Besprekingen te Kaesong hervat 1 Franco van plan nieuwe regering te vormen? Bloemenkon ingin en beschaafde zorgde voor aantrekkelijke ouverture Bij de wijding van Mgr. B. J. Alfrink Delegaties constateren „hoegenaamd geen meningsverschil" Communistische manifestaties drie dagen verboden Bezoek aan ziekenhuizen en ouden van dagen STAAT VAN BELEG in Teheran afgekondigd NOODTOESTAND IN DE STATEN KANSAS EN MISSOURI Tot hoofd en hart Weinig activiteit aan het front Besluit van de Belgische regering Britse schepen naar Aden Stalin's dochter zou getrouwd zijn Twintig journalisten Achttien kilometer op de autoped Monsterproces tegen voetbalpools Om betrekkingen met democratische wereld nauwer aan te halen Marokkaanse erewijn in V v shal rs „Het weer 20 doden en een aantal gewonden bij betogingen Algierse erewijn in Vishal In de Mariastichting zycuiwj! Afmattende strijd tegen vuur en water Half millioen bewoners op de vlucht MAANDAG 16 JULI 1951 75sfe JAARGANG No. 25124 BIJ DE TROONSWISSELING IN BELGIË Dreumes van 4 jaar rijdt van Bussum naar Diemen Motorrijder verongelukt Ruim 200 verdachten Haarlems Bloemenfeest 1951 geopend RUMOER ROND AANKOMST VAN HARRIMAN IN PERZIË J LASTEX BADCOSTUUMS DE OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-AMERIKA K.L.M.-VLIEGTUIG HEEFT OPONTHOUD BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Morgen zal Mgr. Prof. Dr. B. J. Alfrink door zijn wijding tot bisschop de volheid van het heilig priesterschap ontvangen om Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong als Coadjutor bij te staan in het besturen van het Aartsdiocees. Op uitdrukke lijk verzoek van de hoge wijdeling zullen de plechtigheden een sober ka rakter dragen. Het lijkt ons niet on waarschijnlijk, dat daarbij verschil lende overwegingen hebben gegolden. De huidige toestand van het land dwingt tot een grote soberheid, waar van een ieder, die krachtens zijn func tie tot leider geroepen wordt, het voorbeeld heeft te geven. Bovendien strookt grote eenvoud met de persoon en het karakter van de geleerde, die tot deze hoge waardigheid en zware taak werd uitverkoren. Tenslotte speelt er een toon van weemoed door alle feestelijkheid en vreugde van de komende dag, omdat de hoogvereerde, waarlijk nationale figuur van Z. Em. Kardinaal de Jong, die in de jaren lange branding van de oorlogstijd zo zuiver de rechte geestelijke koers bleef duiden en voor de bijzondere noden van het lijdende volk zo ruime geestelijke en materiële steun wist te bieden, zich vanwege zijn geschokte gezondheidstoestand rust heeft ge zocht in de stilte en de eenzaamheid van een kloosterlijke gemeenschap in Amersfoort. De katholieken van het Aartsbisdom in het bijzonder en de katholieken van gans het land in het algemeen zullen morgen voorzeker bij bede tot God om wijsheid en kracht voor de Coadjutor een harte lijk gebed voegen voor hun geliefde, onvergetelijke Kardinaal. De afgevaardigden van de V.N. en de Noordelijken, die Zondag, na een onder breking van drie dagen, hun besprekingen te Kaesong hebben voortgezet, heb ben overeenstemming bereikt in verschillende kwesties, voornamelijk betref fende de neutraliteit van de conferentieplaats. Het voorlichtingsbureau van generaal Ridgway te Tokio deelde Zondagavond mede, dat er „hoegenaamd geen meningsverschil" bestond inzake regelingen voor de neutraliteit van Kaesong. Men is vanmorgen opnieuw in Kaesong bijeen gekomen. Beide partijen hadden er in toegestemd de besprekingen Zondagmiddag te hervatten, nadat Zaterdag de Noordelijken generaal Ridgway's eisen tot terugtrekking van de strijdkrach ten uit een neutrale zone" rondom de stad Kaesong en de toelating van corres pondenten hadden ingewilligd. Zondagavond heeft het commando van de UNO-troepen in Korea, na een derde zitting te Kaesong, het volgende com muniqué verstrekt: De derde conferentie van de onder handelaren over een wapenstilstand in Korea is vandaag, Zondag 15 Juli, om 14.09 u. op dezelfde plaats bijeengeko men als waar de twee voorafgaande bij eenkomsten plaats hadden. Toen het hefschroefvliegtuig, waarin de leden van de UNO-delegatie gezeten waren, bij de plaats van de samenkomst landde, waren er geen Noord-Koreaanse of Chinese wachtposten te zien. Admiraal Joy, die per jeep naar Kaesong was gekomen, besprak ver volgens enkele details; genoemd in de boodschap van generaal Ridgway van 13 Juli en stelde het volgende voor: 1. De weg naar de plaats van samen komst te Kaesong zal open zijn voor onbeperkt gebruik door voertuigen van de UNO-delegatie. Geen kennisgeving zal voor dit transport nodig zijn. 2. In Enige Noord-Koreaanse en Chinese communistische vertegenwoordigers, die deelnemen aan de besprekingen over het staken van het vuren te Kaesong bijeen. V.l.n.r. luit.-kol. Kim, Noord-Koreaanse leger, kolonel Chai, Chinese communistische leger en kolonel Chang, Noord-Koreaanse leger. De beide personen rechts zijn onbekend. De Belgische regering heeft alle com- hiunistische manifestaties voor de duur t'an drie dagen, van Zondag t/m Dins dag .verboden. De communistische par tij had reeds enige tijd geleden het voor nemen te kennen gegeven ter gelegen heid van de troonsafstand van Koning Leopold en de troonsbestijging van Prins Boudewijn in het hele land mee tings te organiseren ten gunste van de republiek. Teneinde verstoring van de orde. die daaruit zou kunnen voort vloeien, te voorkomen heeft de regering thans ingegrepen. Reeds hadden de communistische plannen een begin van uitvoering gekre gen. Zo werden te Luik affiches aange plakt, waarop men kan lezen: „Weg met de monarchie. Zij heult met de oorlogs stokers. Leve de Republiek", terwijl vol gens andere aanplakbiljetten de monar chie weg moet omdat ze duur is en aan de kant staat van reactie en fascisme. Luik is overigens steeds het brandpunt van de communistische agitatie, wat tij dens het Juli-oproer van verleden jaar nog gebleken is, toen de communisten hand in hand gingen met de aldaar zeer linkse socialisten. Deze recente wapenbroederschap heeft zelfs, naar verluidt, verscheide ne socialistische burgemeesters van het Luikse doen ageren tegen het hui dige verbod van de regering. Na ver geefs gepoogd te hebben de minister van Binnenlandse Zaken op zijn be sluit te doen terugkomen, hebben zij toch de politie opdracht gegeven de affiches en opschriften te verwijderen. Intussen schijnt de overheid ook met het oog op eventuele communistische manifestaties bij de doortocht van de ko ninklijke stoet Dinsdag a.s. al voorzorgen te hebben genomen teneinde ze onmid dellijk met kracht te kunnen onder drukken. Vier torpedojagers van de Engelse marine hebben opdracht ontvangen naar Aden in de Rode Zee op te sto men. De namen van de vier schepen zijn: Chequers, Chevron, Chieftan en Chivalrous. Alle schepen hebben een waterverplaatsing van 1.710 ton. De schepen zouden vandaag vertrekken. Het vertrek volgt op het incident van de Empire Roach in het Suezkanaal, dat door Egyptische autoriteiten is aan gehouden en doorzocht werd. Het initiaal van Kroonprins Boudewijn is gemaakt in goud op rood fluweel op de grote Koningszetel in de zaal van de Belgische Volksvertegenwoordiging, waar de Prins op 17 Juli de eed zal afleg gen na de abdicatie van zijn vader. Stalin's dochter, de 27-jarige Svetlana, zou op 3 Juli in het huwelijk zijn ge- e,.f,n met de zoon van een lid van het Politburo, Mihail Kaganovitsj. De brui loft zou twee weken hebben geduurd. De Londense Sunday Express en drie Italiaanse bladen hebben gisteren mel ding gemaakt van deze gebeurtenis. Momento Sera meldt uit Genève, dat Russische woordvoerders verklaard zou den hebben, dat Stalin zich aanvanke lijk tegen het huwelijk heeft verzet, om dat de bruidegom een Jood was en geen staatsman of en vooraanstaand mi litair leider. Stalin s dochter is reeds eerder gehuwd geweest. Bij K.B. is bevorderd tot vice-admiraal schout bij nacht F. Stam, hoofd van de afd. materiaal bij het ministerie van Ma rine. een neutraal gebied met een straal van acht kilometer en het verkeerscentrum in Kaesong als middelpunt zullen zich geen gewapende manschappen bevin den, met uitzondering van het minimum, nodig voor politie-doeleindenManschap pen daarvan kunnen met kleine wapens gewapend zijn. 3. Manschappen nodig voor de veiligheid op de plaats van samenkomst zullen ongewapend zijn. De plaats van samenkomst wordt bepaald als een gebied met een straal van 2,4 km., met het conferentiegebouw als cen trum. Om 14.22 u. verzocht generaal Nam II, de oudste communistische ge delegeerde, een onderbreking van de vergadering van 15 minuten, om de voorstellen van admiraal Joy met zijn delegatie te bespreken. Na de onderbreking verklaarde ge neraal Nam II zich in beginsel met de UNO-voorstellen accoord en nam hij deze aan. Men werd het er over eens, dat verbindingsofficieren van de beide delegaties de vaststelling van het neu trale conferentiegebied in bijzonderhe den zouden regelen. Kenmerkend voor de wens van beide delegaties om met het hoofdwerk voortgang te maken, was het algehele ontbreken van enigerlei geschil over de regeling van de neutra liteit van de plaats van samenkomst. De delegatie ging toen over tot het bespre ken van agendapunten. De twintig geallieerde persvertegen woordigers, die zich Zondag met de delegatie van de N.V. naar Kaesong hebben begeven, zijn: 13 Amerikanen, 3 Engelsen, één Fransman, één Chi nese nationalist, één Zuid-Koreaan en één Nederlander, aldus A.F.P. Naar verluidt, zouden Amerikaanse diplomaten en militaire vertegenwoor digers Zuid-Koreaanse regeringsfunc tionarissen hebben medegedeeld, dat betogingen door Zuid-Koreanen tegen een staking van het vuren het vlotte verloop van de vredesconferentie zou den bemoeilijken. Duizenden aanhan gers van de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee hebben de laatste dagen in Pusan tegen een overeen komst gedemonstreerd, gebaseerd op de 38ste Breedtegraad. (Van onze correspondent) In Diemen werd gistermiddag een vierjarig jongetje op het politiebureau gebracht, dat huilend met een autoped op straat was aangetroffen en vermoe delijk de weg kwijt was. De dienst doende wachtmeester der Rijkspolitie kon van de kleine niet tc weten ko men, waar hij vandaan kwam Hij ont fermde zich over hem en nam hem mee naar zijn woning. Verschillende plaat sen in de omgeving werden opgebeld, waarbij bleek dat de peuter reeds des morgens om kwart voor tien gemist werd. Het bleek te zijn de vierjarige Tonny Riksen, woonachtig in Bussum. Het kind had de hele afstand van Bus sum naar Diemen, ongeveer achttien ki lometer, per autoped afgelegd. Des avonds werd hij door zijn verheugde ouders afgehaald. Vanmorgen omstreeks kwart voor acht is op de Hemweg te Amsterdam een motorrijder in volle vaart tegen een stilstaande auto gereden. De man was op slag dood. Naar het A.N.P. verneemt, zal nog voor het begin van 't a.s. voetbalseizoen een gtroot aantal organisatoren, hoofd agenten en agenten van voetbalpool- en voetbalprijsvraagondernemingen wegens overtreding van de loterijwet terecht staan voor het kantongerecht te Rotter dam. Het aantal verdachten in dit mon sterproces overschrijdt de tweehonderd. Het laat zich aanzien, dat er met de be rechting van deze zaken ten minste een week gemoeid zal zijn. Deze vervolging besluit min of meer de grote actie, die de justitie in Februari en April tegen voetbalpoolondernemin gen is begonnen. Generaal Matthew B. Ridgway (rechts) fluistert vice-admiraal C. Turner Joy- leider van de delegatie der Ver. Naties ter bespreking van een wapenstilstand op Korea, voor diens vertrek naar Kae song in de laatste minuut nog enige instructies in het oor. De besprekingen te Kaesong, welke drie dagen geleden waren opgeschort, zijn Zondag hervat. Uit gezaghebbende bron wordt te Madrid door A.P. vernomen dat generaal Franco binnen een week een nieuwe regering zal benoemen met de instructie de betrekkingen van Spanje met de democratische wereld nauwer aan te halen. Tot de nieuwe politiek is besloten in de kabinetszitting van Vrijdag. Deze zit ting is de laatste geweest, welke de huidige ministers, die sinds 21 Juli 1945 aan het bewind zijn, zullen hebben bijgewoond. De nieuwe regering zal waarschijnlijk in de Staatscourant worden bekend gemaakt. Slechts vier van de huidige ministers zullen in functie blijven, n.l. de minister van Buitenlandse Zaken Alberto Marin Artajo, katholiek en monarchist, vriend van de Ver. St.aten, de minister van Binnenlandse Zaken Blaz Perez Gonzalez, gematigd links, de minister van Arbeid José Antonio Giron de Velasco, leider van de linkervleugel van de Falange-partij en trouw volgeling van Franco, en de minister van Luchtvaart generaal Eduardo Gonzales Gallarza, monarchist, die juist uit de Ver. Staten is teruggekeerd. Het was Vrijdag de eerste keer, dat Franco met zijn ministers een kabinets- Wie deze week in Haarlem uit de trein stapt en het Stationsplein betreedt, ziet overal vlaggen en versieringen en een weelde van zomerbloemen. Gaat men naar het Noorden, dan Is de weg naar het Frans Halsplein een zege- allée en kiest men de Kruisweg, dan trekken de draaiende en 's avonds ver lichte molens de aandacht. Zo is het overal in de bloemenstad, waar het feest Zaterdag begon met de komst van de bloemenkoningin. Precies twee uur verscheen zij in het prachtige zacht lila toilet, in een wolk van tule, op het bordes van het stadhuis en waarachtig de menigte juichte. Bazuingeschal had haar reeds aange kondigd en de eerste hulde werd ge bracht door de Padvindersband, N.P.G. Meisjes-band, de Spaarnebazuin en de gymnastiekvereniging Bato, die later naar vier windstreken uitzwermden. Tien minuten daarna reed een licht blauwe Lincoln met neergeslagen kap voor om de majesteit voor een rijtoer door de stad af té halen. Haar jeugdige vier hofdames, eveneens in lila-ro.se jurkjes met tule, namen in een tweede open auto plaats. De eerste openbare daad van de bloe menkoningin 1951 was het openen van het Lunapark. Dat ging vlot en de be loning. een dik pak noga, vond in de vorstelijke wagen een plaatsje, waarbij nog ruimte voldoende overbleef voor andere geschenken, die o.a. in de Vishal werden aangeboden. De rijtoer ging via de Gen. Cronjéstraat en het Kleverpark naar de Zijlweg en vandaar naar de Van Eedenstraat, Houtplein naar de Grote Markt. Om half vier passeerden de wagens weer het stadhuis, koers zettende naar het Concertgebouw. Het was op dat uur enorm druk in de bin nenstad, ook al vanwege de uitver koop. Maar het was ook druk in het Concertgebouw, waar de mannen van de Post een concert gaven voor ouden van dagen. Tot aller verwondering schreed plotseling de bloemenkoningin binnen, die op het podium op een in allerijl ge zochte passende zetel plaats nam. Wat zou men zingen? In "t groene dal, waar kleine bloempjes bloeien? De toeter van papier? Neen. men koos het vaderlandse lied „Waar de blanke top der duinen", met begeleiding van de Haarlemse Post- fanfare. Nou. de oudjes behoefden hun schoolgeld niet terug te halen, want wijze en woorden waren ze geenszins vergeten. He-babberiba en de ouwe taaie kunnen er voor gestolen worden. De koningin dankte via de microfoon voor de ontvangst en het lied en toen stond haar weer een andere ambtsbezigheid te wachten. Het was maar een klein ritje naar de vishal, doch juist deze paar honderd meter had de Lincoln de grootste moeite om niemand van de be nen te rijden. De commentaren waren niet van de lucht. Eerlijk gezegd, veel critiek werd niet gehoord. Wel viel ons op, dat de dames meer de aandacht concentreer den op het statiegewaad dan op de daarin verpakte uitverkoren schoonheid en dat de heren meer belangstelling hadden voor het inderdaad knappe, doch tegelijk voorname figuurtje dan voor Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Iets warmer. Zon: 4.39—20.52 Maan: 20.37—2.02 De Bloemenkoningin 1951 bracht Zaterdagmiddag o.a. een bezoek aan de Moria- stichting, waar een der patiënten met een grote tuil anjers verblijd werd. De Perzische regering heeft vandaag de staat van beleg afgekondigd voor Te heran en de omgeving van de hoofdstad, waar gisteren, tijdens ernstige onge regeldheden naar Reuter van onofficiële zijde verneemt twintig personen zijn gedood, onder wie drie politieagenten, terwijl ongeveer honderdvüftig perso nen werden gewond. De wanordelijkheden zijn begonnen toen communistische demonstranten in botsing kwamen met rechtse nationalisten. De betoging van de naar schatting vijfienduizend communisten was mede gericht tegen de komst van Averell Harriman, president Trumans adviseur voor buitenlandse zaken, die gisteren in Teheran arriveerde voor besprekingen over het Perzische olie geschil. Harriman, die gisteren hij zijn aankomst op het vliegveld van Teheran verklaarde „hoopvol" gestemd te zijn, heeft vanochtend tijdens zijn eerste be zoek aan Mossadeq, een boodschap van president Truman overhandigd. De Per zische premier lag thuis te bed. Het bezoek duurde een kwartier. In Teheran was inmiddels de rust vanmorgen weergekeerd. In Teheran wordt nog veelvuldig door politie gepatrouilleerd en in de loop van de nacht zijn troepenversterkingen aan gekomen. De politie heeft alle commu nistische krantenbureaux gesloten. De Perzische ochtendbladen zijn het er over eens, dat de relletjes waarschijnlijk een nadelige invloed op het bezoek van Harriman zullen hebben. Het besluit van de Perzische regering om de staat van beleg af te kondigen werd vanmorgen in een officiële rege ringsuitzending door radio-Teheran be kend gemaakt. Het regeringsdecreet is te middernacht van kracht geworden. In aansluiting op de bekendmaking werd officieel medegedeeld, dat er zich bij de slachtoffers van de ongeregeldheden twee dode politie-agenten bevinden en dat 62 agenten zijn gewond. Officiële cijfers van de dode en gewonde burgers zijn nog niet bekend gemaakt. Het Perzische kabinet heeft op een Die zijn zwakheid kent, durft, sterk te zijn. vergadering, die vandaag tot de vroege ochtenduren duurde, voorts besloten een uitgaansverbod op te leggen van middernacht tot vier uur. De besluiten moeten binnen een week door het parle ment worden bekrachtigd. De demonstratie van de ongeveer 15.000 communisten werd gehouden ter gelegenheid van de vijfde verjaardag der algemene staking van Perzische arbeiders te Abadan. De communisten maakten van deze gelegenheid echter tevens gebruik om een algemene pro pagandistische aanval te richten op Harriman, de Brits-Perzische olie maatschappij, Groot-Brittannië en de V.S. Toen dë communisten in botsing kwamen met rechtse nationalisten be gonnen de wanordelijkheden. Op een gegeven ogenblik vond. in het centrum van Teheran, een treffen met de poli tie plaats, die poogde de demonstran ten uiteen te drijven. Er werden ver spreide gevechten geleverd met knup pels en stokken, doch hier en daar werd ook met revolvers geschoten. Po litie en militairen stelden daarop op de kruispunten in het stadsgedeelte rondom het parlementsgebouw ma chinegeweren op. „Sherman"-tanks, die sinds Zondag ochtend vroeg in gereedheid waren ge houden, trachtten na het beginnen der wanordelijkheden de vechtende demon stranten uiteen te drijven. De gevechts wagens schoten nie* het ontwerp van de in Amerika wonen de Haarlemmer. Het eerste jaar vonden velen de aan wezigheid van een bloemenkoningin in de feesïweek onzin en in strijd met het stedelijk karakter; het tweede jaar „was het het toch nog zo gek niet"; het derde jaar vroeg men zich af waarom deze attractie van het programma ver dwenen was en nu aanvaardden de meeste kijkers de nieuwe koningin van één week met vreugde en tevredenheid. Met de grootste moeite kon de politie de mensen voer het hek van de ge restaureerde vl< /shal opzij dringen toen Hare Majesteit .ïet bloemenlint moest doorknippen om daardoor de eerste schilderijententoonstelling in deze hal te openen. Achter in de-hal, daar waar de lichtval het toilet van Koningin en hofdametjes tot een sprookje maakte, nam het gezelschap plaats in mooie stoelen op een kostbaar tapijt. Dames in Marokkaanse klederdracht boden de erewijn van het land aan en wethouder Geluk achtte toen het ogenblik aange broken om wat te zeggen. Hij roemde het initiatief van de kunsthandelaar Lef- felaar, die deze expositie arrangeerde en er toe medewerkte, dat zij kosteloos door het publiek bezichtigd kan worden. Hij roemde ook de kunst van de expo sant, Willem Dooyewaard, die in Marok ko een aanzienlijk oeuvre verzamelde. De heer Leffelaar was het gemeentebe- I stuur op zijn beurt dankbaar voor de gegeven mogelijkheid en verklaarde hoge verwachtingen te hebben van de expositie, die na deze zal volgen en ver zorgd wordt door de kunstenaars-leden van de Sociëteit Teisterbant. Onder luid gejuich stapte Hare Maje steit daarna weer in haar open wagen, even angstig kijkend naar een donkere wolk. die echter slechts drie druppels regen bracht, Vier ziekenhuizen zou de Koningin een bezoek brengen. Omstreeks half vijf crisis besprak. Men verwacht dat de nieuwe regering: een aantal concessies aan de publieke opinie zal doen. De eerste daarvan is grotere persvrijheid. Voor het eerst zal in de nieuwe regering een minister van voorlichting zitting hebben. De tegenwoordige ondersecretaris van het presidium der regering kapi tein Luis Carrero Blanco, adviseur van Franco, wordt bevorderd tot minister. Hij zal de taak hebben Fran co te verlichten van zijn dagelijkse taak. zodat hij in staat zal worden gesteld, zich geheel aan de opperste leiding te wijden. In werkelijkheid wordt deze marineofficier een soort van tweede regeringschef, terwijl de Generalissimo staatshoofd zal blijven. In de Cortes is door dertig leden een motie ingediend waarin verzocht wordt om wijziging van het statuut van de Cortes, waardoor deze .nauwer zou kunnen samenwerken" met de regering. De bedoeling van de motie is, de Cortes een groter aandeel in de regeringsza ken te geven. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 arriveerde zij, nog steeds met gevolg, bij de Mariastichting, waar men van haar komst op de hoogte was gesteld. Via een lange weg en twee liften be landde het gezelschap op het balcon van een der vrouwenzalen, waar mejuffrouw Annie Molenaar met een zware tuil kleurrijke anjers verblijd werd. De bloe menkoningin drukte de zieke de hand en het was deze laatste aan te zien, dat ze de onderscheiding op zeer hoge prijs stelde. Met de rust op de zaal was het wel een beetje gedaan, maar toen zuster Richarda de verzekering had gekregen, dat iedereen de koningin en haar be faamd costuum te zien zou krijgen werd het wat kalmer. Langer dan het pro- giamma toeliet schreed de majesteit door de zalen, minzaam buigende, glim lachend en een tikje nerveus, nu ze als een stralende, gevêteerde jonge knappe vrouw zoveel zieken en zoveel lijden om haar heen zag. De opening van de feestweek is prach tig verlopen. Wat vooral opviel was de zeer beschaafde wijze waarop dit eerste deel van het programma werd uitge voerd. Wijkt men daarvan af, dan wordt een bloemenkoningin een klein provin ciaal wezentje of een opzichtige attrac tie. Iedereen zal de wijze waarop Haar lems Bloei het entrée arrangeerde met lof bekronen. En als we opmerken, dat de gekozen vorstin iets méér de gave van het spreken moest hebben, dan wil len wc daaraan direct toevoegen, dat het heus niet meevalt om in het brandpunt der belangstelling van 160.000 Haarlem mers de poëzie en de charme van het juiste woord te vinden. Het hoofd van de Amerikaanse leger- ingenieurs. generaal-majoor Piek, heeft president Truman gerapporteerd, dat een onderzoek aantoont, dat de huidige overstromingen de ergste zijn in de ge schiedenis van de staat Kansas. Men acht het waarschijnlijk dat de schade meer dan 500 millioen dollar bedraagt, aldus het rapport. Zaterdag heeft president Truman be paald, dat de staten Kansas en Missouri noodgebieder. zijn. Hierdoor wordt een federale wet van kracht, die regerings instanties in staat stelt ongewone maat regelen voor de hulpverlening te tref fen, zoals het zenden van legergoede- ren naar de geteisterde gebieden. Dodelijk vermoeide mannen, die ai ongeveer een etmaal achtereen hadden gevochten tegen het water, dat de grote eiectrische centrale bedreigt, die 150.000 personen in Kansas City van electriciteit pleegt te voorzien, spannen zich tot het uiterste in om een dijk van zandzakken op te werpen, die de centrale moet be schermen. Toen op zeker ogenblik het water dreigde door te breken drukten velen van hen vertwijfeld hun lichaam tegen de bedreigde plekken, tot nieuwe zandzakken werden aangevoerd om de dijk te versterken. Inmiddels bestreden honderden vrij willigers en brandweerlieden enorme branden, die zich een weg vraten door de industrie- en zakenwijk van Kan sas City. Het gemeentebestuur ging over tot distributie van drinkwater voor personen, die in hun woning geen watertoevoer meer hadden. Lange rijen vrouwen en kinderen stonden voor de uitdeelplaatsen opgesteld. Zwarte rookwolken drijven boven de stad, nadat een aantal ronddrijvende petroleumtanks is ontploft. Door nieuwe ontploffingen waren Za terdag nog twee opslagplaatsen in Kan sas City in brand geraakt op het ogen blik, dat de brandweer dacht de brand, die in de industriewijk van de stad woedde, onder controle te hebben. Be halve een houtopslagplaats en twaalf benzinetanks zijn reeds zeven gebouwen door brand verwoest. 500.000 van de 900.000 inwoners zijn uit hun woningen verdreven. De autoriteiten konden gisteravond de hoopgevende mededeling doen, dat het water heel langzaam was gaan zakken, maar dat het nog dagen kon duren eer alle gevaar zou zijn geweken. De politie bracht in patrouille-auto's in allerijl de bewoners van huizen, die werden bedreigd door de nog steeds voortwoekerende branden, in veiligheid. De voor Sydney bestemde K.L.M. „Constellation" PH-TDN (Vlaardingen), is Zaterdag, met zesenveertig emigran ten aan boord, door motorstoring in Karatsji opgehouden. De „Vlaardingen" zal eerst vandaag zijn reis kunnen voortzetten. Schacht zal Donderdag per K.L.M. uit Rome naar Indonesië vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1