAU LAUT 6 te Djakarta. RIOUW 5 te Calcutta. SCHIEDIJK 7 te Antwerpen. TEUCER 5 te Newport News. ALAMAK 6 te Spezia. ARENDSDIJK 6 n. Rio de Janeiro. AVERDIJK 6 naar Rotterdam. BLITAR 6 te Singapore. BLIJDENDIJK 6 te Antwerpen. CAMERONIA 6 in Suezkanaal. DELFSHAVEN 6 n. Rotterdam. EEMLAND 6 n. Ilheus. GROOTE BEER p. 6 Thursday eil. n. Djak. KLIPFONTEIN 7 te Dar es Salaam. MAASLAND 6 n. Montevideo. MAPIA 7 te Belawan. MUIDER KERK 8 te Cyprus. NOORDWIJK 6 naar R'dam. OOTMARSUM p. 6 Scillys n. New-Orleans. ORANJE p. 6 Minikoy n. Colombo. OVERIJSEL 6 n. Melbourne. PARKHAVEN p 6 Madeira n. Montevideo. SALA WATI 6 te' Pondicherry. TABIAN p. 6 Kp. Guardafui n. A'dam TANKVAART CALTEX LEIDEN, p. 6 Kreta n. R'dam. CALTEX DELFT p. 6 Kp. Serrat n. R'dam. CALTEX PERNIS p. 6 Kreta naar.Sidon. CALTEX THE HAGUE 6 n. Rotterdam CALTEX UTRECHT p. 6 Goodwin n. Bidon. ETREMA 7 te Stanlow. De finale van het herenenkelspel te Wimbledon heeft dit jaar geen groots spel te zien gegeven. Met driemaal 64 werd de Australiër McGregor door de Amerikaan Savitt geslagen in een een zijdige partij tussen een Savitt in zijn beste vorm en een in het geheel niet op dreef zijnde McGregor. Een uur en twee minuten na de eerste serviccbal kon Savitt met het behalen van de titel worden gelukgewenst. Typerend voor het wedstrijdbeeld was het feit, dat slechts vijf games de deuce- stand bereikten. De eerste set werd ontsierd door talrijke missers, veroor zaakt door de nervositeit van beide spelers. Tot de vijfde game ging het gelijk met de service op; toen brak Sa vitt door. McGregor herstelde zich in de tweede set goed en hij slaagde er in met 30 de leiding te nemen. Savitt kwam toen formidabel opzetten met dodelijke drives en volleys, waarmee hij vijf games achtereen in de wacht sleep te. McGregor verloor zijn service in de eerste game van de derde set en later nogmaals in de vijfde game. In de halve finale van het heren dubbelspel wonnen Drobny (Eg.) en Sturgess (Z.-Afr.) van Mulloy en Savitt (V.S.) met 4—6, 6—4, 6—3, 6—4. De Australiërs McGregor en Sedgman zege vierden met 6—4. 6—2, 63 over Patty en Richardson (V.S.). Verdere uitslagen luiden: halve fina les gemengd dubbelspel: mevr. Bolton en Rose (Austr.) si. Louise Brough (V. S.) en Sturgess (Z.-Afr.) met 7—5, 6—2. Dames dubbelspel halve finales: Louise Brough en Margaret Dupont (V.S.) si. mevr. Davidson en mej. Ro- senquest (V.S.) 61, 63. Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) si. Beverley Baker en Nancy Chaffee (V.S.) 60, 62. LADDERWEDSTRIJD Het pro bleem nr. 998 van Termaat is onoplos baar. De lezers die de onoplosbaar heid aantoonden, volgens het reglement drie punten Het doet ons leed dat de heer Termaat, die steeds correct is en in de regel zijn problemen laat testen, ditmaal een fout heeft gemaakt. Probleem nr. 1003 Jos Duvergé. Tijdschrift van de K.N.S.B. 1936. Over genomen in „Nederland op z'n Best van Dr. Niemeijer. Mat ir. drie zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C Rectificatie. In de vorige rubriek ver zuimden wij te vermelden, dat de oplos sing van 997 van Loyd 1. Dal is. MINIATUURPARTIJ gespeeld in een toumooi te Nice. Wij bevelen onze lezers ten zeerste aan de ze partij te bestuderen. In een heel „ge wone" stelling weet Colle een prachtige offercombinatie ae partij in twintig zetten in zijn voordeel te be sluiten. COLLE-SYSTEEM Wit' Colle; Zwart: O'Hanlon. 1. (J2d4, d7—d5; 2. Pgl—f3, Pg8— f6- 3 e2e3, c7—c5; 4. c2e3, e7e6; 5 Rf 1d3, Rf8—d6; 6. Pbl—d2, Fb8— d7- 7. 0—0, 0—0; 8. Tfl—el, Tf8—e8; 9. e3-Ue4, d5xe4; 10. Pd2xe4, Pf6xe4; Ij- Rd3xe4, c5xd4? (Zwart bekommert zich in het geheel niet om de veiligheid van zijn koning. Pf6 moest gebeuren). 12. Re4xh7t! (Een zéér kansrijk ofItLr-' 'f- Kg8xh7; 13. Pf3—g5t, Kh7—g6; <Kg8 was wellicht iets beter.) 14_h2— h4! (Nu dreigt vernietigend h5. Zwart is reddeloos verloren!1 14- Te8 h8; 15. Telxe6ü. Pd7—f6; (Na f7x e6 zou volgen Dd3, Kf6; 17. Df3, met mat in enige zetten.) 16. h41i5t! (Ele gant gespeeld. Op Txh5 volgt mat in twee zetten, namelijk 17, Dd3'f, Kh6; 18. Dh7 mat). 16Kg6—b6; 17. Te6xd6! Dd8a5; 18. Pg5xf7t. Kh6—h7; 19. Pf< g5t, Kh7g8; 20. Ddl—b3t, en zwart gaf op. (Uit Kagans Neueste Schach- nachrichtea). Een gemeenschappelijke tocht van 125 km langs de Oude Rijn tot diep in de Stichtse Lustwarande heeft gisteren de vierde Laura-rit besloten De laatste dag bleek geeri uitvallers te hebben opgeleverd. zodat in totaal slechts zeven deelnemers deze uitstekend geslaagde Laura-rit niet hebben uitgereden. Probleem no. 1920 van Joh, v. d. Boo gaard te Nuland; voor geoefende oplos sers. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle in maand Juli verschijnende vraag stukken voor geoefenden kunnen tege lijk ingezonden'worden tot 15 Aug. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing van no. 1911 van Joh. v. d. Boogaard. Wit speelt naar 28, 32, 23-19, 7, 49-43. 29, 25-20, 14, 37, 9, 2, 10, 43 en wint. Ingewikkeld en zeer verrassend probleem; het slagwerk is wel radicaal. VOOR BEGINNERS No. 161 van A. H. de Jong, Sanatorium te Gennep. Wb -an Wb Wf Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 161 en 162 kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden wor den tot 1 Augustus a.s. aan bovengen. adres. No. 160 van Paul ten Berge te Heerlen. mi Wit speelt en wint; oplossingen van d« nummers 159 en 160 kunnen ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan bovenge noemd adres. Met bovenstaand probleempje breng* de 10-jarige Paul zijn eersteling, dat be looft wat! Oplossingen van de nummers 157 en 158. No. 157 van D. M. Nijland te Am sterdam. 27-21, 16x27, 36-31, 27x36, 47-41» 36x47, 30-24, 47x20, 25x5 en wint. Heel aardig stukje met niet te lastige ontle ding. No. 158 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 37-31, 26x37, 27-21, 16x27, 28-22, 27X18, 38-32, 27x28, 33x13, 50x20, 25x3 en wint. Een heel goed probleempje waarin de oplossers kennis maken met een slagwending die in het partijspel 00k vaak voorkomt. Namen van oplossers en prijswinnaar! komen in de volgende rubriek. 2de druk van „Het Eindspel" Verschenen is de 2de, verbeterde en uitgebreide druk van het standaard werk „Het Eindspel" van J. F. Moser, een werk zonder weerga! Deze vrijwel complete verzameling van eindspelen vanaf 1723 tot heden van meer dan 300 auteurs, is een bezit waar de damwereld niet genoeg dankbaar voor kan zijn. Reeds bij 't vluchtig doorbladeren komt men onder de indruk van dit enorme werk en van de grote waarde. Ofschoon de uitvoering wegens de enorme kosten vrij eenvoudig is gehouden ziet het ge heel er keurig uit en auteur en drukker verdienen alle lof. Het Nederlandse team voor het mter- nationaal concours hippique te Spa luidt: W G. Hendrickx, B. Arts en T. Timmer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4