Z. H. Exc. Mgr. Alfrink op f eestvergadering van de R.K. Middenstanders "Eric de hloorwien: DE PR'JS DEP WRAKE EERSTE KAMER OVER SAMENWERKING MET INDONESIË TOT DE RAND VAN DE AFGROND „Drie in de pan Christelijke liefde van grote waarde voor maatschappelijk leven Nederlanders gaan in Canada moerasgrond ontginnen JUSTITIE GEEFT IN BESLAG GENOMEN OUDE MEESTERS VRIJ Laat het verleden rusten Lesvliegtuig maakt noodlanding Cultuurgrond voor onze emigranten Europ. Kath. Midden standsbond opgericht Korea-vrijwilligers veroordeeld Lekker is geen luxe! DOOR LEO BRADY Grieven van Korea- vrijwilligers Dr. Van Mook in Nederland MINISTER VAN JUSTITIE ACHT DE ROULETTE ONAANVAARDBAAR Extra rantsoen op nieuwe koffiebon? DONDERDAG 19 JULI 1951 PAGINA Rede Mgr. Alfrink „Een eeuwhelft Ned. Middenstand" Zwaar beschadigdmaar geen ongelukken Vier landenwaaronder Nederland, toegetreden f» Van valsheid is niets gebleken 44 Keuring niet in orde? Fantasierijke opvoering op seminarie Hageveld Hoofddaders in de zaak- Alenten niet te achterhalen (Van onze speciale verslaggever) Het door belemmerende omstandigheden tijdens de oorlog tien jaar uitgestelde ïiiveren jubileum van de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond, dat thans gelijktijdig met het zevende lustrum wordt gevierd, is gistermorgen op luisterrijke wijze ingezet met een Solemnele Hoogmis van dankbaarheid, opge dragen door Z.D.H. mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van de aartsbisschop, in de kerk van St. Willibrord in Utrecht. Het stralende licht van deze veelbe lovende dag werd gefilterd door de veelkleurige ramen van dit neo-gotische gebouw toen honderden middenstanders'zich daar tezamen met gasten uit België, Duitsland en Oostenrijk verenigden om hun dank uit te spreken voor hetgeen de voorbije 35 jaar aan hun bloeiende organisatie is gebracht en de zegen te vra: gen voor de komende jaren, die ongetwijfeld hun strijd en moeilijkheden met zich zullen brengen. Mgr. Huurdeman werd geassisteerd als presbyter-assistens door prof. dr. A. A. Ariëns, geestelijk adviseur van de N.R.K.M., door pastoor L. L(konen uit Vcnlo, plaatsvervangend geestelijk adviseur, als diaken, en door dc geestelijk adviseur van de afdeling Utrecht, kapelaan Weitjens, als sub-diaken. Het koor van dc St. Willibrordkcrk onder leiding van Hans Ponten zong de meerstemmige Missa Brevis van Perosi. komst vanuit een centraal bedrijfsor gaan dienen te worden beoordeeld en geregeld. Voor de overheid is hier slechts een taak, wanneer zij het alge meen rechtsbelang, hetzij steun aan het bedrijfsleven, hetzij bescherming van dc consument bevordert. Primair is en blijft de taak en de bevoegdheid van het mid denstandsleven zelf. Dr. A. A. Olierook uit Doorn heeft tijdens deze vergadering nog gesproken over de middenstand in de katholieke sociale actie. Een sterke middenstands beweging, aldus dr. Olierook, kan alleen groeien op de basis van een hecht sociaaj katholicisme. Bloei en groei van een dergelijke beweging moeten niet berus ten op ongebreidelde concurrentie, op een uitleven van economische instincten, maar op een streven naar het algemeen belang. Hij predikte de grote sociale ge dachte. dat de standen dienen te werken door en voor elkaar. De heer Van Doorn, voorzitter van de jubileumcommissie, kon het jubi leumfonds aanbieden, een fonds dat door de leden van de N.R.K.M. bij ge legenheid van dit 35-jarig jubileum is bijeengebracht, ter grootte van f 20.000. Dit zal worden aangewend voor een betere outillage van het Centraal Bu reau in Den Haag. Na deze plechtige Hoogmis verenigden allen zich in de foyer van „Esplanade aan een koffietafel. In de grote schouw burgzaal kon vervolgens de heer J. A. Koops, bondsvoorzitter van de NRKM, vele prominente figuren verwelkomen. Daar waren mgr. dr. B. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht, de ministers v. d. Brink, Al- bregts en Rutten, de waarnemend bur gemeester van Utrecht, wethouder H. A. Bekker, de voorzitter van de KVP, de heer Andriessen, de fractieleider van de KVP, prof. Romme, vele Kamerleden, de directeur van de middenstand, dr. Groeneveld Meyer, de algemene secre taris van de Sociaal Economische Raad, drs. H. Jansen, vele vertegenwoordi gers van katholieke organisaties zoals KAB, Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging, Adelbertsvereniging, werk- nemende Middenstand, Boeren- en Tuin- dersbond, ARKA en Katholieke Actie, vertegenwoordigers van de Katholieke middenstandsbonden in België, Duits land en Oostenrijk, vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Christelijke Midden standsbond, de hoofdgroep Ambacht, de bedrijfsgroep Detailhandel en verschil lende instellingen zoals de Midden- standsbank, Stichting van de Arbeid, Kamer van Koophandel, Middenstands- raad en Economisch Instituut voor de Middenstand. Het hoogtepunt van de feestvergade- ring ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de N.R.K.M. moet voor de velen, hierbij aanwezig, ongetwijfeld geweest zijn het moment waarop de eer gisteren gewijde Coadjutor van de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. prof. dr. B. Alfrink, in hun midden verscheen en daarmede voor de eerste maal sedert zijn hoge wijding in het openbaar op trad. Dat dit eerste optreden een bezoek aan de middenstand gold, trof allen zeer, hetgeen tot uiting kwam in de woorden van de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, die zeer geroerd de bisschop wel kom heette en hem de trouw en steun van de katholieke middenstand aanbood. De heer Koops beloofde dat de N.R.K.M. een onderdanige zoon van het Episco paat zal zijn en dat de wensen van mgr. Alfrink evenzovele bevelen voor de katholieke middenstanders zouden in houden. Geroerd ook kon mgr. Alfrink Verklaren dat hij met grote vreugde naar deze bijeenkomst was gekomen. Hij was ervan overtuigd dat de middenstand in het leven van katholiek NeJc-r.and een plaats van zeer grote betekenis inneemt en een grote waarde vertegenwoordigt. Hij zeide te geloven dit de midden stand een moeilijke tijd doormaakt. Hij was er daarbij wel van overtuigd dat het leven vandaag voor geen n kele stand gemakkelijk is. Namens het Ne derlands Episcopaat bracht hij zijn op rechte dank over voor hetgeen In de af gelopen 35 jaar door de N.R.K.M. is ver richt, niet alleen voor de stand die door deze bond wordt vertegenwoordigd, maar voor het vasthouden en uitdragen van de katholieke levensbeginselen on der het gehele volk. Hij sprak de wens uit dat de bond mocht groeien 1& leden tal en betekenis. Met de grootste nadruk wees hij op de waarde van de christe lijke liefde. In het maatschappelijke leven kunnen de verschillende groepe ringen niet zo naast elkaar leven dat zij alleen hun eigen belangen dienen. Er moet een harmonische samenwerking zijn, gesteund door de christelijke liefde, zonder welke geen christelijke maat schappij is op te bouwen. Tenslotte gaf hij zijn bisschoppelijke zegen aan alle aanwezigen. Op de feestvergadering voerde ook nog het woord pror. dr. F. L. van Muiswinkel, voorzitter van de Middenstandsraad. Spr. constateerde dat de Nederl. middenstand 7.ich in de geschiedenis van 1900—1950 immer bedreigd heeft gevoeld door ge varen van buiten, als grootkapitaal, con sumentencoöperaties, en toenemende overheidsbemoeiing, en door gevaren van binnen als gebrek aan standsbewustzijn en daaruit voortvloeiend gemis aan organisatorisch besef. voegde daar echter aan toe, dat de Nederlan(|se middenstand zich geduren de de laatste jaren in versneld tempo van eigen kracht en roeping bewust is geworden en dat hij, gesteund door een verkregen juist inzicht in de aard zijner problemen, de weg gevonden schijnt te hebben naar een definitieve oplossing van de vele moeilijkheden, waarmee hij Van 1900 af worstelde. Spr. schetste de ontwikkelingsgang van de Nederlandse middenstand sedert het jaar 1900 en zag daarin drie perioden, waarvan de laatste nog niet is afgesloten' De laatste periode loopt van dé bevrijding tot heden, hetgeen een coördi natie van verworven inzichten is ge weest, het voorbereiden van de P.B.o. aangepast aan de eigen aard van het middenstandsbedrijf en daarmee de af bakening van competentiesferen tussen bedrijfsleven en overheid. Sprekende over de laatste periode zei- de prof. v. Muiswinkel, dat praktijk en beginsel thans om een verwezenlijking van de in het verleden gewonnen in richten vragen. Die inzichten vatte hij samen in twee hoofdgedachten: 1. de Nederlandse mid denstand is in staat en bevoegd om in samenwerking met de werknemers zelf beslissingen te nemen en de economi sche en sociale maatregelen te treffen, die een zelfstandig voortbestaan waar borgen. 2. Voor een juiste uitoefening Van deze bevoegdheid is nodig, de co ördinatie van alle problemen in 't klein bedrijf >n één, de gehele middenstand vertegenwoordigend publiekrechtelijk college. Uit de aanvaarding van deze hoofdgedachten vloeit volgens prof. v. Muiswinkel voort, dat belangrijke vraag stukken als credietverlening, research, Vestigings- en prijspolitiek in de toe- De minister voor de productiever hoging, Z.Exc. mr. Albregts, heeft tijdens de feestvergadering bij gele genheid van het 35-jarig bestaan van de N.R.K.M., een van de stille wer kers in deze bond gehuldigd. Hij kon mededelen dat het H. M. de Konin gin had behaagd om de heer G. van 'hangeveld uit Den Haag te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De heer Van hangeveld. die administrateur van de N.R.K.M. is geweest, is thans onverdroten werk zaam als directeur-administrateur van het sociaal-charitatief orgaan „Santos", van de Onderlinge Midden stands Levensverzekering en andere sociale instellingen voor de midden stand. Deze hoge benoeming verwierf een luid applaus van alle aanwezigen. Voorts zijn staande de vergadering telegrammen van hulde en trouw ge zonden aan Z. H. Paus Pius XII, H. M. de Koningin en Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong. Voorts heeft dc voorzitter van de K.V.P, de heer Andriessen, gesproken. Hij zei de overtuiging te zijn toegedaan, dat de N.R.K.M haar idealen voor een groot deel reeds had weten te verwe zenlijken Hij zei dat de katholieke staatkunde een open oog dient te heb ben voor de middenstand, zonder daar bij echter het algemeen welzijn uit het oog te verliezen. „Is het dan niet be grijpelijk", zo zei de heer Andriessen, „dat er problemen kunnen rijzen, om dat het algemeen welzijn soms vordert wat tegenstrijdig is aan het specifiek middenstandsbelang?" Hij gaf echter de verzekering dat de K.V.P. met zal nalaten met grote nauwgezetheid te po gen de juiste weg te bewandelen om met open oog voor de grote waarde van de middenstand het algemeen welzijn te behartigen. Tenslotte vroeg hij, in dien er problemen zouden rijzen, om dan te trachten deze op te lossen na rustig overleg. Daarbij kon de midden stand dan rekenen op dc steun van de KV.P.-fractie. Tenslotte is gesproken door de heer De Groot, vertegenwoordiger van de zusterorganisaties van de N.R.K.M., door de heer Middelhuis van het Katholiek Bureau voor Culturele en Maatschappe lijke Samenwerking en door de heer Czempass, van de Duitse katholieke middenstand, die de N.R.K.M, hun geluk wensen aanboden, en heeft het Twee de Kamerlid de heer Hooy speciaal de bondsvoorzitter de heer Koops gehul digd. Mgr. dr. G. Alfrink in gesprek met minister v. d. Brink op de Middenstands- vergadering te Utrecht. Achter hem minister G. Albregts. ff Veel Eerste Kamerleden betreuren het, dat zo spoedig na de R.T-C. in In donesië wordt gestreefd naar herziening van de daarbij bereikte uitkomsten- Toch zijn zij bereid, aan zulk een her ziening hun medewerking te verlenen, mits de Indonesische regering ten deze het initiatief neemt en de Nederlandse gereed is, ook van haar standpunt uit een betere vorm van samenwerking te bevorderen. Aldus lezen wij in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen- Deze leden vestigen vooral de aan dacht op de positie van de Indische Ne derlanders. Zij achten de vraag gewet tigd, of met hun belangen in deze over gangstijd wel voldoende rekening wordt gehouden. Ook wordt gewaagd van de positie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. Men is van mening, dat de Indonesische regering mede verant woordelijk is voor de overgang van die ambtenaren in de Indonesische dienst, en trekt in twijfel of ten aanzien van hen wel naar de geest der R.T.C. wordt gehandeld- Naar andere leden mededelen worden soms Nederlanders, vooral ais zij vroe ger bij de politie heboen dienst gedaan, gearresteerd en geruime tijd in hech tenis gehouden, zonder gelegenheid te krijgen tot verweer of zelfs maar te worden ingelicht omtrent de redenen, waarom zij van hun vrijheid zijn be roofd. Een aantal /leden meent, dat dc sa menwerking tussen Nederland en Indo nesië het beste kan worden gediend, als men het verleden laat rusten en in het oog houdt, dat beide landen meer dan ooit te voren op samenwerking zjjn aan gewezen. Een herziening der R.TC.-overeen komsten is, volgens deze leden, zonder de medewerking van de minderheids volkeren van Indonesië rechtens onmo- Een militair lesvliegtuig van de vlieg basis Woensdrecht is Woensdag te Ril- land-Bath neergekomen. Door het af slaan van de motor kon het vliegtuig zich niet meer in de lucht houden en moest het een noodlanding maken in de Zuid-Bath-polder. Het toestel ging over de kop en 'is zwaar beschadigd. De in structeur en de leerling, die bij hem in het toestel zat, kwamen er zonder letsel af. gelijk- Dit moet bovendien tegenover deze volkeren onrechtvaardig worden geacht. Vele leden achten het noodzakelijk, dat de onderhandelingen over Nieuw. Guinea ten spoedigste worden hervat. Sommige leden wijzen er op, dat reeds ter R.T-C. is vastgesteld, dat de souve- reiniteit over N.-Guinea bij Nederland blijft berusten, zo lang hier geen defini tieve beslissing over genomen is- Zij achten voor de regering geen reden aanwezig de afgebroken onderhandelin gen te hervatten. Enige leden geven in overweging, dat de regering voor het voeren van haar politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea een duidelijk program zal opstellen, b v. voor een periode van ongeveer vijf en twintig jaar. 19. Onbewogenmaar niet zonder nieuwsgierigheidnadert Hovin de roerloze gestalte van de ruiter, die hii met zijn pijl geveld heeft. „Likar!" bromt Hovin en met een laatste verachtelijke blik. op de verslagene leidt hij zijn paard naar de weg terug. Hij wil geen tijd meer verliezen. Met koel-hooghartige blik kijkt Hovin op de wapenknechten neer, die de toe gang tot Wogram's burcht bewaken. „Waar is uw koningvraagt hij ruw, „vooruit, breng mij bi) hem. Zwijgend brengen zij hem over de slotbrug naar de poort. Een trek van grim mige voldoening glijdt oper Hovin's gezicht. Kijk ze eens angstig naar hem gluren! Zo is het goedAls een geëerde, neen een gevreesde gast wordt hij binnengehaald en straks vertrekt de gast weer, maar dan met iemand anders De hoofdman der wapen- Bulderend klinkt zijn lach ovek het slotplein knechten ziet hem. wantrouwend aan. Doch Hovin heeft ten tweeden male Likar's oersterke lichaam onderschat. Bij komt uit zijn verdoving en een krampende pijn scheurt door zijn nek Mei samen- geknepen ogen richt hii zich moeizaam op een arm op. Zijn rug pnkt en brandt en in de wond van Hovin's pijl voelt hij het kloppen van ae koorts „Weer Hovin!** steunt hij, „weer te laat Maar hij geeft zich niet gewonnen. Langs een boom o H 0. V benen zwaaien onder hem wegmaar bijna blindelings zet hij door. Zjn V nek, zijn rug... het staat alles in een laaiende gloed van onduldbare pijn maar toch komt hij vooruit, want in zijn binnenste snerpt de woedende smart acr ver nedering Hij mag niet te laat komen Naar TJ.P. meldt zal aan de beneden loop van de rivier de Fraser in Canada een stuk moerasgrond van tien vierkante m(jl in cultuur gebraclit worden voor de oprichting van nieuwe Nederlandse boerderijen. Bijzonderheden van het plan worden uitgewerkt door een Ne derlandse maatschappij, opgericht door een Rotterdamse hypotheekbank onder de naam „The Canadian Commercial Corporation of the Netherlands". (Van onze speciale verslaggever) Tijdens de feestvergadering van de Nederlandse R. K. Middenstandsbond heeft de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, mededeling gedaan van het feit, dat, na besprekingen ussen de hoofdbe stuurderen van de Katholieke Midden standsbonden in Duitsland, Oostenrijk, België en Nederland, is opgericht een Europese Katholieke Middenstandsbond, waarbij genoemde landen zich hebben aangesloten. Binnenkort, zo hoopt men, zullen Zwitserland, Italië en Luxem burg tot deze Europese bond toetreden. Het is dc bedoeling dat deze Europese bond in internationaal verband de be langen van de katholieke middenstand zal gaan behartigen. De heer Czempass, voorzitter van de Katholischer Kaufmanns Verein Deutsch- lands, heeft er nadien zijn vreugde over uitgesproken dat deze Europese bond is opgericht. Hij noemde deze oprichting een mijlpaal in de geschiedenis van de Europese middenstand en kon mede na mens zijn collega's uit Oostenrijk en België verklaren, niet te zullen rusten, voordat de middenstand een van de sterkste zuilen zou zijn geworden, waar op een grotere volkswelvaart en vrede in Europa kunnen steunen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 26-jarige soldaat P. A. J. V. uit Heerlen veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek en de 30-jarige soldaat G. M. B. uit Breda tof acht maanden met aftrek. De advo caat-fiscaal had tegen beiden acht maanden geëist. B. en V., beiden Korea-vrijwiliigers, hebben 5 Maart j.l. tijdens een vechtpar tij, die begon in een stpdsbus in Den Haag, kolonel dr. H. J. van der Giessen, dirigerend officier van gezondheid eer ste klasse zo hard geslagen, dat deze twee snijtanden uit zijn bovenkaak ver loor. In eerste instantie waren zij tot drie maanden gevangenis veroordeeld. Nederlandse emigranten willen op het ontgonnen land melkvee houden en groentenkwekerijen stichten. De produc ten die hier gewonnen worden zullen een markt vinden in het nabijgelegen Vancouver. De maatschappij heeft 350.000 dollar, terwijl de Nederlandse regering in prin cipe 700.000 gulden heeft toegezegd als investering. De maatschappij is tenslotte verlof gegeven nog 150.000 dollar aan te werven indien dit nodig mocht zijn. De uiteindelijke plannen voor dit pro ject zullen komende herfst worden op gesteld. Men hoopt binnen het jaar on geveer zes vierkante mijl moerasland gereed gemaakt te hebben voor land bouw, Dijken zullen het water van de rivieren de Pitt en de Fraser tegenhou den. Behalve het ontginningswerk zelf be vat het plan de oprichting van een land bouwschool voor jonge Nederlandse emigranten. Het ontgonnen land zal voornamelijk aan Nederlandse boeren worden verhuurd, die kortgeleden naar Canada zijn gekomen en reeds enige ervaring hebben opgedaan bij het land- bouwwerk aldaar. De maatschappij zal Nederlandse pom pen naar Canada brengen en Neder landse ingenieurs zullen het land drai neren. Advertentie Hel ligt voor de hand. dat IJ in deze tijd graag koude scholds op tafel brengt. Er zijn immers volop toma ten en komkommers en U hebt wel bijna dagelijks restjes, die uitstekend ge schikt zijn om koud Ie ver werken. Dat is bijzonder smakelijk te doen met De Gruyter s mayonnaise. Werkelijk een heerlijkheid en een groot gemak De Gruyter s mayonnaise kunt U krijgen in polten van 85 en 150 cent. Deze mayonnaise is heel voor delig in het gebruik en bovendien zorgt 10kor ting ervoor, dat lekker geen luxe meer is. Neem eens de proef met een potje Zoals men zich zal herinneren werd er tegen 28 Februari van dit jaar een belangrijke schilderijenveiling aange kondigd door de veilingmeesters Van Marle. de Siile en Baan te Rotterdam. Daarop attent gemaakt door een artikel in De Telegraaf, waarin tot uitdrukking kwam dat aan oude meesters toegeschre ven werken, o.a. een Frans Hals, een Hobbema, een Jan Steen, een Sprenger en een Ruysdael, vals zouden zijn, meen de de Rotterdamse justitie een onder zoek te moeten instellen. Afgaande op de mening van de restaurateur H. G Luitwieler, die na een vluchtig onder zoek diverse schilderijen niet voor echt kon verklaren, greep de justitie in en liet door de politie op 56 ter voorbe zichtiging hangende werken beslag leg gen. Thans ztfn al deze kunstwerken op een viertal minder belangrijke na. die nog nader zullen worden onderzocht en vier andere, die buiten de eigenlijke col lectie stonden, na rechterlijk vonnis vrij gegeven, omdat van valsheid niets geble ken is. Vast staat, dat een afbeelding van de aangevallen Frans Hals waarvan o.a. beweerd was, dat de kraag niet uit de tijd van die meester kon zijn reeds voorkomt in het boek van dr. Hofstede de Groot (bewerking van dr. Erasmus), dat. voorts de Hobbema en de Jan Steen officieel zijn gegarandeerd door dr. De kerk was overdag altijd donker; de beperkte geldmiddelen van de parochie lieten niet toe het altaar de gehele dag te verlichten. Alleen in de godslamp gloeide een rood lichtje, als een drup pel bloed; voor het overige verdwenen de pilaren star in het duister, de beel den stonden nutteloos in de schaduw hoeken. Martin liep angstig tussen de banken door, hol weergalmden zijn voetstappen door de ruimte. Hij vroeg zich af, of de priester misschien naar hem stond te kijken. Hij wist nog, hoe ze aan de deur van de sacristie konden staan loeren, kijkend naar de kerk gangers zonder zelf te worden gezien. Hij moest maar liever alle gebruikelijke bewegingen maken. Halverwege het middenpad maakte hij een stijve kniebuiging en schoof in een bank. Hij was niet in de Sint Ste- phanus, noch in een andere kerk ge weest sinds de dood van zijn vader, toen zijn moeder en hij een tijdje lang de dagelijkse Mis hadden bijgewoond. Zijn vader had natuurlijk geen kerkelijke begrafenis gekregen; het moment om nog berouw te kunnen hebben bij de sprong van de brug was, volgens pas toor Kirkman, te kort geweest om aan te nemen, dat hij nog berouw kon heb- (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) troosteloos op de bodem van de rivier, gehoord. Na die keer deed hii geen meegesleurd langs de waterplanten. En moeite meer alsóf Je overtreedt dc het belletje rinkelde lieflijk over de geboden", zei zijn móeder zo kom Ie kerkbanken, terwijl Martins moeder stil in de hel". En dan antwoordde hij zacht zat te huilen en Martin keek naar haar want zij verdroegen elkaar zonder boos met grote ogen en voelde een onuitspre- heid: „Vader is ook in de hel ish^t kelijke droefheid. Dan keerde hijPhet niet?" Zij had hem voortaan zlj'n eigen weer naar het altaar, starend weg laten gaan, maar hij wist dat een n,™ d 6 pr ur'?-le Prevelend groot deel van haar gebeden sindsdien Bio^ö rfP,COr^TTp/öpkoileS en uh? Z°0r hem was bestemd en het hinnerde Aigp AoorÜ! onthul- hem vaag, dat hij haar last verzwaarde tèfIL,! Daarmee was zijn haat en hef haar moeilijker maakte, nog te toegenomen, in duisternis geboren bij blijven hepen ZelnZein j ver d® tegenstelling tus-. Nu keek hij woedend naar het hoge d-. u?, ,n e yr0UW. de, ouóe man, gewelf boven zijn hoofd, naar het lege die helemaal niet meer aan het gebeur de scheen te denken en doorging met rijn misleidend ambt. alsof er helemaal niets was gebeurd. Zijn moeder, gewend aan zoveel onverbiddelijkheid, was al leen nog vuriger gaan bidden, door het waas van haar tranen turend naar de nederig smekende letters van het mis saal. Maar Martin had beslist geweigerd, nog naar de kerk te gaan, profiterend van de (omstandigheid, dat hij van school ging naar een baas. Ziin moeder had daar in hef begin ook om gehuild en in de eerste tijd ging hij soms op Zondagmorgen een uurtje de deur uit om onaangenaamheden te voorkomen; maar in plaats van naar de Mis te gaan, ben gehad en Martins moeder had veel ging hij dan naar de rokerige kamer rroV,,,:ia t„„„ iiis_iboven de kruidenierswinkel van Couni- han, waar van Vrijdag tot Maandag on afgebroken werd gepokerd. Hij zat dan somber in zijn kaarten te kijken, zich zelf verbitterd voorhoudend, dat hij ge lijk had. Daar, bij het verschraalde'bier, de sigarettenpeukjes en het geritsel van aardappel-chips op de houten tafel, ver loor hij dan een paar stuivers, flauwtjes en verlegen glimlachend, als er bij het lakonieke gokken en bluffen werd ge vuilbekt. Zijn moeder kwam er al gauw achter en keek hem verdrietig zwijgend aan, toen hij op een Zondag morgen terugkwam met een mooi ver haal over dè preek, die hij niet had gehuild, toen het opgezwollen lichaam in ongewijde aarde was begraven en besloten, dagelijks naar de Mis te gaan voor de zonden van haar man. Telkens weer hadden haar tranen gevloeid onder dp Canon van de Mis. „Gedenk, o Heer, uw dienaren.... die ons zijn voorge gaan met het teken van het geloof", las zij met bevende lippen uit haar missaal. ..Wij bidden U, wil hunde plaats van verkwikking, licht en vrede ver lenen". En dan zonk haar voorhoofd op de leuning van de bank vóór haar en snikte zij krampachtig. Zijn vader was niet naar verkwikking, licht of vrede gegaan; zijn ziel botste ergens altaar, dat na de Mis van die morgen verlaten lag, en naar het schemerlicht van de kaarsen voor het Maria-beeid, en hij hield zichzelf weer voor, dat hij de enige mogelijke weg was gevolgd. De manier, waarop ze zijn moeder hadden behandeld, was zijn rechtvaardiging. Zijn vader was slecht geweest en had gee n kerkelijke begrafenis gekregen, zijn moeder was goed geweest en haar wilden ze alleen maar het allerminste geven, er zou een beetje boven de kist worden gepreveld en met de wijwater kwast worden gezwaaid en hij zou, na de allervluchtigste uitvaartdienst, met geknars in de grond zakken. Ze waren dus aan elkaar gewaagd: de rechtvaar digheid ontbrak aan beide kanten. Als zijn vader rijk was geweest, zouden ze wel verzachtende omstandigheden heb ben bedacht; als zijn moeder welgesteld was, zou zij een waardige, plechtige uit vaart vol pracht en praal krijgen. Het verschil zat hem in het geld. Geld was verkwikking, licht en vrede. Al het an dere was niets dan vreemde Gotische letters, die keurig op dunne bladen van het missaal gedrukt stonden, een vals document, dat de mensen altijd maar weer overlazen, rip zoek naar de ver borgen betekenis, die nooit te vinden was, omdat ze nooit had bestaan. Maar nu was de rekening in elk geval veref fend. (Wordt vervolgd). Friedlander en van de Adriaen Brouwer een expertise voorhanden is van prof Vogelzang. Ook de De Roymers Waal is door Friedlander voor echt verklaard en is gedekt door een certificaat van prof. Vogelzang. Op een kort geleden te Tokio gehon den zitting van een Nederlandse krijgs raad hebben Nedelandse Korea-vrijwil ligers klachten naar voren gebracht, die, naar de president, kolonel B. Damen, in de uitspraak mededeelde, door getuigen verklaringen zijn bevestigd. Kolonel Damen sprak de hoop uit dat verande ring zal worden gebracht in de toe standen, waarover is geklaagd. Leden van het personeel van het Nederlandse gezantschap te Tokio hebbed gezegd te hopen, dat de Nederlandse regering maatregelen zal nemen om de oorzaken der klachten weg te nemen. Een correspondent in Korea van enige Nederlandse bladen heeft dezer dagen medegedeeld dat korporaal E. Heyndeyk van het Nederlandse bataljon Korea- vrywilligers wegens desertie tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf is veroordeeld. Gemeld werd dat de verdediger, ka pitein Anemaet, de krijgsraad heeft medegedeeld dat vele vrijwilligers onder valse voorwendsels zijn overgehaald zich voor dienstneming in het Van Heutsz- bataljon op te geven. Kapitein Anemaet zeide dat bij de militaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chronische ziekten en andere gebreken werden goedgekeurd voor het verrichten van zware dienst te velde in Korea. Naar aanleiding van ons aan De Tele graaf ontleende bericht over de candida- tuur-Van Leeuwen voor de Tweede- Kamerfractie van de V.V.D. maakt men er ons van V.V.D.-zijde op opmerkzaam, dat de candidatenlijsten eerst in het be gin van 1952 definitief worden samenge steld. In de, ter gelegenheid van de prijs uitreiking, bijzonder feestelijk versierde aula van het Seminarie Hageveld te Heemstede is gistermiddag om twaalf uur curieuze tijd voor een voorstel ling de eerste opvoering gegeven van het blijspel „Drie in de pan", waaraan wij in ons blad van gisteren een uit voerige voorbespreking wijdden. Het is laat ons daar geen twijfel over toe laten een bijzonder joyeus geheel ge worden. De studenten speelden met een vuur, dat de spanen er bijkans letterlijk vanaf deed vliegen en het publiek van ouders, leraren en leerlingen was bij zonder gul met allerhande bewijzen van instemming. Toneeltechnisch gezien is de opvoering van zo'n spel, dat ge heel improviserenderwijze tot stand is gekomen, een merkwaardige zaak. Merkwaardig in die zin namelijk dat er uit blijkt dat het improvisatievermogen der betrokken spelers aanmerkelijk veel groter is op het stuk van de handeling dan op dat van de dialoog. De handeling is rijk. Zij getuigt van fantasie. Zij is grillig en toont vele dwaze invallen, die met goed begrip voor de mogelijkheden van het toneel tot alleszins aanvaard bare oplossingen gebracht worden. De tekst daarentegen, welke die handeling ondersteunt, is over het algemeen vrij mager, is minder oorspronkelijk, min der dwingend en de bon mots zijn voor een spel dat zoveel oprechte vro lijkheid verwekt eigenlijk bijzender schaars. Kortom, het geheel is overigens typisch in overeenstemming met de leeftijd der executanten primair een doe-stuk'. Men is zoals men uit zijn daden blijkt te zijn en de monde linge toelichting erop gaat nergens ver der dan strikt noodzakelijk is. Boven dien vertoont de stijl van die toelich ting meestentijds weinig gevoel voor verfijnde nuances. Waar dit zo scherp in het oog springt, daar lijkt ons de vraag gewettigd of bij een herhaling van dit experiment, hier of elders, het geen aanbeveling zou verdienen de grote lijn van het spel tevoren wat scherper te definiëren, zodat wellicht meer tijd en gelegenheid overblijft voor de verzorging van het gesproken woord. Overigens, niemand concludere uit deze academische beschouwing dat „Drie in de pan" geen verrukkelijk stuk jeugdtoneel was. De Hemel beware ons. Het geheel had vaart en zwier en zowel de zelfgemaakte décors als de onder linge regie waren raak en smaakvol. Experimenten ontlenen echter voor een groot gedeelte hun waarde aan de ge maakte fouten. En vandaar deze bemer kingen ten aanzien van het gesproken woord. Bij een volgende gelegenheid moge men er zijn voordeel mee doen. Alb. W. Met de K.L.M.-Skymaster „Groningen" is Woensdag op Schiphol uit Amerika aangekomen de vroegere lt. goeverneur- generaal van Indonesië, dr. H. van Mook. Hij vertelde, dat hij gedurende de laatste twee jaar het hoogleraarsambt in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Californië te Berkeley heeft bekleed. Voorts is hij enige tijd voorzitter geweest der adviescommissie van de United Nations inzake de hulp aan onontwiktelde gebieden. Voor deze laatste functie zal dr. Van Mook in Sep tember voor een tiental dagen terug gaan naar de V.S. Over zijn plannen voor de toekomst wilde hij zich niet uitlaten. Hij zei nog niet te weten wat hij verder zal gaan doen en maakte een afwijzend gebaar toen hem werd gevraagd of hij de ko mende weken in Nederland met bepaal de personen besprekingen zal voeren. Uc minister van Justitie heeft Woensdag- middag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij een roulette onaanvaardbaar acht. De heer Molenaar (VVD) betoogde, geen principieel verschil te zien tussen een ge reglementeerde roulette en de staatsloterij e.d. Hij wees op het belang van de Kur- haus-concerten, die als er geen roulette wordt toegestaan, in groot gevaar komen. De minister bleef echter onvermurwbaar. Hij zei principiële bezwaren te hebben tegenover de roulette en dé commerciële voetbalpools. Hij verklaarde het als een erezaak te beschouwen dat Nederland juist geen roulette heeft. Inzake de zaak Menten prees de minister de grote activiteit van de reehter-commis- saris, die met het onderzoek is belast. Het onderzoek is zo goed als afgelopen. Zeer waarschijnlijk zal het resultaat tegenvallen. Spr. vreest dat het niet mogelijk zal blij ken, de hoofddaders die zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt te achterhalen. Zonder aanziens des persoons fcal zo nodig worden ingegrepen. De Velser affaire heeft de volle belang stelling van de justitie. De Officier van Justitie te Rotterdam is sedert Mei niet het onderzoek bezig. Hij heeft omstreeks tach- tig verhoren afgenomen. Het onderzoek is vertraagd door ziekte van een der hoofd personen. Hierna werd de begroting van J ustitie aangenomen met de communisten tegen. Tenslotte is het ontwerp voorziening in het bestuur van de gemeente Finsterwolde met 27 tegen 4 stemmen (CPN) aangeno- min antwoord op een lang betoog van de heer Schalker (CPN) merkte de minister van Binnenlandse Zaken, mr. van Maarse- veen op. dat er in Finsterwolde ingegrepen moest worden. De regering zal alles doen om de oorzaken van de misstand weg te nemen. Advertentie Vele huisvrouwen besteden thans hun kostbare koffiebon zodanig, dat zij er als het ware een extra rantsoen genoegen aan beleven! Zij besteden deze bon n.L voor Niemeijer's pittige Paarsmerk- koffie, een heerlijke krachtige koffie, waarvan zij nu extra kunnen genieten, doordat zij tevens ongemerkt sparen voor het prachtige „Safira"-tafelgerei! Dit, door en door vlekvrije, tafelbestek is een bezit van blijvende waarde en een sieraad voor Uw tafel. Verdubbel dus de waarde van Uw koffiebon en vraag uitsluitend Nie meijer's koffie, echt om „dubbel" van te genieten! Ook op de pakjes Niemeijer's Gala- en Princess-thee bevinden zich waardebon nen voor het „Safira '-tafelbestek. Vraag aan Niemeijer-Groningen om een geïllustreerde geschenkenlijst. Deze wordt U dan franco toegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3