DUITSE VLUCHTELINGENVRAAGSTUK EEN EUROPEES PROBLEEM "Bric de Noormdn: DE WJS DEP WPAKE mm KONINKLIJKE FAMILIE IN ENGELAND anja Spoedig instelling van gezinsraad te verwachten? TOT DE RAND VAN DE AFGROND Taak der katholieken in het internationale leven Soepele inning der belastingen Noodlandingen" warden gecontroleerd ■4 TE DEUM I.V.M. TROONSBESTIJGING VAN KONING BOUDEWIJN Nederl. Pipercub in Engeland verongelukt %Lrïoïïs." rvv. drs vrrh? n Cschiepvaartberichten) r Wij luisteren naar v.. AKKERTJES Een bonzend hoofd benoemingen Pseudo-vogelpest breidt zich uit Drie dodelijke ongelukken Tal van officiële personen aanwezig Aanklacht tegen oud gouverneur Peters l-j '4 Middengroepen moeten nauwer samenwerken - ««SXH» o"p"4*;S Koninklijke familie in Londen Hoofd zeemacht Ned. militaire missie in Indonesië Buitenlandse generaais naar Nederland Mayer premier van Frankrijk MAANDAG 23 JULI 1951 PAGINA 3 van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er tn tien minuten af te zijnneem één of twee Verzoek middenstand: Eén dode, één gewonde KOOPT ZO'N FLES HEERLIJKE CR-FABRIEKEN GRONINGEN 1 KONINGIN BETUIGT DEELNEMING SCHACHT'S POSITIE IN INDONESIË Staten van Suriname en de heer Lichtveld Vice-adm. J. W. Termijtelen commandeur O.N. PROF. ROM ME OP MEETING TE TILBURG: DOOR LEO BRADY 47 Drs. Derksen algemeen secretaris A.K.W.V. Geen audiëntie Examens MARKTBERICHTEN J Het Katholiek Genootschap voor Geeste lijke Vernieuwing is Zaterdag te Utrecht in algemene vergadering bijeen geweest, waarbij de heer P. J. S. Serrarens, secre taris-generaal van het Internationaal Chris telijk Vakverbond en lid der Eerste Kamer, gesproken heeft over de verantwoordelijk heid der katholieken- tegenover andere vol ken. Dat ene Europa, aldus spr., dat thans zo moeizaam groeien moet, wérd eens aan geduid met een enkel woord: la Chrétienté. In plaats daarvan leven wij thans in een verscheurde christenheid en uit deze ge spletenheid van ons werelddeel is de scheu ring in de gehele wereld voortgekomen. Hier ligt een taak voor de Nederlandse katholieken, die, meer dan andere elders, een in de verdrukking gegroeide samen hang tonen. De katholieke organisaties, waaraan ons land zo rijk is, dienen niet slechts tot eigen vervolmaking, maar moe ten ook de volkerengemeenschap ten dien ste staan. In deze zin kan men inderdaad zeggen! Dieu a besoin des hommes, want God heeft aan onze zwakke handen de middelen toevertrouwd om Zijn Naam en de erkenning van Zijn wet te verbreiden. Dit kunnen wij doen door te werken aan de geestelijke vernieuwing zowel van ons volk, als van andere naties. In dit licht is ook het Duitse vluchtelingenvraagstuk geen Duitse quaestie, maar een Europees pro bleem en een Christentaak. De heidenen leven heden ten dage in ons midden en hier en daar domineren zij de internatio nale organisatie der volken. Spr. gaf hier van enige frappante voorbeelden, waarvan enige op schrift gestelde uitlatingen van de op dit punt onderhand wel beruchte dr. Broek Chisholm, directeur-generaal der Wereld Gezondheidsorganisatie, wel het pièce de résistance vormden. Laten we, zo beklemtoonde spr., ons niet alleen blind staren op de strijd tegen het communisme. Een uitspraak van Chisholm als: „De mensheid is Ziek, om dat zij al duizenden jaren begrip heeft voor zonde en schuld," is evenzeer dui- velswerk, geboren uit een hoogmoed als die van Nietzsche. Zo zien wij, hoe wij als katholieken een taak hebben overal tn het internationale leven. Uit de Mid deleeuwen, die slechts een verwaten 19e eeuw duister kon noemen, komt onze taak tot ons in de woorden van Karei da Grote: „Dat de naam van O. H. Jezus Christus in heel de wereld verheerlijkt worde," zo besloot de heer Serrarens De voorzitter, prof. mr. J. J. M. van der Ven, dankte spr. en wees er nog eens op, dat het door spr. aangehaalde gebeuren, dat n.l. de directeur-generaal der Interna tionale Arbeidsorganisatie niet eens bleek te weten, dat geboortebeperking voor ka tholieken onaanvaardbaar was, een typisch voorbeeld was van „absence chrétienne". Bij de aanvang der vergadering had de secretaris, dr. K. J. Hahn, voorlezing ge daan van het jaarverslag. Het eerste lus trum van het Genootschap valt samen met een belangrijk keerpunt in Duitsland, n.l. het moment waarop dit land zijn politieke zelfstandigheid terugkrijgt. De algemene gedragslijn, die in de afgelopen vijf jaren van een juist uitgangspunt blijkt te zijn uitgegaan, blijft echter nu goed en kwaad in Duitsland zich weer duidelijker als kernen gaan aftekenen de taak voor schrijven de consoliderende «krachten van het goede te steunen, een probleem dus van algemene internationale samenwerking der katholieken. Het Katholiek Genootschap was de eer ste, die het culturele contact met Duits land na de oorlog hervatte en dit land weer een raam op de vrije wereld in het Westen bood. Het heeft ten deze een dubbele taak pogen te vervullen: het steunen van katholieke initiatieven in Duitsland en het kweken van saamhorig heidsgevoel over de grenzen heen. Bijna alle katholieke organisaties zijn nog te zeer binnenlands van opzet. Niet slechts psychologisch tengevolge van de oorlog, maar ook technisch-organisatorisch ziin zij onvoorbereid op de eis des tijds: or- beid over de grenzen heen. Secr. noemde nog enige concrete punten uit het jaar program, als vooral in het Zuiden de contacten tussen groepen in Duitse en Nederlandse steden (o.a. Breda—Krefeld), de samenwerking met Oostpriesterhulp en de halfjaarlijkse bijeenkomsten van Nederlandse en Duitse vaktheologen. Uit het verslag van de penningmeester bleek o.a. dat voor de kaftèchismusactie in de Duitse diasporagebieden nog ïo.ouua 15.000 gld. ontbrak d.w.z. geld voor lOQ.ouu a 150.000 katechismusboekjes. Advertentie ...die helpen direct! J De Kamer van Koophandel en Fabrie ken „Land van Maas en Waal" te Nijmegen heeft besloten een brief te laten uitgaan naar alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland om gezamenlijk hun standpunt te be palen ten aanzien van het verzoek van middenstanders aan de betrokken instan ties zo soepel mogelijk te zijn met de inning der belastingen nu de definitieve aanslagen van 194849 zijn binnenge komen. In Middenstandskringen vreest men dat menig middenstandsbedrijf zijn liquiditeit zal verliezen als de inning biet op soepele wijze wordt uitgevoerd. Het komt herhaaldelijk voor, dat buitenlandse vliegtuigen in ons land een noodlanding maken. De ervaring heeft geleerd, dat enige controle op derge lijke noodlandingen gewenst is, zo ver namen wij. Het schijnt namelijk voor gekomen te zijn, dat noodlandingen met minder goede bedoelingen (b.v. smok kelhandel) geënsceneerd werden. Voor al in het buitenland, met name Frank rijk, is dit meermalen gebeurd. In ons land stelt de recherche van de rijkspo litie groep Schiphol sedert geruime tijd oen onderzoek in wanneer er een nood landing is gemaakt. Dezer dagen is een circulaire van het ministerie van Justitie uitgegaan waar in de procureurs-generaal wordt opge dragen bij iedere noodlanding de re cherche van Schiphol te waarschuwen. Het is niet onmogelijk, dat deze Neder landse regeling tot een internationale zal uitgroeien. Binnenkort zal er op voorstel van de internationale commis sie voor de criminele politie een be spreking worden gehouden tussen de Politiediensten die belast zijn met het toezicht op de belangrijkste West-Euro Pese vliegvelden. Z' H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Voorhout, 4e Weleerw. Heer L. J. Bresser; pastopr te Zierikzee, de Weleerw. Heer J. Dek ker, die kapelaan was te Amsterdam (H. Nicolaas binnen). De Doesburgerbuurt, een landbouwstreek tussen Ede en Lunteren, is een der haar den van de pseudo-vogelpest, die op liet ogenblik op de West-Veluwe vele slacht offers maakt onder de pluimveestapels. Zaterdagmorgen was het aantal besmette bedrijven in dit rayon tot twaalf gestegen. Des morgens kwamen nog twee nieuwe aangiften binnen. Bij deze gevallen zijn niet minder dan 3400 kippen betrokken. De veeartsenijkundige dienst heeft de nodige maatregelen getroffen. Zaterdagmiddag is nabij de „Grote Vink" te Voorschoten de motorrijder M., repor tage-fotograaf te Leiden, na liet passeren van de overweg van de spoorlijn Leiden Den Haag met zijn motor gevallen, toen hij in plaats van de bocht te nemen het rijwielpad opreed en in aanraking kwam met de heer S. en mej. H., die per tandem eveneens in de richting Leiden reden. De wielrijders kwamen met de schrik vrij. De duorijder van M. bekwam enkeie schaaf wonden. M. werd met een schedelbasis- fractuur en een linkerdij beenbreuk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is overleden. Zaterdag is boven Le Vernet, een Wes telijke voorstad van Parijs, een particulier vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden, onder wie de 24-jarige Nederlander Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Het vliegtuig behoorde aan de vader van een der slachtoffers, die het toestel voor fotografische werkzaamheden gebruikte. Naar U.P. meldt was het toestel te zwaar belast; het had slechts een capaciteit van drie personen. Bij werkzaamheden aan het dak van een fabriek in aanbouw is de 18-jarige J. van Avezaaath uit Vianen bij Cuyk van het dak gevallen. Van enkele meters hoogte stortte hij op de betonnen fabrieksvloer. Hij was vrijwel op slag dood. 21. Argwanend neemt de wachter aan de ingang van de gang Hovin op. Wat doet die vreemdeling hier in het holst van de nacht voor de vertrekken van de jonge prins? Doch Hovin laat hem weinig tijd tot nadenken. ..Hé vrind, is 't hier waar prins Erwin slaaptvraagt hij zoetsappig, en wenkt de ander nader te komen. „Ja heer de krijger is verbaasd, voelt zich onzeker tegenover de reus. „Wat wenst gij „Ik heb orders van de koning om mij te overtuigen dat prins Eruiln niets over komen kan. Men vreest iets..:" Hovin werpt de knecht plotseling een dre'genae blik toe. „Maar dat zijn zaken die een lansknecht niet aangaan! Wacht nier. ik zal u nog nodig hebben!" De grenzenloze brutaliteit waarmee Hovin dit zegt overtuigt de wachter meer dan duizend bewijsvoeringen ooit konden. De gedragingen van SroteJ1^11 de kamer van knecht niet te begrijpen.' Stram springt hij in de houding als Hovin de kamer van de prins binnentreedt. Fi>f>n haalt Hovin diep adem. Dit is een stout spel! Nu snel! Er is geen ogenblik te verliezen. Haastig treedt hij op de kleine gestalte toe, die rustig riwmeri m bet grote bed. En eer Erwin ontwaakt is heeft de kinderrover machteloo? over het hoofd geslagen om elk geschreeuw ^versmorenen maakt hemmachteloos Op hetzelfde ogenblik verstart hij echter. Buiten de deur klinkt gerucht en herkent de stem van Pum-Pum, die de lansknecht op gedempte toon tets toevoegt „Ontdekt!" flitst het door Hovin heen Ter gelegenheid van de Belgische natio nale feestdag en van de troonsbestijging van Koning Boude wijn is er in de St. Jacobs- kerk te Den Haag een plechtig achtstem mig „Te Deum" van Hubert Cuypers ge zongen. De kerk was met palmen en Belgische vlaggen feestelijk versierd. Talrijke auto riteiten waren aanwezig, zo vele ambassa deurs, gezanten en zaakgelastigden van verscheidene landen. Mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, opperceremoniemeester van de Koningin en grootmeester van het Tegen het einde van het vorig jaar be sloten de (toenmalige) Staten van de Ne derlandse Antillen na enige bewogen ver gaderingen en onder fel verzet van de fractie der Arubaanse Volkspartij, tot ont eigening van het particuliere electrici- teitsbedrijf op Aurba, „Electra" genaamd, in verband met het niet nakomen van de concessie-bepalingen. De onteigening vond plaats in de nacht van 14 op 15 November 1950. De eigenares van „Elecrta", mevrouw de wed. F. Eman-Van der Biest, heeft zich daarbij niet neergelegd en tracht thans met behulp van haar rechtskundige advi seurs te bewijzen, dat de onteigening ten onrechte en met verkrachting van de wet is geschied. O.a. is tegen ex-gouverneur Peters een aanklacht ingediend. Mevrouw Eman eist een vergoeding van tien millioen gulden, welk bedrag zij zou hebben moe ten ontvangen, wanneer het bedrijf ,.op rechtmatige wijze gevorderd zou zijn ge weest. huis van de Koningin, vertegenwoordigde Hare Majesteit. Lt. ter zee eerste klasse Baron van Boetzelaer vertegenwoordigde Prins Bernhard. Verder waren aanwezig minister-presi dent, dr. W. prees, en de ministers Stik ker, Mulderije, Joekes en Albregts, de voorzitter van de Eerste Ksmer, mr. Jonk man, en de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, de chefs van staven der Nederlandse land-, zee- en luchtmacht, de gouverneur der residentie, gen.-majoer ir. M. Tans, de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. F. M. A.. Schokking en secre tarissen-generaal van enkele Nederlandse ministeries. Van Belgische zijde werd de plechtigheid o.a. bijgewoond door de Belgische ambas sadeur, de heer E. Graeffe, de honorair ambassadeur, de heer Nemry en de con suls-generaal van België te Rotterdam en Amsterdam. Na- het „Te Deum" zong Frans Vroons, begeleid door het orgel, een strofe van het Belgische volkslied in het Nederlands en het Frans. Na afloop ontvingen de ambassadeur en mevrouw Graeffe gelukwensen van de tal rijke aanwezigen. Zondagavond is aan de Engelse Zuidkust in Kent een Nederlandse Pipercub-vliegtuig neergestort. Eén inzittende de 26-jarige H. Fritsma uit Sneek kwam om het leven, de ander, A. Bottema uit Groningen, werd met brandwonden in het ziekenhuis van Canterbury opgenomen. Het vliegtuig, dat direct na het neerstor ten in brand vloog, werd geheel verwoest, zodat geen identificatietekens meer ken baar waren. De gewonde was Zondagavond nog bui ten bewustzijn, doch zijn brandwonden zijn niet ernstig. A v 5 'Vv'V A 'iï:' K'L'Ï Advertentie ADF5 POPP m H.M. de Koningin heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan de prins regent van Jordanië naar aanleiding van de moord op koning Abdoeliah. De minister-president, dr. Drees, heeft namens de raad van ministers een con doleance-telegram gezonden aan de mi nister-president van Jordanië. De Indonesische minister van Finan ciën. Wibisono, heeft medegedeeld, dat Schacht „als een gewaardeerde gast zal worden beschouwd". Hij zal in geen enkele regeringsorganisatie worden op genomen. Hij zal eerst oriënterende be sprekingen voeren met Indonesische autoriteiten. Daarna zal de regering hem vragen om adviezen in financieei-eco- nomische vraagstukken. Casey, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, die in Djakarta vertoeft, heeft met betrekking tot West- Nieuw-Guinea medegedeeld, dat er in de houding van Australië in dit vraag stuk geen verandering is gekomen. De Staten van Suriname hebben aan de landsregering gevraagd het daarheen te leiden dat Suriname niet langer ver tegenwoordigd zal worden in de Caraï- bische commissie door de heer L. Licht veld, omdat deze 't vertrouwen van de Staten niet meer geniet. De heer Licht veld vertoeft thans op de conferentie te Trinidad. De gepensionneerde vice-admiraal J. W. Termijtelen, adjudant in buitenge wone dienst van H. M. de Koningin, thans directeur van het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut te De Bilt, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. Zaterdagmiddag zijn H. M. de Konin gin, Z. K. H Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene naar Engeland vertrokken voor een bezoek aan de Horse Show" te White City. De foto toont links Z. K. H. Prins Bernhard, midden H. K. H Prinses Beatrix en rechts H. K. H. Prinses Irene tijdens de show. Zaterdagavond heeft prof. Romme op de Usbaan te Tilburg in een openluchtmeeting een uiteenzetting gegeven over de inhoud van de katholieke politiek van nu en de methode, die men moet volgen om die poli tiek in de maatschappij t.e doen door dringen. Allereerst wees spr. er op, dat de KVP als minderheidspartij altijd aangewezen, is op samenwerking met anderen. De politiek dient zich aan te sluiten bij de tijdsom standigheden. Zo zijn cr thans, na de schoolstrijd, andere centra van politieke activiteit, zoals de zorg voor het gezin, meer speciaal voor het grotere gezin, en de sociale en financiële politiek. In haar gezinspolitiek staat de KVP helaas dikwijls alleen, zoals zeer onlangs weer in de Ka- 2}!r4is gebleken. Dat de KVP echter op dit terrein wel diligent is, moge blijken P°gidgen tot het tegengaan van .5baardige echtscheidingen, uit haar 3üwe J:egen de ondergraving van het huwe- snïL«20°«.r het wesnemen van het onder- riproi, tussen wettige en onwettige kin- ripU"'. f°ora.at zij er naar streeft bij de m/tnbS V"°r,Zlenln? tekening te houden Uneeï 5ezln' uit de financiële rege- e^ k1nderbiiXeeraf£rck' "hoolgelrtrr-elmg uit hair nlei, voor zelfstandigen en gezinsraad £rrr V°°J "c ^telling van een het niet lanir m' Eaf als zi-in mening, dat niaar zich^ zelfs Ung daarvan mee* n?™ dC in5teI" Ca^Xweees°XraIon01rn,SCh.? aan- verhooede defeXr.d n°odzaaK van een slechtering van onze ruilvoet en op de verplaatsing van de Marshall-steun van de civiele naar de militaire sector. Al deze zaken hadden een extra belasting van 250.000.000.extra nodig gemaakt. De op lossing voor het sluitend maken van de begroting is gezocht in de consumptie beperking en het afremmen der investe ringen. Bij de consumptiebeperking moest men er voor waken de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen en zo een massa werkloosheid te veroorzaken. De wet op het toezicht op het crediet- wezen noemde spr. een gevolg van de noodzakelijke afremming der investeringen. Spr. keurde de critiek op dit wetsontwerp sterk af, omdat hij als alternatief ziet een vergaande overheidsbemoeiing met elke investering, wat we zo lang mogelijk moe ten vermijden. Spr. wees er op, rlat het de KVP is ge weest, die het initiatief heeft genomen tot het afschaffen van de ondernemings belasting en van de verlaging van de belasting voor de middengroepen. Ook het verwijt als zou de middenstand in de steek gelaten worden wees spr. van de hand. Wel spoorde hij de economische middengroepen aan te komen tot een nauwere samenwerking en tot het op stellen van constructieve plannen om daarna over te gaan tot het voeren van een krachtige actie ter verwezenlijking daarvan. Met klem drong spr. er op aan d? brede basis toch niet lichtvaardig over boord te gooien. „Als wjj deze tijd van afweer tegen het communisme tot een goed einde willen brengen, is samenwerking van allen, die zich tegenstander noemen van deze leer, noodzakelijk", zei prof. Romme. (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) „Een zoon?" Craig dacht na. „Nu u het zegt, ik heb hem een. of twee keer ge zien. Broodmager en vol sproeten. Hij was ongeveer een jaar of veertien, vijf tien. Ik ken hem niet zo goed." „De vrouw van Lynn is pas gestorven." Mandel liet die woorden vallen als dro ge kruimels. „Beroerd", zei Craig. „Ze kan toch nog niet zo oud zijn geweest." „Ze was arm", zei Mandel. „Het was niet zozeer de leeftijd, hoewel ik gehoord heb, dat ze wel zestig leek. Dat gaat zo, als je zoveel zorgen hebt. Heb je een vrouw?" Craig trok zijn wenkbrouwen op. „Ge had", antwoordde hij veelzeggend. „Ze is er vandoor gegaan met een handels reiziger. Het schiet me op het moment niet te binnen, waar hij in deed. Maar ijs was het niet." Zij zou zich er niet onder laten krijgen door zorgen, dacht hij bij zichzelf. „Gaat de jonge Lynn, wat u zou noemen, de weg op van zijn vader?" „Of wat jij zo zou noemen", antwoord de Mandel. „Jij hebt over hem gespro ken, is 't niet?" Hij knikte terloops naar de deur. „Tegen de jongens." „U doet me onrecht", zei Craig en hij geqoot van dat zinnetje, waarin hij al zijn onschuld, zijn veilig gebadineer had weten te leggen. „Zij zijn over hem be gonnen. Ik wilde er niet op ingaan. Ik kreeg de indruk, dat ze hem voor het een of ander zochten." Mandel staarde uit het raam. „Geloof je niet aan de invloed van het milieu?" „Wat een geleerde woorden", spotte Craig. „Hoe kan ik daar nu eenvoudig met ja of nee op antwoorden, professor. Het is zo'n plechtige vraag. Als u be doelt, of ik de jonge Martin Lynn niet vertrouw, omdat zijn vader hoe zal ik het zeggen niet deugde, dan zeg ik: bespottelijk." Hij blies weer rook uit en begon opgewekter te spreken. „Mijn eigen vader was een model-burger. Maar de jongen kan natuurlijk uit zich zelf. „Het doet er ook niet toe", vervolgde Mandel, „die jongen van Lynn zou bij voorbeeld kwaad op iemand kunnen zijn. Hij vindt misschien, dat iemand hem heeft bedrogen. Als jij hem was, op wie zou jij dan kwaad zijn?" „Wat een vraag!" Craig lachte harte lijk. „Op de wereld misschien. De politie. Iemand, die in de tram op mijn tenen ging staan. Een kellner, die me liet wachten. Op wie zou ik niet kwaad kun nen worden?" Hij dacht even na en zei toen bedaard: „Bij hem zouden het in elk geval wel dezelfde lui zijn als bij mij." Mandel trommelde afwezig op het blad van zijn bureau, zijn wazige blau we ogen staarden naar een hoek van het vertrek. „Laten we er dit keer maar niet omheen draaien." zei Craig, nu zonder een zweem van spot. „Wat betekent dat allemaal? Ik weet niets van die knaap. Mij hoeft u niets te vragen." „Een eigenaardig geval," zei Mandel in gedachten, alsof hij Craig niet had ge hoord. „Een bedaarde, fatsoenlijke jon gen. Geen slechte gewoonten, behalve nu en dan een partijtje poker. En ineens schijnt er iets niet in orde." Hij keek Craig aan. „Jij bent getest voor de dienst. Wat zei de psychiater van je?" Craig leunde ontspannen achterover in zijn stoel en legde zijn sigaret neer. „Mijnheer Mandel." bromde hij verwij tend, „dat is nu afgedaan. Laten we daar geen grapjes meer 'over maken." „Ik heb je wat gevraagd," zei Mandel en er glinsterde staal onder zijn zachte stem. „Een officiële vraag. Je staat zelf onder verdenking, zoals je weet." „Zo," zei Craig en ging weer rechtop zitten met een verachtelijke glimlaeh om zijn lippen. „Ik geloof, dat ik aan- die methoden van de politie nooit heelemaal zal wennen. Ik dacht, dat we een beetje zouden praten samen.... over de goeie oude tijd en zo." „Ze hebben de jongen onderzocht," vervolgde Mandel. „4-F, dat betekent: psycho-neurotisch. Maar de conclusies waren vaag. Het kan van alles beteke nen. Gebrek aan samenwerking. Anti sociaal. Geperverteerd. Maar zo'n jonge jongen?" Hij keek weer naar Craig. „Wat hebben ze over jou gezegd?" Craig lachte. „Ze kijken loerend naar je en dan willen ze van alles van je we ten. Ik heb een schone lei." Mandel trok de wenkbrauwen op. „Ik heb met die jongen gesproken. Inder daad wat overspannen. Nerveus. Maar meer niet. Ik bedoel, zo op het eerste ge zicht „Jullie van de politie zijn zo naïef," zei Craig. Hij dacht weer aan de jongen. En hij dacht ook aan de pedante mijn heer op het recruteringsbureau. die hem van onder tot boven had bekeken en op een formulier had zitten krabbelen. „Kijk, Mandel, dat gaat zó: Als je tegen ze zegt, dat je geen ervaring hebt op zedelijk gebied, dart doen ze, of je een moordenaar bent. Dan kijken ze naar je, alsof je een soort monsterdier bent. Dat is het moderne vrije leven; als je daar niet van hebt geprofiteerd, dan word je als niet-goed-gaar geboekt. Ik heb dat meegemaakt met een vent." Mandel maakte met zijn lange handen een gebaar, of hij die inlichting er tus sen samenperste. „Het is dus mogelijk, dat de jongen normaal is en toch de aantekening 4-F krijgt, alsof hij niet in de haak zou zijn. Daardoor kan hij nog meer mensen gaan haten." Craig haalde zijn schouders op. „Ik vertel alleen maar de feiten. De diag nose, dat is uw werk." „Zo is 't goed, Craig," zei Mandel af wezig. Craig stond op. „Is het onderzoek af gelopen?" „Dat lijkt me wel," antwoordde Man del. „Bedankt. Wel bedankt." (Wordt vervolgd). Koningin Juliana en Prinses Irene zijn Zaterdagavond met de regerings- Dakota naar Londen gevlogen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix vertrok ken reeds in de middag met hetzelfde vliegtuig, dat na de landing te Londen naar Nederland terugkeerde om de tweede vlucht te maken. Zoals bekend zal het Koninklijk ge zin in Engeland het Festival of Britain en de Horse Show bezinken. De Konin gin is reeds vandaag naar ons land teruggekeerd. De Prins en de beide Prinsessen blijven tot Donderdag m Londen. De aanwijzing van kapitein ter zee J. G. Broekhuijsen als hoofd van de militaire missie in Indonesië is inge trokken, zo deelt de Marinevoorlich- tingsdienst mede. Deze hoofdofficier wordt binnenkort belast met de functie van commandant maritieme middelen in Vlissingen. Met de waarneming van de functie van hoofd van de afdeling zeemacht^der Nederlandse missie in Indonesië is thans belast kapitein luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap. Zoals gemeld komt lt.-gen. Gruen- ther, de chef staf van generaal Eisen hower, 27 Juli voor een ééndaags be zoek uit Parijs naar ons land. Hij zal het slot van de Vierdaagse afstandsmar sen bijwonen, om daarbij een indruk op te doen van de marsvaardigheid van de Nederlandse militairen. Ook zal de chef staf van generaal Juin dan in ons land zijn. Hij verblijft enige dagen in Nederland om zich een oordeel te vor men over de terreingesteldheid. Aange nomen mag worden, dat van deze gele genheid gebruikt gemaakt zal worden om van gedachten te wisselen over aan gelegenheden, de opbouw van de Ne derlandse strijdkrachten betreffende. Bij besluit van het dagelijks bestuur van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging is drs. J. H. Derksen be noemd tot algemeen secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversver eniging en het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakverenigingen. Drs. Derksen is derhalve opvolger geworden van prof. dr. A. H. M. Albregts, die werd benoemd tot minister zonder porteuille. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal deze week wegens vèrblijf te Lour- des geen audiëntie verlenen. DEN HAAG Notarieel ex. mr. E. Kwa- kernaat, Arnhem, 2e ged.; A. Brakke, Gro ningen. le ged. Gesl. voor het ex. M.O. handelswetensch. A: B. v. Laren, Den Haag: J. Lenoir, Utrecht; J. Kolf, Zaandam; W. Laureisen, Dongen: J. Lissenberg, Amsterdam; J. Kok, Driebergen: J. Landeweert, Utrecht; E, de Later. Voorburg: F. Lageman, Amsterdam. Aan de Universiteit te Leuven zijn ge slaagd: voor pol. en soc. wet. doctoraal le ged.: W. Hermans. Nijmegen: H. Wlers, Brunssum. 2e Ged.: W. Goddijn (cum lau- de), Leiden; A. deWeyer, Dordrecht (cum laude): G. Kampschöer. Wassenaar. De Franse minister van Justitie, René Mayer, zal zich Dinsdag in de Nationale Vergadering als premier van een nieuwe coalitie-regering aandienen. Mayer is 56 jaar en lid van de gema tigd-radicale socialistische partij. Hij zal misschien trachten een kabinet te vor men zonder socialisten. AAGTEDIJK 21 n. Paranagua. ABBEDIJK 22 n. N.Y. ALBIREO 20 n Recife. ALDABI p. 22 St. Vine. n. Rio de Jan. ALHENA 21 te Antwerpen. ALPHACCA 22 te Norfolk. ALWAKI 22 te Trinidad. ARUNDO 21 n. Nederland. AAGTEKERK 22 te Hongkong. ALCYONE 22 n. Melbourne. AMSTELVAART 21 n. Galveston. ANNENKERK 23 te Genua. ANDIJK 22 te Rott. AXELDIJK 21 te Rott. BENNEKOM 22 te Antw. BOSCHFONTEIN 21 te Marseille. BREDA 22 n. W. Indië. BALI 22 n. Djak. B1LLITON 22 n. Hollandia. BLOEMFONTEIN 22 p. Dakar n. Bera. BEVERWIJK 22 te Rott. CRONENBURGH 22 n. Bilbao. CELEBES 22 n. Amst. CERAM 22 te Bombay n. Rott. CONGOSTROOM 23 te Lagos. DALERDIJK 22 n. Rott. DELFT 22 n. S. Antonio. DIEMERDIJK 22 n. Los Angeles. EEMLAND 21 n. Amst. ENGGANO 22 te Bara. FRIESLAND p. 21 Kp. Bon n. Rott. FARMSUM 22 te Rott. FARMSUM p. 21 Owers n. Rott. GAASTERLAND 22 n. Rio de Jan. GOOILAND Amst. n. B. Air. 21 n. R. de Jan. GRAVELAND 22 n. B. Aires. GORDIAS 22 te Rott. HAARLEM 22 te Curacao. HERCULES 21 n. Hamburg. ITTERSUM 21 n. Galveston. JAVA 22 te Amst. KEDOE 22 n. Belawan. KOTA AGOENG 21 n. Baltimore KOTA BAROE 22 te Surabaja. LAERTES p. 22 Wight n. Amst LAAGKERK 21 n. Basrah. LEERDAM p. 22 Vlissingen n. N LUNA 22 te Amst. LANGKOEAS p. 21 Malta n. Djak. LAWAK 21 n. Belawan. LEERDAM 22 n. N.Y. LEKKERKERK 22 te Genua. LIEVEVROUWEKERK 22 te Badarshapur. LOPPERSUM p. 21 Kp. St. Vine. n. Amst. MAAS 21 n. Barbados. MAASKERK p. 22 Ouessant n. Dakar. MADOERA 22 n. Kuweit. MEERKERK 22 te Genua. MODJOKERTO 21 te Tandjongpadan. MOLENKERK 21 te Accra. MUIDERKERK p. 22 Finsterre n. Rott. ORANJE 22 n. Belawan. ORANJEFONTEIN 21 te Durban. ORANJESTAD 21 n. Laguaira. OBERON 21 n. Nederland. ORANJE 23 te Belawan. POLYDORUS 19 te N.Y. PARKHAVEN p. 22 Abrolhos n. B. Aires. POEL AU LAUT 21 te Pladju PRINS ALEXANDER 22 n. Montreal. PRINS WILLEM II 21 n. Rott. RADJA 23 te Makassar. RAKI 21 te Genua. ROTTI p. 22 Finisterre n. Napels REMPANG 22 n. Amst. RIOUW 21 n. Belawan. RONDO 22 te Belawan. ROTTI p. 21 Ouessant n. Napels RUYS 22 te Manilla. SAMARINDA 22 te Menado. SAPAROEA 21 n. Hamburg. SLOTERDIJK 22 n. Indonesië. STAD SCHIEDAM 24 n. Safi. SARANGAN p. 21 Ouessant n. Djak. SOESTDIJK p. 21 Guardafui n. N.Y. STAD BREDA 21 n. Huil. STAD DORD. 23 te H. v. Holland. STAD HAARLEM 21 te Savona. STR. MALAKKA 21 n. Lorenco Marquw. STR. SOENDA 22 te Recife. SOMMELSDIJK 21 te Rott. TAMO 22 te Rott. TERNATE 21 n. Djak. TOMORI p 22 Bahamas n. N.Y TERO 24 n. Rott. TIBA 25 te B. Aires. TALISE 22 te Cienfuegos. TAWALI p. 22 Gibr. n. N.Y. TJIKAMPEK 22 n. Singapore. TJIPANAS 22 n. Durban. TOMINI 22 n. Cheribon. VEENDAM 21 n. N.Y WATERLAND 22 Kp. St. Vine. n. Amst. WILLEMSTAD 21 n. Plymouth. WESTERDAM p. 22 Scillvs n. Rott. WINTERSWIJK 22 te Civita Vecchia. WILLEM RUYS 24 n. Djak. ZAAN 22 te Kopenhagen. TANKVAART CALTEX DELFT p. 22 Kreta n. Sidon. CALTEX LEIDEN p. 22 Kp. Bougar. n. Sid. CALTEX PERNIS p. 22 Ouessant n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 22 Gibr. n. Sidon. DUIVENDRECHT 23 te Las Palmas. ERTNNA 2?. te Miri. ""ELDRECHT 22 te Singapore. \RPESSA 21 te Pt. de Bouc. 'BIA p 21 Gibr. n. Hamburg. ','OFNSDRECHT 22 te Pto. la Cruz. PAARDENMARKT UTRECHT 23 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden he den aangevoerd 430 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden 0001050, werkpaarden 7501000, oude paarden 525 825, paarden b. 3 j- 700—900, paarden ben. 3 j. 650850, veulens 200350. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 en 3.45 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram.. 9.35 en 10.30 gram., 10.50 kleuters. 11.00 cello en pia no. 11.30 De Race, hoorspel, 11.45 gram* 12.00 orgel en zang, 12.33 platteland, 12.40 piano, 13.00 nieuws, 13.20 financ. weekoverz., 13.30 lichte muziek, 14.00 gram., 15.20 Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie, hoorspel, 16.00 gram., 16.30 jeugd. 16.50 kinderkoor, 17.20 gram., 17.35 jazzmuziek, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 Musettemuziek, 19.00 Paris vous parle, 19.05 zang, 19.15 dans muziek, 19.45 Ouders en kinderen te genover de fiscus, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 omroeporkest, 21.00 De Antwoordman, 21.15 orkest, 21.45 gram., 22.15 Exquise muziek, 22 45 buitenlands overz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7..5 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.30 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.30 idem, 11.00 vrouw, 11.30 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55zonnewijzer 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 amusem.muziek, 14.00 lichte muziek, 14.53 gram., 15.30 Ben 3* zestig?, Jg.OO zieken, 16.30 Ziekenlof, n.OO 1715 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 De bo venwindse eilanden, 18.00 gram., 18.19 film, 18.30 orgel, 18.45 Ronde van Frank rijk, 18.54 „Dit is leven", causerie. 19-00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.23 Hier is Europa, vaudeville-progr., 19.52 politiek overz., 20.00 nieuws, 20.05 Fidelio, opera (Holland Festival), 22.35 gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed, 23 00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.30 opera-orkest, 18.20 orkestcon cert, 19.30 strijkkwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek, 14.00 opera-orkest, 15.00 lichte muziek, 16.30 orkestconcert, 17.45 dansmuziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek. 13.25 or kestconcert, 14.30 lichte muziek, 15.00 strijkensemble, 17.00 kamermuziek, 18.00 omroeporkest en solist, 20.05 omroepor kest, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 huismuziek, 14.00 operettemuziek, 15.15 omroepork. en solist, 16.30 lichte muziek, 17.10 Ha- waiianmuziek, 17.30 dansmuziek, 22.15 fanfaremuziek. 484 m.: 12.00 omroeporkest, 15.00 elec- trisch orgel. 17.30 dansmuziek, 18.30 omroeporkest, 20.00 Cora, operette, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 13.35 ork.- concert, 19.00 orkestconcert, 21.00 Festi val van Aix-en-Provence: orkestconc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3