Roden eisen te Kaesong terugtrekking van buitenlandse troepen VERPLICHTE DIENST VOOR BURGERLIJKE VERDEDIGING NIEUWE KEUKEN VAN DE K.L.M. GEREED Raadsel van het Haagse spook nog niet opgelost Tussen neus en lippen De Tweede Internationale Delegatie der V. N.tegen bespreking van deze politieke kwestie 200.000, personen vereist Wij komen weer achteraan KOBLET WINT TIJDRIT NA VEEL TUMULT J Grote menigte wachtte gisteravond op een ontknoping Tot hoofd en hart KOSTEN 80 MILLI0EN Prachtige prestatie van Wagtmans (Jee MORRIS iejmycu iiujf Technische dienst kost een zesde deel van de totale bruto-inkomsten Staking bij K.L.M. te Karatchi .Het weer Firefly in zee gestort WOENSDAG 11 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25120 „Voortgang zeer bevredigend" Geen journalisten NEDERLANDSE REGERING OVERWEEGT: DAMESPANTALONS Wederom zwakke geluiden StniitiiiiinuiiiiiiiiiiniiiniiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiniiiitininiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiininiiiniiiiiiiiiiii1 Diensten gaan normaal door Eén dode BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. De veranderde frontpositie, die dui delijk tot uitdrukking kwam op de begin dezer maand gehouden con ferentie te Frankfort, tijdens welke de in de jongste wereldoorlog ter ziele gegane Tweede Internationale na zes jaar weer Werd opgericht, zal niemand verwonde ren. De vooroorlogse half-zachte socialis tische idealisten met hun gebroken ge- Weertjes en onwezenlijk pacifisme hebben de laatste decennia een les gehaa van de nazi's en fascisten, welke zy niet licht zullen vergeten. Voeg daarbij .hans het imperialisme van het Russische com munisme, dat met al zijn terreur met minder wortelt in het Marxisme, en men begrijpt de koerswijziging, waartoe de gedelegeerden der socislistische psrtijen uit 34 landen in een beginselverklaring wel moesten besluiten. Heel gemakkelijk kwam men hiertoe niet, want het socia lisme van Labour in Engeland, van de S.P.D. onder leiding van Schumacher in West-Duitsland en dat van tal van ande re landen vertoont felle schakeringen, vooral met het oog op de binnenlandse politieke aspecten. Toch is het gelukt alle socialistische partijen onder één ge zamenlijke noemer te brengen en wel in hun strijd tegen het Russische commu nisme. Onvoorwaardelijk werd erkend, dat een gemeenschappelijke militaire verdediging tegen het communistische gevaar moest worden opgebouwd. Vrede, aldus heette het in de beginselverkla- n a^een door een systeem van collectieve veiligheid verzekerd worden, liitwjjbedreiging van de onafhanke- ,l f r vrÜe volkeren, die recht- ieeks aansprakelijk is voor het oorlogs gevaar in onze tijd. Het was vooral de secretaris-gene raal der Labour-partij, Morgan Philips, die de vertegenwoordigers der landen bezwoer toch geen ogenblik het commu nistisch gevaar te onderschatten en be toogde. dat alleen bewapening tot het Uiterste het Kremlin misschien zou kun nen afschrikken. Er is dus wel heel wat m de Labour-mentaliteit veranderd sinds een MacDonald in de dertiger jaren de scepter zwaaide. Van grote betekenis voor heel West- Europa is ook de langzaam aan veranderende houding van de Duitse socialisten, die zolang de „ohne mich'-houding van Kurt Schumacher volgden. Na hun aanvankelijk volstrekt afwijzende houding konden de Duitse socialisten natuurlijk moeilijk in één keer hun zwenking maken, maar uit de jongste politieke gebeurtenissen blijkt wel. dat hun tegenstand grotendeels ge broken is. Weliswaar werd op de confe rentie te Frankfort nog verklaard, dat „van landen, die geen gelijkgerechtigd heid genieten, niet verwacht mag wor den, dat zij in volle omvang tot de gemeenschappelijke defensie zullen bijdragen", doch algemeen beschouwde men op de conferentie deze passus als eeij voor de Duitse socialisten elegant geformuleerde modus om het gezicht te redden. West-Europa kan deze gang van zaken Piet anders dan met vreugde begroeten. De zwakte echter van al deze socialistische partijen, en ook dit bleek k weer overduidelijk in Frankfort, ligt in de vaagheid der principes, waar- Op al deze partijen rusten. En juist deze vaagheid maakt velen terecht bevreesd dat, als het communis tisch gevaar in al zijn verschrikkingen nabij komt, de socialistische partijen deze stoot niet kunnen verdragen. He laas is deze vrees reeds herhaaldelijk bewaarheid in de Janden, waarop het communisme zijn imperialistische greep richtte. Ook de omschrijving van het so cialisme op deze conferentie kan, wat deze principes betreft, niet veel ver trouwen geven. ,.Het socialisme is een internationale beweging die geen starre eenvormig heid eist bij het aanvatten der pro blemen. Of socialisten hun vertrou wen baseren op marxistische of op an dere methoden bij het analyseren van de maatschappij, of dat zij door reli gieuze of humanistische principes ge leid worden, zij streven allen naar het- z°lfdc doel: een systeem van sociale rechtvaardigheid, betere levensomstan- ö|gheden, vrijheid en wereldvrede". Er is nog een eigenaardige ontwikke ling in het socialisme, waarop wij menen te moeten wijzen. Dat is de ontwikkeling van het internationale naar het nationale. Zelf zegt het. dat het Uit de phase van het werven voor een idee in de phase der verwerkelijking Van deze idee is getreden. Waren zij Vroeger de felle klassenstrijders, thans zijn zij vaak de bezadigde deelgenoten in regeringscoalities. Het eigen vader land is voor hen weer gaan leven, nu zij zelf in de regeringen hun vertegen woordigers op belangrijke posten heb ben zitten. En zo zien wij tegenwoordig vaak de paradox, dat het internationale socialisme, in een periode, waarin heel het politieke en economische leven zich gehel op het internationale concentreert, zich terugtrekt op het nationale. Dat zien wij in Engeland, waar Labour de eenheid van West-Europa in Straats burg tegenwerkt, dat zien wij in Duits land, waar de socialisten, zich nog steeds atkerig tonen van het Schumanplan. Zo bracht de heroprichting van de Tweede Internationale enerzijds veel bemoedi gends fen bewijzen van goede wil, an derzijds liet zij door de vaagheid van pi"incipes bij de niet-socialistische P tijen, in het bijzonder bij die par- jen, die haar basis zoeken in de begin selen van de godsdienst, een moeilijk fe onderdrukken gevoel van onzeker heid en ongerustheid achter. Vandaag hebben de afgevaardigden van de Verenigde Naties en die van de Chi nese en Noord-Koreaanse communisten opnieuw te Kaesong besprekingen ge voerd over een wapenstilstand op Korea, en het heeft er alle schijn van, dat men daarbij op de eerste moeilijkheden gestuit is. Schout bij Nacht Arleigh Bur ke, een der leder, van de V. N.-delegatie, heeft vanmiddag bij zijn terugkeer uit Kaesong meegedeeld, dat de geallieerde delegatie in het huidige stadium van de onderhandelingen niet bereid is een communistische eis te bespreken, om de buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken. Radio-Peking had reeds eerder bekend gemaakt, dat de Noord-Koreaanse generaal Nam II deze voorwaarde tijdens de besprekingen van gisteren ter tafel heeft gebracht. In de uitzending van Radio Peking, die in Tokio werd opgevangen, werd aan de verklaring van generaal Nam II verder ontleend, dat de communisten boven dien de volgende eisen hadden gesteld: 1. Instelling van een gedemilitairiseerde zone, tien kilometer ter weerszijden van de 38ste breedtegraad. 2. Handhaving van de 38ste breedtegraad. 3. Handhaving van de status quo gelijk deze bestond op 25 Juni 1950. 4. Uitwisseling van gevangenen. Radio Pyongyang meldde tezelfdertijd, dat generaal Nam II als busts voor on derhandelingen een bevel tot staking van alle vijandelijke militaire handelingen had voorgesteld. In een uitzending van radio-Peking werd de volgende uitlating aan gene raal Toeng Hoea, het hoofd van de Chi nese delegatie, toegeschreven: „Wij zjjn van mening, dat de voorstellen, welke gedaan zijn door de vertegenwoordiger van het Koreaanse volksleger, het no dige houvast en de basis voor de be ëindiging van de Koreaanse oorlog en een vredelievende regeling van de Ko reaanse kwestie bieden. De Chinese volksvrijwilligers steunen deze voor stellen van harte en zijn van mening, dat deze het uitgangspunt voor de on derhandelingen moeten zijn." Het hoofd van de geallieerde dele gatie, Vice-admiraal C. Turner Joy, heeft van zijn kant op de conferentie ver klaard, dat de vijandelijkheden eerst gestaakt kunnen worden, zodra een wa penstilstandscommissie haar werk is begonnen met voldoende waarborgen, dat de strijd niet hervat zal worden, al dus meldt A, P. uit Tokio. De vijf geallieerde opperofficieren meldden gisteravond, na vier uur con fereren met de communistische com mandanten pver een staken van het vuren in Korea, „zeer bevredigende voortgang" aan generaal Ridgway. Over deze eerste officiële bestandsconferentie is van UNO-zyde zeer weinig mede gedeeld. De Amerikaanse vice-admiraal Ckarles Turner Joy, de leider van de onderhandelaars der V.N., noemde de conferentie „openhartig maar vorme lijk." Admiraal Joy heeft aan verslaggevers een met potlood geschreven verklaring overhandigd, waarin wordt gezegd, dat zjjii delegatie „vol vertrouwen het hare zal doen om een eervol bestand tot stand te brengen op voorwaarden, die bevredigend door de Verenigde Naties zijn.'" Het woord „eervol"' was dik on derstreept. Admiraal Joy heeft aan het begin ^an de bijeenkomst van Dinsdag medege deeld, dat zijn delegatie geen politieke of economische kwesties wil bespreken, evenmin als militaire aangelegenheden die geen verband met Korea houden. Het hoofdkwartier van het achtste le ger te Seoul heeft bekend gemaakt, dat de Noordelijken een geallieerd voor stel tot vorming van een tien mijl brede „neutrale corridor" door Kumtsjon, Kaesong en Moensan, van de hand heb ben gewezen Een communistische fotograaf en een fotograaf van het Amerikaanse leger hebben gedurende de besprekin gen foto's genomen. Toen de delegatie van de V. N., onder leiding van vice- admiraal Joy, op de plaats van de be sprekingen arriveerde, werd zij be groet door de Noord-Koreaanse gene raal Nam II, majoor Lie Song Tsjo en generaal-majoor Tsjong Pjoeng San van het Noord-Koreaanse leger, als mede door de Chinese generaals Toeng Hoea en Hsieh Feng. Vice-admiraal Joy en generaal Nam II onderzochten eikaars papieren en de papieren van de leden der delega ties vóór de besprekingen begonnen. De Chinese generaals droegen geen distinctieven, doch werden door de andere communisten met „generaal" aangesproken. Alle communisten droegen een uniform met rode bies op de broek. Generaal Ridgway is intussen terug gekomen op zijn belofte om zestien journalisten naar Kaesong te laten mee gaan. Brigade-generaal Frank Allen, chef van de voorlichtingsdienst. ver telde, dat generaal Ridgway „niets zal doen wat het succes van de conferentie in gevaar kan brengen" en daarom was hij op dit besluit teruggekomen. Het hoofdkwartier van het achtste leger maakte Dinsdagavond bekend, dat er versterking van communistisch ar tillerie- en mortiervuur in het gebied ten Noord-Oosten van Kaesong was waargenomen. Doch van het grootste deel van het Koreaanse front wordt slechts licht contact gemeld. Regen en slecht zicht boven geheel Korea hebben de luchtactiviteit van de geallieerden tot het uiterste gereduceerd. In vijf helicopters is tie UI\lO-delegalie voor de wapenstilstandsbesprekingen gisteren naar Kaesong vertrokken, waar de roden hun eisen hebben' overhandigd. Naar A JP. van gezaghebbende zijde verneemt, over weegt de Nederlandse regering de invoering van een verplichte dienst voor de burgerlijke verdediging. De definitieve beslissing hangt zowel van financiële als politieke factoren af, maar verwacht wordt, dal hef resultaat officieel bekend zal worden gemaakt in September bij de opening van het parlement. De ver plichte dienst zou mannen en vrouwen tussen de twintig en zestig jaar omvatten. Gedacht wwdt aan de vorming van een vaste kern voor de civiele defensie, terwijl daarnaast op een groot deel van de bevolking een beroep zal worden ge daan voor de vervulling van plichten als bijvoorbeeld de bescherming van fabrieken, die van militair belang zyn. Het plan zou gelden voor de periode van 1951 tot 1954, uitgaven tot een be drag van 80 millioen gulden en de diensten van ongeveer 200.000. personen vereisen. Hiervan zouden 40.000 een vol ledige dagtaak krijgen. Er wordt naar gestreefd, dat, indien noodzakelijk, het gehele corps binnen drie dagen gemobi liseerd kan worden. Verwacht wordt, dat de recrutering in October zal kunnen beginnen, wan neer ook het benodigde materiaal aan wezig is. Intussen wordt doorgewerkt aan de coördinatie van de burgerlijke verde diging met die van andere landen van de Westelijke Unie. Daartoe zijn dit jaar vier conferenties op hoog niveau gehouden. Een vijfde vindt de volgende week te Londen plaats. In dit verband wist de heer F. Mijn- lieff, het hoofd van de civiele defensie, mede te delen, dat de leiders van dè diverse nationale diensten hun kennis en ervaring uitwisselen en gemeen schappelijke vraagstukken trachten op te lossen. Zo is in principe een accoord gesloten over samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische civiele ver dedigingsdiensten. Dit accoord houdt in, dat in noodgevallen Nederlandse een heden naar Antwerpen gestuurd kun nen worden en Belgische naar het Zui den van Nederland. Over de omvang van de daartoe in te stellen grenszone, is nog geen overeenstemming bereikt. Oorlogen worden tegenwattftig niet meer verklaardmaar een voudig begonnen. Voor het be ëindigen van oorlogen zijn vredesver dragen niet strikt noodzakelijk meer, maar kan men althans voorlopig vol staan met een officiële verklaring, dat de staat van oorlog ten einde is. Zulk een verklaring werd door Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk en 44 an dere landen afgelegd. Andere landen waren daarmee voorgegaan. Alleen Israël voelt er nog niet voor en dat is begrijpelijk. Ons land voelt er wél voor. omdat wij West-Duitsland als economisch, achterland eenvoudig niet kunnen missen, omdat het herstel van normale betrekkingen op alle gebied met West-Duitsland voor ons aller noodzakelijkst is, omdat de normalise ring dier betrekkingen ten zeerste ge baat zal zijn bij een dergelijke verkla ring, die, zoals uit de uitlatingen van bondskanselier Adenauer blijkt, door Duitsland ten zeerste wordt gewaar deerd. Maar wie vu menen mocht dat Neder land dtis gelijktijdig met zijn vroegere bondgenoten dit gebaar van goodwill tegenover de vroegere Duitse oorlogs vijand heeft gemaakt, vergist zich ten enenmale in de grondigheid en de degelijkheid en de traagheid, waarmee deze zaak bij ons dient geregeld te worden. Wij zijn aan een dergelijke, dringend gewenste verklaring nog niet toe. Aan wie de schuld? Aan organi- satorisch-legislatieve omstandigheden. Het zal waarschijnklijk wel 1 Augustus wordenvoor we er wél aan toe zijn. We zullen dan achteraan komen suk kelen. Daardoor zal er van de psycho logische uitwerking van onze verklaring op de Duitsers wel niet veel overblijven. Een te laat gemaakt gebaar, hoe schoon en ontroerend het op zichzelf ook moge schijnen, wordt licht een bela chelijke slag in de lucht. Laten we ons troosten met onze organisatorisch- leg-islatieve perfectie, ook al verdienen we er geen droge boterham mee! REFLECTOR. HUGO KOBLET Allerwegen gunstig luidde het nieuws niet, dat onze sportredacteur ons gister avond uit Angers telefoneerde. De Ne derlandse gelederen weer met een man uitgedund, twee lekke banden voor ons «anspaard Van Est en een slechte dag den ;F>eters en Voorting, ziedaar de )ukkle van de tijdrit in de Tour. Ge luid 'S kon er ook nog optimistisch ge- Onze ^et Nederlandse kamp komen. temiddPen^am'n Wout Wagtmans heeft tussen dl, Van het tumult, dat de strijd Bobet b grote drie Koblet, Coppi en verd, die hPeleidde' een prestatie Sele- deze tiidru onder de allerbesten van ■aan, hètgeen h®tste- Hij kwam als elfde klassement Wee®* °°iC ln- het algemeen Est is door zJ,„ ed,.s,tlJgen' Wlm van enige Patsen afgep^dag helaas weer De stemming in het Franse kamp ver- keerde gisteravond plotseling, zo meld de onze sportredacteur nog, toen na een Zwitsers protest bekend werd gemaakt, dat niet Louison Bobet, maar Koblet de tijdrit had gewonnen. De tijdopne mers hadden zich één minuut vergist en daarmee nogal wat tumult ontke tend. Enfin, Koblet hééft nu gewonnen en Dielissen mag terug naar huis. Voor het verslag zie pagina 4. Hedenmorgen heeft onze sportredac teur nog een gesprek gehad met Koblet, waarin deze verklaarde er reeds direct zeker van te zijn geweest, dat zijn tijd sneller was dan die van Bobet. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 „Het spookuit de Paest van Troostwijkstraat in Den Hang is ernstig op weg het gesprek van de dag te worden. Nog steeds worden alle mogelijke veron derstellingen geopperd en politie noch bouw- en woningtoezicht zijn in staat de publieke mening er van te overtuigendat er in feite niets sensationeels aan de hand is. Het publiek schijnt althans te wachten op een' definitieve oplossing, op de ontknoping van dit raadsel. Men verwacht kennelijk het vaststellen van een oorzaak als: een defect aan de- waterleiding, aan de gasbuizen, scheurende muren of wat dan ook, om nog maar niet te spreken over een „grappenmaker"of een echt spook! (Van een onzer verslaggevers) 5 innen niet al te lange tijd zal een van de ernstigste huisvestingsproblemen, waarmede de K. L. M, sedert de bevrijding op Schiphol te kampen heeft gehad, weer tot het verleden behorenIn het centrum van de luchthaven, rond het stijlvolle gedenkteken van Pieter Guilonard, die in 1921 met een handje vol mensen in een oude militaire loods de technische dienst van de K. L. M. op- riohtte. worden sinds enige tijd de verschillende onderdelen van het Technisch Bedrijf in een aantal nieuwe gebouwen samengetrokken. Deze reorganisatie zal spoedig zijn voltooid en ondertussen hebben de verschillende diensten maar vast hun intrek genomen in hun nieuwe „thuis". Het Technisch Bedrijf, de „cuisine" van de K. L. M. moor dan een keu- kentje met een totale oppervlakte van een en tachtig duizend vierkante meter moest na de bevrijding op het puin. van Schiphol weer volledig worden opge- bouwd Aanvankelijk moest dit snel en enigszins provisorisch gebeuren. Voor de opbouw van de motoren-afdeling benutte men bijvoorbeeld het enige muurtie op Schiphol dat de oorlog van ..40-45' heeft overleefd, en waaraan men n" een eenvoudig herinneringsbord heeft bevestigd. Uitbreiding en moderniferina was echter dringend noodzakelijk omdat het Technisch Bedrijf, dot op gezette tüd« de controle en reparatie van de K. L. M.-vliegtuigen verzorgt nu eenmaal eerste vereiste en een waarborg vormt voor de veiligheid van de luchtrei Ook gisteravond stond weer een grote menigte op wacht in dc spook- straat. De politic had nu echter voor een afdoende afzetting gezorgd, zodat het publiek op flinke afstand van het spookhuis gehouden kon worden. Poli- tiejeeps, voorzien van mobilofoon, re den af en aan en iedereen, die in het „Sperrgebiet" wilde komen, moest ter dege aantonen, wat de reden daarvoor was. De last, die de bewoners van het spookhuis reeds dagenlang van het tal rijke dwaas-nieuwsgierige publiek ge had hebben, werd nu verplaatst naar andere bewoners van de Paest van Troostwijkstraat Het publiek blijft ko- i men, ook al ziet het niets anders, een hele avond lang, dan een politiejeep, een paar agenten en een enkele re chercheur. compleet hysterisch zijn. Intussen zijn gisteravond inderdaad weer klopgeluiden waargenomen, hoe wel veel zwakker dan enige dagen ge leden. Rechercheurs van politie hebben de hele avond door de wacht gehouden in het huis en ook ambtenaren van bouw- en woningtoezicht hebben een onderzoek ingesteld. De meest aanne melijke oorzaak lijkt vooralsnog een bepaald defect aan de waterleiding. Zekerheid heeft men dus nog steeds niet. Deze veiligheid is ontzettend kostbaar. De leider van het technisch bedrijf, ir. J. Luymes heeft ons verteld, dat alle kosten van zijn dienst dus ook sala ris. gereedschap, materiaal enz. dit jaar ruw geschat waarschijnlijk 1/6 deel tullen uitmaken van de totale, bruto-in komsten van de K.L.M., die naar men verwacht ongeveer 220 millioen gulden zullen bedragen. Maar het onderhoud van de vliegtuigen is dan ook uitste kend en volgens luchtvaartdeskundigen technisch volmaakt. Dat men daarvan ook in het buiten land overtuigd is blijkt o.a. uit het feit, dat de C.A.A., de Amerikaanse dienst voor de burgerluchtvaart, de K.L.M. als eerste luchtvaartmaatschappij in Europa, die geheel voldoet aan de door haar gestelde eisen wat het onderhoud van vliegtuigen betreft, heeft erkend. Verder laten de Philippjjnse en de Argen tijnse luchtvaartmaatschappij het onder houd van hun vliegtuigen geheel ge schieden door het K.L.M.-personeel op Schiphol, dat ook geregeld de inspectie voor andere buitenlandse maatschap pijen verricht. Het onderhoud van de machines om vat niet alleen de motoren, maar ook de vliegtuigconstructie, luchtschroeven, ra dio-installaties. instrumenten, benzine en oliesystemen enz. Elk onderdeel van een igers. de machine wordt op de een of andere manier gecontroleerd, zo nodig gerepa reerd of vervangen. De outillage in de hallen en hangars van het Technisch Bedrijf is even ingewikkeld als modern. Men vindt er o.a. een slijpmachine, waarmee uiterst fijne onderdelen tot op 0.000001 m.m. nauwkeurig kunnen worden behandeld, en verder nog vele andere precisie-meetgereedschappen. Wanneer een vliegtuig 1200 uur heeft gevlogen dat is ongeveer na iy, maand, dan worden de motoren, die elk uit on geveer 3.000 onderdelen bestaan, geheel gereviseerd, d.w.z. gedemonteerd, schoon gemaakt, gecontroleerd, gerepareerd en weer gemonteerd. Daarna worden ze proefgedraaid op de motor-proefbank. Dank zjj een buitengewoon doelmatig ge- luiddempings-systeem de motor wordt met. staalkabels aan zes rubberblokken opgehangen ondervinden de instru menten in de onmiddelijke nabijheid geen hinder van het proefdraaien. In de magazijnen bevinden zich onder delen voor een waarde van 30 millioen gulden, en in één jaar wordt de helft hiervan gebruikt. Een propellor kost alleen al veertig, vijftig duizend gulden. Als men daarnaast de prijzen hoort van het instrumentarium en de kosten aan het onderhoud verbonden, dan kan men degriJpcn aJ hct Technisch Bedrijf ruim t>„ van de totale inkomsten van de K.L.M. soupeert. En als men dan be denkt, dat deze kosten gemaakt worden om de 67 toestellen, waaruit de vloot van s wereld oudste luchtvaartmaatschappij bestaat, te onderhouden, dan komt men tot de conclusie, dat vliegen althans voor de passagier inderdaad goedko per is dan men denkt. De bewoners zelf nemen het geluk kig nogal rustig op. Zij begrijpen ook niet, hoe er grote, zo op het eerste gezicht toch verstandige mensen kun nen zijn, die hun oren tegen de muren legget^ om een vermeend gedreun te kunnen horen, of hun handen op de ruiten leggen, om het trillen daarvan te kunnen waarnemen. Zelf wachten zij natuurlijk ook op de ontknoping. De hele affaire nemen zij echter met een zekere sportiviteit op en er zijn momenten geweest, dat zij zich kon den vermaken met sommige dwaze lieden. Zij bonsden zelf tegen de deur, schopten tegen de muur of tik ten plotseling tegen de ruiten, waar door de op sensatie belusten ver schrikt voor de klopgeest wegvlucht ten. Zo hadden déze lieden dan ook zelf de klopgeest gehoord! De wild ste verhalen zijn hier dan weer het gevolg van: het hele huis zal ont ruimd worden; alle kinderen uit het hele perceel zullen weggehaald wor den en elders worden ondergebracht; de vloeren zullen opgebroken wor den; de plafonds zullen weggehaald worden; ja zelfs het hele huis zal af gebroken worden! Laten wij dan ver der maar zwijgen over verhalen, die Dikke Denen Heel Denemarken is aan het calorieën tellen, omdat In zijn haast ontgaat vaak de mens de helft van zijn leven, zakelijk is. Het geeft aan- ontstond een geweldige wijzingen, hoe het moge- vraag naar selderie, sla en lijk is goed te eten en komkommer. De dieetbacil toch slank en gezond te verspreidde zich epide- I I l, tle reputatie blijven. De gevolgen wa- misch. Gezinnen hielden hebben gekregen de dik- ren enormDe boekhan- onderlinge wedstrijden in ste mensen van de wereld delaren zagen de exem- het afvallen. Op kantoor te zijn. Dat willen ze niet plaren de deur uitvliegenen in werkplaatsen werd op zich laten zl^f.V", ^e uitgever moest nieuwe gewogen en gewed. Lijst- houden niet van dikdoen, oplagen maken, de weeg- jes van maaltijden en hun In de restaurants in Ko- schalen raakten uitver- calorieënwaarde werden penhagen ziet men nu kocht en de weegschaal- genoteerd en geraadpleegd Denen met zorgl jke im- fabrieken moesten de pro- en de kranten publiceren, pels op het voorhoofd de ductie verhogen. De keil- hoeveel bepaalde bekende menu's bestuderen en met ners kregen het op hun persoonlijkheden in een een vinger de namen der zenuwen van de men- week afvallen en hoe zij verschillende spijzen langs sen, die „maaltijden met dat klaar speelden. Op niet meer dan 400 calo- elke menukaart vindt men neen" bestellen, en wer- nu een „calorieënhoekje". deT1 daardoor zonder dieet Maar niet alleen de con- brede gelukzalige grijns mager. De huisvrouwen sumenten vermageren, een copieus maal bestelt, gaven hun mannen steeds maar ook de slagers en aan kunt ge er zeker van schralere boterhammen bakkers en delicatessen- mee naar kantoor en er handelaars, die hun omzet zien inkrimpen. Vooral leverpastei wordt als een soort vergif beschouwd, omdat het van alle eet waren de meeste calorieën bevat. De groenteboeren en de tuinders wrijven zich echter vergenoegd de handen, want er wordt geen groen blaadje meer doorgedraaid. Over de ge zondheidsresultaten zijn de dokters best te spre ken. maar toen men dr. Lundberg, de schrijver van het succesboekje, vroeg, of hij het dieet in acht nam, antwoordde hij: „Ik kijk wel uit. Ik ben mis selijk van de calorieën en heb er schoon genoeg van". gaan. Zij tellen de calo rieën. Treft men er toeval lig een aan die met een zijn met iemand te doen te hebben, die zo juist op de weegschaal heeft ge constateerd, dat hij vol doende is afgevallen. Enige maanden geleden verscheen in Denemarken een boekje getiteld: „Eet, drink en blijf slank", van de hand van de jonge dok ter Knud Lundberg en een journalist Edward Clausen. Het werd een bestseller". In dit boekje staat, dat de Denen de grootste eters en de dikste mensen van de wereld zijn en dat dit een schan daal is, omdat zij daardoor meer bevattelijk zijn voor allerlei kwalen en gauwer doodgaan dan strikt nood- Zeer bekwame deskundigen zijn voortdurend in de weer de uiterst aecomoH ceerde motoren, van welker goede werking zoveel afhangt, met de grootste zo ra te controleren. Een aantal leden van het KLM-per- soneel te Karachi is Dinsdag in staking gegaan voor hoger loon en het weer in dienst nemen van drie ontslagen perso neelsleden. De staking, die door de Bond vin Luchtvaartpersoneel is uitge roepen, heeft alleen betrekking op per soneel van de vrachtbehandeling, het hangar- en het keukenpersoneel. Slechts twee leden van het personeel van de afdeling vervoer zijn bij de staking be trokken. Van de zijde der KLM te 's-Graven- hage maakt men er ons opmerkzaam op dat deze staking geen effect heeft op de uitvoering van de diensten. In Ka rachi wordt niet voor overnachten ge land. De passagiers die met de aanko mende toestellen arriveren kunnen zich desgewenst in het KLM-hotel begeven, daar dit hotel nu door Nederlanders wordt bestuurd. Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele «*«- of onweersbuien. Matige en tijdelyk vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Iets koeler. Zon: 4.3320.57 Maan: 13.5023.43 Uit de etalage van een juwelierszaak te Deurne zijn ongeveer honderd gou den trouw- en andere ringen ont vreemd. De etalageruit werd met een stee» verbrijzeld. Dinsdagmorgen om half tien is een „Firefly van het vierde squadron van de Marine Luchtvaartdienst, elf mijl van Ailsa Graiq (een eiland in de Firth of Clyde) m zee gestort. De bestuurder, sergeant, vlieger J. M. v. d. Akker uit Vlaardingen, is om het leven gekomen. De tweede inzittende, wiens naam bij de Marine Voorlichtingsdienst niet bekend is, is ongedeerd. De Fireflies van squadron vief zijn op het ogenblik gestationneerd op het Engelse vliegdekschip ..Indomitable" Het verongelukte vliegtuig kreeg heden morgen motorstoring en moest daardoor een landing op zee maken met het be- 1 kende gevolg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1