Schrijnend kinderleed in Zuid-Korea Niemand trok zich van de wezen iets aan Overeenstemming over agenda bereikt KOUDE WEER BEZORGT DE WANDELAARS VAN DE VIERDAAGSE SPIERPIJN Hoog tempo, weinig rust en weer vroeg thuis 3 Tussen neus en I HUISVESTING EN VOEDING THANS HET GROOTSTE PROBLEEM Besprekingen de strijd over beëindigen van beginnen morgen Een hele slagerswinkel voor Sinte Clara Het weer Volk van platvoeten Ontvangst van gewonde Korea-vrijwilligers Tot hoofd en hart GEEN TROEPEN MEER VOOR DE V.N. VRACHTAUTO RAMT VOLKSWAGEN DONDERDAG 26 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25133 Hygiënisch peil laag zeer Verplichtingen vergen reeds volledige inspanning Geteisterd land KWESTIE SUEZKANAAL Houding van Nederland TOESPITSING VAN CONFLICT INDIA-PAKISTAN? DE WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN TE KAESONG De delegaties van de Verenigde Naties en der communisten hebben vandaag, tijdens de tiende conferentie ie Kaesong, overeenstemming bereikt over de agenda voor de wapen- siilsiandsbesprekingèn op Korea. De besprekingen, welke direct op hei sluiten; van een wapenstilstand en hei beëin digen van de gevechten gericht zijn, zullen morgen begin nen, aldus meldt A.P. Hei hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft vanmiddag officieel meegedeeld, dat men het eens geworden is over een uit vijf punten beslaande agenda voor een wapensfilsiand. De punten van die agenda zijn echter nog niet bekend gemaakt. De overeenstemming werd bereikt gedurende de bespre kingen van vandaag, die zeventig minuten duurden. Men is overeengekomen morgen opnieuw bijeen te komen. Onoverwinnelijk.... DE VIERDAAGSE 4e MARSDAG 27 JULI Geen blijk van belangstelling van regering? Eén dode, twee gewonden MAN DOOR SCHOT ZWAAR GEWOND Bij vechtpartij met politie te Veenendaal OVERVAL OP THEE- ONDERNEMING w rivrvmu oej/oieifcu biuj! SWEAT-SHIRTS WEER GEVALLEN VAN PSEUDO- VOGELPEST SMIT VAN RUSBERGEN Uniform-Specialisten Wij verzorgen de gehele uitrusting voor de Zeevaart- en Machinisten- scholen en voor alle Maatschap pijen van de „KOOPVAARDIJ". ZIJLSTRAAT 71 - TEL. 16963 f. Frans verzoek Langs ieder pad groeien doornen, zelden palmen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, Ilmuiden: Bonifaciusstr, 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Kalm en resoluut vertellende deed dezer dagen te Den Haag de heer R .S. Uit den Boogaard het type van een man, die gewoon is „op te treden" zijn relaas over ruim tien maanden sociale arbeid in Zuid-Korea. De heer Uit den Boogaard heeft in 1946 gewerkt bij de UNRRA, is thans functionaris by t I"te.rnationa,e Vluchtelingen Organisatie en ging als zodanig met een „relief- team" in September van het vorig jaar naar Korea; hij is zopas teruggekeerd ln °ns land voor een vacantie van twee maanden. Naast hem waren nog twee andere Nederlanders ginds werkzaam, dr. van Bommel uit Den Haag en de heer Oertenbach ult Amsterdam. vnnrt werlt van dc hulporganisaties der Verenigde Naties in Korea omvat het °mpn van onrust onder de civiele bevolking bijv. het tegengaan van celletjes wanneer er etensgebrek dreigt, het bestrijden van epidemieën en het verschaffen van kleding, onderdak enz. aan hen, die getroffen zyn of gevlucht. et eigenlijke reeonstructieprogramma kan eerst in werking treden, wanneer er vrede gesloten is; er zijn reeds voorbereidende maatregelen getroffen voor het invoeren van bouwmaterialen. Huisvesting en voeding, dat zijn de grote problemen van vandaag. Wat het laatste betreft geven de cijfers hier naast wel enige indruk van de om- Vang van de nood, die gelenigd moet worden. Een deel van deze hulpmiddelen is ter beschikking gesteld door organisa ties als het Roode Kruis, de Wereldraad van Kerken en de ..National Catholic Welfare Organization" in Amerika. Aan gaande de huisvestingsmoeilijkheden wees de heer Uit den Boogaard er op, dat er in het Noordelijk deel van Zuid- Korea ontzaglijke verwoestingen hebben plaats gevonden. Men beijvert zich de vluchtelingen af te houden van het te rugkeren naar deze streken, waar zij toch geen onderdak meer kunnen vin den. Zij worden nu ondergebracht in scholen, openbare gebouwen en nood woningen. het laatste moet men niet volgens onze begrippen verstaan: het zijn afdaken van stro boven een lemen vloer. Aangrijpend was hetgeen de uit Ko rea teruggekeerde Nederlander ver haalde over de ellende van kinderen, die hun ouders verloren waren. Toeval lig heeft hij zelf te maken gehad met het afvoeren van de vele wezen bij de eerste bezetting van Seoul, waar de „Fifth Airforce" aan heeft meegewerkt. Het was nodig, dat hier werd bijge sprongen, want niemand toonde enige belangstelling voor deze kinderen, nie mand trok er zich iets van aan ieder zorgde Voor zichzelf! Als zijn persoonlijke mening deed de heer Uit den Boogaard ook uitkomen, Jeugdige slachtoffers in Korea strijden om het bestaan. Voor hun voedsel zijn velen grotendeels afhankelijk van dc soldaten der Verbonden Legers dat er behalve in het humanitaire, ook in het sociale en democratisch denken nog wel het een en ander te ontwikke len valt op Korea. In de aanvang stoot te men nogal eens op de opvatting dat een plaatselijke autoriteit zijn salaris trekt, maar bovendien ook koninkje kan spelen in zijn eigen koninkrijk. Vooral onder de jongere generatie groeit nu echter een tegenzin tegen het oude sys teem en ook een grote groep van de leidende persoonlijkheden wordt er zich van bewust, dat de ogen van de wereld gericht zijn op Zuid-Korea; men leert langzamerhand meer democratisch den ken. Spreker kon de verzekering geven, dat de hulpmiddelen, die naar Korea gaan, thans ook komen daar waar ze nodig zijn. De discipline in Seoul was zelfs bij de val van de stad en de eva cuatie goed; er werd practisch niets ge stolen. De medische hulpverlening richt zich niet alleen op de speciaal getroffenen, doch op de gehele bevolking. Er wordt hard gewerkt aan immunisatie tegen typhus, cholera en pokken. Het hygië nische peil der bevolking was aanvan kelijk zeer laag; door de mogelijkheid tot het ontvangen van verschillende artikelen afhankelijk te stellen van desinfectiebewijzen e.d. tracht men hier en niet zonder succes enige ver betering in te brengen. De mensen zijn dan ook nu erg gesteld op een bestul- ving met D.D.T., welke op bepaalde punten in de steden plaats vindt. Een moeilijkheid is wel, dat het ongedierte immuun begint te worden voor D.D.T., zodat er nu geëxperimenteerd wordt met een nieuw verdelgingsmiddel. Om hygiënische en andere maatrege len gerealiseerd te krijgen, heeft men bij vluchtelingen uit Noord-Korea door gaans minder moeite dan bij de mensen van het Zuiden; de eersten zijn beter te hanteren dan de laatsten. omdat ze een strenge discipline gewend zijn, zo ver klaarde de heer Uit den Boogaard nog. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt het volgende mede: Onlangs werd namens de secretaris-generaal der V.N. de vraag gesteld in hoeverre door de betrokken regeringen uitvoering was gegeven aan de maatregelen, die werden aanbevolen in de resolutie uniting for peace", die door de algemene vergade ring werd aangenomen op 3 November 1950. Onder de aanbevelingen dezer reso lutie valt het ter beschikking stellen van speciale troepeneenheden door de nationale regeringen, die in geval van agressie voor een gemeenschappelijke tegenactie der V.N. zullen kunnen wor den ingezet. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de V. N. te Lake Success heeft thans opdracht ontvangen in ant woord op deze vraag mede te delen, dat sedert November 1950 een Nederlands vrijwilligers-detachement in Korea strijdt en nog onlangs versterking heeft ontvangen. De Nederlandse regering beschouwt het vormen en in stand hou den van dit detachement als een eerste stap ter bereiking van het doel van de aanbeveling. Daarnaast heeft Nederland bijzondere verplichtingen uit hoofde van de gemeenschappelijke defensieve maatregelen van het Noord-Atlantisch verdrag. Aangezien deze verplichtingen reeds een volledige, nationale inspanning ver gen, overweegt de Nederlandse regering thans niet ook nog verdere troepeneen heden op te leiden, speciaal bestemd om dienst te doen by de V.N. (Engeland. Frankrijk en andere landen hebben overeenkomstige antwoorden gegeven). Het aantal vluchtelingen in Korea veranderde in de afgelopen maanden van dag tot dag; gemiddeld wordt het op vijf millioen gesteld. Het cij fer van de onbehuisden is drie mil lioen. Het eerste wezentransport naar een veilig eiland betrof duizend kin deren. Sinds September van het vo rig jaar werd in Korea ter leniging van de eerste nood o.a. ingevoerd: 105.000 ton rijst, 1 millioen dekens, 10 millioen yards katoen, 10 millioen Engelse ponden katoenafval, 1.800.000 stuks ondergoed, 310 ton melkpoeder en 360.000 Engelse ponden breika toen. Aan de medische hulpactie in Zuid-Korea werken dertien Wester se doktoren mede. Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Morgen over dag hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen West en Zuid. Zon: 4.53—20.40, Maan: 23.37—16.02 Naar aanleiding van persberichten dat Nederland in overleg met Engeland en Frankryk zou overwegen de indie ning van een resolutie in de Veilig heidsraad in verband met dc door Israël ingediende klacht wegens belem meringen door Egypte van de vrije doorvaart door het Suezkanaal, wordt van bevoegde zijde te Den Haag mede gedeeld, dat Nederland niet het voor nemen heeft hetzij alléén hetzij in ver. eniging een resolutie in te dienen. In gezaghebbende kringen in Karatsji is bekend gemaakt, dat er steeds meer Indische troepen langs de grens van Pakistan worden samengetrokken. Het kabinet van Pakistan heeft meer dan vier uur lang het antwoord van premier Nehroe aan premier Liaquat Ali Khan bestudeerd. Betrouwbare woordvoeders delen mee, dat Nehroe's antwoord onbevredigend wordt geacht. De overstroomde gebieden in Kansas zijn weer droog komen te liggen, doch er is een grote modderpoel achtergebleven. De teruggekeerde bewoners der huizen staan voor een smerig karwei. Radio-Peking heeft in een uitzen ding verklaard, dat de Chinese strijd krachten gegroeid zijn tot een „on overwinnelijk leger van ruim 5.000.001) man". China bezit tevens een machtige vloot- en luchtmacht, waardoor het „een militaire macht vari Wfjeldbe- tekenis is en een bolwerk voor de vrede in het Oosten en de gehete wereld". ^-jarige R Vanderhoek uit Pontine Michiganis 'de eerste Amerikaan, die can de Vierdaagse deelneemt. (Van onze speciale verslaggever) Wanneer de gemeenschap der Heiligen er ook maar enigszins behoefte aan had om voor de minder ascetische figuren onder de Hemelingen een redelijke voorraad geurige gerookte worst op te doen, dan zou de H. Clara daar onverwijld voor kunnen zorgen. Want gisteren is deze lieve Heilige door duizenden ver kleumde Vier daag se-lopers een hele slagerswinkel toegezegd, wanneer zij de goedheid zou willen hebben om zorg te dragen voor een vleugje zonneschijn tij dens de marsdagen. Want in de herfstige atmosfeer van deze dagen kan men zich niet alleen wapenen met een zonnig humeur en een onverwoestbaar opti misme, maar daar dienen eigenlijk warme truien en wollen borstrokken bij te pas te komen, wil de wandelaar zich vrijwaren voor stijve spieren en jichtige krampenDe meeste lopers vrezen echter, dat zelfs de H. Clara weinig veran dering m het Nederlandse weer zal bewerkstelligen, omdat het reeds te lang met grote koppigheid zijn dreigende houding blijft handhaven, zelfs tegen de meest vrome zielen van onze bevolking, die dagelijks de Hemel blijven bestormen met smeekbeden om een zonnige vacantie. En wanneer dan de Hemel niet helpt, zyn de wandelaars aan de mensen overgelaten, of beter gezegd aan de masseurs dan het Rode Kruis, die door de lage temperatuur verstijfde spieren met harde hand, nieuwe kracht en soepelheid inkneden. Hoe dit zij, het weerbericht van gis teravond, waarschijnlijk door niemand Het meer gretigheid aanhoord dan de ■wandelaars die in Nijmegen bivakkeren, gaf alweer wat hoop op een geringe verbetering in de toestand. Volgens de ^Meteorologen moet vandaag de bewol- ning breken en in hun optimisme reke nen de lopers dan meteen maar op wat onneschijn, die de onvervalste Vier- g®a§se"stemming er weer in zal bren- Want het miserabele weer van gis- eien heeft en daar kan niemand iote J uaai KcUl IlltïIIlCUiCi eis aan doen de stemming tijdens «e marsdag vanzelfsprekend enig ge- aangedaan. Er schalden weinig vafhrtl6 liederen door de dreven uftbundi lilt, vf"Maas en Waal en de bleef nn rfl tijdens de rustpauzen voerden hue ,Chtergr0nd- De lopers gehoord pleit alleen mfar voor'de lo in het hospitaal dat tijdens de mars- dagen in de meisjes HBS aan het Ju- lianaplein in Nijmegen is ondergebracht, liggen slechts weinig patiënten en de dektoren kunnen moeilijk beweren dat de toeloop van strompelaars dit jaar veel groter is dan voorafgaande Vier- daagsen. Maar van de klachten die wor den geuit, vormden die over spierpijn de boventoon. Dat bleek ook in de Rode Kruispost in café Langeslag in Wijchen, voor gisteren de „hoofdstad" van het door de wandelaars doortrokken gebied. Daar lagen overigens stoere mannen met van pijn verwrongen gezichten stijf Uitgestrekt op de pijnbanken der mas seurs. Aan de overzijde van deze mar- telkamei werden onverdroten door zachte en nijvere handen van het Rode Kruispersoneel aan de lopende band blaren geprikt. De daar aanwezige arts zou ongetwijfeld een interessant college kunnen geven over de „uitwendige en inwendige verschijningsvorm van het probleem: de blaar". Het zou de lezer waarschijnlijk niet-deelnemer aan deze marsen slechts vermoeien m deze kolommen diepzinnig over dat pro bleem te filosoferen en te doceren. Wel dient U te weten dat een rechtgeaard blarenprikker met tenminste drie soor- Voor de derde Vierdaagse-dag, de dag van Grocsbeek, zijn vanmorgen 8868 wandelaars gestart. Gisteravond bleken er 73 lopers de strijd tegen het vochtige weer te hebben opge geven en vanmorgen zijn er 50 niet aan de start verschenen. Hierdoor is het totaal aantal uitvallers na twee volle marsdagen 236 ten blaren rekening heeft te houden, met de bloedblaar, de geïnfecteerde blaar en de normale vochtblaar. Bij een juiste behandeling behoeven dergelijke blaren geen noemenswaardige pro blemen op te leveren. Die problemen ontstaan eerst, wanneer een Belg, die geen woord Vlaams spreekt, zich wil laten helpen en klaagt over „les cloches", waaruit een Rode Kruissoldaat, zich zijn „deuxieme année francais" herinneren slechts kon opmaken dat zijn Benelux- makker meende belletjes aan zijn voe ten te hebben. De meest kwetsbare plek in wan delbenen schijnt de omgeving van de „patella" te zijn, ofwel in gewoon Nederlands: de knieschijf. Op deze plek doet de stijfheid onophoudelijk aanvallen, vooral wanneer de wande laars een ogenblik willen uitrusten in het parelnatte gras. De heer H. Smits, leider van het Ned- Genootschap voor Heilgymnastiek en massage, dat zijn beste leden het parcours opstuurt om stramme benen weer nieuwe leeftocht te bezorgen, kan maar moeilijk be grijpen dat een eerlijk huisvader, die zijn leven lang wollen ondergoed, lange broeken en dikke truien draagt, tijdens de Vierdaagse plotseling in een luchtig blpusje en een korte broek moet verschijnen. Overigens schijnt Nederland een volk met platvoeten te herbergen. De arts van de ".Vijchense Rode Kruispost heeft dat verteld. En mochten er Nederlan ders zyn, die ontdekken geen platvoe ten te hebben dan hebben zij waar- N'JMEGEN Neder Assell ■.molen rGroene CARTO-5167 -OHM Roule Ü»««30KMRoule Kasleel ®Verp[eoinspost 55 KM Roure —"■■•SOKM Roule Spoorlijn schijnlijk „spreidvocten", hetgeen be slist even erg schijnt te zijn en geen reden om op zichzelf te pochen. Daar. om achtte deze arts het bijzonder ver standig wanneer het grootste deel van het wandelende volk tijdig naar de dok ter gaat om zijn voeten te laten nazien. Veel narigheid zou daardoor achter wege blijven. Maar genoeg over deze ellende. Het moet de triestheid van de dag zijn, die tot zulke naargeestige overpeinzingen aanleiding geeft- Ondanks het mistroos tige weer, gaf Wijchen door een oudere persbroeder de „Parel der Vier daagse" genoemd een feestelijke aan blik. Op de lange Kasteellaan rustten duizenden lopers een kort ogenblik op de terrasjes van de café s en de belen dende grasgazons. In het fraaie kasteel, het gemeentehuis van Wijchen, heeft burgemeester M. van Thiel alle officials van de marsen welkom geheten. Hij sprak daarbij zijn grote bewondering uit voor het organisatietalent van de leider, majoor b.d- Breunese, en deze laatste stak zijn bewondering voor Wijchen niet onder stoelen of banken. Het was allemaal erg gezellig en fees- teiijk, overgoten met een verkwikkende sherry en bewierookt door voortreffe lijke sigaren. Volgens berichten van Reuter uit Washington hebben de verbondenen vandaag, met slechts gering voorbehoud, ingestemd met het Noordelijke compro misvoorstel over het terugtrekken van de buitenlandse troepen, dat zoals ge meld gisteren Is ingediend. Reuter verneemt te Washington, dat deze nieuwe voorstellen inhielden, dat de verbondenen slechts de belofte moe ten doen, het vraagstuk van de terug trekking van de buitenlandse troepen uit Korea later te bespreken. Dit bete kent waarschijnlijk, dat naast, of buiten de wapenstilstandsbesprekingen om, door de betrokken regeringen onder handelingen gevoerd dienen te worden over de politieke kwesties van een blij vende regeling. Reuter's correspondent meldt, dat te Kaesong een sfeer hing van een reünie van oude vrienden. De journa listen der V.N. werden door wuivende en glimlachende kinderen begroet. Bij aankomst sprongen een Australiër en een Engelsman uit een Noordelijke jeep. De Australiër zeide correspon dent te zijn van „Ce Soir" (een pro- communistisch Parijs blad) en de Engelsman zeide voor de „Daily Wor ker" te werken. Zij waren per vrachtauto en trein uit Peking overgekomen. Zij hadden er een week over gedaan. In de middagpauze zonden de Noor delijken flessen zonder etiket en prui men aan de delegatie der V.N. Admi raal Joy zond zijn dankbetuiging, doch maakte van de inhoud der flessen geen gebruik. Generaal Nam II werd door fotogra fen van beide partijen bestormd. Hij rookte een sigaret in een zeer groot geel sigarettenpijpje in de vorm van een koehoorn. Toen hij merkte, dat dat de aandacht trok, borg hij de sigaretten- pijp op. Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Oorlog en van Marine gevraagd op welke wijze de regering van haar be langstelling heeft doen blijken bij aan komst van de zwaargewonde Korea- vrijwilligers in ons land. Had het geen aanbeveling verdiend, dat de minister persoonlijk namens de regering de ge voelens van het Nederlandse volk jegens deze oorlogsvrijwilligers had vertolkt? Woensdagavond is op de Rijksweg tussen Bolsward en de kop van de Af sluitdijk ter hoogte van Kiewitshome een vrachtwagen, komende uit de rich ting Wons, in volle vaart tegen een volkswagen, komende uit de richting Sneek, gereden. De volkswagen werd totaal vernield. De drie inzittenden wer den uit de auto geslingerd. De bestuur der, de heer Groninger uit Sneek, werd zwaar gewond in het R.K. ziekenhuis te Sneek opgenomen, waar hij later over leed. Een mede-inzittende, de heer Van der Veen. kreeg een hersenschudding en werd eveneens in het ziekenhuis opge nomen. De derde inzittende, de heer Vos, kaam er met lichte verwondingen af. Bij een vechtpartij met de politie is A. B. te Veenendaal door een schot in de buik getroffen. Levensgevaarlijk ge wond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Een groepje mannen, bij wie ook B., stond tegen het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een politiepa trouille hen tot stilte maande, verzetten enige personen, vooral B. en H. G., zien daartegen. Het kwam tot een vechtpar tij. Een der agenten werd aangevallen en nadat hij een zijner armen vrij had weten te maken, greep hij zijn pistool en loste een waarschuwingsschot. Het tweetal deinsde achteruit, doch stortte zich later weer op de agent. Een der agenten werd bij zijn arm beetge pakt, waarop het schot afging en B. in het onderlijf getroffen ineenstortte. G. werd gearresteerd en opgesloten. De thee-onderneming „Mariwati" in het Tjiandjurse is door een bende aan gevallen. De administrateur en een em ployé wisten zich in de tuinen te ver schuilen en bleven ongedeerd, een Chinese employé werd gewond. Over een andere employé verkeert men nog in het onzekere. Een aantal arbeiders woningen werd in brand gestoken. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De pseudo-vogelpest in Oostzaan breidt zich nog steeds uit. Thans is h j de pluimveehoudersbedrijven van D. de Boer en C- Hottentot, in de Rutgers van der Loeffstraat, deze ziekte bij de die ren geconstateerd. Totaal zijn 252 kui kens en 18 kippen in het destructorbe. drijf te Purmerend vernietigd- Op de beide bedrijven heeft zich vorig jaar ook deze ziekte voorgedaan- Advertentie |imiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!fiiniiiiinniiiiiiiiiir| Frankryk heeft de Amerikaanse rege ring verzocht om iedere overeenkomst met communistisch China over Korea afhankelyk te doen zijn van de verzeke ring, dat de communisten hun steun aan de opstandelingen in Indo-China zullen stopzetten, aldus verneemt Reuter uit Parijs. Volgens niet-officiële commenta ren is Washington niet bereid op het Franse voorstel in te gaan en wil de Amerikaanse regering niet meer posi tieve hulp aan Frankrijk en Indo-China geven, dan die, waarin de bestaande overeenkomst voorziet. Op grond van deze overeenkomst krijgt Indo-China een betrekkelijk kleine hoeveelheid uit rusting. Goede morgen In California werd de heer Morris Watson door de radio uit een vaste slaap gewekt. Niets bij zonders, zult u zeggen. Toch wel, want de radio speelde niet. Het was 'n toestel, dat uit een straal jager was gevallen en als een projectiel door het dak van het huis op Morris Watson's bed neerkwam. Bijgelegde vete Vijf maanden lang heeft er een vete bestaan tus sen de Italiaanse steden Verona en Vicenza. Zij ontstond door het feit, dat studenten uit Vicen za het befaamde bed van Julia, een der hoofdfigu ren uit Shakespeare's drama „Romeo ert Julia", uit Verona hadden gesto len om het naar Vicenza te brengen. De studenten uit Verona stalen op hun beurt bij wijze van re presaille harnas en schild van Mastino della Scala, de middeleeuwse heerser van Vicenza. Maar nu is de vrede tussen de ste den weer getekend. In Mantua, dus op neutraal gebied, heeft de verzoe ning met middeleeuwse luister plaats gevonden- De delicate onderhande lingen werden gevoerd door vooraanstaande bur gers uit Mantua. Zij zijn thans bekroond met een plechtige uitwisseling der wederkerig gestolen goe deren, die in de respec tievelijke musea hun oude plaats terug kregen. Op het marktplein van Man tua arriveerde Julia's bed op een historische karos, voorafgegaan door vier trommelslagers en vier trompetters in middel eeuwse kleding. Het har nas en het schild van Mastino delta Sclala kwa men uit de tegenoverge stelde richting eveneens op 'n karos geladen. Beide wa gens werden door „ede len" van de twee steden begeleid. De overdracht werd voorafgegaan door een „proces" voor een kleurig hof, waarbij een acteur en een actrice pas sages uit de tragische lief desgeschiedenis van Ro meo en Julia voordroe gen. Het hof sprak een verzoenend vonnis uit en daarna begon een gemeen schappelijk feest met volksdansen, vuurwerk ejt illuminatie van de voor naamste gebouwen. Itali aanse historici houden vol, dat Shakespeare voor zijn Romeo en Julia" gebruik heeft gemaakt van een ware liefdestra gedie. die zich zou heb ben afgespeeld in Italië en waarvan de authentie ke relieken zijn bewaard gebleven. Vooral de echt heid der souvenirs aan de beide befaamde gelieven dient ernstig betwijfeld te worden, maar voor de Italianen komt dat er niets op aan. Toeristen zijn verzot op romantische merkwaardigheden en be kommeren zich niet om de vraag, of iets tot het rijk der legenden of der geschiedkundige werke lijkheid behoort. Menslievend hulpbetoon met de D.D.T.-spuitin Korea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1