LEGENDEN VAN DE OORLOG De waarheid over Prien, Udet en andere Duitse grootheden RECAPITULATIE BELASTINGVOORSTELLEN G BH M Samenvatting Min. van Financiën Studiecommissie zal kwestie oorlogsschade in Indonesië bestuderen Regering geeft voorkeur aan exploitatie door P.T.T. m Mr. A. Fentener van Vlissingen overleden scheepvaartberichten) Udet Inkomsten-, loon- en vermogensbelasting Regering stelt zich op basis van territo rialiteitsbeginsel sSS® Exploitatie radio-distributie Koninklijk paar naar Festival of Britain DINSDAG 17 JULI 1951 PAGINA 5 Gsen tijdperk is zo geschikt voor legen devorming als de jaren van oorlog, waarin veel verzwegen en veel gelogen wordt (propaganda voeren heet dat) om de vijand te misleiden ten aanzien van de werke lijke gang van zaken. De spionnagewereld maakt geen gerucht behalve bij toeval en wat er van bekend wordt, verneemt men doorgaans pas jaren later, als de verhalen tot in het einde loze opnieuw geredigeerd, subsidiair verzon nen zijn. De Duitsers, tuk op legenden, die hun natio nale helden aangaan, hebben op dit stuk heel wat boeken kunnen verslinden, waarin verhalen worden gedaan over befaamde mannen uit de oorlog of de geheime dienst en waarin de feiten zo vaak met elkaar in tegenspraak komen, dat men niet meer weet, wat men er van denken moet. lürgen Thorwald, de schrijver van „Es begann aan der Weichsel" en „Das Ende an der Elbe", heeft een aantal gevallen onderzocht, die volgens hem heel anders verlopen zijn dan tot nog toe werd geloofd. Nu is Thorwald niet bepaald een betrouwbaar man en hij schrijft helaas zo goed, dat men moeite moet doen om zich niet door zijn leugens, of althans uiterst persoonlijke voorstelling van zaken te laten misleiden. Men zal zich herinneren, dat Thorwald in het eerste van de hierboven ge noemde boeken een geloofwaardige toon aan sloeg, die volkomen te niet werd gedaan in het tweede, dat daverde van haat jegens de Geallieerden en alle herinnering aan Duitse gruwelen wegvaagden. Dietl Prien Mölders Todt Lasch Wlassow V ennootschapsbelasting Oud-president van de Hoge Raad V ermogensbelasting Successierecht Omzetbelasting Motorrijtuigenbelasting Fiscal? winstbepaling Veel goedkoper dienstbetoon Met twee prinsessen Mr. Van Leeuwen Kamer- candidaat voor V.V.D. Generaal Wlassow. Duikbootcommandant Günther Prien. Generaal Lasch. et die opvallende tegenstelling tus sen twee boeken van één schrij ver hebben de „goede Duitsers" van dit ogenblik geconcludeerd, dat zich achter de naam Jürgen Thorwald een man moest verbergen, die in de oorlog voering een prominente rol heeft ge speeld en met zijn eerste werk een good will en een vertrouwen heeft willen scheppen, welke hij in zijn tweede naar hartelust kon misbruiken om zijn eigen wil*6 doel, een twijfelachtige geschied- jhrijying, ingang te doen vinden, te Urhien bereiken. Hij schijnt daar vrij ardig in geslaagd te zijn, want dat k'eede boek heeft een geweldige op laag gehad en de naam van Thorwald ,een Germaanse klank als weinig an dere) heeft groot gezag in zijn vader land. Ook in zijn jongste werk „Die unge- klarten Falie" treft, men beweringen aan, die achterdocht wekken, bijvoor beeld dat Hitier Jout" is geweest om- Bat hij de oorlog verliezen moest. Had hij de oorlog kunnen winnen, dan had hij dus het grootste gelijk van de wereld Behad. Maar zulke redeneringen zijn er hechts omdat Thorwald niet overal zijn h^ond kan houden en van tijd tot tijd *Vn betoog tegen wil en dank moet on derbreken. om zijn stokpaardjes de teugel te kunnen vieren. Het betoog zelf echter moet men wel aannemelijk noe- h'ejt omdat hij er, naar het schijnt, geen elang bij kan hebben, omwille van zijn °jgemene gesteldheid de zaken te ver- arwien. -,Die ungeklarten Falie" behandelt de min of meer geheimzinnige gebeurte- £"ssen, die zich om de personen van ^det, Dietl, Prien, Mölders, Todt, Lasch 6ri Wlassow hebben afgespeeld. Van de befaamde vlieger Ernst Udet Werd verhaald, dat hij, in ongenade gevallen, op mysterieuze wijze zou vermoord zijn. Uit het verhaal van Thorwald blijkt, dat hij, in ongenade gevallen omdat hij zijn taak als orga nisator niet aan kon, zelfmoord heeft gepleegd. Datzelfde hoofdstuk geeft een merkwaardige kijk op de verhou dingen tussen de kopstukken van het Derde Bijk. Als Beëlzebub en zijn tra- Wanten onder elkaar verdeeld hebben de machthebbers over het Duitse volk elkaar beconcurreerd en belogen met den energie en een haat. die nauwe lijks grenzen hebben gekend. Maar dat l» ook de ondertoon van alle andere 1 hoofdstukken. Udet heeft dus zelf moord gepleegd. Op de dag van zijn dood werd officieel medegedeeld, dat hij bij een proef met een nieuw vlieg tuig om het leven was gekomen en de legende maakte ervan, dat hij op be vel van hogerhand naar beneden is gestort. De beruchte generaal Dietl is even eens het voorwerp van allerlei gissingen geweest. Hij werd in Juni 1944 bij Hit- Ier ontboden, die een opdracht voor hem in petto had. Dietl moest naar Mannerheim om hem en zijn Finnen er van te overtuigen, dat de Duitse crisis niet lang meer zou duren. Als de Finnen nu eens royaal uit de hoek zouden wil len komen, dati zou de wereld de adem inhouden bij die gezamenlijke krachts ontplooiing van Duitsland en Finland. Dietl voelde er niets voor en begreep er ook niets van. Hij vertrok nochtans om dat er niets anders opzat. Na een drama tisch afscheid van zijn Führer vertrok hij naarGraz, om vóór de reis naar Finland zijn gezin nog even te bezoeken. De volgende morgen. 25 Juni om tien uur, vloog Dietl's machine te pletter tegen de bergen, in de nabijheid van Hartberg in Oostenrijk. Een tijd lang ge loofde Hitler in een sabotagedaad van vijandelijke spionnen en deze opvatting verspreidde zich onder het volk. Offi ciële personen echter hebben tenslotte als juist erkend, dat de piloot van Dietl te weinig ervaring had in de bergen en daardoor de dood van de generaal en zijn eigen dood veroorzaakt heeft. Het geval-Prien is ingewikkelder. Wie kent niet de duikbootcommandant, die in Scapa Flow dat sterke staaltje uit haalde door de Royal Oak een der grootste slagschepen van de Britse vloot, te torpederen? Hoe had de duikboot zo dicht het schip kunnen naderen? Ver klaringen genoeg, dacht men, doch slechts één lezing heeft het kunnen vol houden. In de buurt van de marine-basis zou een Duitser gewoond hebben, die als horlogemaker al jarenlang het ver trouwen van de bevolking had genoten. Hij maakte tekeningen in opdracht van Canaris. seinde naar Prien, die buiten gaats lag, dat de spernetten enkele uren voor reparatie uit de ingang van de haven verwijderd waren en vertrok na de geslaagde onderneming aan boord van Prien's boot naar Duitsland. Dat hele verhaal is verzonnen volgens Thorwald. Er is nooit een Herr Oertl, horlogemaker, in de buurt van Scapa Flow geweest. De man was een verzin sel. Prien is op eigen gelegenheid,, na dagen lang op de loer gelegen te heb ben, het hol van de Britse leeuw bin nengevaren en heeft min of meer op goed geluk af, met, meer waaghalzerij dan bezonnenheid, zijn stuk volbracht. Het kostte hem de sympathie van Dönitz, die hem niet goed lijden mocht en van toen af scheen hij bedreigd te worden De legende toil, dat hij zelfs in een con centratiekamp terecht, is gekomen en daar de dood heeft gevonden, maar dit verhaal is opgedist door een ontsnapte gevangene uit Dachau, die door een Amerikaanse journalist in zijn jeep naar zijn dorp werd gebracht en hem in ruil voor de hulp een verhaal op de mouw speldde, dat bij ieder woord fan tastischer werd en tenslotte op Prien's marteldood uitliep. De waarheid is ech ter. dat Prien na zijn huldiging door Hitier weer de zee opgegaan is en niet lang na zijn heldenstuk in Scapa Flow door een Engelse torpedojager naar de bodem van de zee is gestuurd, een wa penfeit. dat de Engelsen geheim heb ben gehouden om de Duitsers in het on zekere te laten. De jonge held Oberst Mölders. dc meest populaire vlieger van de Duitse luchtmacht, is niet minder dan Prien het onderwerp geweest van erge verhalen. Mölders stond bij Hitler in een goed blaadje, maar verloor de sympathie vat' de dictator in één ogenblik. Dat was, toen Hitier hem joviaal op de schouders sloeg en hem vroeg, wat hij voor _'m doen kon. Vraag maar jongeman, zei de baas, en ik zal 't je ge ven. En Mölders vroeg, of de Führer hem de grote gunst wilde bewijzen niets te ondernemen tegen mgr. Von Galen, die op dat ogenblik op het punt stond ten offer te vallen aan Hitler's koude wraakzucht. Hitler be' loofde het, maar keerde zijn bezoeker de rug toe. Maatregelen tegen de Kerk bleven uit en hierin vond Mölders de moed om in de bezette gebieden de preken van de bisschop te doen verspreiden. Dat maakte de politie mannen als Kaltenbrunner en zijn bende natuurlijk zeer argwanend, al liet die koude slangachtige beul zich nooit duidelijk over net geval uit. Maar toen op een dag het verplette rende bericht binnen kwam, dat Möl ders met zijn machine in een nevel tegen een fabrieksschoorsteen gevlo gen was, wist iedereen te vertellen, dat hij vermoord was. De geruchten hielden aan, ook toen Kaltenbrunner allang dood was, maar hoe spannend het verhaal van Mölders' fictieve dood ook moge zijn, het is tenslotte geëin digd met de erkenning, dat Mölders het slachtoffer is geworden van een ongeluk. Dr. Fi-itz Todt, voor ons de bouwer van de Atlantikwall en andere nare zaken, was eigenlijk al een beroemd man in Duitsland, toen er nog geen oorlog was. Hij Is namelijk de ontwerper van de grote Duitse autowegen en tal van fantastische bruggen, die natuurlijk toch wel met het vooruitzicht van een oorlog zijn gebouwd, al wordt dit door Thor wald ontkend. Hij was geen politicus, zegt Thorwald, en ook geen nazi. Dat hii Hitier toch gediend heeft, nu ja In Februari 1942 was Hitler in ziin hoofdkwartier aan de Russische grens. Todt was ontboden en verwachtte het ergste, want hij was altijd een tegen stander geweest van het grote Russi sche avontuur en dit was voldoende om door Hitier gehaat te worden. Het onder houd. dat volgde, was niet prettig. Daar na vertrok Todt in zijn vliegtuig en een paar uur later viel het te pletter. Men dacht onmiddellijk aan moord, en dat was begrijpelijk omdat op het laatste nippertje voor het vertrek een verlof ganger had gevraagd, of hij mee mocht Was die man op Hitler's bevel meege gaan? Niemand heeft het ooit kunnen achterhalen, maar zeker is. dat Hitier tranen gestort heeft, Todt een staatsbe grafenis heeft gegund eneen paar dagen later de houding aannam, alsof de dood van Todt een opluchting voor hem was. Intussen is een juridisch be wijs in alle opzichten achterwege ge bleven en de Duitse massa schiint nog te geloven in moord op de populaire man. doch de auteur van „Die unge klarten Falie" doet het niét Buiten Duitsland heeft de naam van generaal Lasch nooit de gemoederen in beweging gebracht. Hij is de verdediger van Danzig geweest tegen de Russen en zijn ..misdaad" heeft bestaan in de wei gering, om tegen een overmacht mégr bloed van burgefs en soldaten te ver gieten, dan hii meende te kunnen vei antwoorden. Wie ziin foto ziet, vermoedt een rustig man, die liever iets anders wilde dan oorlog voeren. Geen „echte" Duitse generaal, zou men zeggen. Wat er van hem geworden is. weet niemand behalve de Russen dan. Hij is bij Hitlei in ongenade gevallen omdat hij weiger de zichzelf en ziin mannen en de bur gers. die hii wilde verdedigen, te laten afslachten. Hij werd ter dood veroor deeld uit de verte. Daarna, toen hii zich aan de Russen had overgegeven, is hij voor een Russische militaire rechtbank verschenen. Wat er verder met hem ge beurd is, is niet bekend. Hij schijnt een moedig man te zijn geweest, die zich fel weerde tegen de waanzinnige besluiten van de nazi leiders in Danzig, die algehele op offering van hem en zijn mannen hadden geëist. Tussen zijn overgave en zijn proces verbleef Lasch in een Advertentie concentratiekamp in Oost-Siberië, vanwaar hij nog eenmaal een briefje naar zijn familie kon schrijven. Hij deelde mede, dat men een proces tegen hem begonnen was. En dat was het laatste teken van leven Tenslotte Wlassow, een Russisch ge neraal, wiens gezicht even geheimzinnig was als de rol, die hij heeft gespeeld. Hij was tegenstander van Stalin en van Hitier. Niettemin heeft hij de Duitsers aangeboden, een bevrijdingsleger te vormen, bestaande uit Russen en Duit sers, om Stalin ten val te brengen. Dit geschiedde in Mei 1945. Behalve Duit sers en Russen wilde hij ook Tsjechen en zelfs Amerikanen in zijn leger op nemen. De meesten vertrouwden hem niet. Hij was tenslotte een figuur, die slechts kon begrepen worden door hen. die onder een dictatuur hadden geleefd. Hij was een van de verdedigers van Meskou en vocht dus hard voor Rus land en de Geallieerden. Nochtans was hij een grote vijand van Stalin, die vol gens hem alleen door de Russen zelf, nóóit door de Duitsers alleen ten val zou kunnen gebracht worden. Daarom liep hij tenslotte over naar de Duitsers, die steeds bleven aarzelen hem voor hun plannen te gebruiken. Hij speelde dus een weifelend spel en niemand wist precies wat men er van zeggen moest. Thorwald echter, voor wie alles zo klaar als een klontje is, is er van overtuigd, dat de Duitsers Wlassow onrecht hebben gedaan en dat de geallieerden hem hebben ver raden, toen zij hem op verzoek van de Russen uitleverden en hem in een pantserwagen zijn noodlot tegemoet zonden. Na een kort verzet van de generaal en zijn mannen werden zij overweldigd. Een jaar later berichtte Moskou, dat Wlassow en enkele an dere generaals wegens verraad waren terechtgesteld Over de werkelijke bedoelingen van de generaal hebben de Russen nooit een woord gepubli- (Van onze Haagse redacteur) Aan het eind van het Tweede-Kamerdebat over de voorstellen van minister Lieftinck tot wijziging van verschillende belastingen is genoegzaam bekend, dat er langdurig en intensief gestreden is. Het resultaat van deze strijd is ecn.er bijna niemand meer duidelijk. Een zo pas verschenen Memorandum van het ministerie van Financiën, waarin de gewijzigde voorstellen zijn samengevat, doet evenwel het rookgordijn enigszins optrekken, zodat men het slagveld weer kan overzien. Aan dit memorandum ontlener- wij de volgende recapitulatie. ceerd, aangezien zulks voor Stalin I aanslag met 5%. Voor elk van deze drie belastingen wordt behoudens voor gebrekkige kin deren,' de leeftijdsgrens bij de kinder aftrek verlaagd van 21 tot Tl jaar. Tot 25 jaar blijft echter aanspraak op af trek bestaan als de kinderen onderwijs genieten of opgeleid worden voor een beroep. Heeft men drie of meer kinde ren, die daaronder vallen, dan komt daarnaast nog één kind tussen de 17 en 21 voor aftrek in aanmerking. Onder het chapitre „extra-belasting op bedrijfswinsten" valt een verhoging van de inkomstenbelasting met ingang van 1951 voor bedrijfswinsten boven een bepaald vrijgesteld bedrag, te we ten: f 7500 voor een ongehuwde, f 8500 voor een gehuwde en voor gehuwden met kinderen: f 8500 plus f 500 per kind. De winsten uit de vrije beroepen worden niet in de verhoging betrokken. Grondslag voor deze suppletoire be lasting is de bedrijfswinst, begrepen in het inkomen voor de inkomstenbelas ting. Uitgezonderd zijn evenwel o.a.: onttrekkingen aan de onbelaste reserve, winsten behaald bij overdracht of liqui datie van een bedrijf en winsten ver kregen uit vervreemding van aandelen, die een „aanmerkelijk belang" verte genwoordigen. Voor zover ze niet on der de commissarissenbelasting vallen gelden tantièmes en gratificaties ook als bedrijfswinst. Voor de middelbare winsten (d.i. de eerste f 12.000 boven het vrijgestelde bedrag) bedraagt de suppletoire belas ting 5 pet., voor de hogere loopt het ta rief enigszins op tot 7% pet. Een en ander geldt voor vier jaar. De minister van Financiën heeft voorts de bevoegdheid gekregen de toepassing van de vervroegde afschrijving op be drijfsmiddelen t.a.v. de toekomstige in vesteringen te begrenzen tot maximaal 10 pet. Dit geldt ook voor de Vennoot schapsbelasting. Een sanctie op overschrijding van dc afdrachtstermijnen voor loonbelasting en vereveningsheffing wordt de verhoging van de aanslag met 10%. Op het niet- inleveren van aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelasting wordt ook een sanc tie gesteld, namelijk verhoging van de een onaangename boodschap zou ge weest zijn. En met deze zeven niet helemaal op geloste „gevallen" wordt ons weer even een blik gegund achter de schermen van oorlog en politiek, twee menselijke bedrijvigheden. waaronder de wereld zo ontzettend heeft te lijden. Dbg- Van het inkomen zal voortaan mogen worden afgetrokken de Vermogensbe lasting, welke extra verschuldigd is ten gevolge van het verhoogde tarief voor deze belasting. Voor de jaren 1951/1954 wordt bij de Het nieuwe stoomschip van de HollandAmerika Lijn, de „Rijndam", is gisteren voor de eerste reis in de Trans-Atlantische dienst van Rotterdam vertrokken. Het vaart hier door de Nieuwe Watemveg, waar dit bijzonder fraaie schip veel belang stelling trok. Op 89-jarige leeftijd is te Bussum overleden mr. A. Fentener van Vlis singen, oud-president van de Hoge Raad. Mr. Fentener van Vlissingen werd 23 April 1862 te Amsterdam ge boren. Hij studeerde rechtswetenschap pen aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar en promoveerde in 1891 cum laude. Het eerste gedeelte van zijn carrière lag in de hoofdstad. In 1909 werd hi) benoemd tot raadsheer in het hoogste Nederlandse rechtscollege, de Hoge Raad. In 1924 volgde zijn benoeming tot vice-president van de Hoge Raad. In 1931 werd hij als opvolger van jhr. mr. De Savornin Lohman benoemd tot president. De regering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Oranje-Nassau- Orde. (Vergadering van Maandag, geopend te 13 uür; voorzitter mr. Kortenhorst), Aan de orde is de mótie-Hoogearspel (Comm.), betreffende het vaststellen voor de uit Indonesië gerepatrieerde Ne derlanders van een wettelijke regeling ter tegemoetkoming in de materiële oorlogsschade. De motie luidt aldus: De Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat het noodzakelijk is. dat ook voor de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, die tengëvolge van de oorlog materiële schade hebben geleden, een wettelijke regeling ter tegemoetko ming in deze schade, zo spoedig moge lijk wordt vastgesteld. De VOORSTELLER van de motie houdt, ter toelichting van zijn motie, een pleidooi voor de belangen van de in zijn motie genoemde Nederlanders, Mr. DE GRAAF (Kath.) zegt, dat zijn fractie geen behoefte heeft aan deze motie, omdat de regering inmid dels een studiecommissie heeft toege zegd. Spr. vraagt of deze commisie reeas is ingesteld, of de regering ook vraagstukken van oorlogsschuld e,d, in de opdracht van de commissie wil begrijpen en of zij bereid is het rap port van de commissie t.z.t. aan de Kamer over te leggen, De heer MEIJERINK (A.R.) zegt, dat Nederlanders inderdaad 'seter geholpen moeten worden, dan tot dus ver. De motie stelt de zaak echter te eng. Er zijn nog veel meer problemen, die in onderling verband gezien moeten worden, De regering heeft nu een com missie toegezegd In afwachting van de instelling van deze commissie, heeft spr, thans aan de motie geen behoefte. De heer STUFKENS (Arb.) betoogt, dat zijn fractie niet haar stem aan de motie zal geven, omdat daarin niet de vele problemen, die verband houden met de belangen van deze Nederlan ders, aan de orde zijn gesteld. De heer WELTER (Kath.-nat.) zegt, dat de regering, die Indië heeft afge scheiden van het koninkrijk, de plicht heeft om voor hen te zorgen, die niet onder een vreemde macht willen leven. Bovendien heeft niet de regering van Indonesië de plicht tot schadevergoe ding, maar de regering van Nederland: de schade is namelijk het gevolg van een oorlog, die is verklaard door Ne derland, De minister van Financiën, PROF. MR. LIEFTINCK, zegt, dat de regering zich bij de vergoeding van oorlogs schade heeft gesteld op de basis van het territorialiteitsbeginsel. Spr. ziet niet hoe de regering zou moeten beginnen aan schadeuitkcringen aan Nederlan ders, die in Ned.-Indië schade hebben geleden Zij zou dan immers ook hen, die waar dan ook ter wereld schade hebben geleden en zün gerepatrieerd, uitkeringen moeten geven Dit wordt in ons land niet, maar ook in het buiten land niet aanvaard. De motie vraagt niet slecht vergoe ding voor huisraadschade, maar voor alle materiële oorlogsschade. De rege ring heeft .de kwestie nauwkeurig over wogen, zij is echter tot de conclusie ge komen dat zij aan het in de motie ge- gestelde niet tegemoet kan komen. Spr. betoogt, dat voor dit vraagstuk de vraag wie de oorlog verklaard heeft en wie de agressie heeft gepleegd, irrelevant is. Voorts gaat hij na, wat de regering tot dusver heeft gedaan om de gerepatrieerden te helpen De uit gaven hebben de 60 millioen overtrof fen; bovendien zijn voorschotten ge geven. Sor. wijst er eveneens op, dat er in Indonesië enkele voorzieningen zijn, ten behoeve van de oorlogsslachtoffers (vóór de souvereiniteitsoverdracht) De regering van Indonesië heeft deze voor zieningen niet volledig voortgezet. De regering zal het gesprek daarover voortzetten. Reeds is besloten dit vraagstuk met enkele andere aan het Uniehof voor te leggen. Het lijkt een aanvaardbare gedachte om dit probleem ook op te dragen aan de in te stellen commissie. Echter die nen we er voor te waken de indruk te geven, dat deze commissie het gehele probleem kan oplossen. Dit is namelijk niet het geval, want Indonesië heeft hier een taak en deze commissie kan alleen met vrucht studeren, wanneer haar studie gekoppeld wordt aan het geen in Indonesië gebeurt. Spr. raadt de Kamer af de motie te aanvaarden, is bereid in de opdracht van de commissie op te nemen de bestu dering van de vraag, of en in hoeverre Indonesië zijn verplichtingen nakomt en zal met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken bezien in hoeverre speciale maat regelen genomen moeten worden. Tijdens de replieken dient mr. De Graaf (Kath.) een motie in, waarin er bij de regering op aangedrongen wordt, dat de in te stellen commissie naast de problemen van rehabiliteitsuitkerin back pay en salarissen, ook dat van de materiële oorlogsschaden zal bestuderen. De MINISTER verklaart in zijn du pliek andermaal, dat de regering niet zal komen met een regeling zoals in de motie gevraagd wordt. Wat de mo tie-De Graaf aangaat, indien de be doeling is, dat de commissie ook aan dacht dient te besteden aan het vraag stuk van de materiële oorlogsschade, dan is daartegen niet zoveel bezwaar. Men interpretere de motie echter niet zo, dat de regering met een zelfstan dige regeling over dit vraagstuk zal moeten komen. De regering houdt namelijk staande, dat er geen speciaal recht gecreëerd kan worden voor de uit Indonesië gerepa trieerden. Waarom zouden uit andere landen gerepatrieerden dit recht dan niet hebben en waarom niet zij, die niet gerepatrieerd zijn? Mr. DE GRAAF (Kath.) heeft niet de bedoeling een zelfstandige regeling uit te lokken. De interpretatie van de mi nister is dus de juiste. De stemmingen zullen plaats vinden op Dinsdag te 13 uur. Aan de orde is het wetsontwerp Re geling van het Assurantie-Bemidde- lingsbedrijf. Mr. BACHG (Kath.) zegt. dat in dit geval niet van sanering gesproken moet worden, maar van ordening. Spr. juicht de totstandkoming van het ontwerp toe Dit is een kwalitatieve ordening waarbij de belangen van de verzeker den en de verzekeraars en van de agenten gediena zullen zijn. Spreker gaat volledig accoord met de taak die in dit wetsontwerp tenslotte aan de S.E.R. is toegedacht. Spreker vraagt hoe de minister zich de samenhang van de commissies, waaraan de S.E.R. wellicht de zaken zal overdragen en de in het ontwerp genoemde commissie van advies, die de directie van het registratiebureau zal bijstaan, heeft gedacht. Voorts vraagt spreker 's ministers aandacht voor de belangen van de assurantie-bemidde- Dominee VAN DER ZAAL (A.R.) verklaart dat hij met voldoening de indiening van dit ontwerp kan be groeten. Aanvankelijk was het bepaald niet feilloos en was de practische uit werking veelal tegengesteld aan het doel dat het beoogt. Na een aantal wij zigingen is het ontwerp echter veel verbeterd. Spreker ontwikkelt ten aan zien van enkele punten van het ont werp nog enige bezwaren. De vergadering werd te 23.50 uur ge sloten. 1 -I-V—ï- Vennootschapsbelasting het thans gel dende proportionele tarief van 40% ver vangen door een enigszins progressief tarief, lopend tussen 45 en 52 procent. Toevoegingen uit de onbelaste reserve worden volgens een bijzonder tarief be last, namelijk maximaal 30% bij gehele en 40% bij gedeeltelijke toevoeging. Het nieuwe tarief van deze belasting begint met een heffingspercentage van 0,6% (tot dusverre 0,5%) voor zuivere vermogens t/m 100.000; daarboven klimt het gelijkmatig op tot 0,7% bjj een zuiver vermogen van 1.100.000. Voor vier jaren zal er een verruiming plaats vinden van de aftrek ten bate van ouden van dagen en andere belasting plichtigen, die voor hun. levensonder houd uitsluitend op een klein vermogen zijn aangewezen. Ook wordt verruimd de vrijstelling voor ingegane lijfrenten vooral om hen tegemoet te komen, die geen aanspraak hebben op pensioen en dus zelf hun oudedag-voorziening moeten verzorgen. Bepaald is, dat bij deze verhoging van de vermogensbelasting het bedrag voor inkomsten- en vermogensbelasting samen niet uit zal dienen te gaan boven 90% van het inkomen. Verhoogd worden bij deze belasting de aanvangspercentages en verscherpt wordt de bestaande progressie, zij het dat deze verscherping pas intreedt in de hogere onderdelen van de verkrijgin gen. Het tarief blijft echter voor kin deren, echtgenoten en rechtspersonen die een algemeen maatschappelijk belang beogen, onveranderd. Voor afstammelingen in de tweede en derde graad worden de tarieven zes tot dertig procent, voor bloedverwanten in de rechte opgaande lijn twaalf tot ach- endertig procent, voor broers en zusters 21 tot 46%, voor hun kinderen 31 tot 56% en voor niet-verwanten 40 tot 60%. Het gemiddeld heffingspercentage kan echter nooit ten volle de helft bedragen. De regeling van het successierecht op een door de erflater bedongen weduwen - en wezenpensioen is geheel afgestemd op de regels voor de pensionnering van de nabestaanden van ambtenaren. Voor de weduwen zal zijn vrijgesteld een lijf rente van maximaal f2200 per jaar. voor een minderjarige wees een lijfrente van maximaal f 1000 tot de meerderjarigheid en hetzelfde geldt voor een half-wees tot maximaal f 500. De totale vrijstelling mag echter niet boven de vierduizend gulden komen. Pensioenen, die buiten de successiebelasting vallen, komen op de vrijstelling in mindering. Het thans bestaande tarief van een half procent voor leveringen door groot- bandelaren wordt verhoogd tot één pro cent. Het tussentarief voor leveringen door fabrikanten aan ondernemers wordt van zes op zeven procent gebracht. Voor een aantal goederen wordt het bestaande tarief van vier procent voor deze leve ringen op vijftien procent gebracht, voor andere zelfs op dertig. Behoudens een groot aantal uitzonde ringen, welke hier niet opgesomd kun nen worden, zullen de goederen, welke thans voorkomen in de z.g. weeldetabel. onder het tarief van 30 pet. vallen. Gedurende vier jaar wordt de belas ting voor vrachtauto's, autobussen, taxi s enz. verhoogd met 30 pet., voor motor en bromfietsen met 40 pet. Het tarief voor personenauto's is pro gressief gesteld, waardoor de lichtere wagens minder belast zullen worden dan dc zwaardere. Gemiddeld bedraagt de verhoging voor de zware, middel- en lichte klasse respectievelijk 90, 75 en 62 procent. De diesel-verhoging, welke thans 150 pet. bedraagt, zal worden teruggebracht tot 115 pet., nu het grondbedrag. waar deze verhoging op verschuldigd is voor vrachtauto's met 30 pet. zal worden verhoogd. Van het jaar 1950 af wordt bij aan merkelijke prijsstijgingen van de voor raad de mogelijkheid geopend voor on dernemingen om over te gaan op een waarderingssysteem, waarbij de eind- voorraad, voor zover hij al in de begin- voorraad zit, tegen dezelfde prijzen ais de beginvoorraad wordt gewaardeerd. Advertentie De minister van Verkeer en Water staat en de staatssecretaris van O., K. en. W. zijn met betrekking tot de exploi tatievorm van de radiodistributie van oordeel, dat aan exploitatie door de P.T.T. de voorkeur gegeven dient te worden boven particuliere exploitatie. Aldus delen zij in een nota aan de Tweede Kamer mede. Aan de overwegingen van minister en staatssecretaris ontlenen wij het volgen de: Objectieve beschouwing van de welke uiteindelijk aan de gebruikers in rekening worden gebracht- Ten aanzien van een exploitatie door de N.V. Nozema en de gemeenten kan worden opgemerkt, dat deze organen een verzorging, gelijk aan die van de P.T.T., kunnen waarborgen. Het zou evenwel een bezwaar zijn, deze exploi- tatiegebieden aan de volledige exploita tie door P.T.T. te onttrekken, omdat de mogelijkheid tot een sluitende P.T.T.- exploitatie gelegen is in de tekenning van een monopolie, waardoor een be vredigend exploitatiegemiddelde van rendabele, minder rendabele en beslist onrendabele gebieden kan worden ver kregen. De meningen van direct en indirect belanghebbenden ten aanzien van de toekomstige exploitatievorm is ver voor- en nadelen, verbonden aan beide I deeld. Eensdeels wordt herstel van de l vroegere verhoudingen bepleit (i.c. de systemen van exploitatie leidt tot de slot som, dat een uitvoering doop het Staats bedrijf der P.T.T. in elk geval eenvou diger zal zijn, omdat het bedrijf ipso facto kan voldoen aan de te stellen voorwaarden op technisch, financieel, administratief, organisatorisch en so ciaal gebied, terwijl bij particuliere exploitatie op deze verschillende zeer belangrijke punten eerst nadere maat regelen ter waarborging van een goede uitvoering in het leven moeten worden geroepen, waarbij in de praktijk nog zal moeten worden afgewacht in hoeverre de te stellen voorwaarden zullen en kunnen worden nageleefd Hierbij moet bovendien ter dege rekening worden gehouden met het feit, dat de particu lieren herstel en op de door de deskun digen noodzakelijk geachte voorwaar waarden niet uitvoerbaar achten. Indien bovendien in aanmerking wordt genomen, dat bij P.T.T.-exploita- tie het publiek een veel goedkoper dienstbetoon zal kunnen verkrijgen dan bij een uitvoering door particulieren op de noodzakelijk geachte basis het geval zal kunnen zijn, zal een voorkeur voor P.T.T.-exploitatie op de voorgrond tre den, tenzij het herstel van de vóóroor logse verhoudingen zodanige voordelen van andere orde met zich zou brengen, dat hiermede althans een equivalent voor de aangeduide voordelen, verbon den aan P.T.T.-verzorging. zou worden bereikt. Met volledige erkenning van het grote belang, dat besloten kan lig gen in een krachtige ontwikkeling van de particuliere ondernemingsvorm in haar beste vorm, zal toch ook daarbij steeds moeten worden overwogen in welke verhouding de daaruit voort vloeiende voordelen staan tot de lasten, De Koningin en Prins Bernhard zul len Zaterdag 21 Juli met de oudste twee prinsessen voor een privé bezoek van enkele dagen naar Londen vertrek- ken. Het -ligt in het voornemen een bezoek te brengen aan het Festival ot Britain en aan de Horse Show te Lon- den. H. M zal Maandag en de Prins rijnland 17 te Rio de Jan. en de beide Prinsessen Donderdag naar Nederland terugkeren. gemeenten en een zeer klein aantal par ticulieren), anderzijds wordt zodanig herstel met beslistheid ontraden (t.w. Nozema, het radiodistributiepersoneel, de omroeporganisaties en een groot aan tal particulieren), terwijl tenslotte een derde niet onbelangrijke groep parti culieren zich uitspreekt ten gunste van herstel op een basis, welke in princi pieel opzicht afwijkt van de ter discus sie staandegepubliceerde stukken. AGAMEMNON 16 n. Arost. ALMKERK p. 16 Kp St. Vincent n. Japan. ALTAIR p. 16 Kp. Verd. eil. n. Pto. Alegre. AMSTELLAND p. 16 Kan. eil- n. B. Aires. ALAMAK p. 16 Finisterre n. Rott. ALDABI p. 16 Ouessant n. Rio de Jan. AVERDIJK 16 n. N. Y. AGATHA 16 n Pladju. ALDEGONDA 16 n. Pladju. ARMILLA 16 n. Harphong. BEVERWIJK p. 16 St. Vincent n. Rott. BENGKALIS 17 te Djakarta. REYNIERSZ. 15 v. Ampenau n. Makassar. BONAIRE p. 17 Finisterre n. W. Indie. BONTEKOE 17 te Menado. BOSCHFONT. p. 16 Kp. Malea n. Arnst_ CALTEX DELFT p. 16 F^,t?Z!L L ëStt CALTEX PERNIS p. 16 Finisterre n. Rott. CALTEX UTRECHT 16 n. Rotterdam. chsRONIA 16 n. Havana. CLEODORA p. 16 Sabang n. Aden. ESSO R'DAM P- 16 Beachy Head n. Rott. EEMLAND B. Aires n. Amst. p. 16 St. Pauls Rock n. Amst. EXTREMA 17 te Las Palmas. FELIPES 16 te Singapore. GAASTERL. p. 16 K. Verd. eil. n. R. de Jan. GR. BEER 16 n. Amst. HESTIA 17 te Manta INDRAPOERA 16 te Semarang. KEDOE p. 16 Pantellaria n. Diak. LOOSDRECHT 16 n. Colombo. KIELDRECHT 17 te Manilla. KAROSSA 15 v. Fakfal n. Inawata. LAERTES 16 n. Amsterdam LAURENSKERK 16 te Hamburg. LEMSTERKERK 17 te Port Said. MAAS p. 16 Plymouth n. W. Indie. MATARAM 16 n. Rotterdam. MENTOR p. 16 Bona n. Londen. MUIDER KERK p. 16 Kreta n. Hamburg. PARKHAV. p 16 St. Pauls Rock n. B. Air. PAPENDRECHT 17 te Holtenau. PLANCIUS 15 v. Buleleng te Makassar. POSEIDON 15 V. La Guaira n. Curasao. MIHRA 15 v. Hamburg te Aruba. MURENA 15 v. Liverpool te Antw. RAKI p. 16 Finisterre n. Marseille. RONDO 16 n. Singapore. De V.V.D. heeft, naar De Telegraaf meldt, mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentse Bank voor de verkie zingen die het volgend jaar gehouden worden, een verkiesbare plaats aange boden op haar candidatenlijst voor de Tweede Kamer. De heer Van Leeuwen heeft dit aanbod aanvaard. STAD DORDR. 16 te Casablanca. STAD HAARLEM p. 16 Burlings n Savona. STAD VLAARD. p. 16 Bergen n. Rott. stngKEP 16 te Makassar. SLOTERDIJK p. 16 Bizerta n. Java. STAD MAASSLUIS 17 te Emden. ST. BENEKAT 15 v. Gerong n. Saigon. SÏIJNDOENG 15 v. Menado te Ternate. TJIKAMPEK 15 v. Sandakan n. Tdj. Priok. TJIWANGI 16 v. Makassar te Tdi Priok TJIWANGI 16 n. Hongkong. TAMO 16 n. Rotterdam 17 te Rio de Jan. TARAKAN 15 v. Makassar n. Surat. THEMTSTO p. 16 Plymouth n. Rott. TJITJALENGKA 18 te Singapore. VEENDAM 17 te Rott VENUS 17 te Alex. WELTEVREDEN p. ifi str. v. Bonifacio. WINSUM 16 n. Narvik. WAIKFLO 15 v. D.iak. n. Palembang. WINTERSWIJK p. 16 Vigo n. Civita Vecchia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5