KONING LEOPOLD ONDERTEKENT ACTE VAN TROONSAFSTAND "Eric de Noorman: DE Pt2US DEP WRAKE RUST IN TEHERAN WEERGEKEERD TOT DE RAND VAN DE AFGROND „Eensgezindheid is verwezenlijkt' „Nog te groot wantrouwen'' A Is geschil bevredigend wordt opgelost krijgt Mossadeq Amerikaanse hulp KRUIS EN RING VAN MGR. ALFRINK m** Koning verlaat paleis te Laeken w Harriman spreekt met Perzische premier DE GASPERI DIENT ONTSLAG IN DOOR LEO BRADY Nehru verwerpt klacht van Pakistan Riad El Solh vermoord MacLean is bekend met atoomgeheimen DINSDAG 17 JULI 1951 PAGINA 3 In de troonzaal De koning doet afstand Woorden HOGE COMMISSARIS LAMPING OP SCHIPHOL: Leve de Koning 42 Onder geen beding een aanval Ex-premier van de Libanon Nieuwe looneisen in Indon. havens MMMHMMPH H.H. WIJDINGEN VSSi. JhHAwfuCehrfn6NH.AW^aa?:' ATL. CONFERENTIE IN OTTAWA (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Maandagavond. Precies om 18 minuten over twaalf heeft Koning Leopold zoals wij m een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden Maandagmiddag de acte van troonsafstand op het koninklijk paleis te Brussel ondertekend in aanwezigheid van ruim 200 vertegenwoordigers van de natie. De Koning had zich even tevoren samen met de Kroonrins, uitgeleide gedaan door enkele honderden Leopoldisten, van het paleis van Laeken naar Brussel begeven. Zijn gelaatsuitdrukking was somber. Ook voor het paleis m de hoofdstad stonden Leopoldistische groepjes, die de Koning by zijn aankomst toejuichten. Nadat de Vorst in de troonzaal zijn rede had uitgesproken, antwoordde de Kroonprins met enkele woorden, waarbij de ontroering hem zichtbaar te sterk werd. Zij omhelsden elkaar, waarna de notariële acte door de Koning onder tekend werd en één minuut stilte in acht werd genomen. Van nu af plaatste zich de afgetreden Vorst, die zich tot dan toe aan de rechterzijde van zijn zoon bevonden had, aan diens linkerzijde, en toen hij na afloop van de plechtigheid op het balkon van het paleis verscheen om de jonge Koning Boudewijn aan de menigte voor te stellen, herhaalde hij dit gebaar. Voor dien hadden eerste minister Pholien en de leiders der partijen nog rede voeringen uitgesproken, waarin zij Koning Leopold dankten voor zijn on baatzuchtigheid en waarin zij hun steun aan Koning Boudewijn beloofden. Bij het verlaten van het paleis werden sommige parlementairen door een deel van de menigte op gejouw en gefluit onthaald, waarbij Spaak en Van Acker het vooral te ontgelden kregen. Reeds tegen negen uur staat een kleine groep Leopoldisten te Laeken voor het koninklijk paleis, om tegen het vertrek van de Koning stilaan aan te groeien tot drie- a vierhonderd perso. nen. Onder hen bevindt zich Graaf de Loz-Corswarem, die zich verleden jaar enige vermaardheid verwierf door een rookgranaat te werpen in het parlement uit protest tegen ae troonsafstand. Ook vandaag weer geeft hij uiting aan zijn verontwaardiging en kondigt de oprich ting aan van een monarchistische bewe ging. die de jonge Koning tegen de re- volutionnaire intriges van de linksen wil verdedigen. De Graaf is er tenslotte van overtuigd, dat Koning Leopold een- waal door een waarlijk nationale rege ring zal worden teruggeroepen- Deze en dergelijke gesprekken zijn trouwens legio in dit gezelschap, dat echter slechts een uiterst klein deel van de bevolking uitmaakt. Anderhalf uur later dan verwacht werd verlaat Koning Leopold het pa. leis van Laeken- De koninklijke auto, waarin de Kroonprins links naast zijn vader is gezeten, wordt voorafgegaan door motorrijders van de politie en gevolgd door een hofauto met enkele leden van de hofhouding. Langzaam rijden de wagens de lange oprijlaan af, langs de in het gelid geschaarde paleiswacht en door de erehaag van een tiental gendarmen in groot tenue aan w°erszijden van de ingangspoort. Juist op dat ogenblik breekt een deel der juichende Leopoldisten door de politieversperring heen en een jong meisje hc't tot vlak voor de konink lijke auto, die ijlings moet stoppen- De gendarmen grijpen in, de wagens zetten zich onmiddellijk weer in be weging, ve-snellen hun vaart, doch we hebben net even tijd gehad om te zien, hoe het gelaat van Koning Leo pold, hoewel hij even de juichende en met foto's zwaaiende menigte toe- wuift, somber en bezorgd staat, ter wijl de Kroonprins onbeweeglijk en als in gedachten verzonken naast hem zit- Maar reeds zijn de wagens weg en nu ziet men pas hoezeer dit korte moment velen ontroerd heeft, want zakdoeken worden te voorschijn ge haald en de overmoedige jongedame van zoeven wordt als de heldin van het ogenblik in vele armen gesloten. Veel groter is echter de belangstel ling voor het gebeuren in de stad zelf, die weliswaar haast overal haar Maan. dagmorgengelaat vertoont, wat noch tans niet belet heeft enkele duizenden Brusselaars voor het paleis te doen samenstromen, wier aantal tot het mid daguur nog aanzienlijk toeneemt. Sinds elf uur arriveren hier de hoge gasten voor de abdicatieplechtigheid, sommi gen volgens hun rang begroet met spe ciaal klaroengeschal. Voor het paleis staat een militair muziekkorps alsmede aan de ingang, voorbehouden aan de koninklijke familie, een driedubbele erehaag van leerlingen van de krijgs school. Geheel onverwacht rijden om kwart voor twaalf de twee hofauto's en hun escorte in volle vaart het plein voor het paleis op en zwenken het gebouw binnen, voordat de menigte goed en wel begrepen heeft wat er gebeurt. Het YMkslied wordt gespeeld, de bekende kreet „Leopold, Leopold!" wordt weer geroepen. Doch weldra heerst er onder de mensen opnieuw kalmte in afwach ting van wat gaat komen- In de troonzaal zijn aan het ene uit einde op een klein verhoog twee troonzetels achter een tafel in empire- stijl geplaatst. De gasten komen groepsgewijze binnen. Het zijn depu taties van Kamer en Senaat, gevolgd door hun respectievelijke besturen, aangevuld met oud-ministers, minis ters van staat en de voorzitters van rf Partijen en oe fracties, verder ver- j-^dwoordigers van de magistratuur, leger. de verschillende Kerken, de _"'v?fsiteiten, de gouverneurs der P[ovmcies de burgemeesters der pro- nciale hoofdsteden, de secretarissen- generaal der ministeries, de regering, de voorzitters der verschillende ko ninklijke academiën, van de oud- strijdersorganisaties, en tenslotte enke le uitgelezen leden van de pers. Voorzover zij niet in uniform of ambts gewaad verschijnen, dragen ze een rok of veelal een geklede jas, waarvan de gestreepte broek bij sommige leden van de C.V.P. echter plaats heeft moeten maken voor een effen zwarte, ten teken van rouw. Juist om twaalf uur doen Kening Leopold en de Kroonprins hun intrede in de zaal. Zij groeten de aan wezigen, die opgesteld staan aan weers zijden van de zaal en begeven zich naar het verhoog, waai Prins Boudewijn links van zijn vader plaats neemt. Temidden van een doodse stilte begint dan de Ko ning zijn rede. De Koning stelt in zijn rede vast, dat de. eensgezindheid is verwezenlijkt Hij wil niet uitweiden over het verleden. Hij roemt de militaire en burgerlijke deug den van het Belgische volk in de oor logsjaren. Met trots de kroon overdra gend aan zjjn zoon, die hjj steeds heeft voorgehouden wat hjj zelf van zijn vader, Koning Albert, geleerd heeft en waarnaar hij zich steeds heeft gedragen, doet hij afstand zonder vrees voor de toekomst en in het volle besef van vol brachte plicht. Hjj doet een beroep op de vertegenwoordigers van de natie, de jonge Koning te steunen en nooit te ver geten dat het zijn grondwettelijke taak is de nationale zelfstandigheid en terri toriale onschendbaarheid van België en van de Congo te behoeden. Hjj dankt al wie hem trouw bleven en besluit: „Ik bezweer U vereend te blijven". Onmiddellijk nadat Koning Leopold deze rede eerst in het Vlaams en dan in het Frans heeft uitgesproken, ant woordt de Kroonprins hem in de vol gende bewoordingen, die hem aan het einde amper meer uit de keel willen: „Mijn lieve vader, ik ben zeer ont roerd door de edele woorden die je zo even hebt uitgesproken. Ik beloof je alles te zullen doen om me je waardige zoon te tonen." De Prins is niet meer in staat nog verder te spreken en de beide koninklijke personen omhelzen elkaar. In de zaal hoort men snikken. Het ogen blik is ontroerend en maakt een grote indruk. Dat de Prins slechts zo weinige woor den gesproken heeft, was niet geheel te wijten aan zijn ontroering. De rede, die hij aanvankelijk had moeten uitspreken en die de goedkeuring had van de eerste minister, werd op het laatste ogenblik ingetrokken, nadat Buset, de voorzitter van de socialistische partij, de schrap ping van sommige passages er uit geëist had. Deze inmenging door een partijlei der wordt door velen opgevat als een teken, dat de socialisten de jonge Ko ning naar hun hand hopen te zetten. Het is stellig een slecht voorteken voor de toekomst. Het publiek, dat tot dan toe buiten voor het paleis met behulp van draag bare radiotoestellen ingetogen heeft toe geluisterd naar de uitzending van de plechtigheid, wordt rumoerig wanneer achtereenvolgens Pholien en de partij leiders aan het woord komen. Het blijft nog vrij kalm tijdens de rede van de eerste minister en van de voorzitter van de CVP, die beiden in overigens zeer bedekte bewoordingen de aantijgingen weerleggen waarvan Koning Leopold het slachtoffer is geweest en hem in zijn eer herstellen. De CVP belooft wat haar betreft steeds de wetten en de ge plogenheden der parlementaire demo cratie te zullen in acht nemen. Ook Buset belooft een royale medewerking, hoewel de socialisten republikeins blij ven. doch de meerderheid van het land wenst de monarchie. Maar hij vergt van de jonge koning de scrupuleuze nale ving van zijn grondwettelijke ambt. Zijn rede klinkt als naar gewoonte als een bedreiging. De liberale voorzitter Motz betoogt tenslotte, dat de liberalen al tijd de monarchie verdedigd hebben, evenals de grondwettelijke instellingen en vrijheden, wat dan waarschijnlijk hun samengaan met de socialistische op roerkraaiers moet verklaren. Tijdens deze redevoeringen begint het publiek buiten te roepen. Men hoort „A bas Buset", „Buset aan de galg", en „A Moscou", terwijl ook de Brabangonne weer wordt gezongen. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is Maandagavond met het lijnvliegtuig uit Djakarta in ons land aangekomen. De beer Lamping zal overleg plegen met de regering, in het bijzonder over de Indo nesische' wensen ten aanzien van een herziening van de Nederlands-Indone sische Unie. Hij kon op dit punt bij zijn aankomst nog geen mededelingen doen, daar hij eerst rapport aan de regering moet uitbrengen. Hjj deelde mede, dat hij 13 Sept. weer in Indonesië ^rug hoopt te zijn. De terugreis zal hjj met de „Oranje" maken. „Het is mijn indruk" aldus de Hoge Commissaris „dat de verhouding tus sen Nederland en Indonesië nog te vee' wordt beïnvloed door een groot wan trouwen. Ik geloof, dat als het mogelijk is dit over en weer te doen vermin deren of geheel te doen verdwijnen, dit een zeer belangrijke verbetering teweeg zou brengen." De heer Lamping zei dit op een hem gestelde vraag over de po sitie der Nederlandse ambtenaren. Hij bevestigde, dat talrijke ambtenaren en andere Nederlanders Indonesië verlaten, omdat ze de toestand te moeilijk vinden. Doch hij voegde hieraan toe, dat er ook een grote groep bestaat, die meent ook onder deze omstandigheden te moeten blijven. De veiligheid zo zei de heer Lam ping is inderdaad een moeilijk punt. In de laatste tien jaar heeft Indonesië een soort revolutie doorgemaakt en de hieruit voortgekomen spanning kan nu eenmaal niet in één dag verdwijnen. Het J? waar, dat guerillabenden bijdragen tot ?e onveiligheid. In sommige streken is net leven hierdoor bijzonder moeilijk te agen, speciaal op sommige onderne mingen. „He heb respect voor de men sen, die daar blijven", aldus de Hoge Commissaris. Hij wenste er echter de nadruk op te leggen, dat het niet speciaal de Neder landers zijn, die onder deze onveiligheid hebben te leiden. Deze indruk heeft hij V33K uit de -Nederlandse pers gekregen. De benden vallen ook anderen aan, ook Indonesiërs en vaak ook politieposten, omdat ze wapens nodig hebben. Bij een inspectiereis, die de heer Lamping heeft gemaakt, is hem echter tot zijn groot genoegen gebleken, dat op Oost- en West-Uava in dit opzicht een verbete ring is ingetreden. De Indonesische re gering is zich volkomen bewust van deze hoogst ongewenste toestand en doet al les om hierin verbetering aan te bren gen. Zij heeft daartoe en met succes belangrijke militaire operaties ver richt Het is duidelijk, dat deze mensen de - pil nog altijd niet hebben kunnen slik ken. Nauwelijks heeft de radio het einde der plechtigheid aangekondigd, of de menigte begint uit volle borst de komst van de beide Koningen op het balkon \e eisen, terwijl enkele luidsprekers de auto's van de gasten oproepen. Daarbij ontstaat een klein incident als om de wagen van „Mijnheer de Kardinaal' gevraagd wordt. Intussen verschijnt een lakei op het balkon, die een staatsie kleed over de balustrade uitspreidt, wat door het volk op een luid gejuich wordt onthaald. En daar is dan Koning Leopold ge volgd door Koning Boudewijn. Met een wijde zwaai van zijn kepi begroet hij de menigte, terwijl zijn zoon achter hem blijft staan. De Koning legt hem de hand op de schouder, haalt hem op de voor grond, en plaatst zich tegelijkertijd aan Boudewijn's linkerzijde met een teken van zijn hand beduidend, dat alle hulde hem voortaan ten deel moet vallen. Bou dewijn groet, wat verlegen, wil zich op nieuw terugtrekken, doch met de hand op zijn schouder houdt de Koning hem tegen. Ondanks de grote afstand voelt men opnieuw de ontroering die beiden heeft aangegrepen en wordt men getroffen door de vaderlijke bezorgdheid waarme de de aftredende Vorst zijn zoon om ringt, zoals men hem ook s morgens deze jongeman naar diens zware taak heeft zien begeleiden. Het volk blijft juichen maar met een laatste groet ne men de' Vorsten afscheid en trekken zich terug in het paleis. De parlementsleden die nu buiten komen worden opnieuw het voorwerp van de belangstelling. Wanneer de Leopoldisten Spaak, Van Acker, Mer- lot en andere socialisten herkennen, beginnen zij luide te jouwen en te fluiten. Spaak glimlacht vrij zuur en gaat te voet verder. Tenslotte weet hij drommels goed, dat de Leopoldisten niet met stenen weerloze mensen te lijf gaan, zoals de socialisten het tot hun schande verleden jaar voor het paleis in Laeken deden. Weldra is het, voor het palels weer rustig als de laatste gasten vertrokken zijn. Een register wordt er ter onderte kening opengelegd, waarin velen nog maals hun hulde aan hun gewezen ko ning komen betuigen. In het parlement nemen Kamer en Senaat kennis van de abdicatie-acte: reeds herneemt de partij strijd zijn rechten. In de stad beginnen nu koortsachtig toebereidselen voor de troonsbestijging. Dc vlaggen gaan uit, foto's van Boudewijn verschijnen over al in de etalages, in enkele uren tijds wil men aan de route, die de koninklij ke stoet gaat volgen, nog een feestelijk karakter geven. Ook hier mag men zeg gen: „De Koning is dood. Leve de Ko ning!" De laatste officiële daad, die Leo pold III als Koning der Belgen ver richt: de ondertekening van de acte van troonsafstand. Rechts Prins Boudewijn, die enkele ogenblikken tevoren, na de woorden van zijn vader, zijn ontroering niet meer meester had kunnen blijven. Verder van links naar rechts de opperbe velhebber van het Belgische leger, generaal E. M. Leboutte en Graaf Carton de Wiart. IR. Hooin staart Draga een ogenblik onbewogen aan, en ze weet met hoe het komt, maar eensklaps is het of die felle blauwe ogen haar als pijlen doordringen en machteloos maken. Evenals Awain vroeger kan zij de demonische macht, welke van de persoonlijkheid van de reus uitgaat, niet weerstaan. ..Ik heb een dure rekening met de Noorman te vereffenen zegt Hovin strak. „Een oude rekening, die niemand iets aangaat, vrouwe! Hier achter my staan neer Awain, die zijn bruid wil wreken, en heer Likar, die ook meent dat hv Eric nog iets verschuldigd is." Een wolfachtige grijns glijdt een ogenblik over z n gezicht. „Wij meenden dat heer Olaf er misschien iets voor kon voelen zich bu ons yeroona aan te sluiten. Zijn dochter werd door Eric vermoord, nietwaarMet dat doei zijn wij hier. Gezamenlijk willen wij de wraak voltrekken aan Eric de Noorman... ts aie uitleg u voldoende?" w„ „Zij voldoet mij als bevestiging voor de woorden van vrouwe Draga, zegt ae oude raadsman Hasil, zich tot heer Olaf wendend. „Onze rechtmatige vorst kan met de rechtvaardige heerser zijn waarvoor wij hem hielden als zovelen zich tegen hem verenigen!" Heer Hovin," zegt de oude burchtheer, en men kan zien hoe zwaar hem aiz besluit moet vallen, „ik twijfel niet langer aan de oprechtheid van uw woorden En evenmin aan de uwe, vrouwe Draga! Ik sluit mij by u aan. Mijn burcht, mOn krijgers, alles staat tot uw beschikking! Hoe denkt gij de Noorman te vernietigen „Daarover kunnen wij thans overleg plegen," mompelt de vrouw met een behaag ziek lachje naar Hovin. Doch met een schorre uitroep sprtnot deze overem „Niets te overleggen! Daden!" gromt zijn zware stem. „Uitrit mijn pan. 1* "ja naar Eric's burcht en maak mij meester van zijn zoon! Hebben wt) -pn kina eenmaal in handen dan zal hij ons nergens meer in durven weerstreven Ademloos luistert Draga toe. Dit vermetele plan bevalt haar. Maar geen der aan- wezigen merkt de triomfantelijke lach op, die thans om Likar s lippen spec;. H er heeft hij op gewacht. Thans kent hij Houin's plan. En dieper dan zijn haat voor Eric is zijn machteloze woede tegen de reus, die hem eens zo gruwzaam verneae ae. „Wacht maar. Hovin," mompelt hij, terwijl hij zich onhoorbaar en voorzichtig naar de deur terug trekt. „Mijn wraak zal de uwe voor zijn. En na een laatste blik op de samenzweerders te hebben geworpen haast nv zien naar de stallen Met het afkondigen van de staat van beleg is in Teheran een zekere rust te ruggekeerd, nadat Zondagavond tussen communisten en aanhangers van premier Mossadeq's regering bloedige gevechten plaatsvonden. Volgens een. communiqué van de politie, dat door de radio werd uitgezonden, zijn bij de ongeregeldheden één politieagent en drie burgers om het leven gekomen, terwijl 59 agenten en 51 burgers ernstig gewond werden. De afkondiging van de staat vat» beleg valt samen met het begin van de be sprekingen tussen premier Mossadeq en. Avereil Hamman, president Truman's bijzondere vertegenwoordiger, die Zondag in Perzlë is gearriveerd om te trach ten een oplossing van het Anglo-Iraanse olie-geschil te vinden. sproken werd over verschillende inci denten, welke in de laatste tijd in het gebied, waar de „Anglo-Iranian" werk zaam is, plaats vonden. Er werd van beide zijden mede ingestemd dat het noodzakelijk is in de bestaande moei lijke omstandigheden samen te werken. Er zullen voortaan dagelijks ontmoetin gen plaats vinden tussen vertegenwoor digers der maatschappij en van de mi litaire gouverneur van Abadan, briga de-generaal Azzizoellah Kamal. Van gewoonlijk welingelichte Perzi sche en Amerikaanse zijde werd gister avond vernomen dat Harriman Perzië Amerikaanse economische steun voor zijn programma voor ontwikkeling van hét land heeft toegezegd, mits het olie geschil met de Anglo-Iranian „op bevre digende wijze" wordt opgelost. Harri man zou deze toezegging hebben ge daan tijdens het onderhoud, dat hij gis teren met premier Mossadeq had. De hoofdvertegenwoordiger van de „Anglo-Iranian" in Khoezistan Mason heeft gisteren het verzochte onderhoud met generaal Gailani. bevelhebber der Perzische troepen in dit district, gehad. Na afloop gaf de Brits-Perzische olie maatschappij een verklaring uit, waarin werd gezegd: „De besprekingen verlie pen in vriendschappelijke geest. Ge- De Italiaanse regering heeft gister avond besloten af te treden. Het aftreden der Italiaanse coalitie regering, onder leiding van De Gasperi, is geschied om kabinetswijzigingen mo gelijk te maken. Het thans afgetreden kabinet is het zesde, dat De Gasperi na de oorlog heeft gevormd. In een communiqué, uitgegeven na de kabinetsvergadering die vooraf ging aan het indienen door De Gasperi van het ontslag der regering bjj president Elnau- di, wordt medegedeeld dat de vijftien christen-democratische en republikeinse ministers besloten hun portefeuilles ter beschikking van premier De Gasperi te stellen, het aan hem overlatend of hij in zou stemmen met het individueel aftre den van bepaalde ministers, of dat hij zou besluiten het kabinet in zijn geheel te doen aftreden. De Gasperi besloot tot het laatste. Men verwacht te Rome thans, dat onge veer één derde gedeelte der ministers van het oude kabinet géén zitting zal hebben in de nieuwe regering. Door het aftreden der regering is de sinds het uit treden der rechts-socialistische ministers (in April j.l.) reeds latente crisis open lijk aan de dag getreden. Te Rome wordt verder verwacht, dat De Gasperi een nieuwe regering zal vormen, wederom steunende op de christen-democratische en republikeinse partijen. Socialisten en liberalen zouden dan een „grondwet tige oppositie" vormen, ter linker zijde geflankeerd door de communisten en de hiermede verbonden linkse socialis ten onder Nenni en ter rechter zijde door de neo-fascisten en koningsgezin- den. (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) Hef had haar niets gedaan. Er was niets, dat minder voor haar betekende dan de dood van haar oom, dacht zij. Stellig voelde zij geen waarachtig ver driet, het was alleen maar de zwakke gewaarwording van een doffe pijn. Op haar kamer betrapte zij zichzelf er op, dat ze telkens kleine dingen opnam en weer neerlegde of bezig was de onver mijdelijke bloemen van Mary Jane een beetje anders te schikken. Ze had al twee boeken ter hand genomen, zonder haar gedachten bij de lectuur te kunnen houden. Als een lichtsignaal in de mist flitste er iets van een waarschuwing door haar heen, waarvan zij de betekenis niet begreep. Zij voelde alleen een vage woe de, omdat er in het optreden van die onbeschaamde rechercheur iets beschul- digends had gelegen. Maar ze zei bij zichzelf, dat zoiets behoorde bij het ge bruikelijke onderzoek, bij de methodes van zo'n stuntelige politic-man, die alles ondersteboven moest halen en gewoon was, bangelingen voor zich te hebben, die hij zijn autoriteit kon doen voelen. De nuchtere feiten kwamen alleen hier op neer, dat haar oom dood was of hij nu was vermoord, dat maakte voor haar geen verschil en dat haar huwe lijk was uitgesteld. Maar dat laatste was maar uitstel, dat door een onzinnige con ventie werd verlangd. Zij streek het haar glad voor de spie gel in de hal en liet nog eens bellen voor zij opendeed om Malcolm te ontvangen op de vlotte manier, die haar eigen was. Maar de gestalte, die met opgetrokken schouders in de gang stond en één secon de de indruk maakte van een gehangene, was Malcolm niet. Het was Mandel, de rechercheur. „Neem me niet kwalijk," zei hij. „Ik wilde u nog eens spreken." Haar gezicht en de onwillige berusting in haar stem gaven haar ergernis te ken nen. „Alweer?" vr'oeg zij afwijzend. „U wilt zeker binnenkomen?" Hij liep met grote stappen de hal door naar de vrou welijk ingerichte voorkamer en ging on. handig zitten temidden van het tweeslach tige meubilair, dat de kenmerken droeg van het verschil tussen haar smaak en die van Mary Jane. „Ik hoop, dat u niet gekomen bent om mij te beledigen," zei ze, gebruik ma kend van de positie, die zij dankte aan haar tranen van enkele uren geleden. „Dat niet" antwoordde hjj met ge bogen hoofd,' de ogen op de grond ge richt, terwijl zijn lange armen zo diep neerhingen, dat zijn handen bijna de vloer raakten. „Ik heb hulp nodig, dat is de kwestie." Zij had gemeend, dat de politie heel systematisch te werk ging. dat recher cheurs allerlei lijsten nazochten, vinger afdrukken vergeleken, interlocals tele foongesprekken voerden op foto's in de kranten had zij wel van die man- ren met speurdersblikken bezig gezien met bet bladeren in een kaartsysteem. Dat had er allemaal zo onpersoonlijk uitgezien: een methode, waardoor de misdadiger ten slotte werd overwon nen. onverbiddelijk achterhaald door het doeltreffende systeem. Maar ergens in de stad liep, sigaretten rokend en zenuwachtig achteromkijkend, de man op straat, die haar oom had vermoord; dat was een nieuwe, ontstellende ge dachte voor haar. „Ik heb helemaal geen houvast", zei Mandel somber starend naar de gera niums van Mary Jane cn naar dc piaien van haar zelf. die op keurige afstanden aan de muur hingen. „Er is iemand ver moord. Maar er is geen motief te vin den. Geen wapen Geen mens heeft ie mand gezien. De huishoudster heeft een vrije avond. De koster zij ergens boven in de toren en als hij naar beneden komt, ziet hij ook niemand. Het is ge woon een spokenjacht voor me." Hij zag er uit om medelijden mee te krijgen, zoals hij daar in die stoel hing en de woorden opdreunde met zijn be daarde doodse stem. Zij wachtte af. wat hij verder zou zeggen. Wat kwam het er eigenlijk op aan of de dader ooit ge vonden werd? „Twee dingen zou ik willen weten," vervolgde hij. vaag starend naar het heiligenbeeld van Mary Jane, dat in een schemerige hoek stond en met een vage blik langs het boekenrek. „In de eerste plaats, dat u eens goed nadenkt. Is er iets in verband met uw familie, waar ik wat aan kan hebben? Een of andere nu ja, „vete" zeggen we tegenwoordig niet meer onaangenaamheid Een geldkwestie, een oude wrok?" Dat was natuurlijk onmogelijk. Zij kon niets bedenken en het was ook erg on waarschijnlijk; van haar moeder her innerde zij zich niet veel meer, alleen maar, dat ze erg fatsoenlijk was ge weest. Zij kon zich niet voorstellen, dat iemand haar oom zou hebben gehaat „behalve ikzelf", bekende ze hem met een zwak stemmetje. Hij deed of hij niets had gehóórd en zei: „Dat is het ene; probeer u iets te herinneren. Het andere zal u misschien moeilijker vallen. U zult mensen op bezoek krijgen, die hun deelneming ko men betuigen; of ze schrijven of zo. Zou u er op willen letten, of daar iets ver dachts bij is? Het moet iemand zijn, die hem kende." Zij herinnerde hem er aan. dat haar wereld en die van haar oom niet dezelfde waren, dat ze maar weinig met haar oom te maken had ge had; het was een relatie, waar ze niet openlijk voor uitkwam, dacht ze bij zichzelf. „Het is eenvoudig een oude pastoor," had ze verlegen tegen Mal colm gezegd, de eerste keer dat haar oom zich met hun zaken bemoeid had. „Niemand zal hier komen," zei ze te gen Mandel. „(Maar in de rouwkamer," hield Man del aan, op vriendelijke, ontwijkende manier. „Daar komen wèl vrienden en kennissen om voor hem te bidden en om deelneming te betuigen. U heeft het recht, daar aldoor te zijn en dan ziet u, wie er komt." Hij keek trooste loos langs zijn eigen magere gestalte en zei: „Ik val te veel op." „Bedoelt u, daar blijven bij het lijk?" Ze schrok van de gedachte. Zij had dat altijd een beetje barbaars ge vonden: de levenden, die als vampiers om h<-t lijk heen zaten, mompelend bij het kaarslicht, aldoor maar weer pra tend over de laatste uren van de over ledene. „Dat zou ik niet kunnen;" ze keerde zich van hem af in haar stoel. (Wordt vervolgd). De premier van India, Jawaharlal Nehru, heeft gisteren de Zondag door premier Liaquat Ali Khan van Pakistan afgelegde verklaring, dat het leger van India de veiligheid van Pakistan be dreigde, „een grove leugen" genoemd. Pakistan heeft gisteren bij de voor zitter van de Veiligheidsraad geprotes teerd tegen „massale Indiase troepen concentraties" aan zijn grenzen. Er werd niet om bepaalde maatregelen verzocht. Riad El Solh, ex-premier, is gisteren, naar te Damascus wordt gemeld, in Amman, de hoofdstad van Jordanië, vermoord. Gemeld wordt, dat de 59-jarige voor malige Libanese premier vermoord werd door een lid van de Syrische nationalis tische partij. Deze partij werd opgericht door Saadehh, die in 1949 door de rege ring van Solh werd terecht gesteld. In Maart van het vorig jaar werd reeds een aanslag gepleegd op Solh, toen hij nog premier was. Hij liep toen geen letsel op. De dader werd geïdentificeerd als een jonge Syriër. Deze aanslag werd te Bei roet gepleegd. Solh werd premier in 1943 en bekleedde deze functie tot October van het vorig jaar. De Libanese ministerraad is gisteren bij eengekomen. Er is een periode van open bare rouw afgekondigd. Koning Abdoellah van Jordanië heeft de president van de Libanon, Betsjara El Khoery, telefonisch zijn deelneming betuigd met de dood van Solh. Advertentie Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat Donald MacLean, de vermiste Britse diplomaat, lid was van de commissie die in de oorlogsjaren toezicht uitoefende op de uitwisseling van gegevens over de atoombom tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Verder wilde het State Department zich niet uitlaten over een artikel in het tijd schrift „United States and World Report", waarin verklaard is, dat MacLean wist, hoeveel atoombommen het Westen bezat, hoe groot de Westerse uraniumrijkdom- men waren, en hoeveel bommen gemaakt konden worden met de aanwezige voor raden en materialen. Maandag hebben 55.000 Indonesische ha venarbeiders erkenning van en voorrechten voor hun communistische vakvereniging geëist, aldus bericht A.P. uit Djakarta. Zij willen een jaarlijkse gratificatie van twee maanden loon en een loonsverhoging van 30 pet. Hun werkgevers hoofdzake lijk Nederlandse ondernemingen zeggen, dat zij de eisen zullen bestuderen, maar dat er weinig kans is, dat zij alle ingewil ligd zullen worden. Een weigering zou tot een algemene staking in alle Indonesische havens kunnen leiden. TJ et gouden kruis van Mgr. Alfrink f~1 heeft een zeer eenvoudige, stren- ge hoofdvorm. Aan de voorzijde is deze vorm geaccentueerd door een smal kruis van geprofileerd tuit goud, waarop het devies van de nieuwe bis schop in niello-werk is aangebracht: „EVANGEL1ZARE DIVITIAS CHRIS- TI." Vanuit het midden van het kruis ontspringen vier stromen de vier Pa radijsstromen die uitbeelden de ver kondiging en verspreiding van de heils leer van Christus over de wereld. Deze stromen zijn uitgevoerd in goud file- grainwerk; tussen de golflijnen zijn kleine visjes aangebracht, die het beeld verlevendigen. De vissen zijn een oud christelijk symbool van de Christenzie len, die in de wateren des heils zijn on dergedompeld. Het motief der paradijs stromen is gekozen in verband met het wapen van de Aartsbisschop. De zijkanten van het kruis zijn rond om verrijkt met een rand van filegrain. letters, welke de schenking vermelden in de volgende woorden: VENERABILI SUO F1LIO QUO DIE PLENITUDINEM SACERDOTII ACCEPIT VENERABUN- DE D.D. UN1VERSA PAROECIA S. CATHAR1NAE IN NIJKERK. Op de achterzijde is het bisschoppe lijk wapenschild, getooid met kruis, kromstaf en mijter, aangebracht in gra veerwerk, terwijl daar ook de datum der bisschopsconsecratie: „XVI KAL. AUG. M.CM.LI." een plaats kreeg. Het middendeel van het kruis bevat in een verzegelde gouden theea relieken van de H. Bernardus, naampatroon van Mgr. Alfrink en van de H. Joannes Vianney, pastoor van Ars. De gouden keten, waaraan het kruis hangt, is samengesteld uit met de hand vervaardigde ronde, geprofileerde scha kels. De gouden ring heeft een eenvoudige forse vorm met hoge, achtzijdige vat ting voor de steen, een grote, achtkan tig geslepen donkere goudtopaas. Op de zijvlakken der steenvatting zijn in kleine filigrainletters de woorden aangebracht, die de consecrator tijdens de plechtigheden der bisschopswijding spreekt bij het overreiken van de ring: ..ACCIPE SIGNACULUM F1DE1". E*: ring wordt met deze woorden het sym bool van trouw aan Kerk en Bisdom. Uit het inschrift in de binnenzijde van de ring blijkt, dat deze een geschenk ts van de klasgenoten van Mgr. AIfnnk. PONTIFICI CONSACERDOTES AN. M.CM.XIV." Het bisschopskruis en de ring zyn ontworpen door de edelsmeden Ja Eloy Brom en Leo Brom en in hun werkplaatsen te Utrecht uitgevoerd. Z H Exc. de bisschop van Haarlem heeft 16 Juli in de kapel van het Philoso- phicum te Warmond de kruinschering toe gediend aan de volgende eerw. heren: T. A. M. v. d. Akker. K. H. M. Bunse, C. J. Th. v. Boxmeer, P. J. A. Boogaerts, A. W. Braakhuis, H. J. M. Cocu, J. M. v. Dijk. L. P Th Dijkstra, G. W. Franse, J. J. de Graaf R V. d. Haak. Bern. P. M. Hemel- soet A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J P Jonker. S. Fr. J. Kapteyn. Th J. Kempers, J. C. v. d. Klink. B. J. A. Kort man C B. Kouwenhoven. J. J. M. Kwaai- taalH c. Laan. G. H. E. Lammertink, J. C v d. Linden. C. A. Paardekooper. W. Fr. M. Postma, J. C. v. Roode, B. J. Fr. Rozestraten, W. C. J. Ruigrok, J. M. Schlat- Uit doorgaans geloofwaardige bron wordt door Reuter te Londen vernomen dat de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën van de twaalf Atlantische mo gendheden voornemens ztln einde Septem ber te Ottawa, bijeen te komen. Op deze conferentie zouden beslissingen moeten genomen worden over drie proble men, die sedert vier maanden In de orga nisatie besproken worden: De West-Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging, de organisatie van het commando in het gebied van de Atlantische Oceaan, de Mid dellandse Zee en het Midden-Oosten en de uitwerking van de algemene begroting van de Atlantische verdediging. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, heeft gisteren te Frankfort verklaard, dat de onmiddellijke herbewapening van West-Duitsland van vi taal belang is voor de gallieerde verdediging tegen Sovjet-agressie in Europa. Hij deelde mee, dat de militaire leiders en de regering van Amerika er van overtuigd zijn, dat een volledige verdediging alleen mogelijk is als West-Duitsland daaraan deelneemt. Hij be loofde dat West-Duitsland een eervolle rol in het verdedigingssysteem van West-Europa zou worden toebedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3