Glasblazers in het Krelagehuis Huize Bos beek rustoord voor bejaarde en zieke zusters COUPONS DE REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AMERIKA „Haak-in"-expositie met vele attracties AGENDA Mgr. N. L. A. Amerlaan verricht plechtige inwijding IN ALLE AFDELINGEN Ontmoeting met Jan Verkuyl uit Haarlemmermeer en onderwijzer Sleebos uit Heemstede Amerika moet zich meer inspannen Morgen hervatting van besprekingen te Kaesong SCHOENINDUSTRIE DRAAIT WEER Journalist veroordeeld wegens smaadschrift "U DINSDAG 24 JULI 1951 PAGINA 2 „DE NACHTEGALEN" Botsing tussen twee vracht wagens op Wagenweg Dronken achter het stuur VOOR BRILLEN Burgerlijke Stand Orgelbespeling Vijfde H.O.V.-zomer-concert Zusters der „Voorzienigheid" in Heemstede Goede oplossing Bureau verkeerpolitie verplaatst Examen St. Josephschool Examen Hoofdakte Examens C.I.O.S. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek HEEMSTEDE Examens boekhouden Geslaagd voor coupeuse Onderl. Tuinliedenvereniging organiseert rozenavond ZANDVOORT Aantal inwoners nam toe Aanleg Zuid-Boulevard CRICKET B.M.H.C. wint zijn eerste wedstrijd Haarlemse Cricket Bond Jubileumtournooien R. en W. (Jeugd) „Viribus Unitis" met 35 leden naar Vierdaagse Verkoop Woensdag Donderdag en Vrijdag a.s. Interessante reisbeschrijving van dr. De Graaft Ontmoetingen met emigranten WATERPOLOPROGRAM Zomeravondvoetbal Sovjet-Unie bedreigt de wereldvrede UITBREIDING HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-EUROPA? Belangrijke rede van Acheson op komst? Ontwikkeling van achter lijke gebieden Pétain wordt niet te Verdun begraven MAMMOUTHKIES GEVONDEN Bestuur Centrum voor Staatkundige Vorming ONREGELMATIGE MARKT Beurs van New York Vanavond, om half acht zal burge meester P. O. F. M. Cremers in het Kre lagehuis de tentoonstelling van de Haak-inopenen. Vijf dagen lang zul len de suprises, die Jan Bodegraven des tijds voor de microfoon aangeboden kreeg, en waarin op vernuftige wijze het geld voor de kankerbestrijding ver borgen was, voor het belangstellend publiek opgesteld zijn. Reeds acht verschillende plaatsen zijn dor de tentoonstelling, die uitgaat van het Koningin Wilhelminafonds, aange daan. Het ligt in de bedoeling na af loop van de rondreis door Nederland, de meeste der geëxposeerde voorwer pen in Utrecht te veilen. De opbrengst is natuurlijk voor de kankerbestrijding. De expositie is in verschillende afde lingen gesplitst. Zo is er de stand van de bouwvakarbeiders, waar een minia tuurdorp van miniatuursteentjes is op gebouwd, en die van het leger. Deze stand geeft de toeschouwer een over- zicht-in-het-klein van al wat er bij de verdediging van ons vaderlandje te pas komt. De huzaren van Boreel hebben een bijzonder natuurgetrouwe tank ge maakt en naast de vele vliegtuigmodel len, tankschepen en jeeps was er tevens een model van de'beroemde wallen van Coevorden. De riviervissers maakten de spin, het Symbool van de kankerbestrijding. El ders prijkje een voltallige bruidsstoet naast de trommelslager van Hoogeveen. die ook in werkelijkheid bestaat en de Hoogeveense ingezetenen ieder Zondag morgen om half tien naar de kerk trom melt. Eijzonder origineel is de speeldoos in de vorm van een miniatuurradio' speelde het doosje, dan kwam de chèque naar buiten om weer te verdwijnen zo dra de muziek ophield. Bij de stand van de havenwerkers valt een grote marsepeinen boot op. Het bijzondere hiervan is niet alleen, dat het schip na achtmaal te zijn ver voerd nog niet is gebroken, maar ook Voordat de collectebussen op Zater dag 28 Juli zullen rammelen voor Her wonnen Levenskracht en Santos, zullen de Nachtegalen op Vrijdag 27 Juli 'n mooie som geld naar Berg en Bosch te Bilthoven brengen. Deze gift heeft de zangerschaar zelf ontvangen voor de verzorging van ]n kindermatinée voor de R.K.V.B. in April j.l., terwijl ook de kinderen van de leden 'n klein offertje hadden mee gebracht. Toch is deze gave nog groter geworden doordat de Nachtegalen een ijsco minder hebben gegeten en dit geld voor de T.B.C.-patiënten hebben ge spaard Onder de uitvoering van het zangspel „De Vier Jaargetijden" samen gesteld, bewerkt en onder leiding van Cis Kampmeijer, zal het koor deze gift zelf overhandigen. Het koor wordt aan de piano begeleid door Mig Kampmeijer Ter hoogte van de garage Kimman aan de Wagenweg kwamen gistermid dag om ongeveer half twee twee vracht auto's met elkaar in botsing. Uit de ga rage werd een vrachtwagen achteruit de weg op gereden, terwijl een andere auto over de Wagenweg naderde. De be stuurder van deze laatste wagen tracht te een aanrijding te voorkomen door krachtig te remmen. De vaart van de auto verminderde echter niet voldoende, omdat de rem-installatie niet werkte. Toen de chauffeur tot de ontdekking kwam, dat er iets aan de remmen haper de, gooide hij zijn stuur naar rechts en reed het trottoir op. De vrachtwagen botste echter tegen de achterkant van de andere auto aan en werd zo zwaar be schadigd. dat er een takelwagen aan te pas moest komen om hen weg te slepen. Een maand gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar eiste de officier tegen de be stuurder van een auto, die in de nacht van 7 op 8 Juli dronken achter hei stuur had gezeten. Hij werd conform de eis door de Haarlemse politierechter veroordeeld. De man reed de bewuste nacht al slingerend door de Gen. Cron- jéstraat, stuurde zijn auto zo goed en zo kwaad als het ging de Paul Kruger- straat in en zwenkte naar links het trottoir op. Daar werd hij aangesproken door een agent van politie, die consta teerde. dat de man „in kennelijke staat" was. Hoeveel borreltjes hij op had viel niet te zeggen. Uit de wartaal van de bestuurder maakte de agent op, dat de man net zo goed 3 als 20 borreltjes ge dronken zou kunnen hebben. Het aan tal borreltjes deed echter niet zo zeer ter zake. want het was duidelijk dat de bestuurder in ieder geval zoveel sterke drank tot zich genomen had, dat hij niet in staat was om een auto op een behoorlijke wijze te besturen. De andere inzittenden van de wagen hadden nog blijkbaar hardhandig willen voorkomen, dat de man hen naar Amsterdam bracht, want hij was enigszins gewond. Er kwamen nog meer overtreders van art. 26 van de wegenverkeerswet in het verdachtenbankje. Een fiets berijden, terwijl men in kennelijke staat is, wordt sinds de nieuwe wegenverkeers wet zwaar aangerekend. Een man, die zoals hij zelf ook toegaf, te veel op had en onderweg nog een paar meisjes had aangereden, werd veroordeeld tot f 25. boete en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 3 dagen. Aavertentt» iooX Service Or. Bontstraat 37 Haarlem GEBOREN: W. BeugelingMaas, F. F. Vos—Vrenegoor A. M. Hopstaken- Visser, G..PrinsKoning, J. M. R. van BreroRooijers, P. C. SchroederPost humus, C. BoumanLokkerbol, I. Por tierSheilds, S. V. Spoorde Lassac- quère, M. F. de Nobelde Prez, A. L. HofstedeWiemeijer A. A. C. Schreu- derHettema B. H. Tukkervan den Brink, J. M. FeitsmaTolen, J. J. Veen- straTimmer, M. Klousvan Leeuwen, J. H. M. HulsbergenStomphorst, A. BcumanMantel, allen een zoon. D. J. W. HesselingLouwen, C. A. van der JagtWesterdaal, H. W. van den Berg Verkerk, M. C. GaikhorstPei allen een dochter. OVERLEDEN: L. WolppHameka, 66 j. Spaarnwouderstraat; L. F. Blokker, 31 j. Gasthuisvest, J. van den Branden, 68 j. Kamperlaan; M. BenderSchindler, 77 j. IordensStraat; T. Nieuwenhuisde Groot, 51 j. van 't Hoffstraat; J. T. .M. Schuit, 18 m. Beukenstraat; R. E. van der Wiel, 48 j. Gasthuisvest; C. E. de Vries, 75 j. Maerten van Heemskérkstr. Het is mij een groot genoegen de bevolking van Haarlem en omge ving attent te maken op de „Haak- in"-tentoonstelling, welke zich ten dpel stelt, tegen een laag entree geld. de mooie werkstukken te la ten zien. die bij de U wel bekende Haak-in"actie zijn binnengekomen. Aangezien de opbrengst van deze tentoonstelling met haar vele attrac ties en verloting ten bate komt van 't Koningin Wilhelminafonds tot be strijding van de kanker, is het van groot belang, dat velen Uwer van Uw belangstelling blijk geven, op dat een grote som zal kunnen wor den afgedragen, teneinde een doel matige bestrijding mogelijk te ma ken van deze ernstige en gevreesde ziekte, welke nog steeds zo veel slachtoffers vergt. Dr. W. B. SMIT, arts. Voorzitter afd. Haar lem van het Koningin Wilhelminafonds. dat de maker geen banketbakker is, maarplaatwerker. Er is ook een aantrekkelijk model van een vuurto ren bij deze stand; de maker hiervan is inmiddels aan de kanker overleden. De meeste belangstelling zal ongetwij feld de volledige kroningsstoet trekken, die uit duizenden poppetjes bestaat en een gehele stand in beslag neemt. De grote bus van de Gelderse Tramwegen niet de vlotte conducteur en conductrice zullen evenwel niet minder bewonde ring opwekken. Opgemerkt moet wor den dat alle voorwerpen door de gevers in hun vrije tijd en met de hand ^ge- maakt zijn. Sommige bedrijven hebben het cadeau speciaal in hun werkplaats laten maken, zodat er hier geen sprake is van handwerk, niettemin is ieder ge schenk enig in zijn soort. Hoewel de bezichtiging van al deze surprises reeds een attractie op zich zelf is, heeft het Koningin Wilhelmi- na Fonds gemeend het bezoek aan de expositie nog aantrekkelijker te ma ken. Bas Melis en Frans Dumee zul len voor het nodige vertier zorgen, terwijl dorstige kelen zich kunnen laven aan een Coco Cola-stand en in de Theeschenkerij. Voor de op sensa tie belusten draait het rad van avon tuur en de meer eenvoudigen van geest kunnen zich vermaken bij de grab belton. Tenslotte wordt er iedere avond een loterij gehouden De grootste attractie vormt echter wel de stand van de glasblazers. Deze bla zen hun glaasjes en vaasjes, terwijl het publick vol aandacht toekijkt. En het leukste is dat je dc pas geblazen voor werpen nog warm kunt kopen. Keiiïbrandt: Een heer in het verkeer, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a.l. Palace: Louise-Lotte, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: Ont wrichte jeugd, 2, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Frans Hals: De terugkeer van Al Johson, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De prairiebruid, 2.15, 4.?0, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Spaarne: De brug naar de eeuwigheid, 2.30, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Dinsdag 24 Juli Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 20 uur. Krelagehuis: Opening Haak-in tentoonstel ling, 19.30 uur. Woensdag 25 Juli Openluchttheater Bloemcndaal: Kennemer Toneel Festival. Kennemer Spelers met „Dorp in opstand", 8 uur. In de Grote Kerk zal Donderdag 26 Juli, des namiddags van 3—4 uur, door George Robert het volgende program ma gebracht worden: 1. Variaties: „mein junges Leben hat ein End" J. P. Sweelinck (15621621); 2 Toccata c kl. t. Adagio. Allegro mo derato, Adagio, Allegro-Adagio-Allegro, G. Muffat (16451704); 3. Pastorale (op verzoek) J. S. Bach (16851750); 4. Fu ga over B.A.C.H., R. Schumann (1810 1856); 5. Cantilène, G. Pierné (1863 1937); 6. Grand Choeur Alia Haendel, Alex. Guilmant (18371911). Dinsdag 24 Juli 's avonds van 89 uur, is het programma: 1. Preludium en Fuga C gr. t. G. Böhm (1661—1733); 2. Adagio en Andante uit het 1ste Concert, G. F. Handel (1685—1759); 3. Koralen, a. An Wasserflüssen Babyion, b. Gottes Sohn ist kommen, J. S. Bach (1685 1750); 4. Alia Breve J. S. Bach; 5. Deux Versets de l'Hymne: „Ave Maris Stel la" M. Dupré (geb. 1886); 6. Benediction Nuptiale, C. Saint-Saëns (18351921); 7. Final (uit de 1ste Symphonie) L. Vierne (1870—1937). Het. vijfde Zomer-concert zal Vrijdag 27 Juli door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam worden gegeven, met solistische medewerking van de 14-jarige violist Jean Louis Stuurop, leerling van Oscar Back. Het programma bestaat vóór de pauze uit de Ouverture „Oberon" van C. M. von Weber, alsmede het Viool concert van Mendelssohn met Jean Louis Stuurop als solist Na de pauze zullen de volgende Franse composities ten gehore worden gebracht: Ma mère l'Oye van Maurice Ravel, Marche écossaise van Claude Debussy en ten slotte het bekende en geliefde werk van Paul Dukas: L'Apprenti sorcier, scherzo naar Goethe's ballade „Der Zauberlehrling". Pater Alfred, Capucijn, (in de wereld E. van de Weijer) is aan de universiteit te Leuven magna cum laude gepromo veerd tot doctorandus in de sociale en politieke wetenschappen. De buitenplaats Bosbeek te Heemstede heeft vandaag een nieuwe bestemming gekregen. De nieuwe bewoonsters „De Arme Zusters van het Goddelijk Kind", die in het dagelijks leven beter bekend zün als „De zusters van dc Voorzienig heid", hebben er gisteravond officieel bezit van genomen en vanmorgen heeft de Vicaris-Generaal van de Haarlemse Bisschop mgr. N. L. A. Ammerlaan het voorname buiten plechtig ingewijd. Een illuster gezelschap was vanmorgen om half elf in een der grote kamers bijeen, toen de directeur van deze zustercongre gatie rector J. J. A. Starrenburg een woord van welkom sprak tot de geno digden. onder wie de Vicaris-Generaal; Mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam; de vroegere directeur van de Congregatie pastoor W. J. J. de Jongh; de loco-burgemeester van Heemstede de heer E. van Lent, wethouder H. tffsscl- koen en de gemeentesecretaris van Heemstede de heer N. Vos. Verder waren nog aanwezig de alge mene overste moeder Maria de Pazzi, de directeur van de Congregatie van de Zusters Augustinessen rector E. Stol wijk, de algemeen overste dier Congre gatie moeder Agneta, rector W. Boke- loh van het zusterhuis in Scheveningen en vele anderen die nauw betrokken zijn bij het werk van de Congregatie. In zijn openingswoord memoreerde rector Starrenburg hoe met de aankoop van Bosbeek eindelijk een oplossing was gevonden voor een probleem waarmede de Congregatie reeds jaren kampt. Het is namelijk de bedoeling dat het bui ten bestemd wordt tot rusthuis voor bejaarde en zieke zusters. Tot op he den moest men zich tevreden stellen met het huis in Scheveningen. Maar dat is thans zo bouwvallig, dat er nodig iets anders op gevonden moest worden. Bovendien is daar te weinig „buiten om voldoende tot recreatieoord te kun nen dienen. Het huis Bosbeek is echter te klein om aan deze bedoeling geheel te kunnen voldoen. Daarom zal er t.z.t. op een open stuk land een gebouw op getrokken worden, waardoor Bosbeek geheel aan zijn bestemming kan beant woorden. Daar zal echter nog wel enige tijd overheen gaan eer het zover is. De eerste tijd zal het buiten dan ook gebruikt worden als retraitehuis en vacantieoord. In totaal zullen er 60 70 zusters retraite kunnen houden, waar aan dan meteen enkele dagen vacantie geknoopt kunnen worden. Wellicht be staat er ook de mogelijkheid om de kinderen in de tehuizen, waarover de zusters de zorg hebben, in Heemste de enige ontspanning te geven Directeur Starrenburg verheugde er zich ten zeerste over, dat thans deze oplossing was gevonden- Was het jam mer, dat de bisschop door zijn verblijf in Lourdes niet aanwezig kon zijn, het stemde spreker tot voldoening, dat toch de vicaris tegenwoordig was. Hij was hem dankbaar, dat hij destijds de tip had gegeven, dat Bosbeek te koop was, waarin hij een bewijs zag van bijzon dere belangstelling voor de Congrega tie. Zich richtend tot de heer v. Lent Heemstede's burgemeester is momen teel met vacantie sprak hij zijn waar dering uit over de prettige verstand houding met het gemeentebestuur. Woorden van dank werden er evenzeer gesproken aan het adres van de archi tect, de heer Tholens, en de uitvoerders, de gebroeders v. d. Putten, die zoveel gedaan hadden om Bosbeek weer in oude luister te herstellen. Met waarde ring gewaagde de directeur tenslotte van het werk van de heer v. Engelen, en van de zorg, die de tuinman en diens echtgenote de afgelopen zes maanden aan het buiten hebben besteed. Mgr. Ammerlaan feliciteerde de Con gregatie van harte met de nieuwe aan. winst. Het zoeken naar een goed en practisch rusthuis dreigde een lijdens geschiedenis te worden, die nu al veer tien jaren sleept. Maar nu was dan de oplossing gekomen, die hgj de zusters van harte gunde. Hij hoopte, dat de zusters in Bosbeek de geestelijke en lichamelijke ontspan ning zouden vinden, die zü in de maal drift van het leven evenzeer van node hebben als de leken. Loco-burgemeester v. Lent dankte de zusters in eerste instantie voor het mooie beeld, dat zij ten geschenke had den gegeven. Dat beeld stond vroeger in de tuin van Bosbeek en is thans ge plaatst in de tuin van het raadhuis. Hij ging de historie van Bosbeek na en kon tenslotte niets anders getuigen dan dat de gemeente er dankbaar voor was, dat het in bezit was gekomen van deze zusters. Naar directrice Starrenburg mededeel de, zal de geestelijke verzorging in han den zijn van de weleerw. heer J. v. Rek, leraar van het Klein Seminarie Hage- veld te Heemstede. De zusters omlijstten deze plechtig heid met enkele liederen. Terwijl de ge nodigden een kop koffie dronken klonk het vrolijk „Ik heb mijn wagen volge laden...." Maar wellicht geen lied heb ben zij zo van harte gezongen als het be kende „Mit Freude und Wille fahr ich dahin in Gottes Wille". Het bureau van de verkeerspolitie is van het gebouw in de Smedestraat ver plaatst naar het pand 14 in de Lange Wijngaardenstraat. Voor het examen V.G.L.O., omvat tende lingerienaaien, slaagden alle leerlingen van de 8e klas n.l. Nelly v. d. Aar, Corry Blom, Coby Coelemivi, Ria Dijkzeul, Annie Franken, Jo de Geus, Jopie Hoff, Tiny de Jong, Tiny Lemmers, Truusje Lippus, Willy Loer akker, Truus Raves, Corry Schilder, Jo Schoorl, Hannie Stolwijk, Riet Veer kamp en Jopie Weyers. De ouders en belangstellenden wor den herinnerd aan de tentoonstelling van gemaakte handwerken, tekenin gen en andere werkstukken op Maan dag 23 en Dinsdag 24 Juli van 7 tot 8 in genoemde school. Geslaagd voor ged. A: mei. Thijssen en de heren Th. Weijers, Th. de Boer. Gesl. voor ged. B: de dames A. Huisman, C. v. Dijk. E. Hulssloot, S. de Roos en de heren F. Muuden, J. Schotten, J. Beemsterboer. Voetbal: geslaagd de volgende candi- daten: A. P. Hilhorst te Heemstede, R. Spoor te Haarlem. Gymnastiek: geslaagd A. J. Daane te Haarlem. Jiu Jitsu en Judo: geslaagd E. J. M. v. Tongeren te Haarlem. Zwemmen: geslaagd J. Groen Aerden- hout. Tennis: geslaagd J. W. de Groot te Heemstede. Lectuur in vreemde talen, opgenomen in de R.K Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Nieuwe Gracht 70, Haarlem: Duits: Stefan, Andres, Bruder Lucifer; Hermann Gahde, Der achte Tag; Josef Roth, Das falsche Gewicht; Reinhold Schneider. Las Casas vor Karl V. Frans: Francois Mauriae, Le sagouin; Henri Queffélec. Un recteur de l'Ue de Sein; Georges Simenon, Tante Jeanne; Jean de la Varende. Les Broglie. Engels: Rose Franken. From Claudia to David, Frank B. Gilbreth Jr. en Ernestine Gilbreth Carey, Belles on their toes; Sinclair Lewis, Main Street; Mazo de la Roche, Mary Wakefield. Een bewoner van het Stuyvesantplein was gisteren tezamen met zijn buurman bezig het dak van zijn schuurtje achter het huis te herstellen, toen zij beiden plotseling door een eternieten plaat zakten. De buurman viel hierbij boven op een 6-jarig meisje, dat enige schaaf wonden aan knie en arm op liep. De man zélf kreeg een snijwond boven het rechteroog. Van de cursus Heemsteeds Handels onderwijs slaagden voor het examen praktijkdiploma Boekhouden de volgen de Candida ten: Piet Adriaanse, Ton van Bakel, Jan Hofstee, Frans Langeveld, Nic. v. d. Ploeg, Aad Schoorl. Bep Smit, Rie Smit, Ben Striekwold, Piet Verde- gaal en Piet Warmerdam. Afgewezen geen Voor het examen coupeuse slaagden de dames Rie Prins, Thea Adema en Atie Mesman, allen leerlingen van de Mariaschool aan de Molenwerfslaan al hier. Zij werden opgeleid door de eerw. zuster Angela. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" organi seert Woensdag 25 Juli een speciale Ro zenavond. De leden zijn uitgenodigd zo veel mogelijk materiaal mede te nemen dat door de heer L. Wegman zal wor den besproken. De agenda vermeld! ver der een verslag van de gehouden La thyrusavond en van de gehouden grote excursie, die ook dit jaar wederom een groot succes is geworden. De bevolking van Zandvoort nam in Juni toe door vestiging met 134 en door geboorte met 20 personen. Zij verminderde door ver trek met 140 en door overlijden met 4 per sonen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 11338 tot 11348. Maandagmorgen is een aanvang gemaakt met de aanleg van de Zuid-Boulevard in de Brederodestraat te Zandvoort. Dit werk is reeds in Mei aanbesteed maar het heeft lang geduurd vóór de vereiste goedkeuring van de hogere instanties afkwam. Deze is nu verleend, met dien verstande dat het trottoir aan de landzijde van de Boulevard niet mag worden aangelegd. Het eerst wordt de Zuid-Boulevard ter hand genomen. Hier door zal aan een onhoudbare toestand een einde worden gemaakt. Zaterdag j.l. speelde BMHC zijn eer ste ci'icketwedstrijd. In een genoeglijke en spannende wedstrijd werd aan de Spanjaardslaan van een Rood en Wit combinatie gewonnen. BMHC 174; W. Kramer 36, mr. J. A. Reus 17, J. Minnema 11. B. H. A. Schmeink 86; J. Chapon 4-52, H. Thon 4-29, ir. C. Daniëls 2-38. R. en W. comb. 149; W. Heybroek 18. mr. A. H. v. d. Berg 61. J. Goosens 12, J Chapon 13, N. J. P. Giltay Veth 14. H. Thon 18, mr. J. A. Reus 4-61, J. Minne- ma 2-21, W. Kramer 2-27 en R. v. d. Loo 1-3. Haarlem 5Rood en Wit 4 Rood en Wit 4 99. D. v. d. Zouwe 29 M. Kruijff 38. H. v. d. Stadt 2 v 31. G, Bosch 1 v 29. R. Schlattman 4 v 19 P. Roodhart 3 v 15. Haarlem 5 57. H. v. d. Stadt 10. R. Nagtzaam 12. D. v, d. Zouwe 2 v 23. E. Lefebre 5 v 24. CVHW 2Rood en Wit 5 CVHW 2 77. J. D. Leijer Jr. 11. A. Bak 34. W. van Duinen 11. J. J, Peereboom 5 v 50. H, Hackenitz 5 v 25. Rood en Wit 5 81 v 7. B. Rijkes 27. W. Slendebroek 18. D. de Jong 1 v 26. A. Bak 5 v 24. J. Leijer Jr. 1 v 9. Ter gelegenheid van het 70-jarig ju bileum zullen de onderstaande tour- nooien aan de Spanjaardslaan worden gehouden. Juniores: 24 en 25 Juli; deelnemers ACC, Haarlem, HBS, HCC. VRA en R en W. Adspiranten: 30 cn 31 Juli; deelne mers HBS, HCC, HDVS?, PW, Union en R. en W. De sport- en ontspanningsvereniging „Viribus Unitis" van het Provinciaal Ziekenhuis hoopt deze keer met 35 leden deel te nemen aan de 4-daagse in Nijmegen. 2 leden gaan individueel en 33 leden, waaronder 13 patiënten, in groepsverband. Dit jaar hopen zij voor de vierde keer de vergulde legpenning thuis te brengen. Wethouder H. J. W. B. Disselkoen zal Woensdag 25 Juli geen spreekuur houden. In de Bachlaan werd een 14-jarig meisje T. de J. door een personenauto aangereden, toen zij probeerde om met een grote bocht nog voor de Wagen langs te rijden Zij werd op het weg dek geslingerd en liep een vleeswond op aan het linkerbeen. Na behandeling ter plaatse door dr. Nout, werd zij naar het Diaconessen Ziekenhuis vervoerd. COMPLETE WONINGINRICHTING Bartel joriastr 13-17-Haarlem TeL f3015 (Adv.) Interessante, met humor doorspekte \erhalen vertelt dr. F. A. de Graaff uit Heemstede, particulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, in het boekje „Met de Prins op reis", geschreven naar aanleiding van de missie naar Zuid- Amerika. De tekst is ruim 100 bladzijden en wordt afgewisseld door een groot aantal unieke foto's. In het eerste hoofdstuk verklapt de schrijver hoe de Prins en zijn gevolg een klasse vormden om Spaanse lessen te volgen van prof. dr. C. F. A. van Dam. bijzonder hoogleraar in de Spaanse taal en letterkunde aan de Utrechtse Uni versiteit. De Prins legde vlak voor het vertrek een tentamen af en slaagde glansrijk. Op vlotte en suggestieve wijze wordt dan het vertrek en de tocht naar Uru guay vertelt. Bij een bezoek aan de Na tionale Barik in deze Zuid-Amerikaanse staat is aan de hoge gast het „vlucht- goud" uit alle delen der wereld ge toond. In onafzienbare kelders ziet men aan alle wanden grote rekken en op al die rekken staan houten kisten elk in houdende twintig tot veertig gouden staven. Dr. de Graaff merkt dan op: de totale geldswaarde was astronomisch. Het gevoel is mij bij gebleven, dat er niet de internationale economie toch iets mis is! Hoe groot een estancia vrij vertaald boerderij met omliggend land is, moge blijken uit het volgende: van het eerste inrijhek naar het woon huis moest een afstand van 17 km. wor den afgelegd. Om een ander hek uit te rijden moest men nog eens 40 k.m. gaan. De bezochte estancia had ongeveer de oppervlakte van Noord-Holland. In het kinderhospitaal te Montevideo schonk de Prins aan alle zieke kleinen een narcis of vroege hyacint, die per vliegtuig uit de bollenstreek waren meegenomen. De schrijver mediteert: het is ontroerend de kinderen als ver stijfd van verbazing doodstil met de bloem rechtop in hun handjes, te zien liggen. Dit is in waarheid een sprookje. Een echte Prins, die hen komt opzoe ken en ze dan bovendien nog een vreemde bloem brengt uit dat land, waarvan ze nooit of nauwelijks hadden gehoord. Als kamerdienaar had de Prins in Uruguay een zoon van het land, die bij het afscheid in tranen uitbarstte, de standaard, waarvoor hij te zorgen bad, over zijn borst legde en zei: „Nu ben ik van de Prins, nu ben ik Hollander". Van het verblijf in Argentinië zijn vooral de reportages van de ontmoe tingen met president Péron en zijn echt genote interessant, mede door de com mentaren. Op verschillende bladzijden gaat de schrijver van het boekje in op de positie der emigranten en de mogelijkheden voor hen, die zich in deze landen willen vestigen. In een kerk te Buenos Aires zongen ruim honderd Nederlandse emigranten het Wilhelmus. Maar daarna zetten zij, uiteraard in het Spaans, het Argentijnse volkslied in. „Dan dringt het als met een schok tot mij door", aldus de schrij ver, „dat dit in meerderheid geen land genoten meer zijn maar Argentijnen van Nederlandse afkomst. Ons land is deze groep uit het goede hout gesneden Nederlanders kwijt en dat is diep te be treuren". In Chili bracht de Prins een bezoek aan de Kardinaal-Aartsbisschop van Santiago, een bijzonder levendige en in alles geïnteresseerde figuur ondanks zijn 85 jaar. Over het gehele land verspreid welkt een vrij groot aantal Nederlandse R.K. geestelijken, merkt de schrijver op, en mede door het contact met hen. bleek de kardinaal uitstekend met Ne derlandse verhoudingen op de hoogte te zijn. Op verschillende plaatsen uit dr. de Graaff zijn sympathie voor de missio narissen en hij heeft geconstateerd, dat in deze katholieke landen elke anders denkende gelijke kansen heeft. Zo is het niet in' Spanje! voegt hij er bij. Zeer interessant was ook het bezoek aan de Nederlandse kolonie in Tres Arroyos. Daar ontmoette de Prins Dirk Zijlstra uit Friesland, die de kinderbij bel van nne de Vries in het Spaans vertaalde en Jan (daar genaamd Iuau) Verkuyl, eertijds boer in de Haarlem mermeer, doch al 'n kwart eeuw in Zuid-Amerika. Deze Verkuyl is een der top-figuren in de kolonie, die niet voor niets als Nederlander en als niet-rooms- katholiek (aldus dr. De Graaff) toch gekozen werd tot secretaris van de machtige Argentijnse bond van land- bouw-coöperaties. De Prins werd in een school verwelkomd door de heer Slee- bos, die twaalf jaar geleden nog in Heemstede woonde. De kinderen boden geschenken voor de prinsesjes aan en er is een correspondentie .'oor ontstaan- De schrijver van het reisverhaal wijdt dan nog hoofdstukken aan de Prins als goodwill-ambassadeur, als reisgenoot en aan de mogelijkheden, die de reis op commercieel gebied en op dat der emi. gratie heeft geopend- Wil men tenslotte nog een trekje van vriendschap, dan is onderstaand citaat het best gekozene- Dr. de Graaff schrijft: toen de Prins enkele dagen na aankomst voor het eerst met H.M. de Koningin zou telefoneren, zag ik een notitie ter herinnering liggen: „Groeten doen aan de vrouwen vanwaarop de namen van de leden van het gezel schap volgden (daartoe behoorden ook een verslaggever, een radio-man en de Haarlemse cineast F- Wassenberg). Nie mand had gevraagd dit te willen doen- Het was een spontaan blijk van waar- lijke vriendschap. H.M. de Koningin heeft aan di. verzoek van haar echtge noot voldaan, niet door een narer se cretarissen opdracht te geven, doch door een persoonlijke telefonische medede ling. „Met de Prins op reis", uitgave Boom. Ruijgrok, Haarlem- Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Woensdag 25 Juli: dames, tweede klas se A: DWRVZV; heren: reserve hoofdklasse: Robben 2HPC 2; eerste klasse A: DWRAZPC: reserve eerste klasse B: Meeuwen 2Haarlem 3; re serve tweede klasse A: HPC 3Ne- reus 2; reserve derde klasse B: DWR 3 —Haarlem 4. Donderdag 26 Juli: dames, tweede klasse A: NereusDWR; DWTHVGB: ADZ—VZV; derde klasse D: VZV 2— DWT 3; derde klasse E: DWT 2— Rob ben 2; heren: tweede klasse C: DJK HPC; eerste klasse A: MerwedeDWR. Vrijdag 27 Juli: dames, derde klasse A: WaterlelieHaarlem; derde klasse E: HVGB 2Robben 3; heren: hoofdklas se: HZPCHaarlem; reserve eerste klas se B: HVGB 2Haarlem 3; reserve twee de klasse A: HVGB 3—DWR 2. Zaterdag 28 Juli: tweede klasse C, he ren, DWTSleutelstad: reserve derde klasse B: DWT 2—HVGB 4. Competitie kring Haarlem: Maandag 23 Juli, dames: HZV—DWT 4; heren: Haarlem 5Haarlem 6. Dinsdag 24 Juli, heren: HPC 4Haar lem 5; Haarlem 6HPC 5. Woensdag 25 Juli, meisjes: HPC DWT; jongens: DWR—HPC. Donderdag 26 Juli, jongens: HPC DWT. Vrijdag 27 Juli, jongens: HVGB b HPC. Zaterdag 28 Juli, dames HVGB 3 HZV 1: jongens: HVGB bHaarlem; DWT—HVGB a De uitslagen van deze week luiden: Afd. A: MWAFortboys 21 (gest.); AW ISpringbokken 62; HACNederland I 1—5. Afd. B: CJMCHoll. Nautic 1—10; 't WestenHeeremans v. Leuven 40; Booy WSM I 4—4. Afd. C: Nederland II—RBK II 6—0. Haak— FKF 1—3; WSM II—Dameka 2—5; AW II— Blokmetaal 38. In een Maandag aan het Amerikaanse Congress toegezonden halfjaarlijks eco nomisch rapport verklaart president Truman, dat de grootste bedreiging van de wereldvrede van de Sovjet-Unie te duchten is. Een eventuele wapenstil stand in Korea zou in geen geval de her bewapeningsinspanning van de V.S. en van West-Europa mogen verminderen. Wat de economische toestand betreft, verklaart Truman, dat de Amerikaanse economie op het ogenblik krachtiger is dan bij het begin van dc uitvoering van net bewapeningsprogram. l)e inflatie- druk was minder geworden. Truman is van mening, dat met het oog op de ervaringen in Korea, in de grootst mogelijke uitbreiding van de strijdkrachten in de V.S. voorzien moet worden. De thans op 35 milliard dollar per jaar vastgestelde militaire uitgaven zouden tegen het einde van het jaar tot 50 milliard en tegen het midden van het volgend jaar tot 65 milliard verhoogd worden. In weerwil van 4e sinds 1947 opgetre den merkbare economische verbetering in de Westerse landen constateert de president, dat de levensstandaard in de ze landen lager is dan in de V.S. en hoewel hun militaire inspanning be grensd is, zij hun militaire productie in de loop van een jaar verdubbelen. Met betrekking tot de Amerikaanse productie verklaart Truman, dat deze in de periode 1950-'51 van 300 milliard tot 330 milliard dollar is gestegen en zon der bezwaar in een jaar nog 5 procent verder opgevoerd kan worden. Radio Pyongyang heeft vandaag op nieuw geëist dat de buitenlandse troe pen zullen worden teruggetrokken uit Korea. Morgen zullen de besprekingen te Kaesong, die werden afgebroken om dat beide partijen van mening verschil den over deze kwestie, worden hervat. Allen, chef van de afd. voor- U u van geallieerde delegatie, deelde vandaag mede, dat de Noorde lijken nog steeds niet hadden laten we ten wanneer zij de besprekingen wil den hervatten Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie, Polen en Hongarije zich bereid hebben verklaard besprekingen te voeren over uitbreiding van de handel tussen West en Oost-Europa. De Sovjet-Unie heeft niet gezegd, dat zij bereid is tot een graanconferentie. doch zij heeft gewag gemaakt van een handelsconferentie, Dit zou kunnen be tekenen dat de Sovjets vooral de na druk willen leggen op de goederen die zij door het Westen geleverd willen zien in ruil van graan en hout uit Oost- Europa. In November 1950 is in Genève een Europese graanconferentie gehouden, die mislukt is, omdat men geen overeen stemming kon- bereiken over de vraag, welke goederen de West-Europese lan den zouden moeten leveren in ruil voor Oost-Europees graan, De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, zal Dinsdagavond in Detroit een belangrij ke redevoering houden over de Ameri kaanse buitenlandse politiek, aldus meldt U.P. Het onderwerp waarover Acheson zal spréken is „de vooruitzich ten voor de komende paar jaren." De re de wordt in Detroit uitgesproken bij dc plechtigheden ter herdenking van de 200ste verjaardag van de grondlegging van deze stad. De economische commissie van de econo mische en sociale raad der Ver. Naties (Unesco) is te Genève bijeengekomen, om te beraadslagen over de financiering van de economische ontwikkeling der achterge bleven gebieden. De raad zal op 30 Juli in een plenaire zitting bijeenkomen, die zeven weken zal duren. De voorstellen, die door de commissie besproken zullen worden omvatten de op richting van een internationaal gezagsor gaan voor het toewijzen van schenkingen voor ontwikkelingsdoeleinden, van een in ternationale financieringscorporatie voor be leggingen in particuliere bedrijven in de economisch achterlijke gebieden, van een UNO-agentschap voor het verlenen van leningen op lange termijn door middel van de internationale bank of van een perma nent orgaan van de economische en so ciale raad voor de administratie van jaar lijkse bijdragen van de zeer ontwikkelde gebieden. Ex-maarschalk Pétain zal Woensdag morgen te elf uur op het kleine kerkhof van Port Joinville worden begraven. Het verzoek van zijn advocaten aan de prefect van de Vendée om Pétain ter aarde te bestellen temidden van zijn sol daten te Verdun, is geweigerd. Acht veteranen van Verdun zullen de kist Woensdagmorgen naar de kerk var. Port Joinvilie dragen, waar mgr. Rod- hain, hoofd van de zielzorg in de Fran se gevangenissen, een H. Mis voor de zielerust van de overledene zal lezen. Generaal Weygand zal bij de begrafenis plechtigheden aanwezig zijn. Er is enige opbloei in de schoenindus trie te Nijmegen gekomen. Bij de Ro- binsonfabrieken, waar het personeel thans een week vacantie geniet, zijn weer zoveel orders gekomen, dat men voor weken draaien kan. De uitverkoop van schoeisel laat ook zijn invloed gel den op de productie. De Swift-fabrieken werken ook weer verschillende dagen in de week evenals andere schoenindus trieën in Nijmegen. De politierechter te Amsterdam, mr. B. van der Waarden, heeft de 64-jarige letterkundige en journalist J. H. J. L. wegens smaadschrift veroordeeld tot een geldboete van f 400 subs, twintig dagen hechtenis. De Officier van Justitie, mr. I B. Kist, had een geldboete van ƒ500 geëist, subs. 25 dagen hechtenis. De heer L. stond terecht naar aanlei ding van een door de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, ingediende klacht over de inhoud van een door verdachte, (onder het pseudoniem „Pasquino") geschreven artikel „La vé- rité est en marche" (dat 17 April 1951 werd opgenomen in het dagblad „De Telegraaf"). Klager achtte door de in houd van bedoeld artikel zijn eer en goede naam aangetast. De heer L. zei ter zitting, dat hij het artikel zeer betreurt. Het was alleen zijn bedoeling geweest schot te krijgen in de zaak-Menten. de Velser affaire en de zaak-Schallenberg. Als getuige a déchar ge was opgeroepen de heer J. M. Goede- mans, hoofdredacteur van „De Tele graaf", die desgevraagd verklaarde, dat verd. nooit opdracht had gekregen over deze en dergelijke zaken te schrijven. De Officier, mr. J, B. Kist, vond „La vérité est en marche" een pathetische titel voor een triest staaltje van journa listiek, zoals hij het artikel noemde. „Maar," zo zei mr. Kist, „ook in dit ge val is la vérité en marche, want de ver dachte erkent nu, dat hij het stukje heeft geschreven, iets wat hü bij de be handeling van de civiele procedure op 10 Mei j.l. niet heeft gedaan." Hij was van mening, dat hier een strafoplegging moest volgen wegens smaadschrift, maar vroeg subsidiair een veroordeling we gens eenvoudige belediging. Alvorens hij zijn eis uitsprak, zei mr. Kist: „Ik zal niet vragen wat in deze zaken gebrui kelijk is, namelijk een voorwaardelijke straf naast een geldboete, omdat ik er van overtuigd ben, dat verdachte niet meer een dergelijk artikel zal schrij ven." Nadat de politierechter het vonnis had uitgesproken deden zowel verdachte als Officier afstand vaft het fec"ht mP' hoger beroep. Maandagmiddag werd bij het grind- graven in de grindgroeven der gemeente Putten, op de „Solsche Berg" te Garde ren, voor de tweede maal in een half jaar een deel van een mammouthkies gevonden. De kies, die nog zeer fraai van uiterlijk is, vertoont van boven sterke slijtage. Hij werd gevonden op een diepte van ca. 20 nieter. De laatste gevonden kies in het Put ter gedeelte der grindgroeven werd gevonden op ca. 7 meter diepte in een z.g. maaiveld, doch was niet zo gaaf. In de onlangs gehouden vergadering van de bestuursraad van het Centrum voor Staatkundige Vorming te 's-Gra- venhage is voorzien in twee vacatures, welke in het bestuur van dit Centrum waren ontstaan. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: prof. mr. A. L. de Block te Den Haag (wnd. voorz.), mag. dr. S. Stokman ,OFM te Utrecht (vice- voorzitter), mr. dr. Th. W. F. Speetjens te Venlo (penningmeester), drs. J. H. L. Albers te Bilthoven, mr. A. M. En gels te 's-Gravenhage, prof. mr. W. C. L. van de Grinten te Rotterdam, mr. Ph. Hillen te Arnhem, mr. H. Mastboom te Oud-Gastel, prof. dr. L. G. J. Verberne te Breda (leden) en mevr. M. van Nis pen tot SevenaerRuijs de Beeren- brouck te Warnsveld (adviserend lid). Secretaris van het bestuur, tevens di recteur van het bureau der stichting is drs. J. M. Aarden te Voorburg. Amsterdam, 23 Juli 1951. Bij kalme handel was de stemming ter beurze vandaag enigszins onregel matig en de koersverschillen bleven in de meeste gevallen van betrekkelijk ge ringe omvang. Unilever lag wat zwaar der in de markt en had te lijden van aanbod vanuit het buitenland, waardoor de koers tijdelijk met 4 punten inzakte. (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 02-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheépv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. t 235 ex div. 12 pCt. koersen) Vorig Opening slot 24/1 87 87 87% 89./, 88% 135 171% 105% 134% 10O>/2 148 245% 212 169% 163 280% 1)5 162 125 139 118% 89% 87% 169% 163'i 281% 114 125 139% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 23/7 39% 67% 54% 48% 13% 71% 68% 18% 21% 38% 65)4 37% 30/I 39% 49% 66% 53% 47% 13% 71% 68 18% 21% 37% 64 61% 49% 37% 4» 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2