I m:m Et AAR Mensen op reis EERSTE FINANCIËLE HULP VAN AMERIKA AAN SPANJE Ruim 62 millioen dollars zijn op weg Werkloosheid in Mei tien pet. lager dan vorig jaar karperdag in de bosbaan Amerika zegt handelsverdragen met communistische landen op ENGELAND AANVAARDT UITSPRAAK VAN INTERNATIONAAL GERECHTSHOF D Ongerustheid is Wij luisteren naar ongegrond CONFERENTIE JAPANS VREDESVERDRAG IN SEPTEMBER TE SAN FRANCISCO Gunstige verwachtingen in Madrid SALMO" werphengels en werpmolens Koninklijk bezoek aan Albiasserwaard Invoerrechten meer gelijk aan die van 1930 V)f ;v\ Ned. Vereniging van V. V. V.-directeuren -J ZATERDAG 7 JULI 1951 PAGINA 5 Amerikaans millionnair tegen borgtocht vrijgelaten Handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland Reizen naar België en Luxemburg 0 DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Gerechtshof heeft afgedaan Belanghebbende regeringen verwittigd Nieuwe nota der V.S. Teruggave van schepen van Moskou geëist Rondgang op glasfabriek Leerdam MARKTBERICHTEN De V.S- hebben sisteravond bekend gemaakt, dat de handelsverdragen met communistische landen zullen worden geannuleerd. Het Amerikaanse ministe' rie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-Unie, Roemenië en Bulgarije er van in kennis gesteld, dat hun handels verdragen met de V-S. geannuleerd zullen worden. De V.S- deelden aan Hongarije en Polen mede, dat zij de be palingen in de verdragen met deze lan den- betreffende handel en consulaire rechten willen annuleren. Wanneer de landen weigeren, zijn de V-S- bereid het gehele verdrag te annuleren, zo werd medegedeeld. Frederick Vanderbilt Field, een Ame rikaanse millionnair met linkse sympa thieën, is gisteravond, hangende een hoger beroep, tegen een borgstelling van 10.000 dollar op vrije voeten ge steld, na eerder op de dag wegens „minachting van het Hof" tot negentig dagen gevangenisstraf veroordeeld te zijn. Field had geweigerd mede te delen wie een borgstelling van 80000 dollar aangeboden hadden voor vier voort vluchtige Amerikaanse communisten leiders. Rechter Ryan heeft zich op het stand punt gesteld, dat deze inlichting nood zakelijk is om de vier vluchtelingen Henry Winston. Gus Hall, Robert Thopson en Gilbert Green op te spo- ren- Oost- en West-Duitsland hebben gis teravond een handelsovereenkomst ge parafeerd, op grond waarvan goederen ter waarde van 100.000.000 dollar uit gewisseld zullen worden. Men liet het aan de bezettende mogendheden over een accoord te sluiten ter waarborg van een ongehinderd goederenverkeer tus sen beide delen van Duitsland. De parafering van de overeenkomst betekent, dat de handel tussen Oost en West vermoedelijk weldra hervat zal kunnen worden, aldus verklaarden ge zaghebbende woordvoerders te Berlijn. Sinds de oude overeenkomst Dinsdag avond afliep was er een einde gekomen aan de dagelijkse uitwisseling van goe deren ter waarde van 250.000 dollar. Het hoofdbestuur van het Comité Be nelux heeft de minister van Buitenland se Zaken verzocht, te bewerkstelligen, c'.at 15 Juli een soepele regeling van kracht wordt waarbij het Nederlanders wordt toegestaan voor gezelschapsreizen van bijvoorbeeld minimum tien perso nen naar België en Luxemburg de grens te overschrijden, voorzien van een col lectieve lijst van deelnemers afgegeven door de burgemeester van de plaats van inwoning der organiserende vereniging, school, fabriek of bedrijf. De regeling zou dan kunnen gelden voor gezelschaps huizen van maximum drie dagen. toeristische studie-commissie van het Comité Benelux is unaniem van me ning dat de huidige regeling voor gezel schapsreizen, waarbij een paspoort of bewijs van Nederlanderschap wordt ge- eist belemmerend werkt voor de vrije uitwisseling van personen binnen de Benelux-grenzen. Het ministerie van Za- kpn maakte verder bekend, dat het verwacht, dat president Truman de vol- gende week een proclamatie zal afkon digen, waarin tariefconcessies aan an dere communistische gebieden ingetrok ken worden. Export uit Tsjechoslowa- kiie communistisch China, Oost-Duits- land en Oost-Berlijn zal er ook door ge troffen worden evenals goederen, die eventueel verscheept zouden worden uit Albanië, Estland, Letland, Lithauen, de delen van Korea en Indo-China, die on der communistisch toezicht staan, de Korillen, Buiten-Mongolië, Zuid-Sakha- lin en Tanna Tuva (een district ten Noorden van Mongolië in Centraal Si berië)- De maatregel betekent, dat de in voerrechten op goederen uit commu nistische landen weer gelijk zullen worden aan die van 1930, vóór de V.S. de tarieven op grond van de overeenkomsten op basis van weder kerigheid verlaagden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken maakte tevens bekend, dat presi dent Truman binnenkort gevolg zou ge ven aan een andere richtlijn van het Congress en de meeste bontinvoer uit de Sovjet-Unie en communistisch China zou verbieden. Volgens schattingen van bevoegde personen zouden door het intrekken van tariefconcessies communistische zendingen tot een totaal bedrag van 81-908.086 dollars getroffen worden- Vol gens handelaren behoefde de maatregel niet noodzakelijk te betekenen, dat er een definitieve slagboom zou worden gezet voor de handel met de commu nistische landen. In het gebouw van de Pakistamse ambassade te Den Haag vond Vrijdag een plechtigheid plaats ter gelegenheid van het Islamietisch Nieuwjaar (het einde van de Mohammedaanse vasten). De plechtigheid werd georganiseerd door de raad van Moslems in Nederland en bijgewoond door ongeveer 250 personen, onder wie de tijdelijk zaakgelastigde van Pakistan, S. Lal Sjah Bokhari en de waarne mend Hoge Commissaris van Indonesië, Raden Djuhana. De plechtigheid is voor de vrouwen en voor de mannen afzonderlijk. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd gisteren bekend gemaakt dat de Engelse regiering de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haagi accepteert en dat zij deze uitspraak beschouwt als een goede basis voor een vergelijking tussen beide partijen. Voorts heette het in de verklaring, dat de Britse regering zich terstond tot de Perzische regering zou wenden voor het oprichten van de raad van toezicht, voorgesteld door het Internationale Hof en voor het herstellen van een toestand welke het mogelijk zal maken de olieproductie te hervatten overeenkomstigi de aanbeve lingen van het Hof. Dr. Ali Chaeygan, lid van het Per zische parlement en lid van de Gemeng de Oliecommissie, die de supervisie heeft over de nationalisatie van de olie industrie in Perzië, zal, aldus het A.N.P., zijn regering adviseren het Internatio naal Gerechtshof niet meer te erkennen. Ook al zou 't hof later vaststellen, dat 't geen jurisdictie heeft in de zaak van het Perzische olicgeschil. is Chaevgan's persoonlijke mening dat het Inter nationaal Gerechtshof voor Perzië heeft afgedaan. Hij deelde dit gisteren te Den Haa^ mede in een door hem in aanwe zigheid van de Perzische gezant gegeven persconferentie. Amerikaanse departement van „""culandse Zaken heeft officieel eegedeeld, dat de conferentie ovet net vredesverdrag met Japan tussen en September te San Francisco zal worden gehouden. De belanghebbende regeringen zijn verwittigd en men verwacht niet, dat een van haar be zwaar zal maken, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie ver klaard. De plechtigheid der ondertekening van het verdrag zal in het operage bouw plaats vinden. Daar is ook in 194b het handvest van de V.N. getekend. De vredesconferentie zal vermoedelijk slechts in naam een conferentie zijn, daar algemeen wordt verwacht dat alle meningsverschillen tussen de verschil lende landen tevoren uit de weg zullen zijn geruimd. De Sovjet-Unie zal waarschijnlijk niet aan de conferentie deelnemen, evenmin als communistisch of natio nalistisch China. In het belang var» een Brits-Amerikaanse overeenstem ming is het aan Japan overgelaten te beslissen met welke regering van China het formeel vrede wil sluiten. Op de vredesconferentie zullen ook de veiligheidsovereenkomsten tussen Amerika enerzijds en Japan en Austra- lië-Nieuw Zeeland anderzijds worden gesloten. De Izvestia heeft ondertussen giste ren de eisen van de Russische regering herhaald, dat in Juli of Augustus een conferentie gehouden moet worden van alle landen, die tegen Japan hebben gestreden, met inbegrip van communis tisch China, ter bespreking van het Ja panse vredesverdrag. In een hoofdarti kel werden de V.S. er aan herinnerd, dat thans bijna een maand voorbijgegaan is sinds dit voorstel werd gedaan en dat men nog steeds op een positief ant woord wacht. Voor de derde maal hebben de V.S. de eis gesteld dat Rusland „onmiddel lijk" 672 leen-en-pacht-schepen terug geeft. En voor de tweede maal werd verzocht dat Rusland het geschil met de V.S. over contante betaling van an dere goederen, welke de Russen op grond van het leen-en-pacht program ontvingen, aan arbitrage onderwerpt. Het Amerikaanse ministerie van Bul tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat minister Acheson Maandag twee nota's heeft gezonden aan de Russische zaak gelastigde in Washington Boris Kara- vaef. De nota's waren koel van toon en kort. Er werd aan herinnerd dat de V.S. al op 7 Februari en 6 April om terug gave der schepen hebben gevraagd. In een enige tijd geleden in „Gooiland" te Hilversum gehouden vergadering werd opgericht de Ned vereniging van V V. V.-directeuren. Lid van deze ver eniging kunnen zijn, die directeuren, die het V. V. V.-werk als hoofdberoep uit oefenen. Voorzitter is de heer Niekerk, directeur der V. V. V. te Amsterdam. De vereniging stelt zich ten doel door uitwisseling van ervaringen en door on derling contact de kennis omtrent het vreemdelingenverkeer te vergroten. Binnenkort hoopt men een bezoek te brengen aan Bern (Zwitserland) om eni ge colleges te volgen van de leergang die daar gegeven wordt over het touris me en vreemdelingenverkeer. Dat verdieping van de kennis op dit punt aanbeveling verdient, blijkt o.m. uit het feit. dat de concurrentie van Duitsland op de touristenmarkt zich weer duchtig doet voelen. Vooral uit Scandinavië is de trek naar Duitsland weer zeer toegenomen. De stationschef van Culemborg fluit, prikt zijn spiegelei in de lucht, geeft dan zijn rooie pet en vertreksta/f aan een bagageknecht, duikt de trein in, landt tegenover ons in het lege hoekje en gaat gulzig de krant lezen. Het hele compartiment leest. Alleen het geknister van kran tenpapier ritselt. Iedereen leest alles over de Tour de France. In de buurt van Zaltbommel schijnt iedereen klaar, kijkt eens zuchtend naar buiten en begint zijn eigen visie op de Tour te ventileren, ,,'t Is toch eigenlijk maar een cir cus", minacht een meneer met een rode neus, die waarschijnlijk veel geld gekost heeft. „Zo'n sportjournalist zit toch maar fijn met zijn neus overal op", zucht een jongeman met korte-streep-sok- jes. En wij krijgen op slag medelijden'. Met de krantenlezers, die eerst een verslag met koppen en al verslinden -n dan een minachtende mening gaan verkondigen. Medelijden met de arme rerine-rsdie op zo'n smal, comfortabel zctdeltje zo lang moeten zwoegfietsen. Maar vooral medelijden met de ver slaggever, die vier weken lang ergens in de Tour-karavaan slingert en on der de meest idiote omstandigheden een vlot verhaal moet schrijven. Vorig jaar hebben wij zo'n sport journalist na afloop van de Tour aan zijn ziekbed opgezocht. Hij ijlde nog. „Ooooh, ik sterf van de dorst Geef me nog een flesje cola, Noteer, Jan, Coppi aan de kop. Schlemiel, kijk uit, ze hebben al drie van me spatborden kapot gereden. Hou je vast, Jan, we moeten langs dot geitenpaadje naar bo ven". Ja, inderdaad, deze verslaggever was teruggekomen met een auto vol lege colaflesjes, slechts één spatbord, een nieuwe collectie krachttermen in verschillende talen, de herinnering aan een paar Koreaanse slagvelden rond een telefooncel, een lichte long ontsteking met 39.S koorts en het vaste voornemen ..dat nooit weer". En zijn vrouw had gezucht, hem on der een indrukwekkende stapel dekens gepropt en gedacht: „Volgend jaar gaat ie weer en notabene nog graag ook". Inderdaad, hij is weer gegaan, en graag. „Het is net een circus", herhaalt de Rooie Neus nog een keerEn wij zijn het er mee eens. Als wij de Tour de France moesten verslaan, zouden wij ons inderdaad in een circus voelen, als een biefstuk, die de leeuwenkooi inge schoven wordt. MADRID, Juli. e recente gebeurtenissen ten Noorden van de Pyreneeën de volkomen mis lukking van de conferentie der Grote Vier te Parijs, het grote aantal stem men vóór de communisten, die ook deze keer de grootste partij in Frank rijk vormen hebben in Amerikaanse kringen bezorgdheid gewekt en opnieuw de aandacht gevestigd op Spanje, waar het rode gevaar volkomen uitgebannen schijnt. De jongste demonstraties in Spanje hebben in zoverre een gunstige in druk in .Amerika gemaakt, als daaruit gebleken is, dat een staking in Spanje mo gelijk is en er in Spanje dus meer vrijheid bestaat dan in de communistische lan den, waar staking wordt gelijkgesteld met rebellie. Het is de Spaanse regering gelukt zonder bloedvergieten de stakingen tot een einde te brengen. Zij waren trouwens niet tegen Franco gericht, maar vormden een protest tegen het schrik barend gedaalde levenspeil. En daaraan zijn de Atlantische landen zelf door de algemene boycot en het weigeren van alle financiële steun, grotelijks schuldig. tiek uit op de langzame en onvoldoende hulp aan Spanje. Indien Engeland en Frankrijk, die zonder een woord van protest de steun aan het veel meer dic tatoriaal geregeerde rode Joegoslavië hebben aanvaard, zich langer tegen hulp van en samenwerking met Spanje ble ven verzetten, diende, aldus de N. Y. Times Amerika zelfstandig te handelen en onverwijld de afzonderlijke steun aan dit land te verlenen. Niet in het minst omdat Spanje met zijn uitstekend getrainde infanterie een aanzienlijke bij drage kan leveren voor de verdediging van West-Europa en de verwaarlozing van dit land dat zijn „good-will" meer malen heftig gedemonstreerd, een mis daad zou zijn. Een der grootste pleiters voor urgen te doeltreffende hulp heeft het Spaanse Het feit, dat de internationale rode propaganda op het Spaanse volk een averechtse uitwerking heeft gehad, heeft de Amerikanen de overtuiging gegeven, dat dit volk een oprechte afkeer heeft van het communisme en dat men dus in een eventuele strijd tegen een commu nistische agressie op het land van de Caudillo rekenen kan. De tegenstanders van financiële hulp aan Spanje hebben in Amerika, ondanks hun nederlaag in de Senaat en de Kamer, bereikt, dat de 100 millioen dol lars, die de regering in Washington Spanje ter beschikking wilde stellen, tot ruim 62 millioen gereduceerd zijn. Deze steun wordt ook niet langs de voor andere landen gebruikelijke weg ver leend, maar verstrekt door de Import en Exportbank. Het gevolg daarvan is geweest dat de verwerkelijking van deze hulp veel langer heeft geduurd, dan in de Marshall-landen het geval pleegt te zijn. Toch zijn thans reeds producten tot een totaal van ruim 17 millioen dollars onderweg of reeds in Spaanse havens aangekomen. Deze eerste zendingen be staan voornamelijk uit graan, katoen, tractors en andere machines voor de in dustrie, de mijnen enz. Bovendien zijn voor de nog resterende 45 millioen dol lar onderhandelingen gaande. Ook voor dit bedrag wenst Spanje voedingsmid delen en machines te ontvangen, in het bijzonder transportmiddelen zoals loco motieven, spoorwegrijtuigen en goede renwagens, en least not least steenkool, waaraan het land dringend behoefte heeft. Natuurlijk is dit bedrag in zijn geheel nog slechts ais een mild buitje te be schouwen van de dollarregens, die het land absoluut nodig heeft. Wil Amerika werkelijk in Spanje de industrie, de mijn- en de landbouw op de been helpen en daarmede het levenspeil van het Spaanse volk geleidelijk normaliseren, dan zal men op zijn minst nog enige honderden millioen dollars moeten vo teren. Om dit te bereiken bevinden zich mo- menteel hoge Spaanse functionarissen in Washington, o.a. de directeur-generaal van de industrie Alejandro Sucrez, die van de mijnen Juan Gavala alsmede een aantal bekende ingenieurs en directeu ren van grote particuliere ondernemin gen, de spoorwegen etc. Het nieuwe enorme financiële programma, dat Dean Acheson dezer dagen aan het Ameri kaanse Congress heeft voorgelegd (niet minder dan 9.500 millioen dollars stenn aan het buitenland) geeft inderdaad aan Spanje de gegronde hoop, dat het dit keer ook van de partij zal zijn. In dit verband wint het feit aan be tekenis, dat de ex-administrateur der Marshallhulp, Paul Hoffman (een der eerste economische adviseurs der Ame rikaanse regering), een bezoek heeft ge bracht aan Madrid. Deze heef geconfe reerd mot vooraanstaande Spaanse eco nomen en men mag zijn reis naar het Iberische schiereiland zeker niet als toevallig beschouwen. Voorts heeft in het Huis van Afgevaardigden de verte— genwordiger van Pensylvanië Gavin de Amerikaanse regering de eis gesteld tot onmiddellijke opneming van Spanje in de Marhall-hulp en het Atlantische Pact. De „New York Times" oefende dezer dagen in een hoofdartikel scherpe cri- De Amerikaanse gezant in Spanje, Stauton Griffith. volk gevonden in de persoon van de ambassadeur Stauton Griffith. Dit kwam eens weer duidelijk tot uiting in diens rede tijdens het banket, aangeboden door de Amerikaanse Kamer van Koophan del in Madrid, waarin de gezant letter lijk verklaarde: „Wanneer ik om on middellijke hulp voor Spanje vraag, doe ik dit, omdat het vooral in het be lang van Amerika zelf is. Ik ben er van overtuigd dat de situatie van W.-Euro pa minder beangstigend zou zijn, in dien Spanje economisch gesteund zou worden en de militaire samenwerking met het overige West-Europa zo spoedig mogelijk en zo effectief mogelijk verwe zenlijkt zou worden." Ze kunnen ons nog veel meer „er. tellen. Wij geloven toch niet dat de maand Juni bv, uitstek een van de maanden is voor de karperaar. Neen tvij geloven dat sedert lange tijd niet meer. Geef ons maar eind ju!i Augustus. Zelfs September lijkt ons be ter dan het begin van het seizoen. ,Hoe kan het ook anders, zolang het Klimaat in ons land zorgt voor een voor jaar dat veel weg heeft van een zacht wintertje. Zodat bijna alles in de natuur achterop raakt. En die enkel warme dag, die er soms tussendoor loopt, och. daar van kan je gerust zeggen dat er kenne lijk een vergissing in het spel was. De dag daarna is het doorgaans immers Weer even somber en kil als tevoren en wellicht waait er niet alleen straffe bries, doch heeft bovendien het alom- geprezen De Bilt een weinig nattigheid voorspeld. Zodat we, alhoewel het er eigenlijk te koud voor is, toch maar in onze regenjas schieten. Nee, tot dusver vinden Piet en ik het ftiaar een sof-zomer. Daar had je nu bijvoorbeeld de karper dag in de Bosbaan op Zondag 1 Juli j.l. Wat voor een echt lekker karperwater is dat niet. Hoeveel „monsters" zouden ?ich daar niet ophouden? Heel wat, daar van zijn we overtuigd. En hoeveel „knol letjes" zouden er niet rondom die ..aartsvaders" dartelen? Nog veel meer dan we ooit durven bevroeden. Zal ik U vertellen dat er op de karperdag twee- honderdentachtig hengelaars om zeven dur precies hun aardappel of hun rogge brood te water wierpen. In afwachting ♦aa de beet die wellicht het ontvangen van de wisselbeker zou kunnen beteke nen Voor de betreffende hengelaar, wel te verstaan. En dan moet U eveneens weten dat al die vissers met elkaar zeg ge en schrijve, negenenvijftig karpers verschalkten. Maar.waarvan er maar eventjes vijfenvijftig „knolletjes bleken te zijn. Zodat het aantal geva"ge" "Paat* karpers dus precies vier werd. Met an- dere woordGni clkG driGGnzGventigstG bengelaar ving een vis. Zekere mijnheer Berthauwer won eerste prijs, de wisselbeker, met een spiegelkarper met het nette gewicht van op een ons na tien pond. Karper noch beker zijn te versmaden. Doch de daaropvolgende prijswinnaar, met 3 pond en 3 ons, kwam aan zijn medaille op, volgens ons. „lichte" wijze. Zonder dat eigenlijk zijn prestatie er minder door weid. Want de derde, als ook de vierde prijs, daarvan hebben we de uit reiking niet meer bijgewoond. Wij kun nen dus daarover geen bijzonderheden vertellen, wat zou het! Het kunnen im mers slechts karpers zijn geweest die ternauwernood de maat hadden'. En och, die hebben we allemaal wel eens gevangen. Advertentie Al met al beten ze verduiveld slecht, die dag. Ondanks het zachte westen windje, dat het wateroppervlak beroer de. Een klein kabbeltje veroorzaakte het, net mooi. Maar zoals gezegd, wer kelijk honger werd er door niemand geleden. Ook door ondergetekende niet, want in het restaurant onder de tribune heeft hij met grote smaak het hem aan geboden diner verorberd. Tezamen met het bestuur. En vooraf een kopje thee. Met een volle mond is hij, midden on der het schaften, op een mededeling van een ober, naar buiten gehold. Daar, juist voor de tribune, ving een mijn heer, met veel machtsvertoon en om haal, een karper van een pond of drie, vier. Met veel belangstelling werden zijn manoeuvres door een talrijk pu bliek gevolgd. En laat die visser nou één van de lieden zijn. wier dagelijkse arbeid bestaat uit het verzorgen van deze, uw krant. Wat zegt u daar? Had u nóóit gedacht dat die krantenmen sen konden hengelen? Kom, kom! Een paar uur eerder en hij had in de prijzen gevallen. En u had hem op de N. Z. Voorburgwal kunnen zien lopen meteen medaille op de borst. Als voorbeeld voor talloze karperaars. Rest nog die demonstraties met de werphengel. Ja, de meningen lopen nogal uiteen. De een zegt dit en de ander zegt dat. Piet vindt dat het beter kon, maar dat het toch wel ging. En wat ik zeg? Ik ben een bescheiden mens! Waarom zou mij nou eigenlijk dat elerijtje aangeboden zijn? Wat dacht u? W- ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA 8 00 nieuws. 8.13 arbeiderskoor, 8.30 platte land, 8.40 gram., 9.12 sport, 9.15 ver- zoekprogr.. 9.45 causerie. 10.00 jeugd 10.25 Met en zonder omslag,10.50 In strumentaal trio, 11.20 voordracht 1 1 35 lichte muziek. AVRO: 12.00 orkest 12 40 piano, 13.00 nieuws. 1320 Politiekam.! 13.50 Even afrekenen. Heren' 14 00 f""1-,,,1405 boek, 14 30 strijkkwartet, lo.l5 film, 15.30 orgel en zang m no dansmuziek. 16.30 sport. VARA- 17 00 koorzang, 17.20 Martin's geheime rakót- vlucht naar de maan,, hoorspel 17 in gram., 18.00 sport, 18.15 nieuws VPRO- 18.30 prot. kerkd. IKOR: 19.00 kinderen' 19.3° jeugd. AVRO: 20.00 nieuws, 20j)5 actualiteiten, 20.15 operaconcert 21 00 progr. t.g.v. het 2000-jarig bestaan van Parijs, 22.00 Metropole-orkest 22 24 gram., 23.00 nieuws. 23.15 gram HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8 00 nieuws. 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV- 9.30 nieuws, 9.45 orgel. IKOR: 10 00 De Open Deur. gesprek en comm 10 "0 prot. kerkdienst. NCRV: 12.00 massale koorzang. KRO: 12.15 Apologie '12-5 gram., 12.40 lunchconcert. 12.55 zonne- $«rTm3,"-2° am«sem.muz„ 13.45 Uit het Boek der Boeken 14 oó piano. 14.25 Radio Phjlharm sextet 15.00 Gorcumse oudheden, causerie 15 -'0 Residentie-Orkest, 16.10 Kath thuis front overal, 16.15 gram., 16.30 VesDers NCRV: 17.00 Geref. kerkd.. 18.30 mm' 18.40 omroepkoor en -orkest. 19.15 Van alle tijden en alle volken, causerie 19 on nieuws. KRO: 19.45 sport, 1952 boek 20.05 de gewone man, 20.12 gevar nro gram, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 16.00 operakoor en -orkesi en solis te. 18,15 orkestconcert. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 14 30 lichte muziek, 18.30 amusem.muziek 19.30 lichte muziek, 23.15 lichte muziek'. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.t 12.00 amusem.muziek. 13 25 amusem.muziek. 16.45 dansmuziek, I8.lt> orkestconcert. 20.00 operamuziek, 22.45 rhythmische muziek. 0.10 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 operamuziek 15.30 Symphonie-orkest, 23.05 dansmuz' 484 m.: 12.00 omroeporkest. 14.30 lich-' te muziek, 20.00 omroeporkest. 22.10 dansmuziek, 22.30 jazzmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 34? en 249 m.: 12.45 lichte muziek, 13.20 gevar. muziek. 18.00 orkestconcert en koren 20.00 lichte muziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7 00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws. 8.18 orgel. 8.45 gram., 9.00 idem. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kinderen, 10.35 vrouw. 10.50 zieken, 11.45 viool en altviool, 12.00 Promenade-orkest. 12.33 platteland. 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 klein koor en orgel. 13.45 gram., 14.00 Longen, causerie, 14.15 bariton en piano. 14.40 gram., 15.15 De late roos, hoorspel, 16.10 gram., 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.50 sport, 18.00 nieuws. 18.15 militair comm., 18.35 lichte muziek. 19.00 parlem. over zicht, 19.15 viool en piano, 19.45 Land- bouwrubriek. 20.00 nieuws. 20.05 actua liteiten, 20.15 accordeonorkest en solist, 21.00 cabaret, 21.35 zang en muziek uit dc wereld van de arbeid, 22.00 De radi cale oplossing, causerie. 22.15 Holland Festival: Concertgebouworkest, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.23 muziek, 8.43 gram., 9.15 zieken, 9.30 gram„ 10.00 prot. pr., 10.15 gram., 10.30 prot. pr.. 11.00 alt en piano. 11.30 gram., 11.45 amusem.muz., 12.33 orgel. 13.00 nieuws, •13.15 mandolinemwziek, 13.45 gram.. 14.00 schoolradio. 14.35 gram.. 14.45 vrouw. 15.15 gram., 15.30 viool en piano, 16.00 prot pr., 16.45 vocaal ensemble en solist, 17.00 kleuters. 17.15 orgel. 17.45 Economische perspectieven in Nieuw- Guinea, 18.00 jeugd, 18.15 sport, 18 25 zigeunerkwintet. 18.45 boek. 19.00 nieuws. 19.15 Volk en Staat, causerie, 19.30 grom.. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 Concertgebouw ork.. koor en solisten, 22.30 gram.. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 13.10 gevar. muziek, 14.00 orkest- concert, 19.30 orkestconcert. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.25 fanfaremuziek. 15.45 amusem.muziek. 22.20 dansmuziek, 23.15 amusem.orkest. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 gevar. muziek, 14.15 lichte, muziek, 15.40 amu- sementsmuz., 16.25 rhythmische niuz.. 17.00 oude muziek. 17.30 kamermuziek. 18.00 lichte muziek. 20.05 gevar. muziek, 21.00 orkestconcert, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.15 omroepork., 12.40 omroeporkest. 17.10 amusem.ork., 18.00 Franse les, 21.15 dansmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 16.30 lich te muziek, 17.30 dansmuziek. 18.30 om roeporkest 21.15 kamermuziek, 23.15 liehte muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 ftif' 249 m.: 12.00 lunchconcert. 12.30 Le Che- vallier Gaston, opera, 13.20 Le Cheval- lier Gaston, opera (vervolg), 16.00 ka mermuziek. 17.30 dansmuziek. 20.00 or. kestconcert en koren, 21.06 orkesteonc Het orgaan van de Stichting van de Arbeid, Sociale Voorlichting, schrijft: De dagbladen brengen in de laatste tijd bijna dagelijks berichten van dreigende of voltrokken ontslagen, aangevraagde wachtgeldregelingen en dergelijke meer. Men moet daar natuurlijk aandacht aar, schenken, maar doet tegelijkertijd goed het hoofd koel te houden en heel nuchter te bedenken, dat de pers wel vermeldt wanneer er ontslagen aan de orde zijn, maar zwijgt wanneer mensen in dienst worden genomen. Dat is be grijpelijk. Soms ook zijn dergelijke be richten uitvloeisels van bepaalde belan gen, die via de krant hulp in hun moei lijkheden proberen te verkrijgen. Of zij hun belangen daarmede een dienst be wijzen, is een vraag, die niet altijd be vestigend kan worden beantwoord. Het is begrijpelijk, dat zich thans in bepaalde bedrijfstakken tijdelijke afzet- mceilijkheden voordoen. Vooruitlopend op de prijsstijgingen en in verband met ae onzekerheid van de internationale politieke toestand is de afzet van een aantal producten in de afgelopen maan- oen buitengewoon gunstig geweest. Dat een hamsterconjunctuur gevolgd wordt door een luwteperiode ligt voor de hand. Voorts heeft de noodzakelijke con sumptiebeperking uiteraard ook zijn te rugslag op sommige bedrijfstakken. Het is echter goed, de hoofdten- denz van de werkloosheidscijfers scherp in het oog te houden. Tot Februari van dit jaar bewoog zich de werkloosheid op een hoger peil dgn een jaar geleden. In Maart. April en ook in Mei lagen de cijfers iets onder het niveau van het vorige jaar. Eind Mei van het vorige jaar waren 72.397 mannen werkloos. Eind Mei van dit jaar bedroeg het aantal 64.953, d. i. 7477 minder. Het Mei- Cijfer ligt dus meer dan 10 pCt. lager dan het vorig jaar. Ter nadere toelichting van de jongste ontwikkeling vermelden wij nog enkele gegevens over Mei 1951 van de arbeids- bureaux. Voornamelijk onder invloed van het seizoen liep het aantal werkloze bouw vakarbeiders terug van 9899 tot 7376 landarbeiders van 15.292 tot 10.086 en Icsse arbeiders van 11.934 tot 10.869 Het aantal werkloze metaalarbeiders daalde van 4524 tot 3976. Enige toeneming van de werkloosheid valt te constateren in de textiel-, de schoenen- en de lederin dustrie tengevolge van afzetmoeilijkhe- dén. Het aantal deelnemers aan een der cursussen op de Rykswerkplaatsen voor vakontwikkeling daalde van 3489 tot Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal H. M. de Koningin bij haar bezoek aan de Albiasserwaard en de Vijfhegrenlanden op 27 Juli in het begin van de middag te Vianen arrive ren, Daar zal haar een oriënterende uiteenzetting worden gegeven over de streek in haar geheel. Na Vianen wordt Meerkerk bezocht waar de ontvangst op het raadhuis in het teken van de veehouderij zal staan. Vervolgens staat een bezoek aan de glasfabriek te Leer dam op het programma. De eerste dag wordt te Gorinchem besloten. Er be staan plannen om de stad feestelijk te verlichten en op de Merwede langs de „Piet Hein" een parade te houden van verlichte schepen. Zaterdag 28 Juli ligt het punt van uit gang te Hardinxveld. Nadat in Nieuw- Lekkerland da waterstaatkundige kant van de Alblasserdam en de Vijfheeren- landen naar voren is gebracht, zal te Alblasserdam de Nederlandse kabelfa- briek worden bezocht. De industrieën langs de Noord krijgen hierbij gelegen heid H.M. in te lichten over de sociale zijde van de bedrijven. Des middags wordt de tocht van Papendrecht uit vei'volgd langs de Graafstroom tot aan Goudriaan, waar een de Albiasserwaard typerende boerderij zal worden bezocht. Een andere pleisterplaats vormt het nieuwe consultatiebureau van het Groe ne Kruis te Giessendam. Het bezoek eindigt in Sliedrecht van waar het hoge gezelschap per „Piet Hein" zal vertrek ken. Gelijk bekend zal Prins Bernhard voornamelijk aandacht schenken aan de industriële en economische aspecten van de Waard ca. 1 3092. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 19.949 tot 21.445. Tenslotte bedenke men bij het over wegen van deze cijfers, dat de werkge legenheid in ons land blijkbaar niet alleen de natuurlijke aanwas der be roepsbevolking heeft opgenomen, maar dat ook in het achter ons liggende jaar rond 80.000 gerepa trieerden en gedemo biliseerde militairen, alsmede een aantal gerepatrieerde burgers plaatsing hebben moeten vinden. Al doet men er goed aan zich van voorspellingen te onthouden, wel kan met zekerheid worden gezegd, dat de tot heden bekend geworden offi ciële gegevens reden tot voldoening ge- veil. Veemarkt Zwolle Aanvoer 1046 run deren, 317 nuchtere kalveren, 61 schapen. 141 lammeren, 148 drachtige varkens, 1032 biggen, 253 schrammen. Prijzen: Neurende en versgekalfde koeien f 600-920, dito schokken en vaarzen f 550-770, gustekoeien f 450-700, guste vaarzen f 400-580, najaars- kalven de koeien f 470-670, pinkstieren f 450-650, pinken f 350-500, fokkalveren f 140-300. nuchtere kalveren f 38-58, vette schapen f 75-110, jonge lammeren f40-50, biggen (6 a 10 weekse) f 30-42, biggen (14 weken) f 46-58, drachtige varkens f 250- 325. alles per stuk. Vette koeien en ossen f 2,20-2,75 per kg., vette stieren f 2,10-2.25 per kg., vette kal- JTt? on 1'60"2,'10 per kg" veWe varkens f 1.55-1,80 per kg. Kaasmarkt Utrecht, 6 Juli Aangevoerd f .f02. stu,ks' 12.327 kg; le kwal. f 2,18-2.„4, 2e kwal. f 2,10-2,17. Handel matig. Veiling Ti el, 6 Juli Aardbeien Dutch fl60128 78 inl' K4~96' Madame Moutot Kersen Beierlanders 60-68. 14-36; vroege Duitse 42-78. 8-29, Mei kersen 61-72, 31-66; idem B rood 15-27' idem C rood 4-6: hofkersen 54-69; Variksê zwarto 49-70. 10-23; Mierlosche zwarte 60- 65, 27; rode bessen 64-78, 44-62; zwarte f=sf!\ -r'8kruisbessen 16-20; frambozen 115-140. 45-99; perziken p. st. a kwal. 17; Groenten, doperwten 45; landbouwerwten 23-31; princesseboon 117; rabarber 7. aardappelen grote 23-25, drielingen 18-23, kriel 4-22. Graanmarkt Amsterdam 7 Juli. Granen. De markt voor buitenlandse granen was over de gehele linie flauw gestemd. In vrije buitenlandse granen ging het een en ander om tot verlaagde prijzen, doch kopers bleven gereser veerd. Inlandse granen oude oogst wer den niet meer aangeboden. Voor nieuwe oogst noteerde zomergerst f 32, rogge f 30.25 en haver 53/54 kg f 33.50. Za ken kwamen er practisch niet tot stand. Fijne zaden. Het snijden van karwij- zsad heeft een aanvang genomen en de verwachtingen voor de onbrengst zijn tamelijk hoog gespannen. De notering kon zich dientengevolge niet handhaven en liep o.a f 8 terug. Er ging het een en ander om. Het gewas blauw maan zaad begint thans te bloeien. De no tering liep ca. f 4 terug, terwijl er hier en daar afdoeningen plaats vonden. Geel mosterdzaad had een flauwe markt en noteerde ca. f 4 lager Ook in dit artikel kwamen enkele zaken tot stand. De prijs voor kanariezaad kon zich al evenmin handhaven en liep eveneens ca. f 4 terug. De handel bleef stil. Peulvruchten. Na de regen van de vorige week, staat het gewas groene erwten er iets beter voor, waardoor de prijs zich niet kon handhaven en ca. f 1.50 terugliep. De omzetten bleven echter gering. Bruine bonen noteerden onveranderd, doch zijn zeer moeilijk te verkopen In de overge artikelen bleef de handel stil en ondergingen de prij zen geen verandering. GROENTE- EN FRUITMARKT. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt over de groenten- en fruitmarkt van 29 Juni tot 6 Juli het vol gende mede: De veilingprijzen voor tomaten bleven de gehele week boven de gulden per kg. De A tomaten brachten op 5 Juli i.L van f 1.09 tot fl.20 per kg. op. Komkom mers werden goed door Duitsland en Enge land gevraagd tegen 35 tot 40 cl. per stuk. De kromme komkommers noteerden 47 tot 48 et. per kg. Bospeen werd naar België en Duitsland verladen voor 35—50 ct. per bos, evenals de snijbonen en princessebonen welke resp. fl.301.60 en f 1.501.75 per kg. opbrach ten. Sla noteerde voor het binnenland 4 tot 8 ct. per krop. Evenals de voorgaande we ken bleef de vraag naar andijvie goed, en bewogen de prijzen zich tussen de 30 en 43 ct. per kg. Ook bloemkool werd deze week hoofdzakelijk voor het binnenland aangekohet. De veilingprijzen voor dit pro duct trokken iets aan en Hepen voor' de le kwaliteit op tot f0.44 per stuk Tuinbonen brachten 25—35 ct. pér kg. op. Op het einde der vorige week waren de prijzen voor vroege aardappelen tot f 15 de HXI kg. gezakt. Na Maandag j.l. herstel- °en de prijzen zich. terwijl op 4 Juli fis 22 de 100 kg. op de veilingen werd geno teerd. Bij het fruit bleef de vraag naar aard- betden van de zijde der industrie groot. De notenngen voor aardbeien zonder dop en met dop schommelden resp tussen de '1 in 1.3o en f 0.500.65 per kg. De kersen daarentegen kwamen niet bo ven de i5 ct. per kg. uit ■rtmSPn HXP°rt ?aar BeIgiË en Duitsland gingen de perziken en pruimen voor 7--26 V ^~13 ct' per stuk' rode bessen deden tot 70 ct. per kg Kaasmarkt Alkmaar, 6 Juli. On de kaasmarkt te Alkmaar werd vandaag aangevoerd 48.000 kg. kaas. 15 stands i ?as P- kë„ 20 stapels labnekskaas 1.82 p. kg. Handel zeer stug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7