DE WEEK IN STAD EN STREEK D V Succes Schotels 12.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek D M Nieuwe speeltuin in Overveen geopend BOERENBRUILOFT OP DE GROTE MARKT 4 AGENDA Duizenden genoten van folkloristisch schouwspel en gezonde humor Plechtigheid in trouwzaal van stadhuis COUPONS OPERA-CONCERT J. F. CH. DIX RIDDER IN ORANJE NASSAU Hartelijke huldiging in Kr e lage huis Frans Hals-museum Burgemeester Cremers verichtte de opening mm heemstede ZATERDAG 21 JULI 1951 PAGINA 2 in alle afdelingen! 200 HAARLEMMERS NAAR VIERDAAGSE Bel canto in de Bloemen- tveek JAN LAARVELD. Burgerlijke Stand H.H. MISSEN OP ZONDAG 4 pet. Haarlem mislukt Geslaagden Verrijkt met fraaie aanwinsten Tentoonstelling in Vishal met een week verlengd Examen Hoofdakte ZWEMWEDSTRIJDEN in Haarlem en Zandvoort Landbouw-jongerendag mei soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaierdag ZANDVOORT Ouderavond Voorproefje van morgen SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht IMP Gemeenteraad Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand In Zuid-Amerika hebber, ze kunnen horen hoe West-Friezen een boerenbruiloft op de Grote Markt in Haarlem vierder.. Daar zorgde de Wereldomroep voor en de Haarlemse mejuffrouw van der Weiden, die in vloeiend Spaans voor de mi crofoon vertelde wat enige duizenden onder het alziend oog van Loutje gister middag beleefden. Het was niet zo bijzonder spectaculair maar weer eens wat anders en velen hebben zich best geamuseerd met het vrolijke gezelschap, dat het bruidspaar toesprak met geestige speechen, het ene brandewijntje met suiker na het andere in de keel liet glijden, polka's danste, hoerenliedjes zong en in krentenbrood hapte. Maar de sjezen, speelwagens en de barouchet, waarin zij arriveerden, gaven toch wel het zuiverste folkloristisch beeld. De Grote Markt was rondom met dikke rijen bezet toen het „gezelskap" de trap pen van het stadhuis beklom om het „huwelijk" van Agi Stam en Gert Visser mee te maken. Burgemeester, wethouders, secretaris en andere gemeentelijke notabele, mitsgaders de bloemenkoningin 1951 zonder feestjurk en bloemen, stonden met enkele tientallen bevoorrechten gereed om het welkom toe te roe pen. Op de gebruikelijke wijze namen bruid en bruidegom, wederzijdse ouders en andere familieleden of bekenden plaats op uitnodiging van de bode, die deed alsof het Woensdagmorgen was. De in onze stad wonende West-Fries van Leverink fungeerde als ambtenaar van de Burgerlijke Stand met assisten tie van de bekende heer Van Egmond, die zich zo maar niet van zijn plaats liet verdringen en met de traditionele plechtige stem de acten voorlas. Dat daarbij bleek dat een der getuigen big- gensnijder was, ontlokte de nodige vro lijkheid. Toen de ambtenaar het bruids paar een puike gezondheid, goed hooi en gewillig vee had toegewenst, trad bur gemeester Cremers naar voren om een speech r.f te steken. Zelden deed in deze eeuwenoude trouwzaal een kleurrijker en vrolijker bruidsstoet zijn intrede dan deze West-Friese, zei de burgervader. Het feest wordt opgeluisterd door de praal van de bloemenkoningin, de beste sjezen, de mooiste kleren en de groot ste vreugde. Voor ons, aldus mr. Cre mers. is het tevens een weelde te we ten, dat door dit huwelijk het nijpende woningprobleem niet verzwaard wordt. Zowel de bruid als de bruidegom ont vingen een herinneringsboek, niet sa men om „bijzondere redenen". Toen gingen de grote deuren van de stad huishal open en onder applaus van de menigte trok de stoet naar het midden van de Grote Markt, waar de tafel voor 35 gasten gedekt stond, de bran dewijn met suiker lonkte, de cake en de krentenmik ieder goud-geel toelachten. De vrouwen met gouden oorijzers, kap- spelden met juwelen, bloedkoralen ket tingen, zijden jakken en damasten roK- ken zetten zich naast de mannen met hoge hoed, geklede jas, witte kousen, halve broeken en schoenen met gespen. Zij zongen, hielden geestige toespraken en dansten zoals de folklore voor schrijft. Vooral de conferencier Kees St'et wist de menigte op te vrolijken: zijn verhaal van de vrouw, de muis en de kat veroverde aller harten. Naarmate het uur later werd en de West-Friezen hun natje en droogje niet lieten staan, kregen de toeschouwers dorst en trek, maar dat mocht niemand weerhouden om het vrolijke vertrek van de stoet in de sjezen bij te wonen. Wet houder Geluk mocht met reden in zijn dankwoord, van een groot succes ge wagen. Twee incidenten hebben zich bij dit feest voorgedaan. Kort na de start van de voertuigen kreeg een paard kuren, zodat het uitgespannen moest worden. Burgemeester Posch van Oterleek. die met zijn echtgenote bij de bruiloftsgas ten hoorde, moest daarom per auto naar de Grote Markt vervoerd worden. Bi] het vertrek moest verzocht worden niet te veel lawaai te maken, omdat de paar den het stadsgewoel niet gewoon waren en malle capriolen zouden kunnen gaan maken. Het tweede incident deed zich voor kort nadat de gasten aan tafel gezeten waren. Een winkelier bood het jonge paar een wollen deken aan en de man nen van de Wereldomroep haastten zich de microfoon ter plaatse te brengen. De directeur van Haarlems' Bloei haastte zich eveneens om dit niet in het pro gramma opgenomen nummer te be korten. „Da's mooi geweest" zongen de brui- loftgangers. „Het toppunt", zei de directeur, min of meer rood gloeiend. Werd daarbij ge doeld op het bloemencorso van heden middag, waarvoor een prima weerbe richt was samengesteld? Verkoop uilsluitend Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljoriastr. 13-17-Haarlem Tel- (3913 (Adv.) De Grote Markt was gistermiddag getuige van een originele West-Friese brui loft. Het bruidspaar Nina Buurman en Jan Blauw zit hier aan de feestdis. Twee nichtjes zeggen een bruidsgedicht op. Het aantal deelnemers aan de Vier daagse te Nijmegen wordt elk jaar gro ter, ook het aantal deelnemende stadge noten stijgt elk jaar. Dit jaar is het aan tel ongeveer 200, waaronder vele dragers van gouden kruisen, zij, die meer dan tienmaal hebben deelgenomen. Het spreekt vanzelf dat ook de bekende wandelsportver. „Jan Passtoors" van de partij is, evenals „Onder Door". Verder een detachement van de Haarlemse Poli tie, terwijl ook de politie uit Velsen en Bloemendaal niet mankeert. De wan delsportver. „Viribus Unitus" bestaande uit verplegers en verpleegsters van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, gaat ook nu weer met een grote groep dames en heren. Verder is het aantal individuelen zeer groot. Onder hen is de heer W. J. Korte, die dit jaar voor de 19e maal deelneemt. De deelnemers zullen Maan dag per speciale autobus om half 9 ver trekken vanaf de Oude Groenmarkt. Evenals vorig jaar vond ook dit keer in het kader van Haarlems Bloemen- feestviering een opera-concert1 plaats, dat wederom veel belangstelling van publieke zijde trok. Had men vorig jaar het ruime Krelage-huis als plaats der uitvoering gekozen, dit jaar bleet men toch de voorkeur te geven aan de voor dit doel beproefde ruimte der Gemeen telijke Concertzaal. Kenmerkend voor de gehele feestviering, wat spel, dans en muziek aangaat in deze week, is over het algemeen de beschaafde sfeer. Deze avond maakte hierop geen uitzondering, ondanks het feit, dat een programma van opera-fragmenten zeer gemakkelijk tot lager niveau kan afzakken. De mede werkenden hebben stuk voor stuk een voornaam cachet aan dit concert gege ven. Twee prominente figuren uit de zangerswereld, Erna Spoorenberg, so praan, en de alt Annie Woud, waarbor gen een dergelijk op hoog peil staand concert. Verder is er de dirigent Jack P. Loory, die reeds menig keer getui genis heeft afgelegd van zijn goede smaak inzake muzikaal inzicht en op vattingen, die hij huldigt en met zijn koor, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" in toepassing brengt. En last not least, de Haarlemse Orkest Vereniging in nagenoeg volledige bezet ting, die weer eens getuigenis aflegde in de culturele samenleving van Haarlem en omstreken absoluut onmisbaar te zijn. Het publiek, dat deze avond bij woonde, moge ook in den vervolge eens die aandacht schenken aan de uitvoerin gen der HOV, die het hedenavond aan de dag legde. Zonder HOV zouden ook uitvoeringen als deze immers onmoge lijk zijn. Intussen werden er op deze avond ook zang-technisch vele fraaie prestaties geleverd. Annie Woud excel leerde weer in de bij het publiek zo ge liefde aria „Che faro senza Euridice" van Gluck, maar niet minder in „Stride la Vampa" uit „II Trovatore" van Verdi. Zonder aarzeling kan men gerust zeg- gen, dat Annie Woud juist in het opera- genre, uit vocaal oogpunt bezien, uit munt. Dit bleek hedenavond weer eens op, ondubbelzinnige wijze. De sopraan Erna Spoorenberg verrichtte eveneens weer prachtig vocaal werk met haar uitzonderlijk schoon orgaan. Toch wil het mij voorkomen, dat de hoge tonen, ook in de coloratuur, niet zo gaaf zaten als wij dat van haar bij andere gelegen heden gewend waren. Is er wellicht sprake van enige vermoeidheid der stem? Overigens echter, niet in het minst ook voor haar stylistische opvat ting zoals bij Mozart, de meest hoge waardering voor deze begenadigde zan geres. Tenslotte zong in het slotnummer nog de bas Tom Kalma enkele voor deze gelegenheid weinig dankbare regels. Het zou niet billijk zijn naar aanleiding hiervan critiek er op te gaan leveren. Iets meer draagkracht zouden we deze stem intussen wel toewensen. Het suc ces was na ieder nummer zeer groot en het somtijds geestdriftige publiek bracht menige ovatie aan de uitvoerenden, waarbij het koor, dat beschaafd zong, en orkest niet vergeten werden. Vanzelf sprekend ontbraken er voor de dames solisten op dit feest geen bloemen, de naam der feestweek en onze stad in hoge mate waardig. GEBOREN: E. MoisonGroskamp z. L. C. Vogelsvan Blommestein z, N. H. HuizingBaljet z, H. C. EikendalZee man z, M. van RoijenStrijker z. GEBOREN: C. M. J. Ruhling—Philippi d, C. Vermaatvan Egmond d, A. van der GiegenPirovano d, M. L. Timmer Zwaan d, F. HirsWagenaar d, C. A. LipholtStevens d, M. T. RolVernie d. GEHUWD: K. Wijker en A. C. Anto- nisse. OVERLEDEN. S. P. Baron d'Aulmis de Bourouill—Druijvesteijn, 68 j., Wa genweg. E. Ostwalt, 45 j., Kamperlaan. J. PostmaUiterdijk, 79 j., Velserstraat. H. Rouws, 77 j., Overtonweg. T. Mun- niksma, 65 j., Kruisweg. N. van Pel- van der Wiele, 80 jaar, Stuijvesantplein T. G. M. Dieben, 4 m.. Lange Heeren- straat, J. Bogenrtan, 29 j., Kamperlaan. Onder bijzonder grote belangstelling en met veel hartelijkheid heeft het Bloembollenvak gistermiddag in het Krelagehuis te Haarlem de heer J- F. Ch. Dix gehuldigd naar aanleiding van diens zeventigste verjaardag. Een lange rij sprekers maakte haar opwachting bij de jarige om hem dank te brengen voor alles, wat hij voor het bloembol lenvak had gedaan en nog doet, en deze huldiging bereikte ongetwijfeld haar hoogtepunt, toen ir. Van de Plasche, di recteur van de Tuinbouw, mededeel de. dat het H. M. de Koningin had be haagd de heer Dix te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een schat van bloemstukken prijkte er in het Krelagehuis, toen de zeven tigjarige met zijn familie binnentrad en de heer Van der Hart de verschil lende sprekers inleidde. Daar was op de eerste plaats de nestor van het ge zelschap dr. E. H. Krelage, die een vijf tigtal jaren in de historie teruggreep om te getuigen van zijn dankbaarheid, dat toen reeds de heer Dix zijn assistent was. De voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. Van Nispen, vertolkte de dank van alle vakgenoten en deelde mede, dat met algemene stemmen besloten was de heer Dix het erelidmaatschap van de vereniging aan te bieden, een onder scheiding, waarmede niet lichtvaardig wordt omgesprongen. De afdeling Heem stede van Bloembollencultuur, waarvan de heer Dix voorzitter is, liet eveneens van zich horen bij monde van de heer A. Braam. De voorzitter van de Konink lijke Maatschappij, afdeling Haarlem, bood eveneens het ere-lidmaatschap aan, een vertegenwoordiger van de Dahlia-vereniging en de heer Kauf- mann van de vaste Keuringscommissie voerden het woord en de heer Th. Hoog deed zulks voor de commissie voor tul penregistratie. De Onpersoonlijke Re clame bleef natuurlijk niet achter in de persoon van de heer A. Warnaar even min als de heer Philippo namens de Ned. Gladiolusvereniging. Daar was verder nog een vertegenwoordiger van de Centrale Onderwijscommissie en de Bloemisterij en de heer Van der Nat voerde het woord namens de Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Thim deed dat mede namens dr. Verhage en de Neversi zag kans in proza en poezie haar gelukwensen aan te bieden. De heer Segers uitte de klassieke bede „Blijf bij ons", toen hij namens Bloem- lust sprak en in dit gezelschap wilde ook Keukenhof niet ten achter blijven, die daarom de heer De Vroomen had (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antonius van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30, 8.30, 10, 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30, 7.30 8.45 (Hoogmis), 10.30, 11.45. AUerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 11 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Lidulna (Rijksstraatweg): 6.30,7.30, 8.30. 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaal): 7 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7. 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur (Hoogmis),., H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur. H. Adelbertus (Spaarndam): 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Bij de Vrijdag gehouden inschrijving op f 4.000.000 4 pet. 25 jar. obligaties ten laste van de Gemeente Haarlem is het gevraagde bedrag niet voltekend. uitgenodigd. Tenslotte liet ook „De Le lie" enkele hartelijke woord.en horen en de heer Van der Hart sprak tenslot te namens de gehele vakpers. Geen wonder, dat de heer Dix bijna woorden te kort kwam om allen te dan ken voor de woorden en geschenken, die vele sprekers met hun gelukwensen vergezeld hadden laten gaan. Voor iede re spreker had hij echter een speciaal dankwoord en in dit verband willen wij in het bijzonder memoreren zijn voord lan iet idres van Kenkpnhof, toen hij verklaarde grote bewondering voor deze onderneming te hebben, wel ke zo buitengewoon goed deed aan het vak in de gehele wereld. Hij hoopte niet alleen, maar was er ook van over tuigd, dat de Flora 1953 de vakgenoten niet tegenover elkaar zou stellen, maar dat deze grote tentoonstelling de een heid van bet vak zou demonstreren. Vele belangstellenden kwamen daarna de heer Dix nog persoonlijk feliciteren en het was bij die gelegenheid, dat ir. Van de Plasche de zeventigjarige van diens koninklijke onderscheiding in kennis stelde. Het Frans Halsmuseum is verrijkt door enige* fraaie aanwinsten. Aller eerst konden aan de verzamelingen worden toegevoegd meubelen en ob jecten, benevens een collectie Chinees blauw uit de nalatenschap van mevr. G. M. C. Veder-Ras. Tot het fraaiste stuk behoort een z.g. beeldenkast, da terend uit 1651, die te meer als een wel kome aanwinst kan worden vermeld, omdat dit type kast nog aan de verza meling ontbrak. Deze kast is intussen reeds opgesteld in een der' zuidelijke kabinetten. Het Chinees blauw alsmede de oude kasten waarin dit kan worden opgesteld, moeten helaas nog op plaat sing wachten tot de benodigde credieten kunnen worden toegestaan tèr opstel ling van het gemeentelijk bezit aan kunstnijverheid (aardewerk, porcelein, koper, tin enz. benevens de apotheek). Voorts werd door de familie Savrij in langdurig bruikleen afgestaan een buitengewoon fraai portret van M. Sa- vrij, omstreeks 1861 door Anton Mauve te Haarlem geschilderd. Het portret werd toegevoegd aan de verzameling Moderne Kunst, geëxposeerd in de bo- venruimten van het museum. Wegens de overgrote belangstelling voor de tentoonstelling van Willem Dooyewaard onder de St. Bavo in de Vishal zal deze expositie één week ver lengd worden. Zij werd in enkele da gen tijd bezocht door meer dan 3000 personen en zal nu geopend blijven tot Zaterdag 28 Juli. Geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Geslaagd de dames: M. Th. v. d. Val. Geslaagd de heren: A. Velema, K. Talma. C. J. Spaargaren, J, H. M. Snel. Geëxamineerd voor gedeelte B. 8 candidaten. Geslaagd de dames: M. Brandsma, R. Kiesel en de heren A. C. J. Kramer. W. K. Nijboer. J. v. d. Veer, W. M. Duijvelshoff. Tijdens het bezoek aan Nederland van de Engelse dames zwem- en poloploeg de „Southern Counties" zullen deze da mes nok starten op de internationale wedstrijden van de zwemclub ..Haar lem" op Donderdagavond 26 Juli in Stoops bad en op Vrijdagavond 27 Juli in het „Riche" bad te Zandvoort. Voor deze avonden is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld. De zwemnum- mers bestaan uit een of twee series, waorvoor prominente zwemsters en zwemmers zijn uitgenodigd. Aan het schoonspringen zal o.a. de Nederlandse kampioene L. Lanting deelnemen, ter wijl de Engelsen een waterpolowedstrijd zullen spelen tegen een combinatie van Haarlem en HVGB. De jongeren-organisatie van de Hol landse Mij. van Landbouw hield te Hoofddorp haar eerste jongeren zomer dag. Uit alle delen van Noord- en Zuid- Holland waren de jongeren gekomen. De dag begon 's morgens met een parade door diverse landelijke rij verenigingen o. I. v. de heer Jansen. Voorzitter, de heer H. Zeelen, hield de openingstoespraak. De heer A. Olivier sprak over: „De jeugd in de hedendaag se plattelandscultuur". De volksdansen, die daarna volgden, werden uitgevoerd door een West-Friese, een Frans-Hollandse en een Schotse dansgroep. Na de pauze was er carous- seirijden. De buitenlandse gasten werden toegesproken door de heer P. Kistema- ker. Het openluchtspel „Gulden Scha kels", geschreven door de heer P. K. Kistemaker en uitgevoerd o. 1. v. de heer J Th. Kiesers, oogstte veel bijval. Daar na trad de landelijke ruitersport weer naar voren met bogeschooldemonstra- ties van S. v. Leeuwen, en diverse wed- TT J "I J -1 „«.«.WWWi MN O X^X. *1O UUi tJH JLHI1S- strijden. „Het was een geslaagde dag als dagavond 7.30—8.30 uur; spreekuur D.r. Ter voorzitter Zeelenberg in zijn slotwoord I vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 zei. j uur en na afspraak. Kantooruren 95 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Een heer in het verkeer 2, 4.15, 7 en 9.15, a.l. Palace: „Lo,uise-Lotte" 2* 4.15, 7 en 9.15, 14 jaar. Luxor: „Ontwrichte jeugd". 2, 7 en 9.15. 's Zaterdags en 't Zon dags 2, 4.15, 7 en 9.15, 14 jaar. Frans Hals: „De terugkeer van Al Jolson", 2.30, 7, 9.15. 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „De prairiebruid", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: „De brug naar de eeuwig heid", 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15, 14 jaar. Zaterdag 21 Juli: Bloemencorso: 14.30 uur. Florapark: Maud Kool en haar Kenne- mer dansgroep, 21 uur. Kleverlaan:- Vuurwerk, 23 uur. Openluchttheater: Concert H.O.V., 20 uur. Zondag 22 Juli: Openluchttheater: Concert H.O.V., 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Zomertentonostelling ,,De Aquarellistenkring". Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur (t.m. 2 September). Waaggebouw: „Kunst zij ons Doel" (t.m. 21 Juli). Onder de St. Bavo in de Vishal: Marok kaanse schilderijen door Willem Dooije- waard (t.m. 21 Juli) Werkdagen van 10—17 uur. 's Zondags van 1417 uur. Vleeshal Grote Markt. Tekeningen en etsen van Rembrandt, (t m. 3 September). Geopend op werkdagen va 1017 uur. 's Zondags van 1017 uur. Kunstzalen Frans Heerkens Tbijssen, Plein 13. Schilderijen van meesters der 17de, 18de en 19de eeuw. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 1417 uur. Huis van Looy: in woonhuis aan Kleine Houtweg 103, vanaf Zondag 22 Juli verza meling werken van en documenten betref fende de schilder-schrijver J. van Looy, 's Zoildags van 1417 uur, Donderdag: van 1012 en 1417 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 22 Juli tot 29 Juli waargenomen door firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378, apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043 en Marnix-appotheek, Marnix- straat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 uur; Do. 1011 Uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins- In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie hoofdinspecteur Suurendonk, bestuursleden van Haar lemse speeltuinverenigingen en onder wijzend personeel, opende burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers gisteravond de nieuwe speeltuin aan de Hendrik Roo- zenlaan te Overveen. Talloze kinderen waren, voorafgegaan door de R.K. harmonie en „Euphonia" opgetrokken naar dit speelterrein om e spanning in de meeste gezin nen tengevolge van de eind en overgangsexamens is gewe ken Vreugde en verdriet, tot op het moment van de uitreiking der pun- tenlijst veelal zo dicht bij elkaar ge legen als twee opeenvolgende bladzij den in een schoolboek, hebben een ex plosie ondergaan en uiting gevonden in een feestroes of 'n dal van tra nen. Er is wel eens geklaagd over de drastische manier waarop met „zitten blijven" wordt omgesprongen op vele middelbare scholen. Anderzijds hoort men vaak de opmerking, dat teveel middelbare scholieren beter op een Ulo, Ambachtsschool of ander soort In de Mariaschool, Koningstraat 20, slaagden voor coupeuse de dames: A. Kaandorp, J. van Warmerdam, J. Sweerts. F. v. d. Aar, A. v. d. Peet Voor Costumiére de dames: L. Barn- hoorn. N. Olijdam, -4. Engele, T. Kip- hardt, S. Bergkamp, M. Kroon, I. v. d. Aar, R. Hoenderdos. school konden zitten, waardoor de leerling veel narigheid en teleurstel ling bespaard zou zijn geworden. Op deze plaats moogt U geen gedocumen teerd rapport over deze kwestie ver wachten, maar het is toch interessant even stil te staan bij de cijfers be treffende de bevorderingen op het l'riniteits-Lyceum, die veelzeggend eijn en niet minder leerzadm. Er hunkerden 581 leerlingen, zowel van de Zijlweg als de Schoterstraat, naar overgang, waarvan 156 de kous op hun kop kregen, of wel ongeveer 27 pet. Nadat al een drastische selec tie was gehouden onder de jongens, die toelatingsexamen deden, struikel den velen van de uitverkorenen toch al in de le klasNaar de 2e klas HBS moesten 163 bevorderd worden en het waren er dit jaar 127, van xoie 10 voor waardelijk. Bijna verontrustend zijn de cijfers echter voor de jongens, die naar HBS 3 moesten. Van de 110 bak ten er 50 of bijna de helft. En wilt ge nog meer cijfers? Voor de 5e klas HBS-A waren 39 candidaten, van wie 14 teleurgesteld werden. Van de 48 voor de 5e klas HBS-B konden 36 een zorgenvrije vacantie tegemoet gaan, een niet onaardig resultaat. Voor de gymnasia ligt het percentage zitten- blijvers tussen 18 en 25 pet. Beziet men de resultaten van Sancta Maria, dan blijkt 26 pet. niet bevorderd te- zijn van de le naar de 2e klas en 30 pet. van de 2e naar de 3e Daarna zakt dit percentage zeer aanzienlijk; maar de leerlingen-aantal zijn belang rijk minder dan op de middelbare jongensscholen. Misschien is dit sobere en som- bere overzicht voor de ouders van vele „gebakten" een steun om het le ven verder aan te durven en voor anderen een wenk om de middelbare school niet als de alleen-zaligmaken de te beschouwen voor kinderen, die de lagere schoolbanken verlaten. an het onderwijs naar de kunst is geen geweldige sprong. En daarom mag ik nu wol iets ver tellen over een repetitie die ik heb bijgewoond van het toneelspel „Dorp in opstand", waarvan Woensdag de première gaat in het openluchttheater. U heeft de acteur Cruys Voorbergh ongetwijfeld al eens zien spelen of zijn costuum-show bijgewoond. Maar slechts weinigen maken hem mee als regisseur van dilettanten. In „Domi" zwaaide hij deze week avond, aan avond de regie-scepter om de voorstelling van het romantische Spaanse stuk zo suc cesvol mogelijk te maken. Hoge eisen stelt hij aan zijn spelers en speelsters, ieder onderdeel van een scène speelt hij voor, uren achter elkaar is hij be weeglijk, met handen en voeten, met ogen en mond en men moet de grootste bewondering opbrengen voor de ambi tie, het enthousiasrne en de grote kunde waarmede hij zijn taak vervult. Als een massascène niet vlot genoeg verloopt, stelt hij voor er een heerlijk gebonden soepje van te maken dit te gelijkertijd met z'n handen als een eerste klas kok bereidend. Er komt een leger figuranten in dit stuk voor; de soldaten worden gedrild door een heuse dienstplichtige le klas uit een der Haarlemse kazernesDe boerenbe volking van het Spaanse dorp leeft grotendeels van de veeteelt.... dus moet er vee zijn, paarden, lammeren, pluimvee en wat ge maar wilt. De Koning en de Koningin in dit stuk maken entree in een heuse statiekaros, en met vele andere spectaculaire ele menten wordt een opvoering gegaran deerd, die velen een avond van hoog genot zal geven. Een knaapje van 9 jaar moet de jeugd van het dorp per sonifiëren. In de tekst wordt hem niet veel toebedeeld, maar Cruys Voorbergh betrekt hem in alle grote scènes, waar door de actie sterk vergroot wordt. „Blijft u nog even rustig dood lig gen", zegt hij tegen de wellustige gou verneur, die het dorp terroriseert en hij gaat voort „ja, nu komt het tweede lijk, timmer er maar op los en val asjeblieft, meneer, zonder enige bere kening". Als ergens de tekst luidt: „Wat zegt gij, heer?" en de tekstzegger doet het niet naar de zin van de re gisseur, zegt deze: hier is bedoeld „je kan me nog veel meer vertellen" of „hoe krijg je het in je hoofd. Morgen brengen, lelijke schooier". Ziezo, nu weet iedereen in welke toon deze vier woorden gezegd moeten worden en waarom. Doch even later is zo'n tekst interpretatie wéér nodig en wéér en wéér. Zo verloopt de repetitie, en als ze voorbij is kan Cruys Voorberg ge rust een schoon hemd aantrekken en een douche nemen. De damesgroep oefent en oefent weer ergens anders, met evenveel toewijding en wil om het hoogste te bereiken. Het is toch wel heel aardig, dat het bloeiende dilettan ten-toneel in stad en streek met zoveel liefde wordt beoefend. Als in zeer hoge kringen belangstelling voor dit experi ment bestaat, mogen de streekgenoten niet achterblijven. at hebben ze ook niet gedaan tijdens de bloemenfeestweek. Wat was het gezellig in de stad. Een Amsterdammer, die hier op Dins dagmiddag 'n kijkje kwam nemen zei lakemiek: „gut, die Haarlemmers, ze blijken springlevend te zijn". Heel be scheiden heb ik daarop geantwoord, 1 direct na de inzegening en de opening de speelwerktuigen in gebruik te ne men. Zij popelden van ongeduld en kon den nauwelijks het moment afwachten, waarop ze hun enthousiasme mochten botvieren. De penningmeester van de speeltuin vereniging „Katholiek Overveen" sprak een kort woord, waarin hij speciale dank bracht aan allen, die door hun fi nanciële steun hét mogelijk" hadden ge maakt om deze speeltuin in te richten. Ook richtte hij woorden van dank tot hen. die in hun vrije tijd steeds aan het speelterein hadden gewerkt, en tot de R.K. Bond van het Gezin, die niet ge aarzeld heeft om er nog een speeltuin bij te nemen. Pastoor J. Th. van Galen verrichtte de plechtige inzegening. Intussen was ook burgemeester Cremers gearriveerd, die door het hijsen van de vlag de speeltuin officieel zou openen. Alvo rens hiertoe over te gaan sprak hij zijn waardering uit voor de mannen en vrouwen, die zich belasten met speel tuinwerk. Hij richtte zich in het bijzon der tot de ouders met het verzoek hun medewerking te geven bij dit soort werk. Hierna ging de vlag in top en na het Wilhelmus, de speelwerktuigen bestórmd door talloze kinderen. Margriet Nelissen, de dochter van de voorzitter, knipte het lint op de glij baan door en was de eerste, die een tocht over de gladde baan maakte. Advertentie Holl. Biefstuk Sperciebonen Wiener Rostbraten Verse Capucijners Hong. Goulasch (Tyrohenne), Rijst Lamsbout Snijbonen Varkens Cotelet Bloemkool Gekookte Tarbot Gem. Salade Wiener Schnitzel Garni De ouderavond in de Mariaschool te Zandvoort trok Vrijdagavond grote belangstelling. In een lokaal van de kleuterschool had Zuster Leopolda een complete tentoonstelling ingericht van hetgeen de kleuters hadden gemaakt. Wij zagen keurige wiegjes naast mooie staaltjes van vlecht- en tekenwerk; en dat waren geen uitzonderingen, integen deel: alle werkstukken getuigden van goede smaak en van het vermogen van Zuster Leopolda en haar helpsters om de fantasie van de kleuters te activeren. In de lokalen van de Mariaschool wer den de rapporten van de kinderen aan de ouders uitgereikt. Ook hier was ge legenheid om de werkstukken van de leerlingen te bezichtigen en met het onderwijzend personeel te spreken. On ze algemene indruk kunnen wij als volgt samenvattein: een uitstekend ge leide school, waar onder moeilijke om standigheden met toewijding wordt ge werkt in het belang van de kinderen en met zeer goede resultaten. De snelheidskoorts begint zich - in het zicht van de grote autoraces van a.s. Zondag weer van Zandvoort meester te maken. Vrijdagmiddag vonden de eerste trainingsritten plaats en de tal rijke toeschouwers kregen een voor proefje, van wat Zondag te zien zal zijn. De Fransman Etancelin en de Italiaan Farina maakten rondes van minder dan I minuut 55 seconden, dat is een gemid delde snelheid van 130 km per uur. Het was een genot om de rijstijl van de ver schillende coureurs te zien; het bochten werk van Etanc.elin was bewonderens waardig. Voor de pits was het een en al bedrijvigheid van monteurs die nog iets aan de motoren of de banden van de renwagens moesten verrichten om de snelheid nog groter te doen zijn. Ook heden (Zaterdag) -middag is de training voor het publiek toegankelijk. Tussen 4 en 7 uur trainen de grote wagens. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14. Santpoort, tel. 8410. r Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500-22181. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en II uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8.15 uur. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 5—9 uur biechten, 7.30 uur Broederschapslof. Feestelijk heeft katholek Overveen gis teravond de nieuwe speeltuin aan de Hendrik Roozenlaan in gebruik geno men. Burgemeester Cremers verrichtte de officiële opening, pastoor Van Galen zegende de speeltuin in. De foto geeft een overzicht van de plechtigheid. dat hier zeer veel vakantiegangers fla neren, die de saus over de pudding vor men. De Friese boerenbruiloft is een vondst geweest en het corso krijgt wat meer allure. Natuurlijk wordt ook critiek gehoord, speciaal door mensen die de feestelijkheden als een doodge wone zaak aanvaarden, maar er geen halve cent medewerking aan gaven, ja zelfs de vlag niet uitstaken. Elk jaar leren de organisatoren van het feest wat, maar voor hen geldt wat ook van de Kennemer Toneelspelers gezegd kan worden: ze dienen de gemeenschap, ze dragen de burgerzin uit en ze brengen financiële offers in plaats er wat aan te verdienen, 'n Heel groot goed in deze dagen.' SP AARNEB A BBELAAR. ik De raad van de gemeente Heemstede komt Donderdag 26 Juli °m vier uur bijeen. Voorgesteld wordt de Asserlaan voortaan te wijzigen in Prof. Asserlaan ten einde verwarring met de Asterkade te voorkomen. Voorgesteld wordt verder hel R. K. parochiaal kerkbestuur van de H. Bavo medewerking te verlenen voor uitbrei ding en inrichting van de speelplaats en het bouwen van een rijwielstalling bij de Jacobaschool. Het kerkbestuur heeft een stuk grond van 700 M2. ge kocht met de bedoeling de speelplaats daarmee uit te breiden. De rijwielstal ling voor pl.m. 55 fietsen moet meer dan verdubbeld worden. B. en W. stellen de raad voor in het leven te roepen een stichting van finan ciële hulp aan studerenden. Voor 1951 kan daartoe een bedrag van f 4000 be schikbaar gesteld worden. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 22 Juli waargenomen door dr. A. G. Degenaar P. de Hooghstraat 11, tel. 35008, en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand- voortselaan 70. tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel. Jac. dc Witstraat 9. tel. 34673 Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. Maandag 8 uur repetitie Laudate Do- minum, 8 uur Missie Naaikrans. 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Ge- mèngd Koor. Woensdag 7.30 uur clubavond Damclub „St. Bavo", 8 uur repetitie Melodia. Donderdag 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". GEBOREN: R. W. Loerakker en M. E. van den Engh, z.; W. P. A. J. M. Mutsaerts en H. A. M. Janssens, z.; M. N G. M. Mensink en A. B. Lubbers, z.; W. Stijnman en W. A. Roosen, d.; J- Terlouw en S. F. van Breukelen, d.; C. A. van Gelder en M. le Maire, z. ONDERTROUWD: H. Veenings en M. W. Westhof; F. H. Ch. Doodeman en A. W. te Nijenhuis; D. A. Radecker en J. E. Castens; C. H. Holst en W. L. Maar- schalk. GETROUWD: D. Beets en M. A. va» Weel: J. v. d. Raad en M. M. Turen- hout; K. van Overzee en C. H. Vroom; J van Honschoten en L. M. Mooldijk; J. A. Lankhorst en Tj. M. de Lange; A- iM. Smit en M. A. J. Paanakker; C. H- de Ridder en F. Frie. OVERLEDEN: S. J. M. Stall, 72 j.; G H. Scholte, 75. j.; H. Wijtsma-van der Stoel. 79 j.; H. J. M. Böhm. 16 j.; D. W. J. Verweij, 55 j.; L. Ch. W. E. Deenik- Habich, 43 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2