Belastingvoorstellen in Tweede Kamer Minister Lieftinck gedwongen tot concessies PERZIË ERKENT INTERNA TI0NAAL GERECHTSHOF NIET MEER D.A.F. VERWEERT ZICH Belevenissen van de struisvogel Rasmus Netzo lekker als de kippensoep bü grootmoe u nioN0p 1(00* Tweede Kamer stemt in met pensioenen toeslag op m RW Stemming over enige amendementen uitgesteld Koning Leopold treedt Maandag af Trygve Lie per telegram in kennis gesteld Bescherming van onze automobielindustrie niet ongerechtvaardigd Chelarine „4" doet wonderen Geen algehele bevrediging Sim, Sam en Rasmus naar Afrika Schadevergoedingseis N.S. FRANSE REGERING AFGETREDEN Z.H. de Paus heden naar Castel Gandolfo KlAAR IN 'N W U PPOeFT PE NIP! WOENSDAG 11 JUL! 1951 PAGINA 4 V ermogensbelasting Geaccumuleerde winsten In koninklijk paleis te Brussel mmim Mild and flavour-fall! Eerst in November op nieuw in behandeling Noodwet Ouderdomsvoorziening ARCHITECT P. CUYPERS ZESTIG JAAR Exploratiereis van CIHAN naar Zuid-Amerika Minister Rutten bezoekt radio-sterrenwacht Bezetting H.C. te Den Haag te hoog Herriot voorzitter van de Nationale Vergadering op haar gouden bruiloft! Laat ze et toch vaak hun hart aan ophalen. Ze lusten het zo. graag. En voor U betekent Róyco een reuzen-gemak. U hoeft er nauwelijks naar om te kijken, toch hebt U ir^ minuten 4 borden heer lijke soep klaar. Bovendien, tussen de maaltijden door is Royco een lekkere en gezonde „hartversterking". Daarom geregeld een paar pakjes in huis hebben. (Vergadering van Dinsdag, geopend te n uur; voorzitter mr, Kortenhorst). Voortgezet wordt de beraadslaging over de belastingontwerpen (artikelen van het ontwerp tot wijziging van het besluit inkomstenbelasting '4D. Op artikel 1 sub A heeft DR. LUCAS (kath.) een amendement ingediend, dat beoogt de verzwaring van druk, welke voortvloeit uit de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting, te mitigeren door het bedrag van die ver zwaring als persoonlijke verplichting op het zuivere inkomen in mindering toe te laten. In zijn toelichting zegt de indiener, dat hij gaarne de totale vermogensbe lasting in mindering van het inkomen zou brengen. Dit is echter niet mogelijk; vandaar deze tussenoplossing om alleen het meerdere bedrag ten gevolge van deze verhoging in mindering te brengen. Spr. stelt zich op de basis, dat de ver mogensbelasting r:t het inkomen betaald moet kunnen worden en dat de rege ling, die de minister heeft ontworpen het sparen belemmert De heer HOFSTRA (arb.) zegt, dat de beide belastingen afzonderlijk bezien moeten worden. Spr. vraagt zich af, wat dit amendement wel zal kosten; zal het het ontwerp niet denatureren? Dan is er nog het bezwaar, dat het de meest ge- fortuneerden meer helpt, dan de mindere gegoeden. Deze ongelijkheid is onjuist, de willekeur, die er in zit acht spr. on aanvaardbaar. De minister van Financiën, prof. mr. UEFTINC'K zegt zich reeds bereid ge toond te hebben de heer Lucas tege moet te komen met de wijziging, die be paalt, dat inkomstenbelasting plus ver mogensbelasting niet meer zullen be dragen dan 90 pet. van het inkomen. Nu zijn er nog bezwaren. Welnu, er zijn nog mogelijkheden, maar dit amen dement is thans aan de orde, dus eerst dit. Spr. is er tegen, omdat het het ont werp denatureert en te weinig in breed verband staat met de gehele inkomsten belasting. Afgezien daarvan beantwoordt het amendement niet aan het doel; als er geen inkomen is, profiteert de be trokkene er niet van. Het amendement belpt slecht, indien er naast een vermo gen een groot inkomen is. Waar de combinatie van de twee be lastingen dus het zwaarste drukt, brengt het amendement geen verlichting; waar zij het lichtste drukt geeft het amende ment nog weer verlichting. Spr. is echter bereid in die gevallen, waar de combinatie het zwaarst drukt verlichting te geven en wel door mid del van de zo even genoemde grens tot 80 pet. te verlagen en door de eerste ƒ25.000 van het zuiver vermogen van de verhoging vrij te stellen. Dit geeft aanmerkelijke verlichting voor hen, die een klein inkomen hebben naast hun vermogen. Het kost de Staat drie mil lioen Het amendement-Lucas zou pl.m. zeven millioen kosten, waarvoor een compensatie in de Vermogensbelasting gevonden moet worden. Men bedenke, dat deze laatste belasting ook niet te hoog mag worden in verband met het sparen. Dr. LUCAS (Kath.) erkent, dat zjjn amendement niet volmaakt is. Maar de idee, die de minister geeft is on begrijpelijk. Spr. krijgt het gevoel, dat men iedere andere oplossing beter acht dan de zijne, mits deze andere oplossing maar minder kost. Spr. handhaaft zijn amendement. De MINISTER zegt, dat we niet op de goede weg zijn als dr. LUCAS rede neert. zoals hij tenslotte deed. Het is bovendien niet juist Dr. Lucas erkent gebreken in zijn amendement, maar heeft die niet aangetoond in de wijzi ging van spr. Spr. zou de aanneming van het amendement betreuren. Dr. LUCAS (Kath.) zegt zijn amende ment, omdat in het overleg deze zaak niet voldoende is besproken, te hand haven. Het amendement wordt aangenomen met 49 tegen 33 stemmen. (Tegen Comm., Arb. en de Kath Klompé, Fens, Koer sen, Droessen en Van Vliet. Op art. 1 sub B heeft de heer Hoog- earspel (Comm.) amendementen inge diend, die beogen de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek op negentien inplaats van op zestien jaar te stellen. Dr. LUCAS (Kath.) betoogt, dat het juister zou zijn uitsluitend kinderaf trek te verlenen, indien de kinderen geen loonbelasting verschuldigd zijn, dus onafhankelijk van de grootte van het gezin. Spr. is dankbaar voor de wijziging van de minister, maar niet voldaan. Indien de minister niet bovendien de leeftijdsgrens op 17 jaar brengt en in plaats van één, twee kinderen boven de eerste drie aftrek verleent zal spr.'s fractie tegen het artikel stem- "men. De MINISTER verzet zich tegen de gedachte om de leefijdsgrens tot 19 laar te verhogen; van de draagkrachtgedach te zou niet veel terecht komen. Een uit breiding tot twee kinderen boven de lb jaar zou een te vérgaande redelijke Be gunstiging van de grote gezinnen bete kenen. Spr. is daar dan ook tegen. Leen bezwaar heeft spr. tegen een verhoging van de grens tot 17 jaar. De heer WAGENAAR (comm.) dient een amendement in, waarin de grens op 17 jaar wordt gesteld. Dit amendement geldt indien het amendement-Hoogcar- spel wordt verworpen. Dr. LUCAS (Kath.) dient een amen dement in, dat in plaats van voor één kind, voor twee kinderen boven de drie eerste kinderen aftrek wil verlenen. De MINISTER zegt, dat aan het amendement-Wagenaar wel enkele bezwaren kleven. Nochtans wil spr. aan zijn uitgesproken bereidheid uitvoering geven. Spr. dient een nota van wijzi ging in. Spr. wil zich niet tegen het amende ment-Lucas verzetten. Het kan niet kostbaar zijn. Het amendement-Hoogcarspel (comm.) wordt verworpen met 6 tegen 79 stem men (voor comm.). De grondslag voor het aamendement- Wagenaar is door de wijziging van de regering vervallen. Het amendement-Lucas (Kath.) wordt verworpen met 39 tegen 49 stemmen (voor kath. ,en comm. en de heer Ruy- gers (arb.). Art. 1 onderdeel B wordt aangenomen met 49 tegen 39 stemmen (tegen kath., comm. en de heer Cornelissen (V.V.D.). Aan de orde zijn de artikelen en de daarop ingediende amendementen van afdeling C. Op art. 1 letter C heeft de heer Hof- stra (Arb.) een amendement inge diend, dat beoogt de belasting op de be drijfswinst boven achtduizend gulden te doen ingaan in 1950 in plaats van in 1951 en te doen eindigen in 1954 in plaats van in 1955 Op artikel 1 letter C en D, evenals op art. 4 eerste lid, heeft dr. Lucas (Kath.) amendementen ingediend die de strek king hebben de geldigheidsduur van de extra inkomstenbelasting, geheven van bedrijfswinsten, van vijf jaar terug te brengen tot drie jaar. De heer HOFSTRA (Arb.) betoogt, dat beslissend is het moment, waarop aanslagen moeten worden betaald en niet het moment waarop de belas tingschuld ingaat. Spr. zegt dat in het verleden de terugwerkende kracht ook dikwijls is aanvaard als het no dig was. Spr. is van mening dat de verzwaringen tegelijk dienen in te gaan met de gewijzigde winstbereke ning en niet pas een jaar daarna. Ter toelichting van zijn amendement zegt dr. LUCAS (Kath.) dat het niet mogelijk is vijf jaar vooruit te zien. Drie jaar is al lang, maar spr. heeft het daarop gesteld om rekening te houden met de wens van de minister. De MINISTER zegt, dat hij ook lie ver had gehad, dat de verhoogde mid delenstroom eerder was gaan vloeien. Maar aan een terugwerkende kracht zijn grote bezwaren verbonden, dit nog afgezien van het feit dat de heer Hofstra zijn doel monetair toch nief zou bereiken. Spr. raadt de Kamer met klem af de looptijd van de maat regelen te bekorten tot drie jaar en dus korter te maken dan het defensie plan. Het zou, gezien onze interna tionale plichten en onze internationale steun, nauwelijks verantwoord zijn naar de mening van de regering. Spr. wijst er nog op dat de regering een zekere veiligheidsmarge moet hebben. Spr. vindt aanneming van het amen dement zeer onraadzaam. Spr. is we] bereid de periode te bekorten met 1 jaar. Een verdere bekorting zou bijna destructief zijn. De heer HOFSTRA handhaaft zijn amendement dr. LUCAS (Kath.) trekt het zijne in. hoewel hij het niet met de minister zegt eens te zijn, omdat de mi nister nota's van wijziging indient, die de strekking hebben de looptijd op vier jaar te brengen. Het amendement-Hofstra wordt ver worpen met 27 tegen 56 stemmen. (Vor Arb. en Comm.). Op art. 1 (onderdelen C en D) heeft de heer v. d. Heuvel (AR) een amende ment ingediend, dat beoogt deze onder delen te laten vervallen en een nieuw artikel 2a in te lassen. De bedoeling van het amendement is weg te nemen de mogelijkheid om inkomens van dezelfde grootte verschillend te belasten. De op brengst van de belasting blijft dezelfde, omdat in het amendement (artikel 2a) de gewone inkomstenbelasting wordt verhoogd. In zijn toelichting noemt de heer v. d. Heuvel het onrechtvaardig alleen hen die een inkomen uit bedrijf genieten extra te belasten. De heer HOFSTRA (Arb.) bestrijdt het amendement, dat het regeringspro gramma volledig ondergraaft. Zou het worden aangenomen, dan zou spreker's fractie ernstig de consequenties ten aan zien van de belastingvoorstellen moeteit bezien. De stemming wordt uitgesteld. Op art. 1 sub. C. heeft de heer Hoog- carspel (Comm.) een amendement in gediend. dat beoogt de tariefsverhoging voor de bedrijfswinst van zeven ten honderd op 7% ten honderd en van 7% ten honderd op 8% ten honderd tot stand te brengen. De stemming wordt uitgesteld. De heer LUCAS (Kath.) heeft een amendement ingediend, dat evenals een amendement van de heer v. d. Wete ring (CH) beoogt te voorkomen, dat ge accumuleerde winsten worden getroffen door een progressief tarief, terwijl het besluit op de inkomstenbelasting 1941 uitgaat van een proportioneel tarief. Na de toelichting zegt de minister be reid te zjjn het amendement v. d. Wete ring over te nemen. Niet dat van dr. Lucas want dat doet meer dan de pro gressie uitschakelen; het handhaaft het oude tarief van de overdrachts- en li quidatiewinsten. Dit heeft ernstige con sequenties. Op verzoek van dr. Lucas (Kath.) zegt de minister dat de gevaren daarvan zit ten in het feit, dat men nu ten aanzien van deze extra inkomstenbelasting een speciaal winstbegrip gaat hanteren, dat afwijkt van het gangbare. Daarmee schept men een verwarrend precedent. De stemming wordt uitgesteld. Sub. E wordt zonder stemming aan genomen. Op art. 4 heeft de heer Hofstra (Arb.) een amendement ingediend, dat beoogt een beperking aan te brengen in de mo gelijkheid van vervroegde afschrijving. Dit omdat de investeringen beperkt moeten worden De stemming wordt uitgesteld. De vergadering wordt Woensdag te 0,50 uur gesloten. De plechtigheid van de troonsafstand van Koning Leopold zal Maandag a.s. te 12 uur plaats hebben in de grote bal zaal van het Koninklijk Paleis te Brus sel. Ongeveer 200 personen zullen de plechtigheid bijwonen: de kardinaal, de leden van de regering, de drie oudste ministers van staat, afvaardigingen van kamer en senaat, de gouverneurs van de negen provinciën en de burgemeesters van de provinciehoofdsteden. Wanneer deze personen plaats heb ben genomen, zullen de Koning en de koninklijke Prins de zaal betreden, gevolgd door baron Carton de Wiart, opperhofmaarschalk, ridder Etienne de le Court, kabinetschef van de Ko ninklijke Prins, hof dignitarissen, vleu geladjudanten en ordonnans-officie ren de hofaalmoezenier, de intendant, ambtenaren van de civiele lijst en eni ge anderen. Fotografen en cineasten zullen niet worden toegelaten. Echter zullen wel worden uitgenodigd de voorzitter van de algemene Belgische persbond, de voor zitter van de Brusselse pers en de voor zitter van de unie van de buitenlandse pers. Er zullen redevoeringen worden gehouden door de Koning, de konink lijke Prins, de eerste minister en de voorzitters van de drie grote partijen, Lefèvre, Buset en Motz. Deze redevoe ringen zullen over de radio wordqp uit gezonden. Advertentie DOUWE EGBERTS De Perzische gezant te Den Haag, de heer Hoessein Navob, heeft gistermorgen aan de president van het Internationaal Gerechtshof, prof- J. Basdevant, de tekst overhandigd van het telegram, dat door de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, aan Tryg ve Lie, de secr-generaal van de V.N., was gezonden. Daarin was meegedeeld dat de Iraanse regering haar verklaring van 2 Oct. 1931 met betrekking tot de aanvaarding van de bindende jurisdic- tie van het Hof intrekt. De Britse kruiser „Mauritius", die zich ter hoogte van Abadan aan de Iraanse kust bevindt, zal vandaag voor de duur van verscheidene dagen wor- De lezers van ons blad hebben giste ren kunnen vernemen dat er een controverse is gerezen tussen de R.A.I. en de B.O.V.A.G. (Rijwiel en Automobiel Industrie en de Bond van Automobiel en Garagebedrijven) enerzijds en de rege ring alsmede de D.A.F. (Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek) anderzijds met betrekking tot de invoerpolitiek van vrachtautomobielen. De mening van eerstgennemden, welke wij gisteren weergaven, komt er op neer, dat door de bescherming van de D.A.F. door de regering te veel vrachtauto's van een hogere en te weinig van goedkopere prijsklasse beschikbaar zijn, waardoor het Nederlandse bedrijfsleven met 2714 millioen gulden meer belast zal worden. Vandaag laten wij de opinie horen van de andere party, de D.A.F. Oorspron kelijk wilde deze fabriek haar verweer eveneens in een schriftelijk rapport ter kennis van de publieke opinie brengen. In verband echter met reeds in de Twee de Kamer gestelde vragen werd met spoed een persconferentie belegd waar de argumenten van deze Eindhovense industrie naar voren zijn gebracht. Deze argumenten kunnen in de vol gende punten worden samengevat. 1. In verband met het hier te lande gevolgde industrialisatieprogram ma wordt de Nederlandse automobiel industrie beschermd. Zoals bekend is de opzet om Nederland een geheel eigen automobielindustrie te geven volledig uitgewerkt en alle betrokkenen zijn hiermede op de hoogte. De verwezenlij king van dit plan vordert geleidelijk en de tijd die men meende hiervoor nodig te hebben blijkt aanzienlijk korter te zijn. Voor aanhangwagens en opleggers behoeven thans geen beschermende maatregelen meer te worden genomen, aldus de heren Van Doorne; in tegen deel, zij hadden het volste vertrouwen dat wanneer alle grenzen zouden open gaan en de invoerbeperkingen worden opgeheven, de D.A.F. in dit onderdeel zeer scherp zou kunnen concurreren te gen buitenlandse fabrikanten. Voor vrachtwagens ligt de zaak echter nog in een betrekkelijk beginstadium, waar door dit onderdeel nog moet worden beschermd, hetgeen naar volmondig werd toegegeven een soort discrimina tie van de importeurs met zich mede brengt. Dit is echter in alle automo bielen producerende landen het geval, (daarvan werden enige sterke staaltjes aangehaald), doch gezien de noodzaak voor Nederland tot industrialisatie is een andere uitweg niet mogelijk. 2. De studiecommissie van de R.A.I. en de B.O.V.A.G. gebruikte bij het op stellen van haar cijfermateriaal een ge tal van dertigduizend te fabriceren wagens, waar de D.A.F er slechts vijf honderd per jaar produceert. Een hoe veelheid dus die in geen enkele ver houding staat tot de hierenboven nog te importeren vrachtauto's. 3. Bij de vergelijkingen van de resp. kostprijzen van te importeren en te fa briceren wagens worden in het rapport van de R.A.I. en de B.O.V.A.G. typen wagens gebruikt welke bij de gestelde totaal te rijden afstanden niet met el kaar vergeleken hadden mogen worden. 4. Vergelijkt men wél de juiste typen wagens (dus benzine- met benzine- en Advertentie JEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 T XBEETTEN f 0.75 Alle leden der Tweede Kamer heb ben warme instemming voor de indie ning van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toe slag en van de Kindertoelagewet voor gepensionneerden. Aldus blijkt uit het Voorlopig Verslag. Zeer veel leden betreuren intussen dat dit voorstel zo lang op zich heeft laten wachten. In brede kringen der gepensionneerden heerst toch al een grote ontstemming, zo niet verbitte ring Het kan bezwaarlijk worden ont kend dat de wijze waarop de Regering sedert 1946 aan de gerechtvaardigde verlangens dezer groepen tegemoet is gekomen, grote teleurstelling heeft ge wekt. Algemeen wordt er echter op ge wezen dat. hoezeer door dit voorstel in de financiële positie van de gepension neerden verbetering zal worden ge bracht, het wetsontwerp geen algehele bevrediging zal kunnen schenken. Het zou redelijk zijn indien de door de Re gering voorgestelde bijslagen voor de vóór 1 Januari 1947 gepensionneerden nog iets zouden worden verhoogd. Deze pensioentrekkers toch verkeren vaak in zeer moeilijke omstandigheden, mede omdat hun pensioenen vaak aanzienlijk lager zijn dan van de later gepension neerden. Dit klemt in het bijzonder met betrekking tot de weduwenpen- sioenen dezer categorie. Deze leden doen de suggestie van het toekennen van een extra-pensioen- bijslag van 50.per jaar. Veel leden verklaren voorts niet te kunnen begrijpen, waarom wordt voor gesteld de bijslag voor gebrekkige en zwakzinnige kinderen niet verder te doen strekken dan tot de een en twin tigjarige leeftijd. Amerika Het Amerikaanse leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat de 28ste en 43ste National Guard infanterie divisies zich gereed moeten houden om in de herfst van dit jaar naar Europa te vertrekken. 31. Nu zaten de ski's onder de auto en zij stapten weer in en begonnen naar beneden te glijden. Het ging prachtig en het zag er naar uit, dat zij een Copyright P. I. B. Bo» 6 Coggejwggn verschrikkelijk aardig tochtje zouden krijgen. Maar opeens kregen zij in de gaten, dat zij midden in een ski-wedstrijd waren terecht gekomen. De man met de startvlag was stomverbaasd, seling een auto aan zag komen. daar p tot bij zeer grote afstanden met dieselwa gens) dan komt de D.A.F. tot de bevin ding, dat bij de door genoemd rapport gebruikte en dus onwerkelijke cijfers tegenover een hoger kostenverbruik van 2714 millioen wederom een besparing tot eenzelfde bedrag wordt verkregen waardoor het totaal saldo gelijk blijft. 5. In het studierapport van de R.A.I. en de B.O.V.A.G. wordt tenslotte te werk gegaan met vooroorlogse cijfers, aldus de directie van Van Doorne. Na de oorlog zijn de importen intussen sterk toegenomen, (dit betreft dan uit sluitend vrachtwagens en wel de be langrijkste groep van 3 tot 7 ton) 1946: 721; 1947: 634; 1948: 1605; 1949: 1421; 1950: 2062. De D.A.F. nu produceert een type vrachtwagen dat sterk overeenkomt met het Amerikaanse soort, doch dat in prijs absoluut lager ligt dan de Ameri kaanse wagens. Deze laatste worden in middels veel meer gevraagd dan de En gelse, al zijn deze goedkoper. Dus ook de wagens van de D.A.F. verkrijgen voorkeur boven de Engelse automobie len, aldus de heren Van Doorne. Dat bij de sterk gestegen import veel Engelse wagens zijn, moet worden geweten aan het schrijnende dollargebrek van ons land. In verband daarmede en gezien het feit' dat men, al zijn ze duurder, in aanschaf liever vrachtwagens van het Amerikaanse type heeft, is de bescher ming van onze automobielindustrie niet ongerechtvaardigd, aldus de directie van Van Doorne. Het Engelse Hooggerechtshof heeft de eis tot schadevergoeding, dóór de Neder- landsche Spoorwegen ingesteld tegen de filmmaatschappij Gaumont British inzake het verloren gaan van spoorweg materiaal bij de opnamen voor de film ..Theirs is the Glory" (De slag om Arn hem) verwezen naar een speciale rech ter. Men verwacht dat de zaak pas in November opnieuw voor het Hoogge rechtshof zal worden behandeld. Voorontwerp bij minister raad aanhangig gemaakt De minister van Sociale Zaken heeft de Eerste Kamer medegedeeld dat hij een voorontwerp van wet voor een de finitieve Ouderdomsvoorziening bü de ministerraad aanhangig heeft gemaakt. De gedachten, welke aan dit vooront werp ten grondslag liggen, gaan in de richting van een gemengd stelsel, dat zowel elementen bevat van het kapitaal dekkingsstelsel als van het omslagstelsel. Heden wordt architect P- Cuypers zestig jaar. Hij stamt uit een beroemd architectengeslacht: zijn grootvader, die 93 is geworden, ontwierp het C.S. en het Rijksmuseum, zijn vader, die 87 jaar werd, de St. Bavokathedraal te Haarlem en de Effectenbeurs te Amsterdam. Zelf heeft hij zeer veel kerken en scholen gebouwd en restaureerde talrijke ge bouwen. Merkwaardigerwijze is hij ook voorzitter van de Amsterdamse sport- vliegclub, die alleen op papier bestaat omdat Amsterdam geen sportvliegveld heeft. Naar wij vernemen wordt door het Centraal Instituut ter bevordering van de Buitenlandse Handel overwogen in de herfst van dit jaar een exploratie- reis te doen plaatsvinden naar enkele Zuid-Amerikaanse landen. Dit onder zoek van de afzetmogelijkheden voor Nederlandse producten aldaar zou een nadere uitwerking kunnen betekenen van de indicaties, welke verkregen wer den door de reizen van Z. K. H. Prins Bernhard. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. T. Rutten, heeft een bezoek gebracht aan de radio-sterrewacht, die sedert kort op de terreinen van het radiostation Koot wijk is opgesteld. Voorgelicht door ir. Muller heeft <t° bewindsman gedurende anderhalf uur net grote belangstelling kennis geno men van de proefnemingen op het nieu we gebied: de radio-astronomie, die hier worden gedaan en van de apparatuur, waarmede deze geschieden. De inspecteur-generaal van het In donesische minsterie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat het Hoge Com missariaat te 's-Gravenhage te veel per soneel heeft. Kij zei. dat een reorganisa tie-commissie een plan heeft ontworpen, volgens hetwelk het aantal personeels leden van zeshonderd zou worden te ruggebracht tot tweehonderd vijftig. Hij zei voorts, dat zoveel mogelijk Neder landse afdelingshoofden zullen worden vervangen door Indonesiërs. Berlijn De Russen hebben de Wes terse mogendheden te Berlijn uitgeno digd voor een aanstaande Dinsdag in het Russische hoofdkwartier te Karls- horst te houden vergadering ter bespre king van de Berlijnse handels- en trans portproblemen. den afgelost door het fregat „Flamin go". De „Mauritius" zal naar Basra in Irak opstomen, waar de bemanning zich met verlof aan wal mag begevep. Het is de bedoeling dat de „Mauritius" omstreeks 21 Juli definitief door de kruser ,.Eu- ryalus" zal worden afgelost- Het schip zal vervolgens in de wateren van Cey lon aan normale oefeningen deelnemen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een bericht, dat de Ame rikaanse ambassadeur te Teheran, Henry Grady, zou zijn teruggeroepen „absoluut onwaar" genoemd- In officiële Jtringen te Teheran ver wacht men, aldus N.P., dat premier Mossadeq het aanbod van president Truman om Averell Harriman naar Iran te zenden zal aanvaarden, om de Amerikaanse openbare mening niet te beledigen. Er zijn echter nog steeds geen aanwüzingcn, dat dr. Mossadeq van plan is zijn nationalisatiepolitick te matigen. Intussen legde Iran gisteren beslag op alle communicatielijnen van de En gelsen tussen de Anglo-Iranian olieraf finaderij in Abadan en de buitenwereld. In twee brieven gericht aan de waar nemende directeur van de A.IO.C.. Alex Mason, werd opdracht gegeven aan de Britse olie-autoriteiten om de controle op hun communicatiesysteem over te dragen en werd hun botweg meegedeeld dat hun particuliere tele foonverbinding naar Basra zou worden afgesneden. Tot niemands verbazing werd Frank- rijks tweede man, Edouard Herriot, Dinsdag voor de derde maal geroepen tot dc presidentiële zetel in de Assem blee Nationale, Reeds bij de eerste stem ming behaalde hij de absolute meerder heid van 334 zetels. Steunend op zijn stok daalde de ne gen en zeventigjarige Herriot de kamer- banken af om de vier en tachtigjarige tijdelijke „Doyen d'Age", wiens kort stondige openbare leven hiermede was afgelopen, met een hartelijke handdruk af te lossen. De Kamer heeft wederom een presi dent. Het sein voor de minister-presi dent Queuille om zijn ontslag in te die nen is hiermee gegeven. De regerings crisis is officieel geworden. Heden gaat Auriol, de president van de republiek, eerst te rade bij de president van de Kamer, zijn eerste adviseur. Herriot aanvaardde zijn nieuwe taak met een korte rede. waarin hij preludeerde op het hoofdthema van de nieuwe wet gevende periode: noodzaak tot krasse bezuinigingen om het hoofd te kunnen bieden 'aan de ernstige bedreiging van menselijke ontwaarding. De H. Vader zou vandaag naar zijn zomerverblijf te„ Castel Gandolfo ver trekken, aldus verneemt U.P. te Vati caanstad De Paus zal ongeveer twee maanden weg blijven. Tot 15 Augustus zullen de audiënties worden voortgezet, daarna zal de Heilige Vader gedurende enkele weken uitsluitend zijn vaste me dewerkers ontvangen. Uw maaltijd is versterkend en stevig als er kaas bij te .pas komtl Kaas, bereid uit verse melk, schenkt U voor weinig geld eiwitten en vetten, kalk en vitamines. Geen enkel ander voedsel voo.f alle dag biedt U in klein bestek zc^ veel goeds. Maar kies Uw kaas zorgvuldig naar Uw persoonlijke smaak. En pro» beer al en toe eens een ander» kaassoort Wilt U extra genieten? Dat» niet zo-maar-kaas kopen, maar vragen naar de kaas, die U hel lekkerste vindt frtStQHltifc Goudse. than* tfftsfoiTend Wv* bolronde £<fsnnm«*.4fcs*» uitsluitend 40* fcaa5 broodvorm, «hanr uitsluitend ftieT"vo°T Geniet op vleesloze dagen ven een kaasgerecht aanbevolen door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad EEN UNOX tEKKERNM - SLECHTS 45 CT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4