Vierde etappe-zege en verpletterende nederlaag voor de Italianen Twee Noren zijn voor Vierdaagse naar Nijmegen komen lopen Belevenissen van de struisvogel Rasmus Uitgeputte Coppi te laat binnen, maar door wedstrijdleiding gered Record-deelneming; bijna 10.000 lopers, o.w. 3500 militairen KRUISTALRAADSEL Sim, Sam en Rasmus naar Afrika De natuurzuivere STRATEGISCH MEESTERWERK VAN HUGO KOBLET Dinsdagmorgen vroeg de Betuwe in Huisvesting keurig geregeld „GINO DE OUDE'' REDT DE EER ZATERDAG 21 JULI 1951 PAGINA 4 VWïH'è>S&' TONNEMA-SNEEK-Fabrieken van KING - pepermunt en andere kwaliteitsartikelen. GRAND PRIX Interessant boekje van Jan Apetz Training op Zandvoort SCHAAKRUBRIEK Aabcdefgh Koblet neemt initiatief KROM KLEPEL REGENT OPEENS MENNEN LTSN Coppi geradbraakt Uitslag en klassementen Liturgische weekkalender Vertrek Ned. deelnemers aan Jamboree DAMRUBRIEK Copyright P B Bp»6 Copenhog. Fausto Coppi: dit jaar géén 1949. f V .•v- :j Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Voor allen, die iets met de auto-ren- sport op hebben heeft Jan Apetz een interessant boekje geschreven, dat het ontstaan en de ontwikkeling van deze spectaculaire sport behandelt. Spannend zijn de verhalen uit de kinderjaren van de race-wagen, boeiend vooral het re laas van de in 1903 gehouden rit Parijs Madrid. Zonder in al te technische dé tails te vervallen is de schrijver er voorts in geslaagd een duidelijk over zicht te geven van de huidige situatie in het laboratorium van de auto-indus trie, dat het complex van proefnemin gen, samengevat onder de titel „Grand Prix". Want dat is het voornamelijk, wat tussen de regels door in dit boekje duidelijk wordt: geen tak van sport is zo direct ingesteld op de vervolmaking van een gebruiksvoorwerp, de auto, als de automobiel-racerij. Fraaie foto's ten slotte verluchten een werkje, dat niet zal nalaten het enthousiasme voor de Grand Prix-races te verhogen. Uitgave van Holdert en Co. N.V. te Amsterdam. Gistermiddag is op het 4.2 kilometer jange circuit te Zandvoort de training be gonnen voor de races om de Grote Prijs van Nederland. Niet ^lle deelnemers wa ren op deze eerste dag aanwezig. Zo ont braken op het appèl de Argentijnse favoriet Gonzales en de twee Italiaanse coureurs Ascari en Villoresi, die beiden op Farrari's zouden rijden. Het gerucht deed echter de ronde, dat een van hen tweeën waarschijn lijk zou uitvallen. De overblijvende zou dan niet op hetzelfde type Ferrari rijden, wat bij de races in Silverstone zo snel bleek te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de plaats van een dezer beide Italia nen (Villoseri of Ascari) op Talbot uitko men de Engelsman Duncan Hamilton. Het was de Fransman Etancelin op Tal bot, die zowaar vandaag de snelste ronde noteerde. Hij legde het circuit af in 1 min. 54.3 sec., een tijd die bijzonder fraai ge noemd mag worden wanneer men bedenkt, dat het trainingsrecord van de inmiddels overleden Fransman Sommer 1.54.1 be- bedroeg. Wereldkampioen Farina bleef niet ver bij Etancelin achter. Hij draaide op zijn Maserati een rondje van 1.54.8. De enige Nederlander die in deze grote strijd om de Grand Prix starten zal, Roos dorp op HWM, maakte in de training de slechtste tijd, namelijk 2.11.5. Vergeleken bij deze tijd verbaasde de Engelsman Stir ling Moss, die eveneens deelneemt aan de race voor de 500 cc sportwagentjes, de aanwezigen door met zijn kleine Kieft het circuit rond te snorren in 2 min. 1 sec., dus ruim 10 sec. sneller dan Roosdorp net met zijn zware HWM deed. De gemiddelde snelheid van de Engelsman in zijn sport- wagentje was bij deze ronde 124.75 kilome ter. De overige tijden der snelste training ronden waren: Habin (Groot-Brittannië) met JBS 2.08.4: Flinterman '(Nederland) op Cooper 2.10.4; Richardson (Nederland) op Beels Special 2.15.2; Dillenius (Neder land) op Cooper 2.18.4; Liagre (Frankrijk) op DB 2.22.8: Beels (Nederland) op Beels Special 2.24.2 en Gottgens (Nederland) op BMW 2.41.3. Advertentie Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Augustus aan B. H. M. Stevens, Ei kenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 1913 van C. Nierop te A'dam. Wit speelt naar 44-40, 40, 7, 25-20, 2, 41, 5 en wint Wederom een 46/5 bewer king die niet zo moeilijk te ontleden is. Het wordt steeds lastiger om op dit thema voor een grote verrassing te zor gen. VOOR BEGINNERS No. 163 van H. J. C. A. Nunnink te Delft Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 163 en 164 kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden wor den aan bovengenoemd adres tot 4 Aug. a.s. OPLOSSINGEN van de nummers 159 en 160 No. 159 van H. F. M. v. Tulder te Am sterdam gaat aldus: 38-32! prachtige zet die het aantal slagmogelijkheden nog vergroot. Er moet echter meerslag vol gen, dus 27x29, 47-41! 36x38, 31-4, en nu volgt er een leerzaam eindspel. 2228, J15, 28—32, 1542, 1419, 4215, I 19—23 15—20, 23—28, 20—42, 28—33, 42x15, 32—37, 15—47 en wint. Zwart kan hier nog wel even anders spelen, doch wit wint steeds. Een heel mooi en gaaf miniatuur waarvan de ontleding niet voor de hand llgNo. 160 van Paul ten Berge te Heer len: 33—28. 22x33, 43—39, 34x43, 44—40, 45x34, 42—38, ad lib. 37x10, 26x46, 25x14, 4f41 of? 104, 41x10. 4x15 en wint. .Jammer dat de eerste zetten verwis selbaar zijn; overigens een prachtig stukje werk van deze jeugdige auteur. Namen van oplossers en prijswinnaars komen in de volgende rubriek. (Van onze speciale verslaggever) Op het „Molenveld", het exercitieterrcin van het kazernecomplex in Nijmegen, oefent op de eentonige dreun van trommelslag een groep wandelaars in het dragen van grote wapperende vlaggen. In de muziektent op hetzelfde terrein re peteert de kapel van het Commando Luchtvaarttroepen de volksliederen van verschillende West-Europese landen. Op het Keizer Karelplein en in de stra ten in het hart van Nijmegen waaien veelkleurige vlaggen van hoge masten. Dat alles is ongeveer het enige wat de vreemdeling op zijn wandeling door avond lijk Nijmegen jn deze dagen bemerkt van de voorbereidingen voor de 35ste In ternationale Vierdaagse, die Maandag op feestelijke wijze zal worden Ingezet. Na vierendertig Vierdaagsen maakt Nijmegen zich niet zenuwachtig meer over dit grootste wandelfestijn ter wereld, dat zich telken jare in Juli rond deze stad voltrekt. een nieuwe organisatie van de marsen noodzakelijk maakt. De stoet wordt vele kilometers lang en start en aankomst nemen zeer veel tijd in beslag. Als voor lopige oplossing van dit laatste probleem is de start nu een kwartier eerder open gesteld. Ook de huisvesting van het zeer grote aantal deelnemers brengt onnoemelijk veel werk met zich mee Dit "jaar is zij in handen gegeven van de directeur vah de V.V.V. ra Nijmegen. In Februari is daar reeds mee begonen, Onder de zesduizend burgerwandelaars zijn bijzon der veel Nijmegenaren, die vanzelfspre- gend geen beroep op huisvesting be hoeven te doen. Bovendien hebben veel lopers reeds door hun deelname in vo rige jaren contact met de burgerij van- Nijmegen wat de huisvesting betreft. Maar al mag dan uiterlijk niets van de grote spanning, die aan dit feest voorafgaat, blijken en al mag Nijmegen zich dan nog elke avond normaal en kalm ter ruste begeven, binnenskamers hebben zij. die bij de voorbereiding van deze Vierdaagse betrokken zijn, de laat ste weken en maanden onder een grote druk geleefd. Een druk, die niet eer der van hen afgenomen zal worden, dan wanneer zoals de leider van de mar sen, maj. b. d. J. Breunese heeft ge zegd het enorme leger van wande laars Dinsdagmorgen in beweging is ge komen en de Vierdaagse feitelijk zal zijn begonnen. „Als de wandelaars een maal lopen, loopt de rest vanzelf." Deze 35ste Vierdaagse zal alle voor gaande in omvang verre overtreffen. Het vorig jaar hebben zich ten minste 9500 deelnemers aangemeld, onder wie 3500 militairen. Dit enorme aantal deel nemers heeft de organisatoren van deze marsen voor niet weinig problemen ge steld. Reeds vorige jaren is gebleken dat het grote aantal wandelaars eigenlijk Maar tenminste tweeduizend lopers moesten ingekwartierd worden. Nijme gen heeft daarbij uitstekend geholpen. Vrijwel de gehele burgerij is bereid de Vierdaagse-wandelaars te helpen en de directeur van de V.V.V. heeft nog ge noeg adressen over. Hij is niet van me- ming. dat het huisvestingsvraagstuk een verdere groei van de Vierdaagse in de weg zal staan De militairen en politiemannen, de mensen van de P.T.T. en de Spoorwegen worden ondergebracht in bijna alle openbare gebouwen van de stad, Voor militairen en burgers waren voor de legering in deze gebouwen 4500 strozak ken nodig. Voor de burgers alleen dui zend. Het verkrijgen en vullen van de nodige zakken is een niet te onderschat ten vraagstuk geweest, maar thans lig gen er voldoende gereed in de fietsen stalling van het Canisius-College in af wachting van de lopers die voor ander halve gulden voor de hele week een bed kunnen huren „Achteraf be schouwd", aldus de directeur van de V.V.V., „zijn er bij de huisvesting wei nig onoverkomelijke problemen ge weest Maar er is erg veel werk verzet. Wij zijn alleen maar blij. dat alles zo is verlopen en dat wij de lopers Maandag met een gerust hart kunnen verwelko men." Twee wandelaars zijn reeds gearri veerd. Ze zijn helemaal van Noorwe gen komen lopen. Donderdagmiddag vjjf uur tippelden zij Njjmegen binnen. Vier en twintig andere Noren kwamen per bus. Dan komen er zeventien En gelsen, vijf Fransen en twee Belgen. Dit zijn allen burgers. Bovendien zul len er enige honderden militairen nit West-Europese landen deelnemen. Een afdeling Belgische parachutisten zal, evenals het vorige jaar, op wel zeer spectaculaire wijze haar intrede in de Vierdaagse doen Ongeveer veertig man zullen Maandagmiddag drie uur uit twee Dakota's boven de Ooypolder in de di recte omgeving van Nijmegen springen. Zij zullen van 230 meter hoogte gedropt worden tussen de daar grazende koele» en wellicht zullen er evenals het vorig jaar enigen jn het prikkeldraad of nj 'de sloten tussen de weilanden verzeild raken. Begeleid door alle onderdelen van het Commando Luchtvaarttroepen en de Luchtmachtkapel zullen deze stoere knapen na hun sprong naar de kazernes marcheren. Hun drieste optre den vormt het onofficiële begin van de Vierdaagse. Officieel worden de marsen geopend Maandagavond om zeven uur met de traditionele vlaggcnparade, die dit jaar gehouden zal worden in het Goffert-Stadion Hierbij worden de vlaggen van alle deelnemende landen gehesen en de volksliederen gespeeld. En Dinsdagmorgen om kwart voor vier: en route, de Betuwe in. Onze sportredacteur telefoneerde ons Vrijdagavond uit Montpellier: Menselijkerwijs gesproken had het ook vandaag een vervelende historie moe ten worden. De laaiende hitte .stond weer als een koepel van verstikkende be nauwenis boven de Midi en de rauwe rotsen van de Herauld, sprekende getui genissen van een dorre en onvruchtbare streek, vormden ook al geen bron van inspiratie voor het peleton, dat er dorstig en snakkend naar het einde van deze dag door het ruige landschap peddelde. Maar desondanks is deze zestiende etappe er een van de grootste betekenis geweest. Een strategisch meesterstuk van de formidabel sterk rijdende Zwitser Hugo Koblet, heeft tegen alle tradities van deze tropische etappe in, zó'n geweldige strijd ontke tend, dat men bijna zou durven spreken van een beslissing. Beslissend is in ieder geval de verpletterende nederlaag, welke het strategisch inzicht van de drager der Maillot Jaune heeft toegebracht aan de Squadra Azurra. Koblet, die hier in Montpellier zijn vierde etappe van deze Tour de France heeft ge wonnen, heeft de totaal verraste Italianen zulk een vertoon van macht voor de neus gedraaid, dat volgens recht en reglement de ploeg van Alfredo Binda een onverbiddelijke dood zou zijn gestorven, wanneer de wedstrijdleiding in verband met het grote aantal achterblijvers niet had besloten de tijdslimiet tè verlengen. 54 seconden immers nadat de controle officieel was gesloten, kwamen zeven Italianen binnen, met Fausto Coppi, hun campionissimo, in uitgeputte en miserabele toestand op sleeptouw van een dikke boom de slaap des rechtvaardigen sliep. Waarom zou de heer Zaaf, met deze wijze les voor ogen, in deze onbelangrijke rit geen revanche nemen op zichzelf? Hoe klein en onbetekenend was dit tenslotte zo grootse en belangrijke ge vecht overigens begonnen! Wat was het peleton er eigenlijk aan gelegen, dat de laatste man van het klassement, Abelkader Zaaf, bij de doortocht in Saint Pons plotseling demarreerde? Absoluut niet! Het peleton herinnerde zich misschien hoe de heer Zaaf het vorig jaar in een van deze subtropi sche etappes eveneens op 'de vlucht was geslagen, maar toen om zijn dorst te stillen zoveel bekers en flessen landwijn van de toeschouwers langs de weg had aangepakt, dat hij op een gegeven moment van zijn fiets gleed en nog geen minuut later aan de voet LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 1000 eerste publica tie. Van N. IJ. J. Termaat. 1. Dd7 dreigt 2. -De6 mat. 1 Kdöt; 2. Pf5 mat. 1KeöT; 2. Pc2 mat. 1e5; 2. Dc6 mat. 1Rf7 of Rf5; 2. D geeft mat op f7 of op fD. De sleutelzet is het voornaamste en geeft twee vlüchtvelden met cross-checks. Excellent! zegt de heer Fluitman. Wij zijn de heer Termaat dankbaar voor zijn medewerking Probleem nr, 1005 Bij de oplossing wordt de auteur be kend gemaakt. Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos Duvergé. Binnen Brou wersstraat 40. Amsterdam-C. PARTIJ, gespeeld in het Amsterdam se tournooi voorjaar 1930. De bekende Amsterdamse probleem- en eindspelcomponist H. Weenink was in zijn tijd ook een zéér sterk toumooi- speler. Men bestudere de volgende par tij met haar mooi slot: Wit: H. Weenink. Zwart S. Landau. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pbl—c3, g7— g6; 3. e2e4. d7—d8; 4. Pgl—f3, Rf8— g7; 5. Rflc4, Pf6xe4 (Veiliger is eerst 0—0; 5. Pbd7 is foutief wegens e4e5.) 6. Rc4xf7, Ke8xf7, 7. Pc3xe4, Th8—f8; 8. h2h4, e7e5; 9. d4xe5, d6xe5; 10. Ddle2, h7h6; (Anders zou h4—h5 de witte aanval beslissend versterken.) 11. h4—h5, g6g5; 12. Pf3xg5t, h6xg5; 13. Rclxg5, Dd8e8; 14. 000, Rc8—f5; 15. De2—c4", Dé8e6; 16. Dc4xc7t, Kf7 g8; (De beslissende fout. Zwart moet eerst zijn damevleugel ontwikkelen, dan is niet te zien, hoe wit in het voordeel komen kan.) 17. h5h6, Tf8—f7; (Van hier af speelt wit het slot zéér mooi en sterk! Zwart kan slechts dwangzetten doen.) 18. Tdl—d8?, Rg7—f8; 19 Td8x f8 r! Kg8xf8; 20. Dc7—d8t, De6—e8; 21. h6h7. Tf7xli7; 22. Rg5—e7t!l (Nog een voor zwart fatale verrassing!) 22. Th7xe7; 23. Thl— h8t, Kf8—f7; 24. Th8 xe8, Te7xe8; 25. Pe4d6t. Zwart geeft op. Verkorte notaties van Noteboom. Ja,,waarom? In ieder geval was het zo, dat de heer Jean Bidot zijn mannen van de Franse nationale ploeg vanoch tend heel duidelijk had verteld, dat het er nu toch wel gauw van moest komen, wanneer de formatie Bobet niet wilde, dat de heer Koblet élle vruchten van deze Franse Ronde, hun Ronde dus, zou plukken. Het was een openhartige en duidelijke toespraak geweest en omdat de heer Bidot zo tussen neus en lippen iets had gemompeld over een verrassend offensief als enige kans, had de brave Zaaf plotseling gezelschap gekregen van Geminiani, Barbotin, Lazarides. Gau- thier plus Marinelli en Labeylie. En juist wilde monsieur Bidot een erg trots gezicht zetten, omdat zijn eskadron zo keurig naar zijn pijpen danste, toen plotseling een gele en een rode trui uit het peleton wegsprongen: Hugo Koblet en zijn adjudant Weilenmann. Wel, dat was nu precies het allerlaat ste, dat de heer Bidot in zijn praatje bij het ontbijt had bedoeld. De gezichten betrokken in de jeep van de Franse ploegleider, maar in een andere, de Zwitserse, haalde men verlicht adem. Koblet had de eerste aanval op zijn po sitie eigenhandig afgeslagen en de strijd zou nu wel volledig luwen, om pas in het zich van Montpellier weer los te branden. Maar dat was nu precies niet de be doeling van de strijdbare en energieke Koblet. Op het toppunt van zijn grote conditie vreesde hij de vier Franse na- tionalen in zijn gezelschap allerminst. Gevaarlijker waren nog altijd de Ita lianen en het feit, dat geen van de grote mannen uit de squadra in dit ploegje te genwoordig was, bracht hem plotseling op een lumineus idee. Hugo Koblet nam het initiatief. Tot verbazing van de «Fransen, die inderdaad niet meer zo geestriftig fietsten, toen zij de gele trui in hun gezelschap zagen, begon de Zwitser er plotseling formidabel hard aan te trekken. Zaaf, Marinelli en La beylie wilden wel mee en de brave Weilenmann putte zich natuurlijk uit. om zijn kopman zoveel mogelijk werk uit handen te nemen. Zóveel, dat hij al spoedig leeggereden was teruggevallen. Zijn taak had hij echter ruimschoots volbracht. De Fransen hadden intussen het consigne gekregen, dat het halve ei nog altjjd beter was dan de holle schaal. Zij hadden hun krachten naast die van de Zwitserse kampioen in de waag schaal gelegd en zo leidde de vlucht van Zaaf, die het tenslotte zelf ook niet kon bolwerken, tot een Frans-Zwitsers of fensief, dat in zijn volle hevigheid zou losbarsten over de hoofden van de squadra. Want in die heel grote befaamde squadra van Signor Binda, zat niemand minder dan de heer Fausto Coppi van ellende te huilen op zijn fiets. Boze tongen en waarschijnlijk waren die niet eens zo heel boos beweerden dat de compionissimo zat te worstelen met de consequenties van een stevige doping in de bergetappes en in ieder geval kun nen wij u vertrouwelijk vertellen, dat Coppi meermalen van zijn fiets is ge stapt om zijn ontbijt te presenteren aan de onbedaarlijk sjilpende krekels in de greppels langs de weg. Die dolle vlucht van Koblet en de vier Franse nationalen was voor de heer Coppi allerminst prettig. En zeker was het helemaal niet prettig voor hem, toen ergens midden in de wildernis zijn grote rivaal „Gino de Oude" plotseling de benen nam en in gezelschap o.in van Magni en Ockers op zoek ging naar Bo bet, die met Salimbeni en Mirando aan zijn wiel, juist iets eerder op de loop was gegaan. Wij hebben er zo'n vaag idee van, dat de toestand van vriend Fausto, de Horizontaal: 1. derde macht; 5. tweede macht; 9. tweede macht; 10. tweede macht; 12 tweede macht; 13. tweede macht; 14. vierde macht; 16. derde macht; 18. tweede macht; 19. vierde macht; 21. vijfde macht; 22. tweede macht; 23. tweede macht; 26. rekenk. reeks; 27. zesde macht; 29. tweede macht; 30. tweede macht; 31. zesde macht; 33. rekenk. reeks; 34. der de macht; 36. derde macht; 37. rekenk. reeks. Verticaal: 1. driemaal de vier kantswortel van 23 hor.; 2. tweede macht; 3. derde macht; 4. meetk. reeks; 6. vierde macht; 7. meetk. reeks; 8. verschil tussen 32 vert. en de vierkants wortel van 13 hor.; 10. tweede macht; 11. derde macht; 13. vierde macht; 14. vijfde macht; 15. achtste macht; 17. ze vende macht; 13. rekenk. reeks; 20. vierde macht; 24. som van 32 vert. en de derdemachtswortel van 36 hor. 25. derde macht 26. tweede macht; 28. meet kundige reeks; 30. derde macht; 31. viermaal de vierkantswortel van 9 hoi'.; 32. som van 16 hor. en.31 vert.: 34. verschil van 31 vert. en de vierkants wortel van 2 vert.; 35. tweede macht. Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, in te zenden tot en met 30 Juli aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraad sel), N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Oplossing 7 Juli: Na loting werden de prijzen toege kend aan: Mej. C. Luiten, Adr. Loosjesstraat 25. Haarlem; A. Zoutman, Ir. Krijgerstraat 7, Velsen (N.); S. Bakker, Naarderstraat 46, Laren; Mevr. v. d. Meij, M. van Heemskerkstraat 12 A, Heemskerk; J- Hendriks, „Berg en Bos", afd. III. zaal 4. Bilthoven; W. Holla, Groenendael- straat 7, Amsterdam. In verband met de toekenning der prijzen wordt de deelnemers verzocht bij inzending te vermelden of zij jon ger dan wel ouder dan 18 jaar zijn. sluwe vos Barfali vleugels heeft gege ven. In ieder geval had hij Bobet in de kortst mogelijke tijd te pakken en vie len de anderen terug, aldus het spre kend bewijs leverend voor het machtige tempo, waarmede de tradities van deze wandel-etappes door de Mi.di volledig aan flarden werden gescheurd. En het ander bewijs was Coppi. Beter op de hoogte dan wie ook van de toe stand waarin zijn campionissimo moest verkeren, stuurde Binda ijlings al zijn mannen, met uitzondering van Bartalli en Magni, naar de achterhoede, om de grote matador door zijn moeilijkheden heen te helpen. Maar die grote matador was volledig geradbraakt Hij raakte steeds verder achterop en de angstogen waarmede de Italiaanse collega's langs do weg hun chronometers controleer den, deden vermoeden, dat de sportru- brieken in Milaan, Turijn, Rome en Na pels morgen met grote rouwranden zouden verschijnen, Aan de finish te Montpellier stonden onze vriend Radice en de zijnen nu pre cies zo ongerust hun stopwatchen te raadplegen als wij ons dat zo goed her inneren van vorige jaren met betrek king tot onze ploeg. En met reden. Pas 33 j minuut, nadat Koblet in de sprint had gewonnen van Marinelli en Gemi niani, ofwel 54 seconden na sluiting van de controle kwam de tros van de squa dra met Coppi binncngepeddeld. Zij dankte het aan het boven reeds ge noemde besluit van de wedstrijdlei ding, dat zij morgen nog mag vertrek ken, maar w« nemen aan dat zulks de heer Coppi volledig onverschillig is. Zonder iemand aan te zien of zonder een woord te zeggen, verliet hfj de plaats van aankomst en het zal zijn stemming evenmin goed hebben ge daan toen hij vernam, dat „Gino de Oude" tenslotte de eer van de Azurri nog enigszins heeft gered, ook al be draagt bfjn achterstand op Koblet in het algemeen klassement ongeveer 16, moeilijk in te halen minuten. JAN COTTAAR De uitslag van de zestiende etappe luidt; 1. Koblet (Zwits.) 5.27.14 (met bo nificatie: 5.26.14)2. Marinelli die de France) z.t. (met bonificatie 5.26.44); 3. Geminiani (Frankr.) z.t.; 4. Lucien Laza rides (Fr.) z.t.; 5. Barbotin (Fr.) z.t.; 6. Bartali (It.) 5.31.28; 7. Labeylie (lie de France) z.t.; 8. Bobet (Fr.) z.t.; 9. Ockers (Belg) 5.32.48; 10. Verschueren (Belg.) z.t.; 11. Diederich (Lux.) z.t.; 12 Demul- der (Belg.) z.t.; 13. De Hertog (Belg.) z.t.; 14. Lauredi (Fr.) z.t.; 15. Magm (It.) z.t.; 16. Gauthier (Fr.) z.t.; 17. Van Eride (Belg.) z.t.; 18. Bauvin (O.Z.O.) 5.39.14; 19. Colinelli (O.Z.O.) 5.40.00, in dezellde tijd volgde het grote peloton. Coppi plaatste zich 64e in 6.00.47 juist binnen de tijdsgrens. Het algemeen klassement luidt: 1. Ko blet (Zw.) 91.09.37; 2. Geminiani (Fr.) 91.11.09; 3. Lucien Lazarides (Fr.) 91.18.06; 4. Bauvin (O.Z.O.) 91.22.58; 5. Bartali (It.) 91.27.44; 6. Lauredi (Fr.) 91.29.51; 7. Barbotin (Fr.) 91.32.25; 8. Bobet (Fr.) 91.32.31; 9. Demulder (Belg.) 91.33.25; 10. Ockers (Belg.) 91.34.56; 11. Diederich (Lux.) 91.35.17; 12. Bernardo Ruiz (Spanje) 91.36.36; 13 Magni (It.) 91.36.55; 14. Meunier (W.Z.W.) 91.43.38; 15. Marinelli (lie de France) 91.44.20; 16. Van Ende <B.) 91.44.39; 17. Coppi (It.) 91.49.19; 18. Verschueren (B.) 91.54.43; 19. Biagioni (It.) 91.55.31; 20. Decock (B.) 91.59.15. Het ploegenklassement: 1. Frankrijk 272.43.39; 2. België 273.32.29; 3. West Zuid West 274.10.43; 4. Italië 274.13.15; 5. Oost Zuid Oost 274.28.06; 6. Zwitser land 274.53.15; 7. Ile de France 275.34.47; 8. Spanje 275.56.49; 9. Luxemburg 176.07.35; 10. Parijs 276.23.14. ZONDAG 22 Juli: 10de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Maria Magdalena; (Breda: :i Kerkwijding); Credo; prefatie v. d H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. H. Maria Magdalena; groen. MAANDAG: H. Apollinaris, bissrtiop, martelaar; eigen Mis; 2 H. Liborlus; (Bre da: 3 Kerkwijding; Credo) gewone pre fatie; rood. DINSDAG: :vigilie V. d. H. Jacobus; Mis Ego autem; 2 H. Christina; 3 tot de H. Maagd; gewone prefatie; paars. Haarlem. H Bernulphus. bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 vigilie; 3 H. Christina: gewone prefatie; laatste evangelie v. d. vigilie; wit. Breda. 2 Kerkwijding; 3 H. Christina. WOENSDAG: H. Jacobus, apostel', eigen 'Mis (in gelezen Missen: 2 H. Christophorus) Credo; prefatie v. d. Apostelen: rood. Roermond: H. Christoffel, martelaar; Mis In virtute; Credo; gewone prefatie: rood. DONDERDAG: H. Anna, moeder v. O.L. Vrouw; eigen Mis; (Breda. Roermond; Cre do); gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H. Pantaleon, martelaar; Mis Laetabitur; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuzer gewone prefatie; rood. Bredaonder h-t octaaf v. Kerkwijding: Mis Terrltaïlis, 2 H. Pantaleon; 3 tot de H. Maagd; Credo, ge wone prefatie; wit. Roermond: H. Ja- cobus, apostel; eigen Mis; (in gelezen Mis sen: 2 H. Pantaleon); Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood. ZATERDAG: H.H. Nazarius en gezellen; martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; '3 naar keuze; gewone prefatie rood. Breda: Octaaf v. Kerkwijding; Mis Terri- bilis; 2 H.H. Nazarius en gezellen; Credo; gewone prefatie; wit. Roermond; 2 H. Christoffel: 3 tot de H. Maagd; Credo. ZONDAG 29 Juli: 11de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Martha; 3 H.H. Felix en gezellen; Roermond: 3 H. Chris toffel: 4 H.H. Felix en gezellen); Credo: prefatie v. d. H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. H. Martha; groen. De ongeveer vijfhonderd Nederlandse padvinders, die in Augustus zullen deel nemen aan de wereldjamboree in Oosten rijk. vertrekken 1 Augustus half elf met een extra-trein uit Utrecht. Probleem no. 1922 van P. J. Eype te Haarlem; voor geoefende oplossers. 40. Rasmus, Sim en Sam waren erg tevreden met liet huisje op het vlot. „Het is een echte woon schuit" zei Sam. ..Daar kunnen wij veilig mee naar Afrika varen." „liy heeft wel een kwastje verf no dig", zei Rasmus, „maar dat hebben wij zo voor elkaar. Er is niemand op de gehele wereld die be ter verft dan ik." Rasmus was van plan het huis wit te verven, maar toen hij zich even omgedraaid had, ruilde de inktvis vlug de twee verfpotten o*»' zodat Rasmus ineens zwarte verf op het huw smeerde. Lieve hemel, wat kreeg die inktvis er langs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4