Afbakening van bufferzone en regeling van toezicht moeilijke kwesties Gematigd optimisme over kans van werkelijke wapenstilstand Eindelijk ZON over de Vierdaagse Nieuwe Engelse straaljager I Tussen neus en lippen Ondeugdelijke argumenten RUSSEN BELEMMEREN OPNIEUW HANDEL VAN WEST-BERLIJN Majoor BreuneseAantal deelnemers nadert snel de maximum-grens van huidige organisatie D Ontstemd Amerika Tot hoofd en hart Het Heiligverklaring Pius X in voorbereiding Met f 1250 op stap Vliegtuig zou elk thans bekend type jacht vliegtuig met glans slaan Gesplitst parcours of gesplitste Vierdaagse J Twintig mille verloren weer - VRIJDAG 27 JULI 1951 Brandstichter in arrest 75ste JAARGANG No. 25134 EERSTE RONDE TE KAESONG TOT GOED EINDE GEBRACHT Geallieerden nemen tegenmaatregelen INSTRUCTIES VAN RIDGWAY Verlieslijst Jongeman had bij arrestatie nog zes cent op zak Waarschuwing aan speelciubs Naar luchtvaartovereen komst met Australië? Twee dodelijke ongelukken reflector FALCON REGENKLEDING Vier nieuwe gevallen van vogelpest g, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft nog eens duidelijk het standpunt van Labour-Engeland ten aanzien van een eventuele deelname van Spanje aan de Westerse defensie tegen het commu nistische wereldgevaar uiteengezet. Dit standpunt is volkomen afwijzend en werd door Morrison met even ondeug delijke argumenten gestaafd,. Zoals men weet. kan Spanje 44 divisies voor de verdediging van het Westen leveren, mits het daartoe het benodigde geld en materiaal ontvangt. Wat dit betekent, wordt direct duidelijk, wanneer men de naar verhouding beschamend geringe aantallen divisies, die de Westerse mo gendheden op de been zeggen te kun nen brengen, daarnaast stelt. Niettemin heeft Labour-Engeland aan Amerika laten weten, dat het van mening is dat de strategische voordelen van een in schakeling van Spanje te niet zouden worden gedaan door de politieke scheu ring, die hierdoor onder de Westerse statengemeenschap zou worden veroor zaakt. Een gratuite bewering, die bijzonder onwaarachtig klinkt uit de mond van een lid van de Engelse labourregering, die steeds volijverig het tot stand komen van een werkelijk hechte en actieve Europese statengemeenschap met het voeren van obstructie saboteert. In ieder geval zou een eventuele scheuring onder de huidige, hoofdzakelijk slechts op papier bestaande Westerse gemeenschap dan al' :en aan de leden dier gemeen schap en niet aan Spanje te wijten zijn, omdat die scheuring dan veroorzaakt zou worden door leden, die zich liever aan Moskou willen uitleveren dan de hulp van het dictatoriale Spanje aan vaarden. Een dergelijke houding is voor lieden, die zeggen de vrijheid hef te hebben, eenvoudig verbijsterend. het Atlantisch Pact moge al ten doel hebben de democratie in het algemeen te waarborgen, het eerste doel der aan geslotenen is toch de democratische vrij heden en verworvenheden in het eigen land te behouden. Maar juist die nationaal-mdividuele vrijheid wordt op het spel gezet, wan neer men het afweerfront tegen Mos kou niet zo sterk mogelijk maakt, ter. wijl zij op geen enkele wijze in gevaar gebracht wordt door een deelname van het niet-democratische Spanje aan het gemeenschappelij ke defensie-systeem. Engeland is wel bereid om Joegoslavië te helpen tegen de Kominform, omdat het een vroegere bondgenoot onder de oorlog is geweest, en daarom volgens de Britten de voorkeur verdient ooven Spanje, ook al wordt er de democratie op communistisch dictatoriale wijze met gespijkerde politielaarzen vertre den. Maar de Sovjet-Unie was óók bondgenoot van de geallieerden onder de oorlog en in de strijd tegen het Hitleriaanse nationaal-socialisme was men niet zo kieskeurig in de keuze en het aanvaarden van helpers als thans tegenover het communistische imperia lisme, dat er precies dezelfde wereld- machtsbegeerte en practijken op na houdt ais indertijd het systeem van de Nazi's. Wij willen geen pleidooi houden voor het ook o.i. on-democratische rege ringsstelsel van Spanje, maar, welke principiële bezwaren wij er ook tegen moeten koesteren, het is in ieder geval honderdmaal verkieslijker dan de god loze dictatuur van Moskou. Het is dan ook te hopen, dat Amerika rustig zijn wil doorzet en een aparte overeenkomst met Spanje sluit en zich niet daarvan laat weerhouden door de zgn. democratische overwegingen van Engeland en Frankrijk, die liever een ernstige bres in het Atlantische verde digingsstelsel willen laten voortbestaan, dan die bres met een voorhanden zijnd Spaans leger op te vullen. Na de Zaligverklaring van Paus Pius de Tiende wordt nu aan diens Heilig verklaring gewerkt. Om tot Heiligver klaring te kunnen overgaan moet men bewijzen hebben van twee wonderen. Dezer dagen zullen drie wonderen wor den voorgelegd aan de Medische Com missie van de Heilige Congregatie der Riten. De recherche te Enschede heeft de 21-jarige B. N. gearresteerd, die bekend heeft in de a "gelopen maanden drie branden te hebben gesticht, waarvan twee in de fabriek van de N.V. v.h. En- schedesche Chemotechnische Handels onderneming ECHFA, respectievelijk op 9 Mei en 18 Juni, tengevolge waarvan eigendommen ter waarde van 225.000 verloren gingen. Vorige week stichtte N, brand in zijn eigen woning aan de Irederikstraat. hetgeen de politie op een spoor bracht. N. werd aan de tand ge voeld en bekende de drie branden te hebben gesticht. Hij is naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. Nauwelijks was de zon doorgebroken, of de zonnehoeden verschenen op de hoofden der meisjes in de Vierdaagse. Een groepje Eindhoven'se wandelaars, dat de moed tijdens de regendagen niet verloren had. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Me]. Pak-in-Suh (haar werkelijke naam, red.), een vrouwelijke tolk tijdens de onaerhandelings-besprekingen te Kaesong, in gesprek met correspondenten van de strijdkrachten der V. N. na de achtste voorbereidende wapenstilstands conferentie. Vanmorgen zijn in Kaesong de eerste eigenlijke besprekingen over een wapen stilstand in Korea gehouden, nadat de delegaties gisteren overeenstemming had den bereikt over de agenda. De onderhandelaars van de geallieerden en de communisten zijn vijf kwartier bijeen geweest en morgenochtend zullen zjj elkaar weer ontmoeten. Vele waarnemers zijn van gevoelen, dat hoewel de onderhandelingen thans op een hechte basis worden gevoerd, zjj niettemin moeilijk en tijdrovend zullen zijn. Militaire en diplomatieke autoriteiten te Washington zijn van mening, dat de onderhandelaars der V.N. in de eerste ronde van de Koreaanse wapenstilstands besprekingen hun doel volkomen hebben bereikt zonder ook maar enige con cessie te doen op belangrijke punten. Ondanks deze aanvankelijke successen heerst in verantwoordelijke kringen slechts een gematigd optimisme over de kansen, dat de onderhandelingen werkelijk zullen leiden tot een wapenstilstand. In een bekendmaking van generaal Ridgway wordt er op gewezen, dat er nog talrijke fundamentele kwesties zijn, waarop de standpunten van beide partijen nog ver van elkander verwijderd zijn. De twee moeilijkste vraagstukken acht men de afbakening van een bufferzone tussen de heide legers en de regelingen voor het toezicht en het naleven van de wapenstilstandsovereenkomst als eenmaal het bevel tot staken van het vuren is gegeven. schouwd zou worden als neutraal gebied. Zij stemden er verder in toe, dat gene raal Ridgway het recht zou hebben ook journalisten naar Kaesong te zenden. De Westelijke geallieerde Hoge Com missarissen in West-Duitsland hebben, na een Donderdag gehouden bijeen komst, een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de door de Russische controle-commissie uitgevaar digde nieuwe beperkende bepalingen voor het vervoer van goederen uit YVest- Berlijn naar West-Duitsland (waarbij de Russische zone moet worden gepasseerd) ernstige gevolgen hebben voor de West- Berlijnse economie en dat hierdoor een toestand is geschapen, waarin de Hoge Commissarissen niet kunnen berusten. Zij zullen hun besprekingen met de Russen over het tegengaan van smok kelarij niet voortzetten en evenmin toe stemming geven voor het ondertekenen van de nieuwe handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland, voordat de vroegere werkwijze is hersteld. Deze werkwijze bestond hierin, dat vrachtbrieven aan de Sovjet-contróle- commissie werden gezonden, die ze van een stempel voorzag, waarna ze zonder verder uitstel aan de Westberlijnse ge meentelijke autoriteiten die de do cumenten eerst hadden gestempeld werden toegezonden. Sinds medio Mei eisen de Russen, dat op de vrachtbrieven wordt vermeld, waar vandaan de grondstoffen, die in de goederen zijn verwerkt, werden be trokken. Dit heeft geleid tot een vertra ging in het handelsverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland. waardoor sindsdien goederen ter waarde van ze ventig millioen mark in Westberlijnse pakhuizen zijn opgestapeld. De vier-mogendhedenbesprekingen over deze kwestie werden meer dan twee weken geleden afgebroken en nadien is er geen nieuwe vergade ring vastgesteld. Sinds het aflopen van de voorlopige handelsovereen komst is er geen wettelijke handel tussen Oost- en West-Duitsland ge weest. Slechts enkele contingenten goederen werden vervoerd, die nog volgens oude contracten geleverd dienden te worden. De onderhandelaars hebben vandaag tijdens hun elfde bijeenkomst gesproken over vaststelling van een bufferzone en in principe overeenstemming bereikt met betrekking tot administratieve kwesties die de totstandkoming van een wapenstilstand kunnen verhaasten, ai- dus een communiqué over de bespre kingen dat door de geallieerde delegatie werd uitgegeven. Volgens het geallieerde communiqué heeft de geallieerde delegatie aan de hand van kaarten uiteengezet waar de gedemilitariseerde zone zal moeten ko men en hebben de Noordelijken uitstel tot morgen verzocht. Beide delegaties hebben voorts stafofficieren belast met regeling van administratieve kwesties en procedure-aangelegenheden ter be spoediging van een wapenstilstand en een staken van het vuren, aldus het communiqué. De onderhandelaars heb ben zich tijdens de bespreking van van daag bepaald tot militaire kwesties, al dus het communiqué, maar duidelijk was, dat meer vorderingen zijn gemaakt dan was verwacht. Overeenstemming over de agenda was alleen mogelijk, omdat de communisten hun nadrukkelijke eis hebben laten va ren dat de partijen het eerst eens dien den' te worden over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea. Daarvoor hadden de communisten reeds toegegeven op een procedure kwestie door er in toe te stemmen, dat de plaats van de besprekingen be- Ridgway heeft daarentegen instructies een bufferzone te bewerkstelligen langs de huidige frontlijn, die grotendeels teil Noorden van de breedtegraad loopt. Inzake de uitwisseling van krijgsge vangenen heeft Ridgway opdracht één tegen één te eisen. Er zijn echter meer Noordelijke krijgsgevangenen dan van de verbondenen. Men verwacht daarom, dat de communistische onderhandelaars zullen eisen, dat alle krijgsgevangenen worden vrijgelaten. De Amerikaanse verliezen in Ko rea hebben het cijfer 79.724 bereikt. In de afgelopen week is het cijfer met 584 gestegen. In het wekelijks rapport van het de partement van Defensie, gebaseerd op de mededelingen aan de familie der be trokken soldaten, wordt medegedeeld, dat er in de afgelopen week 100 soldaten gesneuveld en 472 soldaten gewond zijn. Verder waren er 12 vermisten. In totaal zijn er thans in Korea 11.878 soldaten gesneuveld en 55.597 gewond. Er werden tot dusver 12.249 personen vermist. Op 18 Juli j.l. heeft de politie te Har derwijk de aanhouding en voorgeleiding verzocht van de 30-jarige assistent accountant M. de W., die verdacht werd Wat betreft de naleving van de wa penstilstand heeft generaal Ridgway in- j van verduistering van f 1250. Deze jon- structies gekregen te streven naar een geman was werkzaam bij een groot- krachtig inspectie-systeem voor geheel handelaar te Harderwijk, in opdracht van een accountantsbureau. Onder voor wendsel. dat zijn werkgever een bedrag voor Korea, uit te voeren door internationale wapenstilstandsploegen. Dit zou de voor bereiding van een verrassingsaanval of van f 1250 voor zijn diensten wenste te ontvangen, wist hij van de groothande laar f 1250 los te krijgen. W. wendde dit bedrag echter ten eigen bate aan. Don derdag is de jongeman te Amsterdam aangehouden en op transport naar Har derwijk gesteld. Hij is daar inmiddels aangekomen. De jongeman had van de „buit" nog slechts zes cent op zak. andere schendingen van de wapenstil stand voor beide partijen onmogelijk maken. Wat de ligging van de bufferzone aan gaat: de Noordelijken hebben doen uit komen, dat zij deze zone precies langs de 38ste breedtegraad wensen. Generaal (Van onze speciale verslaggever; at er gisteravond, na de derde marsdag van de 35ste Internationale Vier daagse slechts 32 uitvallers werden geregistreerd, is een verheugend teken, zoals er deze derde dag zoveel verheugende momenten werden opgemerkt. Het zou van verregaande verwaandheid getuigen, dat het beroep op Sinte Clara, gisteren in deze kolommen gedaan, ook maar enigszins een gunstige ontwikkeling had uitgewerkt; maar een feit is, dat gisteren tegen zes uur de bewolkte luchten boven Nijmegen uiteendreven en een stralend blauwe koepel zich boven de feestelijke stad welfde, waarin een verkwikkende zon de rustende wandelaars na een zware dagmars toelachte. Het was trouwens een feest om te zien, hoe de zon de gehele dag onophoudelijk pogingen deed door te breken en te ervaren dat dit naarstig pogen de wandelaars nieuwe moed schonk om met hun stijve benen de derde etappe, die ongetwijfeld de zwaarste van de vier is, te beëindigen. Het vrolijke lied, zo node tijdens detwee voorgaande dagen gemist, weerklonk weer uit duizenden kelen. „Marie" was weer het zonnestraaltje van het leven. Limburg was weer het vaderland. Iowanna was weer de beminde vrouw en de „jongens van de artillerie" waren er weer van overtuigd, dat de wereld voor hen beefde. Groesbeek, gisteren voor de Vierdaagse-lopers het belangrijk ste dorp ter wereld, werd er in marstempo aan herinnerd, dat Sinterklaas per stoomboot uit Spanje aankomt en hoorde het A ja Jippi, Jippieéééé" weerklin ken tegen zijn gevels Acht wandelaars hebben het vanmor gen niet over zich kunnen verkrijgen om aan de start voor de laatste dag van deze glorieuze jubileum-Vier daagse te verschijnen. Gisteravond bleken er 32 lopers te zijn uitgeval len, waardoor het totaal aantal aan het begin van deze vierde dag is ge stegen tot 276 Zodra de laatste lo pers vanmorgen aan de start waren verschenen, begonnen zich langza merhand langs de uitvalswegen naar Nijmegen de grote groepen kijklus- tigen te verzamelen in afwachting van de lopers, die omstreeks 1 uur weer in Nijmegen zullen binnenko men, om hen met bloemen te over laden. Inderdaad, eergisteren mochten de or ganisatoren dan ontstemd het K.N.M.I. in de Bilt opbellen, de dag van Groes beek was weer glorieus. Met de te rugkeer van het goede weer was de blijheid onder de lopers -weergekeerd- Zelfs het detachement Ambonezen uit het kamp te Wierden, dat de voorgaan de dagen met een bijzonder groot aan tal uitvallers te kampen had, mar cheerde bij de vrolijke tonen van een mondorgel weer in gesloten slagorde. Nu op zware militaire schoenen, omdat de lichte gymnastiekschoentjes, waarop de vorige dagen werd gelopen, hun waarde beslist niet hadden bewezen- En de jongens van de T-N.I- de groep officieren uit Indonesië, die in het ka der van ue Ronde-Tafelovereenkomst hun opleiding in Nederland ontvangen konden weer ademhalen in de mil dere temperatuur- Overigens hebben deze gebruinde knapen het niet gemak kelijk- Zoals zij verhaalden, hebben zij niet de tijd gehad voldoende voor de Vierdaagse te trainen. En daar zij alle maal klein van stuk zijn, kunnen zij hun „Nederlandse collega's" niet hele maal bijhouden in het forse tempo dat door deze laatsten wordt ontwikkeld. Overigens hebben de aanwezige jour. naristen op deze derde dag zich weinig kunnen bekommeren over het wel en wee van de wandelaars- Want de grote, jaarlijkse terugke rende groep persvertegenwoordigers plegen de derde marsdag de gast te zijn van Majoor Breunese en diens joviale perscommissaris drs. E. van de Veide. Dies worden de journalis te11 als „vrienden der Vierdaagse" aangeduid - in de hogere sferen van de N.B.V.L.O- ingewijd en horen zij de leider der Vierdaagse zijn idealis me verkondigen. Majoor Breunese maakt dan een scheiding in de sport tussen de pres tatie en de vorming. Hij wil niet zeg gen dat het voleinden van een Vier daagse geen prestatie is een toppres tatie is dat zeker niet maar vóór de wandelaars komt het er op de eerste plaats op aan, dat zij zich al wandelend „vormen". De majoor heeft tijdens de speciale persdag gesproken over de problematiek van de Vierdaagse, die wordt opge roepen, wanneer in 'de toekomst het aantal deelnemers in gelijke mate blijft Tegen domheid strijdt men tevergeefs. stijgen als dat de laatste jaren na de oorlog het geval is geweest. Hij is ervan overtuigd, dat de huidi- ,ge organisatie van de marsen niet is in gesteld op een aantal deelnemers dat boven de 10.000 ligt. Daar dit jaar reeds 9600 wandelaars zich hebben aange meld, is die limiet angstig dicht be naderd. Wanneer het recruteringsplan van ons leger zich in stijgende lijn blijft ontwikkelen, zal het volgend jaar, van wege de militaire deelname, deze limiet zeker worden overschreden. Het is niet mogelijk om nu reeds een positieve oplossing voor genoemd pro bleem aan te wijzen. Er zijn echter 3 mogelijkheden, waaraan door de leiding van de Vierdaagse wordt gedacht. Thans is de wandelaars-karavaan al meer dan 25 km. lang en heeft tenminste 5 uur nodig om langs te trekken. Daarom zal het nodig zijn de groep lopers in tweeën te splitsen en het eerste deel het par cours van de eerste marsdag te laten volgen en het tweede deel dat van de tweede dag. Deze tweede groep zou dan als laatste parcours dat van de eerste dag voor de eerste groep krijgen aange wezen. Een bezwaar, aan een dergelijke oplossing verbonden, is, dat hierdoor een dubbele politieafzetting, een dubbe le geneeskundige dienst, dubbele con trole en dubbele startbureau worden vereist. Als tweede mogelijkheid wordt ge dacht aan het houden van twee Vier- daagsen. Hetgeen nog meer problemen in zich zou bergen. Een feit is, dat bij groeiende deelname een oplossing in deze richting gezocht moet worden, daar anders het geval zich kan voordoen, dat de laatste loper nog niet vertrokken is, wanneer de eerste reeds binnenkomt. Een dergelijke uitgroei zou ook kapi tein Cammart, commandant van de Rijkspolitie in het district Nijmegen, voor nog groter moeilijkheden stellen, dan dat nu reeds het geval is. Niettemin speelt hij het thans nog klaar daarbij geassisteerd door 170 man de wande laars op de smalle en stoffige wegen enige uren lang te vrijwaren van hin derlijke voertuigen. Want dit is ten slotte een feest voor de wandelaars en niet voor hen die lui achterover in de kussens van hun auto's de Vierdaagse komen doen. Een Britse vliegtuigfabriek heeft be kend gemaakt, dat zij onmiddellijk een aanvang zal maken met de massa productie van een nieuwe straaljager, die „elk ander bekend type jachtvlieg tuig van thans slaat". Deze nieuwe jager is de „Hawker P 1061 Superjet", een vliegtuig met pijlvormige vleugels en één enkele „Avon"-straalmotor. Snel heid, actie-radius en bewapening worden geheim gehouden. De „Hawker Aircraft Company" heeft meegedeeld, dat de Royal Air Force maanden geleden reeds orders op dit model geplaatst heeft, toen het nog niet de tekenkamer verlaten had. Thans heeft het zijn eerste proefvluchten ge maakt op „Boscomb Down", een experi menteel vliegveld van het Britse minis terie van bevoorrading. Het vliegtuig is ontworpen onder leiding van Sydney Camm, die ook de geestelijke vader was van de „Hurri- cane"-jager, die in de tweede wereld oorlog op grote schaal bij de R.A.F. in gebruik was. ..Het feit, dat de Royal Air Force dit nieuwe vliegtuig op tekening besteld heeft, is het beste bewijs voor zijn kwaliteiten", ver klaart de algemeen directeur van de „Hawker"-vliegtuigfabrieken in een perscommuniqué. „Het is een van de zeer weinige, die op deze wijze door de R.A.F. gekozen zijn. Dit betekent feitelijk, dat wij in staat zijn geweest Een incasseerder van de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam had gis termiddag bij twee banken in de Rotter damse binnenstad een bedrag van 20.179.31 afgehaald. Toen hij op de terugweg was naar zijn firma aan de Blaak, kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was, waarin hij het geld had ge daan. Direct ging hij langs dezelfde rou te terug, maar de loketbeambten hadden niets gevonden. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat hij de portefeuille naast zijn binnenzak heeft gestoken. Het gebeur de tussen half één een één uur en het bedrag bestond uit achttien bankbil jetten van duizend gulden, twintig van honderd, terwijl de rest klein geld was. Namens de Officier van Justitie te Amsterdam is aan besturen van alle speelciubs te Amsterdam dus alle be sloten clubs en zgn. cercles privés een waarschuwing uitgereikt door de politie, waarin wordt gezegd, dat deze clubs hun activiteit op zeer korte ter mijn moeten staken, daar anders zal worden ingegrepen. Het A N. P. verneemt van de Haagse politie, dat in Den Haag een zelfde maatregel zal worden genomen. Een Nederlandse regeringsdelegatie van vier is Donderdagavond per vlieg tuig te Darwin aangekomen om met Australië te onderhandelen over een luchtvaartovereenkomst. Bij het uitvoeren van werkzaamheden op een stellage van ruim zes meter hoogte op het terrein van de P.N.E.M. langs de spooiJijn EindhovenDen Bosch is de 53-jarige monteur A. W. uit Den Bosch door onbekende oorzaak Donderdagmiddag ten val gekomen. Hij was vrijwel op slag dood. In het ziekenhuis te Roosendaal is overleden dominee A. Soetekouw uit Honlenisse, die aldaar vorige week Vrij dag werd opgenomen na een motoron geval. De dommee was met zijn motor tegen een zandauto opgereden en met ernstige verwondingen opgenomen. plannen voor massa-productie te ma ken nog voordat het prototype voor zijn eerste vlucht de fabriek verliet." De beste straaljager, die de Westerse geallieerden thans bezitten, is de Ame rikaanse F 86 „Sabre". De piloten, die met deze vliegtuigen in Korea de strijd hebben moeten aanbinden .met de Russi sche MIG lS's, klagen er echter over, dat hun snelheid en de zwaarte van hun be wapening onderdoet voor die van de MIG's. In verband daarmede zal het nieuwe Britse vliegtuig vermoedelijk uitgerust zijn met zwaardere kanonnen en een betere straalmotor. /irtdien men „De Telegraafmag ge loven is de conferentie van de Be nelux-ministers te Goes een mis lukking geworden en zijn de Ameri kanen niet te spreken over het door onze regering gevoerde financiële be leid. De ontstemming van Amerika zou gegrond zijn op twee redenen: le omdat Nederland zijn betalingsbalans niet sluitend weet te krijgen en nog altijd op te grote voet leeft en 2e om dat mede daardoor het met de Bene lux niet gaat, zoals men wenst. Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat deze voorstelling van za ken door „De Telegraaf" onjuist zou zijn. Integendeel, wij vinden een en ander maar al te begrijpelijk, al moe ten wij daarbij direct opmerken, dat als Amerika onze regering het ver wijt maakt, dat het niet fair is de huidige financiële moeilijkheden van ons land uitsluitend aan Korea en de daaruit voortvloeiende gevolgen te wijten, het van Amerika evenmin fair is om ons verlies van Indonesië, dat mede bewerkt werd door Amerika, niet als factor in onze deplorabele fi nanciële toestand te betrekken. Had den wij Indonesië met zijn ontzaglijk, rijke schatten aan grondstoffen nog als oudere en meer ervaren broeder in gelijke mate als vroeger mogen hel pen om het onder de huidige omstan digheden meer dan ooit gewenste eco nomische peil te handhaven en te ver hogen, dan zouden niet alleen Neder land en Indonesië, maar heel de we reld, inclusief Amerika, daarvan heb ben geprofiteerd. Dan zou de enorme stijging der grondstoffenprijzen op de wereldmarkt ons niet hebben genekt, maar in het zadel hebben geholpen. Dan zouden er geen fnuikende belastingen nodig zijn geweest om onze defensie aan te passen aan de eisen van het At lantische verdedigingsstelsel. Dan zouden onze sociale voorzieningen en schijnwelvaart niet op de Amerikanen en wellicht ook nog op anderen de in druk maken van een ongepermitteerde luxe in verband met onze berooide schatkist. Dan zou tenslotte onze arm zalige debiteurspositie in de Benelux niet zo afschrikwekkend afsteken bij de geweldige crediteurspositie vav Bel gië, dat nog altijd zijn rijke Congo als kolonie bezit. Maar ja, wij zijn nu eenmaal Indonesië kwijt en daardoor zij wij afgezakt naar een niveau, dat Nederland zich nog altijd niet volko men schijnt te realiseren, er. dat ook door onze regering misschien wel beseft wordt, maar in ieder geval niet den volke voldoende duidelijk wordt gemaakt. Gezien dit niveau leven wij inderdaad nog steeds op een te grote voet en hebben wij in allerlei opzichten nog te weinig de tering naar de nering gezet. Wij doen financieel, wat Labour-Engeland in de wereldpolitiek doet, n.L alsof we nog een vuist hebben, terwijl er enkele vingers aan onze hand ontbre ken. Advertentie DARTEL30RISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en vrij warm weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Zon: 4.5420.38. Maan: onder 17.14. Er zijn weer vier nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd: twee te Roosendaal en verder in Broek in Waterland en in Woudenberg. De vereiste maatregelen zijn genomen. BmiiiniiiiiuimiiiuiHiiiittiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHMiHtHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiniiiiiiinii'i |*W1UIU«S De gevaarlijke bliksem Bent u bang voor on weer? Troost u dan met het feit, dat niet zo heel veel mensen door de blik sem worden getroffen. Het moderne verkeer is heel wat gevaarlijker en bedreigt u iedere dag, die God geeft. Tijdens een onweer is geen enkele plaats vol komen veilig, alleen som mige plaatsen zijn dan minder onveilig. De heer Julius H. Hagenuth, die directeur is van de elec- trische afdeling van een laboratorium in Pittsfield (V. S.), weet bliksems veel van de bliksems, om dat de bliksem zo goed als kind aan huis bij hem is. Hij heeft om zo te zeg gen jarenlang bliksems gefabriceerd. Naar zijn mening moet men bijzon der op zijn hoede zijn wanneer een onweer los breekt, terwijl men zich in het open veld bevindt. Hij raadt dan aan in een schuurtje of iets derge lijks te gaan schuilen en indien dat niet in de buurt is, niet te blijven staan, maar plat op de grond te gaan liggen. Dit laatste is allerminst pret tig, maar in ieder geval veiliger en gezien de prij zenoorlog in de confectie behoeft u niet al te zui nig op uw kleren te zijn. Beter de kleren be smeurd, dan het leven verbeurd. Ga nooit onder een alleenstaande boóm staan, want de bliksem kan van de boom op u overspringen of via de wortels de plaats, waar gij u bevindt, onder stroom zetten. In dat laat ste geval sou de grond u letterlijk te heet onder de voeten worden, in het eerste bent u vrijwel ze ker er geweest. Rijdt u toevallig in een geheel metalen auto, blijf er dan in, want u bent er be trekkelijk veilig, maar als u er uit moet. zorg er dan vooral voor, dat u nooit met een voet nog in de wagen en de andere #i IIHHHHHHIIIUIIIMiNIU lillllllllllllMOIMIlCm» Ontheemde Grieken kussen het voetstuk van het Vrijheidsbeeld in New York. Eindelijk vrij en einde lijk thuis, tenminste dat hopen zij. op de grond bent, want dan vormt u een pracht van geleider voor de blik sem van de wagen naar de grond. Spring er dus luchtigjes uit en in, hoe moeilijk dat ook bij het lucifersdoosjesformaat van kleinere auto's mag zijn Het heeft niet veel zin bij onweer alle lampen en andere electrische appa raten uit te schakelen, maar blijf uit de' buurt van alle electrische gelei dingen, lampen, telefoon toestellen, radio- en tele visieapparaten en andere electrische instrumenten als stofzuigers, broodroos ters, strijkijzers enz. Blijf ook uit het water, niet al leen in een zwembad, maar ook in de badka mer. De door Benjamin Franklin uitgevonden bliksemafleider biedt nog steeds de beste bescher ming, maar Franklin had ongelijk, toen hij advi seerde bij onweer in een hangmat te gaan liggen, die aan zijden koorden even ver van alle muren, het plafond en de vloer is opgehangen (er heerste in zijn dagen nog geen woningnood!), want de bliksemflits schroomt niet om van de ene kant van de kamer eventueel een betere geleider aan de an dere kant te zoeken dwars door uw hangmat en uzelf heen. Pas dus op voor de bliksem, want elke blik sem kan een rare bliksem rijn, maar rare bliksems zijn onder de mensen tal rijker en soms even ge vaarlijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1