Voorschot van f 1.700.000.- voor houw van 123 woningen ti I Volksdansfeest op de Grote Markt Ladelichter aan het werk in Beverwijk Weer een muziektent in de Haarlemmerhout AGENDA Ik kwam slechts om brandkasten te forceren bloemendaal Nationale Bedevaart naar Lourdes DONDERDAG 19 JULI 1951 PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM Fantastisch goedkoop verkopen wij een partij WOLLEN HANDWERK BABYG0ED Burgerlijke Stand Het ongeva lin de Waar der polder Haarlemse volksdansers laten zich van hun beste zijde zien ZOMERAVONDFEEST IN KEUKENHOF Buitengewoon dienst plichtigen Motorrijder neemt bocht te kort Opkopers handelen in gestolen wol Schuurtje uitgebrand Zilveren jubileum „Ons Belang" HET POSTKANTOOR TE OVERVEEN DERBY NAAR HAARLEM, HAARLEM NAAR OSTENDE Examens Hoofdakte R.K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Ned. Chemische Vereniging houdt jaarvergadering in Haarlem Schrijvers contra schrijf machines ZANDVOORT VERZOEK VAN DE MARIASCHOOL Gymnastieklokaal een goede speelplaats Spreekuur burgemeester DE GESLOTEN ALGE MENE BEGRAAFPLAATS Geen R.K. kleuter- en huishoudschool ter plaatse Gemeenteraad Zonnig begin van zomerseizoen Stichting Algemeenx Jeugdwerk WAARSCHUWING HEEMSTEDE Samenstelling bestuur Kath. E.H.B.O. SANTPOORT Herziening wederopbouw- plan Santpoort Voortzetting verhuur werkplaats en woning Spreekuur burgemeester Mgr. Huihers en Mgr. Mutsaerts maken tocht mee R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Kring-zwemkampioen- schappen „Het Witte Paard" Verenigde Kath. Dammers Wellicht ter ere van de verjaardag van wethouder Happe heeft de Haarlemse gemeenteraad het gisteren kort gemaakt bij de behandeling van de drie-wekelijk- se agenda. Nu was er oak geen aanlei ding om zo heel veel te debatteren en het waren eigenlijk alleen de ingekomen stukken, die de meeste tijd vroegen. De heer Balm (K.V.P.) vroeg het col lege er op toe te zien, dat het water van het Spaarne niet nog meer verontreinigd werd. Voor het overige luisterde een uitgebreide deputatie uit het Saenre- damkwartier met belangstelling naar wat er gezegd werd over de kunsthars- fabriek. Zoals bekend is daar de laatste dagen nogal wat om te doen geweest en de heer Willende (Arb.) wilde over deze kwestie wel eens iets meer weten. Naar diens mening was de toestand daar on houdbaar en hij deed B. en W. dan ook de suggestie over dit punt een prae- advies uit te brengen. De heer Hennevelt (Comm.) borduur de nog door op die onhoudbare toestand, die hij tevens schadelijk noemde voor de gezondheid van de omwonenden, afge zien nog van het gevaar, dat dezen bij een mogelijke ontploffing lopen. Spr. wees bovendien op de schoorsteen van de fabriek, die niet zou voldoen aan de gestelde eisen van de Hinderwet, en her innerde er aan, dat het voor de omwo nenden niet mogelijk is te slapen met geopende ramen en het wasgoed buiten te hangen. Tussen de bedrijven door wees de voorzitter er op, dat deze zaak geen kwestie is van de raad, maar van de Hinderwet. Het zou dus niet practisch zijn dit punt uitvoerig te behandelen. Wethouder Angenent onderstreepte dat nog eens met nadruk en deelde daarop mede, dat de zaak nog lopende is en dat men een bevredigende oplossing hoopte te vinden. Geklaagd werd over het feit, dat het jaarverslag van de N.Z.H. nog meer summier was dan het vorige jaar, maar naar de voorzitter verklaarde zullen er overzichten ter vertrouwelijker inzage verstrekt worden. Ook hier bracht de voorzitter naar voren, dat de raad toch eigenlijk buiten deze particuliere onder neming staat en dat het jaarverslag ver zorgd was als te doen gebruikelijk. De plaatsing van een muziektent bij „Dreef- zicht" ondervond enkele zakelijke be zwaren bij de heer Fibbe (V.V.D.). Hij zou gaarne zien, dat de gemeente zich niet verplichtte tot overname van de tent na zeven jaren. Wethouder Angenent betoogde, dat de plaatsing van de tent een voordeel voor de gemeente is. Tevens wordt er een algemeen belang mee gediend, omdat vele Haarlemmers prijs stellen op enkele genoeglijke (culturele) uren in Den Hout. Het voorstel werd ten slotte aangenomen en de tent zal dus gebouwd worden. De heer Hennevelt (Comm.) had zijn bekende bezwaren tegen de verhoging van de verpleegprijzen in het Grote Gasthuis. Hij vond het onjuist, dat die verhoging voor alle klassen gelijk wordt gesteld en stelde daarom een zekere pro gressie voor. Wethouder Bakker ver klaarde echter, dat progressie niet moge lijk is. Men kan nu eenmaal moeilijk de verpleegprijs bepalen naar het inkomen van de patiënt, omdat daar de fonds patiënten buiten zouden vallen. Hij wees er de heer Hennevelt op, dat een zieken huis de eerste klas-patiënten nodig heeft om zich te kunnen handhaven, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat voor de derde klas f 8.50 per dag berekend wordt, ter wijl de feitelijke kosten f 12 bedragen. De raad ging met het voorstel accoord. Het voorgestelde renteloos voorschot aan diverse woningbouwcorporaties bracht enige verontrusting bij de heer Goedee (Arb.). Hij vond dat voorschot wel zo omvangrijk, dat de terugbetaling wellicht dubieus wordt. Het leek hem dan ook beter de huur van de betrokken middenstandswoningen in verhogende zin te herzien, omdat velen van de be woners geen huur betalen naar stand, inkomen enz. Wethouder Angenent antwoordde, dat huurverhoging nu niet bepaald een een voudige zaak is, maar dat hij gaarne de Advertentie Vestjes 1.75 Overgooiertjes 2.65 Jurkjes 3.75 Jasje met muts 4.85 OP ALLE ZOMERJURKJES welke niet afgeprijsd zijn I O KORTING Anegang 19 - Haarlem Tel. 21413 GEBOREN: J. A. Spronk-van Leeu wen, z; T. M. C. Weijdom-de Zaaijer, z; Z. M. Wolff-van de Poll, z; P. Hurkmans- Schreurs, z: I. C. Eillert-Trip, z; H. Spoor-Stading, z; M. H. C. van Mourik- Slingerland, d; L. Born-Braam, d; M. J. C. van Oploo-van der Linden, d. ONDERTROUWD: C. Roeland en G. N. Karman: M. Beneker en J. C. Ver loop; C. L. A. Pater en H. K. Kamper man; H. E. Valk en J. A. Bakker; W. M. La Grouw en H. M. Korthout; M. Nuis er. E. Frikken; B. Dijs en A. Luiten; P. S Springveld en E. A. Netz; F. F. Booij ep A. C. van Schouten; P. Zwarts en H. Hendriks; T. A Hoenderdos en T. B. A M. van Maris; T. Bultman en A. B. van de Meent; P. Appel en C. van Leeuwen; C. Mahler en L. L. Smith; C. Bellaart en H. Melchior; W. E. Hartman en T. J. M. Houtkamp; K. Zuidam en A. van der Linden; J. A. Vlot en G. Krabbe; R. Hoefsmit en C. van Norde; H. C. Vernout en W. J. C. Vunderink; F. Petersen en E. Vink; H. C. Kriege en S. M. Veen; E. Verwey en G. J. Schoonhoven; J. J Verhagen en C. G. Aalders; P. J. Wig- gers en E. Cop; T. Elzinga en G. de Roos; R A. Koster en M. M. Moonen. GEHUWD: G. Bruijn en A T. A. Hen- tenaar; A. Silvis en J. M. Nijssen; C. M. van der Ham en L. W Martens; J. Kui per en P. G. Heuser; P. H. van Zijp en C. M. Bosschaert; F. C. Leijen en C. E. Bon; A. Prins en M. H. C. Zieltjens; J. H. Wegener en W. J. Mensink; C. J. Toore- nent en G. A. Sabel; J. F. Pardoel en J. M. Bakker; A. C. Nijgh en W. Slagman, M. P. den Hertog en F. Koster; G. L. T. Becker en A. Leijenaar; L. A. Beunder- man en H. K. Stoel; J. van Bellen en A. F. van Tuijl; H. Wessels en A. Eshuis; J. Reijnders en G. Bogaart. OVERLEDEN: J. W. C. Witkamp-von Bandemer, 69 j., Zijlweg; A. C. van Vei- zen-van der Eem, 75 j., Jan Steenstraat; J. G. ten Wolde, 80 j., Lotterstraat; A. J. Bende-Hagek, 81 j., Pijnboomstraat; J M. C. Bonnet, 45 j., Delftlaa- tip van de heer Goedee ter harte wilde nemen. Het voorgestelde voorschot aan een tweetal woningbouwverenigingen voor het bouwen van maar liefst 128 wonin gen gaf de heer Goedee de vraag in de mond, of voor die bouw wel toestem ming verkregen zou worden. Hij wilde ook wel weten, of de aanbesteding reeds geschied was. In verband met het vorige voorstel deed hij nu de suggestie om op vrijwillige basis een reservefonds te laten vormen teneinde onvoorziene kapi taalsuitgaven te dekken. Wethouder Angenent kon op die vra gen antwoorden, dat er een zeer rede lijke kans bestond, dat zeer binnenkort de toestemming tot bouwen zal afkomen. De woningen zijn echter nog niet aanbe steed. De mogelijkheid tot fondsvorming zal nader bekeken worden. Het voorstel zelf werd evenals het vorige aangeno men. Wethouder Geluk deelde mede, dat het voorstel om f 1600 beschikbaar te stellen voor het overplaatsen en inrich ten van een keet voor het Coornhert- lyceum in zoverre gewijzigd werd, dat het geld ter beschikking van B. en W. zou gesteld worden om een andere op lossing mogelijk te maken. De heer Wensink (C.H.) hoopte, dat het niet al leen een andere, maar ook een betere oplossing zou worden. Het ongeval in de Waarderpolder kwam ten slotte ter sprake, waarbij de heer Proper (Comm.) wees op de ge varen, die het vérvoer van giftige stof fen op die weg met zich meebrengt. Wethouder Angenent moest daarop antwoorden, dat het ongeval op particu lier terrein was gebeurd en dat het de gemeente derhalve onmogelijk is af doende maatregelen te nemen. Het zal meer een zaak worden van de arbeids inspectie. Hier komt bovendien nog bij, dat voor het vervoer van salpeter zuur geen bijzondere vergunning nodig is. Het scheen de wethouder toe, dat de eigenaar van.de weg, een industrieel uit Haarlem, zelf wel voor verbetering van de weg zal zorgen, want het laatste on geval heeft een schade opgebracht van maar liefst f 50.000. Naar aanleiding van deze kwestie wees de heer Schippers op het vervoer van dit zuur door de stad. Dat gebeurt niet met tankwagens, maar met zgn. op leggers, die tijdelijk tot dat vervoer zijn ingericht. Deze lange wagens worden geregeld geparkeerd en gegareerd in de binnenstad, namelijk voor of in een ga rage op het Lorentzplein. Hij vroeg zich af, of die toestand wel gewenst was en of het geoorloofd was de wagens daar 's nachts te parkeren. De voorzitter ontwoordde daarop, dat parkeren in ieder geval daar ver boden is en dat daarop zal worden toegezien. Voor gareren bestaan er nu eenmaal geen verbodsbepalingen, maar hij kon de raad mededelen, dat er mo menteel een garage-verordening in voorbereiding is. Van de voorstellen, die zonder meer aangenomen werden, noemen wij ten slotte dat, waarin f 1500 beschikbaar werd gesteld voor het treffen van voor zieningen van een perceel in de Tulpen straat. Een bedrag van f 6000 werd be schikbaar gesteld voor het verven van de grote zaal van het gemeentelijk con certgebouw. n De laatste jaren kunnen er geen bij zondere feestelijkheden in Haarlem ge houden worden, of de volkdans neemt daarbij een grote plaats in. En terecht, want de belangstelling neemt steeds meer toe evenals het aantal mensen dat hem met pleizier beoefent. Daarvan wa ren gisteravond tenminste weer hon derden Haarlemmers getpige, toen op de Grote Markt onder leiding van de heer H. van de Wateren dansen van diverse pluimagewerden gedemon streerd. Het is misschien een hachelijke on derneming om in zo groten getale en zonder enige selectie in het openbaar te volksdansen, waar nog maar enkele dagen geleden de Schotten en Zweden met een kleine groep een demonstratie Zaterdagavond 21 Juli a.s. wordt door de V.V.V. Lisse een groots Zomeravond- feest georganiseerd op een uniek gele gen stuk bosterrein van de Keukenhof te Lisse. Het programma ziet er erg aantrek kelijk uit. Meer dan oOO medewerken den, allen leden van plaatselijke mu. ziek-, sport-, turnverenigingen, padvin ders enz. zullen acte de présence geven in een bont cultureel non-stop-program ma- Vanaf zeven uur zuilen drie muziek corpsen een rondgang door het dorp maken, waar achter de verdere mede- werkenden opmarcheren en het publiek naar het terrein voeren, waar het feest precies kwart voor acht een aanvang neemt. Het gehele programma wordt afge werkt onder een feërieke tuinveriich- ting met als décor het prachtige ver lichte Kasteel Keukenhof, wat onge twijfeld een sprookjesachtig effect zal geven. Aan het einde van de avond zullen de padvinders een groot kampvuur ontste ken, waarbij de mondaecordeon- en mandolineclub „Kunst en Volharding" (60 man) een serie bekende Hollandse en Zuid-Afrikaanse kampliedjes ten beste geeft. Als sluitstuk volgt dan een taptoe, die voor het publiek nog een attractie inhoudt, waarna de muziek, corpsen het massale publiek, dat onge twijfeld op deze mooie avond verwacht mag worden, weer naar het dorp zullen brengen. f* Een paar maanden geleden kreeg de winkelier v. d. W. uit Beverwijk in zijn werkplaats bezoek van een hem onbe kende man, die vroeg of hij een biljet van vijfentwintig gulden kon wisselen. De winkelier zei dat het wel mogelijk was en verzocht de man even te wach ten daar hij het wisselveld uit de lade van de toonbank in de winkel moest halen. Hij kwam terug met een porte feuille. waaruit hij het wisselgeld aan de onbekende gaf. Kort nadat de be zoeker weg gegaan was, ging de tele foon en een stem aan de andere kant van de lijn vertelde, dat er enige man kementen aan de telefoonleiding wa ren. De winkelier nam dit voor ken nisgeving aan, maar kwam spoedig tot andere gedachten, toen twee heren, die op het aan de overkant van de straat gelegen huisvestingsbureau werkzaam waren, kwamen vertellen dat iemand zijn winkel was binnengegaan, terwijl hij aan de telefoon stond. Zij hadden gezien dat deze onbekende de lade van de toonbank geopend had en er iets uit had genomen. De portefeuille met 92 gulden was verdwenen. Direct trachtte men de dief te achterhalen. Een poli tieagent werd erbij gehaald en vóór het station wisten zij de man te pakken te krijgen. Uit de binnenzak van zijn jasje kwam inderdaad de bewuste portefeuille te voorschijn. De achtervolgers wisten echter niet met zekerheid te zeggen, of deze man wel degene was, die ook de winkel was binnengegaan. De man zelf ontkende in ieder geval ten stelligste de diefstal gepleegd te hebben en van morgen deed hij datzelfde fantastische verhaal. Volgens hem was hij in Be verwijk geweest om daar tezamen met een zekere „Bolletje" en „Guusje" brandkasten te forceren. „Bolletje" had een jas en een hoed van hem geleend en was Beverwijk in gegaan. Na een tijdje kwam hij terug en had in de hal van het station het jasje en de hoed op de grond gesmeten. Daarna was hij Een verzoek om tot buitengewoon dienstplichtige voor de lichting 1952 te worden ingeschreven moet vóór 15 Augustus worden ingediend bij de ge meentesecretarie te Haarlem door mid del van een aldaar verkrijgbaar aan vraagformulier. Gisteravond om tien minuten voor half negen kwam een 52-jarige motor rijder in botsing met een vrachtauto op de hoek van de Merwedestraat en de IJsselstraat. De motorrijder wilde de IJsselstraat naar links inrijden maar nam de bocht zo kort dat hij geheel links van de weg reed en tegen een hem tegemoetrijdende vrachtauto op botste. Hij brak zijn rechter kuitbeen en werd naar het Diaconessenzieken- huis vervoerd. ft vliegensvlug in een auto gestapt en weggereden. Even later kwamen de heren en de politieagent en meenden hem te herkennen aan de kledingstuk ken, die de winkeldief ook gedragen zou hebben. De Officier vond het nor maal dat een misdadiger voor zijn vrijheid vocht, maar het verhaal van deze verdachte kwam hem belachelijk voor. Wij hebben hier te doen, aldus de Officier, met een aftandse beroepsmis dadiger en er is bewezen dat de man de diefstal gepleegd heeft. Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar met af trek. De verdediger meende dat niet alle getuigen, die misschien een ander licht 'op deze zaak konden werpen, ge hoord waren, o.a. de cassière van het stationsgebouw. De uitspraak volgt over veertien dagen. Een zestal opkopers stond vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht wegens diefstal en heling van hoeveel heden wol en lood. De man die deze materialen weggenomen had uit een pak huis wa® een zekere Sp. Hij haalde eerst 5 kg. en later 35 kg. wol weg. Twee op kopers kochten deze wol terwijl zij wis ten dat het gestolen was. Tegen Sp. eis te de officier een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek De andere twee opkopers, D. en M., hoorden resp. twee en één maand tegen zich eisen. Deze laatsten hadden twee zakken wol weer verkocht aan een vierde opkoper, tegen wie de officier twee maanden eis te, evenals tegen nummer vijf in deze bedenkelijke wolhandel. Een nog zwaar dere straf van vier maanden gevange nisstraf kreeg de koopman B. te horen, die van Sp. lood gekocht had en daarna pas vernam dat het gestolen was uit het pakhuis. Het weerhield hem echter niet om het lood te versmelten en weer met winst te verkopen. Voor de brandweer was er gisteren werk aan de winkel. Na de brand in een woonhuis aan de Baan, die door snel optreden binnen vijf minuten bedwongen kon worden, rukte de nieuwe motor spuit 's middags voor een tweede maal uit voor een uitslaande brand in een schuurtje aan de Spruitenboschstraat. Een timmerman heeft vermoedelijk een vonkje van een brandende sigaret laten vallen toen hij in het schuurtje bezig was met werk. Een hoeveelheid stroo vloog in brand en weldra stond het houten gebouwtje in lichter laaie. Een buurtbewoner zag de rookontwikkeling en waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse was en het vuur be- streed met de hulpslang op de water tank van de nieuwe motorspuit. Com mandant Vernout was hierbij aanwezig. Het schuurtje brandde geheei uit, waar bij o.a. een fiets en een ledikant ver loren gingen. gaven van hun nationale dansen. Dat laatste immers was tot in de details af gewerkt en gepolijst, maar wij mogen niet vergeten, dat het buitenland ten slqjte het beste van het beste buiten de landsgrenzen laat optreden. Een verge lijking mag hier dus niet gemaakt wor den. Niettemin wekten de prestaties van onze Haarlemse volkdansers veler be wondering en dat moet onder meer wor den toegeschreven aan het gevarieerde programma, dat de heer Van de Wate ren had samengesteld. Zowel de beginners als de meer-ge- vorderden werkten hun dansen spon taan en met een zekere flair af en het "viel op, hoe vooral de Engelse dansen met waarlij ke chaime werden gede monstreerd. Wij zagen de bekoorlijke „Old Mole", de simpele „Black Nag" en de bijzonder vrolijke „Flowers of Edinburgh". De Hollandse dansen ont braken al evenmin en het ging allemaal vlot in de „Peerdesprong" en de „Hak- ketone", terwijl de „Almelose Kermis" haar naam alle eer aandeed. Het programma vermeldde verder nog Zweedse en Duitse dansen, een Amerikaanse en een Finse dans com pleteerden het geheel. Zoals gezegd, het ging er allemaal feestelijk toe, en bovenstaande foto geeft een overzicht van de demonstratie bij de „Tover cirkel". De woningstichting „Ons Belang" te Haarlem bestaat vijf en twintig jaar en ter gelegenheid daarvan zal het bestuur op Dinsdag 31 Juli 's middags van drie tot vijf uur in de Kroonzaal van Brink- mann recipiëren. Deze stichting heeft onlangs nog ongevëer negentig wonin gen aan de Prins Bernhardlaan i.n Haar lem-Oost gebouwd. FILMS Rembrandt: A Milkman, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. a.l. Palace: Louise-Lotte, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: Jungle-regiment, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur, 14 jaar. City: De jon gen met de trompet, 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Frans Hals: Robin Hood Junior, 2"0, 7 en 9.15 uur; 's Zondags 2. 4 30. 7 en 9.15 uur. 14 jaar Spaarne- Het Duivelseiland, 2.30, 7 en 9.15 uur; 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Donderdag 79 Juli Grote Kerk: orgelbespeling door George Robert. 15 uur. Grote Markt: Stertocht van vier muziek corpsen. 20.30 uur. Taptoe door harmonie Crescendo, 21 uur. Phoenixterrein: Lunapark. Vrijdag 20 Juli Grote Markt: West-Friese boerenbruiloft, 14.30 uur. Concertgebouw: Opera-concert, 20 uur. De Hout: Concert, 20 uur. Phoenixterrein: Lunapark. Gistermorgen heeft een commissie van Gedeputeerde Staten in het raadhuis te Overveen de bezwaren beluisterd van het hoofdbestuur van de P.T.T. tegen de saneringsplannen voor Overveen, waar bij het oude postkantoor zal moeten verdwijnen en een nieuw op een andere plaats moet worden opgebouwd. De aan wezige leden van Gedeputeerde Staten, mej. mr. Ribbius Pelletier en de heer- Rustige, bekeken eerst de situatie ter plaatse met de vertegenwoordigster van de P.T.T. De beslissing zal nader bekend worden gemaakt. In de week van 1219 Aug. zullen ongeveer 130 gasten uit de Engelse stad Derby in Haarlem verblijven. In het kader van de sportuitwisseling zullen o.a. drie cricketwedstrijden gehouden worden tegen „Haarlem", „Rood Wit" en het Haariems elftal. Eind Augustus zal een Haarlemse delegatie van sportbe oefenaars naar Ostende gaan om daar na de culturele uitwisseling van dit voor jaar de krachten met onze Belgische vrienden op de sportvelden te meten. \'an een uitwisseling met Lyngby in Denemarken kan voorlopig nog niets ko men. Intussen zullen met een Zwitserse plaats contacten worden gelegd om uit wisseling buiten het directe vacantie- eizoen mogelijk te maken. HAARLEM, 18 Juli. Geëxamineerd voor A. 8 candidaten. Geslaagd de dames: J. N. Pieterson, N. Th. Thijsen; en de heren H. J. Mu- ris, J. Kraamwinkel. Geëxamineerd voor B. 7 candidaten. Geslaagd de heren: H. A. M. Egberts, L. N. A. Hopman, M. Th. Betruwe. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdagavond weer spreekuur van 8— uur in de Kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. Aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Karl Adam: Jezus Christus. H. W. F. Aukes: Prof. dr. Titus Brandsma. Fid. van den Borne: Franciscus van Assisi. M. Bruna: Mgr. dr. A. Ariëns. Alexis Carrell: Het gebed. Paul Claudel: L'Evangile d'Isaïe. Experimenten in de zielzorg, door A. M. Jansen, H. Diven- dal e-a. Al. van Grinsven: Peerke Don ders. Katholicisme en geestelijke vrij heid: bijdragen tot een gedachtenwisse- ling. Peter Lippert: „Waar men gaat langs kloosterwegen". W. Nolet: Boni- fatius. F. Sassen: Pascal. Wat verwacht u van de priestèr? door mgr. de Baze- laire, mgr. Garrone, Paul Claudel e.a. De Nederlandse Chemische Vereni ging houdt dit jaar haar jaarvergade ring in Haarlem en wel Donderdag 26 Juli om 10 uur in de aula van het Tey- Iers Museum. Omstreeks 12 uur zullen de leden officieel op het stadhuis ont vangen worden. Het wetenschappelijk gedeelte van deze jaarvergadering zal worden voorafgegaan door een contact avond der leden in het Kennemer- Lyceum te Overveen De middagen worden in hoofdzaak besteed aan be zoeken aan bedrijven en Teylers Mu seum. Gisteravond bij een ondergaande zon traden elf man van de provinciale grif fie aan om een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen het elftal van de fa. Gerding te spelen. Alhoewel de fa. Gerding spoedig de leiding nam. bleken de „schrijvers" weldra de meerdere van de „machines". Regelmatig werd doel man Hoogestijn, die een uitstekende wedstrijd speelde, belaagd, zodanig dat de rust inging met een 3—1 voorsprong voor de Griffie. Na de rust brak midvoor Rijkhoek keer op keer gevaarlijk door'en wist daarbij, geholpen door de goedspelende voorhoede, de stand op 7—1 te brengen. Nog even kwam de fa. Gerding over het gehele „toetsenbord' opzetten en bracht de stand op 73. De Griffie nam echter het laatste woord en met 83 werd deze prettige wedstrijd door hen welverdiend geronnen. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Speciaal adres voor bahmi goreng - Nasi goreng - Loempia's met taugee en satee habi. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Mariaschool, te Zand- voort, om medewerking voor de bouw van een gymnastieklokaal en uitbreiding der bestaande speelplaats delen B. en W. dc raad het volgende mede. De R.K. School beschikt niet over een eigen gymnastieklokaal. Hierdoor moet voor het onderwijs in lichamelijke oe fening gebruik gemaakt worden van de gymnastieklokalen van de Hannie Schaftschool en van de Wilhelmina- school. Door de gyote toename van het aan tal leerlingen van de R.K. school is het niet steeds mogelijk de beschikking over bedoelde lokalen te verkrijgen, waardoor dit verplichte onderwijs niet al tijd op voldoende wijze gegeven kan worden. Opgemerkt wordt, dat alleen de Han nie Schaftschool, de Karei Doorman- school en de' Wilhelminaschool over een eigen gymnastieklokaal beschikken. De overige scholen t.w. de Juliana- school, de Wim Gertenbachschool jen de R.K. school zijn dan ook op deze loka len aangewezen Volgens ambtelijke inlichtingen kan naar de behoeften van thans en voor het komende schooljaar deze toestand ge handhaafd blijven. Volgens tevens yan die zijde ontvan gen mededelingen is de bestaande speel plaats van de R.K. school echter veel te klein. Voor een school met ongeveer "00 leerlingen is een speelplaatsoppervlakte van rond 750 m2 vereist, waarvan dan een gedeelte van 20 bij 10 m. betegeld dient te worden als oefenterrein voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ningen. De bestaande speelplaats heeft echter slechts een oppervlakte van onge veer 220 m2, waarvan 24 m2 overdekt is. Uitbreiding met een oppervlakte van rond 550 m2 is dan ook gemotiveerd, ook uit veiligheidsoverwegingen, nu een groot deel der lecrlngen gedwongen is vóór en tussen de schooltijden op de openbare weg te spelen, B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Zij tekenen hierbij echter nog aan, dat, wat het gymnastieklokaal betreft, de Raad een bestaand gymnastieklokaal be schikbaar kan stellen voor het bijzonder onderwijs. Zij stellen derhalve tevens voor, nu door gemeenschappelijk gebruik van de bestaande gymnastieklokalen in vol doende mate in de bestaande behoeften wordt voorzien en een zgn. „bouwstop" bestaat ten aanzien van gymnastiekloka len, het gymnastieklokaal van dé Han nie Schaftschool gedurende bepaalde uren ter beschikking te stellen van de R.K. school. Op de vraag, of het inderdaad moge lijk zal zijn de speelruimte bij het schoolgebouw uit te breiden, kan eerst antwoord worden gegeven, nadat door de Raad zal zijn beslist of al of niet tot beschikbaarstelling van een gedeelte van de gesloten algemene begraafplaats voor het beoogde doel zal worden overge gaan. Hoewel het vraagstuk van beschik baarstelling van de betreffende grond nu nog niet aan de orde is, delen B. an W reeds thans mede, dat hét in hun voornemen ligt te doen onderzoeken wie de „rechthebbenden" zijn op de graven van dat gedeelte van de begraafplaats, dat eventueel in aanmerking zou kunnen komen voor de uitbreiding van de speelplaats, wanneer voor het laatst in genoemd gedeelte is begraven en of er mogelijkheid bestaat de daarin begra- venen (eventueel) over te brengen naar een ander deel van de begraafplaats. De burgemeester der gemeente Zand- voort zal op Woensdag 25 Juli geen spreekuur houden. Naar aanleiding van het verzoek van het R.K. parochiaal schoolbestuur te zr.rüFvoort om een gedeelte van d'e gé- sloten algemene begraafplaats ter be schikking te stellen voor het bouwen van een kleuterschool annex huishoud school schrijven B. en W. aan de raad: De leerlingen van de R.K. kleuterschool zijn thans ondergebracht in een tweetal lokalen van de R.K. lagere school, welke lokalen echter binnenkort voor het g.l.o. benodigd zullen zijn. Afgezien van de „bouwstop" is een voorziening in dit op zicht dus wel urgent. Blijkens het ver zoekschrift wordt echter ook de bouw van een huishoudschool nodig geacht. In dit verband dient niet uit het oog te worden verloren, dat bedoelde algemene begraafplaats eerst in 1918 gesloten ver klaard is en dat door inwilliging van het verzoek naar de mening van B. en W. de piëteitsgevoelens van velen zouden kun nen worden aangetast. Verder wordt op gemerkt. dat de kleuterschool annex huishoudschool zonder enig bezwaar in een ander deel van de gemeente kan worden gesticht, dit in tegenstelling met de uitbreiding van de speelplaats van de R.K. school voor g.l.o. Het voorgaande in aanmerking nemende, menen B. en W.. dat er geen klemmende redenen aan wezig zijn om aan het verzoek van het schoolbestuur te voldoen. B. en \v. stel len dan ook voor daarop afwijzend te beschikken. De Zandvoortse gemeenteraad komt Dinsdag, 's avonds om 8 uur, in verga dering bijeen. Aan de orde komen dan de verzoeken van het R.K. schoolbestuur te Zand- voort om beschikbaarstelling van een gedeelte van de gesloten algemene be graafplaats voor speelterrein en de bouw van een gymnastieklokaal, kleu terschool en huishoudschool; ook komt dan in behandeling een voorstel om aan de woningbouwvereniging .Eendracht maakt macht" een geldlening van f 210.000 te verstrekken voor de finan ciering van de inmiddels gereed geko men 18 duplex- en 8 een-gezin^womn- gen aan de Van Lennepweg. Voor het eerst in dit zomerseizoen lo pen de Zandvoortse zakenmensen met ..zonnige" gezichten en geen wonder! Want juist bij de aanvang van de vacan- tieweek van dc bouwvakarbeiders is er overvloedige zonneschijn en de weers verwachtingen duiden althans voor de eerstvolgende dagen op constant zon nig weer. Duizenden trekken dan ook naar de badplaats, zodat de tram op sommige tijdstippen een driedubbele dienst moest rijden. De komende weken zijn beslissend voor de uitkomsten van het zomerseizoen 1951. Een periode van warm weer het liefst met een klein hittegolfje zal al het leed van het mislukte voorseizoen doen vergeten. De stichting „Algemeen Jeugdwerk Zandvoort" heeft een subsidie van f 4000.per jaar aan de raad gevraagd. Reeds eerder verleende de raad f 1000. subsidie voor een sociologisch onder zoek, verband houdend met het jeugd probleem. Het resultaat daarvan ver meldden wij indertijd uitvoerig. De aan stelling van een in het rapport be pleite jeugdleider zal de f 4000.nood zakelijk maken. Hoewel B. en W. deze subsidie nuttig en verantwoord achten, moeten zij op grond van de minder gunstige financiële positie der gemeen te zich bepalen tot een principe-besluit. Zodra de financiële positie verbetert, zal de subsidie aan de orde komen. Zaterdagavond zal op initiatief van de Stichting Touring Zandvoort op het Raadhuisplein tc Zandvoort een concert worden gegeven door een muziek corps. Er wordt in Haarlem en omstreken (vooral Heemstede) oud papier inge zameld op naam van HALOP of onder het motto: „voor kerkenbouw" door mensen, die met deze actie niets heb ben. uit te staan. Jn Haarlem en omstreken zorgt alleen het „Liefdewerk Oud Papier" (Kouden- horn 30, tel. 12931; na 6 uur: 14884) voor het inzamelen van oud papier ten bate van het Fonds voor Kerkenbouw en onder de naam van HALOP. Vraagt steeds legitimatie: een wit gele kaart op naam van het L.O P.' te Haarlem, met aan de achterkant de groene stempel van HALOP. Alle inlichtingen geeft bovengenoemd adres en ook het Bureau HALOP Half weg, tel. K. 2907 640 tb.g.g, 371) F LOHMAN. pr„ Dir. HALOP Halfweg. Het voorlopig bestuur van de pas op gerichte afdeling Heemstede Kath. E. H. B. O. is als volgt samengesteld: Dr. J. A. M. Hootsmans, voorzitter; N. M. Oud, Binnenweg 79 e, secretaris; W. H. Pola- nen, mej. A. M. v. Houten en mej. M. C. M. van Seggelen. Belangstellenden die zich alsnog bij de pas opgerichte afdeling willen aan sluiten kunnen zich opgeven bij de secretaris. Tijdens de uitvoering van het weder- opbouwpian Santpoort (plan F), vast gesteld bij besluit van het College van Algemene Commissarissen voor de We deropbouw van 18 Maart 1950, bleek het uit practische overweging-en wense lijk in het gedeelte van het plan, voor zover gelegen ten Noorden van de Overbildtweg en ten Oosten van de Hagelingerweg, een kleine wijziging aan te brengen door het plantsoen, dat daar in oorspronkelijk was geprojecteerd, te laten vervallen. Hoewel de hoofd-ele- menten van het plan daardoor niet zijn aangetast en de wijziging in beginsel door de Centrale Directie van de We deropbouw en de Volkshuisvesting is aanvaard, hebben B. en W. van Velsen, ter voldoening aan de voorschriften, een herzieningsplan voor het betrokken ge deelte van het wederopbouwplan Sant poort (plan F) opgemaakt. Het Pjan heeft van 24 Mei tot en met 21 Juni 19ol ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen, maar gedurende deze termijn zijn geen bezwaarschriften daar tegen ingebracht. In zijn eerstvolgende vergadering zal de gemeenteraad hier over een beslissing nemen. Nu de gemeente Velsen een perceel aan de Hagelingerweg te Santpoort in eigendom heeft verkregen, moeten be sluiten genomen worden ten aanzien van de verhuur van de daarop staande werkplaats en oude woning. B. en W. hebben tegen de voortzetting van de bestaande toestand geen bezwaar, hoe wel de oude woning, die bovendien nog 4 m. binnen de rooilijn staat, binnen afzienbare tijd in verband met de rea lisering van het uitbreidingsplan zal moeten worden afgebroken. Als de Raa er mee accoord gaat, zal de huur van beide percelen worden voortgezet, maai met een zeer korte opzeggingstermijn. De burgemeester van Bloemendaal is verhinderd om Vrijdag 20 Juli zijn spreekuur te houden- (Van onze verslaggever) Vanmiddag om ongeveer twaalf uur is van het Amsterdams Centraal Station een trein met ongeveer 54 zieken, die onder auspiciën van het comité „Natio- nele Bedevaart" een bedevaart naar Lourdes maken, vertrokken. Mgr. J. P. Huibers en mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, die onderweg instapten, maken de pel grimstocht mee. Zowel in Haarlem, Leiden, Rotterdam als Den Haag werden nieuwe patiënten in de trein gebracht, zodat in totaal 320 zieken onder wie ongeveer 150 zware ge vallen -aan de bedevaart deelnemen. De tocht staat onder algemene leiding van de hoogeerw. heer J. J. F. Ingen- dael, deken van Maastricht. De geeste lijke verzorging van de bedevaartgan gers staat onder leiding van pastoor A. W. Wiegerink, aalmoezenier van de zie ken. Voor de lichamelijke verzorging gaan ongeveer 40 verpleegsters mee. In Roosendaal werden de patiënten over gebracht in de bekende „witte trein". Het organiserende comité had dit jaar met grote moeilijkheden te kampen, om dat de Franse Spoorwegen op het laat ste moment hadden besloten, dat de trein instede van uit elf. slechts uit tien wagons mocht bestaan: Dit had o.m. tot gevolg, dat ongeveer 40 („lopende") patiënten werden ondergebracht in de speciale „Pelgrimstrein", die vandaag uit Nijmegen is vertrokken. Geslaagd voor Coupeuse; A. v. Brug ge. Haarlem. Costumière: I. Aarts, B. de Koek, W. Metzelaar. R. Ruygrok, te Haarlem; R. v. d. Bijl, Halfweg; C. Spigt, Houtrak- polder; A. Stolvoort, Heemstede. Vormingsklas: L. v. Boeckel, D. Schou ten, B. v. d. Bosch. Tr. v. Noort, H. Schouten en M. Steffens, allen te Haar lem; C. Heemskerk. I. Rusman. L. Stas- sen. te Hillegom; I. Naber, Badhoeve dorp; I. Prevde, E. Drontman, T. Duyn- stee, Heemstede; R. Wortelboer, Bever wijk; D. Bisschoff, L. Brenninkmeyer en H. Pels Bloemendaal; F. Gimbrère, Overveen; L. Lindeman, Zandvoort. Assistenten-opleiding: H. v. Ameron- gen, H. Bakker, A. de Groot, A. Rey- nen, T. Wassenaar, L. Terhorst, H. Wa- gemans, G. Schrijner, Tr. Engelen, al len te Haarlem; L. Breukels en M. Teb- ben. Heemstede; L. Eichholtz. Bloemen daal; W. Gigengack, Velsen; L. v. d. Loo, Hillegom. Primaire opleiding; L. Hardesmeets, H. Sterenberg, C. Zonneveld, Y. Apon, A. Delforge. R. van Dijk, T. Gouwe leeuw, H. Hoenderdos, J. v. d. Kamp, M. Martens, R. Semp. J. v. d. Veen, P. v. Wees, allen te Haarlem; G. v. d. Bosch, R. Duinhoven, J. Manshanden, C. Meyer, G. Roelofs, M. Verkaart, A. Warmerdam, W. Heemskerk, Hillegom; N. Duivenvoorde. F. v. d. Heuvel, C. v. Kesteren. A. v. Poecke, C. v. d. Putte, F. v. Ree, A. v. Sluisdam, L. Weyers, Th. Woerden, Heemstede; M. Randag, B. Sanders, Overveen; G. Berg, P. de Koning, Houtrakpolder; L. v. d. Berg, Zgndvoort; H. Blommesteyn. F. Bogers C. Schoorl, Haarlemmermeer: B. Brant- jes, Beverwijk; W. Elias, R. Vermast, Zwanenburg; R. v. Noort, Noordwijker- bout; D. Roeien, C. Verburgt, J. v. d. Werff en R. Groot, te Bloemendaal; M. Roels, W. Vergouw, te Halfweg; C. Warmerdam en R. Hulsebosch, te Vo gelenzang; T. Bot, Zandvoort. Middagcursus II, linnen- en costuum- naaien: P. Claes, C. Gartsen, M. Gart- sen, A. Grol. A. Nederkoorn, C. v. Roo- de, B. Schrijver, A. Smits, R. v. d. Wiel, allen te Haarlem; I. Pijnacker, Over veen; J. Sanders, Velsen. Het derde en laatste gedeelte van de zwemkampioenschappen kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond werd Woensdagavond in de zwem inrichting aan de Houtvaart gehouden. De uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes: E. Hols- ken, Haarlem, 32,4 sec.; R. Nelissen, DWT, 32,9 sec.; I. Grillis, HVGB, 37 sec. 100 meter rugslag dames: Jopie Wis- ker, DWR, 1 min. 30,3 sec.; Beb Nelis sen, DWT, 1 min. 31,2 sec.; Marianne v. Lelyveld, HVGB, 1 min. 3i,3 sec. 400 meter vrije slag heren: Gerrit Biilsma, Haarlem, 5 min. 11,7 sec.; Fred. Pieters, DWR, 5 min. 14 sec.; W. Geurt- sen, HPC, 5 min. 26,2 sec. 200 meter schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR, 3 min. 8,3 sec.; Paula van Bruggen. DWT, 3 min. 35,1 sec.; L. Wen sing, HPC, 3 min. 36,3 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meis jes: DWR 3 min. 18,9 sec.; HVGB 3 min. 20 sec.; Haarlem 3 min. 28,3 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette he ren: Haarlem 1 min. 37,3 sec.; HVGB 1 min. 39,7 sec.; HPC 1 min. 40,5 sec. 400 meter vrije slag dames: Marge* Marsman, HVGB 6 min. 21.1 sec.; Tine ke Wouters, DWR 6 mm. 24 sec.; Ton Scheerder, DWT, 6 mn. 34 sec. Voor de zomerwedstrijden van boven genoemde schaakvereniging werden de navolgende partijen gespeeld; Komen—Overdijk 0—1; v. d. Putte— Boon 01; GoedemansBurgman Vt 14; Rosenhart—J. v d. Berg 0—1; v- d. Valk—v. d. Stoop 6—1; Beelen—'Corne- lissen 10; KlemHeymans 1—10; Ste vens Jr.—de Lange 1—0; Viehoff—Go- sen 0—1, v. d. VeldeHappel Sr. 0—1; de Ree—M. v. d. Berg 10; Stam—J. Happel Jr. 0—1; Reeuwijk Jr.—Komen 10; Reeuwijk Sr. Bleekemolen 10; HooglandStoivoort ,2; Spoor Holdorp 01. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge luiden: Groep A: M. H. G. Rump—Th. v. Wort. 1_1; A. Masteling—Joh. v. d. Kroft 02; J°h- v- d. KroftTh. van Wort 1l; J. LucasJ. van Berkum 11. Groep B. H. van Gastel—R. Kok 0—2. W. BesselinkV. Andringa 20; M. Kok—P Beelen 0—2; H. van Gastel- Th. Kok 1—1. Vijfkamp. ie partij G. Faaij—G. Hes- selman 2—0; le partij W. Besselink— P. Beelen 2—0. Van Zondag 22 Juli af zullen de ver zameling werken van en documenten betreffende de schilder-schrijver Jaco bus van Looy in het woonhuis aan de Kleine Houtweg 103 te bezichtigen zijn op Zondagen van 14 tot 17 uur en op Donderdagen van 1012 en 1417 uur. De deelnemers aan de grote auto wedstrijden zullen Zondagavond om half tien officieel op het raadhuis te Zandvoort door het gemeentebestuur worden ontvangen. Tevens zal de K-N- A.C. daaf- de prijsuitreiking verzorgen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2