ADMIRAAL SHERMAN AAN HARTAANVAL PLOTSELING OVERLEDEN GESTORVEN EX-MAARSCHALK PÉTAIN Door houding in laatste oorlog fel omstreden figuur Na conferentie met Franco voerde hij besprekingen in Italië RODE HAAN KRAAIT IN AMSTERDAM EN HUIZEN (N.-H.) Drie Indonesiërs gedood Tot hoofd en hart Gen. Lopes president van Portugal Hulp der artsen mocht niet baten IJsuitdeling met hindernissen Flessenmelk tijdelijk een cent duurder Ned. Franciscanen in Hongkong aangekomen BEROEMD VELDHEER EINDIGDE ZIJN LEVEN IN SMADELIJKE BALLINGSCHAP Snelle promotie in eerste wereldoorlog Slag bij Verdun Rokossovsky niet vermoord Uitbreiding Spaanse strijdkrachten Het weer Harriman schijnt succes te hebben Weer Engels ambtenaar geschorst Twee loodsen vernield en boerderij brand FALCON REGENKLEDING Te veel belangstelling voor IJsKROman Garantieprijs melk blijft gehandhaafd Arbeid in China practisch onmogelijk gemaakt MAANDAG 23 JULI 1951 75sfe JAARGANG No. 25130 Felle rede van Molotov tegen Joegoslavië Maarschalk Juni 1940 premier „Wij zullen ons ver dedigen" Het Perzische olieconflict Uitgewezen hoofdvertegen woordiger mag blijven Paspoorten ingetrokken Bij overval op onderneming -V*-V Op 15 Augustus, vier uur in de mor gen, toen in de straten van Parüs nog feest werd gevierd na de capitulatie van Japan, werd Pétain ter dood veroor deeld. Het vonnis, zo werd gezegd, zou echter niet worden voltrokken. Pétain werd in plaats daarvan, in verband met zijn hoge leeftijd, levenslang verbannen. In de vroege ochtenduren werd hij per vliegtuig overgebracht naar het fort Portalet in de Pyreneeën. Hij kreeg daar de cel toegewezen, waarin door de militie van Vichy tijdens zijn bewind Georges Mandel gevangen had gezeten, die later werd vermoord. Later werd hij naar het eiland Yeu voor de Atlantische kust van Frankrijk overgebracht en zijn laatste levensdagen heeft Pétain kunnen slijten in een hon derd vijf jaar oud stenen gebouw op het eiland, waarheen hij vorige maand werd overgebracht, omdat zijn gezond heidstoestand niet toeliet dat hij langer in het fort Pierre Levée bleef. Generaal Lopes is gisteren, voor de eerstvolgende zeven jaren, tot president van Portugal gekozen. Hij was de enige candidaat. Uit de tot nu toe bekende cijfers blijkt, dat ongeveer 70 pet. der kiesge rechtigden hun stem hebben uitgebracht. Incidenten deden zich niet voor. Gene raal Lopes is 57 jaar oud. De Italiaanse kabinetsformateur, Alci- de de Gasperi, had, aldus U. P., gister avond goede hoop dat hij er vandaag in zou slagen een nieuwe regering te vor meis. De Italiaanse republikeinse partij heeft Zaterdag besloten, aan een door De Gasperi te vormen regering deel te nemen. De Haarlemse Bloemen week is Zaterdag met een vuurwerk besloten. De foto menstad". toont het slotnummer „Haarlem Bloe- Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Admiraal Forrest Sherman is gisteren te Napels op 54-jarige leeftijd plotseling aan een hartverlamming overleden. Forrest Sherman, hoofd van de Amerikaanse zeestrijdkrachten, heeft vorige week met generaal Franco onderhandelingen gevoerd over vestiging van Amerikaanse militaire bases in Spanje. Zaterdag was hij per vliegtuig uit Londein te Napels gearriveerd voor een reeks besprekingen met Italiaanse hoge militairen en met de Amerikaanse admiraal Robert D. Carney, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Zuid- Europa. Sherman had gisteren met zijn echtgenote per vliegtuig naar Washington willen terugkeren. Een opname van Admiraal Forrest Sherman (links) tijdens zijn jóngste besprekingen met Franco. De foto werd gemaakt tijdens een receptie te Madrid voor het corps diplomatique. In het midden Marquesa de Va it cru Admiraal Sherman overleed tengevolge van een aanval van angina pectoris on geveer om 1 uur Zondagmiddag in zijn suite in hotel Excelsior aan de kust van de Middellandse Zee. Zijn echtge note mevr. Dolores Browning Sherman en admiraal Robert B. Carney, chef van de Amerikaanse Zesde Vloot en com mandant van de Atlantische Strijdkrach ten in Zuid-Oost Europa, waren aan zijn sterfbed. Het stoffelijk overschot van de 54-jarige zee-officier werd ter stond overgebracht aan boord van het drijvend hoofdkwartier van admiraal Carney „Mount Olympus". De vlaggen aan boord van alle Amerikaanse sche pen in de haven van Napels gingen ter stond halfstok. Mevr. Sherman is ongeveer twee uur later alleen naar Washington terugge keerd aan boord van het vliegtuig dat haar en haar echtgenoot naar de Ver enigde Staten had moeten terugbrengen, na hun reis door Europa. Het stoffelijk overschot van de admiraal zal waar schijnlijk over een dag of twee naar de Verenigde Staten gevlogen worden. Sherman was klaarblijkelijk in goede gezondheidstoestand toen hij Zaterdag met zijn vrouw in Pompei de open lucht-opera bijwoonde „I Troiani". Hij was eveneens goed gezond toen hij 's avonds in hotel Excelsior terug keerde. Toen hij Zondagochtend op stond om zich klaar te maken voor de terugreis naar Amerika, werd hij plot seling getroffen door een eerste hart aanval. Artsen werden in allerijl naar zijn kamer ontboden. Sherman scheen intussen de gevolgen van de eerste aan val te boven te zijn. De artsen rieden hem evenwel aan nog in bed te blijven. Korte tijd later kreeg hij een tweede aanval die hij niet meer te boven kwam. Vice-admiraal L. D. McCormich, sous chef van Marine, zal tijdelijk het com mando voeren na de dood van admiraal Sherman, aldus maakte het Amerikaanse ministerie van defensie bekend. De ad miraal zal waarschijnlijk worden opge volgd door admiraal Arthur William Radford, op het ogenblik opperbevel hebber van de Amerikaanse Pacific-vloot en tjjdens de oorlog waarnemend plaats vervangend hoofd van de marine. In een radioboodschap van het jacht van president Truman „Williamsburg" aan Washington zegt president Truman, door het overlijden van admriaal Sher man zeer geschokt en bedroefd te zijn. Hij noemt hem een van Amerika's beste functionarissen, zowel op civiel als op militair terrein, die o.m. een vooraan staande rol speelde hij het vaststellen van de strategie van de UNO in Korea, Zijn dood is voor Amerika en voor zijn president een groot verlies, aldus Tru man. De minister van Defensie, Marshall, herdacht Sherman als een van zijn beste vrienden, voor wie hij ae grootste eerbied en bewondering had. De Ame rikaanse defensie en in het bijzonder de Amerikaanse vloot heeft een groot leider verloren. Generaal Omar Brad ley. voorzitter van de gecombineerde stafchefs, verklaarde. dat Amerika een van zijn grootste burgers had ver loren en noemde Sherman een van zijn intiemste vrienden. Het nieuws van de dood van admiraal Forrest Sherman heeft ook generaal Eisenhower en zijn staf diep getroffen. Sherman was Vrijdag nog bij Eisen hower en scheen in uitstekende gezond heid toen hij met de commandant van het Atlantische Pact confereerde. De Spaanse minister van buitenlandse zaken. Martin Artajo, verklaarde giste ren dat de besprekingen, die wijlen ad miraal Sherman in Madrid was begon nen. onveranderd zouden worden voort gezet. Met nog honderdvijftig ijsjes in zijn wagen is Zondagmiddag de IJs- KRO-man door de Schieaamse politie naar het hoofdbureau opgebracht, na dat hem verboden was het gratis uit delen verder voort te zetten. Hier mee kwam een einde aan de grote run op vijfhonderd gratis ijsjes, die verstrekt worden door de Nederland se Ver. van Consumptieijs-fabrikan ten en aan welke reclamestunt het Orkest Zonder Naam en de KF.O bij zondere medewerking verlenen. Iede re Zondag wordt om kwart voor één door de radio bekend gemaakt waar de IJsKROman zich zal bevinden. Twee agenten waren ter plaatse toen de IJsKROman arriveerde. Zij hadden de eerstaankomenden in een rij gezet, maar toch kwam de wagen tussen het publiek te staan, waardoor een fel ge drang ontstond, waarin kinderen onder de voet gelopen werden. kleren aan flarden gingen en de uitdeler zelf tegen de wagen aan werd geduwd. De poli tieagenten, die ernstige ongelukken vreesden, bevalen de man te stoppen met uitdelen en een betere plaats te gaan zoeken. Deze ging niettemin door met het uitdelen en rondwerpen van zijn ijsjes. De maatregelen, die de agenten wilden nemen, waren kennelijk niet naaar de zin van het publiek. Tenslotte kon men de wagen eindelijk binnen een omperkt gedeelte van het terrein rijden, waarna het schouwspel zich evenwel herhaalde. Het gevolg was, dat de agenten, die de zaak onmogelijk m handen konden houden, besloten een einde te maken aan deze uitdeling. In optocht is de IJsKROman naar het bu reau vervoerd, waar proces-verbaal te gen hem is opgemaakt. De K.R.O kan voor het incident geen verantwoording nemen. De politie was te voren verzocht maatregelen te ne men, waardoor een ordelijk verloop van de uitdeling mogelijk zou zijn. Canada. Een viermotorig Canadees vliegtuig met 31 Amerikaanse soldaten en een bemanning van zeven koppen aan boord, wordt op de route Vancouver -Anchorage in Alaska vermist. Het toestel was op weg naar Japan. Wie kiezelstenen tot rotsblokken maakt, gaat een moeilijke levensweg Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat de vandaag ingaande verhoging van dei maximum-melkprijs niet een cent per liter, die een gevolg is van een door hogere kosten voor een bepaalde periode onvermijdelijk gewor den verhoging der toegestane verwer kingsmarge. uitsluitend geldt voor ge pasteuriseerde flessenmelk en gepasteu riseerde consumptiemelkproductei:. De normaal voor de losse verkoop bestemde melk blijft in prijs onveranderd. Overigens geldt de verhoging van de maximum-prijs voor de flessenmelk evenals het vorig jaar slechts voor een deel van het jaar. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft dé georga niseerde landbouw in ons land medege deeld, dat de regering de garantie melkprijs voor de boer voor het jaar November 1950—1951 handhaaft op 171,. cent per kg. melk van 3.5 pet. vet. Onder de huidige omstandigheden ziet de regering geen aanleiding de voor de producent vastgestelde prijzen der ak- kerbouwproduqten tarwe, koolzaad, sui ker (bieten) en voor haver en gerst, voor zover daarvoor een innameregeling geldt, te wijzigen. Bij het Provincialaat der Minder broeders te Weert is telegrafisch be richt binnengekomen uit Hongkong, dat daar behouden zijn aangekomen de hoogeerw. pater Albertinus Potveer en de paters Maternus Dassen, Abdias van de Sande, Artemius Hulst en Stanislaus Mulder. Deze vijf paters bedienden sinds ge ruime tijd een parochie in de stad Pe king en werkten er niet zonder succes. De laatste twee maanden echter werd hun het werk daar practisch onmogelijk gemaakt. De toestand is daar momenteel zo, dat de aanwezigheid van Europese missionarissen geen nut meer afwernt. Daarom werd besloten, bij de regering vergunning aan te vragen om het land te verlaten, wat hun na enige moeite ook gelukt is. Pater Potveer was de laatste buitenlandse pastoor van de stad. Pater Dassen, die na de oorlog nog niet op verlof geweest is. zal naar" Ne derland komen. De andere paters zul len naar andere missies vertrekken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor adverlentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Ex-maarschalk Henri Philippe Pétain is hedenmorgen tegen half tien op het eiland „Ile de Yeu" overleden. Pétain is vijf en negentig jaar oud geworden. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het bericht van zijn dood hedenmorgen officieel bekend gemaakt. Pétain is gestorven in een militair hospitaal op het „Ile de Yeu". Een maand geleden is hij om gezondheidsrede nen daarheen overgebracht uit een gevangeniscel van het Fort Pierre Levée, waar hy zijn levenslange gevangenisstraf uitzat wegens „hoogverraad". In April kreeg hy longontsteking. Gedurende het weekeinde verergerde zijn toe stand voortdurend, nadat hy Zaterdag opnieuw enige inzinkingen had gehad. De 75-jarige echtgenote van Pétain, die vrijwillig de ballingschap van haar man deelde, was vanmorgen aan zijn sterfbed. in dat jaar in het Franse leger uit braken. Henrj Philippe Pétain, die gedurende kyn leven meer dan honderd Franse re geringen, drie grote oorlogen tussen zijn land en Duitsland en één revolutie heeft meegemaakt, werd door zyn hou sing in de tweede wereldoorlog een der meest omstreden figuren in de wereld geschiedenis. Toen hij op 25 April 185G als zoon van een boerenechtpaar in het dorpje Cauchy la Tour in Noord-Frank rijk werd geboren, werd Frankrijk ge regeerd door keizer Louis Napoleon en keizerin Eugénie. Precies op de dag af negen en tachtig jaar later moest Pétain het hoofd buigen voor een Franse regering die hem, door zijn veld heerstalent in de eerste wereldoorlog de redder van Frankrijk geworden, als landverrader in staat van beschuldiging stelde cn de doodstraf tegen hem eiste. Als jongen koesterde Pétain al de vurige wens soldaat te worden. Na on derwijs te hebben genoten op een door Jezuïeten geleide lagere school en een katholieke middelbare school, kwam hij op Saint Cyr, de beroemde Franse mili taire academie. Zijn studiegenoten daar waren zonen van de rijkste en meest conservatieve families van Frankrijk. Na Saint Cyr te hebben doorlopen klom de ambitieuze jonge Pétain gelei delijk op in rang. In legerkringen be schouwde men hem als een autoriteit op artilleristisch terrein. Ofschoon daarna in een rapport van de oorlogsraad Pétain werd genoemd als een van de twee of drie vooraanstaande artillerie-experts in Frankrijk, was hij op 58-jarige leeftijd nog slechts kolonel toen de eerste wereldoorlog uitbrak. Zt, langzaam als Tétain in vredestijd was opgeklommen, zo snel maakte hij de oorlog promotie. Gen. Ferdinand "Offre, die toen opperbevelhebber van alle Franse legers te velde was, bevor derde hem in Augustus 1914 tot brigadier- Seneraal en gaf hem in Januari 1915 het bevel over het tweede leger. Pétain werd beroemd door de bloedige slag van Verdun in Februari 1916, die bijna een half millioen mensenlevens heeft gekost. Britse generaals gaven later als hun mening, dat Pétain bekrompen natio nalistische ideeën had en zich daarom had verzet tegen het principe van een gecombineerd geallieerd commando voor het offensief aan de Somme. Hoe dan ook, Pétain werd in het voorjaar van 1917 benoemd tot opper bevelhebber van alle Franse legers. Als zodanig was hij verantwoordelijk voor het onderdrukken van muiterijen, die Maarschalk Rokossovsky heeft Zater dagavond in het Warschause staats theater een vergadering bijgewoond ter gelegenheid van de zevende verjaardag van het „Volksdemocratische Polen", aldus A.P. (Onlangs deden geruchten de ronoe zou zijn)SChalk Rokossovsky vermoord Op de vergadering is o.a. gesproken aoor de Russische plaatsvervangende minister-president Molqjov en door maarschalk Zhukov. De openingsrede werd uitgesproken door Polen's presi dent Bieroet. Verder is nog gesproken door Walter Ulbricht. plaatsvervan gend premier van Oost-Duitsland. De Russische bladen van Zondag heb ben gTote aandacht gewijd aan de rede, die Molotov te Warschau heeft gehou den. Molotov heeft daarbij de huidige Joegoslavische regering gebrandmerkt dis „een gehuurde bende misdadigers, die regeert met fascistische methoden". Hij voorspelde, dat het regime van Tito BPoedig zou vallen. Generaal Franco's nieuwe regering heeft Zaterdag een begin gemaakt met de verwezenlijking van een verstrek- kend program, gericht op de verster- hing der Spaanse strijdkrachten en uitbreiding van de industriële en agra rische productie met Amerikaanse hulp, aldus verneemt U.P. te Madrid. Gabriel Arias Salgado, de nieuwe minister van voorlichting, zette tegen over de Spaanse pers het regeringspro- 8! am uiteen. Generaal Franco, die als oorzitter van de bijeenkomst fungeer- e, gaf een gedetailleerde toelichting op e Wereldsituatie, voor zover Spanje lerbij betrokken is, en besprak de bin nenlandse vraagstukken. r Salgado zeide verder dat de nieuwe gering ook zal streven naar stabili- imnLyi5" de prijzen, verhoging der tipmtvf -,ien agrarische produc- «ithreidmg van het program voor openbare werken en verhoging stoffen Eroductle. van strategische delf- aanzien van dc buitenland- Se politiek verklaarde Salgado dat de egering haar politiek van versteviging Hortur^,ndriphAPPeU-ike betrekkingen met sehc fan'ri Amerikaanse en de Arabi- ne landen zal blijven voortzetten. Enkele dagen na de wapenstilstand werd hij tot maarschalk bevorderd. Als maarschalk was hij tussen de twee we reldoorlogen een man van zeer groot gezag in Franse legerkringen. Pétain heeft vrijwel zijn gehele leven gewjjd aan het Franse leger. In 1922 werd hij vice-voorzitter van de opperste oorlogsraad en als zodanig opperbevel hebber in vredestijd. In 1926 werd hij lid van de toen pas gevormde opperste nationale defensieraad en sedert 1936 was hij adviseur van alle ministeries van Oorlog. In 1934 werd hjj minister van Oorlog in het kabinet-Doumcrque dat werd geformeerd na de Stavisky- affaire in dat jaar. In hoeverre Pétain verantwoordelijk is geweest voor de débacle van het Franse leger in 1940, is zeer uitvoerig onder zocht tijdens het tegen hem gevoerde proces. Zijn verdedigers hebben er toen op gewezen, dat de schuld daar aan voornamelijk'moet worden geweten Pétain in zijn gloriedagen als maar schalk van Frankrijk. aan het toen anti-militaristische parle ment, dat weigerde voldoende gelden voor bewapening te voteren. Degenen, die hem beschuldigden, zeiden, dat hij had verzuimd de Maginotlinie te ver lengen cn daardoor vrijwel de gehele Belgisch-Franse grens onbeschermd had gelaten. Pétain voerde tot zijn verde diging aan, dat naar zijn mening de Ardennen een ondoordringbare barrière vormden. Als minister van Oorlog had Pétain de door het parlement goedgekeurde mili taire begroting van 600 millioen francs ingekrompen tot 400 millioen en ook was hij tegenstander geweest van verlen ging van de eenjarige dienstplicht tot tweejarige. Gedurende de Spaanse burgeroorlog werd van Pétain gezegd dat hij op de hand was van Franco. In Maart 1939 werd hij tot Frans ambassadeur in Spanje benoemd. Hij verklaarde toen tertijd in een interview dat hij Franco beschouwde als „een grote geest In de tragische maand Mei van het jaar 1940, toen de Duitse legers zege vierend door het vrijwel verslagen Frankrijk oprukten, werd Pétain door premier Paul Reynaud teruggeroepen uit Madrid en benoemd tot vice-pre- mier en speciaal militair adviseur Met generaal Maxime Weygand was vooral hij het, die op het sluiten van een wa- penstilstand heeft aangedrongen Op 16 Juni 1940 nam Reynaud ontslag, na dat de meerderheid van zijn kabinet had verklaard het volkomen met Pétain eens te zijn. Diezelfde dag nog werd Pétain premier en dezelfde avond had hij al een verzoek om een wapenstil stand ingediend. Op 10 Juli van hetzelfde jaar deed in Vichy het Franse parlement afstand van al zijn rechten en droeg die over aan Pétain. In de twee daarop volgende da gen vaardigde de toen 84-jarige maar schalk vier drastische „constitutionele wetten" uit, die alle waren gesteld in een stjjl, welke tot dien voorbehouden Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk nog enkele buien. Morgen wisselend be wolkt, droog en koel. Matige en af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en West. Zon: 4.48—20.44. Maan: 22.47—12.12. In een honderd vijf jaar oud stenen gebouw op het eiland Yeu voor de Atlan tische kust van Frankrijk bracht Pétain zijn laatste levensdagen door. De ex-maarschalk in gesprek met een van de bewakers- was geweest aan regerende vorsten. Zij begonnen met de aanhef: „Wij, maar schalk van FrankrijkBij die wet ten werd de republiek afgeschaft en de Franse „staat" ingesteld met Pétain als staatshoofd. Toen de geallieerde troepen op 7 No vember 1942 in Noord-Afrika landden, deed president Roosevelt een be roep op Pétain, de traditionele vriendschap tussen de beide landen te respecteren en de gelande troe pen alle mogelijke bijstand te ver lenen. In zijn weigerend antwoord zei Pétain: „Ik heb steeds verklaard, dat ik ons imperium zal verdedigen als het wordt aangevallen. Gij zoudt behoren te weten, dat ik mijn woord zal hou den. Wij zullen ons verdedigen, dat is het bevel, dat ik zal geven." Toen de geallieerde legers zegevierend door Frankrijk trokken verliet Pétain naar zijn zeggen onder Duitse druk, Vichy en vertrok naar Duitsland met de andere leden van zijn regering. Zij vestigden zich in een klein kasteeltje in het stadje Sigmaringen. Zowel Pétain als Laval weigerden zich in te laten met de nieuwe regering en vermeden naar verluidt ook elke omgang met elkaar. Toen de ineenstorting van Duitsland 'nabij was, vroeg Pétain verlof Zwitsers grondgebied te betreden om zich via Zwitserland over te geven aan de Franse regering. Bij het aanbreken van de dag wer den Pétain en zijn vrouw, die had ver klaard aan zijn zijde te willen blijven, overgebracht naar de vesting Montrouge aan de rand van Parijs. Daar verbleven zij tot 3 Juli, de dag waarop het ge ruchtmakende proces begon. Gisteravond hebben leden van de Per zische oliecommissie na een bespreking met Harriman verklaard, dat deze gun stig verlopen was. Harriman heeft een aantal voorstellen aan de Perzische regering gedaan voor een regeling van het oliedispuut tussen Engeland en Perzic. De leden van de commissie deelden Reuter mede: „Wij zijn in de laatsle fase van de onderhan delingen. Als alles op een volgende bij eenkomst goed gaat, kan Harriman te vreden naar huis vertrekken." De Perzische politie heeft inmiddels Zondag aan Richard Seddon, de hoofd vertegenwoordiger van de „Anglo-Ira- nian", zonder nadere uitleg diens ver blijfsvergunning teruggegeven. De vergunning werd hem Vrijdag ontno men. De officier van politie gaf te verstaan, dat hij op instructie van pre mier Mossadeq persoonlijk handelde. Dg algemene bedrijfsleider van de Brijs-Iraanse oliemaatschappij, Eric Drake, is Zaterdagavond uit Basra per vliegtuig naar Londen vertrokken voor verdere besprekingen over het Perzische oliegeschil. Een lid van de Britse buitenlandse dienst heeft op verzoek van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zijn pas poort ingeleverd en is geschorst, zo heeft een woordvoerder van het ministerie Zaterdag meegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat noch dit geval, noch dat van de Britse geleerde Burhop, wiens paspoort Donderdag was ingetrokken, verband houdt met de recente verdwij ning van de ambtenaren Burgess en Marl,can. De naam van de betrokken ambtenaar is niet bekend gemaakt. H,t gaat hier om voorzorgsmaatrege len, aldus de woordvoerder, genomen op grond van een onderzoek. De zaak- Burhop staat los van die van de ge schorste ambtenaar. De laatste is het derde lid van de buitenlandse dienst dat de afgelopen weken is geschorst. De beide vorigen zijn Guy Burgess en Do nald MacLean, die Engeland op 25 Mei verlieten en sindsdien spoorloos verdwe nen zijn. Te Amsterdam zijn Zondagmiddag in een uur tijds twee van de drie grote loodsen van de Westersuikerfabriek af gebrand. De loodsen, die veertig meter lang en tien meter diep zijn, waren ge heel gevuld met jute-zakken, waarin waarschijnlijk broeiing is ontstaan. Een chauffeur zag om half zes een rookko lom uit een loods opstijgen en waar schuwde de brandweer, die met vijftien motorspuiten en de drijvende stoom spuit „Jan van der Hevden" de brand bluste. De drijvende stoomspuit redde met ziin waterkanon een loods, maar van de twee andere bleef niets over. Enorme rookwolken trokken over de stad en werkten als magneten op de Dublieke belangstelling. In de branden de loodsen was kort tevoren een ex plosie ontstaan, waarschijnlijk ten ge volge van de uitzetting van de sterk verhitte lucht tussen de stapels jutezak ken. De schade, die ruim één millioen gul den bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Zondagmiddag is in het centrum van Huizen (N.H.) een brand uitgebroken, die dank zij het snelle en krachtdadige ingrijpen van de Huizense brandweer tot één boerderij beperkt kon blijven. De brand ontstond in de hooiberg van de heer Mulder. Via een houten schuur sprong het vuur over naar de boerderij. terwijl het eveneens de nabijgelegen woning van een zoon van de boer aan tastte. De brandweer slaagde erin bei de woningen voor een groot deel te behouden. De inboedel van de boerderij ging echter verloren. De vlammen waren ook nog overgesprongen naar een vier tal andere huizen, maar mede dank zij de gunstige windrichting, kon de brand weer ook hier het gevaar keren. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het stoken van een vuurtje door een negenjarige jongen. Na een langdurig verhoor bekende hij de brand gesticht te hebben, welke verklaring hij later introk. Deskundigen achten hooibroei uitgesloten, omdat het hooi eerst enige dagen geleden in de berg was ge bracht. Zaterdagnacht heeft een grote gewa pende bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjigompong" in het gebied van Sukabumi, eigendom van de firma „Marba". Van het perso neel der onderneming, dat geheel uit Indonesiërs bestaat, worden mtnatens drie personen gedood, onder wie de zoon van de administrateur. De voor raden werden geroofd en de fabriek werd in brand gestoken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1