lioden graven zien m iu Zuiden van Kaesong Communisten niet bereid in te gaan op Ridgway's voorstel? PLAN VOOR NIEUW R.A.I.-GEBOUW IN DE HOOFDSTAD GEREED Overstromingen in het Zuiden der V.S Tussen neus en Geestelijke volksgezondheid en beroepskeuzevoorlichting Reeds vijftien personen verdronken; verscheidene vermist Vee rlUKKiOVelmycutny! Prijsregeling schoenen Bestreden handels marges opgeheven VLIEGTUIGEN GEREED OM HULP TE BIEDEN Uitzonderingstoestand in Guatemala 75sfe JAARGANG No. 25123 ZATERDAG 14 JULI 1951 HtLproe b/sschop Noorse wandelsokken GROTE MAST VAN „TABINTA BEVONDEN Vertrek van schip voor lopig uitgesteld BarteLOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5/45 per kwartaal. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnemènten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. precies 140 minuten na de communis tische afwijzing van het derde punt dat Donderdag door vice-admiraal Joy reeds naar voren was gebracht, uitgezonden. De afwijzing kwam van de Noord-Koreaanse generaal Nam II in een antwoord an Joy. Nam stel de voor dat de gedelegeerden gis teren om 13.00 uur zouden bijeen ko men voor verdere besprekingen. Het geallieerde antwoord werd om 13.15 uur overhandigd. Door zich rechtstreeks tot de commu nistische generaals te wenden heeft ge neraal Ridgway gisteren de zaak ui* handen der onderhandelaars genomen Inmiddels werd een hoopvol geluid ge hoord van lt. generaal sir Horace Ro bertson, commandant van de troepen van het Gemenebest, die verklaarde' De V. N. hebben de oorlog met groef succes gevoerd en ik geloof, dat wij met evenveel succes een vreedzame regeling zu''-m bewerkstelligen. Het hoofdkwartier van het, achtste le ger heeft intussen gemeld, dat gealli eerde troepen gisteren in een beperkte aanval aan het Oostelijk centrale front 5 km. zijn gevorderd. De terreinwinsten werden geboekt ondanks zwaar kanon vuur van de vijand. in practijk te brengen." Op 1 Septem ber 1918 werd het bestaan van het Centraal zielkundig beroepskantoor, in stelling van het toenmalige R.K. Vak bureau, een feit. Vrijdag heeft het Koninklijk Paar een lange rondrit gemaakt door de Noord- Oostpolder en tevens een bezoek gebracht aan UrkBij de haven van Urk bood 'n Urker meisje H M. de Koningin een pop aan voor Prinses Marijke. De pop was gekleed in de originele klederdracht met de gouden versierselen. Rechts de burgemeester van Urk, de heer De Keizer. Uitvoerig verslag op pagina 3. In de loop van de volgende week zullen enkele belangrijke bijeenkom sten worden gehouden, welke voor de verdere ontwikkeling van de Neder landse plannen op het gebied van de televisie van groot belang zijn. Zo zal Woensdag 18 Juli in Den Haag een be spreking worden gehouden tussen het dagelijks bestuur van de onlangs opge richte Nederlandse Televisiestichting en de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, over de practische uitvoering van de televisieplannen. Het ligt in de bedoeling van de Ne derlandse televisiestichting, waarin de vier grote omroepverenigingen zich hebben verenigd, aan de Staatssecreta ris nog een aantal vragen voor te leg gen aangaande problemen over welker oplossing nog geen volledige zekerheid bestaat. Donderdag 19 Juli as. zal daarop in Hilversum de Nederlandse Televi siestichting vergaderen, om de van de zijde der regering door mr. Cals mee gedeelde standpunten nader te bespre ken. Men houdt er in de kring der Neder landse Televisiestichting volledig reke ning mee, dat 1 September uit de Philips studio te Bussum met de uit zendingen zal worden begonnen. Voor- lerwedstrijden een vrij en onbelemmerd uitzicht 'hebben op de baan. Dit aantal toêschouwerspiaatseo is nög 'voor uit breiding vatbaar bij hogere tribune- bouw in de grote hal, die 25 meter hoog moet worden. Bij bokswedstrijden zullen 11.000 toe schouwers de wedstrijden kunnen vol gen en bij een vergadering zal deze hal bijna 18.000 toehoorders kunnen bergen. Dit zal mogelijk zijn door aan te brengen galerijen, die weer een vloeroppervlakte van ruim 3500 m2 zullen krijgen. De grote hal wordt 141 meter lang en 78 meter breed. Het restaurant en de terrassen komen te liggen aan de zijde van de Boeren- wetering en zullen permanent geopend blijven. Voorts is een kantoorgebouw geprojecteerd, met grote vergader zalen zodat de activitéit van de ver eniging zal kunnen geschieden op „eigen" terrein, terwijl thans het se cretariaat van de vereniging niet in het RAI-gebouw kon worden onderge bracht wegens gebrek aan plaatsruimte, j Overwegende dat de marktverhoudin gen op het gebied van de handel in schoenen zich sedert de uitvaardiging fan de Prijzenbeschikking Kleinhan- dclsmarges schoenen 1951 sterk hebben gewijzigd, heeft de minister van Econo mische Zaken besloten de Prijzenbe schikking Kleinhandelsmarges Schoenen 1951 in te trekken, zodat thans ook in de schoenhandel uitsluitend de alge mene Prijzenbeschikking Handelsmarges 1951 van toepassing is. De minister is dus tegemoet gekomen aan de bezwaren, die handel en indus trie tegen de marge-regeling van 18 pet. foor heren- en 22 pet. voor dames- en mxe-schoenen hadden. De schoenwin- *eliers mogen weer zelf hun winst marge bepalen, maar zij blijven gebon den aan de algemene handelsmargebe schikking. De vakgroep schoenwinkeliers ver wacht niet, dat de schoenenprijzen hier door omhoog zullen gaan llll llllllllllllllllllllltlllllltflIIMIf VllltlMllllllllllllllllllllllf De branden die er woedden ziin voor namelijk te wijten aan het losraken van de benzine in de tankstations, waardoor de benzine boven het waterkwam en het water in een vuurzee deed verande ren, waardoor gedeeltelijk onder water gelopen gebouwen door de vlammen verwoest werden. KEKKEN BOI/H/e/V/ Overstromingen, die reeds enkele da gen Kansas in het Zuiden van de V.S. teisteren, hebben onheilspellende afme tingen aangenomen. Het water van de rivier de Kansas is door twee dijken ge broken en het industriegebied van de stad Kansas City binnengedrongen, hui zen en openbare gebouwen in het ge weld van het water meesleurend. De overstroming heeft tevens vernielingen aangericht in Topeka en tal van andere steden in Oostelijk Kansas. De autoriteiten van Kansas City Mis souri hebben opdracht gegeven tot de volledige en onmiddellijke ontruiming van het centrale industrie-district van de stad. Kansas City, Missouri, heeft een bevolking van ongeveer 400.000 zielen. De stad ligt recht tegenover Kansas Ci ty, Kansas aan de Kansas-rivier. In sommige gebieden die ontruimd zijn is brand uitgebroken. Duizenden zijn van hun grond en uit hun wonin gen verjaagd terwijl de rivier nog steeds wast. Tenminste 15 personen zijn gedood en verscheidene worden vermist. De zware regens in het ge bied van Kansas duren voort, aldus meldt U.P. De Amerikaanse luchtmacht heeft serum en voedsel en reddingsboten naar het geteisterde gebied gestuurd, terwijl parachutisten in allerijl naar geïsoleerde gebieden zijn gezonden. Gisteren is .de brug van de Santa-Fé- spoonveg over de rivier de Kansas in Topeka ingestort. Men had op de brug tien locomotieven geplaatst in de hoop, dat dit extra-gewicht de weerstand te gen het stijgende water genoegzaam zou vergroten. Verscheidene locomotieven stortten met de brug in de rivier. Men schat de schade die tot nu toe is aangericht op minstens 300 millioen dol lar. Dit werd gisteren in Washington verklaard door generaal-majoor Lewis Pick, chef van de genie van het Ame rikaanse leger, die een bezoek aan het gebied gébracht heeft en voor een sub commissie van de Senaat verscheen om aan te dringen op spoedige voorzienin gen. opdat in de toekomst de staat voor' dergelijke rampen gevrijwaard mag blij ven. Advertentie De regering van Guatemala heeft de uitzonderingstoestand in de hoofdstad afgekondigd, naar aanleiding van de anti-communistische demonstraties, die gedurende twee dagen hebben plaats gevonden In de desbetreffende rege ringsverklaring wordt gezegd, dat poli tieke tegenstanders „onder het mom van het bestrijden van communistische activiteit" de vrede hebben verstoord. Volgens de eerste officiële yeriies- lijst zijn bij de ongeregeldheden van Donderdag drie personen om het le ver. gekomen en werden tenminste 30 personen in ziekenhuizen opgenomen. Een woordvoerder van de anti-com munistische groep verklarde echter, dat 20 personen werden gedood en tenminste 150 gewond. Aanvankelijk veel bewolking; mor gen vooral in de kustprovincies ook opklaringen. Enkele verspreid op tredende buien, voornamelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Iets warmer. Zondag: Zon: 4.36—20.54. Maan: 18.18—0.25. Maandag: Zon: 4.38—20.53. Maan: 19.37—1.03. Aan de lopende band De Amerikaanse film ster Hedy Lamarr is in haar particuliere leven een zielige dwaalster. Zij is thans voor de vierde maal getrouwd en dit keer met de eigenaar van een- nachtclub te Aca- pulco in Mexico. Vóór dit vierde huwelijk hield zij opruiming onder de sou venirs van haar drie voor afgaande huwelijken. Haar juwelen werden in Hol lywood geveild en brach ten 70.000 dollar op. Er waren vier trouwringen onder, die samen voor 1605 dollar van de hand gingen. De veilingmeester kon niet vertellen, hoe er vtjji drie huwelijken vier ringen konden zijn. Wij vinden dat van iemand, die zo slordig met het hu welijk omspringt als Hedy Lamarr, minder merk waardig dan triest. Ultimatum aan ongehuwden In het „gezegend" gehe ten land Jemen in Arabië maakte de gouverneur van de provincie Hovei- dah, de khadi Arhsami, zich ernstige zorgen over de geringe bevolkingstoe name in zijn provincie. Als een echt Oosters po tentaatvaardigde hij een hun positie in het algemeen klassement hiermee aanzienlijk verbeterd. De vreugde zou algemeen geweest zijn, als niet Dekkers en Van Est hun moedig rijden getorpedeerd hadden moeten zien door een lekke band in het zwaarst van de strijd. Het scheelde hun weer een paar minuten en bezorgde de Ne derlandse kolonie een kleine teleurstel ling aan de finish te Clermont-Ferrand. Peters en Faanhof tenslotte hebben een minder goede dag gehad. De Haarlem mer brak zijn ketting en nadat Faan- achtergebleven was om hem weer bij het peleton te brengen moest de Roosendaler zelf lossen bij de beklim ming van de Moreno. Doch ondanks alles is het bergdebuut van onze ploeg tot ieders opluchting goed geslaagd, zoals men uitvoeriger op pagina 4 kan lezen. (Van onze weerkundige medewerken Alleen in het Zuiden van ons land kwam hedenmorgen op grote hoogte vrij veel bewolking voor. Dit wolken- scherm behoort bij een zwakke on weersstoring boven Frankrijk, die zich langzaam in Noordelijke richting uit breidt. Het K. N. M. I. acht een enkele bui, plaatselijk van onweer vergezeld, vanavond en ook Zondag niet uitge sloten. De kans hierop is in het Zui den en Oosten van ons land groter dan in het Westen en het Noorden. Over Ierland ligt een gebied van hoge lucht druk, zodat ons land gedurende het weekeinde juist tussen twee verschil lende drukgebieden is gelegen. Daar de luchtdrukverschillen klein zijn, zal het weer een rustig en in een groot deel van ons land ook een zon nig karakter hebben. Er worden tem peraturen van 1823 gr. Celsius ver wacht. De vooruitzichten voor het weekeinde zijn dus niet ongunstig te noemen. Bjj het testen van de zware boom aan de grote mast van het m.s. „Tabinta" van de Mjj. Nederland, dat ligplaats had gekozen aan de Sumatrakadc te Am sterdam, is de mast gebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar het gebeurde veroorzaakte uiter aard een grote ravage, zodat het vertrek van het schip, dat op vandaag was be paald,. voorlopig is uitgesteld. Omtrent het gebeurde vernamen wij nader, dat langszij de „Tabinta" een dek schuit lag waarop een blok beton met een gewicht van ongeveer veertig ton. Dit blok zou worden opgehesen tenein de het laadvermogen te controleren. Door totnogtoe onbekende oorzaak knap te tijdens deze test de grote mast waar mee de laadboom was verbonden, af. Zonder God is het leven een kwelling, zonder uitzicht, en somber. Achter het IJzeren Gordijn is het niet voor de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1