Ruim negen duizend wandelaars trekken over de Betuwse wegen Tussen neus en lippen KLEILAWINE OP ST. PIETERSBERG EX-MOEFTI NOG IN CAIRO Neerstortende vette massa eist één dode en één gewonde OUDE VROUW GEWORGD Belgische parachutisten zorgen voor m spectaculaire opening m j EISENHOWER BETREKT ZIJN NIEUWE HOOFDKWARTIER Atlantisch leger geen offensieve strijdmacht Chinese ambtenaren niet toegelaten (bijna 2000 kubieke meter) Natuurlijke oorzaak was niet te voorzien Twee kennissen in haar woning gearresteerd Het weer KARDINAAL SAPIEHA OVERLEDEN Nederlandse korporaal in Indonesië doodgestoken Spanning in oude stad van Jeruzalem Eén commandant en één vlag gewenst? Tot hoofd en hart Gesneuveld in Korea QJee MORRIS éejrnycu iwjf DINSDAG 24 JULI 1951 o 75sfe JAARGANG No. 25131 PARIJS' Na he± hevige onweer dai Maandagavond boven Zuid- Limburg woedde onisiond er langs de Westelijke helling van de Si. Pietersberg aan de Mergelweg tussen half negen en negen uur plotseling een enorme grondverschuiving. De 23-jarige timmerman F. van den Boom, die aan de Mergelweg woont en mei zijn schoonvader, de 45-jarige P. Godding, in de schuur bezig was, werd onder de klei- lawine bedolven. Hij verloor hei leven. Zijn schoonvader werd tot aan de borst in de zware klei vastgekneld. Hij kon spoedig worden bevrijd en werd naar hei Si. Annadal- ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Aartsbisschop van Krakau Zware storm boven Milaan Schade meer dan honderd millioen lires Onderzoek ingesteld FEEST VAN DE VIERDAAGSE WEER BEGONNEN i PAKISTAN TREFT MAATREGELEN Tegen agressie door India Twee jongens door auto gedood Besluit van Indonesisch kabinet u^,atrdaftV°"d is in een café aan de Wolphaertsbocht in Rotterdam-Zuid on enigheid ontstaan, waar de kastelein zich tenslotte zó handtastelijk in meng- cie dat een bezoeker tegen het biljart viel, een schedelbasisfractuur opliep en later overleed. Het slachtoffer is de acht en veertigjarige koopman G. P. damespantalons SiniiiniiiiiniiiiiraiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiifniiiiimiiiniiiiimiffliiiimiiiiiiniinnininiiraiiii EISENHOWERS HOOFDKWARTIER \Houre NAriOMmc] !9i ftaurr \NATlOHAtei Hoofdkwortitr SHAPC Versailles: Tengevolge van de zware stortregens van Zondag- en Maandagavond was de zware klei aan de Westelijke helling van de St. Pietersberg losgespoeld. Met een donderend geraas, gevolgd door een hevige slag, stortte een massa van 1500 tot 2000 kubieke meter naar beneden, met het reeds vermelde gevolg. Het schuurtje, waarin de twee mannen dui ven en konijnen aan het voeren waren, werd totaal vernield. Onder zeer moeilijke omstandigheden heeft een reddingsploeg bestaande uit politiemannen, brandweerlieden en ar beiders van het mergelwinningsbedrijf de Nekawi onder leiding van ir. F. Dresens, directeur van Gemeentewerken van Maastricht, geruime tijd gegraven naar v. d. Boorn. Om kwart over elf werd het inmiddels overleden slachtof fer ontdekt. Eerst om half een 's nachts kon hij uit de zware kleimassa worden gehaald. Hij was gehuwd en vader van een kind. De toestand van zijn schoon- (Van onze correspondent) Aan de Sluisweg te Kielwindeweer jn de gemeente Hoogezand-Sappemeer heeft zich, naar thans bekend is gewor den, in de nacht van Zaterdag op Zon dag een drama afgespeeld, waarbij een oude vrouw door worging om het leven "werd gebracht. Twee personen zyn in verband hiermede gearresteerd. Het zijn «c 73-jarige kostganger van de vermoor de^ weduwe, W. B.. en de 41-jarige fa brieksarbeider D. R. uit Schipborg. ge meente Anloo. Beide personen waren in de bewuste nacht aanwezig bij een drinkgelag, zoals die in het huis van de bijna 70-jarige weduwe Lubbertje Meyer- enema regelmatig werden gehouden. j is njet onwaarschijnlijk, dat de na hot uegd tijdens een ruzie- staan De nnlit Va" -Veel alcoho1 is ont staan. De politie wilde evenwel nog geen nadere inlichtingen verstrekken over de resultaten van de eerste verhoren De DUren, de familie Nieland, hadden in de bewuste nacht wel lawaai gehoord, doch men besteedde hieraan geen bijzondere aandacht, omdat in dat huis wel vaker lawaai werd gemaakt. Om 4 uur in de nacht werd de familie Nieland evenwel wakker gemaakt door R., die onder in- Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen. Overwegend droog. Meest matige wind tussen Noord en West. Onge veer dezelfde of iets hogere tempera turen. Zon: 4.49—20.42 Maan: 23.00—13.29 Maandag is in Warschau op vier en tachtigjarige leeftijd overleden Adam btephanus kardinaal Sapieha, aartsbis schop van Krakau. Kardinaal Sapieha was de laatste kar- «'naal, die achter het IJzeren Gordijn wrijheid was. beki^ci maakte het Vaticaan reeds dat mgr. Sapieha ziek was. hptv „i naa J3apieha bracht in 1950 een „k aan R°me. Terwijl hij van War- scnau °p weg was naar de Eeuwige Stad, aakte de Poolse regering bekend, dat zi.1 een verdrag gesloten had met het Poolse Episcopaat. In Rome werd het verdrag tussen Kerk en Staat een aanslag op de Katho- heke Kerk in Polen genoemd. Kardinaal Sapieha keerde niettemin op zijn post in Warschau terug. Adam Stephanus kardinaal Sapieha Werd in Februari 1946 door Paus Pius Ce twaalfde tot kardinaal benoemd. Hij werd geboren in 1867 en studeerde rech ter. aan de universiteiten van Krakau en W enen en theologie in Innsbruck en Pome. In 1893 werd hij tot priester ge- Wijd. Reeds spoedig werd mgr. Sapieha Prefect van het aartsbisschoppelijk se minarie van Lwov. Later bekleedde hij Verschillende functies in Vaticaanstad In 1911 werd hij bisschop van Krakau en in 1925 aartsbisschop van deze stad. De stad en provincie Milaan zijn Maandag na verscheidene dagen van uitzonderlijk hoge temperaturen getrof- en door zware stormen, waardoor scha- fle werd toegebracht van meer dan hon- Uerd millioen lires. Telefoon- en telegraafverbindingen Noord- en Zuid-Italië werden broken en de telexverbinding tussen *Uaan en Rome viel herhaaldelijk weg. een L *chte weer strekte zich over veMorza°ldeel van Noord-Italië uit en aa e grote steenverschuivingen, naar de pP0?', deel van de grote weg In Milaan ,jv akte werd geblokkeerd, onderwater! VerScheidenc huizen konerenWkaorenBSit0rm trof V™etië en de M-M-ia MmHai Van de beroemde Santa eitroff^, en ^erd door de bliksem kfll l ernstig beschadigd. In de ont!* i6 u6 vjJftiende eeuw dateert, ontstond een brand die echter door de brandweer spoedig bedwongen werd. vloed van sterke drank verklaarde, dat de weduwe Meyer dood was. Onmiddel lijk werd dokter W. Binnerts gewaar schuwd, die verklaarde, dat de vrouw door wurging om het leven was geko men. In dat huis trof de politie ook B. aan, die op dat moment nog sterk onder invloed van drank was. Voor de oorlog woonde B. in Duitsland. Hij leefde even wel gescheiden van zijn Duitse vrouw en woonde de laatste jaren als kostgan ger bij de weduwe M. Of er op het moment van de daad nov anderen in de woning vertoefden staat op dit ogenblik nog niet vasf vader was hedenochtend bevredigend. Hij heeft slechts enkele lichte schaaf wonden en lichte kneuzingen. De grondverschuiving heeft een uit sluitend natuurlijke oorzaak, die niet was te voorzien. Dit is gebleken na een voorlopig onderzoek dat werd ingesteld. Na de zware slagregens was het water op het laagste punt van het plateau sa mengedreven. De watermassa, die naar beneden stortte, kwam terecht op een halverwege de helling uitsekend ge deelte en drong hier in de zgn. zavel grond, welke zich bevindt onder de on geveer een meter dikke graszodenlaag. Door de enorme watertoevoer verander de toen de grond in een papmassa en kwam plotseling als een modderlawine naar beneden. In de helling ontstond daardoor een diepte van ongeveer twee meter. Daar de St. Pietersberg behoort tot de domeinen van het ministerie van Oor log. werd het voorlopig onderzoek inge steld door de heer L. Hurkens, opzich ter bij de Genie te Maastricht. Hij deed dit namens de Officier van de Fortifica tiën. Verder waren aanwezig o.a. ir. F. Dresems, directeur van gemeentewerken en de heer E. Kersten, voorzitter van de bouwvereniging „Gezond Maastricht". Hedenmiddag zal een nader onderzoek worden ingesteld door de eerstaanwe zend ingenieur der Genie te Roermond, de kapitein H, J. Schoolland. De ge meentepolitie heeft de plaats der ver schuiving en de omgeving in bewaking genomen. Een 25-jarige Nederlandse korporaal van de Nederlandse militaire missie in Indonesië is buiten de cantine in Tji- mahi, die onder zijn beheer stond, dood gestoken. Hjj werd door enige onbeken den naar buiten geroepen; slechts zijn pistool werd gestolen, aldus meldt Ancta. Een persoon uit de omgeving van de ex-moefti van Jeruzalem, Hadj Amin Ei Hoesseini, heeft verklaard, dat de ex moefti zijn woning in de nabijheid van Cairo niet verlaten heeft, aldus meldt Reuter. Eerder was uit Tel-Aviv bericht, dat de ex-moefti naar Gaza, mogelijk op weg naar Arabisch Palestina, ver trokken was. Volgens het Israëlische radiostation „De stem van Israël" is het aantal ar restaties in de onder het gezag van Jor danië staande oude stad van Jeruzalem tot 1000 gestegen. Het station heeft medegedeeld, dat in de oude stad een weergaloze spanning heerst. Maandag heeft met groot ceremo nieel de begrafenis plaats gevonden imiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiimii Officieren van Glabb Paska's Arabisch legioen dragen het lichaam van de dode Koning Abdoellak van het Ragadan- paleis, waar hij heeft opgebaard gele gen, naar de affuit van het kanon, dat de overleden vorst naar het kerkhof in Amman zal brengen. Er hadden zich aanvankelijk 9581 deelnemers voor deze 35ste Vier daagse gemeld. Hedenmorgen zijn van hen 9104 aan de start versche nen. Het vorig jaar waren het er 6753, zodat er dit jaar 2351 meer lopers zijn opgekomen. De eerste marsdag is met een fikse regenbui begonnen. Tegen acht uur klaarden de luchten weer wat op. maar nog is de hemel bedekt en het zal vandaag waarschijnlijk wel geen stralende zonneschijn meer worden. P'SrÏS. :;S:- (Van onze speciale verslaggever) Wanneer U dit relaas onder ogen krijgt, zullen de eerste deelnemers aan de i 35ste Internationale Vierdaagse Afstandsmarsen het eerste dagparcours reeds achter hun hakken hebben. Zij zullen reeds limonade drinken op het terras van „De Vereniging" en het stof van de Betuwse wegen van hun schoenen blazen. Veel kersen hebben zij niet meer gezien, de pruimen zijn nog zuur en de appels groen en hard. Maar het volk van de Betuwe is hartelijk en draagt de zoetheid van de rijpe vruchten in zijn karakter Daarom zullen die rustende wandelaars met weemoed overdenken, dat zij even zovele malen, als het cijfer op hun Vier- L. *^ÉÈËËÉÉÉÉËs& daagse Kruis, Eist weer achter zich hebben gelaten. De sfeer van het roezemoe- M«fjjllllal zige marktplein en van het vriendelijke stadhuis van Eist, waar de kapel van ae luchtvaarttroepen zo zijn best deed prettige deunen te blazen, ligt weer voor een jaar in het verleden. Er zullen er wellicht slechts enkelen zijn, die Eist met <s vreugde de rug hebben toegekeerd. Dat zijn dan alleen zij, die als eerste slacht- Slfplf offers van de „blarenploegen" zijn gevallen. Voor hen bleven de Betuwse vruch- t .c£i\ ggjf ten zuur en vermocht de gulheid van de bevolking daar niets aan te vergoeden. «g$ïï- *'1111§ vxuyuc. ue xz veroonaen landen waaiaen in aijabetische volgorde (volgens de Franse spelling van de namen van de landen) boven het nieuwe hoofdkwartier van het Atlantische leger. Frankrijk, als ontvangend land, had zijn vlag op de ereplaats, rechts van de hoofdingang Maandag heeft generaal Eisenhower zijn nieuwe Atlantische hoofdkwartier in Louvecienne formeel van de Franse regering overgenomen. In een redevoering van drie minuten sprak de generaal de hoop nit, dat de vrees voor slavernij kan worden weggenomen. Hij legde er echter de nadruk op, dat het Atlantische leger geen offensieve strijdmacht is. President Auriol antwoordde, dat Frankrijk biy was Eisenhower en diens staf te ontvangen. Frankrijk zal zijn belofte nakomen om tegen het eind van dit jaar tien divisies ter beschikking van Eisenhower te hebben. zijn over de beginselen van een dergelijk leger. De Duitse regering heeft bekend ge maakt, dat Frankrijk, Italië, België, Lu xemburg, W.-Duitsland en Nederland het op de Parijse conferentie over vor ming van een gemeenschappelijk Euro pees leger, op belangrijke punten zijn eens geworden. Dit werd bereikt na vijf maanden van overleg tussen de vijf na ties. Verwacht wordt dat de punten, waarover men het eens werd, gepubli ceerd zullen worden in een rapport, dat vandaag te Parijs formeel ondertekend zal worden. In de Duitse aankondiging wordt echter ook opgemerkt, dat een groot aantal kwesties nog niet zijn op gelost. Totdusverre was Eisenhowers tijdelijk hoofdkwartier gevestigd in een hotel aan de Champs Elysées. Thans heeft het zijn intrek genomen in een modem, ge prefabriceerd gebouw op 25 km. buiten Parijs. De republikeinse senator Owen Brew ster heeft Maandag verklaard, dat gene raal Eisenhower voor de verdediging van Europa één internationaal leger wenst te vormen onder één enkele vlag en één enkel commando. Brewster, een van de negen leden van de Amerikaanse senaatscommissie voor de Buitenlandse betrekkingen, die van een inspectiereis door Europa is teruggekeerd, voegde er aan toe, dat Groot-Brittannië tegen deze gedachte gekant is, maar dat Frankrijk en West-Duitsland het nagenoeg eens De vijf naties zullen aan het hoofd kwartier van Eisenhower vragen hun militaire deskundigen te helpen de plan nen op te stellen voor een geïntegreerd Europees leger, zo wordt verder in het Duitse communiqué meegedeeld. De Pa rijse conferentie zai worden voortgezet door militaire deskundigen om de détails Op een fraai stuk grond in het histori sche Forêt de Marly, waarop Frankrijks president Auriol met zijn buitenlandse gasten vaak gaat jagen, is het hoofd kwartier van generaal Eisenhower's staf verrezen. De gebouwen van de SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) zijn opgetrokken op het kruis punt van Route No. 184, de Noord-Zuid- verbinding tussen de aan iedere toerist bekende plaatsen Versailles en Saint Germain-en-Laye, en de vierbaans autosnelweg, die naar het Westen van Parijs loopt. Het v;erk is uitgevoerd onder leiding van Franse genie-officie ren. De gebouwen bieden ruimte aan ongeveer 600 man, die tezamen de her senen vormen van het West-Europese defensiestelsel. van het Europese leger uit te werken Leden van de Duitse delegatie hebben verklaard, dat zij tevreden zijn met de tot dusverre bereikte resultaten. Gisteren was er intussen neg nie mand die aan blaren dacht, want toen is deze 35ste Vierdaagse op een zo feestelijke wijze ingezet als alleen een zevende lustrum past en waardoor alle zorg voor de komende zware marsdagen werd vergeten. De Belgische parachutisten hebben evenals het vorige jaar voor een bijzon der spectaculaire opening van de mar sen zorg gedragen. Tenslotte begint elke deelnemer zijn Vierdaagse zoals hij dat zelf het prettigst vindt. Het me rendeel komt per trein, in de stellige overtuiging, dat zij de komende dagen nog voldoende kunnen lopen. Twee Noren, de heren Thorp en Andersen uit Moss bij Oslo, kwamen helemaal gelopen, duizend kilometer in totaal en zestig kilometer per dag. Arthur An dersen is slechts 62 jaar en wordt in Noorwegen in het Noors dan „de wandelende schoenmaker" genoemd, omdat hij onderweg zijn eigen schoenen repareert. De afdeling Belgische parachutis ten 36 man sterk komt zo maar uit de lucht de Vierdaagse binnen vallen. Dit jaar hadden die Belgen hun komst wel bijzonder goed geën sceneerd. De naar schatting 60.000 mensen, die tegen de flanken van de heuyels waarop Nijmegen is gebouwd en in de bomen op die heuvels de val van de parachutisten zaten af te wachten, wei-den door loudspeakers die de Belgen zelf hadden meege bracht, precies op de hoogte gehou den van hetgeen zich ging afspelen. Zij hoorden dan, dat kort na half drie twee Dakota's van de Belgische lucht macht van het militaire vliegveld Melsbrouck bij Brussel waren opge stegen en dat in elk toestel 18 para chutisten hun zenuwen zaten op te eten. Het zal nog geen half vier ge weest zijn toen de toestellen aan de horizon verschenen. In acht groepen van vier of vijf man spx-ongen de para's van 250 meter hoogte naar be neden, in een deel van de Ooypolder ten Noord-Oosten van Nijmegen. Hei-bert Adolf uit Verviers was de eerste die de sprong in het onzekere waagde. Deze 24-jarige knaap, die beter Duits dan Waals bleek te spreken, maakte daarmee zoals het meren deel van zijn 35 vrienden zijn elfde sprong. Nu is hij helemaal niet van plan om met parachutespringen de rest van zijn leven te vullen. Hij is sloten maker van beroep en wil dat blijven. Alleen vond hij het prettiger om de maanden van zijn dienstplicht als avon tuurlijk parachutespringer door te brengen en dat moet ook het idee van zijn 35 makkers zijn geweest, want al len kozen dit riskante vak vrijwillig. Dit jaar is geen der springers in het prikkeldraad terecht gekomen, wel een van hen in een sloot. Maar op een natte broek dient een rechtgeaard parachu tist nu eenmaal te rekenen. Emile Francen en soldaat Crutzen vonden vertrouwd gezelschap op de weilanden van de Ooypolder, waar zij uitgerekend precies op terecht kwamen. Emile Fran cen vond er zijn moeder, die in Den Haag woont en bij deze gelegenheid voor het eerst haar zoon zag springen. Soldaat Crutzen trof „Les trois pouches", zijn trouwe herdershond, die de mas cotte van het onderdeel is en de mar sen trouw naast zijn baas zal mee lopen. (Vervolg ot> pag. 4) Belgische parachutisten, die deel zullen nemen aan de Vierdaagse, sprongen vanuit hun vliegtuigen in de Ooy neer en bereikten zo Nijmegen. Turkije. Zeven Amerikaanse oor logsschepen onder leiding van het vlieg dekschep Coral Sea" en de zware krui sers „Salem" en ..Columbus" zijn voor een goodwill-bezoek van acht dagen in de haven van Istanboel binnengelopen. Het geluk draait vaak sneller dan een weerhaan Dc regering van Pakistan heeft de bevolking verzocht, in het gteheie land maatregelen te treffen met het oog op de burgerlijke verdediging. De nationale garde heeft opdracht gekregen zich op alle eventualiteiten voor te bereiden. Dit is het gevolg van het feit. dat pre mier Nehroe van India geen antwoord heeft gegeven op het tweede telegram van de Pakistaanse premier Liaquat, waarin Nehroe gevraagd wordt de In dische troepen van de grens van Pa kistan terug te trekken. van de vermoorde koning van Jor danië, Abdullah. De lijkstoet werd door een duizendkoppige menigte gevolgd. Bij velen stroomden de tra nen over de wangen. Achter het af fuit, dat getrokken werd door een militaire vrachtauto met leden van het Arabische Legioen, volgde het lievelingspaard van de koning, dat zijn rijlaarzen en Damascener zwaard droeg. Tienduizenden hadden zich op de ho ge gedeelten van de stad opgesteld om de rouwstoet te volgen. Mohammedaan se gebeden en kerkgelui vermengden zich met de saluutschoten, die na het af dalen van het stoffelijk overschot wer den afgevuurd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 17 Juli j.l. zijn gesneuveld de sergeant P. J. Boerrigter, legernummer 241026000 en korporaal J. Ie Due, leger nummer 260806104. Gesneuveld op 21 Juli sergeant A. W. Tessensohn, legernummer 231026026. De ongehuwde sergeant P. J. Boer rigter werd in 1924 geboren. Hij was afkomstig uit Almelo. De eveneens on gehuwde korporaal J. Ie Due werd in 1926 geboren. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Sergeant A. W. Tessen sohn werd in 1923 geboren. Hij was ook ongehuwd en afkomstig uit 's-Graven- hage. Zij rusten in vrede. Maandagmiddag wilden twee jongens op één rijwiel gezeten, even buiten de gemeente Oldenzaal de straatweg Ol- denzaal-Hengelo oversteken. Op het zelfde ogenblik naderde met zeer grote snelheid een luxe-auto uit de richting Hengelo, waarin gezeten twee Zweedse studenten uit Stockholm. Een botsing was onvermijdelijk. Met een hevige slag werden de jongens door de auto gegre pen en een eind verder tegen de grond geworpen. Zij waren onmiddellijk dood Het waren de 12-jarige W. van Hogen eti de 11-jarige G. Oude Egberink, beiden uit Oldenzaal. Met de „Tjitjalengka" zijn te Tand jong Priok zestien personeelsleden aan gekomen voor de ambassade van de Chinese Volksrepubliek te Djakarta. De Lidonesisehe-winister van Buitenlandse Zaken, dr. Subardjo, deelde aan Aneta mede, dat hun geen vergunning is ge geven voor het betreden van Indone sisch grondgebied. Hij zei, dat „dit geen maatregel van de minister van Buiten landse Zaken is, doch een besluit van bet gehele kabinet." De caféhouder is in bewaring gesteld. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Babyspringer De Amerikaanse baby sitter Nathalie Stockman heeft 15000 schadever goeding geëist wegens ver wondingen, die zij be weert opgelopen te heb ben, toen de driejarige „baby", bij wie zij „zat", een baby-springer bleek te zijn en onverhoeds bovenop haar sprong. Muggen vangen de luidspreker met vrouwtjes maar genoeg versterkt, b.v. een milliard maal, dan ontstaat er een geluid als van een cirkel- ~aa9, die zich door een harde plank heen werkt, gecombineerd met het la waai van enkele tientallen luchtalarmsirenes. Dr. Kahn heeft dit gedaan in een moeras op Cuba, waar veel malariamuggen op gezinsvermeerdering broe den. Het resultaat was zeer bevredigend. De grote luidspreker was omgeven met een soort heel fijn hekwerk, dat onder 10.000 volt stroom stond, zodat ae limHIMIIUIIIillllllMitiiniiHHiKiii, gretige vrijers massaal werden geëlectrocuteerd. Waakhond „Boy", een vervaarlijke Dobermann-pincher, liet zonder een kik te geven zijn baas in New York rustig door twee inbre kers, die met ijzeren bui zen gewapend waren, af tuigen, maar stoof grom mend op de politie-agen- ten af, die uit hun pa trouillewagen zijn meester te hulp wilden snellen. Zijn baas overweegt „Boy" te verkopen. Waar schijnlijk zullen inbrekers hem wel willen hebben. Dr. Morton C. Kahn, hoofd van de parasitolo- gische afdeling van de me dische faculteit van de Comell-universiteit in Amerika, heeft geslaagde proeven genomen om muggen met behulp van de luidspreker van een radiotoestel te vangen. Dr. Kahn ontdekte, dat mug gen ook nog op andere wijze geluiden voortbren gen dan alleen met hun vleugels. Na het geluid van een vrouwtjesmug op een gramofoonplaat te hebben opgenomen, draai de hij deze plaat af met zijn pick-up. De muggen, die tot dan toe kris-kras door het laboratoriumver- trek hadden rondgezwierd, stoven onmiddellijk alle maal op de luidspreker af, daarmee bewijzend, dat ze echte mannetjes waren, want de vrouwtjes-mug gen verloren niets van haar gemoedsrust en zwierlust, toen dr. Kahn een mannetjes-muggen- plaat afdraaide. Voor de verdelging van de prik- lustige insecten acht dr. Kahn deze onver schilligheid der vrouw tjesmuggen van weinig belang, aangezien de ver nietiging van de manne tjes-muggen het uitster ven van alle muggen op de duur tot gevolg moet Tafeltje dek je. Banket bij gelegenheid van het hebben. Wanneer men de vierhonderdjarig bestaan van de St. Marcus-Univer- lokroep van de muggen- siteit te Lima in Peru. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoud» zich hef recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week* f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1