MAAR WAGTMANS SCHAART ZICH ONDER DE ALLERBESTEN HET DOMEIN DER VROUW Op reis met katoen en een bout voor de kreukels Over KOOPJES gesproken vier smaken een kwaliteit! Smakelijke maaltijden vacantiedagen I SCHEEPVAART BERICHTEN Twee lekke handen van Van Est Koblet wint de tijdrit na heftige strijd met Bobet en Coppi 't MEUBELPALEIS 0®^ r Wij luisteren naar Fanny Heemskerk wint „WAS DAT NIET ERG?" -J Van Vliet verslaat Harris in Milaan chocoladerepen melk hazelnootmelk dessert hazelnootdessert wereldberoemde DROSTE Welke status voor Ned. Ver. van Luchtbescherming? voor V. WOENSDAG 11 JULI 1951 PAGINA 5 Alleen de besten Verrassend Rinkel en Dehnert weer verslagen Sportflitsen zegt de ploegleider Uitslag en klassementen Turpin wereldkampioen middengewicht BAGAGE WORDT STEEDS LICHTER WELKOM Verdrag inzake oorlogs graven Amerika verwacht record-oogsten Onze sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagavond uit Angeis. Het was vandaag een al feestelijkheid aan do eindstreep in Angers. De korte regenbuien waren door een stevige bries uit het Zuid-Westen van de hemel gejaagd en uit een azuren lucht strooide de zon een weelde van gulle stralen over de mensenmassa's op de Place de Rochefoucauld, het plein waar de rid ders van het grootste wielertournooi ter wereld de laatste kilometers afleg den van hun eerste tijdrit. Van top tot teen in het harnas van hun opperste strijdbaarheid gestoken, hadden de Groten zich vanochtend laten starten voor een rit van 85 km. waarin het ploegverband niet bestond en waarin voor afremtechniek geen'plaats was. Zonder de steun van hun artillerie of infan terie vochten de Bobet's, de Coppi's en de Koblets nu met het rapier in de hand hun strijd van man tegen man, op eigen kracht en met eigen middelen. En toen vanmiddag tegen vijf uur het scherm viel over dit eerste tafereel van onverbloemde strijdbaarheid, had Koblet Eouis Bobet in zijn eigen vader land en voor eigen publiek verslagen. Maar zo eenvoudig als wij dit schrijven was het niet gegaan. De tijdopnemers hadden aanvankelijk een betere tijd voor Bobet afgedrukt, zodat zich op het circuit een geweldig enthousiasme ontketende en pas later op de avond werd een Zwitsers protest behandeld, waarin het resultaat van de etappe in die zin werd gewijzigd, dat niet Bobet maar Koblet deze eerste tijdrit won. Grote verslagenheid intussen in het Italiaanse kamp! Was hun Fausto Coppi verslagen? Inderdaad. In zichzelf gekeerd en volkomen ontoegankelijk voor enig blijk van belangstelling of sympathie, was de campionissimo vanochtend aan de start verschenen. Phy- siek nog altijd niet in zijn topconditie, maar toch bekwaam genoeg om met een tijd van 2 uur, 6 min. en 47 sec. de beste prestatie tot dan toe met bijna drie minuten te overtroeven. Maar binnen drie minuten had niemand meer oog voor Coppi en zijn topprestatie, omd; toen Bobet kwam aanstuiven en nog acht seconden sneller dan de Italiaan over de eindstreep snelde. Het niet te bedaren gejuich werd toen in volume alleen nog maar overtroffen door de bekendmaking' van het berricht, dat Koblet, die ongeveer een 24 minuten later arriveerde, zegge en schrijve één seconde onder de tijd van de Franse lavoriet was gebleven. Gelukkig wisten de duizenden toen nog niet, dat de Zwitser had gewonnen, want wij kunnen ons niet voorstellen, dat er een normale terugkeer zou zijn geweest van deze onbeschrijfelijke geestdrift na «e desillusie, welke zij toen zouden hebben ondervonden. regelmaat van niet zware, maar-door UlGllSSGn ilGGT HUIS hun regelmaat wis en waarachtig mee tellende heuvelruggen. Hij startte 3 mi- Maar bij alle drukte, die er opdat nuten voor Coppi, maar deze levensgrote moment rond die grote en luidkeels majesteit van de wielersport moest op bejoelde favorieten heerste, had nie mand erg gehad in de kleine witte figuur, die heel bescheiden tussen Coppi en Bobet in dit feestelijk beeld van nauwelijks te beschrijven geest drift kwam binnenstuiven: Wout Wagtmans. Er was de dag tevoren in de Nederlandse kolonie lang en breed over gediscussieerd, wie van onze landgenoten nu in staat zou zijn tot de beste prestatie in deze rit op eigen kracht. Van Est, de stugge doorzetter van de etappe CaenBennes, Beters de soepele stijlrijder, of diens stad genoot Voortihg, van wie Jacques Godet in hoogst eigen persoon ons de avond tevoren had gezegd, dat hij hem een van de beste renners uit zijn machtig veld van kampioenen vond. Voorting? In de uitslag van vandaag stond Voorting op de 57ste plaats en dat is verder van Koblet verwijderd dan men hem had toegedacht. Maar toch nog meer dan men verwachtte na de eerste helft van zijn rit, die niet snel was ge weest. Peters dan? Ja, Peters Dat meenden wij tenminste na de eerste helft van de rit, toen de chronometer een tijd voor de Haan-lemmer aanwees, die geen Van de veertig voor hem gestarte renners Ook maar tot op een halve minuut had kunnen benaderen. Maar in de tweede gedeelte van deze 85 km reed ons een Peters voorbij, die zat te worstelen met een enorme inzinking. Mismoedig schud de hij zijn donkere hoofd: het gaat niet. Doorbijten dééd hij, maar hij kwam toch biet verder dan de 60ste plaats met een rijd die nog 7 seconden hoger lag dan Qie van zijn stadgenoot. Dus weer Van Est? Ja, die onver woestbare West-Brabander had zich al weer klaargemaakt voor een prestatie, waarbij die van gisteren nog maar kinderspel zou zijn. In het klassement dat omtrent na 30 km werd opgemaakt bezette hij de zevende plaats en als men hem zo zag gaan, kon niemand twijfelen aan het dreigende gevaar dat er in deze constant draaiende, goed ge oliede motor school voor een hele reeks tijden die tot dan toe als de de beste golden. Helaas, Van Est heeft zijn kans wreed Verstoord gezien. Tweemaal moest hij Van zijn fiets voor een lekke band en derde keer omdat hij weer op zijn Djwiel wilde klimmen. Dat hij ondanks lt oponthoud eri ondanks deze onder- Itwee na de beste tijd van de dag maken om onze landgenoot na 58 km eindelijk voorbij te lopen. En Bobet, die zes mi nuten na Wagtmans was gestart, heeft die kans niet eens gehad. De nele ver- j slaggevers kolonie stond stom verbaasd toen zij ontdekte dat er temidden van I het tumult rond Coppi en Bobet een i verrassing was geboren waarmee ae Nederlanders voor de tweede maal in successie een. resultaat van 'belang had den geboekt. Een wedstrijd-commissaris, die Wagt mans had moeten begeleiden; was zo op getogen over de prachtige wedstrijd, welke hij onze jonge landgenoot had zie» rijden, dat hij hem bij de aankomst een premie schonk: „Ik stond er eenvoudig paf van", verklaarde deze officiële func tionaris spontaan. Helaas, op ditzelfde traject, dat Wagt mans' reputatie in de internationale wielerwereid nog eens extra schraagde, eindigde voor Wim Dielissen zijn zij het bescheiden rol in deze Tour de France. Voor Dielissen was deze race op zijn eigen kracht een dodelijk gevaar en toen hij bovendien in de eerste helft van de strijd een lekke band kreeg, was het met hem gebeurd. Hij zakte meer en meer af en eindigde een minuut of zes boven de limiet, die 15 procent van de door Ko blet gemaakte tijd bedroeg. Toen hij in Angers van zijn fiets stapte, verrichtte hij daarmee zijn laatste daad als num mer 58 in de karavaan van de Tour de France. Advertentie reking van een cadans de 21ste plaats °e2ette, pleit voor hem. Maar het was ginder dan hij had willen en kunnen pereiken en het kostte hem drie plaatsen in het klassement. Maar Wagtmans, die kleine man met een grote toekomst uit Brer>\, droeg nu op zijn beurt de Nederlandse driekleur ver naar voren in het dag-klassement. Het was een openbaring voor iedereen, zoals die 21-jarige jongeman voortstoof over de zuigende, vochtige wegen, tegen een behoorlijke zuidwesten wind en een Dp het wereldschaaktournooi Euro- he. e zone voor dames heeft onze land genote Fanny Heemskerk van mej. Cu- ei (Joegoslavië) gewonnen. Partij tussen mej. Catherine Rood- zant (Nederland) en mej. Friede Kinder 'West-Duitsland) werd remise. Mej. Sim one Bussers (België) won haar par- fij tegen mej. Catherine Roodzant (Ned.). Ook de tweede dag van het tennis- tournooi te Eastbourne, waarbij volgens een puntensysteem wordt gespeeld, heeft de Nederlandse deelnemers geen overwinning gebracht. Rinkel verloor van McGregor (Austr.) met 46, 64, 6 Cockburn en Norgarb (Zuid-Afr.) Rinkel en Dehnert (Ned.) 26, 63, De oeslaaD-rtr2nsrnan Jean Boiteux is er in vriie slL et Europees record 400 meter een tijd vaS aijn naam te brengen met 4 min. 33.3 sec. Het oude record stond °P naam van Alek Jany. ?n te Den Haag gehouden vei gad g van de International Lawn- tenms Federation, de F.I.L.T, is onze landgenoot, de heer D. Croll, gekozen tot president van de internationale federatie. Engeland versloeg Zuid-Afrika met 9 Wickets in de derde testmatch tussen beide nloeeen Een der verzorgers van de Nederlandse ploeg, welke deel neemt aan de Ronde van Frankrijk,, reikt W. van Est onder het rijden een tas met mondvoorraad toe. En öndertusen vochten Italië, Frank rijk en Zwitserland het onder elkaar uit met hun grote troeven Coppi, Bobet en Koblet. Het was inderdaad een onder linge strijd van de allerbesten. Zelfs Magni, Goldschmidt en Bartali konden er niet tegen op en zouden in Angers met een achterstand van twee tot vijf minuten op de matadoren aankomen. Koblet begon het snelst, zö snel, dat hij na 30 km. een voorsprong had van 30 seconden op Barbotin, van 40 op Gold schmidt, 50 op Bobet en1 minuut 23 op Coppi. Maar op hetzelfde moment, dat de Zwitser de terugslag van zijn snelle start ging voelen, begon Coppi op volle toeren te draaien. Buiten de'Grote Drie viel alles weg in het strijdgewoel dat toen volgde en waarin het een ge vecht om seconden werd. Even mengde Barbotin zich daar nog in, toen hij na 50 km. Koblet van de derde plaats had weggedrukt en Coppi zijn achter stand van bijna an derhalve minuut op Bobet zowaar in een voorsprong van 3 seconden had om gezet. Maar in de finale kwam Koblet zich weer in de strijd mengen, pas seerde de Italiaan en slaagde er zo waar ook in weel een voorsprong te krijgen op Bobet, die hij daarmee de zegepalm, welke de Franse kampioen aanvankelijk was toegekomen, dank zij het protest toch nog ontnam. Onze landgenoten Dek kers en Faanhof re den een niet opval lende wedstrijd, en zij zijn er slechts ternauwernood in geslaagd zich in de course te hand haven. m De echte HOLT AP, prachtige dessins. Het oersterke karpet voor de huiskamer, 200X280, Verkoop van deze unieke aanbieding alléén DONDERDAG en VRIJDAG OOK TAPIJTPALEIS NIEUWENDIJK 164-170 A'DAM-C. - Tel. 49269-44398 (Van onze sportredacteur) Ontgoocheld kwam ploegleider Pel- lenaars met zijn witte jeep achter Van Est, zijn sterkste man, de Place de Rochefoucauld oprijden. Zijn ge zicht stond van teleurstelling even donker als de zwarte trui die hij droeg en zijn commentaar op deze dag bestond uit een vraag, waarvan de toon nog meer dan de woorden van zijn spijt getuigdê: „Twee lekke banden, was dat niet erg Die tegen slag kostte Van Est zijn plaats onder de eerste tien, maar het algemeen klassement, waarin de achterstand van Van Est op Leveque nauwelijks groter is geworden en waarin Wagtmans maar liefst elf plaatsen opschoof, moet hem toch een rede lijke troost hebben gegeven. Ondanks het verlies van Dielissen. De uitslag van de zevende etappe is als volgt: 1. Koblet (Zwitserland) 2 uur 5 minuten 40 sec. (met boni ficatie 2.4.40). 2. Bobet (Frankrijk) 2.06.39 sec. (met bonificatie 2.06.09). 3. Coppi (Italië) 2.06.44. 4. Magni (It) 2.08.32. 5. Barbotin (Fr) 2.09.33. 6. Gold schmidt (Lux) 2.10.43. 8. Biagioni (It) 2.11.21. 9. Geminiani (Fr) 2.11.36. 10. Lu- cien Lazarides (Fr) 2.11.55. 11. Wagt mans (Nederland) 2.12.19. 12 Ruiz (Spanje) 2.12.24 13. Meunier (West Zuid West) 2.12.37. 14. Decock (België) 2.13.02. 15. Lauredi (Fr) 2.13.07. 16 Leveque (Zuid-West-Zuid) 2.13.13. 17. Rosseel (Belg) 2.13.18. 18. Diederich (Lux) 2.13.24. 19. Bauvin (Oost-Zuid-Oost) 2.13.31. 20. Ockers (België) 2.13.33. 21. Van Est (Nederland) z.t.. 57. Voorting (Ned) 2.18.40. 60. Peters (Ned) 2.18.47. 93. Dekkers (Ned) 2.23.18. 98 Faanhof (Ned) 2.24.24. 109 Dielissen (Ned) 2.31.25. Het algemeen klassement luidt: 1. Le veque (West-Zuid-West) 37.43.43, 2. Bau vin (Oost-Zuid-Oost) 37.45.02, 3. Ko blet 37.50.55, 4. Lucien Lazarides (Fr) 37.50.57, 5. Biagioni (It) 37.51.40, 6. De mulder (Belg) 37.51.57, 7. Bobet (Fr) 37.52.24, 8. Coppi (It) 37.52.59, 9 Muller (Fr) 37.53.13. 10 Carrea (It) 37.53.31, 11. Magni (It) 37.54.47, 12. Diederich (Lux) 37.54.49, 13. Castelin (Oost-Zuid- Oost) 37.55.20, 14. Van Est (Nederland) 37.55.22, 15. Barbotin (Fr) 37.56.22, 16. Meunier (West-Zuid-West) 37.56.54, 17. Van Steenkiste (Belg) 37.57.04, 18. Bar tali (It) 37.57.09. 19. Geminiani (Fr) 37.57.22, 20. Goldschmidt (Lux) 37.57.32, 21. Ockers (Belg) 37.57.39, 22. Wagtmans (Nederland) 37.59.07, 66. Peters (Ned) 38.11.07, 72. Faanhof (Ned) 38.14.01, 82. Voorting (Ned) 38.19.49, 91. Dekkers (Ned) 38.25.04. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 113.19.31, 2. Italië 113.2(1.06, 3. West-Zuid-West Frankr. 113.24.28, 4. België 113.36.52, 5. Oost-Zuid- Oost Frankr. 113.39.20, 6. Zwitserland 113.44.22, 7. Luxemburg 113.47.31, 8. Ne derland 113.55.35, 9. lie de France 113.57.14, 10. Spanje 114.08.58, 11. Parijs 114.14.58. Advertentie De Nederlandse sprintkampioen Arie van Vliet heeft Dinsdagavond op de Vi- gorelli-baan te Milaan beslag gelegd op de Grote Prijs van Tommaselli voor professionals door in de finale te win nen van de Britse wereldkampioen Reg Harris. Harris, die in de finale in der de positie lag, slaagde er niet in Van Vliet te kloppen. De tijd van de win naar was 12.2; Harris had in de series echter 11-6 gemaakt. In een gevecht over vijftien ronden tussen de wereldkampioen middenge wicht Ray Sugar Robinson en Randolph Turpin. behaalde Turpin de titel van wereldkampioen, door op punten van Robinson te winnen- Turpin bracht tenminste 8 ronden op zijn naam. Het was Robinsons tweed nederlaag in 13» wedstrijden, weini gen hadden de Brit een kans gegeven. Turpin toonde zich niet in het minst geïmponeerd door de reputatie van zijn tegenstander en toen de eerste ronde voorbij was had hij reeds een kleine voorsprong. Ook in de tweede ronde demonstreerde de uitdager een licht overwicht, hoewel nu ook Robinson da nig van zicb af beet. De ware Robinson zag men pas in de derde ronde toen hij Turpin's kaak trof met een linkse di recte. Ook de vierde ronde bracht sla genwisselingen aan beide zijden, maar daarna kwam Turpin weer zo fel uit zijn hoek dat de Amerikaan enkele minuten lang door de ring werd ge jaagd De zevende ronde was beslis send. 'Met een van zijn beruchte link sen sloeg Turpin een hevig bloedende wonde boven Robinson's linker oog. De verslagen vermeldden voorts, boe Turpin zich in de verdere ronden be ijverde de wond iedere keer weer open te slaan en zo de partij te winnen. De vrouw, die de vacan- tie voor ogen heeft, zit nu te spinnen aan wat ze mee zal nemen. Dat wordt steeds lichter in deze eeuw van nylon en plastic, al is het nu eenmaal zo in het ondermaanse, dat vrou wen die zich het ultra der onweegbaarheid voor haar garderobe en bijbehoren kun nen aanschaffen, nooit zelf een koffer hoeven te dra gen en zij, die beeldige ny- lon-dessous, versierd met nylon kant. bezitten dat in een uurtje gewassen en ongekreukeld droog is ook best over een kamenier zouden kunnen beschikken om dit voor haar te doen. Het nylon is trouwens bij ons nog maar nauwelijks inge burgerd. Dat zal vermoede lijk pas beter worden als wij hier in Nederland wat in de nabije toekomst gaat ge beuren zelf nylongarens en producten daarvan gaan vervaardigen op grotere schaal. Het „standaard"-nylon- blousje, dat men hier nu overal ziet, in wit en enkele kleuren, van wafeltjesach- tig materiaal (dat enigszins doet denken aan luxe ver pakkingspapier in snoepdo- zen) zal toch voor velen de uitkomst zijn op reis. Want hoe makkelijk, om 's avonds na een stoffige treinrit de pikzwarte kraag van een blousje in de wasbak te du wen en het 's ochtends zon der meer schoon en droog terug te vinden. En verder doet de niet- helemaal-nylon vrouw, die voor haar vacantie het bui- ten-zijn opzoekt en vurig hoopt om over de grens wat zon te kunnen kopen voor haar reisgeld, het met ka toenen jurken. Die echter eisen dat de bagage ver zwaard wordt met eenstrijk- boutje, want de grote char me1 van katoen is juist de fraicheur en daar moet een bout dagelijks het zijne aan doen. Er zijn handige kleine strijkboutjes te koop met verstelbaar voltage, die pas sen op de stroomsterkte van iedere streek. Het is alles katoen wat de klok slaat dit jaar, maar er is katoen en katoen. Dat reali seert men zich als men tussen de „prijsverlagings"-jurkje3 gaat snuffelen. Goedkoop be tekent helaas blaar1 al te dikwijls kreukelig. En kreu kelige kleren zijn een voort durende ergernis. Het crêpa- achtige cloqué, dat zich wat dit betreft werkelijk uitste kend gedraagt, en nadat het in de koffer heeft gezeten zich spoedig herstelt, is dan ■nm m. A A In het kader van de burgerlijke ver dediging heeft de regering gevraagd, of zij de N. V .L. terug zou wen sen te zien als een vereniging met contribuerende leden of als een appa raat van vrijwilligers, dat niet zelf in zijn financiering voorziet. De onafhan kelijkheid, die de N.V.L. voor de oor log had, omdat de vereniging door mid del van de contribuerende leden zien zelf financierde heeft destijds enige ma len tot moeilijkheden met de toenmali ge regering geleid. De regering heeft een en ander nog in studie. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is een verdrag getekend tussen ons land en de leden van het Britse Ge menebest, die deel uitmaken van de „Imperial War Graves Commission". In dit verdrag verplicht ons land zich stap pen te ondernemen de grond te verkrij gen, waarop zich in ons land de be graafplaatsen en graven bevinden van dej geallieerden. Het Dep. van Landbouw van de Ver. Staten verwacht, dat bijna alle oogsten in Amerika dit jaar records zullen be reiken. De boeren hebben meer acres beplant dan sedert 1933 het geval is ge weest en de opbrengst zal vermoedelijk slechts 1.8 pCt. minder zijn dan het re cord van 1948, doch 7 pCt. meer dan het vorige jaar. Gunstig weer gedurende de rest van het seizoen zou recordoogsten kunnen opleveren. De klachten over hoge prijzen, dure tijden en te zware belastingen zijn zo algemeen, dat het geen enkele zin heeft, dat wij er in dit hoekje ook nog eens over zouden beginnen. Of we er veel of weinig over praten, het wordt er niet beter van Voor de kooplustigen heel wat plezieriger is de „op ruimingskoorts", die zich op het ogenblik in de vorm van een ernstige epidemie van de winkeliers heeft meester gemaakt. De een is al guller en royaler met zijn aanbie dingen dan de ander. En de huisvrouwen zouden geen echte vrouwen zijn als zij zich door al die extra voor delige prijzen, halve prijzen en cadeau-aanbiedingen niet lieten verlokken om zich al thans eens op de hoogte te stellen van de situatie. Dat deze drastische prijs verlagingen heus niet uit edelmoedigheid van de win keliers voortkomen, begrijpt iedereen. Dat de winkeliers hun goed nu vooi" de helft of nog minder van de oor spronkelijke prijs opruimen, vindt al evenmin zijn oorzaak in vroeger te hoog bereken de winsten, zoals velen, die met het zakenleven blijkbaar niet te best op de hoogte zijn, menen. De winkeliers hébben goed gekocht, veel zomergoed, en door het slech te weer en de verminderde koopkracht zijn deze goede ren niet, of veel te weinig afgenomen. Maar als de winter komt, moet er opnieuw voorraad zijn. Om die te kunnen kopen en betalen moet het zomer goed, desnoods met verlies, worden verkocht. De winke lier heeft geld nodig en de koper profiteert er van, ge heel volgens het oude spreek woord „de een zijn dood is de ander zijn brood." Profiteert zeggen wij en dat is ook zo als de koper (óf koopster) tenminste vol doende gezond verstand be zit om alleen dat te kopen, wat ze nodig heeft of. bin nen niet al te lange tijd, kan gebruiken. Het goedkoopste blousje b.v. wordt te duur, wanneer wij niet een geschikt rokje of mantelpakje hebben om het bij te dragen. Wie een aardig blauw zomertoiletje heeft en daar schoenen bij wenst, heeft er geen steek aan, dat zij voor een koopje een paar groene schoentjes kan bemachtigen. Maar als u nu toch nog een zomerjurkje nodig hebt voor de vacantie. dan kan zo'n ge zellig gestreept japonnetje van nog geen tien gulden Reispakje van Jean Desses, met driekwarrt mouw en rok, waarin men' zich goed kan bewegen. ook snel aan het populair worden. Ieder jaar opnieuw ls het een puzzle, hoe met een mi- wel eens de kans van de dag zijn. Laat u echter niet ver leiden door aardige aanlok kelijke koopjes, die u echt niet kunt gebruiken, want dan zou u wel eens kunnen overkomen, wat wij eens hebben meegemaakt met een nichtje van ons. Die had, volkomen bekoord door de schoonheid ervan, een prachtige hanger ge kocht, die echter vroeg om een zwarte japon met hoge hals. Pas toen ze er mee thuis kwam, bedacht ze, dat haar hele gardert/je zo'n exemplaar niet bevatte. Het slot van het liedje is geweest, dat ze bij die han ger een nieuwe japon, hoed. handschoenen en tas heeft gekocht. Over koopjes ge sproken.' Wanneer de vacantie- dagen komen trekt het hele gezin er zo veel mogelijk op uit; ook de huisvrouw zelf, al heeft zij thuis nog werk in overvloed. De zomer duurt immers maar kort en wie hard moet werken heeft ook ontspan ning nodig. En het eten dan, wie moet er koken als de familie des avonds moe en hongerig thuiskomt? Met wat overleg en sa menwerking is dat vraagstuk wel zó op te lossen, dat de huisvrouw het ook in dat opzicht in de vacantiedagen eens gemakkelijk krijgt. In de eerste plaats kunnen de huisgenoten een handje hel pen bij de voorbereidingen en ten tweede kan men al lerlei gerechten kiezen die voedzaam en smakelijk en toch vlug klaar zijn. Bekijk U maar eens de onderstaan de voorbeelden. Rijst met tomatensla en gebakken uien Havermoutpap. De rijst 's ochtends even voorkoken en in de hooikist zetten (of de pan in een flinke laag kranten pakken). De uien de avond tevoren snipperen en fruiten en af gedekt op een koel plekje wegzetten. De rijst vermen gen met de ui en desgewenst nog iets vet of margarine en het gerecht nog even door en door warm maken. Een sla maken van in plakjes gesne den tomaat en slasaus of olie en azijn. De pap kan kant en kiaar gekocht wor den of de avond tevoren ge kookt. Aardappelpurée, bloemkool, ei (Rabarber met ha vermout De aardappelen van te vo ren schillen, na thuiskomst koken en er puree van ma ken. De bloemkool koken en overgieten met gebruinde boter of margarine. De eieren koken. De rabarber kan de dag tevoren gekookt worden en gebonden met wat haver mout. Dit gerecht koud op dienen. nimum aan bagage een maxi mum aan comfort te hebben, en men leert ieder jaar weer van wat men het vorig jaar te veel of te weinig mee nam! Wij watertanden altijd bij het verhaal van de man die zonder een enkel stuk ballast op reis gaat, op de plaats van bestemming een pyama. een tandenborstel en een schoon overhemd koopt en bij zijn vertrek deze ba gage in de prullenmand van zijn hotelkamer deponeert Het enige, wat men op die wijze kan behandelen, is een zonnehoed. Want dat is een onmogelijk artikel om te transporteren en een paar deviezen kan men daar we) aan wagen als men op de leeftijd is dat men kraaie- pootjes vreest of z'n haar niet wil laten verkleuren In Amerika zijn er voor op reis speciale hoedjes, van vilt of stof of ook wel ge haakt, die opvouwbaar zijn. Ze zijn soms gegarneerd met glinsterende stenen of met zilver- en gouddraad of pail letten. De Amerikaanse vrou wen hebben nu eenmaal, on der alle omstandigheden, de zelfde voorliefde als de ek ster. A. Bgl Macaroni met blokjes kaas en tomaten (Yoghurt). De macaroni 's ochtends even voorkoken en in de hooikist zetten. Na thuis komst de tomaten in plakken snijden en in een koeken pan in boter of margarine even bakken. De tomaten door de macaroni mengen, de massa goed verwarmen en de blokjes kaas erdoor scheppen. Yoghurt met stroop of suiker kan als toespijs worden gegeven. Gebakken aardappe len. sla, rest vlees. (Rijst met boter of margarine en suiker). De aardappelen de dag te voren koken en in plakken snijden. Deze na thuiskomst bakken. De sla aanmaken, het vlees, dat de dag tevoren gebraden is, er koud of warm bijgeven. De rijst 's ochtends voorkoken en in de hooikist zetten en geven met boter of margarine en suiker. Sla van aardappelen, komkommer, koud gehakt Custard- vla). De aardappelen, die de vo rige dag gekookt zijn en het koude gebraden gehakt in blokjes verdelen. De kom kommer schillen, in de leng te in vieren snijden, van het zaad ontdoen en in blokjes snijden. Alle ingrediënten vermengen en op smaak af maken met slasaus of olie en azijn (peper), zout en ge snipperde ui. De custardvla kan de avond tevoren ge kookt of klaar gekocht wor den. Bruine bonen met sla, uitjes, Vaugurkjes en gebakken spek (Kamemelksepap). De bruine bonen 's morgens voorkoken en in de hooikist gaar laten wor.den. Na thuis komst de sla uiteen plukken, wassen en aanmaken. Het dun gesneden spek uithak ken. Er uitjes en augurkjes uit het zuur bijgeven. De pap kan de avond tevoren van karnemelk met bloem ge kookt of kant en klavr ge kocht worden AMSTELVEEN p. 10 Bishoprock n. Adam. ALCYONE p. 11 Kp. Bon n. Sydney. ALKAID n. R'dam 10 te Vitoria. AAGTEKERK p. 10 Dondrahead n. Japan. AKKRUMDIJK 11 te Kaapstad. ALTAIR p. 11 Lissabon n. Pto. Alegre. AMSTELPARK p. 11 Dover n. Baltimore. AMSTELLAND p. 11 Ouess. n. B. Aires. ARENDSKERK 11 te Colombo. AMSTELSTAD 11 te Baltimore. AALSDIJK p. 11 Azoren n. R'dam. BLOEMFONTEIN 11 19 u. te A'dam. BLITAR 10 v. Singapore n. Priok. BILLITON 11 te Surabaja. BOSCHFONTEIN p. 10 Perim n. A'dam. BEVERWIJK 11 v. Sagunto n. Nederland. BORNEO 11 v. Suez n. Djakarta. BREDA 10 te Hamburg. BAARN 10 v. Huacho n. Payta. CONGOSTROOM 10 v. Freet. n. Monrovia. CALT. DELFT p. 11 Ouessant n. R'dam. CALT. PERNIS p. 11 Malta n. R'dam. CALT. HAGUE p. 11 Algiers n. R'dam. CONGOSTROOM 10 te Freetown. CAMERONIA p. 11 Algiers n. R'dam. CONGOSTROOM 11 te Monrovia. DELFLAND 9 v. Las Palmas n. A'dam. DELFSHAVEN p. 11 Madeira n. R'dam. DIEMERDIJK p. 11 Finisterre n. W.-Ind. DUIVENDRECHT 11 te Lagos. DANAE 11 te Alexandrië. DELFT 11 te Arica. ETREMA 10 v. Stanlow n. Las Palmas. EEMLAND 10 te Bahia. GAASTERLAND p. 11 Ouess. n. B. Aires. GROOTE BEER 11 te Surabaja. HELENA 11 te Buena Ventura. HECTOR 10 te Iskenderum. REMPANG 11 V. Cheribon te Semarang. HERCULES p. 11 Finisterre n. A'dam. KOTA GEDE 11 te Singapore. LEOPOLDSKERK 10 v. Pt. Said n. Genua. LAURENSKERK 11 n.m. te A'dam. LUNA p. 11 Ouessant n. A'dam. LANGLEESCOT p. 11 Gibralt n. R'dam. LAERTES Balikp. n. A'dam 11 V. Suez. LAURENSKERK p. 11 Dover n. A'dam. LEERDAM 11 v. New York te R'dam. LOPPERSUM 11 te Bagnoli. MAAS 11 v. Maracaibo te A'dam. MENTOR 11 v. Pyli te Sfax. MADURA p. 10 Algiers n. Beyrouth. METULA 12 v. Kiliingholme te R'dam vw. ORESTES p. 11 Bahia Blanco n. B. Air. ORANJESTAD 10 v. Madeira n. W.-Indië. ORANJE n. Djakarta 11 te Singapore. OOTMARSUM p. 11 Azoren n. N. Orleans. POLYDORUS p. 11 Azoren n. Halifax. PR. FRED. WILLEM 11 te Antw. PARKHAVEN 11 v. St. Vincent n. Montev. PR. WILL. II p. 10 Anticosti n. Montreal. RIJNLAND 11 v. Fern. Nor. n. Rio Jan. STAD DORDR. 11 v. Genua n. Casablanca. STAD HAARLEM 11 v. R'dam n. Savona. SCHERPENDR. p. 11 Malta n. Montreal. SLIEDRECHT 11 te Swansea. SALAWATI n. Surabaja 11 te Penang. STAD VLAARDINGEN 11 te Narvik. SIBAJAK 11 v. Sidney te Djakarta. SOESTDIJK p. 11 Sabang n. Colombo. TERNATE p. 11 Perim n. Djakarta. TEIRESIAS 11 v. A'dam n. Londen. TABIAN p. 11 Massawah n. Suez. TA WALL Djak. n. N. Y., p. 10 Perim. WILLEMSTAD 11 te Trinidad. WILLEMSTAD 12 te Barbados verw. WELTEVREDEN Java n. N. Y„ 11 te Suez. W. RUYS p. 11 Finisterre n. R'dam. ZONNEWIJK 11 te Hampton Roads. TANKVAART ALETTA 10 te Padang. ARMILLA 10 v. Singap. 11 te Pladju. CALT. UTRECHT p. 11 Gatakaap n. Sidon. CLEODORA 8 v. Yokohama te Miri. CALTEX LEIDEN p. 11 Gibr. n. R'dam. ERINNA 10 v. Madras n. Calcutta. MACOMA p. 10 W. p. Sicilië n. Berre. MARISA 10 v. Singapore n. Hongkong. TARIA p. 10 Bandar Abbes n. Mena. KLEINE VAART PONZA 10 van Omskljoldsvik V.Kasko. WILPO 20 te Walkom. AEGIR 9 te Skellef- tea. EGBERT WAGENBORG 8 te Sunris- waU. JOZO 9 te Kotka. NECTON 10 te Stettin. PAMIR 10 te Stockholm. POSEI DON 10 te Teignmouth. UNION 9 van Li verpool n. Par. WEGRO 9 te Teignmouth. WESTEREEMS 9 te Boston (L.). ZWAAN- TIENA pass. 10 Juli Delfzijl. MARATHON 9 van Rochester n. Wismar ELJO 10 te Trondheim. AALSMEER 11 te Brussel. MARVA 10 van Londen n. Antwerpen. HORIZON pass. 10 Delfzijl. MICHEL SWEN- DEN 10 te Sundswall. HAAI pass. 10 Delf zijl. FREM pass. 10 Delfzijl EEMS 10 te Gothenburg. KAAP FALGA 10 te Sundswall. NAVIGATIE 11 van Falkenberg n. Zaandam. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot.' pr., 9.15 gram., 9.35 gram., 10.30 de antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kleu ters, 11.00 kamerorkest, 11.40 Muziek in de Oudheid, causerie, 12.00 zang en pia no, 12.33 In 't spionnetje, 12.38. cowboy liedjes, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole orkest, 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 gram., 14.00 Zigeunerliebe, operet te, 15.00 zieken. 16.00 gevar. progr., 16.55 gram.. 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.50 Melodieën van hof en veld Jn Indone sië. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 or kest. 19.00 Voor burger en militair, 19.10 amusem.muziek. 19.40 Studievoor lichting voor a.s. studenten. 20 00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 Hol land Festival: Concertgebouworkest en soliste, 21.05 Ellen, hoorspel, 22.00 Int. koorzang Festival. 22.30 gram., in termezzo: gesproken brief uit Londen, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn, 7.30 amusem.muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 gram.. 10.15 prot. pr., 10.45 vocaal kwartet. KRO: 11.00 zieken, 11.45 man-, nenkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.50 sport. 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.45 zang en orgel. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.25 kamermuziek, 16.00 prot. pr., 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17.30 Metropole-orkest, 18.00 verzoek- progr., 18.30 De klok horen luiden, maarcaus., 18.45 Leger des Heils- muziek, 19.00 nieuws, 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 In dienst van het va derland, causerie. 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.45 Schilderijen en Oude Kant, klankbeeld, 21.30 Mariniers kapel, 22.15 buitenl. overz., 22.35 orgel, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 14.00 strijkorkest, 18.20 gevar. mu ziek, 19.30 sopraan en piano en strijk kwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.55 orkestconcert, 15.00 lichte muziek. 15.45 amusem.muziek, 16.45 Variété-orkest, 17.3o militair orkest, 20.30 amusem muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 om roeporkest en solist, 14.15 gevar. muz., 15.00 orkestconcert, 15.40 dansmuziek. 20.05 lichte muziek. 22.35 jazzmuziek. 23.15 gevar. muziek. 0.30 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les, 20.15 Concertgebouw orkest. koor en solisten. 484 m.: 12.05 omroepork., 17.10 dans muziek, 18.30 omroeporkest, 19.30 wals muziek. 22.10 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 13.20 orkest concert, 19.00 lichte muziek, 20.00 orkest concert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5