Wat het bloemencorso door Haarlem te zien zal geven Voorgenomen bouw van 120 goedkope woningen aan Dompvloedslaan Visconserven-industrie wacht met open armen op de verse haring Een belangrijk opvang-apparaat ter nivellering van de prijzen <z^nctc£ Kapitein van Marion vandaag weer thuis Zwitserse herenpolshorloges Bloemenmuziek, humor en schoonheid HULP AAN DE ZIEKEN AGENDA" Bestemming weiland aan de Kleverlaan wordt nader bekeken De hinder der zandauto's SCHOUS en het Bloemencorso Brand in Oranje Nassaulaan KAN KAN Alleen f9.95 KAN 7 0T0-ARTIKELEN VRIJDAG 20 JULI 1951 PAGINA Verkeersregeling Onze import rice, de A.G.A.M., Stadhouderskade 89—90 te A'dam, Super Service Garage van Wijk J. P. Boogaard'gehuldigd Kath. Middenstand hield bijeenkomst GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL BUITENPLAATS „OVER- BEEK" VERKOCHT Oude Groen markt 16 Burgerlijke Stand Ontwikkeling tijdens de oorlog NIEUWE DIRECTEUR TELEFOONDISTRICT HAARLEM Ir. JM. de Vos was hier reeds eerder werkzaam Deviezenbron Heldhaftig gedrag in Wonwu Waterstanden Wij eialeren LEIDSE WOLLEN DEKENS vanaf f 39.®® H.O.V.-concert in het Bloemendaalse bos HAARLEMSE MUZIEKCORPSEN CONCERTEERDEN $TVE (KPRESS xI\RG>NI Zolderverdieping uitgebrand benedenhuis veel water' schade Insluiper aan het werk ZANDVOORT Geslaagd WAT KAN ALLEEN a.s. Zaterdag Foio-aielier Heden hebben wij aan onze zaak ver bonden een HANDEL IN en verzorgen wij de AFWERKING VAN DE DOOR U GEMAAKTE OPNAMEN NORMALE VASTGESTELDE PRUZEN Lange Veersiraai 13 - Telef. 11178 T.Y.B.B. in finale honkbal- tournooi SANTPOORT ZEGENING VAN MOTOR VOERTUIGEN OVERVEEN Burgemeester opent speeltuin HONKBAL „Onze Gezellen" bijna kampioen Examens Handenarbeid Examen Hoofdakte Egyptische minister in Vleeshal Morgenmiddag ~al dan de jaarlijkse Stoet van de met bloemen versierde voer tuigen weer door de stad trekken. Dui zenden zullen zich langs de wegen op stellen en daarom is het aanbevelens waardig voor een rustig bekijken van het corso de buitenwijken te kiezen. Het vertrek is op half drie van de Dreef gesteld, zodat verwacht kan worden, dat de stoet tussen half vier en vier uur de Zaanenlaan en tussen vier uur en half vijf het Kleverpark zal passeren. Een apart programma wordt overal ver spreid. Enige honderden meters voor het cor so uit marcheert het C.J.M.V. Tamboer en Pijpercorps „Haarlem Voorop gaat een groep ruiters van de landelijke rij vereniging „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp, waarachter de Bloemenko- ningin met haar gevolg, gezeten op een praalwagen. Hierna volgen enige fraai versierde luxe-auto's. Achter het trom melcorps van de gymnastiekvereniging „Bato" volgt dan een serie personen auto's met bescheiden reclame. Als no. 21 komt de Westfriese Brui loftsstoet, bestaande uit 5 versierde sje zen, 3 speelwagens en 1 barouchet. Zij die hedenmiddag niet in de gelegenheid waren deze prachtige sjezen enz. met hun bemanning ip originele Westfriese kleding te bewoneren, krijgen nog maals een kans. Vervolgens zal men een groep ver sierde bestelauto's zien. Er zijn deelne mers bij die reeds bij vorige corso's in Haarlem zeer veel succes oogstten. Ook de vrachtauto's beloven interes sant te worden. Zo zal o.a. de Gemeen te Reinigingsdienst uitkomen met een sneeuwploeg en zandstrooier; de laatste zal nu eens geen zand strooien op glad de wegen, doch bloemen. De Haarlemse Brandweer zal een van haar nieuwste autospuiten laten zien. De volgende greep zal bestaan uit enige wagens met paarden bespannen en één ervan zal ons waarschijnlijk her inneren aan de mislukte ballonvaart. De groep rijwielen en carriers telt 8 inzendingen. Dit aantal had greter kun nen zijn, maar desondanks zal het toch een aardig onderdeel van het corso vormen. Tenslotte komt een groot aantal at tractieve voertuigen, waaronder een reddingsboot met volledige uitrusting en bemanning. Dit zal de laatste tocht zijn van de boot; ze gaat nu naar een museum en wordt vervangen dooi een moderne motor-reddingsboot. Voorts zult u zien een arreslede, stu derende jongelui van een studieclub, een operette-gezelschap, speeltuinver enigingen, een wagen van het genoot schap „Kunst Zij Ons Doel" enz. Dit is slechts een greep uit de bijna 80 nummers. Behalve de reeds genoemde corpsen verlenen ook hun medewerking de Haarlemse Postfanfare, de N.P.V.-band Het comité van ..Herwonnen Levens kracht" en „Santos" richt zich met een allerdringendst verzoek tot ieder, zowel dames als heren, om de collecte, welke Zaterdag 28 Juli gehouden zal worden, te doen slagen. Alle. drukke punten en pleinen moeten bezet worden; heel Haarlem moet als het ware bestormd worden. Helpt, helpt, het gaat om men senlevens te redden en wie wil daar niet aan medewerken om het lijden van de t.b.c.-patiënten te verlichten. Men kan zich hiertoe melden aan een der volgende adressen: B. Reijnders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Mars straat 127; W van Leeuwen, Rijksstraat weg 8; J. Willemse, Van Zeggelenplein 3: Th. Uiterdijk, Leidsestraat 24 zw.; J. H. v. d. Velde, Smedestraat 5; C. J. Sel- horst. Rollandstraat 33; J. J. van Schoo- ten, Lange Wijngaardstraat 28rd.; G. M. Bergman, Jansweg 28; H. A, Beuk, Java- straat 6; J. Schrama, Tetterodestraat 7; A Schoonderbeek, Slamatstraat 6; W. Schoonebeek, Rijksstraatweg 77; A. N. Giebels, Muidersiotweg 166 rd.; J. Th. de Groot, Vinkenstraat 20; L. Hol, Jan Gijzenkade 229; Reinerie. Teylerplein 23; F. Tuyn, Graaf van Wiedstraat 2; J. Grobbe, Barendsestraat 35; G. Don ker. Haitsma Mulierstraat 44. Uit de Middenstandsbeweging wordt ook grote medewerking verwacht, want de collecte wordt gezamenlijk gehouden. Santos-medewerkers melden zich bij de heren F. Holzhaus, Gen. Cronjéstraat 73, telef. 17370 of L. H. J. Buys, Voorhelm straat 28. telef. 16331. „Haarlem" en de meisjesband N.P.G. 2.30 uur vertrekt de stoet vanaf de Spanjaardslaan en rijdt de volgende route: Dreef, Plein. Grote Houtstraat. Grote Markt langs stadhuis, Smedestraat, Kruisstraat. Kruisweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gen. Cron jéstraat, Julianapark, Rijksstraatweg, Zaanenlaan, Marnixstraat, Velserstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Brede Schotersingel, Kenaupark, Nassaulaan, Oude Gracht, Gierstraat, Grote Hout straat, Plein, Wagenweg (tegenover Ga rage „Den Hout" links af), Helenalaan, ontbinden bij café-rest. „Dreefzicht". De hoofdcommissaris van politie tc Haarlem maakt bekend, dat, als gevolg van de ter gelegenheid van het „Haar lems Bloemenfeest" te houden feestelijk heden, rekening moet worden gehouden met het volgende: 1. Zaterdag 21 Juli zal, als gevolg van liet Bloemencorso, het verkeer in de binnenstad op en in de directe omge ving van de route, welke het corso volgt, zijn gestremd. Doordat het corso op de terugweg over het gedeelte van de Gedempte Oude Gracht, tussen Raaks en Verwulft komt, dient er reke ning mee te worden gehouden, dat de parkeergelegenheid op de weg tijdelijk niet gebruikt zal kunnen worden, en dat daar reeds geparkeerd staande auto's kort vóór en tijdens het passeren van het corso niet kunnen worden weg gehaald. De reeds beperkte parkeer gelegenheid in de binnenstad zal daar door nog worden verminderd. Geadvi seerd wordt voor het parkeren van de auto's zoveel mogelijk gebruik te maken van Raaks, Zijlvest, Oranjekade en Wilhelminastraat. 2. Zaterdag 21 Juli zal des avonds bij het afsteken van het vuurwerk van 22.00 uur af de onmiddellijke omgeving van het sportterrein aan de Kleverlaan niet voor auto's en rijwielen toegankelijk zijn. Slechts voetgangers worden daar toegelaten. Geadviseerd wordt rijwielen tijdig te stallen; rijwielstallingen zullen daartoe aanwezig zijn op het verhoogde middengedeelte van de Kleverparkweg en in de Molijnstraat bij de Kleverlaan. Zij, die per auto naar het vuurwerk gaan kunnen de auto parkeren in de Brakenburghstraat. Deckerstraat en Mo lijnstraat, welke laatste straat alleen via de Deckerstraat en de Brakenburgh straat bereikbaar zal zijn, zomede in de Heussenstraat en de Van Dordtstraat. Doorgaand verkeer, dat via de spoor wegovergang aan de Kleverlaan naar Bloemendaal moet, wordt verzocht ge bruik te maken van de Kleverparkweg. De doorgang naar Bloemendaal via de Molijnstraat en de Kleverlaan zal afge sloten zijn. Advertentie Op de auiomobieUenioonsielling ie Frankfort verwekten de beide nieuwe Mercedes-modellen - type 220 en type 300 - terecht een sensatie, die in de gehele wereldpers een verdiende weer klank vond. Beide nieuwe Mercedes-Benz creaties zijn thans, van 21 /7 tot 28/7, voor de monstratie-doeleind en in Amsterdam. biedt belangstellenden gaarne gelegenheid de uitzonderlijke kwaliteiten van deze nieuwe Mercedes-typen op de weg te beoordelen. Agent district Haarlem: Bloemendaalseweg 329, Overveen, tel. 10303 (K '2500) Gisteren herdacht de heer J. P. Boo gaard zijn zilveren jubileum in dienst van de sigarenhandel J. v. d. Pigge in de Grote Houtstraat. Nadat 's morgens een H. Mis tot zijn intentie was opge dragen, recipieerde de jubilaris 's mid dags in de zaak, waar het een gaan en komen was van talrijke fabrikanten, klanten en natuurlijk de vrienden van het kathedrale koor. Vele bloemstukken en geschenken mocht de jubilaris in ont vangst nemen. De heer v. d. Pigge hul digde zijn trouwe medewerker, die er zovele jaren toe bijdroeg „De gekroonde Moor'" als klassezaak te handhaven en bood hem een Parker-garnituur aan. Des avonds verenigde men zich aan een diner. De Katholieke Middenstand van Bloe mendaal hield gisteravond een bijeen komst in hotel Vreeburg. De opkomst was zeer bevredigend. Gesproken werd over de plannen voor het a.s. wintersei zoen en deze werden met enthousiasme begroet. Hetgeen besproken werd was hoofdzakelijk van interne aard. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich Donderdagmiddag weer uit voerig bezig gehouden met het vraag stuk: woningen bouwen of natuurschoon bewaren, dit in verband met de vast stelling van een algemeen uitbreidings plan. Mag er recreatie-terrein worden opgeofferd voor de steeds toenemende bevolking in het westen? Zai bouwen nieuwe groepen woningzoekenden aan trekken? Al deze vragen kwamen weer in discussie. De heer DE JONG SCHOUWENBURG Bestuur Plaatselijk Comité „Herwonnen Levenskracht" en „Santos". Gisteravond is in 't Notarishuis te Haarlem voor ƒ47000 verkocht de bui tenplaats „Overbeek" aan de Bloerrren- daalse weg 150. De koper is'een parti culier, zodat mag worden aangenomen, dat in dit fraai gelegen herenhuis geen inrichting zal komen. In een rijwielstalling aan de Smede straat raakte gisteren een motorrijwiel in brand. Bij het starten sprong een vonk over op de benzine en olie, die naast de motor lekte. Men bluste het vuur met een schuimblusser. De schade is nog niet vastgesteld. Advertenzte oeide in het middelpunt van Uw belangstelling. Schous laat tijdens dit corso de nieuw ste modellen v. Delft-kinderwagens zien. Het Kinderwagen- een trum van Haar lem en omstreken in bloemenweelde. Tel. 11266, Haarlem GEBOREN: J. Roseboom-Bokhorst, z; J. Smids-Stolk, 2 z; W. P. M. Veenstra- Borghols, z; W. Wesseling-van den Berg, z: J. van Kruiselbergen-Bos, z; J. van Emmerik-Caldenhove. z; G. Horselen- berg-Klinkhamer, d; C. Appelman-Mes, d; J. S. W. Rietdijk-Hartman, d; E. Doe- zie-Wild, d; H. C. Buren-Stam, a; F. H. M. Biauw-Bij, d; H. G. Engelgeer-Broekman, d; A. Augustin-van den Nieuwenhof, d. GEHUWD: H. C. der Kinderen en E. M. Kors; J. van Marsbergen en A. Olie- dam; W. Akkerman en H. Brouwer; R. H. Bosveld en H. J. Wezenbeek; J. B. van Hall en A. C. Cannegieter; J. C. Ackema en G. van Duijn. OVERLEDEN; A. Bakker, 90 j., Ged. Oude Gracht; A. L. Hoogerbeets, 74 l„ Kenaupark; F. van Alphen. 72 j., Timor- straat; M. L. Maas-Cornelissens, 85 j.. Hagestraat. Nu de haring-trawlvisserij weer een aanvang neemt, staat ook voor de vis conserven-industrie een nieuw seizoen voor de deur. De haring-trawlvisserij toch levert de verse haring, dc belang rijkste grondstof voor de visconserven- industrie. In verband met het nieuwe seizoen heeft het bedrijfschap voor vis serij-producten in zpn maandelijkse pu blicatie „Aanvoer en afzet" een beschou wing gewijd aan de ontwikkelingsgang van deze industrie en aan de betekenis van deze bedrijfstak voor de gehele vis serij, waaraan wij het volgende ontlenen: De visconserven-industrie is vrijwel de jongste tak van het Nederlandse vis serijbedrijf. De meeste fabrieken ont stonden namelijk gedurende wereldoor log II. Wel waren er in de dertiger jaren enkele bedrijven, welke zich toelegden op de vervaardiging van visconserven. In de jaren 1938 en 1939 werden enkele fabrieken opgericht, die van deze ver vaardiging speciaal werk maakten. De pioductie van half-conserven was in die dagen echter belangrijker dan die van vol-conserven. Vóór 1940 bestond er on getwijfeld reeds behoefte aan een flinke visconserven-industrie, in de eerste plaats om de beschikking te hebben over een opvang-apparaat, dat op dagen van grote aanvoeren in de markt zou kunnen komen en aldus een nivellerende invloed op de prijzen zou kunnen uitoefenen, in de tweede plaats om Nederlandse visserij-producten op die markten te kunnen introduceren, welke voor het verse product onbereikbaar zijn. Dat de Nederlandse visconserven-in dustrie vóór 1940 slechts een geringe uit breiding kon ondergaan, werd vooral veroorzaakt door de omstandigheid, dat de concurrentie van buitenlandse vis conserven in die tijd vooral van Ame rikaanse en Japanse zijde, buitengewoon scherp was te noemen. De uitvoer van Nederlandse visconserven bedroeg toen circa 500 ton per jaar, terwijl de binnen landse consumptie ervan eveneens op een laag peil lag. Gedurende de oorlog nam het aantal visconserven-fabrieken geleidelijk toe. Toen bestond er echter behalve een te kort aan blik ook een tekort aan voor conservering geschikte vissoorten. De nanng-drijfnetvisserij kon in die jaren in het geheel niet worden uitgeoefend, terwijl ook de trawlvisserij op zeevis vele beperkingen waren opgelegd. Hoe- By beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de adjunct- directeur van de plaatseiyke telefoon dienst te 's-Gravenhage, ir. J. M. de Vos, ingaande 1 Juli 1951, benoemd tot direc teur van het telefoondistrict te Haar lem. De heer De Vos werd in 1898 gebo ren en kwam op 16 September 1924 als ingenieur bij de P.T.T. met de speciale opdracht de automatisering der centra les te Haarlem en Utrecht tot stand te brengen. Als jongeman van zes en twin tig jaar begon hij dus in de bloemenstad zijn carrière, om er na even zovele ja ren als directeur terug te keren. Op 1 Februari 1927 werd hij, na volbrenging van zijn eerste opdracht, te Rotterdam chef van de buitendienst der P.T.T. en op 1 November 1949 volgde zijn benoe ming als adj.-directeur te 's-Gravenhage. De technische hoofdambtenaren der P.T.T. de heren W. v. d. Burg en J. P. wel de mogelijkheden voor de viseon- serven-industrie zeer gering waren, kon toch door de fabrikanten de nodige er varing worden opgedaan, zodat na de bevrijding de concurrentiestrijd niet on voorbereid behoefde te worden opgeno men. Bij de oprichters van de Neder landse visconserven-industrie worden niet veel buitenstaanders aangetroffen. De meeste hadden reeds een groothandel in visserijproducten of waren reeds op een of andere wijze met het visserijbe drijf verbonden. Toen de meeste fabrieken werden op gericht, was ons land vrijwel van het buitenland afgesloten. Moderne visver- werkings-machines konden niet worden geïmporteerd, zodat vrijwel alle bewer kingen door middel van handen-arbeid moesten worden verricht. Ook onmid dellijk na de bevrijding waren de ge wenste machines niet beschikbaar. Dit had uiteraard een ongunstige invloed op de kostprijs van de producten. Wel be stond er in verband met de vrijwel alge mene voedselschaarste een grote vraag naar levensmiddelen, waarvoor hoge prijzen werden betaald, maar het werd niettemin spoedig duidelijk, dat slechts door mechanisatie van het productie proces op de duur met succes met andere visconserven-exporterende landen zou kunnen worden geconcurreerd. Thans kan zeker worden gezegd, dat de inrichting van de meeste visconser ven-fabrieken op vry moderne leest is geschoeid. De volgende machines zijn in gebruik: haring-ontgraatmachines, ont- huid-machines. viswasmachines, ex hausters, overdruk autoclaven, sluit- en cliketteermachines en transportbanden. Het aantal vissoorten, dat door de vis- conservenfabrieken wordt gebruikt, is in de loop der jaren geringer geworden. Onmiddellijk na de bevrijding, toen de visserij op haring niet op grote schaal kon worden uitgeoefend, legde de in dustrie zich vOoral toe op het vervaardi gen van visgehakt en vispastei. Voor de fabricage van deze producten werd van haring in de regel geen ge bruik gemaakt. Bovendien bestond er in de jaren 1946, 1947 en 1948 een flinke vraag naar verse haring voor de binnenlandse consumptie en de export, zodat er voor de visconserven-industrie ook uit dien hoofde niet altijd voldoende hoeveelheden beschikbaar waren. De laatste paar jaren is echter de vétsp ha ring de belangrijkste visSoort geworden, terwijl van de zeevissóoxtén nog vrijwel uitsluitend de makreel op flinke schaal wordt ingeblikt. De laatste jaren wordt circa 25 pCt. van de aanvoer van verse haring door deze industrie opgenomen. Behalve dat de visconservenfabrikan- ten om economische redenen gedwongen werden hun steeds groeiende productie op buitenlandse markten af te zetten, was bovendien de monetaire toestand van ons land van dien aard, dat ook de visconserven-industrie meer en meer ge dwongen werd mee te werken aan het verkrijgen van deviezen. In de afgelopen jaren is de ontwikke ling dusdanig geweest, dat de export door een steeds kleiner wordend aantal fabrieken werd verzorgd. Door de feller wordende concurrentie heeft een aantal bedrijven de productie moeten stilleggen, terwijl andere de productie wisten uit te breiden. Momenteel zijn er 34 fabrie ken in bedrijf. Concurrentie vraagt een zo goed mogelijk product, vandaar dat er een scherpe controle op de kwaliteit wordt uitgeoefend, terwijl het bedrijf schap voor visserijproducten, om de vis- conservenfabrikanten extra te stimule ren, een prijs heeft gesteld op de beste visconserve. Hoe de ontwikkeling van de export van visconserven in het voor ons liggen de seizoen zal zijn, is moeiljjk te zeggen. In de eerste vijf maanden van 1950 was er een flinke vraag naar visconserven, welke ongetwijfeld mede werd veroor zaakt door de gespannen internationale toestand. Behalve dat deze toestand een vergrote vraag in het leven riep, was zij ook oorzaak van een ernstige blik- schaarste, zodanig zelfs, dat de productie moest worden beperkt. Bovendien zai veel afhangen van de hoogte, waarop de pryzen voor verse haring zich zullen bewegen. Onder de uit Korea teruggekeerde gewonden bevindt zich ook naar wij be richtten kapitein C. van Marion, inspec teur van politie te Haarlem. Hij is van Schiphol naar'het militaire hospitaal in Den Haag vervoerd maar zal naar zijn woning in Haarlem terugkeren om een absolute rustperiode door te maken. Kapitein Van Marion heeft zich tijdens de verraderlijke Chinese aanval op de commandopost van het Nederlands de tachement op 12 Februari in Wonwu, waarbij overste Den Ouden sneuvelde, op buitengewoon heldhaftige wijze ge dragen. Door zijn manmoedig gedrag en tact werd voorkomen dat onder de sol daten een paniek ontstond en bereikt dat zijn manschappen aan een wisse dood ontsnaptep. Kapitein Van Marion heeft bij deze strijd verwondingen opgelopen aan zijn linkerpols en linker bovenarm doch na enkele dagen in het hospitaal van Taegu verpleegd te zijn geweest, voegde hij zich weer bij het Nederland se detachement om actief aan de strijd deel te nemen. Groot waren de ontbe ringen die de Nederlandse mannen moesten verduren. Dagelijkse marsen en weinig voedsel putten hen zeer uit het geen voor velen die gewond geweest waren maar nog niet volledig hersteld een bovenmenselijke inspanning bete kende, die voor sommigen nadelige ge volgen heeft gehad. Kapitein Van Ma rion werd met een knieblessure naar Posthuma te Haarlem zijn benoemd tot technisch hoofdambtenaar voor bijzon- i Tokio overgebracht, waar hij door een dere diensten in het bedrijf. puike verzorging gelukkig weer een weinig op verhaal kwam. De geallieerde doktoren achtten het ongewenst, dat hij wederom naar het front zou teruggaan. Hij is na aankomst op Schiphol per ambulancewagen onmiddellijk naar Den Haag gebracht. Vandaag, zo vernemen wij thans, werd hem toegestaan naar zijn woning in Overveen te vertrekken, waar hij ver der nog enige tijd rust zal moeten ge nieten. JMUIDEN, Vrijdag 20 Juli. Hoog wa ter: 4.28 u. en 17.00 u. Laag water: 0.12 u. en 12.37 u. Zaterdag 21 Juli. Hoog water: 5.16 u. en 17.48 u. Laag water; 1.01 u. en 13.27 u. (C.H.) wees er op. dat er plm. 350 wo ningzoekenden in Bloemendaal zijn. Ten naaste bij bestaat voor 118 gezinnen dringende behoefte aan een huis met een huurprijs, die beneden de f 50 per maand ligt. Het karakter in de gemeente mag echter geen geweld worden aange daan bij het vaststellen van het uit breidingsplan. Zeer grote woningen moeten voor méér gezinnen omgebouwd worden. Het geprojecteerde cultureel centrum achtte spr. onuitvoerbaar en kan daarom van het plan worden ver wijderd. Zo spoedig mogelijk moet met de bouw van eenvoudige woningen be gonnen worden, ook al omdat verschil lende samenwoningen onhoudbaar zijn De heer PINX- TER (KVP) drong eveneens op spoed aan wat de bouw van eenvoudige woningen betreft aan de Domp vloedslaan. Kr moet een partieel uitbreidingsplan voor komen, op dat wellicht nog dit jaar de spade in de grond kan gaan. Het uitbreidings plan geldt voor tien jaar en daar om vroeg de heer THIRION (VVDi ver in de toe- k M J. F. M. Pinxter; voldaan, zich af, waarom zó komst gekeken wordt. De heer SCHULZ (PvdA) noemde primair het wonen en secundair het behoud van natuurschoon. Bij één woningbouwvereniging in de gemeente staan al 200 ingezetenen in geschreven, zodat het aantal te bouwen huizen véél groter is dan de heer DE JONG SCHOUWENBURG meent. De VOORZITTER verklaarde scep tisch te staan tegenover het „plafond" voor woningbehoefte. De drang der be volking om een huis zal groter zijn dan een wettelijke of ambtelijke papieren barrière. Dit jaar kunnen in Bloemen daal 80 woningen gebouwd worden, een klein deel van de benodigde. Het ver bouwen van grote kasten doet men niet graag; er moet voor gewaakt worden, dat de zoons van ingezetenen naar el ders gaan om te bouwen. Het algemeen uitbreidingsplan kon niet spoedig tot stand komen, omdat de weg Noord-Zuid nog steeds een twist appel is in provinciale kringen. Bouw aan de Dompvloedslaan houdt daar ook verband mee. Het amendement van de heer Jong Schouwenburg om de gronden om het Aerdenhoutse Kopje en die, gelegen tussen de Juliana van Stolberglaan en de van Haemstedelaan te laten zoals ze zijn en de geprojecteerde terrassenbouw bij de Hoge Duin en Daalseweg van de kaart af te voeren werd aangenomen met 105 stemmen. Het amendement de Vassy om op het terrein aan de Dompvloedslaan 120 goedkopere wonin gen te bouwen werd z.h.s. aangenomen. FILMS: Rembrandt: Een heer in het verkeer, 2, 4.15, 7, 9.15 uur, alle leeft. Palace: 'Louise- Lotte, 2, 4.15, 7, 9.15 uur, 14 j. Luxor: Ont wrichte Jeugd, 2, 7, 9,15 uur. Zaterd. en Zond. 2, 4.15, 7, 9.15 uur; 14 j. Frans Hals: De terugkeer van Al Jolson, 2.30, 7, 9.15 uur. Zond. 2, 4.30, 7, 9.15 uur; alle leeft. City: De prairiebruid, 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur, 14 j. Spaarnc: De brug naar de eeuwigheid, 2.3Ó, 7, 9.15. Zond. 2, 4.15, 7, 9.15 uur, 14 j. Vrijdag 20 Juli: Concertgebouw: Opera-concert, 20 uur. De Hout: Concert, 20 uur. Phoenixterrein: Lunapark. Zaterdag 21 Juli: Bloemencorso: 14.30 uur. Florapark: Maud Kool en haar Kenne- mer dansgroep. 21 uur. Kleverlaan: Vuurwerk, 23 uur. 150 x 200 COMPLETE WONIMGINRfCHTTNO BarieliorUstr. 13-17 - Haarlem Tel 1301S (Adv.) Op Dinsdag 24 Juli a.s., des avonds om 8 uur, geeft de HOV haar eerste concert van deze zomer in het Bloe mendaalse BOS: Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma worden uitge voerd: de Holberg Suite voor strijk orkest van Edv. Grieg; „Zorahayda", le gende voor orkest van Joh. Svendsen, waarin de vioolsolo door Jan Hesmerg zal worden gespeeld; Finlandia van Jean Sibelius; de Symphonische Suite van de Belgische componist Jef van Hoof; Ouv. Oberon van C. M. von Weber; L'Arlé- sienne Suite No. 1 van Bizet en tenslotte de Marche hongroise uit „La damnation de Faust" van Berlioz. Bij ongunstig weer zal het concert worden uitgesteld tot Woensdag 25 Juli. Advertentie Het amendement Schulz betreffende bebouwing van het sportterrein aan de Donkerlaan werd voorlopig ingetrokken. De heer DE VASSY gaf in overweging het terrein tussen Dompvloedslaan en Kleverlaan in de toekomst gedeeltelijk te bebouwen. De stedebouwkundige kan er zijn aandacht eens aan schenken. Ook het partiële plan als door de heer Pinx ter bedoeld, moet op korte termijn ont worpen wordfen. Dit laatste zegde de voorzitter toe. Vervolgens werden de voorgevelrooi lijnen aan beide zijden van de Bloe mendaalseweg, tussen Cearalaan en Dompvloedslaan vastgesteld. Bij de Kroon zal in beroep gegaan worden tegen de door Ged. Staten op gelegde medewerking voor de totstand koming van een IVO-school te Bloe mendaal (16—5 stemmen). Voorgesteld werd de Algemene Poli tieverordening aan te vullen met een artikel betreffende het vervoer van zand, mest, puin enz. over de openbare weg. Het morsen of wegstuiven van de inhoud der voertuigen, die een en ander vervoeren, wordt daardoor strafbaar ge steld. Verschillende leden hadden be zwaar tegen dit voorstel, omdat het wat overdreven zou zijn. De voorzitter wees op het gevaar van zand op asphalt, het verstoppen-van, riolen etc. u - Wethouder v. GELUK voegde er bij, dat verschillende wielrijders van voor bijrijdende zandauto's zand in de ogen kregen. In twee dagen tijds moest 4 m3 zand geruimd worden. De Kennemer- duinen weigeren de kosten van het op ruimen te betalen. Als de wagens hogere schotten krijgen is het euvel verhol pen, maar dit gebeurt niet voldoende. De verordening is overgenomen van Pen Haag. Het voorstel werd aangenomen. Wie een schoonmaakdienst van vuil nisemmers in de gemeente wil uitoefe nen moet voortaan een vergunning heb ben. Vastgesteld werd de verordening op gebruik van uniforme vuilnisemmers, waarover in de vorige vergadering werd gesproken. Gisteren om ongeveer half zes brak in een woning aan de Oranje Nassau laan brand uit. De huisvrouw was op zolder bezig met strijken. Zij ging even naar beneden, maar vergat de strijkbout. Buren zagen dat er brand was op de zolder en waarschuwden de brandweer. Deze kon niet verhinderen dat de zol derverdieping uitbrandde. Er ging o.a. een kast met kleren verloren. Het be nedenhuis liep veel waterschade op. Honderden Haarlemmers hebben gister avond kunnen genieten van de sterrit, die enkele muziekcorpsen door de stad maakten. Van verschillende punten uit de stad trokken zij op naar de Grote Markt, waar omstreeks negen uur alles present was. De drukte op de markt was bijzonder groot en de muzikanten lieten zich van hun beste kant zien en ho y-en. Op het bordes van het stadhuis luisterden de burgemeester en de wet houders met hun dames met plezier naar het feestelijk concert. In de nacht van Woensdag op Don derdag is een insluiper aan het werk geweest in een woning aan de Kamer- ïingh Onnesstraat. Hij heeft zich toe gang verschaft door een keukenraampje, dat 's nachts opengelaten werd om de poes in en uit te laten. De bewoners ontdekten de volgende morgen, dat een portefeuille met 110 uit een colbert jasje verdwenen was. Dit jasje bevond zich in de keuken, evenals een dames tas, waaruit een bedrag van 70 vermist wordt. Dezer dagen slaagden te Haarlem voor het examen coupeuse de dames Schaap, Hoogendijk en Ooms, leerlin gen van de K-K. Naaischool te voort" Bij de uitreiking van de diplo ma's sprak de voorzitter van de exa mencommissie woorden van bijzondere lof tot de Zandvoortse candidaten, met de opdracht deze over te brengen aan de lerares, de eerw. zuster Lucilla. Advertentie KAN JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem Advertentie -vu T.Y.BB. is er in geslaagd gisteravond van S.C. Haarlem te winnen in het honkbaltournooi van Schoten. T.Y.BB. won met niet minder dan 72 en komt nu in de finale tegen H.H-C. Deze finale vindt a-s- Dinsdagavond plaats. Morgen, Zaterdagmiddag 4 uur, speelt T.Y.B.B. de belangrijke competitiewed strijd tegen H.F.C. „Haarlem" op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Wat in vele plaatsen reeds een jaar lijks terugkerend gebruik is, zal nu ook in de gemeente Velsen ingevoerd wor den. De zeereerw. heer A. F. J. Goossens, pastoor te Santpoort, zal op Zondag 29 Juli voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente overgaan tot de zege ning van de motorvoertuigen. Woensdag 25 Juli wordt namelijk het feest gevierd van St. Christoffel, de patroon van aile weggebruikers, en op de Zondag onder het octaaf worden alle berijders van motorvoertuigen op het Kerkplein ver wacht. De zegening van de voertuigen vindt plaats na een kort Lof, dat 's middags om 4 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand zal worden gehouden. Daarna zal pastoor Goossens zich naar het Kerkplein begeven en de daar opgestelde voertuigen zegenen. Deze zegening geldt niet alleen voor auto's, maar voor alle motorvoertuigen, dus ook voor vrachtwagens, motorfietsen en niet te vergeten de „bromfietsen". En waar deze plechtigheid bedoeld is voor de gehele gemeente Velsen en omgeving, moet het op die Zondagmiddag zwart zien van deze voertuigen op het Kerk plein. Niemand late zich weerhouden door menselijk opzicht of anderszins, maar iedereen, die een motorrijtuig heeft, zorge aanwezig te zijn. Het ge vaar, dat met het steeds toenemende verkeer langs de weg loert, is zeke> waard om zich onder de bijzondere schutse van deze heilige te stellen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de burgemeester vanavond de opening ver richten van de nieuwe speeltuin aan de Hendrik Roozenlaan. In de 3e klas, waarin deze ploeg is ingedeeld, staat zij op het ogenblik ste vig bovenaan met 8 gewonnen wedstrij den en geen enkel verïiespunt. Als Onze Gezellen uit de 4 resterende wedstrijden nog 4 punten weten te be machtigen zijn zij niet meer te passeren. Geslaagd de heren: A. Wiebering, H. Oordijk, P. Koelewijn, D. Kooi, G. Hoek stra, S. Star, W, van Oostveen, J. Oe- dekerk, M. Meents, J. Buisman, A. Bee- rens, D. Wijtmans, P. Zonjee, J. Wie- ringa, A. Voerman, H. Verdonk, L. Si mons, P. Beyers, P. de Jong, W. Ey- genbrood, L. Engelsma en A. Angenent. Afgewezen: 3, teruggetrokken: 2. Geëxamineerd voor gedeelte A 8 can didaten. Geslaagd de heren: G. A. J. Scheek, Th. J. Megering. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 can didaten. Geslaagd de dames: H. H. Tij hof en L. C. Jansen en de heren: C. Groot en A. W. v. Eijl. Vanmiddag om vier uur zal een Egyp tisch minister, Mohammed Aly Sadek Pacha, een bezoek brengen aan de Rem- brandt-tentoonstelling in de Vleeshal. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wij serveren diverse EXQUISE ROOMIJS COMBINATIES die U doen watertanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2