DUBBELE FRANSE ZEGE BIJ DE GRATIE VAN KOBLET rack BLOEMENDAAL KLOPT RIPPERDA MET2-0 Van Roon zorgt voor eindzege na goede eerste rit PELLENAERS, DE PLOEGLEIDER Belevenissen van de struisvogel Rasmus Slechts één berg, ma een barbaarse Vrienden-tandem Bobet—Barbotin triomfeert in Avignon VAN EST uitgenodigd voor Grand Prix Nederlanders moeten Rondewerk leren Hoogtepunt van Kaagweek Beslecht RKAVIC het pleit tegen Ripperda? Njord en Nereus winnen in België 0VV0 VASTER OP BOVENSTE PLAATS IN DE HONKBALCOMPETITIE mmmmmÊmm BARTALI SPEELT ZIJN ROL MET ERE 5°!* r,p I. 0.85 FEL OFFENSIEF Rond het IJsselmeer in 2 etappes Juiste moment.... HHC door RCH verslagen Sim, Sam en Rasmus naar Afrika MAANDAG 23 JULI 1951 PAGINA 5 Onze Sportredacteur telefoneerde ons Zondagavond uit Avignon: Dertig kilomeier voor ons uii, op de drempel van de Pro vence, ligi de Pausensiad Avignon, blakend in een oven van onbeschrijflijke hiiie. Maar wai er siraks zal gebeuren, op die smalle wiiie eindsireep, dwars over de Allees de Verdun, is bijzaak. Hei vriendenpaar Bobei-Barboiin zal er een dubbele Franse victorie behalen, maar hei is geen over winning die ienvolle de onbeschrijflijke geestdrift verdieni, welke tienduizenden Fransen er ondanks de verlammende hiiie voor weien op ie brengen. Wani Bobei heefi deze eiappe gewonnen en Barboiin is iweede geworden bij de graiie van Hugo Koblei. Mei alle plezier mochi hei Franse idool Bobei eindelijk zijn eersie eiappezege behalen, en daarmee zijn gezichi redden. Graag zelfs. En ook ioen Bar boiin kori daarop de benen nam, deed de Zwitser niei de minsie moeite om hem dai ie beletten. Maar Geminiani, die iweede was in hei algemeen klassemeni, had ievoren wel iien keer geprobeerd om mei behulp van zijn drie ploegmakkers een rechtstreekse aanval ie doen op de gele irui. Die gele trui zai bij elke demarrage, hoe fel en furieus ook, als mei kabels aan de verwoed vechtende Geminiani vasigehechi. Bobei mochi zijn minuut iijdvergoeding op de sireep in Avignon rusiig gaan veroveren, omdai hij nog aliijd meer dan iwiniig minuien op de drager van <^.e e irui achterbleef, en ook de halve minuut bonificatie van Barboiin deerde Koblei niei. Integendeel. Die bevrij e hem alleen maar van de zorg om ie verhinderen, cia e- miniani mei behulp van drie ploegmakkers, die bij hem zaten vóór hemzelf op een der beide eersie plaatsen zou eindigen In feite hebben Bobei en Barboiin, door Gemi niani in de sieek ie laien, verhinderd dai deze zi]n achter- siand op de Maillot Jaune ioi niei meer dan een halve mi nuut zou verminderen, of deze mogelijk zelfs zou ver overen! Frans offensief Onophoudelijk demarrages Uitslag en klassementen zegt Jacques Goddet VIRGIN Ot 1 PRINS EN EUWE OP DE DERDE PLAATS SPORTUITSLAGEN Vijfde Rondeel uit de Ronde Avignon lag dus 30 km. voor ons uit. Maar zo ver gingen onze gedachten nog niet. Onweerstaanbaar werd onze blik nog eenmaal getrokken naar de weg der verschrikking, die wjj zojuist hadden afgelegd: de Mont Ventoux. De hoogste top in de uitlopers van de Alpcs Mediter- ranee's hulde zich langzaam in een ijle waas van blauwe nevels, en met haar brede ronde rug zag zij er niet eens zo gevaarlijk uit. Maar in werkelijkheid heeft het restant van de Tour-karavaan daar een Inferno beleefd, waarbij de moeilijkheden van de Aubisque en de Tourmalet het eenvoudig niet haalden. De afdaling was ideaal. Die was over zichtelijk en gemakkelijk met bochten die zo zuiver lagen als die van een ge- perfectionneerde auto-racebaan. Maar voordat de renners aan die afdaling toe waren! Een onmogelijke, slechte, smalle Weg met een kleine honderd onoverzich telijke, afmattende kronkelingen en een Stijging van soms wel 17 procent. En dat alles op een Zuidelijke helling, waar een onbeschrijflijke zonnebrnd onbarmhartig alle volgauto's met kokende radiateuren liet stilstaan. Werkelijk, het was tè erg. Maar de Fransen hadden dit allemaal nodig voor een grootscheeps offensief. De Alpen? Met alle respect, maar er mocht geen dag verloren gaan. De ath- lect die op dit ogenblik in de gouden tuniek van de Tour de France gekleed ging, mocht geen dag verpozing hebben. Het was al erg genoeg,-dat hij in Mont- pellier 24 uur lang had kunnen uitrusten van de inspanningen, die hem daar zijn vierde etappezege hadden opgeleverd. Elke dag dat de Franse nationalen geen winst behaalden op Koblet, zou een ver loren dag zijn en dat zou dus een da ling betekenen van hun papieren. De Mont Ventoux dus. Men kan de Fransen niet verwijten, dat zij op het ogenblik dat de strijd losbarstte, vol stonden met halve maatregelen. Twaalf kilometer waren de voorsten nog van de topy verwijderd, toen tientallen be stormers van de Ventoux de terugslag van het bijna onmenselijke karwei al begonnen te voelen en de kopgroep moesten loslaten. Dat was het grote moment. Lucien Lazarides, Bobet, Bar- botin en Geminiani werkten zich los en van de meer dan zestig renners achter hen konden er maar drie het tempo volgen. De Belg Van Ende, die onweerstaanbare taaie rakker van oen Bartali. die nu van knecht tot meester van Coppi was gepromoveerd, en de drager van de gele trui, Hugo Koblet. In eerste instantie had de Zwitser de aanval dus gepareerd. Maar hij kon op 7ijn vingers uitrekenen, dat zijn rivalen bet hierbij niet zouden laten en inder daad, een kilometer of wat verderop be gon de tweede phase van het offensiei. De Fransen demarreerden onophoudelijk en zelf voor een matador als Koblet was het te veel gevraagd om daarop i in ui iiinuiiiiiiiiii ii iiiii ui iiiiiiiimiiimii ii minimi mm (Van onze Sportredacteur) MONTPELLIER, 21 Juli. Naar wij vernemen zal Van Est wor den uitgenodigd deel te nemen aan de befaamde internationale tijdrace, welke evenals alle jaren aan het eind van dit seizoen te Parijs wordt gehouden, en wel op 16 September, namelijk de Grand Prix des Nations. Aan deze Grand Prix, waarin de beste ren ners van het jaar starten, kan men alleen op uitnodiging deelnemen. Of er ook nog plaats is voor een tweede Ne derlander zal waarschijnlijk pas bij de wereldkampioenschappen te V arese worden beslist. iiiitmiiilïiiimiiiiiiHiimiiiiifiiimiiiiftiiiiiMtiiiiimiiiiiilllI Gerrit Schulte' heeft in Oud-Gastel bewezen nog wel te kunnen fietsen. In een wedstrijd van 150 km. was hij Zondag zijn concurrenten de baas. De Bosschenaar won in 3 uur 31 min. 4 sec. 2. Henk Faanhof; 3. Van Stayen; 4. Van As; 5. Gunst. De „Grote Prijs van Brunssum" over 125 km., waarvoor vijf leden van de Nederlandse Tour de France meereden, is gewonnen door de Haarlemmer Ger rit Voorting. 15000 toeschouwers, o.w. Kees Pellenaars, de ploegleider, waren getuige van zijn zege in 3 uur 11 min. 50 sec. 2. Steenbakkers; 3. Van Brabant (B); 4. Schoenmakers; 5. Bakker. Wim van Est weid voor de aanvang gehul digd en reed in een open auto een ere- ronde. voortdurend te antwoorden. Een paar kilometer voor de ongenaakbare top moest hij eindelijk Lazarides laten gaan en op het allerlaatst slaagde zowaar ook zijn grootste rivaal Geminiani, erin los te komen met de strijdvaardige Bartali cn Barbotin aan zijn wiel. Maar de Ita liaan pikte Geminiani de bonificatie van twintig seconden van de tweede plaats op de top juist met vijf seconden af. En dat was alles wat Koblet zijn te genstanders gunde. Bij de prachtige af daling viel hij als een steen weg van Bobet, met wie hij vijf seconden na Ge miniani de top had bereikt. De Frans man en Bartali had hij in een ogienblik te. pakken, en pas op het laatste rechte eind, toen ook Lazarides was ingelopen, en men elkaar vast een beetje op de vingers begon te kijken met het oog op de posities in de eindsprint, kwam de vrienden-tandem Bobet-Barbotin zich bij de anderen aansluiten. Het is zonder twijfel een opmerkelijk succes voor Ko blet en een kapitale fout van de Fransen dat de dragers van de trico lore uit hun vertegenwoordiging van vier man in dit groepje van zes niet meer wisten te behalen dan een zege, die in alle schijnbare glorie en overtui ging toch in de strategische atmosfeer van deze Tour de France niet meer was dan een Pyrrhus-overwinning. JAN COTTAAR. De uitslag van de zeventiende etappe luidt; 1. Bobet (Frankr.) 7.24.44 (met bonificatie: 7.23.44), 2. Barbotin (Frankr.) 7.25.34 (met bonificatie: 7.25.04). 3. Bar tali (It.) 7.25.40, 4. Geminiani (Frankr.) z. t„ 5. Koblet (Zwits.) z. t.. 6. Lucien Lazarides (Frankr.) z. t., 7. Ockers (Belg.) 7.25.59, 8. De Hertog (Belg.) 7.26.10, 9. Van Ende (Belg.) z. t., 10. Deledda (Oost Zuid Oost) 7.29.34, 11. Decock (Belg.) z. t„ 12. Marinelli (lie de France) z. t., 13. Cogan (West Zuid West) z. t., 14. Aeschlimann (Zwits.) z. t„ 15. Deprez (lie de France) z. t., 16. Ver- schuereil (Belg.) z. t. 17. Lauredi (Frankr.) z. t., 18. Apo Lazarides (Frankr.) z. t., 19. Brambilla (Oost Zuid Oost) z. t., 20. Labeylie (lie de France) z. t. Op de 23e plaats kwam in de tijd van 7.30.30 een groepje renners met o.a. Magni (It.), Coppi (It.), Biagioni (It.) en Remy (Fr.). Het algemeen klassement ziet _er als volgt uit: 1. Koblet (Zwits.) 98.35.17, 2. Geminiani (Frankr.) 98.36.49, 3. Lucien Lazarides (Frankr.) 98.43.06. 4. Bartali (It.) 98.53.04, 5. Bobet (Frankr.) 98.56.15, 6. Barbotin (Frankr.) 98.57.29, 7. Lauredi (Frankr.) 98.59.25, 8. Ockers (Belg.) 99.00.55. 9. Bauvin (Oost Zuid Oost) 99.03.37, 10. Bernardo Ruiz (Spanje) 99.07.06. 11. Magni (It.) 99.07.25, 12. De- mulder (Belg.) 99.07.32, 13. Van Ende (Belg.) 99.10.49. 14. Diederich (Lux.) 99.11.58, 15 Marinelli (lie de France) 99.13.54. 16. Coppi (It.) 99.19.49, 17. Meu nier (West Zuid West) 99.20.19, 18. Ver- schueren (Belg.) 99.24.17, 19. Biagoni (It.) 99.26.01, 20. Decock (Belg.) 99.28.54 Het ploegenklassement: 1. Frankrijk 294.58.07, 2. België 295.50.48, 3. Italië 296.39.55, 4. West Zuid West 296.51.01, 5. Oost Zuid Oost 296.56.48, 6. Zwitser land 297.18.59, 7. Ile de France 298.03.29, 8. Spanje 298.37.32, 9. Parijs 299.15.18, 10. Luxemburg 299.31.08. Het bergklassement luidt: 1. Gemini- ani-(Frankr.) 38 pnt.; 2. Lucien Lazarides (Frankr.) 30 pnt; 3. Bartali (It.) 27 pnt; 4. Koblet (Zwits.) 22 pnt; 5. Coppi (It.) 21 pnt; 6. B. Ruiz (Spanje) 17 pnt; 7. Van Ende (Belg.) 11 pnt; 8. Diederich (Lux.) 10 pnt; 9. Langarica (Spanje), Bayens (Belg.). Bauvin (Oost Zuid Oost) en Ockers (Belg.) 9 pnt. Van onze Sportredacteur) MONTPELLIER, 21 Juli. Wij hebben op de rustdag in Mont- pellier een onderhoud gehad met de directeur van de Tour de France, de heer Jacques Goddet. In'dit onder houd bevestigde de heer Goddet nog eens wat hij in ons blad van Donder dag j.l. had geschreven, namelijk dat hij over de verrichtingen van de Nederlanders uitermate content was en dat zijn vreugde over de verove ring van de gele trui door een renner uit het laagste van de Lage Landen groot en oprecht was. Op onze vraag, of hij van mening was dat dit succes meer kon worden dan een succes van één keer, antwoordde de heer Goddet met nadruk bevestigend. ,.Maar er is één voorwaarde aan verbonden", verklaarde hij. „De Nederlandse renners zullen in de ko mende jaren absoluut meer moeten deelnemen aan etappewedstrijden in Frankrijk en elders. Hun wedstrijden op de vlakke weg in Nederland en soms ook in België kunnen hen niet m voldoende mate prepareren op de Tour de France. Zij moeten het voor beeld volgen van de Fransen en de Belgen, die al in het begin van het seizoen in Zuid-Frankrijk gaan rij den. Daar valt veel voor hen te leren". Wij vertelden de heer Goddet dat er tengevolge van de goede resultaten der Nederlandse renners in de eerste helft van de Tour de France in Ne derland ernstig werd gesproken over een fonds, dat de renners die hier voor werden aangezocht of aangewe zen, inderdaad in de gelegenheid zou moeten stellen aan deze wedstrijden deel te nemen. Dit is ook voor ons van de Tour de France een goed bericht", aldus de heer Goddet. „Het is mij opgeval len dat de Nederlandse renners in de eerste dagen altijd vreemd tegenover het rondewerk staan. Zij moeten dit werkelijk nog van voren af aan leren. Zij verliezen daar immers on nodig plaatsen mee en moeten zich grote krachtsinspanningen getroosten om zich te herstellen". Tenslotte wezen wij de directeur van de Tour de France op de berich ten in de Nederlandse pers, dat in een zeer nabije toekomst er was zelfs sprake van het volgend jaar OQjc Nederland een etappeplaats zou krijgen. De heer Goddet deelde on? evenwel mede. dat daarvan voorlopig nog geen sprake kon zijn. De moge lijkheden om aan die wens van sport- lievend Nederland tegemoet te ko men. zouden in ieder geval voor het volgend jaar nog niet overwogen kunnen worden. Advertentie VIRGIN,* roWLW** «WH COR Voor nu en nog's... Broches! De Spanjaard Gallego heeft zich tijdens dit weekeinde uit het internationaal schaaktournooi te Gijon teruggetrokken. Hierdoor hebben zowel Euwe als Prins één punt verloren. De beide Nederlanders won nen Zaterdag hun partijen en moesten Zondag tegen elkaar uitkomen, een treffen dat in remise eindigde. De stand luidt thans: 1. Pilnik 4>A pnt. (6); 2. Hossolimo 4 pnt. (6); 3. Euwe en Prins 314 pnt. (resp. 4 en 5). De uitslagen van de Zaterdag en Zon dag gespeelde competitiewedstrijden voor de Nederlandse Honkbalbond luiden: Eerste klasse: EDOBlauw Wit 57; SC Haarlem—VVGA 9—7; HHC—RCH 2—3; O WO—Schoten 4—1. Overgangsklasse a: HHC 2TIW 12; Sparta—EHS 2—3; b: SC Haarlem 2— DWS 3—20; The Catchers—DOS 2—2; TYBBHFC Haarlem 8—4; VVGA 2— Ajax 113. Tweede klasse a: EDO 2RFC 109; LaakkwartierRCH 2 721; Schoten 2 Celeritas 17—8; b: HFC Haarlem 2— Kennemerland 1214; RooswijkZand- voortmeeuwen 10—2; Schoten 3HHC 3 5—4; TYBB 2—THB 15—6; c: ABC 2 Watergraafsmeer 48; HalfwegAHC '31 15—6; DEC—DWV 4—4; d: Blauw Wit 2Hilversum 96; 't GooiThor 1—10: UW—Shell: Shell n.o. West 1. Promotie vierde klasse: Rip perdaBloemendaal 0—2, Patria Stichtse Boys 02. Stichtse Boys promo veert. De jaarlijkse handboogschiét-ontmoeting tussen Nederland en België is ook deze keer door de Belgen gewonnen. Eindstand: 2914—2900. De Nederlandse schermer E. Kuypers werd in de halve finale van degenwedstrij- den te Deauville uitgeschakeld. Nederland se dames hebben het in Brussel verder gebracht. De „Challenge Dony", een inter nationale floretwedstrijd, werd gewonnen door Agna Secreve (N.). Dé eerste zes plaatsen kwamen in handen van Neder landse dames. Majoor Bakker (N.) is derde geworden in de internationale vijfkamp voor de lucht macht. die te Namen is gehouden. Kapt. Meulkens eindigde als achtste. De interessantste wedstrijden tijdens na", F. Theuissen, Holland; 3. „Duke", de Zondag in de Kaagweek waren wel J. v. d. Velde, Holland; 4. „Beneven- de ontmoeting Holland-Fnesland in de turn", J. Hofland, Holland; 5. „Hennie", Regenboogklasse en de wedstrijd in de M. Hendriks. Friesland. Valkenklasse „Tandjong PriokDe In de Valkenklasse was het de „V/a- Kaag", het speciale evenement van de tergeus" van F. Goudriaan (De Kaag), Kaagweek 1951. waarmee de zegepalm werd behaald. 2. „Vier Winden", H. Snoeck, De Kaag; 3. Op bovenstaande foto de Regenboog- „Yko", mevr. P. HaagMeyer, Tand- klassers in actie even na de start. De jong Priok; 4. DreaDen Haag, Tand- race werd gewonnen door „Wind en jong Priok; 5. „Narwal". C. Nauta, Water", J. Alberda, Friesland; 2. „Hor- De Kaag. Bloemendaal wist dus dat een neder laag in elk geval fataal zou kunnen zijn en zette dan ook onmiddellijk een fel offensief in dat in tegenstelling met de wedstrijd van de vorige Zaterdag tegen dezelfde tegenstander, niet direct tot tastbaar resultaat leidde, omdat de Rip- perda-defensie he juiste antwoord wist te vinden en vooralsnog geen kans weg (Van een speciale verslaggever) Piet van Roon, de Nederlandse kam pioen der amateur-wegrenners, stond Zaterdagmiddag een tikje verleden et huidigingsspeechje van Steenwijks bur gervader, de heer J- Voetelink, op de Kallekoterallee te beluisteren. Maar verlegen was die slanke jongen uit de Spaarnestad kort onder het pittoreske provinciestadje Steenwijk allerminst geweest toen hij plotseling op de peda- Wij hebben wel eens de draak gestoken met signer Alfredo Bin- da, die in de hotelkeukens pleegt te komen neuzen, om te zien of het eten voor zijn Pupillen wel honderd procent naar wens is. Wij hebben ook wel eens grapjes ge maakt over strategische con ferenties en wij blijven van mening, dat het voor iemand die in het grote spel van de Ronde is opgenomen soms noodzakelijk is, zich uit de atmosfeer van dit alles los te werken. Al te gemakkelijk komt men, meedraaiend in de mallemolen van dit grootse circus, zó onder de indruk van het kleurrijk ver maak dat de heer Goddet en de zijnen ons voorschotelen, dat men op een gegeven moment de juiste verhou- d'ngen wel eens uit het oog tut kunnen verliezen. Maar dat neemt allemaal meh niet weg, dat wij de Ploegleider in de Tour de iance een even belangrijk vlnden als de beste van riiLreanners- We hebben dat dezer dagen weer beleefd in v=i a alSP: van de Fransen, van de Belgen en van de Pa- ri)zenaars, die allemaal op hun tijd en hun beurt hun interne moeilijkheden heb ben gehad en zonder een wilskrachtige en met straffe hand regerende ploegleider nooit uit die moeilijkheden «ouden zijn geraakt. Och er komt in de beste families wel eens wat voor. De for mule van de Tour de Fran ce, waarin de minst goed geplaatste renners van een ploeg (die daarom nog niet noodzakelijkerwijs de zwak- sten behoeven te zijn) de best geklasseerden moeten helpen, leidt daar gemakke lijk toe. Het is niet altijd even eenvoudig zichzelf weg te cijferen, zelfs niet al le vert dat geldelijk voordeel op. De reclame speelt juist in deze Ronde een bijzon der grote rol en die reclame is er alleen voor de uitblin kers, niet voor hun on misbare helpers. Nu durven wij U de heili ge verzekering geven, dat het zonder een bekwame ploegleider niemand zou lukken een bijzondere pres tatie te verrichten. Nooit zouden Coppi en Bartali hun tweevoudige overwinning in de Tour van 1949 hebben be haald, wanneer de invloed rijke en bekwame signor Binda alle controversen niet uit de weg had geruimd en voortdurend de stemming in zijn kamp had geobserveerd en zo nodig bijgevijld. En zo komen wij dan op de Nederlandse ploegleider Kees Pellenaers. Voor onze geestdriftige en emotioneel reagerende ploegleider alle waardering. Het doet aan ons respect voor onze ren ners niets af, wanneer wij er tussen neus en lippen door toch maar eens bijver- tellen, dat het de vraag zou zijn geweest, of wij zonder Kees Pellenaers ooit tot die vreugdedans rond de gele trui op de pelouse in Dax zouden zijn gekomen. Het was niet alleen zo. dat Pel lenaers als man van de prak tijk vorig jaar fietste hij immers zelf nog het mé tier en de renner door en door kent. Maar hij had er ook volkomen het karakter voor om deze acht man en tenslotte deze vijf tot een gehéél te smeden; ondanks de controversen, die uiter aard ook in déze familie wel eens aan de orde waren. Wij allen, die hem aan het werk hebben gezien, kunnen niet anders dan getuigen, dat hij zijn taak als leider van de Nederlandse équipe in de breedst mogelijke zin heeft opgevat. Hij had een voor treffelijke steun aan Piet van Ierlant, die heel wat karweitjes voor hem op knapte en zijn mecaniciens verstonden hun vak tot en met. Maar elke avond na het eten ging Pellenaers zijn voorraad aan materiaal en de klaargemaakte fietsen van zijn renners controleren. Wie wist immers beter dan hij hoeveel waarde het ma teriaal heeft? En dat was dan nog maar een gering onderdeel van zijn taak. Zijn voornaamste op dracht, om deze acht jongens te leiden, vrienden, maar tot op zekere hoogte ook concur renten van elkaar, was veel belangrijker enmoeilij ker. Én vooral op dit punt heeft Pellenaers dan ook de onverdeelde waardering ge oogst van allen, die de emo ties van deze equipe op haar veertiendaagse reis door Frankrijk hebben meege maakt. Hij liet niets toe, geen wederzijdse critiek, geen on tevredenheid, geen slapheid, geen moedeloosheid. Hij was er met zijn scherpe diagnose onmiddellijk bij en vond dan direct het woord of het ge baar dat een even geprikkel de stemming ontspande. Het was zijn kracht dat hij zich als dat moest kon laten gel den als een onbeperkte al leenheerser, maar het was nog méér zijn sterke zijde, dat hij daarvan zo weinig mogelijk gebruik maakte. Dat hij zijn ploeg na de val van Van Est in Tarbes voor drie kwart weer aan de start kreeg getuigde van zijn in zicht in het vak. Van zijn zakelijkheid dus. Zijn renners moesten hier onmiddellijk overheen. Dat hij de volgen de dag in Luchon hun op geven niet meer tegenhield, bewijst voorts zijn diep men selijk gevoel. En zowel door het een als door het ander is hij voor ons de ideale lei der van een Nederlandse equipe in zo'n veeleisende wedstrijd als de Tour de France. len ging staan en de kopgroép van zeven renners in de steek liet, waar mede hij zo broederlijk gedurende pim. vijftig kilometer gestreden had om de achtervolgers geen kans meer te geven. Weer w.is de Haarlemmer, evenals bij de kampioensstrijd, op het juiste mo ment naar de zege gesprongen en naar we hopen mag hij iets dergelijks over zes weken ook doen als hij op het Va- reseparcours bij Milaan in Italië om het wereldkampioenschap gaat vechten We denken hierbij aan een Kees Pay- mans uit Tilburg, aan de Limburger Jan Nolten, aan nog meer van die ren. ners. Ook aan Jan Plantaz, Brabants kampioen, die echter al spoedig met pech kwam te staan, zoals later ook Kees Paymans- En al direct toen de renners op weg naar Purmerend joegen, onstond een kopgroep van negen renners, nadat Van Breenen, Hooijschuur, Snijders, Voor ting, J. Witteveen en Sieveking op de Leeuwarderweg aan het uit 74 renners bestaande peleton naar voren sprongen. Drie renners kwamen daar bij: G. Hol leeder, De Moor en Paymans. De kop groep had in Oosthuizen al 600 meter en in Wógnum (52 km.) nog een stukje meer, daar waar een der Brabantse fa vorieten, Jan Plantar, met een lekke band stond en later na een poursuite op de Afsluitdijk de strijd staakte. De lange Afsluitdijk bracht Sieveking en Witteveen in moeilijkheden, met ge volg, dat de zeven anderen op Friese bodem nog steeds aan kop lagen, al was de voorsprong toen ook geslonken. HAARLEM, 21 Juli In de extra halve competitie tussen fle pretendenten voor twee plaatsen in de derde klasse heeft Bloemendaal hedenavond in het uitstekend bezette „Haarlem-stadion" met 20 van Ripperda gewonnen. Door deze uitslag zijn de kansen van de Bloemendaalse club uitstekend te noemen, al zullen de witten toch nog moeten afwachten wat Ripperda en RKAVIC tegen elkaar zullen doen. Zouden de drie rivalen In deze extra be slissingswedstrijden wederom gelijk eindigen, dan beslist het doelgemiddelde uit de eerste, hele, promotiecompetitie. En dat is van Bloemendaal het ininst gunstig. gaf. Toch hield het spel van Bloemen daal de beste beloften in, want over het algemeen was de technische vaardigheid der Bloemendaalspelers hoger aan te slaan dan die van het Ripperda-elftal. De witten hadden dan ook een licht veldoverwicht en bovendien droegen hun aanvallen een gevaarlijker karak ter. Zo kon het gebeuren dat de meeste kansen voor de witten waren weggelegd en eenmaal moest de paal doelman Heg man ter zijde staan om zijn doel voor een doorboring te bewaren. Maar na goed twintig minuten wist Bloemendaal, dank zij Sunter, de leiding te nemen en hoe wel Ripperda vooral tegen het verstrij ken van de eerste helft krachtige pogin gen in het werk stelde de stand weer m evenwicht te brengen, gelukte zulks niet, omdat de Bloemendaal-achterhoede met Salm en Noordhof aan 't hoofd ditmaal in goede vorm speelde. Rust kwam dan ook met 10 voor Bloemendaal. De zeven werden ingelopen voor Leeuwarden. En toen viel de slag van Van Breenen, Sonnemans, v. d. Veeken en Van Roon, waarbij de Brabander Maenen met de Amsterdammer Donker en de Haarlemmer Peters kwamen en later kort voor Steenwijk ook nog Voorting. Vlak voer de Oosterpoort rukte Van Roon in fraaie stijl naar vo ren om met 46 sec. voorsprong over de streep op de Kallekoterallee te gaan. Van Steenwijk naar Amsterdam terug op Zondagmiddag was een vrij eento nige course over 160 km-, met een dave rend slot evenwel. Veertien renners hadden zich ai voor Zwolle uit het grote peleton losgemaakt en zouden nog slechts door drie renners ingelopen worden, ai was dat toen ai heel dicht onder Amsterdam. Die veertien waren: De Booij (later pech), Van Breenen, Donker, Van Dijk, Hoens, G. Holleeder, Voorting, Zahradnik, Paymans, v. d. Veeken, Van Roon en Tienstra, die vlak voor Harderwijk met een lekke band stond. Even voor Bussum sprong Don ker weg, kwam niet ver, Van Roon en Snijders eveneens niet, doch kampioen Van Roon met Voorting wel- En toen stond an Roon genadiglijk toe de sprint te winnen. Zijn eerste plaats in het eindklassement was toch al veilig... De uitslagen waren: le etappe A'dam Steenwijk, 205 km.: 1. Van Roon, tijd 5-7.56; 2. Sonnemans, 5.8.42; 3. Voorting; 4. Van Breenen; 5. Noiten; 6- Peters; 7. Maenen; 8. v. d- Veeken; 9. op 2.25 Koeman. 2e etappe: SteenwijkAmsterdam (160 km.): 1. Voorting, 430.37; 2. op.... 3 sec.: Van Roon; 3. op 1.33 Snijders; 4. op 1-35 Donker; 5. Van Breenen; 6. Van Dijk; 7. De Moor; 8. Maenen; 9. Kooi man; 10. G- Holleeder; 11- Paymans, 12. Zahradnik; 13. Hoens; 14. La Grouw: 15. v. d. Veeken. Eindklassement: 1- Van Roon. 9.38.36; 2- Voorting, 9-3919; 3. Van Breenen, 9.39.48; 4- Maenen, z.t.; 5. v. d- Veeken, z-t.; 6. Peters, 9.41-40; 7- Noiten, 9.41.46; 8. Snijders, 9.42-34; 10. De Moor, Kooi man, G. Holleeder, Paymans, La Grouw, Remkes en Donker. Na de pauze heeft Ripperda loffelijke pogingen in het werk gesteld het getij te doen keren. Maar evenals voor de rust was ook nu Bloemendaal technisch iets beter en de weliswaar talrijke aan vallen van Ripperda werden te slordig afgewerkt en misten bovendien de no dige stootkracht om Noordhof c.s. in verlegenheid te brengen. Aan de andere kant had de Ripperda-defensie de han den vol aan de snelle doorbraken van de witte voorhoede. Lange tijd kon Rip perda de situatie meester blijven, waar bij vooral spil Dreyer door zijn tactisch en rustig spel het grote struikelblok bleek. Toen echter Hulzen op een gege ven ogenblik fraai wist door te breken, werd hij onregelmatig gehinderd om de fraaie kans te benutten. De hiervoor toe gestane strafschop werd evenwel door Noordhof feilloos benut en de kostbare 20-voorsprong liet Bloemendaal, on danks felle pogingen van Ripperda, zich niet meer ontnemen. En nu de volgende week RKAVIC Ripperda. Winnen de Amsterdammers, dan is het pleit ten gunste van hen en Bloemendaal (eindelijk!) beslecht. Tijdens internationale roeiwedstrijden te Brussel hebben de Nederlandse ploe gen Njord en Nereus goede resultaten geboekt. Bij jonge acht werd Njord (Leiden) eerste in 6 min. 2 sec.; 2. Ne reus (A'dam) 6.12.4; 3. C R Brussel. Jonge vier met stuurman: 1. Nereus i A'dam) 6.40; 2. Beringen R C 6.49. Oude acht: 1. Njord (Leiden) 6.02; 2. S. N. Oostende 6.18. De grote verrassing in de honkbal competitie is wel de 32-nederlaag van HHC tegen RCH, welke laatste hier mede zichzelf een dienst bewees, maar ook OVVO, dat met moeite Schoten van zich af hield en met 41 won. SC Haar lem won van VVGA met 97 en heeft zich nu van de onderste plaats gewerkt, mede dank zjj de 75-nederlaag van EDO tegen BI. Wit. Haarlem sloeg in de eerste innings al zijn slag en scoorde toen reeds twee runs op het werpen van Hoitzing, terwijl Ot- telander bij Haarlem op de plaat zich tot de derde innings kon handhaven. Toen moest hij capituleren voor honkslagen van Bloem en Pronk, waardoor de stand weer gelijk werd. Doch de Haarlemmers bleven het antwoord niet schuldig en namen weer de leiding met 32, en deze voorsprong groeide uit tot 82. waartoe de honkslagen van Bloemink, Lohman, De Mon en Swenneker veel bijdroegen. Wel verkleinden de Amsterdammers hun achterstand in de zesde innings, maar ook de Haarlemmers scoorden nog een maal en de GA-ers konden ondanks het feit dat zij in de laatste innings nog twee runs scoorden, niet meer gevaarlijk wor den, 97. RCH was 8 innings lang machteloos tegen de in prima vorm zijnde HHC- werper Smidt en moest toezien dat de HHC-ers reeds in de eerste innings de score openden door honkslagen van Jole en Duinker. Maar de RCH-werper Hout kamp gaf verder ook geen krimp en handhaafde zich voortreffelijk, al moest hij in de zesde innings toezien dat zijn velders enige fouten maakten, waardoor de honkslag van Ineke met een run werd beloond. Plotseling in de laatste innings kwam het keerpunt, want de RCH slagploeg kwam in beroering en drie honkslagen brachten evenveel runs op en tevens de overwinning. EDO heeft zijn huid duur verkocht tegen BI. Wit en nadat het in de vijfde innings met 50 achter stond, maakte EDO in de gelijkmakende slagbeurt 5 runs. dank zij een drietal honkslagen en een home run van Feenstra. De vreugde v/as echter van korte duur, want een innings later was het al weer 57, toen bet ÉDO-veld werper v. d. Wal in de steek liet en Rietberg een home run sloeg. Het was aan werper Linke hierna wel toevertrouwd om deze kostbare voorsprong niet meer uit handen te geven. 41. Eindelijk was de woonschuit klaar. Keurig op geschilderd was hij en van binnen hadden Sim en Sam hem helemaal schoon geboend met groene zeep. Toen gingen zij zitten en zij spraken af om te trach ten naar Afrika te varen. Maar de bakker wilde lie ver eerst zijn mooie auto'tje, dat nog steeds in Ve netië stond, ophalen. Hij sprong in het water en bego.n naar de kust te zwemmen. „Varen jullie maar vast naar Afrika", zei hij. „Ik zal jullie dan wel weer opzoeken als ik ook in Afrika aangekomen P. 1. B Bo» 6' 'Copenhogeri j ben." En nu zullen jullie wat beleven, 't Wordt een erg opwindende tocht naar Afrika met die woon schuit dwars over de grote, woeste zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5