Tentoonstelling „De Stijl" geopend Haarlems Muziekinstituut van niel In Stedelijk Museum tijdens congres van kunstcritici Acht a tien duizend geschoolde arbeiders zijn nodig art v.Empelen BLIKSEMAFLEIDERS Nieuwe ontdekking betekent beter scheren DE PAUZE ALS KIJKNUMMER IN CIRCUS STRASSBURGER AGENDA Brieven van lazers GESLOTEN Orkestklas speelt Bruckner's 4e Symphonie 1300 P. T. T.-ambtenaren meldden zich AAN UW FAMILIE HERINGA WUTHRiCH WOENSDAG 11 JULI 1951 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN Wat aan het waterballet voorafgaat HONKBAL T.Y.B.B. klopt H.H.C. Lerares van Meisjes-H.B.S. neemt afscheid Jeugdige dievegge „Het Witte Paard" ZANDVOORT 1 Estafette Concert Tiroler-kapel TAXI-PIRAAT GEARRESTEERD Haarlemse politie-agent keek goed uit EXAMENS R.K. Industrie' en Huishoudschool Van wie is deze jute-zak met gummiballen? Orgelbespeling FAILLISSEMENTEN Emigratie naar Zuid-Afrika Bloemenmagazijn UURWERKEN Speciaalzaak sinds 1883 GROTE HOUTSTRAAT 86 van 16 tot en met 23 Juli Burgerlijke Stand AMSTKKDAMSEV AABÏ 20 TKL.11053 Advertentie en helpt de huid jong en gezond te honden! Jaren van onderzoek en proefnemin gen bracht de vervolmaking van een kostelijke, nieuwe scheercrême, waar mee U zich prettiger en schoner scheert dan ooit te voren - en de huid haar jeugdig aanzien blijft behouden. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat- een onlangs door medici gedane ontdek king, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan metgewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren. Het maakt de huid soepeler en ontspant haar. Uitsluitend in Williams Elke keer als U de nieuwe Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonder baarlijke substantie-en«uit U boven dien beter en gemakkelijker geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrême die lanoline-extract bevat. Bioscopen: Palace: Strijd zonder genade (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Het wonder (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Mabok de wilde olifant (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2. 4.30, 7 en 9.15 u. City: Dodge-City (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Het wrekende zwaard" en Song of India" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u Woensdag 11 Juli: Sportpark Heemstede: Circus Strassburger, 20 uur. honderden lichtjes, die het water moe ten kleuren en het publiek leeft intens mee met dit alles en geniet van een in teressant extra nummer. Daar gaat de bel. Over enkele ogen blikken zal het spel worden voortgezet. De grote lichten gaan uit, de regisseu.r blaast op een fluitje en twee secondeh later stroomt het water met honderden liters tegelijk uit een buis boven in het circus. Een kunstmatige waterval, dan groen, dan rood, dan geel. En daarboven een dansende schone als levend element in wisselende décor-projectie: vlinders, tulpen, rozen, spinnen, etc. Jaren gele den hebben we een waterballet gezien in het vaste circus te Scheveningen. Het is ons altijd bij gebleven. De techniek is nu heel wat geraffineerder, maar de nummers, die opgevoerd worden heb ben een klassieke inslag. Geliefden te water, agenten kopje onder, etc. Nauwelijks is de slotmars verstomd en heeft de toeschouwer de tent verla ten of de knechten gaan opnieuw aan het werk. De pompen zuigen het water weg tot op de laatste druppel. Afbre ken, zorgvuldig opbergen en dan weer de kooien voor het wilde beestenspel klaar zetten. Strassburger weet dat het circus in ons hart een bijzondere plaats heeft. Het klassieke mengt hij met de moderne show en de tent is avond aan avond uitverkocht Als er een circus in de stad is nemen wij altijd de gelegenheid te baat om een of andere artistenfamilie te interviewen. Meestal komt daar een interessant ver haal uit. want iedere ware circusklant heeft een romantische cirkel om zich getrokken en het is hen onmogelijk om uit die cirkel te stappen. Ditmaal willen w® echter eens een andere categorie van circusmensen be lichten: die van de knechts. Strassburger heeft er een paar dozijn, die zich voelen aangetrokken door het avontuur in het trekken, het wisselval lige en onberekenbare. Zij weten niet van een 48-urige werkweek of ploegen dienst, maar houden van het circus en van de baas, van de dieren en van de stallucht. Zij hebben een vak dat ver moeiend kan zijn als dat van de soldaat aan het front; de directeur roept „ten aanval" als in een stad de laatste voor stelling is gegeven'en enkele uren later is de inventaris in en op karren geladen en herinnert alleen de zandcirkel op het terrein, waar tienduizenden zich verma ken, aan de leeuwen en tijgers, de vuurvreters en de Friese hengsten. Dan naar het goederenstation waar de wa gens op platte treinstellen geladen wor den. In de nacht trekken man en muis van het circus naar een volgende plaats en na kortere of langere tijd geeft de baas het sein van een nieuwe aanval: „opbouwen wat eerst was afgebroken." Zo gaat er geen tijd en geen geld ver loren. Als er 's avonds van de ene dag in Alkmaar gespeeld is, moet de circus kapel de avond van de volgende dag alweer de ouverture van het programma in Haarlem spelen. Als Strassburger in ons midden is, verzuimen wij nooit te gaan kijken, om dat we weten nooit teleurgesteld te wor den. In de pauze plegen we door de deur naar de stallen te gaan om nieuwe aan winsten te bewonderen of met bekende knechts een praatje te maken. Ditmaal zijn we in de pauze op onze plaats blijven zitten. „Let er eens op had perschef Van Doveren gezegd, „hoe snel en precies al die helpers van de baas bassin en Venetiaans décor voor het waterballet in elkaar zetten. Als er van regie en discipline gesproken mag worden, is het bij ons in het kwartiertje zogenaamde rust." Nauwelijks heeft de spreekstalmeester de pauze aangekondigd of het bedrijvig heid in de piste begint. Een twintigtal mannen kent zijn werk: een aantal sjouwt een Venetiaanse brug naar bin nen, anderen zetten lantaarns neer, weer anderen trekken met paardekracht zei len naar binnen, twee over elkaar: weer anderen bouwen de randen van het bas- sin. De baas, gekleed in rok en met d'ë onderscheidingen op de revers, weet en ziet alles. Nu wordt de reusachtige fon tein naar binnèn gereden. Niet wachten, maar koppelingen van waterslagen ma ken. de spoeiercirkel langs de loges mon teren. etc. En terwijl dit alles in een ra zend tempo voor onze ogen geschiedt, zijn achter de tent de pompen al aange dreven en worden op de plaats waar anders de circuskapel zit de waterka nonnen in gereedheid gebracht. Electri- ciens lopen af en aan, inspecteren de Onder: De bekende Van Nelle-Jabriek te Rotterdam van de architecten Brinkman en Van der Vlugt. Inzet: „Composition Simultance" van Theo van Doesburg Onze Haarlemse R.K. Honkbalclub doet het uitstekend in het Schoten- tournooi. Nadat de geel-zwarten Maan dagavond een no-run zege behaalden op de eerst* klasser EDO werd gisteravond met 4-1 gewonnen van de zeer sterke' eerste klasser HHC. In do eersto innings nam HHC wel iswaar een 1-0 voorsprong, maar in de zesde innings kwamen Buschman, De Wildt. De Vries en De Wit over de thuisplaat en de 4-1 voorsprong kon TYBB dank zij prachtig spel handha ven. A.s. Donderdag wordt gespeeld Scho tenS.c. Haarlem. De winnaar komt dan tegen TYBB in de halve finale. nogal pathetisch, met talrijke voorbeel den op het witte doek, waarbij hij tot de slotsom kwam. dat de „Stijl" een zo typisch Nederlands karakter had in de zuivere geometrische vormen en de hel dere constructie, nie ons altijd geken merkt zouden hebben. Als bewijs toon de hij een 'overzicht van bloembollen- velden en een interieur van Pieter de Hoogh. Maar Rietveld, een der meest conse quente leden van de groep, beklom na hem het podium cm op bijzonder sympathieke wijze te verklaren, dat de Stijl noch met de bloembollen, noch met het pathos iets van doen had en alleen zuiverend wilde werken op het gebied van het moderne bou wen. Dat men een volkomen aesthe- tische toepassing zocht van de mate rialen, vooral het staal en beton. Dus geen verberging van het materiaal achter velerlei niet ter zake doende ornameten, maar het materiaal zo toepassen, dat het zélf zijn werking kreeg die technisch en aesthetisch volkomen verantwoord en uitgewogen niet voldoende draagkracht voor de grote concertzaal. Orkast en Koor („Caecilia") hadden tegenover de zang wel iets bescheidener in klankvolume kunnen zijn. De zeer talrijke bezoekers betoonden fonds voor onvermogende, talentvolle leerlingen en bracht dank aan dirigent Verhey. De heer Dal huldigde de directeur namens bezoekers, ouders van leerlin gen cn „Caecilia" als paedagoog. Direc teur en solisten ontvingen fraaie bloem stukken. OL. KOOP Op Donderdag 12 Juli zal ter gelegen heid van het afscheid van mej. J. Baron als lerares en onder-directrice van de Hogere Burgerschool voor Meisjes. Tem- pcliersstraat 1. in het Frans flalstheater cm half twaalf voor de docenten en de leerlingen een film betreffende de school, getiteld „Van Krocht tot Sparenhout" worden vertoond, gevolgd door een feestfilm van Avadia. Bij deze filmvoor stelling zijn ook de oud-leerlingen van harte welkom. De politie heeft gistermiddag een 14- jarige leerling-verkoopster, C. J. A. uit Haarlem, aangehouden, die een paar keer uit een kleedlokaal van een mode magazijn de portemonnaies van haar collega's had leeggestolen.- Zij werd door de directrice op heterdaad betrapt en ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. Voor de zomerwedstrijden van boven genoemde schaakclub werden de volgen de partijen gespeeld: KleinSchoorl 0—lü, Overdijk— de Lange Vs!!. Schoorl—Overdijk 0—1, W. Happel— Stolvoort V1—V2, v. Deyzen—Reeuwijk Jr. 10. Gosensde Vos 10, Bleeke- molen—v. d. Velde 1—0. Castenmiller— v. d. Putte 01. Huneker—Schoorl 0—1, EnsinkGoedemans 01, Hetem Hoog land 1—0, Boon—Willemse 1—0, Hey- mansHoldorp 10, v. d. StoopRosen- hart 10, v. d. Valkde Looze 1OH zich uitermate voldaan met dit jubi leumprogramma. Directeur Hoogerwerf sprak een inleidend woord, wees op het grote getal leerlingen 4000 gedu rende 20 jaren, herdacht de overleden leraren, huldigde de huidige leerkrach ten, onder wie de heer Viervijzer, van af de oprichting werkzaam, besprak het De zesde estafette van Zandvoort wordt a.s. Zaterdagavond gehouden. Dit sport evenement trekt telkenjare een groot aantal belangstellenden. Om kwart voor acht starten de ploegen op de Grote Krocht voor de 5 x 2150 meter door het dorp. Momenteel zijn reeds 24 ploegen ingeschreven. Donderdagavond speelt de Tiroler- kapel uit Haarlem op de Rotonde te Zandvoort. Dit concert wordt georgani seerd door de stichting Touring Zand voort. Haarlem's Muziekinstituut, directeur Nico Hoogerwerf Sr., gaf als afsluiting van dit studiejaar een zestal uitvoerin gen, waarvan de laatste tevens de 100- ste was vanaf de oprichting van het In stituut. Op deze jubileumuitvoering trad o.a. de orkestklasse onder leiding van Toon Verhey met een symphonie op en wel de vierde, de romantische van Bruckner. Zo n orkestklasse moge een geheel seizoen op één symphonie stude ren, het uitvoeren van een dergelijk standaardwerk blijft toch voor een ama teursensemble een hachelijke onderne ming. Bruckner eist technisch zeer veel, niet alleen van het koper en hout, doch het meest van het strijkorkest. Evenals destijds bij de symphonieën van Brahms, Tschaikowsky en Schubert bleek op dit Brucknerwerk intens te zijn gestudeerd. Waren er op vele pun ten nogal kleine tekortkomingen te con stateren, deze werden echter grotendeels vergoed door de stijlvolle voordracht, die het spel kenmerkte. Dirigent Verhey is een uitstekend Bruckner-kenner, dat bewees hij reeds op zijn introductie-concert vijftien jaar geleden. Alhoewel het karakter van de vierde afwijkt van dat der andere sym phonieën, ligt dit werk hem ook bijzon der goed. Niet omdat de vierde nader met ro mantisch wordt betiteld, dit heeft trou wens niet dezelfde betekenis als b.v. bij Schubert en Weber. Wel toont Bruckner zijn voorliefde tot de natuur. In het eer ste deel kan men enkele momenten (o.a. tegenmelodie der fluiten en violen bl.i het tweede thema) als een „Waldesbild" en het gehele tweede deel als de „Na- tur als de sanfte Trösterin ailen Leides" beschouwen, bovendien doet de inzet van het Scherzo vanzelfsprekend aan jachtmuziek denken. Maar boven dit ietwat romantisch tintje domineert de geest van Bruckner, van de diep-gelo- vige organist, altoos preluderend in zijn kerk, ditmaal in die van onver koren hout. Begrijpelijk maakten de onderdelen, hoofdzakelijk voor voltallig koper ge schreven, een imposante indruk. Daar, waar behalve het koper ook het strijk een rol vervulde, bleek deze laatste groep qua volume niet tegen de bla zers te zijn opgewassen. Een volgende maal ook de strijkers, celii in het bij zonder, versterken. En dan desnoods na eik onderdeel opnieuw stemmen. De temperatuur steeg in de bijna geheel be zette zaal in hoge mate met het gevolg: ontstemde snaren en licht onzuiver spel. Het optreden van de elf-jarige pianis- te Lily Lepiet met een Haydnconeert was een verrassing, tevens een attractie. Maar het bleef hier niet bij. Technisch beheerste de kleine soliste het werk uiterst knap en evenals twee weken ge leden met een Bach- en een Debussy- werk. speelde zij zeer muzikaal. Alleen verkrijgt zij nog geen grote dynamische contrasten, doch Verhey zorgde dat het orkest nimmer het solospel overheerste. Het spel van de pianiste is mede een succes voor het Instituut, niet het minst voor de lerares Frieda Hoogerwerf. Mevrouw Hoeben zong alsnog de Alt- Rhapsodie van Brahms. Zij voelde dit werk goed aan, maar haar stem bezit „Wij behoeven dé „Stijl" niet meer te doen herleven, zo zei hij, want de idea len van de groep worden nu door het merendeel der moderne architecten en ingenieurs volkomen aanvaard." Dat mag zo zijn, maar toch, als men door de Stijlkamers wandelt, die Rietveld in Sandberg's paleis reconstrueerde, dan waant men zich toch in een overleefd milieu. Is dit geen stijl geweest zoals de Empire en de Biedermeier er zijn geweest? Wat er van overbleef is meer aangepast aan de behoeften van een ge woon levend gezin Het moderne inte rieur heeft er veel van overgenomen, maar het is niet meer absoluut en dat was het meest typerend karakter van „De Stijl" en de verburgerlijkte popula- risatie van de idee heeft dus eigen lijk alleen als zodanig waarde, dat zij de grootste rommel uit onze interieurs deed verdwijnen. Maar tegelijk ontstond' een niéuwe „Stijl-kitsch", die eigenlijk nog erger is. M. Dinsdag 3 Juli bestelde een Hagenaar een taxi met het verzoek hem naar Haarlem te rijden. De rit geschiedde volgens het plan en in de bloemenstad aangekomen liet de Hagenaar zich af zetten bij het gebouw van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Gracht. Hij ging het gebouw aan de achterkant binnen en kwam er even later aan de voorkant weer uit. De chauffeur kreeg vervolgens op dracht naar V. D. te rijden. Over vijf minuten ben ik terug, zei de Ha genaar. Hij stapte uit, maar na drie kwartier was hij nog niet teruggekeerd. De teleurgestelde chauffeur, die f35. te vorderen had, ging naar de politie, deed aangifte en gaf het signalement van zijn passagier op. Gisteren nu zag een agent van politie in de Jansstraat een man lopen, die aan het signalement beantwoordde. Hij ver zocht hem mede te gaan naar het bu reau, waar hij door de mand viel. Het is een 18-jarige leerling-kok. die onge twijfeld van de justitie een bittere toe spijs zal ontvangen. Geslaagd voor het theoretische gedeel te van het staatsexamen lerares N. a: de dames. C. Groot, Oosterblokker: Ph. van Leeuwen, Santpoort; G. Rem merswaal, De Zilk; Th. Spierings, Haarlem; voor het praktisch gedeelte van dit examen: de eerw. zr. M. Bibiana, Santpoort: de dames: W. C. v. d. Brande, Haarlem; M Koster. Haarlem en A. Paulides, Bloemendaal. Voor het ge hele examen (.theoretisch en practisch) de eerw. zr. M. Immaculata, Haarlem en mej. J. van Eijndhoven, Haarlem. Geslaagd voor het examen Kolonie leidster voor de Centrale Raad: de dames, J. J. van Kaam, IJmuiden-Oost; H. L. M. Kimmann. Haarlem; L. W. Pols, Haarlem; M. J. S. Smit, Haarlem. Voor het schoolexamen Kinderverzorgster, de dames: R. Crandel, Overveen en J- M. A. Kroon, te Hillegom. Enkele dagen geleden is op het politie bureau te Overveen een grote jute-zak vol met gummiballen ter grootte van een voetbal gebracht. De zak met nogai waardevolle inhoud is op straat gevon den, en het vermoeden bestaat, dat deze van een vrachtwagen is gevallen. De eigenaar kan het verlorene terughalen aan het politiebureau te Overveen. In de Grote Kerk zal Donderdag 12 Juli des namiddags van 34 uur door George Robert het volgend programma gespeeld worden: 1. Psaume „Icieli Im- mensi", Marcello; 2. Suite, ouverture: Maestoso energico-AUegro, Fuge, Sara bande, Rigaudon, Muffat; 3. Koraaivoor- spelen, a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt, b. Vater unser im Himmel- reich, J. S. Bach; 4. Concert G gr. t„ Allegro. Grave, Presto. Vivaldi-Bach; 5. Intermezzi, M. Andiiessen; 6. Choral 11, H. Andriessen. immigrant een leertijd kunnen door maken bij een patroon in Zuid-Afrika, na afloop waarvan ze een „vaktoets" kunnen afleggen en geschoold arbeider zijn. Minister Schoeman wil tijdens zijn bezoek aan ons land vaststellen hoe de aard van de opleiding is en verder zal hij nagaan de mate van bekwaamheid van de Nederlndse arbeider. Minister Schoeman meende verder, dat de hele immigratieprocedure ver eenvoudigd wordt. Die procedure duurt nameljjk veel te lang. Binnen korte tjjd zal die vereenvoudiging een feit zijn. Wjj zouden hieraan willen toevoegen: mogen ook de Nederlandse instanties dit goede voorbeeld volgen. In talrijke beroepen bestaan in Zuid- Afrika tekorten. Om er maar eni§e te noemen: architecten voor de openbare werken, alsmede ingenieurs, boeren ze moeten dan het hele gezin meebren gen administratief personeel ken nis van de beide landstalen is daarvoor echter noodzakelijk en PTT-ambte- naren. Van deze laatsten werden er eni ge tijd geleden 200 gevraagd. Van de zij de van de Nederlandse overheid heeft men het bericht doen uitgaan, dat er slechts zeven PTT-ambtenaren of tech nici zich hiervoor aangemeld zouden hebben. Minister Schoeman deelde ons he denmorgen echter mede. dat er zich ongeveer 1300 Nederlandse PTT-men- sen hebben aangemeld! Het is ons niet recht duidelijk, waarom men van Ne derlandse zijde dit toch wel zeer evi dent onjuiste bericht de wereld in stuurt. De belangstelling voor de Zuid-Afrikaanse PTT is inderdaad zeer groot. Maar ook voor andere be roepen is de belangstelling groot. Ge durende de eerste helft van dit jaar kwamen 1368 aanvragen binnen. Meer Advertentie en kennissen in alle plaatsen van Nederland en in bijna alle landen van de wereld kunt u door onze bemiddeling bloe men zenden per Interflora en Bloemenexpresse. De Unie van Zuid-Afrika heeft thans een tekort van acht- tot tienduizend ge schoolde arbeiders. Voor de komende drie jaren zullen naar schatting nog twaalf a vijftienduizend geschoolde werkkrachten nodig zijn, aldus ver klaarde hedenmorgen de Zuid-Afrikaan se minister van Arbeid de heer B. J. Schoeman. De emigranten voor Zuid- Afrika zullen moeten komen uit de wat de minister stamlanden noemde. Vooral Nederland en Engeland zijn dat en ver der West-Duitsland België en de Scan dinavische landen. Deze West-Europea nen zullen de bevolking van Zuid-Afrika moeten versterken. In de afgelopen jaren was elke emi grant voor Zuid-Afrika welkom; er was nog geen immigratiebeleid, dat het aan tal vreemdelingen beperkte en er wer den ook geen bijzondere eisen gesteld. De snelle ontwikkeling van de in dustrie van het land en het feit dat in de oorlogsjaren niet voldoende arbeids krachten konden worden opgeleid, heeft de dringende behoefte aan geschoolde arbeiders doen ontstaan, maar evenzeer de noodzakelijkheid om de immigratie te bespoedigen. De reden voor het bezoek van minis ter Schoeman aan Nederland is o.a. hij bezocht reeds Engeland, Italië, West- Duitsland, Zweden. Frankrijk en Bel gië te onderzoeken of Nederlandse mannelijke arbeidskrachten na een ge deeltelijke opleiding in Nederland hun opleiding verder in Zuid-Afrika zouden kunnen voltooien. Zij zouden dan als BINNENWEG tS, HEEMSTEDE Telefoon 2-80-80. Advertentie GEBOREN: W. Hirs—de Graaf, z; P- E. van der MeerPelt, z; C. Meier Oosterveer, z; E. C. C. Breek—Hömann, z: M. M. KérssensVan Berkel, z; J. M van der LindenScheenaard, z; S. J.' van OmmerenBuijze, z; C. Kap- teinde Kluijver, z; M. PlantingBeu- mer, d; C. SiertsemaTeerink, d; W. A. C. Tavernede Graaf, d; G. van der Beck—Veen, d; J A. Spreeuw—Van Wort, d; J. G. van OldenborghMees ters, d. ONDERTROUWD: J. T. H. A. Meijer en W. van der Wolde. GETROUWD: J. Roof en J. M. Kuij- per. OVERLEDEN: A. M. Huges—Canten, 78 j., Satumusstraat; G. J. Kantelberg, 56 j„ Colensostraat- M. Geerlings, 9 u., Kamperlaan; H. 'van Leeuwen—Vos, 91 j., Timorstraat; R. J. Jansen, 69 j., Ripperdapark; S. Kommer—Hansen, 87 j., Hazepaterslaan. HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2