WIELER-EVENEMENT IN SANTPOORTS FEESTWEEK Romantisch spel „Dorp in opstand komt in openluchttheater Zweden en Schotten dansen in hal van stadhuis Favoriet Nieuws Dodelijke aanrijding op Rijksstraatweg Nieuwe Nederlandse kampioen op de weg onder de deelnemers Regisseur Cruys Voorhergh: alleraardigst werken met serieuze dilettanten Zonnig Marokko in de Vishal AGENDA Gecompliceerde aanrijding op Staten Bolwerk Feestelijke ontvangst ^*3lNSD%G*r7»JULI *1951 PAGINA 2 KEN NEMER TONEEL FESTIVAL 1951 VERHUIST NED. HANDEL MIJ NAAR DAMSTRAAT? Spaanse dansen van Maria Petrelli Historie van gebouw aan Grote Markt Op Donderdag 19 Juli a.s. zal onze trouwe mede werker, de Heer J. P. BOGAARD 25 jaar in onze zaak werkzaam zijn. Tussen 2 en 4 u. zal er gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. De zaak zal verder voor de VERKOOP de gehele dag GESLOTEN zijn. Regisseur enthousiast Schilderijen van Willem Dooyewaard Bloemenweek-concert WATERPOLO V.Z.V. 1D.W.T. 1 (heren) Vyltig renners Wielrijder ernstig gewond „Kunstkring" organiseert muziekconcours De zon is ónze bondgenoot J. F. CH. DIX 70 JAAR Vrijdag huldiging in Krelagehuis Paard sloeg op hol en duwde wielrijder omver Jubileum bij de Spaarnestad Fraaie prestatie van de Sportbond HaarlemZian S1 „St. Bernardus" Het ongeluk bij de Rids-fabriek Demonstratie van brandweer op Grote Markt Tuinfeest „Teisterbant" Concert Haarlemse Postfanfare Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Bijeenkomst Katholieke Middenstanders Gemeenteraad ZWITSERS IIUPION CEOQEETTE JAPONSTOF TT*TT" I Advertentie Naar wij vernemen, is de kantoor ruimte van de Ned. Handel Maatschap pij in de Grote Houtstraat, hoek Grote Markt, zozeer te klein geworden, dat de plannen voor het bouwen van een nieuw pand zeer urgent geacht wor den. Reeds geruime tijd heeft de bank het plan het open terrein aan de Dam straat te kopen teneinde aldaar een nieuw bankgebouw met enkele verdie pingen op te trekken. De onderhande lingen moeten in een dergelijk stadium verkeren, dat binnenkort een voor dracht in de raad tot verkoop van de gemeentegrond te verwachten is. Als de Ned. Handel Maatschappij verhuist komt opnieuw de vraag ter sprake, wat er gebeuren moet met de lelijke kubus, die ons zo historisch cen trum zeker niet verfraait. In 1880 be sloot de sociëteit „Trou moet blijcken" welke tot dan toe in de Kleine Hout straat was ondergebracht, dit pandr tc kopen. In 1927 kocht de gemeente het op haar beurt met de bedoeling het te slopen en daardoor de Grote Hout straat op dit punt te verbreden. De financiële omstandigheden van de ge meente waren echter weldra verre van rooskleurig en daarom besloot de raad het gebouw telkens voor vijf jaar tc verhuren. De Spaarnebank, die destijds aan de Nieuwe Gracht gevestigd was, bracht er haar kantoren in onder en beneden werden de winkelruimten verhuurd. In 1938 werd de Spaarnebank opgenomen in de Ned. Handelmaatschappij en thans behoeft deze bank dringend uit breiding. De financiële omstandigheden van de gemeente zijn zeker niet beter dan in 1928, zodat niet te voorzien is, dat het gebouw gesloopt zal worden. In tussen zal het open terrein aan de Damstraat, dat na de sanering braak bleef liggen, een practische bestem ming krijgen. Hofleverancier Traditie getrouw moge dan de korte- baan-draverij het kernpunt en tevens het hoogtepunt vormen van de jaarlijkse bantpoortse Feestweek, die uit de wjjde omtrek belangstellenden trekt naar dit landelijke deel van de gemeente Velsen, dit jaar zal er een tweede trekpleister zijn. die zeker niet zal nalaten vele enthousiasten te lokken naar Santpoort: de wielersport. Vorige jaren prijkte op het programma steeds een hitten-race, die niet alleen voor de nodige spanning, maar ook voor een flinke dosis vrolijk heid kon zorgen. Want bij zo'n wedstrijd op van di ehonkige paarden wist je nooit of je de finish wel zou halen en bereik te je inderdaad de eindstreep, dan was bet nog zeer de vraag of je die rechtop zittend op de brede paardenrug, dan wel in wie weet welke stand passeerde. Lief- ui Ja ufiz aauj-uoijiq ap jooa sjoqq.iq Santpoort nog wel te vinden, maar de echte paarden zijn verdrongen door de machine en de motor en dus zat er voor het bestuur van de Harddraverij Vere niging „Santpoort en Omstreken" niets anders op, dan naar een vervangingsmid del te zoeken, wat gevonden is in de wielersport. Op de tweede dag van de feestweek, WGensdag 1 Augustus daags voor de grote korte'oaan-draverij op de Hage- lir.gerweg, zal heel Santpoort 's avonds te hoop lopen om nog maar te zwijgen van hen, die van buiten komen om te genieten van de „Ronde van Sant poort", een wieler-wegwedstrijd over circa 100 k.m., waaraan vele prominen ten uit de Nederlandse wielerwereld zullen deelnemen. De aanvrage voor deelname was zelfs zo groot, dat de Haarlemse vereniging „De Kampioen", die deze ronde organiseert, na het slui ten van de inschrijvings-termijn een selectie heeft moeten toepassen om te voorkomen, dat het veld te groot zou worden, waardoor de wedstrijd voor het publiek aan aantrekkelijkheid zou gaan verliezen. leverd. Om er slechts enkelen te noe men: Onder de mededingers bevindt zich de nieuwe kampioen van Nederland op de weg Piet van Roon, lid van de organiserende vereniging, die zo kort bij huis natuurlijk alles op alles zal zet ten om als eerste door de finish te gaan. Verder Arie Voorting en Piet Peters, namen, die in de wielerwereld een ver trouwde klank hebben, J. Eelsink uit Driehuis, een openbaring bij de ama teurs in 1951, P. Pieters. baankampioen van Nederland, Duyf en Hooyschuur uit Zaandam, W. Snijders uit Halfweg, win naar van verschillende klassieke rennen, en H. Kuitwaard uit Velsen. winnaar van de sportweek Haarlem 1951. De wedstrijd begint 's avonds om half zeven, maar om half zes wordt het tra ject voor het verkeer gesloten zodat weggebruikers goede nota moeten ne men van de ronde, welke luidt: Start Verlengde Terrasweg, Burg. Enschede- laan, Dinkgrevelaan, Middenduinerweg, Burg. Enschedelaan. Dit parcours is on geveer 1 k.m. lang en het ligt in de be doeling, hiervan 100 ronden te rijden. Voordat de wedstrijd begint, zal Piet van Roon een ererónde rijden, waarna hii gehuldigd zal worden in verband met het behalen van het kampioenschap van Nederland op de weg. Tot slot nog een zeer belangrijke op merking: Honden en kinderen vormen een groot gevaar op de baan. Alle eige naars en eigenaressen van viervoetera worden daarom aangeraden hun troetel dier thuis aan de riem te leggen en de ouders wordt dringend verzocht extra aandacht aan hun kinderen te besteden, opdat zij noch zichzelf noch de renners in gevaar brengen. Want er wordt ver schrikkelijk hard gereden! van het stuk, met de speelse vertaling niet voldoende roemen. De keuze van de spelers uit toneelverenigingen met soms geheel verschillend milieu is zo juist geweest, omdat de vereiste typen rechtstreeks uit het eigen milieu geno men konden worden. De dilettanten, een 24-tal, ongeacht de uitgebreide figura tie, hebben hard gewerkt en ondervon den, dat men niet comedie moet spre ken, maar moet spelen. De tekst dient opgenomen te worden in het rhythme van de handeling, want dan krijgt het toneel een voortreffelijke gestalte. Er zijn in „Dorp in opstand" alleraardigste speelsituaties, ging Cruys Voorbergh voort, die ieder veel vreug de zullen verschaffen. Er wordt thans avond aan avond gerepeteerd, maar ik verwacht grote resultaten, die verder zuilen strekken dan het evenement op zich. De première vindt plaats op Woens dag 25 Juli. waarna iedere avond tot 31 Juli gespeeld zal worden. Een der voor delen van de coördinatie is. dat de le den en begunstigers der dilettanten-ver enigingen ook in de zomer een goedkope voorstelling krijgen en. na geslaagde op voeringen, propagandisten zullen, zijn voor een goede bezetting van het open luchttheater op volgende avonden. Na „De Vrijheid vlagt", het Frans Halsspel, en „Achter wallen en poor ten" en Don Quichotte thans een nieuwe grote sprong naar de hoogste roem die vaderlandse rederijkers kunnen oogsten. Moge Haarlem, en Kennemcrland in het algemeen, door een groot bezoek verder werk van de jonge stichting mo gelijk maken. Gr. Houtstraat 81 Volgende week Vrijdag zal in het openlucht-theater te Bloemendaal de première gaan van het toneelspel „Dorp in opstand", hetgeen tevens het eerste optreden van de Stichting Kennemer Toneel Festival betekent. Het is interes sant een en ander over de moeizame voorbereidingen te vernemen, over de goede resultaten, die de regisseur Cruys Voorbergh verwacht en over de bete kenis, die deze toneeldaad voor de vele dilettanten in qns land kan hebben. De moeizame voorbereidingen betrof fen vooral die van de Stichting. In de afgelopen winter kwamen enige Bloe mendalers op de gedachte te komen tot een coördinatie van dilettanten-toneel verenigingen in Haarlem en omstreken, teneinde van tijd tot tijd opvoeringen van een toneelwerk te geven in het bij zonder in het openluchttheater. Deze outsiders nodigden de Haarlemse toneel critici en de directeur van de Stads schouwburg aldaar uit een commissie van advies te vormen en toen deze tot stand was gekomen werden de bestu ren van ongeveer 20 toneelverenigingen er zijn er ongeveer 50 in stad en streek verzocht deel te nemen in de Stichting. Een elftal bleek daartoe be reid, zij het, dat de katholieke groepen niet verder konden gaan dan het af staan van bepaalde spelers, die het sla gen van dit alleszins culturele en baan brekende werk mede zouden kunnen verzekeren. Het Stichtingsbestuur, bestaande uit de heer H. Friedhoff, voorzitter, me vrouw M. VelsenQuast, secretafesse, J. Kraay, penningmeester en Joh. G. v. Doorn, F Hesmerg en H. Kraneveld, le den, trachtte intussen een kapitaal te vormen, waarin het slaagde. Bovendien bleek het bestuur van het openlucht theater zeer ingenomen te zijn met het pogen een aantal voorstellingen met de beste dilettanten in Kennemerland als onderdeel van het jaarlijkse zomerpro- gramma te maken waardoor alle ge wenste medewerking verzekerd was. De adviescommissie brak haar hoofd over het te spelen stuk en was zo ge lukkig reeds spoedig te slagen met een nog nooit in Nederland vertoond stuk van de Spaanse schrijver Lope de Vega, n.l. Fuente Ovejuna. Er bestond een vertaling van dr. G. van 't Hoog. maar de Haarlemse journalist David Koning bezorgde een betere, zeker in die zin, dat het publiek het grootste genoegen van het hoor- en kijkspel zal hebben. Het werd „Dorp in opstand" gedoopt. Onlangs werd het stuk door de KRO uit de studio uitgezonden, waarbij bleek hoezeer het geschikt en als het ware be doeld is voor opvoering in de open lucht. Dat laat zich begrijpen wanneer men de inhoud kent. Lope de Vega brengt zijn toehoorders naar een Spaans dorp, dat geterroriseerd wordt door de com mandeur van de orde van Calavatra en zijn twee dienaren; de een is 'n domme bruut en de ander een kwaadaardige pa rasiet. De commandeur laat geen vrouw met rust en beent de boeren uit, zodat een opstand welhaast onvermijdelijk is. Die opstand komt en heeft een gran dioos gevolg in de vorm van een rechts zaak tegen het gehele dorp. De bekende architect en regisseur Cruys Voorbergh werd bereid gevonden de regie te voe ren. De adviescommissie hield enige auditieavonden en koos uit een groot aantal dilettanten de spelers en speel sters voor dit stuk, waarmede Cruys Voorbergh zich verenigde. Deelnemende verenigingen zijn de Letterlievende Vereniging J. J. Cre- mer, de Haarlemse Toneelclub, de Ar beiderstoneelvereniging Herman Hey- ermans, Kennemer Toneelkring, Nieuw Leven, Postaal Genoegen, Vereniging van oud-leerlingen ULO-scholen, to neelvereniging Varia. Spelers werden afgestaan door R.K. toneelgroepen Berkenrode, Ludanus en Rederijkers kamer Alberdingk Thijm. Om het spel de nodige extra fleur te geven, zal het afgewisseld worden natuurlijk binnen de intrigue, met Spaanse dansen, die een negental danse ressen hebben ingestudeerd onder lei ding van de danseres Maria Petrelli- Ruiz, die ook haar adviezen heeft ge geven voor het bereiken van een Spaan se sfeer. Men zal de zambra zien dansen, een eenvoudige dans met Moorse en Arabi sche invloeden. Verder de Jota, die uit vreemde elementen werd samengesteld, waar later een van de meest gewilde dansen in Spanje werd. Tenslotte de Panadéros. De begeleiding geschiedt door een guitarist en hoboïst. Wij spraken met de regisseur over de komende gebeurtenis en vroegen of de repetities vlot verlopen. „Het is een al leraantrekkelijkste opgave" zei de heer Cruys Voorbergh, „en ik kan de keuze Het is een juist standpunt, nu de Vishal als kunstgalerij in gebruik gesteld is, van een paedagogische bedoeling te getuigen door de keuze van het geëxposeerde af te stemmen op een breed publiek. Dat wil zeggen: een hoeveelheid wille keurige bezoekers, die langzamerhand moeten leren een goed schilderij van een slecht, levende kunst van onvruchtbaar linnenverbruik te onderscheiden. Te vens wordt verondersteld dat de eerste toevallige kennismaking met een schil derijententoonstelling zo prettig gevon den is, dat de bezoeken worden herhaald. Stelt men de greep hoger dan het be vattingsvermogen van een ongeschoold kunstbezoek, dan woelt men in het luchtledige van het onbegrip en streeft het doel voorbij. Het gevoel van teleur stelling bij die bezoeker veroorzaakt een afsluiten voor verdere ondernemingen, die hem in contact met dc kunst willen brengen. Zulk een het doel voorbijstre- vende poging is ernstiger te laken dab wanneer in 't geheel geen poging onder nomen is. Er zijn trouwens voldoende kunste naars die een werkwijze hebben waar aan ongeschoolde ogen plezier kunnen beleven en aan de andere kant zijn er in de laatste tijd voldoende gelegenheden waar de meer gevorderde liefhebbers hun meer-eisende bevrediging kunnen vinden. Eén der werkelijke kunstenaars, die een breed publiek kunnen boeien en te gelijk de kunst-ervarene trekken is Wil lem Dooyewaard. Hij vertelt onderhou dend, zijn kleuren zijn prettig en goed, zijn uitbeelding is interessant. Hij is een bereisd man, deze Blaricumse schilder, die in zijn bijna 70-jarig leven zowat de gehele oude wereld heeft bereisd. Te ruggekeerd van een anderhalfjarig ver- - blijf in Marokko, waar hij een der ate liers heeft bewoond, die de Franse rege ring daar gratis aan de schilders ter be schikking stelt, exposeert hij hier vijftig der aldaar gemaakte werken. Deze zijn dus niet in 't Gooi geschilderd naar in Marokko gemaakte schetsen, maar in di rect contact met de kleur en de at mosfeer in het Afrikaanse licht op het doek gezet. Het schilderijtje no. 17, met de im- pressionistisch-schetsmatige volschilde. ring getuigt daarvan wel duidelijk: het van nabij nauwelijks te ontwarren ge- wiemel van kleurtjes en vormen groeit op enige afstand tot dat beweeglijke to neel van mensen die door een stadspoort gaan, ieder op zijn wijze, ieder met een eigen doel en tempo. Even verder zien we een gezicht op een dorp bij Tanger (13) het prachtige stoftig-gezeefde licht cp de witte huizenmassa; ook die sterke overtuigingskracht is te danken aan de directe schildering ter plaatse. Het doek heeft bovendien een sterke ruimte-beel ding zoals die nog enkele malen te be wonderen is, we noemen bijvoorbeeld het. Kasbah (6); een indrukwekkend bouwsel dat ook zonder de kameelgroep op de voorgrond monumentaal blijft, en de Poort in Marrakesh (46), waarin de kleine afmetingen van het paneel geen bezwaar vormen om de beschouwer het massale van de poort doen ondergaan. Voor ons is het krachtigste schilderij het gezicht op de Baai van Tanger (10): prachtig van kleurenbouw en compositie c!er vlakken in de benedenhelft, strak neergeschreven en simpel gedaan. Tot 21 Juli, gedurende de Bloemen- week, in de Vishal. L. T. FILMS Rembrandt: A Milkman, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, al.. Palace: Louise-Lotte, 2, 4.15 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: Jungle-regiment, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. City: De jon gen met de trompet, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Frans Hals: Robin Hood Junior, 2.30, 7 en 9.15 uur, 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: Het Duivelseiland, 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Dinsdag 17 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling, 20 uur. Tuin-restaurant „Dreefzicht": Sprookje „Roodkapje", 20 uur. Noorder Sportpark: Maud Kool met dans groep, 21 uur. Phoenix-terrein: Lunapark. Woensdag 18 Juli Grote Markt: Volksdansen, 19.30 uur. De Hout: Concert, 20.00 uur. Phoenixterrein: Lunapark. De onder leiding van Henk Arisz staande gemengde koren „Polyhymnia" en „Vox Humana" gaven met het sym- phonieorkest „Haarlem'" een kerkcon- cert in de Oude Baaf. Dc opkomst van het publiek was niet bepaald talrijk met het gevolg te ster ke resonans. Dat viel bijzonder op bij passagespel in het orkest en strenge legatozang in het koor. Laten we dit euvel buiten beschouwing, dan was er toch veel te waarderen, alhoewel niet zozeer inzake progranimakeuze. In een kerk verwacht men minstens gewijde muziek en daartoe rekent men de Paukenwirbel-symphonie van Haydn niet. Zelfs het Andante van dit werk leent zich er niet voor. De Symphonie van Stamitz, alhoewel ook geen gewijde muziek, deed tenminste stemmings voller aan. Beide werken werden op voortreffe lijke wijze vertolkt. Het spel was steeds kleurrijk en een goede evenredigheid tussen de orkestgroepen viel duidelijk op. Toe slot speelde het orkest een contrapuntische bewerking van het Koraal „Wenn wir in höchsten Nöthen sein" door Bach, die het werk „Kunst der Fuge" afsloot. Dirigent Halsema be werkte dit koraal nader voor strijkor kest, hobo en fluit. Dit geschiedde zaak kundig, waardoor het in deze vorm zeer voldeed. Het gecombineerde koor zong een achttal nummers, waarvan Max Bruch's Psalm 91, „Teneimae factae sunt" van Davide Perez en* „Ave, verum Corpus" van Mozart, nu eens niet a capella, maar met oorspronkelijke begeleiding door strijkorkest, een diepe indruk maakten. Deze werken werden dan ook mooi van klank en met stijlvolle voor dracht uitgevoerd. In de aanvang zong de sopraanpartij ietwat onvast van toon en in hoge lig ging nogal geforceerd, waardoor b.v. „Sicut servus" van Palestrina niet ge heel tot zijn recht kwam. Men kon zich niet direct op de grote ruimte instel len, wat verklaarbaar is. Later, vooral bij ..Exclamans" in Perez' improperium klonk die partij veel beter. Gaarne hadden we dit concert met orgelspel geopend en gesloten gezien. Een concert in de oude Baaf zonder orgelspel is gelijk aan een bezoek aan het Rijksmuseum zonder de Nachtwacht te aans'chouwen. O. K. Het gevolg van deze selectie is, dat er vijftig renners zijn overgebleven, die reeds bijzondere prestaties hebben ge- De vervroegde wedstrijd tussen VZV en DWT werd Maandagavond in Vel sen gespeeld en tegen de verwachting in scheelde het maar weinig of VZV had een nederlaag moeten incasseren van een lang niet volledig DWT. Pum Swier de gevaarlijke man bij VZV werd vol ledig uitgeschakeld door Fons Rooze- krans en de andere VZV-schutter Gra- vemaker vond een attente Geukers te genover zich die hem geen halve meter ruimte gaf. Kort na de aanvang schoot Fons Roo- zekrans geheel onverwachts van ver over de helft op het doel, de keeper re ageerde niet eens en het was 01. Toen de DWT-midvoor van Gemert een vier meter bal miste was dit slechts uitstel van executie: met een hard schot ver grootte Fons Roozekrans de DWT-voor- sprong tot 20 waarmede de rust in- ging. Na de hervatting buitte Swier een misverstand in de DWT-achterhoede prompt uit, 21, doch kort hierna scoorde Geukers handig het derde DWT- doelpunt. VZV zette alles op alles en toen een der DWT-achterspelers Schoo- ne even vrij liet verkleinde deze de achterstand tot 23. Kort voor het ein de zag Gravemaker zijn vele schieten met succes beloond, zodat het einde met 33 kwam. VZV en DWT hebben nu ieder 4 pun ten, zodat Sleutelstad, die bij beide clubs nog op bezoek moet komen en nu nog geen enkel punt heeft, wel als laat ste zal eindigen. Gisteren om ongeveer vijf uur 's mid dags vond op het Staten Bolwerk een gecompliceerde aanrijding plaats tussen een autobus, een wielrijder en een trac tor met aanhangwagen. De 55-jarige fietser W. S. uit Haarlem reed vóór de tractor plotseling naar links zonder enig teken van richtingverandering aan te geven. Uit tegenovergestelde richting naderde een autobus, waarvan de chauf feur door krachtig remmen een aanrij ding trachtte te voorkomen. De wielrij der Werd echter door de voorzijde van de bus van zijn fiets geworpen. Hij viel naar rechts en kwam onder de hem ach terop rijdende tractor terecht. De man werd door het linkervoorwiel overreden, ondanks de pogingen van de tractor- bestuurder om naar rechts uit te wijken. Het slachtoffer liep een bekkenfractuur, een paar gebroken ribben en een zware hersenschudding op. Hij werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. De autobus en de tractor kregen geen schade, maar het rijwiel werd totaal vernield. In de hal van 't Stadhuis werden Maandagmiddag de Schotse en Zweedse Volksdans groepen door het gemeentebestuur ontvangen. Daarna voerden de Zweden er Schotten in de hall van het Stadhuis enige volksdansen uit. De historische hal van het Haarlemse stadhuis kreeg gistermiddag bijzondere kleur, toen daar de Schotse en Zweedse volksdansers in hun fraaie kledij offi cieel ontvangen werden Bij deze ont vangst waren o.m. aanwezig de wet houders Angenent, Bakker en Geluk en de gemeentesecretaris, mr. Wesstra. De Blocmenkoningin gaf aan deze ont vangst bijzondere fleur. Wethouder Geluk sprak de Schotten en Zweden toe en hoopte, dat zij een prettige en mooie tijd in Haarlem zou den hebben Spreker merkte op, dat het in onze dagen allemaal rhythme en nog eens rhythme is, maar dat vaak gratie en charme node gemist worden. Daarom juichte hij het toe, dat deze volksdansers zoveel schoons hebben la ten zien. Hij gaf hun dan ook de ver zekering. dat hun dansen met belang stelling in Haarlem gezien werden. Zo wel een vertegenwoordiger van de Schotten als van de Zweden sprak een kort dankwoord en beiden lieten uitkomen, dat zij het betreurden, dat hun bezoek aan Haarlem zo kort moest zijn. Een aangenaam besluit was het onge twijfeld. toen beide dansgroepen een dans uitvoerden in de hal. Vooral de gala- dans van de Schotten kwam in deze omgeving bijzonder goed tot zijn recht De Zweden brachten een fraaie boeren dans. Groot was de belangstelling, toen gis teravond voor de J. P. Coen-school aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat dezelf de dansen werden uitgevoerd als Zon dagavond in het Florapark. Ditmaal ga ven ook de Haarlemse volksdansers acte de présence en onder leiding van de heer H. van de Wateren voerden zij enkele dansen uit. Na afloop trokken de Zweden en Schotten weer naar het stadhuis, waar verschillende raadsfracties aanwezig waren. Ook de vroede vaderen heb ben toen in de hal kunnen genieten van deze Schotse en Zweedse dansen. Het fanfarecorps „Kunstkring" orga niseert 2 September a.s. een muziek concours te Spaarndam ter gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan. Aan dit con cours nemen ongeveer 15 verenigingen deel, waaronder „Apollo", Harmonie Crescendo en het muziekcorps „Cres cendo" uit Spaarndam. De jury zal bestaan uit de heren Jos de Klerk, A. C. van Leeuwen en Peter Wit. In het kader van de propaganda voor de speldjesdag van Zaterdag 28 Juli a.s.. te organiseren door de tuberculose- verenigingen van de K.A.B. „Herwon nen Levenskracht" en van de Midden standsbeweging „Santos", zal de K.R.O. hedenavond 8.05 uur klankbeelden uit zenden uit het sanatorium „Berg en Eosch" te Bilthoven. Stemt dus heden avond om 5 minuten over acht op de K. R. O. af en u zult horen waarom de tuberculosebestrijding uw hulp zo drin gend nodig heeft. Vrijdag 20 Juli hoopt de heer J. F. Ch. Dix te Heemstede, een bekende fi guur in tuinbouwkringen, zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Hij werkte vele jaren bij de firma E. H. Krelage en Zoon en genoot als hybridisateur gro te bekendheid. Hij won verscheidene bol- eij knolgewassen en vaste planten. D heer Dix schreef boeken op het ge bied van bloembollencultuur en was hoofdredacteur van vakbladen op het gebied van de tuinbouw, o.a. van „Flo- ralia", Het Handelsblad voer de Tuin bouw, Het Kwekersblad en het orgaan van de algemene ver. voor Bloembol lencultuur. In vele tuinbouworganisaties vervult of vervulde de aanstaande jarige func ties. Hij is al jaren voorzitter van de Nederlandse Dahliavereniging, vice- voorzitter van de Nederlandse Gladio- Haarlem lusvereniging, lid van subcommissies van de Algemene Vereniging van Bloembollencultuur en lid van nationale jury's. Op zijn verjaardag zal de heer Dix in het Krelagehuis te Haarlem worden gehuldigd in de middag tussen 3 en 4.30 uur. Onder het viaduct bij het Kenaupark schrok gistermiddag een paard, dat voor een wagen gespannen was, van een pas serende trein. Het dier sloeg op hol, waarbij een van de disselbomen het bordje „verboden in te rijden" raakte en omver wierp. Een man, die met zijn 6-jarig dochtertje op de fiets reed, werd eveneens door de disselboom omver ge worpen. Beiden liepen slechts schaaf wonden op. Zaterdag 21 Juli viert de heer P. Willemse zijn zilveren jubileum bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" De jubilaris is sous-chef van de expe ditie, een der grootste afdelingen van dit grafische grootbedrijf. Programma voor 17 Juli tot en met 25 Juli. Dinsdag 17 Juli 19 uur: HOC. I O.K. I d.; 20 uur: HO.C. I—H.G.A. I h„ Woensdag 18 Juli 19 uur: H-O.C- II O.K. II h. Donderdag 19 Juli 19 uur: Sportbond IIRapiditas h.; 20 uur: Sportbond I H.G.A. d. Vrijdag 20 Juli 19 uur: Sportbond I PS.VH. I h-; 20 uur: Sportbond II P.S.V.H. d. Maandag 23 Juli 19 uur: P.S.V.H. II— H-G-W. h- Dinsdag 24 Juli 19 uur: O.K.Sport bond II d.; 20 uur: H.O.C- I-OK, I d. Woensdag 25 Juli 19 uur: H-O-C. II H.G.A. d. In de eerste klasse speelt het team van De Sportbond momenteel een pri ma partij en de bovenste plaats (onge slagen na 5 wedstrijden) is dan ook zeer verdiend te noemen. Zo goed als De Sportbond het doet, zo slecht zijn de resultaten van het team van HOC, welke ploeg na 5 wedstrijden nog zon der winstpunten onderaan hangt, hoe wel wij wel de indruk hebben dat de ploeg nog wel enkele punten zal beha len, waarvoor zij in de komende wed. strijd tegen H.G A. wel kans zal krij gen. De politiemensen geven wij in de komende strijd tegen Sportbond niet veel hoop. In de dameswedstrijd le klasse is een aardige strijd te verwachten tussen de eerste teams van H.O.C. en O.K., waar bij wij de H-O-C.-dames toch wel de meeste kans geven. In de wedstrijd HaarlemZian die Maandagavond in Stoops bad voor de hoofdklasse competitie werd gespeeld liep Haarlem in het begin wel erg hard van stapel. Nadat de wedstrijd goed en wel begonnen was, of juister uitgedrukt na 18 seconden spelen, had Gerrit Bijl- sma reeds voor de eerste maal de bal het Haagse doel ingezonden. En het was nog binnen de minuut dat Co van Doo- renmaalen er 20 van had gemaakt. Hierna kwamen de Hagenaars ook zo nu en dan voor het Haarlem-doel maar de goede schutter scheen hun te ontbreken, zodat verscheidene malen, mede doordat hun geen kans werd gelaten om zuiver te schieten, de bal naast of over het doel terecht kwam. Met een kalm en keurig gericht schot van Braasem werd het 30. Nog voor het ingaan van de rust werd door Steegman op handige wijze de achterstand verkleind. In de tweede speelhelft deed Haarlem het wat kalmer en werd er niet zo zuiver meer geplaatst. De door de Hagenaars onder nomen aanvallen leverden niets op en het was aan de andere kant dat Jan Paanakker en Bob Diepersloot de eind stand op 51 brachten. De stand is nu: HZPZ 7 7 0 0 14 39 18 Haarlem 7 4 1 2 9 27 17 SVH 8 4 0 4 8 32 40 HVGB 6 2 1 3 5 17 20 Meeuwen 6 2 0 4 4 18 24 Zian 8 1 0 7 2 16 30 Verder werd er gespeeld: Haarlem 2 UZSC 2, reserve eerste klasse A, 71. Kringcompetitie heren: Haarlem 6 DWT 3, 0—3. Zondag 29 Juli a.s. wordt er een Ra dio-wedstrijd gehouden vanuit „Krasna- polsky" te Amsterdam met nog 4 ande re districten. Deze zullen ook vanuit verschillende plaatsen meedoen. Hij of zij die reeds eerder oo een wedstrijd heeft gewerkt kan zich t.m. Donderdag 19 Juli a.s. 6 uur hiervoor schriftelijk opgeven bij het secretariaat. Bij mer dan 5 aanmeldingen zal het lot beslissen. Degenen die als supporters mee wil len kunnen zich eveneens voor boven genoemde datum en tijd opgeven. tOOtT-Scrvicc-V Gr. Houtstraat 37 Het raadslid mr. Proper verzoekt de Raad B. en W. vragen te mogen stellen omtrent de maatregelen, die genomen zullen worden om een herhaling van het ongeluk, dat onlangs op de toegangsweg tot de Ridsfabriek in de Waarderpolder gebeurde te voorkomen. Bij een andere windrichting zouden de gevolgen zeer ernstig geweest zijn. Bij het oversteken van de Rijksstraat weg, vermoedelijk zonder op het ver keer te letten, werd de 51-jarige voet gangster H. Koningte Kloeze, gister avond omstreeks kwart voor 10 door een uit de richting Santpoort komende per sonenauto gegrepen. Zij sloeg achter over op het wegdek en was op slag dood. Leden van de Europese1' Rijksbrand weer woonden vanmorgen een demon stratie bij van de Haarlemse brandweer, die op de Grote Markt werd gehouden en waarbij o.a. de sprenkelinstallatie op de Grote Kerk in werking werd gesteld. In de buitensociëteit van „Teister bant", Witte Herenstraat, is Zaterdag avond het zomerfeest Quatorze Juillet met veel vreugde gevierd. Prof. ar. W. Asselbergs trad als burgemeester op en vervulde deze taak zodanig, dat het ge zelschap zich in de met lampions ver sierde tuin tof diep in de nacht amu seerde. Woensdag 18 Juli geeft de Haarlemse Postfanfare een concert in het Open luchttheater te Bloemendaal. GEBOREN: C. van KampenHooren- dijk z; E. PollemansKollorz z; J. T. LoenenHasselman z; M. van Hiile Seret z; G. HopmanBrand z; S. Siep- kes—Zantingh z; H. W. MarréVan der Heijden z; C. M. de JongVan Lamme ren z; M. de NijsVonk z; Jkvr. W. VogelaarVon Winning z; A. M. J. van AndelDe Wilde z; C. J. M. Huijzer Kerbermann z; M. A. BonfrerVan Kipshagen z; A. L. G. Schavemaker Bergkamp 2 d; M. J. StolvoortFejje d; M. HuigVan Bentem d; E. de Vries Calandt d; J. O. F. van der Horst-—Van Schaik d; G. W. M. KooijGroskamp d; B. C. Grit—Groen d; G. A. Kruiswijk Slim d; M. G. ToesetHeeremans d. GEHUWD: H. R. Hazebroek en E. Outhuis. OVERLEDEN: L. Huijkman. 63 j. Ko ninginneweg; J. M. Laducvan der Fluit, 49 j, Oostvest; J. W. Verkroost, 69 j, Lorentzkade. Advertentie Donderdag 19 Juli houdt de Katholie ke Middenstandsvereniging te Bloe mendaal een belangrijke bijeenkomst in hotel Vreeburg 's avonds om 8 uur. De raad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag om 2 uur 's middags ten raadhuize bijeen. Enorm zijn onze voorraden, zodat wij door kunnen gaan tegen zeer prijzen te verkopen. 90 cm breed, van 3.95 behoeft niet gestreken te worden, 90 cm breed nu Franck's Prélude. Fugue et Variation, dat met smaakvolle registratie gereali seerd werd. Van de Prélude en Fuga in A moll van Bach bekoorde de Fuga meer, wederom door haar strakke om lijning en logische opbouw der dyna miek. dan de Prélude, die onevenwich tig van tempo was. Het Largo van Iwan Kryshanowsky is vrij onbetekende muziek, die overigens goed klinkt. Met Jan Zwart's sequensen-volle psalmbe werking in de vorrp van een Fostlu- dium en fuga sloot Feike Asma dit concert. JAN LAARVELD. zuiver wol, 140 cm breed, van 9.75 nu Het is de moeite waard om onze etalages te bekijken. BARTELJORISSTR. 47 - TEL. 11770 Aan de, universiteit van Leuven slaag de voor het ingenieursexamen werktuig kundig ingenieur (cum laude) onze oud-stadgenoot, de heer Reijnier Fran sen uit Noord wij kerhout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2