Onderhandelingen te Kaesong begonnen Delegatie der V.N. zich bewust van belang voor de wereld u „Wij willen het spook zien' Tussen neus en lippen VAN EST DERDE IN RENNES BEËINDIGING VAN STAAT VAN OORLOG MET DUITSLAND Tot hoofd en hart v. GAAT TRUMAN NAAR SAN FRANCISCO? .Het weer Punten van bespreking scherp omlijnd Waardering van Adenauer voor deze stap van de geallieerden Israël sluit zich niet aan 2100 Nederlanders naar Canada Mgr. Stepinac blijft in Joegoslavië Nieuw klooster voor Augustinessen Vliegtuig op raffinaderij te Abadan gevallen Enorme belangstelling in Den Haag Nu tiende in klassement J Scheepstimmerman verongelukt DUITSE KOTTER OP MIJN GELOPEN Steun aan Ned. kolonie in Brazilië detailhandel DINSDAG 10 JULI 1951 75ste JAARGANG Nó. 25119 De^eer^^ conferentie "jd <2 NCder' WSmrf Deze maand nog Handelsconferentie te Berlijn in impasse In de Warmoesstraat te Amsterdam Piloot gedood üee MORRIS (lejmyca êiujj LEDEREN DAMESJASJES Hoe groter geest en hart, hoe kleiner de wereld. k y Gehele bemanning gered Eerste Kamerleden vragen nadere inlichtingen Omzetten gedaald BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur "s avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week* f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. r. j i j -vT pn der verbondenen zijn hedenmorgen gcdu- nde 9ef minuten te Kaesong bijeen geweest voor een eerste bespreking van een »"dgealÜeerdc detegaTe werd"üitjeleide gedaan door de geallieerde opperbe velhebber generaal Kidgway, die het vertrek een historisch moment noemde. »e onderhandelaars, vergezeld van tolken, stenografen en assistenten, vertrok ken met vijf hefschroefvliegtuigen uit Moensan naar Kaesong. Voor haar vertrek stelde de delegatie aan de pers een verklaring beschikbaar, luidende: „WU, de delegatie van de commando's der V. N., vertrekken naar Kaesong in het volle bewustzijn van het belang van deze vergaderingen voor de gehele wereld. Wij vertrekken met de goede bedoeling het onze te doen bij het tot stand brer.gen van een eervolle wapenstilstand op voorwaarden, welke voor het commando der V. N. bevredigend zijn". Vice-admiraal Turner Joy, het hoofd van de geallieerde delegatie, heeft op de openingsconferentie van de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong, de vol gende verklaring afgelegd: „De delegatie van het commando der V-N"., welke hier aanwezig is, vertegen woordigt en spreekt voor de opperbeveU hebber van het commando der V.N. Zij doet dit volledig en plechtig, zich be wust van het grote belang voor de volken van de gehele wereld bij de be sprekingen, welke hier vandaag begon nen zijn. Het spreekt vanzelf, dat de vijandelijkheden in alle gebieden met uitzondering van die neutrale zones, waarover overeenstemming bereikt wordt, zal voortduren, totdat er overeen stemming bereikt is over de voorwaar den van een wapenstilstand en totdot een goedgekeurde wapenstilstandscom missie gereed is om met 't werk te begin nen. De delegatie van het commando der V.N. is bereid het hare te doen om te proberen een wapenstilstandsovereen komst uit te werken met de vertegen woordigers van de communistische troe pen op Korea voor de staking van de vijandelijkheden op Korea op voorwaar den, welke een waarborg tegen hervat ting zijn. Deze delegatie is hier uitsluitend voor dat doel. Zij zal militaire aangelegenheden op Korea bespreken, welke hiermee in ver band staan. Deze delegatie zal geen politieke of economische aangelegenheden van enige soort bespreken. Deze delegatie zal geen militaire aan gelegenheden bespreken, welke niet met Korea in verband staan. Het welslagen of het mislukken van de onderhandelingen, welke hier van daag begonnen zijn, is rechtstreeks af hankelijk van de goede trouw van de delegaties, die hier tegenwoordig zjjn. Goede trouw aan beide kanten kan een atmosfeer van wederzijds vertrou wen scheppen. In een dergelijke atmospheer is er elke reden om op succes te hopen. Een dergelijke atmospheer kan er zijn, daar waar de waarheid is. Als eerste afgevaardigde van het com mando der V.N. en als persoonlijke ver tegenwoordiger van de opperbevelheb ber van het commando der V.N., wens ik met de grootste ernst en nadruk te verklaren in een taal, die zo duidelijk is, dat deze niet verkeerd begrepen kan worden, dat de delegatie van het com mando der V.N. te goeder trouw zal handelen. Wij moeten aannemen, dat de verte genwoordigers van de communistische strijdkrachten op Korea, die hier aanwe zig zijn, hetzelfde zullen doen". Waarschijnlijk zullen de V.N. er op aan, dat de volgende twee punten in ®en eventuele overeenkomst worden op- «®nomen: 1. De vestiging van een bufferzone, welke zich in Noord-Korea uitstrekt. 2. Toezicht door neutrale waarnemers in Noord-Korea om te waken, dat de communisten geen offensief voorberei den. Naar vandaag bekend werd hebben de communisten op de voorlopige bespre king van Zondag een geallieerd aanbod voor een 16 km. brede corridor van Kaesong, 20 km. naar het Noordwesten en 20 km. naar het Zuidoosten afgesla gen. Deze corridor zou dan gelopen heb ben van Koemtsjon ten Noorden van de 38ste breedtegraad tot Moensan ten Zuiden van de scheidingslijn. De communisten hadden, volgens ge allieerde zegslieden, geantwoord, dat zij overtuigd waren, dat zij erop konden rekenen, dat de geallieerde comman dant in dit gebied geen aanval zou ont ketenen, zodat een neutrale corridor niet nodig was. De rode verbindingsofficieren ver klaarden, dat hun troepen in het gebied van Kaesong bevel hadden zich van alle militaire acties te onthouden. Tegen zonsopgang is een convooi van zeven vrachtauto's en drie jeeps met voedsel en andere zaken voor de tocht van 18 km. naar Kaesong vertrokken. Met het convooi vertrokken twee came ramannen van het leger met filmuitrus ting onder meer voor het maken van een filmreportage. Journalisten moch ten niet meekomen, doch een groep van zestien correspondenten werd toegezegd, dat zij morgen, Woensdag, zouden mo gen vertrekken. Japanse journalisten zullen hun kran ten bij de onderhandelingen in Korea mogen vertegenwoordigen, zo heeft het voorlichtingsbureau van het Algemeen Hoofdkwartier te Tokio gisteren bekend gemaakt. Dit zal de eerste maal zijn dat de Japanse journalisten verslag mo gen maken van de Koreaanse oorlog. Het zal ook de eerste maal sedert de Tweede Wereldoorlog zijn dat Japanse journalisten een land betreden dat door Japan bezet is geweest. De ontmoeting der delegaties had plaats in een ouderwets, eens luxueus, huis te Kwangmoendong, een buiten plaatsje, dat drie kilometer ten noorden van Kaesong bijna precies op de breed tegraad ligt en minder gehavend is dan Kaesong zelf. Men neemt als bijna ze ker aan dat de delegatie der Verenigde Naties iedere avond terug zal keren om verslag aan generaal Ridgway uit te brengen. Admiraal Joy, die er gespannen en ernstig uitzag, scheen zich bij het ver trek enigszins te ontspannen. Hij wuif de naar de correspondenten, die: „Veel geluk admiraal, veel geluk" riepen. Generaal Matthew Ridgway, de op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Korea, heeft Dinsdag onverwachts een bezoek aan het front gebracht na eerst te hebben gesproken met de leden van de TJNO-delegatie die in Kaesong besprekingen voert. In weerwil van slecht vliegweer de hemel was zwaar bewolkt was Ridgway per vliegtuig vanuit Japan naar Korea gegaan. Ridgway weigerde zich uit te laten over het eventuele resultaat van de be sprekingen te Kaesong. Hij zei: „Als ge woonlijk is er overal elders meer span ning dan aan het front. Heel veel hangt van deze conferentie af, maar het heeft geen zin voorspellingen te doen zolang wij geen feitelijke gegevens hebben over hetgeen is geschied". „Ik kan niet zeggen of ik in Korea zal blijven tot het einde van de onderhan delingen. Ik zal mij ophouden waar ik het meest nodig ben", zei Ridgway. De activiteit aan het front is iets toe genomen. Het felst werd aan het Ooste lijke front gevochten. De geallieerden moesten zich tengevolge van heftige com munistische tegenaanvallen terugtreK- ken van heuvels ten Noordoosten van Janggoe. Gisteravond heeft Radio-reking voor Dit zijn de puinhopen van Seoel. Een stad, eens vol leven en bedrij vigheid, thans een woestijn van verlaten ruïnen. De foto geeft een schrijnend beeld van de vernieti gende kracht van de moderne oor logvoering. Vier maal in een jaar tijds ging de stad in andere han den over. Thans komen de burgers geleidelijk weer terug en hopen, dat nu de tijd gekomen is om aan de herbouw van hun stad te begin nen: een nieuwe stad, herrezen uit as en puin; symbool van het geteisterde schiereiland Korea, doch ook..., symbool van de strijd voor vrijheid en vrede. Engeland is niet langer meer in staat van oorlog met Duitsland, aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, gisteren aan het Lagerhuis meegedeeld. Morrison zei, dat eer. aantal landen van het Gemenebest en andere geallieerde landen uit de Tweede Wereldoorlog hetzelfde zullen doen. Morrison zei in het Huis: „De regering van Zijne Majesteit heeft reeds enige tijd gevoeld, dat het voortbestaan van de staat van oorlog met Duitsland niet in overeenstemming was met de huidige staat van betrekkingen met Duitsland Winston Churchill deelde mee, dat zijn partij „volledig accoord gaat met de stap die door de regering genomer. was. De Franse regering heeft gisteren de tekst van een decreet goedgekeurd^waar- bij de staat van oorlog met Duitsland eveneens wordt beëindigd, aldus maakte het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend. President Truman heeft het Ameri kaanse Congress verzocht een resolutie te aanvaarden, waardoor de staat van oorlog met Duitsland beëindigd wordt. De resolutie zal van kracht worden door uitvaardiging van een presidentiële pro- elamatie. De Australische regering heeft „i„tP ren officieel de „staat van oorlog" Duitsland beëindigd. Met ingang middernacht is gisteren ook de staat van oorlog met Duitsland en Oostenrijk door Nieuw-Zeeland beëindigd. Het Israëlische ministerie van Buiten- Volgens een bekendmaking van het jVnte Huis is het mogelijk, dat president Fri?ïra-n hegin September naar San dertek saa' 'n verband met de on- I-nan en,ng van het vredesverdrag met 8 naar verwachting tussen 4 en Septen»ber zal geschieden. *11° WAn-»!?? ,Van Nieuw-Zeeland, Sid- Ha't in rie !?eeft gisteren verklaard. e' te verre toekomst" een 7„ai=„^etierzijdse bijstand tussen di Staten h„k' Austra'ië en de Verenig- d_ Staten bekend zal worden gemaakt. landse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat „de oorlog van Duitsland tegen net Joodse volk nog niet als geëindigd kan worden beschouwd." De West-Duitse kanselier dr. Kon rad Adenauer heeft gisteravond de beëindi ging van de staat van oorlog met Duits land door de geallieerden een grote stap in de goede richting genoemd. Ade nauer sprak te Essen voor 3000 mensen, die een vergadering van de christelqke- democratische partij bijwoonden. Adenauer gaf zijdelings te kennen dat hij voorstander was van een West-Duns leger ter sterkte van 12 divisies. Tot dus- ver had hij zich over deze kwestie nog niet in het openbaar uitgelaten. Deze maand zullen ongeveer 2100 Ne derlanders zich per boot naar Canada begeven om zich daar te vestigen. Woensdag vertrekt het s.s. Volendam Vaninnn^L°"and Amerika Lijn en behal ve 1500 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen vertrekken met deze boot een vijftigtal Noren, Denen, Zweden en Finnen, alsmede enige Belgen, afkom stig uit het Belgische mijndistrict. De „Volendam" wordt 21 Juli in Quebec verwacht. 25 Juli vertrekt uit Rotterdam het tot emigrantenschip omgebouwde troepen transportschip „Zuiderkruis" geheel vol geboekt naar Halifax. Het schip zal circa 810 personen naar Canada brengen, inbegrepen 200 buitenlanders. Een viermogendhedenconferentie over de Berljjnse handelsproblemen is giste ren uiteengegaan zonder tot een besluit te zijn gekomen. Geallieerde woordvoer ders zeiden, dat op een nader vast te stellen datum vermoedelijk een derde vergadering gehouden zal worden in het Russische hoofdkwartier te Karishorst. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.32—20.58 Maan: 12.29—23.30 de eerste maal gewag gemaakt van de inleidende besprekingen die Zondag te Kaesong zijn gehouden. Ook werd bij deze gelegenheid verteld dat vandaag de eigenlijke wapenstilstandsonderhan delingen daar zouden beginnen. Het nieuws was ruim 12 uur eerder door het Noordkoreaanse radio-station Pyongyang uitgezonden, en in de Chine- sche uitzending werd er zorg voor ge dragen dat het nieuws werd toegeschre ven aan Noordkoreaanse bronnen. Dit wijst er andermaal op dat de Chinezen zich formeel op de achtergrond willen houden. Trygve Lie, die gisteravond per vliegtuig naar Noorwegen is terugge keerd om zijn vacantie te hervatten, die 26 Juni werd onderbroken door de ontwikkelingen in Korea, heeft bij het vertrek verklaard, goede hoop te heb ben op het resultaat van de bespre kingen over een staking van het vu ren. Intussen heeft Nasrollah Entezam, Perzisch ambassadeur in de Verenigde Staten en tevens voorzitter van de Al gemene Vergadering der V. N., gisteren een bezoek gebracht aan de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Za ken John Hickerson. Een Perzische functionaris zei dat Entezam dit gedaan heeft in de kwaliteit van voorzitter der Algemene Vergadering. Naar verluidt werd de ontwikkeling in Korea bespro ken. De Heilige Stoel heeft Joegoslavië officieel meegedeeld, dat Mgr. Aloysius Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, niet uit Joegoslavië zal vertrekken. Dit werd gisteren bekend toen de Osservatore Romano de tekst afdrukte van het antwoord van het Vaticaan aan de Joegoslavische regering, die aangebo den heeft de aartsbisschop in vrijheid te stellen op voorwaarde, dat hu onmid dellijk het land verlaat. Het antwoord is door de apostolische nuntius ad inte rim te Belgrado aan de Joegoslavische autoriteiten overhandigd. De Osservatore schrijft, dat het de Heilige Stoel zou verheugen als de prelaat in vrijheid werd gesteld maar het blad voegt er aan toe, ie weten dat Mgr. Stepinac, overtuigd van zijn onschuld, bij zijn gelovigen wenst te blijven. In een commentaar schrijft de Osser- va'ore dat de toestand van de Rooms Katholieke kerk in Joegoslavië niet verbetert. Het geval van Mgr. Stepinac is niet het enige. Ook de aartsbisschop van Mosfar, Mgr. Peter Cule en andere priesters en gelovigen bevinden zich in de gevangenis. Iedereen weet, dat de rooms katholie ken in Joegoslavië van vele rechten zijn beroofd, dat hun scholen zijn gesloten en dat de katholieke instellingen in Fcle gevallen niet in staat zyn te func- tionneren door de belemmeringen, die hun in de weg gelegd worden, aldus de Osservatore. (Eigen bericht) Naar we vernemen, zijn de zusters Augustinessen van St. Monica, die, naar men weet, reeds geruime tyd geleden werden uitgenodigd, haar apostolisch sociaal werk in Amsterdam binnenstad te komen verrichten, er thans in ge slaagd, een geschikt pand aan te kopen. Het is perceel 161 in de Warmoesstraat, dat tevens een ingang heeft in de Sint Jansstraat. Voor de zusters het kunnen betrekken zullen er overigens nog de nodige verbouwingen moeten plaats vinden. Zo zal uiteraard in het pand een kapel moeten worden ingericht. Reeds heeft de Utrechtse architect N. de Jong de tekeningen hiervoor ge maakt. De zusters, die mogen rekenen ip een grote sympathie voor haar mo dern apostolaat, hopen nog dit jaar in haar nieuwe klooster haar intrek te kunnen nemen. Een gezelschap burgemeesters, directeuren van gemeentewerken en waterschopsautoriteiten uit Zeeland. Brabant en Limburg, heeft een excursie gemaakt naar de Rheinische Kalksteinwerke te Wülfrath bij Düsseldorf. Dit bedrijf is met zijn lengte van 14 km. het grootste in zijn soort in Europa. Naast verschillende andere producten wordt er ook het bij de moderne wegenbouw op het ogenblik toegepaste speciaal kond-asfaltbeton vervaardigd, dat in de volksmond „wit-asfalt" heet om zijn frisse kleur in het landschap. Het is in vele plaatsen in ons land reeds in gebruik. Een gedeelte van het gezelschap bezichtigt de groeve, waar het rotssteen met springstof ladingen wordt losgeslagen. Een toestel van de Anglo-Iraanse olie maatschappij is vandaag neergestort op de olieraffinaderij te Abadan. De piloot werd gedood en in het gebouwencom plex van de raffinaderij ontstond een grote brand. De vlammen schotten 30 meter hoog de lucht in. Het vliegtuig, een twee-motorige Ra- pide, was juist van het vliegveld Aba dan opgestegen en was nog aan het cirkelen om hoogte te winnen, toen het met de punt van de vleugel tegen de radiotoren van de raffinaderij vloog. Na een half uur was de brandweer de brand meester. De 5.770 ton metende Britse kruiser „Euryalus" is vandaag uit de haven van Malta vertrokken naar Abadan om de 8.000 ton metende kruiser „Mauritius" af te lossen. De admiraliteit zei dat deze aflossing een zuivere routine was en niets te ma ken had met enige wijziging in Enge- lands houding. De militaire gouverneur Kamal heeft vandaag voor geheel Abadan een uit gaansverbod afgekondigd, dat van mid dernacht tot vier uur 's morgens geldt. Het verbod wordt -norgen van kracht, Tegelijkertijd werd bepaald, dat het ge heel verkeer op de rivier de Shatl-el Arab in het, gebied van Abadan moet worden stopgezet. Er werd geen reden opgegeven voor de nieuwe maatregelen Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze Haagse redactie) Nog steeds heeft men geen verklaring voor de klopgeiuiden die reeds zeveft avonden achtereen de familie L. uit de Paets van Troostwykstraat in Den Haag en haar bovenburen uit de slaap houden. Honderden Hagenaars stonden gister avond voor het .spookhuis", maar nie mand heeft het „spook" gezien of ge hoord. Zelfs op de spreekkoren die er aangeheven werden: „Wij willen het spook zien", gebeurde er niets abnor maals. De politie heeft tot een uur vannacht de wacht gehouden van acht uur gister avond af, maar, zo deelde men ons van morgen mede, zo er al iets spookt of wat daarvoor moet doorgaan, had het onmo gelijk waargenomen kunnen worden, vanwege het lawaai op straat en in het huis zelf. Het toeval wilde, dat juist gisteravond de intocht plaats vond van de nieuwe burgemeester van Rijswijk, voor welk evenement vele nieuwsgieri gen naar de grens van deze gemeente, in de nabijheid waarvan de Troostwijk straat ligt, waren gekomen. Het „spook huis" scheen men interessanter te vin den dan een nieuwe burgemeester en zodoende werd het gisteravond een vol ledige kermis.' Men zong, hief spreekkoren aan, sloeg op bardklinkende voorwerpen en daar bij liep iedereen het spookhuis in en uit, zodat o.i. de veronderstelling wel ge wettigd is, dat de bewoners van het spookhuis spijt zullen hebben als haren op hun hoofd, dat ze ooit het woord spook in de straat gebruikt hebben. Reeds na schooltijd begint het feest. giniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifuuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiuin Dat was verheugend nieuws van de Nederlandse Tour-kolonie in Rennes. De derde plaats van Wim van Est is dan nog wel geen eerste, maar er blijkt uit dat het nu steeds beter gaat met de Ne derlanders. Trouwens, zoals onze Sport redacteur ons gisteravond telefoneerde, dit succes is niet alleen een triomf voor van Est, maar voor de gehele Neder landse ploeg, die haar taak in en tegen het peleton goed heeft verstaan en de hele rennersfamilie zo afremde, dat de voorsprong van van Est en zijn vier mede-vluchtelingen op de eindstreep meer dan dertien minuten bedroeg, waardoor onze landgenoot nu tiende is in het algemeen klassement. In het ploe- genklassement gingen onze landgenoten daardoor eveneens twee plaatsen om hoog, terwijl de wedstrijd-commissaris sen hun ook nog een presentje gaven in de vorm van een zevende, achtste en ne gende plaats voor Faanhof (maar dat moet Peters zijn), Voorting en van Est in het herziene klassement van eergiste ren. Muller won de etappe en Leveque be roofde de Italiaan Biagioni van de gele trui. Verder had de heer Jacques Godet hoogst dezelve een complimentje voor Voorting en de stemming in het Neder landse kamp is nu uiteraard beter dan ooit. „Wij zullen nog wel meer laten zien", verklaarde Peters aan onze Sport redacteur, „want wij komen hoe langer hoe meer op dreef". Voor het overige zie pagina 4. mm De auto van Eva Braun De zwarte acht-cylin- der Horch-cabriolet, die Eva Braun indertijd op een verjaardag van Hit- Ier cadeau heeft gekre gen. werd na de ineen storting van het Derde Rijk door de Amerikaan se autoriteiten geconfis- keerd en ter beschikking gesteld van de Britse ge neraal Robertson, die hem meenam naar Sofia, toen hij benoemd werd tot Brits vertegenwoordiger bij de Geallieerde Con trole-Commissie in Bul garije. Nadat de commis sie ontbonden was, ging de wagen over in han den van een buitenlands diplomaat in Sofia, waar na hij overgebracht werd naar Israël. Toen de diplomaat voor een nieuwe benoeming Is raël verliet, heeft hij de auto verkocht aan een inwoner van Tel Aviv. Van Hitler's verjaardags cadeautje aan Eva Braun profiteert thans een zoon van het oude volk in het beloofde en ook verkre gen land, terwijl het door de Jodenvervolger beloof de duizendjarige rijk te gronde ging met zijn pseudo-Messias. De ironie der historie kan soms hartverkwikkend zijn. WIM VAN EST Verstoorde idylle Aan de grens van de Brits-Russische zone in Oostenrijk vermaakte zich een groepje Oostenrijkse vacantif-gangers. Toen de Russische grenswachten bemerkten, dat een van het groepje een harmoni ca bezat, gaven ze te kennen, dat ze graag een stukje muziek wilden ho ren. De Oostenrijker liet zich niet bidden. De Rus sen applaudisseerden en de Oostenrijkers dansten, maar plotseling werd de verbroederingsidylle ver stoord, toen de Russen een der Oostenrijkers ar resteerden, omdat de ar geloze man het vrolijk tonelije met zijn camera had vereeuwigd. Stel je voor, dat die foto in de Westerse pers was geko men. De Russische grens wachten zouden als spion nen en saboteurs in dienst van het kapitalis tische Amerika zeker naar Siberië zijn verban- I nen en de wereld zou 1 mtsschiei lijn gaan gelo- iiiNB is De kinderen stormen dan naar het be wuste huis, drukken Jhun neuzen tegen de ramen, en leggen hun oren tegen de muren, om het mysterieus geklop te ho ren. Tegen acht uur komen dan de „gro. te mensen" en wel in dergelijke aantal len, dat het verkeer moet worden omge legd en het publiek door de politie moet worden uiteengedreven. Bij dit alles is het gevaar niet denkbeeldig, dat de on gelukkige bewoners zenuwziek zullen worden. Onder de vele nieuwsgierigen zijn na tuurlijk mensen, die inderdaad menen hier met een spook te doen te hebben en allerlei dwaze verhalen vertellen over zwarte op- en neergaande voorwerpen, ter grootte van de kap van een naaima chine, enz. Intussen schijnt de oorzaak van technische aard te zijn. Bouw- en Woningtoezicht stelt een onderzoek in De Haagse poitie heeft geen aanleiding gevonden om een spokenploeg in tc stellen. Maandagmiddag omstreeks drie uur is een 31-jarige scheepstimmerman, aan boord van het s.s. ..Kefalona", dat bij de Amsterdamse Droogdokmij. aan de Meeuwenlaan gemeerd lag. in cen 3 meter diep ruim gevallen. De man kreeg dusdanige verwondingen, dat hij kort na de val overleed. De Duitse motorkotter „Heinz Otto". die op weg was naar Oslo, is Maandag avond op de Westergronden by Storte- melk op een mijn gelopen. De beman ning begaf zich aanstonds in een sloep, daar het schip spoedig begon te zinken. Binnen één uur waren allen door de „Brandaris" aan boord genomen, die reeds zeven minuten na de eerste mel ding de haven van Terschelling was uitgevaren. De namen van de geredden, die geen van allen gewond zijn, luiden: Kapitein J. van Hoorn, stuurman H. Sibaum, ma troos B. Menke, lichtmatroos P. Bleiken en een zoon van de eigenaar H. Schö- ning, die voor een pleizierreisje aan boord was Behalve de vijf schipbreukelingen be vond zich in de sloep tevens de scheeps hond van de kustvaarder. Ook deze hond werd aan boord van de „Brandaris" genomen. Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot het brengen van verlichting in de geldelijke moeilijkheden van een in Brazilië geves tigde kolonie van Nederlandse "land bouwers is het volgende ontleend: Sommige leden wezen er op. dat hier sprake is van een in haar consequenties belangrijke regeling. Zij vroegen of het in het voornemen van de minister ligt, in andere gevallen op gelijke wijze tot hulpverlening te komen. Zij achtten het antwoord op deze vraag van te meer belang, omdat zij de indruk hadden dat de kolonisatie, in het ontwerp be doeld, met voldoende was voorbereid o.a. in deze zin, dat men bij de opzet er van zich niet heeft gerealiseerd, dat landbouwkolonies, als waar het hier om gaat, m verband met de sterke schom- ™;wgen en .risico's betreffende oogst, markt, monetaire voorzieningen, enz. k-nWictVeran d 7i->n' wanneer de kolonisten over stevige schikken. reserves be- Het gouden bruidspaar mr. en mrs. Warren 'Austin bij de bruidstaart op hun 50-jarig huwelijksfeest. Warren Austin is het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde NatiesEen goed voor beeld voor de naar duurzame vrede en samenwerking strevende wereld. ven, dat het de Russen met hun luidruchtige vre- desacties werkelijtc ernst was. Liefde overwint alles In 1943 werd Diana Dear bij een bomaanval in Engeland zwaar ge wond. Toen zij begon te herstellen, kreeg zij been- dertuberculose. Een dok ter zei, dat zij nooit meer zou kunnen lopen. Maar Diana hervatte na enige tijd de balletlessen, die zij sinds haar vijfde jaar had genomen en weldra begon nen de spieren weer te functionneren. Kort ge leden heeft zij te Wil- liamsburgh, in Virginia vopr een geestdriftig pu bliek de hoofdrol gedanst in een symphonisch dra ma over de geboorte van Amerika „The common Glory". Na de voorstel ling zei ze: ,J{et ballet zal altijd mijn grootste liefde zijn en ik zou die dokter nog wel eens wil len spreken, die beweer de, dat ik nooit meer zou kunnen lopen." is 124 waren ten 1!nadiX0.ïfers van de freldëmzet- «en in de detailhandel in Mei 1951 verstrekt door het C.B.S., blijkt dat Ar totale geldomzet in de kleinhandel teruggelopen van 128 in April tni de Mel:-f(ïn ApriI rcsp Mei 1950 deze cijfers 106 en 114). De scherpste daling viel niet rnaT* men zou verwachten in de textielaf? r£htg' ?Ch in de rubriek woningin richting te constateren, n.l. van 157 in April tot 123 in Mei (Mei '50 183) Tex tiel daalde weliswaar eveneens doeh vee minder, ml. van 128 op 123 (Me1^ v, a ln geidomzetten in huis houdelijke artikelen trad een scherno daling m: van 155 op 141 (Mei '50: 103) Daar in Jum 1950 het totale indexeiifor 96 was, valt voor de lopende maand een verdere daling wel te verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1