Geheimzinnigheid rond besprekingen van Amerik. admiraal Sherman ■fI JONGE BELGISCHE KONING MAAKT RONDRIT DOOR BRUSSEL VAN EST aan dood ontsnapt Tussen neus en lippen Waarom stuurloos? Verzoek om gebruik van zee- en lucht bases in Spanje Koninklijk Paar V.S. en Canada Nederlaag en overwinning Enthousiasme van het publiek kent geen grenzen HARRIMAN BOEKT WEINIG SUCCES Hardnekkig stilzwijgen naar Cordon op vele plaatsen doorbroken K.L.M.-toestel van startbaan gelopen GELUKWENS VOOR KONING BOUDEWIJN .Het weer Peters geeft op De Perzische premier blijft star op zijn stand punt staan In Korea gesneuveld Tot hoofd en hart Man pleegt aanslag op vrouw 'crnaU WOENSDAG 18 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25126 De president van de Verenig de Staten van Amerika en me vrouw Truman, alsmede de gou verneur-generaal van Canada en Lady Alexander of Tunis heb ben uitnodigingen gericht tot H. M- de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, om in de loop van het volgende jaar of ficiële staatsbezoeken aan de Verenigde Staten en Canada te brengen. De Koningin on de Prins heb ben deze uitnodigingen in be ginsel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vastgesteld. VOETGANGERS DOOR VRACHT AUTO GEGREPEN Eén dode, één zwaar gewonde Tijdelijke verhoging van pensioenen Van Koningin Juliana en Prins Bernhard Drama in de hoofdstad Beiden levensgevaarlijk gewond I FALCON REGENKLEDING ginntiiiinniniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniiuniiiimniiiiinmiinimiiiiiiniiimnminniiiininnninnniiininHiiiiin BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redaciie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur *s avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Minister Lieftinck heeft de vorige week in de Tweede Kamer met de steun van de P.v.d.A. en de K.V.P. zijn wetsontwerpen, die een to- taa! van 245 millioen in het laatje moeten brengen, er door gekregen. Ge makkelijk heeft de kamer het de mi nister intussen niet gemaakt, zoals onze lezers uit de Kamerverslagen trouwens wel is gebleken. Maar de minister, dit moet worden toegegeven, is als over winnaar uit het strijdperk getreden. Wie echter zou menen, dat dit nu een onverdeeld succes voor de Regering is geworden, vergist zich. Want deze de batten en vooral de laatste scherpe dis cussie, die aan de definitieve beslissing vooraf ging, zijn een duidelijke demon stratie geworden dat tussen Kamer en Regering en ook tussen de regerings partijen onderling van eensgezindheid geen sprake is. Tijdens de debatten on der de vorige regering is wel eens ge sproken van een barst in het vertrou wen, maar terecht werd dezer dagen opgemerkt, dat die barst maar een kneukeltje was, vergeleken bij die thans aan het daglicht trad. Nauwelijks waren dan ook de laatste woorden in de Kamer verklonken of de beide socialistische bladen Het Vrije Volk en Het Parool kwamen met een scherp artikel, ondertekend door de heren Burger, wnd. fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, Koos Vorrink, voorzitter van de P.v.d.A, en mr Donker, die spoedig als fractievoor zitter zal optreden als opvolger van Jhr. ■v. d. Goes v. Naters, die destijds onder zoveel gerucht het voorzitterschap neer legde. De strekking van dit artikel wordt feeds onmiddellijk duidelijk, wanneer hien de koppen leest. „Stuurloos met de haven in zicht? Brede basis van Romme blijkt aan smalle, zeer smalle kant te zijn; P.v.d.A. kent verantwoordelijkheid, maar deze wordt zinloos als anderen zich alles veroorloven." Zoals men ziet heerst bij de P.v.d. A. geen onverdeelde vreugde over Lieftincks triomf, die dan ook veel van een Pyrrhus-overwinning weg heeft. Wat hebben wij zien gebeuren bij de belasting-debatten in de Kamer, aldus vragen de ondertekenaars zich af. „Laten we bij voorbaat toegeven, dat jegens de K.V.P. meer een verwijt over de wijze, waarop zij zich in deze be lastin gdebatten den volke heeft ge toond, naar voren zou kunnen komen, dan over de uiteindelijke zakelijke in houd van haar standpunt. Laten we veeleer erkennen, dat de K.V.P. haar woordvoerder bij sommige gelegen heden op opvallende wijze in de steek heeft gelaten. Maar Oud en de zijnen? Hun houding was in overwegende ma te negatief. Zelfs het stellen van de ka binetskwestie vermocht hen niet tot een andere houding te brengen. Wat is de V.V.D. anders dan oppo sitie en regering tegelijk, de muiters aan boord van het schip van staat! Zo is geen land te besturen! De ervaring die wij opdoen met de brede basispolitiek van de heer Romme is deze, dat zij in de practijk aan de smalle en zeer smalle kant is." En verder: „Dit spelletje moet vandaag of mor gen barsten. Niet dat de P.v.d.A. haar Verantwoordelijkheidsbesef zal laten varen maar de zin en de grondslag komt'daaraan te ontbreken, wanneer anderen zich hun van elk verantwoor delijkheidsbesef gespeende praktijken menen te mogen veroorloven. Loyaal heeft de P.v.d.A. brede ba- sispolitiek, nadat die had gefaald, een nieuwe kans gegeven. De K.V.P. toch had die politiek naar haar mening nodig. En moet de P.v.d.A. nu doen of zij de muiters in het regeringsbestel niet bemerkt, niet ziet, dat dag na dag het falen dier brede basispolitiek wordt geëtaleerd?" De ondertekenaars verwijten prof. Romme, dat hij vast blijft houden aan de brede basis-politiek en uiten als volgt hun mening: Het vaststellen dezer feiten ware geen ramp, indien maar een antwoord gegeven kon worden op de vraag wat de heer Romme, gegeven aar°- grondslag en structuur der K.V.P- eigenlijk anders vermag te doen, dan vasthouden aan die brede basispolitiek die geen uitzichten biedt. Met pro paganda voor al of niet vermeende grote gezinnen-belangen wordt Ne derland niet uit deze uiterst critische situatie gered. Een rechtervleugel teistert de K.V.P. Wordt het gemis aan vaste lijn bij de K.V.P. wankelend tussen wat de katholieke arbeidersbeweging ver langt en hetgeen de heer Duynstee voor de geest zweeft, het voorland van geheel Nederland? Tot zover het artikel van de heren Burger, Vorrink en Donker. Wij geloven, dat het in onze poli tieke historie niet vaak is voor gekomen dat regeringspartners op dusdanige wijze elkaar te lijf gin- gen. Inderdaad ziet het er naar uit, dat, als de P. v. d. A. de rechtervleu gel blijkt zich, nu de verkiezingen in jdcht komen, broederlijk te verzoenen met d® linkervleugel van Vos c.s. op een ergelijke manier van zijn ontstemming «ver (je brede basis-politiek meent in det openbaar te moeten blijk geven, "Ct land stuurloos wordt, althans met de P. v. d. A. als partner. Als men echter in die kringen gelooft met demagogie Dr. Schouten wees er in het jongste Kamerdebat terecht op naar aanleiding van de onbekookte woorden van de heer Burger het Nederlandse volk een rad voor de ogen te kunnen draaien, vergist men zich. Voor wie wat dieper graaft, is het niet zo moeilijk de werkelijke oorzaak van de recalcitrantheid van de P. v. d. A. bloot te leggen. Zij ziet haar politiek op velerlei front mislukken. Het sprook je, dat Korea alléén Nederland in het moeras bracht, gelooft geen wel denkend mens meer. Voordat het con flict in Korea uitbrak, waren de teke nen van mislukking, voor wie scherp zag, reeds duidelijk zichtbaar. De finan ciële politiek stond toen reeds wankel, en het buitenland hield er reeds lan0 rekening mede. Onze welvaart was slechts schijn, omdat wij ons eigen geld opteerden en nog geholpen werden met Marshall-dollars. De gevolgen van het verlies van Indonesië worden voelbaar en zullen met de dag méér voelbaar worden. Maar dit zal de P. v. d. A. die het hardst heeft medegewerkt om rïat overzeese rijk van het Moederland af te scheuren nooit toegeven. Dan maar liever, als er tóch niet veel meer te bereiken valt, in de oppositie. Het zou ons eveneens heel erg verwonderen als na de verkiezingen van het volgend laar Lieftinck weer de financiële scep ter zou zwaaien. Anderen mogen dan P hun beurt zeven jaar na de oorlog, gaan puinruimen, om deze zo geliefde term van Schermerhorn te gebruiken. Het is intussen goed, dat aan de Van verschillende betrouwbare zijden is bevestigd, dat admiraal Sherman, de chef van de Amerikaanse marine-operaties, generaal Franco heeft verzocht te overwegen, of Spanje de V.S. het gebruik kan toestaan van een aantal zee- en luchtbases. A.P. meldt dit uit Madrid en A.F.P. uit Washington. In dit verband worden in het bijzonder de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Sevilla, en de havens van Cadix en Carthagena genoemd. Diplomatieke kringen te Madrid en Washington zijn niet van mening, dat het hiervoor nodig zou zijn, Spanje tot het Atlantisch Pact te doen toetreden. Admiraal Sherman zou tegenover generaal Franco hebben verklaard, dat dit zou kunnen geschieden op grond van een Spaans-Amerikaanse overeenkomst. De Amerikaanse admiraal zou Franco uit gebreide economische hulp en het verstrekken van moderne uitrusting voor het Spaanse leger als tegenprestatie hebben voorgesteld. dat Engeland zulk een stap niet zou aanvaarden en tenminste de morele leiding op zich zou willen nemen van een Europees front, dat zich verzet tegen enig soort van bondgenootschap met Spanje. Sherman, die morgen naar Parijs ver trekt en daar zeker Eisenhower zal ontmoeten, alvorens Vrijdag naar Lon den door te reizen, heeft gisteren met de chefs der Spaanse luchtmacht en marine besprekingen gevoerd. Hierna ontving Sherman in zijn hotel de Ame rikaanse leger-, marine- en luchtmacht- attaché's, die hem afzonderlijk kwamen bezoeken. Hij onderbrak zijn besprekin gen met de attache's in de middaguren gedurende een uur, voor een bezoek aan het nabij zijn hotel gelegen Spaanse ministerie van Marine, waar hij een half uur lang confereerde met de chef van de Spaanse marinestaf, admiraal Rafael Estrada. De minister van Marine, admi raal Francisco Regalado, was niet aan wezig. Hij is een der ministers, die, naar aangenomen wordt, niet in het gereorga niseerde kabinet van Franco zullen terugkeren. Over de besprekingen be waart men van officiële zijde een hard nekkig stilzwijgen. Gezaghebbende Britse kringen voor spellen ondertussen, dat een Amerikaan se poging om Spanje op te nemen rechtstreeks of niet rechtstreeks, in de defensie van West-Europa de Noord- Atlantische verdedigingsorganisatie zou kunnen ondermijnen. Zij erkenden, dat Engeland of enige andere West-Euro- pese mogendheid iets zou kunnen doen, indien de V. S., zoals waarschijn lijk leek, bereid zijn Franco militaire en economische steun te verlenen in ruil voor het gebruik van lucht- en vloot- bases. Doch deze bronnen wijzen er op. Tc Zevenhuizen, gemeente Leek (Gr.)» is een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij de zestigjarige H. Boonstra op slag werd gedood. De 25-jarige A. Min- ker werd in levensgevaarlijke toestand naar een der Groningse ziekenhuizen overgebracht. Deze personen stonden aan de kant van de weg te praten, toen een vrachtauto, bestuurd door K. B., bij het nemen van een bocht moest uitwij ken voor een passerende auto en daarbij op de voetgangers inreed. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot tijdelijke ver hoging van de buitengewone pensioenen krachtens de wet Buitengewoon Pen sioen 19401945. De Britse en Franse regeringen zou den het er zelfs niet mee eens zijn, dat te Madrid Spaans-Amerikaanse be sprekingen worden gehouden. De Britse en Franse regeringen zouden te Washington tegen het bezoek van ad miraal Sherman aan Madrid hebben geprotesteerd, aldus meldt Reuter. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de V.S. Groot-Brit tannië en Frankrijk „nauwkeurig" op dc hoogte houden van de Amerikaanse houding ten opzichte van Spanje. Van hun kant houden Groot-Brittannië en Frankrijk de V.S. op de hoogte met hun zienswijzen. U.P. verneemt van gezaghebbende kringen te Washington, dat de Ameri kaanse stafchefs hebben besloten, dat de 6e vloot waarschijnlijk permanent in dc Middellandse Zee zal worden gestation- neerd. Zij voegden hieraan toe, dat dus waarschijnlijk permanente bases in het Middellandse Zeegebied gevonden zullen moeten worden. Genoemde kringen meenden, dat dit nieuws meer licht zou werpen op het bezoek van admiraal Forrest Sherman aan Madrid. Zij deel den verder mede, dat de stafchefs en hun adviseurs tot het inzicht waren ge komen, dat het westelijke deel van de Middellandse Zee met inbegrip van de strategisch belangrijke Balearen voor hei doel het meest geschikt is. ..sw. .V.V.. .y. 'S 'V - -ut- Vijf en twintig kilometer van Casablanca (Noord-Afritca) is een nieuw Frans- Amerikaans vliegveld geopend. Het vliegveld werd gebouwd in drie maanden. De startbanen zijn drie kilometer lang en honderd meter breed. Tijdens de ope ningsplechtigheid landden negentien superforten en zes „Shooting Stars" op de nieuwe vliegbasis. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Met krachtige stem en opgeheven hand heeft België's nieuwe koning, Boude- wijn I, gistermiddag de eed afgelegd op de grondwet, in de beide landstalen en te midden van een doodse stilte, die onmiddellijk na het uitspreken van de eeds formule verbroken werd door een minutenlang gejuich. Toen dit bedaard was nam de koning plaats op de troon voor het uitspreken van de troonrede. Evenals bij de grondwettelijke eed sprak hij ook hier eerst in het Vlaams, wat zich laat verklaren, doordat de jonge vorst Maandag, bij de abdicatieplechtigheid, zijn Vlaamse toespraak achterwege moest laten, omdat de ontroering hem het spreken niet meer toeliet. Gisteren klonk zijn stem echter vast, en Vlaanderen zal met voldoening hebben geconstateerd, hoe keurig 'sKonings Nederlands is. Zowel in de Vlaamse als in de Franse versie legde hij een bijzonder accent op de zinsnede, waarin hij verklaarde dat Koning Leopold zich volkomen aan het vaderland heeft gegeven. Velen werden ook getroffen door de woorden: „Mijn vader heeft mij eerbied voor de Grondwet en voor de tradities van de Dynastie ingeprent". De Koninklijke rede werd op nieuw enthousiast gejuich onthaald, waarna Boudewijn I het Parlementsgebouw verliet, uitgeleide gedaan door de beide voorzitters van Kamer en Senaat en twee delegaties. bij het verlaten van het Koninklijk Pa leis en van het Parlementsgebouw. Ge durende tien minuten hebben ook de klokken van alle kerken van de hoofd stad gejubeld. De Brusselse straten wa ren «eensklaps vol vlaggen. Om kwart voor elf had de jonge vorst het paleis verlaten om per open auto het parle ment te bereiken. Langs de weg die de koninklijke stoet volgde, stonden acht duizend soldaten. De koning onderging ernstig de toejuichingen, terwijl hij ge zeten in een open auto naar weerszij den salueerde. Toen het ere-escorte het plein voor het Paleis kwam opgereden, ging een luid applaus op. Dit elitecorps der gen darmerie ziet er indrukwekkend uit met zijn witte broeken, hoge rijlaarzen, met rode en witte tressen en kleurige epau> letten behangen uniformjassen, het ge heel bekroond met de zware beren mutsen. Voorop de bazuin- en klaroen blazers, de eersten op 'n prachtig paard met grote witte en bruine vlekken, de anderen op appelschimmels. Zij vórm den vier groepen van elk dertig ruiters, van welke er twee de koninklijke auto en Na de indrukwekkende plechtigheid maakte de jonge vorst een rondrit door Brussel, waarbij hij na bij de Con greskolom uitgestapt te zijn om het graf van de Onbekende Soldaat te groe ten weer terug keerde naar het Ko ninklijk Paleis. Het enthousiasme van de menigte, dat reeds tijdens de heen weg alle verwachtingen overtrof, kende geen grenzen meer en was schier onbe schrijfelijk. Op enkele plaatsen langs de route verbrak de juichende bevolking het cordon van soldaten en gendarmes. En een oorverdovend gejuich begroette koning Boudewijn, toen hij, na zijn te rugkeer op het paleis, na enige tijd aan het spreekkoor van dc menigte, „Bou dewijn op het balkon", gehoor gaf. 101 kanonschoten hadden gistermor gen om acht uur de troonsbestijging van Koning Boudewijn aangekondigd, later gevolgd door twee soortgelijke salvo's de wagens van 's Konings gevolg om sloten, terwijl de beide anderen de stoet voorafgingen en volgden. Om twintig voor elf reden de com mandant van het ere-escorte en zijn adjudant te paard het paleis binnen. Enkele minuten later klonk het „garde a vous" en gingen de geweren aan de schouders. „Ah!" riepen de men sen al, toen een politieauto voor een laatste inspectie het plein passeerde. Even later gaf een lakei het teken, dat de koninklijke auto zou gaan komen. De commando's klonken, de geweren werden gepresenteerd en daar waren ze de heel langzaam rijdende auto's. De jonge vorst geheel alleen gezeten in de open tweede wagen, zeer ern stig, moeilijk zijn ontroering verber gend, terwijl ook iets als een lichte blos hem naar de wangen stijgt. Met grote waardigheid salueerde hij het publiek, dat onmiddellijk met „Vive Ie roy" en „Leve de Koning" was los gebarsten. Langzaam, maar toch nog te vlug voor de kijkers, reed de stoet nu, omgeven door het escorte, het plein af om zich temidden van het niet-aflatend gejubel naar het par lement te begeven. Daar wachtten meer dan duizend ge nodigden op de komst van de vorst. Vooraan in het midden stond de troon, een verhoog van enkele treden, bekleed met een dik tapijt, bezaaid met lelies. (Vervolg op pap. 3) Dinsdagmorgen is de K.L.M.-Constel- lation PHTDI, met gezagvoerder .1. Stroeve, bij de start op Idlewild (New York) door nog onbekende oorzaak van de zijkant van de startbaan gelopen. Het toestel moest ijlings tot stilstand worden gebracht. Aan boord bevonden zich negen en dertig passagiers onder wie dr. Van Mook. Na een oponthoud van vier uur vertrokken zij met een ander toestel. De Raad voor de Burgerluchtvaart ter plaatse stelt een onderzoek in. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren het volgende telegram gestuurd aan Zijne Majesteit Boudewijn, Koning der Belgen: Op deze dag van uw plechtige troons bestijging zenden wij u onze allerbeste wensen voor een voorspoedige regering. In de overtuiging, dat de vervulling van uw zware taak het Belgische volk tot. zegen zal strekken, spreken wij tevens ons vertrouwen uit in de steeds groeien de samenwerking en viendschap tussen onze beide volken. Getekend: Juliana, Bernhard. De abdicatie van Koning Leo pold van België ten gunste van zijn zoon Boudewijn roept tra gische en beschamende herinneringen op, herinneringen, die echter ook leerrijk zijn en in vele harten levend begraven zullen worden. Tragische herinneringen aan de oorlogsjaren, toen de kiem van haat tegen de vorst in het gemoed der socialisten werd gelegd. beschamende herinneringen aan de doelbewuste wijze, waarop die kiemi om politieke redenen tot een giftige woekerplant werd opgekweekt. De aangrijpende plechtigheid in Brus sel lijkt de bezegeling van de neder laag der Leopold-getrouwe katholie ken en van de overwinning der anti- Leopoldistische socialisten, die onder leiding van Paul-Henri Spaak indertijd met de communisten gemene zaak maakten in de anti-democratische straatterreur. Maar de enige, die in werkelijkheid een grote overwinning behaalde, terwijl hij slechts in schijn een nederlaag leed, is Koning Leo pold zelf, die terwille van de eenheid van België en het voortbestaa,n van de grondwettelijke dynastie het grote offer bracht van de prerogatieven van zijn waardigheid. Elk doelbewust ge bracht offer is een overwinning van hoge zedelijke orde, omdat het de moed tot zelfverloochening vereist voor een als goed en noodzakelijk erkend doel. Hoé ook de geschiedenis over Leopold zal oordelen, zij zal hem de lof van die zedelijke moed niet kunnen ont houden. Moge de jonge Koning Boude wijn zich zijn leven lang het schone voorbeeld, dat zijn vader als mens en koning heeft gegeven, voor ogen hou den. REFLECTOR Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noord- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.41—20.50 Maan: 21.42—4.75 Het enige nieuws, dat de Nederlanders in de Tour nog interesseert, zo telefo neerde onze sportredacteur gisteren uit Tarbes, is de toestand van onze dappere gele trui-drager Wim van Est, Even plotseling als het ereteken in zijn bezit was gekomen, is hij het gisteren weer kwijtgeraakt, maar op heel andere ma nier als men verwacht had. Bij de afdaling van de Col d'Aubisque uit een bocht geslagen en in een zeven tig tot tachtig meter diepe ravijn gestort, Averell Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar in het Perzische oliegeschil, heeft gisteravond op een persconferentie duidelijk gemaakt, dat hij tot dusver slechts weinig succes heeft geboekt met zijn pogingen om „redelijkheid met enthousiasme" te combineren in een regeling van het Anglo-Iraanse olieconflict, «e bijzondere vertegenwoordiger van president Truman verklaarde, dat dr. Mos- sadeq bij zijn standpunt blijft om de nationalisatiewet naar de letter uit té voe- ■j®*1- In anwoord op vragen zei Harriman, dat de conferenties, die hij met dr. "ossadcq en andere Perzische autoriteiten tot dusver gevoerd had, hoofdzake- JK bestonden uit hct njtwiSSelen van gedachten en inlichtingen. Op de vraag rJL a,; ™oruitgang had gemaakt, antwoordde Harriman: „Ik ben hier nog niet ang Zondagavond is Harriman in Teheran gearriveerd. Op de meeste vragen 6af hij een ont wijkend antwoord, klaarblijkelijk be zorgd, dat hij zijn missie zou benade. len. Waarnemers in Teheran zijn het er over eens, dat het een zware taak is om de Britten en Perzen te verzoenen. Klaarblijkelij heeft Harriman's advi seur voor olie-kwesties, Walter Levy, de taak om de Perzen te wijzen op de practische moeilijkheden bij de raffina ge en het aan de markt brengen van de olie, als de industrie eenmaal genatio naliseerd is. Harriman deelde mee, dat Levy met Perzische functionarissen be sprekingen heeft gevoerd over techni sche problemen. ware gedaante van sommige politici van de P. v. d. A. en van hen niet alleen, bijtijds onthuld wordt Het dagblad Trouw schreef gisteravond zeer terecht, dat uit het verloop van zaken overduidelijk is gebleken, dat de soci alisten een belastingpolitiek willen voe ren, die gericht is op het aanbrengen van fundamentele verschui vingen in de maatschappe lijke orde. Dat dit wordt ingezien is de winst van dergelijke debatten en artikelen. Het dwingt de K.V.P. nóg meer op haar hoede te zijn. Harriman wees op twee punten, waarvoor de Perzen over het alge meen de ogen hebben gesloten. Hij zei, dat er niet genoeg buitenlandse technici waren om de raffinaderij te Abadan te exploiteren als de Engel, sen zouden wegtrekken en hij wees er op, dat het verlies van de Perzische olie goed gemaakt zou kunnen wor den door aanvoer uit andere bron nen, hoewel er enkele tekorten en moeilijkheden zouden ontstaan. Verschillende bladen verklaarden van Perzische functionarissen te hebben vernomen, dat Harriman het er mee eens zou zijn, dat een regeling bereikt kon worden door de nationalisatiewet volkomen te volgen. Dit heeft Harriman gisteravond tegengesproken. „Ik neem op het ogenblik helemaal geen stand punt in", zei hij. Harriman sprak tevens het bericht tegen, volgens hetwelk hij Amerikaanse economische hulp zou hebben aangebo den als er een bevredigende regeling met Groot-Brittannië getroffen zou worden. Harriman zei, dat hij geen be middelaar of onderhandelaar was, maar alleen trachtte „een atmosfeer te schep pen, waarin een regeling bereikt kan worden". Hierbij publiceren wij een foto van de plechtige bisschopswijding van Mgr. dr. B. J. Alfrink in de Kathedrale Kerk te Utrecht, waarover wij gisteren reeds uitvoerig verslag brachten. De nieuw gewijde bisschop op het altaar. Geheel links Kardinaal De Jong. Op het altaar Mgr. Giobbe. Bij de wijding fungeerde Mgr. dr. J. A. Geerdink, tweede vica ris-generaal, en Mgr. dr. A. C. Ramse- laar, president van het Klein-Seminarie, als diaken en subdiaken. Troondiakens waren Mgr. C. C. Hartmann, president van het Groot-Seminarie, en Mgr. A. E. Rientjes. Mgr. Huurdeman trad op als presbyter-assistens. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea is gesneuveld de, oorspronkelijk als vermist opge geven soldaat B. van der Wal, leger- nummer 280503185. De soldaat Van der Wal werd in 1928 geboren. Hij was gehuwd en afkomstig uit Rotterdam. Hü ruste in vrede. Edele karakters dragen hun geluk met anderen, hun moeilijkheden alleen is wel een zeer ongelukkig einde van de Tour de France van de Brabander. Maar men mag van een wonder spreken, dat Van Est het er leven afgebracht heeft. Ja, zelfs met enkele lichte verwondin gen. De verslagenheid in het Nederland se kamp was natuurlijk groot; vooral Kees Pellenaers was door het ongeluk van zijn pupil geheel overstuur. Enfin, het is allemaal goed afgelopen en dat is veel belangrijker dan de etap pezege van Biagioni of het feit. dat Bau- vin de gele trui heeft bemachtigd. Nader vernemen wij, dat Gerard Pe ters vanochtend het definitieve besluit heeft genomen de Tour de France niet verder te rijden. Hij verklaarde dat hij zulk een angst had gekregen voor de bergen, vooral door het ongeval van Van Est, dat hij niet meer op zijn fiets durfde te gaan. Op de Haarlemmer heeft het ongeluk van Van Est, die vanochtend naar Parijs wordt vervoerd en vandaar naar Nederland waar hij Donderdag met Piet van Ierlant zal arriveren, vooral zo'n grote indruk gemaakt omdat hij bij de plaats van het ongeval van zijn fiets is gestapt en is blijven kijken naar zijn ongelukkige landgenoot, tientallen meters onder hem. „Nooit", zo ver klaarde Peters, „zal ik dit kunnen ver geten". De Nederlandse ploeg telt nu nog drie man, Wagtmans, Voorting en Dekkers. (Men zie verder pagina 4.) Omstreeks zes uur Dinsdagavond heeft zich in een perceel in de Regu liersdwarsstraat, bij het Rembrandts- plein. te Amsterdam, een drama afge speeld, waarbij een vrouw en een man levensgevaarlijk zijn gewond. De vrouw, 23 jaar oud, had in het perceel, waar haar oom met zijn familie woont, een kamer gehuurd. Omstreeks zes uur kreeg zij bezoek van een eveneens 23- jarige fabrieksarbeider met wie zij ge ruime tijd omgang had. De verhouding tussen beide mensen was door de vrouw verbroken, waarna zij bij haar oom was gaan wonen. De man scheen dit niet te willen accepteren en was naar de Re guliersdwarsstraat gekomen, waarschijn lijk met het doel de vrouw te bewegen weer bij hem terug te komen. Toen zij dit weigerde trok hij een dolkmes en bracht de vrouw vier steken in borst en rug toe. Op het geschreeuw van de medebewoners, snelde een agent, die in de omgeving surveilleerde, de woning binnen, maar hij kwam te Iaat om te voorkomen, dat de man zichzelf met de dolk nog twee steken in de buik gaf. De ijlings gewaarschuwde genees kundige dienst bracht man en vrouw over naar het Binnen-Gasthuis, waar zij zijn opgenomen. Beiden verkeren in le vensgevaar. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Duif. Een vierjarige postduif, die in Kopenhagen ver kocht werd aan iemand, die in Aarhus woonde, kreeg heimwee. Ofschoon de nieuwe eigenaar de vleugels vam het dier met elastiek aan elkaar had vastgebonden om te verhinderen, dat het naar zijn vroegere baas zou te rugvliegen, heeft het toch de 250 km. lange afstand tussen Aarhus en de Deense hoofdstad weten af te leggen. De duif moet dat lopend en springend en struikelend hebben gedaan. Zij kwam na twee maanden met ge bonden vleugels terug bij haar oude baasMoge dit een lichtend 'voorbeeld zijn voor politieke par tijen met gebonden vleu gels. Ze kunnen het nog ver brengen, zij het ook strompelend en struike lend Internationale hengelwedstrijd. Ook de hengelaars zul len zich niet onbetuigd laten bij het Festival of Britain. Op 25 Augustus a.s. zal op een meer dan 30 km. lange strook langs de oevers vam de Thames bij Reading een 1500-tal hengelaars uit Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Dene marken, Noorwegen, de Verenigde Staten en an dere landen in edele wedijver inleggenZij zullen de gast zijn van Britse clubs en met veel eerbetoon worden ont vangen. Een bierbrou werij heeft een zilveren beker voor de winnaar ter beschikking gesteld en de buitenlanders zul len een herinneringsme daille ontvangen. Als de vissen willen bijten, zal dit het laatste Festival of Britain zijn, dat zij bele ven. Professor contra radio. Professor P. G. Batti- namia, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de uni versiteit van Rome, had veel overlast van de ra dio van zijn buurman Luigi Valeria. Juist wan neer de professor zich voor zijn middag-siësta wilde neerleggen om zich aan filosofische overpein zingen over te geven, placht Valerio's radio los te barsten met een hels kabaal. Aanvankelijk trachtte de professor de zaak filosofisch te bekij ken, maar deze ver strooiing bleek voor de hoogleraar, die geen ver strooidheid wenste, op de duur niet te harden. Op een goede dag stoof hij opgewonden het huis van zijn buurman binnen, bond Luigi Valerio vast op een stoel en zette de radio nog wat harder aan dan hij al stond. Eerst acht uur later werd Va lerio, die in een toestand van verdwazing was ge raakt, door zijn thuis ko mende echtgenote be vrijd, Er volgde een aan klacht tegen de profes sor wegens mishandeling. Een jaar lang hield het Italiaanse gerecht zich met deze zaak bezig, om tenslotte de filosoof in hot gelijk te stellen. Valerio werd het recht ontzegd om de bespiegelingen van zijn hooggeleerde buur man tn do war te sturen. Valerio, die nog altijd niet van zijn radio genoeg heeft gekregen, laat zijn toestel nu zachter spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1