IN LIMOGES WORDEN DE GEWET VOOR DE GROTE WAPENS STRIJD Arie van Vliet d'Amsterdam" Pronk verliest uitdaging, maar vestigt een nieuw baanrecord wint „Grand Prix met vakmanschap DE ZON, EEN SIER ONDER DE STERREN N '1 PROTEST en LIPPENSTIFT D Een derde achter de rug Plezierige en vastberaden stemming in het Nederlandse kamp Concours hippique te Spa begonnen Duke!; eenmaal remise Geen tegenstand voor Hijzelendoorn Big B (st SCUEËPVAARTBERICBTGN PELLENAARS HEEFT ER FIDUCIE IN VRIJDAG 13 JULI 1951 PAGINA 5 En En nu de bergen Terugkeer van Coppi Juliana nog geen eerste klasser Sportsnippers PronkLesueur Afstand Hoe groot in de zon? Een gloeiend-hete gasbol Bouw van de zon Vlekken en vlammen Derde rondeel uit de Ronde G)nze sportredacteur telefoneerde ons Donderdagavond uit Limoges. ïn hotel St Jeanne d'Are" te Limoges heeft het begrip „dwangarbeid" sinds enkele uren een heel andere betekenis gekregen. Toen men daar enkele •baanden geleden een overeenkomst aanging met de organisatie van de Tour, °ni een van de ploegen logies te verschaffen, maakte men zich de meest dra matische voorstellingen omtrent de deplorabele toestand, waarin deze ««dwangarbeiders van de weg" Woensdagavond zouden arriveren. Wat er in Werkelijkheid arriveerde, was niets anders dan een troepje uitgelaten jongens, onder leiding van een chef d'equipe, die in dat opzicht geen half wiel bij zijn pupillen achter bleef. Een gezelschap, waarvan je moeilijk kon zeggen, dat het wel erg onder de indruk bleek te zijn van de anderhalf duizend Tour-kilome ters, welke het hier in Limoges had beëindigd en dat het eenvoudig vertikte zijn betekenis als medespeler in het variété van de heer Godet zo ontzettend belangrijk te vinden Een half uur tevoren hadden wij de squadra Azzurra haar kwartieren zien betrekken in het prachtige hotel „Moderne". Welk een verschil! Niemand lachte, niemand waagde het een grapje te maken, niemand probeerde de een o. ander een poets te bakken. De hoogmogenden trokken stil en zo rustig mogelijk naar hun kamers, tot in het diepst van hun hart over tuigd van het gewicht der onderneming, welke zij zojuist voor een derde ge- ee e achter de rug hadden. Zo af en toe verscheen er nog eens een gezicht, t aan an de vriendelijkheid óók al niet afstraalde, voor een der vensters, wan ed t e verzamelde menigte op de Boulevard Victor Hugo maar niet wilde op- (-!'i'"/'n m .r fanatieke smeekbeden, om toch een ogenblikje Coppi of Bar- i te mogen zien. Voor het overige dfks het allemaal ernst en belangrijkheid en schromelijke overwaardering. Keren wy cjus iiever terug naar de Jea°nde' Prett'Se sfeer in hotel „St. die?6 d'Arc". De twee gendarmes, e de stedelijke overheid van Limoges r °r elk hotel heeft geplaatst, om de "lers tegen de soms wel erg vèr f®abde belangstelling van de bevolking beschermen, zitten in de hal rustig uh biertje te drinken en bespreken net de patron de burgerlijke stand en e Plaatselijke politiek. Én boven, op e etage waar Pellenaars en zijn man- hehv,Voor twee nachten hun tenten dri l??11 °Pëeslagen, óók al geen kouwe tukte Je kunt er rustig over een ij l°Pen °f een deur dicht doen, onder dat er een verschrikt gezicht da*" zacht doch dringend h„ 'ffaistert en u mededeelt dat sig- i Coppi slaapt of dat het geluid van dert V stappen de heer Bartali hin- Maar een stemming.... Zó! Zeker hiorgen begint het pas, Morgen komen de bergen van het Massif Central en hien fluistert dat daar de grote schifting ditmaal eerder dan ooit zal beginnen! Maar in de Nederlandse ploeg vreest Plen op dit moment die eerste berg etappes niet. Behalve de stemming zit ook de cadans erin en de uitstekende successen die tot nu toe van hecht ploeg- verband en kwaliteit het resultaat zijn ??iï?en' -i ^foffjsen die stemming ten jo ffadanks het feit, dat men van de meeste Nederlandse renners met weet sen zulten kennismaking met de ber- over vind reageren: WÜ hebben hier- met de rhe?a§' een- lanl- sosprek gehad de chef d equipe, Kees Pellenaars. •celenaars praatn iet graag. Wat je zegt, Kees Pellenaars. •hoet je verantwoorden, is zijn stelregel en ook wanneer het verkeerd over komt moet je er voor opdraaien. Maar met de beste wil van de wereld kan hij zijn tevredenheid niet verbergen over de ■Voortreffelijke gang van zaken in zijn equipe. „In Gent", zegt hij ronduit, „was er bang voor. Dat was een heel vritiek punt en ik dankte de hemel toen he tekenen erop gingen wijzen, dat wij haar langzaam maar zeker over heen Wamen. Dielissen hebben wij helaas 'et kunnen redden, maar Peters is er u weer helemaal bovenop en ik geloof -"et dat wij ooit met zo'n goede ploeg hebb°i 0 goede. c?nditie tegen de bergen hen aangekeken" »,Ja" «en hu de bergen, Voorting? beaamde Pellenaars, „dat is er goede prestaties verder zie ik deze bla 't aar kiik eens naar Van Est. Die dat k van enerf>>e en elke dag wordt Zo. "eter. Misschien is hij nog nooit in hof goede vorm geweest. Hij is voor werk als dit van de Tour bijzonder f),. C ,k kan geen voorspelling i 'hn. maar ik heb goede hoop, dat hij de bergen-etappes zal leveren. En vei knaap in deze Tour zijn etappe nog Winnen! Vergeet daarnaast Wagtmans niet, Bij die kleine weet je nooit waar je aan toe bent; kijk maar eens naar zijn tijdrit, dat had toch niemand ver wacht." Maar niet alleen Pellenaars spreekt zo over zijn mannen. De waardering voor de verrichtingen van de jonge Nederlandse equipe want zijn het inderdaad voor het merendeel anders dan jongens, wanneer je ze zo in hun shirts door Limoges ziet drentelen? is algemeen. En de vraag, die in vorige jaren overbodig en een beetje pijnlijk Was, omdat het eigenlijk nooit werke lijk goed ging, moeten wij thans bij de start elke dag opnieuw talloze malen beantwoorden: Tout va bien chez vous?" hjclukkig gaat het goed. lam? Pr°beev niet tegenover de Neder- onne,? renhers zélf de mogelijkheid te die li hat een van hun makkers aan Zii „eoFen een bele dobber zal hebben. v Wulen er niet van weten, dat een an hen bijzonder omstandigheden aargeiaten nog zou moeten capitu- eren. Wij willen allemaal in Parijs aan komen, zeggen ze, zonder mankeren. En Wat dat betreft varen zij dus dezelfde koers als hun enthousiaste ploegleider Gisteren is te Spa (België) het inter nationaal concours hippique begonnen, waaraan ook door een Nederlandse rui- er-equipe wordt deelgenomen. Voor de Prix des Bruyeres, een jacht- 15Fh0Urs van 550 meter, bestaande uit h'ndermssen met een hoogte van 1-2U Ven. l' .hfhden 40 deelnemers ïngesehre- gew' G,1'' internationale nummer werd met pr?n hoor mej- Mahieu (België) aflegde dl5 het parcours foutloos G- Cairnoii T' 4/5 sec" tweede werd *r. die er 79 frankrijk) met Bienvenue, ninck (BelB °Ver deed' Voor M' Bruy" 84 3/5 sec. pf!?\ met Sattinette werd de Mervergme? ?o terwijl M. Neve 85 3/5 sec. foutloP gië) met Samba ln landgenoot W. r; V, rondkwam. Onze bezette met Byoit ndrlckx <Grathepl) maakte 0 fouten 2iinVi^je plaayf' J T. Timmer (Schevemnv 06 S6C' eens een foutloos parcm,n) ?S eVen; met „Zwarte Piet" tS af W°^ •n een tijd van 93 2/5*seCi gc sseer en zij doen dat met hetzelfde vertrou wen. Intussen wetten de grote kampioenen hun wapens voor de komende strijd. Want hoe belangrijk de tijdrit ook is, in een Ronde als die van Frankrijk speelt die tijdrit geen beslissende, maar een corrigerende rol. De scherprechters van de Ronde zijn de Alpen en de Pyreneeën en nu ook het Massif Central, waar de stijgingen minder lang maar feller zijn. Morgen wordt het de dag waarop de slag tussen de Fransen. Italianen en Zwitsers, die in de tijdrit al met zoveel verbetenheid werd gevoerd, met dub bele energie wordt voortgezet. Wij zul len dan weten of Fausto Coppi de her innering aan het ongeluk van zijn broer Serse op zij kan zetten en zich op zijn domein weer zal durven weren met een stoutmoedigheid, die hem met Magni en Bartali tenslotte toch weer boven de Trans-Alpijnse concurrentie kan uitlich ten. Maar geloof gerust, dat de Fransen na hun pijnlijke desillusie in de tijdrit de rectificatie van de uitslag was voor hen haast nog pijnlijker dan de neder laag van het fenomeen Coppi voor da Italianen zich in de slag zulleh wer pen met een verbetenheid, die aan dui delijkheid niets te wensen overlaat. En neem van ons aan. dat zij met Bobet. Barbotin, Geminiani, Lucien Lazarides en Lauredi een paar troefkaarten in haride'n hebben, die er niet om liegen. De aristocratische Zwitser Hugo Ko- biet staat daar betrekkelijk eenzaam tegenover, want zijn ploeg blijft bij die van de Italianen en vooral van de Fransen ver achter. Maar wat is een ploeg waard in de bergen? Wanneer Kolilet met zijn anderhalve minuut voorsprong op Bobet en meer dan twee op Coppi. bijna 4'/. op Magni en ruim zes op Bartali van tegenslag verschoond blijft, moet hij voorlopig toch gerekend worden tot de allergrootste favorieten. Dat wordt dus tussen Limoges en Cler- mond Ferrand een dag van zeldzame spanning en hoewel wij natuurlijk nooit kunnen vergeten, dat Middelkamp bij zijn Tour-debuut de beruchte Galibier- etappe heeft gewonnen zonder dat hij ooit een berg had gezien, zijn wij al dubbel en dwars tevreden, wanneer onze landgenoten hun rol in dit stuk die uiteraard in theorie een rol van de tweede plaats is, met voldoende allure zullen spelen, om hun eervolle positie te handhaven. Advertentie Na zijn remisepartij in de eerste ron de van het Kennemer-Ir.vitatietournooi tegen de Heemstedenaar H. Willemse is P. Roozenburg niet meer aan start ge weest. De tweede ronde schreef de wedstrijdtabel hem rust voor. terwijl in de derde ronde de huisarts dat aan zijn partner A. de Jong had gedaan. Con current Dukel speelde voor wat hij waard was en scoorde er lustig op los. Alleen Sluijter stuitte deze overwin- ningswil en bevocht in de derde ronde een fraaie remise De volledige uitslagen van deze ronde, welke te Haarlem ver speeld werd, luidden aldus: B. Dukel remise met J. B. Sluijter. W. de Jong remise met H. Willemse. P. Roozenburg—A. de Jong uitgesteld. IJ. de Jong verliest van H. Laros. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemers als volgt: B. Dukel 5. W. de Jong en J. B. Sluij ter 4. H. Laros en H. Willemse 3, IJ. de Jong 2, P. Roozenburg 1, A. de Jong en T. Postma 0 punten Door een foutieve befEkening is gis teren abusievelijk gemeld, dat Juliana het eerste klasserschap had veroverd. Eerst wanneer Juliana a.s. Zondag van RKONS kan winnen of gelijk spelen :s het tot de hoogste klasse doorgedrongen. Donderdag vierde mej. Sehultz in het protestants verblijf voor ouden van da gen .Levensavond'' te Nijmegen haar 103e verjaardag. Zij ontving een schat van bloemen. De burgemester van Nij gen, mr. Ch. Hustinx, heeft in de loop van de middag een bezoek aan de oud ste inwoonster van Nijmegen gebracht. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 12 Juli. De „Grand Prix d'Amsterdam" is dit jaar voor het eerst in eigen land gebleven. Een scha mel aantal belangstellenden in het Olympisch Stadion heeft gisteravond duidelijk gezien, hoe gebrand het puikje van de internationale sprinters is op het veroveren van deze trofee, dat nu zo ongeveer in alle wielematies als een jaarlijks snelheidsevenement terugkeert. Het enthousiaste publiek zweepte Arie van Vliet op, en schrèèuwde hem bijna over de streep, juist voor zjjn grote en eeuwige rivaal, de wereldkampioen Reg Harris. Wethouder De Roos hoefde de sjerp van deze tweede „Grand Prix niet weer om buitenlandse schouders te hangen, daar had de Woerdense lands kampioen in een onverwacht ingezette, flitsende spurt van driehonderd meter wel voor gezorgd. Zozeer had hij er zijn zinnen op gezet, Nederland te tonen nog steeds een gevreesd candidaat voor een regenboogtrui te zijn, dat hij slechts 11.6 seconde over de laatste 200 meter af liet drukken, verreweg de snelste tijd van de avond Het wemelde van de titelhouders, bij de „voorstellingsronde", die de deelne mers na de klassementswedstrijd voor amateurs door de Amsterdammer Willekes met ruime voorsprong gewon nen reden. Harris, wereldkampioen, Schandorff, kampioen van Denemarken, Pauwels, titelhouder in België, Lognay, snelste man van Frankrijk. Patterson, ex-wereldkampioen der amateurs, en onze landgenoten Van Vliet en Derksen, hebben onderling felle strijd geleverd, waaruit tenslotte, volgens de verwach tingen, Harris, Van Vliet en Derksen ais finalisten te voorschijn kwamen. Van Vliet bewees al in zijn serie deze avond goed op dreef te zijn. Hij versloeg Pau wels in 12.8 sec., terwijl Derksen en Harris er beiden 0.2 seconde langer over deden. Voor Derksen dreigde het in de halve finale te gaan spannen, want hij kwam tegenover Harris te staan, waar bij men hem niet zo heel veel kansen toebedacht. Uit derde positie ging hij echter met de aanvallende Schandorlf mee en spurtte zo onweerstaanbaar door, ciat de Brit drie lengten na hem finishte. Derkser. maakte hiermee een veel ster kere indruk dan de Nederlandse kam pioen, die na enige sui places (voor het publiek een vermakelijke show) zijn zekerheid kreeg en in tweede positie zijn kans afwachtte. Wegspringend wist hij drie lengten te nemen, maar werd op de streep door Lognay bijna benaderd. Ondertussen moest Harris zijn hei! zoeken in de herkansingsrit. Lognay, Schandorff en Patterson sloten hem vol komen in maar toen honderd meter voor de finish het ..gaatje" eindelijk vri^ kwam slaagde de wereldkampioen eF toch nog in schitterend te winnen. Derksen deed na veel aarzelen van de Arie van Vliet rechtsheeft gister avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de „Grand Prix d' Amster dam" voor sprinters gewonnen. Hij versloeg iu de finale wereldkampioen Reg Harris (Eng.) en zijn landgenoot Jan Derksen (links). (met staande start): 1. Pronk 7 min. 21.8 sec. (nieuw baanrecord); 2. Lesueur 7 min. 23.6 sec. Wedstrijd over 25 km.: 1 Lesueur 19 min. 47.6 sec.; 2. Pronk op drie lengten. Klassementswedstrijd voor amateurs over 10 km.: 1. Willekes 12 pnt. 13 min. 5.4 sec.; 2. Kleefstra 7 put.; 3. Van Gel der 7 pnt. RipperdaBloemendaal Zaterdagavond om 7 uur wordt de zeer belangrijke wedstrijd Ripperda Bloemencfaal gespeeld op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Bij een overwinning van Bloemen daal eindigen de drie candidaten ge lijk en kan me# weer opnieuw begin nen. Wint Ripperda of eindigt de ont moeting in een gelijk spel, dan promo veert Ripperda en R.K.A.V.I.C. naar de derde klasse. Het zal er zeer zeker om spannen, aan de Schalkwijkerweg! Een Russische ploeg, bestaande uit Belokourov, Serge Arkarov, Tchecoun en Cenadi Modoi, is er in .geslaagd het wereldrecord 4 x 800 meter estafette (heren) te verbeteren en te brengen op 7 min. 27- - sec. Tijdens wedstrijden te Praag is de Tsjech Zatopek door zijn landgenoot Cevona op de 300 meter geslagen- De tijd van Cevona bedroeg 8 min. 27-4 sec-, terwijl Zatopek er 8 min. 33.4 sec- voor nodig' had. Donderdagavond zijn 66 deelnemers gestart voor de eerste etappe van de internationale Alpenraiiye van Marseil le naar Milaan over 711 km. drie finalisten zijn landgenoot het ple zier van kop af te vertrekken, met Harris achter hem. Zo kon Van Vliet uit derde positie zijn fameuze demarrage doen geiden en voor Harris nèt onbe reikbaar blijven. Hoe gewaardeerd de sprint-hoofdscho tel ook werd, velen ontkwamen er niet aan de tweekamp tussen wereldkam pioen-stayer Lesueur (Fr.) en onze landgenoot-uitdager Pronk als hét num- mer-van-de-dag te beschouwen. Inder daad heeft deze ontmoeting een dermate opwindend verloop gehad, dat men zonder overdrijven van een der spannendste stayer-duels van de laatste tijd kan spreken. Laten we beginnen met te vertellen: Pronk heeft zijn uitdaging verloren. Maar is de vestiging van een nieuw Nederlands record op de 10 km. niet een ruime troost? De Heilooër pres teerde het om het van 1929 daterende oude record met 1 minuut 9.2 seconde te verbeteren (nieuw record 7,21.8). Toch doet deze fraaie prestatie niets af aan het feit, dat het Pronk niet voor de wind heeft gezeten. Een fout van gangmaker Wiersma bij de één-kilome ter rit en vervolgens onoplettendheid tijdens een aanval in de 25-km. wed strijd, zodat Pronk los raakte zonder dat Wiersma het merkte! Lesueur toonde zich een buitengewoon sportief renner en hield in tot onze landgenoot weer op gang was. Pronk raakte bij dit alles flink wat van zijn krachten kwijt en kon ondanks herhaalde aanvallen niet meer aan de kop komen. Als sensatio neel slot lagen beide renners de laatste twee ronden precies gelijk, waaraan Lesueur in de laatste bocht een eind maakte en met twee meter voorsprong eindigde. De wereldkampioen had begrip voor Pronk's pech, gaf hem de bloemen en was kwistig met kussen, zowel op beide wangen van zijn rivaal ais op die van de echtgenote van onze titelhouder, aan wie hij tot slot de bloemen over handigde De sprintwedstrijd voor amateurs, die als omlijsting verreden zou worden, ver loor zijn waarde practisch door weg blijven van Bannister (Eng.) en Saelens (België). De uitslagen luiden: „Grand Prix" om de 7e en 8e plaats: 1. Pauweis 12.8 sec.; 2. Verdeun op 10 cm. Om de 4e, 5en en 6e plaats: 1. Lognay 12.2 sec.; 2. Patter son op wiel; 3. Schandorff. Om de le 2e en 3e plaats: 1. Van Vliet 11.6 sec.; 2. Harris op lengte; 3. Derksen. Sprint amateurs: 1. Hijzelendoorn 3 pnt.; 2. Schotman 5 pnt.; 3. Bontekoe 8 pnt.; 4. Kleefstra 9 pnt. Stayerontmoeting, tijdrace over 1 km. (met vliegende start): 1. Lesueur achter Qucrin 40.6 sec.; 2. Pronk achter Wiers ma 42 sec. Achtervolging over 10 km. De nachtelijke schemering onttrekt nog steeds de sterrenbeelden aan ons oog. Als bleke schimmer. uit het sagenrijk staan ze aan bet uitspansel, waarover een sluier van wazig schemerlicht is gespreid De sterrenvriend zal dus moeten omzien naar een waarnemingsobject dat klaar er. duideljjk zicht baar is en dat hem bovendien stof levert tot leerzame overpeinzingen. Welnu, zulk een waarnemingsobject behoeft hij niet ver te zoeken. Hij kan het vinden aan de blauwe Hollandse zomerhemel met zijn schilderachtige wolken luchten, op klaarlichte dag. We bedoelen de zon, onze glorieuze dagster, die thans in stralende luister aan de hemelkoepel prijkt. De zon, een ster onder de sterren, van alle het meest nabij, de bron van licht er. warmte, van leven en kracht, van velerlei vreugden. Wat is een leven zonder zonneschijn? Zo nr> tr/e k uonm/fn Eeuwen lang heeft men de zon be schouwd als een zeer bijzonder hemel lichaam, dat zich wezenlijk van de sterren onderscheidde. Dit behoeft ons in het geheel niet te verwonderen, want omtrent de eigenlijke aard van de ster ren simpele lichtpunten aan het fir mament was vroeger zo goed als niets bekend. Er was ten enenmale geen instrument of hulpmiddel om de sterren te bestuderen en dus hield men ze maar voor ja. voor wat men wilde. Sommi gen huldigden de mening, dat de sterren hun licht ontvangen van de zon, net als de maan. Anderen, en die zochten het in de goede richting, beweerden dat de sterren een eigen licht uitstralen. Zo had ieder zijn beschouwing over ai die twinkelende en schitterende licht- tippen aan het nachtelijk uitspansel. Wel waren er enkele geniale koppen die omtrent de sterren dingen verkondig den. welke thans als juist wordan er kend, maar het waren de eenzamen, de oorspronkelijke, onbegrepen denkers, die met de gangbare opvattingen van hun tijd durfden te breken. Het waren de „helderzienden", die bun eigen, diepe kijk hadden op de sterrenwereld. Zij zijn door de latere onderzoekingen in velerlei opzicht in het gelijk gesteld en hun namen worden nu nog met ere ge noemd. Doch dit terloops. Naderhand, is wel overtuigend geble ken. dat de'sterren ontzaglijk ver ver wijderde zonnen zijn, zoals de onze, en dat dus de zon een ster is. Hiermede is dus feitelijk de zon bij de sten-en onder gebracht. Dat we de zon zo „groot" en ver blindend-helder zien komt eenvoudig doordat zij heel dicht bij ons staat, astronomisch gesproken vlak naast de deur. Dat wil zeggen: op een afstand van 150 millioen km. Nu is dat volgens onze aardse begrippen een allerreus- achtigste afstand, die we ons niet eens kunnen voorstellen, maar in de we reldruimte is het niet meer dan een hanestap. Slechts 8 minuten heeft ■het. licht met een snelheid van 30Q.0DÜ km. per seconde nodig om deze af stand af te leggen. Dat mag toch geen tijd heten ais men bedenkt, dat het iicht 4 jaar en 3 maanden moet voort snellen om de dichtsbijstaande „echtd ster te bereiken. En deze staat nóg betrekkelijk dicht in de buurt; dus laten we over de afstand van de aarde Corona tot de zon maar niet al te zwaarwich tig denken. Dat we de zon als een schijf, en dus niet als een punt, aan de hemel zien staan, is natuurlijk ook een gevolg van haar geringe afstand. De schijnbare middellijn van de zon neschijf is even groot als die van de volle maan, n.l. graad, d.i. ongeveer de helft van de boogafstand tussen de oostelijkste en de westelijkste ster van het bekende Zevengesternte. Voor het oog lijkt de middellijn van de zon veel grote dan graad, maar dit is louter gezichtsbedrog, gevolg van een optisch verschijnsel, dat men „irradiatie" of ..overstraling" noemt. aluurljjk is de zon geen platte schijf we zien haar slechts als zodanig. In werkelijkheid is de zon een glociend-hcte gasbol met een oppervlakte-temperatuur van zo om streeks 6000 graden C. Doch daarover aanstonds een enkel woord. Wanneer wij de verblindende zonne schijf daar zo stralend en feestelijk aan de zomerhemel zien staan, vragen we ons als vanzelf af hoe groot die gewel dige vuurbol wel zou zijn. Zoiets als de aarde of Mars, of mischien wel zo groot als Jupiter, de reuzenplaneet? We gaan immers de zon onwillekeurig vergelij ken met de aarde en haar zusterplane- ten. Welnu, die vergelijking valt wel glansrijk ten gunste van de zon uit. De middellijn der zon is namelijk 109 maal zo groot als die van de aarde. Stellen we dus de aardbol voor door een knik kertje met een middellijn van 1 cm., dan wordt de zon een boi met een diameter van 109 cm„ latén we zeggen 1.1 meter. De aarde is dus ten opzichte van de zon wel heel klein. We krijgen dezelfde grootte-verhou ding wanneer we voor de aarde een loden korreltje nemen met een middel lijntje van lmm. en voor de zon een .gummibal met een diameter van 11 cm., ruim 1 dm. dus. Laten we nu deze gummibal en dit leden korreltje in onze verbeelding in de lucht zweven op een onderling af stand van 12 meter, dan krijgen we een goede voorstelling van het tweetal zon aarde. En wanneer we ons dan realise ren, dat er bijna één millioen, driehon derdduizend van zulke kleine korreltjes in die grote gummibal gaan, dan besef fen we pas recht hoe nietig de aarde il in vergelijking met de zon. Heus, we hebben geen reden om ons te verheffen op de omvang van onze planeet. Het is ten slotte maar een onaanzienlijk bol letje. Zoals reeds gezegd is de zon een gloei end-hete gasbol. Alle stoffen, die zich in het enorme zonnelichaam bevinden, verkeren dus in een gasvormige toe stand. Dit is een gevolg van de ontzet tend hoge temperatuur van de zon, die in de buitenste lagen omstreeks 6000 graden C. bedraagt. In het diepe inwen dige van de zon moet de temperatuur nog veel en veel hoger zijn; men spreekt zelfs van 20 millioen graden. Bij zulke temperaturen kan geen vaste stof meer bestaan. Wanneer de aarde door de een of andere catastrophe in de zon terecht kwam. zou zij met al haar hebben en houden op dc eigen stond vervluchti gen tot een ijle damp. We mogen ons dus wel gelukkig prijzen, dat we op een behoorlijke afstand van deze laaiende vuurbol blijven, achl Vangen we met het blote oog zijde lings een vluchtige glimp van de zon op (niet rechtstreeks in de zon kijken: gevaarlijk voor uw ogen!) of zien wp haar door een lichte nevel, dan ont dekken we dat de zon in het midden veel helderder is dan aan de rand: een verblindend-helle schijf, omgeven door een gedachtige ring. Het middengedeel te noemt men fotosfeer, de smalle ring chromo sfeer. De chromosfeer is tijdens een totale zonsverduistering prachtig te zien als een rozerode rand om de donkere maanschijf. Uit de chro mosfeer komt een brede krans van stralenbundels te voorschijn, die lang zamerhand zwakker worden en op een tamelijk grote afstand van de zon „uit doven". Deze stralenkrans. die alleen tijdens een totale zonsverduistering kan worden waargenomen, heet de corona. Soms kunnen met behulp van een kijker, of ook wel met het blote oog (op de ondergaande zon) don kere vlekken op de zonneschijf wor den waargenomen. Deze zgn. zon nevlekken zijn reusachtige wer velstormen. woeste cyclonen in het zonnegas. Hun aantal vertoont om de elf jaar een maximum. Zij hebben een aanmerkelijk lagere tempera tuur dan de omringende gebieden, waardoor zij donkerder zijn dan de andere delen van de zonneschijf. Voorts slaan regelmatig uit het zon nelichaam enorme bloedrode vlammen naar buiten, alsof daarginds geweldige kruitvaten in de lucht vlogen. Deze reuzenvlampnen, die een hoogte van meer dan een millioen km, kunnen be reiken. noemt men protuberan sen. Nevenstaande tekening geeft een schetsmatige voorstelling van de zon. Zoals men ziet, verleent de corona aan de zon een „gevleugeld" voorkomen. Majestueus en verheven is de gang van de zomerzon. Als een koningin schrijdt zij voort langs de hemel, in haar blinkend lichtgewaad. „Een zien lijke afgezant van dezen die 't al be veelt", noemt Guido Gezelle haar in zijn prachtig-beeldend zonne-gedicht „O Gulden Hoofd", dat hij besluit met de schone regelen: Zoo kent men aan des ridders wapen zijn hofgezin, zijn huis, zijn' knapen, zijn heerlijk slot; zoo kan men aan uw pronksieraden, o zonne, uw edelen Ridder raden: zijn name is God! Advertentie otftst and quality i Verkoop voor Nederland: N.V. „Alvana Plein 8, Oen Haag. at Hugo Koblet en niet Louison Bobet de eerste tijdrit van de Tour de France heeft gewonnen, zal U tenslotte een zorg zijn. Ons oveugens ook niet. Het avondmaal, dat ons tot besluit van die emotionele dag met onver valst Frans compositietalent voor de neus werd gedraaid, heeft er niet minder goed om gesmaakt en toen wij te middernacht met een zucht van welbehagen het lichtje boven ons heftig krakend hotelbed uitknipten, heeft het geen minuut langer dan anders geduurd, voordat wij de wielerduels van die da2 volkomen waren vergeten. Daar dus niet van. Maar Jeanette Delacourt, een van de charmante tele fonistes uit Angers, heeft diezelfde avond of anders de volgende dag waarschijn lijk doorslaande ruzie met haar verloofde gehad. Dat doen verloofden namelijk wel meer, wanneer hun ver loofden niet tijdig op de plaats van afspraak ver schijnen en zeker wanneer die verloofden hun verloof den zó afschuwelijk lang la ten wachten, als Jeanette Delacourt dat Dinsdagavond haar uitverkorene heeft ge daan.- Wij nemen aan, dat Jeanette's tranen intussen weer zijn gedroogd en dat de boze bui van haar ver loofde zoals dat bij boze buien onder verloofden ge woonlijk gaat weer even snel is verdwenen als ze was opgekomen Maar wij heb ben ons nu' eenmaal voorge nomen voor de arme Jea nette het getuigschrift van ..force majeure" samen tg stel len en dat getuigschrift haakt onherroepelijk aan bij Het Protest Het protest kwam van de Zwitsers en om kort te gaan zij wonnen het. Oók goed. Er worden heel wat protesten gewonnen en ver loren, zonder dat één telefo niste daar hinder van onder vindt. Maar met het gewon nen protest van de Zwitsers was dat voor Jeanette Dela court heel iets anders. Het bericht daarvan kwam te laat, of als men wil te vroeg voor haar. Het kwam name lijk om negen uur 's -avonds, precies op het tijdstip, dat de jongedame, bij wijze van voorbereiding tot haar aan staand vertrek, haar lipjes ijlverbindingen met Mont- pellier, Nancy, Parijs, Rouaan, Marseille, Bor deaux, Straatsburg en nog een stuk of tien andere ste den. In het tweede gelid volgden de Italianen. De signorina's moesten eens een etappe in zo'n telefoon centrale pleegt te heersen, op dubbele kracht. In drie vier talen, door elkaar en te gelijk vlogen vraag en ant woord over de met toestel len bezaaide tafels heen en weer en maakten de rinke lende bellen nu weer zonder ophouden een zogezegd hei dens lawaai. De Italianen stonden met horloges in de weten, wat er voor hen van hand en ^^en in liun ógën af hing, om nog juist voor „"i^" het sluiten van hun edities deze opzienbarende rectifi- de edities te timen, die op caties te kunnen doorgeven. Het zou niet weinig voor de Franse PTT in het algemeen en voor die van Angers in het bijzonder pleiten sug gereerden zij wanneer de signorina's nu eens voor een prompte verbinding konden zorgen. De signorina's De- grepen dat toch wel? met een smal lijntje rood zorgvuldig zat bij te werken voor een klein spiegeltje. Het resultaat was verdien stelijk en eerlijk gezegd slaagde de Zwitserse collega, die armzwaaiend de trappen kwam opstqrmen met de nogal verrassende medede ling, dat niet Bobet maar Koblet de tijdrit had gewon nen, er niet onmiddellijk in het middelpunt van zijn ver zamelde persbroeders te worden. Totdat eindelijk tot een paar van hen door drong, dat hier een sensa tie werd geproduceerd, waarmee de voorpagina geen slecht figuur zou slaan. Het volgend ogenblik was het in de telefooncentrale van An gers een volsxagen janboel. Franse collega's bliezen de aanval en smeekten wel vriendelijk, maar toch eigenlijk meer dringend om Ja, de signorina's begre pen dat opperbest, maar zij zaten al genoeg in hun maag met Montpellier, Nancy, Pa rijs, Rouaan, Marseille, Bor deaux, Straatsburg en nog een stuk of tien andere ste den in het vaderland, om garanties te kunnen geven aan de met argumenten en smekende ogen werkende Italianen. Bovendien kwa men tezelfder tijd de twee Spaanse verslaggevers bij de Tour hijgend naar boven klauteren, en dat waarachtig niet om een partijtje te kla verjassen De Belgische col lega's, dié óók nog van hun verhaal wensten te redden wat er te redden viel, keer den successievelijk ook weer naar hun postcentrale terug en tenslotte had de Zwitser, die het opzienbarend bericht aan zijn verzamelde confra ters was komen brengen, eigenlijk óók wel graag een lijntje gehad. In een mini mum van tijd herleefde de volslagen wanorde, welke er dus. de eerste anderhalf uur na gezette tijden zonder Het Bericht zakten. Zo juist doorgetelefoneerde en tot proppen verfrommelde ver slagen werden met koorts achtige haast uit de prullen mand gevist, om het ver haal zo goed en kwaad als dat ging nog van een nieuw Happy End te voorzien. De Nederlandse journalisten, die zoals steeds bij het luwen van de drukte hun litteraire wielercomposities van die dag aan de vaderlandse ste nografen doorbelden, kon den het grootste deel van hun verhaal rustig annule ren en er a l'improviste een aantal nieuwe alinea's aan vastbreien. En in het brandpunt van dat strijdgewoel, tussen tele foontoestellen en draden, tussen papieren met tele foonnummers in Frankrijk, Italië, België, Luxemburg, Zwitserland, Nederland en Spanje, lag half geopend het tasje van Jeanette Delacourt en daarnaast het spiegeltje. De lippenstift, die zoeven het sierlijke lijntje rood had getekend, was bij al die her rie om en op de tafel op de grond gerold en de grote voet van een dikke Span jaard, die het een ogenblik later tot pulver perste, was het symbool voor de verlo ren avond van Jeanette De lacourt. Vanwege dat protest Cf. ABBED1JK 11 v. R'dam le New York. ALDEGONDA 13 v. Pladju te Bangkok. ALETTA 13 te Port Swettenham. ALHENA p. 12 Kp. Verde n. R'dam, ALKAID p. 12 Abrolhos n. R'dam. ALAMAK Calc.-Rott., p 13 Gibr. ALMDIJK 13 v. Mobile te N. Orleans. ALPHACCA 13 v. B Aires te N. York. ALPHERAT 12 v. Galv. te Rott. AMSTELKERK 12 van Lagos n. Loanda. AMSTELVEEN 12 v. Galv. te Amst. ARMILLA 13 van Singapore te Saigon. AVERDIJK R'dam n. Gulf 13 te Antw. ALWAKI 11 v. Baltimore te N. York ARIADNE 12 v. Gibr. te Rotterdam. AARDIJK 11 v. Galv. te New Orleans. BAARN 13 v. Paita te Mapta. BILLITON 10 te Semarang. BINTANG 13 v. Surabaja te Semarang. BONTEKOE 13 v. Macase te Balikpaoan. C.ALT. LEIDEN p. 13 Finisterre n. Rott. GALT. HAGUE p. 13 Lissabon n. Rott. CALT. DELFT 12 v. Sidon te R'dam. CALTEX NED. p. 13 Dungeness naar Sidon. CAMERONIA 16 te R'dam verw. CRONENBUHGH 10 v. R'dam te Bilbao. CONGOSTROOM 13 te Takoradi. EEMLAND 11 v. Bahia naar A dam. ERINNA 13 v. Madras te Calcutta. FRIESLAND Djak.-A'dam, 13 te Aden. FELIPCO 13 v. Penang te Pladju. GAASTERKERK 13 te Bremen. GAROET p. 13 Kp. Guardafui n. Java. GR. BEER 13 v. Soer. te Semarang. GOOILAND 12 v. Itajai te Paranagua HELICON 13 v. N. York n. Cur. HERSILIA 13 te Ponta del Gada. JAPARA 12 v. Liverp. n. R'dant. KATWIJK p. 13 Ouessant n. Setubal. LAERTES p. 13 Kreta n. A dam. LEOPOLDSKERK p. 13 Malta .n Rott KEDOE 13 van Genua te Bona. MARIEKERK 13 v. Wallaroo n. R'dam. MATARAM 10 v. Makassar te Belavan. MAASLAND 14 te Montevideo verw. MENTOR Pyli-Amst., p. 13 Malta. MURENA 12 v. Liverpool naar A dam. N1GERSTR., p. 13 Oporto n. W.-Afrika. OBERON 12 v. Pto. Plata n. N. York. ONDINA Suez n. Singap., 13 te Aden. ORANJE 13 v. A dam te Djakarta ORANJEFONTEIN 13 te Port Elisabeth. ORESTES 12 v. Corral te Montevideo. PAPENDR. 12 v. Gothenb. n. Stockholm. PAULA 9 te Hongkong. FHRONTIS 12 v. Surabaja te Semarang. PRINS FRED. HENDR. 12 te Toronte. PYGMALION p. 13 Caymans n. Mobile. SAMBAS 13 te Kalianget. STAND. DJIRAK 12 v. Gerong n. Djak. ST.V. TL. AKAR 11 v. Bangk. n. Gerong, SWARTENHONDT 13 Surabaja. SLAMAT N. York n. Calct., 13 te Bahrein, ST. BREDA. 9 van Vancouver n. Londen. SAROENA 12 r. Miri te Balikpapan. IBAJAK 12 v. Djakarta n. R'dam. STAD ARNHEM 12 v. Gibr. n. Rott. SAPAROEA 13 v. Antw. te A'dam. SINGKEP 13 v. Soerabaja te Semarang. ST. LEIDEN p. 13 Ouessant naar R'dam. STENTOR 12 v. Praeus n. Volos. TANKHAVEN 13 te Sungeigerong TJIBADAT 13 rede Tandjong Priók. TAWALI Java n. N. Y., 14 te Suez verw. TIBERIUS 13 te Port of Spain. TOMORI 16 v. Galveston, te Boston verw TROMPENBERG 12 te R'dam. TABIAN Java n. A dam, 13 van Port Seid TOSARI 12 v. Belawan naar Djakarta. TIBIA 12 v. Port Said naar Tripoli. VAN HEUTZ 11 te Hongkong. VOLENDAM p. 13 Scilly n. Quebec. WATERLAND p. 12 Fern. Noronha n. Amst. WAIBALONG 12 v. Buleleng n. Atapupu. WELTEVREDEN 17 te Marsielle verw WM. RUYS 13 v. Djakarta te R'dam WILLEMSTAD 12 v. Barb. n. Amst WOENSDR. 12 van Santos n. Venezuela. KAASMARKT GOUDA, 12 Juli Aange voerd 327 partijen kaas, le kwal. met rijks- me„rk ,,f13"2 22 2e kwal. met rijksmerk 2.02-2.12, extra kwal. 2.40. Handel flauw. KAASMARKT BODEGRAVEN 12 Juli. Aangevoerd 327 partijen kaas. le kw. 2.13 2.22; 2e kw. 2.02—2.12; extra kw. 2.40, han del flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5