VIJFTIG OORLOGSSCHEPEN VOOR DE SCHEVENINGSE KUST Vlootrevue sluitstuk van de oefening „Factotum 'Ene de Noorman: 1>E VUl ©E© WRAKE TOT DE RAND VAN DE AFGROND Luchtmacht telt 600 vliegers Duizenden zien het imposant schouwspel EERSTE-KAMERLEDEN LAKEN P.v.dJL INZAKE HAAR DEFENSIEPOLITIEK Kersenfeest van invalide militairen JONGE NEDERLANDERS GAAN DE WERELD IN Pastoor van Leeuwen f Goede vooruitzichten voor bezoek van Amerikaanse soldaten H 1 mUÊÊÊ In 1954 zullen negen maal zoveel vlieguren gemaakt moeten worden als thans te Wèg die pijn AKKERTJES In de boomgaard ,De Haar" van WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ergernis over gebruik van dienstauto's DOOR LEO BRADY Indrukwekkende rede van dr. Plesman FESTIVAL-AGENDA Handel in achtergebleven oorlogstuig Ons land heeft grote goodwill MAANDAG 9 JULI 1951 PAGINA 3 97 REDE LT.-GENERAAL ALER TE HEERLEN U.....'. BENOEMING Examens die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem hij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar die helpen direct Wijziging Arbeidswet voor Horeca-personeel 35 Diploma-uitreiking op Nijenrode Bondsadviseur van K.A.B. in het Aartsbisdom LOONGRENS VERZEKERINGS WETTEN Om even voor half elf, Zaterdagmorgen kwam u'' wazige nevel, die voor de Scheveningse kust hing, een effen grtfs oorlogsschip opdoemen. Het stoomde op naar de kust en wierp op ongeveer 1350 meter daar vandaan het anker. Dit schip was de „Soemba", het Nederlandse radar-instructieschip, aan boord waar van zich bevonden vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, commandant zeemacht; schout bij nacht C. W. Slot; vice-admiraal Lemonnier, van de staf van generaal Eisenhower; admiraal Arthur Power, maritiem commandant van Portsmouth en commandeur Timmermans van de Belgische zeemacht. Van de „Soemba" zou enige ogenblikken later de vlootrevue worden afgenomen, die het slot betekende van de geallieerde oefeningen met mijnenvegers, „Factotum". v:v.' vegers. Het slot van deze indruk wekkende revue vormden de vier Belgische, zes Nederlandse en twee Britse M.M.S.-mijnenvegers, kleine lage schepen. Om precies drie minuten over elf da verden vier zware Lincoln-bommenwer- pers laag over zee met schuin er achter acht Britse Fireflies. Tot ongeveer half twaalf heeft dit aantrekkelijk schouw spel geduurd. De vijftig oorlogsschepen verdwenen achter elkaar weer in de wazige nevel, van waaruit ze gekomen waren, om op te stomen naar Amster dam. Hier kwamen zijn in de loop van de late namiddag successievelijk binnen vallen. Het was reeds avond geworden, toen de laatste der oorlogsbodems van vijf nationaliteiten de Coenhaven bin- nenstoomden. Veel Amsterdammers sloe gen de aankomst van de schepen gade, maar hun aantal was niet overweldi gend. Zondag en ook vandaag hebben veel hoofdstedelingen per rondvaart boot de schepen van dichtbij gezien. De drie duizend leden van de bemanning van de schepen hebben tot Dinsdag vrijaf; zij hebben van de gelegenheid tot passagieren gretig gebruik gemaakt. Het Amsterdamse stadsbeeld kreeg er een aparte fleur en veel vertier door. Zondag heeft een aantal Jannen een tocht door de grachten gemaakt. Een andere groep ging naar Schiphol. Ook vandaag stond er een aantal excursies op het programma. Behoedzaam sluipt Awain tussen de donkere stammen door in de richting van het vuur. Er groepen enkele duistere gestalten omheen en naderkomend ziet hij dat het vijf mannen zijn. Drie van hen zijn gehuld in dierenhuidenmaar de twee anderen dragen een boerse kledij. Awain denkt onwillekeurig terug aan de boeren vrouw, wier man door rovers gedood werd, die boerenkleding eisten cn zijn adem stokt voor een ogenblik. Het is of hij de klagende stem van de vrouw weer hoort: „Waarom Waarom verbrandden zij ons huis De zinloosheid van dit alles veroorzaakt opnieuw dat doffe gevoel van leegheid in z'n borst. Heidrun dood omdat zij de koning trachtte te redden een boerengezin vernietigd omdat twee rovers een boerenkiel nodig hadden. Waarom? Waarom? Wie is verantwoordelijk voor dit alles? Bij het vuur klinkt een ruw gelacht op. „Als we zo doorgaan zullen we na twee hoeven eindelijk allemaal gekleed zijnV' roept een stem. „Want heer Hovin heeft twee stel boerengoed minstens nodig!" En weer barst het geschater los. Een blinde woede komt eensklaps in Awain boven. Alles in hem komt in opstand. Hij kan niet meer nadenken, niet meer acht slaan op gevaar of eigen veiligheid. Het is of er iets in hem is losgesprongen, waar hij zelf geen macht meer over heeft. Zonder zelfs maar naar zijn zwaard te tasten treedt hij in de lichtkring van het vuur, en staart de zwaargebouwde man, die Hovin genoemd werd, en die kennelijk de aanvoer der is, vlak in het gelaat. „Dus gij zijt Hovin!" bijt hij hem toe. ,£>e held Hovin! De boerenmoordenaar en struikrover, die de ene zinloze wreedheid op de andere stapelt! En is het soms te veel gevraagd te weten waarom ge dit alles doet? Geef antwoord! Waarom Waarom? Onwillekeurig is Hovin opgesprongen. Zijn hand heft de zware speer. Maar er is iets dat hem terug houdt, iets, wat de andere rovers verbijstert. Er gaat een vreemde, bijna spookachtige invloed uit van de tengere, doodsbleke man met de wilde ogen, die zo onverwachts uit het duister op hen toetreedt. Zij begrijpen dit niet. Een aanval is hun vertrouwd. Een regen van pijlen heeft een vaste betekenis. Maar deze vreem deling, die zichzelf niet meer meester is, en wiens ogen Hovin's gelaat fanatiek vast houden, is als een boodschapper uit het onbekende. Antwoord!" zegt Awain scherp. „Of wilt ge mij soYns ook doden? Alsof mij dat iets deert! Hef uw speer of antwoordIk vrees u niet! Alles wat ik eis is rekenschap!" Even staan Hovin cn Awain tegenover elkaar, roerloos, elkaar metend met de ogen. Dan treedt de reus langzaam op de jonge ridder toe, en het vuur werpt grillige lichtvlekken over de gebogen punt van zijn speer Zuid-Limburg: levert aan de Neder-1 negen maal zoveel vlieguren gemaakt i? landse luchtmacht, relatief genomen, moeten worden als thans het geval is. Voor deze vlootrevue waren duizen den Hagenaars en talrijke binnen- en buitenlandse toeristen naar Schevenin gen getrokken. Van Noord tot Zuid stond de Scheveningse boulevard vol kijklustigen, die van het imposante schouwspel want dat was het onge twijfeld getuige wilden zijn. Om pre cies half elf kondigde luitenant ter zee 3e klasse Lemaire de commentator en explicateur aan, dat de vootrevue was begonnen en daartoe blies de kapel van de Koninklijke Marine de pittige mariniersmars. Even daarna kwam de „Opportune", een Engelse destroyer, uit de mist binnen het gezichtsveld. Het schip werd gevolgd door vier snel varende motor-torpedoboten, die tijdens de oefeningen mijnen gelegd hebben. In tussen hadden de bemanningen van de schepen front gemaakt naar stuurboord, waarbij men elkaar aan de hand vast hield. Langzaam, met n vaart van on geveer zeven mijl per uur, en duidelijk zichtbaar voor allen, die langs het strand, op de boulevard en op de vele Vatn het Nederlandse radarschip Soemba had men een goed over zicht van de vlootrevue, die dui zenden belangstellenden trok. terrassen een plaats hadden gevonden, voer daarna een stoet van vijfenveertig mijnenvegers, met onderlinge afstanden van 180 meter, langs de „Soemba". Voorop ging de „Ceram", een Ne derlandse mijnenveger van Duitse origine, aan boord waarvan zich bevond de commandant Mijnen- dienst, kapitein ter zee L. H. Quant, die tevens commandant was van deze vlootrevue. Het schip werd ge volgd door zes Franse, zes Britse en twee Belgische grote zeegaande mij nenvegers, de Britse glimmend licht-grijs; de Franse en Belgische donkergrijs. Daarachter voeren acht Nederlandse, acht Franse en twee Noorse z.g. „Byrns", kleinere mijnen- meer vliegers dan de gehele provincie Zuid-Holland. Met één vlieger op elke 26.000 inwoners wordt Zuid-Limburg alleen overtroffen door de stad Amster dam, die één vlieger op elke 17.500 in woners levert. Zuid-Holland volgt na Amsterdam en Zuid-Limburg met één vlieger op elke 26.250 inwoners. Boven dien levert de stad Heerlen relatief meer vliegers aan de luchtmacht dan Rot terdam. Deze interessante feiten werden Zater dag door luitenant-generaal Aler, com mandant van de Nederlandse luchtstrijd krachten, medegedeeld in een toespraak bii gelegenheid van de opening van de grote luchtvaarttentoonstelling te Heer len. Tentoonstellingen als deze, aldus de generaal, zijn van groot belang om de belangstelling voor en het contact met de luchtvaart te versterken. Speciaal voor de luchtmacht sprekend, legde hij er de nadruk op, dat niet alleen het aantal vliegtuigen bepalend is voor haar kracht. Enthousiasme en vakbe kwaamheid zijn van minstens even grote betekenis. De Nederlandse lucht macht beschikt thans reeds over 600 vliegers. Aan de verdere opbouw van de luchtverdediging en van een tacti sche luchtmacht wordt m zeer snel tempo voortgewerkt. In 1954 zullen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot; pastoor van de meuw opgerichte parochie Christus Koning te Amsterdam, de weleerw heer J. M. H van de Berg, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Mart. van Gor- cum). AMSTERDAM Doctoraal geneesk F. Pieters, G. Damman, J. Boesaart, mej. M. Harder, mej. C. Pottjewijd, mej. L. Aris, H. Schardaun, J. v. Esser, J. Maas, hievr. A. Compaan, J. Thomson, mevr. B. Augustin, H. Visser, mej. M. de Jongh, niej. M. Steilen, H. v. Dongen, H. v. d. Houwen, Tjoa Siok Tjhiang, J. v. Ton geren, D. Bot, N. Treurniet, P. v. Stave ren, Gouw Goan Ho, L. Ligtvoet, H. Vleeschdrager en G. Houwink (Amster dam). Prop. theol. mej. G. Boot, mej. J. ten Have, N. Deen, B. v. Blanken, W. Duvekot, H. de Jonge, G. Plantinga, M Fokkeman, A. v. d. Linden, N. Faas, H. v. Andel, J. Plasman. D. v. d. Plas, J. Kok, N. v. Uchelen, M. Postema, F. Scheffer, W. v. d. Wolk, H. Buruma en E. v. Kooten. Cand. theol. C. Amesz, L. Binksma, M. Heynes (Amsterdam), B. Naessens (Haarlem), F. de Boer (Bus- sum), A. Zwartendijk (Aalsmeer) en R. v. 't Lindenhout (Heemstede). Doctoraal Engels mej. M. Hulleman (Amsterdam), mej. A. Taanman (Den Haag), P. Stol berg (Amsterdam) en A. Verhoeif (Heemstede). Doctoraal econ. J. de Ven (Zeist). Cand. rechten H. v. Heek (En schede) en J. v. Kampen (Amsterdam). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurk., op proefschrift „Stroomfluetua- hes in electroncnbuizen" Joh. v. Wijn saarden, geb. Beverwijk. AMSTERDAM Bevorderd tot. doctor Jr geneeskunde op proefschrift: „Ac- ueve immunisatie tegen kinkhoest" mej. Jt: tronk, geb. te Amsterdam en op proef schrift „Enige beschouwingen over het vastleggen van een bloeddruknorm in Ne derland A. Nieuwmeyer, geb. te Surabaja Geslaagd cand. rechten mei A T nbbers H. Domela Nieuwenhuls NfeVaarrt en A Gerritsen (Amsterdam): ca„j L. Kamerling (Amsterdam) en' H huis (IJmuiden). en H- Schuur- AMSTERDAM. Doctoraal Neden v. Goudoever en mej. E. Polderman1?®3; A' sterdam. Cand. Nederl.: mej. a |mAm" Smitt en J. ten Brinke, Amsterdam r vis Frans: mej. A. Hennephof, Rotterdam BREUKELEN. (Ned. Opl. Inst. v. h. buiten land). Gesl. m. lof: J. Hottinga, P. Bloemen W. Tiedemann, J. Milders, L. Vromen, j' v. Eeken, R. Timmerman. H. Mozes, e! Beugels. Geslaagd: C. v. Andringa de Kem- penaer, F. v. Asperen, J. Benjamins, H. v. d. Berg, W. v. d. Berg, H. Beukers. G. Boot, R. Bos, J. Bulle, J. Choufour, E. Coenen, B. Companjen, C. Dekker, P. v. Diest, R. Dingemans, M. Elstrodt, F. Eltink, E. En- sink, J. Flach, A. v. Galen, C. Genemans, H. v. Ginkel, H. Honcoop, A. Josephus Jitta, J. v. Keulen, M. Kind, W. Kip, D. de Klerk, H. Kool. B. Kühne, R. Lambotte, H. Melis, N. Mens, A. Meijer, C. Nommen- sen, a. v. Ommen, B. Prinsen Geerligs, v- Raayen. H. Rot. C. Schriek, A. Sie- Kerman, o. Spier v. Zwicht, J. v. Steen- ?Vem', J' v- stuyvenberg, E. Thai Larsen, L. Theijssen, F. Trijssenaar, R. Valkhoff, F; Venhuis, J. Verleur, J. v. d. Wetering, M. Wiegman, J. v. d. Wielen, J. Ziedses des Plantes. 's-GRAVENHAGE Staatsexamens voor muziek theorie (hoofdvak), J. Wierenga, Groningen. Dipl. orgel, L. Haak, Bussum. Solozang, mej. A. Timmerifians, Amster dam; L. Adolfs, Amsterdam. Piano, de da mes: A. v. Disseldorp, Veghel; E. Glastra, Sliedrecht; J. Hagenbuchle, Vught; L. Ho- genbirk, Laren (N.H.); c. Karhof, Am sterdam, F. Luyben, Bloemendaal, C v. d. Muyzenberg-de Boer. Assen, N. Out, Zaan dijk: C. Roos, Rotterdam, E. Saesijs, 's-Gra- venhage; de heer J. Plomppen, Waubach (L.). Het gemeentebestuur van Heerlen en de actieve V.V.V., die in samenwerking met vele luchtvaartautoriteiten de lucht- vaartweek organiseerden, verwelkomden Zaterdagmiddag generaal Aler bij zijn aankomst in de stad. De kapel van do luchtmacht maakte onder grote belang stelling een mars door het centrum. Duizenden verdrongen zich 's avonds op de markt, waar de kapel een concert ten beste gaf. De tentoonstelling, welke in het Heer- lense raadhuis een plaats heeft gevon den, belicht vrijwel alle aspecten van de luchtvaart. Het ruime interieur heeft het zelfs mogelijk gemaakt een compleet les- tcestel van de Rijksluchtvaartschool en een zweefvliegtuig op te stellen, resp. op tc hangen. Advertentie Het bericht betreffende de wijziging van de Arbeidswet in ons blad van Za terdag, waarin de minister van Sociale Zaken geen bezwaar maakt het mini mumaantal Zondagen die een rustdag moeten zijn te stellen op dertien In plaats van op twaalf, had betrekking op rustdagen voor het hotel-, café- en restaurantpersoneel. Vele invalide oud-militairen zijn Za terdagmiddag in de kersenbongerd van het trotse kasteel „De Haar" te Haar- zuilens bijeen geweest onder auspiciën van de stichting Moveo (Meer ontspan ning voor ernstige oorlogsgewonden) Hier hebben zij een onbezorgde mid dag genoten, dank. zij de K.R.O., het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, he-t Centraal Brouwerijkantoor, twee sigarettenfabrieken en niet te vergeten! de 70 particuliere automo bilisten uit heel het land, die vrijwillig hun wagen en hun tijd beschikbaar hadden gesteld, om een honderdtal in validen met hun vrouw en kroost of verloofden deze middag uit en thuis te brengen. Enkele van de vierenveertig mijnenvegers van vijf landen, die aan de oefening „Factotum" hebben deelgenomen en die Zaterdag voor Scheveningen met nog zes andere oorlogsschepen een imposante vlootrevue hebben afgelegd- Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Onmiddellijk bij de ingang ontving iedereen een enorme buil kersen, tot vreugde van de kinderen (en van hen niet alleen), maar tot zorg van vele moeders, wier zorg om kinderen met buikpijn wel evenredig zal zijn geweest aan de grootte van de zak. Voorts heb ben de aanwezigen in de boomgaard de opnamen meegemaakt van het ker- senprogramma met prijsvraag dat Jan de Cler, Ger de Roos met de Bie tenbouwers, de drie marketentsters en hun musketiers en enige anderen ver zorgden en dat gisteravond in de huis kamers heeft weerklonken. Onder aan voering van Jan de Cler verzorgden de aanwezigen een keurig gesynchroni seerd applaus. Een technische storing in de opnamewagen leverde nog een aantal extra nummertjes op, die even als de gratis gedistribueerde flesjes bier en limonade en sigaretten danig in de smaak vielen. En dat de jeugd zich vermaakte bleek wel, toen een vijfja rig jongetje spontaan van Ger de Roos de directie overnam en dan ook spoedig als Bietenbouwer was gekleed. De organisatoren kunnen trots en te vreden zijn. In het Voorlopig Verslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begrotingen van Oorlog en Marine betogen verscheidene leden, dat de politieke partijen er voor heb ben te waken, de militaire bijdrage tot de veiligheid van de vrije volkeren in het algemeen en tot die van het eigen land in het bijzonder niet te brengen, in de sfeer van politieke tegenstellingen. Deze leden zijn van mening, dat met name de Partij van de Arbeid op dit stuk enigszins in gebreke is. Niet zelden toch wordt van haar kant de voorstel ling gewekt, dat sommige andere poli tieke groepen met zekere geestdrift, als militaristen, ijveren voor bewapening, terwijl de P.v.d.A. dit laatste slechts zou doen met gematigdheid en door de bit tere noodzaak daartoe genoopt. Op deze manier worden, aldus de hier aan het woord zijnde leden, onnutte en onjuiste controversen in het leven geroepen. Andere leden achten deze critiek onbillijk. Huns inziens treft deze partij, die principieel mede er naar streeft, als regeringspartij het gouvernement zo veel mogelijk te steunen, ook op het stuk der defensie-politiek, in dit op zicht niet de minste blaam. Vele leden hebben met voldoening kennis genomen van het K.B., waarbij generaal Kruis met ingang van 1 Febru ari j.l. was ontheven, van de beide voor dien door hem vervulde functies. Zij juichen die ontheffing als feit op zich zelf toe. De dagorder, door die opper- officier bij zijn afscheid uitgevaardigd, had naar de mening van deze leden de juistheid van de beslissing, door de regering te zijn aanzien genomen, op treffende wijze bevestigd. Die order im mers had blijk gegeven van een, bij een militair bevreemdend, gebrek aan in nerlijke discipline. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden nader worden ingelicht omtrent de huidige rechtspositie van de generaal. Andere leden verklaren, met de strek king van het vorenstaande moeilijk te kunnen instemmen. Huns inziens mag uit de Kamer een woord van dank en hulde aan de-heer Kruis voor de dien- (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) mislukte grap. De ogen stonden zo wijd tussen twee bewuste momenten schrok Louter wilskracht leidde hem, recht- open alsof ze geen wimpers hadden; ze hij er van, denkend, dat er nog iemand vaardigde hem, steunde hem tot hij drie staarden hem aan met een ontzettende was. Toen kwam het geneurie dichterbij of vier stappen over de drempel had intensiteit. Niets beschuldigend, wat te en hij liep achteruit, terwijl zijn han- aedaan en datgene volbracht had, waar- verwachten viel en wat daarom een ze- den in de kille ruimte naar de deur teeen iedere vezel van zijn lichaam zich kere verlichting zou hebben gegeven, tastten. Er kwam een paniek over hem krimpend verzette. Maar de zucht van leta normaals temidden van de vee- en tegelijkertijd een volkomen uitput verlichting, waartoe zijn vastberaden- scnrucking. tjng van de geest en toen hij zich ora- heid aanleiding kon geven, bleef als een Ze waren blind, ondoorgrondelijk, als- keerde om weg te vluchten, voelde hij hpen in zijn keel steken bij wat hij zag. of een of ander insectachtig wezen listig een onuitsprekelijke vermoeidheid, als- Voor hem lag, uitgestrekt op een ste- naar hem zat te loeren aan het andere of hij vele mijlen had gehold door een nlaat ontkleed, grauw en gerim- eind van een nauwe gang, waar alleen eentonig, vlak landschap, zonder enige jUin'ric- nlaats wac unnr Hp nc/pn 7nHat V»ot allo Vvii^nnHprhpiH waaraan hii Irnr» -/inn ld met'een weerzinwekkende huids- plaats was voor de ogen, zodat het alle bijzonderheid, waaraan hij kon zien, de «/riezelige hoop huid en vlees, duivelse perversiteit van niets-zijn op hoever hij vooruit was gekomen, d èns pastoor Kirkman was geweest, die éne uitgang moest concentreren. De Terwijl de schrik hem voortzweepte, xi zich later af welke trek er ogen leken rechtstreeks op hem gericht, trok de vermoeidheid hem achteruit en nóg was overgebleven,waardoor hij met intensiteit en zinloosheid iets dezelfde wedstrijd^ van zenuw tegen ze- van nuw, van spier fegen spier, waarmee dat zijn binnengaan in de kelderruimte ge- weinig, waaraoor uie *a*"d"ie hij een negatie, een 'hiaat zag, waar paard ging, herhaalde zich nu bij zijn kon worden gebracni «e- eerst iets was geweest; en ofschoon het vlucht. Het geneurie kwam dichter bij; hij de avond tevoren na ghele- uiterlijk, de ledematen en de houding het klonk als een roffel in zijn oren. zien en vermoord, l van hpt lichaam intact waren eebleven. Maar eindelijk was hij de deur door "c". v,„irf had van het lichaam intact waren gebleven, maal met de kleur 1va wwkheid' was bc bron en het hart van het leven on toen vluchtte hij door het donker, maar een iJ t;nt- sc.heen verdwenen, de levenskracht was aan stommelend'en struikelend over de trap; utirfsv cphppn verawentn, ut, ïevciibKrdLni u»» waaronder een blauwachtige tint scne Qmhulsel onttrokken door een truc, hij kwam weer recht op en met zijn te ghjeien, maakte de indruk, aai zu ?odat het njet ln e,kaar was gezakt voeten stampend op de treden, stootte met meer paste om hetgeen z^ oEva^ Woed en de olsslag van het li- hlJ tcgen de deur boven aan de trap. een een z^k' Yaarva.? (ie chaam waren weg, maar ze hadden tal- - - ta, verschrikking^ v.n het niets co intens, «chrMUwena en snikkend ln het donker. overhelde !l hL hft ÓfÓt richt óele- omdat hij het was, die het bloed en de Om de geesten van pastoor Kirkman en gen, toen hii w het niet recht gele- wQedc had verde,gd zijn moeder, om het spook van zijn zon- hnd nop niÓt voor het eerst zag? nar", geleden toen zijn de en om zijn eigen verstoktheid en h^lilhnuwpr w* de trucjes van een Vn wink iól' rinkelen van elas en vende hand de deurknop en de aanra- beeldhouwer, het -was slap, nietszeg- .Er, k JÓrlnni »n fplfvnl hing met het metaal stelde hem won- 2ond> aen earicatuur van de wezenloos- hij hoorde een geneurie,derlijk gerust; hij werd kalm met een heid. De, vast op elkaar, daan, gedachteloos geneur e dat opge- ontzettende kilte> en scheen niets meer maar met helemaal goed, zodat de on- wekt resoneerde m dit mausoleum van te voelen Hij draaide de knop om> derlip een beetje over de bovenlip zwas herinnerde hij s^00^e het gewicht van de deur van heen stak, wat aan de gelaatstrekken zich verward, en hij was verwonderd, en keek in het kantoortje, naar iets onevenwichtigs gaf, iets waanzin- dat hij nog in staat bleek, aan iets een de zieiioze kalender aan de muur, naar nigs, dat daar, na het heengaan van de naam te geven, dat hij in de eindeloze ket. slonzige meisje aan het bureau, ziel, zijn intrek scheen te hebben ge- ruimten nog iets bepaalds wist te on- djd kem met ogen wijd van ontzetting nomen. derscheiden, dat hij nog een geluid kon aanstaarde, en naar een jonge geeste- Het leek een verwrongen, te binnen- thuisbrengen. lijke die tegenover haar zat en ook het ste-buiten gekeerde lach, die de naden „Vergeef mij", zei hij tegen de bleke gezicht naar de deur wendde, met een en rijgsteken en de lege lelijkheid van hoop niet-ziin op de steen; hij herken- uitdrukking van lichte verwondering, de voering .vertoonde: een afschuwelijk de zijn eigen stem niet en één ogenblik, met deernis gemengd, (wordt vervolgd) 1 (Van onze Utrechtse correspondent) Aan het eind van het 5e studiejaai zijn Zaterdag op kasteel Nijenrode te Breukelen de diploma's uitgereikt aan degenen, die onlangs hun studie aan het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland voltooiden. In de als aula ingerichte ridderzaal werd de sfeer van een Engels „college" nog versterkt door het geestige en toch ernstige openings woord van het Internaatshoofd, mister St. John. BI. Nixon M.A. Dr. A. Plesman sprak vervolgens als lid van het bestuur een rede uit, waaruit de wereldwijde blik van de bouwer der K.L.M. duidelijk bleek. Hij sprak over de opleiding tot man nen, die de leerlingen hier hadden ontvangen, en wees er op, hoe de op leiding in internaatsverband het le ren omgaan met anderen beoogde, een eigenschap, die vooral de Hollander met zijn zo critische geest hard nodig heeft. Het NOIB wil geen instituut voor geleerdheid zijn. De geleerden hebben hun eigen plaats en eigen op-r leiding. Hier worden wereldburgers opgeleid, aldus spr., die zonder be krompen nationalisme in de toekom stige wereldsamenleving trots kun nen zijn op hun Nederlandse stam. Dr. Plesman wees op de Nederlandse injectie, die nu reeds te bespeuren valt in het geestelijk zieke Australië, waar bijna geen kerken meer gebouwd wor den en waar werk geen genoegen meer is, maar een last. U gaat uit in een we Dinsdag 10 Juli AMSTERDAM Concertgebouw 8.15 u. Residentie-or kest o.l.v. W. v. Otterloo. Stadsschouwburg 8.30 u. Ned. Opera: Orfeo. Tuschinski: De weg der hoop. Alhambra: God heeft de mensen nodig. •s-GRAVENHAGE Metropole: Met eervol ontslag. SCHEVENINGEN Kurzaal 8.15 u. Mariemma: Spaanse dansen. reld, zo besloot spr., die o.a. door de atoomkracht sterk zal veranderen. Ook deze tijd, dat wij met een vervelende buurman zitten, zal met enige jaren voorbij zijn. Maar door die jaren heen moet gij de beschaving hoeden. Bescha ving, die spr. onlangs tegenover een Amerikaan als volgt had gedefinieerd: Civilisation is a responsible approach'to the future and a recognition to the ancestors. Responsible, zo verduidelijkte dr. Plesman, aldus: terwijl hij met de vinger eerst naar de hemel wees en toen naar de aarde. Na een luid applaus van de vele aan wezige belangstellenden sprak de rector, dr. Postma, zijn dank uit aan de vele medewerkers en enige scheidende do centen, onder wie prof. Van Dam, de nieuw-benoemde directeur van het Spaans Instituut aan de Utrechtse Uni versiteit. Vervolgens reikte hij aan de 63 geslaagden telkens met een persoon lijk woord de diploma's uit, waarvan 9 met het praedicaat „met lof". Na een receptie van het bestuur sprak tot slot de voorzitter van de Heeren Vijf (de „senaat" der NOIB-leerlingen) de afgestudeerden op het slotplein toe. sten, door hem aan den lande bewezen, niet ontbreken, ook al gaat men ac- coord met de ontheffing, hem verleend. Vele leden hebben met ergernis ken nis genomen van het bescheid der re gering aan de Alg. Rekenkamer, dat het decorum geregeld vervoer per dienst automobiel zou vorderen voor opper- officieren en leden van de Iegerraatt voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Zij wijzen er op, dat vóór 1940 van zulk een vervoer geen sprake was. Daarom achten zjj, zeker in een tijd als de huidige, waarin de uiterste zuinigheid is vereist, een dus danig gebruik van dienstauto's onver antwoord. Tenslotte spreken zeer veel leden hun waardering en bewondering uit voor de Nederlandse vrijwilligers in Korea. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is, na een ziekte van nog geen 24 uur, de bondsadviseur van de Aartsdiocesane bond der K.A.B., pastoor F. M. J. van Leeuwen van de parochie van O.L.V. van Goede Raad te Utrecht, overleden. In December j.l. nog berichtten wij over de grote luister, waarmee zijn 12%- jarig pastoraat in deze Utrechtse paro chie werd gevierd, een gelegenheid, die echter ook door de K.A.B.de Kath. Ned. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, de mannen van het Credo Pugno-werk en zovele anderen werd aangegrepen om pastoor Van Leeuwen te huldigen. Was hij reeds voor de oorlog de geestelijke motor van het in '35 gestarte Credo Pugno-werk in het Aartsbisdom, na de oorlog richtte hij bovendien zijn aan dacht op de arbeiders in de DUW-kam- pen, van wie hij later hoofdaalmoeze nier werd. Voorts was pastoor Van Leeuwen nog lid van de Godsdienstig Zedelijke Raad der K.A.B. en van de Commissie DUW-arbeiders der KAB De overledene werd in 1891 te Arnhem geboren en was achtereenvolgens kape- laan te Noordwijk, Juiphaas en Utrecht. Lijn eerste pastoraat bekleedde hij te Dnel waarna hij 17 Juni 1938 zijn ts pastoraat aanvaardde, waarin hij thans is ontslapen. sc^enke hem de rust, die hij zichzelf nooit gunde. Tengevolge van enkele kleine ont ploffingen welke gehoord werden in de buurt van de Fabrieksstraat te Ber gen op Zoom, heeft de politie ter plaat se een onderzoek ingesteld. Zij vond m een tuintje achter een der woningen een complete opslagplaats van munitie. Niet minder dan 347 drukontstekers voor mijnen, een staartstuk van een mortiergranaat en een koperen granaat huls lagen er op een hoop. Bij het ver hoor van de bewoner van het huis, M., bleek, dat hij het achtergebleven oor logstuig verzamelde om het aan de man te brengen. Dit leverde hem een aardige bijver dienste op. Bij de demontering van een ontsteking was een ontploffing ontstaan tengevolge waarvan hij adn zijn hand werd gewond. Ook zijn zoon had reeds verwondingen opgelopen. De politie heeft de gevaarlijke verzameling in be slag genomen. De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is zo als bekend met ingang van 2 Juli verhoogd van f 4725 tot f 4925 per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden be rekend. is van f 13 op f 14 gebracht. Als ziekenfondspremie moet op het loon van de werknemer 1.8 pet. tot ten hoogste 25 cent per dag, f 1.51 per week of f 6.57 per maand worden ingehouden. Ten be hoeve van de ziekengeldverzekering kan, behoudens toegestane uitzonderingen. 1 pet. van het loon tot ten hoogste 14 cerrt pér dag, 85 cent per week of f 3.65 per maand worden gekort. „Er bestaan goede vooruitzichten voor een bezoek van Amerikaanse soldaten aan Nederland", aldus heeft het hoofd van de buitenlandse dienst van de A. N. V. V.. jhr. J. W. Calkoen, medegedeeld na een oriënterende reis in West-Duits- land. Nederland staat ér bij de Amerika nen „best op". Vorig jaar kwamen on geveer negen duizend soldaten en of ficieren voor vacantie naar ons land. Zij waren zeer tevreden, omdat zij zich bij ons thuis voelden. Aantrekkelijk is ook. dat de prijzen in ons land laag zijn en de keuken goed is. Overal heeft jhr. J. W. Calkoen in West-Duitsland, dank zij prettige va- canties, die men in Nederland door bracht, grote goodwill en medewerking ondervonden. Men zal de aandacht van de vele duizenden nieuwe Amerikaan se soldaten, die men in West-Duitsland verwacht, op Nederland als verlofs- en vacantiedoel vestigen. Jhr. Calkoen heeft speciaal 'gewezen op andere Nederlandse attracties dan de bollenvelden. Men is doende water- sportcentra, de kust en ook winterge- noegens onder de aandacht te brengen. Men vestigde zijn aandacht speciaal op het werk van de „Bond ter behar tiging van de belangen van buitenland se automobilisten". De kosteloze service van de leden van deze bond heeft bij zondere waardering ontmoet. „Nergens ter ^wereld vindt je zoiets, het is gewel dig aldus een der vele waarderende Amerikaanse uitspraken over deze bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3