Gerrit Voorting, „Ie magnifique", Gerard Peters, de sterke „baanrenner Rol van de beide G in onze ploeg van grote betekenis „Nieuw tijdperk ingeluid" w NEDERLANDSE PLOEG in de Tour heeft de strijd gestaakt Alleen Voorting en Dekkers nog in Luchon aangekomen Belevenissen van de struisvogel Rasmus Il\ DE TOUR DE FRANCE Eerste helft van 's werelds grootste wielergebeuren voorbij Fenny Heemskerk wint tournooi in Venetië Saluut aan Van Est Drama van de bergen werkt door r Wij luisteren naar BAANRENNER OP DE WEG UITBLINKER Jacques Goddet: KOBLET WINT EN DRAAGT DE TRUI AUTORACE Zweden tweede finalist in Daviscuptournooi .y Sim. Sam en Rasmus naar Afrika DONDERDAG 19 JULI 1951 PAGINA 5 99 Gerrit Mentaliteit en kwaliteit Complimenten voor Voorting en Mhéé Gerard Door JACQUES GODD ET directeur van de Tour de France Prins in Gijon van de leiding verdrongen En Pellenaers? De Ronde nu pas begonnen Uitslag en klassement Tevens Internationale 500 cc. race Militaire zwemkampioen- schappen in Hilversum 'Kaagweek, grootste zeilfeest, begint 20 Juli a.s. Bijgaand relaas heeft onze sport redacteur Jan Cottaar. 15 Juli uit Agen verzonden, dus voor de onge lukkige afloop van Wim van Est's leiderschap in het klassement en uiteraard ook voordat de overgeble ven renners besloten om de Tour niet verder te rijden. Peters (rechts) en Voorting (links, nr. 63) toen zij tezamen met hun ploeg genoten voor de eerste (en laatste) maal in Parijs arriveerden. (Van onze sportredacteur) AGEN, 15 Juli. De Tour de France is halverwege. Twaalf etappes, waarin ook de bergen hun neus al hebben laten zien, hebben ons in het kleine plaatsje Dax, dicht bij de Golf van Biscaje, gebracht en wanneer wij de balans opmaken van hetgeen ons dappere ploegje tot nu toe heeft verricht, durven we dit op treden in deze Tour de France, voor het eerst sinds de oorlog, een succes noe men.. Misschien zijn er in Nederland wielersportliefhebbers, die zich van een succes nog iets anders voorstellen. Eerste en tweede plaatsen bij de vleet bijvoor beeld. Maar zij weten dan ook niet wat een Ronde van Frankrijk in werkelijk heid is. Dat zullen zij óók niet weten, wanneer ze alle mogelijke krantenversla gen, alle mogelijke boeken en alle mogelijke radioreportages over de Ronde heb ben bijgehouden. Wat eer. reeks goede en zeer goede verrichtingen als die van onze landgenoten waard is, kan alleen degene waarderen, die precies weet wat er in die monsterrace over vier en een half duizend kilometer wel te koop is en wat eigenlijk de juiste kwaliteit is van het uitermate sterke deelnemersveld. Dat onze jongens in dit milieu elke dag in de prijzen rijden, is niet alleen eerj Uniek feit in de geschiedenis van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Tour de France, het is tevens een succes dat de steeds stijgènde belangstelling «1 het vaderland voor hetgeer. onze renners hier ten bate van hun Nederlandse collega s aan pioniersarbeid verrichten, volkomen rechtvaardigt. dan de renners, die tot dan toe na dc oorlog waren uitgezonden, hadden ge daan. Wij vonden deze uitlating toen als symptoom belangrijk, omdat voor aanstaande Nederlandse renners als Pe ters en Schulte, die er óók zo over dacht, de teleurstelling van de Neder landse representaties in de Tour kenne lijk op hun fatsoen trokken. Maar wan neer men ons op dat moment recht op de man af de nuchtere vraag zou heb ben gesteld, wat een man als Peters die in de eerste plaats baanrenner was geworden in zo'n wedstrijd zou kun nen presteren, dan zouden wij even' hebben geaarzeld, ondanks de herinne£ ring aan de beide kampioenschappen van Nederland die hij behaalde, toen die gedurende de bezettingsjaren te Zandvoort werden verreden. Onder de vijf renners, die op bet ogenblik dat wij deze brief versturén. nog een werkelijk voortreffelijke ploeg vormen;, bevinden zich ook de beide z.g. „Hollandse" en meer in het bijzonder Haarlemse deelnemers. Kees PeU,ena£xs jgacU zijn ploeg met vecht en reden een zeer sterke Bra bantse inslag gegeven en nu Faanhof van Amsterdammer enige tijd geleden Rosendaler is gewordert, bleef het con tingent Boven-Moerdijkse renners dus tot twee beperkt. Maar wat deze twee* Hollanders, deze twee Haarlemmers, deze twee G's tot nu toe hebben be reikt, is werkelijk de moeite van een aparte vermelding ten volle waard. Het zou fout zijn, de verrichte pres taties min of meer te willen schuiven op de naam van één of een paar man. Wat hier is gebeurd, kon tot stand komen door de uitstekende geest en over het algemeen bijzonder goede samenwer king en het succes van de een is dan ook volkomen het succes van de ander. Maar natuurlijk is het logisch dat men de renners óók individueel op hun waarde toetst, zoals wij het nu Voorting en Peters willen doen. Wanneer wij daarbij beginnen met Uw aandacht te vragen voor hetgeen Peters tot nu toe heeft gepresteerd, is dat niet omdat hij de oudste is, of om dat hij met zijn sterke sprint bij de aankomst met het peloton, onze equipe al aardig wat prijsjes heeft bezorgd. Natuurlijk is dat laatste een factor van betekenis en moet het voor Pellenaers een voldoening zijn dat de speciale ca paciteit van de Haarlemmer zijn ploeg voortdurend plaatsen verschaft in de voorste gelederen van het dagklasse ment. Maar waarschijnlijk zou Kees Pelle naers. en de gehele Nederlandse kolonie mét hem, tóch niet half zoveel in z'n schik zijn met de aanwezigheid van Pe ters in deze ploeg, wanneer de baan renner. die de Haarlemmer toch op de eerste plaats is geworden, zich niet had ontpopt als een renner die ook voor dit ^erk een méér bijzondere geaardheid blijkt te hebben dan men misschien bver het algemeen had verwacht. Toen Peters in de ploeg werd gekozen, keek •hen daar in wielerkringen nogal vreemd van op. Maar Peters heeft daarop zelf het antwoord gegeven, eerst In het Nederlands kampioenschap op de Cauberg en nu weer. maar nog veel duidelijker in deze Tour de France. Wat Peters heeft gepresteerd, kan aanspraak maken op de hoogste lof. Ziin ijzeren wil om er iets van te ma ken, een wil die hem ook na zijn zware *al van enkele .iarer. geleden er weer bovenop heeft geholpen, heeft hem zelfs 'n dit gezelschap van de allerbesten tot ®en opmerkelijke figuur gemaakt. En dat niet alleen op de vlakke etappes. He kwaliteiten van deze Haarlemse reu- her zijn misschien nog nooit zo duide lijk gebleken als thans, omdat de twee bergetappes door het Massif Central hebben bewezen, dat hii niet alleen snel 's, maar ook in de werke'iik zware ge deelten, zoals hij de beklimming yan dc berr-cn, uitstekend mee kan. Wij wil len niet vooruitlopen on hetgeen de Pyreneeën er. daarna de Alpen ons nog *"llen leren, maar dat Peters tussen j 'ermont Ferrand en Brive met de al lerbesten omhoog ging er dat gemakke- l'ik deed. was voor iedereen in de ka- ravaan een openbaring. Het is wel merkwaardig dat Peters dertig-jarige leeftijd zijn debuut in Tour de France moest maken, om bhs te laten zien wat nu wel precies «9 v°lle omvang van zijn vermogen is. "ij herinneren daarbij aan een artikel, "at wij schreven in September 1949 baar aanleiding van de terugreis die wij gedeeltelijk met Peters en enkele andere renners maakten, toen de we reldkampioenschappen te Kopenhagen 'aren beëindigd. Op die reis verklaar- J Peters al. dat hij er wel iets voor jbelde om te proberen in de Tour de rance een beter resultaat te bereiken Op dit moment vinden wij echter in deze Peters van de Tour de Fran ce een renner terug, die wij niet aar zelen te beschouwen als een onzer meest serieuze candidaten voor de wedstrijd om de wereldtitel, de wed strijd waarin wij' thans voor het eerst de sportieve eerzucht van een andere Gerrit (Schulte) als een grote troef zullen missen. Dat Voorting een wegrenner is (en nóg meer worden kan) van bijzondere kwaliteit, hebben wij al eerder betoogd. Deze Tour de France heeft dat stand punt ten volle onderschreven. In de eerste dagen ging het de Haarlemmer niet voor de wind; vandaar dat hij in het klassement al spoedig op de laatste plaatsen belandde. Maar de conditie, die zijn kwaliteit zelfs in dit sterke ge zelschap tot het béste moest kunnen stempelen, is niet uitgebleven. In de tijdrit naar Angers was het nog zover niet. Toen leverde hij een prestatip die niet helemaal aan de verwachting heeft voldaan en die hem een 57ste plaats in een gezelschap bracht, waar hij eigen lijk bóven hoort te staan. Maar daags daarna begon het al. Dat was de etappe waarin Wim van Est met zijn derde plaats tot de allerbeste rijen doordrong en waarin Voorting kort vóór tijd op zijn beurt uit het peloton wegsprong, om zijn positie meer in overeenstemming met zijn vermogen te brengen. Zes minuten was hij al op het neleton uitgelopen, toen een lekke band hem dwong tot afstappen, maar zijn mo gelijkheden waren daarmee niet uitge put. Met een behoorliike voorsprong oo het peloton arriveerde hij nog op de wielerbaan van Rennes en het was daar dat de directeur van de Tour de France, do heer Jacques Goddet, mij ongevraagd zijn bewondering te kennen gaf voor de kwaliteiten van deze sierlijke renner. Voorting heeft daarna de heer Goddet nog volop gelegenheid gegeven, om die bewering te herhalen. Toen hij in de ctapne van Rennes naar Limoges met de tien vluchtelingen wegsprong, heeft hij daar een van de beste prestaties ge leverd en enorm veel werk verzet. Zijn vierde plaats bij de aankomst in Limo ges bewees dat hij desondanks nog re serves had en ook de rit van Linioges naar Clermont Ferrand heeft dat zonne klaar bewezen. In een wilde jacht op Mirando, Geminiani, Robic en Koblet heeft hij zich opnieuw bijzonder onder scheiden en het feit dat hij weer in vierde positie op de wielerbaan van Clermont arriveerde en met een zeven de plaats uit de bus kwam zegt vol- .doende. Tenslotte was er zijn bijzondere pres tatie van de tweede étappe, toen hij in de voorste gelederen op de Col de Mo reno arriveerde, ondanks het feit, dat hij bii de beklimming van deze berg een nieuwe band had moeten omleggen. Helaas werden zijn kansen op een van de eerste plaatsen dertig kilometer vóór Brive opnieuw door een lekke band te niet gedaan. Maar de kwaliteiten van deze tweede Haarlemse renner zijn des ondanks al in het voorspel tot de grote stryd eveneens volledig tot hun recht gekomen. En neem nu maar eens even het klassement, waarin hij van de laat ste posities regelmatig en snel tot de middelmoot opklom. Wat zouden er bij een wat gunstiger start niet voor mo gelijkheden hebben gelegen in de op vallende figuur, welke Gerrit Voorting in onze hedendaagse nationale wieler- wereld is. JAN COTTAAR. Al verschillende malen heeft de directeur van de Tour de France, de heer Jacques Goddet, gedurende de Ronde zijn waardering en voldoe ning betuigd over de uitstekende prestaties van de Nederlandse renners. Toen Wim van Est in Dax de gele trui had veroverd, verklaarde de heer Goddet zich op een desbetreffend verzoek gaarne bereid voor slechts enkele Nederlandse bladen een artikeltje over deze bijzondere gebeur tenis te schrijven. Tot die bladen behoorde ook het onze. Het drama op de Aubisque heeft de publicatie van dit artikel uiteraard wat vertraagd. Maar toen de heer Goddet ons verzekerde, dat deze gang van zaken zijn opinie niet wijzigde, hebben wij gemeend onze lezers deze interes sante bijdrage van de directeur van de Franse Ronde alsnog te moeten voorleggen. im van Est, die stevige en evenwichtige Nederlander, in de gouden trui. Dat is een opmerkelijke gebeurtenis, zowel voor de Tour de France zelf als voor de Nederlandse sportwereld. Ik heb hier altijd zo sterk naar verlangd, omdat ik wist, dat dit feit de Nederlandse wegren- sport voor goed op het niveau van de internationale wielerwereld zou plaatsen' omdat ik wist, dat dit opzienbarend succes een beloning zou zijn voor de'bemoeiingen van hen, die het in Nederland hebben voorbereid en zich niet hebben laten ontmoedigen door de middelmatige resultaten van voorafgaande jaren. Men heeft altijd beweerd, dat de volkomen vlakke wegen in Neder land een beletsel zouden vormen om ooit goede wegrenners te kwe ken die zich zouden kunnen aanpassen aan de zo specifieke en rijk geschakeerde moeilijkheden van de Tour de France En waarom zou dit land, waar practisch iedereen fietst, een land dat zulke wonderlijk sterke en wilskrachtige athleten heeft opgeleverd en wiens zonen de wereldzeeeh hebben bevaren, niet in staat zijn datgene te bereiken, wat zijn Belgische nabuur al zoveel jaren presteert? Teerst heeft men in Nederland zelf de vooroordelen moeten overwinnen welke de vlucht van de Nederlandse wegrensport tot nu toe konden tegenhouden. Daarna zou men gemakkelijker nieuwe wegen kunnen vinden om ziin streven op dit gebied te verwezenlijken. Door de verovering van de symbolische gouden trui heeft Wim van Est een nieuw tijdper^ voor de Nederlandse wegrensport ingeluid, pnprestatiediemijzosym pathiek is om de prestatie zelve, houdt rijke beloften in. De Tour de F"nc prijst zich gelukkig met dit resultaat en is er trots op, dat bi] hieraan heeft kunnen medewerken. Onze landgenote Fenny Heemskerk is als eerste geëindigd in het internatio naal dames-schaaktournooi te Venetië. Hierdoor plaatste zij zich tezamen met de Engelse schaakster Rowena Bruce, die tweede -werd, in het tournooi om het wereldkampioenschap dames. De eindstand luidt: .1 Fenny Heeskerk (Ned.) 6 pnt.: 2. Rowena Bruce (GB) 5, pnt.; 3 en 4. Clarica Benini (It.) en Frie- del Rinder (Duitsl.) iVz pnt.; 5. Slavica Cvankel (Z.S1.) 4 pnt; 6. Mevr. Rood- zant (Ned.) 3(4 pnt.; 7 en 8. Erica Jo- vanovic (Z.S1.) en Simone Bussers (Belg.) 3 pnt.; 9. Gloria Velat (Spanje) pnt. De Argentijn Pilnik heeft na de derde ronde van het internationale schaak- tournooi in Gijon de leiding. Hij heeft alle drie partijen, die hij tot dusver heeft gespeeld gewonnen. In de derde ronde versloeg hij de Spanjaard Ramon. Toran (wit) in 60 zetten. De Nederlan der Prins staat op de tweede plaats met 2K, punt. Hij speelde in de derde ronde remise tegen de Fransman Rossolimo (zwart) in 20 zetten. De Nederlander Euwe (wit) versloeg de Brit Wood. Euwe en Rossolimo delen'de derde plaats met twee punten elk, doch Euwe heeft een wedstrijd minder gespeeld. Tijdens de landenwedstrijd Zwitser land—Duitsland voor dames, welke van 25 tot 26 Augustus te Bern plaats vindt, zal Fanny Blankers-Koen in de inter nationale bijnummers uitkomen in de vijfkamp. Het Zweedse team Lunds B. K. heeft in de Zweedse hoofdstad een overwin ning van 113 op Leeuwarden behaald. In het Franse sportdagblad L'Equipe schrijft de directeur van de Tour de France, de heer Jacques Goddet, over de ongelukkige val Jan Wim van Est: „Heel Holland vierde de historische gebeurtenis: de gele trui om de schou ders van een landgenoot! Helaas! Hij stortte zich zonder enige voorzichtigheid van de hellingen, terwijl hij nooit een andere berg had gezien dan die van Auvergne. Vam Est sloeg driemaal over de kop, de derde maal in de diepte van een ravijn, terwijl hij het er op wonderlijke Wijze levend afbracht, maar de lompen van zijn embleem op de rots moest achterlaten. Van Est is op het veld van eer ge vallen, slachtoffer van zijn poging om met alle macht de kostbare trofee te behouden voor zijn land en voor de glorie van de sport. Hij was uitstekend geklommen zonder een minuut prijs te geven op de aanval van Bartali. Een saluut aan deze te moedige ren ner, die verdwijnt, gehuld in de vlag van de Tour de France", aldus Jacques Goddet. In een sprintwedstrijd te Halesowen (Worcestershire) gehouden sloeg Jan Derksen Arie van Vliet en de Engels man Reg Harris. Door de Australiër Reynolds met an derhalve lengte te kloppen veroverde onze landgenoot Jan Hijzelendoorn tij dens internationale wielerwedstrijden op de Herne Hili-baan te Londen de eerste plaats. Advertentie Onze sportredacteur telefoneerde ons Woensdagavond uit Luchon Nog nooit ir de geschiedenis van de Tour de France is een met lauweren bekransde equipe zo snel ineengestort als deze Nederlandse ploeg Twaalf dagen lang had zij met stijgend succes haar rol temidden van de grootste wielerkampioenen ter wereld gespeeld en twee dagen geleden in Dax had Zl' het hele vaderland in rep en roer gebrachl door de twaalfde etanno (e renmVr'^ te lefrgen op de ge,e tr"r en tevens de plaats' meer van overSCnentiVan dC kle!"e p,ocgen' VandaaS is daar niet erg veel vnn nil J Pe etappe-overwinning is weer vergeten door de triomfen Biagiom in Tarbes en die van Knhipf vandaar? in T iiphnn n» -i_ ■rit 7en d.ie van Koblet vandaag in Luchon. De gele trui verfomfaaid in de Teff™ k uit een meer dan tachtig meter diep ravijn irbH onrrl nl !*offer, waarmee Wim van Est, gelukkig volkomen on- 1 i XT i .i üP WCff 1S naar huis* En °P de deelnemerslijst komen de'namen van ederiandse renners nu zelfs niet eens meer voor. Gerard Peters die gis teren met kloppend hart minuten lang had staan staren naar die kleine gele vlek, tachtig meter beneden hem, was zó onder de indruk dat hii de' moed om vanochtend te starten niet. meer kon opbrengen. Vanochtend viel ook de zesde man uit, toen Wagtmans hij de beklimming van de Tourmalet van zijn rijwiel stapte en zich liet opnemen door de wagen met de bezem die de Tourkaravaan sluit en waarin de uitvallers naar de aankomstplaats van een etappe rijden. En vanavond, juist voordat wij verbinding met Ne derland kregen, deelde Kees Pellenaers ons mede, dat ook Dekkers en Voor ting, die wèl in Luchon waren aangekomen, de strijd hadden gestaakt. jaren met de stille trom kon vertrek ken. En misschien hebben degenen, die van mening zijn dat de vier anderen op liet bericht, dat Van Est volkomen on gedeerd was, anders hadden moeten reageren, goede argumenten voor hun theorie. Maar die theorie heeft onder alle omstandigheden een waardige tegenstander aan de practij'k van deze voor ons zo bewogen en merkwaardig verlopenn Tour de France. Het zou echter onrechtvaardig zijn de ondergang van deze Nederlandse ploeg' te vergelijken met de haastige aftocht van onze nationale equipes in vorige jaren_ Zelfs wanneer men aan neemt, dat onze jongens in de zware bergetappes hun eerste plaatsen in het algemeen en B-ploegenklasse- ment zouden moeten prijsgeven en °ok daarn-ast nog verschillende eer volle posities zouden verliezen, moet «en toch oog hebben voor de om standigheden waaronder dit alle maal is gebeurd. Iedere ooggetuige van het drama op de Aubisque zou zich ongevraagd als advocaat van dit kleine groepje Nederlanders opwer pen. Zowel het verlies van een zo goed geklasseerde renner als Van Est, als de psychische terugslag van het zo wonderlijk goed afgelopen onge luk, dat onze drager van de Maillot Jaune is overkomen, hebben de ploeg in hevige mate gedesillusionneerd. Het moet wel een bikkelharde mentaliteit zijn, die ongeschokt uit een dergelijke chaos van belevenissen en emoties te voorschijn komt. Er zal later over de volkomen ineen storting van onze equipe zonder twijfel nog veel worden gediscussieerd. Ons kwintet was veel te hoog op de ladder geklommen en de weerklank in het va derland was te jubelend geweest dan dat het zo maar even als in andere ^j00r ^ee?. Pellenaers is dit abrupt einde van zijn illusies een onverdiende slag. i\ og nimmer heeft een Nederland se ploeg in de Tour de France zo'n be kwame en in alle opzichten voor zijn taak berekende chef d'equipe gehad als deze acht renners in de emotionele, geestdriftige oud-renner uit Breda. Vraag het hun zelf. Hij liet niets pas seren dat in zijn opvattingen van een harmonieuze ploeg niet paste; van nie mand. Maar wie verstond als hij de kunst om zijn jongens over een dood moment heen te helpen? Wie bekeek de wedstrijd en zijn kansen daarin met zoveel inzicht Ën wil iemand beweren, dat onze jongens het zonder zijn straffe, maar prettige leiding, zonder zijn sne dige diagnose, zonder zijn vermogen om een onweersbui te verjagen met een kwinkslag ooit zo ver hadden gebracht? 'Hij zal dan iedereen die de evolutie van deze ploeg van dichtbij heeft meege maakt, tegen zich krijgen, Voorting, Wagtmans en Dekkers zijn vanochtend uiteraard lusteloos en zon der overtuiging gestart. Pellenaers heeft hen gisteravond kunnen bewegen de wedstrijd voort te zetten, maar het resultaat van deze etappe heeft hem doen besluiten hun opgave' niet lan ger tegen te houden. „Ik kon het niet meer aanzien", verklaarde hij. „Ze wa ren te zeer onder de indruk om nog te kunnen rijden." Op dezelfde dag, dat de Tour de Fran ce voor Nederland eindigde, is ze in de voorste gelederen pas goed begonnen. De Luxemburger Diederich was de laatste renner van het plan, dat iets onder net niveau der matadoren ligt, die een aan val waagde. Op de top van de Tourmalet had hij een verrassende voorsprong van drie minuten op Fausto Coppi maar op de Aspin was hij al ongeveer even ver achtergeraakt, bij het verwoede duel, dat zich intussen had ontketend tussen de Italiaan en zijn Zwitserse rivaal Ko blet. De beide grootmachten hebben dit duel zij aan zij uitgestreden. Coppi De- reikte het eerst de top van de Aspin, Coppi was ook de eerste op de Peyre- sourde, waar Bartali als derde man met l'/2 minuut achterstand arriveerde in prima conditie en wuivend naar de toe schouwers, die hem geestdriftig toejuich ten. Maar in Luchon was Koblet het felst in de sprint en zes minuten later werd voor het eerst in deze Tour de France de Maillot Jaune gehangen om de schouders van een man, die ook een reële kans heeft °m haar °ver tien da- gei\bet Parijse Pare des Princes binnen te brengen. De uitslag van de veertiende etappe luid: 1. Koblet (Zwitserland) 4.41.41 met bonificatie 4.40.41); 2. Coppi (lt.) z.t. (met* bonificatie 4.41.11); 3. Bartali (Italië) 4.43.45; 4. Lucien Lazarides (Frankrijk) 4.44.33; 5. Geminiani (Fr.) 4.47.51; 6. Ockers (België) 4.49.07; 7. Bar- botin (Frankrijk) 4.50.50; 8. Bobet (Fr.); Advertentie Georganiseerd door het bureau sport van de C.I.S. werden gisteren in het zwembad Crailo te Hilversum de 'jaar lijkse militaire zwemkampioenschap- pen gehouden. De best geplaatsten in de verschillende nummers zullen, voor zover hun prestaties op een behoorlijk internationaal niveau liggen, worden uitgezonden naar de inter-geallieerde zwemkampioenschappen, die van 2026 Augustus te Stockholm worden gehou den. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag: 1. Bottelier G. Dik- staal (M.O.K., Hilversum)' 1.05.2: 2. Kornet W. Nijennuis (6e div. Marechaus see. Den Haag) 1.10.2. 400 meter vrije slag: 1. Bottelier G. Dikstaal 5.28.4: 2. sld. J. F. de Rijk (luchtmacht Deelen) 5.46.8. 1500 meter vrije slag: 1. sld. J. F. de Rijk 22.07; 2. sld. I. J. Hoekstra (2 K.S.I.. Weert) 22.20. 100 meter rug slag: 1. adelborst Th. Bijkerk (K.I.M.. Den Helder) 1.15.3; 2. kornet C. Rol (Huzaren Prins Alexander, Amersfoort) 1.16.5. 200 meter schoolslag: 1. korp. J. Lablans (Reg. Chasse, Grave) 3.04.5: 2 sld. I. Slooter (L.U.A.-school, Ede) 3.05.3. Schoonspringen: 1. sld. J. Paanakker (Luchtmachtstaf, Scheveningen) 97.83 pnt.; 2. sld. J. Venema (L.U.A. Betuwe Naarden) 87.90 pnt.: 3. vaandrig R. S. Wijminga (reg. techn. trp., Utrecht) 78.57 pnt. 6x50 meter vrije slag estafette: 1. Kon. Marine 3.04; 2. Kon. Landmacht 3.07.1; 3. Kon. Luchtmacht 3.13.6. 9. Van Ende (België); 10. De Hertog (België); 11. Bernardo Ruiz (Spanje) allen z.t.; 12. Diederich (Lux.) 4.52.00; 13. Dotto (Oost Zuid Oost) 4.53.23; 14. Deledda (Oost Zuid- Oost) 4.53.58; 15. Bauvin (Oost Zuid Oost) z.t.; 16. Magni (It.) z.t.; 17. Lauredi (Fr.) z.t.; 18. Serra (Fr.) z.t.; 19. Sommer (Zwits.) 4.55.30; 20. Remi (Fr.) z.t.; 35. Voorting (Ned.) 5.01.30; 83. Dekkers 5.22.01. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Koblet (Zwits.) 79.16.14; 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) 79.16.35; 3. Geminiani (Fr.) 79.16.46; 4. Coppi (It.) 79.21.23; 5. Lucien Lazarides (Frankrijk) 79.23.45; 6. Meunier (West Zuid West) 79.28.29; 7. ex aequo: Bernardo Ruiz (Spanje) en Bartali (It.) 79.29.07; 9. Lauredi (Fr.) 79 29.54; 10. Biaoni (It.) 79.32.51; 11. Demulder (België) 79.33.28; 12. Bobet (Fr.) 79.33.54; 13. Ockers <B.) 79.34.59; 14 Diederich (Lux.) 79.35.20; 15. Barbotin (Fr.) 79.38.02; 16. Magni (Italië) 79.46.58; 17. Van Ende (België) 79.48.38; 18. Marinelli (lie de France) 79.50.27; 19. Leveque (West Zuid West) 79.51.53; 20. Cogan (West Zuid West) 79 53.49; 21. Verschueren (Belg) 79.54.46; 22. Voorting (Ned.) 79.55.28; 81. Dekkers (Ned.) 81.22.40. Het ploegenklassement na de 14e etap pe luidt; 1. Frankrijk 237.03.34; 2. België 237.49.08; 3. Italië 237.53.01; 4. West Zuid West 237.53.12; 5. Oost Zd Oost 238.21.49; 6 Zwitserland 238.37.04; 7. Luxemburg 239.33.51; 8. Ile de France 239.34.56; 9. Spanje 239.39.25; 10. Parijs 239.47.02. Tenslotte het bergklassement: 1. Ge miniani (Fr.) 30 pnt.; 2. Coppi (Italië) 21 pnt.; 3. Lucien Lazarides (Fr.) 18 pnt.; 4. Bernerdo Ruiz (Spanje) 17 pnt.; 5. Koblet (Zwits.) 16 pnt.; 6. Bartali (It.) 15 pnt.; 7. Diederich (Lux.) 10 pnt.; 8. Langarcia (Spanje), Bayen (Belg.) en Lauvin (Oost Zuid Oost) 9 pnt. Jersey Joe Walcott heeft de wereld titel zwaargewicht (Amerikaanse ver sie) veroverd. Te Pittsburgh sloeg hg de titelhouder Ezzard Charles in de ze vende ronde knock out. De 31ste Kaagweek, het grootste zeil feest in Nederland, begint dit jaar 20 Juli a.s. De belangstelling is nog steeds zeer groot. Het aantal deelnemers is 534 in totaal, waarvan 372 in de nationale zeilwed strijden en 162 in de teamwedstrijden en onderlinge zeil-, roei- en motorboot wedstrijden. In het programma zijn enkele nieuwe nummers opgenomen, waaronder een teamwedstrijd tussen leden van de Koninklijke Zeilvereniging „Tandjong-Priok" en de K.Z.R. M.- Ver. „De Kaag". Het is de bedoeling om ieder jaar deze wedstrijd te houden tus sen verlofgangers, leden van de K.Z.V. „Tandjong-Priok" en leden van „De Kaag". De klasse waarin gezeild wordt zal ieder jaar bepaald worden en dit. jaar is de keuze gevallen op de Valken klasse. a Door ook het dubbelspel te winnen heeft Zweden in de halve eindstrijd Europese zone voor de Davisbeker een 3—0 voorsprong op de Philippijnen ge nomen en zich daardoor verzekerd van een plaats in de finale. De andere fina list van de Europese zone is West- Duitsland. Het resultaat van het dub belspel was: Bergelin en Davidson slaan Ampon en Carmona met 63, 86, 64. NAMEN. 18 Juli (ANP). Bij de vaardigheidsproef op de internationale vijfkamp voor de militaire luchtvaart te namen werd majoor Bakker (Ned.) derde met 118 pnt. VRUDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 sopraan en piano, 11.00 voordracht. 11.20 gram., 11.30 orgel en zang. AVRO: 12.00 dansmuziek. 12.33 gram., 12.45 sport. 13.00 nieuws. 13.20 orkest. 14.00 kook- praatje, 14.20 kamerorkest, 15.00 voor dracht, 15.20 gram. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 kamerkoor, 17.20 mu zikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 fe licitaties. 18.45 Denk om de bocht, 19.00 piano. 19.10 spreekuur voor emigranten. VPRO: 19.30 Amerika en Europa, cau serie, 20.00 nieuws. 20.05 boek, 20.15 gram., 20.30 Benelux, causerie. 20.40 causerie. VARA: 21.00 verzoekprogr., 21.45 buitenl. weekoverz, 22.00 lichte muziek, 22.25 gesproken portret. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 kamerorkest. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 Instrumentaal septet, 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 Radio Philharm. Orkest, 10.15 symphonette- ork., 11.00 zieken. 11.40 Instrumentaal ensemble, klein koor en solisten, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten. 13.25 gram., 13.45 vrouw. 14.00 zang en piano, 14.25 Promenade-orkest, 15.00 gram.. 15.20 idem, 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor. 17.45 muzikaal medaillon, 18.22 Kath. signaal en Indon. comm., 18.30 lichte muziek. 18.50 Ronde van Frankrijk. 19.00 nieuws. 19.15 regerings uitzending, 19.35 lichte muziek, 19.43 Katholiek signaal en politiek overzicht, 20.00 nieuws. 20.05 operaconcert, 21.00 Brabants halfuur. 21.35 koperkwartet, 21.50 Opbouw in liefde, causerie. 22.05 Metropole-orkest. 22.35 Als die van ons. klankbeeld, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 amusemjnuz., 23.40 lichte muziek. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 amusem.muziek, 14.00 orkest concert, 15.45 Engelse muziek, 18.20 ge- var. muziek. 1-9.20 dansorkest, 20.00 po pulaire muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 amusem.muziek, 15.00 dansmuz., 15.45 lichte muziek, 17.00 Arbeidersorkest, 17.30 amusem.muz.. 18.15 Latijns-Ame rikaanse muz., 19.30 fanfaremuz., 22.20 dansmuziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek. 13.25 sym- phonie-orkest en omroeporkest, 14.15 lichte muziek. 15.40 operettemuziek, 17.00 kamermuziek. 18.00 lichte muziek, 20.05 amusem.muziek. 21.15 operamuz.. 22.35 populaire muziek, 23.50 lichte mu ziek, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 19.00 kamermuziek. 20.00 orkest- concert» BRUSSEL, 324 m. 12.32 omroeporkest, 14.00 operettemuziek, 14.45 karriermuz., 16.15 klass. muziek, 17.10 orkestconcert, 18.00 operamuziek. 19.30 filmmuziek. 20.00 omroeporkest en soliste, 22.15 jazz muziek met comm., 22.45 balletmuziek, 23.00 kamermuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 20.00 om roeporkest, 22.10 strijkkwartet. opyfifljli P «I B Box 6 CSopén'Logen 38. Maar zij werden natuurlijk toch gered! Want, zoals Odysseus dreigde te verdrinken en werd opge tild door de dolfijn, en de dalfijn droeg hem naar het eiland van Nausicaa. zo ook werd de gondel opgetild, hoog boven de woeste golven door een grote, sterke inktvis. Er zijn in die zeeèn n.l. massa's inktvissen- Toen de grote goll weer weggerold was, zette de inktvis hen weer voorzichtig neer in het water. Hl) dook op uit het water en wuifde hen vriendelijk toe. Rasmus vertelde hem, dat het touw, waarmee zij ge sleept werdengebroken was en toen bood de vrien delijke inktvis dadelijk zijn hulp aan. Hij sloeg een van zijn armen om. de voorsteven en trok zo de gondel voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5