KAESONG DOOR HEVIGE REGENVAL NIET TE BEREIKEN Roden blijven terugtrekken van vreemde troepen eisen Nieuwe Spaanse regering 1 V A M GELEIDELIJKE REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS Plan van minister Rutten aan Tweede Kamer voorgelegd T NEGEN GEWONDEN UIT KOREA AANGEKOMEN I Tussen neus en lippen Accoord van Madrid Reis met hindernissen per boot en per vliegtuig Duidelijke taal van Acheson Versteviging van betrekkingen met het Westen doel van generaal Franco SPOEDIG HERSTEL VAN MONARCHIE? TWINTIG MAANDEN DIENSTPLICHT Kroonprins Wilhelm overleden mm. POGING OM MEER SAMENHANG TUSSEN DE SCHOOLTYPES TE KRIJGEN Differentiatie na het 12e levensjaar In hospitaal te Tokio nog 20 gewonden Tot hoofd en hart _Het weer H! VRIJDAG 20 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25128 KLIMAAT OP KOREA SPEELT ONDERHANDELAARS PARTEN Plan van regering voor volgend jaar Eens als balling op Wieringen f. LEDEREN DAMESJASJES BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, 1.82 per maand, I 5.45 Jber kwartaal. De geallieerde delegatie voor de wapenstilstandsbesprekingen in Korea, die vanmorgen naar Kaesong was vertrokken voor het houden van de achtste con ferentie, moest wegens de slechte toestand van de weg later onverrichterzake terugkeren. Tengevolge van het zeer slechte weer was de weg niet berijd baar. De geallieerde onderhandelaars waren per jeep vertrokken, omdat he licopters wegens de hevige regenval niet in Kaesong zouden bunnen landen. a'J," daar*,P uitgesteld tot het weer beter wordt. Het is zeer Ondertuswn kiilii m fde part«en elkaar vandaag nog zullen ontmoeten, de onderhand i" rae sPanninS uit naar de komende conferentie, omdat besDreklnten iigen °VeT de af>er.da dan waarschijnlijk zullen beslissen of de is me» nfn zullen worden voortgezet of zullen worden afgebroken. Algemeen crisis i* gevoelen, dat men met de wapenstilstandsonderhandelingen in een maakt -.I Tijdens de besprekingen van gisteren is geen vooruitgang ge- Tl heide partijen met betrekking tot het laatste punt, waarover nog geen overeenstemming is bereikt, ieder hun eigen standpunt handhaafden. Aangenomen wordt, dat de impasse wordt veroorzaakt door het hardnekkig vasthouden van de Noordelijken aan de eis, dat de buitenlandse troepen uit Ko rea moeten worden teruggetrokken. De Noordelijken zouden hebben verklaard, dat een overeenkomst met betrekking tot het staken van het vuren afhangt van inwilliging van die eis- De pertinente mededeling van de woordvoerder van de geallieerde dele gatie, dat tijdens de achtste bijeenkomst zal worden beslist over de vraag, of de wapenen in Korea kunnen worden neergelegd of niet, kwam als een zeer koude douche, vooral omdat slechts 24 uur eerder de verwachtingen nog hoog gestemd waren. Die mededeling bete kende, dat de strijd zal voortgaan tenzij de Noordelijken afzien van hun eis, dat tijdens de conferentie zowel politie ke als militaire vraagstukken tot een oplossing zullen worden gebracht- De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft zich gisteravond onomwonden uitgesproken tegen inwilliging van de eis, dat alle buitenlandse troepen onmiddellijk uit Korea zullen worden teruggeroepen. Acheson zette het standpunt van Ame rika uiteen in een niet vooraf aange kondigde verklaring, die door zijn de partement werd uitgegeven ongeveer een uur voordat de geallieerde onder handelaars hun besprekingen te Kae song met de Noordelijken zouden gaan voortzetten. „Als een doeltreffende wapenstilstand tot stand komt, dienen de Amerikaanse troepen in Korea te blijven tot een waarachtige vrede krachtig is hersteld en het Koreaanse volk er zeker van kan zijn, dat het vrij van vrees voor agres sie aan zijn toekomst kan gaan bou wen", aldus de verklaring. Uit Ache- son's verklaring blijkt duidelijk, dat de Amerikaanse regering er niet aan denkt de Noordelijken een compromis met be trekking tot de eis tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen op korte termijn te gunnen. „De geallieerde delegatie heeft de Noordelijken gewaarschuwd niet in te kunnen stemmen met hun voorstellen voor zover die van politiek karakter zijn en dus slechts in behandeling kunnen worden genomen door de be. trokken regeringen of door de V.N., aldus de verklaring van Acheson. Hij wees er op, dat buitenlandse Strijdkrachten in 1948 en 1949 uit Korea werden teruggetrokken in het Kader van het streven van de UNO naar een oplossing van het Koreaanse vraag stuk. „De Noordelijken", zo vervolgt de verklaring, „doorkruisten die pogingen en gingen over tot agressie tegen de (Zuid)Koreaanse republiek". Acheson gaf de verzekering, dat een herhaling van die agressie niet zal worden geto lereerd. Generaal Francisco Franco heeft gisteravond een nieuwe regering benoemd, ter versteviging van de betrekkingen met het Westen en, volgens A. I*., even eens om het land weer een koning te geven. De decreten over de benoeming van de nieuwe ministers werder. gisteravond door de generaal getekend en naar de Spaanse staatsdrukkerij gezonden ter opneming in het staatsblad van vandaag. De nieuwe regering bestaat hoofdzakelijk uit monarchisten en van absoluut betrouwbare zij de werd vernomen, dat de caudillo de nieuwe minis ters Maandag tijdens een informele vergadering heeft medegedeeld, dat „deze regering het herstel van de monarchie ten uitvoer zou brengen", aldus A. P. Verder heeft hjj de ministers op de hoogte gesteld van zijn plan om Spanje's betrekkingen met de Westerse democratieën in het algemeen en met de V. S. in het bijzonder te verstevigen. Hieruit bljjkt duidelijk, dat Acheson onomwonden te kennen heeft gegeven, dat de geallieerden liever de onderhan delingen afbreken en de strijd voortzet ten dan toe te geven aan de eisen van de Noordelijken. Acheson liet echter duidelijk uitkomen, dat de aanwezig heid van geallieerde strijdkrachten in Korea na verwezenlijking van een sta ken van het vuren geen bedreiging voor de Noordelijken zal betekenen. De regering heeft na het indienen van de defensienota opnieuw de nadere uit werking van het defensieprogramma in beschouwing genomen, aldus deelt mi nister Staf in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer mede. Hier bij is zij tot de overtuiging gekomen, dat het van groot belang moet worden ge acht om zo spoedig mogelijk één divisie paraat te doen zijn. In de legeropbouw zal dit geen wijziging behoeven te brengen, maar te beginnen met de lich ting 1951 I zal de dienstplicht van zes tien maanden op twintig maanden die nen te worden gebracht. De regering is er van overtuigd, dat hierdoor wederom een aanmerkelijke last op het Neder landse volk wordt gelegd, maar ander zijds dient ons aandeel in de intematio nale samenwerking te worden aanvaard en kan niet worden voorbij gegaan aan tie noodzaak om onder de huidige om standigheden een voldoende sterkte aan troepen op ieder ogenblik ter beschik king te hebben. Kroonprins Wilhelm van Pruisen, zoon van de voormalige Duitse keizer Wilhelm de Tweede, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in zijn woning te Hechingen (Wiirttemberg) op 6" jarige leeftijd overleden. De ministerslijst ziet er als volgt uit: Franco, president van de regering; kapi tein Luis Carrero Blanco, minister-presi dent; Raimundo Fernandeze Cuesta, minister zonder portefeuille en secretaris generaal van de Phalanx. Buitenlandse Zaken: Alberto Martin Artajo; Leger: luitenant-generaal Augustin Munoz Grande; Marine: admiraal Salvador Mo reno Fernandez; Luchtmacht: divisie- generaal Eduardo Gonzalez Gallarza; Binnenlandse Zaken: Bias Perez Gonza les; Arbeid: José Antonio Giron de Velasco; Justitie: Antonio Iturmendi- Financiën: Francisco Gomez de Llano; Industrie' Joaquin Planell; Voorlichting' Pers en Toerisme: Gabriel Arias Saiga- do; Volksonderwijs: Joaquin Ruiz Jime nez; Openbare Werken: de graaf van Vallellano; Landbouw: Antonio Cavesta- hv; Handel: Manuel Arburua. Franco's nieuwe kabinet telt vijftien leden. De samenstelling geeft een libe raler tint aan zijn bewind en zijn leden vertegenwoordigen meer verschillende politieke denkwijzen dan de vorige re gering, aldus meldt Reuter. De regering heeft toegezegd nieuwe regelen voor de persvrijheid te zullen opstellen. Overwogen wordt de be voegdheden van de volksvertegen woordiging uit te breiden. Tenslotte wordt een meer liberale politiek t.a.v. de buitenlandse handel verwacht. Franco heeft bepaald, dat de nieuwe regering hedenochtend voor de eerste maal in zitting bijeen zou komen. Ver wacht werd, dat dit slechts een korte formele zitting zou zijn. In officiële kringen te Washington heeft men zich voorzichtig uitgelaten over het nieuwe kabinet van generaal Franco. Men was van mening, dat de nieuwe regering eerst zou moeten bewij zen meer democratische opvattingen te zjjn toegedaan, alvorens enig enthou siasme voor de wijziging van de V.S. zou kunnen worden verwacht. Functionaris sen van het ministerie van Buitenlandse Zaken spraken de hoop uit, dat de reor ganisatie op een verbetering zou wijzen, doch over het algemeen nam men een afwachtende houding aan. Andere func tionarissen waren tot scepticisme ge neigd. In Teheran kwam liet tot een botsing tussen communisten, die demonstreerden tegen de aanwezigheid van Averell Harriman, en anti-communisten, behorende tot de partij van Dr. Baghai. De politie greep in en dreef o.m. met traan- gasbommen de demonstranten uiteen. De kroonprins werd op 6 Mei 1882 in het Marmeren Paleis in Potsdam gé borén als eerste zoon van keizer Wil helm de Tweede, Op 14-jarige leeftijd werd hij leerling aan de militaire academie. Toen hij 18 was, werd hij als officier ingedeeld bij het eerste garde-regiment infanterie Daarna stu deerde hij rechten aan de universiteit van Bonn. In 1909 kwam hij weer in actieve dienst. In 1913, één jaar voor het uitbreken van de eerste wereld oorlog werd hij benoemd tot lid van de generale staf. In 1917 kwam hij aan het hoofd van een legergroep. Eén dag na de wapenstilstand begaf hij zich naar Nederland, waar hij in ballingschap leefde op Wieringen. (Van onze Haagse redacteur) Heden heeft de minister van O. K. en W-, prof. dr. F. J. Th. Rutten, aan de Tweede Kamer aangeboden eerj nota betreffende de toekomstige onderwijsvoorzieningen. Voor een geleidelijke reorganisatie van het onderwijsstelsel in ons land heeft de bewindsman zich o.m. laten leiden door de volgende opvattingen: De drie-delig lager, middelbaar en hoger onderwijs vervalt. Daarvoor in de plaats komt een verdeling van het onderwijs in: kleuter-, basis-, voortgezet- en wetenschappelijk onderwijs. Bjj de overgang van het ene schooltype naar het andere treden de veranderin gen, wat leerstof, didactiek en methodiek betreft, thans te abrupt op. Beoogd wordt in de toekomst een betere aansluiting te scheppen. Er moet minstens een 8-jarige leerplicht zijn. Het basis-onderwijs (de tegenwoor dige lagere school met een gewijzigde opzet) zal zes leergangen tellen. Daarbij komen, voor zover de leerlingen niet overgaan naar een vorm van onderwijs, waarvoor overwegend theoretische intelligentie vereist is, twee leergangen van eenvoudig voortgezet onderwijs (E.V.O.). plannen geen hogere kosten mee> brengt dan die, welke uit het huidige systeem voortvloeien; er zou zelfs met minder schoolgebouwen kunnen wor. den volstaan. Differentiatie in het schooltype dient zich na het 12e levensjaar van de leer lingen geleidelijk te voltrekken. Alvo rens de opleiding wordt toegespitst dient voldoende algemene ontwikkeling te worden gegeven. Het toenemend internationaal ver keer en ook de emigratie maken het wenselijk, na de school voor basis onderwijs in het leerplan van èlk schooltype tenminste één vreemde taal op te nemen. Voorts is infiltratie j van de techniek in het algemeen vor mend onderwijs voor de mannelijke jeugd noodzakelijk. Om de druk van de eindexamens, die op sommige opleidingen ligt, bin nen de perken te houden is het aan brengen van differentiatie in de diplo ma's wenselijk. De toelatingseisen voor verschillen de vormen van voortgezet onderwijs worden zeer beperkt; de leerkrachten van het basis-onderwijs zijn de eerst aangewezenen om uit te maken welke studierichting voor hun leerlingen de beste is. De opzet is, dat de uitvoering der In 1903 is een „Ineenschakelingscom- missie" aan het werk gegaan om te trachten meer samenhang te brengen in onze onderwijsvoorzieningen. Na zeven jaar onderzoek heeft deze arbeid geleid tot een uitvoerig rapport, dat echter „in de la" terecht Is gekomen. In 1934 wer den onder minister- Marchant nieuwe wettelijke grondslagen ontwikkeld, doch de stukken hebben nooit het departe ment verlaten. Daarop kwam in 1946 dr. Bolkestein nog eens met een organisa tieschema. maar dit is niet in de Kamer in behandeling gekomen. De nota van minister Rutten is dus thans de vierde poging om tot een her ziening van het onderwijsstelsel in Ne derland te geraken; eind 1949 vroeg de Tweede Kamer zelf bij een motie om een wetenschappelijk verantwoord plan hiervoor Het is bepaald onwaarschijn lijk, dat deze nota nog in de thans zit tende Sta ten-Generaal in behandeling zal komen; de minister heeft ook, zo hij zou worden opgevolgd door een ander in een nieuw kabinet, de dan optreden de bewindsman niet willen binden, doch veeleer ter discussie vooraf door de des kundigen zijn plan op tafel gelegd. Het is geen wetsontwerp, doch een leidraad voor nog te maken wetsontwerpen. De redenen waarom by herhaling ge tracht is deze materie onder handen te nemen kunnen worden samengevat als volgt: Er ontbreekt thans samenhang tussen de verschillende schooltypes, om dat de diverse onderwijswetten dateren uit ver uiteenliggende perioden. Boven dien zijn deze wetten ontstaan in tijden toen het geestelijk en sociaal klimaat geheel anders was dan thans. (Vervolg op pag 3) wee grote gebeurtenissen hebben dezer dagen plotseling onze aan dacht even afgeleid van Kaesong en Abadan om die te richten op Madrid. In Kaesong kan misschien de spanning tussen Oost en West verminderd worden, in Abadan zou echter die spanning ieder ogenblik snel kunnen stijgen. Intussen neemt het Westen geen risico's. Terwijl de communisten onderhandelen in Ko rea en de kat uit de boom kijken in Perzië, wordt krachtig doorgewerkt aan de versterking van de Westerse defensie. Twee gebeurtenissen het accoord tussen Amerika en Spanje en de reor ganisatie van de Spaanse regering hebben het Iberisch schiereiland eens klaps in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Tussen beide feiten bestaat een nauw verband: Franco stelt prijs op betere betrekkingen met de Verenigde Staten van Noord-Amerika, maar Franco heeft ook ingezien dat die relatie geen jtand zou houden als Spanje niet een meer democratische regering krijgt, en daarom heeft de Caudillo een eerste stap in die richting gezet. Na diepgaande besprekingen met de Ame rikaanse regeringsvertegenwoordiger ad miraal Forrest Sherman, chef van de Amerikaanse zeestrijdkrachten, heeft generaal Franco zich accoord verklaard met het Amerikaanse voorstel om Ame rikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen gebruik te laten maken van Spaanse havens en vliegvelden. Daarmede werd dus de eerste schrede gedaan naar in schakeling van Spanje in de Westerse verdediging. Over een paar weken zal te Madrid een conferentie gehouden worden van specialisten die de bijzon derheden zullen moeten uitwerken. Zo worden dus de banden met Spanje weer nauwer aangehaald, nadat in de eerste na-oorlogse jaren de be trekkingen steeds slechter waren' ge worden. Intussen zijn nog niet zo lang geleden de diplomatieke betrekkingen van vele landen met het land van Fran co weer hersteld; betrekkingen die en kele jaren te voren op grote schaal ver broken waren. Aanleiding daartoe was op de eerste plaats het onmiskenbare feit dat er in Spanje in de tussentijd veel ten goede is veranderd. Maar óók de politieke noodzaak om, nu zulke grote belangen op het spel staan, over bezwa ren van ondergeschikte aard heen te stappen. Amerika steunt ook Joegoslavië, welks bewind het nog lang niet goed keurt; de politieke sfeer in Spanje is dan altijd nog meer aan die van Amerika verwant. De geografische ligging van Spanje is nu eenmaal zodanig dat het land bij een eventuele agressie uit het Oosten van het grootste strategisch be lang is. De Pyreneeën vormen een voor treffelijke natuurlijke verdedigingslinie. Dan is er nog een andere factor die ons wel moet doen bedenken of het wel raadzaam is de Spanjaarden buiten ons defensiestelsel te houden, al hebben we dan ook nog altijd bezwaren tegen be paalde aspecten van hun binnenlandse politiek: Spanje heeft namelijk (evenals Jcegoslavië) een der beste legers van Europa. Overigens zal Spanje voorlopig wel niet opgenomen worden in het At lantisch Pact. Het zo juist tot stand ge komen accoord is slechts een overeen komst van Spanje met één der leden van dit pact. De landen die geprotesteerd hebben tegen deze overeenkomst dienen overigens wel te bedenken dat een ander lici van het Atlantisch Pact al veel eer der een militaire regeling met Spanje getroffen heeft, namelijk Portugal. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Op Schiphol arriveerden Donderdag avond een aantal gewone Nederlandse militairen, welke deel uitmaken van het Nederlandse detachement der V. N., terug in het vaderland. Kapitein v. Ma rion uit Overveen wordt verwelkomd door zijn echtgenote. (Van onze verslaggever) Met de DC 6 Prinses Marijke zijn Donderdagavond negen gewonde militai ren, deel uitmakend van het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea, op Schiphol aangekomen. Vier van hen zijn lopende en vqf liggende patiënten. Zij hebben de lange reis in een zeer opgewekte stemming gemaakt en waren zonder uitzondering blij weer in Nederland te zijn. Zuster Ine Koop man, die met de eerste Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrokken is, heeft de mannen onderweg verzorgd. Kort na de aankomst zijn de gewonden vervoerd naar militaire hospitalen in Den Haag en Utrecht, waar verscheidenen van hen nog een operatie moeten ondergaan. Zij zullen er, naar de zuster ons mededeelde, nog wel enige tijd moeten verblijven. De namen van de militairen luiden aldus: C. J. v. d- Bos, Wateringen; J. Dantuma, Groningen; W. C- Hageman, 's Gravenhage; J. Horbowicz, Delft; C. van Marion, Overveen; J. J. Masson, Riemst tBelgië); A. Noordergraaf, Rot terdam; L. Ruitenbeek, Kerkrade en W. C- Schouten, Dordrecht. Het ergst er aan toe is de 25-ja- rige Hageman, die het eerst uit het vliegtuig werd geleid door zuster Koopman. Hij werd gewond bij het leggen van mijnen; hij mist beide handen en is zijn gezichtsvermogen kwijtgeraakt- Hij verkeert echter geenszins in een deplorabele stem ming. Hij was tijdens de reis de meest opgewekte van allen. „Een humeurtje.zó", zeggen zijn col lega's, met het bekende gebaar van de duim omhoog. Hij is in Februari gewond geraakt; de overigen bij de verwoede slag om de heuvel bij Inje op 31 Mei. De jongelui, de meesten om en nabij de vijf en twintig jaar, zijn van Ka rachi met het lijntoestel van de K L M. vervoerd. Toen het vliegtuig op Schip. hol aankwam, kregen eerst de burger passagiers gelegenheid uit te stappen. Direct daarna steeg de gemeente-arts, gestationneerd op Schiphol, in het toe stel om te controleren of de mannen van de reis geen nadelige gevolgen hadden ondervonden. Spoedig had hij zijn goedkeuring voor het verdere ver voer gegeven en toen was er, nadat de militairen in de gereedstaande auto's hadden plaats genomen, voor de pers gelegenheid met hen te spreken. Het merendeel bleek niet meer terug te willen, maar de 26-jarige Ruitenbeek en de 25-jarige Dantuma (de eerste kreeg na drie dagen aan het front in de eerste linie een schot in de linkerdij en de laatste heeft een gescheurde long en maag, veroorzaakt door een van dichtbij ontplofte mortier) zeiden een stemmig; „Ik ga terug, zodra ik beter ben". Welk een kameraadschappelijke geest er onder de militairen heerst, bleek duidelijk, toen een der journalisten aan de gewonde kapitein Marion een vraag stelde over Hageman, die voor in de ambulance-wagen zat. De kapitein wenkte de journalist even apart en gaf hem fluisterend de gevraagde inlichtin gen. Over de reis-met-hindernissen, waar over overigens niemand klachten had, vertelde zuster Koopman ons het een en ander. Na de reis met een passagiersschip van Japan naar Hongkong achtte men het niet verantwoord met dit schip verder te gaan. De mannen zijn op het Britse eiland twee weken opgenomen Als men te veel wil winnen, I loopt men gevaar te verliezen ue rc N- J I schip Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met aanvankelijk nog vrij veel bewolking, maar morgen perioden met zonneschijn. Zwakke winden, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vooral in het binnenland hogere temperaturen. Zon: 4.44—20.48 Maan: 22.13—8.05 in hospitalen, omdat er niet direct een Brits ambulance-vliegtuig beschikbaar was. Met een dergelijk vliegtuig zijn zij vervolgens naar Singapore gevlogen. Hier moesten ze twee dagen wachten voor een gecharterd KL M-toestel hen naar Karachi bracht- vandaar zijn ze in de nacnt van Woensdag op Donder dag met het K.L.M.-lijntoestel Prinses Marijke via Teheran en Lyddha naar Nederland vertrokken. Er schijnt enig misverstand geweest te zijn tussen de legerautoriteiten hier en in Tokio, want op een gegeven moment waren de mili tairen „zoek". In Singapore heeft zuster Koopman Joh. Breeder, die ernstig gewond is en die bezwaarlijk vervoerd kan worden, zonder de aanwezigheid van 'n dokter, moeten achterlaten. Gehoopt wordt dat hij spoedig kan volgen. Zuster Koopman vertelde nog, dat zij de eerste drie maanden van haar dienst bij het Nederlandse detachement in Korea is geweest. Zij praat daar maar liever niet over. Zij is later met zestig gewonden naar Tokio gegaan, waar zij sindsdien in de hospitalen bij de Ne derlanders werkzaam is geweest. Er verblijven nog ongeveer twintig gewon, den in Tokio. Ongeveer tien van hen zullen naar Nederland gaan en de an dere helft zal t-z.t. weer naar het front vertrekken. Ter verwelkoming waren op Schiphol namens de chef van de Generale Staf, majoor P. F. Dorhout Mees en ritmees ter N. J. Broertjes aanwezig. Eén onaangename noot kwam ons bij de aankomst ter ore: De militairen hebben al van Maart af geen geld ont vangen, zodat de Nederlandse consul in Tokio hun het geld moest geven voor de reis aan boord van het passagiers van Japan naar Hongkong giniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniHniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiniiniiijiimimiHiiiii Communistisch Avondgebed Het West-Berlijnse dag blad „Telegraf' bericht, dat de communistische onderwijzers in Saksen hun leerlingen leren elke avond voor het slapen gaan het volgende rijmpje op te zeggen: „Handjes vouwen, oogjes neer, een minuut voor Stalin's eer." De letterlijke tekst luidt: „Handchen fatten, auglein senken, eine Mi nute an Stalin denken." Arbeiders-vacantie Wanneer de Oost-Duit se arbeider, die in het communistisch productie stelsel tot een soort robot wordt gemaakt, vacantie krijgt, wordt hij meer op politiek dan vermaak ge- tracteerd. De communisti sche Federatie van Vak verenigingen zorgt er voor, dat hij zich niet kan terugtrekken in een zorg loos uitrusten buiten al le politiek. Zij heeft een vacantieprogram voor hem opgesteld, dat hem maar weinig tijd voor zichzelf gunt. Alle vacantie-oorden aan zee en in de bergen in de Russische zone zijn in beheer van bovenge noemde Federatie. In de hotels is uitsluitend com munistisch „betrouwbaar" personeel, bestaande uit luistervinken, bespieders en verklikkers, die er voor zorgen, dat de vacantie- ganger „zijn politieke por tie" krijgt en consumeert evenals hij in de fabriek zijn toegemeten „arbeids- portie" heeft te verduwen. Goedgunstig geeft men hem de gelegenheid" om „vrijwillig" werk te ver richten tot het onderhoud van sportterreinen, het hulp verlenen op boer derijen of het verza melen van metaalafval ten bate van de vredes economie. Als vermaak Als de mannen boksen. presenteert men hem voorstellingen van éen rood politiek cabaret, van een „culturele vereniging" van de volkspolitie en van de communistische ..Freie Deutsche Jugend", lezin gen over het leven in de Sovjet-Unie, progressie vetoneelstukken enz. In particuliere gesprek ken geven de functiona rissen van de Federatie toe, dat dit programma de ontspanning zoekende ar beider allerminst bevalt, maar zij achten de ze politieke opvoeding noodzakelijk. Er worden ook discussies over kunst gehouden, n.l. over het reactionnaire formalis me" en het „progressieve realisme", om de arbei ders te wapenen tegen de prullaria, die in de vacan- tie-oorden dikwijls worden aangeboden. Verder wor den er vergaderingen ge houden met politieke spre kers en zwermen commu nistische agitators door de zonnebaden om de vacan- tiegatigers van de juist, heid der communistische Oost-Duitse politiek te overtuigen. De enige ma nier om aan hen te ont komen is in zee onder te duiken, maar zodra men het hoofd weer boven wa ter heeft, ziet men de enorme aanplakbiljetten met communistische leu zen aan alle kanten op doemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1