WAPENSTILSTANDSBESPREKIN GEN TIJDELIJK AFGEBROKEN journalisten doortocht Roden weigeren der V.N. de GEEN MILITAIREPOLITIEKE OF ECONOMISCHE BEKNOTTINGEN SHinTS I I Tussen neus en lippen EGYPTÏSCH KORVET HIELD 1 JULI BRITS VRACHTSCHIP AAN Voorting bewijst zijn kunnen TRUMAN'S ADVISEUR HARRIMAN GAAT MET PERZISCHE PREMIER SPREKEN Besprekingen verliepen tot nu toe gunstig Noodweer in land van Weert Overzeese bezittingen worden ontnomen Tot hoofd en hart Voor confectie- en schoen-industrie Haagse spook" nog niet ontmaskerd Vierde plaatsRosseel wint etappe AANSLAG GEPLEEGD OP R0K0SS0VSKY? Ontwerp Japans vredesverdrag vandaag gepubliceerd Geen herstelbetalingen, teneinde de niet te verlammen Perzisch senator ernstig ontstemd over de druk, die op zijn land wordt uitgeoefend Vier Nederlanders gewond economie „Het weer Voor twee duizend galden aan scheepsvoorraden gestolen; scheepsradio vernield BUITENGEWONE AANBIEDING Smit Van Rijsbergen Winkels open op Donderdagavond? TREIN BIJ LEIDEN ONTSPOORD I DONDERPAC 12 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25121 NOORDELIJKEN BEMOEIEN ZICH TE KAESONG MET U.N.O.-CONVOOI Het hoofdkwartier van generaal Ridgway in Tokio heeft vandaag meegedeeld, dat de wapenstilstandsbesprekingen met de Noord-Koreanen en Chinezen te Kaesong tijdelijk zijn afgebro ken. De Geallieerden hebben dit besluit genomen, nadat de Noordelijken vanmorgen geweigerd hadden een groep journa listen naar Kaesong door te laten, niettegenstaande generaal Ridgway gisteren via de leider van de UNO-delegatie aan de roden had laten weten, dat de groep verslaggevers moest wor den beschouwd als een integrerend deel van de geallieerde delegatie. Gesneuvelden Geruchten over premiers van Roemenië en Bulgarije li KHAKI SHORTS NIEUWE VERNEDERING VOOR HET TROTSE ALBION Zijlstraat 71 Naar vacantieregeling voor winkeliers Geen persoonlijke ongelukken Militaire orders BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant.' Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers«16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vicc-admiraal Charles Turner Joy, leider van de geallieerde delegatie, heelt de Noordkoreaanse generaal nam 11 formeel laten weten, dat niet verder zal worden onderhandeld tot de Noordelijken hun belemmerende bemoeienis met bevoegd UNO-personeci of UNO-convooien staken. Deze mededeling werd vanmorgen aan de Noordelijke delegatie te Kaesong overhandigd door kol. James Murray, van het Amerikaanse corps mariniers. Frank Bartholomew, vice-president Van U.P., die deel uitmaakte van de groep journalisten, meldt dat een door de pokken geschonden éénogige Chinese officier, wiens rang niet kon worden vastgesteld, omdat hij geen rangonder- seheidingen droeg, met negentien Chi nese en drie Noord-Koreaanse soldaten vanmorgen 14.5 kilometer ten zuiden van Kaesong het geallieerd convooi te genhield. Het convooi keerde terug naar zijn uitgangspunt nadat de leider ervan, kapitein Henry McAlister, had gewei gerd, een vrachtauto met twintig geal lieerde journalisten en twee tolken van het convooi te scheiden. Het convooi werd tegengehouden op een punt dat ongeveer 1.5 kilometer bin nen de Noordelijke linies ligt. De pok dalige officier liet weten dat hij op dracht had de vrachtauto, een zeswielige auto, met journalisten en de tolken uit het convooi te nemen en daarna het convooi door te laten. Maar de leider van het convooi verbood de gewapende Noordelijke soldaten de auto met de ver slaggevers uit het convooi te verwijde ren en gaf de Noordelijken een hall uur tijd om zich in verbinding te stellen met hun superieuren. Toen die termijn was verstreken keerde het convooi in zijn geheel terug naar het vooruitgeschoven kampement aan de Imjin, 17.5 kilometer Zuidelijker. De vijf geallieerde onderhandelaars en hun naaste medewerkers waren toen nog niet per helicopter naar Kaesong vertrokken omdat zij wilden wachten op bericht van goede aan komst van het gehele convooi. Zij besloten niet naar Kaesong te vertrek ken. Het convooi vervoerde ook per soneel dat verbindingen moest onder houden tussen Kaesong en het voor uitgeschoven Uno-hoofdkwartier. De in krachtige en besliste bewoordingen vervatte boodschap, welke vice-admi- raal Joy vervolgens per helicopter naar de Noordelijke delegatie in Kaesong heeft laten brengen, liet weten dat van verder onderhandelen geen. sprake zou zijn tot de Noordelijken besloten de groep journalisten alsnog dóór te laten. Voordat deze moeilijkheden waren gerezen had het hoofdkwartier te Tokio gisteren meegedeeld, dat de conferentie van gistermorgen de kans op een wapen stilstand weer had doen stijgen. De U.N.O.-vertegenwoordigers hebben bij hun terugkeer gistermiddag echter wel duidelijk gemaakt, dat zij niet willen onderhandelen over onmiddellijke te rugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea, zoals door radio-Peking is geopperd. De U.N.O.-woordvoerder, de Ameri kaanse kolonel George Ruhlen, verklaar de gisteren, dat er op dat moment goe de reden was optimistisch te zijn. Gis teren zijn de punten van de agenda besproken. Kolonel Ruhlen zei, dat vice-admi- raal Joy en generaal Nam II de dominerende figuren waren bij de be sprekingen. Gedurende de besprekin gen van de afgelopen twee dagen was er geen voorzitter geweest. Hij be schreef generaal Nam II als „een man met een sterk karakter". Nam II toon de „een overvloed van nerveuze energie" tijdens de bijeenkomsten. Ruhlen had niet de indruk, dat gene raal Nam II trachtte de bijeenkomst te domineren en te leiden Bij gebrek aan nauwkeuriger ver klaring dachten waarnemers gisteren dat het in het officiële communiqué ge noemde „beter begrip voor de te bespre ken onderwerpen" mogelijk betekende, dat de communisten hun oorspronkelij ke eis om alle vreemde troepen uit Ko rea terug te trekken, verzacht hadden Kolonel Ruhlen wilde zich niet aan een voorspelling wagen hoe lang de bespre kingen zouden kunnen duren. Een voor een geven onze landgenoten te kennen, dat zij hun deelname aan de Tour de France niet onopgemerkt voor bij willen laten gaan, zo telefoneerde onze sportredacteur ons gisteravond uit Limoges. Na de fraaie prestaties van Wim van Est, die in de zesde etappe wel, maar in de tijdrit niet tot het ge wenste resultaat konden leiden, en de opmerkelijke verrichtingen in de rit te gen het horloge van Wout Wagtmans, achtte gisteren Voorting zijn beurt ge komen. De Haarlemmer heeft met het grote aandeel, dat hij in de achtervol ging van het leidende vijftal en de ver dere uitlooppoging had, zijn onbetwist bare capaciteiten ruimschoots bewezen. En had Geminiani hem bij de beslis sende sprong niet de weg versperd, Wel, dan had men met een etappezege Van Voorting rekening moeten houden. Doch ook gisteren had de medaille Weer een keerzijde. Peters eenmaal en Faanhof twee keer gevallen, tegensla gen, die een lichte schaduw op Voor- ting's vierde plaats werpen. En dan niet te vergeten de landskampioen Hans Dekkers, voor wie na een paar lekke banden het ergste gevreesd werd. De Eindhovenaar kon gelukkig aansluiting krijgen bij enige andere pechvogels en zo nog ruimschoots op tijd binnen ko men. Over het verloop van de strijd, waar in de Belgen met Rosseel hun eerste etappe-overwinning behaalden, kan men uitvoerig lezen op pagina 4. Tot tweemaal toe heeft Woensdag in f1®4 land van Weert een noodweer ge- °cd, In de voormiddag werden door ,®en hevige rukwind elf zware eiken a"gs de Rijksweg ontworteld, waardoor net verkeer veel hinder ondervond. s Middags zijn nog zes bomen omge waaid. In enkele huizen sloeg de bliksem 'h, maar dank zij spoedig ingrijpen van bewoners en brandweer ontstond ner gens ernstige brand. Hevige slagregens, vergezeld van hagel, deden de straten in korte tijd blank staan. gerrit voorting Het Am. ministerie van defensie maakte gisteren bekend dat in Korea in totaal 78.726 Amerikanen gevallen zijn^ dat is 616 meer dan het totaalcijfer van een week geleden. Het aantal doden bedraagt 13.176, ge wonden 53.412, gevangenen 158, vermis ten 10.644, en 1.336 vermisten die zijn teruggevonden De Britse minister van defensie Ema nuel Shinwell heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse verliezen op Korea tot 7 Juli 260 doden, 819 gewon den en 1.101 vermisten bedroegen Uit drie Oost-Europese landen, Polen, Roemenië en Bulgarije, dringen te Londen geruchten door over belangrijke incidenten en regeringsmutaties. Van anti-communistische opstandelin g-en komen berichten, dat kort geleden een moordaanslag gepleegd is op maar schalk Konstantin Rokossovsky. opge leid in Rusland, die in 1949 minister van defensie van Polen werd. Roemeense vluchtelingen zeggen, dat een speciale commissie de bevoegdheden van de premier Petroe Groza, leider van het communistische boerenfront, beperkt. In een ander bericht, dat van Sofia zou komen, wordt gezegd, dat Georgioe Tsjankov, secretaris van de centrale commissie van de communistische partij de bevoegdheden overgenomen heeft van premier Voelko Tsjervenko, die deze functie sedert Januari 1950 be kleedde. De omroep van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken schat, dat tijdens de Hongaarse communisti sche zuivering van ongewenste elemen ten 30.000 personen uit hun huizen in Boedapest zijn weggevoerd. De stem van Amerika heeft deze week in een uitzen ding verklaard, dat dergelijke deporta ties nu ook begonnen zijn in de Tsjecho- slowaakse steden Brno en Bratislava. Twee leden van de staf van de Ame rikaanse legatie in Boedapest, die uit Hongarije gezet werden, hebben bij hun aankomst verleden week in Wenen ver klaard, dat in de afgelopen zeven weken 14.000 personen weggevoerd werden. Teneinde knoeierijen bij verkiezingen tegen te gaan, zal men in Cuba voortaan verplicht zijn, zijn naam in te schrijven, een vingerafdruk te laten maken eri zich te doen fotograferen. Hij ontvangt dan een kaart met handtekening, foto en vigerafdruk. zodat hij op afdoende wijze is geïdentificeerd. De ex-president Ful- gencio Batista, die zich voor de verkiezingen in het volgend jaar candidaat heeft gesteld, verricht als eerste de vereiste handelingen. Perzië heeft gisteravond het aanbod van president Truman aanvaard om diens speciale adviseur, Averell Harri- man, naar Perzië te zenden teneinde het oliegesehil te bespreken- Dit besluit werd te Teheran aan de Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, bekend gemaakt bij een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. Bij het verlaten van het huis van Mossadeq verklaarde Grady zich „buitengewoon ingenomen" met het Perzische ant woord. President Truman had voorge steld, dat Harriman Maandag in Tehe ran <zou aankomen. Een lid van de Perzische oliecommis sie, Senator Ahmad Matin Daftari, deel de gisteren in de Perzische senaat mee, dat indien er verder nog druk op Per zië zou worden uitgeoefend „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben". Waarnemers zijn van mening, dat Daf. tari's uitlating een mogelijk dreigement inhoudt om de Russen te hulp te roe pen. Daftari zei verder dat, indien er geen oplossing, gevonden wordt voor de huidige impasse inzake de ontvangstbe wijzen, de raffinaderijen moeten slui ten. - De gehele 15 man tellende Britse i staf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de Brits-Iraanse oliemaatschap pij de bronnen heeft gesloten, is in middels .vertrokken en heeft de' Per zische oliemaatschappij verzocht het werk over te nemen. Tot dusver heb. ben de Perzen dit verzoek niet beant woord. Gisteren heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld vernomen te hebben, dat een technische firma te Los Ange les had aangeboden om 2 500 Ameri kaanse technici aan te werven voor het werk de Zuid-Perzische raffi naderij en olievelden- Een woordvoer, der van het State Department wilde geen commentaar leveren op dit be- richt- Averell Harriman Op een weg bij La Capelle in Noord- Frankrijk, die glad was door de regen, zijn een Nederlandse Opel en een Zweedse volkswagen op elkaar gereden. Een Zweedse dame werd hierbij ge dood. De drie overige inzittenden van de Zweedse wagen zijn ernstig gewond, evenals een vrouwelijke inzittende van de Nederlandse auto, nl. mevr. H. van Boven, uit Delft. Licht gewond werden de heren A. Goudappel en P. Goudappel, eveneens uit Delft, en de heer A. van der Hout, uit Monster. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 Engeland en Amerika hebben van daag het ontwerp van het vredesver drag met Japan gepubliceerd. Indien dit 5.500 woorden tellende ontwerpverdrag dat een inleiding er. zeven hoofdstuk ken, verdeeld in 27 artikelen, bevat, door de meerderheid der voornaamste ondertekenaars wordt geratificeerd, zal Japan formeel zijn overzeese bezit tingen opgeven, doch militair, politiek of economisch niet beknot worden. Alle geallieerde bezettingsstrijdkrach ten zullen worden teruggetrokken. Bin nen negentig dagen na het van kraent worden van het-verdrag mogen echter bilaterale of multilaterale verdragen ge sloten worden over het stationneren van niet-Japanse strijdkrachten op de eilan den. Japan zal geen herstelbetalingen verrichten, doch consulaire en diploma tieke bezittingen van Japan in het bui tenland mogen in het bezit blijven van de geallieerde mogendheden. Het ont werpverdrag verklaart, dat Japan in beginsel zou moeten betalen voor de schade en het lijden, dat het land in de vier oorlogsjaren heeft aangericht, doch erkent, dat herstelbetalingen de economie zouden verlammen. Het ontwerp bevat twee formele ver klaringen, waarin Japan de geldigheid van een grote reeks internationale ver dragen erkent. Het ontwerp is ter commentaar toege zonden aan Australië, Canada, Frank rijk. India. Indonesië, Nederland, Nieuw- Zeeland. Pakistan, de Philippijnen en de Sovjet-Unie. Behalve deze landen en Japan, Engeland en Amerika, behoren ook Birma en Ceylon tot de voornaam ste ondertekenende landen, waarvan de meerderheid, het verdrag moet ratifice ren. Japan moet als souvereine mogend heid na het van kracht worden van het verdrag zelf beslissen, of de nationalis ten of de communisten, voor China moe ten tekenen. In de inleiding wordt verklaard, dat het in de bedoeling ligt de souverei- niteit van Japan te herstellen en be trekkingen aan te knopen, gebaseerd op vriendschappelijke samenwerking en normale handelsbetrekkingen tus sen Japan en de landen, waarmee Ja pan in oorlog is geweest. Japan zal naar het lidmaatschap der V. N. mo gen dingen. Japen moet zich bereid verklaren met alle ondertekenaars van ■-* verdrag regelmatige en vriend het schappelijke maritieme en handelsbe trekkingen aan te knopen en geduren de vier jaar na het in werking treden van het verdrag de landen, die~ het ge tekend hebben, te behandelen als „het meest begunstigde land". Indien een geallieerde mogendheid dit wenst, moet Japan onderhandelen over het beschikbaar stellen van Ja panse diensten voor het herstel van de door Japan aangerichte schade. Japan wordt echter beschermd tegen een on gewenste druk op zijn deviezenpositie, doordat de geallieerden op zich heb ben genomen grondstoffen te leveren Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.3420.56. Maan: op 15.17. ^iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimmitiminiiiiinnimiiiiiui (Van onze correspondent! Engeland heeft wederom een vernedering moeten ondergaan in het Midden-Oos ten, een vernedering welke wederom demonstreert hoe het Britse prestige se dert de oorlog in zekere delen van de wereld gedaald is. Deze keer is het Egypte dat zich misdragen heeft. Morrison legde gisteren in het Lagerhuis een ver klaring af over een incident, dat plaats vond op 1 'Juli dicht bij het Enterprise Kanaal, in wateren die technisch behoren tot Egypte's territoriale wateren, doch die een erkend internationaal vaarwater vormen. Het Engelse vrachtschip „Em pire Roach" werd op 1 Juli om vijf uur in de middag gedwongen te stoppen door korvet nummer 61 van de Egyptische vloot. Advertentie voor leerlingen van de ZEE VAARTSCHOLEN. MACHINIS- TENSCHOLEN en voor de ..KOOPVAARDIJ"! Van 20.. tot en met 28 Juli leveren wij een prima hLAL'W kamgaren uniform VAN AC8?=- VOOR 1 148.— B Een pracht kwaliteit AlJW GABARDINE UNIFORMJAS van -tes—8 voor 148.— PROFITEERT NU ;s op het gebied van unifor- AlieL ^en, uniformpetten, geborduurde ^hiUseneCtc; gai°nS' dassen, witte TELEF°oeONTSTSCHE De Egyptenaren plaatsten een gewa pende macht aan boord van het Engel se schip en ontzegden vanaf zeven uur 's avonds tot acht uur de volgende mor gen de bemanning toegang tot het dek. De Egyptenaren stalen ter waarde van jtwee duizend gulden aan scheepsvoor raden en vernielden de radio van de „Empire Roach". De commandant van het Egyptische vaartuig gaf geen an dere verklaring voor zij n optreden dan dat hij handelde op instructie. Morrison deelde mede, dat de Brit se ambassadeur in Cairo een krachtig protest had ingediend bij de Egypti sche regering en dat hij haar had me degedeeld, dat Groot-Brittannië een eis zal indienen tot aanzienlijke scha devergoeding voor de verliezen wel ke het gevolg waren geweest van het Egyptische optreden. Morrison voeg de hieraan toe dat hij zelf gisteroch tend de Egyptische ambassadeur te Londen bij zich had ontboden en uiting had gegeven aan zijn hevige verontwaardiging en dat hij de ge zant had verzocht de gevoelens van de Britse regering over te brengen aan zijn eigen regering. Anthony Eden herinnerde er vervol gens aan dat het incident had plaats gevonden op dezelfde dag waarop een nieuwe financiële overeenkomst was ondertekend tussen Egypte en Groot- Brittannië en hij vroeg of uit het voor gevallene niet bleek dat, hoe meer con cessies men deed aan sommige Midden- Oosterse landen, hoe meer de Britse nationale belangen en de zaak van de vrede in het gedrang kwamen. Morrison verklaarde deze interpretatie niet te kunnen accepteren, waarop zowaar een socialistisch Lagerhuislid vroeg om een verzekering dat zich voortaan Britse oorlogsschepen in de betrokken wateren zouden bevinden om hulp te bieden aan schepen die op een zo beledigende wij. ze werden behandeld. Morrison ant woordde dat hij over dit aspect van de zaak voeling hield met de Eerste Lord van de Britse Admiraliteit Een conservatief Lagerhuislid vroeg: „Beseft de minister van Buitenlandse Zaken niet dat dit incident rechtstreeks voortvloeit uit de betreurenswaardig slappe wijze waarop hij de Perzische situatie behandeld heeft, en dat hij moet verwachten dat dergelijke inci denten zich zullen vermenigvuldigen, tenzij hij krachtig optreedt in Perzië?" En met een typisch Morrisonse ge wiekstheid antwoordde de minister: „Ik ben het daarmee niet eens. Indien de spreker krachtiger optreden verlangt, zou bet beter zijn indien hij in bijzon derheden uiteen kon zetten welk op treden wordt vereist". Waarmee Mor rison alleen maar de conservatieven wilde plagen, die namelijk in hun hart zo graag represailles zouden willen ne men en die zich zo moeilijk kunnen schikken in de zwijgzame gematigd heid van hun partijleiders, Doch de conservatieven negeerden deze tartende opmerking van Morrison en stelden verdere vragen, waarop één Morrison nogmaals de gelegenheid gaf te suggereren dat de conservatieven wel licht aanmerkelijk bij hun tijd ten ach ter ^ijn. Eden vroeg waarom men nü eerst op de hoogte werd gesteld van het incident, en Churchill moest hem te hulp komen om Morrison te bewegen datums te geven. Doch Morrison kon het verlangde antwoord niet geven zonder dat hem eerst een briefje werd overhan. digd waarop stond wat hij zeggen moest En de conservatieven wei-den steeds ge prikkelder. Men had eerst op 4 Juli van het incident vernomen en eerst op 9 Juli waren de volledige bijzonderheden binnengekomen. Nu werden de conser vatieven werkelijk boos en riepen: Nonsens", toen Morrison ging zitten. Een huis wordt gebouwdeen thuis gemaakt. Ouwe Taaie Neen. waarde lezer, dit is geen plaatje van een buiienseizoens Kerstman netje, een apostel van de sec ie der baarddragers of een reïncarnatie van Me- thusalem, maar een foto van de enthousiaste ont vangst van Gustaf Ha- kansson te IJstad in Zwe den na zijn overwinning in een achtdaagse. Een Zweedse fietsenfabriek had een achtdaagse uitgeschre ven, waaraan 50 streng geselecteerde sportslui deelnamen. De 66-jarige Hakansson werd als onge schikt voor deelname af gewezen. Toch reed hij meezij het ook buiten mededinging, en stak al de jonge sportkerels de loef af. door van de achtdaagse een zevendaagse te maken en een etmaal eerder aan te komen dan de winnaar van de ra.ee. Op z'n sloffen peddelde hij in die tijd 1800 K.M., alleen gunde hij zich maar weinig nacht rust. Heel Zweden staat op z'n kop vanwege Opa's prestatie Poppenmassifieatie De Litteraire Gazet t» Moskou klaagt erover, dat alle poppen in de Sovjet- Unie hetzelfde gezicht, hetzelfde haar en dezelf de kleding hebben. Het blad schrijft, dat de vier jarige Masjenka, die voor het eerst in de kinderbe waarplaats van de textiel fabriek „De Drie Heuvels' werd. ondergebracht, ge vraagd had, waarom alU poppen hetzelfde waren. Toen men haar zei, dat ze verschillende namen had den, antwoordde Masjenka, dat het allemaal „Olga's' waren. De Litteraire Ga vet gaf het kind gelijk en zegt, dat men slechts de speelgoedetalages in Rus land behoeft te bekijken om te zien, hoezeer Mas jenka het bij het rechte end heeft. Het blad oefent scherpe critiek uit op de speelgoedindustrie en pleit voor meer variatie. Wij vragen ons echter af, of de speelgoedindus trie in Sovjet-Rusland niet méér blijk geeft van de eisen van de bolsjewis tische heilstaat dan de Litteraire Gazet. Geünifi ceerde massapoppen lijken ons een geschikt middel voor de opvoeding tot geünificeerd massa-mens. Uitverkoop v;(a apen In Madras in India wor den apen op religieuze gronden beschermd. De apen laten zich dat gaarne welgevallen en profiteren van de gelegenheid om zich snel te vermeerde ren. Madras zit dientenge volge met een ontstellend teveel aan apen. Het heeft de regering van In dia verzocht de export van apen te willen bevor deren. Behalve in de die rentuinen zijn er echter overal ter wereld apen te veeL voor dergelijke herstelbetalingsdiensten. Japan neemt op zich de leden van de geallieerde strijdkrachten schadeloos te stellen, die als krijgsgevangenen van Japan ongewoon geleden hebben. Japan erkent zijn schulden van voor de oorlog en zal met zijn crediteuren onderhandelen over de hervatting der betalingen. Indien de vereiste meerderheid het verdrag niet geratificeerd heeft binnen negen maanden, nadat Japan dit doet, dan kan iedere staat afzonderlijk het verdrag geldig verklaren voor zover het hem en Japan betreft door eenvoudig de regeringen van Japan en van Amerika, als de voornaamste bezettende mogend heid. binnen drie jaar na de ratificatie door Japan hiervan in kennis te stellen. Amerika heeft zoals bekend voorgesteld tussen 4 en 8 September te San Francisco de ondertekening te ver richten. Nadat de vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord en de verschil lende in het oorspronkelijk ontwerp tot regeling van de winkelsluiting aan gebrachte wijzigingen, had bestudeerd, achtte zij het wenselijk omtrent een aantal punten met de minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, nader van gedachten te wisselen. Uit het thans verschenen verslag van dat overleg blijkt, dat de minister bereid is voor het instellen van een koopavond de Donderdagavond te bepalen. De meerderheid der commissie be treurde het, dat aan haar wens, een fa cultatieve vacantieregeling in de wet op te nemen, geen gevolg is gegeven. De minister bleek bij nadere overweging geen bezwaar te hebben aan de wens van de commissie op dit'punt te vol doen en een dienovereenkomstige wijzi ging in het ontwerp aan te brengen. In overeenstemming met het oordeel van de meerderheid van de vaste com missie is een regeling opgenomen, krachtens welke aan Joden en Zevende daghouders kan worden toegestaan hun winkels des Zondags van acht tot twee uur geopend te houden. Woensdagavond omstreeks negen uur is een juist uit Leiden naar Amsterdam vertrokken electrische trein, even voor bij de overweg aan de Haarlemmertrek- yaart, gedeeltelijk ontspoord. De laatste cc gedeelten van een vier-wagen treinstel liep uit de rails. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Van de zijde der Spoorwegen deelt men ons nader mede. dat de van Leiden naar Haarlem rijdende treinen ten Noorden van Leiden, in verband met de spoorweg- werken, een gedeelte van het traject over verkeerd spoor worden geleid. Van de trein, die gisteravond om 20.56 uur uit Leiden was vertrokken, zijn bij het overgaan van het verkeerde op het goede spoor de laatste gedeelten van een treinstel uit de rails gelopen. Daar door is het traject versperd. Vermoede lijk zou de stremming in de loop van Donderdagochtend kunnen worden op geheven. De D-trein uit Parijs is Woensdag avond via Brcukelen naar Amsterdam gereden. De „Etoile du Nord" is van nacht eveneens via Breukelen naar Am sterdam gegaan. De ministers van Economische Za ken en van Oorlog en van Marine de len mede, dat de regering in verband met de bestaande slapte in bepaalde bedrijfstakken heeft besloten het tijdstip voor het plaatsen van een aantal militaire orders te vervroe gen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegenheid wor den gesteld de leemte in de bezetting van het productie-apparaat, voor zover de omstandigheden dat moge lijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen belang rijke orders worden ondergebracht bij de schoenenindustrie, terwijl voorberei dingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de technische om standigheden mogelijk is eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bij de textiel industrie te plaatsen, met name in de confeetie-industrie. voor overjassen en uniformen, ondergoederen,' uitrustings stukken, beddegoed, sportkleding. ge- vechtskleding, regenkleding, hospitaal en nachtkleding, bedrijfskleding en overhemden. Daarnaast zullen orders worden geplaatst voor overhemdenstof en voeringstoffen. Met het oog op het bovenstaande zul len de desbetreffende militaire instan ties de daarvoor in aanmerking komen de bedrijven uitnodigen offertes voor de genoemde artikelen in te dienen. De belangstelling voor „het spook" in de Paets van Troostwijkstraat in Den Haag was gisteravond iets minder. Het slechte weer zal hieraan wel mede schuldig zijn. Er was echter weer een politieafzcttmg nodig en verder was er voldoende kabaal van honderden nieuwsgierigen. Omtrent de oorzaak van de klopge- luiden is nog steeds niets bekend. Het Haagse „spook" kon dus nog niet ont maskerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1