JONGE VINCENTIANEN BEZINNEN ZICH OP HUN TAAK 'Eric de Noorman: VE VUllS "DEP WPAKE Weersmoeilijkheden bij Nederlands Belgische operatie TOT DE RAND VAN DE AFGROND MOEILIJKHEDEN IN SCHOENHANDEL VOORLOPIG OPGELOST Geestelijk element gaat in sociale zorg steeds meer domineren MIDDENSTAND HEEFT BIJZONDERE MOTIEVEN VOOR EMIGRATIE Voorlichtingsdag in Den Bosch Parachutisten komen liever over de weg „Slag" om Woensdrecht VOOR DE VUIST 1 WEGi Een degelijke schoen blijft duur HUURCORRECTIE HERBOUWPANDEN Ir DOOR LEO BRADY Nationale Bedevaart naar Dokkum Concurrentie eerder prijshepalend dan de margeregelingen Huur thans verhoogd met 71/2 of 15 procent DINSDAG 24 JULI 1951 PAGINA 3 CAMERA'S Schacht drie maanden naar Indonesië EMIGRANTENVLUCHT UITGESTELD Toeslag aan inleggers bij Rijkspostspaarbank Mr. J. A. Berger adviseur van minister Albregts Niet naar Moskou Reserve-officieren kunnen weer in dienst Film over Paul Kruger Kersen eten met grote heren Minister Lieftinck geen directeur bij I.M.F. „Op het fundament van ons doopsel moeten wij een hecht gebouw optrek ken. De verticale lijn daarvan wijzen naar Goa. de horizontale naar onze evenmens"- Dit was de grondgedachte van de conferentie over „De grondsla gen van ons werk", waarmee pater J- J M. Morel SJ- de verdiepingsdagen 1951 van de Jongeren-werkgroep van de Hoofdraad der St- Vincentiusvereniging inleidde, welke dagen van Zaterdag lot en met Maandag te Zeist gehouden zun. Met die verticale lijn steeds voor ogen heeft de Jongerenwerkgroep on der voorzitterschap van dr. Vic Beer man zich nader op de horizontale lijn bezonnen. Allereerst hield daartoe mr G. L. Eisen, hoofdcommies ter Provin. ciale Griffie in Limburg, een inleiding over de verhouding tussen particulier initiatief en overheidszorg. Het steeds toenemend ingrijpen van de overheid in de maatschappelijke zorg wilde spr- o a- verklaren uit het toegenomen so ciaal besef in de samenleving en uit de geneigdheid van de staat en de lagere publiekrechtelijke corporaties om zici- zlen als d e belichaming van de maatschappij. In de maatschappelijke zorg gaat het geestelijk element echter steeds meer domineren en in dit opzicht moet de overheid zich van sociale zorg onthouden. Maar waar het alge mene massale noden en de kwade kansen var. het leven betreft, heeft de overheid wél een taak, daar zij de Verzorgster is van het algemeen wel zijn en bovendien (technisch) het best geoutilleerd-- Die taaie zal zij echter als volgt moeten uitoelenen: Allereerst het materieel steunen van het particulie initiatiel, waarvoor dit tegenover de overheid verantwoorde lijk blijft. Vervolgens het particulier initiatie* stimuleren en coördineren: En eerst tot zeif-doen overgaan, wan neer het particulier initiatief biijvend te kort schiet, doch met de bereidheid terug te treden, zodra het particulier initiatief alsnog zijn taak naar beho ren zou gaan vervullen. Des Zondags sprak de aalmoezenier van de arbeid in Maastricht, E. Beei, over mogelijkheden en wenselijkheden in verband met de specialisering van het charitas-werk. Een wezenstrek van het Christendom, aldus aaim- Beei, is het juiste be ïp voor de totale mens- Steeds meer echter dreigt de St- Vin centiusvereniging door gespecialiseerde verzorgingsinstituten .einder- en meis jesbescherming. moeder en kind, woon wagenwerk, e-d.) in een isolement te komen. Juist waar de nood steeds meer naar geestelijk en moreel terrein verschuift en de gespecialiseerde groeperingen een schreeuwend gebrek aan hulpkrach, ten hebben, ligt hier wellicht een sa. menwerking in de lijn der dingen- Voor de vernieuwing van het Christendom is charitas van de grootste betekenis. Prof. G. H- L. Zeegers, buitengewoon hoogleraar in de soeiographie aan de Keizer Karei-universiteit en directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, sprak als laatste op de Maan dagmorgen over „De bestaande noden in ons land. Sociographische methode en algemene therapie". Prof- Zeegers begon met de waarschuwing, dat socio logisch en sociographisch onderzoek Advertentie -w" De zeer goede opkomst op de Voor lichtingsdag over dc emigratie, georga niseerd door de Katholieke Midden standsbond van het bisdom Den Bosch, bewees, dat men ook in de kringen der middenstanders belangstelling heeft voor dit onderwerp. Prof. dr. J, de Quay. commissaris der koningin in Noord-Brabant, die deze dag geheel bijwoonde, sprak hier over „De werkgelegenheid in Brabant". Nadat spr. had aangetoond, dat bij de enorme bevolkingsaanwas alleen de in dustrie nog in staat is een verhoogd aantal arbeidskrachten op te nemen, twees hij daarnaast op de emigratie als een noodzakelijk middel om uit de im passe te geraken. Sprekend over de middenstand, toon de spr. aan, dat ook in deze stand reeds sprake is van een overcapaciteit. Men heeft met behulp van vestigingswetten en eisen voor vakbekwaamheid getracht het bedrijfsleven te saneren. Toch moet men er rekening mee houden, dat de hehoefte aan middenstandsbedrijven niet evenredig is.met de groei van de bevol king. Als men uit gaat van de gedachte, dat hoogstens één zoon in het bedrijf van de vader kan komen, dan dient een deel van deze en van de volgende generatie zich een ander beroep te kie zen. Bij de middenstander ligt de zaak anders dan bij de boer. De laatste ziet zich voor de keus gesteld hier een ander beroep te kiezen of elders boer te blij ven. De middenstander zal dikwijls, ook als hij emigreert, een nieuw beroep moeten kiezen. Als extra-motieven voor emigratie van de middenstander noemde prof. De Quay, dat de aanwas van de midden stand in elk geval een overschot ople vert, terwijl de andere bevolkings groepen, als die der arbeiders, landbou wers en academici geen tekort verto- ?en- Voor de middenstander, die uit noofde van zijn beroep al wat ruimer van blik is, zal de aanpassing een ander werk en milieu gemakkelijker zijn dan voor degene, die gewend zijn zich in engere kring te bewegen. Bij de over gang naar een geheel nieuw milieu zal ook de overgang naar een nieuw en ander beroep gemakkelijker vallen. Het grootste belang van deze emi gratiedag, achtte spr. dat het vraag stuk der emigratie thans ook in deze kring duidelijk wordt gesteld. Voor lichting, selectie en vorming zijn nodig voor een verantwoorde emigratie. Rector R. Mommersteeg, directeur van het Prov. Contactorgaan voor emigratieaangelegenheden, sprak ver volgens over het katholieke standpunt inzake emigratie. Voor wat de zuiver matriële kwesties aangaat, is spr. van mening, dat de staat datgene moet doen, wat alleen door haar gedaan De activiteit van Schacht in Indone sië zal voor geen der beide partijen bin dend zijn. Hij zal niet in een regerings functie worde2 -benoemd, zo verneemt A. P. in Djakarta. Sumitro, de vroegere minister van Economische Zaken, thans adviseur van het ministerie van Economische Zaken, die Schacht onlangs in Europa uitnodig de om naar Indonesië te komen, zei, dat Schacht drie maanden lang de gast ^al zijn van de Indonesische regering. De Duitse financiële deskundige zal ®r de problemen samenhangende met de economische positie van Indonesië bestuderen. Schacht wordt 2 Augustus in Djakar ta verwacht. Het vertrek van het emigrantenvliegtuig aar Australië, dat Maandagavond van «jehjphoi zou starten, is voorlopig een dag jutgesteld in verband met brandstoffen- moeilijkheden in India. Zoals bekend be dekt India olie en benzine uit Perzië en. «nkt de K.L.M. in India. De lijndienst AmsterdamDjakarta ondervindt van dit Brandstoffenprobleem geen moeilijkheden. moet worden, terwijl ze de rest dient over te laten aan het particulier ini tiatief, zoals de standsorganisaties of de uit haar voortgekomen katholieke emigratiestichting. Nadat spr. over deze materiële vraagstukken een aan tal wensen had geformuleerd, wees hij er op, dat de problemen van de emigrant behoren tot de gewone ziel zorg. Voor zover speciale voorlichting nodig is, kan deze door een compe tent geachte instantie worden ge geven. Tot slot wees spr. nog op de dwingende noodzaak van vorming en voorbereiding, vooral ook door het leren van de taal, van de emigrant. Mr. ir. B W. Haveman. regerings commissaris voor emigratieaangelegen heden, gaf een aantal practische wenken. Hij wees vooral op het grote belang van contact van de geestelijke leiders en organisaties in Nederland met die in het ontvangende land. Ook drs. J. van Campen, dir. van de Kath. Emigratiestichting wees op de stoffelijke, sociale en religieuze beteke nis van het beheersen van de taal van het nieuwe land. Voorts besprak hij de practische mogelijkheden, die de diverse emigratielanden bieden, De directeur van! de Rijkspostspaar bank deelt mede, dat ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan aan de inleggers een toeslag zal worden ver leend. Deze wordt toegekend aan al len, die gedurende het gehele jaar 1951 een spaarbankboekje of rekening bij de; Rijkspostspaarbank hadden en bedraagt vijftig pet. van de rente. geen oplossing is, doch slechts een hulpmiddel, door katholieken tot nog toe te weinig gehanteerd. Men zag en ziet nog zij het in pfnemende mate de practische waarde niet van dit werk, welke gelegen is in de aanwijzin. gen die :-et bevat voor een toekomstige preventie ei de beslissingen dienaan gaande- net woord „plan" klinkt in katholieke kring nog altijd verdacht. Meestal echter ten onrechte, daar men planning en ordening verwart. Een goe de eigen planning, berustend op rese arch, voorkomt echter ordening, d.i. overheidsingrijpen- Ais belangrijke punten op de slotbij eenkomst werden o.a. nog besproken het overgangsprobleem en de deelname van jonge arbeiders- Mr. -J. A. Berber, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is be noemd tot adviseur van de minister zon der portefeuille, prof. dr. A. H. M. Al bregts, wat betreft diens taak op het tgebied van de productiviteitsbevorde- ring. Mr. Berger blijft tevens voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. 22. „Dc dwerg heeft onraad bemerkt!" mompelt Hovin gesmoord. „Mj waar schuwt de wachter!" Even laait drift in hem omhoog, maar terwijl zijn machtige handen zich tot vuisten ballen beheerst hij zich met al de kracht die in hem is. Drift kan hem thans niet redden. Alleen snelheid! Met een paar snelle bewegingen knevelt de rover Erwin en laat het tengere knaapje op het bed terug vallen. Twee lange, roofdierachtige sprongen brengen hem bij de deur en terwijl hij die open rukt trekt z'n hand het brede zwaard. Pum-Pum zowel ais de wachter verstarrenals de reusachtige krijger zo plotseling voor hen opduikt. De hand van de wachter tast eindelijk sidderend naar z'n zwaard, terwijl z'n mond zich openspert. Doch de alarmkreet besterft hem op de tong als de platte kant van Hovin's wapen hem tegen de slaap treft. En eer Pum-Pum, die met een schelle uitroep wegduikt, ook maar drie passen heeft kunnen vluchten, doet Hovin de dwerg met een tweede slag in bewusteloosheid verzinken. Een ogenblik blijft dc reus staan en luistert. Doch alles blijft stil in de burcht. Met een grimmig lachje sleept hij z'n beide slachtoffers daarna in het vertrek. „Hier zullen ze pas morgenochtend gevonden worden," gromt hij. Erwin's kleine gestalte onder z'n wijde mantel verbergend„en mochten ze eerder ontwaken wel, Hovin hoopt dan verre te zijn." Geruisloos sluit hij de deur achter zich en haast zich door de duistere gangen De poort! Hij moet zo snel mogelijk de poort bereiken! Hij weet niet dat buiten, niet ver van de door de maan beschenen poort, een duistere gestalte hijgend nadert. Hovin heeft Likar's kracht onderschat toen hv hem dood waande. Het verlangen om wraak te nemen op de man die hem zo diep en smartelijk vernederde drijft de samenzweerder voort, hoe zwaar gewond hij ook mag zijn. DoorzettenTelkens wankelen z'n knieën en wondkoorts beukt in z'n slapen. Doch dat alles is niet belangrijk! Dat alles vergeet Likar terwijl h{j zich voortsleept. Hovin! Hij zal de burchtheer waarschuwen voor Hovin's plannen! Vernietigen zal hi) de reus! Doorzetten!... Hij moet bij de poort zijn eer Hovin de burcht kan verlaten (Van onze speciale verslaggever) Als alles goed was gegaan, dan zouden W(j vanmorgen om v(jf uur op de Woens- drechtse heide ondanks kou, regen, slaapgebrek en zompend natte voeten een min of meer historisch ogenblik hebben beleefd. Dan zouden namelijk rond 125 man Belgische parachutisten met zwierig gemak uit daverende Da- kota's zjjn gesprongen en die sprong zou het begin betekend hebben van de eerste grootscheepse Belgisch-Neder landse militaire oefenoperatie, om on begrijpelijke redenen „Hector" genaamd. Dat ogenblik is ons echter niet gegund. Want ondanks het feit, dat een waar leger verslaggevers en fotografen bijkans een nacht lang met ware doodsverach ting op de heide gebivakkeerd had en zelfs ondanks het feit dat ook de chef van de Generale Staf een verre nachte lijke reis van Den Haag naar Woens drecht had ondernomen, kwamen de Belgische Dakota's niet. Het weer boven België, zo zeiden onze Vlaamse collega's, was tè dreigend en dientengevolge had de compagnie koene springers het zekere voor het onzekere gekozen en de specta culaire nederdaling uit de hemel ver ruild voor de veilige weg langs de grond. Dus stonden wij en al die ontijdig uit het warme bed gekomen militaire auto riteiten ganselijk voor niets op die gure, tochtige, druipnatte heide. Wij raakten zoetjes aan verkild tot diep in de botten en staarden iet of wat verwezen in de richting van het eerste morgenlicht, waarover sommige dichters ten onrech te zeer romantische dingen beweren. Erger dan voor ons was deze meteorolo gische storing echter voor de zo geheten oefening „Hector". Bij de sprong moes ten die parachutisten namelijk ook in een snelle attaque het vliegveld Woens drecht bezetten, dat door anderhalve man en een paardekop, of wat eerbiedi ger uitgedrukt door het basispersoneel met een compagnie infanterie, verdedigd werd. Die aanval geschiedde dus niet en dat vormde een bijzonder onaange name verrassing voor een geheel Belgisch bataljon, dat in theorie met gliders geland was maar dat in wer kelijkheid normaal bij Putten de grens had overschreden en van Hoogerheide zijn opmars naar het vliegveld was begonnen. Deze man schappen wisten nog van niets en toen zij het vliegveld naderden, troffen zij de Nederlandse bewaking nog geheel intact.- Een ongezellige verrassing, zo ver zekerde ons de Belgische commandant Klerkx. Er moest haastig worden ge delibereerd. er moesten snel besluiten worden genomen en toen ontwikkelde zich bijna zes uren lang een oorlog in optima forma. Iedereen moest plotse- Onder de atoomge leerden schijnen er nog steeds verschil lenden te zijn, die een onaflaatbare behoefte hebben om ncnar Moskou te reizen. Dezer da gen werd plotse ling het paspoort van dr. Eric H. S. Burshop, een veer tigjarig atoomge leerde, ingetrokken door hel Britse mi nisterie van Buiten landse Zaken, om dat men ontdekt had, dat hij van plan was naar Rus land te gaan. Op nevenstaande foto de Burshop met zijn drie kinderen, spelend in de tuin van hun woonhuis te Surbelon (Sur rey) 48 (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegèven door Bet Spectrum, Utrecht Ti „„„„i j. Counihan om de hoek, waar ze nu bo- „Ik schyn u nogal van dienst te zijn ven zaten te kaarten. Hij was er in lang geweest, zei Ciaig, glimlachend naar njet geweest; dat was wel twee of drie de deur lopend Ik hoop dat ze me voor weken geleden. Met liefde dacht hij vtlUï,. Zin hn,,2„n^ ™or een ver- aan de beduimde kaarten met badende kl.kker ln de wijk. Zoals schoonheden op de achterkant, aan de dan oi-.iaui.wci,. „uu. „.j., federogenblik genoodzaakt -fi'in miin kringelende rook, de onsamenhangende hoofd gingen waarschuwingsseinen fefhebbl? jen van vóórde ooX wee? gekken, het gerinkel van geld en die zeiden „Pas op! Kijk uit!" En de on te nemen Ik zou ^iet%?aa wiTlen de hennner'ng aan de vrede, die hij film van de moord begon weer te draai- drt ze me niet meer vertrfuwden." daa.r had geke-nd; het Scvoel van bÜ en- de privé-voorstelling van de privé- zijn lippen trilden, zijn hand aan de deurknop werd klam van het zweet. Natuurlijk zat de oude man niet op de loer in de biechtstoel; de schaduwen in de kerk waren niets anders schaduwen. Maar door zijn JI1C IllCl 111CC1 VCltlUUWUCH. ln nvon T 1 Dat is geen verklikken,'' zei Mandel. sprekend tegen het vloeiblad en een map openslaande. „Ik geloof eerder, dat je de jongen een dienst hebt bewezen. Ja, waarschijnlijk een dienst. De kaartspelers namen daar stilzwij- angst. Hij begon alweer bijna te snik ken. Maar hij duwde de deur open en gend van elkaar aan, dat ze gekomen ging naar binnen; hij wilde zijn gedach waren om te ontsnappen aan de verve- tij verdrijven door iets te doen en de lende eisen van het leven van alledag, oude indrukken door nieuwe De glimlach verdween van Craig's ge- ^vroegen zich nooit af of de een of sen. zicht, zodra hij de deur achter zich had ander wel net recht had daar aanwezig gesloten en weer tussen de mensen door z}Jn, angstvallig vermeden liep, die zich haastten om aan de wets- spieken over de eisen v; bepalingen te voldoen, en er kwam iets P'mhten, die veilig van een weifeling over hem XII uitwis- Het was als een uitstapje naar het ze te verleden. Het had een willekeurig, vre- spreken over de eisen van hun dage- dig week-einde kunnen zijn, het toe- lijkse plichten, die veilig buiten de vluchtsoord zag er precies zo uit als wrakke deur en van de met rubber be- de laatste keer. De man, die aan het legde trap werden gehouden, bang dat geven was. gooide de kaarten vaardig ze anders zelf ter verantwoording zou- naar de verschillende spelers, met zui den worden geroepen. Het geven en ke rappe, sierlijke handbewegingen, Twee straten verder hield Martin op bieden nam hen helemaal in beslag: de dat het oog ze niet kon volgen. Iedere met het jachtige lopen en leunde tegen gesprekken bepaalden zich tot de base- speler nam zijn kaarten op zijn eigen een winkelpui. Hij moest volhouden, ball-wedstrijd van de vorige dag. tot manier op. Counihan wachtte tot ze al- zei hij tegen zichzelf, kalm blijven en overdreven voorgestelde liefdesaffaires, le vijf voor hem lagen en pakte ze dan schuine moppen en buurpraatjes. Het zo, dat het één enkele kaart leek. de gelegenheden voor paniek vermij den. Niemand zat hem immers werke- hjk op de hielen. Hij wierp een blik week de rekeningen en het achter zich. Een man in een trui droeg was een haven, waar je eenmaal in de gezanik waarna hij ze tersluiks spreidde, juist voldoende om ze van elkaar te kunnen onhandig de Zaterdagse boodschappen spel in je hand te krijgen, of een ma naar huis. Ze konden hem onmogelijk tige inzet te verliezen; een vrede, die kon ontvluchten, een kans om een mooi onderscheiden, om de anderen in span ning te houden. O'Doul pikte zijn kaarten een voor een met moeite was veroverd op het leven, 0p; zodra er een voor hem lag, viel hij op het spoor komen en hem in verband brengen met het bezoek aan de pasto- dat wild voortraasde langs de straat, er'op aan als een kip op de graankor Hij onder de beslagen ruiten. - - - - - - Het was nog te vroeg voor de rouw rie en het bloed voor de haard maakte zich nodeloos benauwd. Hij moest er aan blijven denken, dat zijn kamer; hij kon wel weer eens een tijdje zonderling optreden alleen maar aan in die vertrouwde omgeving gaan zit- dq dood van zijn moeder mocht worden ten, waar de middag zo rustig verliep, toegeschreven en nergens anders aan. onder het gokken, het schudden Daarom mocht hij het niet te bont ma- ronddelen van de kaarten, ken; Hij herinnerde zich de dwalende Er was niemand te zien, toen hij het blikken van Mandel in de hal van de nauwe gangetje inliep, naar de sche- bioscoop; die konden op een gegeven merige trap; de tabakslucht en de ge- ogenblik wel eens iets in de gaten krij- dempte stemmen achter de deur herin gen en ineens beginnen te staren met nerden hem aan de vele Zondagmor. iets van begrip. Hij moest oppassen. gens, dat hij daar was gekomen mei Er schoof een vrouw langs hem met een gevoel van schuld tegenover zijn twee grote papieren zakken. Hij dacht moeder en gekweld door het denken ineens aan de kruidenierswinkel van aan de kerk. Bij de deur aarzelde hij; reis en bekeek ze gretig; Shaheen krul de van iedere kaart, die hij kreeg, even een hoekje om en met zuui gezicht prentte hij zich de kaarten in het ge heugen, die hij onder het bieden ver en achtelijk liet liggen; Black drukte de kaarten tegen zijn borst en hield ze dan uitgespreid op zijn grote handen. Nu en dan was er een geschuifel van voeten onder de tafel; de tabakswalm werd dikker; er rinkelde een geldstuk. „Vijf tig cent," zei O.Doul en hij mikte zo met nauwkeurig, dat de halve dollar precies in het midden van de ronde tafel kwam te liggen. „Oei," zei Shaheen. (Wordt vervolgd). bng zijn taak geheel improviseren, de oefening kreeg een totaal onverwacht beeld en daaruit ontstond over en weer een verwarring, die, naar men zegt, de vyerkelijkheid van zo'n slag om een vliegbasis zeer nabij komt. De Nederlandse en Belgische onder delen raakten kris-kras door elkaar heen, wij zagen een Nederlands soldaat, die in zijn onwetendheid trots een Bel gische krijgsgevangene regelrecht naar het Belgische hoofdkwartier voerde, ja er werd geknald met een vuur en een overgave, die de scheidsrechters bij deze oefening handen vol werk gaven. De Nederlanders waren echter mime- riek verre in de minderheid en dus moesten zij het spelletje volgens alle regelen der krijgskunde, zij het zeer tot ons ongenoegen, verliezen. Zij streden manmoedig tot de laatste man en de laatste kogel en gaven zich toen toch nog glimlachend over in de stellige ze kerheid, dat in de loop van vandaag de Nederlandse gelederen zodanig zuilen worden versterkt, dat morgen bij het aanbreken van de dag de snode indrin gers opnieuw van Woensdrecht zullen worden verdreven. Wij mogen hopen, dat men de dan gé- plande operatie beter zal kunnen doen uitvoeren, want na de mislukking van de oefening „Kreeft" was deze oefening „Hector" (overigens uitsluitend en al leen door tegenslag met het weer) geen brillant vervolg De moeizaam op gang komende intergeallieerde militaire sa menwerking gedoogt zulks echter nau welijks. En men mag wensen dat dit, gelukkig initiatief tot Belgisch-Neder landse samenwerking binnenkort met een meer geslaagde operatie mag wor den vervolgd. Een beperkt aantal reserve-officieren tot en met de rang van majoor, die thans met groot verlof zijn, zal de gelegenheid wor den gegeven weer ln militaire dienst te komen. Zij kunnen een verbintenis sluiten voor onbepaalde tijd, maar hoogstens tot het bereiken van de zestigjarige leeftijd. Een en ander houdt verband met de op handen zijnde uitbreiding der vredesorga nisatie van de Kon Landmacht en van de Luchtmacht. De Karfo. een godsdienstige filmorgani satie in Zuid-Afrika, trelt voorbereidingen om een film te gaan maken over het leven van Paul Kruger. Het. scenario is reeds gereed en men hoopt binnen twee maan den met de opnamen te beginnen. Engelse filmexperts zullen bij de opnamen assiste ren. Advertentie Vraag geen „hooldpljnr tabletjes", maar ASPIRIN Men schrijft ons uit Dokkum: De dag van de Nationale St. Bonifa- tiusbedevaart naar Dokkum, Maandag 6 Augustus, nadert en alle tekenen wij zen er op, dat deze 20sle Bedevaart een waardige plaats in de rij van haar voor gangers zal innemen. Ongetwijfeld draagt de welwillende vertegenwoordi ging van onze Kardinaal in de persoon van Z. H. Exc. mr. Huurdeman, daar toe bij. Ook grijpt de luister van ponti ficale plechtigheden altijd aan. Maar het meeleven van de katholieken met de zorgen van de Kerk in onze dagen, hun nieuwe oriëntering in het geeste lijk leven en hun apostolaatsdrift zijn zeker ook factoren, die hen heen drij ven naar de bron om kracht te putten en strijders te worden, heldhaftig als Gideon. Inderdaad! Is er een tijd zo moeilijk als de onze? Waren de omstandigheden na de laatste wereldoorlog ooit dreigen der dan thans? Priesters en leken staan klaar om te strijden en te lijden, staan in de verdediging en in de aanval, be zield met levendig geloof, bereid tot al les. De kracht en het voorbeeld en de bescherming der Heiligen stuwen hen en dragen hen. En onder die Heili gen neemt zeker de H. Bonifatius een betekenisvolle plaats in. Veel hebben wij in Nederland aan Hem te danken „zowel om hetgeen Hij tot stand heeft gebracht als om Zijn heldhaftige, nooit vermoeide ijver en het nobele van Zijn streven, vrij van alle zelfzucht" (Handb. Kerkgeschiedenis Dr. J. de Jong). Hier ligt zijn aantrekkingskracht Hier ligt ook de garantie, dat hij allen, priesters en leken, beschermen zal. die met ge loof en liefde en zelfopoffering voor Kerk en land in die moeilijke tijden pal staan. Nu Z. Em. ook nog de gunst heeft verleend, dat door bezoek van de kerk en de kapel van Dokkum de pelgrims deelachtig kunnen worden aan de Ju- bilé-aflaat van het H. Jaar, is het over duidelijk, dat deze bedetocht en boete tocht tot geestelijk en lichamelijk heil van allen zal bijdragen, die Maandag 6 Augustus mee naar Dokkum ter be devaart gaan. Y Y e£ door (Amerika ontworpen vre- desverdrag met Japan, waarmee Engeland en Frankrijk zich in grote trekken, zij het ook niet bijzonder geestdriftig, accoord hebben verklaard, zal aan de andere belanghebbenden ter Inzage en ter commentariëring worden voorgelegd. Onder deze belanghebben den bevindt zich uiteraard ook Neder land. Maar Nederland, dat zijn Rijks gebied tot één achtste deel zag terug gebracht en economisch en financieel in een deplorabele toestand verkeert, is een quantité négligeable geworden, waarmee de grote kersen etende heren zo goed ais geen rekening zullen hou den. En toch is Nederlandtoen het r.og vóór Amerika en Engeland de oorlog aan Japan verklaarde, een oorlog, die mede door toedoen van Ameriku en Engeland ons zo duur is te staan geko men, dat wij thans op de rand van het bankroet balanceren, haantje-de-voorste geweest bij het plukken van de kersen, waarvan het nu slechts enkele harde pitten krijgt toebedeeld. Wij stikken m de heroïsche herinneringen als de slag in de Java-zee, de vernietiging van onze Indische luchtvloot, de martelie van duizenden en nog eens duizenden in de Jappenkampen enz., maar deze opoffe ringen en diensten werden en worden door de grote heren niet gehonoreerd. Zeker, wij hebben onze portie bij de Marshall-dollar-bedeling gekregen en hopen op méér, maar wij zouden dezt aalmoezen, die thans onontbeerlijk zijn om het hoofd boven' water te houden, niet nodig hebben gehad, indien Ame rika en Engeland ons niet gedwars boomd hadden in onze politiek om In donesië niet overhaast, maar langs we gen van geleidelijkheid tot volledige souvereiniteit op te voeren. Dan zou ook het aan grondstoffen zo rijke Indonesië thans zijn natuurlijke economische rol volledig in het wereldgeheel kunnen vervullen. Als het een beetje wil, zal straks, wanneer de besprekingen over het vre desverdrag met Japan beginnen, Indo nesië waarschijnlijk vertegenwoordigd worden door Soekarno, die zijn poli tieke carrière voor een goed deel te danken heeft gehad aan het oorlogvoe rende Japan en diens vroegere vijan den, die hem „au sérieux" hebben ge nomen, toen h\j het zichzelf nauwelijks durfde doen. Rideamus, laten wij lachen', ook al kraken de harde pit ten tussen onze kie zen (Van onze speciale verslaggever) Nu de minister van Economische Zaken de marge-regeling betreffende de schoenhandel heeft ingetrokken, zullen de moeilijkheden die, door de actie van de schoenhandelaren uit protest tegen deze regeling, in de schoenindustrie waren veroorzaakt, geleidelik aan tot een oplossing komen. Een oplossing, die mede in de hand wordt gewerkt door enkele grote opdrachten voor het leger, die door de minister aan de schoenfabrikanten konden worden verstrekt. De schoen- handelaren zelf, zijn niet weinig in hun schik met het intrekken van de ge wraakte marge-regeling. ZU zien hierin een rehabiliteit van hun goede naam, die door de reacties van de zijde van het publiek op hun actie in niet onbelang rijke mate geweld is aangedaan. In woord en geschrift is de schoenhandel de laatste weken danig aangevallen. Maar nu de minister op grond van conclusies uit een deskundig en onpartijdig rapport, de regeling heeft opgeheven, zijn al deze aanvallen gepareerd. Nu de minister deze regeling heeft opgeheven, blijft ook de schoenhandel nog gebonden door de algemene bepa ling die voor de middenstand in zijn geheel is getroffen, waarbij is vastge steld, dat het bedrag dat door de on dernemers over dit jaar mag worden verdiend, niet groter zal zijn, dan dat van hét vorige jaar Mei. Dit bedrag mag dan nog worden verhoogd met drie procent, wegens de gestegen bedrijfs- onkosten. Deze algemene beschikking, werkt naar de mening van de midden stand nog remmend op het normale handelsleven. Immers, is de concurren tie, die vooral de jongste tijd de kop weer opsteekt, krachtig genoeg om de middenstand te beletten ongehoord hoge winsten te maken en om de jongste uitverkoop bewijst dat immers bijzonder sterk de prijs niet hoger te doen zijn dan ^en door een redelijke winst bepaald minimum. De heer C. de Jong, voorzitter van de 'Bond van Katholieke Schoenhan delaren, ziet in de gewonnen strijd, die door zijn bond voor het behoud van een redelijk ondernemersloon is gevoerd, een sterk pleidooi voor de organisaties. Immers, door de actie van oeze bond, is de spits afgebeten voor de gehele middenstand, waar door duidelijk het nut van de organi saties is bewezen. Bovendien, aldus de heer de Jong, wanneer iets tijdens deze actie duidelijk is gebleken, dan is dat wel: dat de Publick Rechtelijke Bedrijfsorganisatie een dringende noodzakelijkheid is. Indien deze nieuwe organisatievorm voor het be drijfsleven er reeds was geweest, dan was deze strijd niet nodig gebleken, omdat het marge-probleem dan in het kader van de eigen bedrijfstak had kunnen worden opgelost. Volgens de heer de Jong is de Ne derlandse middenstand de laatste maan den in een verkeerd daglicht .geplaatst. Hij zal niet beweren, dat veel critiek, op de middenstand geuit, geheel ten onrechte over het hoofd van deze stand is uitgestort. Maar thans is wel over duidelijk gebleken dat de waarde van een gezonde, vrije middenstand aller- wege wordt ingezien. De gedachte aan eenheid heeft opnieuw haan gebroken, nu die eenheid dreigde verstoord te worden. Sprekend over de toekomst zeide de heer de Jong, dat, nu de strijd om de marge gestreden is, de normale handel tegen half September zijn beslag weer zal krijgen. De opheffing van de ge wraakte marge-regeling is dan ook pre cies op tijd gekomen. Want nu kunnen de winkeliers hun bestaande voorraad in de uitverkoop lozen en kunnen zij nog tijdig nieuwe goederen bestellen voor de komende seizoensverkoop. Hij verwachtte geen prijsdaling op korte termijn wat de schoenen betreft. H(j zag nog geen grote verschuivingen op de internationale leder-markt, die hij zelfs „stijf" noemde. Een degelijke schoen zal daarom voorlopig moeilijk goedkoper kunnen worden. De 15 pet huurverhoging, die de Huurwet voorschreef, geldt in het alge meen niet voor panden die op af na 27 December 1940 zijn tot stand gekomen. In het algemeen zijn de huurprijzen van ,deze later gebouwde panden reeds vijftien pet. of meer hoger dan die van voor 27 Dec, 1940 gebouwd goed. Op deze regel doen zich echter uitzonderingen voor en deze uitzonderingsgevallen ko men alsnog in aanmerking voor huur- correctie. Zulk een huurcorrectie wordt thans toegepast voor onroerende goederen, die met overheidssteun uit hoofde van de oorlogsschaderegeling zijn gebouwd. Zij is geregeld in de beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting van 19 Juli, De regeling komt in grote trekken hierop neer Voor de z.g. Herbouwpanden, waarvoor in de periode van 5 Maart 1945 tot 23 Februari 1950 boven de rijksbijdrage in de oor logsschade een financiële tegemoetko ming in de bouwkosten is toegekend en waarvan de hoogste toelaatbare huur prijs, de eventuele opslag buiten be schouwing gelaten, met 7 pet ver hoogd. Voor de herbouwpanden, ten behoeve waarvan vóór 5 Mei 1950 financiële te gemoetkoming is toegekend, wordt de geldende huurprijs met 15 pet. ver hoogd Dit geldt evenwel niet, indien deze huurprijs reeds hoger is dan die van vergelijkbaar voor de oorlog ge bouwd onroerend goed In dat geval be draagt de huurprijsverhoging niet meer dan nodig is om de huurprijs met de prijs van vergelijkbaar voor-oorlogg goed in overeenstemming te brengen* Deze huurcorrectie is ingegaan 19 Jjili. Een en ander geldt niet voor Rotter dam, waarvoor deze huurcorrectie af zonderlijk wordt geregeld. Het Internationale Monetaire Fonds heeft de geruchten, volgens welke de Nederland se minister professor mr. P. Lieftinck be noemd zou worden tot directeur van het fonds, tegengesproken. (U.P.) De geruchten spraken evenwel van de prijs vóór 1 Januari 1951 door de over- Internationale Herstelbank te Washington heid is vastgesteld, wordt deze huur- 1 en niet van het Intern. Monetaire Fonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3