WONDERLAND, vacantie-attractie voor de jeugd van Nederland Zwitsaletten 'Eric de Moorman; DE PCUS "DEP WRAKE n II TOT DE RAND VAN DE AFGROND Snobistische super de luxe-reis Onderzoek in Velser affaire nog niet afgesloten A. JURRIAAN ZOETMULDER 70 JAAR DE MODE LAAT ZICH RADEN Zó begint het.... ZWARTKOP SEBOREX Expositie van 14 Juli tot 15 Augustus in de Houtrusthallen te Den Haag Geen vijfde colonne in njen der ambtenaren Laatste televisieprogram te Eindhoven Grote plannen voor de toekomst Meer dan 180getuigen gehoord in de zaak-Menten Schilder, dramaturg, romanschrijver en journalist Nieuwe vinding echter werkelijkheid DOOR LEO BRADY 37 Tia/^^Mvic SOCIALE ZAKEN IN EERSTE KAMER FESTIVAL-AGENDA Kosten half millioen WOENSDAG 11 JULI 1951 PAGINA 3 "ïmüal Als kunstenaar onvoldoende tot zijn recht gekomen Kledingstukken gaan viermaal zo lang mee! Zaak-Menten R.K. Politiebond Houding van de pers gelaakt Kaalhoofdigheid dreigt I Bijslagen krachtens de Invaliditeitswet De vrees voor de drie grote B's „FACTOTUM" WAS EEN SUCCES Compliment voor Nederl. Marine Als voelt dat 't zuur in Vw maag op ontbranden staat - (Van onze Haagse redactie) Tussen 14 en 15 Augustus a s. zullen de twee Houtrusthallen in Den Haag veranderd zijn in Wonderland, een ten toonstelling, die alle dingen, die des k'nds z(jn, te zien zal geven. De organi- satoren hebben ons verzekerd, dat Wonderland een paedagogisch verant woorde vacantie-attractie zal worden, die van groot belang kan worden voor de ontwikkeling van de jeugd en wel de jeugd van heel Nederland. Het is n.l. de bedoeling om Wonderland een punt te laten worden in het Nederland se jeugdleven, waar de verschillende jeugdclubs en jeugdverenigingen een jaar lang „naar toe zullen werken". Wonderland zal in de toekomst het punt moeten w orden, waar de clubs op alle mogelijke gebieden eens in het jaar naar toe zullen komen met hun top- Advertentie anti-pjjn tabletten prestaties. „Den Haag", zo werd ons verklaard, „zal hierdoor het vacantie- middelpunt worden, waar manifestaties van de hele Nederlandse jeugd samen komen". Zaterdag 14 Juli, des middags twee uur. zal Woutertje Wonderland voor de ingang van 'de Houtrusthallen zacht liggen te slapen. Even zacht zal hij dan gewekt worden door een Prinses en daarmede zal de tentoonstelling geopend zijn. Er zullen dan natuurlijk enige toe spraken gehouden worden, die gevolgd zullen worden door een kort optreden van het Scapino-ballet van de toneel, groep De Gong en van het Poppenthea ter van Guido van Deth. Woutertje Wonderland zal weer inslapen op de laatste tonen van het Orkest van 't In stituut voor de Tropen, dat op 13, 14 en 15 Augustus uitvoeringen in het restau rant van Houtrust zal geven- Op het ogenblik is de tentoonstelling nog volop in opbouw en het is natuur lijk moeilijk te zien wat het allemaal gaat worden en even moeilijk te gelo ven. dat het allemaal vóór Zaterdag nog klaar zal zijn. Men heeft ons ech ter weten uit te leggen, dat er o a. een verkeersweg zal komen met echte stopborden en verkeerslichten; een po. litiebureau met een verkeersmaquette. aan de hand waarvan les gegeven zal worden, waarna de resultaten op de verkeersweg getoond zullen kunnen worden. Verder zal er een kamer wor den ingericht voor verloren kinderen met een agent er bij (die er op past en een wachtlokaal van de politie met een heuse balie, waar alle mogelijke vragen gesteld zullen kunnen worden. Er is dan nog een brandalarmpost, waar de kinderen zelf branden en ongelukken zullen kunnen melden, of althans zul len kunnen leren, die te melden. Wonderland geeft ook een krant uit, die natuurlijk „Wonderland" heet. De jeugd zal kunnen zien hoe die krant gemaakt wordt, want Wonderland zal een eigen drukkerijtje hebben. Er is dan verder in de grote hal nog een marionettentheater, waar poppenspelen met een paedagogische inslag gegeven zullen worden; een terrein, waarop wedstrijden en spelen gehouden worden en waarop dagelijks een demonstratie zal plaats vinden van rolschaatsen. Op een podium zal muziek, toneel en bal let uitgevoerd worden. De kleine hal zal de hal van de standhouders worden. Daar zal alle mogelijke speelgoed te zien zijn; een miniatuur-kanaal met een ophaal brug; zweefvliegtuigen en kleine electrische vliegtuigen, die echt vlie gen en die de kinderen onder lei ding zelf zullen kunnen bedienen vanuit een echte stuurhut; de hele Nederlandse handelsvloot en een Maas-maquette, die de Maas zal tonen van Maastricht tot de Moerdijk. De jeugd zal tenslotte in staat gesteld worden zelf te tekenen, te boetseren, te ontwikkelen, te knippen, te zagen enz. enz. Het geheel zou men kunnen typeren als; een groot amusementspark hoe wel er toch geen draaimolens aanwezig zullen zijn met een paedagogische inslag, een „doe-attractie" dus. Men is hier echter met iets totaal nieuws op dit gebied begonnen en er zal afge wacht moeten worden of de greep juist geweest is. 11. Likar is schuw uit de struiken getreden na Hovin's dreigende woorden. Meer dan ooit komt deze reus der wildernissen hem dreigend en afstotend voor, afsto tender nog dan toen Hovin hem. hij hun eerste ontmoeting machteloos maakte. De aanvoerder herkent hem met een oogopslag. „Wij ontmoeten elkaar dus nog cêns zegt hij, met een stem waarin ijskoude dreiging en leedvermaak vermengd liggen. „Uitstekend. Zet u bij het vuur, heereh Liknrmompelt de ander. Hoewel wrok jegens de reus in hem brandtkan hij zich niet onttrekken aan de kracht, die van diens persoonlijkheid uitgaat. „Laten we onze vroegere ontmoeting laten rusten. We spreken over iets anders. Awain vertelde mij dat hij niet op koning Eric gesteld is. Hoe denkt gij over de Noorman?" Iets in Likar waarschuwt hem dat hij onder de duistere, broeiendè blik van de ander verstandig doet de waarheid te spreken. „Ik maakte deel uit van een samen zwering tegen de Noormanzegt hij onrustig. „Maar hij was ons voor en wij werden vernietigd. Een jonkvrouw, Heidrun genaamd, waarschuwde Eric, en hij sloeg genadeloos toe!" „Heidrun waarschuwde Ericmaar hij kon niet beletten dal zij gedood werd," mompelt Awain zacht. „Ik had alles willen doen om haar te redden! Ik vertrouwde de Noorman! Het was zijn plicht geweest qm haar leven te behoedenMaar hij faalde..," Hij strijkt mei de hand over het voorhoofd. „Ik kan niet meer denken! Wat heeft dit nog voor zin?" Langzaam heeft Hovin het machtige hoofd naar de spreker toegewend. Er komt een vreemde uitdrukking in z'n ogen. Likar voelt hoe z'n hart begint te bonzen. Wat maakt deze man zo dreigend? Als wil hij z'n angst overwinnen, zo rad begint hij te spreken: „De Noorman kent geen genade! Een dwaas is, wie hem vertrouwt! Geen tegenstander is tegen hc7n opgewassen. Onze leider Wendir werd door hem geveld. En al de anderen die zich tegen hem trachtten te verzetten, vroeger: Vagen Si gar, Omen, zelfs Balden, de listige, viel na jarenlange strijd Hij zwijgt plotseling. Want met een ruk is Hovin opgesprongen. Zijn ruige gestalte torent hoog op tegen het vuur. Zijn gelaat is verwrongen in een uitdrukking van demonische woede. „Misschien stond de Noorman in zijn recht toen hij die vijanden versloeg,' prevelt Awain moeilijk. Maar Heidrun? De dochter van een zijner trouwste leen- ma7inen! Waarom Heidrun?" „Zwijg!" klinkt Hovin's stem luid. Waarom praat ge nog. Ge haat de Noor man! Én ik, waarom denkt gij dat ik naar zijn gebied gekomen ben! Ha, ik heb een oude vete met deze Eric uit te vechten! Een oud geheim schreeuwt om wraak! Het waren de geesten van de nacht, die ons teza7nen brachten! Een verbond wil ik; een verbond met jullie beiden een. verbond ter vernietiging van de gehate Noorman!" Een bespreking van de aangelegenheid, Welke niet geheel juist als Velser affaire Pleegt te worden aangeduid, wordt in dit stadium, waarin het justieel on derzoek nog gaande is, ook door minis ter Mulderjje minder juist geacht, aldus deelt hij aan de Tweede Kamer mede. HU zou er eveneens de voorkeur aan geven de uitkomst van het ingestelde onderzoek af te wachten. Intussen ver klaart hij zich gaarne bereid de Kamer omtrent de resultaten van het onder zoek voor zover mogelijk in te lichten. ~„Pok hlj betreurt, dat sommige publi- t i5S !,n ecn z°banige vorm waren ge- Lï üat daardoor het huidige Velser Politiecorps bij het pubiiek in discrediet gebracht zou kunnen worden. Naar aanleiding van deze publicaties sluit de minister zich voorlopig aan bij het geen is verklaard door zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken. Met betrekking tot de strafzaak te gen de in het voorlopig verslag be doelde politie-ambtenaar kan het vol gende worden medegedeeld: Betrokkene is in hoger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld wegens het meermalen plegen ^an het strafbare feit, het opzettelijk gekend maken van enig geheim, dat ?o schuldige verplicht is te bewaren. Jjmt desbetreffende arrest is inmiddels 00r verwerping van het daartegen in- Sestelde beroep in cassatie onherroepe- ,Uk geworden. Een verzoek om gratie n°g in behandeling. H, 0v et gerechtshof heeft uitdrukkelijk v erWogen, dat niet is gebleken dat de O'dachte het ten laste gelegde heeft fjCpleegd met voorop gezette bedoeling aan de door hem aan een derde ter anq gestelde stukken ruchtbaarheid ou worden gegeven. Uiteraard heeft v Vei'strekken van ambtelijke gege- ons echter wel de mogelijkheid ge opend, dat deze gegevens ook verder do onbevoegden werden doorgegeven. De ernst van de feiten, waarvan be- ""okkene werd verdacht, (het een disciplinaire Volstaan. liet niet toe, behandeling te Dat aan deze politie-amb- tcnaar riiaterieel onrecht zou zijn aangedaan kan de minister dan ook niet inzien. Ook de minister acht het zeer be denkelijk, dat in sommige gevallen justitiële dossiers of gedeelten daarvan in handen van particulieren zijn geko men. Reeds in 1948 heeft zijn toenma- '>ge ambtsvoorganger o.m. in een rondschrijven op deze misstand gewe ren. De minister zal terzake diligent blijven, en mochten er zich niettemin opnieuw zodanige gevallen voordoen, ccn krachtige repressie bevorderen. de nadere onderzoek in de zaak-Menten is inmiddels met spoed en voortvarend heid ter hand genomen. Er is een uit gebreid gerechtelijk vooronderzoek in gesteld tegen de onbekende dader, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstallen en verduisteringen ten nadele van de heer Menten Daar het nodig bleek meer dan 180 getuigen, van Wie zich verscheidene in het bui tenland bevonden, terzake uitvoerig te horen, en omdat op medisch advies aanvankelijk van verhoor van de heer Menten en diens echtgenote moest worden afgezien, heeft dit onderzoek geruime tijd in beslag genomen. Dezer dagen is het gerechtelijk vooronderzoek gesloten. De minister stelt zich voor de Ka mers omtrent de resultaten van het onderzoek nader in te lichten. Indien uit die resultaten blijkit, dat termen aanwezig zijn om tegen een of meer verdachten een strafvervolging in te stellen, dan zal hij voor zoveel nodig bevorderen, dat daartoe door het open baar ministerie wordt overgegaan. O childer, dramaturg, romanschrijver en journalist, is A. Jurriaan Zoetmulder, die op 10 Juli 1881 te Schiedam geboren werd, reeds door de veelzijdigheid van zijn aanleg een opmerkelijk man. Toch geloven wij, op zijn zeventigste verjaardag te moeten vaststellen, dat hij als kunstenaar onvoldoende tot zijn recht is gekomen. Dit lag niet aan hem zelf. Weliswaar voert hij sedert 1923 gelijktijdig de directie en de hoofdredactie van het Eindhovens Dagblad, zodat overvloed van zakelijke beslommeringen hem belette, zich geheel te wijden aan letterkundige arbeid, maar de redenen, waarom hij niet altijd de erkenning vond, die toekwam aan zijn talent, liggen toch elders. Als medisch student aan de Rijksuniversiteit te Leiden voelde hij, dat zijn wetenschappelijke belangstelling overtroffen werd door zijn artistieke aanleg. Hij liet zich inschrijven aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten en werd schilder. Maar uit zijn schilderservaringen putte zijn lust om te vertellen bruikbare stol Zo ontstond zijn eerste novelle „In Re traite". die in 1912 bij P. N. van Kam pen te Amsterdam het licht zag. De roomse klank van de titel, de luchtige opzet van het verhaal, gecombineerd met het feit, dat de roman niet bij een katholieke uitgever verscheen, maakten het werk in katholieke kringen tot een voorwerp van eigenaardige reserve. Er waren tussen 1900 en 1910 heel weinig romans van katholieke schrijvers ver schenen in Nederland. Wat in die bloei periode van het maandblad Van Onzen Tijd aan romankunst het licht zag bij katholieke handelshuizen, bleek door de vernieuwingsidealen der jongere school niet of nauwelijks beïnvloed. Het waren boeken van Melati van Java, Christi ne Vetter en soortgelijke voortzetters der romantische huiskamer-novellistiek Rond .1910 ontstond een schuchtere opleving. Bij 1,. J. Veen te Amsterdam gaf „Max van Ravestein" in 1909 een tamelijk realistisch boek over een ge mengd huwelijk uit onder de titel „Bij Ons." Het werd in 1911 gevolgd door „Aan d'Overkant" van dezelfde schrij- Advert entte Binnenkort tonen de mode-ontwerpers opnieuw de scheppingen 'van hun fan tasie. Zal het modebeeld voor het ko mende herfst- en winterseizoen veel veranderd zijn? Geen mens, die het zeg gen kan, maar hoe het zij, onze kleding, die zo lang mogelijk mee moet, vereist een voorzichtige behandeling. Dit bepeikt zich niet alleen tot het dragen, maar strekt zich zelfs uit tot het wassen. Het is dan ook een geluk, dat de moderne wetenschap eindelijk het middel heeft gevonden, dat gevoelige wol en zachte zijde in de was volkomen beschermt. Knappe chemici slaagden er in het aika- livrije Castella Wolwas met Kleur Ac tief samen te stellen, waardoor alle kledingstukken, die vroeger een korte levensduur hadden, nu viermaal zo lang meegaan. De wol- en zijde-vezels blijven voortaan onaangetast en het Kleur Actief houdt de kleuren even fris en helder als waren zij nieuw. Het rose pak Castella Wolwas met Kleur Actief behoort, samen met het blauwe pak Castella voor de Gezinswas met Actief Wit tot de onontbeerlijke was-attribu- ten van iedere vrouw. ver. In 1912 bezorgde Marie Gijsen bij C. L. van Langenhuijsen haar eerste Brabantse novellenbundel, waarin „Zusters", de langste novelle van het boek, een eigenaardige anecdote over de roeping tot het kloosterleven ver telde. Het meisje, van wie ieder ver wachtte, dat zij religieuze zou worden trouwt, terwijl haar bijzonder levens lustige zusje vertrekt voor het novi. ciaat. Dit tamelijk onschuldige begin van een moderne werkelijkheidsverbeelding in de katholieke romankunst, zou geen verstandig mens achterdochtig hebben gemaakt, indien niet tegelijkertijd een groep, thans vergeten romans versche nen ware, geschreven door geestelijken die onder invloed van het krakeel rond het modernisme, ambt en geloof on trouw waren geworden. In 1911 ver scheen „Celibatairen" door Jos van Veen, in hetzelfde jaar „James" van Leo Balet, in 1914 zag „Nonneke" van P. Raëskin het licht. Tegen die achtergrond moet men het wantrouwen plaatsen, waarmee ietwat realistische weergaven van het dage lijkse leven der Nederlandse katholie ken toentertijd beoordeeld werden. Welnu: „In Retraite" vertelt hoe twee neven, de schilder Jaap Mennings en de student in de klassieke letteren Da vid enkele vacantieweken doorbrengen op de dorpspastorie van hun heeroom, pastoor ten plattelande. David wordt verliefd op een snibbige winkeljuf frouw en Jaap ontvlamt voor een nicht je van de dorpsnotaris. In feite verloopt de geschiedenis doodonschuldig, maar de eigentijdse recensenten maakten zich benauwd bij zulke luchthartige humor Toen in 1915 het verhaal vervolgd werd in „De verloving van Jaap Mennings", oordeelde B. H. Molkenboer O.p., overi gens niet zonder bewondering, in De Beiaard, dat A. J. Zoetmulder „zich aan 't kiesheidsgevoel van zijn geboeide le zers vergreep." Tussen die twee novellen in had Zoet mulder een roman uitgegeven, „Ket Ge zin van Herman Leyter" (1914), dat volgens de methode, door Herman Rob bers toegepast de kroniek behelsde van een Schiedamse stokersfamilie. Het was duidelijk, dat de auteur, zonder sleutel romans af te leveren, zijn documenta tie zocht in zijn eigen omgeving. Al zijn verhalen spelen zich af m kringen van kunstenaars en van industriëlen, waar bij de tegenstelling in de mentaliteit dier twee groepen van voor de hand lig- Advertentie malfee°m;18 April 1950 door dc toen" minister van Justitie toegezeg- Ter gelegenheid van 't veertigjarig bestaan Van de afdeling Rotterdam houdt de R.K. rontiebond ,.st. Michael" zijn driedaags congres te Rotterdam. Voor in gebouxv „falace" de eerste congresdag begon, werd voor de jubilerende afdeling in de Schip- perskerk aan de Havenstraat een H. Mis "hsedragen door de geestelijk adviseur an die afdeling, rector A. Olsthoorn. oonLvoorzUter- p- H. Körner, heeft het v®rkiaS jfeopend met een rede, waarin hij hein 0?;®? het te betreuren dat de over- elertieote "ion der gezagsdragers niet die non worn Venv'.idert, die een gevaar kun- verzocken voor ons volksbestaan. „Wij met alle a regering met alle klem en beschikken .0oTrdringondheid. waarover wij in de rijen h®* geen vijfde colonne toe De social» r Nederlandse ambtenaren", staat volgens POBitie van de politieman stige crisis blom,,'10® steeds aan een ern* grotere daling J ambtenaren vindt een plaats dan bij dPvan de levensstandaard nivellering noemde Jn^en' De Politiek d°r reëel gevaar voor h„„h?eI; Corner een hii nam stelling tegLg*hel.e bevolking en rectie. die aan een m .Jf laatste loon,cS0'j werd gebonden. x'mumgrens van f 200 -Spr. laakt voorts de hr,.,aix, derlandse pers vaak meen"8' te* moéten aannemen, wanneer het "ak' h-treff waarin de politie of een harer Ambtenaren te betrokken Zonder een on5e?zoek in te stellen of af te wachten. sjPnen de kran_ «en ons bloot aan een mateloze kritiek". (Dit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Bet Spectrum, Utrecht.) Dc doorschijnende plek bewijst, dat de hoofd huid gebrek lijdt aan belangrijke voedingsstof fen. Vult dit tekort aan door gebruik van Zwartkop SEBOREX! SEBOREX werd na jarenlange arbeid door Zwartkop tot ontwikkeling gebracht. Het bevat „Thiohom" als belangrijkste bestanddeel, dat de vorming van de haarbouwstof „ktratine" bevordert. Past SEBOREX 's morgens en 's avonds toe door middel van een lichte drukmassage met de vingertoppen. Het verfrist en geeft het haar nieuwe levens kracht. Door regelmatige toepassing verdrijft U zodoende roos en jeuken der hoofdhuid, terwijl U de haargroei stimuleert. MET „THIOHORN" SEBOREX WERKT WERKELIJK! „Verdriet", zei Albert en de woorden kwamen als door een nevel. „Dat pakt de mensen dikwijls zo aan", zei hij, en zijn mond wipte de overdreven verwijf- „PU, de klanken naar buiten. „Eerwaarde, u tie van mij moeder staat kunt niet geloven, wat we hier allemaaJn meemaken. De mensen hebben allemaal geen zelfbeheersing, sommigen, bedoel ïk Het is vooral een kwestie van ge woonte, van opvoeding en milieu Zonder het te willen viel Martin hem m de rede: „Wat weet u er van. U heeft waarschijnlijk nog nooilvan.'emand^e houden U weet met, wat het is Aioert keek naar hem in een vaag begrijpen en zei: „Kom. kom", hu schudde vs/-\/-\frT nn herhaalde: ..Kom, kom h0 u weet he? niet," zei Martin nog- eens, zwakjes, hij boog hoofd en schou ders naar voren, duwde zijn y*n®ers aers naur zicj, af waarom zijn wangen en vroeg aw hii eigenlijk iets gezegd had Dat hieip nütf fe kon praten 'tot je er bij neerv.e en dan luisterden ze nog met Mmr w moest hij nu verder doen? Zou hij doo gaan met die vertoning en blijven doen of hij half krankzinnig was van vei- driet? Hij zou verlichting vinden en misschien wel kunnen maken dat die ogen voor altijd dichtgingen als hij aan die jonge priester vertelde wat hij ge daan had, als hij de hele geschiedenis vertelde, de ene bijzonderheid na de an dere- „Vader geef mij uw zegen, want ik heb gezondigdIk heb iemand ge dood." Sluw bedacht hij, dat hij het feit alleen z.ou kunnen biechten, zonder uit weidingen. zonder nadere toelichting; dat hij vergiffenis en bevrijding van de jonge priester kon verkrijgen zonder de feitelijke omstandigheden te onthullen. Dat zou een goede grap zijn; op die manier kon hij hun eigen methodes te- een hen gebruiken: misleiding en trucs, de letter van de wet losgemaakt van de S£De priester vroeg: ,„Zou je naar huls willen gaan?" en Martin keek oP naar zijn gezicht. Dat was ongelofelijk jong, de enkele uren sinds de vorige avond hadden iedere herinnering aan jonge priesters uitgewist; hij had gedacht dat ze allemaal oud en grijs waren, oud en grijs, met uitpuilende ogen, en dood Maar hoe jong ze dan ook mochten zijn. hij ging niet naar huis; nog niet. Hij was hier niet voor niets gekomen. ,Ik wil weten, hoe het met die kwes- van mijn moeder staat," zei hij en hij hoorde dat zijn stem laag. bevend en ademloos was, „Ik ben hier gekomen om te zorgen dat zij een behoorlijke begra fenis krijgt." „Natuurlijk krijgt zij een behoorlijke begrafenis," zei de jonge priester. „Dat spreekt vanzelf. Maak je daarover geen zorgen." „Ik heb geld." zei Martin. „Ais het een kwestie van geld is." Onhandig zocht hij in zijn zak naar het biljet en toon hij het gevonden had, smeet hij het op de grond voor dc voeten van Albert, waar het gedeeltelijk openviel en liggen bleef als een vierkant blad. „Daar is het geld," zei hij, uitdagend opkijkend naar de jonge priester. „Ik wil dat er goed voor haar wordt ge- zorgd." „Dat hebben we al m orde gemaakt, beste jongen;" zei de jonge priester. Bes te jongen, dacht Martin: hij is maar even' ouder dan ik en hij ziet er uit als een baby. Ze gingen altijd op een voet stuk staan om op je neer te kunnen kijken. „Hebben jullie het in orde ge maakt?" zei hij met afschuw. „Jullie willen niets in orde maken, jullie pries ters Ik heb het gevraagd." Hij zweeg plotseling, de woorden bevroren op zijn tong. Had hij teveel gezegd? Zouden zij het daardoor begrijpen? Het was nog niet eerder bij hem op gekomen dat hij zichzelf zou kunnen verraden, dat de zwervende woorden ongemerkt over zijn lippen konden ko men, dat het verraad kon schuilen in een mondstand. „Neem het geld," zei hij luid. in de hoop dat de heftigheid van zijn stem de gedachten van zo-even zou verbergen. Hii wees er naar en keek naar Albert. „Raap het op," zei hij en enigszins wankelend stond hij op. ,7-Jj moet het beste hebben, daar gaat het om." hij krijste Wi»a. ..Het waf een goe de vrouw- En toén stond hij daar, schuw, zonder nog iets te durven zeggen, plotseling bang. dat de woordenvloed dingen 'aan de oppervlakte zou brengen, die hij niet durfde uitspreken. Albert zweeg met stijf gesloten lippen, er lag afkeuring in de strakke trekken om zijn mond. De jonge priester bukte en raapte het geld op van de gladde vloer, bijna zon der er naar te kijken bood hij liet Mar tin aan. „Alsjeblieft." zei hij vriendelijk. „Ik wil het niet hebben." stamelde Martin. „Het is voor mijn moeder. Waarom zou ik dat anders allemaal heb ben gedaan." „Uit liefde," antwoordde de priester zonder aarzeling. „Ik zou voor mijn moeder hetzelfde doen. Dat is volkomen begrijpelijk. Wij zien niet altijd in. wat God voor heeft met: hetgeen Hij doet. Wij denken, dat de dood een straf voor ons is; maar het is enkel een beproe ving. voor korte tijd. Jij moet dat geld houden." Hij duwde het biljet in Mar tin's slappe hand, „ik zal wel maken, dat er goed voor je moeder wordt gezorgd." Het zou niet meer dan billijk zijn als ze dat deden, dacht Martin. In zekere zin waren zij immers verantwoordelijk voor de dood van zijn moeder Zij wa ren degenen, die haar aan de grond hadden vastgeklonken, zij hadden haar beladen met de zware ketenen van een geloof, dat de armoede verheerlijkte; zij hadden haar berusting en geduid ge leerd en de staart-tussen-de-benen- houding. Maar de tirannie van de lief dadigheid zou hun positie weer sterker maken en de wagen weer in het oude spoor van gehoorzaamheid brengen. Daardoor zou zijn positie in gevaar komen de hele voorsprong, die hij had behaald; hij zou terugvallen in zijn rol van ondergeschikte. Die priesters wil den altijd het heft in handen houden. Hij trok zijn hand weg van het geld en deed een stap achteruit. „Ik kan haar ook ergens anders laten brengen, als jullie dat maar weten," zei hij. z>ch tegen hen alle drie kerend. (Wordt vervolgd). gend motief is. „Geruïneerd" (1917) schildert een berooide dichter, c'ie uit geldnood handelsreiziger geworden is en rekenmachines te koop aanbiedt. In geen van deze boeken dringt A. J. Zoetmulder zich op als „katholiek" romanschrijver. Maar toen De Nieuwe Eeuw in 1918 een prijsvraag uit schreef om een goede katholieke ro man tot vervolgverhaal te krijgen, nam hij hieraan deel en werd bekroond voor zijn inzending „Het lokkende Leven". Weer is de hoofdpersoon een kunstenaar, deze maal een musicus Hij laat zich door vooruitzichten op succes weglokken van de voorvader lijke degelijkheid, dcch komt tot in keer, als een zijner vrienden monnik wordt. „Fata Morgana" (1919) is van opzet wel de origineelste roman, die Zoetmulder schreef, want een ster vende vertelt in dit boek het koorts visioen, waarin hem vertoond wordt, hoe zijn bestaan verlopen zou, indien hij bleef leven. Historisch belang behoudt in ieder geval de uitvoerige roman „Erik Reiner overwint zijn schaduw" (1946), omdat Zoetmulder hierin een beeld ontwerpt van het ontstaan der nationaal-sccialis- tische mentaliteit. Het fascisme nam al vroeg zijn aandacht in beslag. Het le vert, getransponeerd op andere tijden en toestanden, de grondgedachte van zijn drama „De Man van Karioth" (1935), waarin Judas wordt voorgesteld als de belijder van een joods-nationalis tische ideologie. Hij komt tot verraad aan Christus, omdat naar zijn mening de Verlosser zijn werkelijke taak niet begrijpt. b In 1942 werd Jurriaan Zoetmulder als gijzelaar ondergebracht op Beekvliet te Sint Michiels Gestel. Hier schreef hij voor zijn lotgenoten het kerstspel „Her ders van Bethlehem", maar hij werd uit gijzeling ontslagen, voordat hij de tekst, door de acteurs reeds in studie genomen, helemaal gereed had. Het laatste bedrijf voltooide hij thuis, zodat het spel toch op Kerstavond vertoond kon worden in het kamp, waar het diepe indruk maakte. Met de Leidse hoogleraar Dr. B. van Groningen en Dip W. Kok uit Leeuwar den vervaardigde hij in het kamp bp- vendien een revue „Kampidyllen die op 12 December 1942 werd vertoond. Een overtuigd en beginselvast gelovi ge te zijn was voor Jurriaan Zoetmulder nooit een reden om uitsluitend „katho lieke" stellingen te verkondigen. Ook als dagbladleider huldigde hij het denk beeld, dat het grote aantal vrije of neu trale vraagstukken niet moet worden in gekrompen door de vervaardiging van stereotiepe antwoorden, die dan als ,.de' katholieke antwoorden gaan gelden. Het gevolg was, dat hij meer dan eens af week van opvattingen over „de" katho lieke kunst, „de" katholieke politiek, „de" katholieke maatschappijleer, gelijk die door zijn tijdgenoten theoretisch werden omschreven. Door zijn eigen weg te gaan kon hij in verdenking van eigengereidheid geraken bij wie zijn be doeling niet begrepen. In werkelijkheid voelde hij zich meer geroepen tot het behoeden van een redelijke vrijheid dan tot het vaster aansnoeren van aller lei tijdelijke binding. Het „voor" of ..te gen" ten opzichte van verschijnselen als het vrouwenkiesrecht wenste hij los van bijbelwoorden of van partijbelangen te bekijken. Deze schijnbare vrijzinnig heid tekent hem als onafhankelijk journalist. D. (Van onze correspondent) Het laatste programma van het sei zoen, dat Philips' experimentele televi- siedienst Dinsdagavond uitzond, was in dc luchtige sfeer gehouden. Voor de pauze sprak namens de VERON Ver eniging voor Experimenteel Radio On derzoek in Nederland de heer Bier man de programma- en technische staf toe. Piet Bijshuizen interviewde me vrouw Boesman en de heer de Vos, die met twee leden van de televisiestaf Za terdag j.l. een ballontocht maakten naar Venray. De films welke tijdens deze tocht werden gemaakt, zijn aan de kijk- luisteraars vertoond. Na de pauze zon gen de Weense zangers Greta Keller en Tony Hart weger en Teddy en Henk Scholten eiikele operette-melodieën. Zij deden dat in een Weens café: de decors hiervoor waren bijzonder geslaagd. Me dedelingen over de wijze waarop na deze vacantieperiode zal worden uitge zonden, werden niet gedaan. De minister van Sociale Zaken heeft dc Eerste Kamer medegedeeld dat hij van plan is gelijktijdig met het ontwerp van een nieuwe Ouderdomswet een wij ziging aanhangig te maken van de In validiteitswet in dier voege, dat ren ten krachtens die wet in de toekomst niet meer worden verleend na het be reiken van de vijf en zestigjarige leef tijd. Vopr personen van vijf en zestig- jaar en ouder zal dan uitsluitend de nieuwe Ouderdomswet gelden. De Eerste Kamer heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van do begroting van Sociale Zaken. Minister Joekes heeft in antwoord op de diverse sprekers gewezen op de be zwaren, welke kleven aan het door de Raad van Vakcentralen uitgebrachte ad vies inzake de oudersdomspensionnering In de eerste plaats wees hij op de basis van vrijwilligheid waarop de bedrijfs pensioenfondsen zijn tot stand gekomen. Een centraal bedrijfspensioenfonds is daarom uiterst moeilijk tot stand te brengen. Vervolgens wees de minister op het risico dat altijd aan een pen sioensverzekering vastzit. De wet kan nooit garanderen, dat de gemeenschap in haar geheel later in staat zal zijn een. bepaald bedrag, beantwoordend aan een bepaalde koopkracht, zal kunnen op brengen. De staatssecretaris, dr. Van Rhijn, betoogde, dat de SER is gevraagd voor Augustus advies uit te brengen over d» economische gevolgen van de invoering van de wet op de werkloosheidsverze kering. De staatssecretaris wijst in het bijzonder op de grote'moeilijkheden, die déze invoering zal meebrengen in het landbouwbedrijf, in het bouwbedrijf en in het havenbedrijf. Sprekend over de complementaire voorzieningen, zei dr. Van Rhijn, dat ieder die thans in de regering werk zaam is, de vrees koestert voor de drie grote B's n.l. de Begroting, de Bewapening en de Betalingsbalans. Daarom kunnen vele op zichzelf be langrijke complementaire maatregelen niet genomen worden. De vergadering werd hierna verdaagd. De internationale mijnenveeg-oefening, in de afgelopen week voor de Neder landse kust gehouden, is zo heeft schout bij nacht C. W. Slot medegedeeld een succes geworden. De Koninklyke Nederlandse Marine, die als gastvrouwe optrad voor de Bel gische, Franse, Engelse en Noorse een heden, die aan de oefening hebben deel genomen, heeft na afloop van de (overi gens geheime) slotconferentie tal van complimenten in ontvangst moeten ne men. Want niet alleen klopten de zaken op zee, ook de walorganisatie liep ge smeerd. IJmuiden en Scheveningen hebben als ..oorlogshavens" voldaan. Zo deze oefening de hogere marinelei ding der vijf landen nog iets moest leren is het dit. dat op het gebied der stan daardisering nog wel wat gedaan kan worden. Bewezen heeft „Factotum" dat mijnenvegers van diverse landen, na één, twee dagen samenwerking elkaar zo goed kunnen begrijpen, dat een per fecte samenwerking kan worden bereikt. Donderdag 12 Juli AMSTERDAM Concertgebouw 8.15 u. Concertgebouw orkest o.l.v. Otto Klemperer. Tuschinski De weg der hoop. Alhambra God heeft de mensen nó dig. 'S-GRAVENHAGE Mctropole: Met eervol ontslag. DELFT Grote Markt 9 u. Ned. Comedie: Elcker- lyc. De tien Amerikaanse millionnairs, die Dinsdag op Schiphol uit de KLM-con- vair „Johannes Vermeer" slapten, heb ben tezamen een half millioen gulden betaald voor een super de luxe-reis, die precies zevenendertig dagen zal duren. De organisator van deze trip, de Ame rikaanse journalist Temple Fielding is de schrijver van een toeristengids voor F.uropa, die sinds 1948 in Amerika een best seller is. Fielding kent Europa door en door en is van mening dat de doorsnee Ameri kaanse tourist niet de juiste plekjes be zoekt. Het doel van de tocht der tien Amerikaanse millionnairs. die stuk voor stuk voor elke dag, dat de reis duurt, 401 dollar betalen, is naar zijn zeggen op spectaculaire wijze de overige Ame rikanen voor. te gaan in een beteer sightseeing van ons werelddeel. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dit doel te verwezenlijken Ten eerste is een scherpe selectie uitgeoefend op de deel nemers. Niet minder dan tachtig Ame rikanen schreven in op deze tocht, die 14.850 dollar per persoon kost, het „zak geld" inbegerpen. Niet meer dan tien hunner konden de scherpe toets der cri- tiek van Fielding doorstaan. Ook zorgde hii er voor, dat geen enkel echtpaar de tocht meemaakt. De stop in Amsterdam was slechts een tussenlanding, want ons land komt niet in het schema van Fiel ding voor. Wel echter Denemarken, waar Fielding zelf sinds enige tijd woonachtig is. En dan staat een tocht op het pro gramma naar het uiterste Noorden van Scandinavië. Hier zal gebruik gemaakt woorden van ecn der luxueuze San- dringham vliegboten van de Scandina vian Airlines System. In Italië heeft de ondernemende journalist voor ziin tien millionnairs de beschikking over de privétrein van Mussolini, waarin na de oorlog nog niemand heeft gereden. En buiten Europa zullen zij o.a. loge ren in het paleis van Haile Selassie. Onder de tien deelnemers, van wie zes dames zijn, bevinden zich onder andere twee oliemagnaten, een mode-expert, de weduwe van de directeur van het groot ste warenhuissyndicaat in de V.S. en de chef fotograaf van U. P. Advertentie dadelijk één of twee Reruiies en *t vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is *t beter m bil voorbaat te nemen. Talloze lijders ai>n zuurbranden nemen als vaste gewooo~ te hun Rennies dadelijk na tafel, t J* ook zo gemakkelijk: een stuk af wat Rennies in handtas of vestzak. Ze ziju één voor één verpakt, handig en hygië nisch. Vraag een doos Rennie6 hii Uw *v not hek er of Drogist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3