IN 1952 ZES DUIZEND LANDGENOTEN NAAR NIEUW-ZEELAND Perzië zou opnieuw met Engeland willen onderhandelen %vt kd Van ElAAR o dak Film MISSIE IN INDONESIË BLOEIEND Toekomst echter volstrekt onzeker TWINTIGSTE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Onder leiding van Mgr. Huardeman r Wij luisteren naar Nieuw-Guinea en Suriname bieden nog geen oplossing voor de emigratiedrang Hoopvoller geluid over Australië Er verscheen een spook GROOT GEBREK AAN PERSONEEL Koning Faroek kwaad Positie van de chef Generale Staf Doch niet op basis van de aanbevelingen van het Internationaal Gerechtshof Drie Engelsen moeten Perzië verlaten De Gasperi kabinets formateur Mislukt gevecht met een karper „LUXOR", het visgerei der kampioenen Vijf doodvonnissen in Zuid-Korea .J VRIJDAG 20 JULI 1951 PAGINA 5 COMMISSARIS VOOR EMIGRATIE PEELT MEE: maar alles keerde ten goede Van plan nooit meer naar Zwitserland te gaan H.H. WIJDINGEN Geen vooroorlogse bevels verhoudingen EMIGRATIE NAAR RUSLAND? Studenten dienen verzoek schrift in v Voor de zevende maal W ml U-ü Ja** ii I ij I* i 4$k SS»»! Wegens verduistering en zeer slechte behandeling (Van onze Haagse redactie) Van Nederlandse zijde streeft men er naar om het volgend jaar vjjf a zesduizend Nederlanders naar Nieuw Zeeland te laten emigreren, aldus deelde mr. ir. B. Haveman, commissaris voor emigiratie, gisteren tijdens een personferentie mede. Nieuw Zeeland, dat tot nu toe slechts een beperkt aantal beroepen toeliet, geeft thans alle beroepen de kans te emigreren, uiteraard met uitzondering van de administratieve en intellectuele beroepen. Verder onderhandelt men thans over de mogelijkheid om aan de emigratiestroom een stroom van prefabricated houges" te laten voorafgaan. Op 25 Augutus vertrekt de Zuiderkruis uit Rotter dam met aan boord uitsluitend emigranten voor Nieuw Zeeland. Dit zal dan het eerste Nederlandse schip zUn, dat rechtstreeks via het Panamakanaal met Nederlanders naar Nieuw Zeeland vaart. De aankomst van het schip zal zeker niet onpgemerkt voorbijgaan; in Nieuw Zeeland hecht men er zeer veel waarde aan. Na de slechte berichten, die er kort geleden over Australië verschenen, heeft de commissaris voor emigratie een hoop voller geluid kunnen doen horen. Hij meende thans zeer positieve aanwjjzin- gen te kunnen zien, dat men van Austra lische zijde het plan heeft de selectie van de emigranten te verbreden, zodat zelfs de grote aantallen gegadigden, die werden afgewezen, nog een kans krijgen ent te emigreren. De Zuid-Afrikaanse minister van Arbeid, de heer Schoeman, die onlangs ons land bezocht, was, zo deelde mr. ir. B. W. Haveman verder mede, zeer onder de indruk van het peil waarop de opleiding in Nederland staat. Hij heeft toegezegd bij zijn regering bij zondere aandacht te zullen vragen voor de Nederlandse opleiding. Wel licht bestaat de kans dat degenen, die op een Rijkswerkplaats zijn opgeleid, in Zuid-Afrika hun practijkjaren op een voldoende economische basis kun nen doorbrengen. Overgens wenst Zuid-Afrika slechts geschoolde arbei ders op te nemen. Met betrekking tot het aanvragen van subsidie deelde mr. ir. Haveman mede, dat de Nederlandse regering in beginsel aan eenieder het recht toekent subsidie te vragen voor zijn emigratie. De toekenning daarvan blijft op de eerste plaats echter afhankelijk van het immigratiebeleid van het ontvangende land. Verder zal er een onderscheid gemaakt worden tussen onmisbare, moeilijk misbgre en misbare arbeids krachten. Ook zal toegepast worden een behoorlijke spreiding over de verschil lende beroepsgroepen en een regionale spreiding. De individuele beoordeling van de emigrant naar zijn vermogen zal zeer sterk verscherpt worden. In het verleden heeft men namelijk bij het aan vragen van subsidie zeer grote misstan den aangetroffen. Nieuw Guinea en Suriname, zo heeft de commissaris voor emigratie tenslotte nog medegedeeld, bieden voorlopig nog geen oplossing voor de emigratiedrang onder de Nederlandse bevolking. De re denen hiervoor mogen als bekend ver ondersteld worden. (Advertentie) Zijn huis stond scheef en zijn dochter leek op een geestverschijning. Nee, het fotograferen ging hem nooit best af. Maar nu is hij een perfect fotograaf. Met de Philips Flitscamera kunnen foto's eenvoudig niet mislukken, want de bediening is de eenvoud zelf. Zowel overdag (zonder flitslamp) als des avonds in huis, in de tent of in de sche mer zijn alle opnamen stuk voor stuk meesterwerkjes. Uw handelaar laat U graag zp'n Philips Flitscamera zien. (Van onze speciale verslaggever) In ee* levendig gesprek heeft Frater M. Albertus, algemeen overste van de Congregatie der fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart, ons een beeld gege ven van de huidige situatie bij het Missionneringswerk in Indonesië. Frater M Albertus is n.l zojuist teruggekeerd van een halfjaarlijkse visitatiereis door ju CILtotaal-generaal van feiten en indrukken.,, die hij daarbij opdeed heeft hp ons een scherp omlijnde tekening gegeven van de actuele toestand van de zielzorg in Indonesië, Die toestand wordt beheerst door een tweetal bijkans tegenovergestelde fac- oren, n.l. de gunstige situatie van bet ogenblik en de totale onzekerheid wat Betreft de toekomst. Op het ogenblik bemerkt men n.l. In Indonesië, aldus frater M, Albertus, algemeen een sterke vooruitgang van bet Missionneringswerk en men kan die vooruitgang ook op vele terreinen scherp concretiseren. HU uit zich om te beginnen in eer. stijgend aantal catechnmenen. wettelijke regelingen. Ze is nog nergens definitief bepaald en niemand weet ook nog hoe, wanneer en of deze zaken alle- maal geregeld zullen worden. Desniet temin, de Missie wacht niet af. Ze gaat er bij haar werk vanuit, dat de huidige toestand gecontinueerd zal kunnen wor den. Daarom ook, dat het zo jammer is, dat haar activiteit op het ogenblik eigen lijk enigermate geremd wordt door per- soneelgebrek. Het is b.v. voorgeko men, dat een gehele dessa, die zelf om een pater verzocht, moest worden, af gewezen, eenvoudig omdat geen pater aanwezig was. Er zijn missionarissen, die om een voorbeeld te noemen 10.000 tot 15.000 gedoopten onder hun hoe de hebben en ten andere pastoors, die ongeveer 16 plaatsen onder hun paro- chiebereik tellen. Veel personeel der halve is nog nodig en wat zijn eigen congregatie betreft, Fr. M. Albertus kan ogenblikkelijk 50 fraters voor Indonesië gebruiken. Hij heeft ze echter niet, want ze nu aan het Moederland onttrekken staat gelijk met het afbreken van het thuisfront. Dit moet ook voor de ver dere toekomst van het werk uiteraard geheel intact blijven. De fraters hebben in Indonesië neder zettingen te Malang, Palembang, Kediri, Soerabaja. Ende en Koepang. Ze behe ren hogere en lagere kweekscholen, SMP's (soort Mulo), lagere scholen, een grafische school en uiteraard enige internaten. Op tal van plaatsen in Indonesië wor den op het ogenblik hetgeen in het verleden zelden of nooit gebeurde de doopleerlingen bij groepen tegelijk op geleid en voorbereid. Dan is er in het algemeen sprake van waardering van het Missiewerk bij grote groepen van Indonesiërs. Men kan zeggen, dat het contact tussen de bevolking en de mis sionarissen steeds beter wordt en der halve dat de kansen voor de Missie stij gen. Fr. M. Albertus verklaarde deze situa tie door erop te wijzen, dat het Katho licisme op het ogenblik in Indonesië niet meer gezien wordt als de godsdienst van de heersende klasse. Het is niet meer zo, dat nog langer de mening algemeen is, dat men eigenlijk Islamiet behoort te zijn. De jongste politieke ontwikkeling heeft zeer scherp duidelijk gemaakt, dat de missionaris enkel en alleen in dienst staat van de bevolking. Daarnaast bestaat er nog een ander aspect en dat wordt wel voornamelijk bepaald door het feit, dat men be grijpt, dat de Missie ook buiten haar eigenlijke doel om het jonge Indo nesië van nut kan zijn. En deze instel ling demonstreert zich vooral in een grote belangstelling voor het Missie- onderwijs. De Missie bezit op het ogenblik veie scholen en vooral de belangstelling voor het Middelbare Missie-onderwijs is sterk groeiende. Er zjjn op het ogenblik veel meer Missie kweekscholen, waarop de Indonesische onderwijzer van morgen vandaag zijn christelijke vorming ontvangt. Dat onderwijs wordt gegeven zowel in nieuwgebouwde scholen als in voorma lige Europese scholen of in andere soms minder riante lokaliteiten, die overigens voor het werk toch nog wel voldoende accommodatie bezitten. Over de medewerking van de over heid bij al deze activiteit mag niet ge klaagd worden. Het verkrijgen van subsidie al dus Fr. M. Albertus - levert over het algemeen weinig moei lijkheden op. Het gaat zelfs vaak gemakkelijker dan in het verle den, zij het dan ook, dat toen het ge hele onderwijs do gebouwen in cluis werd gesubsidieerd, terwijl de huidige subsidie-regeling zich uit sluitend tot de salariëring beperkt. Over heel deze zo bijzonder gunstige momentele toestand valt echter een. brede schaduw. Een schaduw, die ver oorzaakt wordt door de onzekerheid over de dag van morgen. Het Missiewerk in Indonesië, aldus Fr. M. Albertus, kenmerkt zich op het ogenblik n.l. geheel door een sterke hang naar noodzakelijke opportu- mteitspolltiek. Wij zijn mensen van de dag. Niemand van ons heeft enig idee T toekomstige ontwikkeling zich aal voltrekken en niemand van ons vooral heeft enig inzicht hoe de verhoudingen zich zullen ontwikkelen s. e Nederlandse garantiewet aan net einde van dit jaar begint af te lo pen. Wij weten trouwens evenmin hoe de houding va„ de Indonesische over- kelen' veri*er zal ontwik- Haar gehele subsidie-politiek van het dfenblik preludeert n.l. op komende Koning Faroek van Egypte heeft zijn huwelijksreis in Lugano, Zwitserland, gisteravond woedend afgebroken, nadat hij naar aanleiding van een geschil met een persfotograafdoor de Zwitserse autoriteiten in het ongelijk was ge- steld. Hij vertrok met zijn echtgenote en zijn uitgebreide gevolg naar Italië. Vol gens de directeur van hotel Splendide, waar de koning zijn intrek had geno men, was Faroek „zeer kwaad en voor nemens nooit naar Zwitserland terug te keren." Woensdag nam een persfotograaf fo to's van koning Faroek voor hotel Splendide, Leden van 's konings gevolg namen de fotograaf de film met de zo juist genomen foto's af, maar zij moes ten op last van de Zwitserse politie de film aan de fotograaf teruggeven. Een gezaghebbende bron verklaarde gister avond aan U. P., dat de Zwitserse po litie tot taak had te waken voor de vei ligheid van de koning, maar zeker niet het recht heeft journalisten te belem meren in de uitoefening van hun be roep. De politie heeft, „in het belang van de persvrijheid", opdracht gegeven de films terug te geven aan de persfoto graaf. Zondag 29 Juli zal Z.H. Exc. Mgr. Ludolphus J. Brems O.Praem., tit. bis schop van Roskilde. in de abdijkerk van Berne de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters Alexius Buters, Milo der Kinderen, Everardus Richter, Olav Klesser. Wilfridus Verbakei, Erik Lentjes, Martinus Thijssen. Julius Broe- ren, Paulinus Gevers, Leopoldus van den Meerendonk, Eligius Dekkers en Aegi- dius van Zeeland, allen Norbertijnen van de Abdij van Berne te Heeswijk en haar dochterstichting de Priorij „De Essen- burgh" t« Harderwijk. In geen geval wil dc minister van Oorlog terugkeren tot de bevelsverhou dingen van vóór 1940, waarbij de chef van de Generale Staf en de commandant van het veldleger (te vergelijken met de huidige commandant strijdkrachten te velde) als gelijkwaardige autoriteiten onder de minister waren gesteld. Aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord van minister Staf aan de Eerste Kamer. Voor wat de positie van de chef van de Generale Staf zelf betreft, deze blijft in oorlogstijd adviseur van de minister en van de regering. De commandant strijdkrachten te velde treedt met de hem ter beschikking gestelde troepen onder de bevelen van de Europese op perbevelhebber, terwijl de Nederlandse territoriale bevelhebber volgens de door de chef van de Generale Staf gegeven aanwijzingen, met de daarvoor aangewe. zen troepen de territoriale verdediging voert. In deze richtlijnen wordt gevolg ge geven aan door de regering in interna tionaal overleg aanvaarde verantwoor delijkheden. Dat bij een mogelijk gewapend con flict onze divisies in sterke mate onder leiding van buitenlandse hogere staven zouden moeten optreden, is een conse quentie, welke de minister met de mees. te stelligheid verwerpt. De Nederlandse divisies zullen onder bevel van de Ne derlandse commandant strijdkrachten te velde de strijd aangaan, zij het uiter aard in nauwe samenwerking met onze bondgenoten en onder de opperste lei ding van de geallieerde opperbevelheb ber. Het Leidsch Universiteitsfonds heeft met ingang van de cursus 19511952 be noemd tot bijzonder hoogleraar in de sociologie bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. Ch. W. Verstege. Een even originele als practische jachthaven voor kleine zeilboten bevindt zich in het Wantij te Dordrecht. Het is een halve Rijnaak, die aan de zijde, waar het schip doormidden is gezaagd, een klep heeft, welke geopend en ge sloten kan worden. Het gehalveerde vaartuig doet tevens dienst als bergplaats voor zeilscheepjes. Twee vierdejaars studenten in de eco nomie, J. D. Landheer en M. P. K, van den Berg, beiden uit Den Haag, hebben de Tweede Kamer in een verzoekschrift gevraagd de mogelijkheid van emigratie naar de Sovjet-Unie te bevorderen. De commissie heeft voorgesteld dit ver zoekschrift ter griffie neer te leggen ter inzage van de leden, omdat kennisne ming ervan „voor de arbeid van de Ka mer van belang kan zijn". Het is een sober, doch niettemin indruk wekkend relaas, dat ons omtrent de martel dood van St. Bonifatius is overgeleverd. Het verhaalt, hoe hij zich voorbereidend op de toediening van het H. Vormsel bij het riviertje de Borne in de omgeving van Dokkum door een aantal heidense Friezen werd overvallen, hoe hi.i van een van hen met een dodelijke slag met een zwaard ontving en hoe de heilige met heldhaftig heid en edele gelatenheid deze marteldood onderging. Een sober relaas, inderdaad. Doch ook vele ecuwen geleden reeds, wellicht juist door deze soberheid zo indrukwekkend, dat de plaats, waar de moord op St. Bonifatius in 754 geschiedde, spoe dig een bedevaartplaats werd voor de Katho lieken, die Friesland en de naburige gewes ten toen bewoonden. Men mag zelfs van een traditie spreken, welke zich in de eerste eeuwen van het katholicisme in ons land vestigde; een traditie, welke door de reformatie moest worden afgebroken en eerst op zeer bescheiden schaal hervat ging worden, toen in en na 1786 Dok kum weer de bedevaart plaats van de grote ge loofsverkondiger werd. Thans, nu op 6 Augus tus de twintigste Natio nale Bedevaart naar Dokkum zal worden ge houden, mag men zeg gen, dat de schone ge woonte de martelplaats van de heilige te bezoe ken door de Nederlandse katholieken in ere is her steld. mages in landelijk verband propageerden en voorbereidden. De bedevaart van dit jaar zal onder lei ding staan van Mgr. D. Huurdeman, die namens Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong een plechtige H. Mis en een Lof zal celebreren. Als intentie heeft de Kardi naal aan deze twintigste pelgrimstocht ge geven: „De bescherming van de H. Boni fatius inroepen in deze bijzonder moeilijke en dreigende tijdsomstandigheden". Tevens heeft zijne Eminentie bepaald, dat de pel grims na bezoek van de kerk en de kapel in Dokkum deelachtig kunnen worden aan de jubileum-aflaat van het H. Jaar. Zowel de intentie als- de aflaat, welke aan de bedevaart van 6 Augus tus a.s. zal zUn ver bonden, mogen de ka tholieken van Nederland er van doordringen hom grote betekenis door het Nederlands Episcopaat aan de jaarlijkse tocht naar Dokkum wordt ge hecht. De verering van de H. Bonifatius en het eerherstel van zün mar teldood zullen de Ne derlandse katholieken door zijn voorspraak de kracht doen verkrij gen, nodig om het hoofd te bieden aan het on geloof en het nieuw- heidendom en de apos- tolaatszin te vergro ten. Dit vooral door de be moeiingen van de Broe derschap van de H.H. Bonifatius en Gezellen en het Comité Nationale St. Bonifatius-Bedevaart, die sinds 1926 de pelgri- Tekening naar het beeld van St. Bonifatius van de Haar- lemse beeldhouwer Maas, ge plaatst in de gevel van de St. Bonifatiusschool te Dokkum. De bedetocht naar Dokkum, gelegen in het wijde Friese land, waarvan de bevolking voor nog geen zeven pCt. uit katholieken bestaat, zal de be zinning op deze taak des te dieper ma ken. U, P. verneemt van „goed ingelichte kringen", te Teheran, dat de Perzische onder-minister van Financiën, Kazem Hassibi, die lid is van de commissie voor de nationalisatie van de olie-indus trie, gisteravond aan de Amerikaanse bemiddelaar W. Avcrell Harriman heeft medegedeeld, dat Perzië bereid is op nieuw met Groot-Brittannië tc onder handelen over een oplossing van het oliegeschil. Hassibi heeft Harriman evenwel duidelijk gemaakt, dat Perzië niet voornemens is iets van het natio nalisatie-principe te laten vallen. Ook Reuter meldt, dat de Perzen bereid zjjn de besprekingen met de Engelsen te heropenen. Men heeft evenwel niet duidelijk gemaakt op welk niveau dergelijke besprekingen zouden moeten worden gevoerd, aldus dit persbureau. Een lid van de commissie voor de na tionalisatie, All Sjajagan, heeft echter verklaard: „Indien de Britten het stand punt blijven innemen, dat besprekingen moeten worden gevoerd op basis van de aanbevelingen van het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag. heb ben besprekingen geen zin en is de im passe volledig". Zeer sterk kan men deze eerste aan- wijziging voor een gunstige wending in het oliegeschil dus niet noemen. Averell Harriman heeft Router's cor respondent Alex Valentine weliswaar meegedeeld, dat hij in Perzië zou blij ven zolang hij daar nog nuttig werk verrichten kon, hieraan toevoegend: „en ik ben van mening, dat ik dat nog steeds kan doen", Kazem Hassibi. deelde evenwel gisteravond mede: „Wij hebben Harriman van alles op de hoog te gesteld. Indien hij ons niet een of ander voorstel heeft te doen, is dit de laatste bijeenkomst geweest". Terwijl Harriman voorts verklaarde: „Wij heb ben van gedachten gewisseld Ik ben zeer voldaan, Er is nog niet beslist wanneer ik zal vertrekken", deelden de Perzen mede, niet geestdriftig te zijn gestemd over de resultaten der besprekingen met Truman's speciale vertegenwoor diger. Ondertussen heeft de voornaamste vertegenwoordiger van de Anglo-Iranian Oil Company in Teheran, de heer N. R. Seddoo. bevel gekregen het land te ver laten. De Perzische regering heeft zijn verblijfsvergunning ingetrokken. Het intrekken van Seddon's verblijfs vergunning is geschied door de Perzi sche politie. Het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in ant woord op een Brits protest medegedeeld, De Maandagavond afgetreden Ita liaanse premier. Alcide de Gasperi, is vandaag besprekingen begonnen tienein de voor de zevende maal een kabinet samen te stellen. Men verwacht, dat de nieuwe regering gedurende het komen de weekeinde nog gereed zal komen. De Italiaanse president, Einaudi, heeft de leider van de christen-democraten gisteravond, zoals verwacht werd, op dracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. De Gasperi heeft deze op dracht aanvaard. In politieke kringen gelooft men dat De Gasperi opnieuw een twee-partijen coalitie zal vormen. Er wordt echter rekening mede gehouden dat in het ka binet ditmaal in plaats van drie, twee republikeinen zitting zullen nemen, in welk geval graaf Carlo Sforza degene zou zijn die niet in de regering terug keert. De gezondheidstoestand van deze vier en zeventigjarige staatsman laat te wensen over en velen in de christelijk- democratische partij vinden dat er niet voldoende kracht van hem uitgaat, om de post van minister van Buitenlandse Zaken te blijven vervullen, aldus meldt 1LP. De Gasperi legde gisteravond een for mele verklaring af, waarin hij zeide dat geen verandering zou worden ge bracht in het anti-inflatieprogram. Hij zeide het vertrouwen te hebben een regering te kunnen vormen, gegrond vest op „de onbetwistbare economische politiek van de verdediging van de lire, het stabijiseren van de prijzen en sa larissen en het verminderen der werk loosheid". De Gasperi bracht met zijn verklaring tot uiting dat hij de straffe financiële en economische politiek van minister Giuseppe Pell'a nog altijd deelt. Pakistan. Pakistan heeft officieel het bemiddelingsaanbod van de Austra lische minister-president R. G. Menzies in het geschil tussen Pakistan en India over Kasjmir aanvaard. A R J \v. - „V- s Ai, f A „Air A i v "vV PSM r In de conflicten van Engeland met Perzië en Egypte spelen schepen van de Britse vloot een grote rol. Hier ziet men (links) een viertal Engelse torpedojagers voor anker liggen in de haven van Valetta (Malta). In het midden van de foto zijn enkele Amerikacinse oorlogsschepen te onderscheiden. De tijd is voorbij dat alleen Engeland de wereldzeeën beheerste; zoals de laatste maanden, in de heftige de batten over de benoeming van de opperbevelhebbers der ze&trijdkrachten van het Atlantische Pact, scherp tot uiting is gekomen. Ongetwijfeld zult U zo langzamer hand wel bemerkt hebben dat Piet en ik geheide voorstanders zijn van wat je noemt: licht vissen. Niet alleen staat het voor ons onom stotelijk vast, dat je er beter door vangt, bovendien is het veel aardiger. Het bereidt je meer sport en het geeft je meer voldoening om een zware nis binnen te halen aan een dun draadje van enkele ponden trekkracht, dan aan een kabeltouw. Manillatrossen laten we graag over aan Hollands Glorie, de zeesleper. Of aan de verhuisbaas. Maar vissen met de hengel, dat behoort te gebeuren met spul, dat een behoorlijke vaardig heid van de hengelaar vereist, zeker geen domme kracht Dit laatste kan im mers alleen maar een ongelijke strijd betekenen tussen vis en visser. Neem nou eens een geweldige karper van, la ten we zeggen, dertig pond. Toch ze ker een monster, dat bent U met me eens. Stel daar dan tegenover een gast als ikzelf, in zijn jansen en tilanusje ruim vijf keer zo zwaar. En dan tus sen die twee in een koord van ettelij ke tientallen kilo's' trekkracht. Enfin, ge begrijpt wat ik bedoel. Aan de an dere kant moet je de zaak ook weer niet overdrijven. Geen enkefe vis heeft er behoefte aan rond te blijven zwem men met één of meer haken in zijn bek, onderdehand meters lijn van ge broken snoeren achter zich aan sleu rend. En het kost U niet alleen geld, doch ook hartzeer, indien U een mooie vis verspeelt, doordat bijvoorbeeld wa terplanten of palen het gebruik van een extra lichte lijn niet rechtvaardig den. Intgendeel daarvan juist een eventuele breuk van de sim in de hand werken. Want niat alleen moet de lijn geko zen worden in goede verhouding tot de grootte van de vis, maar ook tot de omstandigheid van het water, waarin wordt gevist. Dat is zo mogelijk van nog groter belang. En als je dan denkt dat je alles hebt uitgeknobbeld en dat je op een verantwoorde manier zit te vissen, dan is daar altijd nog wel een factor, die je onmogelijk kón voorzien. Die echter op ontstellende wijze roet in het eten gooit. Zoals Piet kort gele den overkwam. We waren die dag aan het karperen in een paar grote veen- plassen. Van donker af hadden we aan de waterkant getoefd. Nauwlettend hiel den we onze aandacht bij het puntje van de pen, dat nog juist boven water kwam kijken. Terwijl ik bijna direct nadat we begonnen waren een karper van zes pond ving, kreeg ik om een uur pf acht de tweede binnen. En deze was ruim tien pond. En dat terwijl piet geen stootje kreeg. Ja. als U mijn vismaat kende, dan zou U weten dat hij in zo'n geval met een verbeten trek op het ge zicht, geen oog van zijn pen af neemt. Geen sigaretje, geen boter hammetje kan er af. Niets ontgaat hem dan, het minste tukje ontsnapt niet aan zijn arends-oog. En, zo een karper zich zou laten verleiden om in het aardappeltje te bijten, hij komt te hangen. Onherroepelijk. Zo is Piet. Zo'n achterstand is voor hem slechts Advertentie een stimulans om zijn pogingen te ver dubbelen. Nog scherper dan anders vist hij dan. Maar met dat al was de situ atie om negen uur nog altijd zo, dat ik met twee punten voqr stond. Een op merking, als terloops, hierover was koud over mijn lippen, toen Piet vast- sloeg. En jawel, direct trok de karper er tussenuit op een manier dat het een lust was. De reel tikte niet, hij gierde. Het was zo klaar als een klontje, dat dit heerschap misschien wel zwaarder was dan die twee van mij tezamen. Ik liet mijn spullen in de steek om het gevecht van dichterbij te gaan zien en zo nodig behulpzaam te zijn met het schepnet. Dat is zo onze gewoonte. De karper had zeker al twintig mi nuten straf gevochten en gaf nog steeds geen tekenen van vermoeid heid. Hij was toen een dikke veertig meter van ons af. En in dit water van minder dan twee meter diepte gaf hij prachtig kamp. Voorwaar geen zwakke broeder. Wat verderop zaten in een bootje een paar collega's, die. aangetrokken door het lawaai van de reel, onze kant op roeiden. Deze lieden, kennelijk leken op het gebied van de karpervisserij, bestonden het, ondanks onze verwoed geschreeuwde waarschuwingen, zover door te roeien, dat ze tussen Piet en diens tegenstander kwamen. Zodat het geen ik vreesde inderdaad plaats vond. Namelijk de dunne nylonlijn raakte vast ergens achteraan de kiel van het bootje, vlak bij het roertje. Waarna een ogenblik later de verbinding van 22/100 nylor tot niets was gereduceerd en de bocht als bij toverslag uit Piets hengel verdween. Hetgeen ook de andere vis sers maar wijselijk deden. Dat was maar goed ook, want Piet was niet tot beda ren te brengen. dat het geen kenpi^ droeg van het in trekken. llit Abadan wordt voorts gemeld, dat de Perzische autoriteiten Freegard en Donoghue, twee hoge functionarissen der „Anglo-Iranian", eveneens hebben gelast Perzië binnen 24 uur te verlaten. De Perzen beweerden dat Freegard. die hoofd is van de afdeling van het kantoor te Abadan, die moet zorgen voor de veiligheid der werknemers en de onaantastbaarheid der bezittingen van de maatschappij, „niet voldoende Advertentie Veel dat waard it in de herinnering te blijven leven, ook Uw vacantietijd, kunt U alleen met ioto's vastleggen tot in lengte van jaren I Zorg dat ze goed rijn I Foto's op Kodak Film altijd goed I voorzorgsmaatregelen heeft genomen om het bezit der Perzische nationale olie maatschappij voor diefstallen te vrijwa ren". Zij uitten deze beschuldiging na- gebroken in een woning der maatschap dat een Perzische dievenbende had in- Pij- Donoghue heeft kort geleden een Per zische werknemer, die in zijn werk niet voldeed, ontslagen. Hij wordt nu be schuldigd van „het verwijderen van een Perzisch onderdaan van een post in de veiligheidsdienst". Gisteravond werd te Abadan verno men, dat de „Anglo-Iranian" alles in het werk stelt om te bereiken, dat de uit zettingsbevelen worden ingetrokken. Cisteren heeft een militair gerechts hof te Taegu vijf hoge officieren van Zuid-Koreaanse corps voor de nationale verdediging ter dood veroordeeld, we gens verduistering van twee millioen en zeer slechte behandeling van 690.000 recruten. Het bekend worden van de verduiste ringen en sterfgevallen onder de recru ten had reeds geleid tot het ontslag van de Zuid-Koreaanse vice-premier, de mi nister van Defensie, de onder-minister van Defensie en de chef van de Zuid- Koreaanse generale staf. Het corps, dat bekend stond als het spookleger. werd bekostigd door de regering en stond on der leiding van het ministerie van De fensie. Het grootste deel van de gelden verdween in de zakken van personen, die zelfs geen leden waren van het corps, dat nu is ontbonden. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws. 8.18 or gel, 8.45 gram., 9.00 idem. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.30 piano. 12.00 gram., 13.00 nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest en soliste, 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.20 dameskoor, 14.40 accordeon duo, 14.50 Fries progr., 15.15 amateurs uitzending, 15.45 Van de wieg tot het graf. causerie, 16.00 gram., 16.30 sport. 16.45- Radio Philharm. Orkest, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout, causerie. 19.40 causerie. 19.55 Deze week, caus.. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Weense muz., 21.45 social, comm 22.00 dansmuziek, 22.25 voordracht, 22.45 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 kerkkoor, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 piano, 10.00 kleu ters. 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, cau serie, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12 33 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws 13.20 amusem.muzlek, 14.00 piano en orgel, 14.25 lichte muziek. 14.40 politie- kapei, 15.05 kroniek van letteren en kunsten. 15.40 gram., 16.05 idem. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaant 17.00 jeugd, 18.00 piano. 18.15 Ronde van Frankrijk, 18.24 symphonette-orkest en solisten, 19.00 nieuws, 18.15 „Dit is le ven", causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram., 19.52 journalistiek weekoverz 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op. heren!. 21.00 amusem.muziek, 21.53 Wat zou u doen', 22.00 operetteprogramma. 22.30 Wij lui den de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.30 orkestconcert. 15.30 BBC Nort hern Orchestra en solist. 18.25 gevar. muziek, 19.45 Festival Parade. BBC, light progr 1500 en 247 m.: 16.00 militair orkest. 16.30 dansmuziek, 17 30 jazzmuziek. 19.30 verzoekprogr., 20.00 gevar. muziek. 22.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 ge var. muziek, 14.00 balletmuziek. 20.05 schlagers, 21.30 dansmuziek, 22.25 svm- phonie-orkest en solist, 23.00 rhythmi- sche muziek, 0.10 dansmuziek, 1.00 film muziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 ork.- concert. 19.45 Rheingold, opera. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 omroepork., 13.15 amusem.muziek, 14.00 kamermu ziek, 17.30 orgelmuziek, 19.30 orkest- concert. 22.15 lichte muziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 15.00 ope ramuziek. 16.30 orkestconcert. 17.10 or kestconcert. 18.30 orgelconcert. 21.00 lichte muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5